ŘÍM 2019

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.03.2019, 19:38.
Pane inženýre, prosím zda byste mi mohl pomoci, jak se dostat nejlépe z Domus Giulia, Largo dei Fiorentini 1, Navona k Hadriánově vile, Largo Marguerite Yourcenar 1, Tivoli. Děkuji za vstřícnost. S pozdravem Ludmila.

Přejděte na Corso Vittorio Emanuele II a jeďte odtud autobusem č. 40 nebo 64 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Z Ponte Mammolo jezdí do Tivoli autobusy Cotral. Zastávka je i u Villa Adriana. Jízdenka stojí € 1,30.

# 13.03.2019, 11:07.
Pane Řehůřku, děkuji za kompletní informace. Slyšela jsem, že je i přímý spoj z Ciampiano na Termini vlakem, je to pravda? Prý se dá přímo z letiště vyjít jedním vchodem přímo k vlaku a je zde také přímý spoj na Termini. Ptám se proto, že příteli bývá v autobuse špatně a ve vlaku ne. Chtěla bych Vás ještě poprosit, zda nemáte tip na česky hovořícího průvodce do Vatikánu. S přítelem mluvíme oba částečně německy i anglicky, ale ne tak dobře, aby nám audioguide v AJ/NJ stačil. Kontaktovala jsem společnost Čezproka a ti mi poslali cenu průvodce za 3 hodinový okruh po Vatikánu za € 240,00 + zvlášť vstupy přibližně 750 Kč/os. Pro dvě osoby za prohlídku muzeí mi přijde cena přibližně 7500,- Kč šílená. Nemáte tip na nějakou agenturu, která např. organizuje prohlídky v češtině ve skupině a nebylo by to tak drahé? Děkuji. Jana.

Od příletové haly je nádraží Ciampino vzdáleno vzdušnou čarou sice 500 m, pěšky je to ale přes 3 km. K zastávce Casabianca, která Ciampino předchází, je to kolem 2 km. Mezi Ciampino s vlakovým nádražím a příletovou halou je přistávací plocha. Na vlakové nádraží jezdí z letiště autobusy Atral za € 1,20. Jízdenka na vlak Trenitalia z nádraží Ciampino na Termini stojí € 1,50. Ohledně českého průvodce zkuste kontaktovat paní Věru.

# 12.03.2019, 14:46.
Prosím o radu, jak se dostat z Via Piave do Vatikánu a následně z Vatikánu na letiště Fiumicino. Slyšel jsem, že existuje nějaká turistická aplikace ke stažení. Nevíte o ní? Děkuji moc. Jiří.

Po Via Piave jezdí autobus č. 360 směr Zama. Můžete ho tedy využít a popojet na Termini. Odtud potom můžete jet metrem A na Ottaviano (vhodné v případě návštěvy Vatikánských muzeí) nebo autobusem č. 40 na konečnou Traspontina / Conciliazione (vhodné v případě návštěvy náměstí a Baziliky). Při cestě na letiště Fiumicino máte několik možností. Na jižní straně Vatikánu vede ulice Via di Porta Cavallegieri, na které je hned u Vatikánské zdi zastávka autobusu č. 64. Tím se dostanete na vlakovou stanici San Pietro. Odtud jeďte vlakem na Trastevere, kde přestupte na vlak na letiště Fiumicino. Jízdenka stojí € 8,00. Druhou možností je přejít kolem Castel Sant' Angelo na Via Crescenzio, odkud jezdí na letiště za € 6,00. Třetí možností je se dopravit zpět na Termini a odtud z Via Giolitti jet na letiště Fiumicino autobusem za € 5,80. Turistických aplikací je velké množství různého zaměření. Navštivte standardní místa jako App Store, Google Play.

# 12.03.2019, 13:30.
Pane Řehůřku, prosím ještě o radu. V pátek 15.3. přilétáme ráno s manželem do Říma, budeme si tam kupovat Roma Pass. Přes stránky Coopculture jsem si již zakoupila rezervaci do Colossea na 15.3. ve 13:00. Chceme to absolvovat s Roma Pass jako první návštěvu, tedy zdarma. Proto jsem koupila pouze rezervaci. Zakoupila jsem to online a zvolila možnost print@home, abychom se vyhnuli frontě u pokladny. Do e-mailu mi přišlo potvrzení objednávky i platby. V e-mailu ale žádné vstupenky k vytištění nejsou a nerozumím tedy, jak to je. Pokud tedy budeme mít Roma Pass a vstup zdarma, musíme tedy i přesto do pokladny? Myslela jsem, že když to takto zakoupím on-line, vyhnu se právě těmto frontám. Nebo je někde chyba a v e-mailu bych vstupenky k vytištění měla mít? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Nechápeme, jak jste mohla zvolit print@home, pokud jste objednávala Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass - ingresso singoli. U této volby Vám to nabídne jen pickup@ticket office. V tomto případě postupujete podle obdržených instrukcí pro pickup@ticket office. V opačném případě kontaktujte prodejce. Pokladny jsou i u vstupů pro internetové rezervace. K těm musí chodit celá řada návštěvníků - např. všichni ve věku do 25. let.

# 12.03.2019, 12:15.
Chtěla bych se zeptat. Jedeme s kamarádkou od 20.5. do 23.5. do Říma. Jak nejvýhodněji a nejlevněji zakoupit vstupenky na nejznámější Římské památky a jak to funguje se sníženým vstupným? Je nám 22 a 25 let. Děkuji předem za odpověď. Michaela.

Do Vatikánských muzeí zakoupíte vstupenky přes Musei Vaticani, do Colosseo přes Coopculture. Tam je i řada dalších vstupů. Další vstupenky zakoupíte na oficiálních stránkách památek a muzeí. Výše uvedené jsou nejnavštěvovanější. U italských státních památek a muzeí se s platností od 28.2.2019 platí ve skupině od 18,00 do 25,99 let snížené vstupné paušální částkou € 2,00. K tomu Vám mohou účtovat rezervační poplatek. U Coopculture je to to € 2,00. Doporučujeme se podívat i na rezervační portál Get Your Guide, kde najdete celou řadu dalších možností nákupu vstupenek aj.

# 12.03.2019, 11:26.
S kamarádkou letíme 22.3. do Říma. Informace máme už tak nějak zjištěné, ale ve spoustě věcí si nejsme jisté, Nevím, zda je to námi, ale informace nám příjdou hodně odlišné na různých webech a hodně chaotické. Chtěla bych se prosím zeptat. Cesta z letiště Fiuminico na adresu Via Vicenza 20, ubytování Best Lokation in Rome, je vhodné použít vlak na Roma Trastevere a potom dále na Roma Termini? Pokud ano, jízdenku lze koupit až přímo na místě nebo se musí dopředu rezervovat? Dále bych se chtěla zeptat na věčné téma Koloseum. Propočítaly jsme si, že Roma Pass se nám nevyplatí, kde koupit tedy vstupenky online na Koloseum / Palatinum / Forum Romanum, abychom mohly mít rychlejší vstup a nečekat ve frontě? Našla jsem stránku Rome-Museum, jsme obě do 25. let, včera byla cena € 11,50 a dnes, když zadám stejné datum a hodinu, je cena € 6,00. Nejsem si jistá, zda jsem z toho tak mimo já nebo kde je problém? Nerada bych se dostala do situace, že něco koupím a u vchodu mi řeknou, že je to špatně. Chceme prohlídku bez průvodce, jen si to obhlédnout samy. Děkuji Vám moc za odpověď. Klára.

Je to jedna z možností, ale zcela zbytečná. Jízdenka na regionální vlak stojí € 8,00. Je zbytečné ji rezervovat dopředu, koupíte ji až na místě v odjezdové hale. Na Trastevere musíte vystoupit a přestoupit na jiný vlak, který jede na Termini. Přímý spoj z letiště Fiumicino je vlakem Leonardo Express, který však stojí € 14,00. Optimální řešení je volba autobusové dopravy. Autobus Vás tam zaveze za € 5,80 a zastavuje na Via Giolitti. Jen o € 0,20 dražší je autobus , který má zastávku na Via Marsala, což je na straně, kde je i Vaše ubytování. Na tyto autobusy doporučujeme nákup jízdenek online. Doporučujeme Terravision, na Via Marsala potom projdete nádražní halou. Co se Colosseo týče, je to v poslední době jedna velká změna. Není to ani tak zásluhou archeologického parku, jako Ministerstva kultury, které změnilo některé podmínky. O těch jsme psali v jedné z nedávných odpovědí. Vstupenky doporučujeme zakoupit na oficiálních stránkách Coopculture. Časová rezervace je povinná a zaplatíte za ní € 2,00. Samotná vstupenka, pokud je Vám do 25,99 let, stojí nově € 2,00. Je to paušální částka, kterou byste měla platit z rozhodnutí Ministerstva kultury s platností od 28.2.2019 ve všech italských státních muzeích a památkách. Jen si pohlídejte, abyste nekoupila vstupenku do skupiny s vlastním průvodcem. U tohoto typu vstupenky je možné obdržet jen voucher, protože na místě musíte ještě prokázat věk. Celou řadu možností nákupu vstupenek najdete na Get Your Guide, jsou tam i různé kombinace a možnosti, které běžně nekoupíte. Jedná se už o prověřený systém, pracuje na podobném principu jako rezervační systémy pro ubytování Booking nebo pro pronájem automobilů Rentalcars. Bez problému spravujete rezervace, bez problému probíhají platby a bez problému v některých případech objednávku stornujete i 24 hodin před časem platnosti. Často jsou tam i termíny, které jsou v systému provozovatele obsazené.

# 12.03.2019, 11:08.
Pane Řehůřku, od 2.4. do 4.4.2019 budeme v Římě ubytovaní v hotelu Impero, ulice Via del Viminale 19. Přiletíme na letiště Ciampino. Poradil byste mi nejkratší cestu na hotel? Dále bychom rádi navštívili Koloseum a Vatikán - pouze ale Sixtinskou kapli, Baziliku svatého Petra s kopulí a náměstí sv. Petra. Nechceme ve Vatikánu strávit celý den procházením všech muzeí, ale maximálně 1/2 dne. Poradíte, jak to udělat? A jaké lístky zakoupit? To samé poprosím s Koloseem - poradíte, jaké lístky zakoupit a zda jít ráno nebo večer? Děkuji. Jana.

Ideální spojení je autobusem za € 5,80 na Termini. Doveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Jděte kolmou ulicí Via Gioberti a na první křižovatce odbočte doprava na Via Giovanni Amendola. Po té jděte až na její konec, ke křižovatce s Via del Vinimale. Po té se vydejte doleva. Hotel Impero je po pravé straně. Na Termini můžete jet také s jedním přestupem. Nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Bude Vás to stát jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na Termini musíte přejít na konec autobusového terminálu k Palazzo Massimo alle Terme, za kterým doleva začíná Via del Vinimale. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Samostatně ji nenavštívíte. Vstupenky lze zakoupit na Musei Vaticani. Rezervaci doporučujeme. Do Baziliky je vstup zdarma, do kopule se prodávají vstupenky až na místě. Do Colosseo je rezervace povinná. Vstupenky zakoupíte na Coopculture. Podívejte se také na Get Your Guide, kde najdete celou řadu možností nákupu vstupenek - kombinací, přednostních vstupů atd. Najdete tam např. vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple dříve než vstupují běžní návštěvníci, vstup do Baziliky s audioprůvodcem, což je nejlevnější vstup mimo hlavní fronty, u Colossea možnosti vstupu do arény a podzemí atd. Jsou tam i dvoudenní kombinované vstupenky do Vatikánských muzeí a Colossea. Doporučujeme si také přečíst naše otázky a odpovědi týkající se Říma, kde je toho hodně zodpovězeno.

# 12.03.2019, 10:03.
Moc děkuji za informaci. Takže pokud bychom to chtěli vidět, musíme si koupit lístek s průvodcem a ten nám bude přiřazen podle toho, jaký jazyk zvolíme? Děkuji. Monika.

Přes stránky Coopculture zakoupíte vstupenky do Colosseo včetně arény pouze ve skupině s vlastním průvodcem. Doporučujeme se podívat na Get Your Guide, kde je možnost tyto speciální vstupy zakoupit v různých variantách včetně arény i podzemí. V tomto případě budete zařazeni do skupiny. U každé varianty je uveden přesný popis a místo setkání.

# 11.03.2019, 23:06.
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Lístok na autobus som si už aj kúpila podľa Vášho návodu. Ešte predsa jedna otázka. Na nočný autobus stačí zakúpiť klasický jednorazový lístok za € 1,50? S pozdravom Zuzana.

Můžete použít jízdenku BIT za € 1,50, případně časové jízdenky nebo .

# 11.03.2019, 22:14.
Pane Řehůřku, prosím poradil byste mi ještě jednou, zda je možné zakoupit do Vatikánu lístek typu Skip the Line, který zahrnuje i vstup do Sixtínské kaple? Děkuji mnohokrát. Kateřina.

Vstup do Sixtinské kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Stačí si tedy zakoupit jakoukoliv vstupenku s přednostním vstupem do Vatikánských muzeí (samostatnou, kombinovanou nebo s průvodcem). Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani nebo Get Your Guide.

# 11.03.2019, 21:23.
Prosím vás, jak se dostanu z Termini na ulici Via Conte di Carmagnola a potom odtud na stadion AS Řím? A vedle má být starobylý stadion. Děkuji vám. Hana.

Z Termini jeďte tramvají č. 5 (směr Gerani) nebo č. 14 (směr Togliatti) a vystupte na Prenestina / Giovenale. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned odbočte doprava na Via Romanello da Forli. Dovede Vás k Via Conte di Carmagnola, která je na druhé křižovatce. Nicméně tato ulice je dlouhá 350 m, je tedy možné, že bude výhodnější vystoupit o jednu zastávku dál. K Olympijskému stadionu se dostanete přes Termini, tj. nejdříve tramvajemi č. 5 nebo 14 a následně metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano a odtud z Via Barletta pokračovat autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystoupit na De Bosis / Stadio Tennis. Je to před sportovním areálem.

# 11.03.2019, 18:07.
Na konci března se chystáme s přítelem do Říma. Na webu jsem objevila informaci, že od 11.3. platí něco jako super vstupenka na Coloseum, Forum Romanum a dalších asi 7 míst v jeden den. Mohu se zeptat, jak tato vstupenka přesně funguje a jak je to s cenou? Nevím, zda pokyny na webu chápu správně. Dále bych se ráda zeptala na slevy pro studenty. Pokud je přítelovi 26 let a stále studuje, platí pro něj slevy po předložení potvrzení o studiu nebo památky v Římě uznávají slevu pouze do 25. let? Děkuji za odpověď. Hezký den. Iva.

Colosseo / Foro Romano / Palatino přineslo v poslední době mnoho změn spojených se změnami iniciovanými Ministerstvem kultury, ale i z vlastní iniciativy. Jednou z nich je nová vstupenka Biglietto S.U.P.E.R. platná od 11. března 2019. Vstupenka je určena pro Foro Romano a Palatino s rozšířeným vstupem. Navíc získáte vstup do: Criptoportico Neroniano, Museo Palatino, Aula Isiaca + Loggia Mattei, Casa di Augusto, Casa di Livia, Tempio di Romolo, Santa Maria Antiqua + l' Oratorio dei Quaranta Martiri + Rampa di Domiziano. Od dubna přibude i Domus Transitoria. Vstupenka je platná 1 den a můžete s ní vstupit do areálu jen jednou. Cena je € 16,00, snížené vstupné stojí € 2,00. Rezervační poplatek je € 2,00. Pokud chcete navštívit i Colosseo, musíte si zakoupit běžnou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatino se standardní rezervací času pro Colosseo a k tomu potom si můžete před vstupem do Foro Romano zakoupit Biglietto S.U.P.E.R. za zvýhodněnou cenu € 6,00, cena sníženého vstupného zůstává € 2,00. Věkové limity pro vstup zdarma nebo za snížené vstupné jsou dané Ministerstvem kultury pro všechny italské státní památky a muzea, tedy i Colosseo / Foro Romano / Palatino. Věkové hranice jsou do 17,99 let pro vstup zdarma a 25,99 let pro snížené vstupné. Prokazuje se věk, ne status studenta.

# 11.03.2019, 15:58.
Pane Řehůřku, zdravím vás a chci vás poprosit o několik rad. 5.4 letíme s dětmi ve věku 10 a 13 let do Říma. Jak bychom se nejlépe dostali z letiště Ciampino na adresu Viale di Trastevere 259, asi zastávka autobusu Pescarella? Vím, že doporučujete autobus č. 520 a 100 minutový lístek, ale nevím, jaké spojení použít dál. V sobotu bychom chtěli navštívit Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Chrám sv. Petra. Prosím, kde a jaké vstupenky nejlépe zakoupit, abychom usetřili čas strávený ve frontách? V neděli bychom chtěli vidět Colosseum, Forum Romanum a Palatin a protože je to první neděle v měsíci, měla být muzea zdarma, ale do Colossea, jak píšete, je potřeba rezervace. Na stránkách Coopculture jsem objednání jenom rezervací nikde nenašel, proto prosím o radu, jak to nejlépe vyřešit, abychom tu rezervaci měli. Předpokládám, že na místě to bude asi časově náročné. Děkuji za váš čas a vaše úžasné stránky. S pozdravem Pavel.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Termini a následně z autobusového terminálu před nádražní halou autobusem č. H směr Dei Capasso. Vystoupit musíte na zastávce Trastevere / Pascarella. Jděte ve směru jízdy autobusu, za tramvajovým ostrůvkem přejděte po přechodu na druhou stranu a pokračujte rovně po Viale di Trastevere. Vaše ubytování je po 200 m po levé straně. Vstupenky do Vatikánských muzeí lze pořídit přes Musei Vaticani. Zaplatíte sice rezervační poplatek ve výši € 4,00, ale ušetří Vám to spoustu času. Do Baziliky je vstup zdarma. Frontě před Bazilikou se dá předejít kombinací s Vatikánskými muzei během kombinované prohlídky s průvodcem nebo nákupem samostatného produktu s audioprůvodcem. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture. Bohužel začalo platit to, co se v polovině loňského roku slibovalo. První neděle zdarma ve státních památkách a muzeích byly upraveny. Nicméně celkově byly volné dny navýšeny z 12. na 20. Od 28. února 2019 platí, že zdarma jsou první neděle v měsíci od října do března, následovat bude týden volných vstupů (různý termín, letos byl od 5. do 10. března) a dalších 8 dní bude postupně vyhlašováno. Zůstává vstup zdarma pro mladé do 18. let a snížené vstupné od 18. do 25. let bylo sníženo na paušálních € 2,00. Děti rezervace neprovádějí, půjdou s Vámi a po uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku. Všechny vstupenky je možné také zakoupit přes Get Your Guide.

# 11.03.2019, 14:20.
Ráda bych se se synem v Koloseu podívala do prostor Areny nebo podzemí. Je tato možnost pouze s průvodcem? Nebo jaké jsou možnosti vidět i tyto prostory? Děkuji. Monika.

Prohlídka je možná pouze s průvodcem.

# 11.03.2019, 11:15.
Objednal jsem si vstupenky do Colossea 3. března. Potvrzení od italské banky mi přišlo obratem, ale vstupenky dosud ne. Psal jste někde v odpovědích, že vstupenky přijdou později, jak dlouho to asi trvá? Děkuji za odpověď. Jan.

Nejedná se řádově o dny, spíše o maximálně hodiny. Kontaktujte prodejce. Jsou dvě možnosti toho, co by Vám měli poslat. Buďto voucher nebo vstupenky. Záleží to na tom, co jste zvolil při objednávce. Pokud byly v košíku i vstupenky za sníženou cenu, byla možná jen volba voucheru.

# 11.03.2019, 09:58.
Budeme ubytovaní na Via Tuscolana 16, San Giovanni, Rím, 00182. Odlet z letiska Ciampino do Bratislavy máme 10.4.2019 už o 6:15. Akým spôsobom sa dá najlepšie z tejto adresy dostať na letisko približne 1 hodinu pred odletom? Koľko približne môže stáť taxík? Ďakujem vopred za odpoveď. Zuzana.

Po Via Tuscolana přejděte na Piazza Sulmona a náledně doprava na Via Appia Nuova. Přibližně 150 m od náměstí je zastávka autobusu, konkrétně noční linky n1. Jeďte směr Battistini a vystupte na Termini. Vedle nádražní haly, na Via Giolitti, je zastávka autobusu . Autobus jede na letiště Ciampino ve 4:30, na letišti je v 5:10. Jízdenka stojí € 5,80. Doporučujeme v autobuse rezervovat místo. Taxi Vás vyjde přibližně na € 30,00.

# 10.03.2019, 08:39.
Prosím také o radu. 15.3. letíme s manželem na 3 dny do Říma. Rádi bychom navštívili Colosseum. Již jsem četla o kombinované vstupence Colosseum / Palatin / Forum Romanum, což bychom rádi. Již jste psal, že do Colossea je nutná rezervace. Znamená to, že vstupenky musím koupit online? Nebo je lze koupit až na místě, např. jít nejprve do Forum Romanum, tam koupit vstupenky a potom jít do Colossea? Jak je to tedy s tou rezervací? Neorientuji se v tom. Dále ještě dotaz. Mají v neděli 17.3. památky také otevřeno? Někde jsem četla, že v neděli je zavřeno. Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Rezervaci lze provést i na místě. Vzhledem ale k velkému vytížení Colosseo doporučujeme provést rezervaci online. V neděli mají památky většinou otevřeno, konkrétně Colosseo má 17.3. otevřeno, ale rezervace jsou většinou už vyprodané. V neděli mají např. zavřeno Vatikánská muzea, kromě poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma.

# 09.03.2019, 19:56.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, zda je Andělský hrad otevřen v pondělí 27.5. Na některých webových stránkách je uvedeno pondělí - zavřeno. A dále bych se rád zeptal na na cestu z letiště Fiumicino na adresu Via Cameria 10. Děkuji a s přáním hezkého dne Bohumil.

Castel Sant' Angelo je otevřený každý den v době od 9:00 do 19:30. Uzavřený je 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Výjimky v této otevírací době stanovuje italské Ministerstvo kultury. Zatím nemáme informace, že by bylo 27. května zavřeno. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 360 směr Zama za € 1,50 (jízdenka BIT) a vystupte na zastávce Latina. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na první křižovatce odbočte doleva na Via Cameria. Vaše ubytování je po pravé straně.

# 09.03.2019, 18:14.
Máme přes internet koupené vstupenky do Kolosea, přišel mi e-mail, který mám ukázat u pokladny, ale nevím, kam přesně jít. Mohl byste mi prosím poradit? Děkuji za pomoc. Kateřina.

To je různé podle typu vstupenky. Označení vchodu by mělo být uvedeno na voucheru ke konkrétní vstupence. Mapa s vyznačením vchodů je umístěna na Coopculture.

# 08.03.2019, 15:28.
Pane Řehůřku, prosím. Kdybyste mi poradil, jak se nejlépe dostanu z letiště Campinio na adresu Via Cassiodoro, Vatikán. Děkuji a hezký den. Věra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z autobusového terminálu před nádražní halou jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na konečné zastávce a jděte směrem ve směru jízdy autobusu k Castel Sant' Angelo. Před parkem odbočte doleva a podél plotu jděte až na severní špici parku. Je u ulice Via Crescenzio. Přejděte tuto ulici a pokračujte po kolmé ulici Via Virgilio. Hned první křižovatka je s Via Cassiodoro. Vydejte se doleva nebo doprava podle umístění ubytování. Na autobusy a metro Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut a je přestupní.

