ŠPANĚLSKO 2019

Španělsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Španělsko 2019

Španělsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově. Ze severu ho omývá Biskajský záliv, ze západu Atlantský oceán a z východu Středozemní moře. Z pohoří dominuje náhorní plošina Meseta Central, na severu Pyreneje, na severozápadě Cordillera Cantabrica a na jihovýchodě Sierra Nevada. Nejvyšším vrcholem je Pico de Teide (3718 m) na ostrově Tenerife. Ke Španělskému království patří Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu, Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, exkláva Llívia ve Francii a severoafrické državy Ceuta a Melilla. Země je rozdělena na 17 autonomnich regionů - společenství, ve kterých je 50 provincií. Další dvě provincie Ceuta a Melilla jsou autonomní města. Hlavním městem je Madrid, oficiální měnou € a úředním jazykem španělština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět ve Španělsku. Pokud je Španělsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.02.2019, 12:36.
V červenci se chystáme do Alicante. A chtěli bychom vědět, kolik peněz si s sebou vzít. Ubytovaní budeme u známého, takže ubytování vůbec neřešíme. Letenky jsme našli za přibližně 4 tisíce. Bohužel nevíme, kolik peněz si na 8 dní vzít. Někdy budeme jíst u známého, ale někdy se také najíme někde mimo ve městě. Budeme 100% jezdit jeho autem, nebudeme si žádné půjčovat a ani nebudeme jezdit městskou dopravou. Tak by nás zajímalo, kolik si přibližně vzít peněz. Chtěli bychom ochutnat nějaké španělské speciality - paela apod. Občas si dát nějakou zmrzlinu, každý den si určitě kupovat nějakou vodu, pití. A jednou až dvakrát denně si zajít na nějaké normální jídlo. Plus přivézt nějaké suvenýry. Bude stačit třeba 5 až 6 tisíc na 8 dní? Děkuji. Karolína.

To je hodně individuální. Záleží v jakých podnicích se budete stravovat, jak často, jaké další potraviny budete nakupovat. V případě suvenýrů se to může pohybovat řádově v jednotkách až stovkách €. Informace jednou nebo dvakrát si zajdeme na jídlo, někdy budeme jíst u známého, někdy ne, je hodně nepřesná. Podle toho si to nespočítáte ani sama. Stejně tak vůbec neuvádíte kolika osob se to týká. Podívejte se na stránku hikersbay.com, kde můžete získat hrubý základní přehled. Ceny jsou samozřejmě hodně informační. Více pro Vás udělat nemůžeme.

# 19.01.2019, 19:47.
Ještě jednou děkuji. Jen jedna upřesňující otázka. Jízdenky nelze kupovat v autobuse, ale jen na prodejních místech? Mám na mysli dálkové spoje, např. Letiště Malaga - Granada nebo Granada - Cordoba atd. Děkuji za reakci. David.

Víme jen o následujících prodejních kanálech: internet, mobilní aplikace, automat, prodejní místo, prodej po telefonu, bankomaty IaCaixa a přes projekt ARPPA. Sama společnost Alsa uvádí, že jízdenku můžete zakoupit přímo v autobuse pouze v případě, že v místě odjezdu není prodejní místo nebo nejsou jízdenky k dispozici na jejich webových stránkách. Zajistíte si tak místo v autobuse. Logicky z toho tedy vyplývá, že možné to je, ale bez záruky, že Vám řidič jízdenku na konkrétní zastávce prodá.

# 02.01.2019, 19:20.
Pán Rehúrek, dovolenku plánujeme od 21. do 28.6. Chceli by sme letieť s Ryanairom, takže máme dve možnosti: 1. z Bratislavy o 9:15, prílet do Girony o 11:35 a naspäť z Girony o 6:35. 2. z Viedne o 6:35, prílet do Barcelony o 8:55 a z Barcelony 9:30, prípadne 20:50. V tomto prípade sa mi zdá jednoduchšia druhá možnosť, kedže do Viedne sa z Bratislavy dostaneme jednoduchšie než z Girony do Santa Susanny. Každopádne ďakujem za rady, budem sledovať zmeny v cestovných poriadkoch. Ďakujem a prajem pekný večer. Silvia.

