Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ITÁLIE 2017 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Itálie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Itálie a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ITÁLIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Rosolina Mare 2013, Benátky 2013, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Itálie, Kalábrie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -
- Předchozí - Následující -
# 23.03.2017, 13:49.
Jaká je ideální trasa z Kadaně - mezi Chomutovem a Karlovými Vary - do Faenzy a zpět z Benátek do Kadaně? Brenner je kratší o 100 km: Verona - Bologna - Faenza, ale předpokládám podstatně dražší na poplatky? Platí se více za dodávku než za klasický osobní automobil? Nebo máme jet tedy raději přes Villach, jak doporučujete předchozím? Na Cheb a přes Německo a Salzburg? České Budějovice mi vycházejí jako stokilometrová zajížďka. Předem moc děkuji za odpověď. Michaela.

Naše odpovědi jsou vždy platné k datu uvedenému u každé odpovědi, k termínu kterého se týkají a k dalším skutečnostem vztahujícím se k otázce. Je podstatný rozdíl, pokud jedete z Kadaně do Faenza nebo z Kadaně do Benátek. Vaše optimální trasa je následující: Kadaň - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Faenza. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 29,90. Z Faenza do Benátek potom doporučujeme trasu Faenza - Ravenna - Chioggia - Benátky. Poplatky se v tomto případě neplatí. Z Benátek do Kadaně potom trasu Benátky - Mestre - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Mnichov - Marktredwitz - Cheb - Karlovy Vary - Kadaň. V Itálii zaplatíte na mýtném € 18,20, pokud jedete na více jak 10 dní tak potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Z Benátek je trasa přes Brenner sice na vzdálenost skoro stejná, poplatkově ale o € 9,10 dražší. Ceny jsou uvedeny za dodávku. Cena oproti osobnímu automobilu se liší v Itálii, jedná se však řádově o desítky centů. Ceny výrazně narůstají s počtem náprav soupravy.

# 22.03.2017, 13:06.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostat z Chocně do Trenta a zpět? Zda to je nejlepší přes Německo - cenově nejvýhodnější, popř. jakou trasu zvolit? Děkuji. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Choceň - Havlíčkův Brod - Pelhřimov - Jindřichův Hradec - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. To samé při cestě zpět. Pokud preferujete plně dálniční variantu, můžete jet z Chocně na dálnici D11 a dále Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck a dále jako v předchozí variantě. Tato trasa je časově přibližně stejné náročná, delší o 90 km. Poplatkově vychází nastejno. Přes den bychom volili první variantu na noc druhou variantu.

# 21.03.2017, 13:44.
Chtěl bych prosím vědět, zda jede autobus z Florencie do Volterra - přibližně 60 km odkud, popřípadě kde najdu jízdní řád? Děkuji. S pozdravem Karel.

O přímém spoji nevíme. Nejjednodušší spojení je nejdříve vlakem Trenitalia ze S.M. Novella do Pontedera / Casciana Terme. Jízdenka stojí € 6,80. Z autobusové stanice před vlakovým nádražím potom pokračujte autobusem č. 500 společnosti CPT Pisa do Volterra. Jízdenka stojí € 3,85. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.03.2017, 17:09.
Moc děkuji. Do Milána jedeme 28.9. na 4 dny. Ještě, proč objet Mnichov? Lze jet i z Mnichova na Bregenz a vyhnout se Rakousku a Brenneru nebo je to nějaká nevýhoda? Děkuji. Hezký den. Miroslav.

Je to samozřejmě možné, z Mnichova po A96. Obchvat Mnichova bývá často pod náporem hustého provozu a dopravních zácp.

# 20.03.2017, 06:10.
Mám prosbu. V červnu jedeme autem na dovolenou do kempu v Lignano Sabbiadoro. Jsme ze Žatce v okrese Louny. Poraďte prosím, kudy nejlépe jet a jak se platí jednotlivé úseky cesty? Děkuji. Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Žatec - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. Pokud pojedete v termínu z 30.6. na 1.7. nebo z 28.7. na 29.7. tak doporučujeme trasu Žatec - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg a dále jako v předchozí variantě. Ale i tak počítejte s hustým provozem na A10 za Salzburgem a ve všech prázdninových sobotních termínech u severoitalských letovisek. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,40. To samé při cestě zpět.

# 19.03.2017, 17:58.
Můžete mi poradit moji první cestu do Caorle autem? Brno - Caorle. Zajímají mě také veškeré poplatky na trase a stanice LPG. Jedeme od 1.7. a ptám se, kdy je nejlépe vyrazit na cestu? Mockrát děkuji. Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stio di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,40. To samé při cestě zpět. LPG natankujete mezi Vídní a Grazem na A2 u Loipersdorfu. Je to na dálnici už dopředu dobře značeno. V Itálii potom na A23 na Ledra Ovest (km 36,9) a na A4 na Gonars Nord (km 481,4). V Itálii se nazývá GPL. Vzhledem k termínu doporučujeme vyjet ještě v noci nebo brzy ráno. Po najetí na A4 se u severoitalských letovisek v sobotu tvoří kolony.

# 19.03.2017, 15:35.
Prosím vás o informaci, jaké jsou dálniční poplatky na trase Olomouc – Brno – Mikulov – Wien – Salzburg – Innsbruck – Bolzano – Trento – Arco. Vytvářím absolventskou práci na téma zájezd včetně kalkulace a nikde jsem nenašla informace ohledně mýtného v Itálii. Předpokládám, že v Rakousku se jedná pouze o dálniční známku pro vozidlo do 3,5 tuny. Děkuji. Veronika.

V České republice potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně 310,- Kč, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii po Rovereto Sud € 12,60. To samé při cestě zpět. Naše stránky jsou určeny pro individuální cestovatele směřující na svou dovolenou, nejsme technická podpora pro studenty vytvářející školní práce apod.

# 19.03.2017, 11:18.
Vážení Řehůřkovi, chystáme se vyjet z Liberecka do Milána. Přeme se o trasu přes Rakousko - Dolní Dvořiště nebo přes Rozvadov - Německo a dál. Nemůžeme se dopočítat poplatků na trasách - dálniční známky, tunely, dálniční poplatky v Itálii. Pokud byste měli takto najeto nebo tip, co je lepší cenově, budeme rádi za informaci. Hezký den. Miroslav.

Volba optimální trasy je závislá na termínu, ve kterém pojedete a na další preferencích, které na trasu máte. Pokud je Vaší hlavní prioritou cena, potom z toho vychází už jen jeden směr a to Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano. Cesta kolem Ulm je z důvodu objezdu Mnichova. V Německu se dálnice neplatí, kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,39) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 3,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 45,19. Cesta přes Brenner, ať už přes Mnichov nebo Linz Vás vyjde na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, průjezd Brennerem v ceně € 9,00 a mýtné v Itálii € 27,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 81,50, při cestě na více jak 10 dnů na € 90,40. V kritických termínech z pátku na sobotu na přelomu června a července resp. července a srpna je v tomto případě lepší trasa přes Linz. Je samozřejmě možná i cesta bez poplatků mimo dálnice, ta je však hodně zdlouhavá a klikatá.

# 17.03.2017, 20:59.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Chtěli bychom v létě vyrazit do Itálie a spojit koupání s prohlídkou Neapole, Pompeí, Vesuvu. Zaujal mě hotel Premiere v Marina di Varcaturo. Trochu mě ale zaráží, že na fotografiích na internetu jsou pláže většinou tmavé, s šedým pískem, někde pláže a moře chválí, někde píší, že moře je špinavé. Víte něco o této lokalitě? Doporučil byste nám pobyt zde nebo jinde? A ještě. Měl byste nějaké rady ohledně návštěvy Pompeí a Vesuvu? Cena, čas návštěvy, parkování, čeho se vyvarovat. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Martina.

Každá oblast má svoji barvu písku. Nesouvisí to však s čistotou moře. Např. na ostrově Stromboli je pláž černá, někde je písek zase úplně bílý, jinde nádherně žlutý. Pokud pojedete v sezóně, budou pláže udržované a čisté. Informace k návštěvě Pompejí najdete na Pompei, k návštěvě Vesuvu na Parco Nazionale del Vesuvio.

# 17.03.2017, 20:13.
Kde tankovat v Rakousku při cestě do Lignana? Z Brna po A23 nebo E59. Do Klagenfurtu zprava nebo zleva. A ušetřit na poplatcích v Itálii, že sjedu Carnia SS13 a najedu Udine - Nord zpět na A 23? Děkuji za odpověď. Martin. Jo, a tleskám tomu co děláte! Super. Martin.

Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Je tam varianta pro denní tankování - do 22:00 i nonstop. Také je zde popsaný nájez na úsek mimo dálnici. Mýtnice v Itálii je až za sjezdem Tarvisio. Najet doporučujeme v Gemona. Úspora na mýtném je v současné době € 6,00 pro jeden směr.

# 17.03.2017, 16:41.
Při hledání trasy na zimní dovolenou do Itálie jsem narazila na Váš web s radami. Chci se zeptat, jakou byste doporučil trasu ze Zlína do Madesima / Valchiavenna v Itálii. Obávám se poplatků a kolon na dálnicích. Vím, že v Rakousku zaplatíme desetidenní dálniční známku a dál už tápu. Ubytovat se máme mezi 15. a 18. hodinou. Kdy bychom měli vyjet? Jedeme lyžovat v termínu od 25.3. do 1.4.2017. Mnohokrát vám děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Beata.

Váš termín je v době, kdy už je dlouho po zimních prázdninách v Německu a dlouho před velikonočními prázdninami v Německu. Počítejte tedy spíše s víkendovým zesíleným provozem. Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Bergamo - sjezd Capriate - Lecco - Chiavenna - Madesimo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 34,40. To samé při cestě zpět. Pokud bude pěkné počasí, můžete jet trasu Zlín - Brno - Mikulov - St. Polten - Salzburg - Innsbruck - Imst - Landecker tunnel - Ladis - Pfunds - St. Moritz - Maloja Pass - Chiavenna - Madesimo. Na této trase platíte pouze rakouskou dálniční známku. Navíc je o necelých 250 km kratší než výše uvedená. Kritickým místem je Malojský průsmyk - Maloja Pass (1815 m). V zimě bývá standardně otevřený, ale při vydatném sněžení se může stát nesjízdným a dočasně být uzavřen. I když tomu v současné době nic nenasvědčuje, doporučujeme těsně před cestou toto místo prověřit. Předpovědi na sobotu v tomto místě jsou polojasno a až 10 stupňů. Den předtím má však mrznou a lehce sněžit.

# 15.03.2017, 01:56.
6.5.2017 letím s vnučkou do Milana a přistaneme na letišti Malpensa, kde budeme také ubytovaní na tři noci. Prosím o sdělení, jaká je možnost dopravy z letiště do centra Milána. Případně jaké jízdenky jsou k dispozici v Milánu, zda jen na jednotlivé jízdy nebo je možné zakoupit celodenní jízdenku na MHD ve městě? Předem za odpověď děkuje Josef.

Z letiště Malpensa se do centra Milána dostanete autobusem za € 8,00. Autobus odjíždí ze stanoviště u Terminálu 1 i Terminálu 2. Na zastávce je třeba být nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu. Cesta trvá 50 minut a v Miláně zastavuje u centrálního vlakového nádraží. Zpáteční jízdenka stojí € 14,00, děti od 5. do 12. let platí € 5,00 / € 10,00, mladší děti cestují zdarma. Autobusy jezdí od 5:05 do 00:10 přibližně po 20. minutách. Veřejnou dopravu v Miláně provozuje ATM. Standardní jízdenka platná 90 minut stojí € 1,50. Bloček deseti těchto jízdenek stojí € 13,80. Jízdenka pro 4 jízdy BI4 (4x 90 minut) stojí € 6,00, celodenní jízdenka stojí € 4,50 a platí 24 hodin od validace. Dvoudenní jízdenka stojí € 8,25 a platí 48 hodin od validace. € 10,00 stojí jízdenka pro dvě jízdy denně (2x90 minut) během šesti dnů. Večerní jízdenka (platná od 20:00 do půlnoci) stojí € 3,00. Pro nadlimitní zavazadla je potřeba mít jízdenku pro zavazadlo (90 minut) v ceně € 1,50.

# 14.03.2017, 16:55.
Chtěla bych prosím poradit, zda se při cestě do Santa Caterina platí nějaké poplatky na silnici - dálnici. Jeli bychom z Ostravy. Děkuji. Martina.

Předpokládáme, že máte na mysli Santa Caterina di Valfurva v provincii Sondrio nedaleko Bormio. Optimální trasa vedoucí z Ostravy přes Olomouc, Brno, Mikulov, St. Pölten, Salzburg, Innsbruck, Ladis, Pfunds, Nauders, Zernez, tunel Munt la Schera, Livigno a Bormio Vás vyjde na následující poplatky: v Rakousku desetidenní dálniční známka v ceně € 8,90, tunel Munt la Schera v sobotu pro cestu tam i zpět € 42,00. Ostatní dny € 35,00. V noci od 20:00 do 8:00 je cena vyšší o € 2,00. Ceny platí do 30.4.2017. Cesta přes Brenner vyjde celkem o € 11,20 levněji, je to ale horší trasa. Jen s rakouskou dálniční známkou je možné jet přes Passo dello Stelvio, to je ale hodně závislé na počasí nebo spíše trasa pro léto.