# 08.03.2019, 14:34.
Pane Řehůřku, koupila jsem vstupenku do Kolosea, ale asi špatně. Zakoupila jsem entrance gate Stern - entrance booked with your own guide, tzn. že nás bez průvodce nepustí? Jaké jiné vstupenky bych měla koupit, prosím? Budeme 3. Děkuji. Zuzana.

Ano, jedná se o špatnou vstupenku. Zakoupila jste si vstupenku pro vstup s vlastním průvodcem. Na tuto vstupenku Vás uvedeným vchodem nepustí. Je na to upozorněno i v popisu produktu. Vstupenka je určena pro účastníka ve skupině s vlastním průvodcem. Samotný průvodce se musí také registrovat, má ale vstup zdarma. Musí se jednat samozřejmě o autorizovaného průvodce, není možné tuto funkci dát někomu ze skupiny. Na Coopculture potřebujete vybrat produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario. Po zobrazení detailů vybíráte termín a čas. Zeleně jsou v kalendáři zobrazeny volné termíny. Po rozkliknutí jsou u volných časů číselně zobrazena volná místa. Výběrem se dostanete na tabulku, kde volíte konkrétní vstupenky a jejich počty. Vy potřebujete vstupenku s poznámkou ingresso singoli (individuals entrance). Vstupenky je možné zakoupit také přes Get Your Guide. Tomuto problému je věnováno několik nejnovějších odpovědí v našich otázkách a odpovědích.

# 08.03.2019, 08:31.
Pane inženýre, musíme zrušit letenky, snad na jiný termín, ale již jsem zarezervovala přes Get Your Guide prohlídky a uhradila je kartou. Když jsem to chtěla zrušit, nikde jsme se nedočetla, že peníze vrátí. Nevíte, jak to je? Děkuji za odpověď. S pozdravem Ludmila.

Pokud rezervaci zrušíte, platí podmínky storna uvedené v popisu produktu a na voucheru. Některé produkty nelze zrušit nebo je u nich delší ochranná lhůta než 24 hodin. Pokud jsou splněny podmínky pro storno, dojde k vrácení peněz stejným způsobem jakým byla provedena platba. Ve Vašem případě tedy připsáním částky na kartu. Doporučujeme si pročíst smluvní podmínky. Stornu se věnuje kapitola 11.

# 07.03.2019, 18:24.
Určitě zvolíme druhou možnost. Je to jednodušší a není to zase až takový cenový rozdíl. Jen bych se chtěla ještě zeptat, zda je nutné rezervovat jízdenky předem? Děkuji moc. Hana.

Jízdenky na autobus je možné zakoupit i na letišti. Pokud však máte jasný termín a čas, doporučujeme povést nákup na výše uvedených stránkách. Budete mít zajištěné místo v konkrétním spoji, což je především pro cestu zpět na letiště docela důležité. Současně při nákupu zpáteční jízdenky získáte zajímavou slevu. Nemusíte se bát, že při zpoždění letu jízdenka propadne. Můžete jet následujícím volným spojem po příletu letadla.

# 07.03.2019, 11:16.
Snažím se koupit online vstupenky do Kolosea bez průvodce. Jde mi konkrétně o Colosseum, Roman Forum and Palatine regular entrance + Panoramic view v termínu mezi 13. a 17.5. bez Roma Pass. V nabídce jsou jen skupina minimálně 14 osob nebo entrance booked with your own guide, čemuž při své nedokonalé angličtině rozumím jako vstup s vlastním průvodcem. Je to jen podivná formulace možnosti vstupu bez průvodce nebo to skutečně bez průvodce nejde? Moc děkuji za odpověď. Petr.

Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem. Jsou dvě varianty, tj. zakoupíte si prohlídku včetně průvodce (italsky, anglicky, španělsky) nebo si zakoupíte prohlídku s vlastním průvodcem. Druhá varianta je určena pro skupiny, které mají nebo si sjednají vlastního průvodce. Průvodce musí mít autorizaci. Do Colosseo má průvodce při výkonu svého výkonu vstup zdarma, musí však mít zarezervovaný vstup. Musí být splněny podmínky popsané na Coopculture. Na tuto vstupenku Vás nepustí bez průvodce.

# 07.03.2019, 10:27.
Chtěl bych se zeptat jak, případně kde, si rezervovat čas na prohlídku Colossea, když jsem si koupil kombinovanou vstupenku Vatican and Colosseum 2-Day Priority Pass? Děkuji za odpověď. Vítek.

Pokud jste zakoupil produkt Vatican and Colosseum 2-Day Priority Pass, jsou podmínky následující (podrobněji popsané na výše uvedených stránkách). Při rezervaci jste volil mezi Morning Priority Pass a Afternoon Priority Pass. Zarezervované časy se týkají Vatikánských muzeí. Na výše uvedených stránkách máte potom uveden Meeting Point pro konkrétní variantu. První den se dostavíte v rezervovaném čase na uvedenou adresu v blízkosti Vatikánských muzeí, druhý den se dostavíte v uvedeném čase na uvedenou adresu v blízkosti Colosseo.

# 06.03.2019, 19:06.
Pane inženýre, děkuji za Vaši odpověď. Zkoušela jsem na stránkách Get Your Guide provést rezervaci na Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a prohlídku sv. Petra, ale nabízí mi to prohlídku až pro 32 osob. To asi není správně. Dále ještě je tam omezena doba trvání 3 hodiny, to musíme dodržet? Myslela jsem, že po vstupu můžeme zůstat např. v muzeích neomezenou dobu. S rezervací na Koloseum a Forum a Palatine Hill problém není, tam to píše 3 osoby. Na Andělský hrad bývají taktéž fronty? Plánuji to, vzhledem k blízkosti, na den odjezdu. Děkuji mnohokrát za Váš čas. Pokud bych mohla na oplátku něco udělat pro Vás, ráda bych to udělala. S pozdravem Ludmila.

Kombinované prohlídky Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a Bazilky jsou původcované. Po prohlídce Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple procházíte přímým průchodem určeným pro skupiny s průvodcem do Baziliky, kde prohlídka pokračuje. Uvedený počet osob není podmínka nákupu 32. vstupenek, ale informace o maximálním počtu osob ve skupině. Doba trvání 3 hodiny je orientační. Vzhledem k tomu, že se jedná o prohlídku s průvodcem, je na tento čas přibližně prohlídka omezena. U vstupenky do Colosseo můžete koupit i jednu vstupenku, nevíme ale přesně, jaký produkt chcete objednat. Fronty u Andělského hradu se tvoří také, nedosahuje to však parametrů front do Vatikánských muzeí a Colosseo.

# 06.03.2019, 18:55.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Ještě bych se ráda zeptalala. Do Colossea jsem koupila za € 2,00 rezervaci pro majitele Roma Pass. Roma Pass kupuji jen kvůli Colossei a jízdám MHD. Zjistila jsem ale, že osoby nad 65 let mají vstup do Colossea zdarma. Můj otec by tedy jako jeden z nás nemusel kupovat Roma Pass, ale má rezervaci právě jen pro majitele Roma Pass. Myslíte, že jej tam pustí? My ostatní budeme mít Roma Pass. Nebo je lepší jej koupit i když je to poněkud drahá jízdenka? Děkuji moc za odpověď. Kateřina.

Využívat jen kvůli návštěvě Colosseo a dopravě je nevýhodné. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50, na 48 hodin € 28,00. Samotná vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino stojí € 12,00. Samotná časová jízdenka Roma 72H stojí € 18,00 a Roma 48H € 12,50. V první případě tedy přeplatíte € 8,50, ve druhém případě € 3,50. Nevíme, kde jste informaci o vstupu zdarma do Colosseo pro seniory zjistila, ale pravda je taková, že zdarma mají vstup jen občané EU do 18. let. Snížené vstupné platí občané EU ve věku od 18. do 25. let. Existuje ještě celá řada dalších kategorií se vstupem zdarma, jako zdravotně postižení, turističtí průvodci a tlumočníci, členové ICOM, učitelé a studenti konkrétních fakult a oborů atd. Podrobný seznam najdete na Coopculture.

# 06.03.2019, 12:32.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Víte, jedeme dva páry. Ještě jsem se chtěla zeptat. Můžete mi dát tip, kde by se nejlépe žádalo o ruku? Mám na mysli nějakou hezkou vyhlídku. Kamarád měl v plánu pokleknout u Fontány di Trevi, ale podle webkamer je tam neustále plno. Předem moc děkuji za jakýkoliv tip. Přeji hezký den. Lenka.

V tomto Vám moc neporadíme. To je individuální záležitost, pro každého je nejlepší jiné místo, jiná atmosféra. Pro místní je z nejromantičtějších míst nejvíce oblíbená vyhlídka Zodiac se stezkou milenců. Dalšími místy mohou být Andělský most s hradem v pozadí atd.

# 06.03.2019, 11:17.
Chtěla bych poprosit, jak se dostaneme co nejlevněji z letiště Fiumicino do hotelu Center 3 na Via Achille Grandi 7, 00185 Roma? Děkuji moc. Hana.

Nejlevněji se dostanete do místa ubytování kombinací dopravy. Nejdříve jeďte autobusem Cotral na EUR Magliana za € 2,80 a odtud metrem B na Termini za € 1,50 (jízdenka BIT). Na Termini přesedněte na tramvaj č. 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti) a vystupte na zastávce Piazza di Porta Maggiore. Můžete použít jízdenku z metra. Je platná 100 minut. Jděte ve směru příjezdu tramvaje po Via di Porta Maggiore a na první křižovatce odbočte doprava na Via Achille Grandi. Hotel Center 3 je po levé straně. Nejlevnější cesta nebývá vždy nejlepší. Z letiště doporučujeme jet přímým autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud můžete jet zmiňovanou tramvají č. 5 nebo 14 za € 1,50 nebo přejít pěšky po Via Gioliiti (přibližně 1300 m) až téměř na její konec. Kousek za Tempio di Minerva Medice odbočuje doprava Via Achille Grandi.

# 05.03.2019, 22:29.
Již jsem na svůj plánovaný pobyt v Římě nestihla rezervovat prohlídku Vatikánu. Mohu se jen orientačně zeptat, zda má vůbec smysl jít do Vatikánu bez rezervace? A dále prosim o informaci, zda když zakoupím Roma Pass a zarezervovala jsem si na stránkách Colossea za € 2,00 vstup online, zda to opravňuje ke vstupu. mnohokrát děkuji za informace a oceňuji Vaši báječnou práci. Kateřina.

Rezervaci na poslední chvíli můžete provést přes Get Your Guide. Rezervaci doporučujeme, v současné době už je období, kdy můžete ve frontě strávit hodně času. Pokud se tak přesto rozhodnete, doporučujeme jít co nejdříve, nějakou dobu před otevíracími hodinami. Rezervace do Colosseo je povinná od 1.3.2019 i s . Pokud jste tedy rezervaci provedla, není problém Colosseo s Roma Pass navštívit v zarezervovaném čase. Doporučujeme se dostavit půl hodiny před tímto časem.

# 05.03.2019, 16:04.
Pane Řehuřku, narazila jsem na Váš blog. Je krásně přehledný a rady jsou praktické a výstižené. Chtěla bych se také přidat s prosbou o radu. Chystáme se do Říma na vlastní pěst bez průvodce. Mohl byste mi poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumcino do hotelu Vila Rosa, Via Giovani Prati 1? Přiletíme 9.3. v 9:00 na Terminal 3. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je nutné rezervovat vstup do Colossea a Fora Romana? Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Přejděte na Circonvallazione Gianicolense a vydejte se doleva. Po 200 metrech uvidíte po pravé straně zděnou zeď, podél které vedou nahoru schody. Po těch vystoupejte. Dovedou Vás na Via Giuseppe Parini. Stáčí se doprava a nakonci zatáčky je po levé straně Hotel Villa Rosa. Rezervace do Colosseo je povinná. Rezervační poplatek je € 2,00. Vstup do Foro Romano a Palatino se nerezervuje. Vstupenka je kombinovaná do všech tří památek, její platnost je dva po sobě jdoucí dny a během nich můžete každou z těch tří památek navštívit jednou. Doporučujeme provést rezervaci co nejdříve, jsou volné termíny od 11.3.2019 a i tam je už jen několik míst. Rezervaci lze provést přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 05.03.2019, 14:42.
Vážený Pane inženýre, jsem naprosto v úžasu, kolik času a trpělivosti věnujete tomuto webu. Neboť se chystáme od 27.3.2019 do 31.3.2019 navštívit Řím + Vatikán. S dovolením bych si Vás dovolila požádat taktéž o radu. 1. Cestu z letiště Fiomicino na ubytování Domus Giulia, Largo dei Fiorentini 1, Navona. 2. Zda je lepší pro vstupy a pro cestování zakoupit Roma Pass nebo Omnia Card. Někde jsem se dočetla, že platí na veškerou MHD + přednostní vstupy dvou památek. Budeme 3 dospělí, z toho student 23 let. V plánu máme Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli, Baziliku sv. Petra, Andělský hrad, Colosseum, Forum Romanum, Palatin, Lateránskou baziliku, Mamertinský žalář, Cirkus Maximum, pěšky projít v centru fontány a Pantheon. Samozřejmě nemáme zdání, zda se to dá stihnout, nicméně 27.3.2019 přiletíme v 8:00 hodin a odlétáme 31.3.2019 v 17:00 hodin. Vzhledem k místě ubytování se to zdá kousek do Vatikánu. Ani k Colosseo naní daleko, ale MHD určitě ušetří čas a nohy taktéž. 3. Co z těchto památek je nutné rezervovat předem, abychom se tam dostali a nebo abychom předešli frontám? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a přeji mnoho zdraví a štěstí. Ludmila.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Ponte Vittorio Emanuelle. Jděte kousek zpět ve směru příjezdu autobusu a po pravé straně uvidíte za autobusovými ostrůvky kostel. Přejděte k němu a po jeho levé straně je ulice Largo dei Fiorentini. Vaše ubytování v Domus Giulia je na konci kostela po levé straně v samostatné budově. Z uvedených památek a muzeí jsou v následující: Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo. Pokud tedy půjdete na tato dvě místa nejdříve, nebudete platit vstupné ve výši € 12,00 a € 14,00. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Aby se vyplatil, musíte ještě ušetřit na dopravě, vstupech nebo jejich kombinacích minimálně € 12,50. Dříve jsme uváděli € 10,50. Je to z toho důvodu, že od 1.3.2019 je u Colosseo povinná rezervace ve výši € 2,00 i s Roma Pass. Podle našeho názoru se Vám Roma Pass nevyplatí, studentovi určitě ne, protože platí v italských státních muzeích a památkách snížené vstupné. se Vám také nevyplatí. Stihnout se to za tři dny a část dalších dvou dnů bez problému dá. Rezervace je povinná v Colosseo a Galeria Borghese (tam ale nejdete). Doporučujeme rezervace provést co nejdříve, na poslední chvíli byste se tam nemuseli dostat. Rezervaci doporučujeme do Vatikánských muzeí. Baziliku naplánujte co nejdříve ráno. Otevírá se v 7:00. Během dne se vyplatí si zakoupit vstup s audioprůvodcem, který je přednostní.

# 05.03.2019, 08:52.
Na Vašich stránkách jste nedávno psal, že Palatino Hill a Forum Romanum jsou oplocené a je potřeba k jejich návštěvě mít kombinovanou vstupenku Colosseo / Foro Romano / Palatino. Znamená to tedy, že když už jsou rezervace do Colosseo vyprodané, není možné se dostat ani na Palatino Hill? Mnohokrát děkuji za odpověď. Daniela.

Tuto kombinovanou vstupenku si můžete zakoupit i na pokladně u Foro Romano. Vstupenka je platná dva po sobě následující dny a každou z památek můžete navštívit během těchto dvou dnů jednou. Rezervace je povinná jen pro Colosseo. Pro Foro Romano a Palatino se rezervace neprovádí.

# 04.03.2019, 16:16.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za Vaše stránky, nalezla jsem tam již spoustu podnětných informací. Jste vážně báječný. Teď však řeším tuto věc: od 1. března 2019 je rezervace do Colosseo povinná, což se nám tedy moc nelíbí. Uvažovali jsme nad Roma Pass 72h, ale nejspíš na něj, na ten Roma Pass, rezignujeme. Letíme 16.3. na 6 dní a bydlet budeme takřka na Piazza Venezia, kvůli romantickým procházkám v okolí. V Římě už jsme byli, Colosseo navštívili - tu návštěvu zevnitř tedy klidně oželíme. Budeme zcela jistě u Colosseo brzy ráno a večer budeme chodit na procházky, to bude daleko lepší. Alespoň to tak cítím. Co bych však oželela hodně nerada, je procházka po Foro Romano. Nikde ale nemohu najít, zda se dá koupit samostatná vstupenka jen na Foro Romano bez Colossseo i bez Palatino - také známe. Případně jen Forum Romanum a Palatin, ten je příjemný. Umíte i v tomto poradit? Děkuji moc za odpověď. Přeji krásné dny. S úctou a pozdravem Irena a Slávek - senioři, co se davům už raději vyhýbají.

V případě to znamená jen € 2,00 navíc za rezervační poplatek, pokud provedete rezervaci včas, budete si moci vybrat i vám vyhovující termín. Co se vstupenek týče, jsou kombinované, tzn. platí do Colosseo, Foro Romano a Palatino. Samostatně vstupenky zakoupit nelze.

# 03.03.2019, 19:26.
Na Vašej stránke som posledné dni hľadal odpoveď na moju otázku ohľadne rezervácie a spôsobu rezervácie do Kolosea cez stránku Coopculture. Keďže si po príchode do Ríma kupujeme Roma Pass, na stránke Coopculture som si chcel rezervovať vstup pre 2 osoby bez turistického vodcu. Tu nastáva menší problém, na Vašej stránke píšete, že pribudla voľba Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass, čiže rezervácia s Roma Pass. Bohužiaľ ja takú možnosť nikde nevidím, iba jedno okienko sa mi otvára, a to pri objednávaní vstupu, v konkrétny deň a s nejasnými možnosťami. Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc s rezerváciou a ako na to. Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. Prajem pekný zvyšok večera. Attila.

Pokud otevíráte stránku Coopculture - Luoghi / Aree archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Aquista / Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario / Detagli / Acquista Ora a vyberete odpovídající datum a čas, zobrazí se Vám odpovídající nabídka produktů pro výběr - Seleziona prodotti. Tady musíte vybrat Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass. Pokud zvolíte jinou volbu, tak samozřejmě obdržíte nabídku odpovídající dané volbě. Vy jste s největší pravděpodobností zvolil Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + arena. Tam se Roma Pass logicky nenabízí, protože vstup do arény není možný s Roma Pass.

# 02.03.2019, 22:27.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás poprosit o radu. Potřebovala bych koupit vstupenky do Kolosea pro 3 dospělé, jednu osobu ve věku 23 let, a jednu osobu ve věku 17 let na 25.3.2019. Na stránkách Coopculture vidím možnost Full Ticket Individuals Entrance za € 14,00 pro dospělé. Není zde však snížené vstupné, které by mělo být € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek a vstup zdarma + € 2,00 rezervační poplatek. Poradil byste mi prosím, jak tyto vstupenky rezervovat? Předem velice děkuji. Petra.

V poslední době dochází v rezervaci vstupenek do Colosseo / Foro Romano / Palatino k celé řadě změn, které postupně začínají nabývat platnosti. Ať už se jedná o zrušení open vstupenek, zavedení povinné rezervace pro , zrušení online rezervace pro volné vstupné apod. Aktuální ceny základních vstupenek jsou následující: plné vstupné € 12,00, snížené vstupné € 7,50, volné vstupné € 0,00. Kategorie jsou vysvětleny na stránkách Coopculture. Ke každé vstupence je třeba připočítat rezervační poplatek ve výši € 2,00. Online rezervaci provedete stejným způsobem jako doposud, tzn. pro zvolený datum a čas vyberete požadovaný počet vstupenek. Nově je u vstupenky za snížené vstupné účtováno v předprodeji jen € 2,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Tak jako dříve, pokud je v košíku i vstupenka za snížené vstupné, je možné získat jen voucher, za který na pokladně pro online rezervace obdržíte po prokázání splnění podmínek (ve většině případů věk) vstupenky. Předpokládáme, že tam nově doplatíte i cenu vstupenky za snížené vstupné. U volných vstupenek už to delší dobu funguje tak, že se rezervace online neprovádějí a dítě jde s Vámi. U pokladny po prokázání splnění podmínek a zaplacení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volnou vstupenku. Dejte si jen pozor, abyste objednala správné vstupenky. Ve stejném dialogu je možné objednat i vstupenky pro účastníky skupiny s vlastním průvodcem.

# 02.03.2019, 13:02.
Chtěla bych se zeptat, zda s kartou Roma Pass na 72 hodin je nutné si navíc udělat rezervaci na vstup do Colossea a Fora Romana. Nebo je pro návštěvníky, kteří si koupili Roma Pass u vstupu do těchto památek speciální turniket a vyhnou se frontám u pokladen? Děkuji za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Od 1.3.2019 jsou rezervace pro Colosseo povinné i s . Rezervace je možné provést přes Coopculture, kde jsou už připraveny odpovídající položky. Poplatek za rezervaci je € 2,00. Pro Foro Romano a Palatino se rezervace nedělají.

# 02.03.2019, 11:23.
Ano, máte pravdu: Díval jsem se na to a zapomněli jsme zaškrtnout solo. A pokud tedy tomu rozumíme, ty dvě vstupenky, které máme, znamená to, že se připojíme k nějaké skupině? Nebo se mýlíme, protože jinak je vše samozřejmě obsazeno a komunikace s nimi není zrovna moc dobrá. Děkujeme za odpověď a s pozdravem Jan.

Viz naše předchozí odpověď. Doporučujeme udělat to, co jsme Vám v té odpovědi napsali. Koupil jste si špatnou vstupenku určenou pro skupiny o minimálně 14. účastnících s vlastním průvodcem. Pokud jste jen dva, nemůžeme Vám radit, abyste se připojil k nějaké jiné skupině a tvářil se, že k této skupině patříte. Není to regulérní řešení a existuje velké riziko, že Vás takto nepustí a vstupenka propadne. Doporučujeme komunikovat s prodejcem. Je nám líto, že ta komunikace není ideální. Toto je důvod, proč často doporučujeme pro nákup vstupenek rezervační systém Get Your Guide. Cena je sice v některých případech vyšší. Je to však relativní. Ve skutečnosti obdržíte vždy něco navíc, minimálně jednotnou komunikaci (včetně angličtiny), správu rezervací, často možnosti změn případně zrušení, atd. Často jsou na tomto portálu k dispozici termíny, které jsou v oficiálním prodeji nedostupné. K dispozici jsou také rozšířené varianty a kombinace.

# 01.03.2019, 18:36.
Chtěla bych se zeptat, zda je volně přístupný Palatine Hill, kde je hezký výhled na město. Nebo je součástí vstupu pro Forum Romanum a Kolosea? Mohu tam i ve večerních hodinách? Konkrétně k Domu Tiberiana. Popřípadě, doporučíte mi nějaké místo s výhledem na Řím nedaleko Kolosea? A také se chci zeptat, v kolik hodin pouští poslední lidi do Kolosea. Dočetla jsem se, že Koloseum bude v něděli 3.3.2019 volně přístupné a otevřené do 17:00 hodin. Pustí mě dovnitř i v 16:00 hodin? Nebo je to už pozdě? A poslední dotaz. Mohu v pondělí 4.3.2019 navštívit kopuli Baziliky sv. Petra? Děkuji za váš čas a především za vaše informace. Michaela.

