f Itálie 2016 - otázky a odpovědi


 Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ITÁLIE 2016 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Itálie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Itálie a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ITÁLIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Rosolina Mare 2013, Benátky 2013, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Itálie, Kalábrie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -
- Předchozí - Následující -

# 25.05.2016, 09:05.
Od 2.7. do 9.7. máme trávit dovolenou v Itálii u jezera Como, oblast Dongo. Jedeme autem se dvěma malými dětmi z Jihlavy a nemáme zkušenosti s Itálií. Prosím, byli bychom vděční za radu k nejvhodnější trase, popř. v kterou hodinu nejlépe vyrazit a čeho se na cestě vyvarovat nebo s čím počítat. Uvažovali jsme také o přespání někde na cestě a tím se pokusit vyhnout hustému provozu, můžete i s touto variantou poradit? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Lucie.

Optimální trasa je následující: Jihlava - Pelhřimov - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - 180 - Pfunds - 27 - St. Moritz - Silvaplana - 3 - SS37 - Chiavenna - SS36 - SS340dir - Dongo. Potřebujete pouze desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně 8,80 EUR. V závěru od St. Moritz do Itálie je horská cesta se serpentinami na Passo del Maloja. Cesta se dá zvládnout bez přestávek za 10 až 11 hodin. Nicméně termín, ve kterém jedete je dost náchylný na dopravní zácpy. První větší problém Vás může potkat za Salzburgem, kde probíhají kontroly a opakovat se to může až do Innsbrucku. O něco větší množství turistů pojede opačným směrem (úsek Rosenheim - Salzburg). Doporučujeme vyjet co nejdříve. Přespání na cestě tento problém nevyřeší, protože kritické úseky jsou v první polovině cesty. Zlepšit situaci můžete tím, že vyjedete v pátek dopoledne a potom po cestě přespíte. Doporučujeme někde za Innsbruckem. Ubytování hledejte na Booking.

# 23.05.2016, 09:59.
V červnu budeme na dovolené v Bibione. Rádi bychom si udělali výlet k jezeru Lago di Garda. Můžete mi prosím, poradit spojení? Děkuji. Jitka.

Pokud si chcete udělat ten výlet na jeden den, berete si moc velké sousto. Velkou část dne strávíte dopravou. Přímý spoj nejede. První autobus ATVO z Bibione do Mestre k vlakovému nádraží jede v pracovní dny v 5:20. Na Mestre FS je v 7:07. Odtud jede v 7:24 vlak Trenitalia Regionale Veloce do Verony. Na místě je v 8:39. Potom záleží na Vás, kam chcete k Lago di Garda jet. Jízdní řády najdete na Lago di Garda. Zpět se dostanete stejným způsobem. Poslední autobus z Mestre FS do Bibione jede v 19:05, v Bibione je ve 20:50. Z Verona tedy musíte jet vlakem Regionale Veloce v 17:21, na Mestre FS je v 18:36. Ideální by bylo spojení z Benátek autobusem ATV - Linee ed Orari / Linee Turistiche, konkrétně linkou mezi Lago di Garda a Benátkami. Z Tronchetto jede navečer v 17:15 a u Lago di Garda zastavuje v Peschiera, Pacengo, Lazise, Cisano, Bardolino, Garda, Torri del Benaco, Pai, Castelletto, Porto di Brenzone, Cassone - Assenze, Malcesine, Navene, Torbole, Riva (příjezd 20:20). Zpět potom jezdí v 7:00 přes uvedené zastávky, na Tronchetto je v 10:30. Znamenalo by to tedy dvě noci strávit u Lago di Garda. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Lago di Garda. Doprava Bibione - Benátky je stejnou linkou ATVO.

# 22.05.2016, 22:01.
Hledal jsem nějaké informace o Itálii - Bibione - a narazil jsem na Vaše stránky. Chtěl bych se zeptat, jaká trasa pro mě bude lepší. Zda přes Rakousko nebo přes Německo. Vyjíždět budu z Hradce Králové dne 29.7.2016 kolem 22:00 hodin. A potřeboval bych vědět, co vše budu platit - dálnice mýtné atd. Jedeme rodina 2+2 děti. Dále by mě zajímalo, kde se dobře a levně v Bibione nakupuje - základní potraviny. Díval jsem se na internetu, že tam okolo Bibione jsou asi tři obchodní domy jako je u nás - Interspar, Billa atd. Je lepší jet z Bibione do Benátek autem nebo lodí? Sehnal jsem ubytování přes italskou cestovní kancelář bez stravy za € 680,00. Je to moc nebo v normě? Předem děkuji za odpovědi. Martin.

Ve Vašem termínu doporučujeme následující trasu: Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Vhodným a hodně zastoupeným nákupním řetězcem je Despar - Venezia / San Michele al Tagliamento. Vzhledem k počtu osob je pro Vás cenově výhodnější cestovat do Benátek autem. Získáte nejen nižší cenu, ale i časovou nezávislost. S pohonnými hmotami a parkováním se vejdete do ceny jízdenek. Cena na týden v tomto termínu odpovídá. Samozřejmě hodně přibližně. Neznáme kvalitu ubytování, věk dětí atd.

# 22.05.2016, 12:32.
Rád bych se Vás zeptal na co nejekonomičtější cestu - vyhnutí se placeným úsekům - pokud je to možné. Koncem července připlujeme trajektem společnosti Direct Ferries z Drače do Bari. Z Bari budeme cestovat do Neapole, dále pojedeme trasu Neapol - Řím, Řím - Florencie, Florencie - Benátky a Benátky - Olomouc. Děkuji mnohokrát za informace. Dalibor.

Z Bari se nejrychleji dostanete do Neapole po dálnici A14 a následně A16. Mýtné na tomto úseku je € 19,40. Mimo dálnice je vhodná cesta po SS96 do Altamura, Gravina in Puglia, Tolve a následně po SS7 do Potenza, odkud vede bezplatná dálnice k A3, která se také neplatí až do Salerno. Ze Salerno můžete jet do Neapole po souběžné silnici SS18. Z Neapole do Říma se dostanete po SS7qtr do Formia a následně po SS7 do Latina, odkud vede do Říma čtyřproudovka SR148. Z Říma potom jeďte po SS1 a na dálnici A12 se připojte na Civitavecchia Sud. Odtud se už neplatí. Končí u Tarquinia. Odtud pokračujte po SS1 na Grosseto, odkud vede částečně čtyřproudovka SS223 do Siena, ze Siena už trvalá čtyřproudovka do Florencie. Z Florencie doporučujeme jet do Benátek po dálnici za € 22,60. Pokud chcete jet mimo dálnici, jeďte po SS67 přes Forli do Ravenna. Odtud pokračujte po SS309 do Mestre. Poslední úsek po SS14 do Cerviano del Friuli, po SR352 do Udine, po SR56 k souběžné čtyřproudovce s A23, která Vás dovede kolem Udine na SS13. Po SS13 dojedete až do Tarvisio, kde se napojte na dálnici. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Počítejte s tím, že přejezdy hor v Basilicata a v Toscana / Emilia Romagna jsou hodně klikaté.

# 21.05.2016, 21:22.
Moc děkujeme za vyčerpávající informace, které nám při cestě na dovolenou pomohou. Píšete o kontrolách. Vůbec jsem netušila, že nějaké jsou ... Salzburg, Kufstein ... možná i Brenner. Pojedeme v noci s ohledem na děti, jezdí se nám vždy lépe. Nevíte, jak tyto kontroly probíhají a zda jsou po celých 24 hodin? Moc ještě jednou děkuji! S pozdravem Alice.

V současné době probíhají kontroly na rakousko - německých hranicích, na německé straně ve směru do Německa. Jsou na třech hraničních dálničních přechodech na dálnicích A8 Innkreis Autobahn, A1 West Autobahn, A12 Inntal Autobahn. Dálnice je svedena do jednoho pruhu a probíhají namátkové kontroly. Může se to kdykoliv změnit podle situace. V současné době je zdržení menší než 5 minut. V prázdninových kritických termínech to však může narůstat až na desítky minut nebo hodiny. Potvrzuje to i situace, která nastávala v zimních prázdninových termínech. Kontroly probíhají 24 hodin, v opačném případě by neměly význam. Toto se jedná o kontroly prováděné Německem. Rakousko už začátkem roku oznámilo, že plánuje zavedení dvanácti kontrol na své jižní hranici. Mezi ně patří i kontroly v Brennerském průsmyku. Vzhledem k tomu, že tam probíhají veškeré přípravy a stavební úpravy, nepředpokládá se, že by od tohoto kroku Rakousko ustoupilo.

# 21.05.2016, 14:17.
Velice vám děkuji za skvělé rady. Nakonec jsem na základě Vašich rad pobyt otočila nejdříve pojedeme od 26.5. do 29.5. na Ponzu a od 29.5. do 31.5 do Říma. Bude to jednodušší pro odlet a bude to bez stresu. Potřebovala bych se nyní hlavně poradit ještě ohledně cesty. 26.5. přilétáme na letiště Ciampino ve 13:15 a následně pojedeme vlakem do Formia a následně trajektem, který jsem našla na Vašich stránkách, v 17:30. Jakou dopravu z letiště byste tedy doporučil na nádraží? Preferuji jeden spoj bez přestupů. A následně jaký vlak? Nedokážu nějak odhadnout to, kolik času si dát po příletu na přepravu do centra a následně jaký vlak v kolik hodin vzít. Myslíte, že by nebylo lepší zaplatit lístky až na nádraží podle toho, který vlak stihneme? Dále se chci zeptat, jak daleko je z Formia nádraží do přístavu a zda nejsou také nějaké podmínky o kolik dřív musíme být na trajektu před vyplutím? Loď vyplouvá v 17:30. Následně se chci zeptat, zda se vyplatí z ostrova Ponza 29.5.2016 cestovat spíše do Anzia - trajekt je v Anzio v 18:50, nebo zase do Formia - trajekt je ve Formia buď ve 13:45 nebo v 17:35 podle toho, jaký zvolíme. Ten den totiž jedou trajekty do obou měst, časově nám je to celkem jedno, ale zase chceme strávit na cestě co nejméně času. Jde mi o to, zda je to potom lepší vlakem do Říma z Anzio nebo z Formia? Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Soňa.

Přímé spojení mezi letištěm Ciampino a Termini zajišťuje společnost Terravision. Cena jízdenky je € 4,00. Autobus jede ve 13:50, na Termini je ve 14:30. Vlak Trenitalia z Termini do Formia jede ve 14:56 a na místě je v 16:08. Jízdenka stojí € 8,20. Další vlak jede v 15:26 a na místě je v 16:32. Jízdenka stojí € 9,90. Nádraží je v blízkosti přístavu, pěšky se tam dostanete přibližně za 10 - 15 minut. Je to 700 m. Nicméně je to hodně natěsno. Pokud nestihnete výše uvedené spoje, další vlak už je na místě v 17:20 a trajekt nestihnete. Vzhledem k tomu, že výše uvedené vlaky jsou různé - regionální, Intercity - s různými cenami, doporučujeme nákup jízdenky na místě, nejlépe v automatu, kde je menší riziko fronty než u pokladny. Na trajekt společnosti Laziomar se musí cestující dostavit se zakoupenou jízdenkou nejméně 30 minut před vyplutím, s automobilem nejméně šedesát minut před vyplutím. Podmínky jsou uvedeny na stránce Trajekty. Odkaz je uveden v kroku objednávky. Zpět je jedno, kam se dopravíte, vlaků z Anzio i Formia jezdí hodně. Rozdíl je víceméně jen v ceně, rozdíl v době jízdy je minimální.

# 20.05.2016, 20:56.
Rádi bychom Vás zkušené poprosili o radu. V srpnu přiletíme do Bari a ubytovaní budeme čtyři noci v Polignano a poté dvě noci v Bari. Chtěli bychom se Vás zeptat, jak nejlépe cestovat z Bari do Polignano, zda je výhodnější cestovat vlakem nebo autobusem. Z Polignano se budeme do Bari vracet v neděli ráno. Jak je to s frekvencí spojů během víkendů? Předem děkujeme za Váš čas nám věnovaný a cenné rady. S pozdravem Viera a Martin.

Doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia. Mezi těmito městy je přímé spojení regionálním vlakem a jízdenka stojí € 2,50. Cesta trvá přibližně půl hodiny, četnost spojů je ve všední den velká, v neděli je jich o něco méně, ale jezdí po celý den. Spojení mezi letištěm a nádražím zajišťují autobusy AMTAB č. 16 - € 0,90 nebo rychlejší Tempesta - € 4,15.

# 18.05.2016, 11:19.
Samá chvála na vaše webové stránky. Loni jsme z nich čerpali při našem pobytu na Sicílii a letos už jsem se k nim vrátila automaticky. Mám také dotaz na naší cestu. Trasy i poplatky tady již uvádíte, přečetla jsem si je, ale máme dilema. Jsme dvě dvojice a chceme jet do Itálie k Lago di Garda do Sirmione jedním autem. Bohužel ale 2.7. jež je zde uváděn jako krizový termín. My bydlíme v Horních Bludovicích mezi Ostravou a Českým Těšínem, druzí v Praze. A teď náš dotaz. S ohledem na termín, finance, čas, zácpy atp. je lepší vyjíždět z Moravy přes Brno, Vídeň a dále nebo z Prahy na Plzeň, Mnichov a dále? Podle toho bychom se přesunovali k druhé rodině. Jen ještě uvádím, že s sebou povezeme i nějaké potraviny, takže přes Švýcarsko asi ne. Děkuji moc za váš čas. Hezký den. Hana.

Ať už z Moravy, tak i z Čech, přes Švýcarsko určitě nepojedete. Byla by to velká zajížďka. Situace bývá v tomto termínu už mnoho let napsaná stejným scénářem. Velké dopravní zácpy, které kulminují od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne. Vlna začíná v Německu a postupně se přesouvá do Rakouska směrem k Chorvatsku, ale i Itálii. Letos to bude pravděpodobně umocněno hraničními kontrolami, které zatím probíhají z Rakouska ve směru na Německo, začátkem července už ale budou zřejmě v provozu i ty u Brenneru. Ideální by bylo, kdyby se první rodina přemístila autobusem nebo vlakem do Brna, kde je vyzvednete a budete pokračovat na Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Peschiera - sjezd Sirmione. Dopravní špička bude určitě ve Vídni, tam se to ale vždy nějak rozjelo a zdržení nebylo velké. Horší to bude v sobotu dopoledne u severoitalských letovisek Lignano - Bibione - Caorle - Lido di Jesolo. Tady bývají velké zácpy. Ve Vašem směru máme následující řešení: z Villachu jeďte na Spitall. Tady opusťte dálnici a pokračujte na Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone, kde se napojte na italskou dálnici A22. Sjeďte na Affi / Lago di Garda Sud a pokračujte po SS450 a SR11 do Sirmione. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,60. Oproti jižní variantě o € 15,20 méně a oproti brennerské variantě o € 11,70 méně. Zpět potom už můžete jet přes Brenner. Úseku za Kufsteinem se můžete vyhnout cestou přes Garmisch-Partenkirchen.

# 17.05.2016, 23:01.
Máte zkušenost s parkováním osobního auta na letišti nebo v blízkosti letiště Milán Malpensa? Jaká je cena? Kde je vhodné parkovací místo? Budeme tam auto nechávat přibližně týden. Děkuji za odpověď. Markéta.

Pokud budete parkovat na letišti týden, doporučujeme nezastřešené parkoviště P1 (Long Term). Týden parkování Vás tam vyjde na € 45,00. Na terminál T1 se pěšky dostanete do pěti minut, na terminál T2 bezplatným autobusem do deseti minut. Možnosti parkování a rezervační systém najdete na Parking at Malpensa.

# 17.05.2016, 21:52.
Jaká je nejlepší trasa z Písku do letoviska Peschiera del Garda? Je vhodná trasa Písek - Salzburg - Innsbruck - Bolzano? A případně jaké jsou poplatky na celou cestu? Moc děkuji. Alice.

Vaše optimální trasa je následující: Písek - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Peschiera del Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v nějakém kritickém prázdninovém termínu, počítejte se zdržením za Salzburgem, dále před Brennerem resp. už před Innsbruckem. Cestou zpět před Brennerem a za Kufsteinem. Vše bude hodně ovlivněno také tím, zda budou ještě (Salzuburg, Kufstein) nebo už (Brenner) probíhat kontroly.

# 17.05.2016, 19:25.
Měla bych dotaz ohledně výše mýtného při cestě z Brennero do Montalto Marina (Lazio). Našli jsme dvě trasy, které by nám vyhovovaly. Po dálnici směrem na Řím a u Orvieta sjet a pokračovat do Montalto Marina nebo z Firenze jet směrem na Sienu a pokračovat podél pobřeží do cíle. Jaký rozdíl by byl ve výši mýtného? Děkuji za váš čas. Zuzka.

Optimální trasa je přes Siena. V úseku Florencie - Siena jedete po čtyřproudovce, za Sienou občas také. Mýtné na trase Brenner - Firenze Impruneta je ve výši € 33,20, na trase Brenner - Orvieto je € 44,30. Trasa přes Orvieto je přibližně o 30 km delší a půl hodiny rychlejší.

# 16.05.2016, 21:59.
Prosím Vás o radu. V polovině srpna se chystáme autobusem do Rimini a chtěli bychom si udělat jednodenní výlet do Benátek, případně Florencie. Jak nejlépe by se tam dalo z Rimini dopravit a kolik by to přibližně stálo? Pavel.

Vlakem Trenitalia se dopravíte do obou lokalit s přestupem na Bologna Centrale. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky se odvíjí od typu vlaku. Kombinace jízdenky v Intercity a regionálním vlaku do Benátek na Santa Lucia stojí € 27,65, kombinace jízdenky v regionálním vlaku a Frecciarossa nebo Frecciargento do Florencie na S.M.Novella stojí € 34,50. Zkalkulujte si cenu pro Váš termín a kombinaci osob na výše uvedených stránkách, je možné že pro Vaši konfiguraci využijete nějakou slevu. Z Rimini do Benátek můžete jet také autobusem společnosti Flixbus za € 15,00.

# 16.05.2016, 11:31.
2. července v sobotu máme s rodinkou rezervaci v kempu u Lago di Garda. Rád bych se Vás zeptal, v jakých hodinách - buď pátek večer a nebo sobota ráno - je nejvhodnější vyrazit na cestu autem z Českých Budějovic? Chtěli bychom jet přes Brenner. Moc děkuji. David.

Je to nejhorší termín z hlediska prázdninových dopravních zácp, který letos zřejmě nastane. Překonat ho snad může jen přelom července a srpna. Jediné pozitivum lze hledat v tom, odkud jedete a kam jedete. Největší nápor předpokládáme ve směru od Mnichova přes Salzbrug na Villach a také od Passau ve směru na Graz, tedy hlavně směry do Chorvatska. Ve Vašem směru to bude mírnější, ale ne bezproblémové. Z toho důvodu bychom my volili brzký ranní termín, protože večer a v noci se očekává vlna turistů směřujících k přímořským letoviskům do Itálie. Nicméně počítejte s tím, že probíhající kontroly před Salzburgem ve směru do Německa mohou provoz značně zpomalit, stejně tak připravované kontroly u Brenneru, u kterých se zatím neví, co s dopravou udělají. Tady předpokládáme, že to bude v opačném směru horší. Tradičně začínají kolony před Innsbruckem, hlavně díky mýtnici na brennerské dálnici.

# 15.05.2016, 23:48.
Pane Řehůřku, nejdříve bych chtěl poděkovat za Vaše super stránky a reportáže. Dále bych se chtěl zeptat, protože se s rodinou chystáme podruhé do San Benedetto del Tronto z Višnové u Příbrami, ale cesta je pro děti velmi dlouhá a vyčerpávající, zda byste mi prosím poradil někde na půli cesty nějaký dobrý motel na přespání. Děkuji moc. Tomáš.

17 km od sjezdu z dálnice Trento Sud je jezero Lago di Caldonazzo. U tohoto jezera je Camping Fleiola, ve kterém se můžete ubytovat v bungalovu na jednu noc za rozumnou cenu. Neznáme však Váš termín, takže nevíme zda bude volno. Je to za polovinou cesty, tedy ideální poloha, navíc ve velice atraktivním prostředí. Další možnosti ubytování najdete na Booking.

# 15.05.2016, 13:03.
Chci se zeptat. Jedeme koncem června 2016 do Itálie obytným autem poprvé a chceme navštívit více míst. Začneme v Bibione a chceme jet kolem pobřeží až do Rimini. Prosím, poraďte jaké jsou ceny a možnosti v autokempu k přespání na jednu noc a dobití baterií a doplnění vody a podobně a jak nejlépe zjistit, kde se kempy pro tato auta po naší trase nacházejí. Prosím o maximalní odpověď, jak nejlépe postupovat a na co si dát pozor, abychom se nedostali do problému.

Seznam kempů v Itálii najdete na portálech Camping a Unicamping. Kromě podrobných informací k jednotlivým kempům tam najdete i odkazy na oficiální stránky, kde získáte informace o cenách pro Vaši konfiguraci - obytný automobil, počet osob, požadované přípojky apod. V sezóně může nastat problém v některých kempech s tím, že požadují ubytování minimálně na dvě nebo tři noci. Další zdroj informací najdete na Camper Online - Sosta / Area Sosta Camper. Najdete tam i místa mimo kempy. Doporučujeme si sestavit itinerář s místy kde chcete kempovat a v těchto místech si najít ubytování na Vám vyhovujícím místě. V každém místě doporučujeme jednu nebo dvě záložní varianty. Kempování mimo k tomu určená místa je v Itálii zakázané.

# 14.05.2016, 22:54.
Absolutně mě nadchly Vaše webové stránky a tak bych si rád ověřil své domněnky a odhady na plánovanou cestu do Itálie. Odjíždíme z místa blízko Prahy a cílová destinace je blízko Merano, kousek od Bolzano. Termín naší cesty je od 27.6. do 4.7. 2016. Jedeme do Itálie autem poprvé. Protože s sebou bereme dvě malé děti, tak je nemožné jet jinak než autem, nebo se snad pokoušet jet někam dále - kočárky, odrážedla. A proto žádné praktické zkušenosti nemáme a rady na internetu bývají dost zmatené - některé články radí využití jedině zpoplatněných silnic, přejezdu u Brenneru, dálnice ... a jiné zase radí, že na přelomu června a července jsou dálnice a zpoplatněné silnice plné a okresky jsou ideálním řešením. Prosím Vás proto o návrh nejlepší možné trasy a to jak z hlediska času, tak i nákladů ... přeci jenom nemusím nutně zaplatit každé možné mýtné a nakonec v koloně strávit stejně dlouhou dobu jako bych strávil na okreskách. Také Vás prosím o hrubý odhad času, jaký si na cestu vyhradit a doporučený čas, kdy na cestu vyrazit. Dopředu Vám velice děkuji za Vaši odpověď. Jsem s pozdravem. Vojtěch.

Na dovolenou jedete v pondělí, to není rizikový termín z hlediska dovolenkových dopravních zácp. Tento kritický termín je v pátek 1.7.2016 a v sobotu 2.7.2016. Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd Bolzano Sud - Merano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 6,40. To samé při cestě zpět. Hrubý časový odhad je bez přestávek 7 hodin. Můžete jet samozřejmě i mimo dálnice, pokud se chcete vyhnout poplatkům. Potom je trasa popsaná v odpovědi ze dne 19.02.2016, 14:13, v případě že se nenapojíte na brennerskou dálnici, ušetříte i za průjezd Brennerem. To samé platí i o italské straně. Počítejte však s tím, že trasa se přibližně o dvě hodiny prodlouží.

# 14.05.2016, 18:15.
Ve vašich odpovědích jsme bohužel nenašli odpovědi k námi plánované cestě. Tímto bychom se chtěli na pár informací zeptat Vás. Chceme jet autem z Plzně k Lago di Garda a ubytovat se v nějakém kempu poblíž Gardy. Odtamdud máme v plánu výlet do Benátek. A po pár dnech pokračovat na Elbu. Cestu víceméně naplánovanou máme, ale zajímají nás především mýtné poplatky a popřípadě, zda se jim lze vyhnout a za jakou cenu. Děkujeme za odpověď. Kristýna.

Na trase Plzeň - Lago di Garda zaplatíte € 8,80 za rakouskou desetidenní dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a na mýtném v Itálii od € 12,60 do € 15,30 podle toho, kde u Lago di Garda budete bydlet. Na trase z Lago di Garda do Mestre zaplatíte na mýtném od € 13,30 do € 16,80. Z Mestre po Firenze Scandicii € 22,80 a z Collesalvetti po Rosignano € 5,30. Trajekty z Piombino najdete včetně cen na stránce Trajekty. Po cestě zpět zaplatíte na mýtném v Itálii € 5,30 + € 32,70. Za průjezd Brennerem € 9,00 a další rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 13.05.2016, 19:19.
Ráda bych se s Vámi poradila ohledně dopravy a hlavně lodní dopravy na ostrov Ponza. Jedeme s mužem na líbánky na dvě noci do Říma a na tři noci na ostrov Ponza. 1. Přilétáme 26.5. na letiště Ciampino přibližně ce 13:00 hodin a následně bychom se rádi co nejrychleji dopravili do centra. Máme pronajatý apartmán R-Home na Via Mario de Fiori 6, Piano Terra, Spagna, 00187 Řím. Chceme rychlou cestu bez přesedání a bloudění. Máme tedy použít bílé městské taxi a cena je potom € 30,00? 2. Dále se 28.5. potřebujeme přepravit během dne do města Anzio a na ostrov Ponza, kde máme další ubytování. Jak se nejlépe (asi vlakem) dostaneme z adresy R-Home na Via Mario de Fiori 6, Piano Terra, Spagna, 00187 Řím, Itálie do přístavu v Anzio a jak se potom co nejrychleji přepravit na ostrov? Našla jsme tuto lodní společnost: Vetor. Odjezd na ostrov Ponza je ve 12:00 a 17:15. Můžete mi poradit hlavně tu část cesty z apartmánu do města Anzio, případně uvítám i kontakt na jinou lodní společnost. Nejde mi o cenu, spíše o rychlost a pohodlnost přesunů. 3. Následně se potřebujeme přepravit z ostrova Ponza 31.5. na letiště Ciampino, kde nám odlétá letadlo ve 13:15. Budeme mít i jeden kufr k odbavení, tak raději chceme být na letišti s předtihem. Základní problém je, že lodní společnost se kterou na ostrov přijedeme tento den nejezdí a zatím jsem nenašla jinou. Mohl byste mi poradit jinou lodní společnost nebo vodní taxi? A dále nejrychlejší spoj z Anzio na letiště Ciampino. Nevěděl byste i orientační cenu taxi z Anzio na letiště? Nebo zda tam nejezdí nějaký shuttle bus. Pokud by to bylo moc riskantní cestovat vlakem kvůli času. Ostrov nechceme vynechat, dost nás okouzlil, takže počítáme i s dražší variantou lodní dopravy - soukromá loď, vodní taxi - na zpáteční cestě. Moc děkuji za Váš čas a odpověď. Soňa.

Cesta z letiště Cimapino do R-home veřejnou dopravou je jednoduchá. Z letiště jede autobus Atral na stanici metra Anagnina za € 1,20 a odtud metro A na Spagna za € 1,50. Z metra Spagna potom stačí jít na Piazza Spagna, odkud vede Via Borgognona. Je to úzká ulička před Španělskou ambasádou. Ta Vás dovede k Via Mario de Fiori, po které se vydáte doleva. Hned po pravé straně je R-Home. Bílé taxi z letiště Ciampino do této oblasti stojí € 30,00. Při cestě na ostrov Ponza se musíte nejdříve dopravit metrem A ze Spagna na Termini. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Anzio za € 3,60. Vlaková stanice je kousek od přístavu, dostanete se tam po Viale Claudio Paolini. Jízdní řády trajektů včetně cen najdete na stránce Trajekty - Pontine Islands. Na Ponza se dostanete i z Terracina. Sem se dostanete především při cestě zpět. Trajekt jede v 5:30, v Terracina je v 8:10. Nicméně dopravit se veřejnou dopravou je nereálné. Autobus Cotral jede na Laurentina 3 hodiny a odtud se musíte ještě přepravit metrem B a metrem A na Anagnina, následně autobusem na letiště. Řešením může být taxi. Cena se pohybuje od € 190,00. Řešení může být také jet trajektem do Formia v 6:45, kde je v 8:05. Odtud jedou přímé vlaky na Termini za 1,5 hodiny. Je to ale také dost natěsno.

# 13.05.2016, 14:20.
Prosím vás, nesúvisí to len s Rímom. Mám na vás pár otázok. Ideme autom na dovolenku a tak ma zaujíma, či viete odporučiť nejaké zaujímavé miesta blizko cesty medzi Rímom a Florenciou, Florenciou a Benátkami, Benátkami a prechodom Villach. Ďakujem pekne. Jozef.

Mezi Římem a Florencií doporučujeme navštívit San Gimignano. Je to středověké město s 15. věžemi, zapsané na seznamu UNESCO. Najdete ho za Sienou. Mezi Florencií a Benátkami určitě doporučujeme navštívit města Bologna a Padova. Z Benátek směrem k hranicím doporučujeme jet údolím z Gemonna do Tarvisio. Je to pěkná přírodní scenérie. Kdykoliv můžete zastavit, projít se, prohlédnout si vesničku.

# 13.05.2016, 08:14.
V srpnu se chystám do Itálie. Existuje autobusové spojení mezi Brnem a Civitanova Marche? Jedu ke známým do Potenza Picena, ale tam asi žádný autobus nejede. Děkuji. Martin.

O přímém linkovém autobusovém spojení nevíme. Doporučujeme jet z Brna autobusem Eurolines, Student Agency nebo Tourbus do města Bologna. Autobusy zastavují na autobusovém nádraží, které je přímo před nádražím Bologna Centrale. Odtud pokračujte přímým vlakem Trenitalia Intercity do Civitanova Marche. Odtud potom jede autobus společnosti Contram do Potenza Picena. Zastávka je 400 m od vlakové stanice směrem k moři na Viale Giacomo Matteotti za kostelem Cristo Re, u čerpací stanice. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2016, 21:53.
Pane Řehůřku, objevila jsem Váš web. Je velmi užitečný, všechna čest. A tak se s dovolením zeptám na cestu do San Benedetto del Tronto. Vyjíždíme z Českých Budějovic a rozhodujeme se, zda jet přes Innsbruck nebo Villach. Chtěli bychom se cestou tam nebo zpět podívat na nějaké památky - Bologna, Padova nebo Verona, Trento apod. a možná také trochu ušetřit, tedy jet mimo dálnici. Můžete mi popsat resp. srovnat obě trasy i se srovnáním s variantou mimo dálnice? Děkuji moc. Jitka.

Po dálnici vychází poplatkově lépe varianta přes Brenner, nicméně doporučujeme variantu přes Villach. Jedna z důvodu, že tato trasa nabízí více možností smysluplné cesty mimo dálnici a také proto, že za Salzburgem při cestě tam a za Kufsteinem při cestě zpět probíhají kontroly, které mohou představovat riziko zdržení. Ve Vašem termínu už budou pravděpodobně probíhat kontroly i u Brenneru. Trasa přes Villach by neměla být v polovině června kritická z pohledu dopravních zácp, tak jak to bývá právě v úseku před taurenskými tunely na přelomu prázdninových měsíců. Jeďte tedy trasu České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 49,70. Celkem za oba směry tedy € 131,20, o € 11,00 více než přes Brenner. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku pro cestu zpět. My jezdíme v Itálii následovně: v Tarvisio sjíždíme z dálnice a do Gemona pokračujeme po SS13 mimo dálnici. Mimo dálnici jedeme také v úseku Mestre - Ravenna po SS309 a v úseku Ravenna - Rimini Nord po SS16. Úspora v tomto případě je € 24,10, celkem tedy € 48,20. Trasa je popsaná v reportáži Gargano 2008.

