ITÁLIE 2018

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2018

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 22.11.2018, 09:30.
V minulosti jste mi báječně poradili s parkováním v Římě. Tentokrát budeme v létě v městečku Nesso u Comského jezera. Chceme navšívit Miláno. Jak se nejlépe dostat do centra? Jet autem někam na okraj, potom místní dopravou nebo veřejnou dopravou už z města Como? Děkuji za odpověď. Jan.

Nejlépe se do Milána dopravíte po dálnici A9 a následně A8. V blízkosti sjezdu Fiera Milano je stejnojmenné centrum, kde je asi 10000 parkovacích míst. Nicméně parkování je zpoplatněno a ceny se pohybují od € 12,00 (4 hodiny) do € 17,00 (24 hodin). Spojení odtud do centra je metrem M1. Lepší je zaparkovat o dvě resp. tři stanice metra dál směrem k centru. Jsou tady P+R parkoviště Molino Dorino (Via Appennini) a San Leonardo (Via Falck). Ceny na Molino Dorino jsou příjemnější - € 1,00 do 4. hodin, € 1,60 do 8. hodin a € 2,10 za celý den. V provozu je parkoviště od 7:00 do 20:00. Mimo tuto dobu je parkování zpoplatněno € 6,20. Kapacita parkoviště je 1600. Ceny na San Leonardo jsou podobné - € 1,50 do 5. hodin, € 2,00 do 10. hodin a € 2,50 za celý den. Otevírací doba by měla být stejná. Kapacitu neznáme, parkoviště je ale menší než Molino Dorino. Spojení z obou parkovišť do centra je metrem M1. Mýtné od Lago di Como do Milána Vás vyjde na € 4,00. Jízdenka na metro z Fiera Milano vyjde na € 2,50, z Molino Dorino a San Leonardo na € 1,50. Veřejnou dopravou se do Milána dostanete s přestupem. Z Piazza Castello můžete jet autobusem ASF Autolinee č. C30 nebo č. C32 do Como na Stazione San Giovanni a odtud vlakem Trenitalia na Milano Centrale. Cenu jízdenky na autobus neznáme, měla by se však pohybovat řádově v jednotkách €, cena jízdenky na vlak je € 4,80.

# 20.11.2018, 10:15.
Mám na Vás prosbu. V příštím roce se chystám s dcerou do Milána. Mám zakoupenou Milano Card. Jelikož nejsem moc zdatná v angličtině, potřebuji poradit. Mohu kartu použít z letiště Orio Al Serio do cíle Via Luigi Salma, Corsico? Také bych se chtěla zeptat na cestu. Autobusem, metrem, jaký spoj? Kde vše mohu využít kartu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Katarína.

V ceně Milano Card není cesta z letiště Orio al Serio. V ceně je jen cesta z letiště Linate. Na cestu z letiště Bergamo Orio al Serio získáte 10% slevu na cestu autobusem Autostradale, na cestu z letiště Malpensa získáte 20% slevu na vlak Malpensa Express. Doprava z letiště končí na Milano Centrale, hlavním vlakovém nádraží. Odtud už se dostanete hromadnou dopravou do cíle na Via Luigi Salma. Nejdříve musíte jet zelenou linkou metra M2 na Porta Genova a odtud autobusem č. 325 na Viale Resistenza. Via Luigi Salma je s ní rovnoběžná. Jízdní řády najdete na ATM. Corsico už ale nespadá do městské zóny. Milano Card na autobus č. 325 nevyužijete. Do Corsico potřebujete Extra-urban ticket pro 1 zónu za € 1,60. Využití Milano Card je podrobně popsáno na výše uvedených stránkách. V ceně je městská doprava, jedna jízda Uber (do € 12,00 pro nové zákazníky), slevy na cestu z letiště, mapa a audioprůvodce Milánem, vstup do celé řady muzeí a slevy v obchodech, restauracích a turistických službách. Na výše uvedených stránkách je vše podrobně rozepsáno.

# 18.11.2018, 14:14.
Pane Řehůřku, chci opět využít Vašich znalostí a zeptat se Vás, zda se dá zakoupit plážový servis v Lido di Jesolo v předprodeji jako v Bibione. Našel jsem si ubytování bez něj. Děkuji. Petr.

Je to možné přes Jesolo Spiagge. Samozřejmě až bude systém spuštěn pro příští sezónu.

# 05.11.2018, 11:15.
Pane Řehůřku, jedeme s rodinou do Bari. Chci se zeptat na dopravu z letiště do centra města a dále bychom chtěli navštívit Alberobello. Jak se dostanu tam i zpět do Bari? O víkendu. A je něco opravdu krásného k vidění okolo Bari? Děkuji mnohokrát. Nikol.

Z letiště v Bari se do centra města dostanete vlakem Ferrovie Nord Barese za € 5,00. Doveze Vás za 20 minut na Bari Centrale. Další možností je autobus za € 4,00. Zaveze Vás za 30 minut na Piazza Aldo Moro, což je u Bari Centrale. Další možností je autobus Autoservizi Tempesta za € 4,15. Zaveze Vás za 30 minut na Bari Centrale. Nejlevnější je autobus AMTAB, který sice stojí jen € 0,80, cesta však trvá kolem hodiny a je to hodně zastávek. Do Alberobello se dostanete autobusem Marozzi VT. O víkendu odjíždí z Via Capruzzi v 5:30 a 12:50. Jízdenka stojí € 8,00. Zpět potom jede v 7:00 a 23:25 za stejnou cenu. Za návštěvu v okolí Bari stojí určitě Castel del Monte, doprava tam je však špatná.

# 28.10.2018, 21:28.
Už vím, že ceny vlakových jízdenek pro cestování s přepravcem Trenitalia jsou stejné ve všech prodejních kanálech. Chtěl bych však využít pohodlí domova a už dopředu si online jízdenky zakoupit na konkrétní časy a termín. A to přímo na portálu dopravce trenitalia.com. Hned na úvodní stránce jsou však tři volby Main solutions, Frecce a Regional. Můžete mi prosím poradit, jaký je v těchto záložkách rozdíl? Dále by mě prosím zajímalo, když projdu celý proces objednání a platby, tak mi přijdou přímo do e-mailu elektronické jízdenky v PDF, které si stačí pouze vytisknout a tyto jízdenky potom ukázat průvodčímu ve vlaku, případně na nich bude nějaký QR kód, pomocí kterého se třeba prochází turniketem? A do třetice by mě zajímalo, zda je možné si zakoupit zpáteční jízdenku bez omezení času výjezdu a odjezdu. Ve smyslu, kdybychom se chtěli vrátit dříve nebo chtěli vyjet dříve? Ještě upřesním, že chceme cestovat z Bergamo do Milána, Verony a Lago di Garda. Také jsem se nikde nedočetl, zda extistuje nějaká speciální sleva - hromadná jízdenka, když cestujeme tři dospělí? Moc děkuji za pomoc a odpověď. Robert.

Jedná se jen o stanovení filtru zobrazení výsledků vyhledávání. Regionali Vám zobrazí jen regionální spoje, Frecce Vám zobrazí jen spoje realizované vlaky Frecciarossa, Frecciargento a Frecciabianca. Jedná se o druhy rychlíků. Principali soluzioni Vám zobrazí všechny spoje. Jízdenky zakoupené online se neoznačují. Jsou na konkrétní spoj, v případě regionálních vlaků viz naše odpověď ze dne 24.01.2018, 17:50. U online jízdenek obdržíte PNR kód, který předložíte při kontrole ve vlaku. Informace o zpátečních a skupinových jízdenkách, stejně tak informace o dalších slevách získáte na stránkách Trenitalia - Offerte e servizi. Zpáteční jízdenky nemá u regionálních vlaků význam kupovat, cena je stejná, v případě skupin se slevy uplatňují od 10. cestujících.

# 24.10.2018, 11:00.
Mohu se ještě zeptat, zda jezdí autobus z letiště Malpensa společnosti Terravision také do centra? Luděk.

Ano. Autobus jezdí od terminálu 1 i od terminálu 2 do centra, konkrétně na Milano Centrale, hlavní vlakové nádraží. Jízdenka stojí € 8,00 a cesta trvá 50 resp. 40 minut. Zastávka je na Via Giovanni Battista Sammartini. Nicméně do Vašeho hotelu je lepší spojení uvedené v odpovědi ze dne 23.10.2018, 06:30.

# 23.10.2018, 06:20.
Chystám se do Milána a potřeboval bych vědět, jak se dostanu z letiště MXP do hotelu Da Vinci Milano. A potom jěště cestu od hotelu do centra Milána. Nevím, zda mám použít metro nebo vlak. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Luděk.

Z letiště Malpensa, terminálu 1 nebo 2 jeďte vlakem Malpensa Express za € 13,00 na Milano Nord Bovisa. Odtud pokračujte vlakem Trenord za € 1,40 na Milano Bruzzano Parco Nord. Stanice je víceméně přímo u Hotelu Da Vinci. Výše uvedeným vlakem můžete cestovat i do centra, konkrétně na stanici Repubblica, která je jen kousek od historického centra. Jízdenka stojí € 1,80. Jízdní řády, ceníky apod. najdete na výše uvedených stránkách.

# 21.10.2018, 16:55.
V prvním únorovém týdnu 2019 budu pobývat ve Florencii a rád bych jeden den věnoval návštěvě Ravenny. Mohli byste mi doporučit vlakové a autobusové spojení mezi těmito dvěma městy včetně aktuálních cen? Děkuji za odpověď a samozřejmě za Vaši píli při tvorbě webu. Jiří.

Vlakem Trenitalia je většina spojů s přestupem v Bologna nebo Faenza. Přímý spoj v relativně levném regionálním vlaku jede v 7:29 ze S.M.N. V Ravenna je v 10:16 a jízdenka stojí € 11,95. Podobně je to se spoji zpět. Přímý vlak jede v 17:22 a ve Florencii je za 3 hodiny. Nicméně jízdní řády pro Váš termín ještě nejsou k dispozici, před odjezdem se podívejte na výše uvedené stránky. S autobusy je to špatné, nejschůdnější je cestovat s přestupem přes Bologna - Flixbus a následně vlakem Trenitalia.

# 09.10.2018, 19:25.
Vy jste úžasný. Děkuji. Zeptám se. Myslela jsem si, že bych si na 3 až 4 dny půjčila auto a sjela dolů na ten podpatek. Brindisi a tak. Je to podle vás dobrý nápad? Určitě se tam víckrát nepodívam. Ráda cestuji a nedovedu si představit celý týden v jednom městě. Jarka.

Bari na týden poznávání není, určitě doporučujeme podnikat výlety i do okolí. Ideální je na to auto. Zapůjčit si ho doporučujeme přes Rentalcars. Kromě zmiňovaných Alberobello, Matera, Castel del Monte stojí za návštěvu na severu Gargano, na jihu Salento, Valle d' Itria (s domečky Trulli a již zmiňovaným Alberobello), Ostuni, Brindisi, Polignano a Mare, Lecce a Otranto.

# 09.10.2018, 15:26.
Budu s dcerou v říjnu týden přímo v Bari. Poradíte mi prosím, co bychom neměli vynechat? Děkuji za Vaši ochotu. Jarka.

Centrem památek je staré město, které se nachází u přístavu. Najdete zde Castello Normano Svevo se zahradou, archeologickým nalezištěm a muzeem. Najdete zde také mnoho kostelů, především baziliku San Nicola a katedrálu San Sabino. Určitě se projděte po promenádě na Lungomare Nazario Sauro. Mnoho památek je i v blízkosti Bari, můžete se tam vydat prostřednictvím výletů - viz Get Your Guide. Určitě doporučujeme Alberobello, Matera, Castel del Monte.

# 07.10.2018, 22:40.
Pane Řehůrku, děkuji za odpověď. V jaký den byste spíše doporučil návštěvu katedrály v Miláně? Ve čtvrtek, pátek nebo v sobotu? Nebo je to jedno? Když si koupíme v Bergamu vícedenní jízdenku na městkou dopravu, bude nám platit jízdenka např. také ve Veroně, Lago di Garda, apod.? Chceme z Bergama cestovat vlakem do těchto míst, kde bude možná také potřeba využít nějaký autobus apod. A poslední dotaz. Myslíte si, že se vyplatí zakoupit si online předem jízdenky na vlak do Milána, Verony či Lago di Garda, nebo to bude cenově vycházet stejně, když si je zakoupíme až na místě, na nádraží v den výletu? Určitě preferujeme přímé spoje bez přestupu, nemusí to být první třída. Kde byste případně doporučil nákup online jízdenek na vlak? Našel jsem službu Goeuro. Možná to vyjde levněji přímo u dopravce? Děkuji za odpověď. S pozdravem Robert.

Z uvedených dnů pro návštěvu katedrály doporučujeme čtvrtek. Nebo kterýkoliv z těchto dnů už v 8:00. Jízdenky na městskou dopravu ATB v Bergamo platí pouze v Bergamo. Jízdenky na městskou dopravu ATV ve Veroně platí pouze na městskou dopravu ve Veroně. ATV nabízí také různé integrované jízdenky pro Veronu a celou provincii včetně denních, třídenních a týdenních. Ceníky a jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Ceny jízdenek Trenitalia jsou stejné ve všech prodejních kanálech, tj. na pokladně, v automatu, na internetu, telefonicky, u agentury atd. Jízdenky na regionální vlaky nemá význam kupovat na internetu, to se vyplatí pouze u jízdenek pro vlaky vyšších tříd mezi velkými městy, kde mohou být cenově výhodné tarify v omezeném počtu včetně vázanosti na určitý termín nebo spoj. Takovou jízdenku zakoupíte i na pokladně a jinde, ale v předstihu online máte jistotu.

# 09.09.2018, 14:45.
Pane Řehůřku, plánujeme už pomalu léto 2019 a láká nás oblast Apulie. Lze se do Bari dostat autovlakem? Děkuji. Kristýna.

Víme jen o autovlacích z Vídně do Verony nebo Livorna.

# 08.09.2018, 14:30.
Vopred sa ospravedlňujem že zas otravujem. Prosím Vás, pozerám akorát. Chcem zakúpiť cez internet lístky na ten bus ATVO do Jesola a mám dve možnosti. Buď Jesolo Lido Express alebo len názov linky Jesolo Lido a ta je lacnejšia o polovicu, tak či je to prosím vás o tom istom cesta alebo je tam daký veľký rozdiel? Ďakujem Vám pekne. Jozef.

Jedná se o linku 10a společnosti ATVO, která jede z Benátek do Lido di Jesolo. Za letištěm Marco Polo má ještě zastávky Portegrandi, Caposile, Jesolo a Lido di Jesolo. Cesta trvá 38 minut. Express zastavuje už jen v Lido di Jesolo a cesta trvá 35 minut. Což je nepodstatný rozdíl. Rozdíl je v rozsahu poskytnuté služby. Autobus Express by měl být pohodlnější, v ceně jízdenky je doprava po Lido di Jesolo a také přeprava zavazadla.

# 07.09.2018, 20:33.
Pane Řehůřku, moc vám děkuji za zprávu, ale máte pravdu, já už jsem přes Brenner do Itálie jela a vlastně na Brenner je to mírně do prava, ale teď pojedu do Mutters Innsbruck a po přespání budu pokračovat na Brenner do Itálie a tam je moje obava, zda nenarazím na delší tunel. Mám klaustrofobii a 3 km tunel zvládnu, delší mě vyvede z míry, snad to nebude hrozit. Přeji vám hezký večer i víkend a ještě jednou děkuji. Eva.

Viz naše předchozí odpověď. Podívejte se do mapy. Ať už pojedete z Mutters k Brenneru po dálnici nebo po státní silnici, tunely dlouhé 3 km tam nejsou, jen ty co jsme uvedli. Nejbližší dlouhý tunel - 5100 metrů - je za Imstem směrem na západ od Innsbrucku, to je ale daleko a zcela mimo trasu.

# 06.09.2018, 13:12.
Pojedu 15.9. do Itálie. Abych si rozdělila cestu, zvolila jsem si přespání v Mutters Innsbruck a druhý den chci pokračovat přes Brenner. Dnes jsem se dívala na tunely v Rakousku a zjistila jsem, že vede tunel z Innsbrucku k Brenneru. Protože mám klaustrofobii, tunelům se vyhýbám a pokud je 3 km, tak ho zvládnu. Mohli byste mi napsat, jak dlouhý tunel je? Jinak vždy jedu Mnichov, Brenner a dále a tam tunely a zvlášt dlouhé nejsou, asi bych si přespání měla vybrat jinde. Děkuji za odpověd a přeji hezký den Eva.

Nejdelší tunel v okolí Innsbrucku směrem k Brennerské dálnici ze všech směrů měří 800 metrů. Tunel na Brennerské dálnici měří 900 metrů. Nejdelší tunel na italské straně má 950 metrů. Pokud jedete z Mnichova přes Brenner, vždy jedete přes Innsbruck.

# 28.08.2018, 14:57.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Benátky - Marco Polo dne 13.9.2018 s příletem v 15:15 hodin do Bibione. Děkuji za odpověď. Jitka.

13.9. už nejezdí Bibione Express, musíte tedy jet standardním spojem. Podle jízdního řádu platného od 10.9. jede autobusová linka č. 7 společnosti ATVO z letiště Marco Polo v 15:57 a 16:57. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 27.08.2018, 20:48.
Chci se zeptat, jak se nejlépe dostat místními autobusy nebo vlaky z Udine do Bibione? Lada.

Dopravu provozuje SAF. Autobusy jedou v 8:30, 9:30, 11:10, 14:30, 15:40 a 17:30. Přestupuje se v Lignano. Přímý spoj provozuje do 2.9.2018 ATVO - linka č. 57, jeden spoj v 9:10. Můžete jet také vlakem Trenitalia do Latisana, odkud už jezdí hodně spojů ATVO, konkrétně linka č. 7. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 22.08.2018, 17:42.
V září se chystáme do Itálie - Alba Adriatica. vyjíždíme z Pelhřimova. Mohu se zeptat na nejlepší cestu a poplatky spojené s touto cestou? Děkuji za odpověď. Nikol.

Vaše optimální trasa je následující: Pelhřimov - Jindřichův Hradec - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 51,10. To samé při cestě zpět. Cesta minimalizovaná na poplatky je následující: Pelhřimov - Telč - Znojmo - Vídeň - Graz - Villach - sjezd Tarvisio SS13 - nájezd Gemona - Udine - Mestre - SS309 - Ravenna - SS16 - nájezd Rimini Nord - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Rakousku zaplatíte pouze za dálniční známku a v Itálii v prvním úseku € 11,90 a ve druhém úseku € 14,80. To samé při cestě zpět. Obě varianty lze samozřejmě kombinovat. Cesta mimo dálnici je popsaná v článku Potřetí na Gargano.

# 21.08.2018, 22:36.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat na trasu Innsbruck - Vipiteno mimo dálnici i průjezd Brennerem. Před dvěma lety byla tato trasa normálně průjezdná, loni tam však probíhaly opravy, byly tam zákazy vjezdu a směrovky, které opakovaně vracely na dálnici. Máte informace, jak to tam vypadá tento rok? Děkuji za odpověď. Pavel.

Podle informací z ASFINAG a ANAS by na této trase uzavírky být neměly. Nový most včetně úseku silnice u Terme di Brennero je také hotový a úsek průjezdný.

# 21.08.2018, 21:56.
Prosím o radu. Pojedu poprvé trasu Mikulov - Lignano Sabiardo. Poradíte mi nejlepší cestu a kde a kolik platit za mýto? Jedu na 8 dní. Děkuji. Silvie.

Vaše optimální trasa je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 20.08.2018, 22:28.
Chci poděkovat za předchozí rady a odpovědi. Chci se ještě zeptat. Dcera se s přítelem chystají do Itálie. Auto nemají. Teď řešíme dopravu. Musejí se nějak dostat z Prahy do Caorle. Nejlepší zatím vychází doprava do Benátek, ale nevím, jak se potom dostat z Benátek do Caorle. Potřebujeme jen cestu tam. Zpátky pojedou s námi. Děkuji za odpověď. Julie.

Z Mestre, z autobusové stanice u vlakového nádraží, jezdí do Caorle autobus ATVO. Jedná se o linku z Benátek a přestupuje se v San Dona' di Piave na linku z letiště Treviso. Z Mestre jezdí autobusy v 9:45, 10:45, 11:45, 13:45, 15:45, 17:15, 19:05 a 20:45. Spoj funguje do 9.9.2018. Na této trase funguje i linka 4A stejné společnosti, která má více zastávek. Přestup je také v San Dona' di Piave.

# 20.08.2018, 16:57.
Pročítám Vaše stránky a musím smeknout za Vaše rady. I já si Vás dovoluji poprosit o radu. Plánujeme zakoupit letenku do Bari. Bohužel nejvýhodnější je s příletem kolem 21:00 hodin ve středu. Bylo nám doporučeno, abychom si našli ubytování ve městě Barletta. Je možná přeprava v tak pozdní hodinu do tohoto města? Neplánujeme, že bychom zde zůstali více jak dva dny. Máme připravený výlet po Gargánu i s prohlídkou Pompejí, pokud se nám zadaří. Ale tak dva dny si rádi užijeme moře. Děkuji za odpověď. Renata.

Z letiště v Bari jeďte vlakem Ferrovie Nord Barese na Bari Centrale. Vlak jede ve 21:21, 21:31, 22:26, 22:59, 23:24. Na místě je za 20 minut. Jízdenka stojí € 5,00. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia ve 22:15 do Barletta. Jízdenka stojí € 4,20. Existuje i levnější varianta, ale s přestupy. Vše s první společností. Z letiště jeďte vlakem ve 21:35 do Ruvo, kde budete ve 22:02. Odtud pokračujte autobusem ve 22:10 do Adria, kde budete ve 22:50. Odtud opět vlakem ve 22:59 do Barletta, kde budete ve 23:16. Jízdenka stojí € 4,90. U taxi počítejte s cenou kolem € 80,00 až € 100,00.

# 20.08.2018, 13:41.
Pane Řehůřku, v pátek jedeme do Lido Adriana a chceme se podívat do Ravenna a do San Marino. Můžete mi prosím poradit, zda se dostaneme do těchto měst autobusem z Lido Adriano? Jaká je přibližně cena jízného a jaké číslo autobusu nás tam zaveze? Děkuji moc za Vaše odpovědi moc si toho vážíme. Děkuji. Lenka.

Z Lido Adriano jezdí do Ravenna autobusy společnosti Start Romagna. Do centra jezdí několik linek - 75, 80, 85. Potřebujete jízdenku na dvě zóny. Základní na 75 minut stojí € 2,10, 10 jízdenek stojí € 18,00. Denní jízdenka s platností 24 hodin stojí € 4,50, Romagna Smart Pass na tři dny (72 hodin) stojí € 11,00 a Romagna Smart Pass na 7 dní (168 hodin) stojí € 22,00. Do San Marino už je to složitější. Musíte se dopravit výše uvedeným autobusem do Ravenna, odtud vlakem Trenitalia za € 4,75 do Rimini a odtud autobusem Bonelli Bus za € 13,00 do San Marino.

# 19.08.2018, 13:40.
Měl bych jeden dotaz. Jak se dostat z Neapole na Vesuv? Budeme tam v úterý 4.9.2018 v 8:10. na Napoli Centrale. Je správné jet z Garibaldi do Villa dei Misteri vlakem? A odtud odjíždějí autobusy na Vesuv? Nebo je jiná možnost? Pokud můžete napsat i ceny a ještě nějaké informace. Pokud můžete, děkuji. Jan.

Z Piazza Garibaldi před Napoli Centrale jezdí pod Vesuv autobusy EAV. Zastávka se jmenuje Piazza Garibaldi / Hotel Terminus. Autobusy odjíždějí z této zastávky 9:25 a 10:25 (výchozí stanice je Piazza Piedigrotta, odtud odjíždějí autobusy o 25 minut dříve) a pod Vesuvem, na parkovišti Quota 1000, jsou za 1 hodinu a 5 minut. Tady končí silnice a odtud je výchozí místo na Vesuv. Zpět jedou autobusy ve 12:30 a 14:00. Jízdenka by měla stát € 2,20. Pokud chcete jet vlakem Trenitalia do Pompejí, jezdí z Piazza Garibaldi (vlakové nádraží vedle Napoli Centrale) a cena je € 2,80. Odtud musíte přejít na Piazza Anfiteatro, odkud jezdí autobusy EAV na Vesuv za € 2,70. Jezdí 10 spojů od 8:00 do 15:30. Jízda trvá 55 minut. Zpět jezdí také 10 spojů od 9:00 do 17:40. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Vstup na Vesuv je v září od 9:00 do 17:00. vstupné je € 10,00.

# 18.08.2018, 14:11.
Mohl bych vás poprosit o nejlepší cestu z Havlíčkova Brodu do San Benedetto del Tronto včetně poplatků? Děkuji. Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Havlíčkův Brod - Znojmo - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - San Marino - Ancona - sjezd Grottammare - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,90. To samé při cestě zpět.

# 17.08.2018, 06:29.
Za týden se chystáme do Itálie na dovolenou autem. Poprosil bych vás o rady na cestu. Chtěl bych se vyhnou v Itálii dílnicím kvůli placení mýta, ale abych si zase moc nezajel. Plán cesty je přes Brenner na Lago di Garda, konkrétně Arco, Malcesine a potom Sirmione, dále Verona, Modena, Pisa, San Marino, možná Rimini a nakonec Benátky. Budeme vyrážet z Moravy, takže přes Vídeň. V plánu máme spát v kempech. Budu vděčný i za jakékoliv další tipy a rady. Petr.

Už v Rakousku se můžete vyhnout Brenneru cestou z Vídně na Graz, Villach a Spittal. Tady sjedete z dálnice a budete pokračovat údolím Drávy na Lienz, Sillian a v Itálii na Bruneck a Brixen. V Itálii můžete jet po SS12 souběžně s dálnicí a z Trento po SS45bis do Arco. Z Arco potom po SS249 po břehu jezera přes Malcesine do Peschiera a odtud podél jezera do Sirmione. Do Verony se dostanete po SR11. Z Verony do Modena se dostanete po SS12 a následně po stejné silnici do Pisa. Z Pisa do Florencie vede bezplatná čtyřproudovka SGC Firenze - Pisa - Livorno. Z Florencie potom pokračujte po SS67 do Forli a odtud po SS9 do Rimini, odkud vede SS72 do San Marino. Ze San Marino do Rimini po stejné silnici a z Rimini do Ravenna po SS16 a z Ravenna do Benátek (Mestre) po SS309. Z Mestre pokračujte po SS14 do Cervignano del Friuli a odtud po SR352 do Palmanova a následně k okraji Udine. Tady se vydejte na východ po SR56, která Vás dobede k tangenciále, která vede po obou stranách dálnice. Její pravá větev Vás provede kolem Udine na jeho severní okraj a po SS13 dojedete až k italsko - rakouské hranici. V Tarvisio se můžete napojit na dálnici, odtud se už mýtné neplatí. Výše uvedené silnici jsou tou rychlejší variantou mimo dálnici, nicméně počítejte s tím, že cesta mimo dálnici na tak dlouhé trase je vždy výrazným zdržením. Z hlediska vzdálenosti si moc nezajedete, spíše naopak. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Pokud jedete na více jak deset dní, kupte si druhou na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 14.08.2018, 07:44.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně cesty do města Lignano Sabbiadoro. Budeme vyjíždět ze Sokolova do již výše zmíněného letoviska. Mohla bych Vás poprosit o tipy na cestu? Kudy jet, čemu se vyhnout atd. Děkuji. Petra.

Vaše optimální trasa je Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete o prázdninách, počítejte s tím, že v sobotu se budou tvořit na italské A4 kolony u severoitalských letovisek. Vyhnout se tomu dá cestou po místních komunikací, nicméně v Itálii už nebude nejvyšší sezóna, tak by to nemělo být kritické.

# 14.08.2018, 07:05.
Prosím Vás o radu. Přijedeme autobusem z Brna do Udine 23.8. v 5:20 hodin ráno. Potřebujeme se dostat do Aprilia Marittima. Zpět z dovolené se musíme vrátit do Udine tak, abychom stihnuli opět autobus do Brna 29.8. ve 23:00 hodin. Je nějaký přímý spoj, který jede ze stejného autobusového nádraží z Udine do Aprilia Marittima a zpět? Děkuji Vám za podání zprávy. S pozdravem Libuše.

První přímý autobus SAF jede z autobusového nádraží v Udine v 7:20. Jedná se o linku Udine - Latisana - Lignano. Vystoupit musíte na zastávce Aprilia Maritima Via dei Coralli. Autobus tam je podle jízdního řádu v 8:48. Další přímý spoj jede v 8:30. Zpět potom jedou autobusy v 18:22 (19:55), 18:52 (20:00), 19:52 (21:00) a 21:22 (22:30). V závorce jsou uvedeny příjezdy do Udine. Nenechávejte to samozřejmě na poslední spoj. Jízdenka stojí podle tarifu € 5,75. Zakoupíte ji na pokladně na autobusovém nádraží, v Aprilia Maritima v Market Aprilia na Piazza dell' Imbarcadero a Via del Coregolo. Jízdenka zakoupená u řidiče stojí € 6,50. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.08.2018, 14:12.
Pane Řehůřku, tento pátek mám naplánovanou cestu s rodinou do Toskánska. Plán je zatím takový, že pojdeme přes Brenner. Přes den si odpočineme u Lago di Garda někde v dolní části a následně budeme pokračovat do Montecatini Terme, kam budeme vyrážet brzy odpoledne. Můj dotaz zní, zda máte nějaký tip, kudy vyrazit mimo dálnici nebo zda je nějaká část, kde je lepší jet přímo po dálnici. Rád bych se podíval po typické toskánské krajině, takže mi nevadí, že cesta bude o pár hodin delší. Následně potom budeme cestovat z Montecatini Terme do Sinalunga a opět mám stejný dotaz. Vyplatí se jet celou cestu mimo dálnice, nebo je nějaká část, která je nudnější a nedává smysl cesta mimo dálnici. Na cestu zpět aktuálně plánuji vyhnout se dálnicím přibližně po oblast Lago di Garda, přes den udělat pár přestávek v menších mestečkách a vesničkách a následně přespat někde na úrovni Brenneru. Dává Vám tento plán jako znalci místních poměru smysl, nebo jsou úseky, které je lepší projet po dálnici? Jak jsem psal, nejde mi vyloženě o rychlost, nebo naopak o maximální ušetření za poplatky na dálnicích. Spíše bych si rád cestu užil a viděl i to, co by se z dálnice jen přejelo. Děkuji. Víťa.

