EUROPEAN CHAMPIONS CUP

Evropský pohár mistrů v baseballu

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / European Champions Cup

European Champions Cup je baseballový turnaj, který pořádá každý rok CEB, Confederation of European Baseball. Turnaje se účastní špičkové týmy evropských lig. První turnaj se odehrál v roce 1963 a z vítězství se radoval tým Picadero Jockey Club Barcelona. Od roku 2008 se turnaj hrál ve dvou skupinách na dvou místech a nejlepší dva týmy z každé skupiny se utkaly v tzv. Final Four. V letech 2013 až 2015 hráli mezi sebou sérii zápasů vítězové každé skupiny a od roku 2016 byl zaveden nový formát jednoho turnaje pro 8 týmů se dvěma nižšími postupovými turnaji CEB Cup a Federations Cup. Nejvíce titulů získal tým z italské Parmy, celkem 13. Druhým nejlepším týmem je Curacao Neptunus z Rotterdamu s 10. tituly a třetím nejlepším týmem je tým z italského Nettuna se 7. tituly.

V roce 2018 byl pořadatelem turnaje Curacao Neptunus v Rotterdamu. Tento tým je v nizozemské lize se svými 16. tituly historicky nejúspěšnějším týmem. Familiestadion v městské části Noord, na kterém se hrála velká část turnaje, má kapacitu 2500 diváků. Několik zápasů se odehrálo na menším stadionu týmu H.S.V. Eurostars v městečku Capelle aan den IJseel u výhodního okraje Rotterdamu. Českou republiku reprezentoval na turnaji tým Draci Brno, vítěz extraligy z roku 2017. Turnaje se zúčastnil i Lukáš. Osm týmů bylo rozděleno do dvou skupin, kde spolu sehrály zápasy každý s každým. Konečné pořadí potom určilo čtyři semifinalisty a čtyři týmy v boji o udržení. Vítězové semifinále postoupili do finále a poražení do zápasu o třetí místo. Vítězové z boje o udržení obsadili sdílené 5. místo, poražení se utkali o setrvání v Champions Cup. Poražený tým sestoupil o úroveň níž, do CEB Cup.

Stadion Curacao Neptunus
Stadion Curacao Neptunus
Stadion Curacao Neptunus
Stadion Curacao Neptunus
Stadion H.S.V. Eurostars
Stadion H.S.V. Eurostars
Stadion H.S.V. Eurostars
Stadion H.S.V. Eurostars

Draci Brno se v prvním utkání střetli s Unipol Sai Bologna z Itálie. Prohráli 1:4. Následující den se utkali s domácím týmem Curacao Neptunus, kterému podlehli 2:7. Závěrečné utkání ve skupině je čekalo s T&A San Marino. Toto velice vyrovnané utkání skončilo těsnou prohrou 11:12. Draci tak šli ze skupiny bez jediné výhry do bojů o udržení místa v Champions Cup pro Českou republiku. Zápas se odehrál v Capelle aan den IJseel a Draci se utkali s L&D Amsterdam. Tento zápas dovedli do jednoznačného vítězného konce 8:0 a zajistili si 5. sdílené místo a současně účast týmu z České republiky v následujícím ročníku. Turnaj vyhrál domácí celek Curacao Neptunus a získal tak 10. jubilejní titul. Na druhém místě skončil tým ASD Rimini a na třetím Unipol Sai Bologna, oba z Itálie. Na sestupovém místě skončilo nakonec T&A San Marino.

A  Skupina
A.S.D. Rimini (ITA) - Rouen Huskies (FRA) 12 : 5
L&D Amsterdam (NED) - VOITH Heidenheim H. (GER) 4 : 2
Rouen Huskies (FRA) - L&D Amsterdam (NED) 8 : 1
VOITH Heidenheim H. (GER) - A.S.D. Rimini (ITA) 3 : 1
Rouen Huskies (FRA) - VOITH Heidenheim H. (GER) 6 : 2
L&D Amsterdam (NED) - A.S.D. Rimini (ITA) 2 : 3
B  Skupina
UnipolSai Bologna (ITA) - Draci Brno (CZE) 4 : 1
Curaçao Neptunus (NED) - T&A San Marino (SMR) 3 : 0
T&A San Marino (SMR) - UnipolSai Bologna (ITA) 4 : 12
Draci Brno (CZE) - Curaçao Neptunus (NED) 2 : 7
Draci Brno (CZE) - T&A San Marino (SMR) 11 : 12
Curaçao Neptunus (NED) - UnipolSai Bologna (ITA) 5 : 4
O vítězství
A.S.D. Rimini (ITA) - UnipolSai Bologna (ITA) 2 : 1
Curaçao Neptunus (NED) - Rouen Huskies (FRA) 4 : 0
3. UnipolSai Bologna (ITA) - 4. Rouen Huskies (FRA) 8 : 0
1. Curaçao Neptunus (NED) - 2. A.S.D. Rimini (ITA) 5 : 0
O sestup
T&A San Marino (SMR) - 5. VOITH Heidenheim H. (GER) 5 : 6
L&D Amsterdam (NED) - 5. Draci Brno (CZE) 0 : 8
8. T&A San Marino (SMR) - 7. L&D Amsterdam (NED) 3 : 8