LITTLE LEAGUE

Baseballový turnaj

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2012 / Little League

Little League je mezinárodní baseballová organizace založená v roce 1939 ve Williamsportu v Pensylvánii. Založili ji Carl E. Stotz, Bert Bebble a George Bebble. Původně byla určená pro chlapce ve věku od 8. do 12. let. Dívky se mohly účastnit od roku 1974. Organizace nyní zahrnuje tři stupně. Little League pro věkovou skupinu od 10. do 12. let, Junior League pro věkovou skupinu od 13. do 15. let a Big League pro věkovou skupinu od 16. do 18. let. Jednotlivé ligy, které se hrají přibližně v 6500 komunitách ve více jak 80. zemích světa, se skládají ze 4. až 12. týmů. Jsou rozděleny do osmi amerických regionů a osmi mezinárních regionů. Regionální vítězové se potom utkají v regionálních play-off a jejich vítězové se kvalifikují na Světovou sérii, která se každoročně koná ve Williamsportu.

Americké regiony jsou: Nová Anglie, Velká jezera, Středoatlantská oblast, Středozápad, Jihovýchod, Jihozápad, Severozápad vč. Aljašky, Západ vč. Hawajských ostrovů. Mezinárodní regiony jsou: Kanada, Mexiko, Asie a Pacifik, Japonsko, Evropa a Afrika, Austrálie, Latinská Amerika, Karibik. Česká republika spadá do regionu Evropa a Afrika a zahrnuje čtyři ligy: Jihomoravská oblast, Severomoravská oblast, Jihozápadní Čechy a Praha. Tyto čtyři ligy sestavily týmy, které odehrály postupový turnaj vyřazovacím systémem na dvě porážky. Ten se odehrál v Brně na Městském baseballovém stadionu. Jihomoravský výběr, za který hrál Lukáš, si postupně poradil s Jihozápadními Čechami 20:7, s Prahou 11:1 a se Severní Moravou 17:4. Postoupil tak do regionálního turnaje pro Evropu a Afriku, který se konal v polském Kutně, o postup na světovou sérii do Williampsportu.

Edward J. Piszek Stadium
Edward J. Piszek Stadium
Stan Musial Stadium
Stan Musial Stadium
Ubytovny hráčů
Ubytovny hráčů
Olga Piszek Pavilion
Olga Piszek Pavilion

Evropské centrum Little League je 17. hektarový sportovní areál na severním okraji Kutna. Tvoří ho dva stadiony Edward J. Piszek Stadium a Stanley Musial Stadium, pojmenované po podporovatelích areálu a čestných občanech Kutna. Oba stadiony mají tribuny, každý pro 2000 diváků, a osvětlení. V areálu jsou další tři baseballová hřiště, ubytovny pro hráče a další zázemí. Evropská kvalifikace Little League v roce 2012 se hrála od 20. do 27. července. Dvanáct týmů bylo rozděleno do dvou skupin, ve kterých si zahrály každý s každým. Ve skupině A bylo Německo, Velká Británie, Ukrajina, Itálie, Maďarsko a Srbsko. Ve skupině B byla Česká republika, Bělorusko, Nizozemsko, Litva, Polsko a Belgie. Pořadí ve skupinách stanovilo osm čtvrtfinálových soupeřů, vítězové se utkali v semifinále. Vítězové semifinále se utkali ve finále o postup na Světovou sérii, poražení o třetí místo.

Little League Česká republika
Little League Česká republika
Česko vs Polsko
Česko vs Polsko
Česko vs Belgie
Česko vs Belgie
Česko vs Itálie
Česko vs Itálie

První den proběhlo slavnostní zahájení v centru Kutna. Týmy dovezly na místo z Evropského centra Little League speciálně vypravené autobusy. Součástí zahájení byla přehlídka historického vojenského vybavení včetně husarů na koních. Po projevech ředitelky turnaje a zástupců města se uskutečnil slavnostní průvod týmů městem. Vlastní turnaj probíhal na Edward J. Piszek Stadium a Little League Field. Jeden zápas se odehrál na Softball Field. Česká republika porazila v základní skupině postupně Litvu 11:1, Bělorusko 11:1, Polsko 11:5 a Nizozemsko 10:0. V závěrečném utkání skupiny nechal trenér hráče vybrat si posty, kromě nadhazovačů. Nesehraný tým tak prohrál s Belgií 7:11. Bylo to jediné vítězství Belgie v turnaji a radost jejich hráčů byla obrovská.

Ve čtvrtfinále nastoupila Česká republika proti Itálii, čtvrtému týmu skupiny A. Italové nasadili nadhazovače, proti kterému se čeští hráči neprosadili a prohráli tak 2:5. Konec amerického snu a okamžitá cesta domů. Do semifinále postoupily týmy Německa, Ukrajiny, Nizozemska a Itálie. Německo porazilo Ukrajinu 7:4 a Nizozemsko porazilo Itálii 8:6. Ve finále Německo porazilo Nizozemsko 7:0 a v bitvě o třetí místo Itálie porazila Ukrajinu 9:5. Vítězem Evropské kvalifikace Little League se stal tým Německa, složený z dětí amerických vojáků sloužících na německých základnách. Kvalifikovali se tak na Světovou sérii Little League do amerického Williamsportu v Pensylvánii.

Fotogalerie: Little League