Pokud máte dostatek času, můžete jet mimo dálnici už od Brenneru. SS12 vede až do Lucca, odkud je to do Montecatini Terme přibližně 30 km. Nemusíte jet až do Lucca, můžete už i dříve sjet z SS12 a do Montecatini Terme dojet po nějaké místní komunikaci. Ty jsou kvalitní, ale hodně úzké. Jezdí tam i autobusy a setkání na úzké silničce s mnoha zatáčkami nemusí být příjemné. My doporučujeme menší zajížďku do Lucca. Cesta z Montecatini Terme do Sinalunga už závisí na Vašem konkrétním itineráři, tj. co chcete po cestě navštívit - např. San Gimignano apod. Nicméně touto oblastí vedou dvě nezpoplatněné čtyřproudovky: Empoli - Scandici (Florencie) a Impruneta (Florencie) - Siena. Po cestě zpět doporučujeme jet po dálnici úsek Florencie - Bologna. Je to cesta přes hory a mýtné ve výši € 8,10 se vyplatí uhradit. Máte možnost volby ze dvou variant dálnice - Panoramica a Direttissima (Valico). Druhá je rychlejší většinou tunely.

# 13.08.2018, 09:17.
Začiatkom septembra 4.9. chceme vycestovať autom na ostrov Elba. Chcem sa spýtať na optimálnu cestu z Bratislavy. Cestovať cez noc alebo deň? Aké budú poplatky na cestu? Mýtne sa platí kartou alebo hotovosť? Prerušiť cestu a prespať? Kde odporúčate? Alebo ísť ju celú? Kde sa nalodiť na trajekt? Ráno alebo popoludní? Predbežne máme rezerváciu na ubytovanie v Porto Azuro. Radi by sme si ostrov prešli autom. Ako je to s parkovaním pri plážach, sú spoplatnené? Cestou späť by sme radi navštívili nejaké pekné mestá po ceste, ktoré odporúčate? Pisa, Benátky? Kde sa ubytovať na noc? Nemám žiadnu skúsenosť s tak dlhou cestou, prvý krát cestujeme aj do Talianska. Vopred ďakujem. Juraj.

Vaše optimální trasa je následující: Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - SS1 - sjezd Venturina - SS398 - Piombino - Elba. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 (pokud jedete na více jak na 10 dnů, kupte si druhou na cestu zpět) a v Itálii zaplatíte na mýtném v prvním úseku € 42,70 a ve druhém úseku € 4,80. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Mýtné je možné platit platební kartou. Doporučujeme najet k mýtné bráně s obsluhou - symbol ruky a peněz. Čtyřproudovka mezi Scandicii a Collesalvetti není zpoplatněna, stejně tak SS1 od Rosignano Marittimo. Zda cestu přerušit nebo ji jet celou Vám nepovíme. Je to individuální a záleží na zkušenostech a kondici řidiče, zda je řidič jeden nebo více atd. Rozhodně doporučujeme dělat během cesty pravidelné přestávky. Na trajekt se nalodíte v Piombino. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Elba Island. Čas nalodění souvisí s cestou a jejím itinerářem. Někomu vyhovuje jet přes den, někomu v noci, někdo jede na noc kvůli dětem atd. Každopádně jedete už po sezóně, takže dopravní zácpy způsobené velkým přesunem turistů nehrozí. Malé plážičky v okolí Porto Azzuro většinou nemají zpoplatněná stání, většinou je zákaz parkování pro obytné automobily. Cestou zpět určitě doporučujeme Florencii, Bologna, Padova a Benátky. Pokud bychom si měli vybrat dvě z těchto měst, tak Florencii a Benátky. Ubytování na noc souvisí s tím, zda pojedete v kuse nebo s přerušením. Vhodné přerušení je právě ve městě, které navštívíte. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 12.08.2018, 16:29.
Rada by som sa spýtala na to, ako to chodí s cestovaním po Taliansku pre študentov. Na webe Trenitalia si viem nájsť konkrétne spoje vlakov, ale takmer u každého vlaku sa dá vybrať typ jízdenky (Base / Young finno 30 anni / Super Economy / atd). Viem, že sa dá zakúpiť kartička Carta Freccia, ale nerozumiem, ako presne funguje. Na to, aby som si mohla kúpiť jízdenku na Young finno 30 anni, potrebujem Carta Freccia alebo stačí průvodčímu ukázať občiansky / ISIC? Vopred ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom Lucia.

Popis slevových programů najdete na Trenitalia - Offerte e Servizi. Základní podmínkou Vámi uvedené slevy je členství Carta Ferccia a věk do 30. let. Prokazujete se tedy kartou a průkazem totožnosti nebo pasem. Číslo karty se zadává při nákupu jízdenky, držitel karty musí být současně cestující. Počet jízdenek v tomto programu bývá omezen. Pokud tedy víte že v daném termínu a čase pojedete, doporučujeme jízdenku zakoupit co nejdříve.

# 12.08.2018, 08:18.
Děkuji za odpověď. Chci se jen zeptat, zda se dá vyhnout dálnici. Jen v Itálii. Nejde ani tak o peníze, ale spíše o to, že chceme vidět Itálii z blízka. A užít si to i po cestě. Nemáme vyhlídnuté ubytování ani přímo cíle, jen tak nějak směr. Budeme ubytovaní hledat tam. Spíše chceme užít a poznat jinou Itálii. Tak zda byste nám doporučil cestu pro toto. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkeho dne Julie.

Pokud tedy máte čas, můžete jet od Brenneru po Lago di Garda po SS12, od Verona po Modena také po SS12, z Modena do Parma po SS9, z Parma do La Spezia po SS62, z La Spezia do Pisa po SS1, z Pisa do Florencie po zmiňované SGC, z Florencie do Bologna doporučujeme jet přes hory po dálnici, těch € 8,10 se zaplatit určitě vyplatí. Z Bologna do Padova jeďte po SS64 a SS16, z Padova do Mestre za € 2,70 také po dálnici, z Mestre do Caorle po SS14 (ze San Stino po místní komunikaci) a z Caorle po SS14 do Cervignanoa a odtud po SR352 do Unine, tangenciálou podél Udine a k hranicím po SS13.

# 11.08.2018, 14:50.
Děkuji za úžasný blog. Minulý rok nám vaše rady moc pomohly. Letos se znovu chystáme do Itálie. Chceme trochu cestovat. Tak moc prosím o nějaké rady na cestu. Chceme vyjet z Frymburku směr Lado di Garda, třeba do městečka Brenzone sul Garda. Potom do Verona, následně La Spezia, Pisa, Florencie, Bologna, Padova, Marghera, Venezia, Caorle. Všude chceme zůstat pár nocí. V Caorle trochu déle před zpáteční cestou. Vyjíždíme 8.9.2018. Moc prosím o rady o poplatcích, mýtech a také nějaké tipy na cestu. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Julie.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Na cestě přes Linz, Salzburg, Innsbruck a Brenner zaplatíte na sever jezera Lago di Garda, tj. po sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord na mýtném v Itálii € 12,80. K tomu ještě v Rakousku za průjezd Brennerem € 9,50. Do Verony to zvládnete mimo dálnici. Na trase Verona - Modena - Parma - La Spezia zaplatíte na mýtném € 24,00, na trase La Spezia - Pisa € 8,50. Z Pisa jeďte po SGC Firenze - Pisa - Livorno. Je to bezplatná čtyřproudovka. Z Florencie do Bologna zaplatíte € 8,10, z Bologna do Padova € 7,10, z Padova do Mestre € 2,70. Z Mestre do Caorle jeďte po SS14, která se neplatí. Z Caorle potom na trase S. Stino di Livenza - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Linz - Frymburk zaplatíte v Itálii € 13,60 a pokud už nebudete mít v Rakousku platnou dálniční známku, tak si musíte koupit druhou za stejnou cenu, tj. € 9,00. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Tipy na cestu najdete v našich otázkách a odpovědích. Nemáme časový prostor odpovídat na dotazy, které nejsou konkrétní.

# 10.08.2018, 15:27.
Ráda bych Vás požádala o radu ohledně dopravy do Castel del Monte poblíž Bari. Budeme začátkem září v Monopoli a rádi bychom hrad navštívili. Nepodařilo se mi však najít žádné jízdní řády. Nebudeme mít auto. Věděl byste, kde se dá spojení dohledat? Předem děkuji. S pozdravem a přáním příjemného dne Lucie.

Bohužel víme jen o jednom spoji, v odpoledních hodinách, zpět potom ráno. Z Monopoli se musíte dopravit do Bari, konkrétně na stanici Bari Marconi. Nejlépe vlakem Trenitalia. Jízdenka stojí € 3,20. Kousek od stanice Marconi je u moře Piazza Gramsci. Odtud jezdí autobusy STP. Jedná se o autobus P02 do Spinazzola a odjíždí ve 14:05. Vystoupit musíte na Bivio Castel del Monte. Autobus tam dojede v 15:05. Kromě tří zastávek v Bari je křižovatka u Castel del Monte první zastávka. Jízdenka by měla stát do € 5,00. Bohužel cesta zpět ten samý den je dost problematická. Autobus zpět jede ráno v 6:45. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 09.08.2018, 08:47.
Pán Rehúrek, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ja som bola totiž v Miláne asi pred tromi rokmi a sa mi zdá, že sme išli z letiska Bergamo nejakým autobusom, na ktorý mám platila jízdenka ATM, ale už si to presne nepamatám, preto som sa pýtala, či náhodou o tom neviete. Ešte raz srdečne ďakujem. Zuzana.

Z letiště Bergamo jezdí dopravci ATB za € 2,30 na nádraží Bergamo a odtud vlak Trenitalia za € 5,50 na nádraží Milano Centrale. Dále odtud jezdí na Milano Centrale autobusy Autostradale za € 5,00, Orio Shuttle za € 5,00, za € 5,00.

# 09.08.2018, 00:26.
Pane Řehůřku, na přelomu října a listopadu letošního roku se vydáme do Milána. Samozřejmě chceme navštívit nejhlavnější památku, kterou je Katedrála Narození Panny Marie - Duomo di Milano. Poprosil bych vás o radu ohledně nákupu vstupenek. Mám na Vás tři skromné otázky: 1. Jaký je oficiální web, který prodává vstupenky? Našel jsem tento: duomomilano.it. 2. Vyplatí se nákup vstupenek dopředu online nebo stačí až na místě? 3. Vyplatí se případně Fast Track za vyšší cenu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Robert.

Oficiálním prodejcem vstupenek do milánské katedrály je Ticket One. Nicméně stránky, které uvádíte - Duomo Milano, mají prodejní modul směrovaný právě na tuto společnost. Nejvíce turistů bývá v Miláně během léta a během obou týdnů módy (nejbližší 19. až 24. září 2018). Ale i ve Vašem termínu se Fast Track vyplatí. Půjdete vyhrazenou bezpečnostní kontrolou a strávíte minimum času před vstupem na terasu.

# 08.08.2018, 15:22.
Děkuji za Vaše vyčerpávající odpovědi, jste super. Nicméně měl bych ještě jeden dotaz. Trošku jsem přehodnotil směr jízdy. Mohli byste mi zkusit pomoci s návrhem na cestu do Cinque Terre? Vyrážíme z Ostravy na začátku září. Jedná se klasicky o kompromis cen dálnic a času ztráveného na cestách. Děkuji za pomoc. Tomáš.

Můžete využít trasu, kterou jsme Vám sdělili v odpovědi ze dne 31.05.2018, 09:12 s tím, že z Tortona budete pokračovat směrem na Janov a před Janovem po A12 směrem na jihovýchod. Sjezd z dálnice je Carrodano / Levanto. Mýtné v Itálii vyjde na € 23,30. Cesta tam i zpět včetně švýcarské dálniční známky vyjde na € 82,77. Úspora oproti klasické variantě přes Brenner je celkem € 31,03 za oba směry, při cestě na více než 10 dnů € 40,03. Trasa přes Tarvisio je levnější o € 1,00 v jednom směru než přes Brenner.

# 08.08.2018, 10:56.
V dňoch od 5. do 8.9.2018 cestujem do Milána. Poprosila by som Vás, ako sa najlepšie dostať z letiska Bergamo na Via Antonio Cecchi, kde budeme bývať a aké cestovné lístky na MHD sú najvýhodnejšie. Ďakujem. Zuzana.

Z letiště Bergamo jeďte autobusem za € 5,00 na hlavní nádraží v Miláně. Odtud potom pokračujte metrem M3 na Duomo a následně metrem M1 na Wagner. Odtud přejděte po Via Michelangelo Buonaroti na Piazza Piemonte, odkud po Via Sardegna dojdete k Via Antonio Cecchi, která je na ni kolmá z levé strany. Po Via Sardegna se můžete svézt dvě zastávky autobusem č. 67. Městskou dopravu v Milano provozuje ATM. Systém jízdenek je hodně variabilní. Nejvýhodnější zvolíte podle svého itineráře. Základní jízdenka stojí € 1,50. Její platnost je 90 minut. 10 jízdenek stojí € 13,80, BI4 integrovaná jízdenka na 4 jízdy stojí € 6,00, celodenní jízdenka stojí € 4,50, dvoudenní jízdenka stojí € 8,25 + další. Jejich výčet, ceny a definice najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.08.2018, 17:33.
Moc děkuji za odpověď. Jen váhám, zda se mi vyplatí kupovat dálniční známku v České republice, jelikož ji jinak nevyužiji a raději jet v České republice mimo dálnici, např. přes Znojmo. Ještě jednou děkuji. Ilona.

V tomto případě je vhodnější cesta přes Jihlavu a Znojmo než přes Brno a Mikulov.

# 06.08.2018, 23:16.
Řehůřkovi, mohli byste mi prosím pomoci s mým dotazem? Chystáme se strávit dva poslední týdny v září v severní Itálii. Bohužel je to doba, kdy by už počasí tam mohlo být docela nestálé. Chtěli bychom se pohybovat v jedné ze tří následujících oblastí: 1. Ligurie, 2. Lago di Garda + Verona + Padova + Brescia + Benátky, 3. Bologna + Modena + Ferrara + Parma + Mantova. Kterou byste nám prosím doporučili jako oblast nejméně zasaženou častými dešti? Připomínám, že termín naší dovolené jsou dva poslední týdny v září. Děkuji moc. Mirek.

Podle dlouhodobé předpovědi je např. v Riva del Garda předpoklad teplot od 17.9. do 30.9.2018 většinou kolem 20. stupňů, ale převážně déšť a bouřky - 10 ze 14. dnů. V Janově je předpoklad teplot kolem 22. stupňů a počet deštivých dnů 6 ze 14. V případě Bologna je předpoklad teplot kolem 22 stupňů a počet deštivých dnů 4 ze 14. Je to víceméně logické, na horách už je větší pravděpodobnost horšího počasí a deště, naopak čím jižněji, tím lepší počasí. U východního pobřeží je předpověď příznivější než u západního pobřeží. Samozřejmě nelze přesně předpovědět, která z uvedených oblastí bude ve Vašem termínu na tom nejlépe, navíc jsou rozsáhlé a prolínají se. Doporučujeme sledovat předpovědi a podle aktuální se rozhodnout až někdy v září nebo na místě měnit itinerář podle aktuálního počasí.

# 06.08.2018, 16:25.
Prosím, poradil byste mi cestu z Ostravy do Livorna? Rakousko určitě po dálnici, Itálii jsem chtěl jet do Gemona del Friuli mimo dálnice. Prosím, kolik zaplatím za mýtné Gemona - Livorno? Kde přesně sjet z dálnice u Tarvisio? Mám auto na CNG. Prosím, jak je to s tankováním v Rakousku, Itálii, případně na Korsice? Děkuji. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Bologna - Florencie - Livorno. V České republice doporučujeme jet od Brna po D2 na Břeclav a odtud přes Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Na rakousko - italské hranici Vám stačí sjet až na sjezdu Tarvisio, první (vstupní) mýtnice je až kus za tímto sjezdem. Mýtné z Gemona do Florencie, sjezd Scandicci, je € 31,50. Odtud pokračujte po bezplatné čtyřproudovce SGC Firenze - Pisa - Livorno. Čerpací stanice CNG v Evropě najdete na CNG Europe.

# 06.08.2018, 14:26.
1. září jedeme z Pardubic do Bibione. Chceme vyrazit přibližně ve 3 hodiny. Prosím o nejlepší trasu. Děkuji předem. Ilona.

Vaše optimální trasa je: Pardubice - Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. Z Brna doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Reintal a Grosskrut k dálnici A5. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 04.08.2018, 20:13.
Prosím o informaci, jak se dostat z letiště Marco Polo do Bibione Pineda, konkrétně do Laguna Park Hotelu. Binione Express jede do Autostazione, ale odtud je to ještě přibližně 6 km do hotelu. Nejede něco přímo do této oblasti? Děkuji. Silvie.

Jeďte Bibione Express a odtud pokračujte městskou dopravou, konkrétně linkou ATVO č. 2, která jede do Bibione Pineda. Předposlední zastávka je v blízkosti Park Hotel.

# 30.07.2018, 16:14.
Chceme cestovat z Prahy s dětmi ve věku 4,5 a 1,5 roku na Sardinii koncem srpna. V pátek po obědě vyrážíme. první přespání bude v kempu u Bodamského jezera. Druhý den přejezd do Janova a odjezd trajektu by byl ve 20:30. Máme zkušenosti s naloďováním jen v Livornu, Janov neznáme. Myslíte, že se dá v sobotu přejet od Bodamského jezera do Janova včas? Případně potom zvažujeme přespat v kempu u Janova a jet trajektem až neděli večer. Předem děkuji za váš názor. Pojedeme autem se stanem. Petra.

Ta trasa měří přibližně 500 km. Pokud vyjedete ráno, tak byste to měli bez problému s dostatečnou rezervou stihnout.

# 29.07.2018, 20:51.
Mám několik dotazů. Pojedeme cestou tam v noci, takže vím o dálniční známce v Rakousku a o průjezdu tauernskými tunely, které jsou také zpoplatněné. Předpokládám, že bych rád ráno, až se děti vzbudí, sjel z dálnice, tipuji někde za hranicemi s Itálií. Je nějaká příjemná cesta i s hezkou zastávkou mimo dálnici až do Caorle? To samé potom na cestě zpět, když pojedeme ve dne. To by ale byly příjemné zastávky zase cestou přez Alpy. Předem děkuji. Když jsem se tu začetl, tak jsem se nestačil jen divit všemu, co víte. Děkuji moc předem. Dan.

My jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona po SS13. Je to příjemná cesta horským údolím, hodně atraktivní především díky horské říčce razící si cestu údolím společně se silnicí. Další pěkné pohledy jsou na dálnici, která si cestu razí viadukty a tunely, často nad Vámi. Pokud chcete jet až do Caorle už mimo dálnici, můžete po SS13 pokračovat až před Udine, kolem kterého vede tangenciála (každý směr po jedné straně dálnici). Následně potom přes Palmanova do Cervignano. Odtud vede silnice SS14, ze které se odpojíte až v San Stino di Livenza. Zastávky v obou směrech jsou pěkné v Alpách, právě na té SS13 mezi Tarvisio a Gemona.

# 29.07.2018, 18:15.
Prosím, můžete nám poradit? Rádi bychom v příštím týdnu jeli vlakem z Ostravy do Terstu. Jak se tam vlakem dostaneme a za kolik? Děkuji. Marek.

Je to s několika přestupy. Vhodným spojením z Ostravy do Vídně jsou přímé rychlíky Moravia (EC101, 7:00), Polonia (EC103, 11:00) a Sobieski (EC105, 19:00), případně noční Chopin (EN407, 2:36). Z Vídně potom musíte cestovat do Udine přímými vlaky Eurocity (EC131, 6:25), Eurocity (EC133, 12:25) nebo nočním Euronight (EN466, 21:25). Z Udine potom jezdí do Terstu řada regionálních vlaků. Jízdenka na rychlíky Moravia a Polonia stojí 629,- Kč, rychlíkem Sobieski 498,- Kč a nočním rychlíkem Chopin 838,- Kč. Jízdenka z Vídně do Udine stojí s Eurocity € 82,60 a s Euronight € 69,00. Regionální vlak z Udine do terstu stojí € 7,50 - € 8,75, podle konkrétního spoje.

# 28.07.2018, 16:16.
Jaká je asi nejlepší cesta z Mattinaty na Vesuv a Pompeje? A kde je nejlepší parkování? Děkuji. Ivana.

Optimální trasa je následující: Mattinata - Manfredonia - Foggia - SS665 - Candela - A16 - sjezd Avellino Est - SS7 - SS7bis - A2 - A3 - sjezd Pompei. Z Pompejí potom po A3 na sjezd Ercolano a odtud na parkoviště pod Vesuvem. V Pompejích jsou parkoviště u vstupů do areálu, případně u hypermarketu nebo nádraží. Na dálnicích zaplatíte v úseku Candela - Avellino Est celkem € 6,80, Salerno - Pompei € 2,10 a Pompei - Ercolano € 2,10.

# 28.07.2018, 08:06.
Chtěla bych se zeptat, zda při cestě do Itálie mohu převážet v autě rozložená kola, nebo musí být na nosiči mimo vnitřní prostor auta? Děkuji za odpověď. Olga.

Kola uvnitř automobilu musí být dostatečně připevněná a zabezpečená. Především v Rakousku je toto důvodem častých a hodně vysokých pokut. Nicméně je to na posouzení a nikdy nemáte jistotu, že pokutu nedostanete. Doporučujeme investovat do kvalitního nosiče. V případě nosiče umístěného zezadu je třeba tento opatřit v Itálii schválenou reflexní tabulkou o rozměrech 50 x 50 cm se šikmými střídavými červenými a bílými pruhy.

# 26.07.2018, 12:36.
Omlouvám se, že jsem neuvedl, odkud vyjíždíme. Prosím o radu k optimální trase z Prahy do Greve in Chianti. Děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - RA Firenze/Siena - sjezd Impruneta / Greve in Chianti - SP3 - SR222 - Greve in Chianti. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,80. Pokud jedete v termínu z 27. na 28.7.2018 (nejhorší termín o těchto prázdninách z pohledu dopravních komplikací), volte trasu na České Budějovice - Linz - Salzburg a Innsbruck. Po mýtnici na Brennerské dálnici budou sice také komplikace, ale celkově ta trasa bude méně komplikovaná. Na výši mýtného to nemá vliv. Mezi Bologna a Florencií má dálnice dvě varianty - Panoramica a Valico. První je původní horská, druhá nová s mnoha dlouhými tunely a rychlejší. Na výši mýtného volba také nemá vliv.

# 25.07.2018, 18:27.
Děkuji moc za užitečné informace. Ještě bych se ráda zeptala na nejlepší a nejrychlejší cestu z Prahy do Rimini? Odjíždíme v sobotu večer. Moc děkuji. Kristýna.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. Z hlediska dopravní situace je uvedený termín nejhorší o těchto prázdninách. Pokud pojedete v sobotu večer, měl by ten nejhorší nápor už opadnout.

# 24.07.2018, 18:16.
Prosím o radu. Cestuji autem z Ostravy do Pescia Romana. Navigace ve voze mě směruje z Florencie na Livorno, ale internetové plánovače tras mě směrují z Florencie na město Siena a Grosseto. Která z variant je lepší? Kolik zaplatím na mýtném? Děkuji a přeji vše dobré. Pavel.

Doporučujeme trasu na Siena, Grosseto. Z větší části se mezi Florencií a Grosseto jedná o bezplatnou čtyřproudovku. Je to levnější a kratší trasa než přes Livorno, kde od Livorno je placená dálnice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii mezi Tarvisio a Firenze Impruneta zaplatíte na mýtném € 38,20, to samé při cestě zpět.

# 24.07.2018, 08:27.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o informaci, jaká je cena mýtného za dálnici z Tarvisio do San Stino di Livenza + průjezd tauernskými tunely pro auta kategorie A a B. Děkuji. Petr.

Mýtné mezi Tarvisio a San Stino di Livenza je pro standardní automobil se dvěma nápravami € 13,60, pro automobil se dvěma nápravami s výškou nad přední vyšší než 1,3 metru € 13,90. V Rakousku je mýtné za průjezd tauernskými tunely pro obě kategorie stejné, tj. € 11,50.

# 23.07.2018, 23:52.
Za týden jedeme do italského Rimini a ráda bych se zeptala, kde a jak se kupují jízdenky na jejich MHD? Rádi bychom se pohybovali i pomocí veřejné dopravy. Děkuji. Kristýna.

Jízdenky se kupují v tabácích, jejich cena je € 1,30. Jízdenka je přestupní s platností 90 minut. Jízdenka zakoupená v autobuse stojí € 2,00. Jízdenka na noční spoje stojí € 5,00. Zastávky jsou většinou na znamení. Jízdní řády najdete na Start Romagna.

# 23.07.2018, 14:42.
Vážení Řehůřkovi, děkuji moc za Vaši odpověď. Nakonec se platba strhla, i když jak jste psali to bylo později. Přeji Vám krásné dny. Pavlína.

Děkujeme za zprávu.

# 23.07.2018, 10:39.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď na předchozí dotaz. Plánujeme jednodenní výlet od Milána. Přijedeme autem po dálnici od Bergama. Po Miláně se budeme pravděpodobně pohybovat metrem. Víte o nějakém vhodném parkování poblíž stanice metra, tak abychom se poté dostali bez problémů do centra? Předpokládáme návštěvu Dómu, centra, případně San Sira. Děkuji za odpověď. Jarmil.

Informace o parkovištích P+R v Miláně s návazností na dopravu metrem do centra najdete na car-parking.eu.

# 22.07.2018, 16:00.
Děkuji moc za e-mail. Ještě se chci zeptat. Teď se nacházíme ve městě Pesaro. Ve čtvrtek pojedeme zpět a chtěli bychom jednu noc přespat na půli cesty asi někde v Rakousku. Máme dvě malé děti, tak by to bylo dobré někde, kde je to kids friendly. Nemáte nějaký tip? Případně, když budeme objednávat s proklikem přes Vaší stránku? Děkuji. Tonda.

Ceny jsou bohužel v současné době v této lokalitě a pro Vaše obsazení hodně vysoké. Náš tip je v polovině trasy kousek před Innsbruckem - Bärenwirth.

# 22.07.2018, 12:53.
20.08 jedeme s obytným autem z Mariánských Lázní do Lido di Jesolo. Jde o auto do 3,5 tuny, ale se střešním boxem je výška vozu 3,2 metru. Chtěl bych Vás požádat o radu, zda výška vozidla ovlivňuje poplatky a o optimální trasu. Po zkušenosti ve Francii bych box raději demontoval, než znovu platit jako za kamion. Moc děkuji. Hezký den. Rosťa.

V Itálii se poplatky platí podle počtu náprav. Motocykl a standardní automobil platí na této trase € 14,70. Kategorie se dvěma nápravami se ještě rozlišuje podle výšky nad přední nápravou. Automobil s výškou nad 1,3 metru platí o něco vyšší mýtné, je to ale nepodstatný rozdíl. V tomto případě se jedná o € 15,00. Mýtné narůstá až u automobilů a souprav s více nápravami. V Rakousku výška nemá vliv. Za desetidenní dálniční známku zaplatíte € 9,00 a za průjezd tauernskými tunely € 11,50.

# 20.07.2018, 23:02.
Předem děkuji za vaše rady ohledně cestování do Itálie. V sobotu 28.7. vyrážíme z jihu Moravy s rodinou do Lido di Jesolo. Plán cesty: Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Udine. Odtud po A4 do Lido di Jesolo. Chceme vyrážet ve 4:00 ráno, v hotelu máme být kolem 16:00. Chci se zeptat, kde by mohlo nastat zdržení, případně na jeho možné řešení? Z předchozích odpovědí jsem vyčetl, že problém by mohl být na dálnici A4 u severoitalských letovisek. Doporučujete případně sjet za Udine a do místa dojet mimo dálnici? Pokud ano, poraďte nejlepší cestu. Děkuji za odpovědi. Ondřej.

První výrazné zdržení může nastat před Mikulovem v České republice a za Mikulovem v Rakousku. V obou případech se jedná o rozsáhlé stavební práce a tvoří se zde kolony. Doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud pokračovat přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Ve Vídni mohou také nastat komplikace, tam to ale nemá smysl nějak objíždět. Vždy se to nějak rozjelo a zdržení nebylo podstatné. Stejně tak při výjezdu z Vídně. Na italské A4 ty komplikace určitě budou. Trasa mimo dálnici je po tangenciále vedoucí západně kolem Udine souběžně podél dálnice (každý směr z jedné strany). Za Udine se napojte na SR56 a následně na SR352. Ta Vás dovede do Palmanova a následně do Cervignano. Odtud už pokračujte po SS14 směrem k Mestre. Obecně počítejte s tím, že Váš termín je ten nejhorší o prázdninách z hlediska dopravních komplikací. Nejvýznamnějším důvodem je začátek prázdnin v Bavorsku.

