WILDSEELODER

Vrchol v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Wildseeloder

Probudili jsme se do slunečného rána a před námi byl výlet do Kitzbühelských Alp a výstup na vrchol Wildseeloder. Jeden z nejkrásnějších výletů v této oblasti. Po snídani jsme přejeli do místní části Lindau, kde jsme zaparkovali u dolní stanice kabinkové lanovky Streuböden. Na pokladně jsme si zakoupili za € 36,00 šestidenní Pillerseetalcard [karta]. Děti platily polovinu této ceny. Za plastovou kartu jsme zaplatili € 2,00 kauci, kterou jsme po vrácení karet na konci dovolené obdrželi zpět. Tato karta nám umožnila v následujících dnech využívat deset zařízení. Ve Fieberbrunnu kabinkovou lanovku Streuböden, krytý i venkovní bazén, koupaliště u Lauchsee, minigolf a minizoo Tierpark, v St. Jakob im Haus Familienland Pillerseetal, v St. Ulrich am Pillersee sedačkovou lanovku Buchensteinwand a krytý bazén se saunou, ve Waidringu kabinovou lanovku Steinplatte.

U pokladny jsme ještě dostali po předložení Pillerseetalcard zpáteční jízdenku na lanovku [jízdenka]. Gondoly byly seskupeny po čtyřech a vyvezly nás ve dvou úsecích těsně pod Lärchfilzkogel (1654 m). Nahoře jsme měli nádherné výhledy na blízké horské celky. Viděli jsme Loferer Steinberge, Leoganger Steinberge, Wilder Kaiser a Chiemgauské Alpy s vrcholem Steinplatte (1869 m). My jsme byli v Kitzbühelských Alpách, ze kterých jsme obdivovali vrcholy Spielberghorn (2044 m), Marokka (1992 m), Henne (2078 m) a Wildseeloder (2219 m). V dohledu jsme měli i Wildseeloderhaus a nad ním Horské sedlo Seenieder (1933 m). Sešli jsme k rozcestí pod vrcholem Lärchfilzkogel, odkud se dalo sejít dolů k mezistanici a dále do Fieberbrunnu. My jsme pokračovali dolů o přibližně 100 metrů níž k potoku Masgraben.

Kabinková lanovka Streuböden
Kabinková lanovka Streuböden
Wildalm a Wildseeloder
Wildalm a Wildseeloder
Kaple u Wildseeloderhaus
Kaple u Wildseeloderhaus
Skalní soutěska pod Wildseeloder
Skalní soutěska pod Wildseeloder

Masgraben jsme přešli po pohodlné lávce vedoucí k Wildalm. Na této alpské pastvině bylo roztroušeno několik horských chat. Dalo se odtud sejít dolů alpskými pastvinami několika cestami do Fieberbrunnu. My jsme začali stoupat nahoru k Wildseeloderhaus. Výhledy dolů byly úchvatné. Pod námi Wildalm, za ní Lärchfilzkogel, za ním Buchensteinwand (1462 m) a v pozadí horský masiv Loferer Steinberge. Po pravé straně byl čím dál blíž Wildseeloder s křížem na vrcholu. Prošli jsme malou skalní soutěskou a před námi stála chata Wildseeloderhaus, vedle ní kaplička a za ní se třpytilo křišťálově čisté horské jezero Wildsee. V trávě jsme poznávali úpolín nejvyšší, hořec jarní, huseník alpský, všivec přeslenivý, pomněnku vysokohorskou, pěnišník rezavý, silenku bezlodyžnou, trávničku alpskou, blatouch bahenní, koulenku srdcolistou, úročník bolhoj a další zástupce alpské květeny.

Geißstein (2363 m)
Geißstein (2363 m)
Stuckkogel a Kitzbühler Horn
Stuckkogel a Kitzbühler Horn
Wildseeloder (2119 m)
Wildseeloder (2119 m)
Wildsee a Henne (2078 m)
Wildsee a Henne (2078 m)

Chata byla postavená z kamene v roce 1892 v nadmořské výšce 1854 m. Hladina jezera Wildsee je o něco níž, v nadmořské výšce 1847 m. Maximální hloubka je 11 m. Jedná se o typické karové jezero vytvořené ledovcem v poslední době ledové. Jezero je sevřené mezi vrcholy Henne a Wildseeloder, mezi kterými je na jihu horské sedlo Seenieder. Po krátkém odpočinku jsme začali stoupat travnatým svahem nad jezerem. Občas jsme se za námahu odměnili pohledem dolů na hladinu jezera o rozloze 2,5 ha a nad ním se vypínající vrchol Henne. Po pravé straně jsme viděli Hoher Mahdstein (2063 m) a pod ním sněhové jazyky. Stezka se začala více klikatit a před námi se otevřela soutěska ve skalách, nad kterými kroužilo kavče žlutozobé. Schůdky z kulatiny v soutěsce nás dovedly na horský hřeben, ze kterého jsme měli výhledy široko daleko na alpskou scenérii.

Stezka sněhovými poli
Stezka sněhovými poli
Wildsee a Wildseeloderhaus
Wildsee a Wildseeloderhaus
Wildseeloderhaus
Wildseeloderhaus
Wildalm
Wildalm

Po horském hřebenu jsme došli až na vrchol Wildseeloder s vrcholovým křížem. Za náročný výstup jsme byli odměněni výhledy i na další část Kitzbühelských Alp. Před sebou jsme měli Kitzbühler Horn (1996 m), Stuckkogel (1888 m), Brunnerkogel (1749 m), Geißstein (2363 m), Großer Gebra (2057 m), Hoher Mahdstein, Henne a Spielberghorn. Samozřejmě i další horské masivy, které jsme pozorovali při výstupu. Na jihu a jihovýchodě se v dáli táhl pás zasněžených vrcholků Vysokých Taur. Na jihovýchodě dominoval Großglockner (3798 m), na jihozápadě Großvenediger (3657 m). Po krátkém odpočinku jsme zahájili sestup k Wildsee přes sněžná pole a horské sedlo Seenieder. Na hřebeni jsme pozorvali na pastvě ovce v nadmořské výšce přesahující 2000 m. Ty jsme viděli i v dálce těsně pod vrcholem Henne.

V oblasti porostu kleče se nám naskytl nejkrásnější pohled na Wildsee s chatou Wildseeloderhaus a s Loferer Steinberge v pozadí. V jezeře jsme pozorovali pstruhy jezerní včetně potěru. Od chaty jsme sestoupili k Wildalm a odtud vystoupili pod Lärchfilzkogel k horní stanici kabinkové lanovky Streuböden, kterou jsme sjeli dolů do Lindau. Zbytek dne jsme strávili na minigolfu, který jsme měli v ceně Pillerseetalcard. Po večeři jsme z balkonu dlouho pozorovali Kitzbüheler Horn, cíl našeho zítřejšího výletu.

Fotogalerie: Wildseeloder