DO KUTNA

Cesta autem do polského Kutna

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2012 / Do Kutna

Ve středu 18. července 2012 jsme se vydali na cestu jen 20 km za geometrický střed Polska, do města Kutno. Čekala nás tam evropská kvalifikace Little League v baseballu, do které se probojoval Lukáš s Jihomoravským výběrem. Od pojišťovny Allianz jsme byli vybavení cestovním pojištěním Platinum, Lukáš s připojištěním rizikových sportů, které mu plně pokrylo účast na organizované sportovní soutěži. V ČSOB jsme si zakoupili polskou měnu Zlotý, jehož kurz se pohyboval kolem Kč 6,20. Přes Booking jsme si zakoupili ubytování ve Villa Hubertus, v části Stara Wieś na východním okraji Kutna. Lukáše jsme zavezli do Brna, k městskému baseballovému stadionu, kde měl tým sraz a odkud dvěma devítimístnými dodávkami pokračoval do Polska po vlastní ose. My jsme se vypravili na více jak 500 km dlouhou trasu osobním autem.

Napojili jsme se na dálnici D1 a po té jsme jeli až do Vyškova, odkud jsme pokračovali po rychlostní silnici č. 46 a přes Prostějov jsme dojeli do Olomouce. Tady jsme najeli na rychlostní silnici č. 35, která nás opět dovedla na D1 u Lipníka nad Bečvou. U Bělotína jsme dálnici D1 opět opustili a pokračovali jsme po silnici č. 48 do Nového Jičína, Příboru, Frýdku-Místku a Českého Těšína. Tady jsme přejeli řeku Olši a současně česko-polskou hranici. Měli jsme zprávy, že díky ME ve fotbale, které se v roce 2012 konalo v Polsku a na Ukrajině, proběhlo mnoho rekostrukcí polských silnic. Bohužel na naší trase tomu tak nebylo a spíše se stále budovalo. V jižní části Polska bylo uzavírek mnoho a díky tomu jsme nabrali velké zpoždění. K tomu jsme si museli dávat ještě pozor na rychlost, protože snad v každém městě bylo instalovaných několik stacionárních radarů.

Po silnici č. 944 jsme dojeli do Bielsko Biała, kde jsme se stočili na sever a po silnici č. 1 jsme mířili do hustě osídlené oblasti kolem města Katowice. Jednička nás dovedla až do Tychy, odkud jsme pokračovali po silnici č. 86. Přes Sosnowiec nás silnice č. 86 vyvedla z oblasti Katowic. U Wojkowice Kościelne jsme najeli na silnici č. 91 a pokračovali směrem na město Czestochowa. I když jsme jeli po čtyřproudovce, často jsme čelili křížení se silnicemi nižší třídy, někdy opatřenými semafory, někdy i těmi ne. Souběžně s tokem řeky Warta jsme dojeli do města Czestochowa. Je to hlavní duchovní město Polska. Přímo ve městě na Jasné Hoře se nachází kostel a klášter s ikonou Panny Marie Čenstochovské, který je jedním z nejvýznamnějších evropských poutních míst. Po silnici č. 91 jsme pokračovali do měst Radomsko, Kamieńsk a Piotrków Trybunalski.

V Piotrków Trybunalski jsme si vzpomněli na konec loňského roku, kdy jsme v tomto městě odbočili směrem na Varšavu a pokračovali dále do Litvy, během výpravy Vilnius 2011. Před námi bylo další velké město, Łódź, třetí největší v Polsku. Tady jsme bohužel na městském okruhu minuli správnou odbočku a pokračovali jsme po silnici č. 14 na Stryków. Před tímto městem jsme najeli na dálnici A2, která nás přenesla ke sjezdu Zgierz. Za tento úsek jsme zaplatili jen minimální poplatek ve výši zł 1,10. Napojili jsme se na silnici č. 702, která nás už vedla do cíle naší cesty Kutna. Projížděli jsme městem Piątek, ve kterém se nachází geometrický střed Polska. Pokračovali jsme dál po silnici č. 702 až do Kutna. V Kutně jsme najeli na silnici č. 60 a pokračovali po východním obchvatu Kutna. Přejeli jsme potok Ochnia, železniční trať a na kruhovém objezdu jsme sjeli na ulici Grunwaldzka. Po kilometru jsme dojeli na křižovatku s ulicí Zielona, na kterou jsme odbočili doleva. Hned po právé straně stála Villa Hubertus, náš domov na následujícíh několik dnů.