# 20.07.2018, 20:42.
Rádi bychom toto září navštívili město Otranto v Apulii. Můj dotaz směřuje, zda nevíte o nějakém vhodném spojení buď vlakem nebo autobusem. Zatím jediné, co jsme dohledali je Flixbus, ale nemáme s tímto dopravcem žádné zkušenosti. Uvažujeme také o letecké dopravě do Bari a odtud bychom se rádi dostali do Otranta buď vlakem nebo autobusem, ale nepodařilo se mi dohledat žádné spojení. Pokud mohu, rád bych napsal o naši zkušenosti s městem Vieste. Děkuji. Michal.

Optimální doprava vlakem je z Vídně. Z Wien Hauptbanhof jezdí v 19:58 Euro Night 233 do Říma. Vystoupit musíte v Padova, kde je v 5:21. V 7:24 odjíždí vlak Frecciabianca do Lecce, kde je v 15:50. V 17:35 odjíždí vlak do Otranto, kde je v 18:45. Je to tedy cestování téměř na 24 hodin. Z letiště v Bari je cesta docela složitá. Buďto autobusem s přestupy v Brindisi a Lecce. A nebo autobusem na vlakové nádraží a odtud vlakem s přestupem v Lecce. Lepší spojení je z Říma, odkud z Tiburtina jezdí dvakrát denně přímo do Otranto autobus Marozzi VT za € 47,00. Děkujeme za cenné informace.

# 18.07.2018, 19:27.
Měl bych dotaz, jak se nejlépe a nejlevněji dostat z Říma do Neapole vlakem? První týden v září. Děkuji. Jan.

Z Říma do Neapole jezdí mnoho spojů, převážně z Termini, ale i z Tiburtina. Zavezou Vás tam i za 1 hodinu, ale i za 3 hodiny s přestupem. Cena se pohybuje od € 10,00 do € 30,00. Je to podle typu vlaku, termínu a akce. V současné době je nejlevnější Intercity Note v 17:26 z Termini a v 19:29 Napoli Centrale. Jízdní řády a ceny najdete na Trenitalia. Najděte si spoj pro Váš konkrétní termín. Jedná se skutečně o hodně pohyblivé informace, Trenitalia má u vlaků mezi velkými městy ceny pro jednotlivé spoje v různých akcí pro konkrétní termíny nebo v omezeném množství. Pevná cena je u regionálních vlaků, která je v tomto případě mezi Termini a Napoli Centrale € 12,30. Doba jízdy je však téměř 3 hodiny.

# 17.07.2018, 21:00.
V pátek v noci budeme vyrážet autem do Bibione přes Dolní Dvořiště. Máme auto na LPG pohon. Nikde nemůžeme najít čerpací stanice LPG po cestě do Itálie. Můžete nám poradit, kde síť stanic LPG přes Rakousko do Bibione nalezneme? Děkuji za odpověď. Jitka.

Čerpací stanice najdete podle jednotlivých zemí na Mylpg.eu. Nejlépe přes interaktivní mapu.

# 14.07.2018, 09:53.
Poprosila bych Vás o radu, jak se dostat z letiště v Neapoli do Via Figurelle a Montecalvario 39 Plebiscito. Bude nás 5. V Neapoli chceme zůstat dva dny, jeden den Pompeje, jeden den prohlídka Neapole. Vyplatí se nám kupovat pouze jednotlivé jízdné? Moc děkuji za odpověď. Hana.

Z letiště jeďte autobusem ANM Alibus na Stazione Centrale (Piazza Garibaldi). Jízdenka stojí € 5,00 a má platnost 90 minut. Pokud ho zakoupíte až v autobuse, platí jen tu konkrétní jízdu autobusem Alibus, v opačném případě (Unico Alibus) ho můžete použít na další cestu. Konkrétně z Piazza Garibaldi žlutou linkou metra L1 na Toledo. Odtud jděte po Via Toledo tak, abyste měla za zády banku BNL, následně odbočte do třetí uličky vpravo - Vico Due Porte e Toledo. Následně opět do třetí uličky vlevo - Vico Lungo Teatro Nuovo. Druhá ulička vlevo je Vico Figurella a Montecalvario. Napoli Flats je na rohu. V tomto případě se Vám zřejmě vyplatí si zakoupit do Pompei jízdenku za € 2,80, to samé zpět. Po Neapoli potom jízdenky po € 1,10 nebo 24. hodinovou jízdenku jen pro jednu společnost za € 3,50 nebo integrovanou za € 4,50.

# 14.07.2018, 08:31.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Nakonec jedeme do Silvi Marina Abruzzo. Prosím, můžete mi napsat nejlepší cestu? Chceme jet přes Plzeň, ale potom jak máme dále pokračovat? A v Itálii ohledně poplatků. Je nějaká možnost a kudy kdyžtak, abychom neplatili tolik? Děkuji moc. Klára.

Trasa je stejná, místo na Val Vibrata sjedete o něco dále, na Pescara Nord. Mýtné v Itálii se navýší na € 51,30. V Itálii je cesta mimo dálnici náročná a zdlouhavá. Pokud Vám ta úspora stojí za to, můžete od Brenneru jet po SS12 až do Modena a odtud po SS9 až k Rimini. Na dálnici se doporučujeme připojit v tomto případě už u Cesena Nord. Od Rimini nemá význam jet mimo dálnici po pobřežní silnici, je to samé letovisko, omezení rychlosti, dopravní zácpy. Mýtné Vás od Cesena Nord do Pescara Nord vyjde na € 19,70.

# 11.07.2018, 16:17.
Chtěl bych vás požádat o radu ohledně cesty z Livorna směrem na Innsbruck. Konkrétně italská část po Brenner. Stojí za to jet mimo dálnici nebo je lepší ji využít? Pojedeme přes noc. Děkuji za radu. Dan.

Cesta po dálnici je vždy lepší a rychlejší. Čtyčproudovka z Livorno do Florencie (SGC Firenze - Pisa - Livorno) se neplatí. Cestu přes hory do Bologna určitě jeďte po dálnici za € 8,30. Z Bologna do Modena můžete jet po SS9 a z Modena po Brenner po SS12. Je to ale velké zdržení. Celý úsek po dálnici stojí € 33,20.

# 11.07.2018, 12:56.
Ráda bych se Vás zeptala, zda byste nám doporučil do Duina cestovat autem přes Rakouskou, Slovinsko a Itálii nebo Rakousko a Itálii. Navigace nám ukazala tyto dvě cesty, cestujeme autem sami do zahraničí poprvé, takže nemáme zkušenosti. Případně, zda nemáte nějaký zajimavý tip po cestě, co by stálo za to vidět. Předem děkuji za případnou odpověď. Michaela.

Trasa přes Slovinsko je v tomto případě o něco rychlejší, ale také záleží na tom, na jak dlouho jedete. Pokud na méně než 7 dní, vychází cesta přes Slovinsko levněji. Týdenní dálniční známka stojí € 15,00. Pokud jedete na delší dobu, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a v tomto případě vychází levněji cesta jen přes Rakousko a Itálii. Mýtné v Itálii stojí € 12,10, celkem tedy € 24,20. My vždy sjíždíme u Tarvisio a na dálnici najíždíme u Gemona. Mýtné v tomto případě vyjde na € 5,90, celkem na € 11,80. Na trase přes Slovinsko je top místem jeskyně u města Postojna - Postojnska jama, na trase přes Rakousku je těch míst hodně. V Rakousku potřebujete ještě desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Při cestě delší na více jak 10 dní je levnější nákup dvou desetidenních než jedné dvouměsíční.

# 11.07.2018, 10:41.
Chystáme se přibližně během 10 dní projet České Budějovice - Lago di Garda - Cremona - Piacenza - Cinque Terre a pobřeží - Florencie a zpět jinou trasou. Lze někde najít souhrn nebo tabulku, kde bychom si předem dokázali spočítat, kolik nás přibližně mohou stát dálniční poplatky v Itálii? Lze nějak ušetřit v našem případě, kdy ujedeme opravdu velký kus a na jednom místě se moc nezdržíme? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji šťastnou cestu všem. Lenka.

Mýtné si můžete pro jednotlivé úseky spočítat přes stránky společnosti Autostrade. Celková vzdálenost a čas nemá vliv na výši jednotlivých poplatků.

# 10.07.2018, 18:39.
Jsem od Kralup nad Vltavou a chystáme se do Gatteo a Mare. Stále váhám, zda jet větší částí přes Rakousko nebo přes Německo. Poradíte mi, co je nejrychlejší, případně nejjednodušší? Přes Rakousko už jsme několikrát jeli, ale pouze do Lignana a Caorle. A ještě něco. Lze nějak ušetřit v tomto případě na mýtném v Itálii po cestě? Mnohokrát děkuji za odpověď. Věra.

Optimální trasa je následující: Kralupy nad Vltavou - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - A14 - sjezd Valle dei Rubicone - Gatteo a Mare. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 32,90. To samé při cestě zpět. Na mýtném lze samozřejmě ušetřit, je to však na úkor času stráveného na cestě. Brenneru a rakouské dálniční známce se můžete vyhnout cestou přes Ga-Pa a Zirl, od Innsbrucku potom po staré brennerské silnici. Od Brenneru potom můžete pokračovat po SS12 až do Modena, odkud po SS9 až do La Croccetta, za kterou odbočíte na kruhovém objezdu na SP33 a za dálnicí budete pokračovat po SP108 až do Gatteo a Mare. Pokud byste chtěla jet tak jak jste jezdili do Lignana a Caorle, tak můžete. Kromě rakouské dálniční známky zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,50 a na mýtném v Itálii do Mestre € 18,00. Odtud doporučujeme jet po SS309 do Ravenna a následně po SS03 do Gatteo a Mare. Další úspora je možná hned za rakousko - italskou hranicí. My sjíždíme v Tarvisio a pokračujeme mimo dálnici po SS13 až do Gemona.

# 10.07.2018, 16:40.
Vážený pane Řehůřku, po přečtení Vašich rad Vás prosím o konkrétní radu, kdy 14.7. v 16:00 až 20:00 máme být v Gradu. Vyrážíme z blanenska směr Brno - Břeclav - Reintal - Vídeň - Graz- Villach - Tarvisio. Podle Vašich rad mám v plánu za Tarvisio jet po SS13 a dále mám pokračovat po navazujících silnicích směrem Udine a Palmanova vzhledem k sobotním zácpám na A4 v okolí severoitalských letovisek nebo u Gemona najet na dálnici a u Palmanova sjet směr Aquileia? Předem děkuji za radu. Mirek.

My bychom volili cestu po tangenciále kolem Udine (je souběžná s dálnicí) a dále po SR56 a SR352 do Palmanova, Cervignano a Grado.

# 10.07.2018, 08:42.
Minulý týden jsme byli v Caorle v Itálii. Cestou zpět jsme špatně najeli na dálnici a jeli jsme směrem na Benátky. Hned na prvním sjezdu jsme sjeli, otočili se a najeli správně. Na mýtné bráně jsme zaplatili kartou. Cena byla okolo € 0,70. Platba se mi dosud nezobrazila na výpisu z účtu. Mohu poprosit o radu, jak postupovat, pokud by platba nebyla stržena? Je možné platbu doplatit zpětně? Pavlína.

Ještě bychom chvíli počkali. Karetní operace může trvat i více jak týden. Pokud by platba neproběhla, vyjel by z automatu lístek o neproběhlé platbě. V případě obsluhy by Vás na to upozornila obsluha. Neuhrazené poplatky je možné bez dodatečných nákladů uhradit i online po 24 hodinách od průjezdu mýtnou branou a nejpozději do 15. dnů přes Autostrade.

# 08.07.2018, 22:04.
Chystáme se celá rodina se dvěmi dětmi poprvé autem na dovolenou do Itálie. Konkrétně do Lido Adriano a to od 21.7. do 28.7. Tudíž odjezd z pátku na sobotu. Chtěl bych Vás poprosit o radu, jakou jet cestou a na kolik nás cesta přibližně vyjde a kdy tak vyjíždět, abychom se vyhnuli zácpám. Doufám, že to není ten týden, co mají Italové hromadnou dovolenou. Jsme z Plzně. Doufám, že je Lido Adriano dobrá volba pro rodinnou dovolenou. Děkuji za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 31,20. To samé při cestě zpět. Jeďte podle časového harmonogramu sestaveného podle nástupu na ubytování s dostatečnými rezervami na přestávky a případné dopravní komplikace. Je to termín, který není nejhorší o prázdninách. První vlna byla na začátku prázdnin, druhá bude na přelomu měsíců. Italové dovolenkují většinou v první polovině srpna. Rizikovým místem je Bologna, kde doporučujeme projíždět nejpozději časně ráno, nicméně pokud tak budete směrovat, tak se v pátek odpoledne a večer můžete dostat do problémů jinde - Mnichov, Innsbruck. Nevyberete si. Není to ale kritický termín.

# 08.07.2018, 19:33.
Chtěl bych Vás tímto požádat o radu pro naši rodinnou cestu do Itálie. Vyjíždíme v pátek 20.7.2018 z Tachova do Lungomare 64, Villa Rosa. Pokud je možné v Itálii trochu ušetřit na mýtném a jde to trochu rozumně objet po normálních silnicích? Německo (Mnichov) a Rakousko pojedeme normálně. Kde je pro nás nejvýhodnější natankovat v Rakousku, když počítám že přibližně okolo půlnoci bychom mohli být na Brenneru? Chtěl bych se současně zeptat na pláže ve Villa Rosa - jsou zde zpoplatněné nebo jsou tu i nesoukromé pláže, na kterých si musí člověk ráno přivstat a dojít si položit deky na lehátka? Pokud byste měl i nějaká doporučení, kam se ve Villa Rosa podívat, byl bych velice rád. Děkuji za Vaši odpověď. Jde mi o cenu za cestu komplet. Předběžně jsem se díval na plán cesty a ukázalo to přibližně 1170 km. Z toho přibližně 700 km po italských dálnicích a mýto by mělo být asi € 52,00 jen na dálnicích. Děkuji velice. S pozdravem Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Tachov - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Villa Rossa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 48,10. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 124,20, resp. € 133,20, pokud jedete na více jak 10 dní. K tomu je třeba připočítat náklady na pohonné hmoty podle spotřeby a vzdálenosti. Tip na tankování najdete v odpovědi ze dne 18.07.2017, 12:49. Tak jako téměř všude, i ve Villa Rossa jsou pláže zpoplatněné a pláže volné. Pokud si ráno položíte osušku na lehátko, počítejte s tím, že se jedná o zpoplatněnou službu a v nejbližší době přijde výběrčí, který po Vás budete chtít zaplatit pronájem lehátka a slunečníku. Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 22.02.2018, 23:14.

# 06.07.2018, 23:20.
Chtěl jsem se zeptat, jaká je nejlepší a nejlevnější cesta z Prahy do Rimini autem. Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. To samé při cestě zpět. Je to optimální trasa. Nejlevnější trasa vede mimo dálnice. V Rakousku se dá dálnice objet přes Ga-Pa, Mittenwald - Zirl a z Innsbrucku po B182, v Itálii následně po SS12 až do Modena. Odtud potom po SS9 do Rimini. Je to sice trasa s nulovými poplatky, časově a řidičsky o hodně náročnější.

# 06.07.2018, 11:59.
Chtěl bych se zeptat na Vaše doporučení cesty Sokolov - Mare e Pineta a poplatky za dálnici v Itálii na této trase. Děkuji. Richard.

Vaše optimální trasa je Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Mare e Pineta. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 31,20. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní dálniční známku na cestu zpět, je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 05.07.2018, 13:10.
Vážený pane Řehůřku, moc vám děkujeme za odpověď a tip na ubytování. Jen dodatek. Je rezervace od Booking.com bezpečná? Chtějí po nás číslo platební karty, tak si nejsme jistí o zneužití. Zda máte zkušenosti s výběrem dovolené, poraďte. Chtěli bychom v příštím roce v červnu nebo září jet na 14 dní k Tyrhénskému moři a ubytovat se tam v apartmánu a hlavně s písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře. Případně, kde po cestě přespat na jednu noc i doporučenou trasu z Plzeňska. Předem děkujeme a přejeme hezký den. Manželé S.

Je to běžný postup. Booking.com využíváme už řadu let a vždy jsme byli spokojení. Vždy je uvedeno, zda se částka odečte z karty hned nebo zda ji uhradíte až na místě. Některé cenově zvýhodněné pobyty jsou vázané na okamžitou platbu, jiné mají možnost zrušení zdarma do určitého data. Uvedení karty je garancí pro případy, kdy pobyt nezrušíte a nenastoupíte. Anebo ho zrušíte pozdě. V tomto případě je výše storno poplatku vždy také uvedena. Často je to částka odpovídající jedné noci. Zrušení pobytu bez jakýchkoliv sankcí a vysvětlování je mimo jiné také jedním z velkých benefitů tohoto systému. Jen jednou se nám stalo (v Nizozemsku), že nám platbu strhli ihned místo až na místě. Byl to omyl, který se může stát každému, sami jsme navrhli, aby už to tak nechali. Týkalo se to dvou po sobě navazujících pobytů. První jsme realizovali a druhý jsme zrušili. Protože se to týkalo stejného hotelu, obdrželi jsme celou strženou částku ihned na místě v hotovosti zpět. Pobřeží Tyrhénského moře je dlouhé. Těch pěkných letovisek s písečnou pláží je hodně. Z vlastních zkušeností doporučujeme Kalábrii a Capo Vaticano. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006. Trasa je z Plzně následující: Plzeň - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Capo Vaticano. Cestovatelé většinou volí ubytování na jednu noc u Lago Trasimeno - Booking.

# 03.07.2018, 14:47.
Pane Řehůřku, na přelomu července a srpna se chystáme do Bibione. Odjezd z Brna - zřejmě tahle trasa: Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Udine - Latisana - Bibione. Víte o lepší trase? Mohla bych vás poprosit o nějaké tipy ohledně top sezóny? Vyhnutí se kritickým místům. Jak je to s poplatky na dálnicích, případně vyhnutí se? Děkuji za odpověď. Hanka.

Tato trasa je optimální. Z Brna doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Před hranicemi u Mikulova a za hranicemi u Drasenhofenu se tvoří kolony. Silnice od Reintalu byla vždy prázdná s kvalitním povrchem. V Rakousku nemá význam dálnice objíždět. Desetidenní dálniční známka v ceně € 9,00 se vyplatí, při delší cestě druhá na cestu zpět, dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Kolony se tvoří i ve Vídni a za Vídní, vždy se to ale rychle rozjelo, zřejmě díky mnoha pruhům za úzkými místy. Mýtné Tarvisio - Latisana vyjde na € 11,50. My sjíždíme už v Arnoldsteinu, kde na čerpací stanici ve městě tankujeme výrazně levněji než na dálnici - tip je v článku A-I hranice nabízí slevu. Odtud pokračujeme po Kärntner Strasse B83 do Itálie a následně po SS13 až do Gemona, kde se napojujeme na dálnici. Odtud je mýtné po Latisana € 5,40. Pokud nebudete tankovat, můžete sjet až v Tarvisio. První mýtnice je až kus za sjezdem Tarvisio. Kolony vznikají v sobotu ráno po nájezdu na dálnici A4 u severoitalských letovisek. Pokud tudy pojedete 28.7., je předpoklad, že už budou i před napojením na tuto dálnici. Dá se to objet tak, že budete pokračovat po SS13 do Udine a dále do Palmanova a Cervignano, kde se napojíte na silnici SS14 vedoucí až do Mestre. O hodně dřív z ní odbočíte samozřejmě na Bibione. Těžko odhadnout, zda to v ten den bude rychlejší nebo pomalejší, nicméně s největší pravděpodobností nebudete stát, ale pojedete a ušetříte dalších € 5,40.

# 03.07.2018, 13:55.
Hledáme levné ubytování na jednu noc v Bibione pro dvě osoby z pátku 14.9.2018 do soboty 15.9.2018. Potom cestujeme dále na jih, kde máme zajištěnou dovolenou od CK. Předem děkujeme za odpověď a přáním hezkého dne. Manželé S.

Bibione je žádané letovisko a ceny jsou tam vysoké i v září. Náš tip na jednu noc pro dva se snídaní je Hotel Adriatico za 1500,- Kč. Pokud netrváte na Bibione, o něco jižněji v Mestre se ubytujete levněji - Mestre / Marghera za poloviřní cenu. Seřaďte si nabídky podle ceny.

# 03.07.2018, 13:03.
Chtěla bych se zeptat, jakou cestu doporučíte do oblasti Tortoreto Lido. Bydlíme u nájezdu na dálnici D5. Jaké jsou poplatky za cestu? Dále by mě zajímalo, jaké zajímavosti jsou v okolí a zda jsou tam nějaké nákupní možnosti? Děkuji. Bára.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 48,10. To samé při cestě zpět. Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 22.02.2018, 23:14. Na Via Nazionale Adriatica (SS16) je v blízkosti železniční stanice Lidl. Po celém letovisku jsou další menší supermarkety a markety.

# 02.07.2018, 22:42.
Za necelý měsíc se chystám s rodinou do Itálie, konkrétně destinace Martinsicuro. Vyjíždět se bude z Brna. Zajímala by mě cena mýtného do této destinace. Předem děkuji za odpověď. Milan.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,50. To samé při cestě zpět.

# 02.07.2018, 21:20.
Chci se zeptat na trasu a poplatky na dálnicích z Brna do Neapole osobním autem. Případně, zda je možné tuto trasu stihnout za jeden den, pokud vyjedeme brzy ráno. Cílem cesty je vrchol sopky Vesuv. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - Neapol. Teoreticky je to trasa na 15 hodin. S přestávkami samozřejmě delší. Neznáme termín, pokud však pojedete v sobotu, počítejte s hustým provozem. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 72,00. To samé při cestě zpět. V úvodu doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Vyhnete se tak dopravním komplikacím před a za hranicemi.

# 02.07.2018, 20:58.
Děkujeme za radu, jakou trasu si vybrat cestou na Korsiku? Ještě bychom byli vděčni za radu, kdy by bylo nejlepší vyrazit, abychom se pokud možno vyhnuli větším kolonám. Cestu na Korsiku plánujeme na dva dny. Vyjet bychom měli v pondělí 9.7., trajekt máme zajištěný ve středu 11.7. v 8:00 hodin. Přestávku na cestě plánujeme u jezera Lado di Garda. Romana.

Jedete mimo standardní termín, kdy se mění v letoviscích klientela. Dovolenkové dopravní zácpy Vás tedy nečekají. Jeďte podle Vašeho standardního itineráře, jak Vám to časově vyhovuje. Rozhodující je pro Vás druhá noc, kdy podle odjezdu trajektu pojedete zřejmě přes noc. V noci se na italských dálnicích nějaké výrazné dopravní zácpy neočekávají. Doporučujeme volit samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 02.07.2018, 20:52.
8.7.2018 mám letenku z Prahy do Benátek na letiště Marco Polo. Potřebovala bych poradit, jak se dostanu z letiště do kempu Lignano Sabbiadoro. Byla bych vděčná za jakoukoli radu. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Marta.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ATVO přímo do Lignano Sabbiadoro. V neděli jede v 6:32, 8:32, 8:57, 10:57, 11:57, 13:04, 14:57, 15:57, 17:59. V Lignano Sabbiadoro zastavuje na Via Amaranto. Kemp je odtud 800 metrů (po Viale Centrale). Tento spoj jezdí od 16.6. do 2.9.2018. Jízdenku můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 5,90, zpáteční € 10,80. Zavazadlo € 2,40.

# 02.07.2018, 16:48.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat do Str. Brisighella, 7 / C, Pesaro. Rádi bychom vyjeli v pátek 6.7. večer z Tábora se dvěma malými dětmi. Můžete mi doporučit nejlepší trasu a kdy vyjet, abychom se vyhnuli kolonám a ušetřili na poplatcích? Děkuji za odpověď. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Cattolica - SS16 - směr Fiorenzuola di Focara - směr Pesaro - SP44 - Camping Panorama Marco Piperno. Vyjeďte co nejříve tak, abyste byli na italské A4 za Udine brzy ráno nebo i v noci. Nicméně vyhnete se jedné koloně, vjedete do jiné. Nejedná se sice o nejhorší prázdninový termín, ale i tak je to sezóna. Počítejte s tím, že vyhnout se kolonám budou chtít všichni a i relativně bezpečné časy budou nebezpečné z pohledu rizika dopravních kolon. Úspora na poplatcích je standardní, kterou vždy doporučujeme a sami takto jezdíme. Mimo dálnici úsek Tarvisio - Gemona po SS13, Mestre - Ravenna po SS309, Ravenna - Rimini Nord po SS16.

# 02.07.2018, 16:37.
Pane Řehůřku, pojedeme z rodinnou poprvé k moři do Rimini a nejsnazší cesta podle navigace je přes Mnichov. Zajímal by mě váš názor a zda je lepší se dát po dálnici nebo po okresních silnicích. A ještě jedna otázka. To se týká poplatků. Moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Jiří.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. To samé při cestě zpět. Jet mimo dálnice nemá význam. Pokud však přesto o této variantě uvažujete a čas pro Vás nehraje roli, můžete od Brenneru pokračovat po SS12 až do Modena a odtud po SS9 do Rimini. Pokud uznáte, že to pro Vás nemá význam, můžete se na dálnici kdykoliv připojit, vede víceméně souběžně s těmito silnicemi.

# 01.07.2018, 09:28.
Pane Řehůřku, poprosím o radu ohledně nákupu čerstvých ryb a místních trhů v okolí Caffagio, San Vincenzo. Rádi si vaříme z čerstvých ryb a z místních surovin, ale v Itálii jsme neznalí, budeme zde poprvé. Děkuji a ať se daří. Petr.

Pokud máte na mysli San Vincenzo mezi Cecina a Piombino a Cafaggio jihovýchodně odtud, potom by se trhy měly konat v San Vincenzo na Piazza Giovanni XIII každou sobotu dopoledne.

# 30.06.2018, 19:41.
Prosím o radu, jakým trajektem a z kterého místa je nejvhodnější jet na Ischii autem. Je nutné rezervovat místo předem? Samozřejmě by pro nás bylo pohodlnější ho nerezervovat, abychom se nemuseli stresovat s časem dojezdu. Jedeme konkrétně od 15.7. do 25.7. Předem moc děkuje a z Karlových Varů zdraví Jaroslav.

Podle našeho názoru je nejlepší cestovat trajektem z Pozzuoli. Levnější vychází společnost Caremar. Vzhledem k omezenému počtu trajektů a sezóně doporučujeme rezervaci. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty.

# 29.06.2018, 17:30.
Pane Řehůřku, mohu se prosím zeptat na Vaše doporučení pro trasu z Jindřichova Hradce do Giulianova, Provincie Teramo, region Abruzzo, Itálie? V termínu od 7. do 14.7.2018. Je lépe volit trasu přes Innsbruck a dále směr Brenner, Bolzano, Verona, Bologna? Nebo volit Salzburg, Vilach, Udine,Padova, Bologna? Kolik prosím potřebuji na mýtné a průjezdy tunely? Velice děkuji za Váš čas. František.

My bychom volili trasu přes Brenner a to z důvodu předpokládaných velkých dopravních zácp u severoitalských letovisek na italské A4. Na této trase doporučujeme projíždět městem Bologna nejpozději v časných ranních hodinách. I tam mohou nastat komplikace. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii po sjezd Val Vibrata zaplatíte € 48,10. To samé při cestě zpět. Tato trasa je na poplatcích o € 5,00 levnější v jednom směru než trasa přes Villach.

# 29.06.2018, 14:50.
Chtěla bych se zeptat na cestu do Pompei. Jsme ze západních Čech a chceme jet dodávkou a v ní i spát. Jaká cesta by byla ideální, abychom ušetřili na poplatcích? Kde by se dalo zastavit na přespání a jaká zajímavá místa po cestě bychom mohli vidět nebo navšťivit? Dále varianta po dálnicích a jaká by byla celková cena až do těch Pompei? Moc děkuji za informace. Jste super. Věra.

Vaše optimální trasa je následující: západní Čechy - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - A1 - A30 - sjezd Palma Campania - SS268 - Passanti - Pompei. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii za dodávku € 70,00. To samé při cestě zpět. Záleží jak moc chcete šetřit a jak moc máte na cestu času. Brenner se dá objet přes Ga-Pa - Mittenwald - Zirl - Innsbruck a po B182. V Itálii je možné jet po SS12 až do Pisa a následně po SS1 až do Říma, odtud po SR148 do Latina a Tarracina, následně po SS7 do Capua. Tady bychom už najeli na dálnici z důvodu objezdu Neapole. € 3,80 na mýtném za to stojí. Rychlejší dálniční varianta je pokračovat od Bologna po dálnici až k Cesena, odkud vede přes hory SS3bis až do Orte. Odtud opět po dálnici. Pro dodávku je úspora na mýtném € 16,60 v jednom směru. Místa pro zastavení s obytným autem, tedy i s dodávkou najdete na Camper Online. Jedná se o trasu přes celou Itálii, která je bohatá na historické i přírodní památky. Těch míst je podle zvolené trasy nespočetně mnoho. Není náplní tohoto webu zpracovávat itineráře. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce a itinerář cesty si podle něj zpracovat.

# 27.06.2018, 17:20.
Obracím se na Vás s dotazem k trase České Budějovice - Martinsicuro. Prosím, kde se v Itálii vyhnout mýtnému a kolik bychom ušetřili? Moc děkuji a přeji hezký den. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 50,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní dálniční známku, je to levnější než jedna dvouměsíční. Na této trase jezdíme v Itálii mimo dálnici v úseku Tarvisio - SS13 - Gemona a Mestre - SS309 - SS16 - Rimini Nord. Mýtné je potom € 11,90 a € 14,20. Úspora v obou směrech je tedy € 48,80. Trasa je popsaná např. v reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Potřetí na Gargano.

