ITÁLIE 2019

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2019

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.02.2019, 14:55.
Pemýšlíme o dovolené v San Benedetto del Tronto v Itálii, kam bychom chtěli jet autem. Zajímalo by mě, kudy je nejlepší cesta a přibližně její cena. Mýtné, tunely, dálniční známky. Pojedeme z Karlových Varů. Předem děkuji za odpověď. Eliška.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Grotta Mare - San Benedetto del Tronto. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 46,90. To samé při cestě zpět. Jedná se o hlavní směry.

# 11.02.2019, 17:31.
Mám otázku týkající se stálosti počasí v červenci v okolí Caorle. Prý jsou v této oblasti v tomto období časté deště a proměnlivost počasí je dost veliká. Což se týká zřejmě celého severu Itálie. Lepší to prý je směrem víc na jih, např okolí Lido di Spina, nemáte zkušenosti? Děkuji. Veronika.

Čím jižněji, tím samozřejmě stálejší počasí. Nicméně červenec patří v Itálii průměrně srážkově k těm nejméně postiženým. V loňském roce bylo v červenci v Caorle méně než polovina dnů bez kapky deště, z toho jen jeden den lze nazvat jako vyloženě deštivý, kdy spadlo 9 mm srážek. V dalších dvou dnech spadly 2 mm srážek, v dalších dvou dnech 1 mm srážek a potom už to bylo pod 1 mm (spíše pod 0,5 mm). Jaké bude počasí letos Vám samozřejmě nikdo přesně neřekne.

# 07.02.2019, 14:42.
Jedeme do Diano Marine - Rezidence Orchidea. Ráda bych se zeptala, zda máte zkušenost s uvedenou oblastí. Jaké je tam moře a pláže, co můžete doporučit k vidění, zda znáte přímo městečko Diano Marine a možnosti koupání v něm. Děkuji. Blanka.

Pláže jsou spíše menší a užší, písčité nebo s příměsí oblázků. Většinou jsou s plážovým servisem, najdete tam ale i volné plážičky. Zajímavá místa v této oblasti najdete mangiareinliguria.it, především itinerář č. 4.

# 06.02.2019, 20:21.
Chceme jet letos o Velikonocích přes Vídeň do Udine. Mohou nás potkat kolony? Je lépe vyjet v pátek nebo již ve čtvrtek? Zpět potom v pondělí nebo v úterý? Loni jsme podle vaší rady jeli od Arnoldsteinu po SS13 a stálo to za to. Letos zvažuji od Tarvisia po SS54 a potom SP76 k Chiusaforte. Má to smysl z pohledu kochání a zajímavého okolí? Je čas průjezdu srovnatelný s SS13? Děkuji. Petr.

Dopravní komplikace ve Vídni a jejím nejbližším okolí o Velikonocích jsou hodně pravděpodobné. Lepší je samozřejmě vyjet už ve čtvrtek a vracet se až v úterý. Z hlediska cestovatelského zážitku je na Vámi uváděné trase nejzajímavější sjezd na SP76 ze sedla Sella Nevea (1190 m) do údolí Val Raccolana. Časově počítejte s větší časovou náročností. Přibližně jednou tolik. Na úseku dlouhém necelých 40 km je to však nepodstatné. Spíše si před odjezdem zjistěte informace o počasí, sněhových podmínkách apod. SP76 je v polovině dubna přeci jen o něčem jiném než SS13.