# 12.05.2016, 14:48.
Na přelomu června a července jedeme osobním vozidlem do letoviska Pineto na Palmové riviéře. Požádal bych vás o navržení nejoptimálnější cesty z Prostějova do Pineto. Na kolik nás přijde zaplacení dálničních poplatků v Itálii a kde je nejvýhodnější tankovat pohonné hmoty? Děkuji za odpověď Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Atri / Pineto - Pineto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 52,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a po SS13 jeďte do Gemona, kde se na dálnici opět připojte. Z dálnice sjeďte opět v Mestre a pokračujte po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini Nord. Tady se napojte zpět na dálnici. Na mýtném v tomto případě zaplatíte € 28,40, úspora v obou směrech je tedy € 48,20. Cesta je poipsaná v reportáži Gargano 2008. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 12.05.2016, 12:18.
Chtěl bych se Vás zeptat, kam byste mi doporučil vyrazit s dětmi ve věku 5 a 8 let na výlety v okolí města Bari. Letos poprvé letíme a já jsem se rozhodl letět do Bari a následně dojet vlakem do městečka Barletta. Vlaky jezdí přibližně po 30. minutách, našel jsem si to na stránkách dopravce Ferrovie Nord Barese, odkud bychom plánovali výlety. Dále nejsem schopen najít informace týkající se pláží, ale dle Map Google to vypadá, že ve měste Barletta je dost písečných pláží. Je to tak nebo se mýlím? Dále by mě zajímalo, jak je to s čistotou moře, již 3x jsme byli v Caorle, kde se nám moc líbilo, ale moře tam úplně čisté nebylo. Děkuji za Váš čas a odpověď. S pozdravem Jan.

Doporučujeme dva výlety vhodné pro děti uvedeného věku - ZOO Safari Fasano a Aquaparco Ippocampo. Pláže u Barletta jsou písčité. Moře je na jihu čistější než na severu, počítejte však s tím, že písek u písčitých pláží způsobuje dojem zakalené vody.

# 12.05.2016, 11:30.
Ráda bych se zeptala, zda je možnost využití regionální dopravy mezi městy Bibione - Caorle a Bibione - Lignano Sabbiadoro k individuálním výletům, nebo zda je možnost se do těchto míst z Bibione dostat jen formou fakultativních výletů od cestovní kanceláře. Děkuji za odpověď. Jaroslava.

Mezi Bibione a Lignano jezdí linka č. 8-52 společnosti ATVO. Jedná se o linku z Benátek do Lignano. Jede 10 spojů, z toho 8 v pracovní dny a 8 ve dnech pracovního volna a to v době od 16.6. do 31.8. Během školního vyučování jezdí linka č. 490 společnosti SAF, dva spoje denně. S dopravou do Caorle je to o něco horší z důvodu vodních ploch, které se musí objíždět. Spojení je autobusem ATVO s přestupem v Latisana, Portogruaro nebo San Stino di Livenza. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2016, 10:32.
Jedeme 22.7.2016 z Prahy do Itálie - Abruzzo, Silvi Marina. Chtěl bych se zeptat na mýtné, které nás čeká a kde? Popřípadě jakou cestou eventuálně máme jet. Pokud vím, tak přes Rakousko. Štefan.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 50,40. To samé při cestě zpět. Počítejte s tím, že už začne riziko tvorby dopravních zácp. V pěti německých spolkových zemích začínají prázdniny, v dalších devíti budou probíhat. Jen dvě si ještě týden počkají. Jedná se o Bádensko-Württembersko a Bavorsko, díky tomu to bude o týden později ještě horší, protože se jedná o velké území a obyvatel právě na jihu Německa.

# 10.05.2016, 21:14.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Plzně do Rimini v Itálii a ceny poplatků za cestu tam a zpět. Děkuji. Jirka.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,00. To samé při cestě zpět.

# 10.05.2016, 14:35.
Chtěla bych se zeptat na cestu do Itálie. Jedeme poslední týden v červnu. Všichni s dětmi, takže nejrychlejší cestu z Vimperka na Šumavě na Palmovou riviéru, přesněji do Abruzzo. Hlavně mě zajímá, jaké poplatky nás čekají. Děkuji. V.

Vaše optimální trasa je následující: Vimperk - Strážný - Freyung - Passau - Braunau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Abruzzo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. V Itálii se cena odvíjí od toho, kam přesně v Abruzzo pojedete. Nejsevernější letovisko je Martinsicuro, tam mýtné vyjde na € 49,70, nejjižnější letovisko je San Salvo Marina, tam mýtné vyjde na € 60,80. To samé zaplatíte při cestě zpět. Pokud však pojedete poslední týden v červnu z pátku na sobotu, počítejte s dopravními komplikacemi. Je to tradičně termín, kdy se tvoří obrovské zácpy především mezi Salzburgem a tauernskými tunely a v sobotu ráno u severoitalských letovisek (Lignano, Bibione, Caorle, Lido di Jesolo) na A4. Doporučujeme vyjet v pátek co nejdříve, nejlépe ráno.

# 10.05.2016, 09:50.
Velmi děkuji za odpověď. Měl bych ještě jednu otázku ohledně placení dálnic kartou. Do kterého oddílu vjet a potom kde je automat a kde je obsluha.Takže jak se zachovat v obou případech? Děkuji. Bohuslav.

Odpovědi na Vaše otázky najdete v reportáži Garagno 2008. Konkrétně typy mýtných bran v článku Domů - označení bran dle způsobu platby. Ideální je vjet do brány s obsluhou, kde je možná platba v hotovosti i kartou. Nad branou je piktogram ruky a peněz. Obsluze předáte lístek, na displeji se zobrazí částka, obsluze podáte kartu nebo peníze. Už se nám stalo, že všechny brány s obsluhou byly zavřené, pak nezbývalo než jet k bráně s automatem - piktogram peněz. Popis platby najdete v článku Potřetí na Gargano, ve třetím odstavci.

# 09.05.2016, 22:30.
Pane Řehůřku, letos v červenci pojedeme obytným automobilem z Teplic přes italské Lago di Garda do Chorvatska a pokud by to bylo možné, potřeboval bych se zeptat na pár informací. Nejdříve bych se chtěl zeptat, zda je možné přenocovat někde na parkovišti nebo u zábavního parku Gardaland. Nebo zda se nenachází v jeho blízkosti, mezi Bardolinem a Gardalandem, nějaký STPL. V případě že ano, přál bych si vědět cenu daného STPL. Jednalo by se o 2 až 3 noci, jelikož dále pokračujeme přes Benátky do Chorvatska. Dále bych se chtěl zeptat, zda byste byl tak hodný a řekl mi, kolik se platí za obytné auto v Itálii a Chorvatsku mýtné, popřípadě do jaké skupiny naše obytné auto spadá. Jedná se o vůz pro 6 lidí s nástavbou a hmotností do 3,5 t a s výškou nad přední nápravou více jak 2 metry. Cesta bude procházet přes Rakousko - Brenner - Lago di Garda - Benátky - Rakousko- Rijeka - Makarská a cesta zpátky z Makarské do ČR povede přes Slovinsko a hraniční přechod Hatě. Kolik tedy prosím Vás přibližně zaplatím za poplatky po cestě? Cenu naší a rakouské známky již vím. Mnohokrát Vám děkuji. Martin.

Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree sosta camper. Do pole Nei diontori zadejte Gardaland. Nabídne Vám to možnosti v okolí Gardalandu. Podle mapy si můžete vybrat nejvhodnější. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. V Itálii spadá obytné auto do třídy B se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou větší než 1,3 m. Na mýtném mezi Brennerem a Affi zaplatíte € 15,70, mezi Peschiera a Terstem € 21,00. Ve Slovinsku potřebujete dálniční známku. Obytné vozy bez ohledu na výšku vozu spadají do kategorie 2A, tj. jako osobní automobily - viz DARS a platí za týdenní známku € 15,00, za měsíční známku € 30,00. V Chorvatsku spadáte do skupiny II, do 3,5 t se dvěma nápravami a vyšší než 1,9 m. Od Rupa po Zagvozd zaplatíte mýtné ve výši HRK 15,00 (A7) + HRK 72,00 (A6) + HRK 251,00 (A1). Za průjezd tunelem Sveti Ilja zaplatíte HRK 30,00. Při cestě zpět zaplatíte opět průjezd tunelem Sveti Ilja HRK 30,00, v úseku od Zagvozd po Macejl zaplatíte HRK 306,00 (A1) + HRK 72,00 (A2). Pokud od nákupu slovinské dálniční známky uplyne týden, potřebujete další týdenní (pokud nebudete mít rovnou měsíční), stejně tak v Rakousku, pokud uplyne od nákupu desetidenní dálniční známky deset dní, potřebujete další. Dvě desetidenní rakouské dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční.

# 09.05.2016, 12:44.
16.6. se chystáme odjed autem z Prahy do Leuca v jižní Itálii. Jelikož jedeme do Itálie poprvé, chtěla bych Vás požádat o radu, kterou trasu máme vybrat. Původně jsme chtěli zvolit cestu přes Michov a potom přes Brenner, ale dočetla jsem se v novinách, že se na ten průjezd docela dlouho čeká kvůli zavedení pasové kontroly a stavění zdi. Co si myslíte o trase okolo Benátek? Myslíte, že bude hodně zatížená nebo spíše to bude klidnější varianta před začátkem prázdnin? Předem děkuji za Vaši odpověď. Katia.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Foggia - Bari - Brindisi - Lecce - Gallipoli - Leuca. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 73,70. To samé při cestě zpět. Váš termín ještě není kritický z hlediska dopravních zácp, nicméně mohou vznikat lokální zácpy v některých úsecích, jako je obchvat Mnichova, okolí Rosenheimu, před Innsbruckem, před Brennerem, kolem města Bologna atd. Není to však nic zásadního. Kontroly v úsecích ve kterých probíhají, tj. na rakousko - německých hranicích, představují v běžném provozu zdržení řádobě jednotek, maximálně desítek minut. Horší situace nastává v kritických termínech, kdy ta doba významně narůstá. Nicméně Váš termín je ještě více jak za měsíc, těžko odhadovat, jak se situace kolem Brenneru vyvine. Většinou ale problémy se zdržením vznikaly ve směru do Německa. Pokud pojedete v noci, tj. za předpokladu klidnějšího průjezdu po D1, jeďte přes Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v první variantě. Trasa je sice delší o více jak 100 km, vyhnete se však mnohým kritickým úsekům. Náklady na pohonné hmoty se Vám vrátí úsporou na mýtném € 6,10 oproti Brenneru. Pokud pojedete přes České Budějovice - Salzburg - Villach, náklady na mýtném vzrostou o € 5,40 díky průjezdu tauernskými tunely. Trasa kolem Benátek by neměla být v tomto termínu kritická, kromě průjezdu kolem města Bologna, tam se tvořily od rána zácpy vždy.

# 06.05.2016, 16:59.
Chtěl bych se zeptat, kudy jet nejrychleji a nejlevněji z Českých Budějovic do Riminni. Děkuji. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 35,90. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v termínech na přelomu měsíců 6/7 a 7/8, počítejte s tím, že se budou tvořit kolony. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. Mimo dálnici úseky Tarvisio - Gemona (SS13) a Mestre - Rimini (SS309, SS16). Úspora na mýtném je v obou směrech celkem € 48,40. Trasa je popsaná v reportáži Gargano 2008.

# 06.05.2016, 13:26.
V červenci jedeme do Alba Adriatica a tak bych se chtěl zeptat ohledně výletů do nějaké zajímavé lokality v okolí. Třeba historické nebo přírodní, případně lokální lodní spojení. Děkuji za odpověď. Bohuslav.

Pro návštěvu jsou zajímavá historická města Ascoli Piceno a Aquaviva Picena. Z přírodních zajímavostí je to Parco Nazionale del Gran Sasso. V blízkosti Alba Adriatica je aquapark Onda Blu.

# 05.05.2016, 20:36.
Také já patřím mezi ty, kterým Vaše rada již prospěla. A ještě bych uvítala jednu informaci, kterou nemohu najít. Existuje regionální veřejná doprava mezi Florencií a San Gimignanem? Moc děkuji. Eva.

Z Florencie se do San Gimignano dostanete kombinací autobusů SITA. Konkrétně se jedná o linky 131O a 130 s přestupem v Poggibonsi. Do Poggibonsi můžete jet také regionálním vlakem Trenitalia. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 05.05.2016, 16:15.
Mám spěšný dotaz. V sobotu pojede můj tříletý syn s mojí mámou a tátou k Lago di Garda. Syn má svůj cestovní pas, mám napsaný souhlas, že jede a mám to v češtině i v angličtině a raději to podepíši u notáře, ale nevím, zda to má podepsat i otec, což nestihne. Děkuji. Katka.

Měl by stačit souhlas jednoho z rodičů. Konkrétní doporučení Ministerstva zahraničních věcí najdete v článku Písemný souhlas rodičů.

# 05.05.2016, 12:31.
Prosím o radu. Chceme jet koncem června z Brna do Sirmione. Prosím o radu, kudy nám vyjde cesta přes Itálii nelevněji, popř. cenu za poplatky. Také mě zajímá, zda je dobré jet zpátky v pátek nebo raději počkat do soboty. Děkuji za odpověď. Katka.

Jeďte trasu, která je přibližně o 30 km delší než přes Tarvisio a Padova, ale podstatně levnější: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bessanone - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Sirmione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,60. To samé při cestě zpět. Oproti cestě přes Tarvisio a Padova ušetříte celkem € 29,60. Zpět jeďte jak Vám to bude vyhovovat. Navržená trasa je mimo výrazná rizika dopravních zácp.

# 05.05.2016, 07:37.
Děkuji za rychlou odpověď. Můžete mi prosím ještě sdělit, kde na trase doporučujete tankovat. V Rakousku, v Itálii? Existuje pro oblast Lago di Garda nějaká slevová karta? Děkuji za informaci. Zdeněk.

Tankujte určitě ještě v Rakousku a mimo dálnici. My jsme vždy tankovali v Hall in Tirol. Tam byla cena vždy nejlepší na Shell. V současné době je o něco levnější Eni na silnici č. 171 směrem k Innsbrucku. V loňském roce byla k dispozici zdarma Garda Promotions Card. Vydávaly je turistická informační centra a vybraná ubytovací zařízení. Karta byla slevová na tři dny. Nevíme ale, zda se tato akce bude opakovat i v tomto roce.

# 04.05.2016, 16:45.
Děkuji za plodný web, musí to být pro Vás náročné sedět u počítače a odpovídat a odpovídat a odpovídat. Potřebovala bych se zeptat, jaká možnost je parkování v Trentu a která místa bychom neměli minout v regionu Trentino. Popř. tip na doboru vinici v tomto regionu. Vím, je toho moc, podle fotek a Google Maps to vypadá, že kam se člověk vrtne, tam je to překrásné. Děkuji a mějte se krásně. Dominika.

Možností parkování v Trentu je hodně. Od bezplatných parkovišť, přes parkovací domy až po zpoplatněná stání na ulici. Podívejte se na stránky Trento / Parcheggi. Najdete tam podrobné informace. Turisticky zajímavá místa najdete na Visit Trentino - je tam obrovské množství aktivit - od přírodních parků, vodopádů, jezer, kaňonů, jeskyní, přes hrady, musea a typické vesničky. Trentino je vinařský kraj, to je jako byste chtěla po nás tip na dobrou vinici na Moravě. V kraji se pěstují převážně bílá vína. Typickými odrůdami pro tuto oblast jsou Marzemino, Nosiola a Teroldego. Do vinařství se pořádají exkurse s ochutnávkami. Jednou z možností je např. návštěva Tenuta San Leonardo. Více informací o exkursi najdete na Get Your Guide.

# 04.05.2016, 00:42.
Rád bych Vás požádal o radu k první cestě do Itálie do oblasti Aldena s možnou návštěvou Verony a jezera Lago di Garda. Jelikož jsem tam byl jako student základní školy se školou, tak se od té doby změnilo pár věcí a hledám důležite informace a kalkulace, abych mohl cestu uskutečnit a mohl tím dát pěkný dárek své rodině. Předem vám děkuji za vaši ochotu a odpověď. Václav.

Vaše otázka je hodně obecná. Není v našich časových možnostech odpovídat formou zpracování turistického průvodce pro danou oblast. Doporučujeme hledat odpovědi v těchto našich otázkách a odpovědích, popř. otázku zacílit na konkrétní problém.

# 03.05.2016, 10:56.
22. července jedeme na dovolenou do Itálie. Jaká je pro nás nejvýhodnější trasa z Liberce s ohledem na možné případné zácpy? A kolik na cestě zaplatíme za mýtné a tunely a další poplatky? Můžete mi napsat i ekonomickou variantu cesty? Děkuji. Zdeněk.

Optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - SP11 - SS572 - Moniga del Garda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. 22. července by ještě neměl být ten největší nápor, který se očekává následující týden. Nicméně doporučujeme vyjet co nejdříve, od 14:00 hodin se už mohou tvořit kolony. Při cestě zpět jsou možná riziková místa před Brennerem a za Kufsteinem kvůli kontrolám, které zde zřejmě už (v případě Brenneru) / ještě (v případě Kufsteinu) budou probíhat.

# 01.05.2016, 15:45.
V červnu budeme cestovat do Itálie - Grosseta a tak nás zajímá nevhodnější cesta. Děkuji. Eva.

Nepíšete odkud vyjíždíte, potom je těžké navrhnout ideální trasu. Je třeba se dostat do města Bologna. Buďto pojedete přes Brenner na Verona a Modena nebo přes Tarvisio na Udine a Padova. Z Bologna potom na Florencii, z dálnice sjedete na sjezdu Impruneta a budete pokračovat po bezplatné čtyřproudovce na Siena a Grosseto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. Pokud pojedete přes Vídeň a Tarvisio, zaplatíte na mýtném v Itálii € 37,50. To samé při cestě zpět.

# 01.05.2016, 11:35.
Už několikrát jsme byli autem v Toskánsku a tentokrát bychom chtěli zkusit jet vlakem. Dá se někde najít spojení a cena Olomouc - San Vincenzo? Nejlépe bez přestupu. Dále se nemůžeme dohodnout na termínu 3. září - 10. září 2016 a nebo 10. září - 17. září 2016. Ohledně počasí. Který termín je lepší, méně srážkový? Kde najdu dlouhodobější předpověď počasí pro Itálii? Moc děkuji. Kristýna.

Bez přestupu se vlakem z Olomouce do San Vincenzo nedostanete. Ideální spojení je z Vídně vlakem EN235 z Wien Hbf v 19:23, který jede do Říma. Vystoupit musíte ve Florencii na Firenze S.M.N. Vlak tam dojede v 6:07 následující den. Jízdenka stojí € 89,00. Z Florencie potom jede osobní vlak s přestupem v Pisa Centrale. Odjezdy jsou v 7:28, 9:28, 10:28, 11:00. A nebo přímý vlak až v 11:28. Jízdenka stojí € 13,50. Do Vídně se z Olomouce dostanete nejlépe autobusem Student Agency s přestupem v Brně za 305,- Kč. Tak dlouhodobé předpovědi Vám nikdo nesdělí. První termín je z hlediska pravděpodobnosti lepšího počasí z pohledu teplot a srážek samozřejmě lepší. Před odjezdem můžete sledovat předpovědi na portále Meteo.

# 27.04.2016, 13:14.
Poprosila bych o radu ohledně cesty z Prahy Michle na Lago di Garda do Sirmione. Jaká je nejoptimálnější trasa a jaké poplatky nás budou čekat po cestě, tj. dálniční známky a mýtné? Cestovat budeme 18.6. s ročním dítětem. A jak dlouho bude přibližně cesta trvat? Google mapy sice ukazují čas přibližně 8 hodin, ale to mi přijde dost nereálné. Reálný čas je pro nás důležitý hlavně kvůli dítěti. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Veronika.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Peschiera - Sirmione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. Čas 8 hodin je reálný pro standardní provoz. Je to kalkulováno na rychlost 100 km / h. Trasa vede pořád po dálnici. K tomu je potřeba připočítat čas na plánované přestávky a rezervu pro možná zdržení. Váš termín není kritický z hlediska dopravních zácp, nicméně počítejte se zvýšeným provozem na obchvatu Mnichova, kolem Rosenheimu, na začátku brennerské dálnice. Zpět potom z důvodu kontrol před Brennerem (tam už budou s největší pravděpodobností zřízeny kontroly), před Kufsteinem a opět kolem Rosenheimu a Mnichova.

# 25.04.2016, 23:33.
Prosím o radu, jakou trasu zvolit z Prahy do Cavallina - Treporti. Odjíždíme 14.5.2016. Pojedeme s malým dítětem, upřednostňujeme rychlou cestu bez případných zácp a kolon. Vyplatí se pořídit si na italské dálnice Telepass? Kde ho připadně v Praze pořídit? Máte tip na tranzitní ubytováni? Velice děkuji. Hezký večer. Vlaďka.

V termínu 14.5.2016 nehrozí riziko dopravních zácp. Není vyloučeno, že někde po cestě na nějakou lokální dopravní zácpu narazíte, je to však stejné riziko jako kdekoliv jinde. Doporučujeme trasu Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona di Piave - Jesolo - Cavallino Treporti. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 14,30. To samé při cestě zpět. Seznam prodejců Telepass v ČR je uveden v odpovědi ze dne 22.03.2016, 22:40. Běžnému turistovi a na tak krátkém úseku se vyřízení a použití Telepass nevyplatí, stejně tak nákup karet Viacard. Doporučujeme mýtné platit v hotovosti nebo platební kartou.

# 25.04.2016, 22:25.
Prosím o radu, jak jet nejlépe 6.5. z Prahy do Malcesine - Lago di Garda? Nevím, zda už budou kontroly na Brenneru? Dále. Pojedou tam moji rodiče a tříletý syn. Musí mít nějaký souhlas, že mohou jet se synem? I kvůli kontrolám? Děkuji. S.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Torbole - Malcesine. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. To samé při cestě zpět. Kontroly zatím probíhají na Vaší trase při cestě do Německa za Kufsteinem. Stavební práce na stavbě plotu a zázemí pro kontroly byly zapopčaty u Brenneru 12. dubna. Kontrolní stanoviště a plot mají být dokončeny koncem května. Kdy však budou kontroly zahájeny nikdo nezveřejnil. Souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilé osoby doporučujeme.

# 25.04.2016, 11:49.
Včera jsem se vrátila z Itálie a dnes jsem znejistěla, zda mám zaplacené mýtné. Na Brenneru při výjezdu jsem jela k budce s obrázkem ruky, pěněz a platebních karet. Ptala jsem se člověka v budce, zda mohu platit kartou. Vzal si ji, řekl, že ano - co tam s kartou dělal, to jsem neviděla a potom mi ji vrátil s jakýmsi dokladem. Brala jsem to jako doklad o zaplacení, ale teď, když se dívám na výpis transakcí z karty, tak tahle platba tam chybí. A když si prohlížím doklad, tak se mi také moc nezdá. Nemáte s tím zkušenost? Kopie dokladu je v příloze. Děkuji moc. Jana.

Částka € 32,70 je v pořádku, odpovídá projetému úseku Firenze Scandici - Brenner. Máte tam uvedeno kdo účet vystavil, číslo pokladny, datum, čas, je také jasné v jakém úseku jste dálnici využila a jakou částku zaplatila. Nemusíte se ničeho obávat. Banky bohužel nefungují až tak online, jak bychom si to v současné době představovali. Počítejte s tím, že platba se na Vašem kartovém účtu objeví se zpožděním jednoho i více dnů.

# 23.04.2016, 13:36.
Mohl byste mi prosím, poradit ohledně cesty z Ostravy do Toskánska, přímořského městečka Cecina? Jaká trasa bude nejlepší a zejména, na kolik vyjdou dálniční poplatky? Velmi děkuji za odpověď a přeji vše dobré. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - sjezd Cecina Nord - Cecina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Florencii € 36,90 a ve druhém úseku na A12 € 4,70. To samé při cestě zpět.

# 23.04.2016, 11:04.
V srpnu pojedeme z Mostu v Ústeckém kraji na Lago di Garda do Moniga del Garda. Chtěl bych poprosit o nejlepší cestu a jak to bude s poplatky za tunely a dálnice, mýta. Děkuji moc. Richard.

Jeďte standardní trasu: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Peschiera del Garda - SR11 - SS11 - Menasasso - SS572 - Moniga del Garda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět.

# 21.04.2016, 16:25.
Za týden se chystáme na dovolenou na výletní loď, která odplouvá z italského Janova. Chtěla bych se zeptat, která cesta by byla finančně nejméně zatěžující a naopak, která cesta by byla do Janova nejrychlejší? Vyjíždíme z Hradce Králové. Děkuji moc za radu. Lucie.

Trochu kratší a trochu rychlejší je trasa přes Švýcarsko. Současně je tato trasa ale také výrazně nejlevnější. Jeďte: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Genova. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,40) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 14,40. Celkem tedy za oba směry € 65,20. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 100,60 a při cestě na víc jak 10 dnů na € 109,40.

# 20.04.2016, 10:00.
Pán Rehúrek, mohla by som Vás ešte poprosiť o jednu láskavosť? Pomôžete mi s transferom z letiska Marco Polo do Lido di Jesolo? Asi poletíme 13.6.2016. Prílet máme okolo 13:00 a odlet vo štvrtok alebo v piatok okolo 12:00 hodín. Ešte sme sa nerozhodli, kedy presne poletíme. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Gabriela.

Viz naše odpověď ze dne 19.04.2016, 16:23.

# 20.04.2016, 09:23.
Chystáme se 8.7. autem do Martinsicuro v Itálii ze Sokolova u Karlových Varů. Můžete mi prosím poradit, kudy bude nejlepší cesta? A na kolik nás vyjdou poplatky? Děkuji za ochotu a odpověď. Barbora.

Viz naše odpověď ze dne 13.03.2016, 19:41, první varianta. Na rozdíl od ní pojedete přes Pomezí a na dálnici A93 se napojíte u Marktredvitz. Ceny jsou stejné.

# 19.04.2016, 14:36.
Pročetla jsem snad všechny zodpovězené dotazy k dopravě do Itálie, ale nenašla jsem odpověď. Potřebovala bych najít optimální cestu z Teplic do Caorle. Pochopila jsem, že z hlediska dopravní zacpy i neplacení tunelů je nejlepší trasa Teplice - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Caorle. Dívala jsem se do vyhledávače a napadla mě ještě cesta a to přes České Budějovice - Linz - Rottenmann - Leoben - Judenburg a zpět na A2 přes Klagenfurt a Villach nebo to vzít zajížďkou ale lepší silnicí přes Graz. Vyhnuli bychom se tak naší stále ucpané D1 a také dopravní zácpě u Vídně. Myslíte, že by to touto trasou šlo nahradit nebo nás tam čeká nějaké úskalí a bude lepší si zajet raději přes Brno a Vídeň? Děkuji velice za Vaši odpověď. Lenka.

V tomto případě je na cestě také placený Bosruck Tunnel. Mýtné je ve výši € 5,00. V případě pokračování na Graz po A9 je kousek za křížením s S6 další Gleinalm Tunnel. Mýtné je ve výši € 8,50. Nicméně dálnice A9 je v době dopravních prázdninových špiček také zatížená kolonami. Je to hlavní směr od Norimberku do Chorvatska - Maribor, Zagreb. Při cestě v noci nebo k ránu už není D1 tak kritická a dopravní zácpy ve Vídni se vždy nějak rozjedou. Jezdíme tudy vždy a nikdy jsme se nedostali do časově významné kolony. Se zácpami na rakouských dálnicích směřujících z Německa do Chorvatska se to nedá srovnávat.

# 19.04.2016, 10:58.
Řehůřkovi, už léta jezdíme do Itálie. Většinou to býval Severní Jadran, potom Palmová riviéra a nakonec jsme podle Vašich rad navštívili krásné Gargano. Letos bychom rádi prozkoumali Toskánsko. Jedeme vlastním autem a potřebovali bychom dobrou trasu do Mazzanaty di Vada. Nevíme, jak je to na této trase s mýtným, kolik přibližně máme počítat na cestu. Jsme z Východních Čech. Z informací na internetu jsme zjistili, že je to menší skromné městečko. Jedeme s dětmi a rádi bychom navštívili i zábavní park nebo aquapark v blízkosti. Dají se sehnat někde informace o cenách, otevírací době v češtině? S jazykem je to u nás bohužel bída. Někde v okolí by mělo být i městečko Saturnia - toskánské lázně, kde nás zaujaly přírodní vodopády. Nevíte, zda jsou běžně dostupné a zda se lze přiblížit vozem a někde poté procházkou? Případně mramorové doly - Lom Cava Romana. Měl by být dosažitelný úzkým údolím Frigido směrem do městečka Forno. Ubytování zajištěné máme, místo je bohužel bez delagáta, tak hledáme informace, kam se v této lokalitě podívat. Děkuji za Vaše cenné informace a úžasný web. Kamila.

Doporučujeme trasu: Ústí nad Orlicí - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - mýtnice Rosignano M. - sjezd Cecina Nord - Mazzanta. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Firenze Scandicci € 36,90 a ve druhém úseku po Rosignano M. € 5,30. To samé při cestě zpět. Přibližně 4 km od Mazzanta směrem na jih je aquapark Acqua Village Cecina. Otevřeno mají od 10:00 do 18:00, od června. Parkování je zdarma, vstup pro dospělého je € 22,00, pro dítě od 3. do 11. let € 16,00 a do 2. let je vstup zdarma. Od 14:30 je vstupné levnější - € 17,00 / € 12,00. Terme di Saturnia jsou od Mazzanta docela daleko - přibližně 160 km, kousek za Grosseto. Le Cascade del Mulino jsou u silnice SP10, která se v tomto místě stáčí na východ a potom zase na západ. Parkoviště tam je. Veškeré informace o mramorových dolech u města Carrara jsou na Turismo Massa Carrara.

# 17.04.2016, 15:16.
Ve všech Vašich přispěvcích doporučujete do Caorle trasu z Brna směr Graz - Tarvisio - Caorle. Co trasa Graz - Ljubljana - Gorizia - Caorle? Je tam velký rozdíl v mýtě v Itálii? Děkuji za odpověď. Pavel.

Trasu přes Tarvisio doporučujeme proto, protože ji máme mnohokrát projetou, ověřenou a současně je nejrychlejší, nejkratší a nejlevnější. Na Ljubljanu jsme samozřejmě jeli také. Nevýhodou trasy přes Slovinsko je to, že od Grazu především na Maribor je větší riziko dopravních zácp v kritických termínech, v současné době Vám také nikdo nezaručí, že nebudou probíhat na slovinskou - italské hranici kontroly, tedy další zdržení. Ve Slovinsku zaplatíte týdenní dálniční známku v ceně € 15,00, většinou však potřebujete dálniční známku měsíční, protože většina týdenních pobytů probíhá od soboty do soboty, což je 8 dní. Měsíční dálniční známka stojí € 30,00. V Itálii pak zaplatíte na mýtném € 5,60. Celkem tedy tam a zpět včetně rakouské desetidenní dálniční známky v ceně € 8,80 zaplatíte € 35,00 / € 50,00 / € 58,80 (do 7. dnů / do 10. dnů / nad 10 dnů do měsíce). V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte mýtné v Itálii ve výši 13,30. Celkem tedy tam a zpět včetně rakouské dálniční známky zaplatíte € 35,40 / € 35,40 / € 44,20. My většinou jezdíme v úseku Tarvisio - Gemona mimo dálnici. Je to minimální zdržení a vzhledem k profilu ještě minimální spotřeba. Na mýtném se v tomto případě ušetří v jednom směru € 6,00, v obou € 12,00.

# 15.04.2016, 23:32.
Chystám se koncem dubna autem do Milána. Mohl byste mi prosím poradit, jaká cesta je z Prahy nejrychlejší a kolik tunelů nad 2 km se na cestě nachází? Kvůli klaustrofobii. Nebyla by vhodnější cesta přes Vídeň, Klagenfurt, Udine? Děkuji za pomoc. Nikola.

Nejkratší a nejlevnější trasa vede přes Švýcarsko. Tam je ale hodně tunelů a jsou dlouhé. Např. San Bernardino je dlouhý téměř 7 km. Trasa přes Graz a Klagenfurt a dále do Itálie obsahuje také hodně tunelů, řada jich je dlouhá i dva kilometry, jeden dokonce i tři kilometry. Pro Vás asi nejschůdnějším řešením bude cesta přes Brenner. Trasa sice není bez tunelů, jeden je v Innsbrucku, další jsou na Brennerské dálnici a také v Itálii. Jejich délka však nepřesahuje 900 m. Nemá smysl to objíždět mimo dálnici, tam jsou ty tunely občas i delší.