# 26.06.2018, 15:32.
Dálnice Florencie - Siena je placená? Děkuji. Ludmila.

RA3 Firenze - Siena není zpoplatněná.

# 26.06.2018, 13:26.
Vím, že je tu spousta dotazů na parkování v těchto městech, mě se bohužel odpovědi nechtějí ukázat. Proto bych Vás chtěla poprosit ještě jednou o odpověď. Budeme ubytovaní v Talamone a plánujeme výlet do Říma a cestou zpět do Florencie. Mohl byste mi prosím poradit, kde by bylo pro nás nejlepší zaparkovat? Plánujeme vždy jen jeden den. Předem moc děkuji za odpověď. M.

V Římě doporučujeme zaparkovat na EUR Magliana. Je tam P+R parkovací dům s kapacitou 962 míst. Nachází se na Via di Val Fiorita. Otevřeno je podle provozu metra (o něco déle před i po), tzn. od neděle do čtvrtka od 5:15 do 0:15 a v pátek + v sobotu od 5:15 do 2:15. Parkovné do 12. hodin stojí € 1,50 a do 16. hodin € 2,50. Odtud můžete jet metrem B do centra za € 1,50 (jízdenka BIT). Zastavuje např. na Colosseo. Parkování ve Florencii najdete na Parking Lots In Florence. Vyberte si parkoviště podle příjezdu. Předpokládáme, že přijedete od Siena. Od tohoto směru jsou dvě bezplatná parkoviště, doporučujeme však zaparkovat na placeném v Scandicci, kde za celodenní parkování zaplatíte € 7,00. Na výše uvedených stránkách jsou uvedeny i spoje do centra.

# 26.06.2018, 10:22.
Slyšel jsem o nočních prohlídkách Pompejí, avšak nepodařilo se mi zjistit, zda probíhají i v tomto roce. Jedná se o červencový termín, kdy zde máme plánovanou zastávku cestou do Kalábrie. Jan.

Jedná se o prohlídku trvající přibližně 1 hodinu a 15 minut ve skupinách o 50. až 60. lidech. První prohlídka je 8. července, poslední prohlídka 24. srpna. Celkem šest prohlídek každé úterý a čtvrtek v době od 21:00 do 23:00. Cena je € 11,00. Rezervace je pouze telefonická. Bohužel špatnou zprávou je, podle našich informací, že všechny letošní termíny jsou vyprodané.

# 24.06.2018, 18:43.
Pane Řehůřku, 12.7. letíme se dvěma malými dětmi do Neapole, kam přiletíme ve 14:05 hodin. Ubytování máme v Castellammare di Stabia. Zpět letíme 21.7. ve 14:45 hodin. Mohl byste mi prosím poradit, jaký zvolit trnsfer z letiště a poté zpět na letiště? Přemýšlela jsem o taxi, dívala jsem se, že chtějí 38,- Kč na km, ale nevím, jak to tam chodí, zda by nás nevyšel moc draze. Budu moc ráda, když mi poradíte, jak se levně dopravit na místo a zpět. Moc děkuji. Věra.

Z letiště jeďte autobusem Alibus společnosti ANM na Stazione Centrale (Piazza Garibaldi). Jízdenka stojí € 5,00. Odtud potom vlakem Trenitalia z nádraží Napoli Garibaldi (hned vedle Centrale) s přestupem v Torre Annuziata Centrale za € 2,80. Cena taxi vychází na € 68,00 - Naples Airport Taxi.

# 24.06.2018, 18:02.
Chystám se 1.9.2018 do Itálie, konkrétně destinace na severu Village Marina Julia, vlastní dopravou. Budu vyjíždět z Brna. Chtěl bych prosím poradit. 1. nejlepší cestu - ideální, protože vezu svého dvouletého syna, který takovou dálku ještě nejel 2. kde budou poplatky a kolik? Rakouskou dálniční známku mám koupenou na 10 dní. 3. ideální čas výjezdu - podle recepce je check in nejdříve v 16:00. 4. kde je ideální tankovat po cestě. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Erik.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Redipuglia / Malfancone Ovest (na dálniční křižovatce za Udine musíte jet na Trieste) - Maria Julia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,90. Na mýtnici u Tarvisio si vyzvednete lístek a na výjezdu z dálnice na mýtnici na základě tohoto lístku zaplatíte mýtné. Cesta trvá přibližně 7 hodin, k tomu připočtěte přestávky a nějakou rezervu a získáte čas odjezdu. Když vyjedete brzy ráno, nic nepokazíte. Tip na tankování najdete v článku AI Hranice nabízí slevu.

# 22.06.2018, 23:56.
Prosím o radu. Začátkem září jedeme do Bibione. Jsme z Mladé Boleslavi. Trochu tápu v poplatcích za dálnici, případně tunel atd. Jakou byste prosím zvolili cestu? Děkuji. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 22.06.2018, 22:29.
Ďakujem velmi pekne za odpoveď. Čítal som ešte o Amalfském pobřeží a vyzerá to velmi pekne. Mohol by ste prípadne doporučiť nejaké konkrétne miesto v tejto oblasti a spojenie z Neapola? Ďakujem moc. S pozdravom Michal.

Amalfské pobřežní není primárně o koupání, ale o přírodní kráse tohoto pobřeží. Pláže jsou většinou městské, ty zapadlé malé plážičky v zátokách jsou hluboko dole pod silnicí, často těžko dostupné. Na jednodenní koupání z Neapole je to daleko. Na začátek do Castellammare di Stabia, kam se dostanete vlakem Trenitalia z Napoli Garibaldi. Na druhou stranu, do Amalfi, se dostanete z Napoli Varco Immacolatella autobusem Sita Bus. Autobusové spojení po pobřeží zajišťuje Marozzi VT a SITA Sud, lodní spojení Alicost a Alilauro.

# 21.06.2018, 22:48.
Prosím o sdělení, jak velký rozdíl je v nákladech na cestu osobním vozidlem pokud pojedu z Prahy do Bibione nebo z Prahy do Martisicura na Palmové Riviéře. Velmi děkuji za odpověď. Bohumil.

Z pohledu mýtného je cesta do Martinsicuro dražší o € 39,00, tj. o € 78,00 za oba směry. Z pohledu pohonných hmot se jedná o trasu přibližně o 500 km delší v jednom směru, tj. při průměrných spotřebách nafty 5 litrů na 100 km a benzínu 7 litrů na 100 km a průměrné ceně nafty v Itálii € 1,554 a benzínu € 1,681 je to za oba směry v případě nafty o € 77,70 více a v případě benzínu o € 117,67 více. Náklady se tedy navyšují od € 155,70 až € 195,67. Dosaďte si své parametry - palivo, spotřeba.

# 21.06.2018, 13:17.
Vedel by ste mi prosím doporučiť nejakú peknú pláž, ktorá je dobre časovo - spojením hromadnou dopravou - dostupná z Neapola? Ďakujem moc. Michal.

V Neapoli je to s plážemi a čistotou moře špatné. Doporučujeme zajet vlakem Cumana provozovaným EAV z Montesanto do Bagnoli. Pláž je kousek od stanice. Můžete jet také z Piazza Garibaldi vlakem Trenitalia do Bagnoli / Agnano Terme. K pláži je to ale o kousek dál.

# 20.06.2018, 18:17.
Chystáme se z Pardubic do Caorle. Chtěli bychom vyjet dopoledne v pondělí 2.7.2018. Zvažujeme cestu přes Mnichov. Myslíte si, že je to vhodný čas na cestu? Nebo by byla lepší jiná trasa, případně kombinace s časem? Děkuji moc. Monika.

Přes Mnichov je to zbytečná zajížďka o 250 km, což je při délce optimální trasy 800 km dost velké navýšení na 1050 km. Vzhledem k tomu, že jedete mimo hlavní tranzitní dny, tj. pátek / sobota, hrozí pouze klasické denní zácpy - velká města, rekonstrukce apod. Doporučujeme cestovat přes Brno, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio a Udine. Kritický úsek u Drasenhofenu objedete cestou po D2 do Břeclavi a následně přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. S Vídní se budete muset nějak poprat, nicméně vždy se to tam rychle rozjelo, především díky mnoha pruhům v jednom směru. U severoitalských letovisek by výrazné dopravní zácpy v pracovní dny hrozit neměly.

# 20.06.2018, 13:46.
Také děkuji za vaše rady o cestování do Itálie. Naplánovali jsme i dle vašich rad cestu z Moravy přes Brno do Lido di Jesolo. Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Lido di Jesolo. Chtěl bych poradit. Jelikož jedeme na první týden v červenci, tedy v pátek 30.6., zda vyjet co nejdříve v pátek, máme dovolenou a nic nás netlačí, a jet přes den a vyřešit si přespání po cestě nebo v místě a nebo my se klaníme k verzi vyjet večer na noc, okolo 21:00 s tím, že si po cestě někde odpočineme a ráno dojedeme do cíle. Která varianta je podle vás lepší? Jedeme ve třech, dva řidiči a cílem bude v pohodě dojet. Máme na to spoustu času a plus bereme i nižší teploty na cestování než přes den. A pokud tedy na noc, zda má smysl sjíždět u Tarvisio z dálnice na SS13 a napojit se u Gemona nebo v Udine. Děkuji moc za radu. Michal.

Termín z 29.6. na 30.6.2018 je druhým nejhorším prázdninovým z hlediska dopravních zácp. Budou prakticky všude. Nejhorší budou směry do Chorvatska, tedy částečně i Váš směr. Ideální by bylo vyjet v pátek co nejdříve, na druhé straně přes den, odpoledne a večer hrozí klasické dopravní zácpy z důvodu běžného pracovního provozu. My bychom volili variantu odjezdu spíše navečer s tím, že příjezd na A4 v Itálii naplánujte na časnou hodinu ranní, např. i kolem 5:00. Od sobotního rána se tady budou tvoří velké dopravní zácpy, takže čím dříve tudy projedete, tím lépe. Kritický bod u Drasenhofenu, kde probíhá výstavba obchvatu, objeďte trasou po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut se dostanete k dálnici A5. My tudy jezdíme často, silnice tady jsou kvalitní a téměř prázdné. Vídeň to je loterie, určitě tady natrefíte na dopravní zácpy, nicméně vždy se to díky mnoha pruhům za úzkým bodem rychle rozjelo. Co se týče sjezdu z dálnice u Tarvisio na SS13, je to otázka důvodu. Z hlediska řidičského a turistického Vám to nic nepřinese. Bude tma. Z hlediska finančního je to úspora € 6,10. Pokud Vám to za to stojí, sjeďte. Pokud ne, pokračujte po dálnici.

# 20.06.2018, 08:43.
Ještě bych se chtěl zeptat, jak je to s emisníma známkama na cestu. Děkuji. Miroslav.

Povinnost mít v Rakousku ekologickou známku se vztahuje na všechna vozidla ve skupině N. Osobní automobil je ve skupině M1. Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 09:51 - Rakousko.

# 19.06.2018, 22:28.
Prosím o pomoc při plánování cesty do Sieny. Budeme cestovat na začátku září z Ostravy a při letmém pohledu se mi jeví nejlepší cesta přes Rakousko - Tarvisio - Padova - Bologna - Florencie. Chtěl bych se zeptat na nějaké vychytávky, co se týče pošetření mýtného. Jde někde rozumět z dálnice sjet, aby to dávalo smysl? Děkuji moc za odpověď. Tomáš.

Smysluplné to je hned za hranicemi, kde sjíždíme v Tarvisio a odtud pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se opět na dálnici napojujeme. Časově ztratíte minimum a na poplatcích ušetříte € 6,10. Další cesta mimo dálnici je už časová ztráta. Po dálnici doporučujeme rozhodně jet z Bologna do Florencie, kdy se přejíždějí hory. Je tady relativně nově vybudovaná druhá varianta dálnice vedená tunely. Cena je stejná jako při původní panoramatické trase. Celý úsek mezi těmito městy Vás vyjde na € 8,10. Mezi těmito městy ve variantě Valico je 33 km tunelů, což je 1/3 celkové trasy. Od sjezdu Firenze Imprunetta je čtyřproudovka do Siena bezplatná.

# 19.06.2018, 11:07.
V pátek 22.6. pojedu s dětmi směr Bibione na trase Praha - České Budějovice - Salzburg - Bibione. Nedaří se mi dohledat žádné tipy, kde se s dětmi zastavit, aby se kluci trochu protáhli a vyřádili, klidně i sjedu z dálnice a pár kilometrů si zajedu. Jedu s nimi sama, takže noční přejezd nepřipadá do úvahy. Jedeme se stanem, takže zvažuji i variantu rozdělit cestu na přibližně polovinu. Ale stejně mě ten odpočinek v průběhu cesty trápí. A ráda bych dopředu věděla, zda je nějaká zastávka s alespoň malým dětským hřištěm po cestě reálná. Děkuji za odpověď, pokud víte. Markéta.

Podívejte se na Asfinag / Rasten, přepněte na seznam. Pojedete po dálnicích A7, A1, A10 a A2. Tam, kde je v popisu symbol dětského hřiště, je vhodná zastávka s dětmi. Nezapomeňte ještě na správný směr.

# 19.06.2018, 09:42.
Pane Řehůřku, velmi mě zaujaly Vaše stránky, rady i tipy. Snad jsem se nepřehlédla a nebudu Vás obtěžovat se stejnou otázkou, kterou položil již někdo přede mnou. Chtěla bych Vás poprosit o podle Vašeho názoru nejlepší cestu Ostrava - Caorle včetně poplatků, pokud víte? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Markéta.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,60. To samé při cestě zpět. Kolonám u Drasenhofenu se vyhnete cestou po D2 do Břeclavi a následně přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. V sobotu ráno počítejte s kolonami na dálnici u severoitalských letovisek.

# 18.06.2018, 14:45.
Chtěl bych se zeptat, zda lze dobíjet Viacard a kde. A zda je to možné i v Česku. Děkuji. Vladimír z Ostravy.

Viacard je předplacená magnetická karta v hodnotách € 25,00, € 50,00, € 75,00 a lze s ní zaplatit na všech mýtných branách v Itálii a to jak na automatických branách, tak na branách s operátorem. Lze ji zakoupit na Punto Blu, na mýtných branách s operátorem, na Autogrillu, v kancelářích ACI, v bankách, v tabácích, na dálničních čerpacích stanicích. Poplatky se z karty odečítají až do vyčerpání, potom je třeba použít další kartu nebo doplatit mýtné v hotovosti u operátora. Nelze ji dobíjet.

# 18.06.2018, 10:58.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V červenci se budeme pohybovat vlakem několik dní po Itálii. Chtěli bychom navštívit i Vesuv. Do Neapole se vlakem dostaneme, to už mám zjištěné. A jak dál? Poradíte mi prosím? Moc děkuji za odpověď. Alena.

Z Neapole jezdí na Vesuv EAV a Vesuvio Express.

# 18.06.2018, 10:25.
14.7.2018 v sobotu pojedeme poprvé na dovolenou autem do Bibione. Pojedeme Linz, Salzburg, Villach, Udine. Chtěla bych znát Váš názor na objíždění tauernských tunelů v tuto dobu v sobotu. Budeme v Altenmarktu přibližně v 11 hodin dopoledne. Do tunelů se nám nechce. Ne kvůli financím, ale máme trochu potíže s klaustrofobií, to bychom raději výletem přes kopečky. Objízdnou trasu máme nastudovanou a s navigací to asi nebude problém. Máme Škodu Octávii 1,9 tdi combi, budeme celkem naložení, ale auto je silné. Máme to podle Vašich zkušeností zkusit objet nebo raději využít tunely? V Bibione musíme být nejdéle do 19. hodin, chtěli bychom tam být do 17. hodin. Děkuji za radu. Veronika.

Jede se přes Obertauern, Mauterndorf, Sankt Michael Im Lungau, Katschberg do Rennwegu, kde se na dálnici opět připojíte. S Vaším autem mít problém nebudete, samozřejmě musíte naloženému autu přizpůsobit brzdění a celkově jízdu. Největší stoupání a klesání je na Katschberg. Několikrát máme tuto trasu objetou při našich pobytech v Salcbursku. Velké problémy mají především karavany apod. na cestě do Villachu jsou ještě tři 700 až 850 metrů dlouhé tunely. Pokud Vám dělají potíže, musíte je také objet. V Tarvisio potom doporučujeme sjet z dálnici a do Gemona pokračovat po SS13. Na dálnici jsou série mnoha tunelů, nejdelší z nich přesahují i délku 2 km.

# 17.06.2018, 10:51.
Chtěl bych se zeptat, jak je to s vjezdem auta do Bibione. Jsou zde nějáká omezení emisní, rezidentské atd.? Jsme ubytovaní v hotelu poblíž moře ale máme vozidlo splňující emisní normu 3 a našel jsem na internetu zmínku o zavedení nízkoemisních zón v Bibione ale nikde nemůžu najít podrobné info... např. mapu nízkoemisních zón v Bibione. Je tedy vjezd možný? Případně jaké jsou podmínky? Děkuji. Milan.

ZTL zóna v Bibione je aktivovaná od 25. května 2018 do 9. září 2018 a platí od 19:00 do půlnoci. Je ohraničená ulicemi Viale delle Costellazioni, Viale Aurora a Via delle Colonie. Ve stejném období bude vytvořena stálá pěší zóna na Viale delle Costellazioni mezi Via Andromeda a Via Maja. V Části Pineda je potom v období od 8. července do 21. srpna omezen provoz v době od 20:30 do 23:00 na Viale dei Ginepri.

# 17.06.2018, 00:59.
Můžete nám prosím doporučit optimální trasu pro cestu z Plzně do Caorle? Jedeme 22.6.2018 z pátku na sobotu s malým dítětem. Jak se nejlépe vyhnout zácpám? Kdy je nejlépe projíždět nejhorším úsekem? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Je třeba trasu naplánovat tak, abyste projížděli Mnichovem v noci a naopak kolem severoitalských letovisek nejpozději časně ráno. My bychom vyjeli z Plzně ve 21:00 - 22:00. Největší červnový nápor na dovolenkové trasy bude o týden později, tj. z 29. na 30.6.2018.

# 15.06.2018, 18:25.
Děkuji velmi za cenné rady. Jen jsem teď zjistila, že ubytování máme až od 1.7. Teď otázka, zda vyrazit už raději v pátek a někde po cestě přespat nebo až v sobotu 30.6. a případně v kolik nejlépe? Ubytování se nám zdá celkem dost drahé a vše levnější je už na Booking vyprodané. Nemáte nějaký tip na ubytování nebo přespání? Muž bude muset těch 13 hodin odřídit sám. Je to naše první cesta autem až takhle na jih, tak nevím. Je to rozumné odřídit to najednou? Děkuji velmi. Andrea.

Pokud máte ubytování až 1.7., potom doporučujeme jet až v sobotu. Od pátku odpoledne do soboty dopoledne budou všude dopravní zácpy. Může se stát samozřejmě, že i později, to nelze jednoduše odhadnout. Většina cestovatelů však pojede na sobotní termíny. Co se týče řízení, je to hodně individuální podle řidičských schopností. Ubytování někde v polovině cesty je samozřejmě ideálním řešením, někomu stačí několik hodin odpočinku v autě na odpočívadle, někdo to zvládne se standardními přestávkami v kuse. Tip na ubytování nemáme, většinou je všechno na Booking. Řešením může být přespání v kempu pod stanem - viz Camping.it, to už je ale otázka požadavku na konfort atd.

# 15.06.2018, 14:42.
29.6. večer odjíždíme z Brna autem do Itálie, město Silvi u Pescara, region Abruzzo. Poradíte nám prosím nejvýhodnější cestu v poměru k času stráveném na cestě? Rádi bychom poprosili i o tipy, která města nebo co konkrétně stojí za navštívení v okolí. Budeme tam 14 dní, takže čas se najde. A poslední otázka se týká návštěvy Říma. Doporučili byste nám jeho návštěvu i přesto, že je to docela daleko? Má smysl tam jet na jeden den? A případně tedy jet tam autem nebo dá se využít nějaký spoj? Autobus, vlak? Moc vám děkuji za odpovědi a za váš čas strávený na tomto užitečném webu. Patricia.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 54,40. To samé při cestě zpět. Dvě desetidenní dálniční známky v Rakousku jsou levnější než jedna dvouměsíční. My sjíždíme z dálnice u Tarvisio a najíždíme na Gemona. Je to minimální zdržení a úspora v jednom směru € 6,10. Dále sjíždíme z dálnice v Mestre, pokračujeme po SS309 do Ravenna a následně po SS16 k Rimini. Napojujeme se ještě před Rimini na Rimini Nord. Úspora dalších € 18,40. Celkem tedy za oba směry € 49,00. U Drasenhofenu probíhá výstavba obchvatu. My jezdíme po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Tyto silnice v Rakousku bývají téměř prázdné. Počítejte s tím, že jedete v druhém nejhorším prázdninovém termínu. Předpokládaná zdržení jsou před Vídní a ve Vídni a především u severoitalských letovisek, kde se od sobotního rána tvoří kolony. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Tipy na výlety jsou docela pěkně zpracované na stránce Macrinum.cz. Do Říma to je hodně daleko. K okraji přibližně 200 km. Pokud ho chcete navštívit, musíte vyjet hodně brzy a vrátit se hodně pozdě. A samozřejmě cestovat po dálnici. Mýtné Vás vyjde na € 23,70, to samé zpět. Autobusové spojení zajišťuje E. Di Febo Capuani, zpáteční jízdenka stojí € 25,00.

# 15.06.2018, 11:38.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V sobotu 30.6 bychom se měli ubytovat v Tortoreto pod San Benedetto v dopoledních hodinách. Prosím o radu, kdy nejlépe a kudy z Prahy vyrazit. Můžeme jet už v pátek kolem 14:00. Měli jsme v plánu cestu přes Mnichov, ale v tuhle hodinu, možná vjedeme přímo do zácpy. V kolik hodin nejlépe vyrazit? Máme dvě malé děti, tak abychom nečekali v zácpě. Děkuji. Andrea.

Je těžké poradit. Je to druhý nejhorší termín o prázdninách. Určitě bychom jeli přes Brenner. Trasa na Salzburg a Villach bude poznamenaná chorvatskou vlnou. Navíc od sobotního rána se budou tvořit u severoitalských letovisek významné kolony. Pokud ale vyjedete brzy, projedete tudy v noci. My bychom vyjeli co nejdříve to půjde a trasu volili přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Tortoretto Lido. Kritický bývá průjezd kolem Bologna, snažte se tam být co nejdříve, což se vzhledem k plánovanému odjezdu určitě stane. Obchvat Mnichova by byl v pátek pozdě odpoledne a večer asi hodně komplikovaný. Nicméně riziko dopravních zácp hrozí v tomto termínu všude, např. Salzburg, Innsbruck.

# 14.06.2018, 12:41.
Chystáme se letos do Itálie - lokalita Villa Rosa, region Abruzzo, provincie Teramo. Výjezdním místem pro nás bude Jihlava, ale protože pojedeme s malými dětmi a jedná se o poměrně dlouhou cestu, chtěla bych se zeptat na možnost cesty autovlakem. Našla jsem si autovlak z Vídně do Livorna, ale nikde již není psáno, zda je možné vystoupit pouze na konci, tedy v Lignano, nebo to lze i na jednotlivých mezistanicích. Pro nás např. v Bologna. Nemáte prosím zkušenosti s autovlakem po Itálii, případně i informace ohledně ceny? Děkuji a jsem s pozdravem. Jana.

Jedná se o vlak EN1237 z Vídně HBf do Livorno Centrale. Standardní řazení tohoto vlaku v sezóně je 4x lůžkový vůz, 1x sedadlový vůz, 5x vůz pro automobily (celková kapacita 50 automobilů). Občas jsou změny v řazení vozů pro cestující. Mimo sezónu bývá těch vagonů méně. Nakládka je od 19:20 do 19:45. Vlaky jezdí z Vídně od dubna do října ve středu a v pátek. Jízdenka pro automobil stojí € 149,00. Jízdenky pro cestující jsou podle standardního tarifu. Po nakládce pokračuje vlak ve 20:10 na standardní nástupiště, odkud vlak odjíždí 20:23. Cestující si mohou kupovat jízdenky a vystupovat na standardních zastávkách: Wien Meidling, Wiener Neustadt, Bruck ad/M, Leoben, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Padova, Rovigo, Ferrara, Bologna, Firenze, Pisa, Livorno. V Livigno je vlak následující den v 8:50. Automobily mohou sjíždět jen v Livorno. V opačném případě by to bylo technicky a organizačně hodně složité. Na všech zastávkách vlak zastavuje na přibližně 2 až 3 minuty. V Tarvisio na 15 minut, protože se většinou mění lokomotivy. V Bologna na 5 minut, tam vystupuje nejvíce cestujících. Ve Florencii na 18. minut, protože se přemisťuje lokomotiva na druhou stranu soupravy a vlak jede v opačném pořadí. Zpět potom jede vlak jako EN1234 ve čtvrtek a v sobotu ve stejném období. Nakládka je od 16:30 do 18:00, odjíždí v 19:20 a ve Vídni je následující den v 8:32. Řešením pro Vás může být autovlak z Vídně do Verony. Jedná se o EN233, nakládka je od 18:10 do 18:50, vlak odjíždí v 19:10, z nástupiště v 19:23. Ve Veroně je následující den v 6:24. Vlak jezdí ve stejném termínu ve čtvrtek a v sobotu. Zpět jede z Verony jako EN235 v pátek a v neděli. Nakládka je od 21:00 do 22:00, odjezd je ve 22:52 a ve Vídni je následující den v 8:46. Cena za automobil je € 99,00, osoby platí dle tarifu. Vlak má větší kapacitu osob a menší automobilů než vlak do Livorno. Najedete ale o 150 km více. Podle našeho názoru lepším řešením je rozdělit cestu na dvě etapy a v polovině se ubytovat.

# 14.06.2018, 08:06.
Děkuji moc, takže radíte najet na dálnici nad Rimini u San Vito po silnici SP 136? A co se týká tankování, tak je asi nejlepší do plna natankovat v Rakousku? Případně máte nějakou zkušenost s tankováním? Jedu do Itálie poprvé a jazyky jsem už zapomněl, tak si nejsem jistý, jak se domluvím, tak chci být předem připravený. Děkuji moc. Lukáš.

Ano, přesně tam. Plnou nádrž doporučujeme natankovat ještě v Rakousku mimo dálnici, to samé při cestě zpět. Nafta se v Itálii nazývá Gasolio, benzín Senza Pb (Benzina Senza Piombo, Benzina Verde). Můžete se ale setkat i se zavedenými názvy.

# 14.06.2018, 07:49.
Mám dotaz. Jedeme do Cattolica z Aše. Jaká je nejlepší cesta a kde mohu ušetřit za dálniční poplatky? Děkuji. Radek.

Vaše optimální trasa je následující: Aš - Cheb - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Cattolica / San Giovanni in Marignano / Gabicce Mare - Catollica. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 35,40. To samé při cestě zpět. Úspora je možná cestou mimo dálnici, samozřejmě s odpovídajícím časovým zpožděním. V Německu to nemá význam, v Rakousku lze ušetřit cestou ještě v Německu z Mnichova do Ga-Pa a odtud přes Mittenwald a Zirl do Innsbrucku, odtud po B182 k Brenneru. Od Brenneru je možné pokračovat v Itálii po SS12 až do Modena, odtud po SS9 až do Rimini a odtud po SS16 do Catollica. Mimo dálnici lze absolvovat i jen část úseků.

# 13.06.2018, 19:58.
Děkuji moc za pomoc a informace. Asi otravuji, ale přeci ještě. Ta zpáteční jízdenka platí jen na ten den nebo ji můžeme použít až za týden při návratu? Hezký večer. Kateřina.

Zpáteční jízdenka u standardních autobusových spojů společnosti ATVO platí 3 dny.

# 12.06.2018, 19:05.
Děkuji, ale ještě se zeptám na jízdenky. Kde je koupit a kolik stojí. Děkuji za tu rychlou odpověď. Je to super. Kateřina.

Jízdenky koupíte na pokladně ATVO, která je přímo u autobusové stanice Mestre FS. Otevřeno by mělo být od 6:55 do 19:50. Před vchodem je i automat. Jízdenka do Caorle stojí € 5,00, zpáteční € 8,80, zavazadlo € 2,40. Se zavazadly je to trochu složitější. Za malé zavazadlo se považuje zavazadlo do rozměrů 50 x 45 x 25 cm, za velké zavazadlo se považuje zavazadlo do rozměrů 85 x 45 x 25. Jeden cestující může přepravovat jedno malé zavazadlo zdarma, další každá dvě zavazadla potřebují jednu jízdenku. Jednu jízdenku pro zavazadlo tedy potřebujete, pokud cestujete se dvěma zavazadly (2 malé, 1 malé a 1 velké, 2 velká) nebo třemi zavazadly (2 malá a 1 velké nebo 1 malé a 2 velká). A také s jedním velkým zavazadlem. Podobné je to se třemi a více zavazadly.

# 12.06.2018, 08:25.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala. Potřebujeme se dostat z Benátek do Caorle. Nikdy jsme tam nebyli, jazykové znalosti máme jen trochu angličtinu. Budeme tam v sobotu kolem 7:00 hodin. Přijedeme autobusem se Student Agency. Děkuji moc za pomoc. Kateřina.

Autobusy Student Agency zastavují v Mestre FS. Odtud můžete jet autobusem ATVO 4a v 7:40. Doveze Vás do San Dona di Piave v 8:33. Odtud potom pokračuje další autobus stejné společnosti v 8:40 do Caorle, kde je v 9:25. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Tento platí od 16.6.2018.

