PILLERSEE

Jezero v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Pillersee

Od Hotel Gasthof Obermair jsme jeli po Hochkönig Straße k hlavní křižovatce a na ní jsme odbočili na Pillerseestraße, která nás vyvedla z Fieberbrunnu. Přes St. Jakob in Haus jsme dojeli do St. Ulrich am Pillersee. Na konci obce jsme zaparkovali na parkovišti v blízkosti katolického farního kostela. Po stezce jsme se vydali na okružní výlet kolem jezera Pillersee, podle kterého se jmenuje celé údolí Pillerseetal. Jezero vzniklo přibližně před 15. tisíci lety při sesuvu půdy, který přerušil odtok z kaňonu Öfenschlucht a tím přehradil Pillersee. Jezero leží v nadmořské výšce 835 m a zabírá plochu něco málo přes 24 ha. Nejhlubší místo má hloubku kolem 7 m. Přítoky jezera pramení v Loferer Steinberge a v Kitzbühelských Alpách. Díky tomu teplota vody v jezeře nepřesáhne 20 stupňů. Jezero je bohaté na ryby i vodní ptactvo.

Po mostku jsme překročili Grießelbach a následně i Lasbach. Došli jsme k rozcestí, ze kterého vycházela horská stezka na vrcholy Heimkehrerkreuz (2030 m), Seehorn (2155 m), Schaflegg (2176 m) a Großes Rothorn (2409 m). Je po ní možné dojít až k horské chatě Schmidt-Zabierow Hütte. My jsme se vydali po proudu Lasbachu. Došli jsme ke Kneippanlage se zdrojem pitné vody. Po hranici mokřadu, který vytvořil Lasbach, jsme došli k Pillersee. Podívali jsme se ještě zpět, kde jsme viděli St. Ulrich am Pillersee s kostelem, v pozadí na ním vrchol Lehrbergköpfl (1301 m). Ještě poslední pohled na mostek přes Lasbach a už jsme se věnovali jezeru. Hned na kraji nás přivítala skupinka divokých kachen a za nimi labutí rodinka, dva dospělí a devět mladých. Ve vodě jsme pozorovali pstruha jezerního.

St. Ulrich am Pillersee
St. Ulrich am Pillersee
Labuť velká
Labuť velká
Cesta kolem Pillersee
Cesta kolem Pillersee
Großes Rothorn (2409 m)
Großes Rothorn (2409 m)

Překročili jsme Langeckgraben a v úzkém místě uprostřed jezera jsme na druhém břehu viděli Haus Pillersee. Pokračovali jsme dál. Překročili jsme přítoky Rotwandgraben a Feiglwandgraben, které spadají do jezera ze svahů vrcholů Heimkehrerkreuz a Seehorn. Před námi se otevřelo panorama s dominantním vrcholem Steinplatte (1869 m) na okraji Chiemgauských Alp. Došli jsme ke kiosku Seestüberl, kde je možné se občerstvit, zapůjčit si loďku a na posečeném trávníku se opalovat nebo se vykoupat v jezeře. Došli jsme až na konec jezera. Odtud bylo možné pokračovat dál ke kostelíku Sankt Adolari, k naučné včelí stezce nebo do soutěsky Teufelsklamm. My jsme u malého jezu překročili Grießelbach a přešli jsme na druhou stranu jezera Pillersee, po které vedla romantická stezka podél rákosí.

Pillersee
Pillersee
Haus Pillersee
Haus Pillersee
Singer LeMans z roku 1934
Singer LeMans z roku 1934
Steinplatte (1869 m)
Steinplatte (1869 m)

V jezeře jsme pozorovali potěr pstruha jezerního. Stovky malých rybiček se tady hemžily v mělké vodě na malém prostoru. Nad jezerem se nám ukázal mohutný Großes Rothorn (2409 m), pátý nejvyšší vrchol pohoří Loferer Steinberge. Vychutnali jsme si další pohledy na jezero i pláž na jeho druhé straně. Za námi jsme viděli z jiného úhlu Steinplatte a před námi byl už Haus Pillersee. Tato restaurace právě hostila účastníky závodu automobilových veteránů Kaiserwinkl Classic. Jedná se o turistickou rallye za běžného provozu, kdy řidiči a spulujezdci plní různé úkoly. Trasa vede po atraktivních silnicích v atraktivních lokalitách. Z několika veteránů nás zaujal Singer LeMans z roku 1934. Po silnici jsme se vrátili zpět do St. Ulrich am Pillersee ke katolickému farnímu kostelu. Kostel byl postavený na konci 15. století a barokně upravený v 18. století.

Vrátili jsme se na parkoviště a přes St. Ulrich am Pillersee a St. Jakob in Haus jsme se vrátili do Fieberbrunnu, kde nás v Hotel Gasthof Obermair čekala chutná večeře po náročném dni. Po ní jsme si užívali odpočinku na balkonu s výhledem na Wildseeloder (2119 m) a Kitzbüheler Horn (1996 m). První jmenovaný jsme měli v plánu zdolat zítra, druhý jmenovaný pozítří.

Fotogalerie: Pillersee