# 14.03.2017, 16:18.
V červnu se chystám na cestu do Itálie. Pojedu přes Rakousko a potřebuji mapu čerpacích stanic Q8 v Itálii po obou stranách dálnice. Cesta končí v San Benedetto del Tonto. Děkuji za odpověď, případně mapku. Aleš.

Pokud pojedete přes Brenner, tak na A22 je Q8 na Nogaretto Ovest (km 159,9), na A14 na La Pioppa Ovest (km 2,3). Pokud pojedete přes Tarvisio, na A13 na Adige Ovest (km 65,3). Společný úsek: na A14 na Rubicone Ovest (km 11,3) a Piceno Ovest (km 290,8). Při cestě zpět je Q8 na společném úseku na A14 na Coraro Est (km 239,0) a Montefeltro Est (km 133,6). Po Brenner na A1 na Seschia Est (km 156,1), na A22 na Plose Est (km 41,8). Po Tarvisio na A13 na S. Pelagio Est (km 98,2). Je možné, že už jsou na Q8 předělané i čerpací stanice Shell ve směru od Brenneru na A22 na Plose Ovest (km 41,8) a Povegliano Ovest (km 240,4). Ve směru na Tarvisio na A4 Calstorta Sud (km 425,5). Mapu čerpacích stanic Q8 v Itálii najdete na Q8 - Punti Vendita.

# 13.03.2017, 12:22.
Pán Rehúrek, chcela by som sa poradiť. Chcela by som letieť od polovice júla do konca júla 2017 do Talianska. Rozhodujem sa medzi dvoma lokalitami. Pescara a Vieste ... pred dvoma rokmi sme boli neďaleko Rodi Garganico v San Menaio, bolo to úžasné a krásne miesto, tak sa rozhodujem, či opäť navštíviť gargansky park a okolie. Láka nás ale aj posunúť sa trošku vyššie od Gargana. Tak či by ste nam vedeli odporučiť aj toto severnejšie letovisko? Našli sme ubytovanie na pláži, vyzerá to dobre, plno ľudí, života ... Vlani sme boli v Tropea, čo bolo tiež krásne, len tento rok by sme chceli opäť k Jadranu - ale talianskemu. Pohybujeme sa individuálne ... našli sme lety z Krakowa do Pescara alebo potom by sme leteli z Budapešti do Bari a odtiaľ na Gargano. Takže otázka je len, či Pescara už nie je veľmi turistická ako Lido di Jesolo a pod. Alebo ešte to má to čaro, čo letoviska okolo Gargana alebo na opačnej strane okolo Lamezia Terme - Capo Vaticano atď. Len sa teda chcem poradiť. Presuny po Taliansku už celkom zvládame. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Vlasta.

Pescara je určitě rušnější než Vieste. Je to velké město, tzn. nabízí daleko více vyžití a služeb. Také počítejte s tím, že kromě turistů zaplaví o víkendech pláže místní obyvatelé. Pokud chcete poznat něco jiného, může to být určitě zajímavá volba. Nicméně pokud bychom vybírali my, volili bychom Vieste. Gargano má přeci jen svoje nezaměnitelné kouzlo.

# 13.03.2017, 12:16.
Letos se chystáme z Plzně do Caorle v termínu od 5. do 19.8.2017. Prosím o radu, kudy je nejlepší / nejlevnější / nejrychlejší jet. Pojedu se dvěma dětmi ve věku 3 a 4 roky a babičkou. Babička je trošku klaustrofobická, tak bych se ráda zeptala, zda je možná nějaká cesta bez tunelů, případně jen krátkých. Kvůli velkému provozu v daném termínu, v kolik hodin je tak nejlepší vyjet? Moc Vám předem děkuji za odpovědi. Hezký den. Eliška.

Nejlépe, nejlevněji a nejrychleji se neslučuje s cestou bez tunelů. Tato cesta bude možná nejlevnější, cena však bude vyvážena náročnou a pomalou cestou mimo dálnici, zvláště v horském úseku přes Katchberg. Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernských tunelů zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,40. To samé při cestě zpět. To je ale trasa s dlouhými tunely. Bez nich musíte sjet z dálnice za Salzburgem, konkrétně na exitu 28 Golling. Odtud už musíte pokračovat po B159 před Bischofshofen. Tady musíte odbočit na B99 a pokračovat přes Huttau, Eben až do Radstadt. Odtud dále po B99 přes Untertauern a Obertauern do Mauterndorfu a St. Michael im Lungau. Odtud se musíte vyšplhat do sedla Katchberg a sjet dolů do Rennweg. Stále po B99 do Spitall an der Drau a odtud po B100 do Villachu. Za Villachem můžete najet na A2, ze které opět sjedete u Arnoldsteinu. Po B83 a následně SS13 dojedete do Gemona, kde už můžete najet na italskou dálnici A23. Na cestě ušetříte na poplatku za tauernské tunely ve výši € 11,50 a na mýtném v Itálii ve výši € 6,00. Je otázkou, zda na těch několik krátkých úseků rakouské dálnice kupovat dálniční známku. My bychom už v tomto případě sjeli v Německu na sjezdu Bad Reichenhall, po B20 a B21 pokračovali do Salzburgu a odtud po B150 a B159 dále. U italských hranic po B83 už od Villachu. Kdy vyjet těžko radit. Sice to není úplně nejhorší termín, ale začátkem srpna je hlavní sezóna. Vyjeďte co nejdříve to půjde, především také proto, že pojedete dlouho.

# 12.03.2017, 22:30.
Pane Řehůřku, 9.9.2017 se chystáme vyrazit i s dvouletou dcerkou na sever Itálie do Caorle. Pojedeme autem z Prahy a jelikož je to naše první cesta, moc ráda bych Vás požádala o radu, která trasa je nejrychlejší. Bojím se, aby to dcera vydržela, ale chceme jet na noc, aby větší část cesty prospala. Někteří kamarádi, kteří už mají zkušenost s cestou do Itálie, doporučují někde po cestě přespat, ale domnívám se, že v tomto období se už nemusíme bát velkých kolon a cesta by mohla být zvládnutelná bez zastávky na přespání. Mohl byste prosím zmínit i poplatky, které nás čekají? Předpokládám, že tankovat bychom měli ještě v Rakousku. A teď už poslední dotaz ohledně počasí. Máte prosím zkušenost s počasím v tomto termínu? Volila jsem tento termín, aby nebylo na dcerku velké horko, ale také doufám, že nám nebude zima? A pokud bude, už se těšíme na výlety. Benátky si nemůžeme nechat ujít. Moc děkuji za odpověď a velké díky za Vaše webové stránky! S přátelským pozdravem Bára.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,40. To samé při cestě zpět. Tankovat samozřejmě doporučujeme ještě v Rakousku. Tip na nonstop čerpací stanici najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Dlouhodobé teplotní průměry se pohybují v Caorle od 9. do 16. září kolem 25. až 26. stupňů. Konkrétní stav může být samozřejmě odlišný - vyšší i nižší teploty. Sledujte před odjezdem předpovědi.

# 10.03.2017, 16:05.
Chtěl bych Vás moc poprosit, zda byste byl tak hodný a určil mi nejlepší trasu s Prahy do vesničky Alagna Valsesia, včetně všech poplatků za dálnice apod. Příští víkend odjíždíme za lyžováním, cestovka mi doporučila tři trasy a já nevím, kterou vybrat. Děkuji mnohokrát. David.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Lugano - Como - A9 - A36 - A8 - A26 - sjezd Romagnano / Sesia-Ghemme - SP299 - Alagna Valsesia. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,24) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 6,00. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 49,24. Cesta po Švýcarské dálnici by měla být příští víkend bez problému. Předpovědi na nejkritičtější místo kolem San Bernardino uvádějí 10 stupňů. O 100 km delší trasy přes Stuttgart a Curych, druhá přes Brenner a Milano jsou přibližně o hodinu delší. První vyjde poplatkově nastejno - ve Švýcarsku ale lepší dálnice, druhá na € 96,60, tedy o € 47,36 více než optimální.

# 09.03.2017, 10:13.
Letos se chystáme na konci prázdnin autem na Ischii do Forio. Pojedeme z Brna, tak nejlépe asi přes Rakousko po dálnici a dále po dálnici na Řím a Neapol a trajektem na Ischii. Chci se zeptat na cenu mýtného v Itálii a kde se nalodit na trajekt? Je několik možností. Jak dlouho dopředu objednávat lístek na trajekt nebo stačí až na místě? Co když nedojedu ve stanovený čas? Děkuji za odpověď. Roman.

Optimální dálniční trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Capua - SS7 - Capua - SP333 - Castel Volturno - SS7qtr - Pozzuoli. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 68,20. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 154,20. Pokud jedete na méně než 10 dní, odečtěte z ceny jednu rakouskou desetidenní dálniční známku. Úspornější varianta je následující: jeďte do Mestre a odtud pokračujte po SS309 do Ravenna. Tady se napojte na bezplatnou čtyřproudovku SS3bis a pokračujte až do Orte, kde se opět napojte na dálnici. V úseku Tarvisio - Mestre zaplatíte na mýtném € 17,70 a v úseku Orte - Capua € 16,70. Celkem tedy v obou směrech € 86,60, o € 67,60 méně než v plně dálniční variantě. My ještě jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Je to minimální zdržení a úspora v obou směrech celkem dalších € 12,00. Kde se nalodit, závisí na Vašem přesném termínu a konfiguraci automobilu a osob. Podívejte se na stránku Trajekty - Ischia, kde si můžete přesnou cenu spočítat a porovnat v různých časech a z různých přístavů. Pokud máte jasno v termínu, potom trajekt doporučujeme objednat hned. Změny a zrušení jsou většinou trajektovými společnostmi zpoplatněny. Jízdenky je možné pojistiti proti zrušení cesty. U kalkulace každého trajektu je vždy uveden odkaz na podmínky konkrétní trajektové společnosti.

# 06.03.2017, 18:28.
Dokážete mi poradit ubytování, popřípadě cestovní kancelář? Plánujeme s rodinkou na přibližně týden dovolenou autem v Itálii, lokalita přibližně La Spezia. Chtěli bychom se podívat do města Pisa. Rovněž bych potřeboval v místě bydliště písečnou pláž. Mám dvě děti ve věku 5 a 7 let. Děkuji předem za tip. S pozdravem Martin.

Těžko poradit, když nám nesdělíte termín, preferovaný typ ubytování, atd. Místo ubytování v dané lokalitě doporučujeme Marina di Massa. Je tam dlouhá písečná pláž a dobré podmínky i pro děti. Je to dobré výchozí místo pro Cinque Terre i Pisa. Podívejte se na Invia, kde si můžete porovnat nabídky většiny cestovních kanceláří nebo i na Booking / Marina di Massa.

# 06.03.2017, 14:15.
Chceme jet v termínu od 28.3. do 1.4.2017 lyžovat do Itálie - Trento / Monte Bondone. Jedeme z Prahy a chtěli bychom poradit, zda je výhodnější směr na Plzeň nebo České Budějovice a kolik nás budou stát poplatky za dálnice a tunely v Itálii. Pro Rakousko stačí desetidenní dálniční známka. Děkuji za odpověd a přeji příjemný den. Ivan.

Poplatky viz naše odpověď ze dne 27.02.2017, 21:00. Jsou stejné pro oba směry. Který směr zvolit viz naše odpověď ze dne 21.02.2017, 09:21.

# 06.03.2017, 13:33.
Prosím o radu ohledně cesty, kudy jet a nepřeplácet zbytečně za dálniční poplatky. Slyšela jsem, že jsou poměrně vysoké a nafta drahá. Je to tak? Děkuji za každou radu. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - sjezd Cecina Nord - Cecina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii v úseku do Florencie € 32,70 a v úseku od Collesalvetti € 4,70. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 110,60. Pokud pojedete na deset dní a méně, odečtěte z ceny jednu desetidenní rakouskou dálniční známku. Úspory jsou samozřejmě v různých úsecích možné. Přináší to však s sebou časové zdržení a nižší komfort z důvodu jízdy mimo dálnici. V Německu to nemá význam, rakouskou dálnici můžete objet trasou Mnichov - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - Innsbruck - Innsbruck Sud. Pokud v tomto místě najedete na brennerskou dálnici, nemusíte už mít rakouskou dálniční známku. Mýtnému za brennerskou dálnici se vyhnete pokračováním po B182 až do Itálie. Tam na ni navazuje SS12. Po té můžete pokračovat až do Pisa. Odtud po SS1 až do Cecina s malým poplatkem mezi Rosignano - Cecina ve výši € 0,60. I tomu se dá však vyhnout. Cesta mimo dálnici vzhledem k vzdálenosti ale nemá význam. Pokud budete mít čas, můžete zkusit některé úseky vedoucí přibližně souběžně s dálnicí. Nafta je v Itálii skutečně drahá. Aktuální průměrná cena je € 1,428 za litr.