# 11.06.2018, 19:50.
Potřeboval bych poradit, jak nejrychleji do Bibione z Ostravy a případně jaké poplatky na cestě mohu čekat? Děkuji. David.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. Pokud pojedete v kritických termínech, tj. o prázdninách z pátku na sobotu, počítejte se zdržením při průjezdu Vídní a především s kolonami v sobotu ránu u severoitalských letovisek. Zdržením v důsledku stavby obchvatu za Mikulovem se můžete vyhnout cestou z Brna po D2 na Břeclav a odtud přes Poštornou, Grosskrut k dálnici A5. My tudy jezdíme pravidelně. Poplatkově potřebujete kromě české dálniční známky dálniční známku v Rakousku za € 9,00 na deset dnů. Pokud jedete na delší dobu, kupte si na cestu zpět druhou. Je to levnější než dvouměsíční. V Itálii zaplatíte na mýtném € 11,50, to samé při cestě zpět.

# 10.06.2018, 22:47.
Chtěl bych se zeptat na parkování ve Florencii. Jak jsem se dočetl ve vašich odpovědích, odkaz na parkování Firenze Parcheggi, tak když jsem zadal trasu na vybrané parkoviště, tak mě to psalo, že leží v placené zóně. Pokud ano, tak jak a kde je placení nebo jak to funguje? A stejný dotaz bych chtěl položit na Sienu. Koncem srpna budeme v Marina di Pietresanta a bereme s sebou rodiče 70+ let, takže zda byste mi doporučil parkoviště s dostupností historického centra v obou městech, případně veřejné parkoviště nebo něco podobného s dostupností do center Siena a Florencie. Předem děkuji za odpověď. Petr.

Viz naše odpověď ze dne 21.09.2017, 15:18.

# 08.06.2018, 12:45.
Budu teď častěji navštěvovat Itálii a přemýšlel jsem o založení osobního účtu u některé z místních bank. Je možné si zde založit účet, získat platební kartu, internetové bankovnictví a vést veškeré své platby v € bez neustálého převádění kurzu a zátěže v podobě poplatků? Jak to třeba máte vy? Využíváte účet v zahraničí nebo nikoliv? Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti se spolehlivostí místních bank? Děkuji a přeji hezký den. Karel.

Pokud nemáte nějaký příjem v €, potom nemá význam účet vedený v € zakládat. Ať už € na tento účet převedete z korunového účtu nebo na něj vložíte v hotovosti (kterou jste za koruny nakoupil), vždy se bude převádět v nějakém kurzu. V tomto případě doporučujeme platit běžnou platební kartou, bude se používat lepší kurz než při nákupu hotovosti. Pokud však máte nějaký příjem v €, potom je lepší si založit účet vedený v € v české bance a na tento účet platby v € přijímat. Např. Airbank Vám takový účet vede zdarma, u příchozích plateb zaplatíte poplatek jen € 1,00, při výběru z bankomatu v EU Vás to přijde opět na € 1,00. Platby u obchodníka jsou zdarma, navíc bez kurzového přepočtu. Můžete si také založit spořící účet v €, který je úročen 0,80%. Na tomto účtě můžete mít všechna € a před cestou do zahraničí si z něj převedete peníze na běžný účet v €, u kterého máte vedenu kartu. Podobné možnosti mají i jiné banky, např. Equabank.

# 07.06.2018, 08:53.
Vážený pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o radu. v noci z 13. na 14.7. pojedeme od Brna do Itálie do Pesara. Chtěl bych se Vás zeptat, zda má smysl sjet z dálnice ve městě Mestre a jet po silnici E55 do Ravenna a potom pokračovat po SS16 do Pesara. Díval jsem se, že to je přibližně o hodinu delší trasa, ale zase se ušetří na dálnici. Nevím, kde se to dá zjistit, ale prý to je přibližně € 10,00 za 100 km, takže by se ušetřilo asi € 30,00. Nebo jsou i nějaké poplatky na E55? Případně co si o tom myslíte vy? Trasa mimo dálnici by měla být přibližně o 70 km kratší, ale o hodinu delší. Případně pokud Vás ještě něco napadne, co bychom měli vědět, budu rád, když napíšete. Jedeme tam s přítelkyní a minimálně na zpáteční cestě bychom se chtěli zastavit v Benátkách. Vracet se budeme 21.7. Takže bude dost času se někde zastavit a podívat. Předem Vám moc děkuji za radu a odpověď. Lukáš.

My takto jezdíme pravidelně. Z Mestre po SS309 a z Ravenna po SS16. Nicméně po zkušenostech jsme už nějakou dobu upustili od cesty mimo dálnici od Rimini směrem na jih. Tam už je to samé letovisko, spousta omezení a často velké zdržení v dopravních zácpách. Doporučujeme tedy sjet v Mestre a pokračovat po SS309 do Ravenna a odtud potom po SS16 do Rimini, kde se už na Rimini Nord napojte na dálnici a po té jeďte do cíle. Úspora na poplatcích je € 18,40

# 06.06.2018, 22:31.
Rád bych, zda byste mi mohli poradit s trasou cesty. Start je v Chrudimi a cíl v Lignano Sabbiadoro. Prosím, jaké poplatky budu platit a v jaké výši? Případně, kde je nejlepší natankovat? Chceme vyjet navečer 29.6.2018. Děkuji za Vaši radu. Mirek.

Vaše optimální trasa je následující: Chrudim - Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Váš termín je však kritický. Počítejte s tím, že hustý provoz bude před Vídní a ve Vídni a velké kolony v sobotu na dálnici u severoitalských letovisek.

# 06.06.2018, 21:27.
Pane Řehůřku, prosím Vás. V srpnu jedeme z Karlových Varů do Lido Adriano. Po cestě bychom se chtěli zastavit ve Veroně a přespat tam jednu noc. Můžete nám doporučit nejlepší trasu a jaké jsou poplatky? Ještě nějaký tip na levné ubytování ve Veroně? Předem děkuji. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 16,60. Druhý den potom pokračujte z Verony na Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Lido Adriano. Na mýtném zaplatíte € 14,60. Ohledně ubytování se podívejte na Booking / Verona. Zadejte svůj termín a počet osob, případně další preference a výsledek si nechte seřadit podle ceny. Nabídne Vám to B&B, motely apod. za zajímavé ceny.

# 06.06.2018, 14:34.
Jedeme v polovině června na dovolenou do Kampánie - Paestum. Autem. Ale rádi bychom jeli z Paestum vlakem do Neapole a odtud se podívat na Vesuv a Pompeje. Jak se dá cestovat MHD po Neapoli a jak se dostaneme z centrálního nádraží na Vesuv a do Pompejí? Děkuji. Hanka.

Z Paestum se dostanete do Neapole vlakem Trenitalia za € 6,50. První přímý jede ráno v 7:10 a v Neapoli na hlavním nádraží je v 8:35. Po Neapoli provozuje městskou dopravu ANM. Základní jízdenka stojí € 1,10. Podrobný tarif najdete na výše uvedených stránkách. Na Vesuv se z Neapole nejlépe dostanete autobusem Vesuvio Express. Zpáteční jízdenka stojí € 10,00. Zpáteční jízdenka společně se vstupným do parku a přístupu ke kráteru stojí € 20,00. Do Pompejí se nejlépe dostanete vlakem z nádraží Napoli Piazza Garibaldi (hned vedle hlavního nádraží) za € 2,80. Obě návštěvy včetně cesty z Paestum a do Paestum nejsou na jeden den. Doporučujeme to absolvovat organizovaným výletem - Naples: Ruins of Pompeii and Mount Vesuvius. Sraz je na Piazza del Gesu Nuovo. Pěšky z hlavního nádraží to je přibližně půl hodiny, metrem L1 přibližně 10 minut + pěšky 5 minut.

# 06.06.2018, 08:39.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za zaslané informace. Ohledně cesty, tak pojedu přes Innsbruck. A pokud by to pro Vás nebyl problém, dokážete poradit vhodné a bezpečné parkování na den v desinacích Florencie, Pisa, Řím, Levanto - Cinque Terre, Siena? Děkuji ještě jednou. Jarda.

Parkování ve Florencii a Siena viz naše odpověď ze dne 21.09.2017, 15:18, v Pisa viz naše odpověď ze dne 19.01.2017, 00:24, v Římě viz naše odpověď ze dne 06.08.2017, 00:57 - Řím a při cestě do Cinque Terre na Cinqueterre.eu.

# 05.06.2018, 22:57.
Mohl byste mi poradit cestu z Jížní Moravy do Caorle včetně poplatků? Čemu se vyhnout, na co si dát pozor a co stojí za shlédnutí, kde natankovat atd. Chystáme se poslední týden v červnu. Ještě jsme tam nikdy nebyli. Děkuji za odpověď. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,60. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Pokud jedete poslední týden v červnu, tj. z 22. na 23.6., ještě by neměl být výrazný problém s dopravními zácpami. Počítejte s tím, že hustý provoz bude za hranicemi ČR, z důvodu výstavby obchvatu Drasenhofenu a ve Vídni. Další komplikace mohou nastat v sobotu ráno na dálnici u severoitalských letovisek. Po cestě je hodně míst, která stojí za návštěvu. Doporučujeme využít tip ve výše uvedeném článku, tj. jet mimo dálnici údolím až do Gemona.

# 04.06.2018, 23:14.
I já obdivuji Vaše cestovatelské znalosti. Strávil jsem na stránkách několik hodin, protože si myslím, že už jste na takové dotazy zcela jistě odpovídal, ale bohužel jsem je nenašel. Proto se dovoluji zeptat na následující. Turnus mi začíná v Cavallino - Treporti dne 16.6.2018 v odpoledních hodinách. Doba pobytu je dva týdny. Pojedu z Liberce, dle Vašich doporučení zvolím cestu přes Dolní Dvořiště. Tedy pokud nevíte o nějakých omezení a vyplatilo by se jet jinudy. Jedu s malými dětmi, tudíž velmi zvažuji správnou hodinu odjezdu, tak aby cesta byla co možná nejkomfortnější. Jakou byste doporučoval? Vyrazit v pátek např. okolo 23:00 nebo spíše okolo 19:00, abych byl na severu Itálie co nejdříve v ranních hodinách? Plánuji pouze delší přestávky na protažení a tankování, aby se děti co nejméně budily. Před italskými hranicemi jste doporučil tankovat v Arnoldsteinu - v nočních hodinách již za Villachem na Shellu. Ale mohl byste mi doporučit zastávku v ČR před rakouskými hranicemi? Kde je lacinější benzin a přátelské prostředí pro děti? Dále bych se chtěl zeptat, zda se vyplatí na výlet do Benátek jet autem nebo lodí a jaká je cena lodní dopravou se dvěma malými dětmi, případně odkud. Velmi Vám předem děkuji za Vaši ochotu. Tomáš.

Jedete ještě před těmi hlavními dovolenkovými nápory. Nicméně s ohledem na děti bychom doporučovali cestovat přes noc, aby to prospaly. Navíc i z hlediska teploty to bude ideální. Ceny pohonných hmot v poslední době výrazně rostou. Před hranicemi v Dolním Dvořišti natankujete relativně levně na Tank ONO, kde je otevřeno nonstop. Výlet do Benátek doporučujeme z Cavallino - Treporti přes Venezia Quickly: ATVO - Visita Venezia / Cavallino - Venezia. Najdete tam veškeré informace.

# 04.06.2018, 22:21.
Mohl byste nám poradit cestu do Itálie, konkrétně do Caorle, kemp San Francesco? Vyrážíme z Krupky u Teplic a poprvé jedeme karavanem do zahraničí. Nevíte, jak je to s poplatky v Rakousku a v Itálii s karavanem? Jedeme na 14 dní. Mnohokrát děkuji. Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Krupka - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Podmínkou je, že maximální hmotnost soupravy je do 3,5 tuny. V opačném případě potřebujete Go-Box a platit mýtné. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,30. To za předpokladu, že celá souprava má 3 nápravy. Pokud budete mít soupravu se čtyřmi nápravami, zaplatíte € 27,70. Mýtné (dálnice, tunely) pří cestě zpět je ve stejné výši. Na cestu zpět si kupte druhou rakouskou dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 04.06.2018, 20:01.
Plánujeme prodloužený víkend na Italském venkově ve dvou a chtěli bychom požádat o vhodnou trasu s cenou poplatků z Plzně do Duino. Na mapě jsme se dívali na cestu přes Salzburg a Udine. Současně bychom chtěli požádat, zda nám můžete dát v této lokalitě tip na příjemné ubytování. Děkuji předem za Vaši odpověď. Jana.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Palmanova - sjezd Duino - Duino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 12,10. To samé při cestě zpět. Pokud Vám nevadí cesta mimo dálnici, můžete v úvodu jet na Domažlice - Furth - Cham - Straubing - Landau - Salzburg. Může to být vhodnější varianta než přes Mnichov. Ubytování najdete podle Vašich preferencí na Booking / Duino.

# 04.06.2018, 14:04.
Již jednou jste nám skvěle poradil s trasou na dovolenou a dnes bych vás ráda požádala znovu o radu na cestu do Itálie - San Bartolomeo Al Mare - z Berouna. Prosím i o poplatky při cestě. Předem moc děkuji. Diana.

Vaše optimální trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - sjezd San Bartolomeo al Mare - San Bartolomeo al Mare. Můžete jet i na Norimberk a Ulm, vyhnete se tak Mnichovu. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz - musíte sjet už v Německu, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,64) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 26,40. Celkem tedy za oba směry € 87,44. Je to o € 37,76 méně než přes Brenner, resp. o € 46,76 méně při cestě na více než 10 dní.

# 04.06.2018, 12:44.
Poprvé pojedu do Itálie v polovině nebo koncem června. Chci jet do Brunecku a okolí, kde chci se svým autem projet hezké silničky a navštívit pár zajímavých míst. Pojedu z Mladé Boleslavi. Poprosil bych o radu, jakou cestu zvolit, jaké mě čeká mýtné v Itálii a kde nejlépe po cestě tankovat. Případně, zda znáte zajímavou cestu mimo dálnice, budu rád. Ani ne kvůli poplatkům. Děkuji za informace a mějte pěkný den. Pavel.

Dálniční varianta je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bressanone - Bruneck. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 2,90. To samé při cestě zpět. Varianta mimo italskou dálnici je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal an der Drau - Lienz - Sillian - Bruneck. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Z pohledu poplatků jsou na tom obě trasy přibližně stejně. Tauernské tunely můžete objet cestou na Radstat - Obertauern - Katschberg. Tankovat doporučujeme mimo dálnice v Rakousku.

# 03.06.2018, 13:59.
Chystáme se letos v říjnu s manželem na svatební cestu po Itálii a zajímá nás, zda nevadí, že manžel, který bude řídit, bude mít občanský průkaz nově od 22.6.2018. Řidičský průkaz má od roku 2011, ale protože začal pracovat v dopravním podniku a dělal si zkoušky na trolejbus, tak má nově platný řidičský průkaz od 18.3.2018, což předpokládám by neměl být problém, když to bude i víc jak půl roku od vydání. Ale s tím občanským průkazem si nejsme tak jistí, aby nebyl problém, kdyby nastala silniční kontrola nebo na hranicích? Osobně si myslím, že by to problém být neměl, nikde jsem o tom informaci nenašla. Ale pokud byste o tom něco věděl, budu ráda za odpověď. Děkuji. S pozdravem Lucie.

Jedinou podmínkou je, aby byly doklady po celou dobu pobytu platné.

# 03.06.2018, 13:45.
Chtěla bych Vás velmi požádat o radu. V neděli 10.6.2018 budu kolem poledne v Miláně a rádi bychom s manželem a jedním dítětem ve věku 10 let navštívili Benátky. Mohu vás požádat o radu, jak se tam nejlépe a nejrychleji dostat rychlovlakem? Zda stačí koupit jízdenky až v Miláně nebo zda je třeba je rezervovat předem? Také, jak je to se vstupem do Benátek? Zda je omezen turniketem? Aby se nám nestalo, že nás do města nevpustí. A jak se nejlépe a nejlevněji dostat z nádraží do centra Benatek? A můj druhý dotaz zní, jak se nejlépe pohybovat po Miláně? Budu tam cestovat se synem tři dny. Zda je nějaká výhodná karta na MHD a zda si ji mohu vyřídit už z České republiky? Předem velmi děkuji za odpověď. Moc mi to pomůže. Děkuji. Jana.

Z Milána do Benátek se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia nejlépe z pohledu času a ceny ve 12:45 (Frecciarossa) za € 19,90. Na místě je na Santa Lucia za 2,5 hodiny. Jízdenky staří zakoupit na místě. Do Benátek Vás samozřejmě pustí. Ze Santa Lucia se do centra dostanete vaporettem č. 1 nebo 2 po Velkém kanále na San Marco. Jízdenka stojí € 7,50. V Miláně provozuje městskou dopravu ATM. Základní jízdenka na 90 minut stojí € 1,50, bloček 10. těchto jízdenek stojí € 13,80, celodenní jízdenka s platností 24 hodin stojí € 4,50, dvoudenní jízdenka s platností 48 hodin stojí € 8,25.

# 03.06.2018, 08:42.
Prosím, jedeme v termínu od soboty 30.6. ve 22:00 do další soboty ve stejném čase do Porto Santa Margherita. Jde mi o ten čas odjezdu. Myslíte si, že je možnost se vyhnout zácpám v tomto čase? Děkuji za informace. Katka.

Je to sice špatný termín, ale jedete o den později, než jsou předpokládané dovolenkové zácpy. Pokud tedy jedete ze soboty na neděli, neměl by být na trase podstatný problém.

# 31.05.2018, 11:49.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Pojedeme v pátek 10.8. s časem odjezdu v 19 - 20 hodin večer z České republiky. Máme tedy volit cestu přes Prahu a České Budějovice? A z jakého důvodu? Otázku na zastávky jsem myslel právě z pohledu poznání a vyzkoušené lokality ohledně služeb - čisté toalety apod. Všichni jsme zkušení řidiči, tedy s časovou náročností nemáme problém. Děkuji a přeji hezký den. Jan.

Přelom července a srpna je prázdninový týden od 27.7. Konkrétně z 27.7. na 28.7. bude situace při cestě na jih nejhorší za celé prázdniny, protože od 30.7. začínají v Bavorsku letní prázdniny. Jedete 14. dnů po tomto termínu, situace by už měla být lepší. Podle času odjezdu je předpoklad, že u Mnichova budete kolem půlnoci, to by už měl polevit standardní páteční nápor. Vzhledem k času odjezdu a předpokládanému příjezdu v ranních hodinách toho asi moc poznávat nebudete. Nicméně brzy ráno se můžete zastavit u zmiňovaného Lago di Garda a nějaký čas tam pobýt a odpočinout si. Co se služeb týče, je zastávek u dálnice o dost méně než u nás, většinou s kompletními službami a spíše lepší kvalitě.

# 30.05.2018, 14:19.
Jedeme poprvé autem do Bibione, první týden v září. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s dopravou v tento termín, zda je to lepší, co se týče zácpy na silnicích. A jakou nejlepší cestu nám poradíte? Jsme z Karlových Varů, našli jsme cestu kolem Mnichova. Také, kde je nejlepší dotankovat benzín a jaké jsou poplatky? Uvažujeme, že vyjedeme raději brzy ráno v sobotu než na noc. Jedeme s dětmi. Předem děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Lenka.

Začátkem září je už mimo sezónu, neměl by být výrazný problém s dopravou. Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu.

# 29.05.2018, 20:04.
V srpnu se chystáme na dovolenou do kempu Mare Pineta v části Lido Degli Estensi. Vyjíždět budeme z Hrušovan u Chomutova. Jakou byste zvolili nejlepší cestu, kolik si máme připravit na poplatky a jaké byste doporučoval zastávky? Plánujeme jet přes noc. Děkuji za cenné informace. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Hrušovany u Chomutova - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - sjezd Verona Nord - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana - SS434 - Legnano - nájezd Villamarzana / Rovigo Sud - Ferrara - sjezd Ferrara Sud - RA8 - Lido degli Estensi. Pokud pojedete o víkendu na přelomu července a srpna, volte trasu na Prahu, České Budějovice, Linz, Innsbruck. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50, na mýtném v Itálii v prvním úseku € 16,60 a ve druhém úseku € 2,70. To samé při cestě zpět. Zastávky jsou závislé na denní době, ve které pojedete a na zkušenostech a schopnostech řidiče. Těžko tedy radit. Pokud máte na mysli zastávku z hlediska poznání, potom doporučujeme Lago di Garda nebo Veronu.

# 29.05.2018, 08:19.
Pan Řehůřku, mám na vás komplexnější dotaz, protože se s manželkou chystáme na 16 dnů do Itálie do oblasti ohraničené oblastí Cinque Terre - Rimini - San Benedetto a Řím. Je to obdélník, který chceme úspěšně zvládnout a jelikož plánuji trasy, parkování i restaurace už přes týden a pořád si říkám, že mi něco chybí. Náhodou jsem narazil na vaše stránky a načerpal mnoho inspirace. Nicméně k dotazům: 1. jedeme z Jižní Moravy směr Carrara, tudíž pod Grazem a přes Tarvisio. V Rakousku holt utratíme € 18,00 za známky, ale rád bych od vás získal tipy na to, jak a kde případně ušetřit na mýtném v Itálii. Zda to například šmiknout do Trevisa po neplacených silnicích, potom Padova - Bologna po dálnici a z Bologna opět po neplacených silnicích? Nebo máte jiné tipy? Moc mi pomohou. Upozorním jen, že řídím celou cestu sám, tudíž úspora času taktéž hraje roli. Rád si nechám poradit. Vyrážíme ve 22:00 z Brna, v Carrara v dolech chceme být kolem 9:00. 2. osvědčené tipy z příruček, od turistů nebo z itineráře zájezdu mám, ale ty skryté tipy jsou mi asi skryté nebo nevím, kde hledat. Rád bych vás požádal o tipy na zajímavosti, které se jen tak v průvodcích nebo na internetu nevidí - v oblasti od Livorna po Cinque Terre, v oblasti kolem Rimini, v oblasti kolem San Benedetto a potom nad Římem. Budu rád za jakékoliv tipy. Moc mi to pomůže. S pozdravem Tomáš.

Pokud vyjíždíte z Brna ve 22:00, potom to do Carrara do 9:00 nestihnete ani po dálnici. Mimo dálnici doporučujeme spíše trasu Padova - Bologna, z Bologna do Florencie doporučujeme jet po dálnici. Z Florencie potom doporučujeme jet až ze sjezdu Scandicci na Empoli a Pisa. Je to bezplatná čtyřproudovka. Skryté tipy nemáme.

# 24.05.2018, 12:29.
Pane Řehůřku, navštívili jsme Vaše stránky a velice nás zaujaly a budem moc rádi, když i nám poradíte. Chceme jet s rodinou kempovat ve stanu po Evropě - začít v Rakousku - Salcbursko, kde chceme pár dnů zůstat u jezer Mondsee, Wolfgangsee ... v kempu. Neměl byste nějaky tip na kempování v této lokalitě? Dále odtud chceme vyrazit do střední Itálie k jaderskému pobřeží do oblasti Palmové riviéry. Poradíte nám nejlepší cestu ze Salcburska do této oblasti a případně tipy na kempování pod stanem? Dále by potom naše cesta směřovala do Toskánska k termálním pramenům - viděli jsme videa z Bagno Vignoni, San Filippo a zaujalo nás to. Nemáte s tím nějaké zkušenosti a popřípadě nějaký tip na kemp? A jakou byste volil cestu z Palmové riviéry do Toskánska? Z Toskánska bychom jeli na Francouzskou riviéru do Nice, Cannes, St. Tropez ... opět prosím o tipy na kempování, nejplepší cestu autem z Toskánska. Pokud budete vědět i ceny za dálnice po cestách, tak to uvítáme. Předem Vám moc děkujeme za odpověď. Jiřina.

Solná komora je pokryta kvalitními kempy. Najdete je na Camping.info. Z místa ubytování se přemístěte k dálnici A10 a po té pokračujte směr Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Palmová riviéra. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii např. do San Benedetto del Tronto € 50,50. My jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a z Mestre po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini, kde se hned na začátku na Rimini Nord napojujeme na dálnici. Dál už to mimo dálnici nemá význam jet. Z Palmové riviéry jeďte do Civitanova Marche a odtud po SS77var a SS77 do Foligno a následně po SS75 do Perugia a po RA6 až k dálnici A1 a za ní po státních silnicích do Bagni Vignoni. Dálnice zaplatíte v úseku San Benedetto del Tronto - Civitanova Marche € 3,60. Na Ligurskou a Francouzskou riviéru pokračujte do Siena a odtud po bezplatné čtyřproudovce do Florencie, Empoli a Pisa. Odtud potom po dálnici podél pobřeží až na Francouzskou riviéru. Mýtné Vás z Pisa vyjde k hranicím na € 37,60. Po pobřeží mimo dálnici nemá význam jet. Kempy v Itálii najdete na Camping.it. Dálnice ve Francii ke sjezdu na Fréjus Vás vyjde na € 9,80. Kempy ve Francii najdete na Camping.fr.

# 24.05.2018, 06:27.
Prosím, chtěla bych vědět, jak je to s parkování v Itálii, Bibione Spiaggia. Cestujeme z Brna. Prosím, poraďte nám cestu. Pojedeme v období od 7.7. do 14.7. Budeme mít rezidenci včetně parkovacího místa, ale spíše se mi jedná o to, že máme 9. místné auto. A jak to funguje v Itálii pro držitele ZTP /P? Zda to funguje jako u nás v České republice? Parkování zdarma. Mám na mysli, že když budeme chtít někam zájem se mrknout. Moc děkuji za odpověď. Lucie.

Pokud máte rezidenci včetně parkovacího místa, potom by mělo být jedno, zda je auto pětimístné nebo devítimístné. V Bibione Spiaggia funguje systém parkování u pláže zdarma při rezervaci plážového servisu. Informace o parkování pro zdravotně postižené v Itálii najdete na stránkách Evropské unie. Nejdříve se jedná o informace o Evropské parkovací kartě pro osoby se zdravotním postižením a následně po zvolení země (Itálie) i informace o parkování v Itálii s touto kartou.

# 23.05.2018, 20:10.
Děkuji za odpověď. Auto mám osobní, ale je vedeno jako N1 s výškou nad nápravou do 1,3 metru. Je ještě jiná varianta přes Itálii s ušetřením na mýtném, ale časově a pohodově stejná. Budu mít v autě vnuka, tak budou potřeba nějaké zastávky navíc. Děkuji mnohokrát. Petr.

Psal jste, že chcete jet jen po dálnici. Z toho důvodu jsme Vám uvedli jen dálniční variantu. Cesta částečně mimo dálnici je popsaná v mnoha našich odpovědích týkajících se Itálie. Najdete ji také v reportáži Gargano 2008, v kapitole Potřetí na Gargano.

# 22.05.2018, 10:54.
Moc Vám děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala, jak daleko od přístavu Forio je autopůjčovna Autonoleggio Calise. A pokud bychom připluli do přístavu Ischia a půjčili si auto tam, tak jak daleko je to potom do ubytování ve Forio? Je lepší mít lístky na trajekt koupené dopředu nebo to není nutné? Ještě jednou Vám děkuji. Hana.

1,2 km po pobřežní silnici směrem na jih. Z přístavu v Ischia je to autem k ubytování ve Forio na Via Mariola něco málo přes 10 km. Pro cestující bez automobilu není nutné mít trajektové jízdenky dopředu rezervované. Nicméně v sezóně se může stát, že neodjedete hned prvním trajektem, který si vyberete. Rezervaci v prázdninových měsících doporučujeme.

# 22.05.2018, 10:07.
Jedeme za dva měsíce prozkoumat Toskánsko. Rád bych se Vás zeptal na pár věcí. Ubytování máme u městečka, možná vesnice, Fonte Brizzi u Grosseta. Náš plán je navštívit cestou tam Parmu - tam i přespíme - a Luccu a Pisu, zpět Siennu a Veronu. Výlety máme naplánované vždy jeden den do Říma, Florencie, Cinque Terre, Grosseto. Neuteče nám něco opravdu zajímavého ze skvostů Toskánska? Máte nějaké zkušenosti s Cinque Terre? Máme v úmyslu nechat auto v Levantu a projet si vesničky vlakem. Uměl byste mi poradit s ideální a co možná nejlevnější cestou do ubytování? Děkuji Vám moc. Máte můj obdiv. Jarda.

Je to jen otázka času. V Toskánsku můžete strávit jen několik dní, ale i týdnů nebo měsíců. Podle této doby ho potom prozkoumáte povrchně nebo důkladně. Z Vámi uváděného itineráře nám tam z měst chybí určitě San Gimignano, Monteriggioni, Volterra a Arezzo. Cestování vlakem po Cinque Terre je správná volba. Určitě doporučujeme si zakoupit Cinque Terre Card. Cestu do ubytování Vám neporadíme, protože nevíme, kde ta cesta má začít.

# 22.05.2018, 04:41.
V červenci se chystáme do Itálie do Tortoreto Lido. Pojedeme od Mikulova. Kudy jet jen po dálnici a kolik výjde mýtné? Kategorii vozidla mám N1. Případně poradíte jinou trasu? Děkuji. Petr.