Foro Romano a Palatino jsou oplocené, vstup je pouze s kombinovanou vstupenkou Colosseo / Foro Romano / Palatino. Součástí areálu je mimo jiné i Domus Tiberiana. Otevírací doba je podle sezóny. Ve Vašem termínu je otevřeno od 8:30 do 17:00, poslední vstup je umožněn v 16:00. To platí pro všechny tři památky a také první neděli v měsíci. Colosseo je možné navštívit i v noci. Prohlídky jsou v italštině a angličtině v době od 20:00 do 22:30, ale jen od poloviny května do konce října a jen v Po, Út, St. Cena je o něco vyšší. Nejlepší výhled na Foro Romano je z Kapitolu, přibližně 1 km od Colosseo. Kopule Baziliky sv. Petra je ve Vašem termínu, tj . do 31. března otevřena denně v době od 7:30 do 17:00.

# 01.03.2019, 07:21.
Pane Řehůřku, možná jsou moje postřehy z Říma nošením dříví do lesa, ale nedá mi to, abych se o ně nepodělila s jinými. Vícedenní jízdenky na MHD se dají koupit na informacích na letišti Ciampino. Náměstí sv. Petra bylo úplně volné do 8:30 ve všední den. Potom už se stojí velké fronty u rámů do Baziliky. Otevírají v 7:00 hodin. Přeji hezký den. Jana.

Děkujeme za cenné informace.

# 28.02.2019, 16:42.
Pane Řehůřku, prosím o radu , jak se dostat nejsnadněji z letiště Fiumicino na adresu Via Anastasio II 7 Řím. Děkuji. Hana.

Nejjednodušší způsob s co nejméně pěšími přechody je následující: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) směr Battistini. Vystupte na stanici Cipro. Přejděte před nemocnici Ospedale Oftalmico. Přes ulici je zastávka autobusů. Jeďte ve směru ke stanici metra autobusem č. 31 směr Laurentina nebo autobusem č. 33 směr Lenin a vystupte na zastávce Anastasio II / Pio XI. Vaše ubytování by mělo být ve směru jízdy autobusu po pravé straně jen několik metrů od zastávky.

# 28.02.2019, 14:38.
Chtěla bych se zeptat, jak to u památek vypadá tu první neděli v měsíci, kdy je vstupné zdarma. Zda je tam zpravidla hodně lidí a když se vstup nedá rezervovat, zda mi v tento den zajistí rychlejší vstup alespoň Roma Pass? Děkuji. Lucie.

První neděli, kdy je vstup v Itálii do státních muzeí a památek zdarma, bývá logicky těch lidí nejvíce. Roma Pass tento den nevyužijete.

# 27.02.2019, 18:01.
Děkuji za vaši odpověď. Můžete mi prosím ještě napsat, zda když si rezervuji vstupenky, tak budu i tak mít předností vstup a nebo jen s Roma Pass? Děkuji. Daniela.

Rezervace vstupenek přináší jako jeden z benefitů právě přednostní vstup. Je to vyváženo rezervačním poplatkem, který je při rezervaci potřeba zaplatit. S rezervační poplatek, kromě Colosseo, neplatíte.

# 27.02.2019, 13:19.
Chtěla bych se zeptat, zda se a do jaké míry vyplatí si v Římě pořídit Roma Pass v případě, že ubytování je zajištěné přímo v centru a není tak nutné využívat mnohokrát veřejnou dopravu. Čeká se ve frontách s Roma Pass? Děkuji za Vaši odpověď. Daniela.

Výhodnost souvisí přímo s Vaším itinerářem. Je třeba si přesně stanovit kam chcete jít na prohlídku a kam přesně budete cestovat. Potom je třeba si náklady spočítat s využitím Roma Pass a bez využití Roma Pass. Pokud si např. pořídíte Roma Pass 72, máte první dva vstupy v ceně. Pokud tedy např. navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo, zaplatíte za vstupy s rezervací € 14,00 + € 15,00. Za Roma Pass 72 zaplatíte € 38,50 + € 2,00 za povinnou rezervaci o Colosseo, tzn. € 40,50. Rozdíl ceny je € 11,50. Aby se Vám Roma Pass vyplatil, musíte na 3. a dalším vstupu ušetřit tuto částku (rozdíl plné ceny a snížené) nebo tuto částku projezdit městskou dopravou, popřípadě kombinací obou. Roma Pass Vás opravňuje k přednostnímu vstupu.

# 27.02.2019, 09:31.
Mohla bych poprosit o radu, kde bych našla online vstupenky do Baziliky svatého Petra? Zatím jsem nikde nenašla, že by se dala koupit samostatná vstupenka do Baziliky. Děkuji moc za radu. Marie.

Vstup do Baziliky San Pietro je zdarma. Zpoplatněny jsou prohlídky s průvodcem ať už kombinovaně s Vatikánskými muzei nebo samostatně. Samostatně si můžete rezervovat prohlídku s audioprůvodcem nebo s průvodcem.

# 26.02.2019, 09:47.
Chci Vás moc poprosit o radu. Chystáme se v květnu ve všední dny do Říma a rozhodně bych chtěla navštívit Colloseum, Sixtinskou kapli, Baziliku sv. Petra a Pantheon. Jak zařídit, abych strávila minimum času ve frontách? Vzhledem k tomu, že na většinu těchto památek se nevztahuje Roma Pass tak uvažuji, že ho nebudu pořizovat. Předem moc děkuji za jakékoli tipy. Jana.

Do Colosseo je povinná rezervace. Vstupenku s rezervací zakoupíte přes Coopculture. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Rezervaci provedete přes Musei Vaticani. Do Baziliky je vstup zdarma. Přednostní vstupy probíhají s průvodcem ať už samostatně nebo kombinovaně s Vatikánskými muzei apod. Nejlevnější přednostní vstup je s autioprůvodcem. Do Pantheonu je vstup zdarma. Přednostní vstupy probíhají s průvodcem. Vstupenky a různé kombinace na výše uvedená muzea a památky lze zakoupit také přes Get Your Guide.

# 26.02.2019, 09:33.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na adresu hotelu Novecento na Via Carlo Emanuele 12? Přilétáme v sobotu 6.4. v 19:15 hodin. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je nutná rezervace do Collossea na první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Moc děkuji za odpověď. Monika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud jeďte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) směr Anagnina a vystupte na Manzoni. Jděte po Viale Manzoni (na stranu kudy nevedou tramvajové koleje) a na první křižovatce odbočte doprava na Via Carlo Emanuele I. Hotel Novecento je po levé straně. První neděli v měsíci, kdy mají všichni do italských státních muzeí a památek vstup zdarma, není možné do Colosseo dělat rezervace. Jdete jak přijdete a jak na Vás přijde řada.

# 26.02.2019, 00:16.
Chcem sa spýtať, kde si možeme kúpiť vstupenky na Andelský hrad a či je nutná online rezervácia? A co obsahuje vstup do Vatikánskych muzeí? Aké múzea s ním možeme navštívit? Ďakujem. Ivana.

Odkaz na oficiální prodej najdete na stránkách Castel Sant' Angelo. Rezervace není povinná, ale v sezóně Vám může ušetřit čas. Na stránkách Vatikánských muzeí najdete mapu (na stránce před vstupem do objednávkového systému), ve které jsou zobrazena všechna muzea, která můžete navštívit se vstupenkou do Vatikánských muzeí.

# 25.02.2019, 20:16.
Opět se na Vás obracím s prosbou. Od 1.3.2019 se musíme na prohlídku Colossea předem objednat. Jak to ale udělám, když budu mít Roma Pass? Ráda bych si vstupenky zarezervovala co nejdříve. Roma Pass budeme kupovat příští měsíc, letíme od 11. do 14.4.2019 a zatím není v prodeji. Děkuji za odpověď. Zdenka.

Vstup si rezervujete standardním způsobem přes Coopculture. Už tam byla přidána i volba Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass (v okamžiku, kdy vkládáte do košíku). Zaplatíte jen rezervační poplatek ve výši € 2,00. Lze k tomu přidat i Roma Pass, je ale v tomto případě o € 2,00 dražší, tzn. € 40,50 za 72h a € 30,00 za 48h.

# 25.02.2019, 18:50.
Chtěl bych se zeptat, kde rezervovat vstupenky do Vatikánkých muzeí a sixtínské kaple. Jsou na určitý čas a jak dlouho před tímto časem je dobré být na místě? A jak s rezervovanými vstupenkami to probíhá na místě? Myslím tím, který vchod použít. A tutéž otázku mám i pro Colosseo. Děkuji za odpověď. Jan.

Vstupenky do Vatikánských muzeí se rezervují online přes Musei Vaticani. Vstup je popsaný v odpovědi ze dne 04.05.2018, 15:35. Vstupenky do Colosseo se rezervují online přes Coopculture. Na výše uvedených stránkách je uvedená mapa se vchody (mappa ingressi colosseo). Doporučujeme se dostavit půl hodiny před rezervovaným časem. Vstupenku obdržíte podle Vaší volby Print&Home nebo pickup@ticket office. V prvním případě obdržíte vstupenky, ve druhém případě voucher na základě kterého si vstupenku vyzvednete u vchodu. V případě, že jsou v košíku vstupenky za snížené vstupné nebo zdarma, je aktivní pouze druhá volba. Vstupenky je možné rezervovat i přes Get Your Guide.

# 25.02.2019, 14:52.
Rada by som Vas požiadala o radu, akým najjednoduchším sposobom a za aký čas sa verejnou dopravou dostaneme v sobotu rano 9.3.2019 z hotela Allegra's House Caracciolo, Via Francesco Caracciolo na letisko Ciampino, kde máme byť o 10:30. Odlet do Bratislavy je o 12:00. Ďakujem krásne za odpoveď. Daniela.

Z Allegra's House Caracciolo přejděte k metru A - po Via Vittor Pisani a Via Cipro. Jeďte směr Anagnina a vystupte na Cinecitta'. Odtud jezdí autobus č. 520 na letiště Ciampino. Na celou trasu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Na cestu potřebujete přibližně hodinu, počítejte s nějakou rezervou.

# 25.02.2019, 04:12.
Lze se z centra Říma dostat MHD k moři? Mohl byste mi prosím doporučit nějaké muzeum vhodné i pro děti ve věku 11 a 14 let? Slyšela jsem o nějakém interaktivním muzeu podobném naši iQlandii. Děkuji. Martina.

K moři se dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido na Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jízdenky i . Podívejte se na romeing.it. Najdete tam spoustu tipů pro různé věkové skupiny dětí. Náš tip je Time Elevator.

# 24.02.2019, 21:22.
Chystáme se s přítelem do Říma od 9.3. do 12.3. 2019. Přiletíme odpoledne a vzhledem k nové nutnosti rezervovat lístky do Colossea je jediná možnost na jeho návštěvu v pondělí, vzhledem k tomu, že v neděli jsou již vyprodané. Ovšem pondělí je také jedinou možností na návštěvu Vatikánu. Chtěli bychom se tedy zeptat, zda když si zarezervujeme lístek do Colossea / Fora Romana na určitý čas na pondělí, je možné Forum Romanum navštívit již v neděli? Někde jsme se dočetli, že lístek platí 2 dny. Předem velice děkujeme za odpověď. Anetta.

Vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná a její platnost je dva po sobě jdoucí dny. Během těchto dvou dnů můžete každou z památek navštívit jen jednou. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném dni a čase. Můžete tedy v neděli navštívit Foro Romano a v pondělí Colosseo.

# 24.02.2019, 21:20.
Potřebuji koupit lístky na 5.4.2019 na určitou hodinu na Colosseum, Roman Forum a Palatine Hill. To bude jedna vstupenka nebo musí být na každé zvlášť? A máme kupovat vstupenky dětem do 18. let? Musí to být rezervované nebo kde se dají lístky koupit? Děkuji. Dagmar.

Vstupenka je kombinovaná, tzn. jedna vstupenka je po Colosseo / Foro Romano / Palatino. Platí dva po sobě jdoucí dny a během těchto dvou dnů můžete každou z památek navštívit jednou. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném dni a čase. Děti do 18. let půjdou s Vámi, po zaplacení rezervačního poplatku a prokázání věku obdrží volnou vstupenku. Vstupenky lze zakoupit přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 24.02.2019, 16:21.
Předem bych Vám chtěla poděkovat za podrobné informace, které cestovatelům poskytujete. Mám na Vás dva dotazy. První: budu cestovat v květnu 2019 do Říma s 12. letým dítětem. Budeme ubytovaní poblíž stanice metra Furio Camillo, přiletíme ve 12:00 na letiště Ciampino. Jak se dostat na místo ubytování celkem zvládnu. Vím, že mám jet autobusem č. 520 na stanici metra Cinecitta' a dále metrem. Ale není mi stále jasné, když si na letišti v autobusové hale zakoupím jízdenku do autobusu č. 520, zda je to již jídenka BIT za € 1,50 a ta je platná poté také na metro - celkem 100 minut. Nebo se jedná o jinou jízdenku a musím si koupit další jízdenku v metru na stanici Cinecitta', abych mohla pokračovat dále metrem na místo určení? A druhý dotaz zní: není mi jasné, jak zakoupit na stránkách Coopculture kombinovanou vstupenku do Kolosea? Pochopila jsem, že se musí rezervovat konkrétní datum a čas vstupu. Chtěla bych vstupenku pro jednu dospělou osobu na 7.5.2019 přibližně od 16:00. To bych zvládla, ale nikde nevidím možnost, jak rezervovat přednostní vstup zdarma pro 12. leté dítě. Nebo si mám pouze koupit jednu vstupenku a s tou poté půjdu i s dítětem k turniketu, kde dostane dítě nějakou volnou vstupenku? Děkuji za odpověď. Denisa.

Jízdenky BIT jsou přestupní jízdenky s platností 100 minut pro městskou dopravu v Římě. Z letiště Ciampino můžete tuto jízdenku použít na autobusy č. 520 na Cinecitta' a č. 720 na Laurentina. Pokud tedy pojedete autobusem č. 520 a následně metrem A, můžete jet na jednu jízdenku BIT. Na letišti Ciampino není autobusová hala. Jízdenky zakoupíte v příletové hale letiště. V případě kombinované vstupenky Colosseo / Foro Romano / Palatino půjde dítě s Vámi a po prokázání věku a zaplacení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volnou vstupenku.

# 24.02.2019, 11:52.
Chtěli bychom navštívit Řím 2.3.2019. Přilétáme do Ciampino. Odlétáme z Fiumicino. Ubytování máme na Via Giordano Bruno. Můžete mi poradit, jak se nejlépe dostat na dané místo a zpět? Jaký je váš tip na rezervaci vstupenek do Vatikánu? Kde se vstupenky dají vyzvednout? Jsou tam nějaké poplatky při vyzvednutí? Moc děkujeme za Vaši odpověď. S pozdravem Irina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Tady, na Via Giulio Cesare, na začátku oboustranného stromořadí, je zastávka autobusu č. 990. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Doria Andrea / Largo Trionfale. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned na křižovatce odbočte doprava na Via Giordano Bruno. Celou trasu byste měla zvládnout na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Na letiště Fiumicino se nejlépe dostanete opačným směrem, tedy nejdříve autobusem 990 směr Piazza Cavour a následně z Ottaviano metrem A na Termini. Odtud, z Via Giolitti, jeďte autobusem na letiště Fiumicino za € 5,80. Na letiště Fiumicino je možné jet i z Via Crescenzio (ulice vycházející z Piazza Cavour) autobusem za € 6,00. Vždy je ale lepší volit cestu na letiště z konečné zastávky včetně rezervace na výše uvedených stránkách. Z Termini odjíždí SIT Bus Shuttle z Via Marsala. Vstupenky do Vatikánských muzeí zarezervujete přes Musei Vaticani. Rezervační poplatek je € 4,00. Vyzvedávají se u pokladny za bezpečnostní kontrolou. Jdete samozřejmě menší frontou a doporučujeme tam být půl hodiny před rezervovaným časem. Můžete využít i Get Your Guide, kde je celá řada dalších možností včetně asistence.

# 24.02.2019, 11:34.
V dubnu plánujeme vyrazit do Říma bez cestovky na vlastní pěst. Avšak se na Vás obracím s radou ohledně pohybování se po Římě. Přílet do Říma máme naplánován na 22.4. na letiště Ciampino - přílet 13:05. Jak se prosím nejlépe dostat na adresu Via Santamaura 86, Vatican City Holidays? Studovala jsem jízdní řády a popravdě se v tom moc nevyznám. Zpět odlétáme z lětiště Fiumicino 26.6. ve 14:50. Zde dotaz zní: rádi bychom z ubytování odjeli hned brzy ráno a chtěli bychom navštívit Lido di Ostia. Je to reálné? Dále se chci zeptat, zda máte zkušenost s Omnia Card na 72 hodin? Zda se vyplatí? Četla jsem i o slevách do památek s touto kartou. Dále prosím, jaké máte zkušenosti se zakoupením vstupenek do památek online? Našla jsem několik stránek, avšak pokaždé se ceny výrazně lišily. Velice děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Martina.

Z letiště Cimpino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud je to k Vašemu ubytování pěšky přibližně 450 m. Jděte po Via Giulio Cesare ve směru, kdy stromořadí budete mít po pravé ruce. Na čtvrté křižovatce (z toho jedna je jen tvaru T) odbočte doprava na Via Santamaura. Za křižovatkou s Via Ostia je po pravé straně Vatican City Holidays. Z Ottaviano můžete popojet blíže k ubytování také autobusem č. 990. Zastávka autobusu je na opačné straně od křižovatky než kudy byste šla pěšky. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Doria Andrea / Largo Trionfale. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Santamaura. Vaše ubytování je po levé straně. Od zastávky je to necelých 150 m. Na celou trasu - autobus, metro resp. autobus, metro, autobus můžete využít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete samozřejmě využít libovolnou časovou jízdenku nebo Roma Pass. Do Lido di Ostia se dostanete nejdříve metrem A, na Termini musíte přestoupit na metro B a na EUR Magliana na vlak Roma Lido. Pokud odlétáte ve 14:50, tak na letišti musíte být před 13:00. Je to tedy reálné. Na letiště Fiumicino Vám jezdí z Lido di Ostia, konkrétně z nádraží Ostia Centro autobus společnosti Cotral. Poslední autobus, kterým musíte jet, jede ve 12:25, na letišti je ve 12:55. Jízdenka stojí € 1,30. My bychom to ale nenechávali na poslední autobus. Dřívější autobusy jedou v 11:25, 11:35 a 12:20. To, zda se vyplatí závisí na Vašem itineráři, tzn. na vstupech a dopravě. Je třeba to propočítat a porovnáním cen s Omnia Card a bez Omnia Card zjistíte výhodnost. Omnia Card obsahuje Vatikán. Řím je řešen , který dostanete k Omnia Card. Roma Pass je možné zakoupit i samostatně. Výhodnost je třeba spočítat stejně jako u Omnia Card. Slevy právě souvisí s tím Roma Pass. V případě karty na 72 hodin máte první dva vstupy v ceně a další se slevou (platí se snížené vstupné místo plného). V Omnia Card máte vatikánské vstupy v ceně. Pokud nebudete využívat karty, je vhodné si zakoupit vstupenky online (rezervace) u Vatikánských muzeí a Colossseo. Vatikánská muzea zakoupíte přes Musei Vaticani, Colosseo přes Coopculture. Vše je možné řešit na jednom místě přes Get Your Guide, což je univerzální rezervační systém vstupenek jako např. Booking pro ubytování nebo Rentalcars pro pronájem aut.

# 22.02.2019, 16:33.
Pane Řehůřku, prosím o informaci: v březnu letíme do Říma na letiště Ciampino. Z letiště pojedeme autobusem č. 520 na Cinecitta' a poté metrem na stanici San Giovanni, kde musíme přestoupit na trasu C - Mirti. Potřebuji vědět, kolit jízdenek a jakých je třeba k této cestě. Pokud jsem to dobře pochopila, tak pokud opustím metro, nemohu na stejnou jízdenku pokračovat. Jedna aplikace v mobilu mi píše přestup pěšky s opuštěním metra a druhá bez opuštění metra. Nevím tedy, co je pravda. Děkuji za odpověď. Zuzana.

Stanice San Giovanni pro metro C byla otevřena sice se sedmiletým zpožděním, ale byla. Stalo se tak 12. května 2018. Důležitým prvkem je zajištění přechodu z linky A na linku C a naopak. To bylo realizováno podzemním tunelem a cestující, kteří přestupují z jedné linky na druhou mohou použít jednu jízdenku, stejně jak je tomu na Termini v případě linek A a B. Podmínkou u jízdenky BIT je to, že cestující neprojde turnikety ven z metra. Pokud tedy pojedete z letiště Ciampino autobusem č. 520, následně metrem A + metrem C, můžete na celou trasu použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 za předpokladu, že po vystoupení z metra A nevyjdete přes turnikety ven (např. si prohlédnout nějakou památku) a celou trasu stihnete do 100 minut, což je platnost jízdenky BIT. Standardně to lze stihnout i s přestupy do hodiny, součet jízd jednotlivých dopravních prostředků je 45 minut.

# 22.02.2019, 14:51.
Prosím vás, jak se nejlépe dostaneme z letište Ciampano na adresu Via Premuda 2, Vaticano Prati? Přílet máme v 9 hodin ráno a bude s námi moje 85. letá maminka. Děkuji moc. Jana.

Z letiště Cimpino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Cipro, odtud přejděte po Via Cipro jen několik metrů k zastávce autobusu u nemocnice Ospedale Oftalmico a odtud jeďte autobusem č. 31 směr Clodio. Vystupte na zastávce Circonvallazione Clodia / Trionfale. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, na křižovatce odbočte doleva na Via Triofale a na další křižovatce doleva na Via Premunda. Vaše ubytování je po pravé straně. Ze zastávky autobusu je to něco málo přes 100 m. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ve Vašem případě bychom ale volili cestu taxi. Ubytování je sice mimo oblast fixní ceny taxi, ale i tak by Vás to mělo přijít na cenu kolem € 50,00. Případně můžete jet autobusem za € 5,80 na Termini a odtud taxi k ubytování.

# 22.02.2019, 08:09.
Chcela by som sa spýtať, ako sa dostanem z letiska Rím - Fiumicino na Via dei Sulpici dňa 23.02.2019. Vopred ďakujem. Jarmila.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) směr Anagnina. Vystupte na Numidio Quadrato. Z metra vyjděte na Via Tuscolana a pokračujte po kolmé ulici Via Cartagine. Po 50. metrech na ni navazuje Via dei Sulpici.

# 21.02.2019, 11:38.
Děkuji moc za zajímavý blog a už jsme se zde inspirovali. Ale měli bychom dotaz na nějaké doporučení. Chystáme se do Říma v průběhu Velikonoc a doufáme, že nás neušlapou davy návštěvníků. Měli bychom malý dotaz k tomu, jakou zvolit kartu pro turisty. Zda zvolit Omnia Card nebo Roma Pass. Budeme v Římě 3 dny a máme v plánu si to rozdělit na tři tématické oblasti a nezáleží na tomto pořadí: 1. den - Vatikán a oblast Trastevere, 2. den - Antický Řím, 3. den - centrum Říma (Panteon apod.). Jakou tu kartu byste nám doporučili? A ještě jeden doplňující dotaz. Je nutno dělat rezervace na jednotlivé atrakce, když bychom měli nějakou tu kartu? A ještě bych rád poprosil o doporučení na cestu z letiště Fuimicino do Via Angelo Brunetti. Děkuji moc za případnou radu či doporučení. Jiří.