# 22.01.2019, 18:24.
Pán Rehúrek, koncom apríla plánujeme výlet do Toskánska s príletom do Pisy. 28.4. sme chceli pokračovať smer San Gimignano - Siena, kde prenocujeme. Budeme využívať verejnú dopravu. Do Poggibonsi si viem vyhľadať spojenie, ale odtiaľ do San Gimignana som v nedeľu cez Tiemme našla len spoje o 18:35 a 19:45, čo je neskôro. Cestovný poriadok Tiemme je len do marca. Budú v ďalších mesiacoch premávať spoje častejšie? Druhou možnosťou je cestovať v nedeľu do Florencie, ubytovať sa a začať prehliadku mesta. V pondelok skoro ráno cestovať do Sieny. Zo vstupov plánujeme len kompletnú prehliadku katedrály, odtiaž neskôr popoludní autobusom do San Gimignana a neskôro večer sa vrátiť späť do Florencie. Dá sa to stihnúť za jeden deň bez auta? Ak nie, San Gimignano musíme vynechať, čo by ale bola škoda. Časovo nám to inak nevychádza, lebo na Florenciu si určite chceme nechať dva dni. Z akých zastávok z centra Florencie a Sieny si mám pozrieť autobusové spoje do San Gimignana? Vlakovú dopravu si viem zistiť. Je možné niekde v San Gimignane uschovať batožinu? Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede a som rada, že som našla Vašu cestovateľskú stránku, ktorá uľahčila cestovanie mnohým ľuďom, hlavne pri ceste do Talianska. Ľubica.

Společnost Tiemme jezdí v neděli do San Gimignano z vlakové stanice v Poggibonsi v 11:25, 13:30, 16:35, 18:35 a 19:45. Nepředpokládáme, že v dubnu bude častější spojení. Z Florencie do Siena se lze dostat brzy ráno vlakem Trenitalia v 6:20. V Siena je v 7:52. Odtud jede autobus Tiemme ve 12:10, v San Gimignano je ve 13:35. Odtud potom jede autobus Tiemme do Poggibonsi v 16:50, 17:35, 18:55, 19:55, 20:30. Poslední vlak do Florencie jede ve 22:11. Pokud pojedete do San Gimignano z Florencie, musíte nejdříve vlakem do Poggibonsi. Ze Siena odjíždějí autobusy z Piazza Antonio Gramsci. V San Gimignano o úschovně zavazadel nevíme. Jsou v ubytovacích zařízeních, jako např. v Palazzo Buonaccorsi, ale spíše pro hosty.

# 22.01.2019, 16:35.
V květnu cestujeme do Milána a Verony. Letecky Praha - Milán. Můžete nám prosím poradit nejlepší spoj Milán - Verona a Verona - Milán Malpensa? Velmi nám pomohly Vaše rady k cestě v roce 2016 - Pisa, Lucca, Siena. Děkuji předem a zdravím. Pavel.

Nejlepší spojení mezi Milánem a Veronou je vlakem Trenitalia. V regionálním vlaku zaplatíte € 12,75, ve vlaku Frecciarossa € 25,00. Flixbusem se tam dostanete za cenu od € 8,00. Podívejte se na naši stránku Jízdenky. Z Verony na letiště Malpensa se dostanete nejlépe opět přes Milán. Z Milano centrale potom autobusem za € 8,00 nebo Malpensa Express za € 13,00.

# 15.01.2019, 09:02.
Chtěla bych jet na ostrov Elba veřejnou dopravou - letecky, vlakem a trajektem. Můžete mi prosím poradit, na které letiště je nejlepší přiletět a zda je lepší následně jet autobusem nebo vlakem? Děkuji moc za vaši odpověď. Eva.

Doporučujeme přiletět na letiště v Pisa. Letenku z Prahy lze koupit za zajímavou cenu přes Kiwi.com. Z letiště potom jeďte People Mover na hlavní vlakové nádraží Pisa Centrale. Je k dispozici každý den od 6:00 do půlnoci a jezdí v desetiminutových intervalech. Cesta trvá 8 minut. Jízdenka stojí € 2,70. Z Pisa Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Piombino. Jízdenka do přístavu Piombino Marittima stojí € 9,90 v regionálním vlaku. Na Elbu se potom dostanete trajektem. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.01.2019, 15:25.
Co byste mi radil v následující situaci: přišla mi po půl roce pokuta z radaru na běžné silnici v Itálii, kde bylo mým autem překročeno na 50 km/h o 22 km/h. Chtějí € 214,00, což mi připadá jako sprosté rýžování. Výzva je v angličtině a dopis přišel z PO Boxu v Holandsku, což mi připadá dost divné. Existuje v Itálii institut osoby blízké či podobný, který by zamezil stíhání provozovatele vozidla, který nebyl řidičem? Nevíte, jaká je v Itálii praxe s případným přeshraničním vymáháním takovýchto nehorázných plateb? Jak bych měl podle vás postupovat a co si myslíte, že se bude dít, pokud budu po odesílateli požadovat zaslání v češtině? S pozdravem Lukáš.

