CENTRUM ROTTERDAMU

Historické centrum města v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / Centrum Rotterdamu

Po dopoledním zápase jsme z Campanile Hotel přešli na stanici metra Alexander. Použili jsme denní jízdenku určenou jen pro Rotterdam za € 8,00. Jeli jsme s ní už do Schiedam, na stadion a ze stadionu na hotel. Zelenou linkou A jsme se přemístili na stanici metra Blaak. Ta se nachází u ulice Binnenrotte, která v této části Rotterdamu vytváří velké otevřené prostranství Binnenrotteplein. V úterý a v sobotu zde probíhá trh. V okolí je celá řada zajímavých budov. Obdivovali jsme modro-bílou Centrale Bibliotheek, Ústřední knihovnu, ze které stékají ze střechy po skleněné fasádě žluté ocelové trubky. Nazývají ji také skleněným vodopádem. Zaujaly nás dvě výškové obytné věže. Tužkou nebo pastelkou nazývají Blaaktoren z roku 1984 s výraznou špičatou střechou. Vysoká je 61 m. O něco mladší je Statendam, která byla postavená v letech 2007 až 2009. Tato 22. patrová budova je vysoká 73 m.

Z historických památek nás zaujal kostel Grote of Sint-Laurenskerk. Tato bazilika je jediným pozůstatkem středověkého Rotterdamu. Postavena byla v letech 1449 až 1525. Doslova protikladem této stavby byla moderní Markthal, Tržnice. Její stavba byla zahájena v roce 2009 a dokončena o pět let později. Budova z šedého přírodního kamene má v řezu tvar podkovy. Na obou koncích má prosklenou fasádu. Vnitřní fasáda je pokryta uměleckými malbami. Kromě kryté tržnice se v komplexu nachází apartmány, obchodní prostory, restaurace a v podzemí garáž. Přešli jsme k unikátnímu komplexu budov Kijk-Kubus. Šikmé žluté kostky jsou postavené na pylonech ve tvaru šestiúhelníku. Tvar symbolizuje strom a řada domů les. Vzájemně propojených 39 kostek jsou městem ve městě. V přízemí se nachází obchody, škola i dětské hřiště. Větší kostky tvoří hostel. V ostatních jsou třípodlažní byty.

Grote of Sint-Laurenskerk
Grote of Sint-Laurenskerk
Kijk-Kubus
Kijk-Kubus
Markthal
Markthal
Oudehaven
Oudehaven

Mezi domy ve tvaru šikmé žluté kostky jsme prošli do nejstaršího přístavu v Rotterdamu. Oudehaven, Starý přístav, pochází ze 14. století. První molo bylo postavené už v roce 1350. Je v něm ukotveno mnoho historických lodí, opravované jsou v malé historické loděnici. Hned u Starého přístavu stál Witte Huis, Bílý dům. Pochází z roku 1898 a svou výškou 43 m byl ve své době nejvyšší kancelářskou budovou v Evropě. Inspirací pro jeho stavbu byly secesní mrakodrapy z Manhattanu v New Yorku. Na ploché střeše se nachází vyhlídková plošina. Vedle Bílého domu jsme spatřili červenou konstrukci zavěšeného mostu Willemsbrug přes Novou Mázu z roku 1981 s rozpětím 318 m. Název získal po nizozemském králi Willemovi III. Kolem Námořního muzea jsme se vydali k přístavu Wijnhaven z roku 1613 s ostrovem Wijnhaveneiland.

Na ostrově stála skupina mrakodrapů - Waterstadtoren (108 m), Scheepmakerstoren (88 m), The Red Apple (128 m), 100Hoog (105,5 m), The Muse (74 m) a UP: Town (107 m). Došli jsme až k mostu Regentessebrug, po kterém jsme se dostali na ostrov, ze kterého jsme přešli na ulici Boompjes lemovanou 230. vlajkami a na nábřeží Boompjeskade o několik metrů níž. Prošli jsme se kolem Nieuwe Maas, Nové Mázy. Jedná se o říční rameno řeky Rýn, které vzniklo soutokem řek Lek a Noord u Kinderdijku. Protéká Rotterdamem a za Schiedamem u Vlaardingenu se spojuje s Oude Maas, Starou Mázou. Pokračuje jako Het Scheur a v deltě Rýn-Máza se vlévá do Severního moře. Na nábřeží Boompjeskade je v létě v provozu městská pláž. Po chvíli odpočinku jsme přešli k 802 m dlouhému zavěšenému mostu Erasmusbrug z roku 1996. V jeho jižní části je největší a nejtěžší zvedací most v západní Evropě.

Red Apple a Willemswerf
Red Apple a Willemswerf
Erasmusbrug
Erasmusbrug
Stadhuis
Stadhuis
Rotterdam Centraal
Rotterdam Centraal

Po prohlídce mostu a mrakodrapů na druhé straně řeky Nové Mázy jsme přešli ke stanici metra Leuvehaven a modrou linkou E jsme přejeli na stanici Stadhuis, Radnice. Byla postavená v letech 1914 až 1920. jako jedna z mála budov v Rotterdamu přežila bombardování v květnu 1940. Radnice má rozlohu 86 x 106 m a je postavená kolem velkého nádvoří se dvěma průchody. Radnice má zvonici vysokou 71 m, která stojí nad centrální halou. Na fasádě radnice je 11 medailonů. Vedle radnice stála Hoofdpostkantoor, Hlavní pošta. Byla postavena v letech 1915 až 1923. Po pěších nákupních zónách Stadhuisplein a Korte Lijnbaan jsme došli na náměstí Krusiplein, obklopené velkými budovami. Došli jsme až k hlavnímu nádraží Rotterdam Centraal a kombinací modrého (E) a zeleného (A) metra jsme se vrátili zpět do stanice Alexander a do našeho Campanile Hotel.

Fotogalerie: Rotterdam