Plně dálniční varianta je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,10. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní dálniční známku na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Kategorie vozidla N1 toho moc pro platbu mýtného nevypovídá. Každopádně v Rakousku budete potřebovat ekologickou plaketu - viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 09:51. - Rakousko. Předpokládáme, že Vaše vozidlo je do 3,5 tuny, tzn. dálniční známka zůstává. V Itálii se mýtné u automobilů rozlišuje podle počtu náprav. Automobily se dvěma nápravami ještě podle výšky nad přední nápravou. Výše uvedené mýtné je uvedeno pro výšku do 1,3 metru. Pokud máte výšku vyšší, je mýtné € 52,30. Pokud budete mít přípojný vozík nebo karavan, tedy nápravy soupravy 3, potom je mýtné už výrazně vyšší - € 69,40. Souprava se čtyřmi nápravami platí € 104,90.

# 21.05.2018, 09:07.
Velice prosím o radu nejlepší cesty do oblasti Pisa a pokud je to možné také radu, jak nejlépe projít / projet - i tím místním vláčkem - Parco Nazionale delle Cingue Terre, tzn. někam dojet autem a pokračovat vláčkem. Nebo co byste radili? Jedeme nyní na sobotu, je lépe vyjet na noc? Moc děkujeme. Eva.

Nepíšete odkud vyjíždíte, těžko tedy poradit optimální trasu. Trasa může být např. Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Pisa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete z Moravy, je trasa na Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Bologna a jako v předchozí variantě. Zaplatíte jen rakouskou dálniční známku a mýtné v Itálii € 37,60. Při cestě k Cinque Terre doporučujeme zaparkovat v La Spezia a zakoupit si Cinque Terre Card Train.

# 20.05.2018, 13:35.
Děkuji Vám za váš blog. Můžete mi prosím poradit? 3.8.2018 pojedeme z Plzně do Lignano Sabbiadoro v Itálii. Jedeme dva dospělí a 3 děti a poprvé s námi pojede pes. Poradíte prosím, v kolik máme vyjet a zda přes Mnichov? Děkuji. Stáňa.

My bychom vyjeli 10 hodin před dolní hranicí intervalu nástupu na ubytování. Cestu přes Mnichov bychom asi volili, větší hrozbu vidíme v dálnici A4 u severoitalských letovisek, kde se budou tvořit výrazné fronty od sobotního rána.

# 18.05.2018, 16:04.
Pane Řehůřku, protože nám cestovka zrušila zájezd do Toskánska, rozhodli jsme se, že si jej vyřešíme vlastními silami a tak řešíme docela narychlo, co je třeba. Rád bych si přes Trajekty rezervoval trajekt na Elbu, nejlépe z Piombino do Portoferraio a zpět pro skupinku 6. osob s jízdními koly na jednodenní výlet. Z rezervačního portálu jsem ale nepochopil, jak zadám, že cestujeme s koly. V sekci vehicle možnost bicycle není. Mám to chápat tak, že je kolo nezajímá, nebo je potřeba tento požadavek zadat jinak? Také bych se Vás rád zeptal, zda nevíte, jak je to s obsazeností trajektů na Elbu na přelomu květen / červen. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Karel.

Použijte přímo rezervační systém Moby Lines. Odpovídající počet kol tam můžete zadat. Na přelomu května a června ještě není nejvyšší sezóna. Pokud však jedete na jednodenní výlet, je pro Vás důležité jet trajektem v čase, který si vyberete. Proto doporučujeme rezervaci.

# 17.05.2018, 10:40.
Včera jsem psala otázky ohledně půjčení auta na Ischii. Dnes jsem zkusila autopůjčovnu vyhledat přes Váš odkaz, po vyhledávání mi napsali, že spolupracující autopůjčovny jsou v neděli zavřené. My máme přejezd z Neapole na Ischii naplánován na neděli - takže buď si musím půjčit auto již v Neapoli a platit za něj na trajektu € 50,00, nebo až v pondělí na Ischii. V neděli bych se potom ale potřebovala z přístavu dostat do ubytování. Bydlíme ve Forio, na adrese Via Mariola. Můžete mi poradit cestu z přístavu, eventuálně, zda je možné v přístavu si vzít taxi a kolik přibližně stojí? Je nás pět, takže bychom museli vzít dvě taxi - nevím, zda nevyjde levněji ten pronájem auta již z Neapole. Moc Vám děkuji. Hana.

Nepíšete, do jakého přístavu připlujete. Pokud do Forio, potom je to pěšky 1,5 km. Musíte jít po Via Monsignor Filippo Schioppa, na kterou navazuje Via Giovanni Castellaccio. Ta Vás dovede k lékárně, za kterou odbočte na Via Provinciale Panza. Z té potom odbočuje doleva Via Mariola. Pokud doplujete do Ischia, můžete se mezi přístavy Ischia a Forio dopravit autobusem EAV. Jednoduchá jízdenka stojí € 1,50, přestupní jízdenka do 100 minut stojí € 1,80, denní jízdenka stojí € 4,50, třídenní jízdenka stojí € 11,00 a týdenní € 14,50. Taxi mezi Ischia a Forio stojí kolem € 30,00, za zavazadlo se platí € 1,50.

# 17.05.2018, 08:19.
V srpnu pojedeme autem do Itálie, oblast Ligurie, město Imperia. Jaká je pro nás optimální nebo nejvýhodnější trasa? Jsme z Vysočiny. Kolik zaplatíme za naftu a za poplatky během cesty? Předem děkuji za odpověď. Miroslav

Vaše optimální trase je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia. Mnichovu se můžete vyhnout cestou kolem Norimberku a Ulmu. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 33,92) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 27,40. Celkem tedy za oba směry € 88,72. Oproti standardní trase přes Brenner ušetříte € 38,28, při cestě na více jak 10 dní € 47,28. Ve švýcarské variantě je cesta přes Rozvadov z důvodu úspory za rakouskou dálniční známku (€ 9,00) a mýtné na S16 v tunelu Alberg (€ 10,00). Trasa z Jihlavy měří 1260 km, celkem tedy 2520 km. Pokud budeme modelově uvažovat se spotřebou 5 litrů na 100 km a cenou nafty v nejdražším státě (Itálii) € 1,529 za litr, potom zaplatíte za pohonné hmoty € 193,00. Volbou vhodného palivového itineráře lze ušetřit - tankovat mimo dálnice, plnou nádrž ještě v ČR, během cesty plnou nádrž v Rakousku v okolí Bregenz tam i zpět.

# 16.05.2018, 22:16.
Moc ráda bych se zeptala na půjčení auta na Ischii. Přiletíme do Neapole, kde budeme ubytovaní dva dny. Potom plánujeme přejet lodí na Ischii, kde zůstaneme 8 dní. Odtamtud plánujeme i výlety na Capri, Amalfi, ... V Neapoli chceme první den projít památky, druhý den jet do Pompei. Pompei bychom dali vlakem - předpokládám, že vlak jede z nádraží v Neapoli až do Pompei. Někde jsem našla informaci, že je potřeba přestup na autobus. Na Ischii bychom si chtěli půjčit auto. Všude píšou, že autopůjčovna je hned v přístavu. Bohužel když vyhledávám autopůjčovny, abych si auto zarezervovala dopředu, na Ischii mi žádná auta nenabízejí, pouze v Neapoli. Trajekt s autem by nás vyšel o € 50,00 dráž, proto bych si raději půjčila auto až na Ischii. Nevíte, jak je to s půjčením aut až na Ischii? Moc děkuji za odpovědi. Přeji hezký večer. Hanka.

Vlaky do Pompei jezdí z nádraží Garibaldi, které je hned vedle Napoli Centrale. Jízdenka stojí € 2,80. Autopůjčovny na ostrově Ischia jsou situované především v přístavu Ischia, v menší míře v přístavu Forio. Pokud si chcete auto dopředu zarezervovat, musíte přes webové stránky některé z těchto půjčoven. Velké řetězce tam zastoupení nemají. Online rezervaci umožňují např. v Ischia Noleggio del Franco, Autonoleggio Mazzella. Ve Forio Alex Auto, Autonoleggio Calise.

# 15.05.2018, 16:34.
Prosím o radu ohledně cesty do Itálie, do Lido di Jeselo. Start je z Pelhřimova. A asi nejlepší to bude přes Kaplici. Jedná se o termín první týden v červenci. Prosím o informaci, jaké jsou cestou poplatky a zda mi tuto cestu doporučujete. Předem moc děkuji. Robert.

Optimální trasa je ta, kterou uvádíte, tj. Pelhřimov - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Kaplice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd S. Dona' / Noventa - Jesolo - Lido di Jesolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 14,70. To samé při cestě zpět. Pokud jedete první týden v červenci, tj. z pátku 30.6. na sobotu 1.7., počítejte s výraznými dopravními zácpami. Je to druhý nejhorší prázdninový víkend. Dopravní zácpy se budou tvořit určitě na A10 v Rakousku a také na A4 v Itálii u severoitalských letovisek.

# 14.05.2018, 20:44.
Moc Vám děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Nevíte, zda je možnost nějakého ubytování v soukromí přímo v Caorle? Pavla.

Pokud někdo nabízí ubytování v soukromí, potom toto většinou najdete i na Booking / Caorle. Oproti cestovním kancelářím, agenturám a tour operátorům máte větší šanci, že najdete v sezóně ubytování ve zvoleném termínu a ne od soboty do soboty.

# 13.05.2018, 23:32.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostaneme z letiště Marco Polo do Caorle? Moc děkuji. Pavla.

Od 19.5.2018 do 9.9.2018 jezdí z letiště Marco Polo do Caorle tzv. Caorle Express. Jede z Benátek z Piazzale Roma, z letiště odjíždí v 10:02, 11:02, 12:02, 14:02, 16:02, 17:32, 19:22 a 21:02. Přestupuje se v San Dona' di Piave na express z letiště Treviso. V Caorle je za 1:22. Pokud pojedete dříve, můžete využít standardní spoj, který jezdí od 6:32 do 18:52, většina v pracovní dny, jen 5 spojů v neděli. Jízdní řády najdete na stránkách dopravce ATVO.

# 13.05.2018, 19:43.
Pane Řehůřku, chystáme se v červenci na cestu po Itálii. Konkrétně máme v plánu Benátky, Bologna, San Marino, Řím, Florencii, Pisu a Veronu. Chtěli bychom mezi tím zastavit na tři dny někde u moře. Doporučil byste mi nějakou destinaci s hezkými plážemi? Nemáme rádi takové ty městské pláže. A ještě, zda byste dokázal odhadnout, na kolik nas vyjdou dálniční poplatky. Děkuji moc za vaši odpověď. Kristýna.

Náš tip je např. Rosolina Mare - viz naše reportáž Rosolina Mare 2013. Poplatky jsou následující: rakouská desetidenní dálniční známka € 9,00, případný průjezd tauernskými tunely € 11,50, Tarvisio - Mestre € 18,00, Mestre - Bologna € 10,40, Bologna - Rimini € 7,50. Ze San Marino můžete přejet k Sarsina na západě a odtud po bezplatné čtyřproudovce SS3bis až do Orte. Orte - Řím € 4,50, Řím - Pisa přes Grosseto € 4,80 + € 6,90, Řím - Pisa přes Florencii € 18,70, Pisa - Florencie po bezplatné čtyřproudovce, Florencie - Verona € 16,40, Verona - Brenner € 16,60, průjezd Brennerm € 9,50, rakouská desetidenní dálniční známka € 9,00.

# 12.05.2018, 10:22.
Pane Řehůřku, chtěl bych se podělit s našimi zkušenostmi z květnové Itálie, třeba se hodí některému z dotazujících se. Vyjeli jsme v sobotu 28.4.2018 do vesničky Nespoledo u Udine. Tankování před vjezdem do Rakouska jsme si naplánovali v Pohořelicích u Brna. Sjede se z dálnice, ale ty 2 až 3 km vyváží cena benzínu o korunu nižší. Další tankování jsme nechali dle vaší rady na Arnoldstein před vjezdem do Itálie. Je to geniální místo, kousek z dálnice, člověk si odpočine a na maličké benzince užije klidu oproti klasickým dálničním odpočívadlům. Cestou zpět jsme se zde také stavili, udělali nákup ve Spar. Je tu i Lidl, jak píšete. Abychom nemuseli doma lovit potravu. Pro delší odpočinek tu je zajímavý kostel či klášter, ale to jsme nestihli. Dál jsme nejeli po dálnici ke sjezdu na Tarvisio, ale rovnou po Kartenerstrasse z Rakouska do Itálie. Máte velikou pravdu. Okolí je jedinečné, z dálnice by člověk viděl úplné minimum. Na souběžné silnici, kde rychlostní limit je většinou 70 km/h, jsme jeli spíše tak 50 km/h a kochali se. Užasná je i řeka Tagliamento s blankytnou vodou a bílými balvany. Nenašli jsme vhodné místo, kde zastavit a sejít na břeh, takže to je náš velký cíl pro příště. Najetí zpět na dálnici u Osoppo jsme zrušili. K Udine je to odtud kousek a proto jsme narychlo mrkli do mapy v mobilu a prostě jeli dál po SS13 až do Udine. Hlavním důvodem bylo, že jsme si chtěli dál užívat kochání okolím, nyní již zahradami, domky, přírodou, prostě Itálií. Na severním okraji Udine tato silnice stejně vede kolem nájezdu na dálnici, takže kdo nespěchá, vřele doporučuji i tento úsek. Při cestě zpět plně po dálnici jsme zaplatili od Udine do Tarvisio na hranicích € 7,59. K odpočívadlům malá poznámka. Až blíže k italským hranicím jsou taková komornější v přírodě. Hlouběji v Rakousku jsou to autogrilly, zalidněné jak Václavák. Tuším na 357 km A2 je v Rakousku pěkné odpočívadlo v přírodě s vyhlídkovou věží. Další tip jsem dostal po návratu domů na STK, kde technik zná Vámi doporučovaný Arnoldstein a hovořil o odpočívadle u jezera, kde je z restaurace skvělý výhled na vodu. Bohužel přesné místo jsem nepochopil, takže nemohu radit. Naše rada pro okolí Udine - k moři je to co by kamenem dohodil a do 30.4.2018 je v Lignanu i v Bibione parkování zdarma. Vvoda měla k 20. stupňům, takže paráda. Na východním okraji Udine je dle map vojenské letiště. Je, ale pokud si chce někdo užít leteckou šou, ať jede k Nespoledu. Zde za Bassaliapenta - přibližně 10 km - je rovněž vojenské letiště a místní pravidelně v pracovní dny - přibližně v 10:00 a ve 12:00 cvičí sestavy skupinové akrobacie proudových letadel přibližně 12 najednou s kouřovými efekty. To samé provádějí o státních dvátcích s barevným kouřem. Proti Alpám v pozadí je to podívaná. V okolí jsou cyklotrasy, které ale doporučujeme projít raději pěšky, kdy je více času na kochání a čumění. Nedaleký zámek Villa Mannin se zahradami a blešími trhy stojí za shlédnutí a na jih od Udine Palmanova jedinečná architektonicky tvarem opevnění je na celé odpoledne se zakončením pravou italskou zmrzlinou na náměstí. Děkujeme Vám za Vaše tipy, bylo to super. P.S.: Jen cestou zpět jsem na jižním okraji Vídně nepochopil, proč rakušané oddělují směr Praha - dál po A2 a A23 - a směr Brno - na S1. Vydal jsem se na Brno netuše, že S1 na jihu Vídně je jiná silnice nemající nic společného s S1 na severu po níž jsme přijížděli a tak jsme se projeli po A4 od Vídeňského letiště Swechatt. Zdraví Petr.

Moc děkujeme za cenné informace.

# 12.05.2018, 09:37.
Pane Řehůřku, měla bych na Vás dotaz ohledně cesty do Itálie. Chystáme se 13.7. na dovolenou do San Benedetta del Tronta z Jablonce nad Nisou se dvěma malými dětmi. Jakou trasu byste nám doporučil? Chtěli bychom vyjet k večeru a jet přes noc. Pokud bychom chtěli ušetřit na mýtném a použili Vámi doporučenou cestu, protáhne se hodně čas dojezdu a vzdálenost na km? A je tato cesta bez poplatku mýtného typem rychlostní silnice, nebo jednoproudová okreska? Děkuji za odpověď. Jana.

Doporučujeme následující trasu: Jablonec nad Nisou - Praha - České Budějovice - Linz - Salzbrug - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - San Benedetto del Tronto. Doporučujeme vyjet tak, abyste po A4 kolem severoitalských letovisek projižděli ještě v časných ranních hodinách, od sobotního rána se tam budou tvoři rozsáhlé kolony a to po celý den. Co se vzdálenosti týče, jsou trasy mimo dálnici o něco kratší. Časově v prvním úseku Tarvisio - Gemona ztratíte maximálně půl hodiny, ve druhém úseku Mestre - Rimini Nord také tak nějak. Nicméně riziková je na dálnici Bologna, takže trasa mimo dálnici může být i rychlejší. Každopádně je výrazně levnější. Jedná se o silnice o dvou pruzích s dopravními omezeními. Nejsou tam ale ještě letoviska, takže cesta ubýhá rychle. Od Rimini už je to jedno velké letovisko, tam byly vždy zácpy. Čtyřproudovkou je tvořen obchvat Ravenna a část úseku před Rimini.

# 11.05.2018, 11:22.
Měla bych ještě jeden dotaz ohledně trajektů z Neapole na Capri a zpět. Kde si mohu trajekty vyhledat a je nutné si zakoupit jízdenky předem? Děkuji. Katrin.

Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Capri Island. Jízdenky není nutné kupovat předem, v sezóně a především v srpnu to doporučujeme.

# 11.05.2018, 09:40.
V červnu se chystáme na dovolenou do Itálie, konkrétně do Martinsicuro. Chtěl bych se zeptat na výši mýtného a další poplatky při průjezdu Itálií. Cestujeme ze Sokolova a do Itálie vstoupíme v Passo del Brennero. Velice Vám děkuji. Franta.

Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 47,50 pro osobní automobil. Jiné poplatky v Itálii nejsou. Ještě počítejte v Rakousku € 9,50 za průjezd Brennerem a € 9,00 za desetidenní rakouskou dálniční známku. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 11.05.2018, 00:35.
Potřeboval bych pár tipů na místa, kde je dětské hřiště při trase Břeclav - Graz - Bibione. Děti mají 20 měsíců a jsou docela živí. Plánujeme jet na noc, ale možná s dřívějším odjezdem podle situace. Děkuji za odpověď. Lukáš.

Ideální jsou odpočívadla s Oldtimer. Mezi Vídní a Villachem jsou celkem tři. Na výše uvedených stránkách je mapa, klikněte na symbol Oldtimer u vybraného odpočívadla a na zobrazené stránce v menu na Junioren. Získáte informace o dětských atrakcích na tomto odpočívadle.

# 09.05.2018, 13:27.
Prosím, odkud ze Salerna jede autobus do Amalfi a z Amalfi do Positana a Sorrenta? Je možné zakoupení denní jízdenky na celou trasu? Obsluhuje to jedna linka? Chceme přespat v Salernu, nechat tam auto a jet autobusem a večer zpět do Salerna. Loni jsme jeli tuto trasu autem, ale nedá se moc parkovat a prohlížet. Předem děkuji za případnou odpověď. Pavel.

Dopravu zajišťuje společnost Sita Sud Trasporti. V Salerno je hlavní zastávka na Via Leonino Vinciprova. Je zde také prodej jízdenek. Společnost Sita Sud Trasporti dodržuje tarifní systém Unico Campania. Aktuální tarif najdete na výše uvedených stránkách. Jednotlivé jízdenky stojí: Salerno - Amalfi € 2,40, Salerno - Positano € 2,90, Salerno - Sorrento € 3,40, Amalfi - Positano € 2,00, Amalfi - Sorrento € 2,90, Positano - Sorrento € 2,00. K uvedeným tarifům AC2, AC3, AC4 a AC5 není k dispozici denní jízdenka, pouze integrované jízdenky na 80 až 120 minut za € 2,40 až € 4,30.

# 09.05.2018, 09:27.
V červenci se chystáme do Itálie - Rimini. Prosím o radu, kterou cestou jsme z Pardubic a v České republice chceme jet bez dálniční známky. A ještě prosím na kolik vyjdou všechy poplatky? Předem moc děkuji za odpověď. Jana.

V tomto případě je Vaše optimální trasa následující: Pardubice - Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo - Stockerau - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,60. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na mýtném, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Je to minimální časová ztráta. V Gemona se připojte na dálnici a pokračujte až do Mestre. Odtud po SS309 jeďte přes Chioggia do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini. Na mýtném v Itálii zaplatíte jen € 11,90, to samé při cestě zpět. Celkem tedy ušetříte € 49,40.

# 07.05.2018, 14:59.
Měl bych otázku ohledně dopravy z letiště v Bologna do Florencie. Opravdu toto spojení funguje a pokud ano, tak bez předchozí rezervace? Rád bych se totiž vyhnul Flixbusu z Bologna z nádraží. Předem děkuji. M.

Viz naše odpověď ze dne 04.01.2018, 11:35 - Florencie. Je stále platná. Nicméně nechápeme Vaši otázku. Pokud budete dopředu uvažovat o tom, že nějaké spojení nefunguje, potom doporučujeme nikam necestovat. Cestování je spojené vždy s určitým rizikem, že něco nepojede, ať už z důvodu stávky, technické závady, ... Je ale hodně pravděpodobné, že spoj oficiálního dopravce, navíc z letiště nacházejícím se ve vyspělé evropské zemi, konkrétně v Itálii ještě na severu země, pojede. Doprava funguje i bez předchozí rezervace, každopádně nejedná se o kyvadlovou přepravu. Při frekvenci deseti spojů denně bychom rezervaci upřednostňovali.

# 04.05.2018, 07:32.
V červenci se chystáme na ostrov Elba. Jsme z libereckého kraje. Jaká je optimální trasa do Piombina po placených, případně i neplacených úsecích? Jak dalece dopředu je třeba rezervovat trajekt na ostrov Elba? Cestou zpět chceme jet přes Grossglockner, můžete i zde doporučit optimální trasu a co to bude stát? Děkuji za Vaši pomoc. Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - Cecina - Piombino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii v prvním úseku € 33,20 a ve druhém úseku € 4,80. Možná varianta je i přes České Budějovice, Salzburg a Innsbruck. Záleží podle aktuální dopravní situace, termínu a času výjezdu. V Itálii můžete jet mimo dálnici prakticky celý úsek po SS12 až do Pisa a odtud po SS1 do Piombino. Je to ale velké zdržení a vzhledem k tomu, že budete vázáni na určitý čas trajektu to ani nedoporučujeme. Pouze v případě, že si naplánujete před cílem nějaké ubytování. Jedete v prázdninovém termínu, počítejte s rezervami na případné dopravní komplikace. Trajekt doporučujeme rezervovat přes stránku Trajekty a vzhledem k termínu odjezdu co nejdříve. Optimální trasa zpět je následující: Piombino - Cecina - sjezd Collesalvetti - Empoli - nájezd Scandicci - Florencie - Bologna - Modena - Verona - sjezd Bressanone / Val Pusteria - Bruneck - Sillian - Lienz - Heiligeblut - Bruck - Zel lam See - Lofer -Inzell - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha - Liberec. V Itálii zaplatíte na mýtném v prvním úseku € 4,80, ve druhém úseku € 30,40 a za Grossglocknerstrasse € 36,00.

# 03.05.2018, 13:09.
Vážený pane Řehůřku, na přelomu července / srpna se chystáme na dovolenou do Bibione vlastním vozem. Jsou nějaká omezení týkající se zásoby paliva? Jedná se mi o to, že máme vozidlo na plyn, takže povezeme jak plnou nádrž benzínu, tak i plynu. Plyn bychom rádi jako hlavní palivo. Děkuji za informaci. Gabriela.

Co budete mít ve vestavěné nádrži, s tím můžete jet, s kanystrem ne.

# 02.05.2018, 17:24.
Mohl byste mi poradit, kde levně nebo zadarmo zaparkovat osobní automobil na 14 dní v Livornu? Děkuji. Zdeněk.

Parkovat automobil 14 dní na nezpoplatněných parkovištích nedoporučujeme. Pro dlouhodobé parkování doporučujeme Parcheggio Moderno, kde zaplatíte € 140,00 za dva týdny, STP Porto Livorno, kde zaplatíte € 112,00 za dva týdny nebo Parchegio Odeon Porto, kde zaplatíte € 100,00 za dva týdny.

# 30.04.2018, 09:22.
Pán Rehúrek, dovolujem si opätovne sa na Vás obratiť s otýzkami, kedže ste nám minulý rok tak dobre poradili. V tuto sobotu 5.5.2018 budeme nocovať v Bologna a chceli by sme podvečer ísť do historického centra. Hotel máme na Viale Palmiro Togliatti 9/2, 40132 Bologna. Prosím, ako by ste nám odporúčili sa najjednoduchšie dostať do centra? Já vidím dve možnosti. Autom - v tom prípade, kde by ste nám odporúčili zaparkovať? Autobusom - pri hoteli som našla zastávku autobusu č. 19, ktorý ide až na Via Rizzoli, což je blízko Piazza Maggiore - len sa neviem vyznať na stránkach spoločnosti, ktorá prevádzkuje autobus, kedže je to v taliančine a hlavne sme tam v sobotu - viete nám teda poradiť nejaký spoj od hotela medzi 16:00 a 17:00 hodín a naspät okolo 21:00 hodín? A aký systém je s lístkami na autobus v Bologna? Kde ich je možné kúpiť a aký lístok by sme na tuto trasu potrebovali? Resp. nejaký iný autobus či sposob dopravy by ste nám doporúčili? Dopredu ďakujem za Vaše odpovede. S pozdravom Alena.

V sobotu doporučujeme cestovat autobusem Tper č. 86 z nedaleké zastávky Faggiolo na Via della Pietra. Pěšky je to přibližně 300 metrů. Autobusy jezdí v sobotu od 6:19 do 21:03, dva autobusy do hodiny. Zpět potom jede od 6:10 do 20:30, opět dva autobusy do hodiny. Zastávka je na severní straně Basilica di San Francesco. Do centra je to odtud pěšky přibližně 700 metrů. Jízdenka stojí € 1,30. Je přestupní a platná 75 minut. Naproti zastávky Faggiolo je bar, je možné, že tam bude možné jízdenku zakoupit. Jízdenka zakoupená v autobuse stojí € 1,50. Celodenní jízdenka (24 hodin) stojí € 5,00. Parkování na ulici je zpoplatněno, většinou se platí od 7:00 do 19:00 (v neděli a ve svátek od 13:00 do 19:00) prostřednictvím parkovacího automatu. Hodinová sazba se pohybuje od € 1,20 do € 2,40. Parkovat můžete i na odstavných parkovištích - Viale Panzacchi (€ 2,00 / € 12,00), Via Tanari (€ 0,60 / € 5,00), Via Prati di Caprara (€ 0,60 / € 5,00), Via della Ferriera (€ 0,60 / € 5,00), Via Mario Fantin (€ 0,60 / € 3,00). V závorce jsou uvedeny ceny za hodinu a den. Parkování je většinou 24 hodin, nicméně vždy ve Vašem čase. Jedná se však o parkoviště mimo centrum. Doporučujeme ten autobus.

# 29.04.2018, 08:48.
Ctěla bych se zeptat, zda se dají v Itálii půjčit kola a na kolik vyjde půjčení na jeden den? A zda byste mi mohli doporučit případně nějaký web. Jedeme do Benátek, Florencie - Toskánsko. Děkuji moc. Lucie.

Záleží samozřejmě na typu kola, délky zápůjčky apod. Řádově se zapůjčení standardního kola na den pohybuje kolem € 10,00 až € 20,00. Celonárodní web pro pronájem kola je např. Bimbimbikes.it.

# 27.04.2018, 13:50.
Rád bych poprosil o informaci. Budu ubytovaný v Grosseto a potřeboval bych vědět, kde v Grosseto i v okolí přibližně 100 km najdu státní zdravotnická zařízení, která akceptují platby mojí české zdravotní pojišťovny. Ne, že bych si nezaplatil cestovní pojištění - výdaje léčebných výloh, ale to se nevztahuje na tzv. chronické choroby, které se nějak projevily ve lhůtě kratší než rok před cestou. Bohužel jich pár mám. A cestovní pojištění je vám tedy pokud jste např. diabetik, kardiak, apod. na nic. Musíte se spolehnout i na povinné pojištění. Nevíte asi, jaká je běžná spoluúčast italských pacientů ve státním zdravotnictví za návštěvu lékaře, případně den v nemocnici? Velice vám děkuji. S pozdravem Martin.

Takovým zdravotnickým zařízením by měla být nemocnice na severovýchodě Grosseta - Ospedale della Misericordia. Bližší informace najdete na stránkách Kanceláře zdravotního pojištění a také na Azienda USL Toscana Sud Est, konkrétně spoluúčasti najdete na Pagare il Ticket. Konkrétní informace by Vám měla poskytnout Vaše zdravotní pojišťovna.

# 25.04.2018, 15:18.
Nerada vás obtěžuji s dotazem, ale kde bych na webu našla ceny dálnic v Itálii, prosím? Konkrétně v květnu 18. Brenner, Verona, Mantova, Modena, Bologna, Florencie, Sienna, Grosseto, Řím, atd. Pokud možno po jednotlivých úsecích. Pro dodávku - 2 nápravy do 1,3 m nad nápravou. Velice vám děkuji. Mirka.

Ceny mýtného najdete na Autostrade. Váš automobil je ve skupině Auto / Moto. Mýtné v jednotlivých úsecích: Brenner - Verona € 16,60, Verona - Mantova € 2,30, Mantova - Modena € 3,40, Modena - Bologna € 1,70, Bologna - Florencie € 8,10, Florencie - Siena € 0,00, Siena - Grosseto € 0,00, Grosseto - Řím € 5,60.

# 25.04.2018, 09:41.
Měla bych jeden dotaz. Jedeme začátkem června do Toskánska a rádi bychom navštívili nějaké místní trhy. Nevíte, zda se konají nějak pravidelně? Budeme ubytovaní v Marina di Pietresanta, ale mohla by být i Pisa, Lucca nebo Florencie - kam pojedeme na výlet. Mockrát děkuji za informaci. Pěkný den. Veronika.

