ITÁLIE 2020

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2020

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.01.2020, 20:25.
Mám dotaz na cestu z Hodonína na Jižní Moravě do Caorle v Itálii. V minulosti jsme jezdili na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Udine. Teď mi plánovač ukazuje trasu na Videň, Štýrský Hradec, Klagenfurt. Tato trasa je kratší. Tak nevím, která je lepší nebo zda se tam neplatí ještě něco navíc mimo dálniční známky? Děkuji. Petra.

V obou případech jste napsala stejnou cestu: Hodonín - Vídeň - Graz (Štýrský Hradec) - Klagenfurt - Villach - Udine - Caorle. Měla jste možná na mysli trasu mimo Graz (Štýrský Hradec), které navigace nabízejí a je kratší o 26 km. Za Vídní se sjíždí na rychlostní silnici S6, která za St. Michael in der Obersteiermark přechází na rychlostní silnici S36. Na obou je potřeba mít rakouskou dálniční známku. Tato rychlostní silnice však za Judenburg končí a musíte pokračovat po B317 až do Klagenfurtu. Těch 90 km mimo dálnici za to nestojí. Hodně se časově zdržíte. Doporučujeme jet standardní trasu po dálnici A2.

# 19.01.2020, 10:10.
Letošního roku se opětovně chystáme do Itálie do stejné destinace. Lido di Spina, kousek od Comacchia. Vaše poslední rada na cestu nám velice pomohla. Za to Vám chci především ještě jednou poděkovat. Tentokrát se chystáme na dovolenou v září. Ubytování máme od 5.9.2020. S rozdílem, že tentokrát bychom chtěli jet velkými vozy - minivany - pro 7 až 8 osob. Moje otázka je, jak moc jsou rozdílné v poplatcích, nebo zda nějaké jsou? Další dotaz mám, zda nevíte nějaké pěkné místo v Alpách na zastávku, řekněmě na jedno přespání. Kde se dá ubytovat a nějak rekreačně vyžít s dětmi? Případně nějaká lanovka na nějaký vrch, nebo jezero. To by bylo den před ubytováním v Itálii, takže řekněme třeba 4.9.2020. Chtěli bychom vyrazit a cestu rozpůlit. Posledně jsme ji jeli na jeden zátah a bylo to dosti náročné. Těším se na Vaší odpověď. Hezký zbytek víkendu. Jan.

V Itálii je u placení mýtného kategorie se dvěma nápravami rozdělena na dvě podkategorie, do 1,3 m nad přední nápravou a nad 1,3 m nad přední nápravou. Rozdíl v ceně ale není v této kategorii podstatný, např. od Brenneru po Veronu to dělá € 0,30. Pro zastávku se splněním Vašich požadavků doporučujeme Lago di Garda, konkrétně Malcesine, odkud vede lanovka na Monte Baldo. Celá oblast i Monte Baldo nabízí nezapomenutelné zážitky. Ubytování najdete na Booking. Je to ve 3/4 cesty, ale většinou se takto až za polovinou ubytování na trase plánuje.

# 12.01.2020, 15:31.
Děkuji vám za informace, ještě se zeptám, je nějaká optimální trasa v té Itálii, aby to nevyšlo na € 50,00 ta cesta, ale třeba na půlku? Mají ty dálnice opravdu drahé. Kateřina.

Můžete jet samozřejmě mimo dálnice, to však s 1,5 letým dítětem nedoporučujeme. Pokud i tak chcete ušetřit, volte východní trasu. Tzn. na Salzburg, Villach, Tarvisio, Mestre. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13, na dálnici se napojte na Gemona. Z dálnice potom sjeďte v Mestre. Tam je mýtná brána přímo na dálnici a pokračujete po bezplatné tangenciále. Sjeďte z ni na SS309, po které pokračujte na Chioggia a Ravenna, odkud potom po SS16 do Rimini. Tady se na Rimini Nord připojte na dálnici. Od Rimini už nemá smysl jet mimo dálnici, jsou tam velké kolony, semafory, zácpy atd. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 12,50, což je o € 2,50 více než za Brenner, v Itálii potom z Gemona do Mestre zaplatíte € 12,00 a od Rimini Nord € 18,00. Celkem tedy oproti trase přes Brenner zaplatíte o € 17,70 méně, strávíte však cestou více času. Výše uvedené trasy máme několikrát osobně projeté a cesty mimo dálnice byly většinou bez kolon se zdržením odpovídajícím povaze silnic. Další úspora je možná cestou přes Vídeň a Graz, kdy Vám odpadne platba za tunely.

# 09.01.2020, 14:51.
Chtěla bych se zeptat. Jedeme s rok a půl starou dcerou do Itálie do Silvia Marina. Chtěla bych se zeptat, zda byste nám doporučil jet z Prahy a na kolik nás vyjdou poplatky v Itálii? Vím, že Rakousko chce € 9,00 za dálniční známku, ale v té Itálii se moc nevyznám. Děkuji za vaši odpověď. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord / Citta Sant' Angelo - Silvi Marina. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40, za průjezd Brennerem zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 50,20. To samé při cestě zpět.

# 05.01.2020, 20:24.
Na internetu nemohu najít žádné spojení z Prahy do italského regionu Basilicata - Potenza, Matera. Letecky nebo autobusem. Jelikož jsem od vás již několikrát dostala dobrou radu, tak se na vás obracím znovu. Lze se z Prahy dostat v červnu do Potenza? Děkuji za vaši odpověď. Helena.

Přímý spoj neexistuje. Nejvýhodnější je zřejmě kombinace letadlo + autobus. Letenku do Říma lze zakoupit i hluboko pod 1000,- Kč - viz akční letenky na Pelikan. Odtud se musíte dostat na stanici Tiburtina. Z letiště Fiumicino tam jezdí přímý vlak za € 8,00, z letiště Ciampino to zvládnete kombinací autobusu č. 520 na Cinecitta' a následně metra A na Termini a metra B na Tiburtina. Celou trasu zvládnete s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Z Tiburtina jezdí do Potenza autobusy společnosti Marozzi VT. Jízdenka stojí € 25,00. Alternativně můžete jet do Říma autobusem Regio Jet. Při nákupu s dostatečným předstihem se s cenou dostanete i pod 1000,- Kč. V tomto případě Vám odpadne cestování z letiště. Zastávka autobusu Regiojet je na stejném autobusovém nádraží, ze kterého odjíždí autobus Marozzi VT.

# 05.01.2020, 15:45.
Chystám se navštívit karneval v Benátkách - 2x dva dny v termínu 8.2. a 9.2. a dále 15.2. a 16.2. V čase mezi těmito termíny se podívám do Florrencie na dva dny a do vesniček Cinque Terre na dva dny. Pojedu dodávkou upravenou pro cestování o rozměrech 2,2 x 5,3 x 2,7 metru. Nechci tábořit, ale pouze parkovat s tím, že v autě spím. Můžete mi prosím sdělit možnosti celodenního parkování (i placeného) na uvedených místech s dostupným přístupem na uvedená místa? Literaturu pro stanovení prohlídky míst mám. Je možné vesničky Cinque Terre projet autem s možností krátkodobého i placeného parkování? Jsem senior s omezeným finančním limitem. Děkuji vřele za poskytnuté informace. Ladislav.

Místa, kde můžete s automobilem zapakovat a přespat najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. Do oblasti Cinque Terre vjíždět s autem nedoporučujeme. Zaparkujte v Levanto nebo La Spezia a využijte místní dopravu. Informace o případném vjezdu autem najdete na Cinque Terre Travel.