# 06.03.2017, 09:43.
Jak už bývá dobrým zvykem, dovoluji si Vás před naší cestou do Itálie oslovit s těmito dotazy. Letos plánujeme pět dní v Neapoli od 8.5.2017 do 12.5.2017. Kromě Neapole, Pompejí atd. plánujeme jeden den na Ischii - Poseidonovy zahrady. V případě, že bychom si zakoupili třídenní Arte Card pro oblast Campania, myslím že bylo uvedno že stojí € 32,00, platí nám kromě metra, vlaků i nějaká sleva na trajekt na ostrov Ischia? Pokud ano, prosím o podrobnosti. Výše slevy, eventuálně s jakou společností? Jak se nejlépe dostat z přístavu na Ischii do městečka Forio k Poseidonovým zahradám? Pokud jsme byli na Etně, a celkem jsme si to tam sami prošli pešky, nebude pro nás Vesuv zklamáním? Myslím tedy, zda náš krátký čas nevěnovat raději návštěvě něčeho jiného? Pompeje jedeme určitě. Pokud myslíte, že je např. lepší jet na Amalfi pobřeží, tak nejlépe kam? S ohledem na to, že se budeme pohybovat veřejnou dopravou? Eventuálně tip, jak se tam nejlépe z Neapole dostat? Děkuji moc předem za vaší odpověď, vždy jsme byli spokojeni. Hezký den. Hana.

Na třídenní Arte Card lze použít dopravu společností AIR, AMTS, ANM, CLP, CSTP, CTI/ATI, CTP, EAV, Metro Napoli, SITA Sud, Trenitalia. Žádná z těchto trajekt na ostrov Ischia neprovozuje. Na Arte Card Tutte Regione získáte slevu 8% u Grimaldi Lines, ta ale na Ischia trajekty neprovozuje. Z přístavu Ischia se dostanete do Forio autobusem EAV. Tam už by Arte Card s integrovaným Unico Campania platit měla. Vesuv je jednou z top lokalit Kampánie. Pokud byste na to pohlížela takto, potom po Etně už by bylo zbytečné navštívit mnoho dalších míst. Vesuv a Etna jsou dva různé objekty, každý jinak krásný, každý s jinými výhledy, … Dopravu na pobřeží Amalfi najdete na Live Salerno.

# 05.03.2017, 19:05.
Chtěl bych se Vás zeptat. Chystáme v červenci cestu do Itálie. Dá se ještě pořád dostat na 5-Terre? Nedávno proběhlo, že by se tam jen tak nemohlo dostat? Plánoval se nějaký poplatek. Děkuji za odpověď. Milan. P.S.: Jinak se chceme přemístit vlakem na východní pobřeží - Rimini, Ancona, Bari ... Je tam nějaká zajímavost, kterou byste mohl doporučit? Vše jedeme vlakem.

Cinque Terre je velice atraktivní turistické místo. Pokud by tam nepouštěli turisty, byli by místní obyvatelé žijící z turistického ruchu bez práce. Problém je se tam dostat autem z důvodu parkování, v tomto případě se tam doporučuje nechat auto zaparkované v La Spezia a cestovat vlakem, což vlastně plánujete. Poplatky se platí jako v celé Itálii pobytové, tzn. podle úrovně hotelu. Potom jsou tam zpoplatněné některé trekové trasy. Je vhodné si zakoupit Cinque Terre Card, která toto všechno zahrnuje. Jednodenní stojí € 7,50, dvoudenní € 14,50. V ceně karty jsou ekologické autobusy, trekové trasy a wifi. Je možné zajkoupit také Cinque Terre Card Train, která navíc obsahuje vlakové spojení mezi Levanto, Cinque Terre a La Spezia. Letní varianta stojí € 16,00 na jeden den, € 29,00 na dva dny a € 41,00 na tři dny. Oba typy karet nabízejí dětskou i rodinnou verzi. Veškeré informace včetně zpoplatněných trekových tras najdete na výše uvedených stránkách. Pobřeží mezi Rimini a Bari je dlouhé více jak 600 km, je tam samozřejmě mnoho přírodních i historických atrakcí. Náš tip: prales Foresta Umbra v srdci Gargana. Výlety jsou popsané v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 04.03.2017, 10:10.
Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost s přestupy na jiný let na letišti Milán Malpensa. Našla jsem spoj s přestupem v Miláně - Praha / Cagliari, ale na přestup je pouhá hodina. Myslíte, že se to dá stihnout? Děkuji. Marie.

To ovlivňuje hodně faktorů. Pomineme ty, které ovlivní vyšší moc - zpoždění letu z důvodu nepříznivého počasí nebo neočekávané událost. Při ideálních podmínkách by tento čas měl stačit. Nicméně, v případě některých nízkonákladových společností je už ve fázi nabídky uvedeno, že musíte při přestupu vyzvednout a znovu odbavit zavazadla. Což je velké zdržení. V případě nízkonákladových společností může dojít také k přeložení letu. Nevíme také, zda přílet a odlet je ze stejného terminálu. Každopádně mezi terminály funguje bezplatná nonstop doprava, v době od 6:00 do 23:30 přibližně po 7. minutách, v době od 23:00 do 6:00 přibližně po půl hodině. Cesta trvá 15 minut. Podle přesných parametrů konkrétních spojů si to tedy na základě výše uvedeného musíte vyhodnotit sama.

# 02.03.2017, 16:03.
Ještě bych prosil poradit nějakou čerpací stanici, která je otevřená nonstop. Pojedeme v noci a Shell v Hall in Tirol je otevřena pouze do 22:00 hodin. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Martin.

Psal jste, že vyjíždíte ve středu ráno. Na základě toho jste obdržel odpověď. Nonstop čerpací stanice ÖMV je o sjezd dál - Hall West. Přejedete řeku Inn a na kruhovém objezdu sjedete na třetím výjezdu. Čerpací stanice je hned u kruhového objezdu. V současné době mají diesel za € 1,099 a natural za € 1,179.

# 02.03.2017, 09:51.
6.4.2017 letím do Verony a nevím, jak se dostat do centra, zda autobusem a kolik to bude stát? Děkuji. Gabriela.

Spojení mezi letištěm ve Veroně a centrem - vlakovou stanicí Porta Nuova zajišťuje společnost ATV. Z letiště jezdí autobusy každý den v 5:35, 6:30, 6:50, 7:10 a dále po 20. minutách do 23:30. Na letiště jezdí autobusy každý den v 5:15, 6:10 a dále po 20. minutách do 23:10. Cesta trvá 15 minut a jízdenka stojí € 6,00. Jízdenka platí 75 minut od označení a můžete ji použít během tohoto času i na městské autobusy. Jízdenku zakoupíte na letišti na informacích IAT, na nádraží v pokladně ATV nebo v tabáku. Lze ji koupit také v autobuse bez příplatku.

# 28.02.2017, 20:26.
Letos v září se chystáme s manželem poprvé autem do Itálie k Lago di Garda. Bydlíme na severu Čech ve Varnsdorfu. Jaký přechod je pro nás nejvýhodnější - Rozvadov, Folmava nebo Dolní Dvořiště? Jakým způsobem se platí poplatek na Brenneru - obsluze nebo do automatu? A jak je to s parkováním aut kolem Gardského jezera? Děkuji za odověď. Ilona.

Ve Vašem termínu bychom volili Rozvadov. Nicméně zajímavá může být varianta cesty po německé dálnici, která je od Varnsdorfu vzdálená 40 km. Na D4 se dá připojit u Weissenbergu. Trasa je potom delší právě jen o tuto vzdálenost. Mýtné na brennerské dálnici můžete zaplatit v hotovosti nebo platební kartou obsluze nebo v automatu. Mýtné je možné také zaplatit pomocí Videomautkarte. Můžete si ji zakoupit online a mýtnicí potom projet speciálním pruhem bez nutnosti placení na místě. Je možné zakoupit dva průjezdy (tam a zpět) na jednu registrační značku. Parkování u Lago di Garda je zpoplatněné i volné. Informace je třeba hledat pro konkrétní lokalitu. Např. informace o parkování v Riva del Garda najdete na Alto Garda Parcheggi, v Garda na Comune di Garda atd.

# 28.02.2017, 14:29.
Moc oceňuji práci se sdělováním zkušeností a čas, který tomu věnujete. Už mnohokrát mi přečtení Vašich postřehů pomohlo při cestách. Plánujeme s rodinou - dva dospělí a dvě děti ve věku 5 a 7 let - letní čtrnáctidenní dovolenou od 15. do 29.7.2017 vlastním autem ze Žamberka do Tortoreto Lido. Již máme za sebou několik cest do Lignana a Bibione. Hodně zkušeností jsme získali z vašeho webu. Ale teď se vydáváme níže. Jelikož naši kluci dlouhé cesty neusedí a zlobí, vždy jsem jezdil přes noc a celou cestu nechal rodinu spát. Tato cesta vypadá na více jak 14 hodin, tak jsme přemýšleli o cestě v pátek přes noc jen někam poblíž parku Mirabilandia, tam ráno s rodinou navštívit park a sehnat ubytování, kde bychom si odpočinuli do druhého dne a druhý den pokračovat. Od jedné známé vím, že by snad online lístek koupený na internetu do Mirabilandia parku měl být s bonusem druhý den vstupu do parku zdarma. Víte nějaké bližší podmínky? Potom tedy pokračovat dále do Tortoreto Lido. Do cíle můžeme dorazit buď v sobotu nebo klidně i v neděli. Poradíte trasu, kudy se vydat? Například zda sjet a jet po pobřeží nebo po dálnici až do Bologna, jak s tankováním? Asi v Rakousku je stále levnější nafta než v Itálii. Podle Vašich rad jsme často tankovali u Villachu u toho Mc Donaldu, nemáte tip na ubytování poblíž Mirabilandia? Třeba nějaký bonus hotel i se vstupenkami do parku. Kolik přibližně zaplatíme na mýtném a jak se známkami na dálnici v Rakousku? Máme koupit asi dvě desetidenní? Na cestu tam a potom jednu na cestu zpět? Máte nějaké tipy do parku Mirabilandia? Vstupenky, slevy. Máme je koupit na místě nebo přes internet dříve? Děkuji mnohokrát za případné informace. Jiří.

Všechny vstupenky jsou platné po dobu dvou po sobě jdoucích dnů. Je na Vás si ověřit, že druhý den je podle kalendáře v parku otevřeno. Nevztahuje se na večerní vstup. Vstupné zahrnuje všechny atrakce a show kromě Legends of Dead Town a Mirabeach. Děti do výšky 100 cm vstupné neplatí. Výhodou online nákupu je nižší cena. Standardní vstupenka stojí: € 35,90 / € 28,00 / € 0,00. Online vstupenka stojí: € 24,90 / € 24,90 / € 0,00. Jedná se o: dospělý / dítě do 140 cm / dítě do 100 cm. Rodinná vstupenka stojí € 127,80, online € 89,90. Platí pro dva dospělé a dvě děti do 140 cm. Třetí a další dítě do 140 cm platí potom € 14,60. Podlé výšky Vašich dětí si spočítejte optimální konfiguraci vstupenek. Aktuální podmínky bonusu druhého dne zdarma jsou uvedeny na vstupence a na stránkách Mirabilandia. Vaše optimální trasa je následující: Žamberk - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Ravenna - SS16 - Rimini Nord - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. Tankujte určitě ještě v Rakousku. Pokud pojedete na noc, potom doporučujeme nonstop Shell ve Furtitz mimo dálnici, do 22:00 Fun Wash Sprit v Arnoldsteinu. My většinou jezdíme úsek Tarvisio - Gemona mimo dálnici, nabízí to úsporu € 6,00 s minimálním zdržením. Potom v Mestre sjíždíme a až do Rimini Nord jedeme po SS309 a SS16. Opět velká úspora na mýtném a bonus ve formě vyhnutí se městu Bologna. Co se poplatků týče, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Itálii při plné trase po dálnici zaplatíte na mýtném € 50,50, pokud pojedete podle našeho doporučení, tak € 11,70 v úseku Gemona - Mestre a € 14,60 v úseku Rimini Nord - Val Vibrata. To samé při cestě zpět. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Dvě rakouské desetidenní dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. Nechte si je označit tak, aby na sebe plynule navazovaly a při cestě zpět je vyměňte. Nabídka ubytování se vstupenkami je na výše uvedených stránkách parku. Podle našeho názoru však seženete levnější ubytování se vstupenkami při odděleném nákupu. Podívejte se na Booking / Ravenna.

# 28.02.2017, 13:10.
V júli ideme štyri osoby autom po Kampánii. Počas tripu sa chystáme na štyri dni na ostrov Ischia, ale auto by sme chceli nechať na pevnine v Sorrento, Pozzuoli, prípadne niekde v okolí. Je možné nechať auto zaparkované zadarmo niekde v blízkosti prístavu, prípadne vo vzdialenosti dostupné napríklad taxíkom do prístavu na trajekt? Našli sme verejné parkovacie domy, ale cena na tri noci sa nám zdá dosť vysoká. Rozmýšľali sme aj nad tým, že keď noc pred plavbou na Ischii máme zabukovaný hotel s parkoviskom, či by nám za nejaký prijateľný poplatok nedovolili tam auto nechať tie štyri dni. No to asi nebude reálne. Sú v Kampánii nejako značené free parkovacie zóny? Ďakujem vopred za odpoveď a za Vašu stránku. Je fantastická. Ivana.

Volná parkoviště v okolí Vámi uváděných měst samozřejmě jsou. Označena jsou standardní značkou parkoviště. Na vozovce jsou parkovací místa značena standardně - bílá čára bezplatné parkování, modrá čára placené parkování, žlutá čára vyhrazené parkování. Modré zóny se platí v automatu nebo parkovací kartou zakoupenou v trafice. V určitých časech jsou i tyto zóny bezplatné. Toto může být samozřejmě ještě dále upraveno různými dopravními značkami. Počítejte však s tím, že jedete v sezóně a parkovací místa budou hodně obsazená. Nedoporučujeme však parkovat po dobu čtyř dnů na volných parkovištích nebo podél komunikace. Připlaťte si a zaparkujte v nějakém parkovacím domě, které jsou k tomuto účelu vyhrazeny. Jejich seznam najdete na stránce Visit Ischia, kde jsou uvedeny adresy, provozní podmínky, ceny a kontakty. Hotel Vám téměř s určitostí v sezóně parkovací místo bez ubytování neposkytne.

