ALANYA

Město v Turecku

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2019 / Alanya

Na jihu Turecka, na hranici provincie Antalya, se rozprostírá kolem malého skalnatého poloostrova město Alanya. Z jihu je omývané Středozemním mořem, ze severu je chráněno pohořím Taurus. Toto oblíbené přímořské letovisko láká turisty především svými nádhernými písčitými plážemi a také historickými a přírodními krásami. Pláže se táhnou několik kilometrů na západ i východ od poloostrova. Mezi nimi dominuje městu středověký hrad a pevnost, pod nimi v přístavu pak osmiboká Červená věž a loděnice. Ve skále pod pevností se rozkládá několik jeskyní, z nichž nejznámější je astmatiky vyhledávaná jeskyně Damlataş. Z vyhřátých pláží lákají turisty do svého stínu parky a zahrady, protkané fontánkami a jezírky. K nákupům zvou četné obchodní zóny, včetně věhlasného Bazaaru.

O prvním osídlení Alanye neexistují věrohodné důkazy. Na základě výzkumu z roku 1957 v nedaleké jeskyni Kadiini se předpokládá, že historie regionu sahá do mladého paleolitu, konkrétně do období 20 až 17 tisíc let před naším letopočtem. Nejstarší známý název města je Korakesium ze 4. století před naším letopočtem. V byzantské éře se změnil na Kolanoros. V 7. století se město bránilo nájezdům Arabů. Obrana města nabývala na významu a vznikaly obranné hradební stavby. V roce 1221 dobyl hrad v Kolanoros seldžucký sultán Alâeddin Keykubad I. Kolanoros se stal jeho zimním sídlem po hlavním městě Konya. Sultán změnil název města na Alâiye. Alâeddin Keykubad I. začal město mohutně rozvíjet. Zpevnil a rozšířil opevnění, postavil Červenou věž, loděnice, lázně, mešity, palácový komplex a další významné stavby. Byl to zlatý věk rozvoje města.

Alanya a pohoří Taurus
Alanya a pohoří Taurus
Přístav v Alanyi
Přístav v Alanyi
Kleopatra Beach
Kleopatra Beach
Mešita u Bazaru
Mešita u Bazaru

Moc Seldžuků podkopaly mongolské útoky v roce 1243 a vstup egyptských Mamluků do Anatolie roce 1277. V roce 1300 se Seldžucká říše rozpadla. Region koupil mamlúcký sultán Bedreddin Mahmud Bey z dynastie Karamanogullari. V roce 1471, za vlády sultána Mehmed II. Fatih, zvaného Dobyvatel, se Alâiye stala součástí Osmanské říše. V roce 1571 byla Alâiye spolu s Tarsem připojena do nově dobyté provincie Kypr. V roce 1864 se stala krajskou provincií Konya. V roce 1868 byla Alâiye připojena k Antalyi a v roce 1871 se oficiálně stala okresem provincie. Po první světové válce získala Alâiyi Itálie na základě dohody ze Saint-Jean-de-Maurienne z roku 1917. Zpět ji záskala Turecká republika na základě smlouvy z Lausanne z roku 1923. V roce 1935 přejmenoval Ataturk při své návštěvě město na Alanya.

Dopravu ve městě zajišťuje hustá síť autobusů. K dispozici je téměř 30 linek. Platí se přímo řidiči při nástupu do autobusu a cena jízdenky je ₺ 3,00. Je možné si pořídit i bezkontaktní kartu. Autobusy jsou klimatizované a část z nich je bezbariérová. Spojení autobusy je i do okolních měst a letovisek. K dopravě od Kleopatřiny pláže k pevnosti je možné využít kabinkovou lanovku. Obousměrná jízdenka stojí ₺ 28,00. Ve městě jsou dvě hlavní pláže. Na západě je přibližně 3 km dlouhá Kleopatřina pláž. Na východě je přibližně 15 km dlouhá Keykubátova pláž. Obě pláže jsou písečné. K dispozici mají plážový servis, bary a restaurace. My jsme bydleli u Kleopatřiny pláže, oceněné modrou vlajkou EU. V oblasti je mnoho dalších krásných pláží s tímto oceněním, např. Avsallar, Incekum, Kargicak, Konakli, Mahmutlar nebo Türkler.

Městský park
Městský park
Červená věž
Červená věž
Stará loděnice
Stará loděnice
Pevnost Ehmedek
xxx

Alanya nabízí obrovské gastronomické možnosti. Je možné navštívit nejrůznější typy restaurací, které servírují širokou paletu jídel od rychlého občerstvení až po vybrané a tradiční turecké pochoutky. Turecká kuchyně je vyhlášená. Patří k nejzdravějších světovým kuchyním. Má vysoký obsah zeleniny a vyvážený podíl masa s přílohami. Nejproslulejším tureckým pokrmem je kebab. Jedná se o na plátky nakrájené silně kořeněné maso, které se opéká na rožni a postupně se odkrajuje a podává s různými omáčkami, dresinky a pečivem. I když jsme měli ubytování v Tac Premier Hotel & Spa s all inclusive, neodpostili jsme si návštěvu místního podniku s ochutnávkou pravého tureckého kebabu. V hotelové restauraci jsme potom ochutnali nepřeberné množství různých tureckých dezertů a sladkostí. Z trhu jsme si pak vezli domů různé druhy pravého tureckého čaje.

Fotogalerie: Alanya, Hrad v Alanyi