# 14.04.2016, 19:13.
Na vašich stránkách jsem si našel, že dáváte rady ohledně cest do Itálie. Jelikož se na dovolenou vydávám poprvé samostatně autem, rád bych Vás požádal o pár rad. Cestoval bych z Prahy a rád bych objel pár zajímavých míst, která stojí v Itálii za navštívení. Svou cestu bych chtěl začít Janovem - Pisa - Řím - Rimini (týdenní cílová destinace) a poté návrat zpět do Prahy. Rád bych ušetřil co nejvíce peněz i přes nějakou tu hodinu navíc. Moc bych si vážil vašich rad, či případných nápadů na místa, která by také stála za prohlédnutí. Předem děkuji. Michal.

S ohledem na maximální úsporu doporučujeme následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - 171 - Innsbruck - 174 - 182 - Brenner - SS12 - Bolzano - Trento - Verona - SR62 - Mantova - SP10 - Cremona - Piacenza - SS45 - Janov. Tato trasa je zcela bez poplatků. Můžete samozřejmě podle časových požadavků v některých úsecích volit cestu po dálnici. Trasu Janov - Pisa je možné absolvovat po SS1. Potom doporučujeme po bezplatné SGC Firenze - Pisa - Livorno dojet do Florencie a odtud po bezplatné RA Firenze - Siena do Siena se zastávkou v San Gimignano. Ze Siena po SS223 do Grosseto a odtud po SS1 do Říma. Z Říma potom po SS3 do Terni a odtud po bezplatné SS3bis přes Perugia do Cesena a odtud po SS9 do Rimini. Z Rimini po SS9 do Bologna, Modena a po SS12 do Verona a zpět stejnou cestou jako při cestě do Itálie. Celá popsaná trasa je bez poplatků a často po čtyřproudovkách, především v jižní části mezi Janovem, Římem a Rimini. K návštěvě jsou zajímavá historická města, kterými budete projíždět. Ubytování po trase doporučujeme hledat na Booking.

# 14.04.2016, 07:30.
Pán Rehúrek, ďakujem za Vašu odpoveď. Dívala som sa už na daný link, ale vlak v tej dobe, nakoľko prílet do Benátok je okolo 12:30, z Mestre nejazdí. Preto som myslela, ako sa dostať do Padovy a odtiaľ taxíkom? Alebo iným spôsobom? Následne máme odlet 15.6. z Benátok v 11:40. Ak by ste mi mohli pomôcť, bola by som Vám vďačná. Ďakujem. Gabriela.

Pravděpodobně zadáváte špatnou stanici. Cílová stanice se jmenuje Terme Euganee-Abano-Montegrotto, vlaky jezdí z Mestre ve 14:03, 15:03, 15:54, 16:03, 16:54, 17:03, 17:35 atd.

# 13.04.2016, 13:46.
Cestujem do Benátok letecky z Prahy na letisko Marco Polo v júni 2016, približne 13.6. s 6,5 ročným synom. Potrebovali by sme sa dostať z letiska do hotela v Montegrotto Therme. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa tam najrýchlejšie dostaneme? Najvyššie autobusom, pretože taxi za € 200,00 je príliš drahý. Prílet máme o 13:00. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Gabriela.

Z letiště jeďte autobusem ACTV č. 15 za € 8,00 na Mestre FS a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Montegrotto Therme za € 4,80.

# 12.04.2016, 17:11.
V červenci pojedu autem s rodinou do Duino - Aurisina v Itálii. Je vhodnější jet přes Slovinsko nabo se mu i s ohledem na cenu dálniční známky vyhnout? Kolik tedy celkově zaplatím na poplatcích? Děkuji. Ivo.

Trasa přes Slovinsko je o něco kratší a levnější. Ale jen v případě, že jedete maximálně na týden. V tomto případě zaplatíte za týdenní slovinskou dálniční známku € 15,00. Pokud pojedete na delší dobu, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku, která stojí € 30,00. Italská varianta Vás přijde na mýtném na € 11,80, za obě trasy tedy € 23,60. Je třeba počítat ještě v obou variantách s desetidenní rakouskou dálniční známkou v ceně € 8,80 resp. i druhou v případě cesty na více jak 10 dnů. Dvě desetidenní známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. My bychom ale volili jinou variantu. Jedeme tak pokaždé do Itálie. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona, odtud už dále po dálnici. Mýtné Vás v tomto případě vyjde na € 5,80, celkem na € 11,60. S náklady za pohonné hmoty za o něco delší trasu Vás to nakonec vyjde stejně jako cesta přes Slovinsko v případě do 7. dnů včetně. Variantu přes Slovinskou tedy doporučujeme v případě, že Vaše cesta potrvá maximálně 7 dnů a v případě, že se v červenci nějak zásadně nezmění situace kolem hraničních kontrol na slovinsko - italské hranici.

# 11.04.2016,11:26.
Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat na jednu věc. Možná to máte zjištěno. Mám řidičák čisté B. Takže u nás mohu tahat soupravu do 4250 kg. Platí toto i v zahraničí, konkrétně v Německu, Rakousku a v Itálii? Nebo ho budu muset rozšířit na B+E? Auto s karavanem se vejde do 3,5 tuny. Děkuji. David.

Aktuální informace najdete na ÚAMK - Informace / Turistické informace / Itálie - Německo - Rakousko / Řidiči a vozidla.

# 11.04.2016, 11:05.
Chtěl bych se zeptat, jaké jsou možnosti parkování blízko centra Milána? Chystáme se tam být tento týden ve všední dny - středa, čtvrtek, pátek. Vzhledem k tomu, že jsme čtyři a bydlíme spíše na předměstí v Cinisello Balsamo, asi se nám vyplatí auto více, než platit čtyři jízdenky. Navíc jsme i pohodlní. Jen by mě zajímalo, jaká je možnost ve městě zaparkovat, obzvlášt pro auto s cizí SPZ. Děkuji. Jakub.

Možnosti parkování v centru Milána najdete na My Parking - Milano.

# 11.04.2016, 10:42.
20. dubna se chystáme z Kutné Hory do Orte. Jaká je nejlepší cesta? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Doporučujeme trasu: Kutná Hora - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Orte - Orte. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,40. Tato trasa je stejně dlouhá časově i vzdálenostně jako přes Prahu - Mnichov a Brenner, je však levnější o € 4,80 a nabízí více možností smysluplné jízdy mimo dálnici a tedy další úspory. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnici a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se na dálnici napojte a sjeďte z ní až v Mestre - směr Ravenna (SS309) / Marghera / Interporto / Zona Industriale. Pokračujte po SS309 přes Chioggia až do Ravenna. Tady pokračujte po SS16 a po chvíli odbočte na SS3bis směr Roma (E45) / Ancona (A14) / Mirabilandia. Po čtyřproudovce SS3bis jeďte až k Terni, kde se napojte na SS675 směr Viterbo. Podjedete dálnici, přejedete Tiberu a sjedete na Orte. Na mýtném ušetříte € 39,70, celkem tedy za oba směry € 79,40.

# 10.04.2016, 15:57.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak se lze nejlépe časově a finančně dopravit vozem do italské Savony? Je lepší cesta přes Švýcarsko nebo Rakousko? Přes Brenner? Je při cestě přes Švýcarsko průjezd i Rakouskem, tedy zda je nutná známka i pro Rakousko? Děkuji. Miroslav.

Doporučujeme cestu přes Švýcarsko. Je to o něco kratší, o něco rychlejší a o dost levnější. Trasa je: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (sjeďte z dálnice už na německé straně), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,79) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,00. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 72,79. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na € 108,00 resp. na € 116,80 při cestě delší než na 10 dnů.

# 10.04.2016, 15:01.
Chcela by som Vám poďakovať za všetko, čo robíte pre nás cestovanie chtivých ľudí. Vlani ste nám veľmi dobre poradili, ako sa dostať z Budapešti do San Menaio - lietadlom, autrobusom a vlakom. A tento rok sa na Vás obraciam opäť s prosbou o pomoc. Tiež by sme chceli niekedy v júli doletieť niekam do Talianska a dostať sa niekam k moru. A súčasne niečo pekného vidieť. Rozmýšľam nad viacerými možnosťami, ale chceme si nechať poradiť. 1. letieť do Neapola, tam byť 2 až 3 dni a potom tak na týždeň na Ischii. 2. letieť opäť do Bari a odtiaľ nejako na juh do Monopoli alebo kde nám odporúčate, přibližne 100 km od Bari aj viac, ak poviete, že je tam krásne. Že by až do Lecce? 3. letieť do Trapani a niekam sa prepraviť na Sicílii a požičať si auto a tak. Kde by ste nam odporučili sa orientovať na tú časť ostrova, ako je Trapani? Aká letoviska? Na opačnej strane - Taormina, Messina, Catania - som už bola. Pomohli by ste nám s výberom? Máme rezervované ubytovanie aj v Neapole, aj v Bari, aj na Ischii. Všetko ešte s možnosťou zrušenia. Len sa nevieme rozhodnúť pre tie správne letenky - správny smer. Sme mladí, tak hľadáme niečo so životom, s ruchom, nie úplne zase ako Mallorca, nie diskotéky, len taký južanský taliansky večerný život v uličkách, posedieť pri vínku, dať si cestoviny. Nič luxusného, ale aby bolo teplé a čisté more. Ten Jadran u Rodi bol super! Neviem, ako je na tom druhá strana Talianska, na Ischii napríklad. Dobrý prístup k moru a možnosť sa tam nejako dostať miestnou dopravou. Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc. Vlasta.

Pokud jste byli na Garganu i na Sicílii, potom Vám nemůžeme doporučit nic jiného než Kalábrii. Oblast kolem Capo Vaticano patří k tomu nejlepšímu, co může tato oblast nabídnout. Spádové letiště je v Lamezia Terme, ale i z Neapole se tam dá bez problému dopravit vlakem. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006. Odtud můžete podnikat výlety nejen do městeček podél pobřeží, ale i na Aiolské ostrovy nebo do parků Sila Grande a Asporomonte. Z Vašich možností bychom volili západní část Sicílie. Pokud si budete půjčovat auto, pak bychom za výchozí bod volili San Vito Lo Capo. Je tam jedna z nejkrásnějších pláží v této části Sicílie. Míst k vidění je na západě Sicílie hodně, jsou zmiňovaná v našich otázkách a odpovědích Sicílie.

# 09.04.2016, 18:24.
Prosím o naplánování nejlevnější varianty cesty z Ostravy do Malcesine. Budeme navštěvovat i okolní města podél jezera Lago di Garda. Je cesta kolem jezera také zpoplatněna? Prosím o tip na výlety s puberťáky a zda se dají v Itálii sehnat levnější vstupenky do Gardalandu na dva dny? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Monika.

Nejlevnější trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Torbole - Malcesine. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,90. Je to o necelých 50 km delší než klasická trasa přes Brenner. Vyhnete se ale Brenneru (€ 9,00) a snížíte mýtné v Itálii o € 2,70. V obou směrech tedy ušetříte € 23,40. Tipy na turistiku najdete na Garda Trekking. O jedniné slevě do Gardalandu víme v případě online nákupu přes oficiální stránky - Gardaland. Promoakce s kupóny běží zatím na jednodenní vstup, kdy lze ušetřit € 6,00.

# 09.04.2016, 15:33.
Letos v první polovině července jedem do Toskánska a budeme ubytovaní v kempu ve městečku San Vincenzo. Rádi bychom si udělali výlet na Elbu i s autem a s koly. Rádi bychom jeli trajektem z Piombina. Můžete nám dát tip, kde koupit lodní lístky na trajekt a říci nám, jak se cestuje po Elbě na kole a kde jsou zajímavá místa, která stojí za to navštívit? Chtěli bychom tam pobýt třeba i 3 nebo 4 dny někde zase v kempu. Děkuji za odpověď. Petr.

V červenci doporučujeme online rezervaci. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Elba Island. O cykloturistice na Elbě se dočtete v článku Ostrov Elba na kole. Najdete tam i tipy na cyklotrasy.

# 08.04.2016, 14:33.
Děkuji za odpověd, chci vás ještě poprosit o radu. V několika diskusích jsem si všimnul, že v termínu od 29.7. do 30.7. je lepší se vyhnout Německu kvůli dopravním zácpám a zvolit jinou trasu. Chtěli bychom odjíždět z Ústí nad Labem 29.7. přibližně v 17:00 hodin. Děkuji za radu. Petr.

Nepsal jste přesný termín, proto jste obdržel v odpovědi standardní cestu. Termíny na přelomu června a července, července a srpna, z pátku na sobotu jsou vždy nejhorší z hlediska dopravních zácp. Kritické místo bude kolem Mnichova a od Rosenheimu k Brenneru. Dále pak u města Bologna. Možnou variantou je cesta popsaná v odpovědi ze dne 19.02.2016, 14:13 a můžete také volit delší cestu přes Prahu, Brno, Vídeň, Graz, Villach, Mestre. Odpadne platba za Brenner a další úspory tato trasa nabízí v Itálii. Je to popsané v odpovědi ze dne 28.03.2016, 22:52. I tady se však zácpě zřejmě nevyhnete. Hrozí ve Vídni, po napojení na A4 v Itálii a v Mestre. Nedosahují však zásadních rozměrů.

# 07.04.2016, 19:06.
Pane Řehůřku, strašně moc děkuji. Nad tou trasou Švýcarskem přes Lecco a Lago di Como jsem si dost lámala hlavu, než jsem se osmělila Vás požádat o radu a vlastně jste mi ji potvrdil a hlavně vím na 100%, že nepotřebujeme švýcarskou dálniční známku, což jsem netušila. Nenašla jsem na mapě Trivio Fuentes, ale z Chiavenny po SS36 do Lecco je to snad jednoznačné - samý tunel. A co se týká tunelů Landecker a Roppener, to zvládneme, jsou větší záludnosti v tunelech než výfukové plyny. Například v Černé Hoře zásadně neosvětlené tunely, nejlépe do zatáčky a do kopce a uvnitř se před sluncem schovávající stádečko krav. Ubytování přes Booking už máme, na dvě noci v Imperii proto, že kamarád se chce podívat do Monte Carlo v pondělí 30.5. Tak doufám, že tam nebude přelidněno, když o víkendu předtím se jedou závody. V Toskánsku na tři noci máme již ubytování zarezervované také, jen se ještě rozhoduji mezi Cerbaia in Val di Pesa, což mi přijde strategičtější poloha nebo Castelfranco di Sopra, což je zase možná hezčí krajina. Ráda si nechám poradit.. Ale zase dále od Florencie a San Gimignana apod., samozřejmě. Ještě jednou děkuji za odpověď, jsem vám opravdu vděčná. Teď ještě pěkné počasí. Zdravím. Ivana.

Trivio Fuentes je lokalita za řekou Adda před napojením SS36 na čtyřproudovku. Pokud se chcete vyhnout tunelům na východní straně Lago di Como, můžete jet i po jeho západní straně. Po připojení na dálnici A9 už ale platíte od Como mýtné. Do Milána je to € 3,90. Těžko radit mezi Cerbaia in Val di Pesa a Castelfranco di Sopra. Pokud chcete nějaký čas strávit návštěvou Florencie, pak doporučujeme volit ubytování přímo ve Florencii. Pokud plánujete návštěvu San Gimignano, Siena a dalších míst v okolí, doporučujeme to ponechat až po Florencii. Potom je výhodné přejet přes Arezzo na SS3bis a po ní do Ravenna a dále po SS309 do Mestre. Bez poplatků. Úspora € 23,40. Zajížďka jen přibližně 50 km.

# 07.04.2016, 15:43.
Chtěla bych přespat v okolí La Spezia s minimálními náklady. Ideální by bylo ubytování zdarma v nějkém kláštěře. Je to možné? Děkuji za odpověď. Kristýna.

Zkuste se obrátit na Monastero Santa Croce.

# 07.04.2016, 14:01.
Měl bych dotaz, na kolik vyjde přibližně mýtné při cestě do Bologna. Je to levnější přes Brenner nebo Tarvisio? Děkuji. Michal.

Z pohledu italského mýtného je to levnější přes Brenner. V tom případě zaplatíte € 25,40. V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte € 28,00. K tomu je třeba připočítat poplatky v Rakousku. Desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 potřebujete ze všech směrů. Pokud pojedete před Brenner, zaplatíte ještě mýtné € 9,00 za průjezd Brennerem. Pokud pojedete ze Salzburgu na Villach, zaplatíte ještě mýtné € 11,50 za průjezd tauernskými tunely. Trasa od Vídně na Villach a Tarvisio už neobsahuje další poplatky.

# 07.04.2016, 10:34.
Chystáme se na letní dovolenou k Lago di Garda. Protože celou cestu odřídí manželka. Já nejsem řidič. Chtěli bychom přespat někde cestou tam i zpět. Nevíte o nějakém motelu nebo jiném levném ubytování nejlépe v Rakousku blízko A12 nebo A22? Děkuji za odezvu, i pokud nic vědět nebudete. Jiří.

5 km od dálnice A12, od sjezdu Wiesing je středisko Schlitters. V okolí je ubytování cenově přijatelné a z hlediska vzdálenosti je to určitě za polovinou vaší trasy. Bohužel jste neuvedl odkud vyjíždíte, tak to nešlo určit přesně. Ubytování hledejte na Booking / Schlitters podle Vámi zadaných termínů a parametrů. Nechte si nabídku seřadit podle ceny.

# 06.04.2016, 23:09.
Cestuji na dovolenou do Toskánska - Bagnoregio. Přes Villach, Tarvisio a dále se chci přes Itálii vyhnout dalničním poplatkům. Je to vůbec možné? Není zpoplatněn úsek Benátky - Chioggia? Poraďte nejvýhodnější a nejzajímavější trasu, na čase mi nezáleží. Děkuji. Petr.

Z Tarvisio jeďte po SS13, jezdíme po ní vždy a je to bezproblémová cesta. My se připojujeme na dálnici u Gemona. Pokud chcete jet mimo dálnici, pokračujte po SS13 do Udine. Tady chvíli pojedete podél dálnice a poté se připojte na SR56 a SR352. Druhá Vás dovede přes Palmanova k silnici SS14, po které dojedete přes Portogruaro až do Mestre. Tady se napojte na SS309 a pokračujte přes Chioggia do Ravenna. Odtud jeďte po SS3bis přes Cesena k Perugia a dále až do Ponterio. Na sjezdu Todi / Orvieto opusťte SS3bis a pokračujte po SS448 podél Tibery a Lago di Corbara k dálnici A1. Tu podjeďte a v Baschi Scalo se napojte na SP98 a následně SP55, které Vás dovedou do Bagnoregio. Na celé popsané trase v Itálii se neplatí poplatky. Zaplatíte tedy jen desetidenní dálniční známku v Rakousku ve výši € 8,80, popř. druhou při cestě zpět. Většinu trasy máme projetou, její úseky jsou popsané v našich italských reportážích. SS3bis je čtyřproudovka, často používaná kamióny z důvodu vyhnutí se mýtu při cestě do Říma.

# 06.04.2016, 18:08.
V červenci se chystáme na dovolenou autem do Martinsicuro. Prosím o radu, jaká je nejlepší trasa z Ústí nad Labem a kolik mě budou stát poplatky? Děkuji za odpověď. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálnční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,70. To samé při cestě zpět.

# 06.04.2016, 11:47.
1.7.2016 se chystáme vyjet s přáteli do Bibione. Poradili byste nám prosím nejlepší cestu autem z Mnichova Hradiště? A pokud to bude možné, uvedete i veškeré náklady na cestě? Tunely, dálnice atd. Děkuji mnohokrát. Aneta.

Optimální trasa je následující: Mnichovo Hradiště - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Travisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Jedete však v termínu, ve kterém pojede spousta dalších cestovatelů. Trasa je nejen hlavním tahem z Německa do Itálie, ale i do Chorvatska. Zácpy se budou tvořit především mezi Salzburgem a tauernskými tunely. Další zácpy očekávejte na dálnici A4 v Itálii za Palmanova. My bychom v tomto termínu volili o něco delší trasu: Mnichovo Hradiště - Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. Z poplatků odpadne € 11,30 za tauernské tunely, což vám vrátí zvýšené náklady na pohonné hmoty za delší trasu.

# 05.04.2016, 22:03.
Chystáme se do Itálie z Prahy s výletem na Elbu. Spát budeme na pevnině v kempu poblíž Livorna. Chtěli bychom se zeptat na nejlepší cestu, dálniční poplatky, zda tunelem nebo přes Alpy nebo autovlakem. Také čeho si po cestě nejvíce všímat - památky, rozhledny, krásná místa. Co určitě nevynechat? Děkujeme za odpověď. Zdraví Jaroslav.

Z Prahy do Livorno doporučujeme klasickou trasu přes Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Autovlaky do Livorno jezdí z Vídně, při obsazeném automobilu se to nevyplatí vzhledem k ceně jízdenek pro posádku. Co cestou navštívit hodně záleží na Vašich zájmech a na tom, kolik času na toto poznávání budete mít. Před Innsbruckem je hodně navštěvované muzeum firmy Swarovski - Swarovski Crystal World ve městečku Wattens. Nad Innsbruckem je Nord Park, kam se dá vyjet zubačkou a následně lanovkou. Jsou odtud nádherné pohledy hluboko dolů na Innsbruck. Ještě po cestě zubačkou je zajímavá Alpenzoo. V Itálii stojí za zastávku Lago di Garda. Z historických měst pak Verona, Bologna a Florencie.

# 05.04.2016, 20:39.
Děkuji za odpověď. Byl jsem si jistý, a opravdu to tak vyplývá, že vaše odpověď: Četl jste zřejmě o tunelech na A10 mezi Salzburgem a Villachem, které jsou zpoplatněny částkou € 11,50. Vás se to ale netýká - se týká odpovědi na příspěvěk na cestu z Karlových Varů do Bibione. Protože my jedeme do Rimini a také přes Salzburg a Villach, tak jsem se raději zeptal znovu. Jinak bych na vás měl dvě otázky: 1. Plánujeme, že budeme ráno stát a snídat v Ikea Salzburg. Je nějaká rozumná trasa, jak se vyhnout právě těmto zmiňovaným tunelům do Villachu? 2. Jak potom z Villachu dál do Rimini? Nechceme vidět Itálii jen z dálnice a také třeba ušetřit za mýto, tak nějaká alternativní trasa? Např. po dálnici až do Benátek / Venezia a tam uhnout na SS309 a po ní po pobřeží až do Rimini? Nebo je to po pobřeží špatná trasa a máte ještě nějakou lepší alternativu? Velice děkuji za odpověď a za rady. Petr.

Robert není Bohumír :-) Nicméně k Vašim otázkám. Rozumná trasa není. Jedinou možností je trasa přes Obertauern, Mauterndorf a Katschberg. S plně obsazeným a naloženým autem to nedoporučujeme. Neznamená to, že se to nedá zvládnout, ale je to zbytečný extrém. Katschberg jsme několikrát absolvovali během pobytu v Alpách a už se nám i stalo, že jsme předjížděli auto s karavanem, které to nezvládlo. Odpověď na druhou část otázky máte právě v té odpovědi, které se ta Vámi zmiňovaná týkala. Konkrétně tedy v odpovědi ze dne 30.03.2016, 17:16.

# 05.04.2016, 13:21.
Prosím o informace ohledně nejvhodnější cesty motorkou z Brna do Itálie, výše mýtného, poplatků a případných kolon v termínu 28.5. až 29.5.2016 tam a zpět z Itálie 3.6.2016. Cesta do italské Imperie je plánovaná přes Rakousko, přespání cestou přibližně v polovině trasy - např. Landeck, Ga Pa, Feldkirch apod. Pokračování Švýcarskem, cesta zpět z Florencie nebo Lucca přes Villach. Počítáme s cestou po neplacené SS13 Gemona - Tarvisio. Je Švýcarskem lepší cesta přes Bregenz - Chur - Como po dálnici nebo podél řeky Inn přes Sankt Moritz a ze Silvaplana nebo Chiavenna se vrátit k dálnici? Cestou do Itálie žadné velké přejezdy hor neplánujeme, spíše vyhlídkovou trasu a nevím, jak ta krajina tam vypadá. Děkuji předem velice za rady. S pozdravem Ivana.

Pro motorku doporučujeme následující trasu, která bere ohled na optimalizaci platby mýtného a dálničních známek: Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer - St. Johann in Tirol - Wörgl - Innsbruck - Landecker Tunnel - Hoch - St. Moritz - Chiavenna - Trivio Fuentes - SS36 - Lecco - Milano - Tortona - Savona - Imperia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 5,10. Tuto známku potřebujete i pro průjezd Landecker Tennelem. Je otázkou, zda tento tunel na motorce absolvovat. Je dlouhý 7 km a dýchání moc příjemné nebude. To samé platí i o 5 km dlouhém Roppener Tunnel před Imstem. Ve Švýcarsku pojedete po nezpoplatněných úsecích. V Itálii po dálničních obchvatech kolem Milána platit nebudete, mýtná brána je až na A7 po připojení z A50. V úseku Milano - Imperia zaplatíte na mýtném € 21,00. Z Florencie (Nord) po Gemona zaplatíte na mýtném € 30,70, resp. z Lucca € 34,80. V tomto termínu by výrazné kolony být neměly. Cestu přes Švýcarsko a Itálii si můžete prohlédnout přes Mapy Google v režimu Street View. Ubytování po cestě doporučujeme hledat přes Booking.

# 05.04.2016, 10:21.
5. července se chystám s rodinou do Itálie. Pojedu s autem na LPG a s karavanem. Mapa ukazuje cestu: Folmava, Cham, Straubing, Salzburg, Villach, Udine, Lignano. Poplatky jsem si našel přibližně € 10,00 za dálnice v Rakousku, € 10,00 za tunel a € 10,00 mýto v Itálii. Je to přibližně tak? Jen netuším, jak je průjezd tunelem s LPG. Není tam nějaké omezení? Vzhledem k rychlosti soupravy kolem 80 km v hodině počítám přibližně 10 hodin na cestu dlouhou 650 km. Uvažuji vyrazit kolem čtvrté ráno a po obědě být na místě. Mohu někde v tomto časovém plánu počítat s kolonou? Kemp uvažuji: Camping Sabbiadoro. Nemáte osobní zkušenost? Děkuji. David.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. V Itálii spadáte do kategorie se třemi nápravami, tzn. mýtné je vyšší. Pokud byste měl model karavanu se dvěma nápravami, zaplatil byste v Itálii € 23,10 za soupravu se čtyřmi nápravami. S LPG byste měl tunely na dálnicích projet bez omezení. Ve Vašem termínu, tj. úterý, by významné kolony být neměly. Osobní zkušenost s Camping Sabbiadoro nemáme. Na výše uvedených stránkách najdete hodnocení cestovatelů, kteří tam bydleli. V současné době jich je 322.

# 05.04.2016, 05:27.
Chtěl bych se zeptat. S přítelkyní plánujeme cestu do Itálie, ale pod stan. Bude to naše první cesta autem do Itálie. Mohli byste prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Liberce do Itálie? Ještě tedy nemáme naplánováno, kam přesně pojedeme, ale chtěli bychom ji projet až dolů na jih. Na internetu jsem se dočetl, že ve větších městech jako například benátky se nedá skoro zaparkovat, tak jak tohle vyřešit? A pokud máte nějaké rady nebo na co si dát pozor, budu velmi rád, když mi je napíšete. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lukáš.

Vaše otázka je příliš obecná. Doporučujeme si sestavit alespoň rámcový itinerář a informace hledat v našich otázkách a odpovědíchreportážích.

# 04.04.2016, 23:51.
K odpovědi ze dne 30.03.2016, 19:45. Pokud tomu správně rozumím, tak právě při cestě ze Salzburgu do Villachu po A10 se platí tunely za € 11,50 a těch se to týká. My pojedeme také do Itálie do Rimini a také do Salzburgu a potom do Villachu a na italské hranice. Děkuji za odpověď. Petr.

Přesně nerozumíme Vaší otázce. Pokud si chcete ověřit, že se na trase Salzburg - Villach na dálnici A10 platí tunely ve výši € 11,50, tak platí. Pokud reagujete na otázku ze dne 30.03.2016, 19:45 tak tazatele se průjezd tauernskými tunely netýká. V předchozí odpovědi ze dne 30.03.2016, 17:16 uvedl že vyjíždí ze Vsetína. Přes Salzburg na Villach určitě nepojede. Pojede přes Mikulov na Vídeň, Graz a Villach. Na této trase se tunely neplatí.

# 03.04.2016, 22:47.
Řehůřkovi, jsem moc rád, že jsem narazil na Vaše stránky a moc rád bych je využil pro získání informací. V srpnu 2016 se s rodinou chystáme k moři, konkrétně do San Benedatto del Tronto a startujeme v Plzni. Rád bych se od Vás dozvěděl, kolik nás budou stát dálniční poplatky a zda bude problém s tankováním LPG, když dojezd na jednu nádrž je přibližně 400 km. Prosím o zaslání odpovědi na e-mail. Velice děkuji za informace a za čas, který odpovědi budete věnovat. Krásný den. Jan s rodinou.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,70. To samé při cestě zpět. LPG nebude problém. V Německu natankujete na A9 kousek za napojením z A93, v Rakousku kousek před Innsbruckem u Ampass, v Itálii je těch čerpacích stanic na dálnici už hodně - ve Vašem úseku celkem 14: Paganella, Adige, Povegliano, Secchia, Sillaro, Santerno, Bevano, Rubicone, Montefeltro, Foglia, Metauro, Conero, Chienti, Piceno. V Itálii se značí GPL.

# 01.04.2016, 17:12.
Měl bych na Vás dotaz. Chystráme se s kamarády do Milána. Potřebovali bychom poradit nejvýhodnější a současně nejlevnější trasu z Prahy do Milána a případně nějaké záchytné parkoviště blízko metra, kde bychom mohli nechat naše auto. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Jeďte následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,63) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 3,90. Celkem za oba směry € 44,43. Cesta přes Brenner by Vás vyšla celkem na € 81,20, tj. o € 36,77 více. Systém parkovišť P+R najdete na Car Parking. Doporučujeme parkovat na Molino Dorino, kousek od A8 po které přijedete, ve vazbě na metro M1. Systém P+R je v Milano zpoplatněn částkou € 2,10 za den.

# 31.03.2016, 15:18.
Jsem invalida, vlastním průkaz ZTP a je mi 66 let. Je možné využít slevu na MHD a vstupné do Sea Life akvaria, popř. několikadenní jízdenku na MHD? Jsme tam na 14. dní a jsme na druhém konci města od atrakcí a obchodního centra. Dá se nějak ušetřit na jízdném po městě? Chci hodně vidět. Děkuji za pomoc. Jedná se o Lido di Jesolo. Hana.

Městskou dopravu v Lido di Jesolo provozuje společnost ATVO. Informace které požadujete k dispozici nemáme. Doporučujeme kontaktovat přímo společnost ATVO přes kontaktní formulář - Contatti. V případě Sea Life Aquarium mají invalidé vstup zdarma, doprovod platí snížené vstupné € 13,00. Je to však na posouzení na místě. Nejsme Vám schopni říct, jak budou uznávat český průkaz ZTP.

# 30.03.2016, 22:09.
Rádi bychom jeli letos v červenci k jezeru Lago di Garda. Můžete mě doporučit, které město zvolit? Chceme pláž vhodnou ke koupání pro děti. Máme zatím vyhlédnutý apartmán mezi Gardou a Punta San Vigilio. Někdo nás zrazuje, že v jezeře je voda chladná, že to ke koupání není. Je nějaká část jezera, kde je voda teplejší? Děkuji. Jana.

Teplejší voda je v jižní části jezera. Na severu více fouká a je to spíše pro vyznavače windsurfingu. Jih je ale dražší na ubytování. Přečtěte si článek Koupání na Lago di Garda. Ubytování můžete hledat na Booking / Lago di Garda.