# 27.02.2017, 21:57.
Pane Řehůřku, byl byste tak hodný a ocenil mi cestu autem směrem na Sardinii? Výchozí bod je Mnichov v Německu. Jedna trasa podle mě vede přes Mnichov, Bregenz, Chur, Lugano, Como, Milano, Janov a dále potom trajekt do Porto Torres. Není tato cesta přes Švýcarsko náročnější na palivo, přestože je kratší a možná poplatkem nižší? Druhá, asi klasická trasa, vede přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Verona, Bologna, Firenze, Livorno a potom trajekt do Olbia. Ceny trajektů mi vyskakují pro dva dospělé, dítě 7 let, auto kombi s nákladem na střeše od € 270,00 do asi € 400,00. Jak z Livorna, tak z Janova. Děkuji. S pozdravem Luděk.

Pokud pojedete přes Švýcarsko a objedete kousek rakouské dálnice, vyjde Vás roční švýcarská dálniční známka na CHF 40,00 (€ 37,51) a mýtné v Itálii do Janova na € 14,50, do Livorna na € 32,80. Celkem tedy v prvním případě za oba směry na € 66,51 a ve druhé případě za oba směry na € 103,11. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte € 8,90 za Rakouskou dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a € 37,00 na mýtném v Itálii do Janova a € 32,70 do Livorna. Od sjezdu Firenze Scandicci do Livorna přes Empoli vede bezplatná čtyřproudovka. Celkem tedy v prvním případě za oba směry € 109,80 a ve druhém případě za oba směry € 101,20. Pokud pojedete na méně jak 10 dnů, odečtěte € 8,90 za druhou rakouskou desetidenní dálniční známku. Cenu trajektu si můžete spočítat pro Váš termín a přesné rozměry vozidla a nosiče na stránce Trajekty - Sardinia. Do Livorna se přes Švýcarsko jet nevyplatí, do Janova se to vyplatí. Spotřeba by se neměla projevit v takové míře, aby odčerpala úsporu na mýtném.

# 27.02.2017, 21:00.
Chtěl bych se prosím zeptat. Ve středu bych chtěl jet do Monte Bondone. Mohl byste mi prosím napsat trasu s poplatky a kde levně natankovat benzín? Vyjeli bychom ve středu ráno z Ostravy. Děkuji moc. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Trento Sud - Monte Bondone. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,90. To samé při cestě zpět. Tankovat doporučujeme ještě v Rakousku a mimo dálnici. My zastavujeme v Hall in Tirol, kousek před Innsbruckem. Sjedete na exitu 68 - Hall Mitte, přejedete přes řeku Inn a železnici. Na křižovatce se vydáte doleva a po pravé straně je čerpací stanice Shell. V současné době tam mají diesel za € 1,099 a natural za € 1,177. Lze natankovat i o nějaký cent levněji, ale nemá význam zajíždět dále do města. Na dálnici před Brennerem natankujete už za € 1,209 / € 1,309.

# 27.02.2017, 19:34.
Objevila jsem Vaše skvělé stránky a chtěla bych se dotázat. V polovině července plánuji jet se synem do Bibione. Budu řídit sama a tudíž nechci jet celou cestu v kuse. Kde byste doporučil přespat přibližně na půlce cesty nebo ve 3/4 cesty? Děkuji moc. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Polovina cesty je v Salzburgu, 3/4 cesty ve Villachu. My bychom doporučovali se ubytovat někde za tauernskými tunely. Náš tip: Gasthof Post v Kremsbrücke.

# 22.02.2017, 16:15.
1.7. v 15:00 máme být v Misano Adriatico. Chceme z Pardubic vyjet 30.6.2017 navečer. Plánujeme trasu: Pardubice - Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Misano Adriatico. Po cestě chceme udělat jednu delší přestávku na 3. až 4. hodinový spánek. Chtěla bych se zeptat na místo po cestě, které bude pro spánek v autě ideální? Určitě nestihneme Bolognou projet ráno mezi 7. až 8. hodinou a vyvarovat se zácpám. Můžeme se jí vyhnout i za cenu, že nepojedeme po dálnici? A další otázku mám na půjčení kol v Itálii. Máte s tím zkušenost a musí být helmy? Pojedeme po pobřeží - Misano, Cattolica, Riccione. Děkuji. Zuzana.

Vhodnými místy na italské dálnici jsou Area di Servizio s Autogrilem. Tam jsme zastavovali vždy, když jsme se potřebovali v autě prospat. Atogril mezi Brennerem a Bolognou je na Sciliar Ovest (A22, km 68,80), Adige Ovest (A22, km 187,10), Po Ovest (A22, km 267,50) a Secchia Ovest (A1, km 156,50). Vhodnou alternativou mimo Bologna je z Verona pokračovat do Padova a odtud po čtyřproudovce SS434 pod Rovigo, odkud po SS16 do Ravenna a Misano Adriatico. My bychom volili se před Rimini připojit na dálnici a Rimini po ní objet. Co se kol týče, podle našich informací jsou snahy o uzákonění používání helmy na kolo pro děti do určitého věku, ale několikrát to neprošlo. V letní sezóně to však může být jinak. Např. ve Francii začne tato povinnost platit pro děti do 12. let od března 2017. V některých půjčovnách jsou u určitých typů kol cyklistické helmy součástí výbavy. My osobně bychom bez helmy na výlet na kole nikam nevyrazili.

# 22.02.2017, 15:34.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat. Chystám se s kamarádkami na Velikonoce do Itálie, konkrétně do Florencie s tím, že chceme navštívit ještě další města. Jak je to prosím s obchody? Mají zavřeno na Velikonoce nebo ne? Chceme vyjet ve středu 12.4.2017 večer a zpět v neděli 16.4.2017 večer. Myslíte, že v tomto termínu budou dálnice hodně ucpané? Nevím, jak mají prázdniny Němci atd. Dále bych se chtěla zeptat, zda nemáte zkušenosti s ubytováním v Auto Park Hotel ve Florencii? Předem moc děkuji za odpověď. Petra.

Podle našich informací není otevírací doba obchodů v Itálii v neděli a ve svátky regulovaná. Určitě budou otevřené obchody zaměřené na turisty. Co se týká supermarketů, zkontrolujte si jejich otevírací dobu před odjezdem na stránce Pagine Gialle. Program v toskánských městech během velikonočních svátků najdete na Regioni Italiane. Ve většině německých zemí začínají velikonoční prázdniny 10.4. Nepředpokládáme, že by toto mělo významný vliv na provoz ve středu 12.4. Spíše počítejte místy se zvýšeným provozem v neděli 16.4. a to především z důvodu Velikonoční neděle. Osobní zkušenost s Auto Park Hotel nemáme. Podívejte se na výše uvedené stránky, je tam kolem 800. hodnocení od cestovatelů, kteří v tomto hotelu byli ubytovaní.

# 21.02.2017, 20:59.
4.3.2017 odjíždíme lyžovat do Itálie, do střediska Aprica. Odjíždíme osobním autem z Hodonína. Chtěli bychom jet přes Brenner - Passo Tonale - Aprica, ale známí jezdí přes Insbruck - Pfunds - Tirano - Aprica. Chtěli bychom poradit, kterou cestou se máme raději vydat, protože na kilometry i čas to vychází skoro stejně. Děkujeme za Vaši odpověď. Jana a Jarda.

Obě trasy mají náročné horské průsmyky. Vše záleží na aktuálním počasí v době, kdy pojedete. Poplatkově vychází cesta přes Bernina Pass levněji, během nepříznivějšího počasí může být náročnější. Viz naše odpověď ze dne 04.12.2016, 13:21.

# 21.02.2017, 09:21.
V sobotu 11.3.2017 jedeme z Prahy do Monte Bondone. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu? Přes Plzeň a Mnichov nebo na České Budějovice? Plánujeme vyrazit přibližně kolem 8:00 ráno. Následující sobotu pojedeme zpět. Děkuji. Martina.

Ve Vašem termínu bude už v Německu po prázdninách včetně Bavorska. Počítejte tedy jen s víkendovým zvýšeným provozem. Kritický úsek bývá tradičně od Rosenheimu směrem do Rakouska a Itálie. My bychom jeli přes České Budějovice.

# 19.02.2017, 09:03.
25.2. v sobotu se chystáme na zimní dovolenou do městečka Ziano. Vyjíždíme ze severních Čech, z Ústí nad Labem. Ubytování máme od 15:00 hodin. V kolik hodin nejlépe vyjet, abychom se vyhnuli zácpám? Jeden den bychom rádi navštívili Veronu. Kde nejvhodněji zaparkovat? Děkuji moc za cenné rady. Alena.

Váš termín je vzhledem k zimním prázdninám v Bavorsku jeden z nejhorších. Počítejte s výraznými komplikacemi a proto doporučujeme vyjet co nejdříve a možná i zvolit trasu přes Prahu, Linz a Salzburg než přes Mnichov. Nicméně s kritickými úseky Rosenheim - Brenner počítat i tak musíte. Možnosti parkování ve Veroně najdete na Parcheggi a Verona. Informace o systému parkování potom na Car Parking.

# 19.02.2017, 01:52.
18. marca sa chystáme z Prahy do Pozza di Fassa. 25. marca ideme späť. Naplánovanú máme cestu cez Mníchov, Innsbruck, Brenner a Bolzano. Vedeli by ste nám povedať približnú cenu za mýto a tunely v Taliansku? Prípadne existuje lepšia trasa? Ďakujem. Michal.

Tato trasa je v daném termínu optimální. V Německu se dálnice zatím ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii po Bolzano Nord € 5,80. To samé při cestě zpět.

# 18.02.2017, 17:10.
Pán Rehúrek, cestu do Talianska mame vďaka Vám už naplánovanú, ale chcela by som sa opýtať, či máte nejaké informácie alebo skúsenosti s výlety na Cinque Terre. Plánujeme tam ísť na jeden deň, cestu autom po dedinkách sme hneď vylúčili na základe informácií, čo sme našli. Zostávajú teda dve možnosti - vlak, ktorý spája všetky dedinky a vyrážať z La Spezia alebo výlet loďou. Pri variante vlakom by ma zaujímalo, či nám neviete poradiť nejaké šikovné parkovisko čo najbližšie pri vlakovej stanici. Našla som nejaké verejné dosť ďaleko, jedno podzemné a aj celkom blízko stanice, tak len či nemáte nejaký tip, kde by sa tam dalo dobre zaparkovať. V zásade cestu vlakom, lístky, atď. sa mi podarilo už pozjišťovat, len toto parkovanie ešte nemám ujasnené a hlavne sa obávam, či tam nebude problém s parkovaním vzhľadom na júl - letná sezóna. Vlakom mi to príde aj rýchlejšie ako loďkou. Čo sa týka plavby loďou, bolo by pre nás asi najzaujímavejšie vyraziť z Viareggio. Mali by vychádzať lode aj odtiaľ, ale bližšie informácie budú až myslím v júni na stránkach tej lodnej spoločnosti, ktorá výlety robí - ako to však funguje? Čítala som, že sa postupne v jednotlivých prístavoch dediniek nastupuje a vystupuje na loďku. Vzhľadom k našej jazykovej neznalosti sa obavám, že nebudeme vedieť, ktorá loď premáva kam. A hlavne pri ceste späť do Viaregiio. Výhľady z mora na dedinky by však boli asi nezabudnuteľné. A ak by ste mi mohli povedať Váš nazor, ktorá varianta dopravy by bola pri tomto výlete lepší? Ide o jeden deň. Chceme toho vidieť čo najviac a čo najmenej unaviť našich dvoch unudených pubertiakov. Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Alena.

Doporučujeme zaparkovat na parkovišti, které jste už pravděpodobně našla, přímo u vlakového nádraží v La Spezia. Najdete ho na Mobpark, kde je možné provést i online rezervaci, což vyřeší i Váš další dotaz týkající se obav obsazenosti v letní sezóně. Celodenní parkování Vás vyjde na € 18,00. Informace o lodní dopravě najdete na Navigazione Golfo dei Poeti. Těžko říct, která varianta je lepší. Vlakem je to rychlejší, ten bychom použili pro případ, že chcete poznat podrobněji městečka. Loď zase v případě, že Vám jde spíše o výlet, ve kterém chcete poznávat spíše pobřeží a krásu krajiny. Pro děti bude asi přínosnější lodní výlet.

# 18.02.2017, 13:44.
Mám na Vás dotaz. Na kterých čerpacích stanicích na cestě Linz - Salzburg - Villach - Klagenfurt - Udine - Venezia je možnost sprchování? Děkuji za vyřízení dotazu. Radek.

