SCHMIDT-ZABIEROW HÜTTE

Horská chata v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Schmidt-Zabierow Hütte

Po vysokohorských výletech, během kterých jsme vystoupili na Wildseeloder a Kitzbüheler Horn a odpočinkovém dni, nás čekal další vysokohorský výstup, tentokrát do nitra Loferer Steinberge k vysokohorské chatě Schmidt-Zabierow Hütte. Ta leží v nadmořské výšce 1966 m obklopená dvoutisícovkami Breithorn (2415 m), Mitterhorn (2506 m), Nackter Hund (2372 m), Großes Reifhorn (2488 m), Kreuzreifhorn (2465 m) a Großes Ochsenhorn (2511 m). Je výchozím bodem pro zdolání těchto vrcholů. Údolím Pillerseetal jsme přejeli do Waidringu a odtud přes Pass Strub (675 m) do Loferu. Zaparkovali jsme na malém turistickém parkovišti v Loferer Hochtal. Potkali jsme místního horala, který se díval střídavě na hodinky a na nás a neustále při tom kroutil hlavou. Až později jsme zjistili proč. Bylo něco po deváté hodině a my jsme zahájili výstup.

Stezkou jsme stoupali nejdříve lesem pod pásmem skal Schwarze Wand. Často jsme měli výhled na práh před námi nazvaný Unteres Tret a nad ním Breithorn. Pohledem za nás jsme spatřili Chiemgauské a Reiterské Alpy. Po pravé ruce jsme potom měli Anderlalm a Anderlkopf (1469 m). Pokračovali jsme po stezce a došli jsme ke dvěma památníkům obětem zdejších hor. Zásoby vody jsme doplnili u první studánky Erstes Wasser a po chvíli i u druhé studánky Zweites Wasser. Unteres Tret jsme zdoláváli částečně jištění lanem. Odměněni jsme byli pohledem dolů na Lofer s Alpami v pozadí. Opustili jsme pás lesa a společníky nám byly vrcholy Vorderes a Großes Ochsenhorn, Kreuzreifhorn, Breithorn, Nebelhorn (2056 m) a Alblhorn (1993 m). To už jsme spatřili i Schmidt-Zabierow Hütte.

Chiemgauské a Reiterské Alpy
Chiemgauské a Reiterské Alpy
Vorderes Ochsenhorn (2292 m)
Vorderes Ochsenhorn (2292 m)
Breithorn (2413 m)
Breithorn (2413 m)
Wehrgrubenjoch (2218 m)
Wehrgrubenjoch (2218 m)

Překonali jsme prahy Mittleres Tret a Oberes Tret a dostali jsme se do závěrečných partií našeho výstupu. Pod námi jsme viděli v plné své kráse Loferer Hochtal mezi vrcholy Anderlkopf a Rauchenberg (1293 m), před námi Kreuzreifhorn, Westliches Reifhorn (2448 m) a Nackter Hund. Mezi nimi sedlo Wehrgrubenjoch (2218 m). Pod sedlem zasněžený skalní svah. Vystoupili jsme ke Schmidt-Zabierow Hütte a na jihovýchodě jsme pozorovali za sebou poskládané Großes Ochsenhorn, Mittleres Ochsenhorn (2365 m) a Vorderes Ochsenhorn (2292 m). Posadili jsme se na lavičku před chatou, občerstvili jsme se a vychutnávali jsme si tuto nevšední atmosféru drsných loferských kamenných hor, uprostřed krasové planiny s vyprahlými vápencovými poli. Odtud je možné pokračovat po odvážně vedených zajištěných cestách na okolní vrcholy.

Kreuzreifhorn a Westliches Reifhorn
Kreuzreifhorn a Westliches Reifhorn
Vord., Mitt. a Großes Ochsenhorn
Vord., Mitt. a Großes Ochsenhorn
Schmidt-Zabierow Hütte
Schmidt-Zabierow Hütte
Stezka na Reifhorn a Ochsenhorn
Stezka na Reifhorn a Ochsenhorn

Chata Schmidt-Zabierow Hütte byla postavená na konci 19. století. Chata je ve vlastnictví německého Alpenvereinu, sekce DAV Passau. Byla otevřena začátkem září 1899 a nese jméno zakladatele sekce. V roce 1911 byla chata poprvé rozšířena o velký pokoj pro hosty a ložnici pro horské vůdce. Další rozšíření proběhlo v roce 1966, mimo jiné rozšíření sociálních zařízení. V roce 1975 bylo vybudované první rádiové spojení s údolím. V roce 1982 byly nainstalované velké vodní nádrže na pitnou vodu. V roce 1995 proběhla výstavba skladu a úložných prostor, v roce 2004 přestavba kuchyňského a sanitárního křídla. U chaty jsme také pochopili, proč nám dával místní horal najevo údiv nad časem našeho výstupu. Nad vrcholy se začaly mraky spojovat do jednoho tmavě šedého celku a občas zahřmělo. Začala se formovat bouře a posouvat se dolů k chatě.

Okamžitě jsme zahájili sestup dolů do Loferer Hochtal. Ještě několik letmých pohledů na horské celky, chatu a zasněžená pole. Rychle jsme sestupovali stejnou cestou, kterou jsme přišli. Bouře se k nám nebezpečně blížila. Bohužel nás dohnala pod Unteres Tret a promokli jsme až na kost, i když jsme byli kryti lesním porostem. Nasedli jsme do auta a přes Lofer, Pass Strub a Waidring jsme dojeli do údolí Pillerseetal a kolem Pillersee do Fieberbrunnu. Údolí bylo prosluněné a po bouřce tady zbyly jen občasné louže u silnice. Zbytek dne jsme strávili na minigolfu a po večeři jsme už jen relaxovali a střádali plány na výlet na Steinplatte a Buchensteinwand.

Fotogalerie: Schmidt-Zabierow Hütte