# 30.03.2016, 19:45.
Děkuji za zevrubné popsání trati! Chci se ještě zeptat. Při průjezdu Rakouskem přes Villach se platí mýtné za tunel / průsmyk? Někde jsem četl, že ano. Pokud bychom se vydali trasou, kterou popisujete jako vaši, tedy s úsporou € 48,00, jak by celá cesta vycházela časově? Alespoň orientačně kolik hodin, pokud by se jelo standardně a dodržovaly se předpisy. Děkuji za odpověď. Bohumír.

Na této trase jsou tunely v Rakousku už v ceně dálniční známky, v Itálii v ceně mýta. Četl jste zřejmě o tunelech na A10 mezi Salzburgem a Villachem, které jsou zpoplatněny částkou € 11,50. Vás se to ale netýká. Celkově po dálnici ta trasa trvá teoreticky přibližně 10 hodin bez přestávek. S uvedenou trasou mimo dálnici počítejte s nárustem o 1 hodinu. Jedná se však o teoretické hodnoty. Na dálnici můžete chytnout zácpu u města Bologna, stejně tak ve druhé variantě v Mestre. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, tvoří se zácpy po napojení na A4 za Palmanova.

# 30.03.2016, 17:57.
Na konci června 2016 se chystáme do Bibione. Poradili byste nám prosím nejlepší cestu autem z Karlových Varů? A pokud to bude možné, uvedete i veškeré náklady na cestě? Tunely, dálnice atd. Děkuji mnohokrát. Robert.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii 11,30. To samé při cestě zpět.

# 30.03.2016, 17:16.
Navštívil jsem Vaše stránky a chtěl bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat do města Pesaro v regionu Marche. Jedná se o letní dovolenou a vyjížděl bych ze Vsetína autem. Nemám ponětí, zda se projíždí přes nějaké placené průsmyky apod. Našel jsem si, že budu potřebovat rakouskou dálniční známku za necelých € 9,00 a mýtné v Itálii snad něco kolem € 65,00. Děkuji za odpověď. Bohumír.

Vaše optimální trasa je následující: Vsetín - Zlín - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. Můžete jet také na Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 38,60. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak jak jezdíme my. Z Tarvisio po SS13 mimo dálnici po Gemona, následně po dálnici do Mestre, odtud přes Chioggia po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini. Na dálnici najeďte na Rimini Nord. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,70, ve druhém úseku € 2,90. Celkem tedy € 14,60. To samé při cestě zpět. Úspora je tedy v obou směrech € 48,00. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 30.03.2016, 09:02.
Ráda bych se zeptala. V dubnu budeme trávit dva dny ve Veroně a uvažujeme, zda se nezajet podívat k jezeru Lago di Garda. Poradíte nám, jaká je k jezeru nejjednodušší cesta? Předem velice děkuji. Vanda.

Viz naše odpověď ze dne 02.03.2016, 08:40.

# 29.03.2016, 14:57.
V sobotu jedeme do Livigna. Chceme jet v Mnichově na Garmisch. Můžete mi prosím sdělit, jaké nás čekají poplatky? Děkuji. Radomír.

Pokud pojedete v Rakousku po dálnici, potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Tu potřebujete také pro průjezd Landecker tunelem. Informace o tunelu Munt La Schera a poplatcích najdete v odpovědi ze dne 21.03.2016, 19:01.

# 29.03.2016, 11:10.
Otevřela se nám ještě další možnost oproti předešlému dotazu a tak se na Vás s důvěrou obracím. Naše cesty by mohly nabrat směr původní. Čili Hadec Králové - Riccione. Viz můj předešlý dotaz č. 1 a potom Vaše následná odpověď. No ale potom máme možnost jet na ostrov Hvar a tak bych Vás chtěl poprosit o radu, jak nejlépe a případně za kolik cestovat z Riccione na Hvar. Datum 15. nebo 16. července 2016, 2 dospělí, 2 děti ve věku 7 a 9 let a jeden pes. Jo a cestujeme vozem Ford Tourneo Custom. Co jsem tak špekuloval, tak je to kousek do Ancony a tak mě napadl trajekt, ale nemáme s tím vůbec žádné zkušenosti. Netuším cenu, dobu plavby a tak dále? Pomůžete nám prosím? Moc děkuji. Michal s rodinou z Hradce Králové.

Upřesněním Vašeho automobilu se trochu mění výše mýtného v Itálii. Posouvá se o jednu kategorii výš - 2 nápravy / B. Mýtné z Tarvisio do Riccione je v tomto případě € 38,00 místo € 37,10. Je to jen kosmetická úprava, která se v tomto duchu dotkne i dalších uváděných částek mýtného. Z Riccione jeďte do Ancona. Po dálnici zaplatíte na mýtném pro Váš automobil € 5,70. Z Ancona jeďte trajektem do Stari Grad. Trajekt jede 16.7.2016 ve 20:15 a na místě je následující den v 6:00. Cenově se dostanete na cenu od € 216,00. Podívejte se na stránku Trajekty - Croatia, kde si můžete vše přesně nakonfigurovat a spočítat, popř. objednat.

# 28.03.2016, 22:52.
Chtěl bych poprosit o radu, jak se nejlépe dostat ze Zlína do Civitanova Marche. Kudy nejlépe jet, který den v týdnu by byl nejlepší pro cestu a na kolik vyjdou poplatky za mýtné atd. Děkuji. S pozdravem Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Civitanova Marche / Macerata - Civitanova Marche. Můžete jet samozřejmě i na Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 46,20. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjíždíme z dálnice a do Gemony pokračujeme po silnici SS13. Úsek Gemona - Mestre absolvujeme po dálnici. Z Mestre pak pokračujeme po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini. Na Rimini Nord se napojíme na dálnici a pokračujeme směrem na jih. První úsek Vás vyjde na mýtném na € 11,70, druhý úsek na € 10,40. Úspora je tedy € 24,10 v jednom směru, € 48,20 v obou směrech. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Pokud bychom si mohli zvolit termín na cestu, volili bychom neděli.

# 27.03.2016, 15:05.
Děkuji za rychlou odpověď. Takže tedy žádnou klubovou kartičku - cartafreccia - nepotřebuji a jedná se pouze o akční jízdenku? Děkuji. Tereza.

Viz naše předchozí odpověď. Konkrétně ve Vámi uváděném vlaku Intercity 669 mohou využít slevu senioři nad 60 let a mládež do 26. let na základě odpovídající Cartafreccia Senior resp. Cartafreccia Young. Proč by to ale dělali, když tato jízdenka s výše uvedenými kartami stojí € 14,40. V současné době jsou ještě k dispozici jízdenky v tarifu Super Economy v ceně € 9,00 ve druhé třídě. Význam by to pro ně mělo až v okamžiku, kdy uvedené jízdenky v tarifu Super Economy budou vyprodané. Je ještě třetí skupina slev s Cartafreccia, konkrétně special -50%. Ta je však využitelná ve vlacích Frecciarossa, Frecciargento a Frecciabianca. Prostudujte si definici včech slev, na kterou jsme Vás odkázali v předchozí odpovědi.

# 27.03.2016, 10:44.
Chtěla bych Vám moc poděkovat za spousty užitečných rad, které jsem zde našla. A měla bych také otázku. Chystáme se cestovat po Itálii vlakem a když se dívám na stránky Trenitalia, tak například při cestě z Milana do Janova jsou nabídky jízdenek od € 9,00. Jde o slevy za včasný nákup nebo potřebuji k nákupu také nějaké jejich členské karty? Děkuji. Tereza.

Ceny na Trenitalia jsou zobrazeny většinou nejvýhodnější pro daný spoj (termín, osoby). Když si rozkliknete konkrétní spoj, zobrazí se Vám všechny ceny v různých tarifech a třídách. Každá z úrovní cen má své podmínky. Ceny platí pro všechny způsoby nákupu, tj. přes internet, přes telefonické kontaktní centrum, přes agenturu, v automatu, na pokladně. U speciálních slev je však určitý počet jízdenek v této ceně pro daný spoj. Proto se v případě, že Vám podmínky vyhovují, vyplatí si tuto jízdenku zakoupit co nejdříve. Konkrétně Vámi uváděná cena za € 9,00 je v tarifu Super Economy a jízdenky za tuto cenu jsou pro konkrétní spoj v omezeném množství. Definici slev najdete na výše uvedených stránkách - Oferte e Servizi.

# 24.03.2016, 13:58.
Milan Card lze sehnat přímo na letišti? Nebo se dá objednat jen přes internet a poté vyzvednout? Děkuji. Vlaďka.

Milano Card můžete objednat online a následně vyzvednout také na letišti. Tuto kartu si můžete zakoupit také přímo na letišti, což se doporučuje v případě víkendových příletů. Konkrétně na letišti Malpensa lze kartu zakoupit v Autostradale Office - Terminal 1 (otevřeno od 9:00 do 21:00) nebo Terminal 2 (otevřeno od 9:00 do 23:30).

# 24.03.2016, 01:48.
Jedeme v srpnu do Montecatini Terme. Poradíte mi prosím trasu a alespoň orientačně cenu mýta? Jak je to s placením vjezdu do Florencie a Pisy? Děkuji. Jana.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud překročíte hranice na u Pomezí, Rozvadova, Folmavy nebo Železné Rudy, jeďte trasu: Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Pistoia - sjezd Montecatini Terme - Montecatini Terme. Pokud překročíte hranice u Strážného, Dolního Dvořiště, Halámků nebo Nové Bystřice, jeďte trasu: Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice u Hatí, Hevlína, Mikulova nebo Poštorné, jeďte trasu: Vídeň - Graz - Villach a jako v předchozí variantě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte ještě mýtné za průjezd Brennerem ve výši € 9,00, pokud přes Salzburg na Villach, zaplatíte ještě mýtné za průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50. V Itálii zaplatíte mýtné od Brenneru ve výši € 34,60, od Tarvisio ve výši € 38,90. To samé při cestě zpět. Na stránkách ZTL Firenze je mapa pěších zón a ZTL zón, kam vjet nemůžete pokud nemáte povolení. V širší oblasti jsou zóny ZCS, kde je omezené nebo placené parkování. O parkování ve Florencii se dočtete v naší odpovědi ze dne 11.09.2014, 12:01 - Florencie 2014. Obdobně je to v Pisa - informace najdete na ZTL Pisa. Informace o parkování v Pisa najdete na Where to park in Pisa.

# 23.03.2016, 22:32.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z Čáslavi do italského Bolzana. Kudy nejlépe jet a na kolik vyjdou poplatky za mýtné apod. Barbora.

Vaše optimální trasa je následující: Čáslav - Havlíčkův Brod - Pelhřimov - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 5,80. Pokud však pojedete tento velikonoční víkend, doporučujeme trasu ze Salzburgu po A10 na Spittal a odtud po B100 směr Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a dále po dálnici do Bolzana. Kromě rakouské desetidenní dálniční známky zaplatíte průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50 a na mýtném v Itálii € 3,00. Poplatkově je to stejné, ušetříte však s největší pravděpodobností spoustu času. V úseku Salzburg - Innsbruck se budou tvořit velké kolony, stejně tak v opačném směru. Bude to navíc umocněno probíhajícími kontrolami na rakousko - německé hranici.

# 23.03.2016, 18:14.
Moc Vás zdravím a předem děkuji za případnou odpověď a radu na můj dotaz. Koncem června se chystáme vyrazit autem spolu se dvěma dětmi ve věku 2 a 5 let do Itálie - Lignano, kemp Sabbiadoro. Prosím Vás, můžete mi poradit nejlepší cestu a případně i osvědčená místa pro relaxační zastávky a pro občerstvení? Chtěli bychom tam být přibližně kolem 9. hodiny ranní, tak na kolíkátou máme směřovat odjezd z Hradce Králové? Jak jsem již psal, máme dvě malé děti. Ještě jednou moc děkuji a přeji mnoho zdaru ve Vašem počínání. Mějte se moc pěkně. Jarda.

Vaše optimální trasa je následující: Hradec Králové - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Po cestě je v Rakousku mnoho stanovišť, kde můžete zastavit, občerstvit se, odpočinout, natankovat apod. Doporučujeme ta s restauracemi a hotely Oldtimer. Na dálnici A2 jsou celkem tři. Vždy je tam umístěná nějaká atrakce pro děti. Pokud pojedete na noc, tak si jich ale moc neužijí. Nicméně tankovat doporučujeme mimo dálnice, kde můžete výrazně ušetřit. Tip: Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Cestu je možné zvládout i se zastávkami do deseti hodin.

# 23.03.2016, 13:03.
Chystáme se letos poprvé na dovolenou autem. Zvolili jsme Bibione. Pojedeme na noc z 18. na 19. června a zpět v noci z 25. na 26. června. Pojedeme i s naší dcerkou, které budou necelé tři roky. Zajímalo by mě, která cesta je nejvhodnější? A jak je to s poplatky v Rakousku a Itálii? Pojedeme z Vrchlabí. Předem moc děkuji za odpověď. Iveta.

Vaše optimální trasa je následující: Vrchlabí - Jičín - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Tato trasa je delší přibližně o 50 km než přes Prahu - České Budějovice - Salzburg - Villach, vyhnete se však poplatku ve výši € 11,50 za průjezd tauernskými tunely v jednom směru. Časově obě trasy vycházejí stejně.

# 22.03.2016, 22:40.
Pravidelně jezdím do Itálie a proto využívám Telepass. V Čechách se mi jej povedlo zřídit přes společnost DKV. Víte o jiných společnostech, přes které se dá Telepass z České republiky objednat? Děkuji za odpověď. Víťa.

MTX, ČESMAD, DKV.

# 21.03.2016, 19:01.
Prosím o informaci o cestě Praha - Livigno, konkrétně o tunelu, který je na cestě. V které části trasy se nachází, kdy je otevřený a jaká tam jsou omezení, cena průjezdu tunelem eventuálně doporučení pro optimální průjezd. Děkuji. Pavel.

Munt la Schera začíná u silnice č. 28 na švýcarské straně a končí po 3,5 km u Lago di Livigno ještě na švýcarské straně. Zimní provoz je od 27.11.2015 do 30.4.2016 a tarif pro osobní automobil do 3,5 t do 9. osob je od neděle do pátku CHF 38,00 (€ 34,80) a v sobotu CHF 45,00 (€ 41,21). Jedná se o obousměrný lístek. Noční tarif (od 20:00 do 8:00) je vyšší o CHF 2,00 (€ 1,83) resp. v sobotu o CHF 3,00 (€ 2,75). V době od 18:00 do 5:00 je střídavý jednosměrný provoz, v době od 5:00 do 10:00 se jezdí ve směru do Švýcarska, následuje hodinová pauza a od 11:00 do 18:00 se jezdí ve směru do Itálie. Více informací najdete na výše uvedených stránkách. Ceny jsou uvedeny při nákupu na švýcarské straně. Informativní cena v € je dle kurzu ČNB.

# 20.03.2016, 14:55.
Potřebovali bychom poradit ohledně levného dlouhodobého parkování mezi Livornem a Janovem. Jedeme na motorkách do Maroka a potřebujeme nechat auto s vlekem na tři týdny někde v polovině cesty mezi Livornem a Janovem. Můžete mi prosím poradit? Jana.

O levném nonstop hlídaném parkovišti, kde lze zaparkovat auto na tři týdny, víme jen v Pisa - Elite Parking Pisa, kde se cenově dostanete za tři týdny na € 91,80. Což je necelá € 4,50 za den. Je to však cena pro standardní automobil. Je pravděpodobné, že za přívěs se navýší.

# 19.03.2016, 18:09.
Potřebuji poradit, jaké nejvýhodnější jízdenky si pořídit na cestování po Miláně. Pokud si koupím Milano Card na 72 hodin rovnou na letišti Malpensa. Vztahuje se tam i cesta rovnou z letiště vlakem nebo autobusem nebo platí až pro cestování metrem a tramvají ve městě? Vyplatí se kupovat jednodenní jízdenky, když se chodí po hlavních kuriozitách Milána? Nevím, jak je to přesně od sebe vzdálené? Děkuji moc za radu. Vlaďka.

Milano Card na 72 hodin v ceně € 19,00 není možné použít na cestu z letiště Malpensa. Na Airport Bus Express však máte slevu. V případě vlaku můžete zakoupit speciální balíček Milano Card + Malpensa Express. Veškeré podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách. Zda se Vám karta vyplatí nebo ne hodně závisí na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Je to stejné jako v Římě s Roma Pass. Základní jízdenka ATM na 90 minut stojí € 1,50, celodenní jízdenka (24 hodin) stojí € 4,50 a dvoudenní jízdenka (48 hodin) stojí € 8,25. Centrum města Milán je velké, dopravu použijete v každém případě. Nicméně vzhledem k ceně karty ji určitě doporučujeme. Kromě městské dopravy v ní máte i dvě jízdy taxi (limit je € 15,00 na každou), mapu centra (pokud koupíte kartu online), průměrnou slevu na muzea 40% - některá jsou zdarma (konkrétní slevy jsou na výše uvedených stránkách), slevy na dopravu z letiště, v restauracích, na city tour, v obchodech. V ceně je i Medical assistance.

# 19.03.2016, 18:09.
Moc děkuji za odpověď na můj e-mailový dotaz a dobrý tip na cesty mimo dálnice v Itálii. Chci se zeptat tou cestou z Tarvisio údolím do Gemony. Myslíte jízdu po silnici SS13 podél řeky Tagliamento? Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Jiří.

Ano. Je to přesně ta cesta. Jezdíme tudy pokaždé. Zdokumentovaná je ve fotogalerii.

# 19.03.2016, 14:18.
Prosím poradit nejleší cestu autem do Livigna. Jedu ze severní Moravy. Děkuji. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Severní Morava - Brno - Mikulov - St. Polten - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - Hoch - Zernez - Tunnel Munt la Schera - Livigno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezdem tunelem Munt La Schera zaplatíte € 42,00 (sobota) za oba směry. Celkem tedy € 50,80. Pokud však pojedete příští týden o víkendu, počítejte s kolonami v úseku Salzburg - Rosenheim - Innsbruck. Možná objízdná trasa je přes Bad Reichenhall - Lofer - St. Johann in Tirol - Worgl. Tankovat doporučujeme v ČR a potom až na místě v Livigno.

# 17.03.2016, 22:34.
V sobotu odjíždím z italského střediska Monte Bondone do Karviné. Chci se zeptat, jak se dostanu z Bolzana na dálnici na Graz, abych se vyhla koloně na německé hranici. Děkuji. Lucie.

Z dálnice sjeďte na sjezdu Bressanone a pokračujte po SS49 na Bruneck a stále po SS49 k italsko - rakouské hranici. Dále po B100 na Sillian - Lienz - Spittal, kde se napojte na dálnici A10 do Villachu a odtud jeďte po A2 na Graz. Je to bezproblémová trasa údolím řek Rienza a Drava. Navíc ušetříte trochu na mýtném v Itálii a za průjezd Brennerem.

# 16.03.2016, 13:42.
Z Vašeho dikusního fóra vím, že na tyto otázky musíte odpovídat pořád dokola, ale stejně bych Vás rád požádal o názor na volbu trasy z Prahy do Cervia s ohledem na údajné kontroly hranic v Innsbrucku. Doporučil byste spíše cestu přes Německo a nebo přes České Budějovice na Salzburg a Villach? Pojedeme začátkem června, odjezd je přibližně v 5 hodin ráno z Prahy. Poradil byste také, kde přibližně v půlce trasy natankovat? Děkuji moc. Petr.

Kontroly nejsou údajné ale reálné. Nicméně neprobíhají v Innsbrucku, ale na rakousko - německé hranici ve směru do Německa, tj. za Salzburgem a za Kufsteinem. V době položení otázky se zdržení pohybuje za Salzburgem kolem 6. minut a za Kufsteinem kolem 16. minut. V prvním případě dosahuje kolona jednoho kilometru, ve druhém případě dosahuje kolona osmi kilometrů. V rizikových termínech (pátek a víkend) to narůstá. Jak to bude probíhat v červnu Vám ale nikdo v současné době neřekne. Bez ohledu na kontroly Vám ve Vámi uváděném termínu doporučujeme trasu přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - sjezd Cesena Nord - Cervia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 34,20. Celkem tedy za oba směry € 100,20. Je to o € 10,80 více než přes Brenner, trasa však nabízí větší možnosti smysluplných úspor na mýtném. Pokud pojedete jako jezdíme my, můžete jet mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Chioggia - Ravenna - Cervia. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,70, celkem tedy na poplatcích € 55,20, což je o € 45,00 méně než ve zcela dálniční variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba počítat s další rakouskou desetidenní dálniční známkou v ceně € 8,80. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 16.03.2016, 12:23.
V sobotu 19.3.2016 pojedeme ze Znojma na lyže do Aprica, mám v úmyslu jet přes Bernina Pass. Nevíte, jaká je průjezdnost? Nebo můžete doporučit vhodnou variantu cesty? Děkuji za odpověď. Stanislav.

Bernina Pass je v současné době průjezdný. Je tam sice relativně hodně sněhu, ale vozovka je bez sněhu, udržovaná a sjízdná. Předpovědi na 19.3. jsou také příznivé. Teploty se budou pohybovat pod bodem mrazu, nemělo by ale sněžit. Webovou kameru najdete na odkazu v odpovědi ze dne 05.03.2016, 13:41.

# 15.03.2016, 20:33.
Jedu se synem na Mistrovství veteránů v atletice do Ancony dne 31.3.2016. Jedeme autem pře Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Vilach - Udine - Padova - Bologna - Riminy - Ancona. Prosím, je to vhodná cesta? Prosím ale o vysvětlení mýtného v Itálii. Kolik to asi bude stát tam i zpět? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří.

Ano, tato cesta je vhodná a běžně využívaná. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 42,60. Celkem za oba směry tedy € 94,00. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte údolím až do Gemona. Tady se opět napojte na dálnici. Za úsek Gemona - Mestre zaplatíte € 11,70. Z Mestre pokračujte po silnici SS309 na Chioggia a Ravenna, dále pak po silnici SS16 do Rimini, kde se na Rimini Nord opět připojte na dálnici. Mýtné v úseku Rimini Nord - Ancona je € 7,00. Celkem tedy zaplatíte v obou směrech € 46,20, což je o € 47,80 méně než ve zcela dálniční variantě. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Kromě nízké ceny má tato varianta výhodu i v tom, že se nedostanete do rizika dopolední dopravní zácpy u města Bologna.

# 15.03.2016, 19:35.
Žádám Vas o radu ohledně cesty vlakem z Itálie do České republiky. Ideální spojení se hledá těžko, jelikož nemohu využívat nočních vlaků kvůli přepravě středně velkého psa. Italové sice ochotně podávají informace, ovšem nedostačující. Děkuji. Filip.

Na Vámi kladené obecné otázky se těžko konkrétně odpovídá. Nepíšete odkud jedete, kam jedete, kdy jedete. Nelze tedy konkrétně odpovědět. Podívejte se na Trenitalia, kde jsou jízdní řády italských vlaků. Jízdní řády rakouských drah najdete na ÖBB, německých na DB a českých na Idos. Pomohou Vám k sestavení denního cestovního itineráře.

# 15.03.2016, 16:26.
Pane Řehůřku, velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Chci se ještě zeptat na bezpečné parkování v městech Lucca a Firenze. Výše parkovného není rozhodující, hlavní je snadná a bezproblémová obslužnost. Jsou placená parkoviště blízko centra těchto měst, kde se nachází památky? Další otázku mám na cestu automobilem z Massa do San Gimignano. Která trasa je nejhezčí? Děkuji za odpověď. Milo.

Parkovací možnosti ve městě Lucca najdete na Metro, parkovací možnosti ve Florencii v odpovědi ze dne 11.09.2014, 12:01 - Florencie 2014. Trasu z Massa do San Gimignano bychom volili podle toho, co chcete cestou ještě navštívit. Pěkná trasa toskánským venkovem je po SP11, SP26, SP69.

# 15.03.2016, 11:17.
Jakou doporučíte nejrychlejší a nejpohodlnější trasu do San Pellegrina - Tre Valli? Děkuji. Kamil.

Vzhledem k přetrvávajícím kontrolám na rakousko - německé hranici doporučujeme následující trasu: Jihlava - D1 - sjezd Humpolec - Pelhřimov - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal a dále jako v odpovědi ze dne 13.03.2016, 19:41. Z Cavalese pokračujte po SS48 do Moena a následně po SS346 do San Pellegrino. Za desetidenní rakouskou dálniční známku zaplatíte € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 5,10. Celkem tedy € 42,00. Je to stejně jako při cestě přes Brenner (levnější o € 0,40).

# 15.03.2016, 01:16.
Omlouvám se, asi jsem již několikátý, ale přeci se zeptám. Pojedeme do Itálie z Prahy a to do Pesaro v regionu Marche. Doporučíte prosím nějakou cestu a jeké přibližně poplatky nás čekají? Děkuji moc. Honza.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 35,70. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, jeďte na České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. Z dálnice sjeďte na Tarvisio a napojte se na ni opět u Gemona. Z Mestre potom pokračujte po silnici č. 309 a následně po SS16. Na dálnici najeďte opět na Rimini Nord. Kromě dálniční známky zaplatíte v Rakousku průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50, na mýtném v Itálii v prvním úseku € 11,70 a ve druhém € 2,90. Úspora v obou směrech je tedy € 37,20. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 14.03.2016, 22:58.
Chystáme se toto léto z Prahy 25.6. do Marina di Massa. Bývají v tuto dobu již na trase Praha - Modena - La Spezia zácpy? Je lepší cestovat z Massa do Pisy popř. Firenze vlakem nebo autem? Je problém s parkováním? Co doporučujete jako lepší a snažší? Děkuji za informaci. Milo.

Riziko velkých dopravních zácp hrozí až následující týden. Nicméně lokální zácpy nikdy nevyloučíte. V tomto případě je rizikové okolí Mnichova v pátek večer. Pohodlnější cestovat do města Pisa je vlakem. Jezdí tam hodně regionálních vlaků Trenitalia. Cesta trvá maximálně hodinu a základní jízdenka stojí € 5,50. Pokud pojedete autem, tak vjezd na velké uzavřené parkoviště je z Via Cammeo Carlo Salomone. Je to v blízkosti katedrály a šikmé věže. Platí se € 2,00 za hodinu. Otevřeno je od 6:30 do 23:30. Pokud plánujete výlet do Pisa na celý den, pak je lepší jet vlakem, pokud se chcete jet podívat jen na věž a katedrálu, pak autem.

# 14.03.2016, 18:15.
chtěl bych Vás poprosit o informace. Jedeme automobilem na dovolenou do itálie z Uherského Brodu do Bibione s přítelkyní a v tu dobu s 8. měsíčním synem. Budeme potřebovat pasy? Nebo zapsat syna do občanského průkazu? Co budeme všechno potřebovat za doklady a jaké se platí na cestě poplatky? Děkuji moc za odpověď. Filip.

Do občanského průkazu nebo pasu Vám už dítě v současné době nikdo nezapíše. Navíc už od července 2012 platí, že dítě musí cestovat na svůj vlastní cestovní doklad, tedy občanský průkaz nebo pas. Musíte mu tedy tento cestovní doklad vyřídit. Budete samozřejmě ještě potřebovat vlastní cestovní doklady, řidičské průkazy, malý technický průkaz, zelenou kartu a registrační značku se znakem CZ nebo v případě starší registrační značky vylepenou MPZ. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30.

# 14.03.2016, 15:07.
Pane Řehůřku, moc vás zdravím a měl bych prosbu. Mohl byste mi prosím poradit jinou alternativní cestu do Obereggenu? Vzhledem ke zmiňovaným kontrolám na hranicích a kolonám tvořících se na klasické cestě přes Německo, Rakousko a přes Brenner, bych se této trase raději vyhnul a možná ušetřil i nějaké peníze. Ale o to mi tolik nejde. Jde mi jen o to, aby cesta byla v pohodě a nebyla výrazně časově náročnější. Zimní výbavu samozřejmě v autě mám. Pojedu s rodinou 28.3. dopoledne z Prahy. Pavel.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 14:13.

# 14.03.2016, 07:27.
Měl bych na Vás prosbu. Rozhodli jsme se letos jet do Bibione na dovolenou. Prozatím jsme vždy jezdili do Chorvatska. Jsme z Olomouce. Předpokládám, že nejlepší bude cesta přes Villach a Udine. Chtěl bych se zeptat spíše na to, zda mě nemůže po cestě něco překvapit. Něco, o čem se moc nemluví. V Chorvatsku jsme byli 6x, ale do Itálie jedeme poprvé. Mnohokrát Vám děkuji. Tomáš.

Tato trasa je víceméně bezproblémová. Doporučujeme tankovat ještě v Rakousku a to mimo dálnici, protože ceny pohonných hmot v Itálii jsou hodně vysoko, stejně tak i v Rakousku na dálnici. Tip na tankování: Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Pokud pojedete v prázdninovém termínu s příjezdem v sobotu, počítejte s tím, že po napojení na A4 za Udine se tvoří dopravní zácpy. Oproti Chorvatsku doporučujeme rezervovat ubytování dopředu. Buď u Vaši oblíbené cestovní kanceláře nebo např. na Booking / Bibione.

# 13.03.2016, 23:47.
Rád bych se na Vás obrátil s prosbou o radu. Jedeme s manželkou 30. května do Toskánska, konkrétně k městečku Bucine. Ubytovaní budeme na agrofarmě Le Mura. Vyjíždět budeme z Brna kolem 2:00 ráno. Pojedeme přes Mikulov. Nechci řídit úplně přes noc a na místo chci dorazit někdy odpoledne. Je to rozumné? Můžete mi prosím poradit ideální cestu, popřípadě kde se dá dobře natankovat a odpočinout? V Rakousku zakoupíme dálniční známku na déle než deset dní, jelikož jedeme na 10 nocí. Kolik tak průměrně zaplatím na mýtném v Itálii? Nechci moc sjíždět z dálnice, volím raději rychlejší cestu. Doporučil byste mi připojistit se například u ÚAMK pro případ, že by auto vypovědělo službu, popřípadě, můžete mi prosím poradit, co důležitého zkontrolovat na autě před cestou? Kontrola náplní, klimatizace, brzd je samozřejmostí, spíše by se mi hodila rada zkušeného motoristy, co může vzhledem k většímu nájezdu kilometrů za poměrně krátkou dobu tzv. odejít. Mám benzinový šestiválec od BMW, ale data 1999. Budu Vám velmi vděčný za cenné rady. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Adam.

Pokud Vám nedělá problém cesta autem tak brzy ráno, je to rozumně naplánované. Na místo dorazíte i s přestávkami někdy kolem 14:00. Doporučujeme následující trasu: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvsio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Valdarno - Bucine - Le Mura. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 40,40. To samé při cestě zpět, tedy celkem € 98,40. Nedoporučujeme kupovat dvouměsíční dálniční známku. Ta stojí € 25,70. Dvě desetidenní Vás vyjdou na € 17,60, tedy o € 8,10 méně. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. K odpočinku jsou k dispozici jak v Rakousku, tak i v Itálii servisní místa na dálnici, která sdružují celou škálu služeb - čerpací stanice, restaurace, parkoviště, ... V Rakousku jsou navíc ještě další parkoviště. Připojištění asistenčních služeb ovlivňuje hodně faktorů. Jazyková vybavenost, spolehlivost automobilu, rozsah asistenčních služeb v rámci povinného pojištění nebo havarijního pojištění atd. Pokud tyto faktory jsou ve Vašem případě nedostatečně pokryty, pak je vhodné si sjednat dodatečné asistenční služby. Ten nájezd kilometrů není zase tak velký, v každém směru přibližně 1000 km. Nicméně nejsme schopni posoudit, kolik Vaše auto běžně najezdí měsíčně kilometrů, jak často potřebuje opravy, jaké má problémy atd. Pokud je auto pravidelně servisované, pak doporučujeme naplánovat (posunout) servisní prohlídku někdy na polovinu května, v opačném případě absolvovat v tomto termínu mimořádnou servisní prohlídku.

# 13.03.2016, 20:33.
Plánujeme na příští týden odjezd na Kronplatz z Prahy. Máte informace o kontrolách na cestě? Je lepší jet klasickou cestou přes Mnichov resp. přes Budějovice? Děkuji za pomoc. Hezký večer. Martin.

