TAYLOR

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2014 / Tylor

Taylor je město ve Spojených státech amerických, ve státě Michigan, v okrese Wayne County. Leží na předměstí Detroitu mezi letištěm Detroit Metropolitan Wayne County a řekou Detroit na ploše 24 čverečných mil (62,16 km čverečných). Je ve tvaru obdélníku, jehož hrany tvoří na západě Inkster Road, na severu Van Born Road, na východě Pelham Road a Allen Ave, na jihu Pensylvania Road. Osou města prochází známá silnice US 24 Telegraph Road, vedoucí z osady Minturn v Coloradu až do Unionville v Michiganu v blízkosti jezera Huron. Město také okrajově protínají dálnice 75 na jihovýchodě a 94 na severozápadě. Ve městě žije více jak 60 tisíc obyvatel. Je 17. nejlidnatější město v Michiganu a 418. v USA (údaje k roku 2010).

Původní jméno Taylor Township získalo město na počest národního válečného hrdiny z roku 1840, Zachary Taylora, který se stal v roce 1849 dvanáctým prezidentem Spojených států amerických. 16. března 1847 bylo z původního Ecorse Township vyčleněno 24 čverečních mil. Dvacet dnů nato byli zvoleni první zástupci obce na setkání v domě Richarda Sutliffa. Významným mezníkem v historii obce se stal rok 1876, kdy byla její severní částí vedena železnice - Wabash Railroad. Zastávka byla pojmenována po muži, který prodával práva cesty k vlaku přes jeho pozemky - Hand Station. Železnice přinesla obyvatelům další možnosti cestování mimo oblast, přepravu zemědělských produktů na trh i rychlejší distribuci pošty.

Obrovské změny přinesla industrializace a vznik výrobních linek. Společnost Ford Motor Company oznámila, že bude platit svým zaměstnancům na tu dobu nevídaných $ 5,00 na den. Vybudovala haly a do roku 1930 zaměstnala více než 100.000 lidí. Tisíce dělníků se stěhovaly do této oblasti, včetně Tayloru. V roce 1968 se obec Taylor stala městem. V roce 1979 byla na Telegraph Road založena společnost Hungry Howie’s Pizza, 11. největší pizza řetězec v USA. Postupem času se zemědělská komunita přeměnila v moderní město, které se stalo pro své obyvatele i návštěvníky atraktivní destinací. Ve městě sídlí 17 hlavních zaměstnavatelů. Město poctili svou návštěvou také prezidenti USA. V roce 1996 Bill Clinton, v roce 2004 George W. Bush a v roce 2008 Barak Obama.

Taylor je město plné zeleně, na jeho území se nachází několik parků. Jsou to Northwest Park, Miller Clapham Park, Jaycee Bicentennial Community Park, Westlake Park, Howard Noble Park, Vince Caplis Park, Alexander Papp Park, Memorial Park, Rotary Park, Lange Memorial Park a Chestnut Park. Největším parkem a centrem společenského dění je Heritage Park u Northline Road. Ve městě jsou dva golfové kluby s golfovými hřišti - Taylor Meadows Golf Club na severu a Lakes of Taylor Golf Club na jihu. Centrem letních sportovních aktivit je Heritage park s baseballovými a fotbalovými hřišti, centrem zimních sportovních aktivit je Sportplex se čtyřmi halami pro lední hokej, krasobruslení, sálovou kopanou a další sporty. Další sportoviště jsou u početných středních škol.

Pošta se nachází na Goddard Road, na západ od Telegraph Road. V blízkosti křižovatky Goddard Road a Telegraph Road je také několik bank, bankomatů a čerpacích stanic. O kousek severněji stojí taylorská nemocnice Oakwood Heritage Hospital. Policejní stanice je v komplexu městské radnice na Goddard Road, na východ od Telegraph Road. Nákupní centra se nacházejí v severní a jižní části města. Na jihu na Eureka Road stojí Southland Center. Je to nejnovější (i když už tu stojí od roku 1970) ze čtyř detroitských "land malls" - Northland, Southland, Eastland, Westland. Na území města je umístěno mnoho restaurací, barů a pizzérií. Fastfoody stojí v blízkosti nemocnice na Telegraph Road - Mc Donald's, KFC, Subway, Burger King, Taco Bell, Jimmy John's, Wendy's, Big Boy.

Dopravu po městě Taylor, na letiště Detroit Metropolitan Wayne County a do města Detroit zajišťuje společnost Smart. Linka č. 125 (Fort St - Eureka Rd) přijíždí z letiště do Tayloru po Eureka Road přes Southland Center do Southgate. Odtud pokračuje na severovýchod do Detroitu. Linka č. 160 (Downriver) jede ze Southland Center na sever a po Northline Road pokračuje do Southagate a přes Wayndotte na jih do Riverview a Trenton, kde dojíždí k místnímu Mc Donald's. Ze Southland Center vyjíždí také linka č. 275 (Telegraph), která pokračuje po Telegraph Road na sever k Pontiac. Základní jízdenka Fixed Route stojí $ 2,00, děti do šesti let cestují zdarma, od 6. do 18. let za $ 1,00 a důchodci nad 65 let a invalidé za $ 0,50. Taxi na letiště stojí přibližně $ 20,00, do Detroitu $ 50,00.

Fotogalerie: USA 2014