Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ŘÍM 2017 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Řím v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Říma a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ŘÍM
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  více reportáží.
 Otázky a odpovědi: Řím, Itálie, Doprava do hotelu.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -
- Předchozí - Následující -

# 06.09.2017, 10:31.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás s prosbou o radu. Dne 21.9.2017 přilétáme odpoledne na letiště Fiumicino. Ráda bych se odtud dostala do ulice Via dei Serpenti, kde jsme ubytovaní. Snažila jsem se již zorientovat a máme v blízké dostupnosti Roma Termini. Chtěla bych zvolit spoj - autobus / vlak, který nebude vázán na daný čas, se zakoupením klidně i dopředu. Poradíte mi, jakou variantu byste volil vy? Jelikož bydlíme v centru, je podle vás reálné, abychom na denní výlety vůbec nemuseli využít metro a jinou přepravu k památkám? Tím myslím dojít na Piazza San Pietro apod. Velice děkuji. Nikola.

My bychom volili autobus Terravision za € 5,00 s rezervací času. Pokud z nějakého důvodu autobus nestihnete, můžete jet dalším volným, tedy jako bez rezervace. Pro cestu zpět na letiště je ta rezervace času spíše nutností. Autobus Vás zaveze na Via Giovanni Gioliti u nádraží Termini. Přejděte před halu na Piazza dei Cinquecento a odtud jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Jízdenka na tento autobus BIT stojí € 1,50. Vystupte na druhé zastávce Nazionale / Quirinale. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Nazionale a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via dei Serpenti. Z této ulice je reálné chodit po Římě pěšky. Do Vatikánu je to 3 km, k Colosseo 700 m, k Fontana di Trevi 900 m, k Galeria Borghese 2,5 km, ke Španělským schodům 1,5 km atd.

# 06.09.2017, 10:16.
Pane Řehůřku, v září letíme do Říma. Poprosila bych Vás o radu ohledně cesty z letiště Ciampino do Via Tunisi 4, Vaticano Prati, kde máme ubytování. Dají se koupit někde na letišti nebo tam na zastávce jízdenky? Ještě se chci zeptat, zda prohlídka Colosseo je s průvodcem nebo volná? Moc děkuji za Váš čas a radu. S pozdravem Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Ottaviano. Od metra jděte po Via Giulio Cesare západním směrem a po na ní navazující Via Candia. Po necelých 500. metrech odbočte doleva na Via Tunisi. Na konci uvidíte vatikánskou zeď a schodiště. Vaše ubytování je u toho schodiště. Jízdenku na autobus Atral zakoupíte na stánku v hale nebo i u řidiče. Jízdenku na metro zakoupíte na pokladně ATAC na Anagnina nebo v automatu. Vstup do Colosseo je individuální. Dají se ale zakoupit i průvodcované prohlídky.

# 06.09.2017, 08:58.
Mohu Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostanu z letiště Ciampino na adresu ubytování Via Castelfidardo 32, hotel Castelfidardo? Děkuji mnohokrát za odpověď. Klára.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud, z Piazza dei Cinquecento, jeďte jednu zastávku autobusem č. 90 směr Labia. Vystupte na zastávce Volturno / Cernaia. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Od zastávky se vydejte doprava po Via Cernaia a odbočte do třetí ulice vpravo - Via Castelfidardo. Hotel Castelfidardo je po pravé straně. Nemá číslo popisné 32, ale 31.

# 05.09.2017, 10:13.
Chcel by som sa spýtať na zopár otázok ohľadom Vatikanu / Ríma. V Ríme budeme od 14.9.2017 do 19.9.2017 ubytovaný v Radisson Blues Hotel, Via Filippo Turati 171 a priletíme na letisko Rome Fiumicino o 14:20 s odletom o 21:40. Doprava z letiska a na letisko - autobus Terravision na Termini, alebo je iná lepšia možnosť? Manželka je zdravotne ťažko postihnutá osoba - ZŤP, ale je bez problémov mobilná. Čítal som na web stránke vatikánskych múzeí, že osoby ZŤP tam majú vstup zdarma aj so sprievodcom, platím tam aj náš slovenský preukaz ZŤP-S so sprievodcom? Treba nejaké dodatočné doklady k preukázaniu ZŤP? Poradíte nám aj iné miesta v Ríme / Vatikáne, kde je vstup pre ZŤP zadarmo? Platia tieto preukazy pre občanov EU aj v Ríme? Poraďte nám prosím nejaký vhodný program na 5 dní alebo link, určite ste to už písal miliónkrát, poprípade dôležite rady na cestu do Ríma. Máme v úmysle si kúpiť Roma Pass - existuje iné vhodnejšie riešenie v prípade ZŤP-S? Poprosím aj o radu ohľadne reštaurácií. Existujú nejaké smartphonové aplikácie, ktoré sú nápomocné v Ríme? Ďakujem veľmi pekne za váž čas a porozumenie. S pozdravom Martin.

Ano, vhodná doprava je Terravision i z důvodu blízkosti terminálu. Nezapomeňte cestování osoby se zdravotním postižením nahlásit už při rezervaci. Informace o vstupech pro zdravotně postižené osoby najdete v naší odpovědi ze dne 09.03.2017, 17:40. Konkrétně Vatikánská muzea mají informace v článku Visitatori con disabilita. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Vzhledem k možnosti vstupu zdarma včetně doprovázející osoby se Roma Pass zřejmě nevyplatí. Výhodnější řešení než vstup zdarma neexistuje. Informace o stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Aplikace samozřejmě existují, např. Rome Travel Guide, WC Rome, Water Finder in Rome apod.

# 04.09.2017, 22:57.
Pane Řehůřku, mohl byste mi prosím poradit s dopravou v Římě? Potřebuji jezdit přibližně měsíc každé ráno do školy na 9:00. Ubytování mám na adrese Viale Aldo Ballarin 35 a jedu do Via del Teatro Valle 20. Viděla jsem nějaký autobus č. 30 Express, ale potřebovala bych jízdní řád a zastávky. Moc děkuji. Eva.

Vzhledem k lokalitám je to na dopravu náročné. Počítejte přibližně s hodinou na cestu. Z místa ubytování jděte po Viale Aldo Balarin mezi budovami na Viale del Tintoretto k zastávce autobusu č. 716. Je to přibližně 400 m. Jeďte směr Teatro Marcello. Vystupte na zastávce Petroselli, odkud pokračujte autobusem č. 81 směr Risorgimento nebo 628 směr Volpi / Farnesina. Vystupte na zastávce Rina Scimento. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu na Piazza di Sant' Andrea della Valle. Na jeho okraji jděte po náměstí doleva na Largo del Teatro Valle. Hned vlevo je Via del Teatro Valle a na ní druhý vchod vlevo je Vaše cílová adresa. Autobus č. 716 jezdí většinou 4x do hodiny, autobus č. 81 jezdí většinou 5x do hodiny a autobus č. 628 jezdí většinou 4x do hodiny. Autobus č. 30 je relativně rychlejší řešení, nejbližší zastávka je ale od Vašeho ubytování něco málo přes 1,5 km. Řešením může být jet z výše uvedené zastávky autobusem č. 767 a vystoupit na Europa / Tolstoi. Odtud přejít na Via Cristoforo Colombo a ze zastávky Colombo / Europa jet autobusem č. 30 směr Clodio. Vystoupit musíte na Argentina a odtud pěšky po Corso Vittorio Emanuele II, Via Monterone a Via dei Redentoristi k cílové adrese. Vzhledem k přestupům a pěším přechodům si časově moc nepomůžete. Autobus č. 767 jezdí většinou 3x do hodiny, autobus č. 30 jezdí většinou 6x do hodiny. Všechny zmíněné autobusy jezdí od 5:30 do půlnoci každý den, kromě autobusu č. 30, který nejezdí v neděli. Jízdní řády se zastávkami najdete na ATAC.

# 04.09.2017, 13:11.
Chystáme se se ženou po druhé do Říma. Krásné město. Rád bych se zeptal, zda existuje nějaká možnost projít Vatikánská muzea s českým průvodcem. Klidně bychom se přidali i ke skupině, samozřejmě počítáme s určitým doplatkem. Případně prosím o radu, kam se mohu obrátit. Loni jsme byli uvnitř a moc se nám líbilo. Letos se chystáme v období od 27.9. do 1.10.2017. Děkuji. S pozdravem Lukáš.

Zkuste se obrátit na Věru Hřebíčkovou. Standardní průvodcované prohlídky realizované Musei Vaticani jsou jen v italštině, angličtině, francouzštině, němčině a španělštině.

# 04.09.2017, 11:25.
V říjnu se chystáme s přítelem navštívit Řím. Narazila jsem na Vaše skvělé stránky a pročítám všechny tipy a rady, za což děkuji. Jelikož jsem si všimla, že můžete poradit i s cestováním po Římě, chtěla bych se zeptat, jak se můžeme nejlépe dostat z letište Ciampino, na které dorazíme ve 12:00, do hotelu Mancini Shabby House. Děkuji a přeji hezký den. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 27.08.2017, 11:41. Ze zastávky Torpignattara / Ciro da Urbino jděte opačným směrem, tedy ve směru příjezdu autobusu a po přibližně 150. metrech odbočte doprava na Via Bartolino da Novara. Mancini Shabby House je na konci bloku.

# 03.09.2017, 14:06.
Chtěla bych se zeptat, zda nám pro zakoupení zlevněného vstupného do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple stačí předložit platný průkaz ISIC. Děkuji za odpověď. Barbora.

Snížené vstupné ve Vatikánských muzeích se poskytuje na základě věku od 6. do 18. let. Je tedy třeba prokázat věk. K prokázání věku by průkaz ISIC měl stačit. Nicméně minimálně budete mít cestovní doklad, tak není důvod se obávat, že by Vám nepřiznali slevu, pokud máte věk na přiznání slevy. Snížené vstupné pro studenty, kteří nejsou starší 25. let, je pro držitele platné mezinárodní studijní karty nebo jiného tištěného dokumentu prokazujícího zapsání do školy v běžném roce. ISIC by tedy měl stačit. Je to potvrzeno i na oficiální stránce ISIC a také v italské verzi ISIC.

# 02.09.2017, 17:13.
Chci se zeptat, jak je to se vstupenkami na památky? Vyplatí se koupit ty karty, které nabízejí na internetu? Roma Pass nebo Omnia Card. Lukáš.

Karty se samozřejmě vyplatí, ale při konkrétním itineráři, tj. kombinaci vstupů a dopravy. Doporučujeme si sestavit itinerář, co všechno chcete navštívit, dopravu během jednotlivých dnů a propočítat si vše s konkrétní kartou a bez karty.

# 01.09.2017, 10:40.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o pár rad spojených s plánovaným pobytem v Římě. Do Říma odlétáme 2 osoby dne 11.9. dopoledne a vracíme se dne 14.9. večer. Myslíte si, že rozpočet přibližně € 350 bude plně dostačující, když vezmeme v potaz nákup jídla, nějakou svačinu během dne, zmrzlinu a vydatnější oběd nebo večeři, dále potom vstup do několika památek - ještě jsme nepromysleli, do kterých přesně - a dopravu z letiště k ubytování a zpět? Dále máme v plánu jeden den vycestovat k moři a tam strávit celý den. Myslíte, že by se nám spíše vyplatila koupě Roma Pass na 48 nebo 72 hodin? Ubytovaní budeme na adrese Via Tuscolana 21, 00182 Roma, Italy a přemýšleli jsme, že bychom víceméně chodili pešky bez využití městské hromadné dopravy, jsme zvyklí z jiných turistických dovolených, tudíž nás chůze nezatěžuje. Z letiště se dostaneme k ubytování autobusem společnosti Atral na metro A a pojedeme na stanici Re di Roma a kousek dojdeme pěšky, že ano? Zpět pojedeme pravděpodobně z centra, cestu bychom si vyhledali operativně. Moc Vám děkuji za jakoukoliv reakci a přeji Vám krásný den. S pozdravem Barbora.

Se € 43,75 na osobu a den lze v Římě vyjít, nicméně počítejte s tím, že Vám většinu této částky pohltí stravování. Každý další vstup nebo doprava Vám sníží komfort stravování. Pokud si zakoupíte Roma Pass, připravíte se tak téměř o jednodenní rozpočet. Podle toho co píšete, se Vám ale zřejmě nevyplatí. Pokud přiletíte na letiště Ciampino, je doprava uvedena správně. Do centra se však pěšky hodně nachodíte.

# 30.08.2017, 07:09.
Chcela by som sa ešte spýtať, či sa viem aj priamo z Formia dostať na letisko Ciampino, lebo som nenašla žiadny spoj. Alebo musím ísť na Termini a odtiaľ autobusom? Ďakujem. Jana.

Veřejnou dopravou s přestupem na Termini. Přímo pouze taxi.

# 28.08.2017, 18:53.
Mohl bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z Termini k moři? Můžete mi také doporučit nějakou pláž poblíž Říma? Řím navštívíme v půlce září. Předpokládám, že v tomto období bude ještě vhodné počasí na koupání. Děkuji za odpověď. Radek.

Z Termini jeďte metrem B na Piramide nebo EUR Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. Jsou zde nejlépe dostupné pláže z centra města, celá trasa je v městské tarifu, využijete tedy standardní jízdenky.

# 27.08.2017, 11:41.
Chci se zeptat, jak se dostanu z letiště Ciampino na Via Francesco Laparelli 73 a poté zase zpět na letiště? Děkuji Vám za odpověď. Andrea.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Arco di Travertino. Odtud, z Largo Lorenzo Cuneo, jeďte autobusem č. 409 směr Stazione Tiburtina. Vystupte na Torpignattara / Ciro da Urbino. Jděte ve směru jízdy autobusu a na křižovatce odbočte doleva na Via Galeazzo Alesii. Na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Francesco Laparelli. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Zpět na letiště jeďte stejnou cestou a stejnými dopravními prostředky.

# 25.08.2017, 10:05.
Ďakujem krásne! Ešte by ma zaujímalo, či je potrebné si tie lístky na vlak do Formia kúpiť dopredu, alebo stačí namieste na stanici. Ďakujem. Jana.

Jízdenky můžete zakoupit na Termini na pokladně nebo v automatu.

# 21.08.2017, 14:10.
Nikde jsem nemohla najít seznam, z jakých památek si mohu vybrat ty první dva vstupy, které jsou zdarma, pokud si zakoupím Roma Pass na 72 hodin. Děkuji za odpověď. Tereza.

Informace včetně cen najdete na Roma Pass - Download.

# 21.08.2017, 12:59.
Pane Řehůřku, prosím o radu. Kde nejblíže vyzvednout 3. denní jízdenky, které jsem si zakoupila online na ATAC? Přílet máme na letiště Ciampino. Odtud bychom se potřebovali dostat na nádraží Termini. Je výhodnější vlakové nebo autobusové spojení z Ciampino? Děkuji za radu. Jitka.

Kartu můžete vyzvednout na pokladně ATAC na stanici metra Anagnina nebo Termini. Záleží na tom, jakou dopravu zvolíte. Můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini. Můžete jet také přímým autobusem Terravision za € 5,00. Do 3.9. probíhá výluka metra A mezi stanicemi Arco di Travertino a Termini z důvodu výstavby metra C. Stanice mezi výše uvedenými stanicemi jsou uzavřeny. Mezi výše uvedenými stanicemi funguje náhradní autobusová doprava MA4, v době provozu metra. Proto je asi vhodnější volit do 3.9. včetně Terravision.

# 20.08.2017, 18:04.
Pane Řehůřku, prosím o odpověď ohledně pláží v Lido di Ostia. Uváděl jste pláž s volným vstupem Punta Ovest. Jak se k ní dostaneme? Tipnul jsem si autobus 062, zastávka Sommergibile. Dále prosím, kolik stojí vstup na placenou pláž, případně slunečník a léhátko na pláž s volným vstupem? A ještě otázka, jak je to s jízdným po Lido di Ostia? Moc Vám děkuji za odpověď. Jan.

Ano, jedná se o zastávku LM Duca Degli Abruzzi / Sommergibile. Ceny na placených plážích jsou různé. Běžné ceny jsou následující: samotný přístup na pláž (služby jako skříňky, sprchy, plavčík) € 2,00 - € 3,00, kabinka € 9,00 - € 10,00, slunečník € 4,00 - € 6,00, lehátko € 4,00 - € 6,00. Často jsou k dispozici celé balíčky. Ceny mohou být různé v různých obdobích roku, týdne, dne. Uvedené ceny jsou jen orientační. Doprava po Lido di Ostia spadá do římské dopravy.

# 20.08.2017, 17:28.
Prosila by som o informáciu, či je možné urobiť si telefonickú rezerváciu, pokiaľ som držiteľom Roma Pass, do Galerie Borghese zo dňa na deň, alebo je nutné rezervovať si vstupný čas dlhšie obdobie vopred? Ďakujem. Beata.

Rezervace do Galeria Borghese je povinná, s Roma Pass pouze telefonická. Rezervaci lze provést i ten samý den. S blížícím se termínem se obsazenost samozřejmě naplňuje, v sezóně doporučujeme rezervaci s předstihem.

# 19.08.2017, 00:00.
Pane Řehůřku, mockrát děkuji za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, zda je nutné si v daném termínu předem objednávat Vámi zmiňovaný autobus Atral nebo se dá koupit bezpečně jízdenka i na místě? Dále by mě zajímalo, jak vychází přibližně cenově jízda vlakem z Říma k Vámi zmiňované pláži. Děkuji. S pozdravem Zdeněk.

Jízdenku koupíte na stánku v hale nebo i u řidiče. Nicméně máme informaci o tom, že z důvodu odstávky metra A mezi Arco di Travertino a Termini do 3.9.2017 jezdí náhradní autobusová doprava MA4 mezi těmito stanicemi. Alternativou je cestovat z letiště Ciampino autobusem Terravision na Termini za € 5,00. Na vlak Roma - Lido platí standardní jízdenky, tj. BIT za € 1,50 nebo časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, Roma Pass.

# 18.08.2017, 08:13.
Moc se mi líbí váš web a ráda bych poprosila o radu. Se sestrou přilétáme 6.9. v 17:35 hodin na letiště Rome FCO. Jsme ubytované v Lido di Ostia, hotel Bellavista a potřebovaly bychom poradit nejlepší způsob dopravy z letiště. Je bezpečné jezdit taxíkem? Kolik by stál? Klidně bychom využily i autobus. Jak se kupují jízdenky a za kolik? Co doporučujete? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral za € 1,10 do Lido di Ostia. Jen tři autobusy jezdí až na Piazza Sirio denně od pondělí do soboty. Váš spoj jede v 19:15. Jedná se o jízdní řád platný od 28.8.2017. Hotel Bellavista je směrem od náměstí po pravé straně když moře budete mít po levé straně. Jízdenky zakupte v trafice, u řidiče jsou drahé. V případě taxi volte bílá taxi s licencí města Říma. Cenu odhadujeme na € 17,00.

# 17.08.2017, 09:47.
V září pojedeme do Říma a chtěl bych Vás poprosit o doporučení na dopravu z letiště Fiumicino k hotelu Scheppers na Via Bogliasco 36, Aurelio. Také uvažuji o koupi karty pro vstup do památek. Narazil jsem vlastně na 3 druhy: Pass Card, Omnia Card a Rome City Pass. Máte nějaké informace o rozdílech v těchto kartách, protože mě vychází nejlevněji Rome City Pass se stejnými výhodami. Je možné tyto karty vyzvednout na letišti? V diskuzi jsem četl, že ano. Lze v okolí uvedeného hotelu zakoupit denní jízdenky CIS? Děkuji Vám za odpovědi. Hezký den. Roman.

Asi nejrychleji se tam dostanete vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice Arelia pokračujte autobusem 028, 247 nebo 985 a vystupte na následující zastávce Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Druhou variantou je jet autobusem Terravision za € 5,00 na Termini a odtud metrem a na Cornelia a následně ze zastávky na Via Aurelia autobusem č. 247 nebo 246 na zastávku Stazione Aurelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V obou případech jsou končené zastávky autobusů u nákupního centra Panorama. V prvním případě přejděte na druhou stranu nadchodem. Vydejte se po Via Aurelia ve směru jízdy autobusu ve druhém případě a po chvíli odbočte doprava na Via Bogliasco. Na jejím konci je Hotel Scheppers. Rodíly mezi kartami Roma Pass, Omnia Card a Rome City Pass si nastudujte na výše uvedených stránkách. Roma Pass lze zakoupit samostatně nebo je součástí také Omnia Card. Roma Pass je o tom, že máte v ceně třídenní dopravu a dva vstupy do římských muzeí nebo památek v ceně, další za sníženou cenu. Omnia Card toto rozšiřuje o Vatikán. City Pass je postavena trochu jinak, má v ceně dopravu z letiště, vstup do Colosseo, bez fronty Baziliku a 24. hodinovou jízdenku na Hop-On-Hop-Off. Na další vstupy aj. 20% slevu. Co se vyplatí Vám závisí na Vašem itineráři, jak budete cestovat a co chcete navštěvovat. Karty lze vyzvednout na letišti kromě Omnia Card. Tu v kanceláři O.R.P. Omnia Card lze zakoupit přes Get Your Guide. Jízdenka CIS není denní. Jedná se o týdenní jízdenku. Denní jízdenka má označení Roma 24H. Časové jízdenky zakoupíte na pokladnách ATAC ve stanicích metra nebo městských vlaků.

# 16.08.2017, 11:51.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o radu ohledně karty na hromadnou dopravu. Budeme cestovat z kempu na Via di Malafede do centra Říma a na druhou stranu do Ostie. V Římě budeme 7 dní. Nemohu se rozhodnout, zda pořídit Integrovanou jízdenku CIS za € 24,00 nebo stačí jízdenka CIRS za € 13,00. Ještě bych se ráda zeptala, kam se zajet vykoupat. Zatím vyhrává Lido di Ostia na konečné zastávce Cristoforo Colombo. Pokud bychom se vydali do Torvajanice, mohl byste mi poradit spojení? Nebo bude lepší jet autem? Děkuji za Vaši odpověď. Hana.

Pokud chcete využívat týdenní jízdenku, potřebujete CIS za € 24,00. Týdenní regionální jízdenku CISR pro jednu zónu za € 13,50 nelze použít pro cestu po Římě, protože ten sám o sobě je ve dvou zónách. Pláže v Lido di Ostia jsou nejlépe přístupné a jsou v dosahu římské dopravy, tedy můžete využít již zmiňovanou jízdenku CIS. Do Torvaianica se dostanete autobusem Cotral z Laurentina (konečná metra B). Cesta trvá přibližně 45 minut a jízdenka stojí € 2,20. Pokud chcete použít týdenní jízdenku CISR, tak pro tři zóny v ceně € 34,50. Cestujete ze zóny A (která představuje dvě zóny) do zóny B, celkem tedy přes 3 zóny. To se Vám ale vyplatí při více cestách.

# 15.08.2017, 10:07.
Chcela by som Vás pekne poprosiť o radu. 1.9. priletíme na letisko Ciampino o 15:40. Potrebujeme sa dostat do Vaticano Prati, Via G. Savonarola, aká je naj trasa? Takisto by som sa chcela poradiť, keďže prílet je tak neskôr plus cesta na ubytovanie, čo odporúčate v ten deň navštíviť, nakoľko nám potom ostávajú už len dva celé dni na pochôdzky, keďže potom cestujeme odtiaľ k moru. A to potrebujem tiež radu. 4.9. odchádzame z Ríma do mesta Formia na Via Santo Janni Pescinola. Ako sa tam najlepšie dopravíme? A potom máme odlet 8.9., tak prosím aj cestu z Formia na letisko Ciampino. Ďakujem. Jana.

Z důvodu odstávky metra A mezi Arco di Travertino a Termini od 31.7. do 3.9.2017 (jezdí tam náhradní autobusová doprava MA4) doporučujeme cestovat z letiště Ciampino autobusem Terravision na Termini za € 5,00. Odtud pokračujte metrem A na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro ke kruhovému objezdu, ze kterého potom doprava po Via Andrea Doria, která Vás dovede k Via Girolamo Savanarola. Po té se vydejte doleva k Vašemu ubytování. Vzhledem k tomu, že ubytování je v blízkostí Vatikánu, doporučujeme jeho návštěvu, případně Castel Sant' Angelo a procházku kolem Tibery. Vše samozřejmě exteriéry. Nicméně pokud budete chtít navštívit Vatikánská muzea, jsou 1.9. otevřena i večer v době od 19:00 do 21:30 (poslední vstup), uzavírají se ve 23:00. Do Formia se dostanete z Termini vlakem Trenitalia za € 8,20. Ze stanice Formia / Gaeta je to však ještě 5,5 kilometru na Via Santo Janni Pescinola. Můžete využít městskou dopravu ATP, konkrétně linku B, která Vás k ubytování zaveze.

# 14.08.2017, 17:12.
Letos v září máme s partnerem cestu do Říma. Požádala bych Vás tímto o radu, jakým způsobem se dá cestovat z místa ubytování vzáleného přibližně 20 km od centra, případně zda mám volit bližší možnost ubytování přibližně kolem 8. kilometrů od centra. Druhým dotazem je strava. Je vhodné zaplatit si ubytování včetně snídaně a večeře nebo pouze se snídaní? Jaké jsou zde finanční možnosti? Jaká je cenová relace letenek v termínu od 17. do 22. září? Když objednám nyní, vyplatí se ještě počkat? Cestuji takto poprvé do Říma. Budu tedy ráda za každou Vaši pomoc a radu. Krásný den přeje Katka.

Vaše otázka je značně obecná, nelze na ni přesně odpovědět. Doprava závisí na přesné lokaci ubytování. Pokud budete bydlet v blízkosti metra, je doprava do centra bezproblémová, ale i v případě blízkosti vlaku, tramvaje nebo autobusu to nemusí být problém. Na druhé straně, pokud budete bydlet někde v blízkosti centra na špatném místě z pohledu dopravy, budete cestovat déle než někde z periferie s dobrou dopravou. Ubytování v centru města je samozřejmě ideální, ale dražší. Ubytování viz Booking / Řím. Ohledně stravy je to stejné. Ubytování se stravováním je vhodné. Závisí ale opět na lokaci ubytování. Pokud budete bydlet v centru, není problém i večeře, pokud budete ale bydlet někde mimo, může být večeře pro Vás časově limitující. S letenkami doporučujeme nečekat. Na přesný termín budete hledat hůře lepší cenu než na obecný termín (např. odlet tam nebo zpět o dva dny dříve může být levnější než stanovený termín). Ceny najdete např. na Kiwi. Informace o stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 14.08.2017, 08:45.
Chtěla bych se zeptat. Zakoupili jsme si ubytování přes Booking a zaslali nám QR kód pro vstupy zdarma na některé památky. Nemáte s touto službou zkušenost? Opravdu máme vstup zdarma například do Kolosea? A pokud ano, u vstupu jen ukážeme QR kód? Děkuji. Lucie.

Podívejte se na Trip Advisor, kde je na toto téma rozsáhlá diskuse. Přečtěte si všechny příspěvky. Najdete tam informace o tom, že to skutečně funguje, zkušenosti cestovatelů a informace o případných omezeních nebo špatných zkušenostech v určitých situacích.

# 13.08.2017, 19:16.
Poprosil bych Vás o radu. 1.9. odlétáme z České republiky do Říma a 5.9. se vracíme zpět. Přiletíme na letiště Fiumicino a musíme se dostat do hotelu Bright na adrese Via Prenestina, 940. 1. Jakou cestu a jaký dopravní prostředek použít? 2. Lze pořídit nějakou vícedenní jízdenku, která bude platit i na dopravu z letiště a na letiště, popřípadě doporučili byste nám tuto trasu absolvovat taxíkem? Během dovolené 3.9. vychází na první neděli v měsíci, kdy bude zdarma vstup do muzeí. Co bychom si na tento den měli naplánovat, abychom toho maximálně využili a jak časově si místa rozvrhnout, abychom nikde nestáli zbytečně ve frontách? Vyplatí se v tomto případě Roma Pass? Děkujeme velice za rady. Michal.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Terravision za € 5,00 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Tady přestupte na autobus č. 508 směr Mondavio a vystupte na zastávce Prenestina / Tiratelli. Jděte ve směru jízdy autobusu. Za křižovatkou po pravé straně je Hotel Bright. Výše uvedené spojení funguje každý den. Na metro a autobus č. 508 využijete jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete použít i některou z časových jízdenek Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Výše uvedené jízdenky nelze použít na dopravu z letiště žádným dopravním prostředkem. Taxi samozřejmě použít můžete také, počítejte však z vyšší částkou, přibližně kolem € 60,00 až € 65,00. Co naplánovat na první neděli v měsíci těžko poradit. Jděte tam, co Vás zajímá, podle Vašeho itineráře. Počítejte s tím, že všude budou velké fronty a Roma Pass tento den k přednostním vstupům nevyužijete. Na dopravu samozřejmě ano.

# 13.08.2017, 16:15.
Chtěl bych se zeptat, jak se dá dostat z centra Říma do Lido di Ostia na pláž. Díval jsem se na mapu a přímo z Termini tam nic nejede. Ze stanice metra B Piramide tam snad jede vlak. Potřeboval bych dojíždět na pláž do stanic Ostia Centro, Stella Polare nebo Castel Fusano. A kolik by stál zpáteční lístek? Děkuji. Jan.

Nejlepší spojení je skutečně z metra B Piramide nebo EUR Magliana, odkud jezdí vlak Roma - Lido. Ten je celý v tarifním pásmu vnitřního Říma, využijete tedy jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Nejlevnější zpáteční je tedy 2x BIT za 2x € 1,50.

# 11.08.2017, 10:14.
Dne 15.8.2017 přilétám v 19:55 hodin na letiště Fiumicino a ve 21:50 mám odlet na Sardinii, Cagliari. Sdělte, jak se na letišti zorientuji ohledně přestupu? Letenky jsou od společnosti Alitalia. Dcera přilétá z Londýna ve 20:25 a máme společný odlet ve 21:50. Mám dotaz, zda lze časově zvládnout přestup a kde je možné nejlépe se setkat na letišti? Děkuji za odpověď. Šárka.

V případě dodržení uvedených příletů a odletů se to zvládnout dá. Nejsme schopni Vás konkrétně nasměrovat, protože neznáme přesné informace o letu (příletové a odletové terminály). Podívejte se na Aeroporti di Roma / Fiumicino - In Aeroporto / Mappa dell' Aeroporto, kde najdete přehledové i detailní plánky. S největší pravděpodobností oba lety přistanou na T3 a do Cagliari budete odlétat z T1. Počítejte také s variantou, že se na poslední chvíli může vše změnit.

# 10.08.2017, 08:58.
Ráda bych se Vás zeptala, zda mají do Vatikánu možnost vstupu i psi. Bereme s sebou v září na Sicílii i našeho adoptovaného útulkáčka a na cestě zpět se chceme podívat do Říma a do Vatikánu. Narazila jsem na Vaše stránky, tak by mě zajímaly Vaše poznatky, jak to v Římě a ve Vatikánu chodí, když mají turisté s sebou i pejska. Velice Vám děkuji za odpověď. Přeji Vám krásný den. Jana.

Pes musí samozřejmě splňovat veškeré podmínky pro dovoz do země s tím, že Řím je v Evropské Unii (členský stát EU), Vatikán ne (vyjmenovaná třetí země) - viz Cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Nicméně podmínky by měly být v obou případech stejné. Počítejte s tím, že se psem je zákaz vstupu do většiny interiérů - jako např. Vartikánská muzea, Colosseo. Přečtěte si článek Roma con il cane.

# 09.08.2017, 23:31.
Pane Řehůřku, potřebovala bych poradit spojení z letiště Ciampino v sobotu. Přílet máme ve 14:10 a jedeme do Via Tiburtina Antica 12, San Lorenzo, Roma. Předem moc děkuji za radu. V.

Nejjednodušší spojení je autobusem Terravision za € 5,00 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Odtud musíte jít pěšky podél nádraží směrem od hlavní haly a ještě před stanicí Termini Laziali odbočit doleva a podejít přes Sottopassaggio Pattinelli nádraží. Dojdete na Via Marsala, po které se vydejte doprava. Projdete historickou branou na Via di Porta San Lorenzo a kousek za ní projděte další historickou branou doleva na Viale di Porta Tiburtina. Po té jděte doleva a hned doprava na Via di Tiburtina Antica. Vaše ubytování je po pravé straně. Ze zastávky autobusu je to přibližně 900 m.