Předpokládáme, že pojedete v sobotu ráno. V tomto případě doporučujeme trasu Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Spittal - Lienz - Sillian - Kronplatz. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Celkem tedy za oba směry € 31,80. Na poplatky to vyjde přibližně stejně - o € 0,80 méně než při cestě přes Brenner. S největší pravděpodobností však ušetříte čas strávený v možných kolonách v okolí rakousko - německých a německo - rakouských hranic. Jednak díky kontrolám, ale také díky zvýšenému víkendovému provozu.

# 13.03.2016, 19:41.
16.7.2016 se chystáme na dovolenou do Martinsicuro. Pojedeme se třemi malými dětmi. Prosím o radu, která cesta je nejkratší a jaké jsou kde poplatky a která cesta je nejrychlejší a jaké jsou kde poplatky. Děkuji moc za radu. Andrea.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud překročíte hranice u Rozvadova, pokračujte na Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. Pokud překročíte hranice u Dolního Dvořiště, pokračujte na Linz - Salzbrug - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice u Mikulova, pokračujte na Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V první variantě zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00, ve druhé variantě za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Na mýtném v Itálii zaplatíte v první variantě € 46,70 a v ostatních variantách € 49,70. Celkem tedy zaplatíte za oba směry v první variantě € 120,20, ve druhé variantě € 131,20 a ve třetí variantě € 108,20. Pokud jedete na více jak 10 dnů, potřebujete navíc další desetidenní dálniční rakouskou známku v ceně € 8,80. V případě cesty přes Dolní Dvořiště, můžete náklady optimalizovat tak, že ze Salzburgu pojedete na Innsbruck a celkem zaplatíte jako v první variantně. Vzdálenosti jsou přibližně stejné.

# 13.03.2016, 19:41.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší cesta z Uherského Hradiště do Cavalese a jaké poptlatky mám očekávat po cestě? Děkuji za odpověď. Svatava.

I vzhledem k možným dopravním zácpám mezi Salzburgem a Innsbruckem doporučujeme následující trasu: Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Spitall - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone - Bolzano - sjezd Egna / Ora /Termeno - SS48 - Cavalese. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 5,10. Celkem tedy € 19,00. Oproti brennerské variantě tak ušetříte € 23,40.

# 13.03.2016, 17:38.
Děkuji moc za odpověď. Mám jet přes Villach nebo odbočit na Semmering a na Bruck an der Mur? Co mě prosím doporučíte? Za odpověď moc děkuji. S pozdravem Alois.

Určitě jeďte přes Graz a Villach. Trasa je po Spittal celá po dálnici a bez dalších poplatků. V případě cesty přes Leoben končí rychlostní silnice v Judenburg a odtud už jedete 100 km mimo dálnici až do Sankt Michael im Lungau, kde navíc zaplatíte mýtné za Katschberg tunnel ve výši € 5,50.

# 13.03.2016, 16:01.
Děkuji moc za vaši rychlou odpověď. Plánuji trochu s předstihem, chci jet do Livorna nebo jeho okolí, ještě nevím přesně. Například do Marina di Massa. Nikdy jsem v těchto místech nebyl, takže nemám žádný tip na dovolenou s malými dětmi. Můžete mi prosím poradit nějakou oblíbenou lokalitu pro dovolenou s dětmi? Jde nám o levné ubytování, nejsme nároční. Důležitější je hezké okolí, čisté moře, hezké pláže, blízkost hezkých míst pro výlety. Děkuji vám. Miroslav.

Doporučujeme Marina di Bibonna jižně od Livorna. Jsou tam husté borovicové háje, které končí u úzké písčité pláže. Pláž je s hrubým pískem s pozvolným vstupem do moře. Větší městečko v okolí je Cecina. Tam se nachází Acqua Village. Další tipy najdete v odpovědi ze dne 13.07.2011, 09:45. Ubytování můžete hledat např. na Booking / Marina di Bibbona.

# 13.03.2016, 14:58.
Prosím vás o radu. Jakou nejlépe zvolit trasu z Prahy do Itálie do města Livorno? Pokud možno včetně orientační ceny poplatků a mýta na této trase. Mě vyšla zajímavá trasa Plzeň - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Bologna. Ale nevím ... Děkuji vám velice a přeji hezký den. Miroslav.

Trasa Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno je víceméně klasická nejkratší a nejrychlejší trasa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. V Itálii zaplatíte na mýtním po Scandicci celkem € 32,70. Na SGC Firenze - Pisa - Livorno se mýtné neplatí. Celkem tedy za oba směry zaplatíte € 92,20, resp. € 101,00 pokud pojedete na více jak 10 dnů. Přes Švýcarsko nemá význam v tomto případě jezdit, při cestě na více jak 10 dnů to vyjde stejně - € 101,94. Je to o něco pomalejší a delší. Předpokládáme, že z Livorno budete pokračovat trajektem. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty.

# 13.03.2016, 09:00.
Prosím o nejlepší cestu z Boskovic do Campitella di Fassa. Jedeme v sobotu 19.3. Za odpověď předem děkuji. Alois.

Doporučujeme trasu: Boskovice - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a dále jako v odpovědi ze dne 23.02.2016, 15:02. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 3,00. Nejen že snížíte náklady na mýtné, ale s největší pravděpodobností minimalizujete i riziko možných dopravních zácp.

# 10.03.2016, 17:43.
Ďakujem. Mám ešte jeden dotaz. V akom rozsahu prebiehajú v súčasnej dobe kontroly hraníc u Salzburgu? Ďakujem. Ivan.

Kontroly stále probíhají. V současné době (dle data a času otázky) je čekací doba před checkpointem za Salzburgem přibližně 25 minut. Počítejte s tím, že pokud pojedete v pátek večer nebo v sobotu, bude tento čas výrazně delší.

# 10.03.2016, 11:52.
Chcel by som sa opýtať na Váš názor. Ide mi o trasu Salzburg - St. Johann in Tirol - Worgl, ako možnú obchádzku v prípade klasických sobotných dovolenkových kolón u Rosenheimu smerom na Innsbruck. Je to riešenie? Podľa mapy to vyzerá na pohodovú cestu, žiadne horské prechody atď. Ďakujem. Ivan.

Několikrát jsme tudy jeli, jednou dokonce také z důvodu kolon za Salzburgem na německé dálnici. Je ale pravda, že auta která s námi stála v koloně, jsme potom potkávali u čerpací stanice před Innsbruckem. Cesta je to bezproblémová. Musíte se ale ještě vyhnout kolonám na rakousko - německé hranici. Pokud jste ze Slovenska, je zde ještě možnost jet z Vídně na Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck a na italskou dálnici se napojit u Bressanone. Jedná se opět o bezproblémovou cestu, často využívanou při cestě do oblasti Kronplatz. Navíc se vyhnete mýtnému za Brenner a v Itálii budete platit o € 2,80 na mýtném méně. Úspora je tedy v obou směrech € 23,60.

# 08.03.2016, 17:34.
Chci se zeptat na cenu mýtného v Itálii. Kolik zaplatím v € za trasu italské dálnice směrem od rakouského Innsbrucku přes Bolzáno do Trenta? Děkuji za odpověď. Petr.

Od € 10,20 do € 10,90. Podle toho, kde sjedete - Trento Nord, Trento Centro, Trento Sud. Poplatky budete platit ještě v Rakousku. Desetidenní dálniční známka stojí € 8,80 a průjezd Brennerem € 9,00.

# 08.03.2016, 08:31.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Ještě bych se jen ráda zeptala, jak je to v Itálii s cenami. Zda má cenu vozit si s sebou nějaké jídlo pro děti a případné vaření nebo se dá dobře nakoupit i v místních obchodech? Děkuji. Hezký den. Barbora.

Viz naše odpověď ze dne 02.08.2015, 08:26.

# 08.03.2016, 01:41.
Mám dotaz. Plánujeme v červnu 2016 dovolenou v Bibione. Vyjíždíme z Brna. Jaká je nejlepší trasa a kolik se platí mýtné? A chtěli bychom si jeden den zajet z Bibione do Verony. Tam mě zájímá to sámé. Děkuji Vám zdvořile. Z.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit € 6,00 v jednom směru, sjeďte na sjezdu Tarvisio a pokračujte mimo dálnici až do Gemona, kde na ni opět najeďte. Je to bezproblémová cesta téměř pořád dolů údolím. Jezdíme tudy pravidelně. Tip na levné tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Do Verony jeďte přes Latisana, kde najeďte na dálnici a pokračujte po A4 přes Padova až ke sjezdu Verona Est. Na mýtném zaplatíte € 14,70. To samé při cestě zpět.

# 05.03.2016, 13:41.
Pane Řehůřku, četla jsem některé vaše příspěvky a chci vás poprosit o váš názor. Za týden jedeme lyžovat do Santa Caterina nedaleko Bormia. Doporučená trasa od cestovky i od vás je tunelem Munt la Schera přes Livigno. Připadá mi ekonomicky výhodnější trasa přes Berninapass a to Zehner - St. Moritz - Tirano - Bormio - Santa Caterina. Je to asi o 70 km delší. Na této trase by se platila asi jen rakouská dálnice. Vy tuto trasu nedoporučujete, můžete mi prosím napsat podrobněji proč? A jak je to s převozem potravin? Děkuji. Iveta.

Doporučujeme se podívat na současnou webovou kameru na Bernina Pass. Webová kamera je umístěná na hotelu a restaurace Cambrena, který je na dohled (na kameře na dohled není) od Bernina Pass. To naše nedoporučení o kterém jste psala bylo ze dne 17.2., ve výšce 2330 m vládne zima i v březnu, zvláště pokud jsou vydatné sněhové srážky jako nyní. V současné době není Bernina Pass průjezdný bez sněhových řetězů. Doporučujeme jet přes tunel Munt la Schera. Náklady za průjezd tunelem se Vám částečně vrátí, když si zpracujete kvalitní palivový itinerář. Pokud natankujete plnou nádrž v Livigno, můžete výrazně ušetřit. Viz naše odpověď ze dne 21.02.2016, 13:38. Nicméně situace je v současné době taková, že i v Livigno, Bormio a Santa Caterina jsou doporučované sněhové řetězy. Za týden to ale může být jinak. Celní předpisy při vstupu do Švýcarska najdete na oficiálních stránkách Moje Švýcarsko - Info na cestu / Obecné informace na cestu / Clo.

# 03.03.2016, 09:11.
Chystám se na Korsiku osobním autem s přívěsem, ve kterém povezu motorku. Chtěl bych se zeptat. Je lepší jet po dálnici A nebo po silnicích SS? Nebude to hodně zdlouhavé po silnicích SS? Děkuji za odpověď. Jiří.

Cestování po dálnici je samozřejmě mnohem rychlejší než po státních silnicích. Je to však vyváženo cenou placenou za používání dálnic. Mýtné v Itálii je závislé na počtu náprav soupravy. Ve Vašem případě budete mít s největší pravděpodobností nápravy tři. V úseku Tarvisio - Firenze / Scandicci zaplatíte na mýtném € 50,00. Pokud budete mít přívěs se dvěma nápravami, celkem tedy soupravu se čtyřmi nápravami, zaplatíte na mýtném € 75,60. Pouze za automobil se platí € 36,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Od Firenze Scandicci do Livorna vede bezplatná čtyřproudovka přes Empoli. Poplatky za trajekt s ohledem na délku soupravy najdete na stránce Trajekty - Corsica. Cestu po dálnici doporučujeme alespoň na cestu na Korsiku. Budete mít určitě zarezervovaný trajekt na určitou hodinu, budete tedy potřebovat cestovat rychle a s určitou časovou přesností. Časovou rezervu samozřejmě mít musíte i v tomto případě.

# 03.03.2016, 07:45.
Jedeme 5.3.2016 do Arabby a chtěla bych se zeptat na cestu autem z Brna. Nevíme, zda jet přes Německo nebo dolů na Graz. Jde nám o bezpečnou cestu a chceme se vyhnout příliš velkým kolonám. Děkuji. Eva.

Viz naše odpověď ze dne 25.02.2016, 11:57 a následně za Brunneck odpověď ze dne 23.02.2016, 13:54. Zaplatíte jen rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a největším kolonám se vyhnete. Počítejte s tím, že předpovědi uvádějí srážky. V údolí bude většinou pršet nebo v kombinaci se sněhem, v okolí Kronplatz bude mírně sněžit, stejně tak v závěru cesty.

# 03.03.2016, 06:47.
V prvé řadě Vám chci hned předem poděkovat za již Vámi odpovězené dotazy. Jsou velmi užitečné. Co se týče mého konkrétního dotazu, týká se cesty do Ribolla v provincii Grosseto z Děčína na více jak 10 dnů. Hodně jsem se dozvěděl z odpovědí na dřívější dotazy a vyplynulo z nich, že se mi nabízejí dvě trasy. Buď přes Rakousko, kde tedy budu platit 2 x € 8,80 za známku a 2 x € 9,00 za průjezd Brennerem. Druhá varianta je přes Švýcarsko s roční dálniční známkou, přibližně € 36,00. To by bylo stejné. Nepočítám přibližně 100 až 200 km delší cestu přes Švýcarsko. Nikdy jsem tam nebyl, tak proč ne. Co ale nedokáži objektivně zjistit je pak mýtné na obou trasách v Itálii a také třeba hustota dopravy a možné zácpy. Do Itálie jedu také poprvé. Cestu podnikneme na přelomu června a července. Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Přemysl.

Optimální trasa je následující: Děčín - Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredvidz (alternativně můžete jet o něco delší trasu, ale po dálnici přes Drážďany a Chemnitz) - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta (odtud už bez poplatku) - Poggibonsi - Ribolla. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Za oba směry tedy zaplatíte € 102,00. Pokud pojedete na přelomu června a července z pátku na sobotu, bude těch rizikových míst hodně. První bude u Mnichova, druhé od Rosenhaimu po Brenner a třetí nezávisle na sezóně u Bologna. Při cestě zpět je možné, že ještě budou stále probíhat kontroly za Kufsteinem. Trochu to můžete v obou směrech minimalizovat cestou z Mnichova na Garmisch - Partenkirchen, odtud na Mittenwald a Zirl. Nemá význam najíždět na dálnici, pokračujte po silnici 171 do Innsbrucku a odtud po 174 a následně po 182 na nájezd na dálnici A10 u Innsbruck Süd. Odtud už dálniční známku nepotřebujete a platíte jen mýtné za průjezd Brennerem. V obou směrech je úspora celkem € 17,60, cena tedy klesne na € 84,40. Pokud budete po silnici 182 pokračovat až do Itálie, je další úspora € 18,00, cena tedy klesne na € 66,40. Trasa přes Švýcarsko vede přes Norimberk - Bregenz - Chur - Como - Milano - Piacenza - Parma - Massa - Pisa - Rosignano Marittimo (odtud už bez poplatku) - Cecina - Ribolla. V Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,88) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 38,60. Celkem tedy za oba směry € 114,08. Z toho vyplývá, že finančně se cesta přes Švýcarsko nevyplatí. Většinou tuto trasu doporučujeme pro cestu na Ligurskou riviéru nebo do Francie, kde je ta úspora velká. Na druhé straně tato trasa je ve výše uvedeném sezónním termínu lepší z pohledu dopravních zácp.

# 02.03.2016, 17:55.
Mohl byste nám poradit, jak se nejpohodlněji (budeme 2 dospělí a 2 děti) dostaneme z letiště Milán Malpensa do Janova? Předem děkuji za odpověď. Renata.

Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem. Z letiště Malpensa jezdí Malpensa Express na Milano Centrale. Vlaky jezdí po půl hodině od 5:43 do 22:43. Doba jízdy je 52 minut a jízdenka stojí € 12,00. Děti od 4. do 14. let platí € 6,00. Výhodnější je rodinná jízdenka pro 2+2 (v tomto případě děti do 18. let) za € 30,00. Zpáteční jízdenka stojí € 18,00 resp. € 9,00. Rodinné jízdenky zpáteční nejsou. Zpáteční jízdenka zakoupená na pokladně je platná ve stejný den, zpáteční jízdenka zakoupená online na výše uvedených stránkách je platná 30 dní. Z Milano Centrale pak cestujte vlakem Trenitalia za € 13,25. Cena je za regionální vlak a druhou třídu. V Janově je za necelé dvě hodiny. Děti mají 50% slevu. Levněji se k vlakovému nádraží v Miláně dostanete autobusem Terravision za € 8,00. Děti od 5. do 12. let platí € 5,00. Zpáteční jízdenky stojí € 14,00 resp. € 10,00. Děti do 4. let cestují zdarma. Na závěr uvádíme ještě přímý autobusový spoj společnosti Volpi. Bohužel jede jen jeden denně a to ve 12:30. V Janově na nádraží je v 15:23. Jízdenka stojí € 25,00. Děti do 4. let cestují zdarma.

# 02.03.2016, 08:40.
Chtěla bych zkusit dovolenou u jezera Lago di Garda. Plánuji dojet se Student Agency do Trento. Prosila bych vás o radu, zda nevíte na jakých stránkách by bylo možné najít spojení z Trento do Brescia. Nevím, co je reálnější. Zda vlak nebo autobus. Děkuji předem za odpověď. Vaše stránky jsou super a velmi užitečné. Hana.

Lepší spojení je vlakem. Z Trento jede vlak do Verona a z Verona do Brescia. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Jízdenka ve druhé třídě v regionálním vlaku z Trento do Verona Porta Nuova stojí € 7,75 a cesta trvá přibližně 1. hodinu a 20 minut. Z Verona Porta Nuova do Brescia stojí € 7,00 a cesta trvá 50 minut. Levněji to vyjde, když si koupíte přestupní jízdenku až do cílové stanice - € 12,70. Neznáme důvod, proč chcete vystoupit v Trento. Pokud odtud cestujete přímo do Brescia, je výhodnější cestovat autobusem Student Agency až do Verona. Cena je jen o 50,- Kč vyšší. V obou případech zastavuje autobus v blízkosti hlavního vlakového nádraží. Pokud chcete cestovat k jezeru Lago di Garda, autobusovéí spojení z Trento, Verona a Brescia najdete na Lago di Garda - Info Utiliti / Linee Autobus.

# 01.03.2016, 08:03.
Dá se do Itálie dostat mimo dálnice a tunely? Něco, jako jezdí motorkáři ty krásné klikaté silnice? Něco jako Top Geat silnice? Po dálnici je to otrava. Děkuji. Václav.

Ano, je to možné. Počítejte však s tím, že ty nejkrásnější panoramatické silnice jsou zpoplatněny a občas i tam narazíte na nějaký kratší tunel.

# 29.02.2016, 22:37.
Prosil bych poradit optimální cestu z Hradce Králové do Finale Ligure včetně vyčíslení poplatků za dálnice a mýta v letošním roce. Chtěli jsme jet přes Švýcarsko, ale platit roční známku a tunely navíc? Nebo to vzít po lichtenštejnsko - švýcarské hranici? Děkuji. Robert.

Právě ta cesta přes Švýcarsko nakonec vychází levněji. Optimální trasa je následující: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Finale Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 20,40. Celkem tedy za oba směry € 77,46. Pokud byste jel klasickou trasu přes Brenner, zaplatíte za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,80, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 42,90. Celkem tedy € 112,60, což je minimálně o € 35,14 více než ve švýcarské variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba připočítat ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 29.02.2016, 17:39.
Budeme se pohybovat v okolí Pisa s pomocí hromadné dopravy. Mohli byste mi prosím sdělit adresu, kde končí autobus z Pisa do Lucca? Na Piazzale Verdi? A na jaké stanici v Siena končí a vyjíždí spoj Autostradale na letiště v Pisa? Děkuji mnohokrát. Pavel.

Vai Bus společnosti CTT Nord č. E03, který spojuje letiště v Pisa, centrum Pisa a Lucca končí v Lucca na Piazzale Verdi. Je tam autobusový terminál. Airport Bus Express společnosti Autostradale má v Siena stanoviště na Piazza Gramsci.

# 28.02.2016, 21:30.
Prosím o cenu poplatků z Prahy do Pietra Ligure. A prosím, máte tip na nějaké krásné starobylé městečko kolem trasy? Na přestávku. N.

Nejlevnější cesta vede přes Švýcarsko. Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,00. Celkem tedy za oba směry € 78,66. Pokud byste jel klasickou trasu přes Brenner, zaplatíte za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,80, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 43,50. Celkem tedy € 113,80, což je minimálně o € 35,14 více než ve švýcarské variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba připočítat ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku. Po cestě přímo u dálnice stojí nádherné historické město Bellinzona, které je známe především díky svým hradům - Castelgrande, Montebello, Sasso Corbaro - a které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

# 27.02.2016, 20:55.
Letos jsme se konečně rozhodli půjčit si obyný vůz a dovolenou strávit v Itálii. Uvažovali jsme, že bychom pár dnů kempovali u jezera Lado di Garda a potom sjeli trochu níže pod Benátky do kempu Rosapineta. Tam pár dnů kempovali, navšívili Benátky a potom pokračovali dolů k San Marino někam k moři - Rimini. Pokud znáte nějaké levnější kempy, budu rád za informace. Vlákna o Itálii jsem dlouho studoval, ale ceny se určitě už změnily. Chci se Vás zeptat, na kolik by nás ta cesta vyšla? Poplatky atd. Plánujeme jet přibližně na 10 dnů. Odjezd je z Třince začátkem července. Některé příspěvky jsou staršího data. Nepotřebujeme nějaký luxusní kemp, jsme průměrní Moravané, čtyři dospělí a jedno dítě ve věku 12 let - nevím, do kolika let je v Itálii dítě. Daniel.

Z Třince k severnímu okraji jezera po sjezd z dálnice Rovereto Sud zaplatíte na trase Třinec - Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Rovereto Sud - následující poplatky: v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,90. K jižnímu okraji jezera po Peschiera Vás mýtné vyjde na € 18,40. My bychom ale volili trasu přes Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a odtud po dálnici k jezeru. Odpadne mýtné za průjezd Brennerem a mýtné v Itálii se níží na € 9,60 resp. € 15,60. Cesta je to údolím řeky Drava a následně údolím řeky Rienza. Přejezd kolem Kronplatz je bezproblémový. Do Rosolina Mare Vás mýtné vyjde na trasa Lago di Garda - Verona - Padova - Chioggia - Rosolina Mare na € 11,00 resp. € 6,90. Do Rimini doporučujeme trasu po SS309 a následně od Ravenna po SS16. Mnohokrát jsme tudy jeli a tato cesta je bezproblémová. Zpět pak po stejných silnicích do Mestre a odtud po dálnici přes Tarvisio do Rakouska za € 18,20. V Rakousku už využijete vylepenou dálniční známku. Poplatky jsou uváděny pro hmotnost do 3,5 tuny, dvě nápravy a vyšší automobily. V Itálii je to kategorie B - výška nad přední nápravou větší než 1,3 metru. Seznam italských kempů najdete na portálech Camping a Unicamping. Jsou tam i odkazy na oficiální stránky. V cenících najdete i věkové kategorie. Většinou děti do 2. let neplatí, snížená cena pro starší děti je různá. Většinou se ta horní hranice pohybuje kolem 8., 10. nebo 12. let.

# 27.02.2016, 19:59.
V červnu jedeme autem na týden z Prahy do Rimini. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a vyčíslit poplatky? Děkuji předem za odpověď. Libor.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,00. To samé při cestě zpět.

# 27.02.2016, 19:26.
Příští rok plánuji s kamarádkou toulání se po Itálii. Rámcově už máme body, místa, města, která bychom rády navštívily. Došlo i na San Marino. Vyjet tam autem byl původní záměr, ale potom jsme zjistily, že tam vede i lanovka z Rimini. Chtěly bychom se zeptat, zda neznáte aktuální cenu za obousměrnou jízdu a nějaké podrobnosti? Provoz lanovky, nástupní místa. Případně odkaz, kde bychom tyto informace zjistily. Víme, že ceny se do příštího roku změní, ale orientačně bychom chtěly být v obraze. Vaše stránky jsou naše oblíbené a díky Vám za ně! Alušice a Majda.

Z Rimini do San Marino je to vzdušnou čarou přibližně 20 km. To by byla dost nákladná stavba jak na výstavbu, tak na provoz. Lanovka vede z Borgo Maggiore do historického centra San Marino. Cesta trvá dvě minuty a do kabiny se vejde 50 lidí. Jízdenka stojí € 2,80, zvýhodněné zpáteční jízdné stojí € 4,50. Informace najdete na San Marino Site.

# 27.02.2016, 16:02.
Chtěla bych se zeptat na možnosti dopravy z letiště Bari do Santo Spirito přibližně 10 km od letiště, ale opačným směrem než centrum Bari. Hromadná doprava tam asi nejede. Jsou na letišti k dispozici taxi? Jaké jsou cenové relace? Lze si vzít taxi i brzy ráno? Budeme potřebovat dopravit při zpáteční cestě na letiště ráno. Hledala jsem možnost rezervace taxíků, ale nenašla jsem nic vhodného. Letíme v září. Mám vyhlídnuté pěkné ubytování v Santo Spirito, ale majitel dopravu neposkytuje. Děkuji za odpověď. Hana.

Z letiště jeďte autobusem AMTAB č. 16 na zastávku D' Annunzio, která je na SP204. Odtud jezdí linka č. 33 a č. 61 do Santo Spirito. Přestupní jízdenka na 75 minut by měla stát € 1,00. Taxi do Santo Spirito Vás vyjde na € 18,00. Kontakty pro objednání najdete na Bari Taxi.

# 26.02.2016, 19:15.
Vaše stránky jsou super. Prosím o doporučení trasy z Prahy do Passo Tonale dne 5.3.2016. Jde mi zejména o minimalizaci času stráveného v koloně z důvodu prázdnin, kontrol atd. Děkuji moc za každou radu a doporučení. Jirka.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 14:13. Od Brenneru pokračujte po A22 na Bolzano až po sjezd San Michele all' Adige a dále po SS43 / SS42 k Passo del Tonale. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,30.

# 26.02.2016, 11:09.
Zítra 27.2.2016 se chystáme do lyžařského střediska Cannazei v provincii Trento. Můžete prosím poradit optimální trasu s ohledem na hraniční kontroly v Německu a frekventované odbočení u Rosenheimu? Děkuji. Martin.

Doporučujeme jet na Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a následně po SS242d a SS242 do cíle cesty.

# 25.02.2016, 23:04.
Rád bych vás požádal o radu, zda je nutné si vyřídit povolenku k rybolovu ze břehu v Itálii, konkrétně v Bibione. Chystáme se tam v květnu, ubytování budeme mít kousek od moře, ale i od řeky, takže byhom rádi rybařili v řece i v moři. Dá se někde koupit povolenka? Na internetu v různých diskuzích jsem se dočetl, že rybaření na moři je bez povolenky. Jsou nějaké specifické podmínky? Děkuji. Tomáš.

Viz naše odpověď ze dne 08.05.2009, 20:45. Doporučujeme navštívit turistické informační centrum v místě, kde Vám přesně poradí jak postupovat, kam zajít atd. Doporučujeme si také přečíst zajímavý článek Rybaření v Evropě.

# 25.02.2016, 11:57.
Letos jedeme opět v sobotu ráno z Břeclavi do Monte Bondone. Prosím o radu, zda s ohledem na předpověď počasí a komplikace na hraničních přechodech u Salzburgu a Kufsteinu, zvolit klasickou cestu Innsbruck, Brenner, Bolzano, sjezd Trento. A nebo Graz - Villach - Lienz - Sillian - Bruneck - Bolzano - Trento. Podle Google Maps přibližně o 20 km a hodinu delší trasa, ale asi menší riziko dopravních kolon? Jaký je rozdíl v italském mýtném, když ušetříme za Brenner? Máte nějaký tip na tankování za Lienzem? Loni jsme sjížděli na sjezdu Trento Nord kvůli nějakým opravám, letos mě Google ukazuje sjezd Trento Sud. Má to smysl? Děkuji. Richard.

Doporučujeme jet trasu přes Lienz. Počasí i v blízkosti nejvyšších partií - Kronplatz - slibuje, že bude bez srážek a teploty přes den kolem 0 stupňů. Silnice SS49 ale vede dole v údolí. Sražky jsou předpovídané v okolí Lienz, teploty však vysoko nad nulou. Na italské dálnici v úseku Bressanone / Val Pusteria - Trento Sud zaplatíte € 8,20. Celkově ušetříte na poplatcích v obou směrech € 23,40. V současné době nejsou na dálnici A22 hlášeny žádné problémy, první je až na sjezdu Mantova (uzavřen) hluboko pod Veronou, což se Vás netýká. Natankujte kousek za sjezdem z dálnice, když se napojíte na silnici B100. Po levé straně budete mít vodní plochu, za ní přejedete železnici a po pravé straně budete mít čerpací stanici Lagerhaus. Naftu mají v současné době za € 0,929 a benzín za € 1,029. Otevřeno od 6:00 do 22:00 každý den. V Lienz a blíže k ranici jsou už ceny lehce vyšší.

# 24.02.2016, 15:25.
Tuto sobotu odjíždíme do Bormia. V plánu máme vyrazit v 6 hodin ráno z Prahy a trasa je Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Ga-Pa a dále tunelem do Livigno až do Bormia. Nevím, zda v sobotu kdy se mění turnusy, je tato cesta vhodná a současně jsem se doslechla, že na hranicích mezi Německem a Rakouskem se tvoří kolony kvůli kontrolám. Víte o tom něco a můžete mi doporučit vhodnou trasu? Děkuji. Ilona.

Vaše trasa je vhodná. Hlavní směry vedou od Mnichova na Salzburg a od Rosenheimu na Innsbruck a dále na Brenner. Počítejte s možným zdržením kolem Mnichova. Co se kontrol týče, podle našich informací je největší zdržení ve směru z Rakousku do Německa za Salzburgem a ve směru z Rakouska do Německa za Kufsteinem. Pokud pojedete přes Landecker tunnel, je tam třeba mít dálniční známku. Tankovat doporučujeme až v Livigno.

# 24.02.2016, 12:39.
V lete cestujeme autom do Toskánska, do mestečka Castiglione. Veľmi sa tešíme. Táto trasa k pobrežiu má 1100 km. Radi by sme si cestou urobili prestávku a niečo zaujímavé si prezreli - mesto, hrad, zámok alebo iné. Vždy som chcela vidieť Orvieto, žiaľ neleží na trase. Môže to byť aj menšia odbočka z trasy do 30. kilometrov. Vedeli by ste nám niečo poradiť? Nechceme ísť do veľkého mesta ako napr. Bologna a pod. Veľmi ďakujeme. Lívia.

Po cestě je mnoho nádherných míst, která by stála za to navštívit. A to jak v Rakousku, tak v Itálii. Vzhledem k tomu, že jedete do Toskánska, doporučujeme zastavit se v jednom nádherném středověkém městečku. Jmenuje se San Gimignano a najdete ho na cestě mezi Florencí a Sienou. Ze čtyřproudovky sjeďte na sjezdu Poggibonsi Nord. Po cestě je všude značený směr San Gimignano. Dojedete tam po SP1. Toto malé středověké městečko má 14 středověkých věží. Původně jich tady stálo 72. Velká parkoviště najdete na severní i jižní straně města. Zajížďka je to přibližně 25 km.

# 23.02.2016, 21:05.
Chci se zeptat. 30.7. až 6.8. se chystáme do Lignano Sabbiadoro. Můžete nám napsat všechny poplatky, co kde se platí a nejlepší, nejrychlejší trasu? My budeme vyjiždět z Trenčína na Slovensku a sestra zase ze Zlína. Budeme mít obě malé děti s sebou, tak kdyby byla nějaká cesta zkrácená a také levnejší. Budeme rádi za informaci. Tamara.

Předpokládáme, že se chcete co nejdříve na trase setkat. Bez navýšení vzdálenosti je možné následující řešení: z Trenčína jeďte na Uherský Brod a v Uherském Hradišti sjeďte ze silnice č. 50 na silnici č. 55. Hned u křižovatky je supermarket, kde můžete zaparkovat a setkat se s druhou rodinou. Ta pojede ze Zlína přes Otrokovice a Staré Město do Uherského Hradiště ke zmiňovanému supermarketu. Vyjet můžete přibližně ve stejnou dobu. Odtud pokračujte společně po následující trase: Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět.

# 23.02.2016, 15:02.
Chtěl bych se zeptat na trasu z Děčína do Campitello di Fassa. Kde sjedu z itálské dálnice, abych to nepřejel? Děkuji. Radek.