V nejbližším okolí Marina di Pietrasanta by měly být trhy ve Forte dei Marmi na Piazza Dante o víkendu od 9:00 do 19:00, v červenci a v srpnu od 9:00 do 12:00 a od 18:00 do půlnoci. Potom na druhé straně ve Viareggio na Piazza Campioni každý poslední víkend v měsíci od 9:00 do 20:00. Ve vnitrozemí v Massarosa na Via Cenami každou třetí neděli v měsíci, přesný čas nevíme ale určitě ráno. Větší trhy jsou potom v Massa na Piazza Finelli každý pátek od 8:00 do 13:00. V Pisa by měly probíhat každou sobotu od 8:00 do 12:30 farmářské trhy v Conzorzio Agrario (je to v blízkosti Ikea). Nejdůležitější tržnice ve Florencii je v okolí Piazza San Lorenzo. Zavřeno má v pondělí a v neděli. Známý trh s potravinami je Mercato Centrale na Via dell' Ariento má otevřeno od 7:00 do 14:00 kromě neděle a svátků. Na Piazza dei Ciompi je trh Pulci otevřený každý den od 9:00 do 19:30. Poslední neděli v měsíci se rozlévá do okolních ulic.

# 22.04.2018, 20:08.
Jedeme v červenci na dovolenou do Itálie do Lido di Jesolo z Habartova. Budeme 3 dospělé osoby a 2 děti. Chceme v Rakousku přespat jednu noc a využít zastávky k prohlídce pěkné přírody nebo něčeho zajímavého. Můžete nám doporučit levné ubytování a podobné místo vzdálené přibližně 600 km od Habartova? Josef.

Přibližně 600 km od Habartova je Villach. Pěkným místem k procházkám je v této lokalitě jezero Ossiacher See. Nejlevněji se ubytujete v kempu ve vlastním stanu - např. Camping Bad Ossiacher See. Ubytování v penzionech, apartmánech apod. cenově narůstá - viz Booking.

# 21.04.2018, 18:48.
Pane Řehůřku, v červenci se chystáme autem s malými dětmi do Itálie na Palmovou riviéru, konkrétně do kempu v Tortoreto Lido. Příjet tam máme v sobotu. Cestujeme s malými dětmi z Brna. Můžete nám poradit nejvhodnější cestu? Plánujeme vyjet už v pátek a někde po cestě přespat, aby si řidič odpočinul. Můžete doporučit i nějaké cenově vhodné přespání pro 5. člennou rodinu? Děkujeme za odpověď. M.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,10. To samé při cestě zpět. Dopravním komplikacím od Mikulova směrem k Vídni se můžete vyhnout cestou po D2 do Břeclavi a následně přes Reintal a Grosskrut k A5. Pokud chcete ušetřit na mýtném, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici napojte. Po ní jeďte až do Mestre. Z Mestre potom pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini, kde se na Rimini Nord napojte na dálnici. Úspora na mýtném je € 24,40 v jednom směru, celkem tedy € 48,80. Ubytování doporučujeme hledat až někde kolem Mestre, protože v sobotu ráno se tvoří na dálnici A4 u severoitalských letovisek velké dopravní zácpy. V červenci budete hodně těžko hledat ubytování na jednu noc, navíc ještě za nízkou cenu. Doporučujeme použít Booking s tím, že ubytování doporučujeme hledat někde více ve vnitrozemí nebo přímo v Mestre.

# 21.04.2018, 14:35.
Moc děkuji! Vážím si vašich služeb! A prosím, víte o nějakém ubytování - apartmánu v okolí Porto Garibaldi? Slyšel jsem o místě Spina, Scchaci, Lido Volano. Zdeněk.

Podívejte se na Booking / Porto Garibaldi. Nabídne Vám to celou řadu vhodných apartmánů i v celé oblasti od Lido di Volano po Lido di Spina. Zadejte parametry, které jsou pro Vás nepostradatelné a nechte si nabídku seřadit podle ceny. V sezóně se dostanete i na cenu kolem 10. tisíc za týden.

# 21.04.2018, 13:08.
Byl jsem mimo domov, tudíž jsem nečetl Váš poslední e-mail ohledně přechodu přes Znojmo a nemohl jsem Vám poděkovat za laskavost. Ohledně toho Znojma a Vídně - nechci se vyhnout Vídni, jen kraji Rakouska - Drasenhofen, Poysdorf. Tam jsou vždy velké zácpy. Proto jsem se ptal, kudy tudy do Vídně. Chceme jet trasu Šumperk - Brno. Nevím kudy. Vídeň, Graz, Klagenfurt, Tarvisio a pokračovat na Porto Garibaldi, což jste psal, že musíme jet přes mýtné do Mestre a potom SS309. Přeji krásný den. Zdeněk.

My jezdíme pod D2 do Břeclavi, odtud na Poštornou, Reintal a Grosskrut. Před Wilfersdorfem se napojujeme na silnici č. 7 od Mikulova a následně o kousek dál na dálnici A5. Silnice jsou ta prázdné a kvalitní.

# 16.04.2018, 13:56.
Abychom se vyhnuli zácpám. Známí nyní jeli do Vídně přes Mikulov a do Vídně to prý byla katastrofa. Dá se jet například přes Znojmo? Odtud se také vjede do Vídně na dálnici do Grazu, Klagenfurtu a Udine? Zdeněk.

Můžete jet samozřejmě i přes Znojmo, navede Vás to však do Vídně. Pokud se chcete Vídni vyhnout, musíte si sestavit trasu po silnicích nižších tříd. Je to možné objet jak ze západu, tak z východu. Otázkou však je, zda taková zajížďka nebude větším zdržením, než si počkat v případné koleně před Vídní.

# 16.04.2018, 11:35.
Pane Řehůřku, v červnu se chystáme do Santa Margherita v Itálii. Prosím Vás o radu, jakou trasu zvolit. Jsme z Prahy. Děkuji moc za odpověď. Přeji pěkný den. Ekaterina.

Předpokládáme, že máte na mysli Porto Santa Margherita u Caorle. Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - San Michele al Tagliamento - Porto Santa Margherita. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. V červnu by se ještě neměly tvořit výrazné dopravní zácpy. Pokud však jedete 30.6.2018, počítejte s výraznými dopravními problémy.

# 10.04.2018, 15:24.
Moc děkuji za informace a rady. Nakonec jsme změnili cílovou destinaci na Itálie - Lido di Jesolo. Mění se nějak cesta a poplatky? Dále bych se chtěl zeptat. Máme BMW řady 5, je to osobní auto, ale v technickém průkaze má označení N1. Jakou máme koupit dálniční známku pro Rakousko a bude to mít vliv i na mýtné v Itálii? Dále prosím o radu ohledně cesty a poplatků na zpáteční cestu. Chceme se vracet do České republiky z Lido di Jesolo přes Gardské jezero. Tak prosím o radu s cestou včetně poplatků. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Michal.

Cesta je stejná, mýtné se v Itálii sníží. Od Tarvisio po San Dona' di Piave zaplatíte € 14,70. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Ta platí pro vozidla do 3,5 tuny. Při cestě delší než 10 dní se vyplatí zakoupit druhou desetidenní dálniční známku. Dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Pokud máte automobil N1, potřebujete ekologickou plaketu. Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 09:51 - Rakousko. V Itálii se platí mýtné na základě počtu náprav. Automobil se dvěma nápravami má ještě dvě kategorie - s výškou do 1,3 m nad přední nápravou a s výškou nad 1,3 m nad přední nápravou. Výše uvedená cena je pro tu první kategorii. Z Lido di Jesolo jeďte k letišti Marco Polo a tady se napojte na dálnici A57. Ta Vás dovede k A4 a pokračovat budete na Padova a následně k Vicenza a Verona. Záleží, ke které straně jezera chcete jet. K východní sjeďte u Peschiera, k západní sjeďte u Desenzano. V prvním případě je mýtné € 13,50, ve druhém případě € 14,40. Pravděpodobně pojedete kolem jezera až k Riva del Garda. Na dálnici A22 se napojíte na Rovereto Sud. Mýtné je odtud k Brenneru € 12,80. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a v Rakousku potřebujete zmiňovanou desetidenní dálniční známku. Pojedete zřejmě po trase Innsbruck - Salzburg - Linz - Sankt Pölten - Mikulov - Brno.

# 10.04.2018, 12:09.
Pane Řehůřku, v srpnu se chystáme do Pietra Ligure v Itálii. Prosím Vás o radu, jakou trasu zvolit. Jsme z Karlových Varů. Děkuji za odpověď. Přeji krásný den. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. Mnichov můžete objet cestou na Norimberk a Ulm. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 33,93) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 22,20. Celkem tedy za oba směry € 78,33. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 116,60, resp. € 125,60 při cestě na více jak 10 dnů.

# 08.04.2018, 19:53.
Pane Řehůřku, chtěl bych se vás zeptat, zda existuje nějaká schůdná cesta do italského Janova? Byli bychom ubytovaní v rakouském Landecku a chtěli bychom pokračovat po okreskách směr Svatý Mořic a dolů na italskou hranici a vyhnout se tak zakoupení dálniční karty do Švýcarska. Zda je tato silnice bezplatná, zda je tam nějaký problém s horskými silnicemi a na kolik by vyšlo mýto po Itálii za dálnice? Děkuji moc za odpověď. S přáním hezkého dne. H.

Ano, ta cesta přes St. Moritz, průsmyk Maloja, Chiavenna a Lecco je bez švýcarské dálniční známky a italského mýtného. Poplatky od Monza po Janov vyjdou na € 10,00. Výrazné serpentiny jsou při jízdě směrem od Malojapass.

# 06.04.2018, 12:36.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o radu. V červenci se chystáme s rodinou autem z Ostravy do Otranta. Neměl byste tip, kde po cestě tam na jednu noc přespat nebo udělat vícehodinovou pauzu, aby si řidič mohl odpočinout a ostatní se nějak zabavili? Cestu zpět vyřešíme pobytem v Julských Alpách. Před třemi lety jsme jízdu do Kalábrie rozdělili ubytováním na dvě noci u Padovy a nazpět v Dolomitech. Vyšlo to však poměrně draze. Letos by mě spíše zajímalo ubytování typu Lago Trasimeno, které doporučujete při trase po západním pobřeží na jih. Existuje něco podobného i na straně východní? Důležité je, aby akceptovali pobyt na jednu noc za rozumnou cenu. Jsem ochoten případně přibalit i stan. Děkuji za informaci a přeji hezký den. Luděk.

Místo v polovině trasy obdobně atraktivního charakteru je v parku Delty Pádu. Ubytování v kempech najdete na Camping.

# 04.04.2018, 21:29.
Potřebovala bych poradit ohledně transferu z letiště Marco Polo do Caorle v červnu 2018. Letadlo přistává až v 18:45, takže hledám večerní spoj. Na stránkách ATVO jsem našla Caorle Express, nejsem si však jistá, zda správně chápu popisky v jízdním řádu. Spoj v 19:10 vyjíždí z Trevisa, potom je pod tím několik časů, včetně 19:22 na Marco Polo, ale od Trevisa až po zastávku San Dona Di Piave je udělaná šipka, čemuž nerozumím a mám obavy, zda tedy spoj nejede z Trevisa přímo do San Dona' di Piave a na Marco Polo nezastavuje. Kromě tohoto jsem našla už jen jediný spoj, ale ten jede poslední před 19. hodinou, což nestíháme. Jízdní řád je však platný pouze do května, takže by se teoreticky ještě mohl změnit. A ještě pokud je tam psána přímo zastávka letiště, je to někde přímo u letiště, nebo se kyvadlovou dopravou dostává někam na stanoviště autobusů u letiště? Děkuji za rady. S pozdravem Lucia.

Ano, to je ten spoj, který potřebujete. Caorle Express vyjíždí z Piazzale Roma v 18:50 a na letišti Marco Polo je v 19:22. V 19:50 je v San Dona' di Piave, kde čeká na autobus z letiště Treviso (nebo naopak) a pokračuje do Caorle, kde je ve 20:42. Tento jízdní řád je platný od 19.5.2018 do 9.9.2018. Zastávky jsou před halou.

# 04.04.2018, 17:55.
Děkuji za odpověď. Zpáteční trasa La Spezia - Praha je nejvýhodnější také přes Mnichov? Předem děkuji moc. Martin.

Ano, je to cenově i časově nejlepší dálniční varianta. Cesta přes Švýcarsku pouze jednosměrně vychází cenově o něco více a je pomalejší.

# 03.04.2018, 22:04.
Pane Řehůřku, 8.7. se chystáme na dovolenou do Itálie. Pojedeme přes Mnichov na zastávku na hrad Neuschwanstein, poté Riva del Garda a nakonec La Spezia. Můžete nám prosím poradit optimální trasu a kolik budou přibližně stát poplatky? Předem děkuji moc za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Mnichov - A95 - sjezd 10 Murnau / Kochel - Murnau - Bad Kohlgrub - Bad Bayersouien - Steingaden - Neuschwanstein. V Německu se dálnice neplatí. Následující trasa: Neuschwanstein - Füssen - Fernpass - Mötz - A12 - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Riva del Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 12,80. Následující trasa: Riva del Garda - Limone sul Garda - A4 - Brescia - A21 - Cremona - Parma - La Spezia. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,80. Na trase zpět La Spezia - Parma - Modena - Verona - Trento - Bolzano - Brenner - Innsbruck - Mnichov zaplatíte na mýtném v Itálii € 40,60, za průjezd Brennerem € 9,50 a rakouskou dálniční známku už budete mít nebo při cestě na více než 10 dní si zakupte druhou.

# 03.04.2018, 13:55.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Marco Polo do Bibione. Přílet máme 25.5.2018 ve 23:20. Asi autobusem nebo vlakem a potom zpět z Bibione do centra Benátek ráno 2.6.2018. Strávíme tu ještě jednu noc. Velice děkuji. Olga.

Takhle pozdě večer se do Bibione veřejnou dopravou nedostanete. Musíte volit taxi nebo cestovat následující den ráno. Od 19.5.2018 do 9.9.2018 funguje z letiště Marco Polo Bibione Express společnosti ATVO. První jede z letiště Marco Polo v 10:02 a v Bibione je v 11:30. V sobotu 2.6. jede první z Bibione v 5:20 a na Piazzale Roma v Benátkách je v 7:20. Další jedou v 7:00, 8:40, ... V obou případech se přestupuje v San Dona' di Piave. K dispozici je také linka č. 7 stejné společnosti, která ráno odjíždí z letiště Marco Polo v pracovní dny v 8:57 a v Bibione je v 11:28. Funguje do 26.5.2018, potom budou nové jízdní řády. Ty najdete na výše uvedených stránkách.

# 02.04.2018, 22:03.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. V květnu jedu s dětmi ve věku 5 a 9 let do Neapole a poté do Bari. Do Neapole přiletíme a budeme se pohybovat po městě MHD. Chtěla bych se zeptat, od kolika let děti platí jízdné, to samé mě zajímá i v Bari. V autobuse z letiště Neapol do centra na Garibaldi náměstí platí děti také? Dále jsem se chtěla zeptat, zda karta Arte Carte Campania, platná pro MHD v Neapoli a okolí, umožňuje volný vstup nebo slevu do Pompejí? Děkuji za Vaši odpověď. Jana.

V italské MHD cestují většinou zdarma děti do 4. nebo do 6. let v doprovodu dospělé platící osoby. Starší platí plné jízdné. Existují samozřejmě i výjimky, kdy je to do 10. let jako např. v Římě. V neapolské městské dopravě je to do 6. let. Jak je to v případě Alibus nevíme, stejně tak tuto informaci nemáme o Bari. Budete to muset řešit přímo na místě při nákupu jízdenek. Městskou dopravu v Neapoli provozuje ANM, v Bari AMTAB. Vstup do Pompejí Vám umožňuje Campania Arte Card tutta la regione 3 giorni nebo 7 giorni, kdy v prvním případě máte první dvě navštívená místa v ceně, ve druhém případě prvních pět navštívených míst v ceně, a další s 50% slevou. Popis jednotlivých karet včetně seznamu zapojených muzeí a památek najdete na Campania Arte Card.

# 29.03.2018, 12:59.
Pane Řehůřku, 14.7. jedeme z Francie - Saintes-Maries-de-la-Mer - do La Spezia. Chceme navštívit Cinque Terre a máme tam ubytování. Plánujeme cestu přes Menton ve Francii resp. Ventimiglia. Vzhledem k tomu, že to bude v sobotu, měli bychom počítat s větším provozem, kolony anebo ucpané mýtné brány? Kterou nejrychlejší cestu byste nám doporučil? Předem děkuji za Vaši odpověď. Georgi.

Jedná se o prázdninový termín, navíc v sobotu, proto je předpoklad, že na pobřežních dálnicích bude větší provoz. Navíc je ve Francii tento den státní svátek. Dálnice ve Francii bude podle našeho názoru více problematická, protože na Vaší trase jsou mýtnice přímo na dálnici, konkrétně chvíli po najetí na dálnici A54, potom u Lancon, Fréjus, Antibes, Nice, La Turbie a nakonec si ještě vyzvednete lístek na italské dálnici u Ventimiglia a pojedete už bez mýtnice až do La Spezia. Nepředpokládáme, že by byl v Itálii v tomto termínu takový provoz, který by z důvodu mýtnic na sjezdech z dálnice nějak výrazně ovlivnil provoz na dálnici, tak jako tomu bývá v sobotu u severoitalských letovisek. Samozřejmě to nelze na 100% odhadnout. Každopádně doporučujeme vyjet co nejdříve ráno. Trasou mimo dálnici po pobřežní silnici si moc nepomůžete, byla by to výrazně větší časová ztráta.

# 28.03.2018, 10:28.
V červenci jedeme na dovolenou do městečka Furore - Amalfi. Prosím, jaká trasa bude nejvhodnější? Jaké poplatky nás neminou? Vyjíždíme z Brna. Prosím také o informaci, zda jsou v okolí pěkné pláže, zda tato část Itálie stojí za týdenní dovolenou? Děkuji. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - A1 - A30 - sjezd Palma Campania - SS268 - Scafati - Pompei - SS145 - SS366 - Furore. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 72,60. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na poplatcích, můžete jet trasu takovou, jakou jezdíme my: v Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona. Odtud opět po dálnici do Mestre, kde se napojte na SS309. Dovede Vás do Ravenna. Odtud vede čtyřproudovka SS3bis až do Orte na druhé straně hor. Tady se napojte na dálnici A1 a pokračujte jako v předchozí variantě. V tomto případě zaplatíte na mýtném v Itálii v prvním úseku € 11,90 a ve druhém úseku € 20,40. Ušetříte tak € 40,30 v jednom směru, celkem € 80,60. Oblast se vyznačuje především členitým skalnatým pobřežím s malými oblázkovými plážičkami. Určitě stojí za strávení pěkné dovolené.

# 27.03.2018, 20:44.
Chystáme se letos autem do Itálie, konkrétně z Kladna ve Středočeském kraji, do Bibione na Via G. Mascagni. Chtěl bych Vás požádat o radu, kudy zvolit optimální trasu a na co si dát po cestě pozor. Mnohokrát děkuji za radu. Hezký den. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Kladno - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět. Nepíšete, ve kterém termínu jedete. Nemůžeme tedy podrobněji poradit. V kritických prázdninových termínech může být lepší trasa přes České Budějovice, v tom nejhorším koncem července oklikou přes Brno a Vídeň. O prázdninách bývá kritický také úsek v Itálii po napojení na A4 u severoitalských letovisek, především v sobotu.

# 21.03.2018, 18:40.
Pane Řehůřku, v červenci máme jet na dovolenou do Itálie Martinsicuro. Pojedeme ze Zlína a chtěl bych se zeptat na cestu. Mám v plánu jet po dálnici a část mimo dálnici. V Itálii bych chtěl sjet z dálnice někde okolo města Ferrara a dále po SS16 až do cíle. Nebo mi můžete navrhnout nějakou lepší trasu? Předem děkuji. Roman.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na dálničních poplatcích, můžete jet trasu, kterou jezdíme my: v Tarvisio sjeďte z dálnice (je to ještě před mýtnicí) a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se na dálnici napojte. Pokračujte až do Mestre, kde sjeďte na sjezdu směr Marghera / Ravenna. Je to hned za nádražím. Pokračujte po SS309 až do Ravenna, kde se napojte na SS16, po které jeďte k Rimini Nord. Tady se napojte na dálnici. Odtud už nemá smysl jet mimo dálnici. Je to jedno velké letovisko, spousta rychlostních omezení, semaforů a především dopravních zácp. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,90, ve druhém úseku € 14,20. Úspora je tedy € 24,40 v jednom směru, € 48,80 v obou směrech. Počítejte s tím, že v sobotu se tvoří po napojení na A4 u severoitalských letovisek dopravní zácpy. Ideální by bylo tudy projíždět v noci nebo velmi brzy ráno.

# 21.03.2018, 13:12.
Ještě jednou děkuji za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Do Itálie jedeme letos poprvé a ještě obytným vozem, tak v tom dost plaveme. Z Benátek máme v plánu jet do Florencie a podívat se po okolí - Prato, Pistoia, Lucca, Pisa ... Mohli byste nám doporučit nějaký kemp nebo stellplatz mezi těmito městy, aby byla dobrá dostupnost? Chtěli bychom strávit několik dní u moře, takže jsme hledali místo někde u Pisy. Našli jsme Camper Area Marina di Pisa 2 nebo Marina di Pisa. Dá se z těchto míst dojít pěšky nebo dojet nějakým autobusem? Moc děkuji. Lucie.

Místa pro kempování s obytným automobilem najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. Nejsou tam jen kempy, ale i místa pro zaparkování obytného automobilu s různou úrovní služeb. Uvedená místa pro obytné automobily v Marina di Pisa jsou na obou okrajích letoviska. Do města Pisa je to více jak 10 km, tzn. pěšky to je daleko. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost CPT Pisa.

# 21.03.2018, 12:41.
Prosím, mohu ještě jednou obtěžovat? Trasa Šumperk - Porto Garibaldi. Mohu jet neplacenou trasou? Myslím tím trasu v Itálii. Chceme jet na 26 dní - existuje měsíční dálniční známka přes Rakousko? A musíme jet přes Mikulov a Vídeň? Zdeněk.

Samozřejmě že můžete, je to všechno na Vašem rozhodnutí. Jet jinou trasou než přes Vídeň ale asi nemá smysl. Je to velké zdržení. Ve Vídni sice probíhají stavební práce, ale pokaždé se to nějak rozjelo. Velká část dálnice A5 byla v loňském roce dostavěna až po křižovatku na Poysbrunn, od letošního roku se plánuje obchvat Drasenhofenu. My často jezdíme po dálnici na Břeclav a přes Poštornou, Reinthal a Grosskrut, Na tuto trasu připojujeme až u Wilfersdorfu. Silnice č. 47 bývá naprosto prázdná. V Rakousku je dálniční známka týdenní v ceně € 9,00 a potom až dvouměsíční v ceně € 26,20. Vyplatí se koupit desetidenní známku na cestu tam a druhou na cestu zpět. A nechat si ji označit tak, abyste měli rezervu na případný předčasný návrat. V Itálii jezdíme mimo dálnici hned od Tarvisio po SS13, ale napojujeme se na ni u Gemona. Je možné jet dál na Udine, následně až do Cervignano, odkud vede SS14 až do Mestre. Najet na dálnici u Gemona je ale optimální, dál už je to hodně v zástavbě. Z Gemona jsme jezdili i na San Daniele a San Vito, je to ale velké zdržení, tak jsme od této trasy upustili. Rizikovým místem bývá v sezóně v sobotu dálnice A4 u severoitalských letovisek, prakticky od napojení A23 na A4. Z důvodu nestíhajících mýtnic bývají kolony v obou směrech. Naopak za Mestre jezdíme vždy mimo dálnici. SS309 má sice několik rychlostních omezení, zpočátku i semafory, trasa však ubíhá rychle.

# 19.03.2018, 17:45.
Na internetu jsem našel Vaši stránku a měl bych k Vám prosbu. Chceme jet do Itálie z přechodu Slavonice přes Gmünd do Villachu. Prosím, jaká je nejlepší trasa a jaké jsou poplatky? Děkuji Vám. Zdeněk.

V tomto případě je Vaše trasa následující: Slavonice - Gmünd - Freistadt - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio a dále do Itálie. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou dálniční známku na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční. Levnější, o 35 km delší, trasa vede přes Vídeň: Slavonice - Horn - Stockerau - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio a dále do Itáliie. Na tuto trasu potřebujete jen rakouskou dálniční známku. V Itálii se dálnice platí formou mýtného. Např. do Mestre vyjde mýtné na € 18,00, do Rimini na € 36,60, na Gargano € 65,70 a po západní straně např. až do Kalábrie na € 74,40.

# 11.03.2018, 16:00.
Koncem dubna máme rodinný výlet do Itálie - Florencie, Siena, Řím, Monte Cassino. Maminka je ZTP. Chtěla bych se zeptat, zda má slevu na dopravu a vstupy do muzeí a památek. Předem Vám děkuji za odpověď. Lenka.

Vstup do muzeí a památek pro osoby se zdravotním postižení je v některých případě se slevou (např. Galeria Uffizi), v některých případech zdarma (např. Colosseo). Většinou se tento vstup týká i doprovodu. Každopádně je to třeba řešit individuálně na pokladně z důvodu doložení oprávněnosti. Co se dopravy týče, je to také hodně individuální. Je třeba nastudovat přepravní podmínky konkrétního dopravce.

# 06.03.2018, 22:08.
V sobotu 28.4.2018 před Svátkem práce chceme odejet do Udine. Máme čekat kvůli svátku a případným volným dnům v Rakousku a Itálii zácpy a přeložit časy odjezdu? Vracíme se až 2.5., to předpokládáme je bez problémů. Mnohokrát zmiňujete cestu mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Kde přesně u Gemony najíždíte na dálnici? Je v tuto roční dobu tato objížďka průjezdná? Petr.

28.4.2018 a 2.5.2018 nepředpokládáme výrazné zvýšení provozu z důvodu svátku dne 1.5. Provoz by měl odpovídat provozu konkrétních dnů, tj. sobotě resp. středě. Z dálnice můžete sjet až za tunely na sjezdu Tarvisio. Mýtnice je až za tímto sjezdem. Na dálnici najeďte na Gemona - Osoppo. Nejdená se o objížďku ani zajížďku, silnice SS13 přibližně kopíruje dálnici A23. Na přelomu dubna a května bude silnice SS13 bez problému průjezdná.

# 05.03.2018, 21:10.
Na konci června pojedu na dovolenou do Itálie - Lignano Sabbiadoro. Trasa bude asi Hradec Králové, Brno, Vídeň, Villach, Udine, Lignano. Naposledy v České republice natankuji CNG v Mikulově a potom bych potřeboval tankovat přibližně po 320. kilometrech, ideálně na dálnici. Je stanice CNG i v Lignanu? Předem moc děkuji za radu. Václav z Hradce Králové.

Informace o čerpacích stanicích CNG najdete na CNG Europe včetně bližších informací. Na dálnici je to s CNG špatné. Nicméně bez zásadního zdržení jsou čerpací stanice v blízkosti dálnice. Na místě v Lignano o čerpací stanici nevíme, nejbližší by měla být v Portogruaro. Výše uvedené stránky Vám pomohou zpracovat palivový itinerář, doporučujeme vždy počítat se záložním řešením. Současně Vám dáváme tip na článek se zajímavými informacemi: Dovolená s CNG vozem: Díl 1. - Cesta na sever Itálie.

# 02.03.2018, 09:40.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte prosím Vás o informáciu, neviete aké sú pláže niekde okolo Monopoli alebo Polignano a Mare? Ďakujem ešte raz za Váš čas a za všetko, co pre nas dovolenkárov robíte! Vlasta.

Tyto oblasti mají hodně členité pobřeží, dno u pláží je hodně kamenné. Pláže jsou většinou písčito-oblázkové nebo kamenné, v Monopoli najdete i malé písčité plážičky. Jižně od Monopili jsou potom větší písčité pláže.

# 01.03.2018, 10:34.
Chcela by som poradit s výberom dovolenky na polovicu júla. Pochodili sme už co to šlo z Talianska - prevážne južného - a tak by sme chceli isť opät, ale potrebovali by sme poradiť. Cestujeme na vlastnú päst - lietadlom do Bari alebo Lamezie alebo Neapola - podľa toho, na ktorú stranu ideme a potom vlak / autobus. Chceli by sme Vás poprosiť o doporučenia nejakého miesta, kde je to podobné ako na Gargane prípadne okolo Tropea, taká upravená menšia piesočná pláž s lehátkami a slnečníkmi. Nie mestské volné pláže, ale nie hlava na hlave. Ale to sme dole na juhu ani nezažili, to je asi výsada severného Talianska. Ostatné si zabezpečíme. Vás len chceme poprosiť doporučiť nejakú peknú pláž so servisom, aby to nebola zátoka plná kamenia vo vode, nejaké vysoké skaly a more pod ňou - bez možnosti prístupu a pod. Už či to bude more Tyrhénské, Ionské alebo Jadranské - necháme si poradiť. Vždy ste nám dobre poradili, tak sa opät obraciame na Vás. Ešte sme neboli v okolí miest ako Otranto, Brindisi či Gallipoli, Taranto ... tak ak Vás niečo tam napadá, radi by sme skúsili aj tuto lokalitu, ak sa tam teda nachádzajú piesočnaté pláže ... ak si myslíte, že by to mohlo byť rovnako krásne ako to bolo napr. na Gargane - San Menaio, Rodi Garganico, Vieste a v Kalábrii - Tropea, Ricadi ... tam sme boli - krása. Alebo myslíte, že by bolo vhodnejšie možno niečo južne od Bari? Monopoli? Polignano a Mare? Aké su tam pláže? Je tam možnosť aj nejakého vyžitia v okolí - večerné prechádzky, posedenie pri vínku v taverničkách, najesť sa vonku v miestnych reštauráciách? Nemyslíme diskotéky a tak. Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas! Vlasta.