# 08.08.2017, 22:09.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně naší návštěvy Říma. Mohl byste nám poradit, jak se dostaneme z letiště Ciampino, přibližně v 15:00 hodin, na adresu našeho ubytování: 18, Prenestina Street, Appio Latino a kde na letišti koupit jízdenku? Dále bych Vás poprosila o radu, jak nejlevněji se dostaneme z Říma do Pompejí a na Vesuv? Na internetu jsem našla, že je nejlevnější vlak, ale když jsem se podívala na prvního autobusového dopravce, který mě napadl - Flixbus - tak zpáteční cesta pro dva z Říma do Pompejí by stála přibližně 1300,- Kč, což mi vychází podstatně laciněji než vlak. Naposled mám ještě jeden dotaz ohledně Roma Pass. Jedeme do Říma na 5 nocí a chceme navštívit určitě Koloseum, Forum Romanum, Galerii Borghese, Andělský hrad atd. Vyplatí se Roma Pass i pro studenty nebo je lepší koupit Archeologia Card, když v Roma Pass stejně není cena Vatikánských muzeí? Děkuji mnohokrát. K.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Terravision za € 5,00 na Termini. Můžete tam jet také s přestupem. Nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini. Z Termini pokračujte tramvají č. 5 nebo 14 na Prenestina / Caballini. Na metro a tramvaj potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Místo ní můžete použít samozřejmě i nějakou časovou jízdenku nebo Roma Pass. Jděte ve směru příjezdu tramvaje. Vaše ubytování je přibližně po 120 metrech po levé straně. Co se dopravy do Pompejí týče, tak Flixbus vychází skutečně hodně levně. Nemá však fixní cenu, v různých termínech může být tedy cena vyšší. Nejlevnější cena je € 23,80. Celkem tedy tam a zpět pro dva € 95,20. Na tuto cenu se ale určitě nedostanete. Alternativní dopravce je Marozzi VT, který Vás tam zaveze za € 18,00. Celkem tedy tam a zpět pro dva € 72,00. U vlaků jsou ceny různé podle typu vlaku. Nejlevnější vlak Trenitalia Vás do Neapole zaveze za € 12,30, z Neapole do Pompejí za € 2,80. Celkem tedy tam a zpět pro dva za € 60,40. Roma Pass se určitě nevyplatí pro děti do 18. let, kteří mají vstupy zdarma. Pro ostatní je třeba si to propočítat podle přesného itineráře.

# 08.08.2017, 09:19.
Mohl byste mi prosím poradit nejlevnější cestu z letiště Fiumicino na Tor di Vale? Děkuji. Petr.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral za € 2,80 na Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido za € 1,50 na Tor di Valle.

# 07.08.2017, 11:04.
Chtěla bych se zeptat, kde najdu autobus Atral z letiště Ciampino a jak často jezdí. Dále bych chtěla poprosit o nejlepší způsob koupi vstupek do památek. Chtěli bychom za týden navšíit co nejvíce věcí a nevíme, kterou z možností si vybrat. Děkuji. Miluše.

Zastávka autobusu je vedle budovy terminálu. Letiště Ciampino je malé. Autobus Atral jezdí přibližně po 40. minutách. Se vstupenkami Vám neporadíme. Je třeba si zpracovat podrobný itinerář tak, aby každý den bylo jasné, co navštívíte a jak budete cestovat. Na základě tohoto si potom můžete propočítat, zda se Vám vyplatí nějaká karta nebo nákup samostatných vstupů a jízdenek.

# 06.08.2017, 18:33.
Chcela by som sa spýtať na prepravu z letiska Ciampino na adresu ubytovania 15 Via Mario Savini, Vatikán - Pati, 00136. Ďalej by som chcela vedieť, či pri kúpe 72. hodinového cestovného lístka je nejaká možnosť dostať sa k moru, pričom nemusím dokúpiť nejaký ďalší lístok. Ak je takáto možnosť, ako by som sa dostala ku pobrežiu niekde najbližšie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Monika.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Ananina a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Tady, hned v blízkosti křižovatky, je na Via Marcantonio Colonna zastávka autobusu č. 913. jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Montezemolo. Zastávka je naproti Vašeho ubytování. Na metro i autobus můžete použít jízdenku Roma 72H, kterou zakoupíte na Anagnina. K moři se dostanete jednoduchým způsobem. Metrem B musíte dojet na Piramide, odkud jezdí vlak Roma - Lido ze stanice Porta S. Paolo. Můžete také jet ze stanice EUR Magliana. Celá trasa vlaku Roma - Lido je v tarifním pásmu vnitřního Říma, můžete tedy použít jízdenku Roma 72H. Zastávky u moře jsou Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo.

# 06.08.2017, 00:57.
Chystáme se obytným autem do Říma a prosíme o radu, kde bychom tento vůz mohli v Římě zaparkovat co nejblíže centra a jak se odtud dostat do centra ke Koloseu a do Vatikánu? Děkuji předem za odpověď. Iva.

Doporučujeme zaparkovat na nějakém P+R parkovišti, odkud se potom metrem dostanete do centra. Seznam P+R parkovišť najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / Di Cambio. Vyberte to, které je nejblíže Vaší plánované trase. Colosseo je u stejnojmenné zastávky linky B metra, Vatikán u zastávky Ottaviano / Musei Vaticani linky A metra. Pokud chcete parkovat delší dobu, potom je lepší auto umístit do nějakého kempu nebo parkoviště pro obytné automobily - podívejte se na stránky Camper Online.

# 01.08.2017, 11:08.
Děkuji za vaši odpověď. Doporučil byste mi nějakou taxislužbu, případně kontakt na ni? Děkuji. Jiří.

Doporučujeme využívat výhradně bílá taxi s licencí města Říma. Telefonní číslo je 060609. Hlavní stanoviště jsou následující: Largo Torre Argentina, Piazza Fiume, Piazza Venezia, Piazza G. Belli, Piazzale Ostiense, Piazza S. Silvestro, Piazza dei Cinquecento, Piazzale della Stazione Tiburtina, Metro Anagnina, Piazzale della Stazione del Lido, Piazza Risorgimento.

# 31.07.2017, 12:20.
Máte prosím představu, kolik by stálo taxi z centra Říma do přístavu Civitavecchia? Podle Google Maps je to přibližně 71 km. Děkuji za odpověď. Jiří.

€ 130,00.

# 31.07.2017, 11:42.
Prosím o radu, zda když půjdeme do Colosseo první neděli v měsíci, kdy by mělo být vstupné zdarma, je nutné si rezervovat vstupenky předem nebo si stačí vystát frontu u vstupu? Děkuji za radu. Magdalena.

Vstup první neděli v měsíci, kdy je vstupné zdarma, nelze rezervovat. Týká se to průvodcovaných prohlídek. Standarní vstupenky do Colosseo se nekupují na konkrétní datum a čas. Jsou platné do 31.12. na dva po sobě jdoucí dny. V okamžiku kdy tuto vstupenku poprvé validujete, začínají běžet ty dva dny. Během těchto dvou dnů můžete navštívit Colosseo, Foro Romano a Palatino. Každé jen jednou. Se vstupenkami online jdete přednostně zvláštním vchodem. Nicméně tyto vstupenky nemá význam kupovat s tím, že je použijete první neděli v měsíci, protože tento den přednostní vstup nefunguje.

# 30.07.2017, 18:53.
Rád bych se Vás zeptal na několik otázek ohledně pobytu v Římě. 1. Dne 21.8.2017 doletím s manželkou v 10:50 na letiště Ciampino. Jak si zajistíme z letiště dopravu na hotel v Římě na adrese Via Principe Amedeo 81, Central Station 00185 Řím? Nejraději bychom cestovali metrem a autobusem. Dne 25.8.2017 odlétáme v 11:50 ze stejného letiště. Jakou dopravu zvolit zpět na toto letiště? 2. S manželkou chceme navštívit různé památky - Forum Romanum, Colosseo apod. Po městě se chceme pohybovat metrem. Doporučil byste nám koupi Roma Pass? 3. Chceme s manželkou 2x vycestovat z Říma k nějaké pláži, kam jezdí Římané za koupáním k moři. Které dvě pláže byste nám doporučil a jak se k nim nejlépe dostat a také jak zpět do Říma? Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Zdeněk.

Z letiště Ciampino jeďte tedy autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a následně metrem A na Termini za € 1,50. Pokud budete mít Roma Pass, můžete na metro použít tento. Vzhledem k časům můžete použít dopravu na cestu tam i zpět. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne, záleží na Vašem itineráři. Jen pro dopravu se Vám určitě nevyplatí. Je třeba si propočítat ceny vstupů s ohledem na to, že první dva jsou v ceně Roma Pass a další se slevou. Pláže jsou na Lido di Ostia, kam se dostanete vlakem Roma Lido. Metrem B se dopravte na EUR Magliana a odtud zmiňovaným vlakem.

# 28.07.2017, 19:46.
Ďakujem za inšpiratívny web, ktorý mi pomohol zorientovať sa pri plánovaní návštevy Ríma. Viete mi povedať, či 15.8.2017 - sviatok - je otvorená Bazilika sv. Petra, Anjelský hrad a Koloseum? Maja.

Mělo by být otevřeno. Bazilika má otevřeno denně, Castel Sant' Angelo denně kromě pondělí a 1. ledna, 1. května a 25. prosince, Colosseo denně kromě 1. ledna a 25. prosince. Počítejte s tím, že ve 12:00 hodin začíná Angelus na Piazza San Pietro, takže tam bude hodně plno. Nevíme ale, jak to ovlivní otevírací dobu Baziliky. Stejně tak výše uvedené uzavírací dny může Ministerstvo kultury rozšířit. Nevíme však, že by se tak stalo pro 15.8.2017.

# 27.07.2017, 14:21.
Budeme v Římě poslední neděli v září, kdy je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Chtěli bychom jít do Sixtinské kaple. Má cenu se pokoušet tam dostat? Vím jak velké jsou fronty i ve všední den se vstupným, proto se mi to nejeví jako dobrý nápad, ráda ale vyslechnu Váš názor. Předem děkuji a přeji krásný letní den. Julie.

To záleží na tom, co preferujete - finanční úsporu s prohlídkou v přeplněných prostorách nebo maximálně klidnou prohlídku s menším počtem lidí. Obě alternativy jsou extrémy. Standardní prohlídka v běžném termínu je mezi tím, ale spíše se blíží první variantě bez finanční úspory. 24.9.2017 je vstup zdarma, budou se samozřejmě tvořit fronty, ty ale budou postupovat rychleji, protože se nebudou kupovat vstupenky. Na tento den nelze samozřejmě dělat online rezervace. Vstup bude otevřen od 9:00 do 12:30, muzea se potom zavírají ve 14:00. Pokud zvolíte tuto variantu, doporučujeme jít ke vstupu s dostatečným předstihem před začátkem otevírací doby. Druhá alternativa spočívá v tom, že existují i jiné možnosti, jak se do Sixtinské kaple dostat pohodlně a s menším počtem návštěvníků. Tomu však odpovídá i cena. Podívejte se na produkt Vatican & Sistine Chapel Early Morning Priority Access, cena je € 40,00 a vstupy jsou v 8:25 a 8:50.

# 17.05.2017, 15:06.
Pane Řehůřku, potřebovala bych poradit spojení z letiště Ciampino v pátek, přílet 20:10, do ulice Via Aurelia, kde jsme ubytovaní. Děkuji. Hezký den. Liběna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Cornelia. Vystupte z metra na Circonvallazione Cornelia, odkud jezdí autobus č. 246. Zastávka je na obou stranách, před Villa Benedetta i Mc' Donalds. Jeďte směr Malagrotta a vystupte na zastávce nejbližší Vašemu ubytování. Via Aurelia je hodně dlouhá ulice, na velké části má autobus č. 246 zastávky. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete ji použít na metro i autobus. Její platnost je 100 minut. Autobus č. 246 jezdí každý den do půlnoci. Autobus Atral do 22:40.

# 16.05.2017, 10:15.
Prosím Vás, ako sa dostaneme v Ríme skoro ráno z Via Fregene na Termini? Z Termini nam odchádza autobus Terravision vo 4:50 na letisko Ciampino, odlet máme o 7:00 hodín ráno. Je to pondelok 19.6.2017, prípadne ak je to nejaký nočný autobus, kde si kúpime lístky? Ďakujem Vám veľmi pekne. Miluša.

Vlevo od křižovatky Via Fregene s Via Appia Nuova je zastávka nočního autobusu N1. Jmenuje se Appia / Faleria. Ten Vás zaveze na Termini. Jezdí z Anagnina na Battistini. Mezi 2. a 4. hodinou ranní jezdí přibližně po 15. minutách. Pokud pojedete autobusem , vyplatí se Vám vystoupit už na zastávce Gioberti. Jízdenky si můžete zakoupit už dopředu na standardních prodejních místech nebo použít nějakou časovou jízdenku, kterou budete mít na dopravu po Římě.

# 15.05.2017, 18:18.
Mohla bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino - přílet máme ve 14:00 hodin - do místa ubytování na Via Scire 14, Nomentano, Roma, 00199? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Katka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Z náměstí před nádražní halou jeďte autobusem č. 90 směr Labia a vystupte na Batteria Nomentana. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava k oblým osmipatrovým domům. Před nimi však odbočte doprava na Via Tembien a následně doleva na Via Dessie. Dojdete na Piazza Amba Alagi. Odbočte doleva a dojdete k Via Scire, která vede z náměstí. Na ní, po pravé straně je Vaše ubytování. Na Termini se můžete z letiště dopravit také přímým autobusem . Jízdenka začíná na € 4,00.

# 15.05.2017, 09:17.
Dobrý den pane Řehůřku, prosím o radu, jak se nejlépe a nejlevněji dostaneme z letiště Fiumicino na adresu Via Achille Grandi 7, Porta Maggiore - San Giovanni. A kde nejlépe koupit vstupenky do Colossea a Vatikánu? Máme si udělat rezervaci online? Moc děkuji. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Jízdenka stojí € 4,00 nebo € 5,90 podle operátora a komfortu. Zpáteční potom € 8,00 resp. € 8,90. Z Termini jeďte autobusem č. 50. Zastávka je na náměstí před halou. Vystupte na Via di Porta Maggiore (4. zastávka, autobus ale nemusí zastavovat na každé). Autobus nejezdí v neděli. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu k přechodu a přejděte na druhou stranu ulice. Pokračujte rovně po Via Achille Grandi. Vaše ubytování je po levé straně. Od zastávky autobusu Terravision to však lze dojít i pěšky, je to 1300 m po Via Giovanni Giolitti. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani, vstupenky do Colosseo na Coopculture. Větší variabilitu najdete na Get You Guide.

# 14.05.2017, 21:25.
Chtěla bych se zeptat, jak nejpohodlněji bych se mohla dostat z letiště Fiumicino do kempu Camping Village Roma? Ještě bych měla jednu otázku, jak dlouho se asi stojí fronty do Vatikánu a dalších větších památek a v kolik hodin se otevírá Vatikán. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Z nádraží se ke kempu dostanete autobusy 028, 247 a 985. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Zastávka u kempu se jmenuje Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Nejlevněji ale pomaleji se tam dostanete autobusem od € 4,00 na Termini, potom metrem A na Cipro a odtud autobusem 247 směr Stazione Aurelia a vystoupit na zastávce Stazione Aurelia - u centra Panorama. K Camping Village Roma se dostanete nadchodem. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT. Fronty mohou dosáhnout i několika hodin. Do Vatikánských muzeí a Colosseo doporučujeme online rezervaci. Bazilika se otevírá v 7:00 hodin, Vatikánská muzea v 9:00 hodin.

# 14.05.2017, 20:47.
Velice bych Vás chtěl požádat, jak se pokud možno co nejlépe dostat z letiště Ciampino do stanice metra Re di Roma? Do Říma budeme přilétat ve čtvrtek kolem 17:00 hodiny. Prosím také o informaci, jak nejlépe uhradit cestu z letiště do Re di Roma. V Římě plánujeme být 6 dní celkem, návštěva památek. Velice Vám děkuji za Vaši odpověď a ochotu. S pozdravem Radek.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Re di Roma. Jízdenku na autobus koupíte na pokladně v hale nebo u řidiče, jízdenku na metro na pokladně ve stanici nebo v automatu.

# 13.05.2017, 21:25.
Měla bych na vás pár otázek ohledně naší cesty do Říma - pojedeme v červenci na 5 dní od 5.7. do 10.7. Co jsem se dočetla, tak nejlepší pro nás bude zakoupit 7. denní jízdenky CIS - lze je zakoupit na letišti Fiumicino? Nebo je lepší online? Kde se to potom vyzvedává? Platí i pro cestu z a na letiště? Také bychom se rádi jeden den podívali k moři. Které místo je nejlepší? Platí tam CIS jízdenka? A ještě ohledně CIS, jak jí používat v autobusech a tramvajích? Děkuji za odpověď a rady. Tereza.

Jízdenku CIS zakoupíte na pokladnách ATAC na stanicích metra nebo městských vlaků. Jsou tam instalované i automaty. Konkrétně ve které stanici Vám neřekneme, protože neznáme místo ubytování a tedy optimální cestu z letiště. Na cestu z letiště ji použít nelze. S touto jízdenkou se dostanete i k moři, konkrétně do Lido di Ostia vlakem Roma - Lido, který vyjíždí z Porta S. Paolo, v blízkosti zastávky metra B Piramide. Můžete jet i z EUR Magliana, kde metro B zastavuje. Jízdenka CIS platí v autobusech, tramvajích, trolejbusech, metru, městských částech linek Cotral, regionálních vlaků a městského vlaku Roma - Viterbo. Potom také platí po celé trase městských vlaků Roma - Giardinetti a Roma - Lido.

# 11.05.2017, 16:10.
Chci se zeptat na cestu z letiště Rome Ciampino do pensionu na Via dei Grachii 128, Vatikán. Přílet do Říma je přibližně ve 20:10 hodin. Děkuji. Blanka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Za Porta San Giovanni je uprostřed náměstí zastávka autobusu č. 81. Jeďte směr Risorgimento a vystupte na Cola di Rienzo / Regolo. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doleva na Via Attilio Regolo a následně doleva na Via dei Gracchi. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenku z metra můžete použít na autobus. Její platnost je 100 minut.

# 11.05.2017, 09:45.
Ráda bych ještě poprosila o radu ohledně spojení z letiště Ciampino do hotelu Verone Rome na Via Di Santa Maria Maggiore 154, Monti. Děkuji. Radka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B a jeďte jednu zastávku na Cavour. U výstupu z metra na Via Cavour je zastávka autobusu č. 75. Jeďte na následující zastávku Cavour / Quattro Cantoni. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Via di Santa Maria Maggiore. Hotel Verona je po pravé straně. Jízdenka BIT na metro stojí € 1,50. Můžete ji využít na celou trasu - na metro A, B i autobus. Z metra však nesmíte na Termini projít ven turnikety. Cestu lze z Termini absolvovat i pěšky. Stejně tak můžete jet z letiště Ciampino na Termini přímým autobusem .

# 11.05.2017, 09:07.
V neděli 21.5.2017 odlétáme do Říma na 4 dny. Ráda bych od Vás získala radu ohledně návštěvy Vatikánu. Je potřeba si zajistit vstupenky online nebo je stačí zakoupit na místě? Chtěli bychom ho navštívit 23.5.2017. Ještě není hlavní sezóna, tak by nemusely být velké fronty. A co se týče oblečení, stačí aby chlapi měli šortky ke kolenům? Děkuji za odpověď. Zdraví Radka.

Vstupenky online do Vatikánských muzeí doporučujeme. Zvýšená cena za rezervační poplatek za to stojí. Vstup do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky svatého Petra a Vatikánských zahrad je povolen pouze návštěvníkům oblečeným slušným způsobem, což podle definice od provozovatele znamená, že nebude akceptováno oblečení bez rukávů, s hlubokým výstřihem, krátké kalhoty, sukně a klobouky. Míra tolerance potom závisí na posouzení personálem při kontrole. Nejsme tedy schopni říci, zda konkrétně při Vaší návštěvě budou tolerovány šortky pod kolena.

# 09.05.2017, 07:32.
Mohla bych Vás poprosit o pomoc při koupi vstupenek na tyto památky - Colosseum, Forum a Palatine Hill? Když si najedu na online koupi, objeví se mi dvě možnosti - na prvním obrázku je Colosseum a na druhém Forum Romanum, při rozkliknutí mi přijde oboje stejné - společná vstupenka na všechny tři památky. Nemůžu najít rozdíl. Jen se bojím, ať nekoupím něco špatně. Děkuji. Lenka.

Rozdíl není. Vstupenka pro Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do konce roku, ve kterém byla zakoupena. Je s ní možné navštívit všechny tři výše uvedené památky, každou jen jednou. Od okamžiku první validace je vstupenka platná dva po sobě jdoucí dny. Zakupte ji přes první odkaz.

# 08.05.2017, 22:08.
Prosím o radu. Jedeme s kamarádkou na prodloužený víkend do Říma. Bohužel samozřejmě stihneme pouze ty nejznámější památky. Proto se asi z časových důvodů nedostaneme do Vatikánských muzeí. Je možné navštívit pouze Sixtinskou kapli? Pokud ano, můžete nám poradit, jak a případně kolik stojí vstupné? Děkuji za odpověď. Lenka.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Řešením může být zakoupit si vstup hodinu před standardní otevírací dobou. Je to ale dražší řešení. Viz Get Your Guide.

# 05.05.2017, 12:55.
Dovolte mi využít vaši nabídku a požádat vás o pomoc s nalezením nejlepšího spojení z letiště Fiumicino na adresu Piazza Santa Maria Alle Fornaci 27, Vatikán, 00165 Řím, Itálie. Přilétáme v neděli 7.5. ve 13:30. Stihneme část Vatikánu? Je to první neděle v měsíci se vstupy zdarma. Jsme dva dospělí. Moc vám děkuji za pomoc a srdečně zdravím. Vlastimil.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte vlakem FL3 nebo FL5 na San Pietro. Z Piazza Stazione di San Pietro jděte vpravo po ulici kolmé ke kolejím. Jmenuje se Via della Stazione di S. Pietro. Stočí se doleva a za následující křižovatkou na náměstí po levé straně je Vaše ubytování. Spojení vlakem je velice rychlé. Záleží kdy přesně přiletíte a kdy budete mít zavazadla. Vlaky jedou ve 13:27, 13:57, 14:27, 14:57. Na Trastevere jsou za 26 minut, na San Pietro za 4 minuty. S přestupem to stihnete za 1 hodinu a 5 minut. Část Vatikánu určitě stihnete - Piazza San Pietro, Baziliku, případně i něco z okolí. Do Baziliky a na náměstí je vstup zdarma. Platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Každopádně máte špatné informace o vstupech zdarma. První něděli v měsíci jsou zdarma italské státní památky a muzea. Netýká se to Vatikánu. Je to samostatný státní celek, nevztahují se na něj italské zákony a vyhlášky. Vatikánská muzea mají v neděli zavřeno. Otevřeno mají jen poslední neděli v měsíci a tehdy je vstup zdarma.

# 04.05.2017, 15:18.
Chci se zeptat, za jak dlouho po příletu na Terminál T3 na letiště Fiumicino se dostanu na místo, odkud odjíždí autobus Terravision? Děkuji. Aleš.

Stanoviště je u Terminálu T3. Vyjdete z haly a vydáte se doprava. Je to jen několik minut. Nicméně dobu Vám neřekneme, protože souvisí i s vyzvednutím odbavených zavazadel apod. Pokud však z nějakého důvodu zarezervovaný autobus nestihnete, můžete jet na stejnou jízdenku dalším volným.

# 04.05.2017, 13:36.
Moc Vám děkuji za předešlou odpověď. Ráda bych Vás ještě požádala o radu. Pokud si tedy rezervuji vstupenky do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple přes Get Your Guide, pošlou mi vstupenky ihned a nebo je třeba si je někde v Římě osobně vyzvednout? Trochu jsem také znejistila, zda je prohlídka soukromá a nebo automaticky s průvodcem. A můj poslední dotaz se týká ještě Roma Pass. Pokud si ho tady rezervuji přes romapass.it, mohu si ho vyzvednout i na letišti Fiumicino? Ráda bych Vám ještě jednou poděkovala a vyjádřila svůj obdiv nad vašemi zkušenostmi a znalostmi. Děkuji. Eliška.

Pokud máte na mysli produkt Skip the Line Vatican Museums Escorted Entrance, obdržíte voucher. Tento můžete použít v elektronické nebo tištěné podobě. Na místě setkání - Meeting Point - se prezentujete voucherem. Obdržíte vstupenky. Do Vatikánských muzeí Vás přednostně provede zástupce Get Your Guide. Potom už jdete vlastním tempem bez průvodce. Přečtěte si recenze na výše uvedených stránkách. Roma Pass si můžete vyzvednout na letišti Fiumicino v PIT (Punti di Informazione Turistica) na T3. Otevřeno je od 8:00 do 20:45.

# 04.05.2017, 09:44.
Online nákup vstupenek do Colossea, Forum Romanum, Palatinum stojí € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek pro dospělého, děti 8, 12 a 15 let mají vstup zdarma? Musím jim zaplatit pouze € 2,00 rezervační poplatek? Rozumím tomu dobře? Vyhneme se tak dlouhým frontam? Děti by to asi nevydržely. Děkuji za odpověď. Iva.

Děti v uvedeném věku mají vstup zdarma. Pokud budete kupovat vstupenky online, platíte rezervační poplatek € 2,00 za každou vstupenku, včetně těch zdarma. V tomto případě není možné vytisknout vstupenku přímo, ale jen voucher s kódem, který za vstupenku vyměníte. Je třeba prokázat věk. Standardním frontám se vyhnete.

# 04.05.2017, 09:13.
8.5. doletíme kolem 16. hodiny do Říma na letiště Fiumicino. Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostat do Baldassini Suites, Via Delle Coppelle 37, Pantheon? Děkuji moc. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Jízdenka stojí od € 4,00. Autobus zastavuje na Via Giovanni Giolitti. Na rohu nádražní haly je zastávka autobusu č. 70. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr Clodio a vystupte na Senato. Jděte ve směru jízdy autobusu a na konci náměstí odbočte doprava na Via di S. Agostino. Na ní navazuje Via delle Coppelle. Baldassini Suites je po levé straně.

# 03.05.2017, 10:54.
Ještě jednou přeji dobrý den. Nyní jsem přistoupil k objednání 7 x Omnia karty ze stránek vašich odkazů. Zaujalo mě, že na stránkách Get Your Guide stojí Omnia karta 72 hodin € 108,00 a přímo na stránkách Omnia kit karta 72 hodin € 113,00. Nevíte prosím, zda je mezi těmito kartami rozdíl a případně jaký? Dále zda jsem tomu správně rozuměl, tak kartu aktivujeme v kanceláři na Piazza Papa Pio XII od 9:00 hodin ráno, předem však je možné online rezervovat termíny jednotlivých prohlídek? Co doporučujete rezervovat na místě v kanceláři a co raději online? Například z důvodu velkého zájmu. Moc děkuji za vaši ochotu a přeji příjemný den. Lubomír.

Jedná se o tu samou kartu. Obdržíte vouchery a karty si vyzvednete na Opera Romana Pellegrinaggi Office, Piazza Pio XII 9. Otevřeno je od 9:00 do 18:00, o víkendu do 16:00. Vouchery musí být vytištěné. Rezervace časů pro vatikánské vstupy lze provést na místě nebo přes Omnia Kit, římské vstupy s Roma Pass, který také obdržíte, se nerezervují. Výjimkou je Galeria Borghese, kde je rezervace povinná a s Roma Pass pouze telefonická. Je ale možné, že Vám rezervaci bez problému zprostředkuje O.R.P. Doporučujeme samozřejmě rezervovat co jde, fast track do Vatikánských Muzeí ale lze až na místě, ne dopředu.

# 01.05.2017, 21:16.
Jsme dva důchodci 70+ a letíme v květnu poprvé do Říma. Chci se zeptat, zda je v Římě na veřejnou dopravu nějaká sleva pro seniory? Když ne, kolik je základní jízdné a kolik stojí případně Roma Pass na tři dny a co vše poskytuje? Děkuji za odpověď. Jindřiška.

Výhody v městské dopravě v Římě mají senioři rezidenti. Turisté platí plné jízdné. Základní přestupní jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H stojí € 12,50, Roma 72H stojí € 18,00 a týdenní CIS stojí € 24,00. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50 a máte zdarma vstup do prvních dvou muzeí nebo archeologických památek, do dalších snížené vstupné. V ceně je městská doprava na 72 hodin - autobusy, tramvaje, metro, městské části vlaků. Stejně jako výše uvedené jízdenky nelze Roma Pass použít na cestu z letiště a na letiště. Vše máte popsané na výše uvedených stránkách.

# 01.05.2017, 11:48.
Ráda bych vás požádala o radu, jak se dostat v Římě z Termini do našeho ubytování: I Sette Re Affittacamere, Via Ardea 14 int. 1/S1, San Giovanni, 00183 Řím, Itálie. Děkuji. Kateřina.

Z Termini, z Piazza dei Cinquecento, jeďte autobusem č. 360 směr Zama a vystupte na zastávce Magna Grecia. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Ardea. I Sette Re Affittacamere je po pravé straně za další křižovatkou.

# 01.05.2017, 06:52.
Pane Řehůřku, předem e-mailu Vás srdečně zdravím a tak jako minulý rok i tentokrát se na Vás obracím s žádostí o radu. Nedávno jsem Vám také psala o naší plánované dovolené v Kalábrii, která se mimochodem už blíží a my se jí nemůžeme dočkat. Jedeme zase ve třech - já, maminka a 9. letá dcerka. Na zpáteční cestu máme naplánováno navštívit věčné město Řím. Ubytování máme zajištěné, zdržíme se 4 dny. Jediné v čem se trošku ztrácím je Roma Pass a Omnia Card. Rádi bychom navštívily Coloseum, Forum Romanum, Palatino, Pantheon, Fontánu di Trevi, Španělské schody a Galerie Borghese. Druhou část, tedy dva dny, bychom rádi věnovaly Vatikánu. Trošku se ztrácím a opravdu nevím, zda je lepší investovat do Omnia Card a nebo nakoupit postupně vstupy přes Get Your Guide. Někde jsem se dočetla, že lidé nad 65 let mají vstupné zdarma, což se mi tedy moc nepozdává. A kdyby ano, znamenalo by to, že maminka by tedy nepotřebovala ani Roma Pass a mohla by památky navštívit současně s námi? Pane Řehůřku, předem moc děkuji za Vaší radu a budu se těšit na Vaše další reportáže a rady. S pozdravem Eliška.

To, zda se Vám Roma Pass nebo Omnia Card vyplatí, záleží na Vašem itineráři. Je třeba si propočítat vstupy a dopravu. Devítileté dceři se nevyplatí, protože v Římě má vstupy zdarma a ve Vatikánu snížené vstupné. Stejně tak v římské dopravě v doprovodu dospělé osoby neplatí. Důchodci vstupné platí v plné výši. Různé slevy nebo vstupy zdarma jsou pro invalidy, učitele, apod. Co se Roma Pass týče, vstupné na Colosseo / Foro Romano / Palatino je ve výši € 12,00 + € 2,00 online rezervace, vstupné do Galeria Borghese je € 13,00 + € 2,00 online rezervace. Pokud půjdete sem během prvních dvou vstupů, nezaplatíte celkem € 29,00. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50. Pokud projezdíte více jak € 9,50, potom se Vám Roma Pass vyplatí, tj. více jak 6 jízdenek BIT. To samé je třeba propočítat s Vatikánskými vstupy a k nim přidat kalkulaci s Roma Pass. Zjistíte tak výhodnost Omnia Card. Galeria Borghese je třeba rezervovat i s Roma Pass. Rezervace je povinná, s Roma Pass pouze telefonicky a neplatí se rezervační poplatek.

# 30.04.2017, 01:14.
Mohla bych poprosit o radu jak nejlépe sestavit náš program? Máme 7.5. a 8.5. na prohlídky. Rádi bychom viděli Vatikán. Nerozumím moc tomu, zda je něco zdarma nebo je vše zpoplatněné. Jsou dostačující muzea + kaple? Máme rádi spíše exteriéry. Je lepší nechat Vatikán na pondělí a v neděli zajít do Colossea + Andělský hrad, když budou vstupné zdarma? Přemýšleli jsme o Roma Pass, ale pokud je vstupné v neděli zdarma a stejně neplatí možnost rezervací nebo předností vstup, nevím zda vlastně nebude zbytečný. Říkám to správně nebo se mýlím? Nevím, kolik je reálné projezdit metrem, autobusem atd. Ubytování máme na metru Marconi. Moc děkuji za Vaši odpověď. Zuzana.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. 7.5. je první neděle v měsíci a v Itálii je zdarma vstup do státních památek a muzeí. Platí to tedy i pro Řím. Vatikánská muzea mají tuto neděli 7.5. zavřeno. Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Toto Vám tedy přesně stanovuje co navštívit ve který den. V neděli Colosseo a Andělský hrad, v pondělí Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Roma Pass se Vám v tomto případě nevyplatí. Pokud máte ubytování v blízkosti metra, projedete pravděpodobně denně maximálně dvě jízdenky BIT po € 1,50.

