DETROIT

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2014 / Detroit

Detroit, nejstarší město na Středozápadě, je 18. největší město ve Spojených státech amerických a největší ve státě Michigan. Nachází se v okrese Wayne County v nadmořské výšce 177 m. Leží na břehu stejnojmenné řeky u jezera Svaté Kláry, které je součástí systému Velkých jezer. Do této skupiny jezer, kterými prochází hranice Spojených států amerických a Kanady, patří jezera Hořejší, Huronské, Michiganské, Erijské a Ontarijské. Detroit spojuje s kanadským Windsorem visutý most Ambassador Bridge, přes který projde 1/4 veškerého zboží z obchodu mezi USA a Kanadou. Most je v soukromém vlastnictví. Detroit se rozprostírá na ploše 218,5 km čtverečních v osmé největší metropolitní oblasti Spojených států amerických, která má rozlohu necelých 3250 km čtverečních.

Motor City, tak se nejčastěji říká Detroitu. Město ovládly slavné automobilky Ford, General Motors a Chrysler. Tvář města určovali především automobiloví magnáti a vše co zde stojí, je většinou výsledkem jejich ekonomických rozhodnutí. Detroit se stal na mnoho let výstavní skříní amerického průmyslu. Později však také díky ekonomické krizi městem s největším bankrotem v dějinách Spojených států amerických. Ten vyhlásilo město 18. července 2013. V současné době patří k nejchudším a nejnebezpečnějším městům v USA. Město bylo postaveno pro 2 milióny obyvatel, nyní jich zde žije kolem 700 tisíc. Nablýskané centrum s mrakodrapy obklopují vylidněné a rozbité čtvrti. Po vyhlášení bankrotu a pomoci státních institucí se město pomalu začíná vracet do normálu. Bude to dlouhá cesta.

Detroit vznikl v roce 1701, když Antoine Laumet de La Mothe Cadillac založil u řeky pevnost Fort Détroit. Historie města se tedy začala psát pod francouzskou vlajkou. Po porážkách francouzských vojsk a jejich spojenců v Indii v rámci Sedmileté války získala v roce 1760 Fort Détroit Velká Británie a změnila název na Detroit. Pod kontrolu amerických sil se dostal Detroit v roce 1796. První volby se konaly v roce 1802. V roce 1815 byl Detroit oficiálně prohlášen městem a současně hlavním městem státu Michigan. V roce 1824 byl zvolen první starosta. 26. ledna 1837 byl Michigan přijat do Unie jako 26. stát. V roce 1896 představil Charles Brady King první automobil z Detroitu, v roce 1901 zde byla postavena první betonová silnice na světě a v roce 1903 byla založena Ford Motor Company.

Po tom, co Henry Ford postavil a nastartoval v přístřešku u svého domu kočár bez koní, ještě nikdo netušil, že je to začátek osudového propojení Detroitu s automobilem. To bylo v budoucnu jednou z příčin problémů, vedoucích k bankrotu města. V roce 1908 představil Ford první levný sériově vyráběný automobil s výměnnými díly. Ve stejném roce byl založen General Motors. V roce 1913 postavil Ford první mechanizovanou montážní linku na světě a v roce 1914 zvýšil denní mzdu na $ 5,00. V roce 1924 byl založen Chrysler. V roce 1929 byl otevřen Ambassador Bridge, následující rok i tunel. V roce 1934 byla založena Wayne University. V roce 1935 vyhráli poprvé baseballoví Tigers světovou sérii a fotbaloví Lions National Football League, v roce 1936 hokejoví Red Wings Stanley Cup.

Detroit
Detroit
One Detroit Center a Financial Center
One Detroit Center a Financial Center
GM Renaissance Center
GM Renaissance Center
David Broderick Tower
David Broderick Tower

Po dvacátých letech minulého století, kdy Detroit rozkvétal a bohatnul, přišla na přelomu desetiletí ekonomická krize. Výroba automobilů klesla na čtvrtinu a ekonomika města prakticky přes noc zkolabovala. Dělníci se dostali pod hranici chudoby a vznikaly odbory. Z krize dostala Detroit až 2. světová válka. Z automobilů se továrny přeorientovaly na armádní zakázky. Vlna přistěhovalců za prací přinesla s sebou i rasové nepokoje. Po válce se opět začaly vyrábět automobily. Detroit se stal 4. největším městem USA. Především po sociálních nepokojích v roce 1967 se začali běloši stěhovat na předměstí a ve městě zůstali převážně černoši. Předměstí od města oddělila tzv. 8. míle. Ropná krize v 70. letech, nárust kriminality a hypoteční krize v novém tisíciletí přivedla Detroit postupně k bankrotu.

