JUNIOR LEAGUE WORLD SERIES

Baseballový turnaj v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2014 / Junior League World Series

Junior League World Series je velkolepý týdenní mezinárodní turnaj pro nejlepší baseballové týmy třináctiletých a čtrnáctiletých hráčů z celého světa. Junior League byla založena v roce 1981 jako jedna z divizí Little League, která je určena pro hráče ve věku jedenáct a dvanáct let. Junior League World Series má bohatou historii. Nejdříve byla přístupná pro třináctileté hráče z USA, později byla zpřístupněna i pro čtrnáctileté hráče a částečně i patnáctileté s datem narození po 1. květnu aktuální sezóny. Postupem času se přidaly i týmy mimo USA. V roce 1986 to bylo Mexiko, v roce 1988 Kanada, v roce 1990 první evropský tým a v roce 2010 Taiwan. Turnaj se hraje ve městě Taylor v Heritage Parku, ve státě Michigan ve Spojených státech amerických, vždy začátkem srpna.

Junior League je rozdělena do deseti oblastí, pěti v USA a pěti ve zbytku světa. V oblastech se hrají národní kvalifikace, vítězové národních kvalifikací postupují do oblastních kvalifikací. Vítězové oblastních kvalifikací pak postupují na Junior League World Series, kde reprezentují svou oblast. Turnaj je rozdělen do dvou skupin - USA a mezinárodní. V rámci skupiny hrají týmy systémem každý s každým. První dva týmy ve skupině postupují do semifinále, jehož vítězové se stanou Americkým šampiónem a Mezinárodním šampiónem. Tito dva šampióni pak proti sobě nastoupí ve velkém finále Junior League World Series, které v přímém přenosu vysílá stanice ESPN. Na velké finále jsou šampióni přepraveni z hotelu Holiday Inn ve slavnostní koloně za doprovodu místní policie.

Vstup na JLWS Field
Vstup na JLWS Field
Junior League World Series
Junior League World Series
JLWS Field
JLWS Field
Vlajka USA
Vlajka USA

Cesta našeho týmu, včetně Lukáše, vedla do Junior League World Series přes národní kvalifikaci v Brně, kde reprezentovali Jihomoravskou oblast. Postupně si poradili s Jihozápadní oblastí, Prahou a Severomoravskou oblastí. Reprezentovat Českou republiku na Evropsko - africkou kvalifikaci odjeli do polského Kutna. Ve skupině postupně porazili Litvu, Holandsko, Rakousko a Itálii. Ve čtvrtfinále porazili Německo US, v semifinále Německo a ve finále Velkou Británii. Toto vítězství jim zajistilo účast na světové sérii, kde reprezentovali Evropu a Afriku. Veškeré náklady spojené s dopravou, ubytováním a stravováním hradila organizace Little League, stejně tak výstroj na zápasy. Velký sen se stal skutečností.

Oficiální program začal dva dny před prvním zápasem, kdy večer proběhla party s grilováním. Během následujícího dne si všech deset týmů postupně vyzvedlo výstroj. Každý hráč obdržel dres, kalhoty, opasek, podvlíkací triko, čepici, podkolenky, mikinu a batůžek. Večer pak proběhlo slavnostní zahájení. Během zahajovacího ceremoniálu nastoupilo všech deset týmů se státními nebo oblastními vlajkami a zazněla jejich hymna. Ta naše bohužel ještě s dodatkem "Nad Tatrou s blýská ...". Hosté pronesli projevy a proběhl slavnostní nadhoz. Představen byl i místní baseballový tým Tayloru, který se vrátil z kalifornského Livermore, kde se zúčastnil Intermediate 50/70 World Series. Program zakončil nádherný ohňostroj, financovaný místním autosalonem Ford.

Ohňostroj na slavnostním ceremoniálu
Ohňostroj na slavnostním ceremoniálu
Dres Europe-Africa
Dres Europe-Africa
Plaketa účastníka JLWS
Plaketa účastníka JLWS
Medaile s certifikátem účastníka JLWS
Medaile s certifikátem účastníka JLWS

Náš tým se v mezinárodní skupině utkal postupně s Kanadou (11:20), Taiwanem (0:13), Mexikem (1:11) a Curacaem (2:20). Rozdíl oproti zbytku světa byl výrazný, zkušenost to ale byla obrovská. Mexiko a Curacao už jednou Světovou sérii vyhráli, Taiwan dokonce dvakrát. Mezinárodním šampiónem se stal vítěz oblasti Asia / Pacific - Taiwan, Americkým šampiónem vítěz oblasti Southwest - Texas. Vítězem Junior League World Series 2014 se už potřetí stal Taiwan, když porazil Texas jednoznačně 9:1. Náš tým se ještě na závěr utkal v exhibičním utkání s vítězem oblasti East - Delaware, kterému jen těsně podlehl. Lukáš nastoupil ve čtyřech zápasech jako catcher, proti Curacao na nadhozu a třetí metě. V doprovodném homerun derby zaznamenal jeden homerun.

Na základě zkušenosti z předchozích let byl program turnaje rozšířen o jeden rezervní den. Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. V prvních dnech byl stát Michigan zasažen vlnou přívalových dešťů, díky kterým musel být program upraven. Organizátoři byli výborně připraveni. Stačilo jim jen několik hodin, aby upravili hřiště do hratelného stavu. Přispěla k tomu i plachta zapůjčená od Detroit Tigers. I přes to vše, byl pondělní program zrušený a přesunutý na jiný den. Od úterý se už počasí zlepšovalo a ve druhé polovině týdne bylo nádherně. Po finálovém utkání proběhlo slavnostní zakončení, při kterém byli vyhlášeni oba šampióni i vítěz Světové série. Každý tým obdržel památnou účastnickou plaketu a každý hráč certifikát a pamětní medaili.

Fotogalerie: USA 2014