# 29.04.2017, 23:04.
Máme koupenou online vstupenku do Colossea za € 12,00 + € 2,00. Na této je uveden rezervační kód. Vstupenka není na konkrétní termín. Dá se nějak zarezervovat na konkrétní den nebo i hodinu? Musíme s touto vstupenkou čekat frontu? Děkuji za odpověď. Eva.

Vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou platné do konce roku ve kterém byly zakoupeny. Od první validace jsou potom platné dva po sobě jdoucí dny. Můžete s nimi navštívit výše uvedené památky, každou ale jen jednou. Rezervace na konkrétní den a hodinu nejsou, s online vstupenkou jdete zvláštním vchodem. Ty na konkrétní den a hodinu jsou s přidanou hodnotou, např. Escorted VIP Colosseum Entrance.

# 27.04.2017, 21:35.
Pane Řehůřku, přiletím do Říma na letiště Ciampino 5.5. ve 20:10 hodin. Potřebuji se dostat do hotelu Casa Gigli - Arts Lodge na Via Ennio Quirino Visconti 11, Vatikán. Můžete mi prosím pradit? Myslela jsem na autobus Atral do stanice Anagnina a potom metrem A na Lepanto a potom pěšky. Ale nevím, zda už nepřiletím příliš pozdě a nebyla by lepší jiná varianta. Děkuji za odpověď. Lenka z Náchoda.

Vámi uvedená cesta je vhodná. Autobus Atral za € 1,20 jede v pátek na Anagnina ve 20:40, 21:20 a 22:40. Metro A jezdí v pátek přes půlnoc až do soboty 1:30. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Kousek od výstupu z metra je na Viale Giulio Cesare před křižovatkou s Via Ezio zastávka autobusu Giulio Cesare / Ezio, ze které můžete jet autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore nebo autobusem č. 70 směr Giolitti a vystoupit na zastávce Cicerone / Plinio. Je to hned druhá zastávka. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem na Termini. Jízdenka stojí € 4,00 nebo € 4,90 podle zvolené verze autobusu. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Kousek od zastávky, u křižovatky s Via Alfredo Cappellini je zastávka autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na Cicerone / Plinio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V prvním případě můžete využít jízdenku z metra. Ze zastávky Cicerone / Plinio jděte ke křižovatce Via Cicerone s Via Ennio Quirino Visconti. Vydejte se po ní doleva a až těsně před koncem ulice po levé straně je Casa Gigli - Arts Lodge.

# 27.04.2017, 14:32.
Mohli by ste mi prosím poradiť, ako sa dostanem 1.5.2017 z letiska Ciampino do Santa Severa? Ďakujem za pomoc. Dagmar.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Ciampino FS. Jízdenka stojí € 1,20. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Santa Severa s přestupem na Termini. Jízdenka stojí € 4,60. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je to nejlevnější a i nejrychlejší spojení. Vlaková zastávka v Santa Severa je mimo letovisko, v části Santa Severa Nord. Hodně záleží, kde budete ubytovaná. Pěšky je to od 1400 do 3000 m.

# 27.04.2017, 10:20.
Vážení Řehůřkovi, ještě jednou děkujeme za rady. Řím se nám líbil, počasí vyšlo. Památky byly nádherné, bohužel až na ty fronty. Zdraví Jitka.

Děkujeme za zprávu. Jsme rádi, že jste si Řím užili.

# 26.04.2017, 09:49.
Rád bych se zeptal na vhodnost sestavení plánu návštěv jednotlivých památek. Vyrážíme do Říma v pátek 5.5.2017. Přílet máme v 18:00 hodin a vracíme se v pondělí 8.5.2017. Odlet máme okolo 13:00. V ten pátek již zřejmě nic nestihneme a tak chceme pouze vyrazit do centra na procházky a nasát atmosféru. Jelikož jsem před objednávkou výletu netušil, že první neděle v měsíci je pro památky Říma zdarma, tak bych se chtěl poradit právě s vhodností jednotlivých návštěv. A teď tedy ty dotazy: 1. Jaká si myslíte, že bude fronta v neděli na Colosseum a přilehlé Forum Romanum? Bude čekání v řádu hodin? 2. Je lepší navštívit Colosseum a Forum Romanum v sobotu, kde nemusí být takový nápor a nebo to nebude, co se front týče, až takový rozdíl? 3. Pokud bych si zakoupil vstupenku online přes Coopculture, znamená to, že se vyhnu frontám? 4. Vatikánská muzea jsou v neděli zavřená. Dá se v pohodě stihnout návštěva Colossea a Forum Romanum s Vatikánskými muzei? Samozřejmě závisí na předešlých odpovědích. Obecně lze říci, že návštěvu Říma máme naplánovanou jako pohodovou. Nepotřebujeme z památek vydolovat maximum. Jediné, co bych moc rád viděl, je to Colosseum a Forum Romanum, Vatikán by mi při nejhorším stačil i z venčí. Předem děkuji za odpovědi. Vojtěch.

První neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, budou samozřejmě fronty největší. Na druhé straně se nekupují vstupenky, takže postupují rychleji. Každopádně nejsme schopni odhadnout, jak dlouho zrovna 7.5.2017 bude čekání ve frontě trvat. Pokud zvolíte tento den, doporučujeme návštěvu naplánovat co nejdříve. V sobotu budou samozřejmě fronty menší než při vstupu zdarma. Čekání ve frontě můžete minimalizovat tím, že zakoupíte vstupenky u Foro Romano a až po prohlídce půjdete přímo do Colosseo. Výhodou online nákupu vstupenek je právě vyhnutí se těm největším frontám. Ve Vatikánských muzeích, stejně jako v Colosseo, doporučujeme online rezervaci. Colosseo a Vatikánská muzea se během jednoho dne stihnout dají, záleží samozřejmě na důkladnosti prohlídek, zvláště pokud k tomu přidáte Foro Romano. A samozřejmě při online rezervaci. Pro úplnost informací uvádíme, že v pátek 5.5.2017 jsou Vatikánská muzea otevřena i od 19:00 do 23:00. Poslední vstup je umožněn ve 21:30. Více možností a kombinací pro rezervaci vstupenek najdete také na Get Your Guide.

# 25.04.2017, 11:29.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Přibližně za 14 dní letíme do Říma. 3 dospělačky a jedna 15. letá slečna. Bez cestovky samozřejmě. Chtěly bychom si koupit Roma Pass. Nevíme, kde si jej objednat a nebo zda je lepší jej koupit přímo na letišti. A hlavně jsme se nikde nedočetly, zda se na něj dostaneme do Vatikánu. Někde je psáno že ano, někde že ne. Chtěly bychom samozřejmě ty dva vstupy využít na ty nejdražší a nejnavštěvovanější památky. A ještě nevíme určitě, zda se té 15. leté slečně vyplatí jej kupovat. Asi spíše ne, že? Moc děkuji za pomoc. Lucie.

Roma Pass si můžete objednat na výše uvedených stránkách a vyzvednout si ho na letišti. Kontakty jsou uvedeny na výše uvedených stránkách. Občané EU do 18. let mají vstup do státních památek a muzeí v Římě zdarma. Roma Pass se nevyplatí. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Je to karta pro Řím. Ve Vatikánu využijete Omnia Card, jejíž součástí je i Roma Pass. Zda se Vám vyplatí nebo ne záleží na Vašem itineráři.

# 24.04.2017, 20:37.
Při pobytu v Římě během prvního květnového týdne plánujeme využívat sedmidenní síťovou jízdenku. V rámci dovolené bychom se ale chtěli podívat i do Ostia Antica a Tivoli. Podle informací z internetu na cestu z Říma do Ostia Antica tato jízdenka stačí, můžete mi prosím napsat, zda je to pravda? V Tivoli bychom chtěli navštívit Hadriánovu vilu a Villu d' Este. Mezi těmito dvěma místy má údajně fungovat kyvadlová autobusová doprava - ale tuto informaci se mi nepodařilo nikde ověřit. Existuje taková doprava? Děkuji za radu a pomoc. Iva.

Ostia Antica je v tarifním pásmu, ve kterém platí standardní jízdenky na městskou dopravu v Římě. Tedy i jízdenka CIS za € 24,00. Pro cestu do Tivoli už potřebujete jízdenku CISR pro 3 zóny za € 34,50. Využijete ji samozřejmě i pro cesty po Římě a do Ostia Antica. Pokud však jedete mimo zónu A jen do Tivoli, kupte si jízdenku CIS a do Tivoli řešte dopravu nákupem samostatných jízdenek. Vlak Trenitalia z Tiburtina stojí € 2,60, autobus Cotral z Ponte Mammolo € 1,30. Městskou dopravu po Tivoli provozuje CAT. Jízdenka stojí € 1,30.

# 24.04.2017, 12:08.
Chtěl bych požádat o radu, jakou zvolit cestu z letiště Řím - Fiumicino. Přílet máme v pátek ve 14:00 hodin. Do místa ubytování Terraza Marco Antonio na Via delle Quattro Fontane. Děkuji. Zdeněk.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 (zpáteční jízdenka stojí € 8,90) na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 a vystupte na Barberini. Na druhé straně náměstí než je vchod do metra je po levé straně Via delle Quattro Fontane. Terrazza Marco Antonio Luxury je po levé straně za Palazzo Barberini. Terravision se vrátila i k původnímu modelu autobusu za € 4,00. Při objednávce máte možnost volby.

# 23.04.2017, 21:36.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Mohl bych se ještě přeci jen zeptat, jak se nejjednodušším způsobem dostaneme z nádraží Termini na adresu našeho bytu na Viale delle Mura Aurelie, Lazio 00165? Děkuji a přeji pěkný začátek týdne. Radim.

Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a před tunelem odbočte doprava a hned doleva ke zdi. Podél ní se stáčí Viale delle Mura Aurelie doprava. Ulice je ale dlouhá 1,5 km, nicméně na základě nepřesné informace o adrese nejsme schopni lépe poradit.

# 23.04.2017, 13:03.
Pane Řehůřku, děkuji pěkně za odpověď a poprosím ještě o jednu radu. Naše rodina dorazí do Říma 28.4. Na 29.4. máme koupeny vstupenky do Vatikánu. Počítám, že tam strávíme celý den, ne? 30.4. máme koupeny vstupenky do Colossea a rádi bychom navštívili Fontánu di Trevi, Pantheon, Forum Romanum, Piazza Navona. No a 1.5. nemáme nic naplánováno, ale víme, že je spousta muzeí pozavíraná. Uvažovali jsme o Galeria Borghese. Co myslíte? Dají se tam koupit vstupenky online? Mohl byste nám poradit nebo dát nějaký tip? Moc děkuji a zdravím. Vítězslav.

Na Vatikán si vyčleňte celý den. Ten zřejmě celý nestrávíte ve Vatikánských muzeích, ale určitě se budete chtít podívat na náměstí, do Baziliky atd. V Galeria Borghese je možný nákup vstupenek online - Gebart, rezervace je povinná, nicméně každé pondělí tam je zavřeno. Naplánujte si ji na neděli a pondělí si nechte na exteriéry.

# 23.04.2017, 08:39.
V květnu pojedeme s dětmi ve školním věku do Říma. Chtěli bychom koupit vstupenky do Colossea, Forum Romanum a Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple online, abychom se vyhnuli frontám. Lístky do Vatikánu na Musei Vaticani se musí ukázat u pokladny pro předplatitele? Lístky do Colossea a Forum Romanu se dají koupit na Coopculture. Chápu dobře, že lístek za € 12,00 + € 2,00 platí současně do obou památek a to po dva dny? Děti mají rezervaci za € 2,00? Vzhledem k příjezdu ve středu v noci a odjezdu v pondělí je vhodná varianta - čtvrtek Řím a Vatikán - atmosféra, pátek Vatikánská Muzea, sobota Colosseum, neděle Forum Romanum? Děkuji za radu. Děti nejsou trpělivé na stání ve frontách a současně nechceme chodit nacpanými památkami, když by byla jiná možnost. Ronja.

Ve Vatikánských muzeích budete kontrolováni na základě čárového kódu z voucheru, který obdržíte po rezervaci. Vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino platí do 31.12. v roce zakoupení. Od chvíle první validace platí dva dny včetně dne validace. Každou z výše uvedených památek můžete během těch dvou dnů navštívit jen jednou. Rezervační poplatek se platí ve stejné výši u všech vstupenek, tzn. při vstupu zdarma platíte jen ten rezervační poplatek. Naplánovaná posloupnost památek je vhodná, podle potřeby můžete samozřejmě k uvedeným vstupům vždy něco přidat.

# 22.04.2017, 22:54.
Velice děkuji za Vaši odpověď. Jen mám upřesňující dotaz: Vatikán. Do Baziliky dovnitř je vstup vždy volný? Může se tam jít i bez průvodce? A vstup do kupole se platí na místě? To je těch € 6,00 nebo € 8,00? Ale je možné to koupit i dopředu přes internet? Co byste doporučoval? Chceme se co nejvíce vyhnout frontám. K tomu moři: odlétáme z toho druhého letiště. Jaká by byla cesta od moře tam a jak dlouho by trvala? Děkuji. Andrea.

Jak jsme Vám psali v minulé odpovědi, vstup zdarma je vždy do Baziliky. Můžete tam jít bez průvodce. V některých případech, kdy se tam konají církevní akce, je třeba na tyto akce rezervovat vstupenku, která je zdarma. Rezervace jsou online na Prefektuře. Vstup do kupule se platí na místě. Je to těch € 6,00 bez použití výtahu a € 8,00 při použití výtahu. Vstup do podzemí je € 13,00. Je možná rezervace e-mailem, faxem nebo na místě. U kupole se rezervace neprovádí, pouze je možné zakoupit kombinované vstupné za € 37,00 - vize Get Your Guide, jehož součástí je nejen návštěva Baziliky, ale i kupole - vše bez velkých front. Na letiště Ciampino se od moře dostanete vlakem Roma Lido na EUR Magliana, odtud metrem B na Termini, odtud metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště. Můžete také cestovat z Termini přímým autobusem . Cesta trvá kolem 1,5 hodiny.

# 22.04.2017, 20:57.
Chystám se do Říma začátkem května, asi od 2.5. Chci se zeptat, zda se mi vyplatí koupit Omnia Pass nebo Roma Pass. Jedu tam na přibližně 3 dny. Chci navštívit Vatikán a nejznámější památky - Colosseo, Andělský hrad atd. Děkuji Vám moc za odpovědi. Hezký večer. Viktorie.

Výhodnost Omnia Card je potřeba propočítat na základě Vašeho podrobného itineráře a místa ubytování, tedy související dopravy. Musíte si spočítat ceny všech vstupů a dopravy, to porovnat s cenou Omnia Card, ke které připočtete ještě ceny zvýhodněných vstupů. Pokud se Vám Omnia Card nevyplatí, to samé propočítejte pro Roma Pass.

# 22.04.2017, 19:15.
Dovolte mi využít vaši nabídku a požádat vás o pomoc s nalezením nejlepšího spojení z letiště Fiumicino na adresu: Inn Vatican Guest House, Via Ruggero Fiore 3, Vaticano Prati, Rome, 00136, Itálie. Moc vám děkuji za pomoc a srdečně zdravím. Vítězslav.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00 a k ubytování je to odtud přibližně 600 m. Je to nejrychlejší spojení. Od stanice jděte po Via Anastasio II a následně po Via Cipro. Potom odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin a doleva na Via Ruggero Fiore. Můžete jet také autobusem za € 5,90 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro, doleva na Via della Meloria a doprava na Via Ruggero Fiore.

# 22.04.2017, 16:47.
Vážený pane Řehůřku, dal jsem manželce k narozeninám výlet do Říma. Letíme ve středu 26.4. a vracíme se v neděli 30.4. Tedy plné tři dny od čtvrtka až do soboty naplno poznat Řím. Součástí dárku bylo, že se o nic nebude muset starat, což u nás v rodině, co se týče organizace dovolených, nebývá zvykem. Já jsem byl v Římě už dvakrát, celkem to tam znám. Bydlení jsem zajistil, informace jak se dostat z letiště jsem na vašem webu našel také. Co mi ovšem chybí, je stanovit program na ty tři dny. Tímto bych si Vás dovolil poprosit o Vaši radu k efektivnějšímu využití času co se týče prohlídek. Samozřejmě po vás nechci, abyste mi něco plánoval, jen bych potřeboval trochu stručně nasměrovat v otázkách. Zda koupit Omnia kartu nebo stačí jen Roma Pass. Máme v plánu určitě Vatikánská Muzea a baziliku Sv. Petra. S tím souvisí další otázka: našel jsem možnost samostatného vstupného bez průvodce pouze do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, ale už ne do baziliky sv. Petra. Do baziliky sv. Petra se dostaneme pouze pokud koupíme dohromady s Muzeem a jen s průvodcem. Je to tak? Zda a pokud tedy Omnia kartu koupit přes prostředníka Getyourguide, kde stojí € 108,00 nebo přímo na stránkach Omniakit, kde stojí € 113,00. Zda Vatikánské zahrady stojí za to, případně, zda v nich nějakou roli hraje koupě Omnia Card? Když vezmeme v úvahu, že máme k dispozici celý čtvrtek, pátek a sobotu, které dny a zhruba i časy byste si Vy osobně vybral k návštěvě kterých památek? Případně jak byste si je v hrubém plánu seřadil? Například napřed střed města, potom Vatikán apod. Např. také jsem se u Vás na webu dočetl, že pro Vatikán jako takový je nejvhodnější pátek. A jak moc je důležité následně rezervovat vstupné a prohlídky online, zda stačí den předem, nebo to jde až přímo na místě. Je mi jasné, že je to do středy dost narychlo a dostáváte teď podobných otázek spoustu, nicméně budu moc rád, pokud mi stihnete odpovědět. Moc děkuji. S pozdravem Radim.

Nákup Omnia Card hodně souvisí s itinerářem - vstupy a doprava. Je to vše třeba podrobně propočítat a porovnat ceny bez karty a s kartou. Pokud však chcete navštívit ve Vatikánu jen Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady a Baziliku, nevyplatí se Vám. Samostatný vstup do Baziliky bez průvodce je zdarma, platí se jen výstup na kopuli a do podzemí. Návštěva Vatikánských muzeí s přímým průchodem do Baziliky je pro organizované skupiny s průvodcem. Nákup Omnia Card přes Get Your Guide je za oficiální cenu a stejně tak si vyzvedáváte karty na O.R.P. na základě voucheru. Velkou výhodou je možnost jednoduše spravovat rezervaci nebo ji jednoduše zrušit i jeden den před vstupem. Vatikánské zahrady určitě za návštěvu stojí, Omnia Card roli nehraje a v tomto případě je i možná zbytečná, protože v ceně Vatikánských zahrad je i vstup do Vatikánských muzeí. Doporučení návštěvy Vatikánu v pátek platí, ve Vašem termínu je navíc 28.4. možnost večerní návštěvy v době od 19:00 do 23:00, poslední vstup ve 21:30. Což je velký bonus pro plánování itineráře. Vzhledem ke vstupu zdarma v neděli 30.4.2017 se nabízí i sobota, kdy by v muzeích mohlo být volněji. Od stanovení termínu návštěvy Vatikánu se odvíjejí další vstupy. Online rezervaci doporučujeme vytvořit dopředu. S Roma Pass se rezervace nedělají. Výjimkou je Galeria Borghese, kde je povinná a s Roma Pass jen telefonicky.

# 22.04.2017, 16:24.
Cestujeme do Ríma v termíne 29.5.2017 na letisko Ciampino, prílet o 10:50 hod. Ubytovanie máme na Via Baldo degli Ubaldo 143, Aurelio. Mohli by ste mi prosím navrhnúť, ako sa dostaneme z letiska k ubytovaniu? Odlet máme naplánovaný na 2.6.2017 o 11:30 hod. V Taliansku je štátny sviatok. Jazdia autobusy a metro v obmedzenom režime? Ďakujem za informácie. S pozdravom Jarmila.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Baldo degli Ubaldi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vaše ubytování je v blízkosti východu z metra. Ve státní svátek je městská doprava v režimu Festivo, tj. jako v neděli.

# 21.04.2017, 20:19.
Ráda bych znala Váš názor. Jaká je nyní v Římě teplota? A teplota moře v Ostii? Letíme tam s kamarádkou příští prodloužený víkend od 28.4. do 1.5.2017. Ubytování máme přes Airbnb, domácí nás vyzvedne na letišti a zase odveze. V sobotu po ránu chceme navštívit Colosseo + Pantheon, v neděli jsme chtěli zkusit Vatikán. Má být otevřeno do 12. hodin zdarma. Ale co? Co vlastně můžeme vidět ve Vatikánu? Respektive, kam se zdarma dostaneme? A budou tam fronty, když vyrazíme po ránu? Nechceme jít do muzeí, ale do sv. Petra ano, na střechu. Našla jsem lístek za € 37.00 na osobu, to se mi zdá moc. Existuje nějaké jiné řešení? Co navrhujete na nedělní odpoledne? Muzea a galerie nás moc nelákají, spíše atmosféra, zahrady, parky ... Jinak v pondělí letíme kolem 13:00 hod. Vyplatí se sjet po ránu k moři do Ostia? Z centra autobusem, že? Dočetla jsem se o cestě v komentářích výše. Děkuji moc za Vaši odpověď. Je to naše první cesta. Andrea.

V současné době je v Římě slunečno a 18 stupňů. Předpověď od 28.4 do 1.5. je slunečno a teploty postupně porostou od 18. do 22 stupňů. Na sobotu 29.4. je v předpovědi odpolední déšť. Nicméně je to předpověď, před odjezdem si předpovědi zkontrolujte. Teplota moře se v současné době pohybuje kolem 16. stupňů. Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Rezervace tento den nelze provést. Jinde, kde se běžně vstupné platí, ho zaplatíte. Vstup zdarma je vždy do Baziliky. Vstup do kopule a podzemí však zaplatíte. Vstupenka stojí € 8,00 při použití výtahu a následně výstup po 320. schodech, € 6,00 při výstupu po 551 schodech. U Baziliky počítejte s frontou i v případě, že si zarezervujete vstup s průvodcem. Musíte projít kontrolou. Do Lido di Ostia se dostanete vlakem Roma - Lido. Vyjíždí z Porta S. Paolo, kam se dostanete metrem B (Piramide). Můžete jet metrem i na EUR Magliana, kde vlak také zastavuje. Z Lido Centro se potom na letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral.

# 21.04.2017, 18:29.
Letíme poprvé do Říma s manželem a dcerou ve věku 9 let v době od 4.5. do 8.5.2017 na letiště Fiumicino. Ubytování máme v The Victory Suite na Via Sebastiano Veniero 37, Vatikán. Můžete nám prosím poradit, jak se jednak dostaneme z letiště do hotelu a jednak doporučit, co nechat na neděli 7.5.2017, kdy jsou vstupy zdarma? Platí v Říme děti do 10. let dopravu? Co je výhodnější? Rezervovat vstupy na památky předem? Moc děkuji za odpověď. Zdravím. H.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem SIT Bus Shuttle za € 6,00 na Via Crescenzio. Zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Odtud přejděte ze směru od Piazza Cavour na zastávku Crescenzio / Terenio. Jeďte autobusem č. 49 směr Ospedale S. Filippo Neri. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Viale Vaticano / Musei Vaticani. Naproti Vatikánským muzeím je schodiště dolů na Viale Sebastiano Veniero. Sejděte po schodech a odbočte doleva. The Victory Suite je po levé straně. První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do státních italských památek a muzeí. Volte tedy např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Castel Sant' Angelo apod. Děti do 10. let cestují v římské dopravě zdarma v doprovodu dospělé osoby. Rezervace vstupů je vhodná např. pro Vatikánská muzea nebo Colosseo. Nelze však využít během první neděle v měsíci. Hodně možností rezervací najdete např. na Get Your Guide.

# 21.04.2017, 13:56.
Pokud chceme navštívit Andělský hrad, Colosseo a Forum Romanum první neděli v měsíci, kdy má být vstupné zdarma, je potřeba nějaká rezervace předem? Předem děkuji za odpověď! Tereza.

Rezervace není nutná a první neděli v měsíci není ani možná.

# 20.04.2017, 14:28.
Pane Řehůřku, oceňuji vaši ochotu odpovídat na naše dotazy a jeden přidávám. Jak se dostat z letiště Fiumicino do Trastevere a kde zabukovat jízdenky? Nějak se v tom ztrácím. Děkuji a přeji hezký den. Iva.

Nejjednodušší, i když ne nejlevnější, je doprava vlakem FL1 za € 8,00. Z letiště jezdí vlaky po 15. minutách. Cesta trvá 26 minut. Jízdenky zakoupíte na místě v odjezdové hale. Je zbytečné je kupovat online.

# 19.04.2017, 11:37.
Mám dotaz. Jak se nejlépe dostaneme z centra Říma do Ostia Antica? Budeme bydlet poblíž vlakové stanice Roma S. Pietro. A jak je to zde se vstupenkami a návštěvní dobou? Děkuji moc za odpověď. Lida.

Ze S. Pietro jeďte vlakem Trenitalia na Ostiense, přejděte na Porta S. Paolo a odtud pokračujte městským vlakem do Ostia Antica. Celá trasa je v pásmu běžných jízdenek. Otevřeno je od 8:30 do 16:30 až 19:15 podle sezóny, poslední vstup je hodinu před zavírací dobou. Zavřeno je v pondělí, 1.1., 1.5. a 25.12. Vstupné je € 8,00, snížené € 4,00. Platí zde podmínky jako ve všech státních muzeích a památkách, tj. do 18. let zdarma, snížené vstupné od 18. do 25. let. Více informací najdete na Ostia Antica.

# 19.04.2017, 09:37.
Děkuji Vám za Vaši odpověď. Ještě bych měla dotaz. Pokud bychom nešli do muzeí, ale chtěli se dostat do Vatikánu a popř. do Baziliky sv. Petra a vyhnout se frontám, je možné provést nějakou rezervaci na tento den? Předem děkuji za odpověď. Lucie.

Podívejte se na Get Your Guide. Je tam několik možností rezervací do Baziliky. Běžný vstup do Baziliky je zdarma. Nicméně v obou případech se nevyhnete frontě během kontrol, které tam probíhají.

# 18.04.2017, 11:25.
Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostanu z letiště Ciampino - přílet 21.4.2017 ve 20:10 - do ubytovacího zařízení na adrese Via Luigi Piancianiciani 5, Central Station? A ještě jeden dotaz. Vyplatí se mi koupě karty Roma Pass? Moc děkuji. S pozdravem Lenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A a vystupte na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Piazza Vittorio Emanuelle II pokračujte tramvají 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti) a vystupte na další zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Vraťte se zpět ke křižovatce a odbočte doleva na Via Luigi Pianciani. Vaše ubytování je po pravé straně. To, zda se vyplatí zakoupit Roma Pass nebo ne, záleží na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat.

# 18.04.2017, 09:57.
Děkuji Vám za doporučení. Ráda bych se ještě zeptala, jak je to se vstupem do Vatikánu, kdybychom tam chtěli vyrazit v neděli 30.4.2017. Na internetu jsem se dozvěděla, že každou poslední neděli v měsíci je Vatikán otevřený pouze dopoledne a je zde vstup do všech muzeí zdarma. Nevíte prosím, zda je to pravda a jaká je přesná otevírací doba v tento den? Pokud je opravdu vstupné zdarma, nemusíme se zde obávat žádné fronty, nevíte? Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám pěkný den. S pozdravem Lucie.

V neděli 30.4.2017 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je umožněn ve 12:30. Fronty budou samozřejmě veliké, postupují však v tomto případě rychle.

# 17.04.2017, 18:59.
Uvažujeme o návštěvě Říma, kterou bychom rádi spojili s návštěvou nějakého fotbalového utkání. Nevíte, zda se dají přímo na místě bez problému sehnat lístky na zápasy místních týmů? Nebo neznáte někoho, kdo zprostředkovává lístky za rozumnou cenu? Kromě tedy překupných agentur, které mají předražené vstupné? Dále také hledám v tomto městě zajímavé dobře dostupné ubytování se snídaní za rozumnou cenu. Co byste doporučili? Děkuji moc! Děkuji za odpověď! Jan.

Vstupenky lze zakoupit na místě i online. Dostupnost samozřejmě závisí na atraktivitě utkání. Online nákup najdete na oficiálních stránkách AS Roma - Tickets / Buy tickets. Přesměruje Vás to na oficiálního online prodejce Listicket, člena skupiny Ticketone. Informace o nákupu na místě a prodejních místech najdete na AS Roma / Tickets / Tickets FAQ. Na stejného prodejce Vás přesměruje i druhý klub hrající na Stadio Olimpico - Lazio Roma. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Řím.

# 17.04.2017, 18:20.
Hledala jsem informace turistů o návštěvě Říma a narazila jsem na Vaše velmi zajímavé stránky. Mohu Vás požádat o radu, jak se nejlépe dopravit z letiště Ciampino do místa našeho ubytování Roma San Pietro Suite na Via dei Savorelli, 54 Scala A, Aurelio, 00165 Řím, I? Chtěla jsem dopřát cestu do Říma i naší 13. leté dceři a tak jsem kvůli rozpočtu byla nucena zvolit individuální přepravu a ubytování. Dala bych proto přednost cestování hromadnou dopravou. Původně jsem se také snažila najít nejvhodnější čas pro návštěvu Sixtinské kaple. Přilétáme 12.5. v pátek večer, odlétáme v pondělí odpoledne. Uvažovala jsem, že koupím Roma Pass. Je vhodný i pro naši dceru nebo je výhodnější koupit pro ni třídenní jízdenku? Za odpověď Vám budu moc vděčná. Dobrá rada nad zlato. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Baldo degli Ubaldi. U jednoho z výstupů z metra vede kolmo na Via Baldo degli Ubaldi ulice Via Cardinale Mistrangelo. Po té se do mírného stoupání vydejte. Na konci odbočte doleva na Via Aurelia a následně doprava na Via della Madonna del Riposo. Ne té hned odbočte mírně doleva na Via dei Gozzadini. Obloukem Vás dovede ke křižovatce s Via dei Savorelli, po které se vydejte mírně doleva. Roma San Pietro Suite je po pravé straně. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí, záleží na Vašem itineráři a co budete s tímto čerpat za vstupy a slevy na vstupech. 13. leté dceři se nevyplatí. Má vstupy zdarma. Sixtinská kaple je součástí návštěvy Vatikánských muzeí. Tam doporučujeme jít na začátku otevírací doby a doporučujeme rezervaci. V neděli je zavřeno. Roma Pass ve Vatikánu nevyužijete.

# 17.04.2017, 15:12.
Přiletíme do Říma v sobotu 22.4. ve 14:00 hodin. Je potřeba rezervovat autobus z letiště Fiumicino na Termini? Jsme ubytovaní v hotelu Capannelle Roma, Via Siderno 37, Appio Latino. Děkuji. Ondřej.

Autobus rezervovat nemusíte. Můžete jet prvním volným autobusem. Stejně tak pokud budete mít rezervaci a autobus nestihnete. V případě cesty na letiště však rezervaci doporučujeme.

# 14.04.2017, 18:44.
Ještě bych měl na Vás jeden dotaz. Když si koupím online lístek z letiště Fiumicino s Terravision na určitou hodinu a spoj nestihnu, mohu jet na stejný lístek dalším spojem? Děkuji. Tomáš.

Pokud nestihnete spoj , na který máte rezervované místo, můžete jet dalším spojem, ve kterém bude volné místo.

# 14.04.2017, 11:52.
Děkuji mnohokrát za rady. Vstupenky jsme objednali. Jen ještě ke vstupence do Colossea. Platí na 2 dny? Můžeme například jeden den jít do Colossea a další na Forum Romanum? Stojí za to jít i na Palatinum? Jsem totiž po operaci kyčle a vzhledem k tomu, že budeme v Římě jen 3 dny, tak musím vybrat co zvládnu. Počítám vždy s odpočinkem a nasátím atmosféry v některé z kaváren. Stojí za to jít do Vatikánu pěšky přes Ponte S. Angelo, kolem Andělského hradu? Máme prohlídku Sixtinské kaple na 12. hodinu. A ještě jeden dotaz. Najdeme bez problému ze Sixtinské kaple průchod do Basiliky Sv. Petra nebo je tam nějaký zádrhel? Jedeme s dospělými dětmi. Jaké místo byste doporučoval na večer - večeře, atmosféra ... eventuálně kam chodí místní? Ještě jednou děkuji za drahocenné rady. Lenka.

