BAZAAR V KONAKLI

Trh v Konakli

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Bazaar v Konakli

Bazaary patří mezi nejvyhledávannější turecké tradice. V každém městě a skoro v každé vesnici mají svůj Bazaar. Konají se minimálně jednou za týden a trvají od rána do večera. Kromě příjemné procházky mezi širokou škálou barev a vůní, je možné poslouchat zákazníky, jak na sebe pokřikují s prodejci. Bazaar je ideální místo ke koupi koření, rozinek, oříšků a suvenýrů. V Konakli se Bazaar koná jednou týdně a to ve středu od 9:00 do 18:00. Rozkládá se v Konakli Medical Centre a na ulici Vatan Caddesi. Prodává se tady zboží pro turisty i místní obyvatele. Sortiment zahrnuje ovoce a zeleninu, koření, čaj, potřeby pro domácnost, oblečení, obuv a suvenýry. Při cestě autobusem od Alanya je ideální vystoupit v okolí hodinové věže. Bazaar je ještě o nějaký ten kousek dál. Ulice Vatan Caddesi je souběžná se silnicí D400, po které jezdí autobus. Na Bazaaru jsme se zastavili během prohlídky Konakli.

K tureckému Bazaaru neodmyslitelně patří smlouvání o cenu. Neplatí tady cena, která byla vyslovená poprvé. Ta bývá většinou dvakrát až třikrát vyšší než cena, za kterou může prodejce prodat. Při smlouvání je třeba začít na ceně, která je nižší než ta, za kterou jsme ochotni zboží koupit. Nádherné tahání o cenu spočívá v tom, že prodejce jde s cenou dolů a kupující nahoru. V ideálním případě by pokles prodejce měl být rychlejší než vzestup kupujícího. Na konci obchodu, během kterého kupující i několikrát odejde a prodejce ho něklikrát přivede zpět, je spokojený kupující i prodejce. Kupující je spokojený, že něco usmlouval, prodejce je spokojený, že vydělal víc než čekal. Nesmlouvá se v kamenných obchodech, v marketech a na trhu s ovocem a zeleninou. Nesmlouvá se u zboží, které nechceme koupit. Ideální pro nákup je dopoledne.

Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Bazaar Konakli

A co si dovézt z Turecka? Prodává se tam zboží z textilu i kůže světových značek. Nejsou to originály, ale jen napodobeniny. Rozdíly jsou minimální, ceny výrazně nižší. Nikdo jejich prodej netrestá. To samé se týká i obuvi. My jsme však s kvalitou obuvi měli v roce 2019 špatné zkušenosti. Kromě výhodného nákupu různého oblečení, bavlněných ručníků, osušek, peněženek, klíčenek, pásků, kabelek aj. se dají v Turecku výhodně nakoupit také šperky ze zlata a stříbra. Doporučujeme požadovat certifikát pravosti, zkotrolovat si cejch a uschovat doklad. Hodně turistů si vozí z Turecka koberce. Kelim je koberec zhotovený gobelínovou technikou. Ručně tkané koberce jsou dražší. Poznají se podle uzlíků na rubu. Koberec s více uzlíky je cennější. Ne každý však chce cestovat domů letecky s kobercem.

Mezi vyhledávané suvenýry patří předměty z mědi a mosazi. Patří k nim různé konvice, misky, tácky, svícny, lampy aj. Oblíbená je džezva k vaření arabské nebo turecké kávy. Má kónický tvar a dlouhé rovné držadlo. Zdobená je vypouklým tepáním. Při vývozu starožitných předmětů je potřeba mít úřední povolení. Oblíbenými suvenýry jsou i keramické výrobky. Prosadily se už v 15. století, kdy se sultánovi zalíbila modrobílá čínská keramika. Oblíbený je i rostlinný vzor v olivově zelené, šedozelené nebo fialové barvě. Před uhranutím má chránit amulet ve tvaru modrobílého oka. Symbolizuje oko proroka. Pokud pukne, znamená to, že odvrátil zlo. Tento nazar, nebo také nazar boncugu, je typickým tureckým suvenýrem. Prodává se v podobě klíčenek, sponek nebo šperlů. Někteří prodejci ho připínají jako poděkování za nákup.

Bazaar Konakli
Bazaar Konakli
Obchody u Algora Halal Hotel & Spa
Obchody u Algora Halal Hotel & Spa
Obchod Lord Boutique
Obchod Lord Boutique
Obchod Bella d' Ora
Obchod Bella d' Ora

Turecko je jedním z nejvýznamnějšch vývozců koření. Turecké koření je velice kvalitní, dává pokrmům originální a typickou chuť a vůni. Některé druhy koření se dají koupit pouze na tureckých tržnicích. Turecký čaj je připravovaný ve dvojité konvici çaydanlik a nalévaný do malých sklenic tulipánovitého tvaru. Z těch jsme pili čaj i v hotelu Nox Inn Deluxe. Pro Turecko je také typický tučný sladký zákusek Baklava. Kromě Bazaaru jsme nakupovali i na trzích nedaleko našeho hotelu. Ve srovnání s rokem 2019 se nám zdáli prodejci nepříjemnější, naléhavější, méně ochotní smlouvat a v některých případech i zlí. Existovali samozřejmě i výjimky. V obchodech v přízemí hotelu Algora jsme narazili na prodejce textilu, který byl pravý opak - tichý, slušný a příjemný. Ceny měl fixní a pohybovaly se tam, kam se šlo jinde dostat po dlouhém smlouvání. Obchod se jmenoval Bella d' Ora.

Fotogalerie: Konakli