NA SKOK DO VARŠAVY

Cesta autem do Varšavy

 /  / Reporáže z cest / Varšava 2014 / Na skok do Varšavy

Pro návštěvu Varšavy jsme si vyčlenili volný den, který jsme měli v programu evropské kvalifikace Junior League. Ze Zámku Gostynin jsme se vydali přes kruhový objezd, tentokrát jiným směrem než jsme byli zvyklí cestovat do Kutna. Přes Aleje Mikołajczyka, ulice Jana Pavła II a Płocka, jsme se dostali z města Gostyniń na silnici č. 60 spojující Kutno a Płock. Po několika kilometrech jsme dojeli do městečka Łąck. Nachází se na okraji Gostynińsko - Włocławského přírodního parku. Uprostřed hlubokých lesů se zde rozprostírá šest jezer, která jsou lákadlem pro provozování vodních sportů a rybolovu. Oblíbený je tady také jezdecký sport, především parkur, a rekreační vyjížďky na koních. V okolí se nachází mnoho cyklostezek a turistických tras.

V Łącku jsme odbočili na silnici č. 577 a podél jezer Łąckie Duże, Łąckie Małe a Zdworskie jsme dojeli do městečka Gąbin. Za ním, v blízkosti lokality Konstantynów, jsme projížděli nedaleko místa, kde v letech 1974 až 1991 stála nejvyšší stavba na světě - rozhlasový a televizní vysílač Varšava. Jednalo se o kotvený stožár vysoký 646 m. V roce 1991 došlo ke zhroucení stožáru vinou chyby při výměně kotvícího lana. Své výsadní postavení ztratil stožár až v roce 2010, kdy byl ve Spojených arabskýh emirátech, v Dubaji, postaven 828 m vysoký mrakodrap Burdž Chalífa. I tak je stále druhou nejvyšší stavbou na světě, která kdy byla postavena. Přes Sanniki jsme dolejeli do vesničky Gyżice, za kterou jsme se napojili na silnici č. 50 směřující do města Sochaczew.

Automat na jízdenky
Automat na jízdenky
Parkoviště P+R Połczyńska
Parkoviště P+R Połczyńska
Tramvajová zastávka Połczyńska
Tramvajová zastávka Połczyńska
Tramvaj č. 8
Tramvaj č. 8

Sochaczew je jedno z nejstarších měst Mazovského vojvodství. Jeho historie se už píše více jak 700 let. Leží na hlavní železniční trati spojující Berlín s Moskvou. Jen kousek od hranic města, v Żelazowa Wola, se narodil Fryderyk Franciszek Chopin, nejznámější polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos. Později si jméno změnil na Frédéric François Chopin. Severovýchodně od města se rozprostírá Národní park Kampinoski. Největší turistickou atrakcí města je úzkorozchodná železnice, která byla otevřena v roce 1922 mezi Sochaczew a Tulowice. V roce 1984 byly pravidelné spoje zrušeny a vzniklo muzeum s mimořádnými vyjížďkami do stanice Wilcze Tułowskie. Napojili jsme se na silnici č. 92 směřující z Kutna do Varšavy a elegantním obchvatem jsme město objeli.

Přes Błonie a Ożarów Mazowiecki jsme dojeli na předměstí Varšavy. Po ulici Połczyńska jsme jeli dále směrem k centru. Minuli jsme hypermarket Tesco a po několika kilometrech jsme zaparkovali na parkovišti P+R Połczyńska, těsně před hypermarketem Real. Parkoviště je v provozu denně od 4:30 do 2:30 a k dispozici je 500 parkovacích míst. V automatu u vjezdu na parkoviště jsme si zakoupili denní jízdenku (Bilet dobowy) za 26,00 zł pro zóny 1 a 2. Později jsme zjistili, že nám stačila jedna zóna za 15,00 zł. Denní jízdenka nám umožnila bezplatné parkování na parkovišti P+R. Nastoupili jsme do tramvaje č. 8, která nás dovezla do centra Varšavy, na zastávku Centrum, v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží Warszawa Centralna a dominanty města - Palac Kultury i Nauki.

Fotogalerie: Centrum