Kombinovaná vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do 31.12. v roce zakoupení. Od okamžiku validace je platná dva dny včetně dne validace. Každý z výše uvedený vstupů můžete během platnosti využít jen jednou. Palatino je pahorek, na kterém byl podle pověsti založen Řím. Pokud Vás zajímají zříceniny a archeologické vykopávky, určitě stojí za návštěvu. Cesta přes Ponte Sant' Angelo k Andělskému hradu je jednou z velkých atrakcí Říma. Zádrhel v průchodu schodištěm ze Sixtinské kaple do Baziliky je v tom, že se nejedná o veřejný průchod. Využívají ho jen průvodcované prohlídky. Míst, kam chodí místní lidé na večeři je hodně. Všechna jsou samozřejmě mimo hlavní turistický ruch. Jedním z našich tipů je Grotte del Teatro di Pompeo. Je to blízko Campo de' Fiori, jižně od Piazza Navona. Tato restaurace má výborné hodnocení i na Trip Advisor.

# 13.04.2017, 13:10.
Budeme v Říme v termínu od 24. do 26.4.2017 v hotelu IH hotels Roma Z3 na Via Giorgio Perlasca 13/15, Prenestino, 00155. Můžete mi poradit, jak se nejlépe dostaneme do centra města a zda se vyplatí koupit si třeba 48. hodinovou Roma Card nebo nějak dojet do centra a tam prochodit centrum pěšky? Určitě chceme z placených památek do Vatikánu - muzea + Sixtinská kaple a Colosseo. Je lepší si Muzea a Sixtinskou kapli zarezervovat dopředu a na jakých stránkách? Děkuji za rady. Lenka.

Z hotelu IH Hotels Roma Z3 jděte kolem obchodního centra Auchan po Via Giorgio Perlasca k Viale Giovanni Battista Valente. Po té se vydejte doprava. Dovede Vás k Via Prenestina. Po levé straně je zastávka tramvaje. Jeďte tramvají č. 14 na Termini. Odtud už můžete cestovat např. metrem B k Colosseo, metrem A ke Španělským schodům nebo k Vatikánu. Jízdenka BIT stojí € 1,50, platí 100 minut a je jednosměrná, přestupní. Tramvaj č. 14 jezdí každý den od 4:55 do půlnoci. Je to nejjednodušší spojení do centra. Ostatní varianty jsou s několika přestupy. Časová jízdenka Roma 48H stojí € 12,50. Pokud během pobytu plánujete uskutečnit 9 a více jízd, potom se Vám vyplatí. Vatikánská muzea i Colosseo je vhodné si zakoupit online a tím se vyhnout frontám. Vatikánská muzea zakoupíte na Musei Vaticani a Colosseo na Coopculture. Více kombinací, možnosti elektronického voucheru, správu a rušení rezervací nabízí Get Your Guide.

# 12.04.2017, 22:45.
Můžete mi poradit, kde je nejbližší místo pro vyzvednutí Roma Pass po příletu na letiště Fiumicino? Ideální by bylo hned na letišti. Děkuji. Tomáš.

V příletové hale terminálu T3, v PIT - Punti Informativi Turistici di Roma Capitale. Otevřeno mají od 8:00 do 20:45.

# 12.04.2017, 22:04.
Děkuji za informace. Jen u Colossea mám problém, že nejdou lístky pouze zarezervovat, ale jen rovnou zaplatit. Poraďte mi prosím, jak to mám udělat. Chci lístky jen rezervovat a využít volný vstup s Roma Pass. Ještě Vás prosím o radu, jak zarezervovat kombinované vstupenky do Appia Antica - Caracallovy lázně, Mauzoleum Cecilie Metelly, Villa Dei Quintili? Děkuji. Tomáš.

Vstupenky se při rezervaci hned platí. V případě že jsou v košíku vstupenky za plnou cenu, dojdou e-mailem hned vstupenky, v případě že jsou v košíku i vstupenky za sníženou cenu nebo zdarma, dojdou e-mailem vouchery na vyzvednutí vstupenek na pokladně. S Roma Pass však rezervaci dělat nemusíte. Jdete automaticky vchodem pro držitele Roma Pass nebo online rezervací. Jediné muzeum, kde je třeba dělat rezervaci s Roma Pass je Galeria Borghese a to pouze telefonicky. Kombinovanou vstupenku pro Terme di Caracalla, Villa dei Quintili a Mausoleo di Cecilia Metella zakoupíte na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Terme di Caracalla / Biglietteria. Vstupenka stojí € 6,00 a její platnost je 7 dní. Za online nákup se platí příplatek ve výši € 2,00. Princip je stejný jako při nákupu vstupenky pro Colosseo.

# 12.04.2017, 17:07.
Pochopila jsem správně, že 23.4.2017 v neděli je vstup do Vatikánu zdarma, ale budou zavřena muzea? To platí i pro Basiliku sv. Petra a Sixtinskou kapli? Děkuji za odpověď. Soňa.

Do Vatikánu je vstup zdarma. Zpoplatněny jsou vstupy do muzeí, zahrad apod. Konkrétně do Baziliky je také vstup zdarma, zpoplatněn je vstup do kopule a podzemí. Otevřeno je každý den, existují však výjimky z důvodů různých událostí v Bazilice. Vatikánská muzea jsou zavřena v neděli. Výjimku tvoří poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma - v prosinci předposlední neděle. V roce 2017 je zavřeno ještě 6.1., 11.2., 17.4., 1.5., 29.6., 15.8., 16.8., 1.11., 8.12., 25.12., 26.12. Prodlouženou otevírací dobu (do 23:00) mají v pátek od 21. dubna do 27. října. 23.4.2017 je zavřeno. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí, platí pro ni tedy výše uvedené.

# 12.04.2017, 16:03.
Můžete mi prosím poradit, jak se můžeme nejlépe dostat na penzion Via Aurelia 429, Aurelio, Rome, 00165? Přílet do Říma je v pátek 28.4.2017 přibližně v 19:55 na letiště Fiumicino. Předem Vám velmi děkuji. S pozdravem Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem SIT Bus Shuttle za € 6,00 na Via Crescenzio. Přejděte na Via Cavour, jděte po jeho levé straně a napravo u parku uvidíte zastávky autobusů. Jeďte autobusem č. 49 směr Ospedale S. Filippo Neri a vystupte na zastávce Aurelia / Palombini. Jděte ve směru jízdy autobusu a po necelých 100 metrech uvidíte po levé straně vchod k Vašemu ubytování. Autobus č. 49 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 12.04.2017, 13:24.
Máme zajištěný let a hotel v Římě od 12.5. do 15.5.2017. Přemýšleli jsme, jak nejlépe zajistit vstupy do Sixtinské kaple, Colossea a podobně. Uvažovali jsme o Omnia kartě 72, ale trochu nás děsí potřeba vyzvednutí v O.R.P. kancelářích a uvedená nutnost rezervace vstupu do památek na určitou hodinu. Nemůže se stát, že v 9:00 hodin ráno, kdy otevírá O.R.P., již budou termíny vstupu vyprodané? Nelze koupit online vstupenky s přednostním vstupem a vše zařídit přes internet bez nutnosti aktivace v italské kanceláři? A když tak na jaké adrese? Předem děkuji za odpověď. Lubomír.

Vstupenky lze samozřejmě zakoupit i samostatně online. Do Vatikánských muzeí všetně Sixtinské kaple na Musei Vaticani, do Colosseo na Coopculture. Mnoho různých variant vstupů najdete také na Get Your Guide. Tady je velkou výhodou jednoduchá správa rezervací, možnost elektronického voucheru a také možnost zrušení rezervací. Termíny k Omnia Card můžete samozřejmě zařídit i online ve dvou variantách, buď v případě že máte kartu nebo v případě že máte voucher. Vše je možné zajistit přes Omnia Kit. S Roma Pass, který obdržíte s Omnia Card, chodíte přímo zvláštním vchodem nebo turniketem. Pouze u Galeria Borghese je třeba provést rezervaci, která se s Roma Pass dělá pouze telefonicky. V tomto případě se neplatí rezervační poplatek. Týká se to samozřejmě prvních dvou vstupů zdarma.

# 12.04.2017, 10:53.
Můžete mi napsat odkaz na rezervaci vstupenek do Colossea a Andělského hradu? Děkuji. Tomáš.

Colosseo zarezervujete na Coopculture a Andělský hrad na Gebart. Další možnosti jsou přes Get Your Guide, kde můžete jednoduše spravovat své rezervace.

# 12.04.2017, 09:31.
19.6. přiletíme ve 14:00 hodin na letiště Fiumicino. Jak se nejlépe dostaneme do Grand Hotel Gianicolo? Druhý den 20.6. bychom chtěli navštívit Vatikánská muzea a katakomby. Je možná tato kombinace? Děkuji moc za odpovědi. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 5,90. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Z náměstí před halou pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione a vystupte na Ponte Vittorio Emanuelle. Přejděte kousek ve směru příjezdu autobusu na stanoviště autobusů u Via Paola a jeďte odtud autobusem č. 115. Vystupte na Carini / S. Pancrazio. Zastávka je u Grand Hotel del Gianicolo. Vchod je ale z druhé strany, z ulice Vialle delle Mura Gianicolensi. Dostanete se tam ve směru jízdy autobusu. Na autobus č. 40 a 115 můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Dražší, ale jednodušší, by bylo spojení vlakem FL1 na Trastevere a odtud autobusem č. 871 na Carini / Bonnet, tento autobus však nejezdí v pondělí. Prohlídku ve Vatikánu podle Vašeho požadavku najdete na Get Your Guide.

# 10.04.2017, 21:18.
Je možné se při návštěvě muzeí ve Vatikánu uvnitř občerstvit – káva, voda, případně něco malého k zakousnutí? Při několikahodinové prohlídce by to bylo vítané. Děkuji. Jan.

Ve Vatikánských muzeí je restaurace nebo spíše samoobslužná jídelna a kavárny.

# 10.04.2017, 20:04.
Plánuji cestu do Říma na dobu Velikonoc. Přesněji přilétam ve čtvrtek 13.4. a odlétám v úterý 18.4. Poradíte mi prosím, které zajímavé památky a kdy navštívit vzhledem ke svátkům a omezené otevírací době? Především bych ráda viděla Forum Romanum a prošla zajímavé parky - Park Appia Antica. Je nutné si rezervovat vstupenky předem? Jaké mohu očekávat komplikace např. v autobusové + metro dopravě? Moc Vám děkuji. Eliška.

Omezení oproti standardním otevíracím dobám budou především ve Vatikánu. Vatikánská muzea mají zavřeno standardně v neděli 16.4.2017, ale výjimečně i v pondělí 17.4.2017. Program akcí probíhajících ve Vatikánu najdete v kalendáři na vatican.va. Počítejte s tím, že všude bude hodně lidí. Vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino doporučujeme rezervovat přes Coopculture nebo Get Your Guide. Informace pro návštěvu Parco Regionale dell' Appia Antica najdete na výše uvedených stránkách. Městská hromadná doprava by měla fungovat standardně s tím, že bude přepravovat samozřejmě větší množství lidí. V pondělí budou jezdit samozřejmě jen spoje, které jezdí mimo školní vyučování.

# 10.04.2017, 13:53.
Cestujeme do Říma poprvé a máme naplánovanou cestu do Říma od 27.4. do 1.5.2017. Chtěla bych se zeptat na následující: 1. Přílet na letiště Fiumincino - ubytování Via Cardinal Agliardy 15 - prosím jak se dostaneme z letiště? 2. Plánujeme navštívit Vatikán - Vatikánské muzeum, Sixtinskou kapli, Colosseo, Galeria Borghese apod. - nějak se nemohu zorientovat, zda je lepší Omnia Pass nebo jen Roma Pass. Mohl byste mi poradit? A v případě koupě těchto karet, je třeba dělat ještě nějaké rezervace na konkrétní termín? Pokud jsem to dobře pochopila - Roma Pass na 3 dny zahrnuje vstup do 2. památek zdarma - lze tedy využít na Colosseo a Galeria Borghese? Moc Vám děkuji za odpověď. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Z Piazza dei Cinquecento před halou jeďte autobusem č. 64 směr Stazione S. Pietro a vystupte na Crocifisso / Porta Fabbrica. Je to zastávka před konečnou. Autobus pojede kolem Vatikánu, podjede viadukt a za zastávkou za viaduktem se otočí a pojede zpět. Jakmile odbočí na Via del Crocifisso, zastaví na Vaší zastávce. Naproti zastávce je ulice Via Paolo II. Po té jděte a odbočte doleva do úzké Via Bonifacio VIII. Dovede Vás k Via Cardinal Agliardi. Vaše ubytování je vlevo. Podle toho co píšete, že plánujete navštívit, se Vám vyplatí zakoupit jen Roma Pass na 3 dny. Zaplatíte za něj € 38,50. Návštěvou Colosseo / Foro Romano / Palatino a Galeria Borghese se Vám vrátí zpět € 29,00 včetně rezervačních poplatků. Zbude Vám tedy € 9,50. Pokud je projezdíte nebo uspoříte na sníženém vstupném na třetím a dalším vstupu, potom se Vám Roma Pass vyplatí. Colosseo s Roma Pass není nutné rezervovat, u Galeria Borghese je to povinné - lze jen telefonicky. Omnia Card se Vám s největší pravděpodobností nevyplatí, nicméně si to propočítejte.

# 10.04.2017, 13:21.
Ráda bych se zeptala. 10.7. letíme do Říma na letiště Ciampino do hotelu 87 na adrese Via del Tritone. Jak nejlépe a levně se tam prosím dostat? Je lepší si objednat jízdenku na autobus přes web nebo na místě a to i Roma Card? A když máme Roma Card a mám vybraná místa, kam bychom se chtěli podívat, je vždy vchod bokem, abychom nemuseli čekat frontu? A ráda bych se zeptala, zda Roma Card platí i do Vatikánu? Děkuji moc. Martina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Barberini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Přímo z Piazza Barberini vede Via del Tritone. Jízdenku na autobus Atral zakoupíte ve stánku v hale na letišti nebo i přímo v autobuse. Památky ve Vatikánu můžete navštívit s Omnia Card, jejíž součástí je i Roma Pass pro památky a muzea v Římě včetně dopravy. Omnia Card a Roma Pass Vám zaručuje přednostní vstup. Omnia Card je třeba vždy vyzvednout na základě voucheru na Opera Romana Pellegrinaggi Office.

# 09.04.2017, 18:00.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Patrizia Romana Palace. Jak? Je nejbližší zastávka u zmiňovaného hotelu? Letíme v květnu, přiletíme v neděli kolem 20:00 hodin do Říma. Děkuji za ochotu. Jana.

V tomto případě doporučujeme jet vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud autobusem č. 744 směr Montalcini / Ripandelli. Můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku. Vystupte na zastávce Portuense / Forlanini. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via di Vigna Jacobini. Patrizia Romana Palace je za další křižovatkou po levé straně.

# 09.04.2017, 16:09.
Milí Řehůřkovi, mám nestandardní dotaz týkající se typu schodů, které vedou do kupole Baziliky sv. Petra. Děti by rády nahoru a já mám fobii z výšek, respektive ze schodů, přes které je vidět dolů. Nikde se mi nepodařilo dohledat, jaký typ schodů tam vede. Zda jsou betonové, takže plné, nebo dřevěné s průhledy dolů nebo drátěné s průhledy dolů. Nerada bych si koupila vstupenku a potom zjistila, že to nedám. Děkuji. Martina.

Schodiště je plné. Můžete se podívat na video - výstup a sestup.

# 09.04.2017, 08:55.
Chtěla bych poprosit o popis cesty z letiště Fiumicino do hotelu na adrese Via Paolo Bentivoglio 4, Aurelio. Děkuji mnohokrát. Super stránky. Pavla.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 směr Battistini na Valle Aurelia. Z metra jděte po Via Baldo degli Ubaldi na velkou křižovatku. Přejděte dole po přechodě na Via Giacinto de Vecchi Pieralice. Hned odbočte doprava na Via Paolo Bentivoglio. Ta se stočí doleva a za křižovatkou je po levé straně Vaše ubytování.

# 08.04.2017, 17:23.
Chtěl bych poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do ubytování Casevacanze Dueperquattro Roma, které je na ulici Via Pietro Ruga 48. Letím se svou ženou 20. dubna, přílet na letiště Ciampino bude přibližně v 17:00 hodin. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Petr.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Arco di Travertino. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud pokračujte autobusem č. 409 směr Stazione Tiburtina. Vystupte na Maranella, jděte zpět na Via Casilina a vydejte se po ní doprava. Potom odbočte vpravo do třetí ulice, Via Leonardo Bufalini a následně vlevo do druhé, Via Pietro Ruga. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenku na metro můžete použít i na autobus. Platí 100 minut.

# 07.04.2017, 00:14.
V termínu od 28.4. do 2.5.2017 se chystáme na cestu do Říma. Budeme čtyři ve věku 78, 50, 24 a 25 let. 26. rok syn dovrší 22.5., tzn. v době pobytu mu ještě bude 25 let a naše angličtina je pouze na nejzákladnější úrovni. Velmi rádi bychom tedy využili Vaší nabídku a požádali o informace. 1. Do Říma bychom měli přiletět v pátek 28.4. ve 20:05 na letiště Fiumicino. Ubytování máme zaplaceno v La Zodiaci - Vatican House na Via Cipro 47. Budeme Vám vděční za radu, jakými spoji a odkud se nejjednodušeji a nejlevněji dostaneme do místa ubytování. Nebo by bylo výhodnější využití taxi služby? Kde parkují a kolik stojí? Jakou dobu máme počítat na cestu, abychom mohli informovat ubytovatele? 2. Zpět odlétáme v úterý v 9:35 ze stejného letiště. Kdy bude potřeba vyrazit, abychom stihli odlet? Vůbec netušíme, jak často hromadná doprava jezdí. 3. Navštívit bychom chtěli Vatikánská muzea + Baziliku sv. Petra, Forum Romanum, Koloseum, Lateránskou baziliku a Pantheon. Jak si nejlépe naplánovat návštěvy vzhledem k termínu pobytu a otevírací době jednotlivých památek a řešit vstupy nákupem vstupenek, nebo byste doporučoval Omnia Card nebo Roma Pass? 4. Doporučujete k návštěvě mimo výše uvedených ještě nějakou jinou památku, kterou bychom neměli vynechat? Předem děkujeme za Vaši odpověď. Zdraví N.

V tomto případě se Vám zřejmě taxi vyplatí. Cena do centra bílým taxi města Říma Vás vyjde na € 48,00. Taxi stojí před terminály. Veřejnou dopravou se tam dostanete levněji, ale s několika přestupy. Optimální cesta je vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud potom autobusem 490 nebo 495 směr Stazione Tiburtina a vystoupit musíte na Emo / Bragadin. Vraťte se zpět ve směru příjezdu autobusu, přejděte na druhou stranu ulice a odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin. Dovede Vás na Via Cipro. Po té se vydejde doprava a po pravé straně je La Zodiaco. Cesta vlakem trvá i s přestupem přibližně 50 minut. Do místa ubytování počítejte i s rezervou maximálně 1,5 hodiny. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Autobusy 490 jezdí i šest a více do hodiny, 495 čtyři i více do hodiny. Takže spojů je hodně. Na letiště vyjeďte tak, abyste tam byli dvě hodiny před odletem. Vlaky jsou celkem spolehlivé. Vatikánská muzea můžete naplánovat na neděli 30.4.2017, kdy je vstup zdarma. Počítejte však s velkým počtem osob. Na vyjmenované vstupy se Vám Roma Pass ani Omnia Card zřejmě nevyplatí. Je třeba si to samozřejmě propočítat s Vaším podrobným itinerářem a souvisejícími vstupy a dopravou. Určitě nevynechte centrum Říma - Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Castel Sant' Angelo, ...

# 06.04.2017, 21:09.
Letíme potřetí do Říma a vždy jsme využili vašich dobrých rad. Tentokrát však přistáváme na letišti Ciampino. Jak se prosím nejlépe a nejrychleji dostat do hotelu Porpora Villa Borghese? Kde si máme koupit jízdenky? Kde přestoupit? Děkujeme moc. Anna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 910 směr Mancini nebo 360 směr Muse. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Paisiello / Monteverdi. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Giovanni Paisiello a na křižovatce odbočte doleva na Via Nicolo Porpora. Hotel Villa Porpora je po levé straně. Autobus č. 910 a 360 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, 910 nejezdí v sobotu a v neděli. V sobotu (ale také kterýkoliv jiný den kromě neděle) jezdí na stejnou zastávku z Termini autobus č. 223 směr Stazione La Giustiana. V neděli (ale také kterýkoliv jiný den) můžete z metra vystoupit až na Barberini a jet autobusem č. 53 ve stejném směru a na stejnou zastávku. Je to okružní linka. Na Barberini zastavuje dvakrát. Použijte zastávku na Via Vittorio Veneto po pravé straně ve směru od metra. Pokud však nastoupíte na protilehlé zastávce, nic se neděje, autobus zastavuje na obou zastávkách, jen to bude o několik zastávek delší. Auobus č. 53 jezdí od 5:30 do 23:00. Jízdenky na autobus Atral se kupují na stánku na letišti nebo v autobuse, na metro si jízdenku zakupte na pokladně ATAC ve stanici metra. Jízdenku na metro můžete použít i v následných autobusech. Je přestupní a platí 100 minut.

# 06.04.2017, 19:32.
Pane Řehůřku, hledala jsem, kdy je v Římě Settimana della Cultura - Kulturní týden za zvýhodněné vstupné. Zda náhodou není od 21.4. v týdnu, kdy byl založen Řím. Ale nenašla jsem. Jedu do Říma 22.4. a vracím se 25.4. Státní svátek. Přistanu na letišti Leonardo da Vinci, do centra pojedu lokálním vlakem s přestupem do cílové stanice. Mohu si na letišti zakoupit jizdenku až do cílové stanice? Předem Vám děkuji za odpověď. Jitka.

Settimana della Cultura di Roma, Kulturní týden v Římě, probíhal většinou v dubnu. V tomto týdnu bývaly vstupy do státních památek a muzeí zdarma. Podle našich informací proběhl naposledy tento týden v pořadí čtrnáctý v roce 2012. Potom už ne. Od července 2014 jsou v celé Itálii zdarma vstupy do státních památek a muzeí první neděli v měsíci. Na letišti Fiumicino si můžete v odjezdové hale vlaků zakoupit na pokladně jízdenku až do cílové stanice.

# 06.04.2017, 08:24.
Pane Řehůřku, vím, že jste již na mou otázku částečně v některých svých odpovědích reagoval, ale není mi úplně jasná jedna záležitost týkající se třídenní Omnia card. Jejím zakoupením tedy získám mimo jiné volný vstup do dvou mnou vybraných památek v Římě včetně Fast Track Entry do Kolosea a ve Vatikánu volný vstup do Sixtinské kaple a baziliky Svatého Petra - včetně Fast Track Entry. Není mi ale jasné, zda si musím ještě navíc vstup do památek ve Vatikánu rezervovat na určitý čas nebo zda rezervaci mít nemusím. Pokud je nutná rezervace - lze ji provést po zakoupení Omnia Card online nebo ji musím učinit po příjezdu do Říma? V tom případě kde? Děkuji za Vaši odpověď. Dalibor.

Společně s Omnia Card obdržíte Roma Pass, na základě kterého čerpáte výhody podle definice Roma Pass. Tzn. první dva vstupy máte zdarma a není třeba nic rezervovat. Výjimkou je Galerie Borghese, kde je třeba provést telefonickou rezervaci. Co se Vatikánu týče, rezervační nástroje najdete na Omnia Kit - Prenota / Prenota Ora. Rezervaci lze provést i na základě čísla voucheru, pokud fyzicky kartu nemáte. Lze ji samozřejmě provést i na místě, kde si kartu vyzvednete, tedy v kanceláři O.R.P. Kontakt je uveden na voucheru.

# 05.04.2017, 17:21.
Ráda bych vás poprosila a o radu. Od 6.5. do 9.5. máme naplanovaný výlet do Říma. Přiletíme v 17:35 na letiště Fiumicino. Máme rezervovaný pokoj v Orto Di Roma na Via Grottaperfetta 551. Mohla bych Vás poprosit o informaci, jak se tam nejlépe dostaneme z letiště? Protože se jedná o vlastně jen dva dny, chtěli bychom navštívit hlavně Vatikán a Koloseum. Mohli byste mi poradit, jak a kde nejlépe koupit vstupenky předem? Děkuji moc za informaci. Zdraví Evelina.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 766 směr Millevoi a vystupte na zastávce Grotta Perfetta / Calderon Barca. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete však použít libovolnou časovou nebo Roma Pass. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Hotel Orto di Roma je po 100 metrech vlevo. Levněji, ale za delší dobu a s přestupem navíc, se tam dostanete nejdříve autobusem za € 5,90 (zpáteční jízdenka stojí € 8,90) na Termini, odtud metrem B směr Laurentina a vystoupit na Basilica San Paolo a odtud už autobusem č. 766. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture. Více možností a kombinací s možností elektronických voucherů, zrušení rezervace apod. najdete na Get Your Guide.

# 05.04.2017, 12:29.
Vaše stránka je naprosto bezkonkurenční. Moc děkuji za rychlou odpověď. Využívám Vaší nabídky a ptám se. 1. Jde koupit vstupenku pouze do Baziliky výtahem a do Sixtinské kaple? 2. Prosím, doporučíte mi cestu MHD z adresy Via Stelletta do Vatikánu? Přeci jen bychom dětem chtěli ušetřit nožky na další výlety. Pokud pojedeme MHD, kde se dají koupit lístky? 3. Doporučil byste výlet do Pompejí? Opět by mě zajímala trasa z naší adresy viz výše. Moc děkuji. M.

Vstup do Baziliky je zdarma, platí se za vstup do podzemí a za vstup do kopule. Tam je cena různá podle toho, zda využijete výtahu nebo půjdete celou trasu po schodišti. Vstupenky se kupují na místě. Do Sixtinské kaple není možné zakoupit vstup samostatně. Je součástí Vatikánských muzeí. Via Stelletta je v historickém centru Říma poblíž Vatikánu, přibližně ve vzdálenosti 1,5 km. Veřejnou dopravou toho moc neušetříte. Musíte přejít k Via della Scrofa, po té se vydat doleva. Dovede Vás k Via di S. Agostino, po které jděte doprava. Dovede Vás na Piazza delle Cinque Lune, ze kterého jezdí autobus č. 81 ze zastávky Senato. Jeďte směr Risorgimento. Vystupte na konečné na Piazza del Risorgimento a odtud jděte podle cíle k Vatikánským muzeím nebo k Bazilice. Autobus č. 81 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ATAC nebo v automatech, které jsou většinou u stanice metra nebo městského vlaku. V centru města je zakoupíte na stáncích, v tabácích apod. Výlet do Pompejí je časově náročný. Veřejnou dopravou se tam nedostanete dříve jak za 3 hodiny. To samé zpět. Navíc prohlídka je rozsáhlá, minimálně celý den tomu věnujete. Z Via Stelletta jděte k náměstí Piazza Campo Marzio a pokračujte po Via degli Ufici del Vicario. Pokračujte přes Piazza Monte Citorio až na Largo Chigi. Odtud jezdí autobus č. 85. Autobus jezdí stějně jako předchozí s tím rozdílem, že v neděli nejezdí. Zaveze Vás na Termini. Odtud musíte pokračovat vlakem Trenitalia do Pompejí. Je to minimálně s přestupem v Neapoli. Tam stojí jízdenka € 45,00 a z Neapole, Piazza Garibaldi do Pompejí € 2,60.

# 04.04.2017, 22:31.
Chystáme se s manželem poprvé do Říma. Přílet máme 9.7. ve 13:10 na letiště Ciampino. Rádi bychom se nejdříve ubytovali po rezervaci na Booking v Rezidenci Adriana na Piazza Adriana 10C, 00193 Roma. Jaká je prosím nejlepší a nejjednodušší cesta k místu ubytování? Koupíme lístky na autobus i metro na letišti? Je to místo nějak označené? Prosím, zda nevíte o nějaké cyklistické prodejně v Římě. Manžel je cyklista a rád by navštívil nějakou italskou prodejnu. Moc Vám předem děkuji za zodpovězení našich otázek. Již jsem si v diskuzích četla, ale tyto moje otázky bych si ráda upřesnila. Jinak je toto super web. Děkuji za něj. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Ze zastávky Giulio Cesare / Ezio jeďte autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore a vystupte na Cicerone / Cavour. Jděte ve směru jízdy autobusu k náměstí, po něm se vydejte doprava a pokračujte po Via Crescensio. Na Piazza Adriana odbočte doleva, kde je hned za rohem Residenza Adriana. Jízdenky ATAC zakupte ve stanici metra na Anagnina. Pokladna je otevřena od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00. Prodávají kompletní sortiment jízdenek. Kousek od Piazza Navona na Via dei Leutari je prodejna Senza Freni Ciclofficine, kousek od stanice metra Cavour na Via Urbana je Biciclettaro. Těch prodejen je samozřejmě hodně, ale asi nemá smysl dělat turistiku po cykloprodejnách.

# 04.04.2017, 18:33.
Ďakujem za Váš čas a odpoveď ohľadom cestovania v Ríme. Rada by som sa s Vami poradila ešte o návšteve pamiatok. Radi by sme navštívili: 1. Vatikánske záhrady, Vatikánske múzeá, Sixtínskou kaplnku, Baziliku sv. Petra, Námestie sv. Petra 2. Panteón, Forum Romanum a Coloseum. 3. Villa Borghese, Castel Sant' Angelo. Chcela by som sa informatívne opýtať, čo je výhodnejšie. Zakúpiť si Omnia Card + Roma Pass, alebo samostatne vstupy? Samozrejme by sme radi využili skip the line všade, kde je to možné. Je lepšie si preto zakúpiť spomínaný voucher, alebo samostatne prednostné vstupy? Za odpoveď Vám vopred ďakujem. Miriama.

V tomto případě doporučujeme zakoupit samostatně Roma Pass. Třídenní Vás vyjde na € 38,50. Během prvních dvou vstupů navštivte nejdražší památky, tj. Colosseo a Galeria Borghese. Získáte tak zpět € 29,00 včetně rezervačních poplatků. Galeria Borghese je třeba rezervovat vždy, s Roma Pass bez rezervačního poplatku a pouze telefonicky. Castel Sant' Angelo navštivte se zvýhodněným vstupným, ušetříte € 5,00. Do Pantheon je vstup zdarma, platí se průvodcované prohlídky. S Roma Pass tedy ušetříte celkem € 34,00, do hranice výhodnosti Vám zbývá € 4,50. Což je cena tří jízdenek BIT, což za tři dny určitě projezdíte. Od té chvíle Vám bude každá další jízda nebo vstup šetřit další peníze. Do Vatikánských zahrad jsou kombinované vstupenky s Vatikánskými muzei, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Cena je € 32,00, s open bus € 36,00. Vstup do Baziliky a náměstí sv. Petra je zdarma. Mnoho dalších kombinací přednostních vstupů najdete na Get Your Guide.

# 04.04.2017, 10:35.
Prosím, doporučíte mi, kde koupit lístky do výše uvedených památek? Na webu je spousta společností, ale nevím, kterou vybrat. Ceny se celkem razantně liší. Nejlépe vychází Musei Vaticani, cenově super, ale zase nenabízí Baziliku. Chtěli bychom letět 21.4., letíme s dětmi. Musíme si také rezervovat Forum Romanum a Coloseum? Prosím, co mi doporučíte? Moc děkuji, Váš web je skvělý! Martina.

V oficiálním internetovém obchodě muzea nebo památky zakoupíte vstupenky za standardní ceny. K tomu jsou účtovány standardní rezervační poplatky. Takovým obchodem je i Vámi uváděná internetová pokladna na vatican.va. V případě Colosseo je to coopculture.it. Pokud zakoupíte vstupenky jinde, tak se jedná také o oficiální prodejní kanál, cena se však liší podle toho, jakou přidanou hodnotu ten konkrétní prodejce nabízí. Pokud Vám nevyhovují vstupenky z výše uvedených portálů, kde víceméně zakoupíte ty vstupenky a vše ostatní už je na Vás, doporučujeme se podívat na Get Your Guide. Najdete tam mnoho variant včetně Vatikánských muzeí s přímým přechodem do Basiliky. Výhodou je akceptace tištěného i mobilního voucheru, vstup bez fronty, jednoduchá správa rezervace včetně možnosti zrušení i den před termínem atd. Colosseo rezervovat doporučujeme.

