CESTA DO STŘEDU POLSKA

Cesta autem do Kutna

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2014 / Cesta do středu Polska

Cestu do středu Polska jsme absolvovali už v roce 2012, kdy jsme jeli Do Kutna na evropskou kvalifikaci Little League. O dva roky později jsme se tam vydali na evropskou kvalifikaci Junior League. U společnosti Allianz jsme se vybavili cestovním pojištěním léčebných výloh, úrazu, odpovědnosti a zavazadel, Lukáš navíc s výjimkou pro pojištění sportovní aktivity v rozsahu tréninků a zápasů pro hráče baseballu bez finanční odměny. Pro základní část turnaje jsme měli zajištěné ubytování v Zamek Gostynin, pro play-off v Hotel Dwór Sójki. Vše přes Booking. Rozdělení do dvou hotelů nám umožnilo v případě neúspěchu a nepostupu do play-off druhé ubytování zrušit. Lukáš měl ubytování v areálu turnaje. Na srazu u Městského baseballového stadionu v Brně jsme naložili ještě další dva hráče s vybavením a vydali jsme se na cestu.

Hned v Brně-Komárově jsme najeli na dálnici D1 ve směru na Vyškov. Ve Vyškově jsme se napojili na rychlostní silnici R46, která nás dovedla přes Prostějov do Olomouce. V Olomouci jsme přejeli na rychlostní silnici D35 a u Lipníku na Bečvou opět na dálnici D1. Za Hranicemi jsme na rozdíl od roku 2012 pokračovali dál po dálnici D1 až do Ostravy a Bohumína, kde jsme plynule navázali na polskou dálnici A1. Tato dálnice se nazývá Jantarová dálnice a v budoucnu by měla spojovat česko-polskou hranici, Katowice, Lodž a Toruň s Gdaňskem, Kdyní a Sopotami u Baltského moře. V současné době je hotový úsek po letiště v Katowicích a úsek na sever od města Lodž, kde se v okolí Lodže a Kutna nově osazovaly mýtnice. Úsek dálnice, po kterém jsme jeli my, byl bez platby mýtného.

Po dálnici A1 jsme jeli až do Gliwice, kde jsme se připojili na dálnici A4. Tato nejdelší polská dálnice vedoucí jihem Polska spojuje Německo, Polsko a Ukrajinu. Kromě dvou krátkých úseků na východě země je celá dokončená. Na dálnici A4 jsme se dlouho neohřáli. U Katowice jsme sjeli na silnici 86 a stejně jako v roce 2012 jsme kolem města Sosnowiec pokračovali do Wojkowice Kościelne, kde jsme se napojili na silnici 91. Přes Siewierz a Koziegłowy jsme dojeli do Częstochowa, Čenstochová. V tomto hlavním duchovním městě Polska je na Jasné Hoře kostel a klášter s ikonou Panny Marie Čenstochovské, jedno z nejvýznamnějších evropských poutních míst. Přes Radomsko a Kamieńsk jsme dojeli do Piotrków Trybunalski. Tady jsme už v roce 2011 odbočili směrem na Varšavu, abychom pokračovali do Litvy, kde jsme na konci roku podnikli výpravu Vilnius 2011.

Po necelých 50 km jsme dojeli do města Łódź, hlavního města Lodžského vojvodství. Po Varšavě a Krakově je třetím největším městem v Polsku. Napojili jsme se na silnici 14, která tvoří východní část městského okruhu a následně silnici 72 na severu. Ta nás dovedla opět k silnici 91, která nás vyvedla z města Łódź. Ve městě Zgierz jsme najeli na silnici 702. Projížděli jsme městem Piątek, ve kterém se nachází geometrický střed Polska. Pokračovali jsme dál do Kutna, kde jsme najeli na silnici 60 a pokračovali po východním obchvatu Kutna. Přejeli jsme potok Ochnia, železniční trať a dojeli jsme až k akvaparku, kde jsme odbočili na ulici Tadeusza Kościuszki, která nás dovedla do Evropského centra Little League. Hráči se připojili k výpravě a my jsme se vrátili na silnici 60, po které jsme dojeli do města Gostynin, kde jsme měli ubytování na Zamku Gostynin.