ZAMEK GOSTYNIN

Ubytování v Polsku

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2014 / Zamek Gostynin

Ubytování na Zamku Gostynin jsme si zajistili přes Booking. Hotel se nachází na západním okraji města, u dvou jezer na okraji lesa. Z náměstí je tam možné se dostat přes řeku Skrwa po ulici Zamkova. Podle archeologických průzkumů, se už v 6. až 8. století nacházelo na levém břehu řeky Skrwa, na kopci mezi jezery Kocioł a Czarne, opevněné hradiště s podhradím. Leželo na obchodní stezce spojující Kujavsko a Mazovsko s Podkarpatskou Rusí. Vedly tudy i jantarové a solné stezky. Hradiště rozšířil Konrád I. Mazovský. V roce 1300 hrad obléhal český král Václav II. a v roce 1326 polský král Vladislav I. Lokýtek. V roce 1329 se obvod hradu stal kastelánií a prvním kastelánem byl Paweł. Prvním vévodou z Gostyninu byl Siemovít III, který začal stavět nový hrad na kopci. První vznikla věž s obrannou a obytnou funkcí. Na pravém břehu řeky Skrwa vznikla nová osada.

Siemovít IV udělil v roce 1382 Gostyninu městská práva. Život se soustředil kolem tržiště v nové osadě. Do nového kostela sv. Martina byla přenesená fara a pevnost u jezera Czarne ztratila význam. Hrad Gostynin se stal oblíbeným sídlem Siemovíta IV. Na přelomu 14. a 15. století začala expanze hradu. Nádvoří bylo obehnané čtyřbokou zdí a na severovýchodním rohu byla postavená zděná věž. Severní podhradí bylo obehnané dřevěným a zemním valem a stalo se hospodářskou základnou hradu. Siemowít IV doufal, že se ožení s Hedvikou z Anjou a stane se polským králem. Proti tomu byla šlechta z Malopolska. Siemovít IV chtěl Hedviku unést a donutit ke sňatku. Byl však poražený a Hedvika si vzala Vladislava II. Jagellonského. Siemovít IV si vzal jeho sestru Aleksandru a dvakrát polského krále a litevského velkoknížete hostil v letech 1414 a 1419 na hradě Gostynin. V roce 1426 zemřel.

Novogotický kostel
Novogotický kostel
Hotel
Hotel
Nádvoří
Nádvoří
Vodní příkop
Vodní příkop

V roce 1462 byl Gostynin začleněný do polského království, když obyvatelé složili králi Kazimíru IV. Jagellonskému přísahu věrnosti koruně. Na přelomu 15. a 16. století byl Gostynin v největším rozkvětu. V roce 1520 získal od Zikmunda I. Starého právo k okolním lesům. Hrad byl rozšířený až na 36 komnat a u padacího mostu vznikla zbrojnice. V roce 1612 byl na hradě uvězněný bývalý ruský car Vasilij IV. Ivanovič Šujskij a jeho dva bratři Dimitrij a Ivan. Vasilij a Dimitrij tam i zemřeli, Ivan se vrátil do Ruska. Gostynin začal upadat během Malé severní války. Město i hrad byly poškozené. K dalšímu poškození došlo v roce 1772. V roce 1793 se města zmocnila pruská armáda. V roce 1809 vypukl požár. Město začalo opět vzkvétat od roku 1824, kdy se tady usadilo 105 německých soukeníků s rodinami. Vznikla prádelna a barvírna.

Sloupový sál
Sloupový sál
Schodiště do věže
Schodiště do věže
Jezero
Jezero
Jezero
Jezero

V roce 1824 byla zřícenina hradu, kterou tvořila věž a část zdí, předaná městu, které mělo hrad přestavět na evangelický kostel. Práce trvaly šest let. Po druhé světové válce byl na hradě postavený římskokatolický kostel, který zde fungoval až do roku 1978. V současné době slouží hrad po rekonstrukci jako hotel a konferenční centrum. Nabízí ubytování ve dvou dvojlůžkových pokojích s manželskou postelí, v šesti dvojlůžkových pokojích se samostatnými postelemi a ve dvou apartmánech. Všechny pokoje jsou vybavené TV, telefonem a koupelnou se sprchovým koutem a WC. V celém hotelu je Wifi připojení k internetu. Recepce je v provozu 24 hodin denně, poskytuje turistické informace. K dispozici jsou terasa, zahrada a prostory pro piknik s krbem. Parkování je zdarma před hotelem.

Ubytování jsme měli se snídaní, která byla formou bufetu ve Sloupovém sále. Párky, smažená vejce aj. nám přinesla obsluha podle toho, co jsme si vybrali. Z hotelu jsme jezdili do Kutna na základní část Junior League, po jejím skončení jsme se přemístili na play-off do bližšího Hotel Dwór Sójki. Kromě prohlídky Kutna jsme podnikli výlety i do nejbližšího okolí. Navštivili jsme město Leczyca, vesnice Tum, Kwiatkówek a Besiekiery. K večeru jsme se procházeli k jezeru nebo do centra Gostyninu. Jeden den jsme podnikli výlet do Varšavy.

Fotogalerie: Zamek Gostynin