TEUFELSKLAMM

Soutěska v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Teufelsklamm

V den příjezdu jsme navštívili údolí Pillerseetal poprvé, tehdy jsme se prošli kolem Pillersee. Podruhé jsme se ho rozhodli navštívit po dvou náročných výletech, kdy jsme vystoupili na Wildseeloder a Kitzbüheler Horn. Pro tento odpočinkový den jsme si naplánovali výlet do soutěsky Teufelsklamm a procházku po Waidringer Panoramaweg v severní části údolí Pillerseetal. Přes St. Jakob in Haus a St. Ulrich am Pillersee jsme dojeli k jezeru Pillersee a kousek za ním jsme zaparkovali u Včelí naučné stezky v místě, kde se Steinberggraben vlévá do Grießelbachu. Právě tady probíhal program Tatzi Clubu, který je určený pro děti pobývající v údolí Pillerseetal. Tatzi Club je v ceně Pillerseetalcard. Děti tady rýžovaly zlato v Steinberggraben společně s maskotem dětského klubu, s dráčkem Tatzi.

My jsme se vydali proti proudu Steinberggraben po Waidringer Panoramaweg, která nás po necelém půl kilometru dovedla k rozcestí u soutěsky Teufelsklamm. Opustili jsme pohodlnou Waidringer Panoramaweg a po úzké pěšince vedoucí hustým porostem jsme šli k soutěsce. V závěru byla u skály cesta zajištěna lanem. Soutěska Teufelsklamm, Ďáblova rokle, je významná svou horskou flórou, roste tady několik druhů orchideí, a skalními útvary. Na začátku soutěsky nás uvítal dřevěný ďábel, který se na nás díval ze skalního výklenku. V chladné úzké soutěsce byla instalovaná dřevěná vyhlídková plošina, ze které jsme si celou soutěsku prohlédli. Před námi, pod námi i za námi protékal divoký Steinberggraben, který tvořil četné vodopády a kaskády. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět k rozcestí na Waidringer Panoramaweg.

Teufelsklamm
Teufelsklamm
Vyhlídková plošina
Vyhlídková plošina
Steinplatte (1869 m)
Steinplatte (1869 m)
Kitzgrabenjagdhütte
Kitzgrabenjagdhütte

Po Waidringer Panoramaweg jsme stoupali blíže k vrcholkům Loferer Steinberge. Před námi jsme spatřili v plné své kráse Zwölferhörndl (2105 m). Překročili jsme Steinberggraben, ještě jsme se podívali dolů jeho kamenným řečištěm směrem k Teufelsklamm a pokračovali jsme už převáženě po vrstevnici pohodlnou vyhlídkovou cestou. Před sebou jsme sledovali Steinplatte (1869 m), ležící v rakouské části Chiemgauských Alp. V údolí pod námi jsme uviděli Rechensau a nad ním vrchol Hochgründberg (1495 m). Překročili jsme Schöttlbach, který spadal do údolí vodpádem ze skalní stěny. Ve směru jeho toku jsme v údolí viděli Schöttl. Došli jsme ke Kitzgrabenjagdhütte (1110 m). Tydy začíná výstupová trasa na vrchol Brunnkopf (1799 m). My jsme popošli k Seisenbachu, na kterém byl moc pěkný vodopád, spadající dolů ze skalní stěny.

Vodopád na Seisenbachu
Vodopád na Seisenbachu
Schöttl
Schöttl
Kostel Sankt Adolari
Kostel Sankt Adolari
Včelí naučná stezka
Včelí naučná stezka

Opustili jsme Waidringer Panoramaweg a kolem Kitzgrabenjagdhütte jsme začali sestupovat do údolí Pillerseetal. Překročili jsme Schöttlbach a došli jsme do Schöttlu. Tvořilo ho několik stavení. Před námi byly vrcholy Loferer Steinberge. Poznávali jsme Großes Rothorn (2409 m) a Seehorn (2155 m). Došli jsme ke Grießelbachu, který byl v těchto místech divoký a mezi kameny si razil cestu údolím. Naši okružní cestu jsme zakončili pohledem na kostel Sankt Adolari z roku 1407. První kostel byl v těchto místech zmíněný už v roce 1073. Ještě před odjezdem jsme si prošli včelí naučnou stezku, která nás informovala o všem, co se týkalo včel, medu a ochrany životního prostředí. Měli jsme možnost se seznámit s druhy včel, se skladbou těla včely, ale i s úly a jejich součástmi. Do jednoho, který byl vybudovaný v malé chatce, jsme mohli pořes okénko nahlédnout.

Přejeli jsme do St. Ulrich am Pillersee. Už v 10. století osídlili tuto oblast bavorské kmeny a ve 12. století mniši z kláštera Rott am Inn. Obec získala název podle svatého Ulricha z Augsburgu. V roce 1377 zde stál hostinec, v té době jediný v údolí Pillerseetal. V roce 1803 přešla obec z kláštera Rott na tyrolského panovníka. V roce 1911 se začala budovat silnice údolím a za dvacet let byla dokončena. V St. Ulrich am Pillersee jsme si prohlédli kašnu před pobočkou Reiffeisen bank a Musikpavilon. Posadili jsme se na lavičky a pozorovali jsme vrcholy Seehorn a Heimkehrerkreuz (2030 m), které se zvedaly do oblak přímo nad námi. Pěkný pohled byl také na Westliches Geiselhorn (2291 m). Přes St. Jakob in Haus jsme dojeli zpět do Fieberbrunnu. Do večeře jsme se prošli po městě a po večeři jsme si zahráli minigolf.

Fotogalerie: Teufelsklamm