Pro turistu je Detroit velice zajímavá destinace. Nejvíce architektonických skvostů se nachází ve čtvrti Downtown. Toto obchodní a finanční centrum představuje srdce Detroitu. Nachází se zde nejvíce mrakodrapů, ale i divadla a historické kostely. Je tu i několik pěkných parků. K oblakům se zde vypíná jedna z dominant Detroitu - Renaissance Center. Jedná se o komplex sedmi propojených mrakodrapů u řeky Detroit, který vlastní společnost General Motors. U Grand Circus Park stojí budova Opery s 2700 místy pro publikum. Kousek odtud jsou stánky sportovních gigantů - Comerica Park baseballových Tygrů, hrajících zápasy MLB a Ford Field fotbalových Lvů, hrajících zápasy NFL. Na druhém konci čtvrti, na ulici Steve Yzerman Dr, je Joe Louis Arena, kde hrají zápasy NHL hokejisté Rudých křídel.

Směrem od řeky navazuje na Downtown o něco mladší čtvrt Midtown. Vznikla po velkém požáru v roce 1805. Čtvrt se stala centrem kultury, vzdělávání a lékařství. Nachází se zde rozsáhlý areál vysoké školy Wayne State University a nemocnice Detroit Medical Center, která vznikla spojením několika nemocnic. Čtvrt Midtown nabízí i knihovnu Detroit Public Library a především Muzeum výtvarného umění - Detroit Institute of Arts. Tento kulturní klenot s více jak 100 galeriemi představuje uměleckou sbírku řadící se mezi šest největších v USA. Ještě kousek severněji je New Center, historická část z roku 1920. Vzniklo jako obchodní a rezidenční centrum spojující obě centra - Downtown a Midtown s detroitskými továrnami. Dominantou je Fischer Building, mrakodrap z vápence, žuly a mramoru.

Detroit
Detroit
Comerica Park
Comerica Park
Ford Field
Ford Field
Detroit Athletic Club
Detroit Athletic Club

K procházkám přímo vybízí River Walk, přibližně šest kilometrů dlouhá promenáda kolem řeky Detroit s výhledem na úchvatné panorama Detroitu a přes řeku Detroit na kanadský Windsor. Končí na úrovni největšího městského ostrovního parku v USA - ostrova Belle Isle. Zajímavá je zde botanická zahrada se skleníkem. Největšími turistickými lákadly jsou také dvě věhlasná muzea. U hranice New Center, v blízkosti Henry Ford Hospital, stojí Motown Museum s historickými nahrávacími studii - nahrávali zde např. Diana Ross, Smokey Robinson nebo Michael Jackson. Západně od Detroitu, v Dearbornu, stojí Henry Ford Museum a Greenfield Village. Jedná se o velký vnitřní a venkovní muzejní komplex s mnoha zajímavými exponáty - domy, auty, lokomotivami, parními stroji, nábytkem, ...

Doprava v Detroitu je řešena několika způsoby. Stěžejní pro Downtown je vyvýšená železnice People Mover, která se svými 13. stanicemi spojuje nejdůležitější části této čtvrti [mapa]. Je dlouhá celkem 4,7 km. Základní jízdenka stojí $ 0,75. Časové jízdenky stojí $ 1,50 na den, $ 10,00 na měsíc a $ 100,00 na rok. Pro zbytek města a nejbližší okolí je důležitá autobusová doprava. Tu zajišťují červenooranžové autobusy SMART. Ceny jsou stejné jako ve městě Taylor. Do okolních měst jezdí zelenožluté autobusy DDOT. Mezi Windsorem a čtvrtí Downtown funguje přeshraniční autobusová přeprava Tunnel Bus. Osobní železniční dopravu provozuje americká státní železniční společnost Amtrak. Ostatní spojení zajistí taxi. Cesta z Tayloru na baseball do Comerica Park stojí přibližně $ 57,00.

Průmyslový Detroit
Průmyslový Detroit
Průmyslový Detroit
Průmyslový Detroit
Průmyslový Detroit
Průmyslový Detroit
Detroit Piston NBA
Detroit Piston NBA

Kuchyně v Detroitu je pestrá, stejně jako kuchyně jiných amerických měst. Je kombinací přistěhovalecké a původní kuchyně. Typickou původní americkou komponentou jsou brambory, především sladké batáty, kukuřice, fazole, slunečnice, burské oříšky, pažitka, cibule, paprika, tykve, dýně nebo ananas. Důležitou součástí amerického stylu stravování jsou fastfoody. Rozšířené jsou hamburgery, sendviče, pizzy, hot dogy, kuřecí křidýlka, stejky, opečené brambory, hranolky, palačinky nebo saláty s dresinky. Typickou specialitou v Detroitu je Coney Island Hot Dogs. Specifická je i Detroitská sýrová pizza s tlustou krustou. Oblíbený je Dinty Moore Sandwich, nakládané hovězí maso vsrtvené se zelným salátem, rajčaty a ochucené ruským dresinkem a čínsko - americké Warr Su Gai.

Fotogalerie: USA 2014