# 03.04.2017, 23:31.
Tak nakonec jsme zvolili ubytování v apartmánu Oakley Romeroom na Via Cardinal Mistrangelo 25, Aurelio. Díval jsem se na stránky společnosti Cotral a zjistil jsem, že tyto autobusy nejezdí příliš často a cesta trvá docela dlouho. Pokud bychom s ním přesto jeli, musíme dojet na stanici Cornelia, tam přesednou na metro a dojet na stanici Baldo Degli Ubaldi? Lístky na autobus se kupují v letištní hale? Neexistuje nějaká rychlejší varianta? A dvoudenní nebo třídenní jízdenky na dopravu po Římě je nejlépe koupit kde? Nicméně na dopravu z letiště stejně neplatí, že? Moc děkuji a zdravím. V.

Vaše ubytování v Oakley Romeroom je přibližně 100 m od stanice metra Baldo degli Ubaldi. Rychlejší, ale dražší spojení, jsme Vám uvedli v předchozí odpovědi. Jízdenky na autobus Cotral zakoupíte v tabáku Ferretti Simone. Jízdenky na městskou dopravu např. v automatech v metru nebo na pokladnách ATAC. Např. na Termini. Na dopravu z letiště tyto jízdenky nevyužijete.

# 03.04.2017, 22:57.
Pane Řehůřku, začátkem května budeme s přáteli trávit tři dny prohlídkou Říma. Bydlení máme v okrajové části Říma v La Siffitta di Emma B&B - Via Plutarco, 35, 00012 Řím, Itálie. Náš záměr je přejet autem na stanici metra Rebibbia a odtud se pohybovat metrem. Myslíte, že je to dobrý plán, případně poraďte jiný. Budeme chtít vidět jak Koloseum, Forum Romanum tak i Vatikánská muzea a ostatní památky. Zajímá mě i jak rychle se přesuneme z Rebibbia na Ottaviano a kde nejlépe koupit třídenní lístek na metro. Jakoukoliv radu přivítám a oceňuji Váš přínos pro cestování. Zdeněk.

Ano, Rebibbia nabízí velké množství parkovacích míst na městském P+R parkovišti. Rebibbia 1 (vjezd z Via Casal de' Pazzi) celkem 465 míst, otevřeno je od 5:15 do 00:15 a platí se € 1,50 za 12 hodin, € 2,50 za 16 hodin. Rebibbia 2 (vjezd z Via Tiburtina) celkem 136 parkovacích míst, otevřeno je od 6:00 do 22:00 a platí se ve stejné výši. Třídenní jízdenku zakoupíte v automatu v metru na stanici Rebibbia nebo na pokladně ATAC na stanici Ponte Mammolo, kde je také P+R parkoviště - 419 parkovacích míst, otevřeno od 6:00 do 22:00, vjezd z Viale Palmiro Togliatti, ceny stejné. Z Rebibbia na Ottaviano se dostanete za půl hodiny. Je otázkou, zda se Vám vyplatí třídenní jízdenka Roma 72H za € 18,00. Jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Cena třídenní jízdenky je stejná jako čtyři jízdy denně na jízdenku BIT. To neprojezdíte.

# 03.04.2017, 13:16.
Chtěla bych Vás požádat o informace k našemu plánovanému pobytu v Římě. Rozhodly jsme se, že pojedeme bez cestovky a spojily jsme návštěvu Neapole a Říma. V Římě bychom měly být ubytované na adrese Via dei Glicini 125, Prenestino. Do Říma přijedeme vlakem z Neapole. Prosím, poradíte nám laskavě, jak se na uvedenou adresu nejlépe dostaneme? Jaká by byla nejvhodnější jízdenka? Budeme v Římě 4 dny. Jaká je vhodná jízdenka pro pobyt - stačí jízdenka pro metro? Zvažujeme zakoupení karty Omnia Card. Rády bychom navštívily památky Říma i Vatikánu. Ráda bych Vás požádala také o informaci, jak se z uvedené adresy dostaneme nejlépe na letiště. Moc děkuji za odpověď. Je možné Vás požádat o informace i ohledně Neapole a Pompejí? Jaroslava.

Z Termini, kam vlak z Neapole přijede, jeďte metrem A směr Anagnina a vystupte na Subaugusta. Přejděte na druhou stranu náměstí Piazza di Cinecitta. Odtud pokračujte autobusem č. 451 směr Ponte Mammolo a vystupte na Togliatti / Tulipani. Jděte ve směru jízdy autobusu k historickému zděnému viaduktu, před kterým odbočte doleva. V proluce v tělese viaduktu odbočte doprava na Via degli Ontani, která Vás dovede ke křižovatce, na které odbočte doleva na Via dei Glicini. Vaše ubytování je v blízkosti další křižovatky. Pro cestování během pobytu bude pro Vás zřejmě nejvhodnější jízdenka Roma 72H v ceně € 18,00. Na poslední den odletu si zakupte jízdenku BIT v ceně € 1,50 pokud cesta překročí od první validace třídenní jízdenky 72 hodin. Pokud si zakoupíte Omnia Card máte třídenní jízdenku v ceně Roma Pass, který je její součástí. Na letiště se dostanete přes Termini podle výše uvedeného popisu v opačném sledu a následně autobusem za € 4,90 resp. € 5,90 podle odletového letiště. Zodpovězené otázky na téma Neapol a Pompeje najdete v otázkách a odpovědích Itálie.

# 02.04.2017, 20:18.
V prvé řadě bych chtěla poděkovat za skvělý a přínosný web. Ve čtvrtek letíme do Říma a já jsem nejvíce nervozní z toho, jak se vůbec dostaneme z letiště k hotelu, vzhledem k tomu, že se prý v Itálii moc anglicky domluvit nedá. Chtěla bych poprosit. Neporadili byste prosím, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu Metta house, Via l' Aquila 29 - pal. III - int. 3, Prenestino, Roma, 00176? Děkuji moc a přeji krásný večer. Barbora.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Na Termini můžete jet také přímým autobusem za € 4,90. Z Termini pokračujte autobusem č. 105 a vystupte na Aquila. Zastávka je v blízkosti Metta House. Z Termini můžete jet také tramvají č. 5 a 14. Vystoupit musíte na Prenestina / Officine ATAC. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned odbočte doprava a přejděte na souběžnou Via l' Aquila, po které se vydejte doprava k Vašemu ubytování.

# 02.04.2017, 16:11.
Ano, rezervace je přes Airbnb a adresa Via Ostiense 36, 00154 Roma, Itálie. Na různých serverech jsem vyčetla, že je nejlepší spojení z letiště taxi za maximálně € 30,00. Je tomu tak? Dá se taxi chytit normálně na letišti nebo je třeba si ho předem objednat? Vzhledem k tomu, že přiletíme 4 osoby to vidím jako nejschůdnější. Děkuji. Pavla.

Cena taxi z letiště Ciampino do této oblasti je fixní ve výši € 30,00. Platí to pro bílá taxi s licencí města Řím. Taxi si nemusíte dopředu rezervovat.

# 31.03.2017, 01:24.
V úvodu bych rád poděkoval za velmi cenné tipy, které každý cestovatel jistě ocení. Rád bych se informoval na nejlepší spojení z letiště Ciampino na adresu Via Labico? Jak jsem se dočetl výše, vypadá to, že nejlepší je autobus na Termini a následně vlakem nebo tramvají na zastávku Torpignattara. Vzhledem k tomu, že na návštěvu máme pouze 2,5 dne čistého času, rád bych ho využil efektivně. Kde se vyplatí se podívat dovnitř památek a kde stačí se projít okolo? Co je vlastně možné vidět z Říma za tak krátkou dobu? Předem děkuji za odpověd a doufám, že Vás můj dotaz neotravoval. Petr.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 105 a vystupte na Casilina / Tor Pignattara. Jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50. Platnost je 100 minut. Vraťte se kousek k zastávce městského vlaku, přejděte po přechodu na druhou stranu, vydejte se doprava a hned první ulice vlevo je Via Labico. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem za € 4,90 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. V tomto případě je lepší jet vlakem Roma - Giardinetti na zastávku Tor Pignattara. Jezdí z Termini / Laziali, což je kousek od zastávky autobusu Terravision. Na další otázky je těžké odpovědět. Je to podle zájmu každého. Dovnitř určitě běžte do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je návštěva Sixtinské kaple, do Baziliky San Pietro a také do Colosseo.

# 30.03.2017, 17:36.
Pane Řehůřku, ještě jednou děkuji za vaší odpověď ze dne 4.1.2017, 19:23, kterou jste mi doporučil objízdnou trasu mezi Bolognou a Florencií přes Forli. Objížďka se mi zdá dlouhá. Přesto, že trpím klaustrofobií, tak jsem cestu po dálnici mezi Bolognou a Florencií asi před 7. lety absolvoval a nevybavuji si, že bych projel tunelem dlouhým 9 km. Mohl bych vás tedy laskavě požádat o doporučení přímé trasy z Bologna do Florencie po dálnici s označením dálnice a délky tunelů a uvedení čísla dálnice, kde se nachází tunel dlouhý 9 km, abych se mu raději vyhnul? Děkuji moc. Alois.

Navrhli jsme Vám variantu, která vycházela z toho, že delší tunely jsou pro Vás problém. Současně variantu, která by i časově vycházela rozumně. Také jsme uvedli, že zmiňovaný tunel dlouhý devět kilometrů je v jedné větvi dálnice mezi Bologna a Florencie. Tato dálnice je totiž rozdělena na dvě větve - A1 Panoramica a A1 Direttisisma (Variante di Valico). První je původní dálnice, druhá potom nově zbudovaná vedoucí převážně tunely. Budovat se začala v roce 2002 a otevřena byla 23. prosince 2015, proto jste po ní nemohl před sedmi lety jet. Každopádně společný úsek a následně původní dálnice má nejdelší tunely dlouhé 2200 m, 1800 m a 1200 m a spoustu dalších tunelů do jednoho kilometru. Musíte být dostatečně pozorný při volbě varianty, jakmile najedete na Variante di Valico, už z ní nesjedete a tunely budete muset absolvovat.

# 29.03.2017, 17:52.
Je do Kapitolskych muzeí vstup zdarma v rámci výhod držitele Roma Pass? Děkuji za odpověď. Johann.

Kapitolská muzea (Musei Capitolini) jsou součástí Roma Pass. V případě 48. hodinové karty máte vstup zdarma během první návštěvy, v případě 72. hodinové karty máte vstup zdarma během prvních dvou návštěv. Pokud Kapitolská muzea navštívíte v pořadí jako druhá resp. třetí a další v pořadí, máte s Roma Pass nárok na snížené vstupné ve výši € 13,00.

# 29.03.2017, 09:43.
Můžete mi prosím poradit ubytování v Římě na jednu noc, kdy je Řím přestupní letiště? Přílet kolem poledne, odlet druhý den dopoledne. 2 dospělí a 2 děti ve věku 3 a 10 let. Jedná se o červenec z 21. na 22. Ideální s možností vidět z Říma co nejvíce, byť na tak krátkou dobu. Není nejdůležitější nejlevnější varianta, chceme si to užít. Moc děkuji. Monika.

Je těžké něco doporučit, ani neznáme, na které letiště přiletíte, kdy přiletíte a kdy přesně odletíte. Pravděpodobně se na prohlídku Říma dostanete jen v den příletu odpoledne, což je krátká doba. Ideální je hledat ubytování někde v okolí nádraží Termini, protože bude pro Vás prioritou se dostat co nejrychleji do hotelu. Ubytování najdete na Booking / Řím. Náš tip: B&B Alex II. Je to jen kousek od metra B Castro Pretorio. Metrem B se dopravíte ke Colosseo, popř. z Termini metrem A ke Španělským schodům nebo do Vatikánu. Ubytování je včetně snídaně a s 24. hodinovou recepcí. Náš druhý tip je Casa Santa Maria Alle Fornaci, kousek od Vatikánu. Opět se jedná o ubytování se snídaní a s 24. hodinovou recepcí. Z letiště se dopravte autobusem na Termini. Z Fiumicino stojí jízdenka € 5,90, z Ciampino € 4,90. Zpáteční jízdenka stojí v obou případech € 8,90. V případě prvního ubytování pokračujte metrem a na Castro Pretorio, v případě druhého ubytování autobusem č. 64 (z Piazza dei Cinquecento) na Piazza Stazione San Pietro (konečná). Umístění hotelů je na mapě na výše uvedených stránkách. Jízdenka na metro a autobus č. 64 stojí € 1,50, děti do 10. let cestují v doprovodu platící dospělé osoby zdarma.

# 28.03.2017, 22:52.
23. júla sa chystáme letecky do Ríma, 27. júla by sme sa chceli presunúť MHD z Ríma do Lido di Ostia k moru. Zistila som, že metrom trasa B máme ísť na stanicu metra EUR Magliana a odtiaľ jazdia naozaj MHD autobusy / vlaky? Keďže sa 3 dni budeme po Ríme pohybovať metrom, odporúčate trojdňové lístky? Tie nám platí aj na ostatné MHD - autobusy a vlaky? Ďakujem vopred za radu. Jana.

Ano, z EUR Magliana jezdí do Lido di Ostia vlak Roma - Lido. Tato linka začíná už na Porta S. Paolo, což je u metra B Piramide. Můžete tedy přestoupit i tam. Vlaky jezdí každý den o 5:08 do 23:30, v sobotu do půlnoci. Většinou jezdí čtyři vlaky do hodiny, ve špičce i šest. Pokud denně absolvujete čtyři a více jízd, potom se Vám třídenní jízdenka vyplatí. Jmenuje se Roma 72H a stojí € 18,00. Většinou však vyjde výhodněji kombinace jízdenek. Spočítejte si cesty podle itineráře. Přestupní jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50, Roma 24H stojí € 7,00 a Roma 48H stojí € 12,50. Jízdenky lze použít na autobusy, trolejbusy a tramvaje, městské části linek autobusů Cotral, na metro A, B, C, na vlaky Roma - Lido, Roma - Giardinetti a městkou část linky Roma - Viterbo, městskou část linek regionálních vlaků Trenitalia ve druhé třídě.

# 28.03.2017, 17:55.
19.5.2017 letíme s priateľom na výlet do Ríma. Ubytovaní budeme v hoteli: Idea Hotel Roma Nomentana na adrese: Via Attilio Benigni 7, Tiburtina, 00156 Rím, Taliansko. Prílet na letisko Ciampino je okolo 16:00. Chcela by som sa Vás opýtať na najlepšiu možnú trasu, ako sa dostať do hotela z letiska a tiež najvýhodnejšie dopravovanie z hotela do centra za pamiatkami. Tiež mám otázku ohľadom Omnia Card. V Ríme budeme štyri celé dni a chceli by sme čo najvýhodnejší vidieť všetky možné pamiatky + nemať starosti s kupovaním cestovných lístkov na metro alebo autobus. Čo by ste nám poradili? Je výhodné zakúpiť si Omnia Card? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Miriama.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Termini, přestupte na metro B a jeďte směr Rebibbia a vystupte na Ponte Mammolo. Odtud jeďte autobusem 341 nebo 350 směr Sassofeltrio / Stazione Fidene resp. Stazione Nuovo Salario. Vystoupit musíte na Galbani / Negroni. Jděte ve směru jízdy autobusu k přechodu za semaforem, přejděte na druhou stranu a pokračujte vlevo po Via Attillio Benigni. Idea Hotel Roma Nomentana je po levé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a využijete ji na celou trasu - metro A, B i autobus. V autobuse už ji neoznačujete. Platí 100 minut. Jde to zvládnout za hodinu. Cesta do centra je stejnými spoji, tzn. na Ponte Mammolo a odtud metrem. Výhodnost Omnia Card je třeba propočítat na základě itineráře. Jen na dopravu se nevyplatí. Cestu do centra a zpět zvládnete denně se dvěma jízdenkami BIT. Celodenní jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, dvoudenní Roma 48H € 12,50 a třídenní Roma 72H € 18,00.

# 27.03.2017, 10:14.
Našel jsem kontakt na webu, tak zkouším spojení. Se ženou jedeme tento čtvrtek do Říma. Přílet máme ve 14:00, návrat máme v neděli večer 19:20 z letiště Fiumicino. Budeme bydlet v hotelu Torre Argentina Relais na Via di Torre Argentina 44. Chtěli bychom poradit s itinerářem s tím, že: nepatříme mezi ty, kteří chtějí vidět všechno, ale spíše ty, kteří si chtějí užít dovolenou a krásná místa. Priorita je Coloseum, Vatikán, pláž u Říma, italská kuchyně a jejich káva. Další věcí je Roma Pass. Má smysl? Jak se dostat z a na letiště, na co si dát pozor a kam a kdy třeba ještě vyrazit? Moc děkuji. M.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Roma Pass právě souvisí s tím itinerářem, je třeba si to propočítat a zvážit výhodnost s ohledem na dopravu a vstupy. Jak to spočítat, najdete v našich otázkách a odpovědích, konkrétně v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. Z letiště jeďte autobusem za € 5,90. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na náměstí před nádražní halou a odtud jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na Argentina. Torre Argentina Relais je vpravo od vykopávek. Druhou variantou je jet vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud tramvají č. 8 směr Venezia. Vystoupit musíte na Arenula / Cairoli. Je to druhá zastávka za Tiberou. Pokračujte ve směru jízdy tramvaje. Před vykopávkami odbočuje doprava, vy jděte rovně k hotelu, který je po levé straně. Jízdenka BIT na autobus č. 40 a tramvaj č. 8 stojí € 1,50. Poslední den Vašeho pobytu, neděle 2.4.2017 jsou vstupy do státních muzeí a památek v Římě, stejně jako v celé Itálii zdarma.

# 27.03.2017, 09:56.
Na podzim se autem chystáme na poznávačku Říma s ubytováním v Lido di Ostia. Pojedeme z Chebu směrem na Mnichov. Preferujeme styl jízdy i cesta je cíl a proto bych se ráda zeptala, zda je možné se rozumně vyhnout přímé cestě směr Řím a u Modeny uhnout směrem na Parmu a La Spezia a pokračovat podél pobřeží po E80. Přemýšlíme se ze stejného důvodu vyhnout tauernským tunelům a pokličkovat kolem Katschbergu. Stojí tato zajížďka za to, nebo je to spíše cesta peklem? Děkuji za odpověď. Hanka.

Ano je to možné. Pokud máte čas a chuť, můžete cestu takto absolvovat. Počítejte ale s tím, že pojedete obydlenou oblastí se spoustou rychlostních omezení, při přejezdu hor po hodně klikaté cestě. Už od Brenneru můžete jet mimo dálnici po SS12, která Vás dovede až do Modena. Pokud není jedním z Vašich cílů Parma, potom můžete pokračovat po SS12 dál až do Pisa. Počítejte s tím, že E80 v úseku Pisa - Rosignano vede po dálnici, která je zpoplatněna. Počítejte s poplatky ve výši necelých € 8,00. Stejně tak od Tarquinia po Řím počítejte s poplatkem necelých € 6,00. Přes Katschberg v tomto případě nemá význam zajíždět. Pokud však chcete směřovat tímto směrem, je to možné. Peklo to pro běžný automobil není, pro plně naložený a obsazený je to větší zátěž, především z kopce na brzdy. Viděli jsme tam stát už několik karavanů, které to do kopce nezvládly. V tomto směru je potom lepší jet do Říma mimo dálnici přes Mestre, Ravenna, Perugia a Orte.

# 26.03.2017, 13:08.
Můžete mi prosím navrhnou cestu z Mladé Boleslavi do Říma a zpět v termínu od 6. do 9.5.2017 včetně poplatků za tunely a dálnice? Ještě dotaz. Je možné nějakým způsobem zajistit místo v turistickém autobusu v Římě a kolik toto stojí? Děkuji. Leoš.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,70. To samé při cestě zpět. Těch turistických autobusů v Římě je několik. U většiny je princip takový, že si zakoupíte např. celodenní jízdenku a během této doby nastupujete a vystupujete podle potřeby. Jsou to např. Big Bus, City Sight Seening, Panoramic Tour, Roma Cristiana a další.

# 25.03.2017, 23:16.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu do hotelu na adrese Via Delle Fosse Di Castello 6, Flat 1, z ležiště Ciampino 1. dubna 2017, přílet přibližně v půl jedné odpoledne? Dále jsem se chtěla zeptat, zda jsou volné vstupy první neděli v měsíci? Je vhodné si nějak rezervovat v neděli 2. dubna vstup do Colossea nebo Forum Romanum? Děkuji moc předem za odpovědi. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z Termini pokračujte autobusem č. 40 směr Trasportina / Conciliazione a vystupte na konečné. Jděte po Via della Traspontina, projděte pod oblouky na Via di Porta Castello a zabočte doprava na Via delle Fosse di Castello. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také autobusem za € 4,90. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech italských státních muzeí a památek. V neděli 2. dubna, kdy je vstup zdarma, nelze rezervovat vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino.

# 25.03.2017, 01:22.
29.3. letíme do Říma a rád bych se zeptal, jak to funguje s Roma Pass, zejména ve Vatikánských muzeích - platí tam vůbec? Je tam nějaký vchod pro držitele urychlovacích vstupenek? Dále bych se chtěl zeptat, zda jsou turisté během prohlídky opravdu popoháněni tak, jak je vidět na jednom videu z roku 2014. Děkuji a přeji hezký den. Petr.

V případě volného vstupu s Roma Pass jdete mimo frontu směřující k pokladnám. Nicméně do Vatikánských muzeí Roma Pass neplatí. V tomto případě si můžete zakoupit Omnia Card, která obsahuje vstupy ve Vatikánu a současně i Roma Pass pro vstupy a dopravu v Římě. Ve Vatikánských muzeích počítejte se vstupní kontrolou a také s tím, že v každé místnosti je zaměstnanec, který dohlíží nad dodržováním pravidel. Vámi nastíněné video jsme neviděli. Standardně ve Vatikánských muzeích určitě nejsou lidé, kteří by Vás nutili k proběhnutí expozicemi.

# 24.03.2017, 09:46.
Oceňuji Vaše znalosti Říma a zejména obětavost je předat všem, kteří se do Říma chystají a připadají si naprosto ztraceně. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu d' Este na Via Carlo Alberto 4/B, Central Station? V Římě budeme v termínu od 1.6. do 4.6. Zjistili jsme, že v neděli jsou památky zdarma, což nás překvapilo a bojíme se, že bude všude moc lidí. Doporučoval byste volný vstup více do Colosseo nebo do Andělského hradu? A návštěvu Vatikánu raději v pátek nebo v sobotu? Předem Vám moc děkuji. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini, zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Autobus Vás zaveze na Via Giovanni Giolitti. Jděte podél nádražní haly ve směru k Piazza dei Cinquecento. Po 150. metrech odbočte doleva na Via Urbano Ratazzi, po které jděte až na její konec k Via Carlo Alberto, po které se vydejte doprava. Hotel d' Este je po pravé straně. Od zastávky autobusu je to přibližně 500 m. 4. června 2017 je první neděle v měsíci, v Itálii je vstup do státních muzeí a památek zdarma. Vzhledem k tomu, že je to Váš poslední den pobytu, doporučujeme v tomto případě využít volný vstup do Andělského hradu. Je to spíše z časového hlediska než z obdržené hodnoty. Vstupenka do Colosseo je platná po sobě dva následující dny a máte vstup nejen do Colosseo, ale i do Foro Romano a Palatino. Vhodné je využít online rezervaci, ta v době volného vstupu není možná. Do Vatikánu doporučujeme jít v pátek. Můžete využít i noční otevírací doby, která je 2.6.2017 od 19:00 do 21:30. Samotná muzea se zavírají ve 23:00. Předpokládáme však, že díky tomuto atraktivnímu času tam bude také hodně lidí.

# 23.03.2017, 13:43.
Chtěla bych se zeptat, jaká je otevírací doba památek v Římě a ve Vatikánu? Někde jsem slyšela, že v pondělí bývá doba nějak omezena. A první neděli v měsíci jsou pořád vstupy zdarma? Děkuji. Jana.

Je to různé. Nejnavštěvovanější památky v Římě mají otevřeno každý den - např. Colosseo, Foro Romano, Palatino, Castel Sant' Angelo, ... Nejznámějším zástupcem muzeí, kde je v pondělí zavřeno je Galeria Borghese. V muzeích a památkách bývá zavřeno většinou 1. ledna, 1. května (není pravidlo) a 25. prosince. Otevírací doba bývá různá v různých obdobích. Najdou se i muzea, kde je v pondělí zavřeno nebo otevírací doba omezena. Pokud máte zpracovaný itinerář, ověřte si otevírací dobu na oficiálních stránkách muzeí. Ve Vatikánu jsou Vatikánská muzea otevřena každý den kromě neděle. Výjimkou je poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma a omezená otevírací doba. První neděli v měsíci je vstup zdarma do italských státních muzeí a památek.

# 21.03.2017, 19:26.
Do Říma příletíme s manželem na letiště Ciampino v sobotu 1.4. ve 14:10 hodin. Ubytovaní budeme v Roma Residence na adrese Clivo di Monte del Gallo 48, Vaticano Prati, Roma, 00165. Můžete mi prosím poradit, jak se šikovně a levně z letiště dopravit k ubytování? Děkuji. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jede autobus č. 982 směr Stazione Quattro Venti. Vystupte na zastávce Gregorio VII / Civico 10. Zastávka je za viaduktem. Vraťte se k viaduktu a ještě před ním odbočte doprava na Via di Monte del Gallo. Jděte pořád rovně podél železnice do mírného kopce už po Clivo di Monte del Gallo. Nahoře na kopci je po pravé straně Roma Residence. Autobus 982 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Druhou možností je jet autobusem na Termini za € 4,90 a odtud z Piazza dei Cinquecento autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro. Nejjednodušší je jet až na konečnou, projít podchodem pod nástupišti na druhou stranu, pokračovat do mírného kopce po Clivo di Monte del Gallo a po 100 metrech na vrcholu kopce je po levé straně Roma Residence. Můžete samozřejmě vystoupit i na zastávce Gregorio VII / Civico 10 jako v předchozí variantě. Můžete volit i kombinaci obou variant, tzn. metrem na Termini a odtud autobusem č. 64. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na jednu můžete jet metrem i autobusem. Její platnost je 100 minut od validace. Na metro a autobus č. 982 nebo 64 lze samozřejmě použít i jakoukoliv časovou jízdenku nebo Roma Pass.

# 21.03.2017, 16:16.
Prosím o radu. Na letiště Ciampino přiletíme 7.4.2017 ve 20:05 hodin. Prosím o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště do Luxury Apt in Piramide blízko Colosseum. Děkuji. Pavla.

Vzhledem k tomu, že se jedná s největší pravděpodobností o privátní ubytování zprostředkované Airbnb, nejsme schopni rozklíčovat adresu, kterou obdržíte až po potvrzení rezervace. Můžeme Vás tedy nasměrovat jen na stanici metra, která je v blízkosti. Informace, že je to kousek od Colosseo je zavádějící. Pěšky je to minimálně 2 kilometry, metrem dvě zastávky. Musíte se tedy s největší pravděpodobností dostat na stanici metra Piramide. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Angnina a odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B směr Laurentina na Piramide. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50. Pokud neprojdete ven z metra turnikety, můžete ji použít na obě linky. Druhou variantou je doprava autobusem za € 4,90 na Termini a odtud metrem B na Piramide.

# 21.03.2017, 14:33.
2. dubna 2017 přiletíme s dcerou do Říma na letiště Fiumicino v 18:35. Ubytování máme zajištěno v Suite Montecitorio na Via delle Convertite 5. Můžete mi prosím poradit, jak se můžeme dopravit z letiště do místa ubytování? V Římě budeme do 8. dubna. Dočetla jsem se, že některé památky jsou v tuto dobu dostupné i zdarma, ráda bych věděla, které. Předem děkuji. Vlasta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90, zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Autobus Vás zaveze na Via Giovanni Giolitti. Jděte podél nádraží směrem k hale a odbočte doleva na Via Urbano Rattazi. Po pravé straně je zastávka okružního autobusu č. 71. Jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce S. Claudio. Je to devátá zastávka. Autobus nemusí zastavovat na každé. Před vystoupením stiskněte tlačítko. Ze zastávky jděte na náměstí Piazza di San Silvestro, přejděte ho a na konci odbočte doleva na Via delle Convertite. Suite Montecitorio je po pravé straně. V Itálii je zdarma vstup do státních památek a muzeí první neděli v měsíci, tedy 2.4.2017. Vzhledem k době Vašeho příletu v 18:35 už nic navštívit nestihnete.

# 20.03.2017, 12:09.
Měl jsem koupené jízdenky na autobus Terravision, ale vzhledem ke stávce na letišti Fiumincio přiletíme do Říma místo ve 14:00 hodin asi ve 24:00 hodin. Nevím, zda budou jízdenky platné i následující den na první ranní spojení. Jakou máme ještě možnost se dostat do centra mimo taxi? Ondřej.

Pokud se Váš let zpozdí, můžete jízdenku použít na následující volný spoj. Pokud je ještě dostatek času, můžete se spojit s a pokusit se jízdenku změnit na jiný termín. Alternativní doprava v noci je se společností Cotral. Autobusy na Termini jedou od pondělí do soboty ve 2:15 a 5:00, v neděli a ve svátek v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Cesta trvá půl hodiny a jízdenka stojí € 5,00. Tak pozdě večer asi jízdenku na letišti nezakoupíte. Lze ji koupit i u řidiče, cena je však € 7,00.

# 19.03.2017, 22:25.
Předně děkuji za Vaši ochotu odpovídat na tolik otázek a pomáhat tak vyplašeným více či méně (ne)zkušeným turistům mířícím do Říma. Pane Řehůřku, s mužem jsme si zakoupili Omnia Card online, její součástí je i Roma Pass. Letíme koncem března. Chtěla jsem si na některé památky provést rezervaci vstupu, ale tím, že mám (zatím ještě virtuální) Omnia Card, rezervaci předem zřejmě nelze provést. Dostaneme se s Omnia Card i do Vatikánských zahrad, alespoň bez průvodce? Snad lze jakási bus tour zahradami s výkladem do sluchátek. Chápu dobře, že bez fyzické Omnia Card a Roma Pass si předem nemohu nic zarezervovat? Moc děkuji. Přeji mnoho trpělivosti a chuti pomáhat. Děkuji! Kačka.

Součástí Omnia Card není návštěva Vatikánských zahrad. Návštěva Vatikánských zahrad je ve dvou variantách - pěšky s průvodcem nebo otevřeným autobusem s audioprůvodcem. Vždy je třeba rezervace a vždy je součástí i vstup do Vatikánských muzeí bez průvodce. Co se Omnia Card týče, vše co obsahuje najdete na Omnia Kit. Je tam možnost provést i rezervace vstupů ve dvou variantách - když máte fyzickou Omnia Card a nebo jen voucher po online nákupu. Co se Roma Pass týče, tam už rezervace není potřeba dělat s výjimkou Galeria Borghese. Držitelé Roma Pass musí provést telefonickou rezervaci. Pokud je vstup do Galeria Borghese s Roma Pass zdarma, rezervační poplatek se neplatí.

# 19.03.2017, 20:10.
Všude se píše, že je lepší koupit si vstup do Vatikánu předem. Nalezla jsem jen možnost na Odpolední prohlídka Vatikánu od 1115,- Kč. Jsme čtyřčlenná rodina, 1 dítě ve věku 15 let a student ve věku 18 let. Můžete poradit, zda je i jiná varianta nákupu vstupenek online? Děkuji. Petra.

Oficiální cena vstupenky do Vatikánských muzeí stojí € 16,00. Snížené vstupné je € 8,00, ve Vašem případě pro děti od 6. do 18. let. V případě online rezervace se u každé vstupenky platí rezervační poplatek ve výši € 4,00. Rezervace je možné provést na výše uvedených stránkách. Rezervaci můžete provést také přes Get Your Guide.

# 18.03.2017, 17:20.
Objednával jsem autobus z letiště Fiumicino na Termini a zpět. Celková cena je € 9,90, jedna cesta za € 5,00. Oproti Vašim informacím asi zdražili. Nebo mám jiného dopravce? Zdraví Honza.

Naše odpovědi jsou platné k datu a času, který je uvedený u každé odpovědi. Nedávno došlo u ke změně smluvního dopravce v Římě na Schiaffini, s tím také souvisí změna ceníku. Jednosměrná jízdenka z letiště Fiumicino na Termini stojí € 5,90, zpáteční € 8,90. Cena z letiště Ciampino je € 4,90 / € 8,90. Pořád je to ale nejnižší cena přímé linky. Došlo také k redukci počtu linek. Už dříve došlo k přemístění zastávky z Via Marsala na Via Giovanni Giolitti a ke zrušení vyzvednávání Boarding Card pro cestu na ve směru na letiště.

