ITÁLIE 2019

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2019

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 14.04.2019, 12:49.
Moc děkuji za pomoc. Nevíte prosím, jak je to s nocováním v autě v Itálii? Ptám se, protože když vyjedeme o den dříve, tak tam nemáme ubytování. Máme ho od soboty do soboty. Přespali bychom v autě, např. na benzínce nebo odpočívadle. Moc děkuji. Václav.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je zakázané. Pokud si však chcete odpočinou během cesty, doporučujeme na dálnici zastavit na servisních místech, kde jsou parkovací místa. Když tam zastavíte a prospíte se v autě, neměl by být problém. Nesmíte samozřejmě zakempovat. Mimo dálnici přespávat nedoporučujeme.

# 13.04.2019, 11:41.
Děkuji za radu a odpověď. Jen tak uvažuji, zda by nebylo jednodušší vyjet v pátek brzy ráno ve 3:00 až 4:00 a dojet do Itálie v pátek odpoledne v 16:00 až 17:00. Snad bych se vyhnul nějakým zácpám. A ještě jeden dotaz bych měl. Jedeme autem poprvé do Itálie a bojím se na mýtných branách. Nevím, jak to funguje. Byl bych rád i za tuto radu. Moc děkuji. Václav.

Samozřejmě, že čím dříve vyjdete, tím to bude lepší. Princip fungování mýtných bran je popsaný v naších reportážích. V Itálii to funguje tak, že si při vjezdu do placeného úseku vyzvednete z automatu nachystaný lístek a na základě tohoto lístku potom při výjezdu z placeného úseku zaplatíte odpovídající mýtné na mýtné bráně. Ty jsou nad vjezdy značeny. Nejezděte do označení Telepass, to jsou automatické mýtné brány a musel byste mít odpovídající jednotku. Volte bránu s obsluhou, označenou symbolem ruky a peněz nebo bránu s automatem, označenou jen symbolem peněz. Mýtné je možné platit v hotovosti, platební kartou, kartami Viacard nebo přes Telepass. Doporučujeme platit kartou na obslužné bráně. Ne vždy jsou ale všechny brány otevřeny, někdy se nám stalo, že byly otevřeny pouze brány Telepass a s automatem. V tomto případě je třeba postupovat podle popisu uvedeném v článku Potřetí na Gargano.

# 13.04.2019, 11:26.
V červnu jedu do Lido Adriano. Zatím jsme byli jenom v Caorle. Prosím, poraďte optimální trasu. Děkuji. Milan.

Neuvádíte, odkud vyjíždíte. Nicméně pokud jste už byl v Caorle, jeďte stejnou trasou jako do Caorle s tím, že budete pokračovat dále po A4 směrem k Mestre a do Mestre potom po A57. V Mestre z dálnice sjeďte a pokračujte po SS309 až do Ravenna a následně do Lido Adriano.

# 11.04.2019, 21:48.
Pane Řehůřku, v srpnu máme rezervované ubytování v Piombino, kde chceme strávit týden u moře. Následně jsem se dozvěděla, že je to městečko s docela velkým přístavem a podle fotek to vypadá dost industriálně. Doporučil byste změnit destinaci? Děkuji za informace. Květa.

Taková je především severovýchodní část města. Naopak jižní a západní část města je docela pěkná a i turisticky zajímavá. Nicméně Piombino je především výchozím místem pro cestu na ostrov Elba. Co se pláží týče, počítejte spíše s malými kamennými místy ke koupání. Větší písečné pláže jsou mezi Piombino a Follonica. Pro dovolenou trávenou u moře bychom spíše volili o něco severnější lokality.

# 11.04.2019, 18:24.
Rád bych se zeptal, která trasa je ideální na cestu do italského Riccione z Teplic na severu Čech a kolik mě zde vyjde mýtné a poplatky? Plánujeme trasu osobním vozem na konec července od 26. do 27.7. Přejezd bude přes noc. Moc děkuji. Václav.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Riccione. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 34,80. To samé při cestě zpět. Nicméně počítejte s tím, že jedete v nejhorším termínu letošních prázdnin, co se dopravy a dopravních komplikací týče. Školní prázdniny začínají v Bavorsku a Bádensko-Württembersku, což jsou největší země na jihu Německa, které svou rozlohou i počtem obyvatel tvoří přibližně 30% z celého Německa. Zácpy se budou tvořit už od pátečního odpoledne do soboty včetně.