Jeďte následující trasu: Děčín - Ústí nad Labem - Most - Chomutov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bolzano Nord. Po projetí mýtnící se vydejte hned doprava směr Bolzano po SS12. Budete míjet čerpací stanici Agip a za ní se vydejte vpravo na nadjezd. Na něm je kruhový objezd, který téměř celý přejeďte a na posledním výjezdu odbočte k tunelu. To už budete na silnici SS241, která Vás přes Ponte Nova Birchabruck dovede do Vigo di Fassa, kde se napojte na SS48 do Campitello di Fassa. Pokud bude výrazně nepříznivé počasí, doporučujeme jet po sjezdu z dálnice po SS12 až do Ora Auer a tady se napojit na SS48, která Vás dovede sice delší trasou, ale po lepší silnici do cíle. Počítejte se zvýšeným provozem kolem Mnichova a také se zdržením při cestě zpět na rakousko - německé hranici z důvodu kontrol. Variantně můžete z Děčína jet na Drážďany, Chemnitz, Norimberk a Mnichov. Je to sice o 70 km delší trasa, vede však po dálnici už kousek za Děčínem. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 5,80. To samé při cestě zpět.

# 23.02.2016, 13:54.
19.3.2016 odjíždíme z Prahy na týden do Corvara / Alta Badia. Jsme senioři bez navigace a toto je asi naše poslední lyžování. Moc prosím o radu, jakou trasu zvolit a na co se duševně připravit. Dosud jsme jezdili jen trasu Praha - Saalfelden v Rakousku, což pro nás byla vítaná rutina. Děkuji předem i zadem za vaši laskavou odpověď. Jitka.

Vzhledem k tomu co uvádíte, doporučujeme orientačně nejjednodušší variantu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bressanone / Val Pusteria - SS49 - před Brunneck odbočte na SS244, která Vás dovede až do Alta Badia. SS244 je horská silnice, je tam však několik tunelů, které cestu usnadňují. Zimní výbava je samozřejmostí. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 2,90. Celkem za obě cesty tedy € 32,60. Při cestě tam v sobotu ráno počítejte s hustším provozem, případně i s kolonami. Při cestě zpět počítejte se zdržením u rakousko - německé hranice, probíhají tam kontroly.

# 22.02.2016, 13:29.
Prosil bych o doporučení pro dojezd do oblasti Moena / Trentino na lyžařský pobyt v hotelu Valsorda. Jedeme osobním vozem z Ostravy již 24.2. v ranních hodinách a vrátíme se v neděli 28.2. po opuštění z hotelu v 10:00 hodin. Nebo přidáme lyžování a odjezd bude kolem 15:00 hodin. Z vašich informací eviduji jisté kontroly za Salzburgem, které mohou způsobit i větší zdržení. Děkuji moc za včasnou odpověď. Aleš.

Viz naše odpověď ze dne 17.02.2016, 20:41.

# 22.02.2016, 10:28.
Chtěla bych se zeptat na poplatky na italské dálnici do Sanrema. Trasa: Č.Budějovice - Verona - Sanremo. Děkuji za odpověď. Renata.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 52,80. Celkem tedy za oba směry € 132,40 resp. pokud jedete na více jak 10 dnů tak € 141,20. Levnější je jet přes Švýcarsko na Bregenz, Chur, Como, Tortona. V tom případě platíte roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,30) a mýtné v Itálii ve výši € 30,20. Celkem za oba směry € 96,70. Pokud budete potřebovat rakouskou dálniční známku tak € 105,50 resp. € 114,30 při cestě na více jak 10 dnů.

# 22.02.2016, 09:11.
Ráda bych Vás požádala o radu. Jedeme se dvěmi dětmi do Caorle v termínu 23.7. až 30.7.2016. Vyjíždět budeme z Pelhřimova a rádi bychom jeli na noc. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu, vhodné zastávky a případně nastínit, kde se co platí, na kolik nás taková cesta vyjde? Děkuji. Hezký den. Barbora.

Ve Vašem termínu doporučujeme trasu sice o 40 km delší než je standardní přes Linz, Salzburg a Villach. Vyhnete se však případným velkým zácpám na tauernské dálnici a delší vzdálenost se Vám vrátí úsporou na mýtném v jednom směru za tauernské tunely ve výši € 11,50. Jeďte na Jihlavu, Znojmo, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, sjezd San Stino di Livenza a do Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. S dopravní špičkou počítejte při průjezdu Vídní a zácpami na dálnici A4 v Itálii v sobotu ráno před severoitalskými letovisky. Tvoří se víceméně od chvíle, kdy najedete na A4. Směřují sem však obě varianty cesty. Přestávky dělejte podle potřeby, v Rakousku i v Itálii je u dálnice hodně míst, kde můžete zastavit a odpočinout si. V Rakousku je jich více.

# 21.02.2016, 21:05.
Děkuji mnohokrát za úžasný tip. Také jsem právě včera zvažovala, že bych hledala přenocování na rakouské straně, někde u Villachu, ale protože jsem Vám psala dotaz na Itálii, neměla jsem odvahu Rakousko zmiňovat. To je výborné, myslím, že díky Vám je plán naší dovolené kompletní. Mohu se ještě zeptat na dvě věci, prosím? Pod čím byste hledali na Booking ubytování v Toskánsku, aby to bylo blízko moře? Když zadám pouze Toskánsko, tak mně vyběhne spousta hotelů, ale spíše ve vnitrozemí, nebo se mě nabídne Toskánské souostroví, což už nechceme. Pokud se rozhodneme pro přímořský pobyt, chtěli bychom spíše pláže s bílým pískem. A ještě dotaz opačný. Pokud bychom se rozhodli naopak pro ubytování ve vnitrozemí, ale tak, aby se dalo autem dojet třeba do hodiny k moři, pod čím máme hledat ubytování, kdybychom chtěli prožít dovolenou v takovém tom pravém Toskánsku ve zvlněné krajině s vysokými topoly a vinohrady? Děkuji ještě jednou za tip a za rady. Přeji krásný večer. Andrea.

Pokud neznáte konkrétní město nebo oblast, hledejte přes Booking / Toskánsko. Nechte si zobrazit nabídku pro Váš termín a počet osob, popř. zadejte další parametry. Dole vlevo pak klikněte na mapu. Když ji zvětšíte, zobrazí se Vám na mapě značky. Přemístěním kurzoru myši se zobrazí cena. Značky jsou pro konkrétní ubytování nebo oblast. Kliknutím na značku se Vám zobrazí nabídka konkrétního ubytování nebo oblasti se kterou můžete dále pracovat (měnit parametry, řazení). Když se nezobrazí značka oblasti, stačí přiblížit mapu a v detailnějším pohledu se zobrazí. To samé platí i pro vnitrozemí. Lze samozřejmě i cílit, např. v položce Témata lze filtr nastavit: Pláž / moře, Venkov / Příroda, Hory atd.

# 21.02.2016, 16:14.
Mám k Vám prosbu. Chtěl bych se svými studenty z gymnázia jet k moři do Itálie. Neznáte prosím nějaký dobrý kemp s ubytováním v mobilehomech v oblasti Marche nebo Palmové riviéry? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bohumil.

Dobře hodnocený je kemp Riva Nuova v Martinsicuro. Těch kempů je ale na Palmové riviéře mnoho. Ve Vašem případě bychom však postupovali zcela opačně. Nejdříve bychom si stanovili priority, které jsou pro konkrétní zájezd pro Vás nejdůležitější. Předpokládáme, že nejedete jen k moři, ale jedete také za poznáváním italské kultury a historie v návaznosti na výuku. Podle toho bychom stanovili poznávací program a až na základě tohoto programu bychom vytipovali lokalitu pro pobyt. A tam bychom hledali ubytování. K hledání vhodného ubytování Vám mohou poslužit i portály Camping, Unicamping a Booking.

# 21.02.2016, 13:38.
Objevil jsem při brouzdání internetem Vaše stránky a moc mě potěšily. Rád bych se zeptal na pár věcí a poprosil o rady. V červenci 2016 pojedeme z Hradce Králové autem do Riccione, jižně od Rimini. Tam budeme týden v kempu. Mohl bych požádat o radu, kudy by byla nejlepší cesta a přibližně kde a jak se platí mýtné? Budu s sebou mít německého ovčáka, tudíž musím počítat i se zastávkami pro něj. Poté bychom se rádi přesunuli přibližně na dva dny k jezeru Lago di Garda. Tam bych požádal o pomoc s cestou a poplatky z Riccione a popřípadě zda máte zkušenost s tamními kempy popřípadě s ubytováním i s ohledem na psa? Následovat by měl přesun do Bormio nebo Livigno. Jak je to s cestou a poplatky tam a taktéž s kempy? Kdysi, když jsem byl v Livigno, byla to bezcelní zóna a dalo se tam nakoupit víceméně vše levněji a dala se tam i nakoupit výhodně nafta, jak je to tam nyní? No a dál? To zatím nevíme, nemáme nějaký termín za jak dlouhou dobu se chceme vrátit, dopuručili byste něco ve Švýcarsku a nebo raději v Rakousku? Předem moc děkujeme za Vaše rady. Michal s rodinou.

V červenci Vám doporučujeme jet následující trasu: Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Riccione - Riccione. Jednak se na této trase vyhnete těm největším prázdninovým zácpám (i tak očekávejte hustý provoz ve Vídni a zácpy u severoitalských prázdninových letovisek Bibione atd.) a jednak tato trasa nabízí více smysluplných možností úspory na poplatcích. A vzhledem k tomu, že je i o něco kratší a levnější než klasické trasy přes Brenner nebo tauernské tunely, je to jednoznačná volba. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 37,10. Celkem tedy € 45,90. Je to o € 11,50 méně než přes tauernské tunely a o € 6,10 méně než přes Brenner. Pokud chcete levněji natankovat, přečtěte si Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. My na této trase jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini Nord. V tomto případě jsou poplatky v Itálii ve výši € 11,70 v prvním úseku a € 1,40 za ten kousek kolem Rimini (vyplatí se to). Celkem tedy € 21,90, což je o € 24,00 méně než po cestě po dálnici. Popis cesty najdete v článku Potřetí na Gargano. V případ Lago di Garda záleží na tom, kam chcete přesně jet. Dostanete se tam po dálnici přes Bologna a Verona. Na jih jezera k Peschiera del Garda to stojí € 18,60, na sever jezera po sjezd Rovereto Sud to stojí € 21,80. Nabídka ubytování je u jezera široká. Podívejte se na Booking / Lago di Garda a ve filtru Zařízení zvolte Domácí zvířata povolena. Kempy najdete na portále Camping nebo Unicamping. V kempech už jsou ty možnosti pobytu se psy širší. V létě je přesun do Bormio a Livigno bezproblémový. Pokud budete v jižní části jezera, jeďte po dálnici A4 a sjeďte na Brescia Ovest. Mýtné zaplatíte ve výši € 3,00. Odtud pokračujte k Lago d' Iseo a podél východního břehu pokračujte k SS42, která Vás přes Breno a Edolo dovede k SS38, která směřuje k Bormio a odtud SS301 k Livigno. Livigno je stále v bezcelní zóně. Je to motoristů ráj. S cenami, za které tam nakoupíte pohonné hmoty, se hned tak někde nesetkáte. Nejlevnější jsou tam čerpací stanice Eni, kde se v současné době litr benzínu pohybuje za € 0,840 a litr nafty za € 0,712. Průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,385 a nafty € 1,201. Možnosti ubytování najdete na Booking / Livigno a Booking / Bormio. Z kempů je v Livigno je např. Camping Pemont, Camping Palipert, Camping Aquafresca. Švýcarsko a Rakousko jsou nádherné země. Těžko něco doporučit. Je tam toho tolik a na každém kroku něco, že je to na několik let nepřetržitou dovolenou.

# 20.02.2016, 22:06.
Měla bych na Vás velkou prosbu. V létě plánujeme cestu vlastním vozem do Toskánska, kterou chceme kvůli dětem rozdělit. Po cestě tam bychom zůstali na dvě noci u Lago di Garda a na zpáteční cestě chceme přenocovat již jen jednu noc, ale nevíme kde. Nechceme to brát jen jako transitní ubytování. Rádi bychom vybrali nějaké zajímavé místo. Může to být klidně nějaký aquapark nebo zkrátka něco, na co se půjde alespoň podívat. Můžete, prosím, něco doporučit? V Benátkách jsme již byli. Děkuji za pár tipů. Andrea.

Nevíme přesně odkud jedete. Podle toho je možné stanovit optimální místo k přenocování. Nicméně máme pro Vás jeden tip, pravděpodobně více za polovinou cesty, ale na druhé straně v takové vzdálenosti od Brna, abyste ráno navštívili atrakci a do večera bez problému dojeli domů. Je to kousek od Klagenfurtu, na východní straně jezera Wörthersee, při dálnici A2. Atrakce se jmenuje Minimundus a je to takový miniaturní svět obsahující přibližně 150 modelů v měřítku 1:25 známých staveb, vlaků a lodí. Tzv. cesta kolem světa za jeden den. Najdete tam Eiffelovu věž, baziliku sv. Petra, Operu v Sydney, Sochu Svobody aj. Otevírají v 9:00 hodin, vstupné je € 18,00, pro děti od 6. do 15. let € 10,00. Mají i rodinné vstupné 2+1, 2+2, 2+3 atd. Ubytování hledejte na Booking / Wörthersee pro Váš termín a počet + věk osob. Nezapomeňte si na rozšíření termínu prodloužit cestovní pojištění.

# 19.02.2016, 17:41.
Chystáme se v létě do Itálie do Marina di Massa a pojedeme z Liberce. Chtěla bych se zeptat, jaká je nejkratší cesta a kolik nás bude stát mýtne v Itálii a dálniční poplatky v Rakousku? Děkuji za odpověď. Alena.

V úvahu připadají přibližně dvě stejně dlouhé trasy. První vede přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Parma - La Spezia - Marina di Massa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 40,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za oba směry € 108,60 resp. € 117,40 při cestě na více jak 10 dnů. Druhá vede přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Parma - La Spezia - Marina di Massa. V Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,30) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 28,00. Celkem tedy za oba směry € 92,30 bez ohledu na délku pobytu. Druhá varianta je přibližně o hodinu delší. Druhou variantu bychom volili v případě, že pojedete v kritických prázdninových termínech na přelomu měsíců a z pátku na sobotu. První variantu bychom naopak volili v případě, že si budete sami vařit a část potravin povezete s sebou. Švýcarsko v tomto směru není převozu potravin nakloněno. V obou případech je prostor na úsporu na mýtném cestou mimo dálnici. Cesta se však dost časově protáhne.

# 19.02.2016, 14:13.
Na Vašem webu máte spoustu seper odpovědí pro lidi s otázkama na cestu do Itálie a rád bych Vašich znalostí také využil. Chystáme se do Ponte di Legno na lyže a vzhledem k pravidelným zácpám od Mnichova, přes Rosenhaim na Innsbruck a teď i ve směru zpět v Kufsteinu kvůli kontrolám na hranici, přemýšlím o cestě přes Mnichov, Ga-Pa, Mittenwald a Innsbruck. Nemáte s touto druhovou variantou nějakou zkušenost? Předem moc děkuji za případnou odpověď a radu. S pozdravem Martin.

Je to bezproblémová cesta i v zimě. Jediné riziko je Mnichov a jeho dopravní zácpy. Od Zirl jeďte po silnici č. 171, u západního nákupního centra odbočte na č. 174 a za Innsbruck Westbahnhof odbočte doprava na č. 182. Na Brennerskou dálnici se napojte až na Innsbruck Sud. V tomto případě nepotřebujete rakouskou dálniční známku.

# 19.02.2016, 12:17.
Začátkem května 2016 se chystáme do Itálie, konkrétně do Pescara - Silva Marina. Uvažujeme jet buď autem nebo letecky. Cenu letenek znám, ale nekokážu určit, zda by cesta autem se všemi poplatky vyšla o dost méně. Můžete mi poradit, jak se pohybuje nyní cena z Prahy do Pescara nejlepší a nejlevnější trasou včetně benzínu resp. nafty a mýtného? A včetně dálničních známek atd.? Děkuji. Jana.

Pro srovnání Vám uvádíme nejdražší variantu po dálnicích. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 50,40. Celkem tedy za oba směry € 136,40. Tam a zpět je to přibližně 2600 km. Průměrná cena nafty v Itálii je € 1,196, průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,382. Pro modelový výpočet uvažujeme průměrnou spotřebu u nafty 5 litrů na 100 km a u benzínu 7 litrů na 100 km. Náklady na naftu jsou tedy € 155,48, náklady na benzín jsou € 251,53. Cesta Vás tedy vyjde s naftovým motorem na € 291,88 a s benzínovým motorem na € 387,93. Tuto částku podělte počtem osob a získáte cenu dopravy na osobu. Pokud bude letecká doprava výrazně nižší, je volba jasná, pokud se bude blížit ceně za auto, je to na další zvážení. Cena za auto bude samozřejmě o něco nižší, pokud pojedete v některých úsecích, kde je to smysluplné, mimo dálnici. Také budete tankovat plnou nádrž v ČR a dále v Rakousku, kde jsou pohonné hmoty levnější. Pokud pojedete na méně jak 10 dnů, odpadne druhá dálniční známka v ceně € 8,80 atd. Na druhé straně je třena počítat s amortizací automobilu, poměrnými náklady na údržbu a pojištění atd.

# 18.02.2016, 20:04.
Chtěla bych se prosím zeptat na trasu do Tarvisia. Vyjížděli bychom v sobotu okolo 7. hodiny ráno z Ostravy. Myslíte, že to bude husté přes Víděň? A kde můžeme levně natankovat v Rakousku a v Itálii? Děkuji. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Z dálnice můžete sjet až na sjezdu Tarvisio. Po tento sjezd se v Itálii dálnice neplatí. Ve Vídni jsme zažili hodně dopravních zácp, vždy se to nějak rozjelo bez výrazného zdržení. Kritická místa jsou před mostem přes Dunaj a při výjezdu z Vídně. Tankujte v Rakousku mimo dálnici. Tip je uveden v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 18.02.2016, 16:17.
Chystáme se v létě do Itálie do Caorle a pojedeme z Olomouce. Chtěla bych se zeptat, jaká je nejkratší cesta a kolik nás bude stát mýtne v Itálii? Děkuji za odpověď. Anna.

Vaše optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. Ušetřit můžete € 6,00 v jednom směru smysluplnou cestou mimo dálnici od Tarvisio po Gemona. Tip na levné tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 17.02.2016, 20:41.
Za týden se chystáme z Olomouce do Vigo di Fassa. Klasiku přes Vídeň - Salcburk - Innsbruck - Brenner - Bolzano znám, ale teď nevím, jak s těma zácpama na hranicích. Jet přes Graz - Lienz a pak na Cortinu di Ampezzo, nebo na Brixen - Bolzano - Vigo di Fassa? Honza.

Jeďte z Lienz po B100 a následně po SS49 přes Bruneck až na nájezd Bressanone / Val Pusteria a odtud po dálnici A22 tak jak už to znáte.

# 17.02.2016, 11:24.
20.2.2016 jedu lyžovat do Bormia z Prahy. Vzhledem k sobotním střídáním a avizovaným kontrolám na německo - rakouských hranicích prosím o informaci, kudy nejlépe a v kolik vyrazit. Moc děkuji předem za radu a doporučení. Vladimír.

Víceméně přichází v zimě v úvahu dvě příjezdové cesty. Z jihu po SS38 a ze západu po SS301. Nejvíce využívaná trasa je po SS301 od Livigno, kde ale musíte zaplatit průjezd tunelem. Optimální trasa vede přes Rozvadov, Mnichov, Imst, Landecker Tunnel, Hoch a tunelem k Lago di Livigno a přes Livigno do Bormio. My bychom volili trasu přes České Budějovice, Salzburg, Innsbruck, Imst a dále jako v první variantě. Podle situace volte na hranicích trasu mimo dálnici přes Bad Reichenhall a Lofer. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku pojedete neplaceným úsekem a za průjezd tenelem Munt La Schera zaplatíte v sobotu € 42,00 (obousměrně). Přes Berninapass bychom to objíždět nedoporučovali. Příjezd z jihu je už velká zajížďka. Výjezd si naplánujte tak, abyste u tunelu Munt La Schera byl v době do 11:00 do 17:00 hodin, kdy v sobotu projíždí směr Itálie. S sebou samozřejmě kompletní zimní výbavu.

# 17.02.2016, 08:00.
Děkuji Vám za odpověď. Takže u zpátečné cesty sjedu už před mýtnici Vipiteno? Ivan.

Sjet můžete až za mýtnicí Vipiteno přibližně po 8,5 kilometrech. Je to kousek od místa, kde na dálnici najdete při cestě tam. Stejně jako v tom případě se dalo na dálnici najet ve směru do Itálie, v tomto případě se dá jen z dálnice sjet ve směru do Rakouska.

# 16.02.2016, 15:36.
Našel jsem vaši stránku a rád bych využil možnosti dotazu. S přáteli se na přelomu května a června chystáme na roadtrip autem po Itálii, trasa zatím vypadá nějak takto: trasa - Verona - Cinque Terre - Pisa - Florencie - San Gimignano - Siena - Řím - Forli - Bologna - Benátky - Bled. Plánujeme jet na 10 dní. Chtěl bych vás požádat o pár informací: 1. dá se Florencie stihnout projít za jeden den a Řím za dva dny? 2. jak se na této cestě pohybuje cena mýtného? Raději bychom využili neplacených cest, ale kdybychom náhodou neměli na výběr. 3. přibližně na jakou částku by taková cesta vyšla na jednoho člověka v případě, že v autě budeme 4? Spali bychom v kempech, případně dvě až tři noci v nějakých levných hotýlcích. 4. protože s podobnými věcmi máte zkušenosti, máte pro nás nějaké tipy, kterých bychom se měli držet? Předem velmi děkuji za veškeré informace. Jan.

Vzhledem k tomu, že jedete na 10 dnů, musíte to tedy stihnout. Především v Římě budete muset vybrat to nejdůležitější z toho, co Vás zajímá a tomu přizpůsobit itinerář. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, za úsek Brenner - Bolzano € 5,80, za úsek Bolzano - Verona € 10,00, za úsek Verona - Cinque Terre € 26,00, za úsek Cinque Terre - Pisa € 10,50, za úsek Pisa - Florencie přes Empoli nic neplatíte, za úsek Florencie - San Gimignano - Siena nic neplatíte, za úsek Siena - Porto San Stefano nic neplatíte, za úsek Porto San Stefano - Řím zaplatíte € 4,60, za úsek Řím - Terni - Forli nic neplatíte, za úsek Forli - Bologna zaplatíte € 4,80, za úsek Bologna - Mestre € 13,80 a za úsek Mestre - Tarvisio - Bled zaplatíte v Itálii € 17,70. Přes Loiblpass se mýtné neplatí a v Rakousku, pokud už překročíte dobu cesty 10 dnů, potřebujete další desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V Rakousku zaplatíte ještě za průjezd tunelem na A9 u Selzthal € 5,00. Pokud pojedete v některých úsecích mimo dálnice, tak se cena samozřejmě o odpovídající částku snižuje. K mýtnému je třeba připočítat náklady za pohonné hmoty. Při spotřebě 5 litrů nafty na 100 km je při Vaší vzdálenosti 2680 km a italské průměrné ceně nafty € 1,196 za litr cena přibližně € 160,26. Dosaďte si své hodnoty spotřeby. Pro úplnost, průměrná cena benzínu je v Itálii € 1,389. V České republice natankujte do plné nádrže za nižší cenu, stejně tak v Rakousku. Při cestě zpět tankujte také co nejvíce v Rakousku. Mimo dálnice je cena samozřejmě nižší. Díky tomu se náklady na cestu podstatně sníží. Maximální náklady na cestu jsou tedy € 124,80 za mýtné a € 160,26 za pohonné hmoty. Celkem € 285,06, na osobu tedy přibližně € 71,27. Ubytování v kempech hledejte na Camping, ubytování v hotelech, apartmánech apod. hledejte na Booking. Je potřeba si vyhledat v místě předpokládaného noclehu ubytování a podle ceny rozpočítat náklady na osobu. Tipy a doporučení najdete v našich otázkách a odpovědích, další informace v našich reportážích.

# 16.02.2016, 12:49.
Chystáme se na lyže do Arabby v Itálii. Plánuji si koupit dálniční známku v Rakousku, ovšem rád bych se vyhnul mýtu za Brenner. Když sjedu před mýtnici Schönberg, kde pak mohu opět najet na dálnici a kde začíná první placený úsek v Itálii? Děkuji. Ivan.

V Rakousku sjeďte na Innsbruck Süd, v Itálii najeďte přibližně 800 m od chvíle, kdy přejedete železniční trať a budete mít dálnici vlevo a železnici vpravo. Nájezd na dálnici je necelých 5 km za rakousko - italskou hranicí. První mýtnice, přímo na dálnici, je ve Vipiteno. Dálnice město objíždí zprava, za městem je mýtnice.

# 15.02.2016, 20:54.
Na jaře loňského roku jsem velmi ocenil Vaše rady pro náš prodloužený velikonoční víkend v Římě a s dovolením bych Vašich rad využil opět. Opravdu jsem netušil, že své rady podáváte nejen ohledně Říma. Dnes jsem náhodou při hledání informací ohledně ceny dálničního mýtného za cestu z Olomouce do Livorna nalezl právě Vaši odpověď. Prosím, nevíte o nějaké možnosti ubytování nedaleko přístavu v Livornu? Odjezd trajektu na Korsiku je buď v 8 hodin nebo potom až ve 14 hodin. Tudíž asi nejvhodnější pro ranní trajekt by byl nějaký kemp. Cesta z Olomouce by za ideální situace měla trvat 12 hodin, lze však bohužel předpokládat prodloužení této doby vzhledem k letnímu provozu. Proto se klidně asi může stát, že případná rezervace nějakého přenocování by nakonec mohla představovat jen pár hodin spánku - kemp mě napadl, že buď ho za příznivých podmínek využijeme a přespíme ve stanu, pokud ne, rezervace nepropadne a pár hodin snad vydržíme v autě u benzinky. Na zpáteční cestě z Korsiky bychom se chtěli zastavit v Benátkách. Prosím, dával jste na Vašem webu již jakákoliv doporučení ohledně jednodenní návštěvy Benátek? Velmi děkuji. Luděk z Olomouce.

Začneme od konce. Podívejte se na Centrum otázek a odpovědí. Najdete tam přes 6400 zodpovězených otázek cestovatelů týkajících se různých lokalit. Benátky tam jsou samozřejmě také. Jednodenní zastávka je popsaná v reportáži Benátky 2013. Kempy v blízkosti přístavu v Livornu najdete severně nebo jižně od města. Doporučujeme na jihu Villaggio Camping Miramare. Do přístavu je to asi 10 km. Ubytování přímo v Livorno nedaleko přístavu můžete hledat na Booking / Livorno. Jízdní řády trajektů a cenovou kalkulaci včetně možnosti rezervace najdete na stránce Trajekty - Corsica.

# 14.02.2016, 21:01.
V pondělí 11.4. vyjíždíme na cestu do Janova, kde bych potřeboval znát orientační cenu mýtného a parkování ve Francii a v Itálii. Naše trasa povede přes Brno, Mnichov, Zürich, Bern, Ženeva, Lyon. Tam budeme půl dne parkovat v blízkosti fotbalového stadionu. Odtud pojedeme do Janova, kde budeme parkovat 8 dnů. Švýcarskou dálniční známku mám. Děkuji za odpověď. Michal.

Ze Ženevy do Lyonu zaplatíte na mýtném ve Francii € 15,90. V blízkosti Stade Gerland je několik P+R parkovacích ploch. Jihovýchodně od stadionu na Allée Pierre de Coubertin jsou dvě bezplatné parkovací plochy a severně od stadionu mezi Avenue Jean Jaures a Rue Benjamin Delessert je také velká bezplatná parkovací plocha. Informace najdete na Parkomedia. Z Lyonu do Janova je to špatné. Nejkratší a nejrychlejší cesta vede přímo po A43 přes Chambery, Torino, Asti a Alessandria. Je to však trasa i nejdražší. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 23,60, za průjezd tunelem Frejus z francouzské strany € 43,50 a na mýtném v Itálii € 26,60. Celkem tedy € 93,70. Pokud pojedete jižní cestou přes Avignon, Aix en Provence, Nice, Sanremo, Imperia a Savona, zaplatíte ve Francii na mýtném € 46,20 a v Itálii € 18,50. Celkem tedy € 64,70. Nejlevnější trasa přes Grenoble, Gap, Cuneo a Savona vede více jak z poloviny mimo dálnice a na mýtném ve Francii zaplatíte € 10,40 a na mýtném v Itálii € 11,90. Celkem tedy € 22,30. Pokud pojedete mezi Cuneo a Mondovi mimo dálnici, několik € ještě ušetříte. Posledně jmenovanou trasu bychom ale volili za příznivého, už jarního počasí. Hraniční horský přejezd je po silnici nižší třídy a serpentiny u Collo della Mandalena jsou v době od 20:00 do 7:00 uzavřeny. Parkování v přístavu v Janově Vás vyjde na týden na € 70,00 - viz Parkvia.

# 12.02.2016, 14:19.
Prosím doporučit trasu z Frýdku - Místku do Livorna + poplatky. Jedeme v červenci směr Sardinie. Děkuji. Petr.

Optimální trasa je ta standardní: Frýdek Místek - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,90. To samé při cestě zpět. Oproti cestě přes Brenner je to levnější o € 4,80 v jednom směru. Cesta přes Tarvisio je kratší a rychlejší. Jízdní řády trajektů z Livorna na Sardnii včetně cenové kalkulace najdete na stránce Trajekty - Sardinia.

# 12.02.2016, 09:10.
Odjíždíme v sobotu na lyže do Maranzy. Kvůli kontrolám na německo - rakouských hranicích jsem se rozhodl jet přes Lienz. Známí i vy na fóru radíte jet přes Villach, ale všechny navigace mi radí nejet na Graz, ale v Neunkirchen odbočit a jet na St. Michael im Lungau a dále na Lienz. Máte zkušenosti s touto variantou? Která cesta je lepší? Přes Villach je to asi o děvet minut a 70 km delší. O ty kilometry mi nejde. Jde mi o pohodlí cestování. Vladimír.

Navigace Vám nabízí optimální cestu z hlediska vzdálenosti a rychlosti. Nezohledňuje kvalitu silnic a náklady. Doporučujeme jet po dálnici na Graz, Villach a Spittal. Pokud byste jel po S6 na Bruck, Leoben a Judenburg, je to sice pěkná a kvalitní rychlostní silnice, končí ale už v Judenburg. Odtud pokračujete po silnici B317 a B96, které se klikatí údolím a vedou přes městečka. Tato trasa mimo dálnici je přibližně dlouhá 100 km. Navíc v St. Michael im Lungau se připojíte na dálnici a hned na mýtnici zaplatíte mýtné ve výši € 5,50 za průjezd Katschbergtunnel. Přes Katschberg mimo dálnici jet nedoporučujeme. S plně naloženým autem je to náročné i v létě, natož v zimě. Pokud tedy pojedete po kvalitní dálnici A2 a následně A10 až do Spittal, úspora na mýtném Vám vynahradí náklady za kilometry ujeté navíc. Všechny výše uvedené trasy máme projeté, ať už z Mikulova po A2 nebo přes Judenburg do St. Michael im Lungau, tak přes Katchberg mimo dálnici.

# 11.02.2016, 11:27.
1. dubna se chystáme na lyžování do Itálie autem z Břeclavi do střediska Ponte di Legno. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a na kolik mě vyjdou poplatky a případně na co si dát pozor během cesty? Dekuji. Honza.