Začneme dopravou. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Flaminio. Odtud přejděte na Piazza del Popolo a vydejte se rovně po ulici po pravé straně kostelů. Jedná se o Via di Ripetta, dovede Vás na Via Angelo Brunetti (první křižovatka na oba směry). Co se karet týče, je to hodně závislé na itineráři, tj. kam přesně půjdete a jak se budete dopravovat. Je to třeba si přesně v souvislosti s tímto itinerářem propočítat. Obecně se vztahuje na muzea a památky v Římě, pokud si např. zakoupíte verzi na 72 hodin a navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo, musíte ještě ušetřit na dopravě a slevách na dalších vstupech dalších € 10,50, aby se Vám karta vyplatila. Obecně je pro Vatikán. Řím je potom řešen Roma Pass, který k této kartě dostanete. Výhodnost je třeba zjistit stejným způsobem. V případě Roma Pass jsou rezervace povinné u Galeria Borghese, Colosseo (od 1.3.2019) a Palazzo Valentini / Scavi Archeologici / Domus Romane, v případě Omnia Card je třeba rezervovat Vatikánská muzea.

# 20.02.2019, 20:42.
Chystáme se s přítelkyní v období od 23.2. do 26.2. do Říma. Chtěl bych se zeptat, jak se nejefektivněji dostat z letiště Ciampino do penzionu B&B Selter's Aurelia - Vaticano na adrese 52 Via della Madonna del Riposo, Aurelio. Respektive jak nejlevněji? Máme totiž v plánu zaplatit si MHD jen na cestu z letiště a potom zpátky na letiště, jinak chceme co nejvíce nachodit pěšky. Ještě řešíme, jak je to se vstupným na Koloseum. Vím, kde udělat rezervaci, ale jak je to když přítelkyně má vstup zadarmo, dostane se se mnou bez problému na tu konkrétní hodinu? Pro free vstup nejde rezervace udělat. Je studentkou dějin umění, měla by mít teda vstupné zadarmo. Pochopili jsme, že je potřeba potvrzení o studiu. ISIC asi nestačí? Tomáš.

V tomto případě doporučujeme jet z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračovat metrem A na Baldo degli Ubaldi. Celou trasu zvládnete na jízdenku BIT za € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Cestu metrem ale nesmíte přerušit, tzn. vystoupit např. na Spagna, prohlédnout si Španělské schody a pokračovat metrem dál. Tato jízdenka je totiž platná jen pro jednu jízdu metrem. Z Via Baldo degli Ubaldi pokračujte po kolmé Via Cardinale Mistrangelo. Vede do kopce a poznáte ji tak, že je od Via Baldo degli Ubaldi oddělena zábranami proti vjezdu automobilů. Ulice Vás dovede na Via Aurelia, po které se vydejte doleva a hned doprava na Via della Madonna del Riposo. Ta Vás dovede k B&B Selter po pravé straně. Přítelkyně půjde s Vámi a po uhrazení rezervačního poplatku a prokázání nároku na vstupné zdarma obdrží volnou vstupenku. Způsob prokázání je přesně definovaný na Coopculture. Je třeba doložit potvrzení o studiu na konkrétní škole ve stávajícím akademickém roce. Tím samozřejmě ISIC není.

# 20.02.2019, 18:44.
Dcera má zájem jet na jazz festival od 12. do 14.7.2019. Umbrio Jazz Perugia. Letenky z Prahy na letiště Ciampino jsou levnější oproti druhému letišti Fiumicino, ale nevím, kolik by stála doprava na vlakové nebo autobusové nádraží, ze kterého by odjížděla do Perugia. A hlavně o kolik by byla komplikovanější. A potom nějaký tip na ubytování pro studenta v Perugia? Děkuji. Pavla.

Z Říma do Perugia můžete jet vlakem Trenitalia z Termini. Tam se nejlevněji dostanete z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cineccita' a odtud metrem A na Termini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Přímých vlaků nejede moc, ale dá se to určitě naplánovat v souvislosti s časem příletu. Jízdenka stojí v regionálním vlaku € 12,10. Autobusem se tam dostanete z autobusového nádraží Tiburtina. Tam je třeba z Termini pokračovat metrem B na stejnou jízdenku. Tato jízdenka je přestupní a její platnost je 100 minut. Z letiště Ciampino ji lze použít jen na autobusy č. 520 a 720, v metru jen na jednu jízdu (můžete na Termini přestoupit z metra A na metro B, nesmíte však projít ven z metra turnikety). Z Tiburtina jezdí do Perugia několik společností, nejlevnější je Flixbus. Jízdenku lze koupit i za € 4,99, běžná cena je € 7,99 nebo € 9,99. O něco dražší je Lirosi - € 12,00 a nejdražší je Marozzi VT - € 21,00. Nejnižší cenu najdete v hostelech - Booking / Perugia, seřadit podle ceny.

# 20.02.2019, 15:08.
Posím, existuje vstupenka pouze do Kolosea? Našla jsem ji spojenou s Forum Romanum a Palatino. Děkuji. Přeji hezký den. Jana.

Vstupenka do Colosseo je pouze kombinovaná, tj. Colosseo / Foro Romano / Palatino. Její platnost je dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit každou z památek pouze jednou. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase. Doporučuje se dostavit půl hodiny před.

# 20.02.2019, 12:23.
17.3.2019 v 15:00 hodin přiletíme na letiště Fiumicino a odtud se musíme dostat na ubytování Hotel Lodi, Via Oristano 14, Prenestino, Řím. Můžete mi poradit, jakým dopravním prostředkem se tam dostaneme co nejvýhodněji? Vyplatí se nám si koupit Roma 72H vzhledem k našemu místu ubytování? Mám pocit, že to není tak daleko od centra. Děkuji za odpověď. Blanka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 16 směr Costamagna. Vystupte na zastávce La Spezia / Lodi. Jsou dvě zastávky stejného názvu za sebou. První by měla být ještě označena MC (metro C). Vystoupit musíte na druhé. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte směrem ke kruhovému objezdu, před ním zahněte doprava a uvidíte rozdvojující se ulice. Jděte tou levou. Jedná se o Via Oristano. Hotel Lodi je za druhou křižovatkou tvaru T vpravo. Výhodnost není až tak o dopravě jako o vstupech. Je třeba si to propočítat na základě Vašeho itineráře, tzn. vstupy a dopravu bez karty a s kartou. Z toho Vám vyjde výhodnost. Vzdálenosti jsou následující: Colosseo 2,8 km, Pantheon 4,9 km, Fontana di Trevi 4,2 km, Vatikánská muzea 7,1 km, Piazza San Pietro 6,5 km. Z výše uvedeného vyplývá, že dopravě se nevyhnete. Pokud vše dobře naplánujete, možná vyjdete se dvěma jízdenkami BIT v ceně € 1,50 na den.

# 20.02.2019, 11:04.
Řehůřkovi, sledujeme Vaše stránky, které jsou skvělé a ledacos co jsme potřebovali jsme i našli, ale z tohoto už moc moudří nejsme. Čeká nás poprvé cesta do Říma a zakoupili jsme si vstupenku do Kolosea jako jednotlivci a přišlo nám pouze toto potvrzení i přes jejich nevalnou komunikaci a tak jsme se rozhodli napsat Vám. Jde nám o to, zda si toto potvrzení máme vytisknout, vzít s sebou a nechat vyměnit na pokladně za vstupenky, zda musíme čekat ve frontě a nebo nemusíme. Nevíme, proč je tam mapka ukazující, která nám ukazuje jít tam, kam se chodí s průvodcem, zakoupili jsme si ji přeci jako jednotlivci? To co nám poslali přeposíláme v e-mailu. Děkujeme za pomoc na naše otázky. S pozdravem Jan.

To, co jste měl obdržet, záleží na tom, co jste zvolil během rezervačního procesu. Jsou dvě možnosti - Print & Home nebo pickup@ticket office. V prvním případě obdržíte vstupenky, ty si vytisknete. Ve druhém případě obdržíte voucher, který si za vstupenky vyměníte na místě. Standardně je přednastavená druhá možnost. Pokud to chcete změnit, musíte na první volbu překliknout. V případě, že jsou v košíku vstupenky za snížené vstupné, je k dispozici pouze druhá volba. Podle toho, co jste obdržel, jedná se o druhou možnost. Rezervaci vytiskněte a na místě u pokladny vyměňte za vstupenky (platné i do Foro Romano a Palatino). Po objednání probíhá komunikace ve dvou krocích. Nejdříve obdržíte potvrzení o platbě od italské banky, následně až za nějaký čas obdržíte potvrzení rezervace s voucherem (vstupenkami). Reagoval jste na informaci od banky. Nicméně problém vidíme jinde. Přes produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario je možné rezervovat dvě základní varianty vstupenek - individuální a s vlastním původcem (víceméně je to také individuální vstup, ale jde se vchodem pro skupiny, požadovaná je minimálně skupina o 14. lidech). Podle všeho jste vybral špatnou vstupenku - s vlastním průvodcem (biglietto intero - ingresso prenotati per guida propria). Potřeboval jste individuální vstupenku (biglietto intero - ingresso singoli). Proto Vás odkazují na Gate Stern. Je třeba to vykomunikovat. Buďto Vám potvrdí, že s tímto voucherem můžete jít i na pokladnu pro individuální vstupy (pro interentové rezervace) nebo Vám to přebookují. Každopádně doporučujeme si následně tuto komunikaci také vytisknout.

# 20.02.2019, 09:37.
Prosím, když si koupím vstupenky pro dvě osoby do Colossea, Fora Romana a na Palatin, rezervuji zde čas. Ale když si dám například 8:30 Colosseum, jak je to s časy pro další návštěvy? Jak se rezervuje čas pro ty další dva? Děkuji. Radka.

Vstupenka je kombinovaná, tj. pro Colosseo, Foro Romano, Palatino. Platnost je dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete každou z památek navštívit jen jednou. Colosseo musíte navštívit v zarezervovaném čase, který musí spadat do platnosti vstupenky. Ostatní dvě místa můžete navštívit libovolně v době platnosti, rezervace se nedělají.

# 19.02.2019, 20:55.
Zítra odlétáme z Říma. Jelikož je uzavřené letiště v Ciampino z důvodu požáru, máme odlet z Fiumicino. Mohu vás požádat o radu, jak se dostanu z Termini na toto letiště? Musíme být na letišti v 6:20. Děkuji. Pavla.

Z Termini na Letiště Fiumicino se dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Jízdenka stojí € 14,00 a vlak jede v 5:20 (5:52), 5:35 (6:07) a 5:50 (6:22). Dále můžete jet autobusem , který jezdí z Via Giolitti, kousek od nádražní haly. Jízdenka stojí € 5,80 a autobus jede ve 4:40 (5:25) a v 5:30 (6:15). V závorce jsou příjezdy na letiště Fiumicino.

# 18.02.2019, 13:53.
Pane Řehůřku, na konci května letíme s dcerou na 4 dny do Říma a rády bychom toho viděly co nejvíce, ale tak, abychom se fyzicky nezdevastovaly. Chtěla bych vidět Vatikán a důležité památky a dcera má zase touhu podívat se jeden den k moři do Lido di Ostia. Poraďte prosím, co zvládneme a co máme vypustit. A zda se nám vyplatí koupit Roma Pass. Co se týká Vatikánu, ráda bych viděla jeho zahrady - zřejmě s průvodcem, abychom nečekaly frontu. Dá se toto skloubit do jedné vstupenky? A kdy nejpozději ji musím zarezervovat? A jak je to s časovým předstihem rezervací u případných památek nebo galerií, které mi doporučíte? Předem děkuji za informaci. Ilona.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech a také je to hodně individuální záležitost. Výhodnost závisí přímo na tomto itineráři. Pokud např. navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo jako první dvě památky u karty na 72 hodin, musíte ještě projezdit na dopravě nebo ušetřit na dalších vstupech € 10,50, aby se Vám karta vyplatila. V opačném případě je výhodnější kupovat samostatné vstupy a samostatné jízdenky nebo v kombinaci s časovými. Roma Pass se na Vatikán nevztahuje. Vatikánské zahrady je možné navštívit pouze organizovaně. Jsou dvě varianty - pěšky s průvodcem nebo omnibusem s audioprůvodcem. V ceně vstupenky do Vatikánských zahrad je i vstupenka do Vatikánských muzeí, do kterých se jde po prohlídce zahrad a mimo fronty. Rezervaci doporučujeme provést zavčas, v sezóně byste na poslední chvíli už nemusela získat požadovaný termín. V Římě potom doporučujeme dopředu zarezervovat i Colosseo. Nic nezkazíte rezervací i měsíc dopředu. Rezervaci můžete provést přes Musei Vaticani, Coopculture nebo Get Your Guide.

# 18.02.2019, 13:02.
V květnu se opět chystáme do Říma a ráda bych se zeptala na cestování městskou dopravou pro děti. Synovi bylo právě 10 let. Má cestování stále zdarma nebo doporučujeme koupit Roma Pass? Moc děkuji. Hana.

Městská doprava v Římě je zdarma do 9,99 let. se dítěti nevyplatí, protože má vstupy do státních muzeí a památek v Římě, stejně jako v celé Itálii, do 18. let zdarma.

# 18.02.2019, 11:39.
V dubnu se chystáme do Říma a ráda bych věděla, jakou nejsnažší cestu zvolit z / na letiště Fiumicino na vlakové nádraží Termini, případně jaká je cena za jízdenku. A dále: doporučili byste zakoupit vstupy do Sixtinské kaple a Baziliky Sv. Petra přes internet? Jsou dlouhé fronty, máte zkušenosti, prosím? Máte tipy na nějaké stránky, kde se dá koupit i výhodný balíček, rádi bychom viděli i podzemí, pro vstup do Colossea? Moc děkuji za odpověď a pomoc. S pozdravem Nikol.

Z letiště a na letiště Fiumicino doporučujeme cestovat autobusem společnosti . Jízdenka stojí € 5,80, zpáteční jízdenka je se slevou. Sixtinská kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí, tam doporučujeme provést rezervaci. Vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma. Rezervace je možná s průvodcem nebo s audioprůvodcem, případně jako kombinovaný vstup. Rezervace do Vatikánských muzeí najdete na Musei Vaticani, rezervaci do Colosseeo na Coopculture. Další různé varianty vstupů najdete na Get Your Guide.

# 17.02.2019, 10:23.
24.6. se chystáme na cestu do Říma. Přílet máme na letiště Ciampino. Potřebujeme se dostat vlakem na vlakové nádraží do Říma. Dva dospělí a dvě děti ve věku 11 a 14 let. Jaká je nejlepší varianta? Z Říma pokračujeme ten stejný den do Spoleta asi také vlakem. Jde si koupit lístek rovnou do Spoleta? Nebo je lepší autobus? Moc děkuji za odpověď. Jan.

Přímo z letiště vlaky nejezdí. Museli byste nejdříve cestovat autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží v Ciampino. Odtud potom vlakem Trenitalia do Spoleto s přestupem na Termini. Jízdenka až do Spoleto stojí v regionálním vlaku € 9,85. Můžete jet také nejdříve přímo z letiště na Termini. Zaveze Vás tam autobus za € 5,80. Můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. K tomu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. Vlak z Termini do Spoleto stojí € 8,85. Pokud chcete cestovat z letiště přímo do Spoleto, doporučujeme první variantu, pokud chcete mít v Římě na nějaký čas zastávku, volte některou z dalších variant. Děti do 4. let cestují ve vlacích zdarma, od 4. do 15. let s 50% slevou. Spojení vlakem z Říma do Spoleto je nejvhodnější řešení.

# 15.02.2019, 15:01.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na adresu Via Tor de Conti? A pokud tedy zakoupím Roma Pass 48 a půjdu do Kolosea jako první památky, musím udělat rezervaci? Případně jak? Děkuji za odpověď. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a jeďte autobusem č. 75 směr Poerio / Mario. Vystupte na zastávce Cavour / Ricci. Jděte ve směru jízdy autobusu a před věží Torre dei Conti odbočte doprava do uličky Via Tor de' Conti. Ta pokračuje podél vykopávak přibližně 200 m. Ohledně rezervace s Roma Pass viz naše odpověď ze dne 11.02.2019, 00:02.

# 15.02.2019, 13:58.
Děkuji za Váš skvělý web, kde už jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací. Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostat v pátek 8.3.2019 z letiště Ciampino do našeho ubytování u Pyramid Train Station a potom v neděli 10.3.2019 se chceme podívat k moři, tak jaké spojení máme zvolit? A je to vůbec reálné ráno vyrazit k moři a na večer se stihnout vrátit? Mnohokrát děkuji za odpověď. Daniela.

Pokud máte na mysli Hotel Pyramid v blízkosti vlakového nádraží Ostiense, potom můžete jet z letiště Ciampino autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Piramide. Zvládnete to na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ze stanice metra Piramide potom musíte jít po Via Ostriense směrem k podjezdu pod železniční tratí. Za ním potom na druhé křižovatce odbočte doprava na Via dei Magazzine Generali. Hotel je po pravé straně. Ze stanice metra je to 550 m. Po Via Ostiense můžete také popojet autobusem č. 23 dvě zastávky. Je to na stejnou jízdenku. K moři můžete jet z nádraží Porta S. Paolo (je ve stejném komplexu jako stanice metra) vlakem Roma Lido. Je možné použít jízdenku BIT. Bez problému to během jednoho dne stihnete.

# 14.02.2019, 20:21.
Moc děkuji za moc pěkný blog. Už tolikrát jste mi pomohli. Chystáme se do Říma 27.2. Chci se zeptat, zda je pravda, že od 28.2 do 5.3. se koná Roma Carnevale? A také, zda je pravda, že vstupenky do Colossea, Fora Romana se bez fronty dají koupit v kostele San Guesseppe dei Falegnami, kde je Mamertinský žalář? Přeci je to kombinovaná vstupenka. Popřípadě, kolik vstupenka stojí? Moc děkuji předem za odpověď. Julie.

Carnival in Rome 2019 se koná od 28.2.2019 do 5.3.2019. Nicméně už loni se údajně stalo, že zveřejněné termíny byly zrušeny 5 dní před začátkem. O možnosti zakoupení vstupenek přímo v uvedeném kostele nevíme. Vstupenky je možné zakoupit jak na pokladnách u Colosseo, tak u Foro Romano. Ve druhém případě jsou samozřejmě menší fronty. Vstupenky doporučujeme zakoupit online přes Coopculture nebo Get Your Guide. Cena základní vstupenky je € 12,00, rezervační poplatek je € 2,00.

# 14.02.2019, 18:36.
Je mi 67 let a na přelomu května a června strávím týden v Římě, přesněji v Lateránu, pár kroků od San Giovanni - via Veio 20. Přiletím na Fiumincino s Alitalií v půl osmé večer. Autobus Terravision stojí přímo u Termini, u metra? Nebo se dá vystoupit i dříve s lepším spojením na San Giovanni? Případně SIT bus shuttle? Budu mít týdenní jízdenku jen pro Řím (CIS), ale chci jet i mimo město, hlavně do Ostia a Tivoli, možná i k Lago Albano. Nejde ani tak o cenu, spíše o tipy, jak se tam dostat z centra co nejrychleji. Ostia je mi jasná - Cinecitta' a vlak F1. Spojení do Tivoli a Castello Gandolfo jsem nějak neobjevil. Mají důchodci nad 65 let slevu na jízdenku CIS? A vedle sníženého vstupného do památek, je ještě jiná možnost slevy? V neděli 2.6. si chci projít Forum Romanum, jinak po muzeích netoužím, už jsem v mnohých římských byl. Ale prý je na Foru nebo u něj něco nově otevřeného. Je to součást vstupu na Forum? A prosím hlavně: dají se někde stáhnout jízdní řády autobusů, tramvají a městských vlaků? Nebo alespoň podrobnější mapy MHD? Mám totiž problém s delší chůzí, takže MHD hodně využiji. Děkuji mnohokrát. Vladimír.

Autobus má zastávku na Via Giolitti, vedle nádražní haly. K metru je to jen kousek. Jedná se o přímý autobus. Jiný autobus Vám v tomto případě nepomůže. Z Termini popojeďte na San Giovanni metrem A. S jízdenkou CIS se do Lido di Ostia dostanete, do Tivoli a Albano Laziale ne. Řím je ve dvou zónách označených souhrnně A, Tivoli a Albano Laziano je v zóně B. V tomto případě byste tedy potřeboval týdenní jízdenku CISR pro tři zóny v ceně € 34,50. Do Tivoli se nejlépe dostanete z Ponte Mammolo autobusem Cotral nebo z Tiburtina vlakem Trenitalia. Do Castel Gondolfo a Albano Laziale z Termini vlakem Trenitalia. Do Lido di Ostria metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido. Senioři slevu na jízdenky nemají. Snížené vstupné do památek také nemají. 2.6. je první neděle v měsíci, to mají všichni vstup zdarma do státních muzeí a památek, tedy i do Foro Romano. Pospis toho, co obsahují vstupy do Foro Romano najdete na Coopculture. Jízdní řády městské dopravy najdete na ATAC. Najdete tam i mapy.

# 13.02.2019, 16:30.
Velice obdivuji s jakou úplností a trpělivostí odpovídáte na otázky. S přítelem se chystáme do Říma od 27. do 30.5. Přiletíme na letíště Ciampino ve 13:05 a potřebovali bychom se dostat na adresu Via Conte Rosso, 5 Int. 10, Lazio 00185 a dále potom 30.5. nám letadlo odléta rovněž z letiště Ciampino v 17:25 hodin. Velice děkuji za tyto informace a dále se chci zeptat na lístky do Colossea a Vatikánu bez průvodce. Vím, že uvádíte stránky Get Your Guide, ale nějak se neumím zorientovat. Jsme nenároční, jen se chceme vyvarovat frontám. Ještě Vás prosím o jednu informaci, a to zda z našeho ubytování jsme schopni chodit pouze pěšky a nebo je to od centra a památek příliš daleko? Předem Vám velice děkuji za odpovědi. S pozdravem Sabina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Projděte branou S. Giovanni, vydejte se doprava za sousoší a hned první ulicí se vydejte doleva. Jedná se o Via Conte Rosso. Vaše ubytování je po pravé straně. Cesta zpět na letiště je v opačném sledu. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte přes Musei Vaticani a vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino přes Coopculture. Další možností je Get Your Guide. Chodit pěšky z Vašeho ubytování asi není reálné. Např. Basilica di San Giovanni in Laterano je sice jen 350 m, ale Colosseo 1,5 km, Pantheon 3,5 km, Fontana di Trevi 3,2 km, Španělské schody 3,3 km, Vatikánská muzea 5,8 km, Bazilika s. Pietro 5,6 km atd.

# 12.02.2019, 17:04.
Moc obdivuji Vaše odpovědi na dotazy. Pročítala jsem mnoho stránek kolem Říma, ale jsem tak trochu bezradná nad cestováním do místa přechodného bydlení. Dcera nám koupila letenky Praha - Řím na letiště Fuimicino a zpět a také ubytování ve Via dela Scala 15. dne 30.3.2019. Nastudovala jsem si železnici FL1. Vystoupíme na zastávce Roma Trastevere. Dotaz: kde koupím jízdenky? V nějakém kiosku nebo raději přes internet? Jsou časové? Musím dodržet přesný čas nástupu nebo je to jedno? Další dotaz: po výstupu z městské železnice na Roma Trastevere bychom se potřebovali přemístit tramvají co neblíže k místu bydlení. Prosím, poradíte kde nastoupit a číslo tramvaje? Máme koupené mapy, ale tam tyto informace chybí. Děkuji za odpověď. Mějte se hezky. Jsem moc ráda, že se dovídáme mnoho poznatků od Vás. Obdivuji, že si najdete čas na nás, co se hůře orientujeme v dopravě. Drahuše.

