VYSOKO NAD PLÁŽÍ

Vyhlídka nad Konakli

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Vysoko nad pláží

Vyhlídkovou terasu Şahin Tepesi, Jestřábí kopec, nad zátokou s pláží Reis Yunus Ahmet jsme pozorovali z pláže hotelu Nox Inn Deluxe každý den. Od potápěčského centra k ní vedla strmá silnice směřující do Seaside Green Hill. Hodně aut na ní mělo problémy ať už ve směru nahoru, tak i ve směru dolů. Na druhé straně, některá nákladní auta tento kopec zvládala bez problému. Bylo jen otázkou času, kdy jsme se na tuto vyhlídku vypravili i my. Na kopci byla vidět i klikatící se pěšinka obestavěná kamennou zídkou, směřující k vyhlídce, vycházela však z nepřístupného pozemku Konak Beach Restaurant. Nezbývalo nám, než jít po stejně strmém chodníku vedle silnice. Po promenádě jsme došli ke Konak Beach Restaurant a odtud jsme začali stoupat doleva silnicí. Přitom jsme pozorovali středomořskou vegetaci pokrývající kopec na pravé straně.

Došli jsme až k parkovišti u vrcholu kopce. Naskytl se nám nádherný výkled na část Konakli se skleníky. V zástavbě byly rozpoznatelné i dvě mešity - Ali Şahin a Kizilaliler. V dáli se táhlo panorama pohoří Geyik Daglari, Jelení hory. Pohoří je součástí Taurusu, v místě, kde se západní Taurus spojuje s centrálním Taurusem. Jeho nejvyšším vrcholem je Geyik Dagi Tepesi (2877 m). Za parkovištěm jsme pokračovali po promenádě a kolem piknikového místa s dětským koutkem až na vyhlídkovou terasu. Ta byla sama o sobě pojatá také jako piknikové místo. Na různě vysokých terasách byly stoly a lavičky. Ty zřejmě patřily i k místní restauraci, která však nebyla za naší přítomnosti v provozu. Po terase se dalo projít až nad Konakli, kde se opět naskytl pěkný panoramatický pohled na pohoří Taurus. Hlavní atrakcí však byla vyhlídka nad mořem.

Vyhlídková terasa Şahin Tepesi
Vyhlídková terasa Şahin Tepesi
Předměstí Konakli
Předměstí Konakli
Pláž hotelu Nox Inn Deluxe
Pláž hotelu Nox Inn Deluxe
Vyhlídková terasa Şahin Tepesi
Vyhlídková terasa Şahin Tepesi

Jako na dlani jsme před sebou měli pláže v Konakli a nejblíže naši hotelovou pláž s vlnolamy a molem s řadou přístřešků. Viděli jsme také molo u potápěčského centra. Z ptačí perspektivy jsme si prohlédli hotel Nox Inn Deluxe a také centrální část města Konakli. Rozpoznatelná byla mešita Bacoglu Cami se čtyřmi minarety a kopec posetý bílými vilkami - Uygun Oasis Club Villas II. Na druhé straně byl výhled na vedlejší kopec (86 m) a zátoku pod ním, kde jsme tušili divokou pláž Reis Yunus Ahmet. Znovu jsme si prošli všechny vyhlídky, po šikmé promenádě jsme vystoupili na terasu před restaurací. Tady byly další vyhlídky do okolí. Potom jsme se už ponořili do stínu borovic a vydali se na zpáteční cestu do hotelu stejnou trasou po dlážděné promenádě.

Cestou nás zaujal kočičí park. Byl oplocený a bylo v něm několik vyvýšených domečků pro kočky. Turecko je kočičí země. Vztah Turků ke kočkám sahá hluboko do historie. Už od starověku byly kočky na blízkém východě uctívané pro jejich čistotnost. Vypráví se o nich i příběhy. Jedna kočka prý zachránila Mohamedovi život před jedovatým hadem. Jinou prý Mohamed nechtěl budit při motlitbě, tak si raději uřízl rukáv, na kterém kočka odpočívala. Kočičí parky město zásobuje krmivem i vodou a pravidelně se tam uklízí. Došli jsme až k parkovišti a postranní uličkou sešli k recepci hotelu. Bylo to kratší než přes pláž. Kdybychom se dopředu podívali do mapy, ušetřili bychom si náročný výstup v horku od potápěčského centra po strmé silnici.

Vyhlídková terasa Şahin Tepesi
Vyhlídková terasa Şahin Tepesi
Konakli
Konakli
Molo u centra potápění
Molo u centra potápění
Kočičí park
Kočičí park

Fotogalerie: Vysoko nad pláží