KITZBÜHELER HORN

Vrchol v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Kitzbüheler Horn

Během druhého výletu jsme pokračovali v poznávání Kitzbühelských Alp. Naším cílem byl Kitzbüheler Horn, 1966 m vysoká hora nad světoznámým tyrolských střediskem Kitzbühel. Počasí nám moc nepřálo, přesto jsme se vydali po silnici B164 do St. Johann in Tirol a následně po silnici B161 do Kitzbühelu. Nevysvětlitelně jsme zazmatkovali a v Oberndorf in Tirol jsme odbočili k lanovce, kterou jsme viděli ze silnice na svahu Kitzbüheler Hornu. Brzy jsme zjistili, že to nebyla ta správná. Podívali jsme se na panorama Wilder Kaiser a popojeli jsme o kousek dál k nádraží v Kitzbühelu, za kterým vedla na Kitzbüheler Horn ta správná lanovka. Za € 8,40 jsme si zakoupili jízdenku na první část kabinkové lanovky z údolí na Pletzeralm [jízdenka] a vydali jsme se vzhůru k hoře s nepřehlédnutelnou 102 m vysokou televizní věží patřící ORF.

Bohužel už během cesty lanovkou se rozpršelo, proto jsme se usadili na lavičce ve stanici a hodinu jsme počkali na příznivější počasí. Vyplatilo se nám to. Déšť přešel a mlhu začalo rozpouštět sluníčko. Výhledy byly ještě částečně zakryty obláčky, ale i tak jsme rozpoznávali vrcholky Wilder Kaiser a náš cíl Kitzbüheler Horn. U studánky vybudované v roce 2005 jsme si doplnili zásoby vody, prošli jsme pod druhým úsekem kabinkové lanovky směřující k Alpnehaus a vstoupili jsme do lesa, kterým nás vedla cesta v dolních partiích hory. Prohlédli jsme si loveckou chatu zasazenou v lese a postupně jsme les opustili. Nad Kitzbühelem jsme spatřili vrchol Steinbergkogel (1972 m) a vedle nás stále bližší Kitzbüheler Horn. K němu směřovala v pravidelných intervalech modrá kabina lanovky Horngipfelbahn, která pohodlně bez námahy vyvážela až nahoru davy turistů.

Kitzbüheler Horn (1996 m)
Kitzbüheler Horn (1996 m)
Alpenhaus (1670 m)
Alpenhaus (1670 m)
Kagring Alm
Kagring Alm
Horngipfelbahn
Horngipfelbahn

Kolem vrcholu Wilder Hag (1639 m) jsme došli ke Kagring Alm. Kolem těchto několika chat v nadmořské výšce 1634 m jsme prošli a začali jsme stoupat k Alpenhaus (1670 m). Tento horský hostinec je vrcholovou stanicí druhého úseku kabinkové lanovky a také cílem 7,5 km dlouhé panoramatické silnice, která sem stoupá mnoha serpentinami z Kitzbühelu. Místy dosahuje sklonu až 18%. Stoupali jsme dál k vrcholu. Nabízely se nám pohledy dolů do Laukentalu a na město Kitzbühel. Nad ním se zvedal nenápadný vrchol Hahnenkamm (1712 m), ze kterého každoročně startuje nejnáročnější sjezd světového poháru v alpském lyžování. V dálce jsme viděli zasněžené vrcholy Vysokých Taur. Na cestě jsme ještě pohladili poníky a vstoupili jsme do Alpské květinové zahrady, přírodního klenotu s více jak 400 druhy horských květin.

Gipfelkreuz
Gipfelkreuz
Hornkapelle
Hornkapelle
Vysílač Kitzbüheler Horn
Vysílač Kitzbüheler Horn
Kráva u vrcholu
Kráva u vrcholu

Zahrada byla otevřená v roce 1985. Eva a Toni Hofer cestovali do různých oblastí světa sbírat semena a rostliny, aby je následně zasadili do této zahrady. Mohli jsme tak vidět nejen známé alpské květiny, ale i exotické květiny z Tibetu, Hinalájí, Pyrenejí, And a Kavkazu. V zahradě byl postavený srub a vytvořená dvě umělá jezírka. Zahradou jsme stoupali dále k vcholu. Šli jsme kolem vyhlídky Gipfelkreuz s křížem na vrcholu. Vystoupili jsme na ní a pod sebou na severozápadě jsme viděli St. Johann im Tirol a za ním vrcholy Ellmauer Halt (2342 m) a Unterberghorn (1773 m). Na jihozápadě jsme měli zase jako na dlani Kitzbühel. Na dosah jsme měli i Kitzbüheler Horn a pod ním Ludwig Scheilberweg, která se klikatila mezi skálami. Kolem kabinové lanovky Horngipfelbahn jsme absolvovali poslední výstupový úsek.

Procházeli jsme kolem Hornkapelle. Stará kaple stála přímo na vrcholu Kitzbüheler Horn, v roce 1967 musela ustoupit výstavbě televizní věže. Nová kaple byla postavená kousek pod horní stanicí lanovky Horngipfelbahn. Další stavbou na vrcholu byl Gipfelhaus, ubytovací hostinec s restaurací a terasou. Nad ním už byl vysílač a kousek za vysílačem samotný vrchol. Ten nabízel panoramatický výhled na Loferer Steinberge, Berchtesgadenské Alpy, Leoganger Steinberge, Kizbühelerské Alpy, Vysoké Taury, Zillertalské Alpy, Stubaiské Alpy, Karwende, Kaisergebirge, Chiemgauské Alpy a další blízké i vzdálené horské celky. Zaujal nás vrchol Wildseeloder (2119 m), který jsme zdolali při včerejším výletu. Na Kitzbüheler Hornu se páslo i několik krav. V tomto idylickém prostředí s nádhernými výhledy jsme se usadili na lavičku, kterých kolem vrcholu bylo několik, a udělali jsme si malý piknik.

Gipfelhaus
Gipfelhaus
St. Johann in Tirol
St. Johann in Tirol
Alpenblumengarten
Alpenblumengarten
Wildseeloder (2119 m)
Wildseeloder (2119 m)

Po občerstvení a odpočinku jsme začali sestupovat dolů k mezistanici kabinkové lanovky. Prošli jsme opět Alpskou květinovou zahradou, kolem Alpenhausu a přes Kagring Alm. Cestou se nám otevíraly další a další výhledy, které jsme si mohli při sestupu vychutnat více než při výstupu. Navíc počasí už bylo výrazně lepší a výhledy neschované v obláčcích. Z Pletzeralm jsme sjeli kabinkovou lanovkou dolů do Kitzbühelu. Přes St. Johann in Tirol jsme dojeli do Fieberbrunnu, kde jsme už jen relaxovali a po večeři jsme si zahráli minigolf, který jsme měli v Pillerseetal Card. Večer jsme plánovali zítřejší výlet do Teufelsklamm a po Waidringer Panoramaweg, který nebyl nijak náročný a po dvou výstupech na vrcholy Wildseeloder a Kitzbüheler Horn byl potřeba, abychom si trochu odpočinuli.

Fotogalerie: Kitzbüheler Horn