V Rakousku na dálnici D7 jsou to Rastplatz Engerwitzdorf (25,71 km) a Rastplatz Denk (25,76 km), na dálnici A1 Raststation Ansfelden Süd (170,93 km), Raststation Ansfelden Nord (171,01 km), Rastplatz Allhaming Süd (182,59 km), Rastplatz Allhaming Nord (182,60 km), Raststation Lindach Nord (212,26 km), Raststation Lindach Süd (212,27 km), Rastplatz Hainbach Süd (230,70 km), Rastplatz Hainbach Nord (230,72 km), Rastplatz Straß (243,67 km), Rastplatz Oberwang (251,03 km), Raststation Mondsee (259,23 km), Raststation Söllheim (286,46 km), Raststation Kasern (287,89 km), na dálnici A10 Raststation Golling Ost (28,76 km), Raststation Golling West (28,82 km), Raststation Eben Süd (59,21 km), Raststation Eben Nord Gasthofgut (59,32 km), Raststation Lungau (97,91 km), Rastplatz Lanschütz (100,60 km), Raststation Eisentratten (125,92 km), Raststation Feistritz an der Drau (162,01 km), na dálnici A2 Raststation Dreiländereck Süd (374,17 km) a Raststation Dreiländereck Nord (374,27 km). V Itálii na dálnici A23 Fella Est (96,90 km) Campiolo Ovest (67,50 km), Ledra Est (37,10 km), Ledra Ovest (36,90 km), na dálnici A4 Gonars Nord a Gonars Sud (481,40 km), Calstorta Sud (425,50 km) a na dálnici A57 Bazzera Nord (18,10 km). Jedná se o oba směry.

# 18.02.2017, 11:58.
Děkuji za rychlou odpověď. V tom případě, vyplatí se mi kupovat tuto kartu za 2x € 32,00, pokud mám v plánu navštívit Neapol - Vesuv - Pompei - Sorrento - Capri - Positano? Tato místa za 7 dní. Eva.

Sestavte si itinerář, na základě tohoto itineráře si spočítejte vstupné a dopravu při běžných cenách. To samé spočítejte s použitím Campania Arte Card Tutta La Regione. Nejdražší vstupné směřujte samozřejmě na první dva vstupy, které jsou plně v ceně karty. Podle tohoto srovnání zjistíte, zda je nákup karet pro Vás výhodný.

# 18.02.2017, 10:19.
Zahrnuje karta Arte Card Campania na 7 dní i veřejnou dopravu? Pokud ano, od jakých společností? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Eva.

Sedmidenní Arte Card veřejnou dopravu nezahrnuje. Veřejná doprava je zahrnuta v třídenní kartě. Použít lze dopravu společností AIR, AMTS, ANM, CLP, CSTP,CTI/ATI, CTP, EAV, Metro Napoli, SITA Sud, Trenitalia.

# 16.02.2017, 10:50.
V červenci od 15.7.2017 do 22.7.2017 jedeme do Lido Adriano u Raveny. Vyjíždíme z Ostravy směr Mikulov - Vídeň - Graz atd. A teď co bude lepší, zda jet až do Bologna a potom na Ravenu a nebo za Benátkami sjet z A57 na SS309 a jet kolem pobřeží až do Raveny a potom na Lido Adriano. A v kolik je tak ideální vyjet a na co si dát pozor a zda jsou v tom termínu velké kolony na cestách? S pozdravem Robert.

My v tomto úseku jezdíme vždy z Mestre po silnici SS309. Časová ztáta je minimální a úspora na mýtném výrazná. Tento úsek ještě není jedno velké letovisko, jsou tam sice často snížené rychlosti, ale cesta vždy ubíhala bez problémů. Riziko dopravních zácp je od napojení na A4 u severoitalských letovisek a v Mestre. Doporučujeme jet tak, abyste tento úsek projížděli co nejdříve ráno. Nejhorší prázdninový víkend co se kolon týče bude o dva týdny později, nicméně na A4 budou určitě.

# 13.02.2017, 17:46.
Chtěl bych jet lyžovat do Itálie, do střediska Foppolo - Carona - San Simone. Jsem z Ostravy. Popsal byste mi prosím trasu jakou bych měl jet a jaké budou poplatky na trase? Děkuji mnohokrát. Marty.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Bergamo - SS470 - SP2 - Foppolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,60. Alternativní trasa přes Salzburg a Brenner by Vás vyšla o € 0,70 méně v jednom směru, v prázdninových termínech se však jedná o více frekventovanou trasu.

# 13.02.2017, 12:25.
Začátkem září se chystáme do Lignana, konkrétně v sobotu. Chtěl bych Vás požádat, do kolika hodin máme být na severu Itálie, aby nebyly zácpy? Minulý rok jsme přijeli mezi 10. a 11. hodinou a už to bylo na dvě hodiny mezi A4 a A23. Dále bych se zeptal, z jakého důvodu preferujete cestu z Prahy přes České Budějovice, Linec, Salzburg před cestou přes Brno a Vídeň? Při kalkulaci nákladů včetně cen za tunely mi vychází trasa přes Brno mírně výhodněji, časově o půl hodiny více, ale zase je to skoro celá cesta po dálnici. Děkuji. Ondřej.

Nevíme, ve kterém termínu jste jeli v loňském roce. Začátkem září by už to riziko dopravních zácp po napojení na A4 mělo být minimální. Je to záležitostí prázdninových termínů. Stejně tak preference trasy z Prahy přes Salzburg a Villach je vytržena z kontextu. Vždy se snažíme navrhnout trasu, která je pro cestovatele optimální a to vzhledem k finančním požadavkům, termínu, místu výjezdu, místu příjezdu nebo např. vyhnutí se dlouhým tunelům apod. Často jsme i z Prahy navrhovali trasu přes Brno, když to v určitém termínu bylo výhodnější. Každopádně nižší cena není až tak jednoznačná. Přes Brno najedete o 120 km více (na což ve srovnání vždy upozorňujeme), což už při benzínovém motoru je téměř projetý benzín na té vzdálenosti navíc ve výši úspory za mýtné. Trasa v pátek navečer po D1 je také diskutabilní.

# 13.02.2017, 11:11.
Jedeme s manželkou a dvěmi dětmi ve věku 10 a 13 let na dovolenou do oblasti Cortina d' Ampezzo. Plánujeme hlavně turistiku v horách, kde bychom přibližně dvakrát využili i lanovky. Je dobré využít k tomuto účelu nějaké slevové karty oblasti nebo se dá spolehnout na pojištění Alpenverein, které údajně nějaké slevy nabízí? Přímo na stránkách lanovek jsem žádné slevy ani slevové karty nenašel. Nemáte s tímto nějakou zkušenost? Děkuji za odpověď. Martin.

V Cortina d' Ampezzo můžete využít Hiking Pass, který pro 3/4 dny stojí € 65,00 (€ 52,00), 4/5 dnů € 80,00 (€ 64,00), 5/7 dnů € 95,00 (€ 76,00). V závorce jsou uvedeny ceny pro děti od 8. do 16. let. Pokud např. zakoupíte kartu 5/7, můžete ji během týdne použít v pěti dnech. Kartu lze použít i v městských autobusech. Zakoupit ji lze ve stanicích lanovek Tofana, Lagazuoi, 5 Torri, Faloria a Cristallo. Lanovky, pro které platí, jsou na výše uvedených stránkách. Lze použít také Dolomiti Super Summer Card, která platí na 100 místech ve 12. údolích. Denní karta stojí € 45,00, karta pro 3/4 dny stojí € 105,00 a pro 5/7 dnů € 140,00. Děti od 8. do 16. let mají 30% slevu. Výhodnost je třeba si propočítat s ohledem na Váš itinerář. Co se pojištění Alpenverein týče, měla by být sleva 10% na všechny lanovky, ale jen v Rakousku a jen na lanovky ve vlastnictví společnosti Schultz Gruppe, které jsou v Korutanech (Mölltaler Gletscherbahnen a Ankogel Bergbahnen), v Tyrolsku (v údolí Zillertal a Hochzillertal) a ve východním Tyrolsku (Hochpustertaler Bergbahnen, Bergbahnen Kals, Matreier Goldried Bergbahnen a Bergbahnen St. Jakob).

# 12.02.2017, 17:37.
V červenci, přibližně v neděli 23.7.2017, bych se chtěla s přítelem dostat po 19:00 z letiště Marco Polo v Benátkách do Bibione. Bohužel nevím, jak si zjistit autobusové spoje. Myslím časy, ceny a odkud vše jede. Třeba i na mapě. Zpět z Bibione do Benátek bychom chtěli jet ráno v pátek 28.7.2017 a opět mám stejný problém. Prosím, pomohli byste mi? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Veronika.

Z letiště Marco Polo jezdí do Bibione autobus společnosti ATVO. V současné době jsou k dispozici jízdní řády do 27.5.2017. Nefiguruje tam žádný spoj ve Vašem čase. Je ale možné, že v prázdninovém jízdním řádu už nějaké přibudou. Jízdenka stojí € 5,90, zpáteční € 10,80. Zavazadlo větší než 50x25x45 cm € 2,40.

# 10.02.2017, 20:59.
Předem se omlouvám, zda už tu podobný dotaz zazněl. Potřebovala bych vědět, kde se dá koupit dálniční známka do Rakouska. Dále, když jedeme z Libereckého kraje do Caorle, jakou doporučujete nejlepší trasu s dětma. Také, kde se dá zakoupit adaptér do italských zásuvek? Zda až na místě? Jedná se o měsíc červenec. Bývají zácpy? Chtěli bychom vyjet přibližně v 16:00. Děkuji za odpověď. Veronika.

Rakouské dálniční známky lze zakoupit u ÚAMK. V Libereckém kraji však pobočka není. Lze je také zakoupit na českých čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem. Lze je také zakoupit na vybraných čerpacích stanicích v Rakousku a na dalších prodejních místech. Kompletní seznam partnerů je uveden na Asfinag - Maut / Vignette / Vetriebstellen / Downloads Vertriebsstellen Vignette. Optimální trasa je následující: Liberecký kraj - Praha - České Budějovice - Innsbruck - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Levenza - Caorle. Desetidenní rakouská dálniční známka stojí € 8,90, průjezd tauernskými tunely € 11,50 a mýtné v Itálii na trase Tarvisio - San Stino di Livenza € 13,40. Adaptéry se dají zakoupit na místě, buďto ve specializovaných elektroobchodech nebo v obchodech pro turisty se základními potřebami - plážové, kempingové apod. Můžete si ho také zakoupit v e-shopu - viz cestovní adaptér. Pokud budete používat nabíječky apod. s tenkým dvojkolíkem, ve většině případů adaptér nepotřebujete. V červenci zácpy bývají, především od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne. Špatný termín je především z 30.6.2017 na 1.7.2017 a nejkritičtější z 29.7.2017 na 30.7.2017.

# 08.02.2017, 17:11.
Pane Řehůřku, velice se klaním před vašimi znalostmi a ochotou poradit. Moc bych vás chtěl poprosit o váš názor i radu. Rakousko a Chorvatsko mám vcelku projeté a letos jsem si půjčil obytné auto a chtěl bych z části projet sever Itálie. Jedu v červnu na týden z Brna a chci projet přes Dolomity k jezeru Lago di Garda a do Benátek. O těch jsem si již s vámi psal. Rád bych, kdybyste mi alespoň část trasy navrhl, a zda se na ni platí poplatky. Ještě se chci zeptat, zda je možné v obytňáku nocovat na divoko bez nějakých problémů. Samozřejmě když nebudu kempovat před autem. Nebo budu muset každý večer vyhledat kemp? Jedná se mi ještě o Riva del Garda. Je tam možné zaparkovat a využít lodní dopravu po jezeře? A kolik to asi stojí? A nebo kam se podívat? Moc vám děkuji. Vaše stránky jsou úžasné a moc nám tímto pomáháte. S pozdravem František.

Část trasy je víceméně jasná. Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach. Tady potřebujete desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,90. Odtud záleží na tom, jaký máte itinerář a kde se chcete v Dolomitech všude zastavit. Pokud Vám jde o co nejrychlejší přesun k Lago di Garda za co nejméně peněz, potom pokračujte ještě po dálnici do Spittal a odtud po B100 přes Lienz do Itálie a tady po SS49 přes Bruneck do Bessanone. Pokud odtud pojedete po dálnici, zaplatíte po Rovereto Sud / Lago di Garda Nord € 10,10, případně po Affi / Lago di Garda Sud € 12,90. Ceny jsou uvedeny pro automobil vaší výšky za předpokladu, že má dvě nápravy. Můžete jet samozřejmě i mimo dálnici po SS12. Tam se poplatky neplatí. Pokud pojedete přes Dolomity přímo, je třeba si pečlivě připravit itinerář a dopředu si ho projet např. přes Mapy Google, abyste se s obytným automobilem nedostal do problémů. Možnosti zaparkování s obytným automobilem bez služeb nebo i se službami najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. Mimo místa k tomu určená kempovat nedoporučujeme. V Itálii, stejně jako ve většině zemí Evropy, je to zakázané. Parkování v Riva del Garda najdete na Altogarda Parcheggi. Jsou tam i nezpoplatněná parkoviště. Vše o lodní dopravě (jízdní řády, tarify, mapy) potom na Navigazione Laghi. Do Benátek se po dálnici A22 a A4 z Rovereto Sud / Lago di Garda Nord dostanete za € 17,20 a z Affi / Lago di Garda Sud za € 14,10. Ceny jsou pro váš obytný automobil. Po alternativních trasách - silnice SS, SP, SR samozřejmě bezplatně. Pro úplnost trasa Mestre - Tarvisio Vás přijde na mýtném pro váš obytný automobil na € 18,20.

