JUNIOR LEAGUE

Baseballový turnaj

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2014 / Junior League

Junior League je divize Little League, mezinárodní baseballové organizace založené v roce 1939 ve Williamsportu v Pensylvánii. Junior League byla založená v roce 1981. Nejdříve byla přístupná pro třináctileté hráče z USA, později byla zpřístupněna i pro čtrnáctileté hráče a částečně i patnáctileté s datem narození po 1. květnu aktuální sezóny. Postupem času se přidaly i týmy mimo USA. V roce 1986 to bylo Mexiko, v roce 1988 Kanada, v roce 1990 první evropský tým a v roce 2010 Taiwan. Jsou rozděleny do pěti amerických regionů a pěti mezinárních regionů. Regionální vítězové se potom utkají v regionálních play-off a jejich vítězové se kvalifikují na Světovou sérii, která se hraje ve městě Taylor v Heritage Parku, ve státě Michigan ve Spojených státech amerických, vždy začátkem srpna.

Americké regiony jsou: Jihozápad, Západ, Jihovýchod, Centrální oblast, Východ. Mezinárodní regiony jsou: Asie a Tichomoří, Latinská Amerika, Kanada, Mexiko, Evropa a Afrika. Česká republika spadá do regionu Evropa a Afrika a zahrnuje čtyři ligy: Jihomoravská oblast, Severomoravská oblast, Jihozápadní Čechy a Praha. Tyto čtyři ligy sestavily týmy, které odehrály postupový turnaj vyřazovacím systémem na dvě porážky. Ten se odehrál v Brně na Městském baseballovém stadionu. Jihomoravský výběr, za který hrál Lukáš, si postupně poradil s Jihozápadními Čechami 22:2, s Prahou 14:1 a se Severní Moravou 9:1. Postoupil tak do regionálního turnaje pro Evropu a Afriku, který se konal na přelomu června a července v polském Kutně, o postup na světovou sérii do amerického Tayloru na předměstí Detroitu.

Česká republika
Česká republika
Ubytovna pro týmy
Ubytovna pro týmy
Stan Musial Stadium
Stan Musial Stadium
Česko vs. Velká Británie
Česko vs. Velká Británie

Evropské centrum Little League je 17. hektarový sportovní areál na severním okraji Kutna. Tvoří ho dva stadiony Edward J. Piszek Stadium a Stanley Musial Stadium, pojmenované po podporovatelích areálu a čestných občanech Kutna. Oba stadiony mají tribuny, každý pro 2000 diváků, a osvětlení. V areálu jsou další tři baseballová hřiště, ubytovny pro hráče a další zázemí. Evropská kvalifikace Junior League v roce 2014 se hrála od 29. června do 6. července. Deset týmů bylo rozděleno do dvou skupin, ve kterých si zahrály každý s každým. Ve skupině A bylo Česko, Rakousko, Nizozemsko, Litva, a Itálie. Ve skupině B byla Velká Británie, Německo-US, Nizozemsko, Polsko, Bělorusko a Německo. Pořadí ve skupinách stanovilo osm čtvrtfinálových soupeřů, vítězové se utkali v semifinále. Vítězové semifinále se utkali ve finále o postup na Světovou sérii.

První den proběhlo slavnostní zahájení na Stanley Musial Stadium. Vlastní turnaj probíhal na Stanley Musial Stadium a Junior League Field. Česká republika porazila v základní skupině postupně Litvu 21:0, Nizozemsko 15:5, Rakousko 9:1 a Itálii 11:7. Ve čtvrtfinále porazila Česká republika Německo-US 11:5 a v semifinále Německo 12:0. Ve finálovém utkání si Česká republika poradila s Velkou Británií reprezentovanou týmem London Mets 12:5 a postoupila na Světovou sérii Junior League v americkém Tayloru. Po malých oslavách se tým okamžitě sbalil, opustil ubytovnu a vydal se na Cestu do středu Evropy.

Fotogalerie: Junior League