V DIVOKÝCH VLNÁCH

Pláž v Konakli

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / V divokých vlnách

Východně od pláže hotelu Nox Inn Deluxe začíná dlážděná promenáda. Vede nad útesy, o které se rozbíjejí vlny Středozemního moře, a pod skalnatým svahem, na kterém je usazená vyhlídková terasa Şahin Tepesi. Na konci promenády je malá pláž Reis Yunus Ahmet. Protože milujeme vlny, vydali jsme se tam během našeho pobytu v Konakli celkem dvakrát. Na začátku promenády vždy seděla místní žena s naparáděným velbloudem, se kterým za poplatek nechala turisty se vyfotit, případně za větší poplatek povozila na velbloudovi děti. Vedle této části promenády bylo parkoviště, na kterém bychom dlouhodobě parkovat nechtěli. Auta byla pokrytá velkou vrstvou prachu a písku, kterým je trvale masíroval vánek plynoucí od moře. Za parkovištěm se prudce zvedala silnice k Seaside Green Hill. Některá auta měla velký problém se po ní vyšplhat nahoru, ale i sjet dolů.

Odtud už jsme sešli po schůdcích dolů k potápěčskému centru. Tady je možné si objednat exkurzi s potápěčským programem. Celodenní výlet na jachtě do lokalit s aktivním podmořským životem je včetně zapůjčení potápěčského vybavení, oběda a dvou ponorů, každý v délce 25 minut. První do hloubky 6 m a druhý do hloubky 12 m. Pokračovali jsme dál podél Konak Beach Restaurant, za kterou jsme zase vyšli po schůdcích k promenádě. Obdivovali jsme krásně upravenou zahradu, plnou středomořské vegetace. Zaujaly nás fíkusy, ale i pro nás exotická libora měňavá. Je nádherná, ale všechny její části jsou jedovaté. Ale i tak se využívá v lidovém léčitelství, komerčním lékařství, dokonce i při veterinární léčbě. Mezi rostlinami jsme poznali i juku, která sem zřejmě nějak zabloudila z Ameriky.

Promenáda k pláži Reis Yunus Ahmet
Promenáda k pláži Reis Yunus Ahmet
Mola a vlnolamy
Mola a vlnolamy
Pláž Reis Yunus Ahmet
Pláž Reis Yunus Ahmet
Prohlubně u pláže
Prohlubně u pláže

Promenáda se rozdělila na dvě větve, pokračovali jsme tou nad útesy. Představila se nám nádherná scenérie bijících vln do skály. Během mnoha let tady tvarovaly útvary, které připomínaly malé jeskyně, kamenné brány, okna, ale i různá zvířata. Mnoho turistů tady scházelo na okraj skalních převisů, až na hranici bezpečnosti, aby ulovili ty nejlepší snímky. Často se otevřely pohledy i na pláže v Konakli s typickými moly a přístřešky seřazenými na nich. Na otevřeném moři jsme sledovali pirátské lodě, které plné turistů směřovaly prozkoumávat krásy útesů pod Alányjským hradem. Vrátili jsme se zpět na promenádu a došli k vyhlídce u železného točitého schodiště. Nakytl se nám pohled na nádhernou písčitou pláž, uzevřenou ze třech stran mezi skalní stěny. Pláž omývaly vlny jedna za druhou. V nich skotačili lidé, kteří vlny milovali stejně jako my.

Neodolali jsme a po schodišti sešli dolů. Už se na něm podepsal zub času. Kovová konstrukce byla prolezlá rzí. V malých jeskyňkách u skalní stěny bylo možné si složit oblečení, aby bylo chráněné před náhodnými vlnami. Dlouho jsme si vychutnávali koupání v divokém moři. I když byla voda neustále obměňovaná z volného moře, byla pořád teplá. Když jsme plavali trochu hlouběji do moře, spatřili jsme na východě útesy pod Alanyjským hradem. Prozkoumávali jsme také prohlubně v postranních stěnách, které dokola bičovaly nápory vln. Byly mnohaletým působením vody různě vytvarované a zbarvené. Voda tady nabývala na síle a člověk musel dávat pozor, aby s ním nehodila o kamenné stěny. Nad námi se zvedala oranžově zbarvená skála, na kterou plynule navazoval zalesněný vrchol.

Kamenné útesy
Kamenné útesy
Zídka v zahradě u promenády
Zídka v zahradě u promenády
Středomořská vegetace
Středomořská vegetace
Libora měňavá
Libora měňavá

Při cestě zpět jsme zvolili část promenády u kamenného svahu, která nám nabízela mnohé pohledy na středomořskou vegetaci. Vysoko nad námi byla vyhlídková terasa, ke které jsme plánovali také jeden z výletů. Kousek za schodištěm byl zdroj vody, kde bylo možné si umýt nohy a boty znečištěné od písku. Po pobřeží jsme se vrátili zpět na hotelovou pláž a cestou jsme se prošli po molu u potápěčského centra. Bylo tady možné přímo skákat do hluboké vody. Také tady šlo si zakoupit atrakci zvanou Parasailing. Jedná se o létání na padáku, který táhne člun. Za molem jsme se vykoupali u části pláže, která byla kamenná a mírné vlny se tříštily o její kamenné pobřeží. Zbytek dne jsme se už jen koupali, slunili a plnými doušky užívali Ultra All Inclusive služby, které nám hotel Nox Inn Deluxe nabízel.

Fotogalerie: V divokých vlnách