STEINPLATTE A BUCHENSTEINWAND

Vrcholy v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Steinplatte a Buchensteinwand

Čtvrteční výlet jsme rozdělili na několik dílčích cílů. Nejdříve jsme přes St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a kolem Pillersee přejeli celé údolí Pillerseetal do Waidringu. Tady jsme zaparkovali u Gondelbagn Steinplatte a po předložení Pillerseetalcard jsme obdrželi jízdenky na kabinovou lanovku. Červenou gondolou jsme se nechali vyvézt do nádherné oblasti náhorní plošiny mezi Tyrolskem a Bavorskem, na okraj Chiemgauských Alp. Z nadmořské výšky 780 m jsme překonali 880 výškových metrů do nadmořské výšky 1660 m. Naskytly se nám nádherné výhledy na Kitzbüheler Horn (1996 m) v pozadí s bílými vrcholky Vysokých Taur, Wilder Kaiser s nejvyšším vrcholem Ellmauer Halt (2344 m), Chiemgauské Alpy s nejvyšším vrcholem Sonntagshorn (1961 m) a samozřejmě na Loferer Steinberge.

Kolem zasněžovacích nádrží jsme se vydali po pastvinách s pasoucími se krávami a posetými ostrůvky kleče k vrcholu Steinplattengipfel (1848 m). Z vrcholu jsme se dívali dolů do údolí Pillerseetal a přímo pod námi na Waidring. Kochali jsme se pohledem na pás Vysokých Taur, kde naší pozornosti neunikl nevyšší rakouský vrchol Großglockner (3798 m). Vystoupili jsme i na samotný Steinplatte (1869). Od vrcholového kříže byl výhled na Berchtesgadenské Alpy a blízký Loferer Steinberge s vrcholy Breithorn (2413 m) a Nackter Hund (2462 m). Při cestě zpět k lanovce jsme mezi vrcholy Hochplatte (1586 m) a Hochgern (1747 m) zahlédli dokonce jezero Chiemsee v Bavorsku. Gondelbagn Steinplatte jsme sjeli do Waidringu a odtud jsme údolím Pillerseetal přejeli do St. Jakob in Haus, kde jsme zaparkovali u lanovky.

Wilder Kaiser
Wilder Kaiser
Zasněžovací nádrže
Zasněžovací nádrže
Steinplatte (1869 m)
Zasněžovací nádrže
Gondelbahn Steinplatte
Gondelbahn Steinplatte

Po předložení Pillerseetalcard jsme obdrželi jízdenky na sedačkovou lanovku 4er-Sesselbahn Buchensteinwand, která nás vyvezla k Alpengasthof Buchensteinwand. Cestou jsme měli nádherné výhledy na Karstein (1922 m), Kitzbüheler Horn, Wilder Kaiser, Loferer Steinberge, Leoganger Steinberge a dolů do údolí Pillerseetal se St. Jakob in Haus a St. Ulrich am Pillersee jako na dlani. Projížděli jsme kolem Kröpfl Alm a v závěru nad černou sjezdovkou. Na střeše Alpengasthof Buchensteinwand byl rozcestník se směry k významným evropským metropolím s udanou vzdušnou vzdáleností. Zblízka jsme pozorovali vrcholy Grosses Ochsenhorn (2511 m), Großes Rothorn (2409 m), Nackter Hund, Wildseeloder (2119 m), Spielberghorn (2044 m), Kleberkopf (1757 m) a Bürglkopf (1730 m) a v údolí jsme viděli Pillersee a za ním Steinplatte.

Loferer Steinberge
Loferer Steinberge
Alpengasthof Buchensteinwand
Berchtesgadenské Alpy
Vyhlídka a v pozadí Karstein
Vyhlídka a v pozadí Karstein
4er-Sesselbahn Buchensteinwand
4er-Sesselbahn Buchensteinwand

Vydali jsme se po vyhlídkách na panoramatické květinové cestě. Tato alpská zahrada nás nezklamala. Viděli jsme černýš lesní, jetel horský, třezalku horskou, ostropestřec mariánský, kamzičník Cluisův, zvonečník hlavatý, blatouch bahenní a další skvosty alpké květeny. Na jedné květině nám zapózoval otakárek fenyklový. Pozorovali jsme blízké i vzdálené horské celky, včetně Vysokých Taur. Naší pozornosti neunikly zasněžené třítisícovky Hoher Tenn (3368 m), Groses Wiesbachhorn (3564 m), Hinterer Bratschenkopf (3413 m), Groser Bärenkopf (3396 m) a Kitzsteinhorn (3203 m). Vrátili jsme se k lanovce a sjeli jsme dolů k Hochleiten Alm, kde nás zaujal květinový truhlík na historických sáňkách. Odtud jsme přejeli jen 1,5 km do zábavního parku Familienland, kde jsme strávili zbytek dne.

Vstup do Familienlandu jsme měli v ceně Pillerseetalcard. Majitel ho začal stavět s manželkou a třemi dětmi před více jak 10. lety. Své brány otevřel poprvé v červenci 1997. Tento rodinný zábavní park nám nabídl obrovské množství atrakcí, např. horskou dráhu, divoký raft, pirátskou loď, lov krokodýlů, westernovou houpačku, letadlový kolotoč, softbalová děla, vláček, skluzavky a mnoho dalších. Vše doplňovaly sochy pohádkových postav a minizoo s kozami a dokonce i s makakem. Vyřádění a unavení jsme se vrátili do Fieberbrunnu, kde nás na nohy postavila chutná večeře. Nabyté síly jsme využili na minigolfu. Po návratu jsme plánovali náš závěrečný výlet po alpských pastvinách z Lärchfilzkogelu do Fieberbrunnu.

Fotogalerie: Steinplatte, Buchensteinwand, Familienland