V tomto případě byste se měl obrátit spíše na právníka. Nicméně běžná výše pokuty v Itálii za překročení rychlosti od 10 do 40 km/h je € 168,00 až € 674,00. Vámi udělená pokuta je spíše v dolní části intervalu. Pokud víte, že jste v dané lokalitě a čase automobilem jel, že jste s největší pravděpodobností přestupek udělal, zaplaťte a to pokud možno co nejdříve. Je možné, že v dopise jsou i další podmínky úhrady, např. sleva za včasné uhrazení nebo spíše navýšení za pozdní uhrazení (většinou 2 měsíce). V současné době už není problém pokuty v EU vymáhat. Pokud ji nezaplatíte, vystavujete se navíc riziku, že v dané zemi Vás při další návštěvě a případné policejní kontrole čeká nepříjemnost v podobě vymáhání pokuty včetně případného zadržení automobilu. Adresa PO BOX může být adresou pověřené agentury. Rozhodně to nenechte jen tak být, pokud nechcete zaplatit, potom se odvolejte. Pokud jste ale přestupek udělal, je to zbytečné a navýšíte tak jen náklady.

# 06.01.2019, 08:34.
Chtěl bych se Vás touto cestou zeptat na cestu z Českých Budějovic do Itálie: Toskánsko - Saline Sadun. Pojedeme osobním automobilem. Zajímala by mě v první řadě nejideálnější cesta do tohoto místa a současně cena za dálniční poplatky, průjezdy Alpami v Rakousku a Itálii. Chtěli bychom jet jak po dálnici, tak i po bezplatné silnici, když by to nebylo nějak časově i vzdálenostně odlišné. Dále bych se Vás chtěl zeptat, když bychom se chtěli dostat z přístavu Piombino na ostrov Elba, kolik by to stálo pro 5 dospělých osob a 1 dítě? Datum odjezdu do Itálie je od 31.8.2019 do 8.9.2019. Na ostrov Elba ideálně 4.9.2019. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Václav.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto - Saline Sadun. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, v Německu se dálnice zatím neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,80. To samé při cestě zpět. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. Mimo dálnici v Rakousku nemá význam jezdit, v Itálii můžete jet po souběžné SS12 až do Modena, odkud po SS9 až do Bologna. Úsek do Florencie přes hory nemá význam jezdit mimo dálnici. Z Florencie vede přes Siena čtyřproudovka, ta zpoplatněna není. Pokud pojedete mimo dálnici, je to z hlediska vzdálenosti přibližně stejné, počítejte však, že pojedete přibližně o 3 hodiny déle. Jízdenka na Elbu a zpět za 5 dospělých a 1 dítě by Vás vyšla na € 150,00 - € 185,00. Záleží kam pojedete a s jakou společností. S automobilem přibližně o € 100,00 více. Spočítat si to můžete přesně na stránce Trajekty.

# 05.01.2019, 14:23.
Moc děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo. I když asi není sezóna, je v Miláně nějaký místní trh? Cokoliv zajímavého? Budeme tam tedy ve dnech pondělí, úterý a ve středu. S pozdravem a přáním pěkného dne Sára.

Kompletní seznam trhů v Miláně najdete na stránce mercati-settimanali.it.