Jízdenky koupíte na pokladně v odjezdové hale nebo v automatu. U pokladny je třeba si jen dát pozor, aby Vám prodali jízdenku za € 8,00 do regionálního vlaku FL1 a ne do Leonardo Express za € 14,00. Podmínky regionálních jízdenek jsou uvedeny v odpovědi ze dne 24.01.2018, 17:50. Z nádraží Trastevere jeďte tramvají č. 8. směr Venezia. Vystoupit musíte na zastávce Belli, což je těsně před mostem přes Tiberu. Odtud zahněte doleva po nábřeží podél Tibery. Před dalším mostem je náměstíčko. Zahněte doleva a obejděte ho zleva a vzadu zahněte doprava podél zdi na Via Benedetta. Potom odbočte doleva na Vicolo del Bologna a v místě, kde se rozdvojuje jděte pravou větví. Na konci se zúží a dovede Vás na náměstíčko. Přejděte doleva na jeho konec. V navazující uličce je po pravé straně Vaše ubytování.

# 12.02.2019, 14:12.
Chystáme sa do Ríma s dieťaťom 7 rokov. Pre dospelých chceme kúpiť Roma Pass 72. Moja otázka je, že pre dieťa musíme vopred kúpiť lístok do múzeí, alebo ako rodičia prvé 2 vstupy má zadarmo, kedže rodičia budú mať Roma Pass? Pre neho Roma Pass nekupujeme. Ďakujeme za odpoveď. S pozdravom Anita zo Slovenska.

Pro dítě se nevyplatí z důvodu, že ve státních muzeích a památkách mají po celé Itálii děti z EU do 18. let vstup zdarma. Navíc Vaše dítě má zdarma i římskou městskou dopravu. Tam cestují děti do 10. let v doprovodu platící dospělé osoby zdarma. Dítě půjde přednostně vždy s Vámi. Na místě potom po doložení věku obdrží volnou vstupenku.

# 11.02.2019, 00:02.
V termínu od 1. do 5.3. cestuji do Říma a zvažuji nákup Roma Passu na 72 hodin. Ráda bych jej využila 2.3.2019 na návštěvu Colossea. Dočetla jsem se na internetu, že dne 1.3.2019 se mění pravidla a pro vstup do Colossea s využitím Roma Passu již bude nezbytná rezervace a ne pouze speciální vstup/fronta jako tomu bylo doposud. Nevíte, jak tuto rezervaci provést? Předem děkuji za odpověď. Lenka.

Rezervace do Colosseo je i v případě od 1.3.2019 povinná. Rezervaci lze provést online přes Coopculture nebo telefonicky na telefonu 06 39 967 575. V obou případech za poplatek € 2,00. Rezervaci lze provést také bez poplatku na pokladnách Foro Romano/Palatino, kromě dne návštěvy. Bohužel online rezervace pro vstupenky odpovídající vstupu s Roma Pass není v současné době ještě k dispozici.

# 10.02.2019, 14:06.
Moc prosím o radu, kde v Římě si můžeme zajít do krytého bazénu zaplavat? Velmi bych uvítal i saunu, vířivku. Jak se asi pohybují ceny a prosím o kontakt. Nic luxusního a drahého, tak na pár hodin. Velmi děkuji za odpověď. Štefan.

Komfortní welness najdete v Prince SPA. Ceny se pohybují od € 45,00 za den. Nachází se kousek od Galeria Borghese na okraji parku. Seznam městských bazénů v Římě najdete na lavacanzafaidate.com.

# 10.02.2019, 13:22.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte zda se Roma Pass vztahuje i na muzeum Leonardo da Vinci? Dále na kolik památek je sleva? Našla jsem, že Roma Pass na 72 hodin má první dvě památky zdarma a na třetí slevu. Je ta sleva jen na třetí nebo na všechny další? Děkuji moc za radu. Hana.

Museo Leonardo da Vinci není zapojené v systému . Plné vstupné se platí od 16. let ve výši € 12,00, děti od 6. do 15. let platí snížené vstupné ve výši € 10,00 a děti do 5. let včetně mají vstup zdarma. Roma Pass 72 v sobě obsahuje dopravu a vstup do dvou muzeí nebo památek. Vstup do dalších muzeí a památek (třetí a další) je potom za snížené vstupné.

# 08.02.2019, 19:41.
Pane Řehůřku, v létě se chceme při zpáteční cestě od moře zastavit na 2 dny / 1 noc v Římě. Podotýkám, že cestujeme osobním vozem a v Římě jsme ubytovaní v hotelu Principessa. Chci se zeptat, zda není nějaký problém se tam s vozem dostat. Mám na mysli nějaké zákazy / omezení. Jinak problém, jak to najít nemám. Je to můj chléb. Děkuji za odpověď. Ladislav.

V Římě funguje systém tzv. ZTL zón, tj. oblastí s omezeným provozem. Hotel Principessa se nachází na ulici Via di Sant' Erasmo, která je v zóně Fascia Verde a současně v přísnější zóně Anello Ferroviario. Více informací najdete na romamobilita.it. Nepředpokládáme však, že byste měl automobil, pro který je zákaz vjezdu do těchto oblastí aktuální.

# 07.02.2019, 20:09.
Na internete som našiel rozne informácie o platnosti a cenách tzv. denných, dvojdňových, trojdňových lástkov na MHD. Napr. denný lístok som našiel v cenách € 6,50 alebo € 7,00, trojdňový za € 16,50, ale aj za € 18,00. A o ich platnosti som našiel, že platia len do polnoci príslušného dňa, ale inde som našiel, že platia 24, 48 resp 72 hodin od prvého označenia, teda nie len do polnoci prvého, druhého resp. tretieho dňa. Aj o obyčajnom lístku som našiel, že platí 75 minút a inde zase, že platí 100 minút. Možete prosím napísať aktuálne platné ceny a platnosti uvedených lístkov? Ďakujem. Martin.

Jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Roma, tj. pro dvě zóny ve kterých se nachází město Řím (obecně ohraničené G.R.A.) jsou následující: BIT v ceně € 1,50 platný 100 minut a přestupní (v metru je možné použít jen jednou), Roma 24H v ceně € 7,00 platný 24 hodin, Roma 48H v ceně € 12,50 platný 48 hodin, Roma 72H v ceně € 18,00 platný 72 hodin a CIS v ceně € 24,00 platný do půlnoci sedmého dne. Vámi uvedené informace jsou už dlouho neplatné. Existují ještě jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Lazio, které nesou označení BIRG (celodenní), BTR (třídenní) a CISR (týdenní), které jsou platné do půlnoci prvního, třetího resp. sedmého dne. Jejich cena se odvíjí od počtu zón, ve kterých platí. Pokud je v rozsahu zón i město Řím, počítá se jako dvě zóny (souhrnně označené jako zóna A). Např. třídenní jízdenka na tři zóny obsahující např. Řím (zóna A) a Tivoli (zóna B) stojí € 22,00. Stejně stojí tato jízdenka mezi městy Tivoli (zóna B), Anzio (zóna C) a Latina (zóna D) atd. Pro poznávání Říma Vám stačí jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Roma. Je možné využít také .

# 07.02.2019, 13:39.
Předem moc děkuji za Váš úžasný web a Vaši práci. Chtěla bych požádat o dvě rady. 1. Přiletíme do Říma 6.4.2019 na letiště Fiumicino. Ubytovaní budeme na Via di San Giovanni in Laterano 276, Rione Monti. Cestujeme dva dospělí a dvě děti ve věku 10 a 2 roky. Jakou byste prosím doporučil dopravu? 2. Na Vašem webu jsem četla, že první neděli v měsíci jsou vstupy do muzeí zdarma. Znamená to tedy, že 7.4. můžeme jít do Colossea zdarma? A dá se případně najít někde seznam památek, které jsou ještě první neděli zdarma? Moc Vám děkuji a přeji krásný den. Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Doveze Vás na Via Giolitti. Jízdenka stojí € 5,80, dítě do 12. let platí stejnou cenu a dítě do 4. let cestuje zdarma. Při nákupu obousměrné jízdenky je cena za oba směry € 9,00. Ze zastávky na Via Giolitti přejděte na autobusový terminál před nádražní halou. Jeďte autobusem č. 16 směr Costamagna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Dítě do 10. let cestuje zdarma (10,00 let). Vystupte na zastávce Merulana / San Giovanni. Musíte obejít nemocnici. Jděte ve směru jízdy autobusu, na náměstí se vydejte doprava a držte se stále vpravo i v místě, kde se ulice rozdělí na dvě části. Vaše ubytování je po levé straně. Ano, první neděli v měsíci jsou státní muzea, galerie, archeologické památky a zahrady v Itálii zdarma (ne ve Vatikánu) včetně Colosseo / Foro Romano / Paltino. Případných speciálních časově omezených výstav se toto týkat nemusí. Vstup zdarma se v Římě týká: Colosseo, Foro Romano, Palatino, Galleria Borghese (povinný rezervační poplatek ve výši € 2,00), Galleria Nazionale Arte Moderna, Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia, Museo HC Andersen, Museo M. Praz, Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti decorative e il Costume, Museo Nazionale Romano (Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi, Terme di Diocleziano), Galleria Nazionale d' Arte Antica Palazzo Barberini, Galleria Nazionale d' Arte Antica Palazzo Corsini, Galleria Spada, MAXXI, Museo Nazionale di Palazzo Venezia, Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Museo Nazionale d' Arte Orientale G. Tucci, Museo Nazionale Preistorico Etnografico L. Pigorini, Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari, Museo Nazionale dell' Alto Medioevo, Museo Nazionale degli Strumenti Musicali, Scavi di Ostia Antica, Museo Ostiense, Mausoleo di Cecilia Metella, Terme di Caracalla, Villa dei Quintili, Villa Adriana v Tivoli, Villa d' Este v Tivoli. Bohužel městská muzea (Musei Capitolini, Centrale Montemartini, Mercati di Traiano, Museo dell'Ara Pacis, Museo di Roma in Palazzo Braschi, Museo di Roma in Trastevere, Musei di Villa Torlonia, Museo Civico di Zoologia, Galleria d'Arte Moderna di Roma Capitale) mají volný vstup první neděli v měsíci pouze pro občany města Říma.

# 07.02.2019, 10:33.
Mohl bych se Vás prosím zeptat ohledně otevírací doby ve Vatikánu dne 11.2.2019, kdy tam zrovna probíhá svátek? Budou muzea otevřena nebo mám smůlu? Předem děkuji! Michal.

11.2.2019 jdou Vatikánská muzea zavřena.

# 07.02.2019, 09:45.
Rád by som sa dozvedel, ako je to s lístkami na MHD. Či uř jednorázové, jedno alebo trojdnové a vekom cestujúceho? Mám na mysli deti, 10. a 13. ročné musia mať tiež normálny lístok? Alebo existujúu pre deti nejaké zľavnené lístky? Ďakujem. Martin.

Děti do 10. let cestují zdarma, starší musí mít zakoupenou standardní jízdenku. Věková hranice je 10,00. tzn. jakmile má 10 let a 1 den, necestuje zdarma. Dítě cestující zdarma musí být doprovázeno dospělým.

# 06.02.2019, 16:05.
Ako sa najlepšie dostať z Letiska Fuimicino do Hotela d 'Este? A či sa dá kúpiť Roma Pass na letisku alebo kde to je najlepšie? A keď si človek kúpi Roma Pass, mali by tam byť dva vstupy zadarmo. Koloseum, Palatin a Forum Romanum sa ráta ako jedna pamiatka? Vyhne sa človek aj dlhým radám? Ďakujem. Daniel.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud jděte po kolmé Via Carlo Cattaneo. Na čtvrté křižovatce odbočte doleva na Via Carlo Alberto. Hotel d' Este je po levé straně. Od zastávky je to přibližně 400 metrů. můžete zakoupit v turistických informacích v příletové hale v době od 8:00 do 20:45. Je možné ho zakoupit i online na výše uvedených stránkách. Colosseo / Foro Romano / Palatino mají kombinovanou vstupenku. V Roma Pass se to počítá jako jeden vstup.

# 06.02.2019, 16:03.
Mám na Vás dotaz. 27.2. letíme do Říma. Už vím, že nejlevnější je doprava autobusem č. 520, a jelikož jsme ubytovaní u zastávky Cipro, přestoupím na metro A a jedu. Stále na jeden lístek. Jelikož odlet máme v neděli v 9:20 ráno, chci se zeptat od kolika hodin a jak často jezdí autobus 520 od metra? Metro vím, že od 5:30 ráno. Děkuji za odpověď. Jindra.

Autobus č. 520 jezdí v neděli ze stanoviště Cnecitta' od 5:30 do 23:30. Frekvence je přibližně po 20. minutách. Cesta trvá přibližně půl hodiny. Počítejte samozřejmě s rezervou.

# 06.02.2019, 14:42.
Prosím, zda se dá zakoupit Roma Pass již na letišti. Pokud ne, zda se dá zakoupit na dobírku předem. Děkuji za odpověď. Eva.

je možné zakoupit v turistických informacích v příletové hale na letišti Fiumicino v době od 8:00 do 20:45 a na letišti Ciampino v době od 8:30 do 18:00. Je možné ho zakoupit i online na výše uvedených stránkách, obdržený voucher vyměníte za Roma Pass v turistických informacích. Toto je doporučované. Roma Pass lze zakoupit pouze online, telefonicky, v zapojených památkách a muzeích, v turistických informacích, na vybraných pokladnách ATAC a Trenitalia.

# 04.02.2019, 10:16.
Chtěla jsem si rezervovat vstupenku do Kolosea předem na webu Coopculture. Mám v plánu koupit 2x snížené vstupné. Avšak zarazily mě dvě možnosti při výběru vstupenek. Jedna je pojmenovaná Reduced ticket - entrance booked for your own guide a druhá je Reduced ticket - individuals entrance. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obě jsou za € 9,50 a já nevím, kterou vybrat. Děkuji. Jana.

Musíte vybrat vstupenky pro individuální vstup. Vstupenky pro skupiny s vlastním průvodcem jsou pro minimálně 14 osob a směřují tyto skupiny do speciálního vchodu pro skupiny.

# 03.02.2019, 22:53.
28.2. a 1.3.2019 budeme v Ríme. Sme 3 dospelé osoby a jedna 15. ročná slečna. Ako sa dostaneme najvýhodnejšie na tieto 3 miesta: katedrála sv. Petra, Sixtínska kaplnka a Vatikánska múzea? Chceli by sme si pozrieť aj kopulu katedrály. Kde je najlepšie kúpiť si lístky? Bibiana.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou součástí jednoho komplexu. Mají společnou vstupenku. Doporučujeme online rezervaci, vyhnete se tak frontám. Vstupenky zakoupíte přes Musei Vaticani. Vstup do Baziliky je zdarma. Musíte však projít několika kontrolami a tvoří se tak fronty. Lze koupit i kombinovanou vstupenku, která je však dispozici jen s průvodcem. V tomto případě potom pokračujete ze Sixtinské kaple přímo zvláštním vchodem určeným pro skupiny s průvodcem do Baziliky. Vstupenky lze zakoupit i přes Get Your Guide. Největším frontám v Bazilice se vyhnete také zakoupením vstupu s audioprůvodcem. Do kopule lze zakoupit vstupenky až na místě.

# 03.02.2019, 16:11.
Moc děkuji za odpověď. Měl bych ještě jeden dotaz. Na Civitatis Rome jsem pod odkazem Discount tickets našel informaci: Free entrance the following people can have free entrance to the main museums and public monuments: Youths under 18 and seniors over 65. Je to pravda a jako senior nemusím za vstupy platit? Moc děkuji za odpověď. Libor.

Již dlouho platí, že ve státních muzeích a památkách po celé Itálii mají volný vstup občané EU do 17,99 let, snížené vstupné mají občané EU od 18. do 25,99 let. Kategorie seniorů se tedy netýká. Jiné věkové zvýhodnění není. Každou první neděli v měsíci mají ve státních muzeích a památkách vstup zdarma všichni. Zvýhodněny (zdarma nebo se sníženým vstupným) jsou potom různé kategorie - tělesně postižení návštěvníci, různé kategorie pedagogů nebo novinářů, průvodců nebo překladatelů, zaměstnanců ministerstev atd. To je ale uvedeno u každého muzea nebo památky (nebo skupiny muzeí a památek) individuálně. Individuálně to řeší také městská nebo soukromá muzea a památky. Pokud je něco uvedeno na nějakých stránkách, které jste našel na internetu, žádejte vysvětlení od provozovatele těchto stránek.

# 03.02.2019, 12:12.
Prosím o zodpovězení par otázek, které se týkají mého výletu do Říma. Předem vám moc děkuji. Dne 10.5. přiletím v 10:45 na letiště Ciampino. Mám dotaz, jak nejlépe a cenově nejvýhodněji se dostat do mého ubytování, které je na adrese Domus del Corso, Via Luigi Calamatta 16, Vatikán? Dále mám otázku, jak se co nejlépe dostat při zpáteční cestě z místa bydliště v Římě zpět na letiště Ciampino? Letadlo nám odlétá ve 13:30. Dále mám otázku, jak se z ubytování dostanu do Vatikánu a Colosea? Děkuji za vaši ochotu. Jiřina.

Ve Vašem případě je ideální doprava následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini za € 5,80. Zastavuje na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly tak, že ji budete mít po levé straně. Dojdete k podjezdu, naproti kterému je na ostrůvku zastávka autobusu č. 70. Ten Vás zaveze až k ubytování. Autobus jede směr Clodio, vystoupit musíte na Vittoria Colonna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Ze zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na křižovatce odbočte doprava a jděte do ulice hned za rohem vpravo. Je to Via Luigi Calamatta. Domus del Corso je po levé straně. Z letiště Ciampino můžete jet také jen za jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50, je to ale s dalším přestupem navíc. Jeďte nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a následně autobusem č. 70 na Vittoria Colonna. Jízdenka BIT je přestupní a její platnost je 100 minut. Cesta na letiště je stejná v opačném sledu. Do Vatikánu můžete dojít pěšky nebo ze zmiňované zastávky jet autobusem č. 492 směr Stazione metro Cipro a vystoupit na Crescenzio / Risorgimento v případě cesty na náměstí a do Baziliky nebo na Bastioni di Michelangelo v případě cesty do Vatikánských muzeí. K Colosseo také můžete dojít pěšky a nebo přejít na druhou stranu Tibery a po pravé straně na nábřeží je zastávka autobusu č. 628. Tím jeďte směr Baronio a vystupte na zastávce Circo Massimo a odtud popojeďte na stejnou jízdenku metrem B jednu zastávku na Colosseo.

# 02.02.2019, 22:42.
Vážení Řehůřkovi, obdivuji již delší dobu Vaše stránky a vyčepávající odpovědi. Měl bych též na Vás prosbu. Můžete mi poradit, jak se dostat MHD dne 15.4.2019 z adresy Via Baldo degli Ubaldi 352, Aurelio, Roma na letiště Fiumicino? Letadlo odlétá ve 14:50 hodin. A ještě při příletu dne 8.4.2019 ve 14:00 hodin, jak se dostat na výše uvedenou adresu ubytování? Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně sil ve Vaší trpělivosti. Libor.

Nejjednodušší a nejrychlejší je cestování vlakem Trenitalia. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a tady přestupte na vlak FL3 (pojedete ve stejném směru ze kterého jste přijeli) a vystupte na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Sejděte na Via Angelo Emo a projděte pod silničním mostem (směrem od železničního a obloukového viaduktu, který je za ním). Za ním uvidíte po levé straně bytové domy, v jednom z nich je Vaše ubytování. Cesta zpět je stejná. Do centra můžete z této adresy cestovat metrem A. jeho stanice je ve stejném místě jako ta železniční. Alternativně můžete z letiště a na letiště cestovat autobusem na Termini a odtud metrem A na Valle Aurelia. Vzhledem k ceně € 5,80 za autobus a € 1,50 za metro se to nevyplatí z časových důvodů. Vlaky na Trastevere jezdí po čtvrt hodině a cesta trvá 26 minut, vlaky na Valle Aurelia jezdí z Trasvere také po čtvrt hodině a cesta trvá 9 minut.

# 02.02.2019, 19:10.
2.3.2019 cestujeme do Ríma. Ako cestovať z letiska som na Vašich stránkach už zistila. Potrebovala by som ale poradiť so vstupmi do pamiatok prvú nedeľu v mesiaci. Tam by sme chceli navštíviť Koloseum a Sixtínsku kaplnku. Ako postupovať? To tam len prídeme a navštívime ich zdarma? Alebo ktoré pamiatky by ste takto odporučili navštíviť? Ďakujem za odpoveď. Jana.

První neděli v měsíci je vstup zdarma do italských státních památek a muzeí, týká se to i Colosseo / Foro Romano / Palatino. Netýká se to však Vatikánu. Do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple, je vstup zdarma poslední neděli v měsíci. Každou jinou neděli je zavřeno. Při vstupech zdarma není možné dělat rezervace. Musíte si vystát frontu. Ta však postupuje rychle, protože se nekupují vstupenky.

# 02.02.2019, 14:21.
Je třeba si rezervovat vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple poslední neděli v měsíci, když je vstup zdarma? Děkuji. Jana.

Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma do Vatikánských muzeí, není možné provádět rezervace. Nicméně fronta postupuje rychleji, protože se neprodávají vstupenky.

# 02.02.2019, 09:53.
Chci se zeptat. Na letišti Ciampino budu vyzvedávat Roma Pass a poté pojedu autobusem č. 520 na metro. V autobuse Roma Pass přiložíme na černé kolečko a potom v metru mám postupovat jak? Nebo prostě od autobusu se nám začne počítat 48 hodin a já už potom Roma Pass 48 nemusím nikde označovat? Jarda.

V metru postupujete stejně, turniket má také RFID čtečku, jen to kolečko je v tomto případě žluté. Na rozdíl od autobusu musíte v metru přikládat kartu pokaždé, aby se Vám otevřel turniket.

# 02.02.2019, 07:57.
Pane inženýre, Vaše stránky jsou opravdu skvělé, je fajn, že svoje zkušenosti předáváte ostatním. Moje otázka směruje k návštěvě Říma. Mám zarezervovaný pobyt na adrese Piazza Manfredo Fanti 22. Prosím o radu, jak nejlépe na tuto adresu dorazit z letiště Ciampino. Zatím mám bezplatné zrušení rezervace a tak stále váhám, zda je tato poloha výhodná, co se týká dosahu historických památek, které jsou všeobecně navštěvovány, nebo zda byste doporučil bližší místo. Dále potom, pokud bych již tuto rezervaci neměnila, jakou dopravu k památkám nejlépe využít, aby nám nohy neupadly? Poslední dotaz směřuje k poslední neděli v měsíci, kdy chci využít vstup do Vatikánských muzeí zdarma, zde asi rezervace nelze? A s ohledem na to, že je kratší návštěvní doba, je možné, že se tam nemusím dostat? Děkuji za odpověď. Markéta.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem za € 5,80. Doveze Vás na Termini, konkrétně Via Giolitti. Ze zastávky přejděte po kolmé Via Carlo Cattaneo na náměstí Piazza Manfredo Fanti, které je tvořeno oploceným parkem. Na jeho konci odbočte doleva, kde opět na konci po pravé straně je Vaše ubytování. Trasu je možné absolvovat i s jednou jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je to ale s jedním přestupem a delším pěším přechodem. Z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Vittorio Emanuelle nebo Termini, je to jedno. Pokud Vám nevadí cestovat městskou dopravou, je tato poloha výhodná. Pokud Vám ubytování vyhovuje, volte toto. Dopravu volte z Termini metrem. Poslední neděli v měsíci není možné rezervovat vstup do Vatikánských muzeí. Jděte co nejdříve, i nějakou dobu před otevírací dobou. I když tam bude už fronta, ta postupuje rychleji, protože se nekupují vstupenky.