# 18.03.2017, 14:24.
22.3.2017 přilétáme do Říma na letiště Ciampino v 9:00 hodin. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostaneme na místo ubytování v Trastevere na Vicolo del Piede? Současně vám chci poděkovat za vaše stránky, které mi jsou inspirací. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,90 na Termini. Odtud pokračujte autobusem č. H směr Dei Capasso a vystupte na Sonnino / S. Gallicano. Zastávka je hned za mostem přes Tiberu. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via della Lungaretta. Dovede Vás na Piazza di Santa Maria. Přejděte ho rovně a pokračujte po Via della Paglia. Doprava, 30 metrů za náměstím, z ní odbočuje ulice Vicolo del Piede. Od zastávky to je přibližně 400 metrů. Na autobus H můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku. Levnější, ale s jedním přestupem navíc, je cesta z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud na Termini metrem A. Jízdenku z metra můžete použít i na cestu autobusem H.

# 17.03.2017, 13:40.
Chtěl bych se prosím zeptat, zda byste mi poradili s problémem moji švagrové. Její manžel bude mít 30 let a jako narozeninový dárek by mu chtěla dát cestu do Říma. Chtěla by moc, ale řekla, že by to sami nezvládli procestovat a projít si památky. Proto bych vás chtěl poprosit o radu, zda nevíte na koho se obrátit, respektive zda neznáte česky mluvícího průvodce po Římě? Moc Vám děkuji za odpověď na můj e-mail. Děkuji. S pozdravem Dušan.

Kontakt na česky mluvícího průvodce najdete v odpovědi ze dne 04.04.2016, 12:27.

# 16.03.2017, 15:20.
Mám poněkud neobvyklou otázku. Rádi bychom navštívili s kolegy Řím a tu máme představu, že bychom si na jeden den půjčili elektrokola a prohlédli si zajímavosti Říma. Mohla bych se od vás dozvědět, za jakou cenu je možné elektrokolo půjčit přibližně pro dvacet lidí? Pokud to není možné zjistit u vás, mohl byste mi napsat, kde bych se to dozvěděla? Děkuji předem. Jitka.

Podívejte se na Get Your Guide - E-Bike, kde najdete veškeré informace včetně cen. Možnost zapůjčení elektrokola je na 4, 8, 24 a 72 hodin.

# 14.03.2017, 10:13.
Rádi bychom s přáteli ze Slovenska navštívili Řím v polovině června 2017, přibližně týden od 10.6.2017 a potřeboval bych pomoci s naplánováním. Shrnutí: já s manželkou jsme Řím již před několika lety dost poctivě prochodili a zbývá nám jen Sixtinská kaple, ale i tak myslím, že po antických památkách jim můžeme průvodce dělat sami. Slušně se domluvíme anglicky nebo německy a Italové jsou vstřícní. Přátelé mají letos 30. výročí svatby a protože jsou katolíci, rádi by viděli Řím včetně návštěvy bohoslužby v chrámu sv. Petra. To by asi byl vrchol jejich návštěvy! Ubytování bychom preferovali v kategorii 4, protože přeci jenom jsme 55+ a studentské hostely už pro nás nejsou a na druhou stranu pro naše přátele je velmi cena významným faktorem - horalé z Beskyd. Proto bych myslel ubytování mimo Řím, např. v Ostia. Současně by viděli podruhé v životě moře. Manželka má dobré zkušenosti i s luxusním kempem v chatkách pro čtyři osoby, poblíž Benátek. Každý rok tam na jaře jezdí cvičit k moři. Žádné řešení nezamítáme, takže něco podobné je také možné. Doprava: V tomto okamžiku uvažujeme o dopravě vlastním autem - Superb, asi s přespáním někde na Brenneru. A tak parkování mimo Řím bude nejspíše jediným rozumným řešením. Nicméně letadlo Praha - Leonardo da Vinci vidím také jako dobré řešení - potom taxíkem k ubytování - rozhodne cena letenky a datum + odlet / přílet. Auto bychom si nejspíše nepůjčovali, ale není to nevyhnutelné. V tomto okamžiku si však neumím poradit s dopravou Ostia - Řím centrum města a s těmi otázkami, které mě nenapadly. Pozn: Ostia není podmínkou, ale bylo by to hezké. Neumím příměstskou dopravu Ostia - centrum Říma. Návštěva bohoslužby v chrámu sv. Petra. Děkuji za jakoukoliv pomoc nebo námět a rádi si necháme řešení výletu i zprostředkovat. Ivan.

Ubytování v Lido di Ostia doporučujeme vyhledat přes Booking / Lido di Ostia. Kromě základních parametrů jako termín, počet osob, popř. upřesnění ubytování zadejte ještě v Zařízení / Parkoviště. Nabídne Vám to jen ubytovací kapacity s parkováním. Cesta z Lido di Ostia do centra Říma není problém. Funguje tam jednak římská městská autobusová doprava a jednak existuje spojení městským vlakem Roma - Lido, které je celé v římském tarifním pásmu. Zaveze Vás až k Piramide. Výhodnější je vystoupit na EUR Magliana a přestoupit na metro B. Co se bohoslužeb v Bazilice ve Vatikánu týče, ty jsou zdarma, je však třeba rezervovat vstupenky na Prefektuře. Pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu, doporučujeme letenky hledat na Kiwi. Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia autobusy Cotral, z letiště Ciampino je potom doprava trochu složitější. Autobusem Atral se musíte dostat k metru na Anagnina, následně potom metrem A a B na EUR Magliana, odkud jezdí vlak Roma - Lido do Lido di Ostia.

# 13.03.2017, 23:21.
Řehůřkovi, velice děkujeme z informace, které nám při návštěvě Říma pomohly. Pokud mohu uvést několik svých postřehů pro další poutníky. 1. Řím a jeho hromadná doprava je oproti České republice velice špinavá a ponurá. 2. Z důvodu bezpečnosti se připravte před vstupem do každého většího kostela na prohlídku jako na letišti, všude jsou vojáci - v metru, před kostely, před Koloseem ... 3. doporučuji si aktivovat reoaming na datový tarif a využívat navigaci v mobilu. Na zastávkách MHD nejsou jíźdní řády, navigace Vám doporučí spoj i počet zastávek i odjezdy. 4. půjdete-li do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí, určitě si jí kupte a zarezervujte dopředu, ušetříte spoustu času ve frontě. Doporučuji si nastudovat, co vše je tam k vidění a najít nějaký plánek. V muzeu jsem nic nedostal - pořád mě odkazovali že později a potom mi řekli, že byla u vchodu. Ke vstupence sice přišel e-mailem schématický plánek, byl však na A3 papíru a nešel mi vytisknout. V muzeu dávali plánek pouze k audioprůvodci. Když jsem byl ale neoblomný a zoufalý, nakonec mi paní v suvenýrech sehnala poslední mapu v Italštině. Ze Sixtinské kaple se dá projít východem pro skupiny rovnou do baziliky Svatého Petra, ušetříte půl kilometru obcházení a ohromnou frontu před rentgeny. 5. I relativně v centru jsou velké levné obchody s cenami jako v České republice, ale nejsou vidět, opět pomohla navigace, doporučuji obchody Todis nebo Lidl. Děkuji. Pavel.

Děkujeme za cenné informace.

# 13.03.2017, 14:51.
Na cestu do Říma máme letenky, ale pro cestu zpět budou k dispozici až den po našem odletu z Prahy. Dříve prý stačil QR kód v mobilu, nyní ale letecká společenost vyžaduje letenku vytištěnou. Nebudeme bydlet v hotelu, kde bychom mohli o vytištění požádat, proto bych se chtěla zeptat, kde by bylo v možné v Řimě e-mailovou přílohu vytisknout, případně jak jsou taková místa označena. Mockrát děkuji za radu a přeji pěkný den. Iva.

Můžete využít např. síť internetových kaváren Cyber Cafe. Na výše uvedené stránce najdete kontakty, otevírací doby a vybavení. Každá má kromě počítačů tiskárnu a scanner. Doporučujeme si pro tento účel zřídit jednorázově nějakou e-mailovou schránku, tam si e-mail s letenkou přeposlat, v internetové kavárně do tohoto e-mailu vstoupit, letenku vytisknout a vše hned zrušit. Nepřihlašujte se v internetové kavárně do e-mailu, který běžně používáte.

# 13.03.2017, 12:47.
Tento dotaz už asi v dotazech zazněl, ale hledal bych asi dlouho. Kde je možno koupit jízdenky na vlak? Konkrétně mi jde o vlak FR1 / FM1 z letiště Fiumicino. Všude se o dopravě z letiště píše: Jeďte vlakem. Pozor, neplatí tam Roma Pass ani jiné časové jízdenky. Ale nikde jsem nenašel, kde na vlak koupit lístek. Poraďte prosím. Děkuji. Pavel.

Jízdenky pro vlak FL1, stejně jako pro vlak Leonardo Express, se prodávají na pokladně v odjezdové hale vlaků nebo v automatu.

# 13.03.2017, 11:09.
Děkuji za pomoc. Zkoušel jsem na stránkách Cotral najít spoj, ale zastávka Villa Adriana tam není. Prosím tedy o podrobnější informace. Je lepší zarezervovat si vstupenky do Hadriánovi vily? A mohu si také objednat jízdenky jako u Terravision online? Děkuji moc. Dušan.

Zastávka Villa Adriana v systému Cotral je. Do této zastávky lze vyhledat spoj, figuruje také na seznamu zastávek. Zastávky nejsou samozřejmě přímo u Villa Adriana. Jsou na Via Nazionale Tiburtina, odkud je třeba k Villa Adriana dojít pěšky. Vstupenky je vždy lepší do atraktivních míst rezervovat. Nicméně pokud budete návštěvu směřovat na začátek otevírací doby, neměl by být problém. Rezervace jsou v tomto případě telefonické. Jízdenky na regionální spoje Cotral nelze nakupovat online a na konkrétní čas. Koupíte je na pokladnách nebo u partnerů - trafiky apod. V autobuse je to v tomto případě vždy dražší.

# 12.03.2017, 21:30.
Moc děkuji za odpovědi. Mám ještě pár dotazů. Ráda bych se zeptala, zda se platí vstupné do kostelů / bazilik a případně jak dlouho jsou otevřeny. Jedná se mi konkrétně o tyto, ale samozřejmě pokud platí nějaké obecné pravidlo, tak prosím o informace. Kostel San Giovanni, kostel di S. Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli. A také, jak je to se vstupem do Trajanova Fora a Caraccalových lázní? Do Pantheonu se také kupuje lístek online? Nikde jsem si toho nevšimla. Ještě jednou moc děkuji a přeji krásný zbytek dne. Bára.

Obecně vstup do kostelů je bezplatný. Otevřeno bývá každý den od rána do večera. Výjimečně bývá v období odpolední siesty zavřeno, někde i v neděli. Zpoplatněny bývají vstupy do muzeí, podzemí, na kopuli apod. Konkrétně Basilica di San Giovanni in Laterano má otevřeno denně od 10:00 do 17:00, v sobotu do 15:00 a v neděli zavřeno, Basilica di Santa Maria Maggiore má otevřeno denně od 7:00 do 18:45, Basilica di San Pietro in Vincoli má otevřeno denně od 8:00 do 12:30 a od 15:30 do 18:00. Trajánovo Fórum má otevřeno denně od 9:00 do 19:00 kromě pondělí, kdy je zavřeno. Vstupné je € 11,50. Terme di Caracalla mají otevřeno od 9:00 do 16:30 / 19:15 podle sezóny, v pondělí do 14:00. Vstupné je € 6,00. Pantheon má otevřeno denně od 9:00 do 19:15, v neděli do 12:45. Vstup je zdarma. Rezervují se průvodcované prohlídky - € 10,00 a privátní průvodcované prohlídky (1 - 4 lidé) - € 40,00.

# 12.03.2017, 18:46.
Jak se nejrychleji a nejlevněji dostaneme z letiště Ciampiano do Lido di Ostia? Děkuji. Lenka.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2017, 10:37.

# 11.03.2017, 12:48.
Ráda bych se zeptala, jak to udělat se vstupenkami do Galerie Borghese, když má přítel Press Card a navíc je univerzitním učitelem na umělecké škole. Podle informací na webu galerie by měl mít vstup zdarma, ale v rezervačním systému to nabízí jen tři typy lístků - zvýhodněné pro děti, zvýhodněné pro studenty do 24. let a učitelé EU a plné vstupné. Znamená to, že si nemusí vstup vůbec rezervovat nebo že mu potom vrátí peníze na pokladně? Děkuji velmi za informace. Kateřina.

V Galeria Borghese je rezervace povinná. Rezervační poplatek je € 2,00. Musíte si ji provést přes položku Gratuito. Poznámky za tím jsou jen informační, do vstupu zdarma spadá více kategorií než jen mladší 18. let. Jediný, kdo tímto způsobem nemůže provádět rezervace jsou držitelé Roma Pass, kteří mají v ceně prvních dvou vstupů i tento rezervační poplatek. V tomto případě se rezervace musí provést telefonicky.

# 10.03.2017, 13:48.
16.3.2017 letíme s priateľom do Ríma na letisko Ciampino. Keďže máme prílet o 23:30, hľadám nejaký vhodný spoj na stanicu Termini. Cestujeme len s batôžkom, takže na batožinu nebudeme čakať. Viete mi poradiť nejaký spoj? Linka Terravison má posledné odchod o 22:50, SIT Bus Shuttle má odchod vo 23:59. Keďže neviem, ako dlho mi bude trvať zorientovanie na letisku a kde sa nachádza odchod SIT Bus Shuttle, neviem kúpiť lístok. Ďakujem veľmi pekne. Svetlana.

Bohužel SIT Bus Shuttle ve 23:59 je poslední spoj z letiště Ciampino na Termini o kterém víme. Můžete se ho pokusit stihnout, jízdenku je možné zakoupit až v autobuse, stanoviště je jen kousek. Plánek umístění najdete na výše uvedených stránkách - Fermate. Pokud autobus z nějakého důvodu nestihnete, budete muset cestovat taxi.

# 09.03.2017, 17:40.
Pán Rehúrek, dovoľte mi touto cestou poprosiť Vás o pomoc a zaslanie informácií ohľadom návštevy Ríma. Mám 36 rokov a som onkologickou pacientkou. Mojím veľkým snom je navštíviť Rím. Rozhodla som sa tam ísť spoločne so sestrou v termíne od 27. do 31.3.2017. Zakúpila som si už letenky cez Pelikan z Bratislavy do Campino. Ubytovanie už mám isté. Chcela by som sa však popýtať na možnosti zliav. Mám preukaz ZŤP so sprievodom a chcela by som využiť zľavnené vstupné do múzeí, Vatikánu aj MHD. Je to v Ríme možné? Prípadne, viete mi poradiť nejaké triky, ako by som mohla ušetriť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi sa do Ríma teším. Dúfam, že to nie je naposledy ... S úctou Barbara.

Občané Evropské unie se zdravotním postižením a doprovázející člen rodiny nebo člen sociální a zdravotní péče by měli mít vstup do většiny římských památek a muzeí zdarma. Toto platí i ve Vatikánských muzeích. Tam uvádějí stupeň postižení větší než 74%. Bohužel nevíme, jak se toto posuzuje a jak se to dokládá. Co se dopravy týče, víme že v Římě mají určité úlevy rezidenti podle stupně postižení a výše příjmu. O obecných úlevách jako v případě muzeí informace nemáme.

# 08.03.2017, 13:29.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe a nejlevněji přepravíme 14.4.2017 z letiště Fiumicino do Říma. Přílet máme až ve 20:05. Bydlíme poblíž Termini na Via Cavour. Mockrát děkuji a přeji hezký den. Dana.

Z letiště Fiumicino jeďte na Termini přímým autobusem za € 4,00.

# 08.03.2017, 10:37.
Od soboty 11.3. do úterý 14.3. bychom se rádi vydali na malý poznávací výlet do Říma. Přiletíme přibližně ve 12:45 na letiště Ciampino. Zvažujeme, že bychom se hned po příletu chtěli podívat k moři - pláže u Ostie. Jakou byste nám prosím doporučil cestu z letiště k plážím? Dále bych se chtěla zeptat, jakou byste nám doporučil cestu z Ostie, případně z letiště, k našemu ubytování na Via delle Fornaci 200. Můj poslední dotaz se týká vstupenek. Rádi bychom navštívili Vatikánská muzea, Koloseum / Palatin / Forum Romanum a Pantehon. Tam je vstup zdarma? Jsme dospělé osoby, takže nemáme žádné slevy. Vyplatí se nám Roma Pass? Nebo máme kupovat jednotlivé vstupenky? Děkuji moc za odpověď. Obdivuji Váš přehled, který o Římě máte! Zdenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B. Jeďte směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Odtud jeďte vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. Zastávky u moře jsou Ostia Centro, Stella Polare, Castelfusano a Cristoforo Colombo. Z letiště se na hotel dostanete stejným způsobem na Termini, odtud potom autobusem č. 64 na Piazza Stazione San Pietro. Odtud musíte jít po Via della Stazione di S. Pietro k Via delle Fornaci, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Z Lido di Ostia musíte jet vlakem Roma - Lido na konečnou Porta S. Paolo, přejít na nádraží Ostiense a odtud pokračovat vlakem na S. Pietro. Odtud je cesta popsaná výše. Na Vatikánská muzea Roma Pass nevyužijete. V případě Colosseo / Foro Romano / Palatino ušetříte s Roma Pass € 12,00 resp. € 14,00 včetně online rezervace. Třídenní Roma Pass stojí € 38,50 a máte v něm třídenní dopravu, první dva vstupy zdarma a ostatní se sníženým vstupným, dvoudenní € 28,00 a máte v něm dvoudenní dopravu, první vstup zdarma a další se sníženým vstupným. Pokud už jinou památku nenavštívíte, zbývá Vám tedy € 24,50 resp. € 14,00 na dopravu. Třídenní samostatná jízdenka stojí € 18,00, dvoudenní € 12,50. V tomto případě se Vám tedy Roma Pass nevyplatí. Do Pantheon je vstup zdarma.

# 07.03.2017, 19:48.
Prosím o radu, Zakoupili jsme vstupenky do Kolosea + Forum Romanum se studentskou slevou. Zaplatili jsme je, ale až teď čteme, že jsou platné pouze dva dny. My budeme na místě až za čtyři dny. Lístky ještě fyzicky nemáme, musíme jít pro ně na pokladnu. Myslíte, že ty dva dny platí od prvního použití? Děkuji. Roman.

To je v pořádku. Vstupenky pro Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou platné dva po sobě jdoucí dny od jejich první validace. Během těchto dvou dnů můžete navštívit každou z výše uvedených tří památek pouze jednou. Vstupenku můžete poprvé použít nejpozději do 31.12. toho roku, ve kterém byla zakoupena. V pořádku je také to, že si musíte na pokladně vyzvedout vstupenky zakoupené online. Pokud je v nákupním košíku alespoň jedna vstupenka se sníženým nebo volným vstupným, je třeba na místě prokázat věk. Pokladna by ale měla být jiná než ta standardní. Vyhnete se tak případným frontám.

# 07.03.2017, 17:26.
Děkuji moc, myslel jsem samozřejmě ITIC. Roma Pass díky tomu, že Řím si nejraději procházím pešky, tak se nám moc nevyplatí. I když jsme tam byli vždy až v dubnu nebo v květnu, tak možná tam bude příští týden ještě zima a budeme nuceni se přes den vracet na pokoj. Ještě mám poslední dotaz. Pojedeme autobusem z Ciampiano na konečnou metra. Můžeme tedy z letiště přímo do autobusu a koupit si jízdenku až u řidiče? Protože vím, že někdy to u řidiče je mnohem dražší. Pěkný den. Jarek.

Výhodnost si musíte vyhodnotit sám podle svého itineráře. Při návštěvě Colosseo a Castel Sant' Angelo, kde snížené vstupné stojí € 7,50 resp. € 7,00, a částečné cestě z letiště a na letiště metrem za 2x € 1,50 zaplatíte v součtu s ITIC (€ 13,00) € 30,50. Roma Pass stojí € 38,50. Pokud po Římě neprojedete během tří dnů € 8,00 resp. € 9,50 při pobytu delším než 3 dny, potom se Roma Pass nevyplatí. Samozřejmě za předpokladu, že ITIC uznají. Jízdenku na autobus Atral je možné zakoupit na informačním stánku na letišti, přímo v autobuse nebo u autorizovaných prodejců. Jízdenka stojí € 1,20.

# 07.03.2017, 10:58.
Ráda bych se zeptala na popis cesty z letiště Ciampino na adresu Via Lidia 5, San Giovanni, 00179 Řím. Dále bych se chtěla zeptat, co je nejlepší koupit za vstupenku, pokud nechceme vynechat Coloseum, Vatikánská muzea a Sixtínsku kapli, ale bez průvodce. Jinak děkuji za úžasné informace, hodně jsem toho už pročítala a získala tak skvělé informace, ale ta doprava do cíle je pokaždé jiná, tak se vlastně omlouvám, že sem pokládám tisící dotaz na dopravu. Děkuji. Bára.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Porta San Giovanni. Přejděte na Via Magna Grecia. Tady je zastávka okružního autobusu č. 665. Jeďte na Macedonia / Latina. Je to sedmá zastávka, ne všude musí autobus nutně zastavit. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Latina. Po té jděte až na Piazza Roselle, kde odbočte doleva na Via Lidia. Vaše ubytování je po levé straně. Na autobus lze nastoupit i na Furio Camilo nebo Ponte Lungo. Stanice metra Porta San Giovanni je volena tak, aby jízda autobusem byla co nejkratší. Na metro a autobus stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus jezdí každý den od 7:00 do 21:00, v neděli od 8:00 do 14:00. Pokud navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, potom nemá význam kupovat např. Omnia Card. Kupte si samostatné vstupenky, nejlépe online s přednostním vstupem.

# 07.03.2017, 10:32.
Letíme na výlet do Říma v termínu od 21.3. až 25.3.2017. Chci vás poprosit o radu. V první řadě by mě zajímalo, jak nejrychleji se dostat z letiště k ubytování. Budeme bydlet v tomto hotelu: Rome & Suites, Via G. Serafino. A dále by mě zajímalo, co z placených prohlídek nevynechat, tudíž, co byste nám doporučili vidět nejen zvenku, ale i zevnitř. Oba dva jsme studenti a je nám 21 let. Dále by mě zajímalo, zda se vyplatí Roma Pass. Mockrát děkuji za odpověď. Lucie.

Nepíšete na jaké letiště přiletíte. Pokud přiletíte na Ciampino, jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Tady přestupte na autobus č. 913 směr Stazione Monte Mario. Vystupte na Medaglie d' Oro / Montezemolo. Na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 můžete jet metrem i tímto autobusem. Platí 100 Minut. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Přibližně po 100 m odbočte za čerpací stanicí doleva na Via Serafino Gualtiero. Rome & Suites je po pravé straně. Pokud přiletíte na Fiumicino, jeďte autobusem . Tipy na památky jsou např. v odpovědi ze dne 15.02.2017, 18:45. Je to ale skutečně jen nástin. Řím je nabitý památkami a každý má jiné priority zájmu. Co se Roma Pass týče, tak se Vám určitě nevyplatí. Ve svém věku máte nárok na snížené vstupné. Takže v případě Roma Pass jsou pro Vás zajímavé doprava a první dva vstupy, na ostatní máte stejné podmínky jako bez něho. Pokud navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino, stojí snížené vstupné € 7,50. Pokud Castel Sant' Angelo tak € 7,00. Třídenní jízdenka stojí € 18,00. Když to sečtete, tak jste na ceně € 32,50. Třídenní Roma Pass stojí € 38,50. Dva úplně nejdražší snížené vstupy stojí € 14,00 a € 10,50. Celkem s dopravou tedy € 42,50. Tady by se Roma Pass vyplatil. Ale tyto zrovna asi volit nebudete. A v případě umístění Vašeho ubytování zřejmě i těch € 18,00 za tři dny neprojezdíte.

# 07.03.2017, 00:27.
Dnes 7.3. cestujeme s manželom do Ríma. Prílet máme v 18:10 na letisko Ciampino. Ako sa dostaneme do hotela Grifo na Via del Boschetto 144 a späť? 11.3. máme odlet o 19:35. Vopred ďakujem za odpoveď. Skvelá stránka s množstvom užitočných informácií, ktoré mi pomohli pri plánovaní návštevy pamiatok. Viera.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Tady přestupte na metro B a jeďte na Cavour. Tady přestupte na autobus č. 117 směr Corso Popolo. Vystupte na druhé zastávce Milano. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via Panisperna. Dovede Vás k Via del Boschetto, po které se vydejte doleva. Hotel Grifo je za další křižovatkou hned vpravo. Na metro A, metro B a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT platnou 100 minut. Při přestupu v metru však nesmíte projít ven turnikety. Cesta zpět je stejná, autobus však jede ze souběžné ulice Via dei Serpenti a na metro B nastoupíte na Colosseo. To využijete při cestě za památkami. V sobotu a v neděli nejezdí, budete muset k metru dojít pěšky. Není to daleko, jen 350 m. Na Termini a z Termini můžete jet také přímým autobusem za € 4,00.

# 06.03.2017, 20:57.
Máte prosím nějaký tip nebo zkušenost s nějakým parníkem v Římě? Zítra tam odlétám a rád bych se vydal na nějakou menší plavbu. Děkuji. Jan.

Klasický systém Hop-on Hop-off je v provozu až od dubna. Lodě jezdí po půl hodině. V provozu je od 10:00 do 18:00. 24. hodinová jízdenka stojí € 18,00. Další plavby probíhají také až od dubna nebo května. Pokud něco provozuje nějaká další společnost i v zimě, nevíme.

# 06.03.2017, 11:54.
14.3. letíme s manželkou do Říma. Manželka je učitelka. Má smysl aby si vyřídila kartu ITIC? Dosud jsem tam byl jen s dětmi, které měli do muzeí vstup zdarma a já jsem platil vždy plné vstupné. Nevím, jak je to s kartou ITIC, zda do muzeí jsou slevy nebo ne. Nemohu to nikde najít. Děkuji moc za informace. S pozdravem Jarek.

Podle našich informací by měli učitelé státních škol z Evropské unie platit snížené vstupné v římských státních památkách a muzeích. Jak se to prokazuje, bohužel nevíme. Otázkou je, zda se vyplatí ITIC vyřizovat pouze za tímto účelem. Cena karty ITIC je 350,- Kč, což odpovídá € 13,00. Museli byste tedy ve slevách minimálně dosáhnout na tuto částku. V tom případě je možné, že výhodnější je pořídit si Roma Pass. Je třeba to propočítat s Vaším itinerářem.

# 04.03.2017, 20:24.
Pane Řehůřku, obracím se na vás s prosbou a dotazem. Mohl byste nám prosím poradit, jak se co nejrychleji dostat brzy ráno městskou dopravou z hotelu Area Roma, Via del Forte Ostiense u metra Marconi na letiště Ciampino? Moc Vám děkuji a s přáním krásného večera Martina.

Jeďte metrem B na Termini a následně metrem A na konečnou Anagnina. Odtud pokračujte autobusem Atral na letiště Ciampino. Provoz metra začíná v 5:30 a jízdenka BIT stojí € 1,50, první autobus z Anagnina na letiště jede v pracovní dny v 6:30, v neděli a ve svátek v 7:20. Jízdenka stojí € 1,20. Pokud potřebujete cestovat dříve, jeďte nočním autobusem N2, který má zastávku před hotelem Pulitzer kousek od Vašeho hotelu. Zaveze Vás na Termini. Autobus N2 jede od 23:45 do 4:56 (odjezdy z konečné Laurentina) 3x do hodiny. V pátek a v sobotu od 1:40 do 4:57 také 3x do hodiny. V neděli nejezdí. Z Termini, Via Giolitti, potom pokračujte autobusem za € 4,00 na letiště Ciampino. Jede ve 4:30, 4:50, 6:30, 6:40, 7:00, … Na letišti je za 40 minut.

# 04.03.2017, 15:20.
Jsme v Římě od pátečního večera 7.4. do pátku 14.4.2017. Bydlíme na Salita di Sant Onofrio. Chtěli bychom navštívit Sixtinskou kapli a Vatikánská muzea. Zamlouvá se nám velmi brzký ranní vstup do Sixtinské kaple a následně Vatikánská muzea a potom Svatopetrská bazilika. S ohledem na předvelikonoční týden, který den radíte? Je vhodné pondělí 10.4.? Když si koupíme Omnia Card na 72 hodin, lze udělat brzký ranní vstup do Sixtinské kaple? Nebo je lepší koupit jen jeden den s nejrannějším vstupem a na další dny třídenní Roma Pass? Děkuji. Karel.

Čím více se bude blížit termín Velikonočních svátků, tím více bude v Římě a Vatikánu návštěvníků. Z tohoto pohledu je tedy pondělí 10.4.2017 vhodný termín pro návštěvu. Standardní otevírací doba Vatikánských muzeí je v 9:00 hodin. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Přednostní vstup do Sixtinské kaple není součástí standardní vstupenky do Vatikánských muzeí ať už individuální nebo s průvodcem. Pokud chcete navštívit Sixtinskou kapli 15 minut před průvodcovanými prohlídkami a 1 hodinu a 15 minut před ostatními návštěvníky, zakupte si Vatican Early Entrance Ticket. Součástí Omnia Card je standardní vstupenka do Vatikánských muzeí s tím, že máte vstup mimo základní frontu. Zda si zakoupit Omnia Card nebo jen Roma Pass závisí na Vašem itineráři a propočítání cen vstupů a dopravy s ním souvisejícími.

# 04.03.2017, 15:12.
Přilétáme do Říma na letiště Fiumicino v pátek 7.4.2017 linkou Alitalia na Terminal 1 ve 20:05. Bydlíme na Salita di Sant Onofrio 14, Trastevere. Prosím o radu optimálního spojení za rozumnou cenu. Děkuji. Karel.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte z Piazza dei Cinquecento autobusem č. 40 za € 1,50 směr Borgo Sant' Angelo. Vystupte na Ponte Vittorio Emanuele. Jděte směrem k Tibeře, před mostem odbočte doleva a jděte ke druhému mostu Ponte Principe Amadeo Savoia Aosta. Přejděte po něm přes řeku. Před sebou uvidíte tunel, jděte k směrem k němu ale po souběžné ulici podél zástavby. Po levé straně uvidíte schodiště, po kterém vystoupejte na ulici Salita di Sant' Onofrio. V polovině ulice po levé straně je Vaše ubytování. Od zastávky autobusu je to přibližně 500 m. Druhou variantou, o něco rychlejší ale dražší, je cesta vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice San Pietro jeďte autobusem č. 64 směr Termini. Jízdenka stojí € 1,50. Vystupte na Piazza della Rovere, vraťte se zpět na náměstí a vydejte se doleva ke schodišti jako v předchozí variantě.

# 04.03.2017, 11:45.
Chtěla bych se zeptat na nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu City Guest House Rome. A zda je výhodné zakoupit Roma Pass? Děkuji. Nicole.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 směr Anagnina. Vystupte na Numidio Quadrato. Vyjděte z metra na Via Scribonio Curione. Za křižovatkou je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 557 směr Vignali / Scintu a vystupte na zastávce Cartagine / Sulpici. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, za mírnou zatáčkou uvidíte po levé straně Vaše ubytování City Guest House. Jízdenku BIT z metra můžete použít i na autobus. Pokud budete využívat nějakou časovou jízdenku nebo Roma Pass, můžete je samozřejmě použít i na metro a autobus č. 557. Z metra to jde dojít také pěšky. Zda je výhodné zakoupit Roma Pass nebo ne závisí na Vašem itineráři. Spočítejte si náklady na dopravu a vstupy podle itineráře se standardními cenami a porovnejte to s cenami při využití Roma Pass. Zjistíte výhodnost nebo nevýhodnost. Jen pro dopravu se Roma Pass nevyplatí.

# 02.03.2017, 19:19.
Prosím o radu, jak se dostanu ze stanice Termini na Stadio Olimpico a kolik přibližně zabere cesta času? Na zápas se chystáme v sobotu 4.3. Velmi děkuji za odpověď. Veronika.

Z Termini jeďte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, pokračujte autobusem č. 32 směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Zastávka se nachází v blízkosti sportovního areálu. Celou trasu Vám pokryje jízdenka BIT v ceně € 1,50. Počítejte s tím, že Vám cesta zabere přibližně 45 minut.

# 02.03.2017, 11:41.
Pane Řehůřku, koncem měsíce letíme do Říma na letiště Ciampino. Chtěl bych se Vás zeptat, zda předem zakoupené jízdenky na autobusy uvedené v odkazu platí pouze na uvedený čas v rezervaci nebo je to jedno, ve kterou hodinu je použijeme během platného dne? Při rezervaci online musím zadat konkrétní hodinu. Aerolinky nám totiž před nedávnem změnily čas odletu z Říma a není vyloučené, že se to ještě nestane. Chtěli jsme původně jet s Terravision, ale podle posledních informací není zrovna to ořechové. Děkuji Vám předem za odpověd a přeji příjemný den. Zdravím. Jirka.