# 07.02.2017, 10:52.
Za týden letíme do Říma a potom budeme pokračovat vlakem do Neapole. Koupila jsem jízdenku přes internet a vytiskla jsem si ji. Mohl byste mi prosím poradit, jak postupovat na nádraží? Četla jsem, že si musím ještě na základě vytištěné jízdenky, vyzvednout jízdenku jinou, tu potom někde označit. Jinak se prý ve vlaku platí dost vysoké pokuty. Moc z toho nejsem moudrá. Děkuji za odpověď. Jarka.

Podle našich informací se elektronická jízdenka nikde nevyměňuje za standardní jízdenku a nikde se také neoznačuje. Oproti standardní jízdence však elektronická platí jen na konkrétní vlak, datum a čas. Ve vlaku potom předkládáte PNR kód buďto na vytištěném dokumentu nebo v elektronické podobě. Vše je popsané na stránkách společnosti Trenitalia. E-mail, který jste obdržela není sám o sobě cestovní doklad. Podstatný je ten PNR kód. Nicméně v e-mailu byste měla mít vše popsané, jak zakoupenou jízdenku použít.

# 05.02.2017, 20:47.
Jedeme lyžovat do Falcade 18.2. z Moravy. Prosím o informaci, zda je pro nás zajímavá trasa přes Udine. Je o několik kilometrů kratší než přes Brener, ale mám obavy z její náročnosti. Děkuji. Jiří.

My bychom volili trasu přes Brenner. Ve Vašem termínu nemá trasa přes Villach a Udine praktický význam. Navíc přes Brenner Vás vyjde cesta levněji.

# 03.02.2017, 22:38.
Při hledání optimální cesty na zimní dovolenou do Itálie jsem narazil na Váš web s radami. Rád bych se poradil, jakou byste doporučil cestu ze Zlína do Monte Bondone v Itálii. Jedeme s rodinou v termínu od 11.2. do 18.2.2017. Různé mapy nám ukazují různé trasy. Nejoptimálnější se nám zdá cesta přes Vídeň, Linz, Salzburg a Innsbruck. Bojíme se však trochu kolon při průjezdu Brennerem a kontrol na německých hranicích. Předem Vám mockrát děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Marek.

Váš termín není významným prázdninovým termínem. Prázdniny mají především v Rakousku - Burgerland, Korutany, Salcbursko, Tyrolsko a Vorarlbrsko, 1/6 České republiky, 1/4 Polska a z německých zemí jen Sasko. Díky tomu, že většina německých zemí bude mít už po prázdninách, předpokládáme jen víkendové nápory, posílené těmi posledními třemi rakouskými zeměmi. Co se kontrol za Salzburgem týče, týden před Vaším termínem bylo zdržení v sobotu dopoledne kolem 15. minut. Brennerská dálnice byla bez problému průjezdná. I kdyby byly nápory větší, vyplatí se Vám jet přes Brenner než přes objízdné trasy. To zdržení bude s největší pravděpodobností menší. Alternativou může být následující trasa: Zlín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Bruneck - Bressanone - Bolzano - Trento - sjezd Trento Sud - Monte Bondone. Výhodou této trasy je úspora na mýtném, která je celkem za oba směry € 23,40. Jinak ve Vašem termínu zřejmě časově delší. V ideálním případě je ten rozdíl přibližně 2 hodiny při stejné vzdálenosti.

# 01.02.2017, 01:08.
Chtěla bych se zeptat. Máme letos v plánu jet autem do Itálie, nejspíše do Bibione nebo Lignano, na 14 dní koncem června. Chtěla bych se zeptat, jaká by pro nás byla nejlepší cesta. Jsme z Kutné Hory. A kolik bychom zaplatili za poplatky po cestě? Děkuji za odpověď. Kateřina.

Optimální trasa je následující: Kutná Hora - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano / Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,40. To samé při cestě zpět. Pokud však pojedete z 30.6. na 1.7., doporučujeme trasu Kutná Hora - Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo - Hollabrun - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. Oproti předchozí variantě ušetříte € 11,50, protože nepojedete přes tauernské tunely. Alternativně můžete jet po D1 na Brno a dále na Mikulov a Vídeň. Ve všech variantách můžete ušetřit € 6,00 v úseku Tarvisio - Gemona cestou po SS13 (tudy jezdíme vždy). Od dopoledne 1.7. počítejte s dopravními zácpami po napojení na A4 u severoitalských letovisek.

# 30.01.2017, 07:23.
Pán Řehůřek, ďakujem veľmi pekne za informácie, ktoré ste nám poskytli. Rozhodli sme sa nakoniec v zmysle Vašej poslednej rady a budeme spať pri Benátkach. Váš web je plný užitočných informácií a myslím, že nielen mne veľmi pomáha pri plánovaní dovolenky! Prajem Vám pekný deň. S pozdravom Alena.

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že používáte naše stránky při plánované dovolené.

# 29.01.2017, 19:12.
Chystáme se na dva týdny na dovolenou do Itálie. Rádi bychom týden strávili u jezera Lago di Garda a týden v oblasti Rosolina Mare. Prosím o doporučení ubytování, nejlépe apartmán nebo pokoj s vlastním sociálním zařízením pro dvě osoby. Rádi bychom jeli v druhé polovině června. Je toto období pro tuto oblast vhodné? Hlavně z pohledu počasí a velkého počtu turistů. Jak dlouho dopředu je vhodné na červen ubytování blokovat? Mám pocit, že ubytování v Itálii je už nyní z velké části zabookované. Děkuji. Eva.

V obou případech Vám konkrétní ubytování nedoporučíme. Nejedná se o ubytování na jednu noc, ale v obou případech o strávení týdenní dovolené. Takové ubytování Vám musí vyhovovat ve všech směrech - umístění, vybavení, cena, ... Podívejte se na Booking / Lago di GardaBooking / Rosolina Mare. Vhodným nastavením filtrů zvolte Vám vyhovující ubytování. Důležité jsou také u každého ubytování recenze hostů, kteří tam bydleli. Dalšími zdroji pro Lago di Garda je Garda Lake a pro Rosolina Mare konkrétní agentury, které tam ubytování nabízejí. Jejich seznam najdete na mapě v článku Rosolina Mare. V Rosolina Mare se dlouhodobé teplotní průměry pro druhou polovinu června pohybují od 24 do 26 stupňů, u Lago di Garda od 26 do 27 stupňů na jihu. Na severu bývá chladněji. Příliv turistů zaznamenávají obě lokality až v červenci a srpnu. Ty nejlepší ubytovací kapacity jsou samozřejmě obsazeny dlouho před sezónou. Pokud máte jasno s lokalitou i termínem, doporučujeme si ubytování co nejdříve zajistit. Vhodný je na to výše uvedený Booking, kde je možné měnit nebo dokonce rušit i několik dnů před odjezdem.

# 29.01.2017, 11:30.
Máme objednané ubytovanie v Toskánsku od 24.6.2016 od 17:00 v blízkosti San Vincenzo. Cesta z Trnavy je 1090 km, teda približne 10 až 11 hodín. Vraj bývajú dlhé kolóny na obchvate mesta Bologna. Akú si máme vytvorit časovú rezervu? Aký čas odchodu odporúčate? Ďakujem. Pavol.

Doporučuje se být před Bologna do 8:00 hodin. To byste ale byli na místě zbytečně brzy. 24.6.2017 není termín, kdy by se předpokládaly dovolenkové zácpy. Počítejte s určitým zdržením ve Vídni a potom právě před městem Bologna. Teoretický čas 11 hodin jízdy je reálný, v Rakousku je na dálnici A2 časté omezení 100 km/h díky úsekům IG-L. K tomu připočítejte čas strávený na přestávkách, což je hodně individuální podle zkušeností řidiče a počtu řidičů. Jako rezervu bychom si dali 1 až 2 hodiny. Pokud budete např. absolvovat 4 přestávky po půl hodině, doporučujeme vyjet ve 2 až 3 hodiny ráno. Vzhledem k tomu, že máte v cíli ubytování od 17:00 hodin, není případné riziko mimořádného zdržení velké. Pokud dojedete dříve, nebude to o moc dříve a pokud přijedete později, máte ještě dost velkou rezervu na to se ubytovat v rozumném čase. Na dálnici mezi Bologna a Florencií volte rychlejší variantu A1 Direttisima.

# 28.01.2017, 15:00.
Chtěl bych se zeptat, zda můžete doporučit při cestě do lokality Canazei v Itálii vyhnout se dálnici přes Brenner, případně jaké problémy zde hrozí? Předem děkuji za odpověď. Radek.

Netušíme odkud vyjíždíte, v jakém termínu jedete, těžko tedy radit nějaké alternativní cesty. Vše je to samozřejmě o počasí. Pokud bude sněhová kalamita, jsou na tom jakékoliv objízdné trasy na tom hůř než Brennerská dálnice. I na té může být v tomto případě problém, z hlediska údržby je ale prioritou. Pokud bude počasí stejného charakteru jako dnes, jsou objízdné trasy naprosto bezproblémové. Objízdnými trasami myslíme silnici B182 při cestě z Čech, popř. silnici B100 a SS49 při cestě z Moravy. Podmínkou je samozřejmě zimní výbava, ve které by neměly chybět sněhové řetězy, které v Canazei zřejmě využijete - záleží také na tom, kde přesně budete bydlet.

# 28.01.2017, 08:56.
Áno, je nám jasné, že situácia môže byť úplne iná a nedá sa vopred odhadnúť a vždy sa vyskytne niečo nečakané. Google Maps nám ponúka ešte jednu trasu. Síce je papierovo o hodinu dlhšia, ale v rámci termínu od 30.6. do 1.7. by ste to ako videli Vy? Odchod je ráno zo Slovenska na Viedeň - Salzburg - Innsbruck - Brenner. Tu by sme niekde v okolí prespali, resp. kde by ste odporučili prespať Vy? Na druhý deň ráno odchod v smere na Bolzano - Verona - Modena - Parma. Za Parmou nas to smeruje na E33 smerom na pobrežie cez Aula - Sarzana - Massa - až do Camaiore (cieľ). Kde na tejto trase v minulosti vznikali zápchy? Ďakujem za Vašu trpezlivosť! S pozdravom Alena.

Oproti cestě přes Tarvisio v kritických prázdninových termínech si touto trasou moc nepomůžete. Zácpy se tvoří za Salzburgem, především kritický úsek je Rosenheim - Innsbruck a také mýtnice na brennerské dálnici a u Vipiteno. Za Salzburgem probíhají namátkové kontroly, v současné době je zdržení minimální, ale nejsme schopni odhadnout letní režim. My bychom volili cestu přes Tarvisio s tím, že ubytování bychom hledali až u Benátek. Jsou to jen dvě hodiny navíc oproti Villachu. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking. Náš tip A casa di Paola. Je to kousek u dálnice, sjezd Cessalto.

# 27.01.2017, 07:36.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Sme to s tým nocľahom až tak dobre nevymysleli. Chceli sme vidieť okolí jazera pri Villachu, ale asi za tie kolóny to nestojí. Tie kolóny pred Benátkami 1.7. asi kedy prestávajú? Pozerala som sa do mapy. Keby sme nocovali v Padove alebo v Chioggia, vyhli by sme sa zápcham? Alebo čo by ste nam odporučili, kde prespať? Aby sme sa do zápchy dopoludnia nedostali. Podvečer 30.6. prechod okolo Benátok je OK? Alebo je to zase piatok a bude tam tiež zápcha? Keby sme sa držali nášho pôvodnému plánu - nocľah vo Villachu - a v Udine by sme odbočili ráno na SS13 alebo SR646, od Trevisa išli po SR515 a v Padove sa napojili na A13 - je to veľmi zlá cesta? Resp. ktorú cestu by ste nam odporučili, aby sme sa vyhli dopolednímu chaosu na severe pri A4 dňa 1.7.? Aj keď by to bolo o niečo dlhšie. Prednostne riešime plynulú dopravu, nie poplatky za diaľnicu, s tými počítame. S pozdravom Alena.

To se takhle odhadnout nedá. Máme zprávy, že ty kolony jsou tam každý rok, my jsme se s nimi setkali i mimo dva zmiňované termíny. Pokud úsekem pojedete večer nebo brzy ráno, je pravděpodobné, že tam kolony nebudou. V případě nocování v Chioggia nebo Padova doporučujeme potom vyjet brzy ráno, protože dalším rizikovým místem je Bologna, kde se doporučuje být nejpozději do 7:00 až 8:00, opět z důvodu tvorby kolon. Co se Benátek, resp. Mestre týče, občas jsme se dostali do kolony i tady, na Tangenciále vedoucí okrajem Mestre. SS13, SS14, SS309 máme projeté, jsou to víceméně bezproblémové silnice. Časově představují samozřejmě určité zdržení. V případě cesty v kritických termínech může nastat určitý problém při projíždění po SS14 městy San Giorgio a Latisana právě kvůli těm kolonám směřujícím k letoviskům. Jsou to samozřejmě všechno odhady na základě situace v minulých letech. Nikdo Vám přesně neřekne, jak to ve skutečnosti bude probíhat v letošním roce.

# 26.01.2017, 21:04.
Keďže mám skúsenosti z predchádzajúcich rokov, že medzi Salzburgom a Innsbruckom bývajú kolóny, chcel by som sa opýtať na trasu z Lienz cez Silian na Bolzano. Je to asi cez hory, že? Ďakujem. Laco.

Jedná se víceméně o bezproblémovou silnici vedoucí údolím, žádné horské průsmyky, velké výškové rozdíly, serpentiny atd. Počítejte však s tím, že se jedná o úzkou silnici s jedním pruhem v každém směru vedoucí často městečky a vesničkami a s tím souvisejícím časovým zdržením.