V tomto případě je let do Barcelony schůdnější. Autobus Sagales odjíždí od T1 v 10:15, od T2 v 10:30, na místě budete před polednem. Jízdenka stojí € 11,20. Zpět potom jede ve 3:47 nebo v 5:17 a na letišti je po páté resp. před sedmou. Jízdenka stojí stejně. Jedná se samozřejmě o aktuální jízdní řády.

# 02.01.2019, 13:03.
Letíme koncem ledna do Andalusie. Budeme se přepravovat pomocí hromadné dopravy. Některé zákonitosti jsem již pochopil. Hodně drahá, ale rychlá doprava je vlakem - zvláště rychlostními. My budeme z převážné míry využívat autobusovou společnost Alsa, hlavně v oblastech bez vlaků. Ceny autobusů jsou však téměř stejné - nezávisle na tom, zda vyhledávám spojení za den nebo za měsíc. Můj předpoklad je, že v zimě jsou autobusy relativně nevytížené. Má otázka zní, zda je nějak finančně výhodné kupovat jízdenky na autobus přes internet, resp. o kolik přibližně jsou jízdenky dražší při nákupu v autobuse. Samozřejmě, že nákup přes internet je pohodlnější, na druhou stranu se mi nechce přesně fixovat časy kupovaných jízdenek. Děkuji za reakci. David.

Základní cena autobusů Alsa by měla být stejná ve všech prodejních kanálech. V případě internetového prodeje zaplatíte ještě rezervační poplatek. Pokud se zaregistrujete do Alsa+, od druhého nákupu ho neplatíte. Výhodou internetové rezervace je jistota místa v některých vytížených spojích včetně rezervace konkrétního místa, možnost vytištění jízdenky (na místě je třeba kupovat jízdenky v prodejních místech - jsou na výše uvedených stránkách), možnost akčních cen atd. Možnost bodového systému v Alsa+ při krátkém pobytu asi nevyužijete. My bychom rezervaci volili při cestách mezi letištěm a cílovou destinací, případně při větších přesunech.

# 01.01.2019, 20:12.
Chcela by som sa spýtať, ako sa dá dostať z letiska Girona do Santa Susanny. Príletíme o 11:35. Chodia sem pravidelné spoje? Koľko stojí cesta? Chodí pravidelný spoj aj zo Santa Susanny do Girony? Odlet je o 6:35 ráno. Alebo je výhodnejšie priletieť na letisko v Barcelone, keďže odtiaž chodia spoje priamo do Santa Susanny? Ďakujem. Silvia.

Z letiště v Girona jezdí do Santa Susana autobusy č. 601 společnosti Sagales. Bohužel tento přímý spoj mezi těmito zastávkami jede jen v 8:55 (10:22) a v opačném směru v 10:16 (11:50). Jedná se o jízdní řád platný do konce března. Můžete jet však autobusem č. 605 stejné společnosti do Lloret de Mar ve 12:00 (12:35) nebo ve 13:00 (13:35) za € 10,00, odtud autobusem Pujol za € 1,85 do Blanes. Autobusy jezdí od 6:40 do 21:40. Ve Vašem případě 12:50 resp. 13:50. Z Blanes potom jede vlak R1 Renfe do Santa Susanna. Jezdí od 6:05 do 21:55. Jízdenka stojí € 2,55. Na odlet v 6:35 hodin ráno o žádném spoji nevíme, budete muset volit pravděpodobně taxi. Spojení z letiště v Barceloně je samozřejmě lepší. Do Santa Susanna jezdí přímý autobus společnosti Segales. Konkrétně se jedná o linku č. 603, která jede z letiště T1 v 10:15 (11:50), 11:15 (12:50), 13:15 (15:20), 15:15 (16:50), 16:40 (18:40), 18:00 (20:10) a 22:15 (0:10). Jedná se o jízdní řád platný do 1.5. Z terminálu T2 jede o 15 minut později. Jízdenka stojí € 11,20. Bohužel pro odlet tento spoj také nevyužijete, první autobus jede v 3:47 a v 5:17, na letišti je přibližně za 1,5 hodiny. Pro cestu na letiště budete muset volit pravděpodobně taxi. V závorce jsou uváděny časy příjezdu. Nepsala jste termín dovolené. Pokud je po uváděných platnostech jízdních řádů, můžete si aktuální odjezdy dohledat na výše uvedených stránkách po jejich aktualizaci.