# 01.02.2019, 17:42.
Děkuji za informace, ale ještě doplňující otázka: musím jízdenku označit i při výstupu z metra, když budu potom pokračovat ještě autobusem? Děkuji. Monika.

V metru je třeba jízdenku validovat vždy před průchodem turniketem, tedy i při výstupu. Jízdenka se označí jen při jejím prvním použití.

# 31.01.2019, 10:57.
V dubnu pojedeme ve 4. lidech do Říma. Chceme navštívit nejznámější památky, zejména Sixtinskou kapli. Mohli byste nám poradit, jak si zarezervovat výhodně vstupenky např. na 3 dny, abychom nemuseli stát ve frontách? Děkuji. Erika.

Třídenní karty integrující vstupy a dopravu jsou pro Řím a pro Řím a Vatikán. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Jejich výhodnost je třeba propočítat na základě Vašeho přesného itineráře. Samostatné vstupenky zakoupíte přes Get Your Guide nebo na italských stránkách provozovatelů. Např. Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple, přes Musei Vaticani, Colosseo / Foro Romano / Palatino přes Coopculture apod.

# 31.01.2019, 10:37.
Děkuji předem za radu. Myslím si, že všichni ocení Vaše zodpovězení dotazů. Od 28.3. do 31.3.2019 chceme navštívit Řím. Prosím o radu, jak se nejlépe dostat do hotelu Gambrinus na Via Piave 35 z letiště Fiumicino. Přílet máme ve 14:00 hodin a odlet v 19:25 hodin. S pozdravem Jiří.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Vía Giolitti. Jděte podél nádražní haly a odbočte doleva na Via Gioberti. Odtud jezdí autobus č. 16 směr XX Settembre. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na XX Settembre / Piave. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Piave. Hotel Gambrinus je po pravé straně. Zpět cestujte stejnou trasou. Na Termini Vám jede autobus č. 360 přímo od hotelu.

# 30.01.2019, 11:43.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Mám ještě jeden dotaz. U některého podzimního příspěvku jste psal, že již není možné koupit do Colosseo vstupenku tzv. Open na vstup po 14. hodině. Jak to tedy nyní funguje, pokud lístky chci zakoupit předem na stránkách Coopculture? Musíme si objednat vstupenky jen na přesné datum a čas? Pochopila jsem správně, že pokud jsme dva dospělí a dva studenti do 18. let, dám do košíku pouze dvě vstupenky za plnou částku? Po zaplacení dostanu voucher, ten na místě směním za lístky někde na pokladně pro internetové předplatné (nebudu stát ve frontě), synové dostanou také vstupenky až na místě po prokázání věku? Budou tedy ten rezervační poplatek platit až u nich na pokladně? Předem děkuji. Pavla.

Ano, je to tak. Vstupenky Open byly v prodeji do 30. září 2018. Vzhledem k tomu, že tyto vstupenky bylo možné zakoupit dopředu a použít až do konce roku, bylo možné naposledy takovou vstupenku použít do 31.12.2018. Navíc takové vstupenky zakoupené do 30.6.2018 bylo možné použít až po 14:00. V současné době je situace taková, že je třeba provést rezervaci na konkrétní datum a čas. U základní vstupenky je možné rezervovat jen vstupenky za plnou a sníženou cenu. Pokud jsou v košíku jen vstupenky za plnou cenu, je možné si je nechat zaslat přímo na e-mail. Pokud jsou v košíku vstupenky i za sníženou cenu, je možné si zaslat jen voucher. Za ten si vstupenky vyměníte na pokladně u Vašeho vstupu. Vstupenky zdarma potom vyzvednete na stejném místě a tam až zaplatíte rezervační poplatek. Rezervovat vstupenky není možné první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Jinak platí původní definice, tj. vstupenka je kombinovaná pro Colosseo / Foro Romano / Palatino a platí dva po sobě následující dny, během kterých můžete každou z památek navštívit jen jednou. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném dni a čase. Doporučujeme se dostavit půl hodiny před tímto časem z důvodu bezpečnostní kontroly.

# 29.01.2019, 12:12.
Máme naplánovanou cestu do Říma. Pročítala jsem na několika stránkách, jak se pohybovat po Římě a jaké lístky koupit pro cestování v MHD. Jedno mi ale není jasné. Když si kupím 100 minutovou jízdenku BIT a chtěla bych na ni cestovat nejprve metrem a poté přestoupit na autobus, kde a kolikrát ji musím označovat? Mohu poprosit o radu, zda BIT na 100 minut platí pro cestu z metra stanice Subaugusta a cestovat budu na tenisový turnaj na zastávku Lgt Cadorna / Ostello Gioventu, 00135 Roma RM, Itálie. Děkuji. Monika.

Jízdenku BIT označujete při prvním použití dopravního prostředku. V metru musí projít automatem před turnikety pokaždé. Pokud je to první použití dopravního prostředku, tak se současně označí. Pokud je autobus druhý dopravní prostředek, už se neoznačuje. Ve Vašem případě tedy označujete jízdenku v metru, následně v autobuse už ne. Jízdenku BIT lze použít pro cestu ze stanice metra Subaugusta až k Olympijskému stadionu pro uvedené dopravní prostředky.

# 28.01.2019, 19:09.
Nemohu nikde najít vstupenky do kopule Svatopeterské Baziliky ve Vatikánu. Můžete prosím poradit? Děkuji. František.

Vstupenky do kopule se kupují až na místě. Otevřeno je od 8:00 do 17:00, v období od dubna do září o hodinu déle. Vstupné s využitím výtahu a následném výstupu po 320. schodech stojí € 10,00, vstupné bez využití výtahu a s výstupem po 551. schodech stojí € 8,00.

# 27.01.2019, 23:08.
Pane Řehůřku, dovoluji si zeptat se na pár drobností týkající se Říma. Již jsme tam byli, některé věci zvládneme. Prosím Vás ale o radu co se týče vstupenek na Koloseum a cesty z Cipra k moři včetně místa. Vstupenky do Kolosea mohu koupit přes Coopculture, to vím. Dočetla jsem se ovšem, že koupím-li vstupenku na Palatin a Forum Romanum, je vstupenka do Kolosea v ceně. Je to pravda? Kde prosím koupit a kolik stojí? Jeden půlden bychom chtěli strávit u moře. Jak se tam prosím dostat co nejrychleji? Budeme bydlet u stanice metra Cipro. A kam se přesně dopravit, případně podívat, aby si tam člověk mohl dát třeba oběd, projít se po pláži a vrátit se zpět? Předem Vám velmi děkuji a přeji krásné dny. Zuzana.

Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná. Je platná po dobu dvou po sobě jdoucích dnů od prvního použití. Colosseo musíte navštívit v době rezervace. Každou z výše uvedených památek můžete během platnosti vstupenky navštívit jen jednou. Základní vstupenka stojí € 12,00. Při online rezervaci se platí poplatek € 2,00. Vstupenky zakoupíte online přes Coopculture nebo na pokladnách u Colosseo nebo Foro Romano. Doporučujeme online rezervaci. Vstupenky lze zakoupit také přes Get Your Guide. Ze stanice Cipro se k moři dostanete nejlépe metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido k moři. Vystoupit můžete na Roma Lido Centro, nebo na některé z následujících stanic.

# 27.01.2019, 20:16.
Prosím o radu. Jde o dopravu z letiště Fiumicino na Smooth Hotel Roma West. Přílet je plánovaný na 31.1. v 19:40. Nejjednodušší a možná i nejrychlejší doprava. Potom bychom chtěli v neděli z hotelu do Ostia Antica a odtud na letiště Fiumicino, tak abychom tam byli kolem 13:30. Děkuji za rady. Nikola.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 směr Termini a vystupte na Circonvallazione Aurelia. Autobus jede ve 20:00, 20:30, 21:35, ... Přejděte zpět ve směru příjezdu autobusu k zastávce městského autobusu a pokračujte autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia. Vystupte na zastávce Aurelia / Da Rosate. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Autobus jezdí do půlnoci. V neděli nejezdí. Ze zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, Smooth Hotel Rome West je po pravé straně. Do Ostia Antica se dostanete v neděli následovně. Ze stejné zastávky na kterou přijedete, ale na opačné straně, jeďte autobusem č. 246 směr Cornelia a vystupte na De La Salle. Odtud pokračujte metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Ostia Antica. Na letiště Fiumicino se dostanete přes Lido di Ostia Centro (zmiňovaným vlakem), odkud jezdí na letiště autobusy Cotral. Autobus jede v 11:30 a na místě je ve 12:00 nebo ve 13:15 a na místě je ve 13:45. Jízdenka stojí € 1,10.

# 27.01.2019, 13:34.
Zdraví Vás sledovatelia zo Slovenska. Potrebovala by som Vašu radu. 14.2. letím do Ríma na letisko Ciampino, len prílet mám až o 23:30. Ako mi bude najlepšie sa dostať na adresu Via Vittoria Colonna 18, Vaticano? Ďakujem krásne za pomoc. S pozdravom Lenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Odjíždí z letiště v 0:15, na Termini - Via Marsala je v 0:45. Z Termini musíte pokračovat nočním autobusem, který odjíždí z autobusového terminálu před nádražní halou. Konkrétně autobusem n7 směr Clodio. Jezdí 4x do hodiny, ve Vašem případě v 1:00, 1:15, 1:30, ... Vystoupit musíte na Vittoria Colonna. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, Vaše ubytování je po 50. metrech vpravo. Na cestu autobusem n7 můžete využít jízdenky z tarifního pásma Metrebus Roma nebo .

# 27.01.2019, 10:26.
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně cesty z letiště a na letiště. V termínu od 5.2. do 9.2 navštěvuji Řím. Přiletím na letiště Ciampino ve 21:35 a potřeboval bych se tou nejlevnější a současně co možná nejrychlejší možnou variantou dostat na ubytování, které je na adrese Via Cipriano Facchinetti, 85 int. 8, Řím, Lazio 00159. Zpátky letím z letiště Fiumicino v 8:10 ráno, takže bych se opět z adresy ubytování potřeboval dostat na toto letiště. Za jakoukoliv radu budu velmi vděčný. Děkuji. Ondřej.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 309 směr S. Maria del Soccorso. Vystoupit musíte na Facchinetti C. / Notari. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete jet také levněji, ale s přestupem navíc. Z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini, odtud metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 309 na Facchinetti C. / Notari. Po celé trase Vám stačí jízdenka BIT, mělo by se to do 100 minut stihnout. Jízdenka platí v metru jen jednou, pokud však na Termini neprojdete turnikety ven a budete pokračovat hned metrem B, můžete použít stávající. Na letišti se doporučuje být 2 hodiny předem. Autobusy i metro sice jezdí od 5:30, cesta ale trvá minimálně 1,5 hodiny. Doporučujeme tedy jinou variantu. Od ubytování přejděte 400 metrů na Via Tiburtina, kde je po pravé straně zastávka nočního autobusu n2 Tiburtina / Bergelini. Autobus jede v sobotu z konečné Rebbibia v 1:35, 1:57, 2:18, 2:39, 3:00, 3:20, 3:39, 3:58, 4:17, 4:36, 4:55. Jeďte směr Laurentina a vystupte na Termini. Cesta trvá přibližně 20 minut. Odtud, z Via Giolitti jezdí výše uvedené autobusy Terravision na letiště Ciampino. Jede ve 4:30, 4:50. Na letišti je za 40 minut. V noci můžete jet také autobusem n23, jehož zastávka je 220 metrů od ubytování, na Via di Casal Bruciato. Musíte jít ve směru příjezdu autobusu, kterým přijedete ve směru tam, na křižovatce se vydat doleva na Via Giuseppe Donati, která Vás dovede na Via di Casal Bruciato. Zastávka je po pravé straně. N23 jede 1x za hodinu. Zaveze Vás na Tiburtina, odtud musíte pokračovat na Termini autobusem n2.

# 26.01.2019, 14:20.
2.2.2019 letíme do Ríma na letisko Ciampino, preto by som sa chcela opýtať, aká je najvýhodnejšia alternatíva cesty z letiska na stanicu Termini, v ktorej blízkosti máme hotel. Taktiež, kde zakúpime potrebné cestovné lístky, prípadne aký typ lístka potrebujeme? Ďakujem za odpoveď a ochotu. Kristína.

Přímé spojení zajišťuje autobus za € 5,80. Jízdenku zakoupíte online na výše uvedených stránkách, na stánku na letišti nebo u řidiče. Doporučujeme první variantu, která Vám garantuje místo i cenu. Alternativně můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina. Jízdenku zakoupíte ve stánku na letišti nebo u řidiče. Z Anagnina potom pokračujte metrem A na Termini. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a zakoupíte ji v automatu nebo na pokladně. Třetí možností je cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Celou trasu zvládnete s jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. Jízdenku BIT zakoupíte na letišti ve dvou automatech, v turistických informacích PIT nebo v Chef Express. U Terravision je v ceně zavazadlo, u autobusu Atral a ATAC jsou limity. Uvedeny jsou v odpovědi ze dne 24.01.2019, 10:29. Pro nadlimitní zavazadla potřebujete další jízdenku.

# 24.01.2019, 10:29.
Máte super stránky. Chtěla bych Vás požádat o radu. V úterý 26.2.2019 přiletíme ve 21:35 hodin na letiště Ciampino a potřebovali bychom se z letiště dostat co nejdříve do hotelu, který je na této adrese: Via della Penna 57, Spagna, Řím, 00186, Jakým autobusem, kde má zastávku, cena jízdenky, koupím ji u řidiče a bude platit i pro metro a pojede po 22:00 hodině ještě metro? Jsme čtyřčlenná rodina a budeme mít navíc jeden velký kufr o váze 20 kg. Předem děkuji. Pavla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina. Jede ve 22:40. zaveze Vás tam za 20 minut. Jízdenku zakoupíte na stánku na letišti nebo u řidiče. Z Anangina pokračujte metrem A na Flaminio. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a koupíte ji v automatu nebo na pokladně. Poslední metro A odjíždí z Anagnina ve 23:30. Druhou možností je cestovat z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta'. Autobus jezdí také do 23:30. Z Cinecitta' pokračujte metrem A na Flaminio. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT. Je přestupní a platí 100 minut. Třetí možností je cestovat autobusem za € 5,80 na Termini. Autobus jede ve 22:30 a na Termini je ve 23:15. Z Termini potom metrem A na Flaminio. Ze stanice metra přejděte na náměstí Piazza del Popolo. Na jeho konci jsou dva kostely. Vydejte se kolem toho vpravo po Via di Ripetta. Ještě vedle kostela z ní odbočuje doprava Via dell' Oca. Na ni navazuje za křižovatkou tvaru T Via della Penna. Vaše ubytování je po levé straně. Atral i ATAC mají pro zavazadla následující limity: zdarma se přepravuje zavazadlo do rozměrů 50x30x25 cm. Za větší zavazadlo musíte zaplatit standardní jízdenku. Zavazadlo nesmí být větší než 80x45x25 cm a těžší než 20 kg. V ceně Terravision je přeprava zavazadla.

# 24.01.2019, 09:19.
Ráda bych se zeptala, zda nemáte zkušenost s plánem cesty a co důležitého vidět za dva dny v Římě. V sobotu 16. února přiletíme na Ciampino v 9:00 hodin a odlétáme v pondělí 18. února ráno. Počítám s tím, že z letiště se vypravíme na Termini station a odtud rovnou po památkách. Nemáte nějaký itinerář s poznámkami, co kdy navštívit a jak nejlépe za sebou? Co se týče návštěvy uvnitř, ráda bych navštívila jen Koloseum a baziliku sv. Petra a Sixtinskou kapli. Věk do 25. let, takže počítám se sníženým vstupným, ale i tak by mě zajímalo, jak a kdy nakoupit vstupy, zda přes internet nebo až na místě. Roma Pass se asi nevyplatí, že? Mezi památkami se dá projít pohodlně po svých? Děkuji za rady. Jana.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Požadované informace můžete načerpat v našich otázkách a odpovědích. Do 25,99 let máte v italských státních muzeích a památkách vstup za snížené vstupné. Týká se to i Colosseo. Ve Vatikánských muzeích zaplatíte plnou cenu. Snížené vstupné tam mají děti do 17,99 let. Vstup do Baziliky je zdarma, Sixtinská kaple je součástí návštěvy Vatikánských muzeí. Rezervaci doporučujeme provést online pro Vatikánská muzea a Colosseo. Vyhnete se tak frontám. Památky v historickém centru je možné projít pěšky. Počítejte s tím, že vzdálenost mezi Vatikánem a Colosseo je přibližně 4 km.

# 23.01.2019, 18:59.
Děkuji za předchozí odpověď a mám ještě jeden dotaz. Letíme na letiště Ciampino, tam si vyzvedneme Roma Pass 48 a teď mi jde o to, čím tedy a jakým autobusem na Roma Pass mohu jet zdarma do centra, nejlépe na Termini nebo popřípadě na jakou stanici metra? A ještě podotázka. Kartička Roma Pass se v autobuse označuje? Nebo ji mám dát řidiči? Děkuji. Jarda.

můžete použít na cestu z letiště Ciampino autobusy č. 520 na Cinecitta' (metro A) nebo č. 720 na Laurentina (metro B). Pro Vás bude lepší jet autobusem č. 520 a následně metrem A na Termini. Roma Pass funguje na technologii RFID. Kartu aktivujete při první návštěvě muzea / památky nebo při první cestě dopravním prostředkem. Kartu přiložíte ke žluté čtečce (na černý kruh). Jakmile se rozsvítí zelená kontrolka, kartu sejmete.

# 23.01.2019, 15:36.
Ráda by som sa informovala ohľadom transferu z letiska Ciampino. Prílet máme 26.1. o 16:00. Našla som, že nám ide autobus Terravision. Je nutné si kupíť lístok vopred, alebo sa dá aj priamo u šoféra? Na stanicu Termini a z tejto stanice vlakom na Roma S. Pietro stanicu. Ubytovanie máme na adrese Via la Stazione di San Pietro 22. Otázka znie, či si myslíte, že tento spôsob prepravy je dobrý, alebo by ste mi poradil niečo iné? Rovnako by to bolo aj cestou späť dňa 29.1. Máme odlet 17:50. V akom časovom predstihu približně odchádzať na letisko? Mám v pláne kúpiť si Roma Pass 72. Vzťahuje sa tento lístok aj na prepravu autobusom Terravision a vlaky Trenitalia? Ďakujem vopred veľmi pekne za vašu odpoveď a prajem pekný deň. Petronela.

Jízdenku na autobus za € 5,80 z letiště Ciampino na Termini (Via Giolitti) můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách, na stánku na letišti nebo u řidiče. Doporučujeme samozřejmě online nákup, který Vám zajistí rezervaci místa a garanci uvedené ceny. V případě, že bude mít let zpoždění, můžete jet dalším volným spojem. Z Termini potom můžete jet vlakem (€ 1,00) nebo autobusem č. 64 (€ 1,50) na konečnou, která je na Pizza Stazione di San Pietro. Další variantou je cestovat z letiště autobusem Atral za € 1,20 na nádraží Ciampino a odtud vlakem FL4 na Termini a odtud vlakem FL3 nebo FL5 na San Pietro. Jízdenka na vlak stojí na celou trasu € 1,50. Třetí možností je cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud autobusem č. 64 na Piazza Stazione di San Pietro. Na celou trasu využijete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Zpět na letiště můžete jet výše popsanými způsoby v obráceném pořadí dopravních prostředků. nelze použít na autobus Terravision, autobus Atral ani na vlaky Trenitalia FL. Z letiště Ciampino ho lze použít na zmiňovaný autobus č. 520 nebo autobus č 720, který jede na Laurentina. Celou trasu s Roma Pass zvládnete tedy ve třetí variantě. Časový předstih při cestě na letiště závisí na uvedené dopravě. Autobus Terravision jede 40 minut, autobus č. 64 jede 40 minut, autobus č. 520 jede 30 minut, autobus Atral jede 5 minut, metro A 20 minut, vlak FL4 15 minut a vlak FL3/FL5 20 minut. Vše samozřejmě na trasách mezi uvedenými zastávkami. K tomu je třeba připočítat přestupu a rezervu na čekání. Na letišti byste měla být 2 hodiny před odletem.

# 23.01.2019, 09:50.
Chystáme sa do Vatikánu 24.3. a 25.3. To je nedeľa a pondelok. Sú Vatikanské múzeá, Sixtínska kaplnka a Bazilika sv. Petra tieto dni otvorené? Ďakujem za odpoveď. Martina.

Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, jsou v neděli standardně zavřena. Výjimkou je poslední neděle v měsíci, kdy jsou muzea otevřena a vstup je zdarma. To ale není Váš případ. 24.3.2019 jsou Vatikánská muzea uzavřena včetně Sixtinské kaple. 25.3.2019 jsou otevřena. Bazilika sv. Petra je otevřena každý den.

# 23.01.2019, 01:28.
Za dva týdny se chystám do Říma a chtěla bych se zeptat, zda tam nejsou nějaké výhodné studentské slevy? Nela.

Kromě slev, které jsou uvedeny na isic.org, platí v Římě stejná pravidla jako v celé Itálii pro věkové kategorie. Občané EU mají ve státních muzeích a památkách vstup zdarma do 17,99 let a vstup za snížené vstupné ve věku od 18. do 25,99 let.

# 22.01.2019, 19:09.
Mám dotaz. Chystám se do Říma na dva dny. Objednal jsem si kartu Roma Pass 48 a chci se zeptat. Je na ní jeden vstup do muzea nebo archeo. Vybral jsem Colosseum a teď mi jde o to, zda mám vstup do Colossea zdarma nebo prostě musím někde u pokladny zaplatit vstup a nemusím čekat nějakou frontu. Prostě tomu nerozumím. Přijdu k pokladně, ukážu Roma Pass a oni mi dají volnou vstupenku? Děkuji za radu. Jaroslav.

Pokud navštívíte s Colosseo jako první památku, nemusíte už nic dalšího platit. Tento vstup je v ceně Roma Pass. Musíte jít vchodem označeným Gruppi e prenotati con guida. Tedy vchodem pro skupiny. Vstupenky vyzvedáváte v případě, že jde s Vámi někdo další, kdo má nárok na volný vstup nebo na vstup za sníženou cenu. Jedná se o kombinovaný vstup, máte tedy stejný přístup i do Foro Romano a Palatino. Roma Pass neumožňuje přístup do Museo Palatino a do arény. Druhý a třetí vstup s Roma Pass 48 máte potom za snížené vstupné.

# 22.01.2019, 08:02.
Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Vaše stránky se mi moc líbí neb jsou kombinací cestování a jídla a to mám moc ráda. Chtěla bych se ještě zeptat, zda při cestování po Římě a okolí lze využít nějaké skupinové nebo rodinné slevy, případně dětské. Dcera bude mít v létě 12 let a druhé dítě je student s ISIC kartou. Co bychom určitě neměli v Římě vynechat, kde se případně dobře a cenově výhodně lze najíst? Zda náhodou nevíte, kde lze poblíž našeho ubytování Villa Malu nakoupit potraviny? Děkuji a přeji příjemný den. Gábina.

Po celém Římě, stejně jako po celé Itálii platí, že ve státních muzeích a památkách mají občané EU ve věku do 17,99 let vstup zdarma a ve věku od 18. do 25,99 let vstup za snížené vstupné. Skupinové vstupné se většinou pro skupiny ve Vašem počtu neposkytuje. Co v Římě nevynechat záleží hodně na tom, jak tam budete a jak často budete do Říma cestovat. Bydlíte odtud docela daleko. Co by návštěvník neměl vynechat: Colosseo, Foro Romano, Piazza Navona, Španělské schody, Fontana di Trevi, Pantheon, Katakomby a ve Vatikánu náměstí, baziliku a Sixtinskou kapli (ta je součástí prohlídky Vatikánských muzeí). K tomu můžete samozřejmě přidávat další a další podle času a zájmů. Tipy na stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Obchody s potravinami jsou na Via Nettunense, tj. od vašeho ubytování směrem za vlakovou zastávkou. Mnoho obchodů je samozřejmě i v centru Anzio.