Předpokládáme, že po dovolené strávené na Garganu nebo Capo Vaticano budete už hodně nároční. Bojíme se, že v této souvislosti byste byli s plážemi u Jónského moře zklamaní. To ale neznamená, že i tam se nedají najít pěkná místa a pláže s návazností na poznávání přírody i historie. Nicméně poradíme Vám dvě místa. Prvním je Praia a Mare na severu Kalábrie. Není tam písečná pláž, jsou tam malé valounky velikosti větší fazole. Především v okolí ostrova Dino je však pláž úchvatná. To celé je lemované nádhernými horami národního parku Polino. Druhým místem je San Vito Lo Capo s písečnou pláží na severozápadě Sicílie. Přírodním skvostem je tady Monte Cofano (659 m) a také nedaleká Riserva Naturale Orientata dello Zingaro s úžasnými oblázkovými plážičkami.

# 28.02.2018, 14:55.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejoptimálnější, resp. nejrychlejší cesta autem z Brenneru do přístavu Piombino? Navigace mi ukazují tři možnosti, ale nevím, která je nejlepší. Máte s touto trasou zkušenosti? Děkuji. Marcela.

Optimální trasa je následující: Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Piombino. Na trase Bologna - Florencie máte volit možnost mezi dvěma dálničními trasami. A1 Direttissima / Variante di Valico je rychlejší. Nepíšete ale, kdy přesně jedete. V sezóně může být časově rychlejší varianta z Modena na Parma - La Spezia - Livorno - Piombino, protože slabým místem bývá Bologna, především ve Vašem směru.

# 22.02.2018, 23:14.
Chci se zeptat. Pojedeme poprvé na dovolenou z Brna do Itálie do města Martisicuro - Palmová riviéra. Jedeme vlastním autem a cestou bychom se zastavili v Benátkách. Moje otázka je, kolik vyjde cesta, kudy jet nejlépe, abychom nějakou korunu ušetřili a kam se v oblasti města Martinsicuro můžeme jít podívat na krásy přírody, památky, aquapark, atd. Děkuji. David.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Benátky - Mestre - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Benátky € 18,00 a ve druhém úseku € 36,00. To samé při cestě zpět. Dvě rakouské desetidenní dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte ještě před mýtnicí z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se napojte na dálnici a pokračujte do Mestre. Na mýtném zaplatíte € 11,90. Z Mestre pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini Nord. Odtud po dálnici až do cíle. Na mýtném zaplatíte € 14,20. Úspora v jednom směru je tedy € 27,90, celkem € 55,80. Trasa je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008, konkrétně Potřetí na Gargano. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Asi největším turistickým lákadlem v okolí je středověké město sta věží Ascoli Piceno, přibližně 30 km západně od Martinsicuro. Nedaleko odtud je další historický skvost, středověká pevnost Civitella del Tronto. Přírodní krásy ukrývá ve vnitrozemí Parco Nazionale Gran Sasso e Monti della Laga. Aquapark najdete v Tortoreto Lido. Jmenuje se Onda Blu.

# 18.02.2018, 17:02.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z Brindisi do Porto Cesario veřejnou dopravou? Děkuji. Lucie.

Z Brindisi jeďte autobusem STP Brindisi, konkrétně spojem Brindisi - Mesagne - San Donaci - San Pancrazio - Torre Lapillo. Z Brindisi odjíždí v 8:00 a 14:10, v Torre Lapillo je v 9:40 resp. v 15:50. V Brindisi zastavuje na Via Bastioni Carlo V, Viale Aldo Moro, Viale San Giovanni Bosco, Via Appia, Ospedale Perrino. Jízdenka stojí € 4,20. Jízdenky zakoupíte např. na Punto STP (Via Cappelini), Tabacchi Pacifico (Via Bastioni S. Giorgio), Bar Chiosco (Piazza Crispi), Tabacchi Malcarne (Viale Porta Pia), Tabacchi Cosacco (Via Appia). Přímo v autobuse je cena vyšší. Z Torre Lapillo se potom do Porto Cesareo dostanete autobusem COTRAP č. 110, který jede od Bar Tina v 10:30 (18:00), další zastávky jsou Camping Porto Casareo, Chiesa, Baja del Sol. Cenu jízdenky neznáme, neměla by však přesáhnout € 2,00. Druhou možností je cestovat do Lecce a odtud autobusem č. 104 stejné společnosti do Porto Cesareo. Do Lecce se dostanete vlakem Trenitalia za € 2,80.

# 16.02.2018, 13:00.
Jedeme do Itálie - 2 dny Benátky, 1 den Verona a 2 dny Miláno. Zvažovali jsme cestu autem i vzhledem k tomu, že musíme být na ubytování v hotelech na určitou dobu. V určitém rozmezí. Z Brna do Benátek i z Brna do Milána jede také autobus Regio Jet a tak vzhledem k tomu by mě zajímalo, jak cenově výjdou vlaková spojení v Itálii mezi městy Benátky, Verona a Miláno. Četla jsem, že je v Itálii vlaková doprava levná. Na jakých stránkách je možné je najít a zda spoje mezi těmito městy jezdí často, pravidelně. Případně, zda se vyplatí i na tak krátkou dobu koupit nějaká karta na výhodné jízdné na vlaky. Moc děkuji za informaci. H.

Jízdní řády včetně cen najdete na Trenitalia. Nejlevnější jízdenky jsou v regionálních vlacích. Spoj z Benátek do Verony stojí € 9,05, spoj z Verony do Milána stojí € 12,75. U vlaků vyšších tříd ceny narůstají, na druhé straně je zde velká variabilita i z důvodu různých cenových akcí. Výše uvedené stránky Vám nabídnou vždy aktuální nejvýhodnější cenu. Mezi těmito městy jezdí spojů hodně. Cenových akcí je hodně, najdete je na výše uvedených stránkách v záložce Offerte e servizi.

# 14.02.2018, 18:27.
Děkuji za předchozí odpovědi. Ještě mám dotaz, odkud jezdí z Neapole autobus na Vesuv. Potom z Ercolana asi jezdí od nádraží jako z Pompejí? Děkuji. Irena.

Autobus EAV pod Vesuv jezdí z Piazza Piedigrotte. Odjíždí v 9:00 a 10:15, zpět jede ve 12:30 a 14:00. Cesta trvá 1,5 hodiny. Z Pompei odjíždí z Piazza Anfiteatro a jezdí po 50. minutách od 8:00 do 15:30, zpět od 9:00 do 16:40 a v 17:40. Cesta trvá 55 minut. Zastávku má v Torre del Greco, za kruhovým objezdem u sjezdu z dálnice.

# 13.02.2018, 09:29.
Přiletíme do Říma letadlem, ale nejsme ještě rozhodnuti na které letiště. Budeme bydlet v penzionu Villino Elisabetta Viale Elisabetta 10 Anzio. A právě jsem se chtěla zeptat, ze kterého letiště je lepší a kratší cesta do penzionu. Děkuji za odpověď. Pavla.

Lepší doprava je z letiště Ciampino. Odtud jede autobus č. 720 na Laurentina a následně z Laurentina do Anzio. Viz naše odpověď ze dne 24.01.2018, 18:23.

# 12.02.2018, 14:48.
Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za loňské doporučení trasy do italského střediska Santo Stefano al Mare. Vámi doporučená trasa byla perfektní. Muž mě dodnes chválí, jak jsem měla cestu naplánovanou. Letos bych chtěla poradit s cestou Děčín - Lignano Sabbiadoro a to včetně poplatků. Děkuji předem za rady a pomoc. Hezký den. Blanka.

Vaše optimální trasa je následující: Děčín - Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. V různých časech, dnech a sezónách může být samozřejmě průjezdnost různá.

# 12.02.2018, 10:11.
Příští týden se chystáme do Říma a Neapole. Na vašich skvělých stránkách jsem našla odpovědi ohledně Říma. Zajímá mě doprava vlakem z Říma do Neapole, zda stačí koupit lístek na nádraží nebo předem, existuje sleva pro 14. leté dítě? V Neapoli chceme navštívit hlavně Vesuv a Pompeje, popř. Ercolano. Řeším, zda se mi vyplatí Artecard, nikde jsem nenašla ceny vstupů a karty Artecard pro 14. leté dítě. Děkuji moc za Váš čas. Irena.

Ve vlacích Trenitalia cestují děti do 4. let zdarma v doprovodu dospělé osoby a bez nároku na místo. S nárokem na místo platí 50% ceny. Děti ve věku od 4. do 15. let cestují se slevou 50%. V případě lůžek se slevou 30%. Týká se to vnitrostátních vlaků v první i druhé třídě a všech úrovní služeb (Executive, Business, Standard, Premium). Slevy se vztahují k ceně Base. Jízdenky stačí zakoupit na pokladně nebo v automatu. Počítejte s tím, že u pokladen bývají často fronty. Online nákup jízdenek se vyplatí dopředu u vlaků vyšších tříd. Vstupenka do Parco archeologico di Pompei stojí € 13,00, od 1. dubna € 15,00. Do 18. let je vstup zdarma. Vstupenka ke kráteru stojí € 10,00. Zdarma mají vstup jen děti do 1,2 metru výšky v doprovodu dospělé osoby. Arte Card se vyplatí při návštěvě více míst než uvádíte. U dětí tato karta nemá význam, protože ve státních památkách a muzeích mají vstup zdarma.

# 09.02.2018, 20:14.
Nevíte, zda je možné si před cestou do Itálie předplatit mýtné pro průjezd dálnic v Itálii? Jedeme do Guardia Piemontese Marina. Děkuji Vám za odpověď. Jana.

Na italských dálnicích funguje předplatné prostřednictvím magnetických karet Viacard. Ty jsou k dispozici v nominálních hodnotách € 25,00, € 50,00 a € 75,00. Lze je použít k placení na všech automatických mýtných branách i u obsluhy a u všech provozovatelů italské dálniční sítě. Lze ji zakoupit na všech Punto Blu, od operátora na mýtné bráně, v Autogrill, v kancelářích ACI, v některých bankách, v tabácích a téměř na všech čerpacích stanicích na italských dálnicích. Při placení se mýtné odečte ze zůstatkové hodnoty karty. Pokud už hodnota karty nestačí, odečte se celá částka z karty a na doplatek mýtného lze použít další Viacard. V automatu nelze doplatit hotově, u obsluhy ano. Pokud cestujete do Itálie pravidelně, je to zajímavé řešení, pokud však jedete jednorázově, nevyplatí se to. Vždy je nějaký zůstatek na kartě nebo musíte nedoplatek uhradit u obsluhy a v tom případě je to stejné, jako když platíte mýtné bankovní kartou nebo hotově.

# 08.02.2018, 18:24.
Ráda bych vás poprosila o radu, jak nejlépe a ekonomicky se dostat v červnu z Brna ideálně nebo Prahy do Pisy? Děkuji moc. Monika.

Veřejnou dopravou se tam zřejmě nejlevněji dostanete autobusem Student Agency od hotelu Grand do Florencie za 950,- Kč, to samé zpět. Z Florencie do Pisa potom autobusem Flixbus za 125,- Kč, to samé zpět. Z Prahy potom autobusem Flixbus s přestupem v Miláně za 1228,- Kč, to samé zpět. Lze sehnat i levnou přestupní letenku, ale to musíte znát přesné datum - viz Kiwi.com.

# 08.02.2018, 09:06.
Chtěl bych se zeptat na přespání v autě v Itálii. Tím myslím přespání v autě typu kombi. Nikde jsem nenašel, zda je to trestné, kde se může přespat, kde je to bezpečné a další jiné informace. Děkuji za zodpovězení. S pozdravem Vladislav.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Je to možné jen na soukromých pozemcích se souhlasem majitele. Je to samozřejmě na posouzení při konkrétní kontrole, co je a není kempování. Doporučujeme se podívat na Camper Online - Sosta / Aree sosta camper, kde jsou místa k tomu určená. Nejedná se jen o kempy.

# 06.02.2018, 23:02.
Vloni jsme byli s manželkou na prodloužený víkend v Římě a u Vás jsem načerpal spoustu užitečných informací. Moc děkujeme! Nejsme moc zcestovalí, šetřili jsme na bydlení a čekali až nám povyrostou děti. Vloni jsme byli na týden v Chorvatsku, rok před tím v Itálii kousek pod Benátkami. Letos bychom opět rádi vyrazili k moři, ale nemůžeme se doma domluvit, zda Itálie nebo Chorvatsko. Brainstormingem jsme doma dostali nápad, ke kterému bych poprosil Váš názor. Napadlo nás strávit týden v Chorvatsku a týden v Itálii. a při tom jsem navrhl sjet přes Černou Horu, Albánii do Řecka a trajektem na jih Itálie a pomalinku se sunout nahoru zpět domů. Máme v plánu to uskutečnit v druhé polovině června s dětmi 7 a 10 let. 1. nikdy jsem tam nebyl, nevím, jak to je sjízdné? 2. na jednotlivých zastávkách bychom chtěli strávit 1 až 2 noci, asi v soukromí - hledat na místě, možná občas kemp a stan - nemáme žádné zkušenosti se stanování v cizině. Co doporučujete? 3. zvažujeme zapůjčit si autokaravan, nevím ale, jak je to s nocováním mimo kemp a ceny v kempu se už asi moc neliší od bungalovu. 4. co nám doporučujete cestou navštívit? Prioritou je moře, ale rádi uvidíme i něco jiného? 5. má cenu objet takto Jadran za 14 dní? 6. mění se země tak výrazně, aby stálo za to jet až na jih? Děkuji moc. Pavel.

Po technické stránce jsou hlavní silnice ve všech uvedených zemích a na předpokládané trase relativně v dobrém stavu. Nejhorší kvalita je v Albánii, ale na jihu ty hlavní tahy jsou také celkem v pořádku. Nicméně podle toho, co jste uvedl - cestovatelské zkušenosti, věk dětí atd. tuto cestu nedoporučujeme. Už samo o sobě je to dost velké sousto i pro zkušeného cestovatele. Co se Albánie týče, obecně je doporučované cestovat ve skupinách několika automobilů, pouze přes den, stanovat pouze v kempech atd. Pokud uvažujete cestovat s karavanem, potom ta cesta bude ještě náročnější. Pokud chcete strávit pěknou dovolenou, zaleťte si do Řecka a tam si pronajměte auto. Pokud chcete jet autem, doporučujeme někam na jih Itálie, např. Gargano nebo Kalábrie. Je to úplně něco jiného než sever a střed.

# 02.02.2018, 13:35.
Chystáme se cestovat autem na Elbu. Budeme přespávat kousek za Benátkami blízko dálnice. Předpokládám, že vyrazíme z místa ubytování kolem 9:30 hodin. Vzhledem k tomu, že musíme být v přístavu Piombino hodinu a půl před odjezdem trajektu nevíme, který čas odjezdu trajektu si rezervovat. Současně jsme limitováni příjezdem do 19:00 hodin na ubytování, což znamená hodinu cesta trajektem a po Elbě ještě půl hodiny cesta. Dále nás zaujalo, že na Elbu jezdí dvě společnosti, Corsica Feries za výrazně nižší ceny, ale současně jede jen 40 minut, druhá Moby Lines jede hodinu a stojí výrazně více. To je trochu nepochopitelné, tak nevíme, zda není mezi společnosti ještě nějaký zásadní rozdíl. Děkuji. Dušan.

Z Benátek do Piombino se dostanete autem po dálnici za 4 hodiny. Musíte počítat samozřejmě s nějakou rezervou. Doporučujeme minimálně 1,5 hodiny. Doba jízdy je samozřejmě také závislá na termínu, ve kterém pojedete. Co se dopravních společností týče, výše dvě uvedené mají v některých termínech přibližně stejné ceny. Cena trajektových jízdenek závisí na mnoha faktorech. Neuvedli jste nejdůležitější z nich - termín ani cílový přístav. Musíte se tedy spokojit s touto odpovědí. Ceny jednotlivých společností můžete porovnat např. na stránce Trajekty.

# 02.02.2018, 09:15.
Začátkem dubna se s maminkou chystáme do Říma. Když už tam budeme, ráda bych se vypravila na výlet do Pompejí. Poradíte prosím, zda je výhodnější a rychlejší doprava vlakem nebo autobusem, případně kolik stojí doprava a kde v Říme nastoupit? Mnohokrát Vám děkuji. Andrea.

Přímý spoj tam provozuje Flixbus. Odjíždí z autobusového terminálu na Tiburtina v 9:15 a na místě je ve 12:35. Jízdenka stojí od € 11,90. Zpět potom jede v 18:30 a na místě je ve 21:50. Standardní spojení je vlakem Trenitalia. První regionální vlak jede do Neapole z Termini v 5:31. Doveze Vás na Napoli Centrale. Některé vlaky jezdí do Pompei i odtud, většina však hned z vedlejšího nádraží Napoli Garibaldi - 200 m pěší přechod. Jízdenka z Říma do Pompejí Vás vyjde na € 14,80. Do Pompei můžete využít Round-trip Shuttle Service to Pompeii, který odjíždí od metra Cavour v úterý, ve čtvrtek a v sobotu v 7:30. Cena je € 68,00.

# 01.02.2018, 08:29.
Chtěl bych Vás poprosit o ideální trasu z Dolního Dvořiště do Rimini. Můžete mi poslat i aktuální ceny poplatků a tunelů? Velmi Vám děkuji. S pozdravem Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Ravenna SS16 - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,00. Další úspora € 6,10 je možná cestou po SS13 od Tarvisio po Gemona. Pokud se rozhodne pro celou trasu po dálnici z Mestre na Bologna, zaplatíte v Itálii na mýtném € 36,60. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008 - Potřetí na Gargano.

# 29.01.2018, 12:36.
V létě se chystáme dvě rodiny s dětmi do italského Pesara. Můžete nám poradit nějaké vhodné a levné místo po cestě k přespání? Též i poradit, jakou trasou je to nejkratší a nejvhodnější? Pojedeme z Prahy. Moc děkuji. Klára.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Umbrino - Pesaro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 36,30. To samé při cestě zpět. Pro přespání je vhodné volit místo do 1/2 do 2/3 trasy. To je přesně mezi Innsbruckem a Trentem. Levnější ubytování najdete spíše na rakouské straně a tam spíše v Innsbrucku než u italských hranic. Podívejte se např. na Booking / Innsbruck. Hledejte spíše dvě ubytování než jedno pro všechny.

# 24.01.2018, 23:00.
Děkuji za rychlou reakci. Má smysl vyjíždět z Prahy třeba ve 3 hodiny ráno, abychom projeli kolem Mnichova plynule? Jak jsou v Německu a Rakousku prázdniny? Je v pátek odpoledne větší provoz než v sobotu dopoledne? Předem děkuji. Michal.

Má to smysl v případě Mnichova, nicméně případné komplikace od německých hranic po Brenner to neřeší. Co se prázdnin týče, nejkritičtější termín je 10.2.2018. V pondělí 12. února začínají prázdniny především v Bavorsku. Týká se to ale víceméně velké části západní a střední Evropy (Belgie, část Francie, část Velké Británie, část Prahy, sever Itálie, Švýcarsko, Tyrolsko, Salcbursko, Korutany). Následující týden se to týká Nizozemska, části Německa, části Francie, části Slovenska). Kritické je tedy období od 10.2.2018 do 25.2.2018.

# 24.01.2018, 21:18.
Na Sicílii už jsme byli dvakrát. Který další ostrov má co nejkratší cestu na trajektu, odkud a kam a kolik je to kilometrů? Jezdíme obytným autem a já nesnáším vlny. Děkuji. Ludmila.

V krátké vzdálenosti od České republiky má nejkratší trasu trajektem ostrov Elba. Trajekty vyplouvají z Piombino do Cavo a je to 15 km. Větší vzdálenost je do Portoferrario (26 km) a Rio Marina (19 km). Jízdní řády trajektů a kalkulaci ceny najdete na stránce Trajekty.

# 24.01.2018, 18:23.
V roce 2014 jste mi moc dobře poradil ohledně cesty v Benátkách. Letos pojedeme v červenci do Itálie - Anzio a bydlet budeme ve Villino Elisabetta, Viale Elisabetta 10, Anzio, Itálie. Pojedeme vlakem na Termini, ale dál nevím kde vystoupit, nevíte zda je poblíž penzionu zastávka autobusu nebo jak daleko je to? Zda to není moc daleko pěšky. Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Z Termini jeďte metrem B na konečnou Laurentina, odkud jezdí autobus Cotral do Anzio. Vystoupit musíte na Adreatina / Viale Elisabetta. Autobus sem jede přibližně 1 hodinu a 16 minut. Jízdenka stojí € 3,40. Pěšky je to už jen kousek, penzion Villino Elisabetta je kousek od křižovatky s Via Adreatina.

# 24.01.2018, 17:50.
V únoru mě čeká cesta vlakem z Bologna do Florencie. Plánuji využít regionální vlaky, nutný je přestup v Prato. Pokud jízdenku zakoupím v automatu, funguje systém jako u nás, tzn. že s přestupem se automaticky počítá? Jedu přes Prato. Nebo je nutné kupovat Bologna - Prato a následně Prato - Florencie? Velice Vám děkuji za možnost se zeptat a za Vaši odpověď a radu. Patrik.

Jízdenku je možné použít do 23:59 zvoleného dne. Na žádost pracovníků Trenitalia se musíte jízdenkou prokázat až do okamžiku opuštění cílového nádraží. Před odjezdem vlaku musíte jízdenku validovat na nástupišti. Pokud nefungují validátory, můžete ji nechat validovat na pokladně nebo v případě uzavření u průvodčího. Bez validace je jízdenka neplatná. Doba platnosti začíná běžet validací jízdenky. Cesta musí být dokončena do 4. hodin od validace. V tomto ale mohou být regionální výjimky. Jízdenky online jsou platné 4 hodiny od data a času uvedeném na jízdence a nevalidují se. Můžete uskutečnit libovolný počet přestupů. Pokud doba platnosti jízdenky skončí během jízdy, můžete pokračovat v cestě až do cílové stanice, v tomto případě už bez dalšího přestupu.

# 21.01.2018, 18:17.
Kde seženu informace stran možnosti parkování, eventuálně přenocování v obytných vozech, mimo oficiální kempy? Jiří.

Camper Online.

# 17.01.2018, 09:44.
Úplně náhodou jsem našla vaše stránky a jsem nadšená. Myslíte, že bych vás mohla požádat o vaše rady? Hledám dovolenenou v nějakém moc hezkém kempu u pláže a hlavně s tobogány pro mé pubertalní děti. Současně ať můžeme někam na výlety a nákupy. Ubytování bychom chtěli nějaký rodinný mobilhouse. Vloni jsme byli v Lido di Jesolo, ale zase bych ráda jela někam jinam. Jen prosím ne až někam moc daleko, maximálně okolo 10. hodin autem. Jsme z Kladna. Moc děkuji za vaši pomoc. Děkuji. Petra.

Náš tip je Sant Angelo Village v Cavalino - Treporti.

# 16.01.2018, 14:21.
Měl bych v plánu 3 až 5 dní jezdit po Itálii na motorce. Chtěl bych ji přivézt na vozíku, auto s vozíkem nechat někde na severu, např. okolo Verony, pod dozorem, a za pár dní se vrátit. Máte nějaký tip? Jazyky moc neumím a parkování bych rád domluvil předem. Samozřejmě za rozumný poplatek. Co se týče motovýletu, to je bez problémů, mám rád Kampánii a Kalábrii a už jsem tam několikrát byl. Moc děkuji za ochotu. Alexandr.

Ve Veroně je možné dlouhodobě parkovat na hlavním nádraží - viz Metropark. Cena je € 16,00 za 24 hodin. Levněji než ve Veroně zaparkujete např. ve městě Mantova. Náš tip: Mantova Mazzini Park. Jedná se o provozovatele stejného jako např. v Benátkách parkoviště Tronchetto.

# 16.01.2018, 07:28.
Děkuji moc za odpověď a chtěl bych se vás ještě prosím vás zeptat. Na zpáteční cestě směrem na Udine budeme mít více času. Zda by se nenašel nějaký více placený úsek dálnice, který by se dal jet po okreskách. Itálii nemáme vůbec projetou, zda by stálo něco na trase za podívání. A nebo doporučujete jet jen po dálnici, protože jinak je to časově náročné? Jak jsem psal, stačí nám dojet někde okolo Udine, tam přespíme. Děkuji za odpověď. H.

Z Janova nějaká významná bezplatná čtyřproudovka tímto směrem nevede. Můžete využít státní silnice, např. SS45 do Piacenza a odtud po SP10 + SR10 směr Cremona, Mantova, Legnano, Monselice a po SS16 do Padova, odtud po SR11 do Benátek. Z Benátek už potom po SS14 do Cervignano, po SR352 a SR56 do Udine a následně po SS13 do Tarvisio. O něco delší, ale turisticky zajímavější je jet po SS1 do Pisa, odtud po bezplatné čtyřproudovce do Florencie, odtud přejet po SS67 na východní pobřeží do Ravenna a následně po SS309 do Benátek.

# 11.01.2018, 07:49.
Pane Řehůřku, v květnu se chystáme na motorkách navštívit Korsiku. Chtěl bych vás poprosit o radu, jak nejlépe se tam dostat. Jsme ze Svitav a trajekt jede z Janova. Prosím o nacenění dvou cest a to přes Innsbruck a tu druhou přes Udine. Mapu vidím, ale nemohu z toho vyčíst v Itálii konkrétní poplatky za placené úseky. Cestu máme naplánovanou na dva dny s přespáním na italských hranicích, takže je možné i nějakým částem dálnice se vyhnout. Od hranic na trajekt na to máme celý den. Trajekt odplouvá ve 22:00. Děkuji za odpověď. H.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 5,20. V případě cesty přes Brenner zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,50 a na mýtném v Itálii € 37,70. V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte na mýtném v Itálii € 47,50. To samé při cestě zpět. Levněji to vyjde přes Švýcarsko, viz náš článek Na Ligurskou a Francouzskou riviéru levněji.

# 10.01.2018, 12:15.
První týden v květnu jedeme autem do Toskánska. Nebude ještě v průjezdu v okolí Alp sníh a potřeba zimních pneumatik? Jezdíme do Itálie pravidelně, ale v takovém brzkém termínu poprvé. Jednou se nám stalo, že v prvním týdnu června byly v okolí Alp jen dva stupně nad nulou. Děkuji za odpověď. Tomáš.

Historické denní průměry se začátkem května v oblasti Brennerského průsmyku pohybují kolem 12. stupňů, historické noční průměry kolem 4. stupňů. Pokud pojedete přes Tarvisio, tam se ty historické průměry pohybují přibližně o 4 stupně výš. Legislativně povinnost mít zimní pneumatiky v tomto období v Rakousku i v Itálii není. Pouze pokud by byla souvislá vrstva sněhu. To se ale v tomto období nepředpokládá. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi počasí a v případě nutnosti přizpůsobit tomuto čas přejezdu horského pásma.

# 08.01.2018, 20:37.
Prosím, jak se nejlépe dopravíme z Udine do Aprilia Marittima a zpět? Do Udine přijedeme 23.8. v 5:00 hodin ráno. Děkujeme. Libuše.

Z Udine do Aprilia Marittima jezdí autobus společnosti SAF. První jede z Autostazione v 6:20 a na místě v Aprilia Marittima je v 7:28. Jedná se o linku do Lignano. Jízdenka by měla stát kolem € 6,80 při nákupu na pokladně a € 7,50 při nákupu u řidiče. V jízdních řádech mohou samozřejmě v srpnu nastat změny.

# 07.01.2018, 19:19.
Prosím Vás, do Lignana Sabbiadora ze Zlína je jaká nejlepší trasa? Kvůli dětem. A jaká je tam cena poplatků pro rok 2018? Děkuji. Tamara.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 04.01.2018, 23:09.
Chystáme se na cestu po Itálii a chtěli bychom Vás poprosit o radu ohledně poplatků po cestě. Pojedeme z Prahy do Benátek, následně z Benátek do Boloně dále do Florencie a nakonec do Riccione a poté zpět do Prahy. Tuto cesto chceme podniknout na začátku února. Mohl byste nám prosím poradit nejlepší cestu a prozradit nám, na kolik by nás vyšly poplatky za celou cestu, když chceme zvolit variantu přes Linz? Předem děkujeme za Vaší odpověď. S přáním hezkého dne Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Benátky. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,00. Na trase Benátky - Padova - Bologna zaplatíte na mýtném € 13,90, na trase Bologna - Florencie € 8,10. Z Florencie do Riccione jsou dvě varianty - po SS67 do Forli a následně po SS9 do Rimini a Riccione. Tato trasa je bez poplatků, v případě volby trasy z Forli do Riccione po dálnici vyjde na € 4,00. Nejvyšším bodem na SS67 je Passo del Muraglione ve výšce 907 m. Druhá varianta pro nepříznivé počasí je po dálnici zpět přes Bologna. V tomto případě jsou poplatky € 17,20. Z Riccione můžete jet přes Rimini a dále po SS16 do Ravenna a SS309 do Mestre. Trasa je bez poplatků. Z Mestre potom stejnou trasu jako při cestě tam, poplatky jsou stejné. Celá trasa z Riccione po dálnici až k hranicím vyjde na € 37,80. V Rakousku jsou poplatky stejné jako při cestě tam.