CESTA ZPĚT PŘES BALKÁN

Letadlem z Turecka

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Cesta zpět přes Balkán

Naše druhá dovolená v Turecku skončila. Byla stejně krásná jako ta první Turecko 2019. Odpočinuli jsme si a během několika výletů jsme poznali i zdejší památky a kulturu. Navštívili jsme město Konakli a zdejší Bazaar, vystoupili jsme na Vyhlídkovou terasu Şahin Tepesi, relaxovali jsme v divokých vlnách na Pláži Reis Yunus Ahmet a prohlédli jsme si Římské ruiny. To vše podpořené dokonalým Ultra All Inclusive hotelu Nox inn Deluxe. Den před odletem jsme si na recepci zkontrolovali plán odjezdů. Náš odjezd z hotelu byl naplánovaný na 8.9.2023 ve 2:45. Čas odletu byl v 8:20. Mohli jsme se ještě před odjezdem prospat a přemístit se na recepci 10 minut před odjezdem. Autobus dojel včas. Tentokrát přijel téměř plný, takže jsme měli o něco méně zastávek pro vyzvednutí jiných turistů. Vydali jsme se na letiště v Antalya po silnici D400.

Cesta uběhla docela rychhle včetně klasické zastávky za Çolakli u motorestu. Na letišti v Antalya jsme prošli úvodní bezpečnostní kontrolou. Následovalo odbavení zavazadel, kde jsme obdrželi palubní lístky a zavazadlové lístky. Po pasové kontrole jsme si už jen koupili nápoje do letadla a usadili jsme se v čekárně u jedné z odletových bran, dokud se nezobrazila informace o našem letu. Potom jsme se přemístili do čekárny u naší odletové brány. Před odletem nám už jen zkontrolovali pasy s palubními lístky a tubusem jsme se přemístili do našeho letadla Airbus A320-232, stejného, kterým jsme absolvovali Cestu na Tureckou riviéru. I na tomto letu spolupracovala společnost Smartwings s Heston Airlines. Po úvodním bezpečnostním školení jsme v 8:44 místního času vzlétli nad město Antalya.

Letiště Antalya
Letiště Antalya
Vzlet
Vzlet
Motor Airbusu
Motor Airbusu
Letiště Brno-Tuřany
Letiště Brno-Tuřany

Trasu dlouhou 1775 km jsme uletěli za 2 hodiny a 20 minut. Nejdříve jsme letěli severním směrem. Míjeli jsme přehradu Karacaören, jezera Kovada a Egirdir. Stočili jsme se na severozápad. Přes pohoří Samanli a Murmanské moře jsme doletěli nad Istanbul. Přeletěli jsme průliv Bospor a ocitli jsme se nad Černým mořem. Podél pobřeží lemovaného horami Yildiz jsme se dostali do Bulharska, kde pobřeží lemovalo pohoří Strandža. Černé moře jsme opustili u Burgasu. Přenesli jsme se přes pohoří Stara Planina a u Ruse jsme přeletěli přes Dunaj. Dostali jsme se do Rumunska. Přes pohoří Vâlcan, Retezat a Metaliferi jsme se dostali do Maďarska a kolem Budapešti na Slovensko. Trasa kolem měst Levice a Piešťany nás přenesla nad Malé Karpaty. Do České republiky jsme přelétli u Hodonína. Na přistání jsme se přemístili za Brno a přistávali jsme ze západu.

Na letiště Brno-Tuřany jsme dosedli v 10:05 místního času. Prošli jsme pasovou kontrolou a vyzvedli jsme si zavazadla. V automatu jsme uhradili 1000,-Kč za parkování, v šesté řadě jsme si vyzvedli auto a vydali se na cestu z letiště domů.

Fotogalerie: Cesta na Tureckou riviéru