# 19.01.2019, 19:56.
Plánujeme návštěvu Říma / Vatikánu v termínu od 24. do 30.6.2019. Je tento termín vhodný vzhledem k svátku Petra a Pavla dne 29.6.2019? Máme obavy, že díky tomu bude v této lokalitě mnoho turistů i domácích. Jaký je váš názor? Máme raději zvolit jiný termín? Děkuji za odpověď. Martin.

Ano, turistů bude ve Vatikánu výrazně více než v okolních termínech. Dotkne se to Baziliky, náměstí i Vatikánských muzeí. Návazně i celého Říma. V pátek 28.6.2019 je sice ve Vatikánských muzeích rozšířená otevírací doba, kde kromě standardní otevírací doby od 9:00 do 18:00 (vstup se zavírá v 16:00) bude otevřeno i večer od 19:00 do 23:00 (vstup se zavírá ve 21:30), ale následující den, tj. v sobotu 29.6.2019, bude mimořádně zavřeno a v neděli naopak otevřeno a vstup zdarma, protože se jedná o poslední neděli v měsíci. Doporučujeme směrovat návštěvu Vatikánu ze začátku Vašeho pobytu. Svátek se dotkne i Baziliky a náměstí. V sobotu v 9:30 bude probíhat v Bazilice mše a na náměstí od 12:00 Angelus.

# 19.01.2019, 11:41.
Chystáme se na pár dní do Říma. V sobotu 26.1. okolo 9:00 hodin přiletí naše 4. členná rodina na letiště Ciampino. Ubytování máme v soukromí na adrese Via dei Chiavari 61. Můžeme poprosit o informaci, jak se na tuto adresu nejlépe dostat? A současně jak nejlépe se dostat z ubytovaní na letiště v úterý 29.1., když máme odlet v 8:50? A jak se nejlépe dostat do Vatikánu? Jsou a kde seniorské slevy na památky a dopravu? František.

Z Letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Od zastávky jděte kousek po Via Giolitti tak, že nádraží budete mít po levé straně. Naproti podjezdu pod nádražím je ostrůvek se zastávkou autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Rinascimento. Je to 10. zastávka, ale může se stát, že ne na každé zastávce zastaví. Funguje zde systém na znamení. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směr příjezdu autobusu na náměstí a pokračujte vpravo za kostelem po Largo dei Chiavari, na kterou navazuje Via dei Chiavari. Vaše ubytování je za dalším náměstíčkem (přejděte ho rovně) po pravé straně. Můžete také přejít na Termini a z autobusového terminálu jet zmiňovaným autobusem č. 70 nebo autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. V tomto případě (č. 64) musíte vystoupit na Corso Vittorio Emanuele II. Potřebujete opět jízdenku BIT. Jděte ve směru příjezdu autobusu a hned před kostelem odbočte doprava na Largo dei Chiavari. Levnější variantou, ale s dalším přestupem je cestovat z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Dále autobusy dle předchozí varianty. V tomto případě Vám stačí na celou trasu jedna jízdenka BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Pokud máte odlet v 8:50, měli byste být na letišti před sedmou hodinou. Zastávka autobusu pro cestu zpět je na Corso Vittorio Emanuelle II. za zmiňovaným kostelem. Musíte tedy jít v opačném pořadí a na Corso Vittorio Emanuelle II odbočit doprava, přejít kolem kostela a před dalším náměstím je po pravé straně zastávka. Jeďte autobusem č. 64 směr Termini a vystupte na Termini. Autobus jezdí z konečné od 5:30 do půlnoci. Jezdí jich hodně, i 12x do hodiny. Počítejte, že na Termini budete za 30 minut. Počítejte samozřejmě s nějakou rezervou. Odtud můžete jet zmiňovaným přímým autobusem Terravision nebo zmiňovanou kombinací metra a autobusu. V tomto případě doporučujeme Terravision s rezervací. Pokud vyjedete prvním autobusem č. 64 (5:30 z konečné), budete na Termini někdy kolem 6:10. Autobus Terravision jede v 6:30 a na letišti budete v 7:10. Pokud chcete mít jistotu nebo jet ještě dřívějším autobusem, je to možné. Ze stejné zastávky jako jede autobus č. 64 jezdí noční linka n7 na Termini. Jezdí v době od půlnoci do 5:00, 4x za hodinu. První autobus Terravision jede na letiště Cimpino ve 4:30, následující ve 4:50 a zmiňovaný v 6:30. Do Vatikánu se dostanete následovně: jeďte zmiňovaným autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystupte na zastávce Cavalleggeri / San Pietro. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva. Ulice Vás dovede ke Svatopetrskému náměstí. Mezi těmito zastávkami jezdí i autobusy č. 46 a 916. Slevy pro seniory - turisty se do muzeí, památek a na dopravu neposkytují.

# 18.01.2019, 14:24.
Prosím, jak se co nejlépe dostaname z letiště Fiumicino v Římě do apartmánu na Via della Stazione 19, 00042 Anzio - Villa Malu. A poté jaká je nejlepší cesta odtut do centra Říma? Vyplatí se nějaký Roma Pass? Jedeme dvě rodiny se dvěma dětma. Děkuji. Gabriela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 3,60 směr Nettuno a vystupte na zastávce Villa Claudia. Z vlakové zastávky přejděte na Via di Villa Claudia a vydejte se doprava. Na první křižovatce odbočte doprava na Via Piave a na další křižovatce doleva na Via del Mare. Ta Vás dovede k Villa Malu, která je po pravé straně. Od vlakové zastávky je to 1,2 km. Do centra Říma se nejlépe dostanete stejným vlakem. Anzio je mimo dosah městské římské dopravy, tam neplatí. Nicméně Roma Pass přímo souvisí spíše se vstupy. Je třeba si sestavit podrobný itinerář a až na základě tohoto si spočítat výhodnost Roma Pass. Pro děti se určitě nevyplatí.

# 17.01.2019, 12:51.
Chtěla bych se zeptat, zda se vyplatí Roma Pass nebo ne. Jedu v únoru do Říma já (22 let) a přítel (25 let). V sobotu ráno máme přílet a v neděli ráno odlet. Pochopila jsem, že na vstup do Colosseo / Roman Forum / Palatine + arena se dá uplatnit sleva pro občany států EU mezi 18. a 25. lety. Vstup by tedy vyšel na € 10,50 pro jednoho? Jinak nevím, z které stránky lístky případně objednat, je nějaká oficiální? Nerada bych krmila překupníky. A jak je to se vstupem do Sixtinské kaple / Basiliky sv. Petra? Nepovedl se mi dohledat vstup. Jak to tam funguje a jak je třeba otevřeno? Je třeba vše rezervovat předem? Máme v plánu projít, klidně pěšky pokud je to třeba přechod mezi památkami do půl hodiny, nejznámější památky. Plus tedy jeden den výlet do Vatikánu. Vyplatí se tedy Roma Pass nebo je lepší kupovat jednotlivé jízdenky za € 1,50? A ty jízdenky, jsou dostupné jako u nás v automatech? Děkuji moc za objasnění a rady. Jana.

To, zda se Vám vyplatí nebo ne závisí na Vašem přesném itineráři, tj. kam přesně a v jakém pořadí půjdete a jak budete cestovat. Roma Pass 72 stojí € 38,50. První dva vstupy jsou v ceně, další za snížené vstupné. Vzhledem k tomu, že ve Vašem věku máte automaticky snížené vstupné do všech státních muzeí a památek, je třeba výhodnost kalkulovat ve vztahu k těm prvním dvěma vstupům a dopravě. Pokud navštívíte jako první dvě ta nejdražší muzea, tj. Galeria Borghese se sníženým vstupným € 11,50 + € 2,00 rezervační poplatek a např. Coloseo / Foro Romano / Palatino se sníženým vstupným € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek, musíte v dopravě projet ekvivalent € 15,50. Pokud byste měla v plánu kupovat třídenní jízdenku Roma 72H v ceně € 18,00, tak by se to v tomto případě vyplatilo. Nicméně podle toho, co píšete, třídenní jízdenka se Vám nevyplatí a jízdenkami BIT v ceně € 1,50 ani tento ekvivalent neprojedete. Roma Pass se Vám tedy nevyplatí. Podobné je to s Roma Pass 48, kde je v ceně první vstup. Oficiální prodejní online portál pro Colosseo je Coopculture. Vstup do Sixtinské kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Musíte mít tedy vstupenku do Vatikánských muzeí. Vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma. Do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervaci, lze to udělat přes Musei Vaticani. Do Baziliky je možná rezervace pouze s průvodcem nebo s audioprůvodcem. Bazilika je v tomto období otevřena denně od 7:00 do 18:30 (může být někdy zavřeno nebo omezený vstup z důvodu církevních událostí), Vatikánská muzea standardně od 9:00 do 18:00, poslední vstup je v 16:00. Zavřeno je v neděli, kromě poslední neděle v měsíci. To je otevřeno jen do 14:00 (poslední vstup do 12:30) a vstupné je zdarma. Zavřeno je v následujících dvou měsících ještě 11.2.2019 a 19.3.2019. Roma Pass se netýká Vatikánu a rovněž snížené vstupné tam má jinou věkovou hranici - do 18. let. Jízdenky zakoupíte v automatech, na pokladnách ATAC a u prodejců (stánky, trafiky, bary, ...). Pokud však letíte jen na 24 hodin, moc toho během této doby nestihnete.

# 16.01.2019, 23:36.
Vážený pane Řehůřku, velice obdivuji Váš web. Inspirovali jsme se zde již před dvěma lety pro Neapol, loni Benátky a Sicílii a letos nás čeká od 7. do 11.2. Věčné město. Přesně z důvodu vyhnutí se davům jsme zvolili tento termín, ale jak nyní zjišťuji, jenom termínem zdaleka není vyhráno. Cestujeme s dětmi ve věku 9 a 13 let a tentokrát Vás musím obtěžovat dotazy. Pokud je nějaký z nich již odpovězen, prosím odkažte mě. Přiletíme ve čtvrtek ráno na Ciampino s Ryanair a naším cílem bude ubytování v ulici blízko nádraží San Pietro. Zde se nám velice hodí Vaše rada autobusem na metro, metrem na Termini station a vlakem na San Pietro. Pokud jsem to správně pochopil, na celou cestu nám stačí 3x za € 1,50 jizdenka. Zde mě napadá první otázka - kudy v metru s turnikety prochází neplatící děti? Čtvrtek odpoledne využijeme k prohlídce Centro Storico - Pantheon, Fontana di Trevi atd. Je v této části města něco podobného, jako je v Neapoli Španělská čtvrť s rybárnami, frito misto, pizzeriemi, kde místní čekají i hodinu a cukrárnami? Výlet už totiž tradičně zahrnuje oslavu dětských narozenin. V pátek je v plánu Vatikán. Vatican Museums a Sistine Chappel - je tohle nejlevnější vstupenka do muzeí a kaple? Musei Vaticani - Full price ticket: € 17,00, Reduced ticket: € 8,00. Every ticket reserved online has a reservation fee of € 4,00. Nechceme žádné průvodce ani pochybné přidané hodnoty. Jedině mít možnost jít přímo dovnitř, i když zde opět vyvstává otázka, jaké se dají očekávat fronty na vstupenky v pátek ráno na začátku února? S dětmi je vždy obtíž někam dorazit na čas. Potom St. Peters Cathedral. Pokud to dobře chápu, základní vstup je zdarma. Opět nechceme nic extra, pouze nečekat v nekonečné frontě. Co pořídit? Musei Vaticani nabízí kombinaci muzeí a St. Peters, ale pouze v Guided variantě. Zde se mi nedaří najít rozumnou variantu čisté Skip the line pro náš případ. A opět platí otázka ohledně nutnosti resp. jaká délka fronty se dá očekávat? Prosím poraďte konkrétní variantu vstupenky. Potom snad zbude ještě nějaký čas na dobrou svačinku, případně Andělský hrad. Máte nějaký tip na dobré jídlo v okolí? V sobotu je v plánu Colosseo, Palatine a Forum Romanum, Bocca de la Verita, nutnost je i Lateránská bazilika a opět něco dobrého k snědku. Nejvýhodnější vstupenky na Colosseo jsem našel Coopculture - € 14,00 za dospělé, děti zdarma. Jak mám zaplatit časový rezervační poplatek k vstupenkám, které nemusím kupovat? Do 18. let je vstup zdarma. Je tam zmínka o jisté S.U.P.E.R vstupence, ale nefunguje možnost jejího online zakoupení. Máte s tím nějké zušenosti? V neděli odpočinek s dobrým jídlem a procházka po městě a kostelech. Rádi bychom navštívili Catacombe Domitilla, ale přijde nám to hodně z ruky a velké zdržení - je to podle Googlu odevšud na dva autobusy. Můžete doporučit nějaké podobné v okolí centra, prosím? Roma Pass se nám podle mých výpočtů nevyplatí, s dětmi se do galerií a muzeí moc nepohrneme a centrum - naše cíle - vypadá projitelné pěšky. Poslední otázka se týká co nejrychlejší a hlavně spolehlivé cesty v pondělí ráno na letiště Ciampino. Odlet už v 9:20. Předem moc děkuji za Vaše odpovědi a případné potvrzení proveditelnosti plánu nebo doměnek. Přeji krásný den a spoustu trpělivosti. S pozdravem Pavel.

Jízdenka BIT v ceně € 1,50 má platnost 100 minut a je přestupní. Použití je omezeno v metru a ve vlacích. Tam ji lze použít jen pro jednu jízdu. Předpokládáme, že se to tak posuzuje i v případě kombinace metro / vlak. V metru můžete tuto jízdenku použít i na více linek, pokud neprojdete ven turnikety. Ve Vašem případě je tedy schůdnější varianta autobusu č. 520 na Cinecitta', metrem A na Termini a odtud autobusem č. 64 na Stazione San Pietro. V metru musí projít turniketem dítě s Vámi. Historické centrum Říma se Španělskou čtvrtí v Neapoli podle našeho názoru srovnávat nelze, nicméně pokud Vám jde o restaurace, pizzerie, kavárny, cukrárny apod. tak je jich tam spousta. Oficiální prodejní portál pro Vatikánská muzea najdete na Musei Vaticani. Plné vstupné stojí € 17,00, snížené vstupné stojí € 8,00 a rezervační poplatek € 4,00. Rezervaci samozřejmě doporučujeme. Přednostní vstup do Baziliky zakoupíte pouze s průvodcem nebo audioprůvodcem. Tipy na stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Oficiální prodejní portál pro Colosseo je Coopculture. U vstupenek zdarma se ve většině případů rezervace online nerealizuje. Děti půjdou s Vámi a vstupenku zdarma vyzvednete u pokladny (u vstupu kam půjdete s rezervací). Tam také zaplatíte rezervační poplatek. Vstupenku S.U.P.E.R. je možné na výše uvedených stránkách online objednat. Informace o dopravě ke katakombám najdete v odpovědi ze dne 18.08.2011, 14:02. Spolehlivá doprava na letiště Ciampino je následující: vlakem na Termini a odtud autobusem . Ještě jedna poznámka k pochybně přidaným hodnotám. Pravděpodobně narážíte na námi často odkazovaný rezervační systém Get Your Guide. Dříve, než jsme tento systém začali doporučovat, jsme si ho důkladně prověřili, koneckonců stejně jako mnoho dalších odkazů. Ceny jsou tam někdy stejné (např. u karet Roma Pass, Omnia Card), někdy vyšší. Pojem přidaná hodnota ve spojení s tímto systémem v našich odpovědích používáme často, protože jsme o tom přesvědčeni. Pro někoho je skutečně velké plus, když má možnost jednoduché správy rezervace, jejího případného zrušení i den před začátkem, asistenci při vstupu, mapu ke vstupence, atd. Často se i stalo, že např. Vatikánská muzea měla na určitý termín vyprodáno a Get Your Guide mělo stále vstupenky k dispozici. K dispozici má také některé kombinace, které jinde v prodeji nejsou. Je zde samozřejmě možnost volby. Komu stačí jen vstupenka, vše si vykomunikuje sám, nevadí mu riziko nemožnosti nebo horší proveditelnosti storna apod. může volit jiné řešení. To v naších odpovědích většinou také uvádíme. Get Your Guide je z našeho pohledu podobný standard a komfort v oblasti prodeje vstupenek a výletů jako Booking v oblasti ubytování nebo Rentalcars v oblasti pronájmu automobilu. U všech tří máme kladné ohlasy ze strany našich čtenářů.

# 15.01.2019, 17:55.
Roma Pass 72 platí na první dva vstupy zdarma. Ale nikde jsem se nedočetl pořádně, zda vstup do Colosseo, které se uvádí vždy jako příklad, platí jenom na Colosseo nebo jako trojvstup, který se uvádí ve všech tabulkách ohledně Roma Pass - trojvstup: Kombinovaná vstupenka Koloseum / Palatin / Forum Romanum. Děkuji krásně. Jozef.

Pokud využijete pro vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino v rámci prvních dvou vstupů (Roma Pass 72) nebo prvního vstupu (Roma Pass 48), počítá se to jako jeden vstup. Jedná se o kombinovanou vstupenku. V případě Roma Pass 72 máte tedy v ceně ještě další vstup. Do konce února nemusíte mít do Colosseo rezervaci. Jako držitel Roma Pass můžete vstoupit jako s Open vstupenkou (ta se už v současné době neprodává) branou vyhrazenou pro skupiny s průvodcem. Od 1. března 2019 už je povinná rezervace, tak jako např. v Galeria Borghese.

# 15.01.2019, 08:04.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda je nutné kupovat vstupenku do Colossea online nebo v tomto období to není až tak nutné a bez delší fronty lístky koupíme a Colosseum navštívíme. Máme ho v plánu navštívit nyní 20.1.2019. Lístky do Vatikánu jsem kupovala raději online. Dále jsem se chtěla zeptat, zda jsou v Římě v neděli běžně otevřené supermarkety. Moc děkuji za váš čas. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 13.01.2019, 21:35. Supermarkety velkých obchodních řetězců jsou otevřeny denně. Např. Coop má otevřeno běžně od 8:30, 9:00 do 13:30, 20:00, 21:00. je to různé. Dopoledne ale většinou všechny.

# 14.01.2019, 11:11.
Objevil jsem Vaše stránky a jsou na nich perfektní rady. Já bych potřeboval také jednu. Máme ubytování v oblasti Trastevere a poslední den máme odlet až večer. Je na nádraží Trastevere možnost úschovy zavazadel? Děkuji. Jan.

O úschovně zavazadel na této stanici nevíme. Nejbližší je na Termini. Ve čtvrti Trastevere je úschovna zavazadel na Via Natale del Grande 34 v blízkosti zastávky tramvaje Mastai. Otevřeno je každý den od 6:00 do půlnoci. Střední zavazadlo stojí za prvních 5 hodin € 6,00, velké zavazadlo € 9,00. Za každou další hodinu potom € 1,00.

13.01.2019, 21:35.
Nejdříve Vám moc děkuji za informace ohledně cesty z letiště. Mám ještě jeden dotaz, zda v lednu pořizovat vstupenky na památky online nebo to nechat a koupit až na místě. Mám na mysli vstupné do Vatikánských muzeí a Colosseum. Děkuji. Renata.

Je to mimo sezónní termín, turistů bude podstatně méně. Nicméně Colosseo a Vatikánská muzea jsou top atrakce. Počítejte s tím, že i koncem ledna tam bude dost lidí. Pokud máte přesně časově sestavený itinerář, doporučujeme rezervaci. Pokud je pro Vás větším přínosem volný program, není to potřeba. Např. v Colosseo je v současné době rezervační systém zaplněn na následující den přibližně z 50%. Do konce ledna se bude toto číslo mírně zvyšovat. Neznamená to, že se do Colosseo nedostanete, ale může se stát, že na konkrétní čas už bude vyprodáno, což v současné době u některých časů už je.

# 13.01.2019, 21:25.
Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně Říma. Letíme teď 18.1. Do Říma dorazíme kolem páté, tak to už toho moc nestihneme a odlétáme v neděli v pět, takže to bude taková rychlovka. Přemýšlím, jak vyřešit návštěvu Colossea, bydlíme totiž u Piazza Navona a když jsem to spočítala, tak Roma Pass se nám nevyplatí. Jedinou jeho výhodou by však bylo, že není třeba si rezervovat vstup do Colosseo na konkrétní čas. Nevím, jak bychom se nejrychleji dostali z Piazza Navona dopravou až k Colosseo. Kdybyste mi dokázal poradit, tak bych zvládla koupit vstupenku na konkrétní čas a začítv sobotu v Colosseo, Foro Romano a tak dále už se zvládne potom hravě. Případně pokud náhodou víte, kde u Piazza Navona stojí autobus z letiště Fiumicino. Děkuji za ochotu. S pozravem Zuzana.

Z Piazza Navona se dostanete k Colosseo autobusem č. 87 ze zastávky Rinascimento, která se nachází na souběžné ulici Corso del Rinascimento. Přejděte na konec náměstí za Fontana del Moro a vydejte se doleva na Via dei Canestrari. Tou přejdete k Corso del Rinascimento. Zastávka autobusu je vlevo za rohem. Jeďte směr Largo Colli Albani a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Cesta trvá přibližně 15 minut a je to 6. zastávka. Autobus nemusí vždy na každé zastávce zastavit. Autobus jezdí každý den kromě neděle v době od 5:30 do půlnoci. V sobotu 19.1. jede ve špičce od 6:00 do 21:00 čtyři až pět spojů do hodiny. Autobus z letiště Fiumicino zastavuje nejblíže na Via Crescenzio, což je v sousedství Piazza Cavour. Na Piazza Navona je to odtud přibližně 800 metrů. Musíte přejít na Piazza Cavour, odbočit doprava na Via Triboniano, která Vás dovede k Tibeře na Piazza dei Tribunali. Přejděte po Ponte Umberto I na druhou stranu a po Via Giuseppe Zanardelli dojdete na Piazza Navona. Spojení z letiště Fiumicino zajišťuje za € 6,00. Z Piazza Cavour, konkrétně z kolmé Via Cicerone, se můžete na Via Giuseppe Zanardelli svézt autobusy 30, 70, 81 nebo 87. Jsou to čtyři zastávky kromě č. 30, který je express a jede tam přes jednu zastávku. Při přepravě na Colosseo počítejte samozřejmě s rezervou.

# 13.01.2019, 19:14.
Měla bych na Vás dotaz a prosbu. 16.2. letíme do Říma a přiletíme na letiště Ciampino kolem deváté hodiny, pokud vše klapne tak jak má. A potřebovali bychom se dostat do hotelu v ulici Via Trionfale 6157, Trionfale, Řím, 00135, Villa Monte Mario. A z ubytování do centra. Moc děkuji za pomoc a přeji krásný den. Daniela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud pokračujte autobusem č. 990 směr Stazione Monte Mario a vystupte na Camilluccia / Trionfale. Zastávka je za křižovatkou. Vraťte se na křižovatku a odbočte doprava. Via Trionfale je souběžná ulice s tou, kam pokračoval autobus. Villa Monte Mario je po levé straně. Zastávka autobusu č. 990 směrem do centra je na ulici Via Trionfale přímo pod vilou. Oba autobusy jezdí každý den do půlnoci. Na cestu z letiště těmito dopravními prostředky potřebujete jízdenku BIT, která stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut. S největší pravděpodobností to v časovém limitu spíše nestihnete, mějte tedy i druhou jízdenku pro případ překročení limitu. Použít můžete samozřejmě i libovolnou časovou jízdenku nebo .