Ve všech případech - , SIT Bus Shuttle i Schiaffini můžete v případě zpoždění letu použit jízdenku na následující volný spoj. Co se Terravision týče, je třeba rozlišovat mezi problémy, které nastaly před rokem v Londýně a mezi dlouhodobě funkční přepravou v Římě. Terravision vypraví denně mezi centrem a římskými letišti celkem více jak 100 spojů, tj. více jak 700 spojů týdně, více jak 3000 spojů měsíčně a více jak 37000 spojů ročně. Patří k nejlevnějším přímým dopravcům mezi letištěm a centrem. Nízká cena je samozřejmě vyvážena nižším komfortem a větším zájmem ze strany cestujících. Při tak velkém množství spojů se samozřejmě někdy stane, že něco nevyjde nebo se pokazí. A to i z důvodu vyšší moci. Zkušenosti však většinou napíší ti nespokojení, často i nesoudně. Tím samozřejmě nechceme říct, že všechny stížnosti v různých fórech jsou neoprávněné. Terravision v poslední době toho v Římě hodně změnila. Např. zastávku přesunula z Via Marsala na Via Giolitti, zrušila Boarding Card při cestě na letiště, … Každopádně v případě Říma je konkurence společností přepravujících cestující z letiště do centra a naopak velká, takže je z čeho vybírat. Pro úplnost uvádíme nejlevnější spojení z letiště Ciampino na Termini. Nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Termini. Hodně návštěvníků Říma využívá pro pobyt nějakou časovou jízdenku nebo Roma Pass, cesta z letiště tak stojí navíc jen € 1,20, protože na cestu metrem lze už využít časovou jízdenku nebo Roma Pass.

# 28.02.2017, 15:56.
Děkuji za vyčerpávající informace a trpělivost. Jen kolikrát vysvětlujete cestu z letiště ... Někde jsem viděla informaci o výhodné sdružené vstupence do Kolosea, Forum Romanum a na Palatin. Bohužel jsem si webovou stránku nenapsala a teď to nemohu najít. Nabízeli zvýhodněné vstupné, platila asi dva až tři dny a dala se koupit online. Neporadíte? Děkuji. Alena.

Nejedná se o zvýhodněnou vstupenku, ale o standardní vstupenku. Vstupenka do Colosseo platí současně i do Foro Romano a Palatino. Je platná do 31.12. toho roku, ve kterém byla vystavena. Od první validace platí potom dva po sobě jdoucí dny do výše uvedených památek. Každou z těchto památek můžete navštívit během těch dvou dnů pouze jednou. Vstupenka stojí € 12,00, zlevněná pro mladé od 18. do 25. let € 7,50 a do 18. let je vstup zdarma. Online je možné vstupenku nebo voucher zakoupit na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Acquista. V tomto případě se platí za každou osobu včetně té se vstupem zdarma rezervační poplatek € 2,00. Pokud jsou v nákupním košíku pouze vstupenky za plné vstupné, můžete si vytisknou přímo vstupenku nebo voucher a vstupenku si vyzvednout na pokladně pro online rezervace. Pokud je v košíku vstupenka za snížené vstupné nebo zdarma, je možné si vytisknout pouze voucher. Alternativní produkty týkající se vstupu do Colosseo najdete na Get Your Guide - VIP vstup, vstup s průvodcem apod.

# 28.02.2017, 11:30.
Bohužel se mi nikde nedaří zjistit, zda je již v provozu linka metra, která má stanici u Colossea. Můžete mi prosím poradit? Také bych se chtěla zeptat, zda je možné zakoupit vstupenku pouze do Sixtinské kaple bez Vatikánských muzeí, nebo je to pouze součástí? Děkuji velice. S pozdravem Jana.

Stanice Colosseo je na lince metra B / B1. Do budoucna by měla přes Colosseo jezdit i linka metra C, v současné době je v provozu úsek Lodi - Monte Compatri / Pantano. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Samostatně vstupenku nezakoupíte.

# 28.02.2017, 08:51.
Prosím, neznáte náhodou nějaké dobré ubytování v soukromí v Ostii u moře? Červenec, srpen. Děkuji. Luděk.

Doporučujeme si najít ubytování přes Booking / Lido di Ostia podle Vašich požadavků na vybavenost, přesný termín a počet ubytovaných osob. V červenci a v srpnu počítejte s tím, že budou kapacity hodně obsazené a ceny budou vysoké.

# 28.02.2017, 08:00.
Děkuji za předcházející odpověď. Chystáme se se ženou do Domu Aurea. Když koupím online ticket, stojí to € 14,00 + € 2,00. Je to včetně průvodce, alespoň tištěného? A na jak dlouho vychází ta prohlídka? Dále chceme navštívit Hadriánovu vilu v Tivoli. Jakým autobusem se tam nejlépe dostaneme a za kolik? Děkuji. Dušan.

Domus Aurea má povinnou rezervaci a prohlídka je pouze s průvodcem. Lze objednat prohlídku v italštině, angličtině, francouzštině a španělštině. Prohlídka trvá přibližně 75 minut. Do Tivoli jezdí autobus Cotral z Ponte Mammolo, kam se dopravíte metrem B. V Tivoli musíte vystoupit na zastávce Villa Adiana. Jízdenka stojí € 1,30.

# 27.02.2017, 11:58.
7.4.2017 přilétáme ve 14:00 na Fiumicino Airport. Na kolikátou hodinu je ideální si zerezervovat Terravision na Termini? Z Termini potom jedeme do B&B Trasteverino, Vicolo del Bologna 33. Jakým máme jet spojem prosím? Děkuji moc. S pozdravem Dušan.

Autobus z letiště Fiumicino na Termini doporučujeme rezervovat na 15:05. Předchozí spoj ve 14:25 má odjezd příliš brzo, na stanovišti byste měl být nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu. Pokud z nějakého důvodu spoj nestihnete, můžete samozřejmě využít jízdenku na následující volný spoj. Z Termini jeďte autobusem H směr Dei Capasso. Autobus vyjíždí z náměstí Piazza dei Cinquecento před Termini. Vystupte na Sonnino / S. Gallicano. Zastávka je hned za mostem Ponte Garibaldi, po kterém přejedete na druhý břeh Tibery. Jděte zpět směrem k Tibeře a hned odbočte doleva na Via della Renella, na jejím konci pokračujte rovně po navazující Via del Politeama. Dovede Vás na malé náměstíčko se schody vpravo. Vydejte se šikmo vlevo, přejděte Piazza Trilussa a ve stejném směru pokračujte po Via Benedetta. Na konci zděné stěny, kterou budete mít po pravé straně, odbočte do úzké uličky doleva - Vicolo del Bologna. Ta se po několika metrech rozdělí na dvě větve. Vy se vydejte tou pravou. B&B Ventisei Scalini a Trastevere, dříve B&B Trasteverino, je po levé straně.

# 27.02.2017, 09:40.
Děkuji moc za rychlou odpověď. Mohu ještě poprosit o informaci, jak je to v týdnu s dopravou ze stadionu? Nakonec půjdeme i na středeční pohárové derby utkání, které začíná ve 20:45. Tak abychom se dostali zpět do hotelu. Metro vážně jezdí jen do půlnoci? Děkuji. Ivana.

Doprava je stejná. Autobus č. 32 jezdí do půlnoci. Ten byste měli bez problému stihnout. Pokud ne, jezdí o zastávku dříve - De Bosis - noční autobus n25 směr Piazza Venezia. Jezdí z konečné od 00:30 po půl hodině. Vystoupit musíte na konečné, odkud jede noční autobus n12 směr Vertunni. Z Piazza Venezia jede v 00:30, 1:30, atd. Vystoupit musíte na Termini. Odtud potom nočním autobusem n2 směr Laurentina na Cavour. Jede z konečné od 23:40 třikrát do hodiny. Pokud stihnete autobus č. 32 a nestihnete poslední metro A, které z konečné Battistini odjíždí ve 23:30, můžete jet na Termini z Ottaviano nočním autobusem n1 směr Anagnina, který jede od 23:30 čtyřikrát do hodiny. Metro jezdí běžně jen do 23:30. Pouze z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdí do 1:30.

# 26.02.2017, 15:14.
Již pár dnů studuji informace na internetu týkající se památek a dopravy v Římě. Opět jsem znejistěla a proto píši ještě vám. Budeme v Římě od 10. do 13.března. Na některých stránkách se píše, že v neděli jsou památky zavřené, na některých o tom není zmínka. Zajímá mě především Vatikán - chrám a Sixtínská kaple, potom Koloseum a Forum Romanum, antická Ostie ... Bývá zde i v tuto dobu velká fronta? Reaguji na zprávu, že do Vatikánu již po 7. hodině. Stejně tak jsem nenašla ceny vstupů do těchto míst. A nebo se velmi liší. Snažím se to vše zjistit také proto, abychom si spočítali, zda se nám vyplatí Roma Pass. Děkuji. S pozdravem Martina.

Otevírací doby památek jsou různé. Ve Vatikánu je basilika otevřená každý den. Otevírací doba se samozřejmě aktuálně upravuje na základě církevních událostí, které v basilice probíhají. Sledujte kalendář na stránkách Vatkánu. Vatikánská muzea a Sixtinská kaple, která je jejich součástí, mají v neděli zavřeno. Otevřeno mají vždy jen poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Colosseo / Foro Romano / Palatino má otevřeno každý den. Ostia Antica má zavřeno v pondělí. Někdy je zavřeno mimo standardní scénář, většinou např. 25.12., 1.1. nebo 1.5. Otevírací dobu si můžete zkontrolovat na oficiálních stránkách konkrétního muzea nebo památky. Rezervaci obecně doporučujeme provést do Vatikánských muzeí a Colossea. V březnu není ještě hlavní návštěvní sezóna, ale i tak tam může být dost lidí. Oficiální ceny vstupného najdete na oficiálních stránkách konkrétní památky nebo muzea. Ceny vstupného týkající se památek a muzeí zapojených do Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Doporučujeme si pročíst naše Otázky a odpovědi týkající se Říma, vše co zde bylo řečeno je tam už mnohokrát zodpovězeno.

# 25.02.2017, 06:32.
Chystáme se s přáteli na fotbal do Říma. Budeme bydlet v hotelu Caesarem Balbo Inn. Můžete mi prosím napsat, jak se nejsnáze dostat na stadion? Respektive, na stadion pojedeme z Vatikánu a po fotbale do hotelu. Děkuji moc. Ivana. P.S.: Našla jsem vaši stránku pozdě? Na ten fotbal jedeme už zítra!

Z Piazza San Pietro jděte podél Vatikánu na sever na Piazza del Risorgimento. Pokud budete ve Vatikánských muzeích, jděte podél Vatikánu na východ na stejné náměstí. Z Piazza del Risorgimento jeďte autobusem č. 32 směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Je to u sportovního areálu. Do hotelu potom jeďte ze stejné zastávky na druhé straně autobusem č. 32 ve směru Risorgimento. Vystupte na Ottaviano. Tady přestupte na metro A a jeďte směr Anagnina. Na Termini přestupte na metro B a jeďte směr Laurentina. Vystupte na Via Cavour. Po té jděte ve směru k Termini. Po 150 m sejděte vlevo po schůdcích k Via Urbana, po které se vydejte doprava a následně doleva po Via Panisperna. Po 100 m odbočte doprava na Via Cesare Balbo, kde po pravé straně je hotel Cesare Balbo Inn. Zápas Lazio vs. Udinese začíná v 15:00, nebude tedy problém s dopravou, především s metrem, které v neděli končí ve 23:30. Autobus č. 32 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci.

# 24.02.2017, 12:58.
Obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi poradil, jak nejlépe cestovat do Říma. Zda je vhodné si vše objednat u cestovní kanceláře nebo přes Booking. Jsme dvě dospělé osoby, rádi bychom to tam prozkoumali. Proto je i otázka, za je vhodné si objednat ubytování na jednom místě s jídlem nebo jak je to prostě nejlepší. Moc Vám děkuji za odpověď. Radka.

Přes cestovní kancelář doporučujeme objednávat pouze poznávací zájezd a to v případě, že Vám bude program ve všem vyhovovat - např. přes Invia nebo Dovolená. Pokud však chcete Řím poznávat po vlastní ose, doporučujeme si vše zajistit podle svých představ. Ubytování doporučujeme si zajistit přes Booking / Řím a letenky přes Pelikan. Pokud nepožadujete přesný termín, můžete mít štěstí na nějakou akční letenku. Ubytování bychom volili na jednom místě v dosahu městské dopravy. Stěhování během pobytu by Vám zbytečně ubralo drahocený čas. Co se stravování týče, doporučujeme v hotelu snídani, maximálně polopenzi. Ale i ta večeře Vás může zbytečně časově svazovat.

# 23.02.2017, 07:02.
Ráda bych využila vašich neskutečných znalostí Říma a zeptala se na doporučení restaurací, kde si můžeme vychutnat výborné jídlo - pizza, těstoviny - při našich toulkách po památkách Říma a případně i nějaké doporučení i v okolí ulice Manzoni. Předem děkuji. Přeji hezký zbytek dne. Tina.

V Římě je obrovské množství podniků, do kterých můžete zajít. Spíše než konkrétní doporučení Vás odkážeme na Kam na jídlo a co ochutnat, kde najdete zajímavé informace včetně konkrétních tipů. Na Vialle Manzoni je několik dobrých restaurací. Náš tip: Il Tempio di Minerva téměř u Via Giovanni Giolitti nebo o 70 m dál na Vialle Manzoni La Taverna Italiana.

# 22.02.2017, 21:10.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Ještě mi z Vašeho popisu vyvstala jedna doplňující otázka. Pokud jsem to dobře pochopila, koupím si na letišti jednu jízdenku, ve které je už započítaný přestup v Trastevere. Píšete, že času bude dost a že možná stihnu i dřívější čas. Znamená to, že ta jízdenka není podmíněna časem? Koupím si jízdenku a ta platí na celý den? Je jedno, v jaký čas do jakého vlaku nastoupím? Ještě jednou děkuji za všechny informace, přeji hezký večer. Ráďa.

Jízdenka na regionální vlak zakoupená na pokladně nebo v automatu by měla být vystavena z výchozí do cílové stanice. Před nástupem do vlaku ji musíte validovat. Od této chvíle začíná běžet její platnost a ta trvá čtyři hodiny. Během této doby můžete absolvovat libovolný počet přestupů. Pokud vyprší platnost jízdenky během jízdy, můžete pokračovat v jízdě do cílové stanice, ale už bez přestupu. Jízdenka na regionální vlak zakoupená online se nevaliduje, její platnost začíná běžet od času odjezdu vlaku uvedeném na jízdence a trvá také čtyři hodiny. Ostatní podmínky jsou stejné. Vše je podrobně popsané v podmínkách.

# 22.02.2017, 20:55.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště Fuimicino na adresu Via La Spezia 95. Anna.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Vysadí Vás na Via Giolitti. Přejděte kousek zpět proti jednosměrce k vlakové stanici Termini pro regionální vlaky - Termini Laziali. Odtud pokračujte vlakem Roma - Giardinetti na zastávku Ponte Casilino. Odtud jděte po Via Casilina, Via Callarate a Via La Spezia k ubytování. Na vlak Roma - Giardinetti můžete použít libovolnou jízdenku městské dopravy. Můžete také jet metrem A směr Anagnina a vystoupit na Re di Roma. Odtud potom jít po Via Aosta, Via Monza a Via La Spezia k ubytování. Oba přechody jsou přibližně 600 m.

# 21.02.2017, 17:48.
1.3.2017 letím do Itálie. Přistanu na letišti Fiumicino a musím se dostat vlakem do Montepescali. Moje otázka zní, zda je nějak výhodnější koupit jízdenku online a hlavně, zda je vůbec reálné stihnout přestup. Na letiště bych měla přiletět ve 14:00. Vlak, nevím kde ho najdu, četla jsem, že je tam Express i nějaký příměstský, hádám, že jde o ten příměstský a doufám, že bude někde poblíž, abych k němu mohla dojít pěšky se zavazadlem, vyjíždí v 15:42, což hádám, že bych měla stihnout i přesto, že budu vyzvedávat zavazadlo. Jede do Roma Trastevere, ale trochu mě děsí to, že tam přijede v 16:08 a už v 16:27 vyjíždí do Montepescali. Můžete mi napsat, zda se dá ten přestup stihnout a je možné najít někde nějaký plánek nebo radu, jak se rychle zorientovat a nastoupit do správného vlaku při přestupu? Italsky neumím, anglicky se jakž takž domluvím. Nikdy jsem necestovala vlakem. Mockrát děkuji za radu, přeji hezký den a vše dobré. Ráďa.

Na letišti Fiumicino vedou z Terminálů tubusy do vlakové stanice. Vše je dobře značeno. Regionální vlaky FL1 na Trastevere odjíždějí každou 12., 27., 42. a 57. minutu. Na Trastevere je vlak za 26 minut. Přímý regionální vlak z Trastevere do Montepescali jede v 16:27, v 18:27 a ve 20:27. Na místě je za něco málo přes dvě hodiny. Jízdenka z letiště stojí € 20,65. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Abyste stihla vlak v 16:27, musíte z letiště vyjet nejpozději v 15:42, což je hodně času. Stihnete určitě i dřívější vlak. Co se plánku týče, podívejte se na portál Mapy Google v satelitním pohledu. Uvidíte přesně umístění vlakové stanice a propojení s Terminály. Jízdenku nemá význam kupovat online. Budete mít dostatek času ji zakoupit na místě. Online nákup nemá vliv na cenu jízdenky. Nezapomeňte ji na nástupišti označit. Nesmíte nastoupit do Leonardo Express, ten jede jen na Termini. Na Trastevere potom pojedete na druhou stranu než přijedete. Je to malé nádraží, šest kolejí, čtyři nástupiště. Směr je Civitavecchia / Grosseto / Pisa.

# 21.02.2017, 12:16.
Chystáme se synem na konci srpna na čtyři dny do Říma, chtěla bych se zeptat, jak se letos pohybují ceny u nejznámějších památek pro studenty a dospělé osoby? Předem děkuji za odpověď. Šárka.

Ceny římských muzeí a památek najdete na Roma Pass - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Další ceníky najdete na Coopculture. Ceny vatikánských muzeí a památek na Musei Vaticani. V případě těch římských státních mají studenti vstup do 18. let zdarma, do 25. let platí snížené vstupné, ve Vatikánu je vstup zdarma do 6. let a do 18. let se sníženým vstupným. První neděli v měsíci je vstup do římských státních muzeí a památek zdarma, poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma.

# 20.02.2017, 20:34.
Jedeme první víkend v květnu do Říma. Chceme navštívit Vatikánské zahrady. Potřebuji poradit, kde si zarezervovat vstupenky, zda se může do zahrad individuálně nebo s průvodcem. Děkuji. Blanka.

Vstupenky do Vatikánských zahrad zakoupíte online přes Musei Vaticani. Součástí prohlídky je i vstup do Vatikánských muzeí a nelze ho oddělit. Prohlídka Vatikánských zahrad je vždy s průvodcem.

# 19.02.2017, 19:38.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď. Moc jste nám pomohl. Mohu se ještě zeptat ohledně Vatikánu? Myslíte si, že nyní v březnu od 4. do 8. března je lepší zakoupení lístků předem online? Nebo není hlavní turistická sezóna a když tam budeme brzy ráno okolo 8:00, bez problémů se dovnitř do muzeí dostaneme? Pokud by to bylo lepší online, mohl byste mi prosím poradit odkaz, kde lístky zakoupit? Moc Vám děkuji a přeji Vám hezký večer. Martina.

Začátek března ještě není období, kdy by se tvořili u Vatikánských muzeí extrémní fronty. Nicméně i tak doporučujeme si udělat online rezervaci. Vstupenky zakoupíte online na Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. Ve druhém případě máte možnost rezervaci jednoduše změnit nebo zrušit v případě, že se Vám změní plány.

# 18.02.2017, 13:48.
Chtěl bych se zeptat na cestu z letiště Ciampino. Náš přílet na letiště je naplánován na 24. únor v 8:55 a ubytovaní jsme v hotelu La Sosta na adrese Via Filippo Turati 102, Central Station, 00185 Řím. Moc rád bych znal váš tip na nejrychlejší a i cenově dostupnou cestu z letiště do hotelu. Našel jsem, že bychom mohli jet autobusem Atral na zastávku Termini station a potom pěšky do hotelu, tak jsem se jen chtěl ujistit, zda jsem se někde nepřehlédl a je toto možná cesta a případně zda tuto cestu lze využít i opačně při odletu. Děkuji za váš názor. Filip.

Těch možností je hodně. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini za € 1,50. Nejoptimálněji však přímým autobusem za € 4,00 na Termini. Zastavuje na Via Giolitti 38, což je jen 100 m od Vašeho ubytování. Z Via Giolitti jděte po kolmé Via Alfredo Cappellini a na křižovatce odbočte doprava na Via Filippo Turati. Hotel La Sosta je po levé straně. Obě varianty jsou samozřejmě možné i pro cestu zpět.

# 17.02.2017, 09:42.
Chystáme s manželkou do Říma ve dnech od 4. do 7.3.2017. Přiletíme na letiště Ciampino v 9:00 hodin a budeme bydlet v Hotel San Marco, Via Villfance. Z letiště do hotelu pojedeme buď asi vlakem na Termini. Uvítám, pokud mi poradíte, jak se dostat až na metro k hotelu. Potom máme v plánu na sobotu: Baziliku svatého Pavla za hradbami, Quo Vadis, Via Appia, Bazilika Jana z Lateránu, Bazilika Santa Maria Maggiore. Na neděli: je to první neděle v měsící, tak bychom chtěli využít vstupy zdarma v Coloseum - asi není možné rezervovat vstupenku na den, kdy je vstup zdarma, že? Andělský hrad - asi není možné rezervovat vstupenku na den, kdy je vstup zdarma, že? Svatopetrské náměstí - modlitba Anděl Páně se svatým otcem, Památník Viktoria Emanuela - zvenku, Palatino - zvenku, Forum Romanum - zvenku, Kapitol – zvenku. Na pondělí: Vatikán – Vatikánská muzea, Sixtinská kaple, Bazilika sv. Petra, Svatopetrské náměstí, Pantheon, Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navonna. Na úterý: asi už nic, případně z okolí hotelu, co nestihneme v pondělí. Odlet ve 13:00 hodin. 1. Vidíte tento plán reálně, nebo je moc rychlý, pomalý? Upřednostnili byste jinou památku v Římě? 2. Doporučil byste nějakou vyhlídkovou linku MHD centrem Říma? 3. existuje nějaká aplikace do telefonu, nebo způsob, jak se orientovat v Římské dopravě? Děkuji moc za web, který provozujete! Pavel.

Z letiště Ciampino doporučujeme jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini, hned přestupte na metro B a jeďte jednu zastávku na Castro Pretorio. Pokud hned přestoupíte a nevyjdete ven turnikety, můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Z metra jděte po Viale Castro Pretorio a hned odbočte doprava na Via Vicenza a následně opět doprava na Via Villafranca. Vlevo je na rohu cíl cesty Hotel San Marco. Itinerář máte nabitý ale ne nereálný. Hodně záleží na tom, jak podrobně jednotlivé návštěvy pojmete. První neděli v měsíci, v době volného vstupu, není možné provádět rezervace. V itineráři máte vše důležité, co byste měli v Římě vidět. Jízdní řády, mapy a další informace o římské dopravě najdete na ATAC. Vyhlídková linka je např. Hop on - Hop Off.

# 16.02.2017, 23:46.
Chtěl bych Vás poprosit. Cestuji do Říma v červnu se svou matkou nad 70 let věku. Potřebuje též Omnia Card nebo má vstupy zdarma? Předpokládám, že to by potom ale stála frontu. Pokud zakoupím Omnia Card již nyní, mám zaručené vstupy až v 6. měsíci? Předem moc děkuji za odpověď. Pavel.

Senioři nemají na dopravu a vstupné v Římě i Vatikánu slevy. V případě dopravy mají občané nad 70 let nárok na speciální kartu, se kterou mohou cestovat zdarma, a občané nad 65 let se slevou, týká se to však jen občanů Říma. Pokud uvažujete o Omnia Card, potom ji i v tomto případě zakupte. Nákupem Omnia Card dopředu se rozumí nákup voucheru, na základě kterého si potom na místě připravenou Omnia Card vyzvednete. Je to v případě všech prodejních kanálů. Nákup doporučujeme realizovat přes Get Your Guide. V objednávce uvedete datum plánovaného vyzvednutí Omnia Card. Velkou výhodou je to, že můžete jednoduše spravovat svou rezervaci, kterou můžete při změně plánů změnit nebo i bezplatně zrušit.

# 15.02.2017, 18:45.
Děkuji za informace. Manželka má jeden vysoce specializovaný dotaz. Jak je to v Římě s WC? Prosím ještě o doporučení, kde se dobře za rozumnou cenu najíst? A co určitě nevynechat? Děkuji. Jaroslav.

Ohledně WC se podívejte na odpověď ze dne 05.05.2016, 21:31, ohledně stravování na článek Kam na jídlo a co ochutnat. Co určitě nevynechat: Baziliku sv. Petra, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, Castel Sant' Angelo, Piazza Navona, Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody, Colosseo, Foro Romano, Via dei Fori Imperiali, Lateránskou Baziliku.

# 14.02.2017, 19:54.
Dostal jsem se ženou vánoční dárek - návštěvu Říma, Neapole a Pompejí. Potřeboval bych poradit, jak naplánovat prohlídku Říma. Termín je od 11.3. Do Říma přiletíme v sobotu v 8:00 hodin na letiště Ciampino. Bydlet budeme v blízkosti stanice Termini. V sobotu a v neděli si chceme prohlédnout nejznámější římské památky. Na pondělí v 9:00 máme vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. V podvečer pojedeme vlakem do Neapole. Prosil bych Vás o radu, jak naplánovat trasu prohlídek v jednotlivých dnech. Chceme vidět Koloseum, Andělský hrad, Fontánu di Trevi, Španělské schody a podobně a potom v pondělí Vatikán. Děkuji za radu a pomoc. S pozdravem Jaroslav.

Z letiště Ciampino můžete jet přímým autobusem na Termini za € 4,00 nebo nejdříve autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a následně metrem A na Termini za € 1,50. Pokud budete mít možnost se ubytovat, tak se ubytujte, pokud ne, můžete si nechat zavazadla v úschovně na Termini. Tento první den bychom to viděli na prohlídku památek v centru Říma. Buďto ve směru od Vatikánu nebo ve směru k Vatikánu. Využít k tomu můžete mapu Říma. V neděli potom Colosseo, Foro Romano a Palatino. Vstupenku budete mít na dva dny, ale vzhledem k minimu času na prohlídky to budete muset pojmout v jednodenní verzi. Pondělí celé věnujte Vatikánu a potom se metrem A přesuňte na Termini, odkud Vám odjíždí vlak.

# 13.02.2017, 13:40.
Pane Řehůřku, narazila jsem na Vaše stránky a koukám, kolika lidem jste už pomohl. Je to úžasné. Pokud i já se mohu na Vás obrátit s dotazem, budu moc ráda. Od 4. do 8.3. jsme si zakoupili letenky do Říma. Je to shodou náhod i první neděle v měsíci, takže vstupné do Kolosea a muzeí by mělo být zdarma, jak jsem vyčetla na internetu. Ubytováni budeme v hotelu Area Roma, na adrese Via del Forte Ostiense. Mohl byste mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště na hotel? Na internetu jsem našla nejlepší spojení autobusem, který jezdí přímo z letiště Fiumicino každou hodinu na zastávku Rome EUR Magliana a poté asi 15 minut pěšky, což by nebyl problém. Další, na co bych se chtěla zeptat je, zda máte tip na nějakou výhodnou jízdenku městskou dopravou a zda třeba nevíte, kolik stojí na 30 minut, na hodinu, na den. A poslední otázka, nad kterou trošku hloubám, jak bychom se z našeho hotelu dostali nejlépe do Vatikánu. Moc Vám děkuji a přeji Vám krásný den. S pozdravem Martina.

Ano, spojení autobusem Cotral na EUR Magliana je vhodné. Jízdenka stojí € 2,80. Autobus má však hodně zastávek, proto cesta trvá 57 minut. Z EUR Magliana potom můžete přejet metrem B na Marconi, odkud je to k Hotel Area Roma jen kousek. V Římě můžete pro Váš pobyt využít časové jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50) nebo Roma 72H (€ 18,00). Do Vatikánu můžete cestovat metrem. Z Marconi metrem B na Termini a odtud metrem A na Ottaviano.

# 09.02.2017, 09:59.
Mám dotaz ke vstupu do Colossea. Je nutné touto dobou - únor - rezervovat vstupenky předem? Pokud ano, kde nejlépe? Našla jsem stránky Coopculture, kde je možné vstupenku rezervovat s poplatkem € 2,00, nicméně po zaplacení je nutné s kódem vyzvednou vstupenky na pokladně, což dle mého znamená, že budu nucena vystát frontu stejně jako k jejich zakoupení. Je tedy lepší je koupit rovnou na místě nebo se dají někde za mírný poplatek koupit předem a tím se vyhnout frontám, pokud tedy teď v únoru fronty jsou? Děkuji. Hezký den. Tamara.

I v únoru chodí do Colosseo hodně lidí, nicméně extrémní fronty tam určitě nebudou. Na Coopculture jsou dvě varianty nákupu vstupenek. Toto se rozlišuje zakliknutím volby - Stampa a case nebo Ritiro alle case. V první variantě obdržíte vstupenku, kterou si vytisknete. Ve druhé variantě obdržíte kód, na základě kterého si na pokladně vyzvednete vstupenku. Pokud je v košíku i vstupenka se sníženým nebo volným vstupným, první volba není aktivní. Je to z důvodu, že na pokladně musíte prokázat věk. Nepůjdete ale do fronty na standardní vstupenky. Další možností nákupu vstupenek do Colosseo je přes Get Your Guide. Je tam více možností. Je také možné zakoupit vstupenku u Foro Romano a do Colosseo jít už mimo frontu pro nákup vstupenek.

# 07.02.2017, 16:35.
Vážení Řehůřkovi, protože jste mi již několikrát poskytli neocenitelné informace, obracím se na vás opět. Vnučka letí do Říma, letiště Ciampino v únoru, všední den dopoledne. Ubytování má objednané na adrese Rezidenza Risorgimento, Piazza Risorgimento 59, Řím. Prosím o radu nejjednodušší dopravy z letiště do hotelu a pochopitelně i cenově přijatelnou. Děkuji předem za odpověď. Marta.

Ať jede z letiště Ciampino autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Ottaviano za € 1,50. Pokud bude využívat nějakou časovou jízdenku pro pobyt v Římě, může ji samozřejmě použít na metro. Od metra ji pošlete po Via Ottaviano směrem k Vatikánu. Po 400 m dojde na Piazza del Risorgimento. Rezidenza Risorgimento je na protilehlé straně vlevo. Vchod je vedle pizzérie.

# 06.02.2017, 12:40.
Pane Řehůřku, prosím o informaci. Jak příznivá je situace na Velikonoce pro turisty? Chtěli bychom využít volna ve škole, ale zřejmě by to bylo na úkor klidného pobytu v Římě a Vatikánu. Prosím o Váš postřeh a radu, kdy je vhodné také s příhlédnutím k cenám ubytování, služeb a počasí Řím navštívit? Děkuji. Hanka.

Během Velikonoc navštíví Řím nejvíce turistů. Je to top termín. Takže počítejte s frontami u památek a přeplněnou veřejnou dopravou. Z hlediska počasí je ideální k návštěvě květen, červen, září a říjen. V červenci a v srpnu je tam obrovské horko. Nejméně prší v červnu, v červnu je tepleji než v září a v květnu než v říjnu. Nejnižší ceny ubytování jsou mimo výše uvedené sezónní termíny.

# 06.02.2017, 11:48.
Koncem února letím do Říma s 69. letou maminkou a 25. letou dcerou - studentkou. Budeme tam 5 dní. Jsou v Římě nějaké slevy vstupného pro seniory a studenty? Nebo mám nám všem raději zakoupit Roma Pass? Původně jsem uvažovala o Omnia Card, ale budeme tam poslední neděli v měsíci a to jsou Vatikánská muzea zdarma. Teď mám zase obavu, zda to nebude na mou maminku moc divoké, když tam v tu volnou neděli bude přelidněno. Ale spoléhám na to, že únor ještě není tak divoký, jako nadcházející jarní měsíce. Poradíte mi? Přeji pěkný sluníčkový den. Ilona.

