ALPSKÉ PASTVINY

Výlet po alpských pastvinách

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Alpské pastviny

Pro závěrečný výlet našeho pobytu v Tyrolsku jsme si vybrali procházku alpskými pastvinami. Po snídani jsme se přemístili do Lindau, místní části Fieberbrunnu, a zaparkovali jsme u kabinkové lanovky Streuböden. Po předložení Pillerseetalcard jsme obdrželi jízdenku a ve dvou úsecích jsme vyjeli pod Lärchfilzkogel (1654 m). Na vrcholcích byla mlha, proto jsme měli výhledy minimální. Po známé cestě z výletu Wildseeloder jsme sestoupili k potoku Masgraben, u kterého se rozprostírá Wildalm v nadmořské výšce 1572 m. Na této pastvině se nachází několik chat a hospodářských stavení. Všude se pásly hojně krávy. Většina turistů směřovala k Wildseeloderhaus u jezera Wildsee, který je jedním z nejčastějších cílů v této oblasti. My jsme měli Wildseeloderhaus nejdříve v mlze, po chvíli se nám ale odhalil v plné své kráse.

Na rozcestí jsme se vydali dolů údolím. U hlavní chaty jsme si od farmářky zakoupili podmáslí v bio kvalitě. Za půllitr jsme zaplatili € 1,00. Z mlhy se nám odhalil vrchol Marokka (1992 m). Sestupovali jsme údolím, překročili jsme Masgraben a došli jsme k první chatě v nadmořské výšce 1410 m patřící ke Grießenbodenalm. O něco níž jich bylo ještě několik. Nad nimi se zvedal zaoblený Rabenköpfe (1846 m) se zelenými pastvinami v jeho dolní části. Po vrstevnici jsme došli k Lärchfilzhochalm v nadmořské výšce 1355 m. Naskytl se nám odtud výhled na Steinplatte a Buchensteinwand. Vrcholky Loferer Steinberge byly zahaleny v oblačnosti. V údolí jsme viděli Hochfilzen s biatlonovou arénou HSV. Světový pohár v biatlonu se tady pořádá od roku 1987. V roce 2005 se tady konalo Mistrovství světa v biatlonu. Pokračovali jsme dál po vrstevnici na svahu Lärchfilzkogelu.

Krávy u Wildalm
Krávy u Wildalm
Wildseeloderhaus
Wildseeloderhaus
Wildalm
Wildalm
Grießenbodenalm
Grießenbodenalm

Došli jsme k Berggasthof Wildalpgatterl v nadmořské výšce 1300 m. Otevřel se nám výhled do údolí, kde jsme viděli celý Fieberbrunn. Podél kabinkové lanovky jsme sestoupili k Streuböden Alm v nadmořské výšce 1200 m, kde se nachází její mezistanice. Výhled jsme měli na vrchol Platte (1906 m) na jihozápadě a Buchensteinwand (1462 m) na severovýchodě. Sešli jsme k zasněžovací nádrži, u které se páslo několik koní. Podél prvního úseku lanovky jsme sestoupili k horskému hostinci Ferchlstadl v nadmořské výšce 1050 m. Cestou se nám naskytly zajímavé pohledy na seřazené kabinky lanovky v lese. Od hostince to bylo už jen kousek k dolní stanici kabinkové lanovky v nadmořské výšce 840 m. Z Lindau jsme přejeli do místní části Lehen, kde jsme navštívili Tierpark Großlehen.

Grießenbodenalm
Grießenbodenalm
Lärchfilzhochalm
Lärchfilzhochalm
Berggasthof Wildalpgatterl
Berggasthof Wildalpgatterl
Kabinková lanovka Streuböden
Kabinková lanovka Streuböden

Mini Zoo Großlehen nabízí k vidění rozmanitý zvířecí svět. Vstup jsme měli v ceně Pillerseetalcard. V mini Zoo jsme viděli kozy, ovce, osly, poníky, velbloudy, daňky, muflony, krávy, lamy, prasata, klokany, nosála, mývala, fretku, maru, králíky, vodní ptactvo a další zvířata. Zvířata bylo možné krmit pamlsky zakoupenými na pokladně. Po prohlídce Minizoo jsme si ještě zahráli minigolf na sousedním osmnáctijamkovém hřišti, kam jsme chodili celý týden. Vstup jsme měli v ceně Pillerseetalcard. A protože se jednalo o poslední vstup na tuto kartu, vrátili jsme ji na pokladně a dostali jsme zpět kauci ve výši € 2,00 za kartu.

Pobyt v Tyrolsku, v údolí Pillerseetal, byl u konce. Strávili jsme tady většinou prosluněný týden vyplněný atraktivními výlety ve vysokohorském prostředí Kitzbühelských Alp, Chiemgauských Alp a Loferských kamenných hor. Hotel Gasthof Obermair pro nás byl pohostinným útočištěm, kde jsme nabírali síly k výletům nerušeným spánkem a chutnou stravou v místní restauraci.

Fotogalerie: Alpské pastviny, Tierpark Großlehen