Vaše optimální trasa je následující: Břeclav - Poštorná - Grosskrut - A5 - Stockerau - St. Pölten - A1 - Salzburg - A8 / A93 / A12 - Innsbruck - A13 - Brenner - A22 - Bolzano - sjezd San Michele all' Adige - SS43 / SS42 - Passo del Tonale - Ponte di Legno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 9,30. Celkem tedy € 45,40. Počítejte s tím, že pokud v posledním úseku bude na silnici souvislá vrstva sněhu, je povinnost mít sněhové řetězy. V současné době je však problém na rakousko - německé hranici, kde probíhají důsledné kontroly. V současné době jsou kolony dlouhé 1 až 2 km a pohybují se rychlostí 10 km /h. To samé při cestě zpět u Kufsteinu. O víkendu, kdy probíhá výměna turnusů v zimních střediscích se tyto kolony budou prodlužovat. My bychom volili trasu na Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - B100 - Sillian - SS49 - Bruneck - nájezd Bressanone / Val Pusteria - A22 a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově zaplatíte kromě rakouské desetidenní dálniční známky € 6,60 tam i zpět. Celkem tedy € 22,00. Kromě úspory € 23,40 s největší pravděpodobností úšetříte i na čase. Cesta mezi Spittal a Bressanone vede většinou údolím řeky Drávy a Rienza. V případě mimořádné sněhové kalamity, což 1. dubna asi nehrozí, bychom volili jižní cestu přes Tarvisio - Padova - Verona - Brescia - sjezd Ospitaletto - SP19 / SP47 / SS42 - Ponte di Legno. V tomto případě jsou ale poplatky vysoké. Mýtné v Itálii vyjde na € 30,80, celkem tedy obě trasy na € 70,40 i s dálniční rakouskou známkou.

# 10.02.2016, 12:15.
13.2.2016 ráno odjíždíme na hory do italského Falcade. Která cesta je relativně nejlepší? Máme jet na Salzburg, kde jsou kontroly, nebo raději přes Villach - Udine? Vyjíždíme z Prostějova. Jaké jsou kde poplatky? Která cesta by byla nejlepší a nejrychlejší? Děkuji za informace. Martina.

Doporučujeme trasu přes Villach a Udine, která je delší přibližně o 30 km, vyhnete se však kritickému bodu na rakousko - německé hranici, kde se můžete hodně zdržet. V současné době je tam kolona dlouhá 2 km a popojíždí rychlostí 10 km/h. O víkendu je však předpoklad zhoršení situace. Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Portogruaro - A28 - A27 - Belluno - SR203 - SS346 - Falcade. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,30. Celkem tedy za oba směry € 45,40. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na € 38,40, což není podstatný rozdíl.

# 10.02.2016, 10:34.
Jedu autem z Ostravy do Itálie: Plan de Corones / Kronplatz, Rasun - hotel Koflerhof. Mám dotaz. Na kolik mě vyjdou placené úseky, mýta, tunely apod. Děkuji moc za odpověď. Kamil.

Jeďte následující trasu: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - B100 - SS49 - Rasun - Hotel Koflerhof. Zaplatíte jen desetidenní dálniční známku v Rakousku v ceně € 8,80. Oproti variantě přes Innsbruck ušetříte € 23,80 (2x € 9,00 za Brenner, 2x € 2,90 na mýtném v Itálii) a možná i spoustu času na rakousko - německé hranici, kde jsou zavedeny kontroly. Trasa Lienz - Rasun je bezproblémová, většinou údolím řeky Dráva.

# 09.02.2016, 13:51.
Děkuji. A ještě mám jeden dotaz. Při cestě přes Sillian se stoupá do nějakého průsmyku? A je to stoupání náročné? Kvůli dětem a jejich případné nevolnosti. Děkuji. S pozdravem Marek.

Je to jen krátký přejezd z jednoho údolí do druhého ale žádné výrazné stoupání, serpentiny apod. Tato cesta je hodně využívaná i v zimě. Podívejte se na Mapy Google.

# 09.02.2016, 09:55.
Jedeme tuto sobotu na týden na lyže do Madonna di Campilio a vyjíždíme z Olomouce, tedy přes Vídeň. Měl bych dotaz týkající se aktuálního stavu na hranici mezi Rakouskem a Německem u Salzburgu. Němci tam prý hlídají hranici a stáhli dopravu do jednoho pruhu a tvoří se tam velké kolony. Máte k tomu nějaké aktuální informace? Děkuji. Radek.

V současné době se zdržení pohybuje přibližně kolem 5. minut. Počítejte však s tím, že od pátku a přes víkend se tento čas může prodloužit i na hodinu a více. Sledujte aktuální informace na ADAC. V případě příznivého počasí, tj. nekalamitního stavu, je alternativou cesta na Vídeň - Graz - Villach - Lienz - Bruneck - Bolzano. Popř. od Salzburgu mimo dálnici přes Bad Reichenhall a Lofer.

# 08.02.2016, 19:26.
V létě se potřebuji přesunout z města Portorož ve Slovinsku do vesnice Bovec ve Slovinsku. Přes Itálii. Navigace mi ukazuje nejkratší cestu po neplacených úsecích dálnicí RA13 přes Itálii. Je možné, že se tento úsek neplatí? Děkuji za odpověď. Pavel.

Dálnice RA13 je vedena jako státní silnice. Po celém svém úseku není zpoplatněna. Stejně tak nejsou zpoplatněny navazující úseky od slovinsko - italské hranice. Platí se až na A4, kde je přímo na dálnici umístěna mýtnice u Manfalcone Est. Úsek dálnice na slovinské straně vyžaduje slovinskou dálniční známku.

# 07.02.2016, 12:54.
V červenci jedeme na dovolenou do Bibione. Můžete nám doporučit trasu? Jaký je rozdíl mezi trasou přes Dolní Dvořiště a trasou přes Cheb? Vyjíždíme z Chomutova, cesta přes České Budějovice by byla asi lepší v tom, že bychom si mohli natankovat ještě v České republice, ale nevíme, v jakém stavu jsou české silnice. Je potom rozdíl v ceně nafty mezi Rakouskem a Německem? Na kolik nás cesta asi tak vyjde? A ještě nemůžeme v Bibione dohledat nějaké zábavní parky. Asi bude lepší jet na výlet do Lignana, že? Darina.

Začneme od konce. Poplatkově Vás cesta vyjde v obou variantách stejně. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Průměrné ceny nafty v polovině ledna jsou následující: Česká republika € 1,03, Německo € 1,03, Rakousko € 1,02, Itálie € 1,33. Z toho vyplývá, že průměrné ceny nafty kromě Itálie, která byla výrazně nejdražší vždy, jsou přibližně stejné. Vyplatí se samozřejmě tankovat mimo dálnici. Náš tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Doporučujeme natankovat plnou nádrž u Vaší oblíbené čerpací stanice v ČR a pak tankovat podle našeho doporučení jak při cestě tam, tak při cestě zpět. Trasa Praha - České Budějovice je bez problému. Jakou variantu zvolit záleží také hodně na tom, kdy pojedete. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, tj. z 1. na 2. července 2016 nebo z 29. na 30. července 2016, na Mnichov nejeďte. Nicméně i tak Vám hrozí velký dopravní nápor mezi Salzburgem a tauernskými tunely. My bychom v tomto případě asi volili variantu po A9 na Liezen a Klagenfurt. Nicméně i A9 bude pod náporem, menším než A10. Sjeďte už na B114 a následně B317, která Vás dovede do Klagenfurtu na dálnici A2. Na A9 bude jeden zpoplatněný tunel za € 5,00. Další nápor očekávejte na italské A4, kde se budou tořit kolony před severoitalskými letovisky. V neděli nebo ve všední den bychom asi volili cestu přes Mnichov. V Bibione je lunapark. Za aquaparkem, zoo, zábavním parkem, akváriem jeďte do Lignano.

# 07.02.2016, 01:15.
Prosím o radu k cestě z Nového Jičína do Limone sul Garda. Zajména, zda je výhodnější jet přes Brenner nebo Villach. A nebo je nějaká třetí varianta? Jedeme od 23.7. do 30.7. Zajímá mě hledisko dopravní vytíženosti a ceny mýtného. Marek.

Volba mezi cestou z Nového Jičína do Limone sul Garda přes Brenner nebo Villach a Tarvisio hovoří jednoznačně pro Brenner. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. Mýtné v Itálii od Brenneru Vás vyjde na € 12,60, od Tarvisio na € 30,90. Trasa přes Brenner tedy stojí na poplatcích € 52,00, trasa přes Tarvisio € 70,60. Jedná se o cestu tam i zpět. Otázkou je, zda v té době budou ještě probíhat za Salzburgem hraniční kontroly, v tom případě by se Vám mohla cesta i o několik hodin prodloužit. Navrhujeme Vám variantu, která bude pro Vás v tomto směru bez rizika a současně i levnější: Nový Jičín - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach -Lienz - B100 - Sillian - SS49 - Bruneck - nájezd Bressanone / Val Pusteria - A22 - sjezd Rovereto Sud - Riva del Garda - Limone Sul Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,90. Celkem tedy € 28,60 za oba směry. Spojka Lienz - Bressanone je hodně využívaná v zimě do Alpských středisek. Je to údolím řeky Drávy a následně údolím řeky Rienza, pohodová cesta. Mimo dálnici přibližně 100 km.

# 04.02.2016, 13:06.
Jedeme do Breuvil - Cervinia v Itálii. Cestou přes Mnichov, Bregenz, Chur, Como, Novara. Kolik zaplatíme celkově na poplatcích? V diskuzi jsem četla, že se platí i švýcarská dálniční známka. Děkuji. Dáša.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,83) a v Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Lago di Como - sjezd Saint Vincent / Chattilon € 24,70. Celkem tedy za obě cesty zaplatíte € 85,23. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 120,20.

# 03.02.2016, 23:55.
28.2.2016 jedeme s rodinou na lyže do Montecampione. Potřebujeme poradit nejlevnější trasu se stanicemi LPG. Máme dojezd přibližně 500 km na jedno tankování. Děkuji za odpověď. Robert.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže spíše obecně. Optimální trasa vede přes Brenner na Bolzano, Trento, Peschiera, Brescia, sjezd Ospitaletto, podél Lago d' Iseo do Gratacasolo a v Pian Camuno odbočte už na závěrečné stoupání do střediska Montecampione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,30. To samé při cestě zpět. Tankovat LPG můžete v Rakousku před Innsbruckem u Ampass na BP, v Itálii GPL pak na Paganella Ovest (Eni), Adige Ovest (iP), Monte Alto Ovest (Total Erg) a Valtrompia Nord (Total Erg). Pokud jedete z Moravy, pak jeďte přes Mikulov, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, Padova, Verona, a dále jako v první variantě. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 30,80. Je to tedy přibližně stejná částka jako v první variantě včetně Brenneru. LPG natankujete v Rakousku u Loipersdorfu a v Itálii na Ledra Ovest (Esso), Gonars Nord (Eni), Arino Ovest (Eni), Limenella Ovest (Q8), Scaligera Ovest (iP), Monte Alto Ovest (Total Erg)a Valtrompia Nord (Total Erg). Pokud chcete ušetřit, můžete jet na Villach - Spittal - Lienz a po silnici č. 100 podél Drávy a následně v Itálii po SS49 podél Rienza. Je to cesta údolím a na dálnici se napojíte na Bressanone / Val Pusteria / Brixen. Tato spojka je hodně využívaná. Mýtné v tomto případě vyjde v Itálii na € 18,60. Možná úspora v obou variantách je také sjet z dálnice A22 na San Michele All' Adige a pokračovat po SS43 a následně SS42 do Edolo a na jih k Pian Camuno, kde se už napojíte na závěrečné stoupání do střediska Montecampione. Mýtné v tomto případě vyjde od Brenneru v první variantě na € 9,30 a od Bressanone ve druhé variantě na € 6,60. Tato cesta je ale přes Passo del Tonale a celkově je náročnější než po dálnici. Volili bychom ji jen za extrémně příznivého počasí. Pokud bude horší počasí, volte dálniční variantu. To platí i pro méně náročnou spojku mezi Lienz a Bressanone v případě kalamitního stavu. Samozřejmostí je zimní výbava. Závěrečnému stoupání se serpentinami se nevyhnete.

# 03.02.2016, 14:04.
Poprosil bych o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště v Pisa do centra Sieny. Předpokládáme cestu v dubnu / květnu. Předem děkuji. Vaše rady a doporučení jsou výborné. Rádi z nich čerpáme. Pavel.

Nejjednodušší spojení je se společností Autostradale, konkrétně se jedná o službu Airport Bus Express. Autobus jede na trase Pisa - Florencie - Siena. Jízdenka stojí € 15,00 a zakoupíte ji v příletové hale. K dispozici je celkem 9 spojů od 9:20 do 19:30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Druhou možností je jet autobusem Terravision do Florencie na nádraží S.M. Novella za € 4,99 a odtud regionálním vlakem Trenitalia za € 9,10. Třetí možností je jet z letiště spojem Pisa Mover na nádraží Pisa Centrale. Toto vlakové spojení bude k dispozici až od září 2016, nicméně už nyní je služba poskytována náhradní autobusovou dopravou stejného názvu. Jízdenka stojí € 1,30. Z Pisa Centrale můžete jet regionálním vlakem Trenitalia s přestupem v Empoli za € 10,70.

# 03.02.2016, 13:34.
Letos v červenci pojedeme autem do Caorle. Zajímalo by mě, jak nejlépe naplánovat cestu z Hradce Králové do Caorle a na kolik by nás vyšla cesta a zda by se dalo nějak vyhnout placeným tunelům. A chtěli bychom si udělat výlet z Caorle do Benátek. Jen na jeden den. Poraďte mi prosím, jak nejlevněji tam dojet, popřípadě cenu za parkování nebo cenu lodního nebo autobusového lístku. Děkuji. Klára.

Jeďte trasu: Hradec Králové - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. Na této trase se vyhnete v Rakousku poplatkům za tunely (na trase Salzburg - Villach stojí € 11,50) a hlavně v nejhorších prázdninových termínech zácpám na rakouské A10. Mírnou zácpu můžete potkat ve Vídní a potom až na severu Itálie na A4 u severoitalských letovisek. Odpověď ohledně výletu z Caorle do Benátek hledejte v odpovědi ze dne 31.05.2015, 09:43.

# 02.02.2016, 17:01.
Prosím o doporučení na nejvýhodnější trasu do Roseto degli Abruzzi jak z časového, tak i finančního hlediska. Jedeme 24.6.2016 osobním automobilem z Lišova u Českých Budějovic. Děkuji. Zdenka.

Jeďte následující trasu: Lišov - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Roseto - Roseto degli Abruzzi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za půjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 49,00. To samé při cestě zpět. Ušetřit můžete jízdou mimo dálnici, kde to má smysl. My sjíždíme z dálnice v Rakousku u Arnoldsteinu, kde tankujeme, pokračujeme údolím souběžně s dálnicí do Gemona, kde se na dálnici napojíme. Sjíždíme opět v Mestre, pokračujeme na Chioggia, Ravenna a Rimini. Na Rimini Nord se na dálnici opět připojíme. Poplatky jsou v tomto případě za úsek Gemona - Mestre € 11,70 a za úsek Rimini Nord - Roseto € 16,20. Úspora je tedy € 21,10, za oba směry € 42,20. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008, tip na tankování v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 02.02.2016, 16:57.
V létě se chystáme autem do Lignano Sabbiadoro. Budeme vyjíždět z Velešína směrem na Linz a potom na Graz a dál do Itálie. Chtěla bych se zeptat na dálniční poplatky, tunely a mýtné. Na kolik to vyjde? Děkuji za odpověď. Iveta.

Jeďte na Salzburg a Villach. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. My sjíždíme v Rakousku z dálnice u Arnoldsteinu, kde tankujeme, a pokračujeme údolím souběžně s dálnicí až do Gemony, kde se na ni zase připojujeme. Mýtné v úseku Gemona - Latisana je ve výši € 5,30, úspora je tedy € 6,00, v obou směrech € 12,00. Pokud pojedete na Graz a Villach, zaplatíte na mýtném za tunely více než v předchozí variantě. Na dálnici A9 budete mít v cestě Bosrucktunnel v ceně € 5,00 a Gleinalmtunnel v ceně € 8,50. Celkem tedy € 13,50, což je o € 2,00 více v jednom směru než za tauernské tunely. Smysl to má v nejhorších sezónní termínech na přelomu června a července z Pá/So a na přelomu července a srpna z Pá/So, kdy se tvoří na A10 velké zácpy. Na A9 se ty zácpy ale tvoří také, je to hlavní směr z Německa na Maribor a dále do Chorvatska.

# 31.01.2016, 13:37.
Na konci července se chystáme na týden od 23.7. do 30.7. na dovolenou do Via Marconi 34, 37016 Garda, Itálie. Můžete mi, prosím, poradit s nejideálnější trasou a jaké budou poplatky po cestě? Vyrážíme z Ústí nad Labem. Předem děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Teplice - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjez Affi / Lago di Garda Sud - Affi - Costermano - Garda - Corno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět.

# 30.01.2016, 19:34.
Ráda bych se informovala o možnostech dopravy z letiště Marco Polo do Lido di Jesolo. Vím, že je možné využít autobusovou linku ATVO. Mohu si tento lístek koupit na letišti? Kolik stojí? Dále v jaké lokaci Lido di Jesolo nás může autobus vysadit? Bydlíme v Hotelu Imperia. Mockrát děkuji za odpověď. Denisa.

Z letiště Marco Polo jezdí do Lido di Jesolo linka společnosti ATVO, konkrétně č. 10. Jízdenka stojí € 3,50. Můžete ji zakoupit na letišti na pokladně ATVO, která je otevřena od 8:00 do 23:50. V Lido di Jesolo zastavuje na Autostazione. Odtud musíte jet městským autobusem ATVO č. 60u a vystoupit na Piazza Internazionale. Jízdenka stojí € 1,30. Z náměstí jděte kolem kruhového objezdu a výškové budovy banky na Via Aquielia. Čtvrtá ulice vpravo je Via A. Volta VIII Vicolo. Po ní se vydejte a za křižovatkou uvidíte na pravé straně Váš Hotel Imperia. Je to rohová budova, vchod je z kolmé ulice Via Bafile. Od zastávky je to přibližně 500 m.

# 29.01.2016, 09:54.
Omlouvám se, že vás znovu obtěžuji, ale jste jediný z mého okolí, kdo zná tak skvěle Itálii. Prosím vás o informaci, jak daleko je Villagio Terrazzo sul Mare od městečka Cupra Marittima. Bohužel mi na to nedokázali v cestovní kanceláři odpovědět. Stále ještě vybíráme, kam vyrazíme. Chceme mít blízko u sebe ubytování a moře, ale i město k večerním procházkám. Děkuji. S pozdravem Hana.

Je to víceméně ve městečku, konkrétně na druhé straně silnice SS16 od moře. Z dálnice A14 sjedete pravděpodobně na Pedaso a pojedete podél moře a železnice. Projedete Massignano, po levé straně budete míjet Calypso Camping a vjedete do Cupra Marittima. Pojedete zástavbou a naproti lékarny (Farmacia, po levé straně) odbočíte doprava. Silnička vede ve směru, kterým jste přijeli. Dovede Vás k Camping Villaggio Turistico Terrazzo sul Mare. Do centra, kde je malé náměstíčko, kostelík a městský úřad, je to přibližně 900 m směrem na jih.

# 29.01.2016, 06:52.
30.1. odjíždíme z Prahy od Madonna de Campiglio v Itálii. Jakou nejvhodnější cestou se vydat? Kde se platí mýtné, případně kde se dá ušetřit? Ve které zemi je dobré tankovat? Obecně na co si dát pozor? Moc děkuji za odpověď. Jiří.

Jeďte na Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd San Michele all Adige - Mezzolombardo - SS43 - SS42 - Dimaro - Folgarida - Madonna di Campiglio. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,30. To samé při cestě zpět. Ušetřit se dá souběžnou cestou mimo dálnici. Je to však časové zdržení. Hodně také záleží na počasí. Tankujte v Rakousku mimo dálnici. My v této oblasti tankujeme vždy ještě před Innsbruckem v Hall in Tirol. Po přejezdu řeky Inn a železniční trati se na hlavní silnici vydáme doleva, kde je čerpací stanice Shell. Náročná, úzká, s několika serpentinami je cesta v závěru po odbočce z SS42. To je ale víceméně stejný scénář v téměř všech zimních střediscích. Doporučujeme nezanedbat zimní výbavu pro případ nepříznivého počasí. Dá se tam dojet i jižní trasou z Trento přes Tione di Trento, ale asi si nevyberete, v zimě je to podobné. Většinou se jezdí ze severu.

# 28.01.2016, 22:31.
Prosím o doporučení na nejvýhodnější trasu do Alagna Valsesia (Monterosa) jak z časového, tak i finančního hlediska. Jedeme 30.1.2016 osobním automobilem z Kroměříže. Děkuji. Alena.

V úvahu přicházejí dvě trasy - přes Tarvisio a Brenner. Obě vychází cenově naprosto stejně, rozdíl je € 0,40. Trasa přes Brenner může být díky kontrolám za Salzburgem časově o dost náročnější, vede také ve vyšší nadmořské výšce. Doporučujeme tedy následující trasu: Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Bergamo - Milano - Novara - A4 / A26 - Sjezd Romagnano Sesia / Ghemme - SP299 - Alagna Valsesia. V Rakousku potřebujede desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 44,50. To samé při cestě zpět. Možnou variantou je i cesta popsaná v odpovědi ze dne 20.01.2016, 14:39, která vede přes Prahu - Mnichov a Švýcarsko. Cenově vyjde na švýcarskou dálniční známku za CHF 40,00 (€ 36,19) a v Itálii na € 3,70. Celkem tedy úspora za oba směry € 54,21. Rozdíl ve vzdálenosti je zanedbatelný.

# 28.01.2016, 11:24.
1. července se chystáme do Itálii do Bibione - Lido dei Pini. Mohli byste nám poradit cestu a dále jaké poplatky nás čekají? Kde je výhodnější natankovat? V Rakousku nebo v Itálii? Jedeme z Mladé Boleslavi. Děkuji. Eliška.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousku - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 28.01.2016, 10:56.
Potřebovala bych vědět, kolik bude stát mýtné z Brenneru do Ferrary včetně poplatku za Europabrucke s autem Mercedes Sprinter. Děkuji. Helena.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii pro vaši kategorii € 29,10. Mýtné je pro sjezd Ferrara Sud. Předpokládáme, že budete směřovat dále po RA8 k moři. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Poplatky v Rakousku jsou pro kategorii vozidla do 3,5 tuny. Poplatky v Itálii jsou za předpokladu, že nemáte žádný vozík apod. V opačném případě by byly poplatky vyšší.

# 26.01.2016, 18:44.
Paráda, super informace. Ještě se pro jistotu zeptám. Úsek dálnice z Padova do Ferrara je zpoplatněný nebo ne? Mnohokrát děkuji za radu. Takže se určitě vyplatí u Trenta sjet a ušetřit tak 50% nákladů spojených s mýtným. Moc si vážím vaší pomoci. Vyřešil jste náš problém kudy jet. Přeji hezký zbytek dne. Jan.

Ano, je zpoplatněný. Jedná se o část autostrády A13. Úsek, který Vás pravděpodobně zajímá, Padova Ovest - Ferrara Sud, je zpoplatněný ve výši € 7,20.

# 26.01.2016, 11:34.
1. července jedeme na dovolenou do Alba Adriatica a stále řešíme varianty, kudy by bylo nejlepší jet. Přemýšlíme stále o trase Ústí nad Labem - Praha - Plzeň - Domažlice - Landau - Altötting - Rosenheim - Kufstein - Brenner - Modena - Bologna - Alba Adriatica. Ale mluvil jsem se známým, poradil mi vyhnout se Brennerskému průsmyku a objet ho po silnici č. 182 a napojit se na dálnici až na italské straně. Pak říkal, zda by nebylo lepší to vzít od Trenta na Bassano del Grappa - Padova - Ferrara - Ravenna. Po SS16 a u Cesena se napojit na dálnici a nebo pokračovat dále po té SS16. Ale zase nevíme, zda pak nevyjde mýtné mnohém dráž, když po něm nepojedeme celou cestu. Kolik bychom touhle cestou ušetřili a nevíte, jak vypadá tahle cesta v létě?

V případě standardní trasy přes Brenner jsou poplatky následující: desetidenní rakouská dálniční známka v ceně € 8,80 (jedna nebo dvě), průjezd Brennerem v ceně € 9,00 a mýtné v Itálii v ceně € 47,20. To samé při cestě zpět. Ve Vámi navržené variantě zůstává desetidenní rakouská dálniční známka, mýtné v Itálii po Trento Nord ve výši € 10,20 a mýtné v Itálii v úseku Cesena - Val Vibrata ve výši € 15,70. Popsaná cesta mimo dálnici je samozřejmě možná, nese to však s sebou velké zdržení. V případě SS16 doporučujeme cestu maximálně po Rimini Nord. Odtud už je to jedno velké letovisko a v sezóně hodně pomalé a náročné. Pokud pojedete přes Českou republiku na noc, doporučujeme variantu Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - A14 - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. Tuto trasu jezdíme často a je téměř bez problému. V sezóně je úzké místo jen odpoledne a navečer průjezd Vídní a zácpy na dálnici u severoitalských letovisek. Mimo dálnici můžete jet také v úseku Tarvisio - Gemona, San Giorgio - Mestre a již uvedený úsek Mestre - Rimini Nord. V tomto případě platíte jen rakouskou dálniční známku a v Itálii mýtné ve výši € 3,90 za první úsek a € 14,50 za druhý úsek. Trasa je delší o 110 km oproti stnadrdní dálniční variantě přes Brenner.

# 25.01.2016, 15:38.
Jaká je nejvhodnější cesta do lyžařského střediska Aprica? Jedeme v půlce února. Odjezd je z Olomouce. Jde mi hlavně o to, vyhnout se Německu kvůli kontrolám na hranicích při cestě po rakouské dálnici. Děkuji. Martin.

V tomto případě doporučujeme trasu Olomouc - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Breno - Edolo - Aprica. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 30,80. Je to € o 12,50 více než v Brennerské variantě a asi o 150 km dále. Můžete také využít hodně využívanou spojku Lienz - Bruneck - Brixen (po silnicích B100 a SS49). Je to údolím řek Drava a Rienza. Tato nejkratší kombinace výše uvedené varianty a standardní brennerské Vás poplatkově vyjde kromě rakouské desetidenní dálniční známky na € 6,60 za mýtné v Itálii. Další možností je Německo podjet od Salzburgu přes Bischofshofen, St. Johann, Taxenbach, Zell am See, Leogang, Fieberbrunn, St.Johann, Wörgl a dále po dálnici na Brenner. Tato varianta Vás vyjde kromě rakouské dálniční známky na € 18,30. Ceny jsou uváděny za jeden směr. My bychom volili varinatu na Vídeň - Graz - Villach - Lienz - Brixen. V případě značné sněhové kalamity pak variantu první.

# 25.01.2016, 15:40.
Našla jsem vaše stránky a chtěla bych poprosit o radu a pár tipů. Zatím jsme tak nikdy necestovali, ale 11.9.2016 bychom se chtěli vydat na svatební cestu po Itálii, kdy bychom chtěli dojet až na Sardinii nebo Sicilíí. Podle doporučení, kde to stojí více za to? Cestu bychom chtěli naplánovat tak na maximálně 14 dnů, kdy bychom z toho chtěli strávit alespoň šest dní u moře. Chtěla bych se zeptat, zda nám dáte tipy, kde se po cestě určitě zastavit. Pojedeme z Brna, tak možná i nejlepší cestu? A na co se připravit? A kde se třeba dobře ubytovat? Pojedeme dvě dospělé osoby. Děkuji moc. Martina.

Těch variant je nepřeberné množství a záleží na Vás, co všechno chcete v Itálii vidět, co preferujete a co tam chcete zažít. Náš tip, který si můžete přizpůsobit podle svých představ je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Mestre. Tady dvoudenní návštěva Benátek. Více informací najdete v našich otázkách Benátky. Odtud pokračujte přes Padova, s krátkou zastávkou, do Florencie. Více informací najdete v našich otázkách Florencie. Návštěvě Florencie věnujte zbytek dne a začátek dalšího. Odtud přejeďte do Pisa, které věnujte zbytek dne. Odtud přesun do Říma. Více informací najdete v našich otázkách Řím. Tomu věnujte tři dny. Následuje přejezd na Capo Vaticano, kde strávíte pět dnů u moře. Následuje přejezd na Sicílii, kde se budete věnovat východnímu pobřeží. Odtud už cesta zpět do Brna. Skladba jednotlivých dnů: 1. cesta z Brna do Mestre, Benátky - 2. Benátky, Padova, Florencie - 3. Florencie, Pisa - 4. Řím, 5. Řím - 6. Řím, Capo Vaticano - 7. Capo Vaticano - 8. Capo Vaticano - 9. Capo Vaticano - 10. Capo Vaticano, cesta na Sicílii - 11. Catania - 12. Etna - 13. Siracusa, Taormina - 14. cesta z Taormina do Brna. Informace můžete také čerpat v našich reportážích Benátky 2013, Florencie 2011, Kalábrie 2006 a Sicílie 2006. Ubytování hledejte na Booking, nezapomeňte na Cestovní pojištění. Cesta je to náročná a je otázkou, zda toto Vám přinese pro svatební cestu to, co očekáváte. My bychom ji zredukovali jen na pobyt u moře a tři zastávky. První část v Římě, druhá nejdelší na Capo Vaticano, třetí ve Florencii a čtvrtá v Benátkách. Podle potřeby bychom vynechali Florencii nebo Benátky. Pokud budete mít konkrétnější představu, můžete se nás samozřejmě zeptat na upřesňující informace k Vaší cestě.

# 24.01.2016, 12:30.
Již jste nám velmi dobře poradil minulý rok, proto si dovolím se na Vás obrátit i letos. V červnu pojedeme do Lido di Volano. Jaká je nejvhodnější a nejlevnější cesta? Současně chceme s dětmi navštivit i park Mirabilandia. Máte i tady nějaké poznatky? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Jana.

Cesta je stejná, jako jsme Vám psali loni při cestě do Rosolina Mare - odpověď ze dne 17.04.2015, 17:28 - Rosolina Mare. Rozdíl je v tom, že Lido di Volano je na druhé straně Delty Pádu. Jeďte tedy trasu Bruntál - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Rosolina - Porto Viro - Mesola - Pomposa. Jedná se o hlavní směry, většinou tato města míjíte. Po pravé straně budete míjet čerpací stanici. Vždy byla Shell, je ale možné, že už bude předělaná na Q8, která v Itálii většinu těch Shell koupila. Za touto čerpací stanicí už uvidíte směrovou tabuli do Lido di Volano. Po silnici SP54 to budete mít ještě 10 km. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,70. Celkem tedy € 44,20 za obě cesty, resp. € 53,00 pokud pojedete na více jak 10 dnů. Můžete ušetřit tím, že pojedete mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Pak Vás vyjde mýtné na € 11,70, celkem za obě cesty € 32,20, resp. € 41,00. Úspora € 12,00. Do Mirabilandia to máte z Lido di Volano přibližně 65 km. Dovede Vás tam silnice SS309, která se v Ravenna napojuje na SS16. Je třeba si dát pozor, držte se modrého směru Rimini. Je to mimoúrovňové křížení silnic a jedna z nich je dálnice A14. Pokud po nadjetí SS16 nesjedete doprava dolů, budete pokračovat po A14 a najedete hodně kilometrů, protože otočit se dá až za dlouho. Je to bez poplatku ale několik desítek kilometrů navíc. To se nám stalo v roce 2008 - Potřetí na Gargano. I když jsme tuto trasu absolvovali poněkolikáté, stačila chvilka nepozornosti a už se s tím nedalo nic dělat. Mirabilandia je až za Ravenna, je to dobře značeno. Z SS16 sjíždíte na kruhovém objezdu. Velkou výhodou tohoto parku je, že pokud zjistíte, že Vám ten den nestačil, můžete jít následující den zdarma (vstupenka musí být před odchodem validovaná v 2nd Day Free Point). Vstupné je € 34,90, snížené € 28,00 a děti do 100 cm neplatí. Parkovné by mělo stát € 2,50.

# 22.01.2016, 19:54.
Můžete mi poradit, na co si dát pozor při cestě autem? V březnu se chystáme do Benátek, přiletíme na San Marco a chceme si půjčit auto a jet do Benátek, Verony, Říma a zpět. Na co si dát pozor, poplatky, mýtné, kde v Benátkách parkovat? Děkuji. Veronika.