# 26.01.2017, 13:20.
Pán Řehůřek, ďakujem za veľa dobrých informácií, ktoré som našla na Vašej stránke pri plánovaní tohtoročnej dovolenky v Taliansku. Budem mať postupne niekoľko otázok, ale teraz by ma zaujímalo najmä toto: v otázkach a odpovediach z minulého roka som sa dočítala, že začiatok júla patrí k tým najviac exponovaným na diaľniciach, čo sme až tak nečakali. Mysleli sme si, že to začína až na začiatku augusta. Preto sa chcem opýtať. V koľko hodín ráno podľa Vášho názoru by sme mali prechádzať okolo Benátok, aby sme sa tam nedostali do nejakej zápchy? A kde ešte nás môže čakať hustá premávka a približne v akých hodinách v tom mieste môžu vznikať zápchy? Máme v pláne vyraziť ráno 30.6. smer Slovensko - Viedeň - Graz - Villach. Tam chceme nocovať a 1.7. vyraziť približne v 7:00 hodín smer Udine - Bologna. Poprosím Vás o Váš názor. Chceli sme sa vyhnúť špičkám na diaľniciach, ale mám pocit, že sme si až tak nepomohli vzhľadom k tomu dátumu. Ešte stále môžeme náš plán upraviť z hľadiska nocľahu, s termínom už neurobíme nič. Ešte ma napadla jedna otázka - odporúčate ísť určite po diaľnici trasu Bologna - Firenze, nie mimo diaľnice - priznám sa, že som pokukovala po trase od Bologna po SS64 smer Borgo a Mozzano. Pôjdeme smerom na Lucca. Ak by sme mali dosť času po ceste kvôli krajšiemu okolí, prírode a talianskym dědinkám po ceste. Zaujímal by ma Váš názor na túto trasu, pretože s cestovaním po Taliansku nemáme zatiaľ žiadnu skúsenosť. Dopredu ďakujem za odpovede. S pozdravom Alena.

Jsou dva termíny, které bývají z hlediska dopravních zácp špatné - v roce 2017 jsou to z 30.6. na 1.7. a z 28.7. na 29.7. První termín z důvodu, že začínají školní prázdniny v mnoha evropských zemích a v některých už i probíhají. Druhý termín z důvodu, že se k probíhajícím prázdninám přidávají i lidnaté jižní německé země - Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Tento druhý termín bývá obecně nejhorší. Začátek a polovina srpna bývá nejhorší v souvislosti s obsazením italských letovisek - v tomto období tráví většina Italů dovolenou u moře. Na trase Slovensko - Vídeň - Benátky bývá nejkrizovější část v úseku kolem severoitalských letovisek (Grado, Lignano, Bibione, Caorle), tedy od napojení na dálnici A4. Největší problém bývá už od dopoledne. Doporučujeme tedy tudy projíždět nejlépe ještě před rozedněním nebo alespoň brzy ráno. Mezi Bologna a Florencií se přejíždí horské pásmo, z toho důvodu doporučujeme tuto trasu absolvovat po dálnici, mimo dálnici je to samozřejmě časové zpoždění a při cestě na jih je úspora € 8,00 neadekvátní. Pokud však jedete do Lucca, může to být určité řešení. Počítejte s tím, že silnice SS64 je hodně klikatá a úzká, často plná čára.

# 25.01.2017, 23:30.
V sobotu ráno odjíždíme autem z Brna do Cavalese - Val di Fiemme. Rozhodujeme se, zda jet z Vídně západně na Salzburg - Rosenheim - Innsbruck - Brenner - Bolzano nebo z Vídně jihozápadně po S6 - Leoben - Villach - Cortina d' Ampezzo. Poraďte prosím, kterou trasu zvolit? Raději bychom jeli co nejvíce po dálnici, ale obáváme se kolon a tím velkého zdržení. Děkuji za Vaši ochotu a pomoc. Marie.

Co se týká dopravních zácp, neočekáváme prázdninové, spíše víkendové. Takže určitě nebudou v prázdninovém měřítku. V České republice v žádném kraji ještě prázdniny nebudou a v Německu se to týká Berlína, Braniborska, Brém a Dolního Saska, tzn. všechno severní části země. Pokud zvolíte jižní variantu, počítejte s větším časovým zdržením. Nevíme kam chcete směřovat z Leobenu. Pokud na Tamsweg a St. Michael im Lungau, počítejte s platbou mýtného za Katschberg Tunnel ve výši € 5,50. My bychom v tomto případě volili cestu po A2 na Graz a Klagenfurt. Spíše než přes Cortina d' Ampezzo bychom volili trasu Villach - Spittal - Lienz - Bruneck - Bressanone - Bolzano - Cavalese. Brennerské varianty bychom se neobávali. Nejhorší úsek bude asi Rosenheim - Schönberg, ale i tak s největší pravděpodobností ztratíte méně času než jižní cestou. Časové ztráty můžete minimalizovat tím, že vyjdete co nejdříve. Na hranicích s Německem stále probíhají namátkové kontroly, zdražení je však minimální. Aktuální stav můžete sledovat na Asfinag. K dispozici je i mobilní aplikace.

# 25.01.2017, 15:51.
Můžete mi prosím napsat, zda existuje městská karta pro Ravennu, Padovu a Veronu? Chceme tam navštívit kulturní památky. Sdělte mi také, kolik stojí a jak dlouho platí. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Jana.

V Ravenna můžete využít Romagna Visit Card za € 14,00 platnou do 6.1.2018, v Padova můžete využít Padova Card za € 16,00 na 48 hodin a za € 21,00 na 72 hodin, ve Verona můžete využít Verona Card za € 18,00 na 24 hodin a € 22,00 na 48 hodin. Podrobné informace najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.01.2017, 18:21.
Někde v příspěvku jsem se dočetl, že třídenní Campania Arte Card platí i na trajekty na ostrov Ischia. Je tato informace stále aktuální? A pokud ano, tak která společnost tuto kartu akceptuje? Předem moc děkuji za odpovědi. Daniel.

Třídenní Campani Arte Card s Unico Campania lze použít také na veřejnou dopravu na ostrovech Ischia a Procida. Jedná se o autobusovou dopravu společnosti EAV. V případě trajektu budete muset uhradit jízdenku v závislosti na odjezdovém místě a konfiguraci osob a případného automobilu. Ceníky a jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Ischia.

# 20.01.2017, 23:58.
Jaká je prosím výše dálničních poplatků na trase Tarvisio - Livorno, případně zda se vyplatí nějaká nezpoplatněná trasa. Děkuji. Martin.

Mýtné na trase Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze Nord - Prato - Lucca - Livorno přístav je € 43,70. Doporučujeme pokračovat ve Florencii po A1 až na Firenze Scandicci a odtud pokračovat po bezplatné čtyřproudovce přes Empoli do Livorno. Mýtné Vás v tomto případě vyjde na € 37,10. Další úsporu lze realizovat následovně: sjeďte na sjezdu Tarvisio (je to ještě před první mýtnicí) a pokračujte po SS13 údolím do Gemona, kde se na dálnici opět připojte. Mýtné Vás v tomto případě vyjde na € 31,10. Pokračovat mimo dálnici v jiných úsecích je už časově náročnější, v úseku Bologna - Florencie to ani nedoporučujeme. Tady máte možnost si zvolit ze dvou variant dálnice - A1 Direttissima a A1 Panoramica. Ta první si razí trasu mnoha tunely, z nichž Base dosahuje úctyhodných 8710 m.

# 19.01.2017, 00:24.
20. februára jedu karavanom navštíviť oblasť Cinque Terre, Tellaro, Portovenere, Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso. Mám informácie, že parkovanie je tam dosť zložité. Viete mi odporučiť stabilné parkovanie? Mám potom cestovať po týchto lokalitách vlakom alebo loďou? Dva dni budem aj v Pisa, blízko centra. Potreboval by som pre karavany otvorené a bezpečné parkovisko. A potom ako riešiť dopravu do centra? Ďakujem. Štefan.

Předpokládáme, že hledáte místo, kde na celý pobyt zaparkujete karavan, ve kterém budete i spát. Vhodnými místy jsou kempy. Najdete je na Camping a Unicamping. Další zdroj informací jsou stránky Camper, kde najdete i místa mimo kempy. Dopravu vlakem provozuje Trenitalia - mezi stanicemi Levanto, Monterosso, Corniglia, Manarola, Riomaggiore, La Spezia. Autobusové spojení zajišťuje ATC, lodní spojení Navigazione Golfo dei Poeti. Informace o parkování v Pisa najdete na Where to park in Pisa a Camper.

# 18.01.2017, 20:31.
Děkuji za odpověď. Takže když chci, aby karta platila ještě v pondělí, tak ji mohu validovat až v sobotu, pokud jsem to správně pochopil. Přeji hezký večer. M.

Ano. Můžete to samozřejmě udělat i naopak. Kartu poprvé použít v pátek a platná bude do nedělní půlnoci. Podle toho, co bude pro Vás výhodnější.

# 17.01.2017, 13:27.
V létě v červenci se chystáme na cestu na Korsiku z Mostu do Livorno a potom trajektem do Bastia. Můžete nám doporučit nejvhodnější trasu? Moc děkuji. Josef.

Optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Čtyřproudovka mezi Florencií a Livorno přes Empoli se neplatí. Celkem tedy zaplatíte na poplatcích € 92,30, při cestě na více jak 10 dnů € 101,20. Cestou přes Švýcarsko v tomto případě nic neušetříte, cena je přibližně stejná jako varianta na více jak 10 dnů (za předpokladu že u Bregenz objedete rakouskou dálnici). Cenu trajektu si najděte na stránce Trajekty pro Váš termín a konfiguraci automobilu a osob.

# 15.01.2017, 09:46.
Dovoluji si Vás požádat o radu. V pátek odlétáme na krátkou návštěvu Neapole. Na cestování a vstup do památek chci využít třídenní kartu Tutta la regione. Nenašel jsem nikde informaci, jak počítají tři dny. Od prvního použití 72 hodin a nebo je to do půlnoci? První použití budu mít v pátek okolo 12:00 hodin z letiště, kdy chci použít Alibus a potřeboval bych, aby platila do pondělí zase do 12:00 hodin pro stejný účel. Doufám, že půjde koupit na Infopointu na letišti. Chci samozřejmě vyjet na Vesuv a našel jsem linku autobusu EAV z Pompejí, tak předpokládám, že na ní bude karta platit také. Děkuji za odpověď. M.

Campania Arte Card / Tutte la regione využívá systém veřejné dopravy Unico Campania, ve Vašem případě na 3 dny. Unico Campania na 3 dny je platná do půlnoci třetího dne včetně dne první validace. Alibus a EAV je na seznamu smluvních partnerů, u kterých lze Unico Campania využít. V infopointu na letišti (Aeroporto Internazionale di Capodichino) lze karty zakoupené online vyzvednout v příletové hale v době od 9:00 do 17:00. Předpokládáme, že tam lze karty také zakoupit. Nicméně pokud můžete, doporučujeme provést online nákup, vše si připravíte v klidu domova.

# 14.01.2017, 22:21.
Koncem června bychom chtěli vyrazit do oblasti Liguria. Téměř 10 let jsme jezdili na Palmovou riviéru a letos bychom chtěli změnit prostředí. Mohli byste mi doporučit nějaké destinace, které jsou vhodné i pro děti ve věku 10 a 4 roky? Jsme zvyklí na písečné pláže, ale vím, že v této oblasti je to docela problém. Rádi bychom také využívali neplacené pláže, ubytování v apartmánu s vlastním vařením. Jaká bude nejvhodnější trasa a je toto vůbec vhodná oblast na dovolenou s dětmi? Po týdnu bychom se chtěli přesunout do oblasti Lado di Garda, mohli byste doporučit opět vhodnou oblast - jih, západ? Moc děkuji. Jana.

Nejkrásnější pláže na Ligurské riviéře, které se řadí k nejkrásnějším v Itálii, jsou v oblasti Cinque Terre. Ligurská riviére je ale obecně jednou z nejdražších turistických destinací. Pro děti jsou pěkné písčité pláže o něco jižněji - Marina di Massa, jsou to ale dlouhé, široké pláže v sezóně plné plážového servisu. Na Lago di Garda doporučujeme s dětmi spíše jižní část. Nepíšete odkud vyjíždíte, cestu Vám tedy neporadíme. Pokud se však začtete do našich otázek a odpovědí, optimální trasu i s poplatky tam najdete.

# 14.01.2017, 12:06.
V květnu se chystáme na závody do Finale Ligure - oblast Savona. Pojedeme přes Innsbruck - Bolzano atd. Chtěl bych se zeptat, na kolik € vyjdou poplatky za mýtné na dálnici v Itálii od Brennero až po Finale Ligure, popřípadě, zda není nějaká lepší varianta cesty. Děkuji za odpověd. Adam.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 43,10. To samé při cestě zpět. Levnější cesta vede přes Švýcarsko: Německo - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Finale Ligure. Kousek dálnice v Rakousku objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,29) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 20,50. V obou směrech tedy celkem o € 34,81 méně.