V římských státních muzeích a památkách bude mít dcera zlevněné vstupné, ve Vatikánu ne. Senioři nárok na slevu po změnách v roce 2014 nemají. To, zda zakoupit Roma Pass záleží na mnoha faktorech. Jak budete cestovat, která muzea a památky budete navštěvovat atd. Je třeba si zpracovat konkrétní itinerář včetně dopravy a na základě toho posoudit výhodnost Roma Pass. Méně turistů tam bude, ale počítejte s tím, že poslední neděli budou ve Vatikánu i tak fronty. Nicméně postupují rychleji než za běžného provozu.

# 05.02.2017, 15:18.
Prohlédl jsem si mnoho dotazů týkajících se pobytu v Římě, ale nenašel jsem dotaz na možnosti navštívit památky a pohybovat se po Římě na kole. Jaké jsou možnosti zapůjčení kola v nějaké půjčovně a jaká je cena za půjčení kola? Na internetu jsem nějaké půjčovny našel, ale nikde nebyl ceník půjčovného. Jaké doklady potřebuji pro zapůjčení kola? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jaroslav.

Cena za zapůjčení kola se odvíjí od délky pronájmu a také od typu kola. Nicméně orientačně počítejte s tím, že celodenní zapůjčení standardního kola se pohybuje kolem € 15,00. V prvé řadě potřebujete identifikační průkaz - např. občanský průkaz nebo pas, dále většinou potřebujete platební kartu. Některé půjčovny umožňují depozit složit i v hotovosti. Pohybuje se kolem € 100,00. Kolo si můžete zapůjčit i dopředu přes Get Your Guide. Denní sazba je € 12,00. Výhodou je elektronický voucher a možnost jednoduchého zrušení pronájmu, když se Vám změní plány. Místo vyzvednutí je v blízkosti Colosseo. V ceně je kolo, zámek a helma. K dispozici jsou i pronájmy od 6. hodin - viz Get Your Guide

# 05.02.2017, 10:15.
Prosím o radu. Jak se dostanu z letiště Ciampino na místo ubytování? Hotel Residence Villa Tassoni, Viale Medaglie d' Oro 138, Trionfale. Předem moc děkuji. Hezký den. Jindra.

Viz naše odpověď ze dne 02.02.2017, 10:08.

# 04.02.2017, 19:56.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Mohu ještě poprosit k tomu taxi? Je třeba si dohodnout cenu před nástupem? Případně jsou nějaká taxi, kterým se vyhnout nebo naopak preferovat? Děkuji moc. Tamara.

Preferujte bílá taxi s licencí města Říma na dveřích, v zadní části a uvnitř vozidla. Fixní cenu mají konkrétní lokality. Z letiště Ciampino jsou to vnitřní Řím ohraničený Mura Aureliane - € 30,00, vlaková stanice Ostiense - € 30,00, vlaková stanice Tiburtina - € 35,00 a letiště Fiumicino - € 50,00. V ostatních případech se postupuje podle tarifu - nástupní taxa, cena za kilometr, příplatky za svátky a neděle, příplatky za jízdu mezi 22:00 a 7:00.

# 04.02.2017, 17:07.
Za týden se chystám s desetiletou dcerou na pár dní do Říma. Mám hned několik dotazů: 1. bydlíme v hotelu American Palace na Via Laurentina 554, což by mělo být přibližně 10 km od letiště Ciampino. Za kolik přibližně se dostaneme z letiště do hotelu taxi? 2. dle informací se platí pobytová taxa € 6,00 na noc / osoba, což neplatí pro děti mladší 10. let. Platí 10 včetně? Tedy bude moje dcera povinna platit, když je jí přesně 10? 3. k věku dcery ještě dotaz na MHD. Má ji zdarma? Předem moc děkuji za vaše odpovědi nebo doporučení. S pozdravem Tamara.

Počítejte s cenou kolem € 23,00. V případě neděle, svátku nebo po 22:00 o něco více. Dokončený desátý rok je 10,00. Jakmile má dítě deset let a jeden den, musí mít platnou jízdenku. Stejně to platí i u městských daní.

# 04.02.2017, 09:20.
Jedu s kamarádkou do Říma v termínu od 25.3. do 29.3. Je to poslední neděle v měsíci. Platí vstupné zdarma do Vatikánu? Je tam nějaké omezení? Mimo to, že tam asi budou fronty a budeme si muset přivstat? Platí to i třeba na jiná muzea? A lze zarezervovat jiným způsobem než telefonicky prohlídku Galerie Borghese? Děkuji za odpověď. Ivana.

Dne 26.3.2017 je poslední neděle v měsíci, platí tedy vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Nelze provádět rezervace a otevírací doba je omezena. Vstup se otevírá v 9:00 a poslední návštěvník může vstoupit ve 12:30. Muzea se zavírají ve 14:00. Fronta ale postupuje rychleji než během standardních návštěvních dnů. Vstup zdarma se vztahuje na Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple. Římská státní muzea mají vstup zdarma první neděli v měsíci, stejně jako ostatní v Itálii. Pokud budete navštěvovat Galeria Borghese zdarma s Roma Pass, je potřeba rezervaci uskutečnit telefonicky. Jinak můžete využít i ostatní rezervační postupy. My doporučujeme rezervovat přes Get Your Guide, kde kromě elektronického voucheru máte možnost jednoduchého storna objednávky v případě, že změníte program.

# 02.02.2017, 10:45.
Obdivuji Váš velký přehled. Můžete mi doporučit nějaké cenově přijatelné stravování - večeře - v Trastevere? Děkuji. Pavel.

Kvalitní restaurace s rozumnými cenami a ochotným personálem je například Lo Scopettaro na Lungotevere Testaccio. Je to na druhé straně Tibery. Přejdete po mostě Ponte Sublicio a po Lungotevere Testaccio se vydáte doprava. Restaurace je po levé straně na konci bloku domů. Ve zmíněné restauraci se naobědváte od 12:30 do 14:30 a navečeříte od 19:30 do 22:30. Večeře s přílohou Vás tam přijde na cenu kolem € 15,00. Trastevere je čtvrt vyhlášená dobrými restauracemi. Když se budete procházet touto čtvrtí, určitě natrefíte na dobrou trattorii nebo kavárnu, kde se Vám bude líbit a kde budete určitě spokojeni.

# 02.02.2017, 10:08.
Pane Řehůřku, v termínu od 1. do 6. června letíme s kamarádkou do Říma a Vás bych chtěla moc poprosit o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino na adresu našeho ubytování. Jedná se o Hotel Residence Villa Tassoni, Viale Medaglie d' Oro 138, Trionfale. Předem velmi pěkně děkuji a přeji krásný den. Petra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Lepanto. Odtud jede z Via Marcantonio Colonna autobus č. 913 směr Stazione Monte Mario. Na autobus můžete využít jízdenku z metra. Platí 100 minut. Vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Svetonio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Residence Villa Tassoni je po levé straně. Autobus č. 913 jezdí každý den.

# 01.02.2017, 22:21.
Nebojte, nebude to mnohokrát opakovaný dotaz, jak se dostat z letiště do centra, ale spíše upřesnění. Potřebuji se dostat efektivně z Ciampina do Trastevere. Vidím to na autobus k metru Anagnina a potom na stanici Manzoni, přestup na tramvaj č. 3. Vidíte to také tak? Nebo jsem něco přehlédl? Moc děkuji. Pavel.

Možností cesty z letiště Ciampino do čtvrti Trastevere je hodně. Vaše varianta je reálná. Nicméně nevíme, kde přesně budete bydlet, proto nejsme schopni navrhnout konkrétní optimální řešení.

# 01.02.2017, 20:29.
Děkuji za odpověď. Nakonec jsme se dostali tam i zpět na jízdenku BIT bez problému. S pozdravem Marek.

Děkujeme za cennou zpětnou vazbu.

# 01.02.2017, 08:41.
Právě jsme s přítelkyní v Římě a chceme se jet podívat k moři. Při cestě tam využijeme jízdenku BIT na metro a vlak. Jak je to ale se zpáteční cestou? Dá se normálně koupit jízdenka BIT i na vlakovém nádraží v Lido di Ostia nebo máme koupit jízdenku BIG s tím, že si po cestě můžeme vysednout v Ostia Antica? Děkuji za odpověď. Marek.

Na trati vlaku Roma - Lido má ATAC pokladny ve stanicích: Porta San Paolo, Casal Bernocchi, Acilia, Lido Nord, Lido Centro, Stella Polare. Otevřeno mají od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00 do 20:00. V ostatních stanicích a mimo pracovní dobu pokladen by mělo jít zakoupit jízdenky v automatu. Jízdenka BIT je přestupní s tím, že v metru ji můžete použít jen jednou, tj. pokud projdete turnikety, nemůžete ji už znovu na metro použít. To platí stále. Měli jsme informaci, že stejné omezení je i u vlaků a kombinace metro / vlak. Aktuální informace však v tomto případě nemáme. Jízdenka BIG byla zrušena. Nahradila ji jízdenka Roma 24H, která platí 24 hodin od její validace. Cena je € 7,00. Pokud tuto jízdenku využijete, je to vhodné řešení.

# 30.01.2017, 12:57.
Dnes jsem narazila na Váš web. Velmi mě Vaše stránky zaujaly a také do Vás vkládám poslední naděje. Zítra má můj manžel narozeniny a já jsem nám zakoupila letenky do Říma. Odlet je ve středu v 7:00 hodin ráno a návrat druhý den odpoledne. Manžel absolutně nic netuší, ale v téhle situaci je pro mě velmi težké naplánovat den ve městě, o kterém absolutně nic netuším. Mohu Vás požádat alespoň o doporučení na dobrou restauraci a místo, které musíme vidět? Předem velmi děkuji. S pozdravem Simona.

Pokud se jedná o jeden den, tak toho moc nestihnete. Je hodně těžké něco poradit, když neznáme Vaše zájmy. Doporučujeme jet z letiště autobusem na Termini za € 4,00. Odtud pokračujte metrem B na Colosseo za € 1,50. Po jeho prohlídce jděte pěšky centrem města směrem k Vatikánu. Cestu si naplánujte tak, abyste navštívili alespoň základní památky v centru Říma - Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody, Castel Sant' Angelo. Je to trasa na šest kilometrů, můžete samozřejmě něco vynechat, popřípadě přidat. Záleží také hodně na tom, kde máte ubytování - podle toho zvolíte směr. Druhý den ráno opět asi něco z toho centra. Doporučit vhodnou restauraci je také hodně obtížné když nevíme, co od ní očekáváte. Po výše uvedené cestě je např. pěkná restaurace Antico Cafe na Via Sant' Andrea delle Fratte. Můžete si tam dát něco lehčího, např. těstoviny se zeleninou a k tomu dobré víno. Restaurace je na půl cesty mezi Fontana di Trevi a Španělskými schody.

# 27.01.2017, 12:05.
Pane Řehůřku, na konci března letíme na čtyři dny do Říma. Již máme informace co a jak, jen se nemohu dohledat, z kterého místa odjíždí autobus společnosti Terravision na letiště Ciampino. Zda je to přímo z autobusového nádraží Termini nebo ze stanice na Via Giovanni Giolitti 38, kde staví cestou z letiště do Říma. Tuto zastávku mají vyznačenou na svých stránkách. Děkuji Vám předem za odpověd a přeji příjemný den. Jinak vaše stránky OK. Zdravím. Jirka.

Autobus jak z letiště Ciampino, tak z letiště Fiumicino, zastavuje na Vámi zmiňované zastávce na Via Giovanni Giolitti 38. Je to vedle vlakového nádraží Roma Termini. Odtud také odjíždí na letiště. Na autobusových stanovištích na Piazza dei Cinquecento nestavil nikdy. Ještě nedávno bylo stanoviště Terravision na Via Marsala před Terra Cafe, tj. z druhé strany nádraží, to se však změnilo právě na Via Giovanni Giolitti. Současně s touto změnou byla také zrušena povinnost vyzvedávat si v Terracafe při cestě ve směru na letiště tzv. Boarding Card.

# 25.01.2017, 11:20.
Poradíte mi prosím s dopravou z letiště Ciampino? Potřebuji se dostat v pondělí po 22:00 hodině na adresu: Via Ottaviano 9, Vatikán. Kde koupit lístky na autobus a na metro? Děkuji. Milena.

z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Poslední odjíždí ve 22:40 a na Anagnina je za 20 minut. Jízdenku zakoupíte na pokladně v příletové hale nebo přímo v autobuse. Poslední metro odjíždí z Anagnina v pondělí ve 23:30. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a zakoupíte ji na pokladně nebo v automatu v metru. Vzhledem k časům počítejte vždy s druhou variantou, tj. u řidiče a v automatu. Vystoupit z metra musíte na Ottaviano. K ubytování se dostanete po Via Ottaviano. Je to přibližně 300 m až téměř u Vatikánu. Pokud z nějakého důvodu poslední autobus nestihnete, můžete jet z letiště autobusem . Jízdenka stojí € 4,00 a zaveze Vás na Termini. Jízda trvá 40 minut. Autobusy odjíždějí ve 22:30, 23:40 a 00:15. Jízdenku zakoupíte na pokladně v hale, u řidiče nebo plánovaně online na výše uvedených stránkách. V případě prvního spoje, možná i druhého, stihnete na Termini metro A, kterým se dopravíte na Ottaviano. Pokud ne, můžete pokračovat nočním autobusem n1. Jezdí přibližně po trase metra od 23:30 do 5:00, přibližně po 15. minutách.

# 24.01.2017, 14:27.
Vyrážíme s partnerem v květnu do Říma a chtěla bych se zeptat, zda je možné si tam koupit nějakou časovou jízdenku na veřejnou dopravu? Budeme tam 5 dní, tak abychom si pořád nemuseli kupovat lístky. Děkuji za odpověď. Lucie.

Římská doprava nabízí následující typy časových jízdenek: Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) a CIS (€ 24,00). Poslední jmenovaná je týdenní a platí do 24:00 sedmého dne od první validace. Ostatní platí po dobu vyplývající z názvu. Jízdenky platí na autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro, městské části linek autobusů Cotral, městské části linek regionálních vlaků a na městské vlaky (Roma - Lido, Roma - Giardinetti, Roma - Viterbo: měská část). Nelze je použít na cestu z letiště a na letiště. Podrobnější informace najdete na ATAC.

# 23.01.2017, 12:22.
Budeme v Římě poslední neděli v měsíci, tj. 26.3. Ten den by měl být vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Je nutná nějaká rezervace? V ten den mají otevřeno jen do 12:30. Nevíte, jak je to s frontami? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jolana.

26.3.2017 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Muzea se otevírají v 9:00 a zavírají ve 14:00. Poslední vstup je umožněn ve 12:30. Nicméně ve 13:30 byste už měla začít odcházet z expozic. Na poslední neděli v měsíci není možné provádět rezervace. Počítejte s velkými frontami, postupují však rychleji než v běžné dny, kdy se kupují vstupenky.

# 22.01.2017, 16:26.
Pane Řehůřku, Váš web mě velice zaujal a přijde mi opravdu užitečný. Snažíme se dát dohromady čtyřdenní cestu do Říma v termínu od 5. do 9.2. s devítiletým synem. Itinerář máme již jakžtakž hotový, jen nás trápí pár detailů, na které nacházíme rozporuplné odpovědi, případně žádné. Pokud budete tak laskav a poradíte nám s nimi, budeme moc vděční. 1. Nejsme si jisti koupí prodloužené jízdenky na MHD. Většinu památek chceme obejít pěšky, takže nám zbývá jen cesta z letiště Ciampino do centra a potom jeden den bychom chtěli zajet k moři. Myslíte, že se tedy vyplatí kupovat nějakou prodlouženkou jízdenku? V případě že ano, jakou? A co syn - má 9 let, má tedy jízdné zdarma nebo již musíme také zakoupit nějaký lístek? 2. Ohledně toho moře - dočetli jsme se, že příměstským vlakem ze zastávky Piramide na zastávku Cristoforo Colombo a potom již pěšky k moři - to není problém, máte ale pocit, že to má smysl? Bude tam možnost si vůbec zajít do nějaké restaurace nebo bude celé letovisko v zimním období zavřeno? 3. Jeden den chceme věnovat Vatikánu. Nejsme ale přehnaní památkáři, navíc syna to v tomto věku nic moc až tak nezaujme, nicméně alespoň to nejdůležitější chceme vidět, takže počítám, že Bazilika sv. Petra, případně Sixtinská kaple? Poraďte prosím, co navštívit tak, abych nás to i finančně vyšlo příznivě. Děkuji moc za Vaši ochotu a odpovědi. Přeji hezký den. Lenka.

To, zda se vyplatí koupit nějakou časovou jízdenku nebo ne záleží na itineráři. Píšete, že většinu památek chcete obejít pěšky. V tomto případě se Vám zřejmě časová jízdenka nevyplatí. Záleží také na tom, kde budete bydlet a zda budete z místa ubytování dojíždět. Každopádně časovou jízdenku nevyužijete na cestu z letiště do centra. Pouze v případě, že pojedete z Anagnina metrem, tak na to metro. Děti do 10. let cestují v městské dopravě v doprovodu dospělé osoby zdarma. Pokud se chcete podívat k moři, potom má smysl k němu cestovat, samozřejmě ve vašem termínu bez koupání. Letovisko zavřené nebude, ale nebudou k dispozici sezónní služby. Otevřenou restauraci v Lido di Ostia určitě najdete. Vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma, vstup do Sixtínské kaple je pouze jako součást vstupu do Vatikánských muzeí. Pokud ji budete chtít navštívit, budete muset zaplatit vstupenku. Dítě platí snížené vstupné.

# 22.01.2017, 13:15.
Ještě bych se rád zeptal, zda se dá vstupenka do Colosseo rezervovat na konkrétní datum a jak dlouho dopředu? Píší něco o platnosti dvou dnů, čemuž příliš nerozumím. Děkuji. Miroslav.

Standardní vstupenky do Colosseo můžete zakoupit kdykoliv. Jsou platné na dva po sobě jdoucí dny a jejich platnost končí 31.12. Pro každé místo je můžete během dvoudenní platnosti použít jen jednou, tj. jednou pro Colosseo, jednou pro Foro Romano a jednou pro Palatino. Pokud je na objednávce osoba se zlevněným nebo volným vstupem, neobdržíte vstupenky ale voucher, za který si na pokladně pro online rezervace vstupenky vyzvednete. Je to z důvodu prokázání věku.

# 22.01.2017, 11:30.
Chtěli bychom se podívat k jezeru Nemi a do kláštera San Benedetto. Poradíte nám prosím, jak se tam dostaneme? Raději bychom cestovali autobusem. Děkuji. Dana.

K Lago di Nemi známe bohužel jen dopravu kombinovanou s vlakem. Z Termini (metro A, B) jeďte vlakem Trenitalia do Albano Laziale za € 2,10 a odtud pokračujte autobusem Cotral do Genzano di Roma za € 1,10. To už je u Lago di Nemi. Na druhou stranu jezera do Nemi se dostanete autobusem stejné společnosti za € 1,10. K Monastero di San Benedetto se dostanete také autobusem Cotral. Vyjíždí z Ponte Mammolo (metro B) a cílová stanice je Subiaco. Jízdenka stojí € 4,30. Odtud je to k Monastero di San Benedetto pěšky přibližně 3,5 km. Můžete se ještě kousek svézt autobusem Cotral směr Jenne, zastávka je Monastero Sacro Speco. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 22.01.2017, 10:57.
Jak si telefonicky rezervuji vstup do Borghese Gallery s využitím Roma Pass, který ještě fyzicky v okamžiku telefonické rezervace mít nebudu, neboť si jej vyzvedávám až po příletu do Říma? Děkuji za vysvětlení. Johann.

Rezervace volného vstupu s Roma Pass v Galleria Borghese se provádí na telefonním čísle +390632810. Musíte říct, že pro vstup využijete volný vstup s Roma Pass. Volné vstupenky si musíte vyzvednout nejpozději 30 minut před časem prohlídky po předložení Roma Pass. V opačném případě rezarvaci zruší.

# 20.01.2017, 12:03.
Přiletíme do Říma 30. dubna v podvečer a budeme bydlet v apartmánu s vybavenou kuchyní. Můžete mi prosím napsat, jak je to s otevírací dobou obchodů s potravinami 1. května? Je možné někde nakoupit? Děkuji předem za Vaši odpověď. Iva.

Je to různé. Některé ochody zavírají, jiné mají otevřeno. V minulosti měly otevřeny supermarkety řetězců Carrefour Express, Eurospin, Pam, Tuodi, Panorama. Zajímavá stránka, kde si můžete ověřit otevírací dobu na následujících deset dnů je Paginegialle. Samozřejmě bez záruky.

# 19.01.2017, 14:44.
Narazil jsem na Vaše skvělé stránky a rád bych se zeptal, pokud je to možné. V červenci jedu s manželkou a dětmi do Říma a rád bych se zeptal, zda se dají online koupit vstupenky do Colossea a tím se vyhnout frontám u pokladen. Děkuji za Vaši případnou odpověď. S Pozdravem Miroslav.

Vstupenky zakoupíte na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Colosseo / Biglietteria. Poplatek za online rezervaci je € 2,00 za každou osobu včetně dětí, které mají vstup do 18. let zdarma. Další varianty vstupů najdete na Get Your Guide.

# 17.01.2017, 19:52.
Líbí se mi Vaše stránka, kde radíte ostatním. Četla jsem, že římská muzea jsou za poloviční cenu pro občany EU do 26. let. Potvrzuje se to občanským průkazem na pokladně? A u Vatikánského muzea jsem četla, že zde platí poloviční vstupné pro studenty. Zde se to potvrzuje pouze mezinárodním průkazem, např. ISIC, nikoli občanským průkazem? Jde mi o to, že přítel má 25 let, ale není student. Chci objednat lístky do Vatikánu předem přes internet, abychom se vyhnuli řadám. Tak zda mám pro něj koupit lístek pro dospělého, nebo můžu pro studenta. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jolana.

Italská státní muzea a památky (tedy i v Římě) poskytují slevy na základě věku a občanství EU, toto tedy dokládáte odpovídajícím dokladem - občanský průkaz, pas. Ve Vatikánu je ve Vaší věkové kategorii sleva pro studenty. Toto se dokládá mezinárodní studentskou kartou, studijním průkazem nebo jiným dokladem potvrzující studium v daném roce.

# 15.01.2017, 16:17.
Zřejmě už jste na takovou otázku odpovídal stokrát, ale úplnou odpověď jsem nenašel, proto se ptám. Zakoupím si přes internet Roma Pass 72h, k tomu Omnia Card 24h, spíše jen z důvodu volného vstupu bez fronty. Ovšem u většiny atrakcí, nazvu li to tak, je povinná rezervace vstupu, časová. Jak ji mám provést, když na stránkách jednotlivých muzeí mě to vždy vede k nákupu. Musím tam volat, nebo existuje nějaký webový formulář? A jak moc dopředu se dá rezervace provést, poletím koncem června a bude nás pět. Děkuji za odpověď. Martin.

Pokud víme, tak s Roma Pass je povinná rezervace jen v případě Galeria Borghese a v Palazzo Valentini. Pro držitele Roma Pass pouze telefonicky. V případě Omnia Card je povinná rezervace pro Fast Track do Vatikánských muzeí. Tato rezervace je možná až při vyzvednutí karty, ne dříve.

# 15.01.2017, 10:17.
Je možné najmout si v Římě česky mluvícího průvodce na jeden až dva dny? Termín je 22. až 23.1.2017, tedy příští víkend. Hana.

Kontakt na česky mluvícího průvodce najdete v odpovědi ze dne 04.04.2016, 12:27.

# 12.01.2017, 16:08.
Chtěl bych se zeptat na možnost zakoupení SIM karty do mobilního telefonu v Itálii. V únoru jedeme na 5 dnů do Říma a potřeboval bych, při procházkách městem, v mobilu připojení k internetu. Na internetu jsem našel mobilního operátora Wind, který byl doporučován jako levná a vhodná varianta, ale jejich internetové stránky jsou značně nepřehledné. Proto se chci zeptat, zda máte s tímto operátorem zkušenosti, zda mají v Římě dostatečné pokrytí signálem, zda je signál v kvalitě LTE (4G), zda je možné nějak snadno v Římě získat jejich SIM kartu s dobíjecím tarifem - bez paušálu. Nepotřebuji žádné další služby jako jsou volání, posílání SMS apod., stačí mi pouze internetový balíček s minimálně 2 GB dat. Děkuji. Radim.

Přímo s Wind zkušenosti nemáme, používáme Roaming. Podívejte se na odpověď ze dne 26.10.2015, 16:27.

# 10.01.2017, 15:50.
Jedeme ve dvou v květnu od 1.5.2017 do Říma. Je pravda, že vždy první neděli v měsíci jsou muzea a památky zdarma, nebo se někde platí? Děkuji. Daniel.

První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do italských státních památek a muzeí. Vstupné se platí ve Vatikánu, protože na ten se italské vyhlášky samozřejmě nevztahují.

# 10.01.2017, 10:41.
Poraďte mi prosím, jak se dostanu městskou dopravou z letiště Fiumicino na adresu Viale Giulio Agricola, 130 Appio Latino. Děkuji. Tomáš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Giulio Agricola. Jděte po Viale Giulio Agricola, Vaše ubytování je téměř na konci ulice po pravé straně.

# 09.01.2017, 11:53.
Měla bych na Vás otázku. Chystáme se v létě autem do Říma, ale současně bychom to chtěli spojit s pobytem u moře. Našla jsem, že jezdí vlaky Roma - Lido a tak mě napadlo, že bychom se ubytovali u moře, ale současně kousek od Říma. A tak se vás chci zeptat, zda je to dobrý nápad, případně zda máte zkušenost, jak dlouho bude trvat cesta od moře do centra např. ke Colosseo nebo do Vatikánu? A kolik dní mám počítat na prohlídku Říma, pokud nejsme úplní milovníci umění a nechceme chodit do každého muzea? Moc vám děkuji za odpověď. Lucie.

Pokud chcete trávit každý den alespoň chvilku u moře, potom je to vhodné řešení. Vlakem Roma Lido budete cestovat na EUR Magliana, kde přestoupíte na metro B. Cesta tam ze stanice Cristoforo Colombo trvá 31 minut, ze stanice Castelfusano 29 minut, ze stanice Stella Polare 27 minut a ze stanice Lido Centro 24 minut. Cesta metrem z EUR Maglina ke Colosseo trvá 13 minut, na Termini 15 minut. Z Termini na Ottaviano, odkud se dostanete do Vatikánu, to trvá metrem A 8 minut. K tomu samozřejmě čas strávený cestou z hotelu na stanici a čas strávený přestupy. Doba návštěv Říma je hodně individuální. Je třeba si stanovit seznam míst, která chcete určitě vidět a na základě toho sestavit itinerář. Pokud budeme vycházet z toho nejzákladnějšího, tak jeden den věnujte Vatikánu a okolí, druhý den Colosseo / Foro Romano / Palatino a třetí den historickému centru - Fontana di Trevi, Španělské schody apod. Je to ale skutečně o tom, sestavit si ten itinerář, skloubit ho s dopravou atd.

# 08.01.2017, 17:58.
Pane Řehůřku, jedeme 12.1. na pár dní do Říma a ubytovaní budeme na Via Merulana 48, Rione Monti. Z letiště Ciampino bude asi nejlepší se nějak dostat na nádraží Termini a potom ten kousek pěšky. Poradíte prosím nejlepší variantu pro cestu z letiště? Velice předem děkujeme. Ivana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Piazza Vittorio Emanuele II jděte po Via Leopardi a na první křižovatce odbočte do uličky vedoucí šikmo vpravo. Dovede Vás na Via Merulana. Po té se vydejte doprava a hned po pravé straně je B&B Central Palace Colosseum. Z letiště Ciampino můžete jet také za € 4,00 přímým autobusem na Termini, konkrétně na Via Giovanni Giolitti 38. Odtud musíte přejít na Piazza Vittorio Emanuelle II a pokračovat jako v předchozí variantě.

# 08.01.2017, 16:58.
Úplně mě vypadl start cesty, což je Brno. Jen u toho auta, zasílám foto v příloze, jedná se osobní automobil Fiat Scudo, kde je nádstavba. Auto sice u sebe nemám, ale myslím si, že nepřekračuje výšku 1,3 metru nad přední nápravou. Mockrát děkuji a budu Vás doporučovat dál, tak jak to dělám druhým rokem. Děkuji. Ivo.

Rozdíl v italském mýtném mezi kategorií A a B na celé vzdálenosti v případě celé trasy po dálnici je necelých € 1,20 až € 1,30 - podle varianty. Váš automobil spadá do kategorie nejnižší - A. Samozřejmě v případě, že ho systém na mýtnici takto vyhodnotí.

# 07.01.2017, 23:29.
Chceme se na jaře podívat do Říma. Ale spíš takovou výletní cestou. Nespěcháme. Máme malý obytný vůz. Nikoli velký, klasický, ale jen pro dvě osoby. Poplatky platíme jako u osobního auta. Jakou cestu doporučujete po dálnici, asi nezáživné, nebo nějak po pobřeží? Případně jak je to s poplatky a na co to vyjde? Děkuji moc. Ivo.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže těžko radit nějakou konkrétní trasu. Dálniční varianty Vás vyjdou přes Brenner na € 132,70 a přes Tarvisio na € 146,70. V ceně je cesta zpět a desetidenní dálniční známka. Pokud jedete na více jak 10 dní, připočítejte € 8,90 za další. Cena je kalkulovaná pro dodávku, tzn. dvě nápravy a výška nad přední nápravou vyšší než 1,3 m. Samozřejmě do 3,5 tuny. Rozdíly oproti osobnímu automobilu jsou však v této kategorii minimální. V případě že pojedete přes Vídeň, odečtěte z druhé varianty € 23,00. Pokud chcete ušetřit na mýtném, doporučujeme jet přes Vídeň. Rakouskou dálniční známku volte vždy. U Travisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tuto cestu volíme vždy. Můžete pokračovat až do Udine, kolem kterého vede podél dálnice tangenciála. Za Udine pokračujte po SR56 a následně SR352 přes Palmanova do Cervignano. Odtud už vede SS14 až do Mestre. Tady se můžete ubytovat. Pro obytné auto doporučujeme Caravanpark San Giuliano. Ráno pokračujte po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud už po SS3bis na druhou stranu hor. Je to bezplatná čtyřproudovka. V Orte se napojte na dálnici A1 a pokračujte do Říma. Mýtné Vás vyjde pro Váš automobil na € 4,50. Ušetříte tedy € 82,80 až € 105,80 podle varianty.

# 06.01.2017, 08:53.
Vážený pane Řehůřku. Měl bych na Vás dvě prosby. Můžete mi poradit, jak se dostanu z letiště Fiumicino na adresu Via Sessoriana 1? A druhý dotaz se týká římských památek. Rád bych za 3 dny navštívil co nejvíc památek, pokud možno bez front a čekání. Poraďte mi, jak na to. Děkuji. Tomáš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Zastávka je na Via Giovanni Giolitti. Odtud přejděte na Piazza Vittorio Emanuelle II, kde je tramvajová zastávka. Jeďte tramvají č. 5 nebo 14 směrem od Termini. Na Piazza di Porta Maggiore přestupte na tramvaj 3 nebo 8 a jeďte směr Stazione Trastevere resp. Casaletto. Vystupte na následující zastávce Carlo Felice. Přestupní jízdenka BIT Vás vyjde na € 1,50. Ze zastávky jděte ve směru příjezdu tramvaje a po chvíli odbočte doleva na Via Sessoriana. Za křižovatkou na konci ulice je po levé straně B&B Sessoriana. Můžete jet z letiště také vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud tramvají č. 3 směr Valle Giulia nebo tramvají č. 8 směr Labicano / Porta Maggiore. Vystoupit musíte na Piazza S. Croce in Gerusalemme. Odtud musíte jít ve směru příjezdu tramvaje a na druhé křižovatce odbočit doprava na Via Sessoriana. Opět potřebujete jednu jízdenku BIT. V případě Vašeho plánu návštěvy co nejvíce památek během tří dnů bez front a současně vzhledem k umístění Vašeho ubytování, doporučujeme zakoupení Omnia Card.

# 04.01.2017, 16:33.
Je pravda, že vždy první neděli v měsíci jsou vstupy na památky a muzea zdarma? Jedu v termínu od 4.5. do 8.5.2017. Děkuji za odpověď. Daniel.

Ano je to pravda. Zdarma jsou vstupy do státních muzeí a památek první neděli v měsíci po celé Itálii. Neplatí to samozřejmě ve Vatikánu.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -