CENTRUM

Část Varšavy

 /  / Reporáže z cest / Varšava 2014 / Centrum

Vystoupili jsme z tramvaje a ocitli jsme se v Manhattanu nad Vislou. Tak často Poláci nazývají centrum Varšavy, ve kterém v poslední době vyrostly moderní mrakodrapy. Před námi se tyčil Hotel Marriott (140 m, 42 podlaží), hned vedle Oxford Tower (140 m, 46 podlaží) a za nimi ORCO Tower (115 m, 27 podlaží). Na druhé straně administrativní budova komplexu Złote Tarasy (105 m, 26 podlaží), následovala nedávno postavená elegantně prohnutá Złota 44 (192 m, 54 podlaží) - druhá nejvyšší budova ve Varšavě s 266 byty, Hotel Inter Continental (154 m, 45 podlaží) s nejvýše položeným vnitřním bazénem v Evropě, nejprestižnější Financial Center (144 m, 35 podlaží), TP S.A. Tower (128 m, 30 podlaží) a Cosmopolitan Twarda 2/4 (160 m, 46 podlaží) s 252 byty.

Podchodem jsme podešli Aleje Jerozolimskie do budovy hlavního varšavského vlakového nádraží Warszawa Centralna. Jeho výstavba byla zahájena v roce 1972 a narychlo dokončena v roce 1975 z důvodu návštěvy Leonida Iljiče Brežněva. To mělo za následek řadu stavebních nedostatků, které se pak musely později opravovat. Nádraží mělo na svou dobu řadu pokročilých prvků jako pojízdné schody, automatické dveře nebo výtahy. Další úpravy byly provedeny před fotbalovým Euro 2012. Nádraží má čtyři podzemní nástupiště s osmi kolejemi. Jezdí sem převážně mezinárodní a dálkové vnitrostátní spoje. 1. ledna 2000 byla jako jedna z mála veřejných budov ve Varšavě postižena chybou Y2K. Hlavní informační tabule byla z toho důvodu na 24 hodin vypnuta.

Złote Tarasy
Złote Tarasy
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki
Nádraží Warszawa Centralna
Nádraží Warszawa Centralna
Złota 44 a Hotel Inter Continental
Złota 44 a Hotel Inter Continental

Nádražní budovou jsme prošli do areálu komplexu Złote Tarasy skládajícího se z několika vzájemně propojených budov. Jedná se o jedinečné nákupní a zábavní centrum se zcela mimořádně vyřešenou střechou ve tvaru prosklené vlny, která se nad zdejší plaza vznáší jako pavoučí síť. Nachází se zde více jak 200 obchodů, 40 restaurací a 8 multikin. Z obchodů jsou to např. Hugo Boss, Marks & Spencers, Body Shop nebo Van Graf. V komplexu se nachází supermarket Carrefour a také první polská Hard Rock Café. Nechybí samozřejmě fastfoody KFC, Subway, McDonald's a Burger King. Samozřejmostí jsou služby všeho druhu. Ještě jeden pohled na centrální část s unikátní střechou a následoval obrat o 180 stupňů. A skok po časové ose o více jak 50 let zpět.

Před námi se zvedala do oblak nejvyšší budova ve Varšavě a současně v celém Polsku - Pałac Kultury i Nauki, Palác kultury a vědy (237 m, 44 podlaží). Tato památka socialistického realismu - dar sovětských národů - z roku 1955 kontrastuje s okolními moderními mrakodrapy. Při stavbě byla použita ocel, beton, cihla, keramika, kámen a dřevo. Ve 30. patře ve výšce 114 m je vyhlídková plošina. Součástí budovy je televizní vysílač z roku 1994. Poslední den v roce 2000 byly v horní části paláce odhaleny druhé největší hodiny v Evropě. Čtyři kotouče mají průměr 6 metrů. Budova má 3288 místností, kongresový sál a několik muzeí. V přízemí paláce se nachází turistické informační centrum. V roce 2007 se stal palác chráněnou památkou.

Kongresový sál
Kongresový sál
Teatr Lalka
Teatr Lalka
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych

Postupně jsme obešli palác ze západní a severní strany. Míjeli jsme Pałac Młodzieży, Palác mládeže. Tuto mimoškolní vzdělávací instituci navštěvuje v současné době téměř 5000 dětí, které zde rozvíjejí vědecké, umělecké a sportovní zájmy. Hned za ním je Teatr Lalka. Divadlo bylo založeno v roce 1945 v Uzbekistánu, následující rok bylo převedeno do Krakówa a v roce 1948 do Varšavy. V roce 1955 se přestěhovalo do Paláce kultury a vědy. Prošli jsme parkem Świętokrzyski, který vznikl společně s palácem. Obdivovali jsme staré stromy, fontány, památník Janusza Korczaka a sluneční hodiny. Pohled na Palác kultury a vědy byl odtud jeden z nejkrásnějších. Míjeli jsme Kościół Wszystkich Świętych, úzce související s polskou a židovskou historií. Ulicí Królewska jsme vstoupili do Ogród Saski.

Fotogalerie: Centrum