# 12.01.2017, 18:49.
Jsem skutečně nadšený z Vašich vědomostí o Sicílii. 30.6. plánujeme vyjet autem z Prahy, pobýt po cestě v Neapoli, dál pokračovat přes Messinu do oblasti pod Liparskýni ostrovy. Na Sicílii navštívit veškerá lákadla - Etna, Syrakusy, Stromboli apod. a cesta zpět bude se zastávkou v Římě a Benátkách. Vše je mi takříkajíc jasné. Kdybyste věděl v mém harmonogramu nějakou chybu, rád se poučím. Jinak plánujeme celou dovolenou na přibližně 15. až 17. dnů. A mám jeden specifický dotaz: jak je to v Itálii se zákonností používání létajícího dronu? Je tam povolený nebo zakázáný? Radek.

Podívejte se na anglický překlad dokumentu Mezzi Aerei A Pilotaggio Remoto. Vašeho dotazu se týká Section V - Model Aircraft - Article 23.

# 11.01.2017, 16:00.
11.3. pojedeme z Prahy do Falcade, sjezd z dálnice v Bolzano. Vždy jezdíme trasu Rozvadov - Mnichov - Kufstein - Brenner. Předminulý rok jsme jeli 14 hodin. Můžete prosím poradit, zda přes Salzburg je dopravní situace lepší? Eventuálně v kolik hodin je nejlepší vyjet, abychom se vyhnuli největším kolonám okolo Mnichova a také okolo Kufsteinu? Děkuji. Marie.

Cesta přes Mnichov je teoreticky o hodinu rychlejší. Prakticky to může být samozřejmě i naopak. Obchvat kolem Mnichova na tom bývá nejhůře od pátečního odpoledne. V době dopravních špiček je na tom ještě špatně uzel v okolí Rosenheimu a před Brennerem začínají kolony už před Innsbruckem. Špička související s prázdninami v západní Evropě, především v Německu ve Vašem termínu nebude, protože tam bude už po prázdninách. Významné oblasti s prázdninami v České republice jsou Praha 1 až 5 a jih Moravy. Z lidí, kteří pojedou přes Brenner, se ta pražská část rozdělí mezi Linec a Mnichov, moravská část pojede přes Salzburg. V loňském roce se tvořily výrazné dopravní zácpy na rakousko - německých hranicích. Při cestě k Brenneru za Salzburgem, při cestě od Brenneru za Kufsteinem. V současné době jsou průjezdy plynulejší. Průjezd těchto hraničních přechodů můžete sledovat i na Asfinag. Nově je k dispozici i mobilní aplikace. Pokud bychom volili my, zvolili bychom cestu přes Mnichov. Vyjet doporučujeme samozřejmě co nejdříve.

# 11.01.2017, 12:00.
Jsme mladí manželé. Chystáme se s naším fiátkem do jižní Itálie. Auto máme malé a pomalé, na plyn. Cestu plánujeme přes Brno, Vídeň, Graz. Tedy s rakouskou dálniční známkou počítáme. V Itálii se budeme pohybovat okolo Taranta. Chtěl bych poprosit, zda existuje nějaká mapa čerpacích stanic LPG v Itálii, případně zda víte o pumpách, které mají nonstop a ideálně berou karty a to i v Rakousku. Druhá otázka, protože auto jede opravdu pomalu a my nikam nespěcháme. Má smysl uvažovat o cestě po Itálii až dolů mimo dálnici? Ptám se kvůli ceně, je mi jasné, že to bude ranec. Případně, zda máte nějakou osvědčenou cestu přes která města jet. Děkuji. Lukáš.

Tankovat LPG můžete ještě v Rakousku na A2 u Loipersdorfu. Je to na dálnici dobře značené, na půl cesty mezi Vídní a Grazem. V Itálii je GPL téměř na každé dálniční čerpací stanici. Čerpací stanice GPL v Itálii najdete např. na Vendi Auto - Distributori GPL. Po Vaší trase jezdíme v Itálii mimo dálnici hned od hranic. Sjet se dá na sjezdu Tarvisio a odtud po SS13. My se napojujeme na dálnici u města Gemona. Vy můžete pokračovat dál po SS13 do Udine, po tangenciále souběžné s dálnici pokračovat za Udine a po SR56 a SR352 dojet přes Palmanova do Cervignano. Odtud vede silnice SS14 do Mestre. Odtud jezdíme mimo dálnici po SS309 přes Chioggia do Ravenna a následně po SS16 do Rimini Nord. Tady se napojujeme na dálnici, protože odtud už vede SS16 trvale pobřežními letovisky, kde je cesta dost náročná - hustý provoz, snížená rychlost, křižovatky, semafory atd. Z dálnice sjíždíme u Termoli a po SS16 pokračujeme do Foggia. Silnice SS16 vede až na jih podpadku, do městečka Otranto.

# 07.01.2017, 23:14.
Ještě mě napadla jedna otázka. Na kolik by vyšlo mýtné z Forli do Florencie? Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

€ 13,20.

# 07.01.2017, 20:19.
Existují někde souhrnné informace o počtech, umístění a délce tunelů po trase z České republiky do Itálie, města Livorno? Případně způsob, jak se jim vyhnout? Chceme zde v létě s přáteli vyrazit a jeden z našich cestujících - řidičů - má problém řídit v tunelu, proto potřebujeme trasu naplánovat tak, aby v těchto úsecích neřídil. Děkuji. Eva.

Podívejte se na Mapy Google, kde jsou všechny tunely přesně zaznačené. Informace o tunelech na trase přes Tarvisio jsou v odpovědi ze dne 22.07.2016, 00:26, informace o tunelech na trase přes Brenner jsou v odpovědi ze dne 03.01.2017, 22:05. Nepíšete odkud vyjíždíte, proto nemůžeme konkrétně poradit. Každopádně trasa přes Brenner je v tomto ohledu výrazně příjemnější.

# 06.01.2017, 00:29.
Úplnou náhodou jsem objevila Vaše stránky a jsou opravdu úžasné. Myslím, že mi ještě moc pomohou, ale teď bych se chtěla zeptat. Chtěla bych se se synem podívat na pár dní do Caorle. Myslíte, že tam už bývá na konci května teplé moře vhodné ke koupání? A potom ještě - našla jsem ubytování na 4 noci a protože nevím, zda seženu auto, začínám hledat spojení autobusem. Nevíte, zda přímo tam jezdí nějaká společnost z Prahy? Moc Vám děkuji a přeji hezký den. Jana.

Jedná se o sever Itálie. Teploty jsou koncem května ještě relativně nízké. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 20. stupňů a moře kolem 17. stupňů. O přímé lince veřejné dopravy z Prahy do Caorle nevíme. Společnost Tourbus jezdí z Prahy do Udine a do Mestre. Autobus vyjíždí z Prahy v pátek v 15:00 a v Udine je následující den ve 2:40, v Mestre ve 4:30. Z Udine jede do Caorle autobus ATVO v 11:10 a v Caorle je ve 13:35, přestupuje se v Portogruaro. Z Mestre jede do Caorle autobus v 6:15 a v Caorle je v 7:55. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je tedy lepší zajet až do Mestre.

# 05.01.2017, 21:11.
V září se chystáme s manželem poprvé vlastním autem. Jinak jsme cestovali vždy s cestovkou. Pojedeme do Torbole na Lago di Garda. Poradíte nám nejlepší trasu? Jsme z Trutnova. Dále bychom se chtěli zeptat, zda lanovka na Monte Baldo přepravuje cestující i se psy. Mnohokrát děkujeme za odpověď. Marta.

Vaše optimální trasa je následující: Trutnov - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Torbole. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. To samé při cestě zpět. Lanovka na Monte Baldo psy přepravuje za jednotný tarif € 5,00. Podmínkou je, aby měl náhubek a byl na vodítku. Jedna osoba může přepravovat jednoho psa.

# 05.01.2017, 11:08.
Mám dotaz, zda v polovině dubna bývá problém - počasí a sníh - na dálnici přes brennerský průsmyk? V České republice občas v tomto období sněží. Děkujeme předem za odpověď. Radek.

Pokud bude vývoj počasí takový, že bude mrznout a sněžit v České republice, je pravděpodobnost podobného nebo horšího počasí na brennerské dálnici vysoká. Jedná se o horskou dálnici stoupající do výšky téměř 1400 m. Doporučujeme před odjezdem sledovat předpovědi počasí. V loňském roce se na Brennerském průsmyku pohybovaly teploty v dubnu nad nulou. Pod nulu šly teploty v noci koncem měsíce. Srážky v polovině dubna byly ojedinělé a maximálně do 5 mm.

# 05.01.2017, 10:37.
Narazila jsem na Váš web, když jsem hledala kempy v Itálii. Rádi bychom jeli autem se stanem do Itálie na letní dovolenou 2017. Chceme se vykoupat, ale i aktivně chodit. Nemáte radu, která část Itálie by byla vhodná? Jsme pětičlenná rodina. Moc děkuji za odpověď. Jana.

Turistika kombinovaná s koupáním v moři se nám nejvíce líbila na poloostrově Gargano. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007Gargano 2008.

# 03.01.2017, 22:05.
Chystám se v dubnu na cestu autem do Říma a Neapole. Trpím klaustrofobií a tak bych potřebovat poradit, jak se dostanu na tato místa tak, abych se vyhnul tunelům dlouhým přes 3 km. Děkuji. Alois.

Jeďte přes Brenner. U Innsbrucku narazíte na tunel dlouhý 800 m, za Innsbruckem 900 m, na italské straně jsou dva tunely dlouhé 950 m. Ostatní tunely tyto hodnoty nepřesahují. Nejsou to tedy parametry tunelů na dálnici od Vídně přes Graz a Villach k Udine. Vyhněte se dálnici mezi Bologna a Florencií, tam byste si těch tunelů užil hodně. V jedné větvi je dokonce i devítikilometrový tunel. Od Bologna pokračujte po A14 a sjeďte u Forli. Do Florencie dojedete po SS67. Je to sice klikatá silnice, ale vyřeší Váš problém. Narazíte tam jen na minimum tunelů, nejdelší je dlouhý 700 m. Po bezplatné SS3bis od Ravenna po Orte, kterou hodně doporučujeme, také nejezděte. Jsou tam také dlouhé tunely. Dají se ale všechny objet. Pokud si zpracujete solidní itinerář objížděk, je to také řešení. Od Florecie po Řím a Neapol jsou na dálnici tunely jen občas, navíc velmi krátké.

# 03.01.2017, 19:11.
V únoru se chystám jet do Forli. Měl bych jet přes Bolzano a Trento. Na kolik by vyšlo mýtné na této trase? Potom bych se měl přesouvat do Ancona, to by vyšlo přibližně na kolik? Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 30,50. Na trase Forli - Ancona zaplatíte € 9,50. Zpět z Ancona po Brenner zaplatíte € 39,80. Průjezd Brennerem Vás vyde opět na € 9,00 a pokud budete na cestě více jak 10 dnů, potřebujete další rakouskou desetidenní známku v ceně € 8,90.

# 01.01.2017, 19:21.
Chystáme se na zimní dovolenou do Itálie na 5 dní, do Alta Valtellina, Bormio. Chtěl jsem se zeptat, kde a kolik se platí za silniční poplatky? Děkuji za odpověď. S pozdravem P.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a za průjezd tunelem Munt La Schera na švýcarsko - italské hranici zaplatíte € 42,00 v sobotu, € 35,00 v ostatní dny. V noci od 20:00 do 8:00 je cena vyšší o € 2,00. V ceně je zpáteční cesta.

# 01.01.2017, 17:40.
Pojedu v březnu a dubnu 2017 do Milána. Ráda bych znala výši dálničních poplatků a trasu z Hodonína do Milána. A také bych potřebovala poradit, kde je nejlepší zaparkovat auto v Miláně a jak se dostat k nejznámějším památkam. Děkuji. Marie.

Vaše optimální trasa je následující: Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Verona - Brescia - Milano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,90. To samé při cestě zpět. Přibližně o hodinu a 60 km delší v jednom směru je trasa přes Rakousko (Salzburg), Německo (Mnichov) a Švýcarsko (Chur). Kromě rakouské dálniční známky zaplatíte ještě švýcarskou ve výši CHF 40,00 (€ 37,35) a mýtné v Itálii € 3,90. Na poplatcích tedy ušetříte € 28,65. Nepíšete, na jak dlouho do Milána jedete. Nejvýhodnější je samozřejmě hledat ubytování včetně parkování - viz např. Booking / Milano, kde si zvolíte v parametrech parkování. Pokud budete bydlet mimo Milán, je vhodné zaparkovat na parkovištích P+R - viz Car Parking. Doprava z jednotlivých parkovišť do centra je doporučena na výše uvedených stránkách. Systém městské dopravy najdete na ATM. Městské karty na Get Your Guide.

# 01.01.2017, 13:49.
Chystáme se 7.1.2017 do Aprica. Jedeme z Mostu po trase: Karlovy Vary - Cheb - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Mezzolombardo - Cles - Passo del Tonale - Edolo - Aprica. Chci se zeptat, jak nejlépe projet Mnichov? K Mnichovu dorazíme někdy v sobotu dopoledne. Když jsem si zadal cestu na Mapy, tak mě to přivede do Mnichova po A9, potom mě to vede městem po Innsbrucker Ring a vyvede mě to na A8. Nepoužije se obchvat A99. Mám jet tudy nebo existuje nějaká finta na lepší průjezd? Minulý rok byl průjezd Mnichovem hodně špatný, ale nepamatuji si, kudy mě to přesně vedlo. Děkuji. Radek.

Ve Vašem termínu a čase bychom volili obchvat A99 se třemi pruhy. Ten na tom bývá nejhůř v pátek odpoledne.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -