CESTA DOMŮ

Cesta autem z Tyrolska

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Cesta domů

Po snídani jsme naložili zavazadla do auta, podívali jsme se naposledy na vrcholy Kitzbüheler Horn a Wildseeloder a vydali jsme se na více jak 500 km dlouhou cestu napříč Rakouskem. Z Fieberbrunnu jsme jeli údolím Pillerseetal po Pillerseestraße. Projeli jsme přes St. Jakob in Haus a za ním kolem lanovky na Buchensteinwand, cíle našeho čtvrtečního výletu. Pokračovali jsme přes St. Ulrich am Pillersee a kolem Pillersee, které jsme si obešli v sobotu. Po přejezdu Grießelbachu jsme zavzpomínali na úterní výlet k Teufelsklamm. Dojeli jsme do Waidringu, nad kterým dominoval vrchol Steinplatte, cíl našeho čtvrtečního výletu. Odbočili jsme na silnici č. B178, která nás dovedla údolím Strubtal na hranici Tyrolska a Salcburska, do sedla Pass Strub (675 m). Projeli jsme 1859 m dlouhým Lärchbergtunnelem a pohledem zpět jsme viděli vrcholy ze středečního výletu Schmidt-Zabierow Hütte.

Kolem Unkenu jsme projeli 1498 m dlouhým Achbergtunnelem a o kousek dál jsme překročili rakousko-německou hranici, odkud jsme pokračovali po silnici B21. Projeli jsme 483 m dlouhým Wendelbergtunnelem a pomalu jsme se blížili k lázeňskému městu Bad Reichenhall, proslulému svými solnými prameny. U Pidingu jsme se napojili na dálnici A8, která nás dovedla zpět do Rakouska. Vrcholy Gaisberg (1287 m) a Schwarzenberg (1334 m) nám dávali vědět, že se blíží Salzburg. Jeho centrum jsme objeli po dálnci A1, která nás směrovala k Solné komoře. Ta nás přivítala majestátnými vrcholy Drachenwand (1176 m) a Schafberg (1782 m). Projeli jsme kolem jezer Mondsee a Attersee a směřovali jsme ke křižovatce dálnic A1, A8 a A9. Za ní jsme už mířili k hornorakouskému Linzi, který jsme objeli z jižní strany.

Waidring
Waidring
Lärchbergtunnel (1859 m)
Lärchbergtunnel (1859 m)
Směr Salzburg
Směr Salzburg
Drachenwand a Schafberg
Drachenwand a Schafberg

Po dálnici A1 jsme pokračovali směrem na Vídeň. U města Enns jsme přejeli stejnojmennou řeku a současně hranici mezi Horním a Dolním Rakouskem. Pohodlná dálnice se třemi pruhy nás rychle přenášela směrem k Vídni. Ještě jsme si stihnuli prohlédnout zdálky monumentální klášter Melk a za chvíli jsme sjížděli z dálnice na sjezdu č. 41 St. Christophen. Po nájezdu na silnici B19 nás už z dálky zaujal hrad Neulengbach s mnoha vyhlídkovými věžemi postavený na skalnatém výběžku nad stejnojmenným městem. Byl založený v roce 1189. Při průjezdu městem jsme obdivovali 187 m dlouhý Laabenbachviadukt. Byl postavený v letech 1856 až 1857. Jedná se o obloukový železniční most. Koncem druhé světové války byl částečně zničený, následně v letech 1945 až 1948 zrekonstruovaný.

Klášter Melk
Klášter Melk
Burg Neulengbach
Burg Neulengbach
Laabenbachviadukt v Neulengbach
Laabenbachviadukt v Neulengbach
Hraniční přechod Reintal / Poštorná
Hraniční přechod Reintal / Poštorná

Po silnici B19 jsme dojeli do Tullnu, který nás už poněkolikáté uchvátil svými nádhernými kruhovými objezdy. Přes Dunaj jsme přejeli po mostu Rosenbrücke. Základní kámen položili v červnu 1992. Do provozu byl uvedený v prosinci 1995. Most je dlouhý 440 m, hlavní rozpětí měří 176 m, široký je 17 m a pylon má výšku 71 m. Pokračovali jsme přes Stockerau a Korneuburg, kde jsme se napojili na silnici B6. Ta nás dovedla do Ernstbrunnu, odkud jsme pokračovali po silnici B40 do Mistelbachu. Město leží na řece Zaya a poprvé bylo zmíněno už v roce 1130. Nocoval v něm Rudolf I. Habsburský před bitvou na Moravském poli. Pokračovali jsme dál přes Wilfersdorf, Großkrut a Reintal k rakousko-české hranici. Na tomto úseku nás zastihla bouřka a silný liják. Hranici jsme přejeli už bez deště na hraničním přechodu Reintal / Poštorná.

Za Břeclaví jsme se napojili na dálnici D2, která nás dovedla do Brna, kde jsme v hypermarketu Tesco nakoupili zásoby na nejbližší dny a po dálnici D1 jsme pokračovali domů. Unavení, ale spokojení jsme se už těšili na další dovolenou, kterou jsme měli naplánovanou za necelé dva týdny na italském Garganu.

Fotogalerie: Cesta domů