DELFT

Město v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / Delft

Před odpoledním zápasem European Champions Cup jsme se vypravili na dopolení poznávání historického centra města Delft. Od Campanile hotel jsme jeli k nákupnímu centru Alexandrium a za ním jsme se připojili na dálnici A20. Po té jsme jeli až k dálniční křižovatce Kleinpolderplein, odkud jsme pokračovali po dálnici A13 z Rotterdamu do Delft. Z dálnice jsme sjeli na exitu 9 Delft u obchodního domu Ikea. Tam jsme se zastavili na snídani. Po snídani jsme pokračovali jen 50 m podél dálnice a zaparkovali jsme na bezplatném parkovišti na ulici Korftlaan, na okraji parku Arboretum Heempark. Prošli jsme pod dálnicí a po Bieslandsekade jsme došli ke kanálu Rijn-Schiekanaal. Tady jsme zahájili okruh městem Delft, jedním z nejstarších historických sídel Nizozemska. Je známé svou architekturou, modrobílou keramikou fajáns z pálené hlíny a univerzitou.

Vévoda Godefroy IV, zvaný Hrbatý, tady rozšířil v roce 1071 svůj panský dvůr a vykopal první kanál. Vznikla tak osada, pojmenovaná podle delven, kopat. Osada rychle bohatla díky zemědělství, řemeslu a obchodu. V roce 1246 jí udělalil Vilém II. městská práva. V roce 1389 byl vykopán kanál Delfshavensche Schie k řece Nová Máza a spojil Delft s mořem. V roce 1536 zničil město požár. Během bojů o nezávislost na Španělsku si Princ Vilém I. Oranžský, vůdce povstalců, zvolil město za své sídlo. V roce 1572 nechal upravit rezidenci Prinsenhof a rozšířil městské opevnění. O rok později byl odražen španělský útok a v roce 1581 se Delft stal defacto hlavním městem nezávislého Nizozemska. Do konce 18. století byl Delft hlavním centrem řemesel, obchodu, výtvarného umění, vědy a kultury. V několika manufakturách se vyráběla keramika delftská modrá fajáns. V období válek manufaktury upadaly. V roce 1842 založil král Vilém II. Královskou akademii pro vzdělávání městských inženýrů. V roce 1864 ji nahradila Polytechnická škola, dnes Technická univerzita Delft.

Koepoortbrug
Koepoortbrug
Kolo s květinami
Kolo s květinami
Stadhuis
Stadhuis
Maria van Jesse Kerk
Maria van Jesse Kerk

Podél kanálu Rijn-Schiekanaal jsme došli k padacímu mostu Koepoortbrug. Svůj název získal podle krav, které byly převáděny do farem ve východní části města. Na mostě jsou čtyři lebky krav s rohy. Pokračovali jsme do centra po Nieuwe Langendijk, kterou od Oude Langendijk dělil úzký kanál. U něho nás zaujalo na hnědo natřené kolo se zavěšenými truhlíky. Po Oude Langendijk jsme došli ke kostelu Nieuwe Kerk. Kostel je největší církevní stavbou v Nizozemí a jeho věž je druhá nejvyšší. Původní dřevěný kostel zasvěcený Panně Marii byl druhý v Delftu po Oude Kerk. V roce 1396 se kolem něj začala stavět zděná bazilika zasvěcené svaté Uršule. Dokončena byla společně s věží za 100 let. V roce 1536 a 1871 udeřil do věže blesk. Po druhé události získala nynější výšku 108,75 m. V kostele je hrobka královské rodiny. Jako první zde byl pohřbený Vilém I. Oranžský.

Po náměstí nazvaném Markt, Trh, jsme došli k Stadhuis, Radnici. První budova tady stála v roce 1200, o 200 let později byla přestavěná. V roce 1536 přežila požár, v roce 1618 už ne. Radnice byla přestavěná kolem zvonice Oude steen, nejstarší budovy v Delft. Přešli jsme k historickému domu Koornbeurs. V letech 1295 až 1413 byl tady vystavěný sklep s dřevěnou halou. Ve sklepě se skladovalo maso a v hale se s ním obchodovalo. V roce 1536 hala zhořela a v roce 1650 byla postavená hala kamenná. Od začátku 20. století plnila mnoho dalších funkcí. Přešli jsme kanál Nieuwe Delft a následně Oude Delft, podél kterého jsme došli k Oude Kerk, nejstaršímu kostelu v Delft. Pochází z roku 1246 a charakterizuje ho nakloněná cihlová věž se čtyřmi nárožními věžičkami z let 1325 až 1350. Kostel prošel řadou rekonstrukcí, v roce 1921 v něm vypukl požár.

Koornbeurs
Koornbeurs
Oude Kerk
Oude Kerk
Prinsenhof
Prinsenhof
Het Wapen van Savoyen
Het Wapen van Savoyen

Naproti kostela byl palác Prinsenhof. Ve středověku byl postavený jako klášter, později sloužil jako rezidence Viléma I. Oranžského zvaného Vilém Mlčenlivý. Ten byl tady v roce 1584 zavražděn. V budově sídlí městské muzeum založené v roce 1911. V areálu se nachází kostel Waalse Kerk z roku 1414. Pokračovali jsme zpět kolem kanálu Oude Delft. Obdivovali jsme historické budovy. Het Wapen van Savoyen je velký monumenální dům se stupňovitým štítem z roku 1565. Gemeenlandshuis je pozdně gotický dům z roku 1505 s fasádou zdobenou erby. Od roku 1645 v něm sídlí vodní úřad Delfland. Sint Hippolytuskapel byla postavena na základech starší kaple a vysvěcena v roce 1412. Jongenshuis je jeden z posledních patricijských domů v Delft. Pochází z roku 1892. Stadsboterhuis z roku 1765 sloužil k obchodování s máslem.

Gemeenlandshuis
Gemeenlandshuis
Nieuwe Kerk
Nieuwe Kerk
Beestenmarkt
Beestenmarkt
Ooostpoort
Ooostpoort

Přes náměstí Markt jsme došli ke kostelu Maria van Jesse Kerk. Postavený byl v letech 1875 - 1882. Pokračovali jsme na Beestenmarkt, čtvercové náměstí, které vzniklo demolicí kláštera Minderbroederklooster. V letech 1595 až 1972 zde probíhal trh s dobytkem. Na náměstí je 24 platanů poskytujících zastínění. Kolem kanálu Molslaan a Oosteinde jsme došli k bráně Ooostpoort. Tato městská brána byla postavená kolem roku 1400, její věže byly zvýšené v 16. století. Brána je pozemní i vodní. Sousední otočný most Ooostpoortbrug pochází z roku 1514. Počkali jsme až přejede loď po kanálu Rijn-Schiekanaal, přešli jsme na druhou stranu a uzavřeli náš okruh. Po obědě v restauraci v obchodním domě Ikea jsme se přesunuli tentokrát do Capelle aan den IJseel, kde na stadionu H.S.V. Eurostars pokračoval European Champions Cup.

Fotogalerie: Delft