CESTA NA TURECKOU RIVIÉRU

Letadlem do Turecka

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2023 / Cesta na Tureckou riviéru

Turecká riviéra na jihozápadě Turecka je známá jako Tyrkysové pobřeží. Rozprostírá se V Antalyjském zálivu u písečných břehů Středozemního moře. Po týdenním pobytu Turecko 2019 ve městě Alanya na Kleopatřině pláži, jsme tentokrát zavítali do Konakli, do plně vybaveného hotelu Nox Inn Deluxe přímo u pláže. Zájezd jsme si koupili od cestovní kanceláře Čedok. Jeho součástí byly letenky od letecké společnosti Smartwings, cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny, doprava klimatizovaným autobusem z letiště do hotelu a zpět, ubytování včetně Ultra All Inclusive a v neposlední řadě služby delegáta. Po vysokohorských túrách Jeseníky 2023 jsme se tentokrát rozhodli si především odpočinout a na výlety vyrážet jen do nejbližšího okolí našeho hotelu a na úchvatné pohoří Taurus se dívat jen z dostatečné vzdálenosti.

Odlet byl naplánovaný na 3:55. Tentokrát jsme se rozhodli jet autem a zaparkovat na letišti. V 0:30 jsme tak zahájili naši cestu do Asie, kde se Turecká riviéra rozkládá. Silnice i dálnice byly téměř prázdné, tak jsme se bez problému v krátkém čase dostali až na letiště Brno-Tuřany. U vjezdu jsme si vyzvedli parkovací lístek a vydali se hledat místo k zaparkování. Bylo plno. Některá auta parkovala i mimo parkovací stání, takže bránila bezproblémovému průjezdu. Nakonec se nám podařilo najít po opakovaném průjezdu mnoha uličkami místo v šesté řadě. Mohli jsme se tak vydat se zavazadly do odletové haly, kde za chvíli začínalo odbavení na náš let QS3804. Odletová hala byla plná, protože přibližně ve stejnou dobu odlétalo letadlo na Zakynthos a o něco dříve zpožděné letadlo do Marsa Alam. Vše od společnosti Smartwings.

Odbavení na let QS3804
Odbavení na let QS3804
Nástup do Airbus A320-232
Nástup do Airbus A320-232
Bělehrad
Bělehrad
Turecký ostrov Gökçeada
Turecký ostrov Gökçeada

U odbavovací přepážky jsme předložili pasy. Postupně jsme pokládali na pás zavazadla, která personál zvážil a označil štítkem. Následně jsme obdrželi zpět pasy s palubními lístky a zavazadlovými lístky. Přešli jsme k bezpečnostní kontrole. Tady jsme na pás vyskládali příruční zavazadla, elektroniku a kovové předměty. Prošli jsme bezpečnostním rámem a zkontrolované odložené věci jsme si zase vzali zpět. Následně jsme si už mohli zakoupit nápoje a občerstvení do letadla. Přešli jsme k pasové kontrole a potom jsme už sešli k odletové bráně. Naše měla číslo 7. Na chvíli jsme se usadili a potom už nám personál zkontroloval pasy a plaubní lístky. Nastoupili jsme do autobusu, který nás dovezl k letadlu. Po schůdcích jsme vystoupili ke dveřím a vstoupili jsme dovnitř. U dveří nás uvítala posádka tvořená převážně zaměstnanci Heston Airlines, se kterou Smartwings na tomto letu spolupracoval.

Naše letadlo byl Airbus A320-232 z roku 2005. Ve 30 řadách mělo celkem 180 sedadel. Po úvodním bezpečnostním školení jsme se ve 4:37 vznesli na noční oblohu. Převážně jsme letěli ve výšce lehce nad 10 km rychlostí nad 800 km/h. Přenesli jsme se přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Cestou jsme poznávali Segedín, Bělehrad, zimní středisko Markudjik a přehradu Beli Iskar v Rile. Zajímavé to začalo být, když jsme se dostali nad Thrácké moře. Pod námi byl řecký ostrov Sámothraké a po chvíli turecký ostrov Gökçeada. Přenesli jsme se přes průliv Dardanely a pod námi se bělaly větrné rotory. Kolem zálivu Edremit jsme se přenesli trvale nad pevninu. Viděli jsme mnoho přehrad a panorama západního Taurusu. Dominantní byl vrchol Tahtali Dagi (2366 m), nazývaný také Lýkijský Olymp. To už jsme pomalu klesali k letišti Antalya, kde jsme přistáli v 7:58 místního času.

Západní Taurus
Západní Taurus
Tahtali Dagi (2366 m)
Tahtali Dagi (2366 m)
Příletová hala
Příletová hala
Hotel Nox Inn Deluxe
Hotel Nox Inn Deluxe

Po pasové kontrole a vyzvednutí zavazadel jsme si od zástupce Čedoku u stánku cestovních kanceláří před příletovou halou převzali informace a nastoupili jsme do autobusu přistaveného do Konakli. Jeli jsme nám známou trasou z roku 2019 po čtyřproudovce D400 podél Antalyjského zálivu přes Aksu, Serik a Manavgat do Konakli. Před Çolakli jsme měli stejnou zastávku u nonstop bistra na občerstvení a toaletu. Ceny nápojů v autobuse byly lehce vyšší než v roce 2019. Cestou jsme obdivovali panorama pohoří Taurus, které se nám neustále nabízelo před námi i vedle nás. V Konakli jsme vysazovali postupně cestující v jejich hotelech. My jsme přišli na řadu jako třetí a současně poslední v pořadí. Autobus nás dovezl přímo před vstup do hotelu Nox Inn Deluxe, takže jsme to se zavazadly neměli k recepci daleko.

Fotogalerie: Cesta na Tureckou riviéru