ROTTERDAM

Město v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / Rotterdam

Rotterdam je druhým největším městem Nizozemska. Rozkládá se v provincie Jižní Holandsko, u řeky Nová Máza, nedaleko pobřeží Severního moře, čtyři metry pod úrovní jeho hladiny. Kdysi tady stála za hrází, nizozemsky dam, u říčky Rotte, malá rybářská vesnička. Toto umístění dalo městu jméno. Během druhé světové války bylo město srovnané se zemí. Vyrostlo nové, moderní, z oceli a skla, protkané příjemnými zelenými parky a místy k odpočinku. Od vodních ploch se zvedají k oblakům moderní mrakodrapy, které daly městu jednu z přezdívek - nizozemský Manhattan. Další získal Rotterdam díky svém přístavu, který je největší v Evropě a patří k největším na světě. Rotterdam je často nazýván Branou do Evropy.

Původní osídlení se na místě současného Rotterdamu, u říčky Rotte, nacházelo v 9. století. V roce 1150 ho zničly záplavy. Začaly se budovat hráze a přehrady, které záplavám měly zabránit. U jedné z nich byla v roce 1230 založena osada. Poprvé byl Rotterdam zmíněn v roce 1283 a už v roce 1340 získal městská práva. V roce 1350 bylo město propojeno kanálem Rotterdamse Schie s dalšími většími městy na severu a nabývalo důležitosti v lodní dopravě. V roce 1563 zasáhl Rotterdam požár, ve kterém lehlo popelem mnoho významných budov. V 16. století napadli přístav Španělé a důležitost Rotterdamu upadala. Na koci 16. století však díky rozvoji textilního průmyslu a následné dopravy výrobků loděmi, získal Rotterdam svou pozici zpět. V 17. století se stal druhým nejdůležitějším obchodním střediskem v Nizozemsku. Konec 18. a začátkem 19. století byl obchod utlumený v důsledku francouské nadvlády. To se změnilo po pádu Napoleona. V 19. století se město začalo měnit v moderní centrum. V roce 1872 vznikl průplav Nová vodní cesta, Nieuwe Waterweg, a Rotterdam zažíval období největšího rozvoje. Během první světové války se město stalo díky neutralitě a strategické poloze centrem špiónů, během druhé světové války bylo město srovnáno se zemí. V následujících letech bylo znovu vystavěno. Už v roce 1945 začala výstavba nového přístavu Waalhaven. Postupně vznikaly nové mrakodrapy v centru města, v okolí potom obrovské rafinérie a chemičky.

Laurenskerk
Laurenskerk
Witte Huis
Witte Huis
Post Rotterdam
Post Rotterdam
Stadhuis
Stadhuis

Rotterdam je zelené město. Největším městkým parkem je Het Kralinse Bos. Má rozlohu přibližně 250 ha a 2/5 tvoří voda, 2/5 les a 1/5 trávníky a louky. Ideálním pro klidnou procházku nebo jízdu na kole je Het Zuiderpark. V jižní části parku je mnoho sportovišť. Dalším zážitkovým parkem je het Vroesenpark. V jeho blízkosti je Diergaarde Blijdorp, zolologická zahrada. Patří k nejkrásnějším zoologickým zahradám v Evropě. V přirozeném prostředí tady žijí zvířata od asijského deštného pralesa a africké savany až po himalájskou vysočinu a gorilí les v Kongu. V areálu je Oceanium a Acrtica. Na břehu Nové Mázy se rozkládá Het Park. Součástí parku je několik zahrad. Mnoho stromů zde má více jak 100 let. Jak v samotném městě, tak i na předměsích je celá řada dalších parků a zelených ploch. V mnoha parcích je možné grilovat, často ve vyhrazených grilovacích zónách a podle předem daných pravidel. Pravidla jsou stanovena také pro konzumaci alkoholu.

Rotterdam je důležitým železničním uzlem. Vlakové nádraží Rotterdam Centraal se nachází severně od historického centra. Nová moderní budova byla otevřená v roce 2014. Vlaky směřují do všech světových stran, jak do nejbližších měst, tak i do celého Nizozemska. Mezinárodní spoje jezdí do Antverp, Bruselu, Paříže a Lille. Mezinárodní autobusové linky, např. Flix Bus, vyjíždějí z terminálu u vlakového nádraží. Městskou dopravu zajišťuje RET. K dispozici je 5 linek metra, lodní linky, více jak 10 tramvajových linek, téměř 80 autobusových linek včetně nočních. Denní turistická jízdenka stojí € 14,50. Taxi provozuje několik společností. Cesta na letiště v Den Haag stojí € 24,00, Schiphol € 89,00 a Eindhoven € 159,00. Ve městě funguje několik autopůjčoven, viz Pronájem aut. Parkování je většinou zpoplatněno v parkovacích automatech. K dispozici jsou také parkovací domy a hlídaná parkoviště pro kola.

Stanice metra Alexander
Stanice metra Alexander
Autobus č. 32
Autobus č. 32
Stanice metra Blaak
Stanice metra Blaak
Rotterdam Centraal
Rotterdam Centraal

Nizozemská gastronomie není vyhlášená, přesto nabízí několik specialit, které jsou většinou nabízeny v rychlých občerstveních. Tradiční nizozemská kuchyně byla vždy střídmá. Neodmyslitelně k ní patří sýry, především Edammer, Gouda, Maaslander a Leerdammer. Hlavní typické jídlo je předkrm, ledově studený Syrový slaneček. Tradičním jídlem je Stamppot z brambor, zeleniny a masa nebo masové koule Bitterballen. Místní specialitou je hrachová polévka Erwtensoep nebo bramborová polévka s kapustou a uzeným salámem Boerenkool. Z vyhlášených rybích specialit je to obalovaná a fritovaná treska s majonézou Kibbeling. Ze sladkých pokrmů jsou známé minilívanečky z pohankové mouky Poffertjes a fritovaná kobliha s rozinkami Oliebol. Typickým nápojem je vaječný likér Advocaat.

Fotogalerie: Rotterdam