Parkování v Benátkách bychom vůbec neřešili. Neznáme Váš itinerář. Předpokládáme však, že minimálně v Benátkách a v Římě strávíte několik dnů. Auto si vypůjčte až po prohlídce Benátek. Doporučujeme si přečíst otázky Benátky. Trasa po dálnici z Benátek do Říma vede přes Padova - Bologna - Firenze. Mýtné na této trase stojí € 41,70. Trasa mimo dálnici vede přes Chioggia - Ravenna - Cesena - Perugia - Terni. Tuto trasu jsme absolvovali v opačném směru v roce 2002 - reportáž Kalábrie 2002, částečně v roce 2006 - reportáž Sicílie 2006. V Římě zaparkujte u hotelu nebo např. na ES Park Giolitti. Doporučujeme si přečíst otázky Řím. Trasa po dálnici do Verony vede přes Firenze - Bologna - Modena - Mantova. Mýtné na této trase stojí € 35,20. Trasa mimo dálnici vede přes Grosseto - Siena - Firenze - Bologna - Modena - Mantova. V tomto případě bychom volili v úseku Firenze - Bologna cestu po dálnici. Mýtné na této trase je € 8,00. Trasa po dálnici z Verona do Benátek vede přes Padova. Mýtné na této trase je € 11,40. Trasa mimo dálnici vede přes Vicenza a Padova. Vzhledem k tomu, že budete poznávat města, je výhodnější si zapůjčit auto pouze na přejezdy. Podívejte se na naši stránku Pronájem aut. Možnou variantou je i cesta vlakem. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 21.01.2016, 21:30.
Chtěl bych vás poprosit o to, jakou trasu nejlépe zvolit při letní cestě na dovolenou do Lignana v aktuálním roce 2016 a na jaké nutné poplatky se připravit při jízdě? Odjezd by byl z Chomutova. Předem moc děkuji. Ota.

Optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při cestě na více jak 10 dnů se vyplatí zakoupit dvě desetidenní rakouské dálniční známky než jednu dvouměsíční. Pokud však pojedete v kritických prázdninových termínech, tj. od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne, doporučujeme trasu přes Prahu, Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Villach. Je to sice o 100 km v jednom směru delší, ale vrátí se Vám to úsporou na mýtném za průjezd tauernskými tunely. Každopádně tato trasa je méně náchylná na mnohahodinové zácpy. Maximálně se trochu zdržíte ve Vídni a trochu více na italské dálnici A4 u severoitalských letovisek. To ale i v první variantě.

# 21.01.2016, 11:37.
Děkuji za rychlou a podrobnou odpověď. Nakonec budeme vyjíždět už v pátek odpoledne, přespíme v Přimdě a ráno v sobotu vyrazíme dál. Švýcarská známka už je nalepená na skle. Česká tam už je dávno. Na tom Bregenzu se domluvím ještě se známým, který jede s námi druhým autem a uvidím, zda tam přibude i známka rakouská. A chci se ještě zeptat. Když pojedeme přes Bregenz, tak abychom se vyhnuli úseku s rakouskou známkou, musím na Bregenz sjet na exitu 2 nebo stačí až na exitu 1? Jiří.

Sjeďte na exitu č. 2 - Lindau. Od německo - rakouské hranice je dálnice zpoplatněná.

# 21.01.2016, 11:21.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejsnadněji mohu dostat z Benátek z letiště Marco Polo do Sirmione? Děkuji. Hezký den. S pozdravem Nicola.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ACTV č. 15 za € 8,00 na Mestre FS. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Desenzano del Garda / Sirmione. Většinou tam jezdí vlaky Freccibianca za € 28,00. Je však možné, že pro Váš termín bude nějaká zvýhodněná jízdenka - podívejte se na výše uvedené stránky. V 16:24 a v 19:19 jede vlak Regionale Veloce, který stojí € 11,45. Z vlakového nádraží pak pokračujte autobusem č. LN026 - viz Visit Garda.

# 21.01.2016, 08:17.
Moc Vám děkuji za Vaše informace. Ještě se stále rozmýšlíme a hledáme, kam vyrazit. Většinou jsme jezdili až na konci srpna a byli jsme moc spokojeni s počasím, teplým mořem a také s poloprázdnými plážemi. Letos jsme bohužel časově omezeni kvůli dětem a musíme v jiném termínu. Nechceme jet v plné sezoně také proto, že to je podstatně dražší a je tam hodně lidí. Prosím Vás ještě o informaci ohledně oblasti Toskánska a sice místa Punta Ala. Hodně mě toto místo v katalogu zaujalo, ale vůbec nevím, co čekat od této části Itálie. Jaké zde bývá počasí? Jak teplé moře? Jak drahé jsou zde potraviny? Jaké bývají teploty začátkem června? Děkuji. S pozdravem Hana.

Průměrné teploty v červnu se zde pohybují kolem 26. stupňů, koncem června už bývají i kolem 30. stupňů. Srážkově je na tom červen s červencem nejlépe ze všech měsíců, tedy minimum srážek - 2 až 3 deštivé dny v měsíci. Teplota moře se pohybuje kolem 20. / 21. stupňů. Jsou to samozřejmě průměrné teploty. Aktuální předpovědi můžete před odjezdem sledovat na Meteo. Ceny potravin jsou přibližně na stejné úrovni jako u nás, dražší je maso, sýry, mléčné výrobky. V místě je několik marketů, známé řetězce jsou trochu více na sever ve Follonica - Lidl, Coop.

# 20.01.2016, 14:39.
Jedeme tuto sobotu brzy ráno z Ostravy do Alagna Valsesia na lyže. Uvažuji jet trasu Ostrava - Praha - Plzeň - Mnichov - Memmingen - Bregenz - Chur - Lugano - Mendrisio a pak to střihnout mimo dálnici směr Malnate a opět na dálnici až ke Gattinara a pak směr Alagna. Jedeme v sobotu. Tankovat chci v Nýřanech a pak v Rakousku v Dornbirnu na Lustenau strasse - pumpa Shell. Švýcarská známka není problém, mohu ji mít za pár korun. Je to vhodná trasa nebo byste doporučili jinou? A mám dilema u Bregenzu. Zvolit dálnici nebo cestu přes město? Známá mi říkala, že v sobotu by průjezd Bregenzem neriskovala, že raději dát těch € 8,80 než riskovat dvě hodiny v Bregenzu. Ona tam ale jezdí v létě, tak nevím. Jiří.

Je to celkem rozumně navržená trasa. Dálnice ve Švýcarsku jsou dobře udržované. Pokud bude sněhová kalamita, tak se do problémů můžete dostat i při cestě přes Brenner, stejně tak jako na českých dálnicích. Spojka od švýcarsko - italské hranice SP3 je bezproblémová, Tangenziale Est di Varese je bezplatná včetně části A8 a v úseku Gallarate - Romagnano Sesia / Ghemme zaplatíte na mýtném € 3,70. Cesta po SP299 údolím podél říčky Sesia až do cíle Alagna Valsesia je jediná možná a vcelku solidní. V dobrém počasí je snad největší úskalí jen málo místa mezi domy v zástavbě, takže možná občas pustíte autobus. Intenzita provozu ve městě Bregenz roste především v době, kdy se mění turnusy na horách (v zimě) nebo u moře (v létě). Není to ale záležitost města Bregenz, ale Pfändertunnelu na A14, kde se mohou tvořit kolony a tím pádem se začne plnit i objízdná trasa přes Bregenz. V tomto případě si tedy nevyberete, rozdíl je jen v ceně. Možná po dálnici je zdržení o něco menší.

# 20.01.2016, 11:46.
Rád bych poprosil o radu. Jedu na dovolenou do Saline Sadun v Toskánsku. Rád bych poprosil o nejlepší trasu z Vrchlabí a na kolik mě vyjdou poplatky. Děkuji moc za odpověď na e-mail. S přáním hezkého dne Ondřej.

Vaše optimální trasa je následující: Vrchlabí - Jičín - Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Firenze - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto - Saline Sadun. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Na trase Florencie - Siena - Grosseto - Saline Sadun se poplatky neplatí.

# 19.01.2016, 20:12.
Řehůřkovi, prosím o odpověď na dotaz, zda je možné natankovat v Itálii Ethanol E85? Jak je na čerpacích stanicích označen a kolik přibližně stojí? Letos cestujeme do Rosolina Mare a obvykle tankuji benzin v Arnoldsteinu. Ještě mám podobný dotaz týkající se tankování CNG v Chorvatsku na trase do Splitu. Děkuji za odpověď. Jiří.

V Itálii je spíše rozvinutá síť čerpacích stanic LPG (v Itálii se označuje GPL) a CNG (v Itálii se označuje Metano). Čerpací stanice a ceny najdete na Prezzi Benzina nebo také na Vendi Auto - Distributori GPL, Distributori Metano. O čerpacích stanicích na E85 víme snad jen o dvou - v La Spezia na Via della Concia a v Tortona na Via Giancarlo Pernigotti. Pro Vás tedy nepoužitelné. V Chorvatsku s CNG je to špatné. Natankujete ještě v Rakousku v Gralla na Eni - viz náš článek Rakousko - slovinská htanice nabízí slevu, vyzvedněte si ji, nemají však nonstop - od 6:00 do 22:00. V Chorvatsku víme jen o čerpací stanici v Záhřebu v areálu plynáren - Gradska plinara, na adrese Radnička cesta 1. Otevřena je ale jen v pracovní dny od 9:00 do 17:00. Lze platit jen v hotovosti.

# 17.01.2016, 17:19.
V létě bych chtěl podniknout cestu do Itálie, do oblasti Kampánie - Neapol / Vesuv. Prosím Vás o tip na ubytování za rozumnou cenu v této části Itálie - v soukromí, v apartmánu, v hotelovém pokoji atd. Děkuji za odpověď. Michal.

Je to rozsáhlá oblast a konkrétní ubytování závisí na hodně parametrech. Kdy tam pojedete, kolik vás tam pojede, zda jedete k moři nebo jen za poznáním, popř. zda se jedná jen o tranzitní ubytování s návštěvou Neapole a Vesuvu. V neposlední řadě jsou důležité konkrétní požadavky na ubytování - vybavenost apod. Podívejte se na Booking / Kampánie a zadejte přesně Váš termín, počet osob, popř. i další parametry. Výběr je velký a určitě si vyberete přesně to, co hledáte. Důležité jsou také připojené recenze hostů, kteří v daném ubytování bydleli. Hledání můžete zacílit i konkrétně - Booking / Neapol, Booking / Amalfi atd.

# 17.01.2016, 12:44.
Prosím, mohli byste nám poradit, jaká cesta je ideální do Madesima z Pardubic? Jedeme s dítětem, proto zjišťuji co nejideálnější cestu. Děkuji moc. Daniela.

Úvodem upozorňujeme na některé navigace nebo plánovače tras, které Vás povedou přes Splügenpass na švýcarsko - italské hranici. Ten bývá v zimě uzavřený. Prakticky nejčastěji používaná trasa je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - sjezd Thusis Süd - průsmyk Julier - Silvaplana - průsmyk Maloja - Chiavenna - Pianazzo - Madesino. Průsmyk Julier ve Švýcarsku a průsmyk Maloja v Itálii bývají dobře udržované, nicméně zvýšená opatrnost je tady na místě. Je tam hodně serpentin. Nicméně v závěru na Madesimo Vás čeká něco podobného, takže to prakticky nemá význam objíždět velkou oklikou přes Itálii. V případě výrazně špatných podmínek se může stát, že bude průsmyk Julier uzavřený. V tom případě jsou daleko dopředu umístěny informační tabule, a objízdná trasa je přes Davos a St. Moritz. To už by byl ale kalamitní stav a problémy víceméně všude. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53). Jiné poplatky po cestě nejsou. Je tady ještě jedna varianta: Pardubice - Havlíčkův Brod - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - údolím podél řeky Inn - St. Moritz a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově Vás tato trasa vyjde jen na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Landecker Tunnel je v ceně dálniční známky. Zimní výbava na všech trasách je samozřejmostí.

# 16.01.2016, 13:03.
Chci cestovat v měsíci září 2016 do Itálie, do letoviska Bibione. Prosím o sdělení vhodné trasy vlakovými spoji. Jsem z Plzně a jako bývalý železničář budu mít mezinárodní jízdenku FIP na rakouské státní dráhy a italské FS. Děkuji. Jiří.

Z Plzně je optimální cesta vlakem do Bibione přes Mnichov a Benátky. Do Mnichova Vás zavezou spoje EC 356 Karel Čapek (7:00 - 11:18), EC 354 Franz Kafka (11:00 - 15:05), Ex 352 Jan Hus (15:00 - 19:15) a Ex 350 Albert Einstein (19:00 - 23:05). Z Mnichova do Mestre EC 87 Euro City (11:38 - 17:58) a CNL 40463 Pictor (23:36 - 8:12). Z Mestre do Latisana regionální vlaky, které jedou minimálně jednou za hodinu. Cesta trvá 54 minut. Z Latisana do Bibione se dostanete autobusem ATVO.

# 16.01.2016, 12:17.
Prosím o radu. Za týden jedeme z Třebíče na lyže do Itálie - Cervinia. Máme vyzkoušenou cestu na Graz, Klagenfurt, Milano. Ta je dobrá. Zvažujeme však i cestu na Mnichov, Švýcarsko - Como, Milano. Švýcarskou známku máme od září 2015. Měla by nám platit do 31.1.2016? Máte s touto trasou nějaké zkušenosti? Jsou tam nějaké placené tunely? Sjízdnost silnic, kolony atd.? Cestu přes Brenner neuvažuji, je stejně drahá jako přes Graz, navíc ve vyšší nadmořské výšce a před Innsbruckem bývají v sobotu při střídání turnusů hodinové kolony. Děkuji za jakoukoliv informaci a přeji pěkný víkend. Zdeňka.

Švýcarské dálnice jsou v zimě dobře udržované. V případě sněhové kalamity může být samozřejmě problém, stejně jako na cestě přes Graz, Brenner nebo i na naší D1. Na trase Mnichov - Bregenz - Como - Milano platíte jen roční švýcarskou dálniční známku a mýtné v Itálii. Kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz. Roční švýcarská dálniční známka platí 14. měsíců - od 1.12. do 31.1.

# 15.01.2016, 19:39.
V Itálii jsme byli několikrát na Garganu a moc se nám tam líbilo. Letos chceme zkusit jet jinam. Můžete nám doporučit např. Abruzzo, městečko Pineto? Nemáte zkušenost s ubytováním v residenci Holiday Rendez Vous? Je nás 5 osob, děti ve věku 16 až 18 let. Je to hezké městečko? Nebo nám poradíte nějaké jiné hezké místo? Máme rádi dlouhé píščité pláže, útesy, skály, hezkou přírodu, ale také večerní procházky v historických uličkách měst. Děkuji. Hana.

Palmová riviéra je trochu něco jiného než Gargano. Pokud však chcete změnit lokalitu a máte rádi dlouhé písečné pláže, promenády, zábavu pro děti atd., můžeme Vám Pineto určitě doporučit. Sami jsme přímo v Pineto nebyli, jen jsme projížděli, máme však kladné ohlasy od cestovatelů, kteří tam trávili dovolenou. Písčitá pláž je u Pineto dlouhá a táhne se podél celého letoviska. Od letoviska je oddělena piniovým pásem. Podle Pinií Pineto dostalo i název. Pineto však nemá přímo významné památky a historické pamětihodnosti. Je to moderní letovisko. Za zmínku stojí snad jen honosné vily, které si zde stavěli od 19. století bohatí Italové. Příroda je však moc pěkná - Pineta Storica, Parco Filiani. Historii můžete poznávat v nedalekém Atri. Aquapark je v nedalekém Tortoreto - Onda Blu. Podívejte se na stránky Holiday Rendez Vous, kde najdete recenze cestovatelů, kteří toto ubytování využívali.

# 14.01.2016, 18:57.
Chtěla bych jet vlakem z Benátek do Riccione. Je zde možnost přímého spojení? A jak se přibližně pohybují ceny? Jeli bychom v pondělí 20.6.2016 a vraceli bychom se 30.6.2016. Děkuji. Hana.

Bohužel přímý spoj nejede. S jedním přestupem se tam dostanete přes Bologna Centrale. Nejlevnější jízdenka ze Santa Lucia do Bologna Centrale v regionálním vlaku stojí € 12,10 (z Mestre FS € 11,45), z Bologna Centrale do Riccione v regionálním vlaku stojí € 9,50. Jízdní řády jsou v Itálii do 11.6.2016, od 12.6.2016 budou platit nové. Najdete je na Trenitalia. Kombinací různých slev, které jsou pro různé vlaky, různé časy, různé počty osob atd. se můžete dostat na lepší cenu. Je třeba si to v nových jízdních řádech nakonfigurovat podle konkrétního data a počtu osob. Levněji se tam dostanete autobusem Flixbus, který jede z Tronchetto nebo Mestre FS a do Rimini Vás zaveze za € 11,00 (při online nákupu), stejně tak zpět. Regionální vlak Rimini - Riccione stojí už jen € 1,30.

# 14.01.2016, 17:48.
Plánujeme s přítelem cestu do Itálie - Toskánsko / Cortona a chtěli bychom poradit s cestou. Pokud možno nejlevnější variantu autem. Mýtné, cena nafty v Itálii apod. Dlouho jsme nikde autem takovou dálku nejeli a už se moc neorientujeme v cenách mýtného. Na přibližně kolik by nás takováto cesta vyšla se spotřebou do 5. litrů nafty? Máte nějakou zkušenost s online rezervací ubytování v apartmánech a rekreačních domech? Je to bezpečné? Děkujeme mnohokrát a věříme, že nám pomůžete. Petra.

Nepíšete odkud vyjíždíte, proto odpovídáme obecně. Podle místa odkud vyjíždíte, můžete hranice překročit v Rozvadově, Dolním Dvořišti nebo v Mikulově. Další možnosti neuvádíme, na mýtné to nemá vliv, pouze na délku trasy a tedy jen na náklady na pohonné hmoty. V případě, že překročíte hranice v Rozvadově, jeďte na Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna. V případě, že překročíte hranice v Dolním Dvořišti, jeďte na Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna. V případě, že překročíte hranice v Mikulově, jeďte na Vídeň - Graz - Villach a jako v předchozí variantě. Z Bologna pak pokračujte na Florencii, sjezd Valdichiana a pokračujte směr Perugia - Cortona. Z Raccordo Autostradale A1 Perugia sjeďte na sjezdu Cortona, odkud je to už kousek. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V první variantě zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00, ve druhé variantě za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Ve třetí variantě další poplatky v Rakousku nejsou. V první variantě zaplatíte na mýtném v Itálii € 39,60, ve druhé a třetí variantě € 43,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Průměrná cena nafty v Itálii je v současné době € 1,224 za litr. Z Rozvadova i z Dolního Dvořiště do Cortona zaplatíte na pohonných hmotách € 60,00, z Mikulova do Cortona zaplatíte na pohonných hmotách € 63,50. Je to částka maximální. Tankovat budete určitě v ČR levněji, stejně tak v Rakousku před hranicemi. Stejně tak spotřeba může být nižší. Tipy na levné tankování a úsporu na mýtném najdete v našich Otázkách a odpovědích a Cestovatelově Blogu. Ubytování v apartmánových a rekreačních domech využíváme často. K rezervaci používáme systém Booking, který je naprosto bezproblémový.

# 13.01.2016, 15:21.
Chtěla bych se zeptat na poplatky - mýtné a tunely - na cestě z Českých Budějovic do Civetta koncem ledna. Cestovní kancelář nám doporučila trasu: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - výjezd Egna - Ora - Cavalese - Moena - Falcade - Canale d' Agordo - Alleghe - Selva di Cadorre. Alice.

Cestovka Vám poradila dobře. Koncem ledna je tato trasa lepší. Kratší trasa od severu nabízí průsmyky, které mohou být především mezi Arabba a Civetta nevyzpytatelné. Pokud však bude nějaká kalamita, i tato trasa bude náročná. Rozhodně doporučujeme zimní výbavu. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 7,80. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 13.01.2016, 12:37.
Mockrát děkuji za velmi podrobnou a skvělou odpověď. Ještě bych se Vás chtěl zeptat, zda je lepší rezrevovat si jízdenky na vlaky již teď, když do Itálie jedeme až 18. dubna. Jedeme trasu Řím - Florencie - Benátky od 18. do 24. dubna. Jelikož jsme všichni studenti, tak nám jde především o cenu. Našel jsem levné jízdenky jak z Říma do Florencie ráno v 10:30, tak i z Florencie do Benátek / Mestre večer v 18:39. Každá jízdenka stojí € 9,00 s tím, že vlak jede 3 hodiny z Říma a 2 hodiny z Florencie, což je super, jelikož druhou nejlevnější jízdenku jsem našel za € 17,00. Je podle Vás rozumné si tyto jízdenky koupit už teď, nebo je lepší ještě počkat? Dále bych se chtěl zeptat, zda se dá nějak rychle z vlakového nádraží Benátky / Mestre dopravit přímo k letišti Treviso. Jezdí zde nějaký autobus až přímo k letišti? Snad už nakonec mám ještě jeden dotaz ohledně stravování. Dají se v těchto městech najít nějaké levné restaurace? Nebo bude lepší stravovat se ve stáncích rychlého občerstvení? Nebo nakoupit jídlo v supermarketech a obchodech? Děkuji mnohokrát za odpověď. S přáním krásného dne Jan.

Jízdenky za ceny, které jsou na portále Trenitalia, zakoupíte všemi dostupnými cestami - pokladna, automat, telefonní systém, agentura, internet. Jízdenky v různých slevových akcích jsou však v omezeném množství, pro určité vlaky a pro určité termíny. Pokud je cena výrazně výhodná, pak se Vám vyplatí si zakoupit tuto jízdenku online, protože je velká pravděpodobnost, že před odjezdem na pokladně nebo v automatu už bude za standardní cenu. Takové jízdenky jsou většinou vázané na ten konkrétní vlak a není je možné změnit, popř. vrátit. Pro každou akci jsou přesné podmínky uvedeny na výše uvedených stránkách. Z nádraží v Mestre jezdí přímo na letiště Treviso express společnosti ATVO. Jízdenka stojí € 12,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Další alternativy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích týkajících se Benátek. Levnější restaurace jsou ty, ve kterých se stravují místní obyvatelé, většinou různé trattorie, osterie nebo pizzerie. Samozřejmě mimo turisticky vyhlášené lokality.

# 10.01.2016, 20:39.
Bydlím v Olomouci a jedu s dětmi dne 13.2. do Itálie na Paganella - Andalo, resp. Molveno. Standartní trasu znám, přes Salzburg, Innsbruck a Brenner. Po letošní první zkušenosti s dálnicí A1 u Salzburgu dne 2.1.2016 zvažuji alternativní trasu. Byly tam dlouhé zácpy a popojíždění. V podstatě přes Německo až po napojení od Mnichova se jede v kolonách velmi pomalu, minimálně je zdržení 2 až 3 hodiny díky novým checkpointům. Zvažuji alternativní trasu přes Graz, Villach, Spittal, Lienz, Brixen, na dálnici Bolzano - Trento a dál pokračovat standartním výjezdem. Prosím, zda byste mi sdělili, zda tato alternativní trasa není extra náročná na extrémní stoupání - nutnost sněhových řetezů - a náročná z hlediska času. Na mapě v autoatlasu to vypadá dobře. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Miroslav.

Jedná se o cestu údolím, bez mimořádných stoupání a bez serpentin. Jedná se o evropskou silnici 1. třídy E66. Pokud nebude extrémní počasí, měla by být bez problému průjezdná. Časově to ale znamená také přibližně + 2 hodiny. Další alternativou je z velké části dálniční trasa Olomouc - Mohelnice - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Andalo.

# 10.01.2016, 10:28.
Zajímala by mě cena poplatku a optimální trasa do Lido di Spina. Cesta by byla z Chomutova: Karlovy Vary - Pomezí - Regensburg - Brenner. Dále by mě zajímaly nějaké zajímavé tipy na výlet po okolí autem. San Marino a Mirambelandia znám. Je okolo něco zajímavého pro partu mladých lidí, kteří se rádí baví? Nějaký tip například v Benátkách nebo v Modena? Děkuji. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Pomezí nad Ohří - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - A22 - Verona Nord - směr Mantova / Tangenziale - SR62 - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana směr Rovigo - SS434 - směr A13 Bologna - A13 - sjezd Ferrara Sud - směr Porto Garibaldi - Lido di Spina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v úseku Brenner - Verona Nord € 16,40 a v úseku Villamarzana - Ferrara Sud € 2,60. V blízkosti máte méně známý aquapark - Acquajoss v Conselice, o něco dále ve stejném směru pod Bologna termální Villaggio della Salute Piu. Oblast je přírodně i historicky velice zajímavá, možností je spousta. Pokud se chcete bavit, nemusíte jezdit příliš daleko, v letoviscích kolem Porto Garibaldi to v sezóně žije. Pokud pojedete na výlet do San Marino, doporučujeme před Rimini navštívit Italia in Miniatura.

# 07.01.2016, 14:01.
Můžete mi, prosím poradit nejlepší cestu autem do Lignana včetně všech poplatků a místa, kde je nejlevnější natankovat naftu? Jedeme začátkem září. Děkuji. Mirka.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Nicméně, pokud pojedete odkudkoliv, směrujte svou cestu na Villach a Tarvisio. Ze západních Čech jeďte na Regensburg, Mnichov, Salzburg a Villach, z jižních, středních nebo severních Čech a Prahy na Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a Villach, z Moravy na Mikulov, Vídeň Graz a Villach. Poslední část cesty je pak společná přes Tarvisio, Udine a Latisana do Lignano Sabbiadoro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, pokud pojedete přes Salzburg, tak zaplatíte za průjezd tauernských tunelů € 11,50, na mýtném v Itálii pak € 11,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní dálniční známku, je to levnější než dvouměsíční. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 06.01.2016, 10:31.
Potřebuji zjistit cenu mýtného v itálii na trase Tarvisio - Aosta. Pojedeme automobilem VW Transportér v počtu 5. osob. Děkuji. Pavel.

Mýtné na trase Tarvisio - Aosta je pro uvedený automobil € 71,50. Je to jen o € 3,30 více než za osobní automobil. Ceny výrazně rostou až od většího počtu náprav.

# 04.01.2016, 20:55.
Měla bych na vás ještě jednu prosbu. Plánujeme cestu na jih Itálie. Vyplatí se nám sjíždět z dálnice kvůli levnější naftě? O kolik se zvýší poplatky při sjezdu a zase nájezdu na dálnici? Šťastný nový rok. Gabriela.

Určitě natankujte ještě v Rakousku. Pokud pojedete přes Tarvisio, tankujte ve Furnitz na Shellu (nonstop) nebo v Arnoldsteinu na Fun Wash Sprit (do 22:00). Pokud pojedete přes Brenner, pak tankujte ještě před Innsbruckem v Hall in Tirol na Shellu (nonstop). Sjet z dálnice se vyplatí, výrazně ušetříte. Na uvedených čerpacích stanicích tankujeme my. Vzhledem k tomu, že je v Rakousku dálniční známka, nemá to vliv na cenu mýtného. I v Itálii se vyplatí sjet z dálnice. Na cenu mýtného by to nemělo mít výrazný vliv. Rozdíl se pohybuje řádově v € 0,10. Např. v okolí Orte je ta úspora oproti dálnici kolem € 0,25 za litr nafty, což určitě stojí za to.

# 04.01.2016, 17:13.
Chystáme se letecky na prodloužený víkend do Alberobella od 21. do 24.1.2016. O městečku jsem si informace zjistila, ale zajímá mě ještě něco konkrétnějšího. Např. kde se dobře najíst, jaké je v tuto dobu klima, co určitě nevynechat a informace, které v průvodcích nenajdu. Děkuji a přeji vše pěkné do nového roku. S pozdravem Zuzana.

Podívejte se na nejlépe hodnocené restaurace v Alberobello zveřejněné na serveru Trip Advisor. Určitě si vyberete tu, která nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům. Navíc u těch nejlepších jsou uvedeny stovky recenzí. Teploty se tady v lednu pohybují kolem deseti stupňů. Srážkově je na tom leden nejlépe (nejméně srážek) z podzimních a zimních měsíců. Počítejte s tím, že v noci mohou teploty klesat i k nule. Aktuální předpovědi můžete sledovat na Meteo, kde je i předpověď pro Alberobello. V současné době je tam výhled na následujících 14 dnů, ve kterých nejvyšší teploty dosahují od 10. do 16. stupňů. Před odletem se podívejte na aktuální předpověď. Tipy na návštěvu města a okolí najdete v našem článku Na jih do země Trulli.

# 04.01.2016, 14:19.
Chystáme s rodinou v březnu do italského Sanrema. Vyjíždět budeme z Povážské Bystrice a zajímalo by mě, kolik nás budou stát poplatky v Itálii a jaká je nějlevnější varianta trasy. Pojedeme nízkou dodávkou pro 6 osob - Renault Traffic. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Stanislav.

Vaše optimální trasa je následující: Povážská Bystrica - Trenčín - Trnava - Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo. Na Slovensku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 10,00, v Rakousku desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,70 (o € 3,30 více než za běžný osobní automobil). Celkem tedy za oba směry € 150,20. O přibližně 100 km delší je nejlevnější trasa: Povážská Bystrica - Trenčín - Trnava - Bratislava - Vídeň - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo. Potřebujete již zmiňovanou slovenskou a rakouskou dálniční známku. K tomu roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,70). Mýtné v Itálii Vás vyjde pro dodávku na € 30,50. Celkem tedy na oba směry € 116,50. Náklady vzrostou o cenu pohonných hmot na větší vzdálenosti.

# 04.01.2016, 11:49.
Příští týden mám jet z Českých Budějovic do Parmy. Google mi ukazuje jet přes Brenner. Jaké jsou poplatky za průsmyk a pak dále za dálnici do Itálie do Parmy? A dále, dá se platit vše hotově? Nebo musí být platba kartou? Děkuji. Václav.

Cesta z Českých Budějovic do Parmy je přes Brennerský průsmyk optimální. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 25,40. To samé pří cestě zpět. Cena italského mýtného je maximální. Nemá však význam jet celou trasu po dálnici a zajíždět do Modena. Doporučujeme na půli cesty mezi Veronou a Modenou sjet z dálnice na sjezdu Pegognaga a pokračovat přímo na Parmu po SP49. Je to 55 km mimo dálnici a ušetří Vám to v jednom směru € 5,50 a 35 km. Časově to vyjde přibližně nastejno. Na mýtných branách můžete platit hotově i kartou.

# 02.01.2016, 18:48.
Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost s cestou autovlakem z Vídně do Itálie. Snažila jsem se dohledat nějaká spojení spíše do jižní Itálie, do Napole apod., ovšem autovlaky jezdí spíše na sever. Líbí se nám vidina dovolené: projet Itálii od jihu až na sever a být vlastním pánem v čase mezi vlaky. Myslíte, že je to cenově výhodnější, než cestovat celkově osobním automobilem? Vaše stránky mě opravdu zaujaly, je to krásná práce! Předem děkuji za odpověď. Adéla.

Osobní zkušenosti nemáme, vždy jsme volili silniční variantu. Je pravda, že autovlaky až na jih Itálie z Vídně nejezdí. ÖBB nabízí jen cestu autovlaky Vídeň - Verona a Vídeň - Livorno. Co se cen týče, úsek Vídeň - Verona stojí v současné době € 98,00, úsek Vídeň - Livorno stojí v současné době € 149,00. Autem Vás trasa Vídeň - Verona přijde na € 79,40, trasa Vídeň - Livorno na € 108,20. V ceně jsou zahrnuty poplatky a pohonné hmoty při modelu: nafta, spotřeba 5 litrů na 100 km, italská cena € 1,26 za litr. Cena autem je konečná, u vlaku musíte započítat ještě cenu osob. Do Verony je třeba počítat přibližně s € 38,00 a do Livorna se € 48,00 za osobu. Vlak je tedy dražší než auto. Pokud však cena není pro Vás rozhodujícím faktorem, může být vhodným řešením pokračovat z Livorna trajektem např. až na jih do Palerma. Kalkulaci si můžete provést na stránce Trajekty.

- Předchozí - Následující -
- 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -