VÝSTUP ZA HISTORIÍ

Zřícenina v Konakli

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Výstup za historií

Na pravé straně silnice D400 z Antalya do Alanya směrem k moři se v Konakli nachází ruiny římského města Augae. Toto pobřežní město starověké Pamfýlie, jejímž hlavním městem bylo Side, bylo založené v pozdní době římské (300 až 350 n.l.). Budovy jsou ve velmi zchátralém stavu a část východní strany městské akropole byla zničená. Má se za to, že Augae, které má spojení s luwijskými a helénskými jazyky, znamená Chrám Bohyně Matky. Kvůli finančním potížím a nedostatku personálu nebyl archeologický výzkum a vykopávky dokončené. O těchto ruinách nejsou také k dispozici žádné podrobné informace. Stejný osud postihl i další ruiny v okolí Alanya: Syedra, Leartes, Iotape, Hamaxia, Cibra, Justiniapolis, Naula, Ptolemaios, Pisarissos, Marassos a Gülefşan. Do římského města Augae jsme se jednoho dne vydali i my.

Od recepce hotelu Nox Inn Deluxe jsme sešli dolů k pláži a kolem hotelů Aria Resort & Spa a Eva Beach jsme došli k hotelu Nox Inn Club. Za ním jsme odbočili doprava na úhledně vydlážděnou silnici, která vedla k silnici D400. Procházeli jsme měsíční krajinou, po levé straně lemovanou oranžovými skalními bloky a po pravé straně pustinou, nad kterou se budovaly nové hotelové komplexy. Těsně před silnicí D400 jsme odbočili doleva na štěrkovou cestu vedoucí do kopce. Na chodníku parkoval autobus č. 50 a jeho řidič na nás něco volal. Z jeho gestikulace jsme pochopili, že cesta do Konakli vede o kousek dál. Odpověděli jsme mu, že naše cesta k ruinám vede tudy. Jeho úsměv vypovídal vše. Neodradilo nás to. Při cestě zpět tam už neparkoval, vydal se na svou každodenní řidičskou rutinu na trase Konakli - Alanya.

Výstavba nových komplexů
Výstavba nových komplexů
Mešita Ali Şahin
Mešita Ali Şahin
Mešita Kizilaliler
Mešita Kizilaliler
Zřícenina
Zřícenina

Šterková cesta vedla k polorozbořeným domům. Za nimi už to byla stezka, prodírající se bodláky, které byly čím dál tím hustší. I toto nás neodradilo. Pod sebou jme měli silnici D400 a za sebou výhledy do širokého okolí. Především jsme směrem k moři měli jako na dlani stavbu nových hotelových komplexů. Směrem do vnitrozemí se nad předměstím Konakli zvedalo podhůří západního Taurusu. Viděli jsme také mešitu Ali Şahin a mešitu Kizilaliler se dvěma minarety. Náš pohled už ale směřoval před nás. Tam někde v hustém neudržovaném porostu byl kus zdejší historie, ruiny římského města Augae. Stezka byla čím dál více zarostlá a nakonec jsme vyhodnotili, že její dolní větev k cíli nevede. Vrátili jsme se o kousek zpět a začali lépe průchozí stezkou stoupat nahoru směrem ke kamenné zdi na kopci, kterou byly obklopené rezidence Elite Admiral.

Dosáhli jsme cíle. Před námi bylo několik kamenných základů a fragmenty zdí, na kterých byly patrné i otvory oken. Hustým porostem jsme se přiblížili k nejvyšším ruinám postavených z kamenné suti a velkých kamenných bloků používaných jako dveřní sloupy, které byly jen smutnou vzpomínkou na římské období, které tomuto místu přineslo jeden z velkých hospodářských a kulturních rozkvětů. Tuto oblast navštívili a prozkoumali i rakouští badatelé Rudolf Haberdey a Adolf Wilhelmen, kteří v letech 1891 až 1892 prováděli archeologické studie v Kilikii. Prohlédli jsme si zbytky římského města ze všech dostupných stran a vydali jsme se na cestu zpět. Dlouho jsme si z obuvi a kraťasů odstraňovali zbytky jemných bodláků, které se nám na ně v obrovském množství přichytily. Stejnou cestou, jakou jsme přišli, jsme se vrátili do našeho hotelu Nox Inn Deluxe.

Zřícenina
Zřícenina
Zřícenina
Zřícenina
Zřícenina
Zřícenina
Cesta ke zřícenině
Cesta ke zřícenině

Fotogalerie: Zřícenina nad Konakli