KONAKLI

Město v Turecku

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Konakli

Mezi vodami Středozemního moře a vrcholy pohoří Taurus, kousek od města Alanya, se rozprostírá město Konakli. V pozdní době římské tady stálo město Augae. Jeho ruiny se nacházejí v okolí Konakli. Hlavním městem Seldžucké říše byla Konya a tehdejší sultán Alaattin Keykubat ji nechal spojit silnicí s Alanyí. Na této nové důležité obchodní cestě vznikla korem roku 1100 osada Şarapsa. Ve 13. století nechal sultán Giyaseddin Keyhüsrev II postavit na této cestě Kervansaray, orientální hostinec. Místo pro odpočinek tady nacházely obchodní karavany, které převážely zboží po Hedvábné stezce z Číny do Malé Asie. Budova je známá jako Şarapsa Han a patří k nejvýznamnějším památkám Konakli. Po několika staletích se název Şarapsa změnil na Telatiye a v roce 1992 na Konakli.

Do Konakli jsme se chtěli vypravit zeleným autobusem hotelu Nox Inn Deluxe [jízdní řád]. Ten bohužel nedojel. Hotel ale zajistil to, že přímo před recepci dojela linka č. 50. Bohužel už dojela plná a zájemců z hotelu bylo hodně. Autobus byl naplněný až po dveře. Ani jsme se nesnažili se do něj dostat. Na recepci jsme si objednali taxi. Zájemců se nás sešlo celkem deset a všichni jsme se do auta pro 9 lidí včetně řidiče vešli. Řidič nám udělal cenu ve výši € 2,00 na osobu. Vyplatilo se mu to. Nám také. Cena jízdy autobusem stojí € 1,00. Taxi nás vysadilo v blízkosti Bazaru, který tady právě probíhal. Po prohlídce Bazaru, nákupu oblečení a dalších drobností, jsme přešli na Istiklal Caddesi. Tato ulice vedla souběžně s Bazarem. Plánovali jsme se po ní dostat do části Payallar, kde jsou hlavní atrakce města Konakli.

Konakli
Konakli
Öztürkler Camii
Öztürkler Camii
Pěší zóna ve čtvrti Payallar
Pěší zóna ve čtvrti Payallar
Bacoglu Cami
Bacoglu Cami

Po levé straně stála mešita Öztürkler Camii. Prohlédli jsme si ji a pokračovali jsme opačným směrem po Istiklal Caddesi. Dovedla nás k pěší zóně ve čtvrti Payallar. Po obou stránách stály pěkné kašny. Pěší zóna nás dovedla k Ertugrul Gazi Caddesi, která byla také pěší zónou. Na začátku levé i pravé větve byly kašny ve tvaru vázy s bíložlutým květem, pod kterým byly menší vázy. Do těch spadala ze shora vode a spodem protékala do kašny. Od kašny vedla promenáda lemovaná stromy k mešitě a na druhou starnu stejná promenáda k hodinové věži a mešitě. Nejdříve jsme se vydali k mešitě Bacoglu Cami. Jedná se o velkou bílou budovu se čtyřmi kopulemi a čtyřmi minarety. Byla otevřená po dlouhé době výstavby v roce 2013 tradičním svatebním obřadem. Večer je mešita osvětlena smarogdově zeleným světlem.

Po promenádě jsme se vydali opačným směrem a došli jsme až na konec druhé větve promenády. Na jejím konci byla bílá socha dvou koní stojící na podstavcích na zadních nohách proti sobě. Vedle sochy stála mešita Mahmut Saf Cami. Před sochou stála Saat Kulesi, hodinová věž. Ta ukazovala čas v několika světových městech. Vedle věže byla fontána. Po prohlídce věže jsme přešli k outletu Neva, před kterým byla zastávka autobusu č. 50, zvaného dolmuš. Tento autobus spojuje Konakli a Alanya. První vyjíždí z Konakli v 6:10, poslední o půlnoci. Z Alanya vyjíždí první v 6:50 a poslední v 1:00. Frekvence je 8 minut. Jízdné se platí u řidiče při vystupování a cena je ₺ 15,00 pro cestu po Konakli, ₺ 25,00 pro cestu z Konakli do Alanya, nebo jednotná cena € 1,00 resp. $ 1,00. Před zastávkami řidič hlásí názvy nejbližších hotelů [jízdní řád].

Kašna
Kašna
Mahmut Saf Cami
Mahmut Saf Cami
Socha koní
Socha koní
Konakli Saat Kulesi
Konakli Saat Kulesi

Chvíli po vyjetí jsme po levé straně spatřili Şarapsa Han. Jednalo se o stavbu klenutého tunelu o délce 71 m a šířce 11,5 m. Hlavní obdélníková budova s opěrnými věžemi a cimbuřím připomínala hradní zdi. Na východním konci stála malá mešita. Na západ od hlavní budovy stály zbytky věže. Po chvíli jsme vystoupili na zastávce ohlášené mimo jiné jako Nox Inn a vydali jsme se pěšky do našeho hotelu. Prošli jsme kolem Algora Halal Hotel & Spa a Nox Inn Club. V blízkosti jsme také viděli odstavený zelený hotelový autobus. Do hotelu jsme došli právě v době začátku oběda a zbytek dne jsme strávili koupáním a sluněním na hotelové pláži.

Fotogalerie: Konakli