CESTA DOMŮ

Autem z Nizozemska

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / Cesta domů

Zkrácený týden od úterý 5.6.2018 do soboty 9.6.2018 jsme strávili v nizozemském Rotterdamu. Hlavním cílem byl baseballový turnaj European Champions Cup, který probíhal na hřištích týmů Curaçao Neptunus a H.S.V. Eurostars. Kromě sledování zápasů týmu Draci Brno na tomto turnaji jsme podnikali půldenní výlety do Schiedamu, do centra Rotterdamu, do Den Haagu, do Delftu a do Kinderdijku. V neděli 10.6.2018 jsme velmi brzy ráno opustili Campanile Hotel, kde jsme byli ubytovaní, a vydali jsme se na 1140 km dlouhou cestu přes celé Německo zpět do České republiky. Dálnice se v Nizozemsku a v Německu neplatí, dálniční známku na české dálnice jsme měli vylepenou. V nádrži jsme měli ještě dostatek paliva na to, abychom dojeli k čerpací stanici za nizozemsko-německou hranicí, kde jsme tankovali i při cestě podruhé do Nizozemska.

Z Campanile Hotel jsme jeli nejdříve po Voermanweg a u Prins Alexander jsme se napojili na Hoofdweg. Projeli jsme kolem nákupního centra a na světelné křižovatce jsme odbočili doleva na Capelseweg. Po 500 m jsme se napojili na dálnici A20. Ta nás vyvedla z Rotterdamu. Před městem Gouda jsme přejeli na dálnici A12, která nás vedla kolem Ultrechtu, Ede a Arnhemu k nizozemsko-německé hranici. Tu jsme překročili kousek za Zevenaarem. Plynule jsme navázali na německou dálnici A3. Na exitu 4 jsme z dálnice sjeli a natankovali jsme za € 31,00 do plné nádrže naftu u čerpací stanice Avia, stejně jako při cestě tam. Bylo tady výrazně levněji než v Nizozemsku a na německé dálnici. Minutová zajižďka tam a minutová zajížďka zpět se určitě vyplatila. Opět jsme se napojili na dálnici A3.

Německo-česká hranice
Německo-česká hranice
Tunel Panenská
Tunel Panenská
Most Kočičí oči
Most Kočičí oči
České středohoří
České středohoří

Na dálniční křižovatce Oberhausen jsme přejeli na dálnici A2, která nás elegantně provedla hustě obydlenou oblastí Porúří v Severním Porýní-Vestfálsku, která se skládá z velkého počtu původně průmyslových měst. Jedná se o města Duisburg, Oberhausen, Bottrop, Mülheim an der Ruhr, Essen, Gelsenkirchen, Bochum, Herne, Hamm, Hagen a Dortmund. Spolu s přilehlými okresy tvoří pátou největší metropolitní oblast v Evropě. Na konci oblasti u města Kamen jsme se napojili na dálnici A1 a u města Unna na dálnici A44, která nás vedla Severním Porýním-Vestfálskem na východ. Jihovýchodně od Paderbornu jsme přejeli do Hesenska. Po půl hodině jsme se u třetího největšího města Hesenska Kasselu napojili na o něco kvalitnější dálnici A7. Po chvíli jsme opustili Hesensko a přejeli jsme do Dolního Saska.

U exitu 74 Dreieck Drammetal jsme přejeli na A38, která nás po chvíli přenesla do Durynska. Ani jsme se v něm neohřáli a už jsme jeli v Sasku-Anhaltsku. Tady jsme u Sangerhausenu udělali malou přestávku a u Mc Donald's jsme si udělali pozdní snídani. Po A38 jsme směřovali k Lipsku, před kterým jsme vjeli do Saska. Pod Lipskem jsme projeli Neuseelandem, kde se povrchové doly přeměňují na obrovskou jezerní oblast, která by měla být dokončena v roce 2060. Za Lipskem jsme se napojili na dálnici A14, která nás dovedla k saské metropoli Drážďany, kam jsme dojeli po dálnici A4. Kolem Drážďan potom po dálnici A17, ktreá nás dovedla do České republiky. Cesta přes České středohoří po dálnici D8 byla jako vždy zážitkem a pozdní oběd v Ikea Černý Most nutností. Po Šterbohoslké spojce a Jižní spojce jsme se dostali na D1, která nás dovedla domů.

Fotogalerie: Cesta do Rotterdamu a zpět