# 13.01.2019, 16:17.
Letíme do Říma 31.1. na letiště Ciampino. Máme přílet v 8.55. Jak se prosím dostaneme nejlépe na adresu Via Gallia 34? Jsme dva dospělí s 10. letým dítětem. Kromě Vatikánu máme vše, co chceme navštívit kolem dvou kilometrů daleko, tak nevím, zda se nám vyplatí kupovat třídenní jízdenku na hromadnou dopravu. Zda není lepší koupit jen jednodenní na cestu z letiště, jet hned ten první den do Vatikánu a potom si vše v klidu projít pěšky. Ale nejsem si jistá, zda je to časově možné? Renata.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Re di Roma, z metra vyjděte na Via Cerveteri, ze které jezdí autobus č. 671. Jeďte směr Nervi / Palazzo Sport a vystupte na Gallia / Licia. Jděte ve směru jízdy autobusu a po necelých 200 metrech vlevo je Vaše ubytování. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou (i na více linkách, pokud neprojdete ven turnikety). Jednodenní jízdenka Roma 24H v ceně € 7,00 se Vám asi nevyplatí. Pokud pojedete z letiště na ubytování, následně do Vatikánu a potom zpět na ubytování, je pro Vás výhodnější si zakoupit tři jízdenky BIT v celkové ceně € 4,50. Časová náročnost závisí na konkrétním itineráři. Nicméně pokud přilétáte v 8:55, na ubytování se lze dopravit přibližně za 1 hodinu, do Vatikánu také přibližně za 1 hodinu, takže je dostatek prostoru ten den něco podniknout. Z letiště lze jízdenky městské dopravy použít na linky autobusů č. 520 (směr Cinecitta') a č. 720 (směr Laurentina). Děti do 10. let (9,99) cestují v doprovodu platící dospělé osoby zdarma.

# 12.01.2019, 14:38.
Pojedu metrem z Termini do Lido di Ostia - Centre. Potřebuji jednu nebo dvě jízdenky? Případně platí mi na celou cestu 24. hodinová jízdenka? Děkuji. Petr.

Pojedete metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. můžete na ní využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . V případě jízdenky BIT, která stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut, platí omezení pro metro i vlaky. V případě metra platí pro jednu jízdu metrem jednou nebo více linkami do okamžiku, než projdete ven turnikety. Stejně tak v případě vlaku platí pro jednu jízdu vlakem. I když to není nikde přesně specifikované předpokládáme, že toto platí i pro kombinaci metro / vlak. Autobusy, tramvajemi a trolejbusy můžete cestovat bez omezení, tzn. i před a po cestě metrem / vlakem. Vše se týká jízdenky BIT, na časové jízdenky můžete cestovat v zóně A / B bez omezení.

# 11.01.2019, 19:54.
Chcel by som poradiť, ako sa najrozumnejšie dostať z Ciampina. Letím 17.1. tam a späť 20.1. Na adresu Via Giuseppe Martellotti 3. Koukám na zastávku Romanisti / Berneri, je ich viac v okolí. Zvažujem nad kúpou Roma Pass 72h. Tým pádom by som mal odvoz z letiska a na letisko v rámci ceny Roma Passu, že? V staršom videu o Ríme som videl tip na Archeologia Card, ale tuto kartu už v ponuke nejak nevidím. Dá sa ešte kúpiť? To je iná otázka, že v prípade ak by som skombinoval Archeologia Card, platí až na 10 pamätihodností, dá sa kúpiť aj trojdňová karta na cestovné po Ríme? Ďakujem velmi. Jozef.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte autobusem č. 213 směr Largo Preneste a vystupte na zastávce Peresio / Lupi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Giovanni Camillo Peresio, přejděte rovně křižovatku s Viale dei Romanisti a pokračujte po Via Giuseppe Martellotti. Vaše ubytování je po levé straně. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Výše uvedené jízdenky platí z letiště na autobus č. 520. na jiné linky jiných dopravců je použít nejde. Co se Rome Archeological Card týče, od počátku roku 2018 je tato karta nedostupná. Třídenní jízdenka na městskou dopravu je výše uvedená Roma 72H za € 18,00.

# 09.01.2019, 15:45.
Děkuji za odpovědi k předchozí zprávě z 8.1.2019, 20:42. V Římě budeme od pátku 3.5.2019 odpoledne do středy 8.5.2019 odpoledne. Za tu dobu máme v plánu navštívit mnoho míst. Většina je bez vstupného nebo otevírací doby, takže tam bychom Roma Pass ani Omnia Card nevyužili, pokud bych měla na mysli zlevněné vstupné. Na pátek máme naplánované pouze projít pěšky některé památky, protože se na hotel dostaneme až někdy kolem páté hodiny. V sobotu bychom rádi vyrazili do Vatikánu do Sixtinské kaple, Baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí. Cestou z Vatikánu bychom šli přes pahorek Janiculus, čtvrť Trastevere a přes ostrůvek do centra města. Jelikož do našeho pobytu připadá první neděle v měsíci, máme v plánu využít zdarma nebo tedy pouze s rezervačním poplatkem vstupy do Galerie Borghese, Národního muzea Andělského hradu a případně Caracallových lázní. Jenže tyto tři body jsou dost daleko od sebe na to, abychom to šli pěšky. K tomu se vrátím. No a na pondělí a úterý přemýšlíme, zda koupit Roma Pass 48h a využít kombinovanou vstupenku s přednostním vstupem - Koloseum, Forum Romanum a Palatin. Dále bychom chtěli během těchto dvou dní město projít a vidět například Růžovou zahradu, Španělské schody, Piazza del Popolo, Pincio, Fontanu di Trevi, Cestiovu pyramidu, trhy na Campo de Fiori, Pantheon, což je dost rozprsknuté po celém městě, čili bychom občas chtěli i využít MHD. Myslíte, že s tímhle itinerářem by se nám vyplatilo koupit na pondělí a úterý Roma Pass 48, nebo koupit Roma Pass 72 na neděli až úterý? A na sobotu Omnia Card? € 55,00 se nám ale popravdě za Omnia Card dávat moc nechce, když bychom využili pouze vstupy v hodnotě € 17,00 plus € 4,00 rezervační poplatek. Vatican Bus bychom nejspíše nevyužili vůbec. Tak přemýšlíme, zda je zbylých € 34,00, když neodpočítám € 27,00 za Vatican Bus, vhodná cena za předběhnutí front. Děkuji za Vaši reakci. Soňa.

Podle toho, jak to popisujete, nebo jen se Vám nevyplatí jak v třídenní, tak dvoudenní variantě. Cena dvoudenního Roma Pass je € 28,00. Kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatinou zakoupíte za € 14,00 i s rezervačním poplatkem. I kdybyste si zakoupila k této vstupence časovou jízdenku odpovídající jízdence integrované v Roma Pass, tj. Roma 48H, zaplatíte za ní € 12,50. Je to pořád o € 1,50 méně než Roma Pass. S Omnia Card je to podobné. Se vstupenkou s rezervací půjdete mimo hlavní frontu stejně jako s těmi kartami.

# 09.01.2019, 11:03.
Chcela by som sa opýtať, či sú niekde vstupy zadarmo prvú nedeľu v mesiaci dňa 3.2.2019. Prosím poraďte, čo všetko obsahuje Roma Pass, na čo platí, koľko stojí pre slovenkého dochodcu, 15. ročné dieťa a jeden dospelý a na koľko dní platí. Ďakujem za rychlú odpoveď. Zuzana.

Ohledně vstupů zdarma první neděli v měsíci do státních muzeí a památek platí odpověď ze dne 21.10.2018, 22:23. Veškeré informace o Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách. Vztahuje se na památky, muzea a městskou dopravu v Římě. V ceně je vstup do prvního / první (48 hodinová platnost) nebo do prvních dvou (72 hodinová platnost) muzeí nebo památek zapojených do systému Roma Pass. Do dalších muzeí nebo památek potom jdete za snížené vstupné. Jako jízdenka na dopravu platí po dobu platnosti Roma Pass. Ceny jsou na výše uvedených stránkách, důchodci slevu nemají. Pro 15. leté dítě se Roma Pass nevyplatí, protože má vstupy do státních muzeí a památek zdarma. Roma Pass můžete zakoupit přes Get Your Guide.

# 08.01.2019, 20:42.
Pane Řehůřku, moc si vážím a moc Vás obdivuji, že takhle radíte ostatním s cestováním. Budu moc vděčná, když si najdete čas a poradíte i mě. Chtěla bych se zeptat, kde se dá rezervovat vstup pro 4 osoby do Galerie Borghese na neděli 5.5.2019. Našla jsem webovky, ale jsou v italštině. Dá se to někde spáchat jednodušeji? Nevíte prosím? A ještě prosím Vás, nikde jsem nenašla aktuální informaci, zda stále platí, že první neděli v měsíci jsou vstupy do muzeí a na památky zdarma. Platí to stále? Prosím Vás a vyplatí se podle Vás kupovat jednodenní Omnia Card jen kvůli přednostnímu vstupu do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Propočítávala jsem to. Přemýšlím, že vstupy vyjdou na € 16,00 a Vatican Bus je za € 27,00. Omnia Card je za € 55,00. Ale když o Vatican Bus nám ani tak nejde, tak co myslíte? Bez Omnia Card by byla cena pro jednoho € 16,00, ale museli bychom vystát frontu, že ano? Jak dlouhé ty fronty podle Vás bývají na začátku května? Moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Stránky Galeria Borghese najdete na Beniculturali.it, odkud se dostanete i na rezervaci vstupenek přes gebart.it, odkud zase na toscit.it - mají to trochu složitější. Základní cena vstupenky je € 18,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Rezervace je povinná. První neděli v měsíci, což je i 5.5.2019, je vstup do Galeria Borghese zdarma s povinnou rezervací a zaplacením rezervačního poplatku. Nicméně na výše uvedených stránkách rezervace tak dopředu dělat nelze. Rezervaci leze provést i telefonicky na +39 06 32810 od pondělí do pátku v době od 9:00 do 18:00 a v sobotu v době od 9:00 do 13:00. Rezervační poplatek potom zaplatíte na místě. Rezervaci lze provádět i přes Get Your Guide, ale ne pro vstup zdarma a ne tak dopředu. Výhodou je anglická verze stránek, jednoduchá správa rezervace s možností zrušení, nevýhodou o něco vyšší cena. Informace o vstupu do státních památek a muzeí v Itálii ze dne 21.10.2018, 22:23 je stále platná. Pokud plánujete navštívit jen Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí a Galeria Borghese, Omnia Card se Vám nevyplatí. Aktuální základní cena vstupu do Vatikánských muzeí je € 17,00. Rezervační poplatek je € 4,00. Pokud si vstupenku zarezervujete, např. přes Musei Vaticani, vyhnete se hlavní frontě. To je hlavní výhoda této rezervace. V květnu už je pravděpodobnost front velká. Vstupenky můžete zarezervovat i přes Get Your Guide s výše uvedenými výhodami a nevýhodami.

# 08.01.2019, 13:46.
Měl bych dotaz ohledně dopravy z letiště Ciampino na hotel, který máme na adrese Via Magnagrecia 29, San Giovanni. Přiletíme ve středu 6.3. v 8:55. Dále bych se chtěl zeptat na vstupenky do tradičních turistických cílů Vatikán, Koloseum atd. je nutné si vstupenky objednávat dopředu? Například jako při návštěvě Parlamentu v Budapešti? Nebo je možnost objednat si je dopředu a na místě se vyhnout frontám? Jaké fronty se dají očekávat takto na začátku března a ve všední dny, zda má vůbec cenu vstupenky dopředu řešit nebo zda se dá v tomto období bez problému kamkoliv dostat. A nevyplatí se pořízení nějaké turistické karty na 72h? Předem děkuji za odpověď.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Z výstupu z metra na Via Magnagrecia jděte po této ulici. Vaše ubytování je po levé straně jen několik metrů od výstupu z metra. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. V březnu rezervaci vstupnek do Vatikánských muzeí a Colosseo určitě doporučujeme. S tím samozřejmě souvisí i to, že se vyhnete hlavní frontě. Jedná se o turisticky hojně navštěvované památky, fronty tam budou. Nákup Omnia Card nebo Roma Pass souvisí s přesným itinerářem. Je třeba si to propočítat s ohledem na navštívené památky, muzea a dopravu.

# 07.01.2019, 14:53.
Je pravda, že Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou vždy poslední neděli v měsíci otevřena od 9:00 do 12:30 hodin a vstupné je zdarma? Děkuji za odpověď. Jana.

Ano, je to pravda. V roce 2019 se vstup zdarma týká každé poslední neděle v měsíci. Otevřeno je od 9:00 do 12:30 pro vstup, samotná muzea se uzavírají ve 14:00. Vstup zdarma poslední neděli v měsíci není jedinou mimořádností v návštěvních hodinách Vatikánských muzeí. V době od 26.4. do 25.10. je každý pátek otevřeno kromě běžné otevírací doby i ve večerních hodinách, v době od 19:00 do 21:30 pro vstup a samotná muzea se uzavírají ve 23:00. Naopak zavřeno je každou neděli v měsíci, kromě té poslední a také 1.1., 11.2., 19.3, 22.4., 1.5., 29.6., 14.8., 15.8., 1.11., 25.12. a 26.12. Standardní otevírací doba v ostatní dny je od 9:00 do 16:00 pro vstup, samotná muzea se zavírají v 18:00. O hodinu je otevírací doba prodloužena v době od 18.4. do 30.4., pokud se nejedná o některý z dříve uvedených dnů (neděle, pátek 26.4. nebo 22.4.).

# 07.01.2019, 13:20.
Prosím o Vaši radu. 26.1.2019 letíme na dvě noci do Říma. Přilétáme i odlétáme z letiště Ciampino. Chtěli bychom navštívit nějaké památky, určitě Vatikán a Colosseum. 27.1. večer jdeme na fotbalové utkání na staido Olimpico. V jaké lokalitě bychom si měli při těchto podmínkách zvolit hotel nebo lépe, jaký konkrétně byste mi doporučil, ne drahý, takový střed, opravdu jen na přespání. A ještě by mě zajímala nejlepší cesta z letiště hromadnou dopravou a kde nejlevněji koupit vstupy na památky. Počítám, že v tomto ročním období žádné fronty nehrozí. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu. Kateřina.

Vzhledem k tomu, že fotbalové utkání bude večer, je nejvhodnější lokalitou pro ubytování okolí Olympijského stadionu. Každopádně i ubytování v blízkosti stanice metra Ottaviano také není špatné, odtud z Via Barletta jezdí autobus č. 32 (do půlnoci) k Olympijskému stadionu. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking. Doprava z letiště Ciampino je následující: autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Ottaviano a případně autobusem č. 32 směr Saxa Rubra, vystoupit na De Bosis / Stadio Tennis. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a platnost je 100 minut. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture.

# 05.01.2019, 14:36.
Pane Řehůřku, mohl byste mi poradit, jak se nejlépe dopravit z letiště Fiumicino na adresu hotelu Piazzetta al Vaticano B&B, Bed & Breakfast, na adrese Via Mocenigo 30, Vatikán, 00192, Řím? Moc děkuji. Luděk.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 směr Termini a vystupte na Via Crescenzio. Přejděte na Piazza Cavour a odtud pokračujte ze zastávky uprostřed v levé části náměstí autobusem č. 990 směr Stazione Monte Mario. Vystupte na zastávce Piazzale Degli Eroi / Oftalmico. Jděte ve směru příjezdu autobusu a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Mocenigo. Piazzetta al Vaticano B&B je po levé straně. Autobusem SIT Bus Shuttle můžete jet také až na Termini nebo tam můžete jet autobusem za € 5,80. Z Termini potom pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Cipro. Jděte po Via Cipro směrem ke kruhovému objezdu na Piazzale Degli Eroi a na druhém výjezdu odbočte na Via Andrea Doria. Na začátku ulice je po levé straně výše uvedená zastávka autobusu. Odtud jděte rovně podle výše uvedeného popisu. Jízdenka na autobus č. 990 nebo metro A (BIT) stojí € 1,50.

# 02.01.2019, 18:36.
Mohu Vás požádat o radu? Budeme bydlet na Vicolo Del Bollo 4, Navona, 00186 Řím. Jaká je cesta zpět z této adresy na letiště Ciampino? Odlétame 20.2. v 9:20. Když budu počítat o něco dříve být na letišti, v kolik je třeba vyrazit? Nevím od kdy jezdí metro nebo autobus či vlak. Děkuji Vám mnohokrát za vaši odpověď. Pavla.

První autobus č. 64 jede z konečné zastávky na Piazza Stazione San Pietro v 5:30, na Vaší zastávce bude přibližně za 20 minut, na Termini za dalších 20 minut. Teoreticky se na Termini tedy dostanete přibližně v 6:10. Metro A jezdí také od 5:30, frekvence je přibližně 4 minuty. Na Cinecitta' je přibližně za 20 minut. Počítejte tedy, že tam budete přibližně v 6:45 i s přestupem. Autobus č. 520 odjíždí v 6:45, 7:02, 7:19, ... a cesta trvá přibližně půl hodiny. Je to tedy zvládnutelné i tímto spojem. Větší jistota je z Termini autobus , který odjíždí z Termini (Via Giolitti) v 6:30 a na letišti je v 7:10. Jízdenka stojí € 5,80.

# 02.01.2019, 18:16.
Chcela by som sa spýtať, či v tomto roku 2019 sú v prvú nedeľu v mesiaci štátne múzeá a kulturné pamiatky zadarmo? A či náhodou neviete, čím sa pri kúpe lístka preukazuje osoba zdravotne postihnutá? Dňa 2.2.2019 cestujeme do Ríma. Pristaneme na letisku Ciampino. Ubytovanie máme na ulici Via Giovani Amendola v hoteli Concorde. Prosím Vás, ako sa tam dostaneme z letiska? Veľmi pekne ďakujem za informáciu a želám veľa zdravia a šťastia v novom roku 2019. Vďaka. Viera.

Ohledně první neděle v měsíci platí naše odpověď ze dne 21.10.2018, 22:23. Pokud budete nárokovat vstup zdarma pro zdravotně postiženou osobu mimo první neděli v měsíci, je třeba samozřejmě tento nárok doložit. Pravděpodobně máte nějakou obdobu Evropského průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Ve Vašem případě je ideální spojení z letiště Cimapino autobusem za € 5,80 na Termini. Doveze Vás na Via Giolitti. Ze zastávky jděte po kolmé ulici Via Gioberti. Hned na další křižovatce je na rohu ulic Via Gioberti a Via Giovanni Amendola Hotel Concorde. Cestu na Termini je možné také zvládnout s jednou jízdenkou BIT za € 1,50. V tomto případě jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini.

# 02.01.2019, 18:13.
Mohu Vás požádat o radu, jak se dostanu z letiště Ciampino na ubytování na adrese Vico Del Bollo 4, Navona, Řím a zda jsou památky z této adresy v dochazkové vzdalenosti - Vatikán, Pantheon, ... Děkuji za vaši odpověď. Pavla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Navona. Celou trasu zvládnete na jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut a je přestupní. Na Termini můžete jet také přímým autobusem za € 5,80. Ze cílové zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na první křižovatce odbočte doprava na Piazza della Cancelleria. Na konci tohoto náměstí opět doprava na Via del Pellegrino. Po 100 metrech odbočte doleva na Vicolo del Bollo. Vaše ubytování je po levé straně, ještě v úzké části uličky. Památky jsou odtud v pěší dostupnosti. Vatikán přibližně 1,5 km, Pantheon necelý kilometr, Colosseo 2,2 km, Španělské schody 1,8 km, Fontana di Trevi 1,5 km atd.

# 01.01.2019, 20:24.
Dnes jsem narazila na vaši webovou stránku, kterou míním v následujících dnech blíže prozkoumat, ale jelikož toho obsahu tu máte tolik, chtěla bych se zeptat na otázku, která tu už možná byla zodpovězena, tudíž se předem omlouvám. K Vánocům jsem příteli darovala letenky do Říma na květen a nyní hledáme ubytování, nejspíše přes Airbnb, jen jsem ztracena v které části Říma to je nejlepší? Našla jsem, že Trastevere, ale pokud máte jiný tip, ráda ho přijmu. Ještě jsem našla v Pigneto pěkné ubytování. Chodíme dost pěšky, takže bychom chtěli být tak nějak uprostřed všeho, nespoléhat na autobusy a vlaky, tomu bych se chtěla úplně vyhnout, rádi si pár kilometrů šlápneme, jen ať jsme v centru restaurací, trhů atd. Děkuji moc za odpověď. Sabina.

Trastevere je určitě v tomto případě vhodnou čtvrtí k ubytování. Pěkné ubytování je možné najít i v blízkosti Vatikánu. Pigneto je už pro chození pěšky k památkám daleko. Doporučujeme hledat ubytování podle kvality a splnění Vašich požadavků na ubytování.

# 01.01.2019, 16:14.
V polovině března letíme opět do Říma, přílet na Ciampino v 8:50. Z letiště chceme jet opět autobusem č. 520 na stanici metra Cinecitta' a metrem do centra. Tentokrát máme ubytování přímo u Andělského hradu na Via del Banco di Santo Spirito 3, Navona, Řím, 00186. Chtěli bychom vystoupit z metra na severu, asi Ottaviano nebo Lepanto? A potom na adresu ubytování autobusem. Můžete nám prosím říci, kterým spojem je nejlépe jet? I pro cestu zpět na letiště. A ještě prosím o radu. Od naší adresy jede nějaký autobus přímo ke Colosseu? Neradi jezdíme metrem, nic nevidíme. Děkuji moc za odpověď. A ještě poslední dotaz. Nějaké nákupní středisko s obchodem typu Tesco, Kauflland apod. Jaroslav.

V tomto případě je pro Vás lepší vystoupit už na Termini a odtud pokračovat autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione nebo 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na Ponte Vittorio Emanuele. Odtud se vraťte zpět na křižovatku, kde se vydejte doleva na Via Paola. Ta Vás dovede k Tibeře na Piazza di Ponte Sant' Angelo. Vaše ubytování je po pravé straně v rohovém domě na náměstí při ústí Via del Banco di Santo Spirito. Rychlejší je autobus č. 40. Tento je vhodný i pro cestu zpět na letiště (z Termini). Zastávka v opačném směru je trochu jinde, na konci Via Paola, na Piazza dell' Oro. Pokud chcete jet metrem dál, potom je pro Vás výhodnější stanice metra Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jeďte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na Piazza Pia / Castel Sant' Angelo. Přejděte před hrad k mostu Ponte Sant' Angelo, přejděte na druhou stranu Tibery na Piazza di Ponte Sant' Angelo. Via del Banco di Santo Spirito je naproti mostu, Vaše ubytování po levé straně v rohovém domě. K Colosseo se autobusem dostanete nejlépe ze zastávky Zanardelli, která je u dalšího mostu přes Tiberu. Z ubytování přejděte na náměstí a podél Tibery se vydejte doprava. U mostu Ponte Umberto I se vydejte doprava na Via Giuseppe Zanardelli. Zastávka je po pravé straně. Jeďte autobusem č. 81 směr La Spezia / Lodi nebo autobusem č. 87 směr Largo Colli Albani a vystupte v prvním případě na Celio Vibenna, ve druhém případě na Colosseo. Kousek od Castel Sant' Angelo je Carrefour Express, na Via di Porta Castello. Je to ale malý obchůdek. O něco dál, na Via Alberico II je Coop, stejně tak na druhé straně hradu na Via Tacito. Jsou ale opět malé supermarkety.