# 08.04.2019, 13:18.
Děkuji za odpověď. Cíl: cesta na 5 dní - Toskánsko a 4 dny - Elba. Na kole. Toskánsko: oblast San Casciano dei Bagni, Bagni San Filipo, Saturnia. Případně si od Vás rád nechám něco doporučit. Chtěl bych se ještě zeptat, zda byste mi mohl doporučit cestu vlakem z Brna do Toskánska, nejspíše do Florencie a regionálním vlakem třeba do Sant Angelo Scalo s možností vzít si vlastní kola pro 2 osoby. Možná varianta je ještě letět letadlem z Brna do Milána, odtud vlakem přes Florencii a Sienu, třeba do Sant Angelo Scalo a tam si kola na 9 dní půjčit. To se mi zdá trochu kostrbaté. Zatím ale nejjednodušší se mně zdá jet vlastním autem, i když je to dost daleko. Děkuji za Váše doporučení. S pozdravem Pavel.

Ideální spojení z Brna do Florencie je s přestupem ve Vídni. Bohužel ale nenajdete moc dálkových vlaků, které nabízejí službu přepravy kol a pokud ano, tak na sebe moc nenavazují a je to s více přestupy. Lepší spojení z pohledu přepravy kol je přes Vídeň, Innsbruck a Bologna, tedy také s více přestupy. Je zde ale větší četnost spojů. Mezi Vídní a Innsbruckem nabízejí tuto přepravu všechny osobní vlaky, mezi Innsbruckem a Bologna i vlaky Eurocity. Mezi Bologna a Florencií většina regionálních vlaků s přestupem v Prato. Do Sant' Angelo Scalo se vlakem nedostanete, pouze do nejbližšího Monte Antico. Už z výše uvedeného důvodu je lepší jet autem.

# 04.04.2019, 14:36.
Chtěli bychom jet na 4 dny na Elbu na kolech. Auto, kterým přijedeme, bychom chtěli nechat někde poblíž trajektu. Kde se podle Vás dá bezpečně auto odstavit? Děkuji. Pavel.

Určena jsou k tomu parkoviště v přístavu Piombino. Doporučujeme parkoviště Autorimessa del Porto, kde zaplatíte denní taxu € 8,00. Za stejnou cenu zaparkujete o kousek dál v Porto Piombino Alvin.

# 04.04.2019, 11:46.
Pane Řehůřku, v červnu se chystáme do Toskánska, bydlet budeme v Carmignanu. Hodláme samozřejmě navštívit Florencii a také jeden den k moři. Rady na tyto výlety jsem si již přečetla, vlakové spoje mám nastudované. Jedeme hlavně cestovat po Toskánsku na kolech. A tady bych se na Vás chtěla obrátit o radu. Existuje nějaký přehledný server s cyklotrasami nebo dá se na místě zakoupit mapa s doporučenými cyklotrasami? Podařilo se mi zatím najít server piste-ciclabili.com. Jakou máte zkušenost s cykloturistikou v této oblasti? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Irena ze Zlína.

Těch serverů s různými itineráři pro cykloturisty je hodně. Další je např. na Visit Tuscany. Po celé Itálii např. na mtb-mag.com. Významné cyklostezky najdete i na Mapy.cz v režimu Turistická. Mapy a průvodce pro cyklistiku lze na místě samozřejmě zakoupit. Toskánsko je cykloturisticky vyspělou oblastí. Cyklostezky jsou v dobrém stavu a služby na dobré úrovni.

# 23.03.2019, 23:49.
Prosím o odpověď, kolik bude činit mýtné na dálnici v Itálii na trase Brenner - Neapol s vozidlem VW Touran. Trasu Hradec Králové - Rozvadov - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Neapol vidíte v jakém časovém horizontu? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Na této trase zaplatíte mezi Brennerem a Neapolí (městská část) za vozidlo se dvěma nápravami do výšky 1,3 metru nad přední nápravou € 67,70. Časový odhad je 16 hodin + přestávky. Nicméně v sezóně při dopravních špičkách a zácpách může tento čas narůstat.

# 18.03.2019, 17:01.
Jaký máte názor na výběr dovolené v oblasti Basilicata, např. Marina di Pisticci, Marina di Ginosa, z hlediska znečištění moře od blízkého Tarenta? Volil byste raději čistší lokality nebo je to už za hranicí znečištění? Děkuji. Iveta.

Pokud jedete tak daleko, volili bychom lepší lokalitu. Buďto jižněji v Kalábrii u pobřeží Jónského moře, ještě lépe u pobřeží Tyrhénského moře v lokalitě Capo Vaticano, kde jsou nejkrásnější pláže v jižní Itálii. Severněji je krásněji na Garganu. Lokalita, kterou jste si vybrali, nenabízí toho tolik za cenu, kterou tomu tou vzdáleností věnujete. Z hlediska koupání jsou podle našeho názoru už lepší pláže i na Palmové riviéře.

# 14.03.2019, 13:28.
Chtěla bych se zeptat, jak je to v současné době s vjezdem do Milána. Rádi bychom na konci května udělali s manželem takový road trip Evropou a rádi bychom navštívili i Milán. Vzhledem k tomu, že pojedeme autem, bych se ráda informovala ohledně infrastruktury ve městě, kde se dá bezplatně parkovat atd. Doufám, že můj dotaz není nějak moc obecný. Moc děkuji. Hezký den. Laďka.

V Miláně je Area C, která představuje oblast historického centra s omezeným přístupem. Aktivní je tato zóna od pondělí do pátku v době od 7:30 do 19:30. Kromě vozidel, která mají v tuto dobu zákaz vjezdu, mohou do této oblasti vjíždět vozidla po uhrazení poplatku ve výši € 5,00. Veškeré informace najdete na výše uvedených stránkách. Parkování v Miláně je regulované modrými zónami. Např. uvnitř Area C se platí v době od 8:00 do 19:00 € 3,00 za hodinu během prvních dvou hodin parkování a € 4,50 za každou další hodinu. Večer v době od 19:00 do půlnoci se platí € 3,00 za hodinu během prvních dvou hodin parkování a zdarma za každou další hodinu. Parkování je zpoplatněno i mimo historické centrum. Veškeré informace najdete na Sosta e parcheggi. Doporučujeme parkovat na parkovištích P+R, která se nacházejí v blízkosti metra na okraji města. Denní taxa je € 2,10, týdenní taxa je € 6,20. Jedná se o tato parkoviště: Molino Dorino (Via Appennini), San Leonardo (Via Falck), Lampugnano (Via Natta), Bisceglie (Via dei Calchi Taeggi), Famagosta (Via Palatucci) a Crescenzago (Via C. Cazzaniga). Městskou dopravu provozuje ATM. Základní jízdenka stojí € 1,50 s platností 90 minut, celodenní jízdenka (24 hodin) stojí € 4,50.

# 04.03.2019, 11:39.
Ráda bych Vás poprosila o radu. V období od 3.7. do 10.7. máme rezervovaný pobyt ve Vacationers Refuge na Viale Silvana 2, 00042 Anzio. Na letiště Fiumicino přiletíme 3.7. ve 12:00. Potřebovala bych poradit, jak se nejjednodušším způsobem dostat do ubytování. Cestujeme s 3. letou dcerou a zatím nemáme žádné cestovatelské zkušenosti. Z vašich stránek jsem vyčetla, že z letiště máme jet autobusem Terravision do stanice Termini a potom vlakem směr Nettuno. Chtěla bych se zeptat, kde mohu zakoupit jízdenky na autobus a vlak, zda je nutné koupit je jednotlivě nebo stačí zakoupit jednu jízdenku na celou cestu? Na které zastávce v Anzio bude nejlepší vystoupit a jak potom pokračovat do ubytování? A jak najít ten správný autobus a vlak? Předem děkuji moc za odpověď. Velice mi pomůže. Zdravím. Lenka.

Jízdenky na autobus doporučujeme zakoupit přímo na stránkách . Stojí € 5,80. Jízdenku na vlak Trenitalia zakoupíte v nádražní hale, nejlépe v automatu. Stojí € 3,60. Jízdenky je třeba zakoupit zvlášť. Umístění zastávky autobusu najdete na výše uvedených stránkách, je u terminálu 3. Vlak najdete podle informačních tabulí, jedná se o regionální vlak směr Nettuno. Vystoupit musíte v Lido di Lavinio. Odtud je to ale k Vašemu ubytování ještě 2,8 km po Via di ValleSchiola.

# 25.02.2019, 15:26.
Cestujem 22. marca do Bologne a pokračujem do Sieny a 25. marca domov. Aká je doprava z letiska na autobus alebo vlak do Sieny, aké je cestovné z letiska na stanicu a potom ďalej zo stanice do Sieny? Ďalej otázka to isté, len ak by som išiel z Pisy do Sieny. Ďakujem. Erich.

Z letiště v Bologna se na vlakové nádraží dostanete autobusem TPER. Aerobus č. 40 jezdí od 5:30 do 0:15. cesta trvá 20 minut. Jízdenka stojí € 6,00. Z Bologna Centrale musíte přejít přes Piazza XX Settembre na autobusové nádraží, odkud jezdí do Siena Flixbus. Cena začíná na € 16,99. Cesta trvá 2 až 2,5 hodiny. Vlakem Trenitalia je to s několika přestupy. Z letiště v Pisa můžete jet autobusem do Florencie na vlakové nádraží. Autobus jezdí od 8:48 do 0:20. cesta trvá hodinu. Jízdenka stojí € 4,99. Do Siena potom můžete jet regionálním vlakem za € 9,30. Cesta trvá 1:30 až 1:45. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cestu z letiště v Bologna můžete kombinovat i s druhou variantou. Do Florencie Vás přímo z letiště zaveze Apenino Shuttle. Jezdí od 5:30 do 0:30, cesta trvá 1:20 a jízdenka stojí € 20,00 (€ 25,00 u řidiče). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.02.2019, 20:52.
Prosím o radu, jak se dostanu od 2. září autobusem nebo vlakem z Říma z letiště do Martinsicuro, konkrétně do kempu Duca Amedeo. Případně zda nevíte o nějakém levném pronájmu auta na přibližně 10 dní z letiště Řím do Martinsicuro. Děkuji za informace. Veronika.

Přímo z letiště jezdí autobusy společnosti Start. Konkrétně se jedná o linku Fiumicino - Řím - Tortoreto. Z letiště odjíždějí autobusy od Terminálu 3, stanoviště 6 v 7:30 a 17:00 denně v době od 1.7.2019 do 2.9.2019. Ten ranní je v Mantisicuro v 11:25, v případě odpoledního musíte vystoupit v San Giovanni a hned přestoupit na navazující spoj stejné společnosti, který je v Martinsicuro za 5 minut, tj. ve 20:55. Nevíme však přesně, jakým způsobem je to řešeno. Ve 20:50 přijíždějí podle jízdního řádu do San Giovanni dva spoje a do Martinsicuro odjíždí jeden. Je možné, že pokračuje ten Váš a přistupuje ten druhý nebo naopak, případně oba přestupují na třetí. Určitě je přestup řešen čekáním na spoje z Říma. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 20,50. Pronájem automobilu doporučujeme řešit přes Rentalcars. Po 2. září musíte nejdříve cestovat autobusem za € 5,80 na Termini, následně vlakem Trenitalia za € 18,60 do Ancona a odtud vlakem za € 7,40 do Porto d' Ascoli. Cílová jízdenka stojí € 25,60. Ze stanice potom přejdete na SS16, odkud jezdí autobusy Start do Martinsicuro. Jízdenka stojí € 1,25.

# 23.02.2019, 14:28.
Chtěl bych se zeptat, kolik bude stát mýtné v Itálii do destinace Caorle. A z Jižních Čech ideálně asi jen přes Rakousko? Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Jižní Čechy - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 12,00 a na mýtné v Itálii € 13,60. To samé zpět. Každá jiná trasa než přes Rakousko je zbytečná zajížďka.

# 22.02.2019, 21:54.
Mám dotaz ohledně cesty do Itálie. Jedeme v červnu z Ústí nad Labem do Porto San Margherita na severu Itálie. Budu řídit sám a jedeme přes noc. Je podle vás vhodnější jet směr Ústí na Labem - Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Udine, nebo Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Udine? Vim, že cesta přes Mnichov je delší, ale zase na ni je minimum omezení, která jsou v Rakousku. A případně, které místo (odpočívadlo na obou směrech) byste nám doporučil jako místo ke 2. až 3. hodinové noční pauze? A ještě jeden dotaz. Je lepší (rychlejší) platit na mýtných branách v Itálii hotově, nebo platební kartou? Děkuji vám za odpověď. Luděk.

To je hodně složité, záleží na konkrétní situaci v červnu. Poplatkově je to nastejno. Rychlejší může být v červnu cesta přes Rozvadov. Poslední červnový víkend budou dopravně složité obě trasy. Kde se zastavit na delší přestávku souvisí s tím, kdy vyjedete a kdy tuto zastávku budete potřebovat z hlediska řidičských schopností. Každopádně v noci doporučujeme zastavovat jen na servisních místech v Rakousku (Raststation) i v Itálii (Area di Servizio). Z pohledu prvního pokusu je lepší na mýtnici zastavovat u mýtné brány s obsluhou (symbol ruky a peněz). Přijímají jak platební karty, hotovost, tak i Viacard. U automatu se Vám může stát, že kartu nepřijme a budete muset zaplatit v hotovosti. Aby to nebylo tak jednoduché, tak často už bývají mýtné brány bez obsluhy (ve Vašem případě např. San Stino di Livenza). Stejně tak pokud pojedete poslední víkend v červnu, je velice pravděpodobné, že budou mýtnice přeplněné a v tom případě je rychlejší jet k samoobslužné bráně. Dávejte si pozor na to, abyste omylem nenajel k bráně označené Telepass. Nejvíce bran mají na ve Vašem případě na sjezdu Latisana včetně těch s obsluhou. Je to dané tím, že tady sjíždí nejvíce turistů.

# 13.02.2019, 14:55.
Pemýšlíme o dovolené v San Benedetto del Tronto v Itálii, kam bychom chtěli jet autem. Zajímalo by mě, kudy je nejlepší cesta a přibližně její cena. Mýtné, tunely, dálniční známky. Pojedeme z Karlových Varů. Předem děkuji za odpověď. Eliška.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Grotta Mare - San Benedetto del Tronto. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 46,90. To samé při cestě zpět. Jedná se o hlavní směry.

# 11.02.2019, 17:31.
Mám otázku týkající se stálosti počasí v červenci v okolí Caorle. Prý jsou v této oblasti v tomto období časté deště a proměnlivost počasí je dost veliká. Což se týká zřejmě celého severu Itálie. Lepší to prý je směrem víc na jih, např okolí Lido di Spina, nemáte zkušenosti? Děkuji. Veronika.

Čím jižněji, tím samozřejmě stálejší počasí. Nicméně červenec patří v Itálii průměrně srážkově k těm nejméně postiženým. V loňském roce bylo v červenci v Caorle méně než polovina dnů bez kapky deště, z toho jen jeden den lze nazvat jako vyloženě deštivý, kdy spadlo 9 mm srážek. V dalších dvou dnech spadly 2 mm srážek, v dalších dvou dnech 1 mm srážek a potom už to bylo pod 1 mm (spíše pod 0,5 mm). Jaké bude počasí letos Vám samozřejmě nikdo přesně neřekne.

# 07.02.2019, 14:42.
Jedeme do Diano Marine - Rezidence Orchidea. Ráda bych se zeptala, zda máte zkušenost s uvedenou oblastí. Jaké je tam moře a pláže, co můžete doporučit k vidění, zda znáte přímo městečko Diano Marine a možnosti koupání v něm. Děkuji. Blanka.

Pláže jsou spíše menší a užší, písčité nebo s příměsí oblázků. Většinou jsou s plážovým servisem, najdete tam ale i volné plážičky. Zajímavá místa v této oblasti najdete mangiareinliguria.it, především itinerář č. 4.

# 06.02.2019, 20:21.
Chceme jet letos o Velikonocích přes Vídeň do Udine. Mohou nás potkat kolony? Je lépe vyjet v pátek nebo již ve čtvrtek? Zpět potom v pondělí nebo v úterý? Loni jsme podle vaší rady jeli od Arnoldsteinu po SS13 a stálo to za to. Letos zvažuji od Tarvisia po SS54 a potom SP76 k Chiusaforte. Má to smysl z pohledu kochání a zajímavého okolí? Je čas průjezdu srovnatelný s SS13? Děkuji. Petr.

Dopravní komplikace ve Vídni a jejím nejbližším okolí o Velikonocích jsou hodně pravděpodobné. Lepší je samozřejmě vyjet už ve čtvrtek a vracet se až v úterý. Z hlediska cestovatelského zážitku je na Vámi uváděné trase nejzajímavější sjezd na SP76 ze sedla Sella Nevea (1190 m) do údolí Val Raccolana. Časově počítejte s větší časovou náročností. Přibližně jednou tolik. Na úseku dlouhém necelých 40 km je to však nepodstatné. Spíše si před odjezdem zjistěte informace o počasí, sněhových podmínkách apod. SP76 je v polovině dubna přeci jen o něčem jiném než SS13.

# 22.01.2019, 18:24.
Pán Rehúrek, koncom apríla plánujeme výlet do Toskánska s príletom do Pisy. 28.4. sme chceli pokračovať smer San Gimignano - Siena, kde prenocujeme. Budeme využívať verejnú dopravu. Do Poggibonsi si viem vyhľadať spojenie, ale odtiaľ do San Gimignana som v nedeľu cez Tiemme našla len spoje o 18:35 a 19:45, čo je neskôro. Cestovný poriadok Tiemme je len do marca. Budú v ďalších mesiacoch premávať spoje častejšie? Druhou možnosťou je cestovať v nedeľu do Florencie, ubytovať sa a začať prehliadku mesta. V pondelok skoro ráno cestovať do Sieny. Zo vstupov plánujeme len kompletnú prehliadku katedrály, odtiaž neskôr popoludní autobusom do San Gimignana a neskôro večer sa vrátiť späť do Florencie. Dá sa to stihnúť za jeden deň bez auta? Ak nie, San Gimignano musíme vynechať, čo by ale bola škoda. Časovo nám to inak nevychádza, lebo na Florenciu si určite chceme nechať dva dni. Z akých zastávok z centra Florencie a Sieny si mám pozrieť autobusové spoje do San Gimignana? Vlakovú dopravu si viem zistiť. Je možné niekde v San Gimignane uschovať batožinu? Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede a som rada, že som našla Vašu cestovateľskú stránku, ktorá uľahčila cestovanie mnohým ľuďom, hlavne pri ceste do Talianska. Ľubica.

Společnost Tiemme jezdí v neděli do San Gimignano z vlakové stanice v Poggibonsi v 11:25, 13:30, 16:35, 18:35 a 19:45. Nepředpokládáme, že v dubnu bude častější spojení. Z Florencie do Siena se lze dostat brzy ráno vlakem Trenitalia v 6:20. V Siena je v 7:52. Odtud jede autobus Tiemme ve 12:10, v San Gimignano je ve 13:35. Odtud potom jede autobus Tiemme do Poggibonsi v 16:50, 17:35, 18:55, 19:55, 20:30. Poslední vlak do Florencie jede ve 22:11. Pokud pojedete do San Gimignano z Florencie, musíte nejdříve vlakem do Poggibonsi. Ze Siena odjíždějí autobusy z Piazza Antonio Gramsci. V San Gimignano o úschovně zavazadel nevíme. Jsou v ubytovacích zařízeních, jako např. v Palazzo Buonaccorsi, ale spíše pro hosty.

# 22.01.2019, 16:35.
V květnu cestujeme do Milána a Verony. Letecky Praha - Milán. Můžete nám prosím poradit nejlepší spoj Milán - Verona a Verona - Milán Malpensa? Velmi nám pomohly Vaše rady k cestě v roce 2016 - Pisa, Lucca, Siena. Děkuji předem a zdravím. Pavel.

Nejlepší spojení mezi Milánem a Veronou je vlakem Trenitalia. V regionálním vlaku zaplatíte € 12,75, ve vlaku Frecciarossa € 25,00. Flixbusem se tam dostanete za cenu od € 8,00. Podívejte se na naši stránku Jízdenky. Z Verony na letiště Malpensa se dostanete nejlépe opět přes Milán. Z Milano centrale potom autobusem za € 8,00 nebo Malpensa Express za € 13,00.

# 15.01.2019, 09:02.
Chtěla bych jet na ostrov Elba veřejnou dopravou - letecky, vlakem a trajektem. Můžete mi prosím poradit, na které letiště je nejlepší přiletět a zda je lepší následně jet autobusem nebo vlakem? Děkuji moc za vaši odpověď. Eva.

Doporučujeme přiletět na letiště v Pisa. Letenku z Prahy lze koupit za zajímavou cenu přes Kiwi.com. Z letiště potom jeďte People Mover na hlavní vlakové nádraží Pisa Centrale. Je k dispozici každý den od 6:00 do půlnoci a jezdí v desetiminutových intervalech. Cesta trvá 8 minut. Jízdenka stojí € 2,70. Z Pisa Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Piombino. Jízdenka do přístavu Piombino Marittima stojí € 9,90 v regionálním vlaku. Na Elbu se potom dostanete trajektem. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.01.2019, 15:25.
Co byste mi radil v následující situaci: přišla mi po půl roce pokuta z radaru na běžné silnici v Itálii, kde bylo mým autem překročeno na 50 km/h o 22 km/h. Chtějí € 214,00, což mi připadá jako sprosté rýžování. Výzva je v angličtině a dopis přišel z PO Boxu v Holandsku, což mi připadá dost divné. Existuje v Itálii institut osoby blízké či podobný, který by zamezil stíhání provozovatele vozidla, který nebyl řidičem? Nevíte, jaká je v Itálii praxe s případným přeshraničním vymáháním takovýchto nehorázných plateb? Jak bych měl podle vás postupovat a co si myslíte, že se bude dít, pokud budu po odesílateli požadovat zaslání v češtině? S pozdravem Lukáš.

V tomto případě byste se měl obrátit spíše na právníka. Nicméně běžná výše pokuty v Itálii za překročení rychlosti od 10 do 40 km/h je € 168,00 až € 674,00. Vámi udělená pokuta je spíše v dolní části intervalu. Pokud víte, že jste v dané lokalitě a čase automobilem jel, že jste s největší pravděpodobností přestupek udělal, zaplaťte a to pokud možno co nejdříve. Je možné, že v dopise jsou i další podmínky úhrady, např. sleva za včasné uhrazení nebo spíše navýšení za pozdní uhrazení (většinou 2 měsíce). V současné době už není problém pokuty v EU vymáhat. Pokud ji nezaplatíte, vystavujete se navíc riziku, že v dané zemi Vás při další návštěvě a případné policejní kontrole čeká nepříjemnost v podobě vymáhání pokuty včetně případného zadržení automobilu. Adresa PO BOX může být adresou pověřené agentury. Rozhodně to nenechte jen tak být, pokud nechcete zaplatit, potom se odvolejte. Pokud jste ale přestupek udělal, je to zbytečné a navýšíte tak jen náklady.

# 06.01.2019, 08:34.
Chtěl bych se Vás touto cestou zeptat na cestu z Českých Budějovic do Itálie: Toskánsko - Saline Sadun. Pojedeme osobním automobilem. Zajímala by mě v první řadě nejideálnější cesta do tohoto místa a současně cena za dálniční poplatky, průjezdy Alpami v Rakousku a Itálii. Chtěli bychom jet jak po dálnici, tak i po bezplatné silnici, když by to nebylo nějak časově i vzdálenostně odlišné. Dále bych se Vás chtěl zeptat, když bychom se chtěli dostat z přístavu Piombino na ostrov Elba, kolik by to stálo pro 5 dospělých osob a 1 dítě? Datum odjezdu do Itálie je od 31.8.2019 do 8.9.2019. Na ostrov Elba ideálně 4.9.2019. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Václav.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto - Saline Sadun. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, v Německu se dálnice zatím neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,80. To samé při cestě zpět. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. Mimo dálnici v Rakousku nemá význam jezdit, v Itálii můžete jet po souběžné SS12 až do Modena, odkud po SS9 až do Bologna. Úsek do Florencie přes hory nemá význam jezdit mimo dálnici. Z Florencie vede přes Siena čtyřproudovka, ta zpoplatněna není. Pokud pojedete mimo dálnici, je to z hlediska vzdálenosti přibližně stejné, počítejte však, že pojedete přibližně o 3 hodiny déle. Jízdenka na Elbu a zpět za 5 dospělých a 1 dítě by Vás vyšla na € 150,00 - € 185,00. Záleží kam pojedete a s jakou společností. S automobilem přibližně o € 100,00 více. Spočítat si to můžete přesně na stránce Trajekty.

# 05.01.2019, 14:23.
Moc děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo. I když asi není sezóna, je v Miláně nějaký místní trh? Cokoliv zajímavého? Budeme tam tedy ve dnech pondělí, úterý a ve středu. S pozdravem a přáním pěkného dne Sára.

Kompletní seznam trhů v Miláně najdete na stránce mercati-settimanali.it.