ŘÍM 2018

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 21.03.2018, 11:26.
Dovoluji se na Vás ještě jednou obrátit ohledně dopravy po Římě. Potřebovala bych poradit, jak se dostat z Via De Santiquattro do Vatikánu, resp. k Vatikánským muzeím. Máme na 10:00 koupené lísky, tak abychom nebloudili. Děkuji moc a přeji pěkný den. Vendula.

Přejděte na Piazza del Colosseo, kde je stanice metra. Jeďte metrem B nebo B1 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud je to už značeno. Nicméně můžete se také vydat po Viale Giulio Cesare, potom doleva po Via Leone IV a následně doprava po Viale Vaticano k Vatikánským muzeím. Je to přibližně 500 metrů. Od Colosseo můžete jet také tramvají č. 3 směr Stazione Trastevere na zastávku Marmorata / Galvani a odtud autobusem č. 23 směr Clodio na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Viale Vaticano, která Vás dovede k Vatikánským muzeům. Je to přibližně 250 metrů. Na obě trasy uvedenými dopravními prostředky můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a platná 100 minut. V případě první varianty jen nesmíte odběhnout na Termini ven z metra přes turnikety, v tom případě byste potřebovala druhou jízdenku.

# 20.03.2018, 22:35.
Pane Řehůřku, ještě při této příležitosti bych měl jeden dotaz. Máme zakoupené vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstupenky jem zakoupil online přímo na oficiálních stránkach Vatican Museums. Po zaplacení mi přišlo na e-mail potvrzení a elektronické vstupenky / vouchery. Jedna naše známá nám říkala, že prý se musí tyto vstupenky někde ještě proměnit na nějakém místě za vstupenky, na které nás tam pustí? Měl jsem za to, že stačí předložit vytisknuté vstupenky z e-mailu. Můžete mi to prosím upřesnit jak to je? Děkuji. S pozdravem Robert.

Voucher vyměníte za vstupenky za vstupem pro online rezervace, po projití bezpečnostní kontrolou.

# 20.03.2018, 08:25.
Od 24.3. do 28.3. letíme do Říma. Jaká je nejrychlejší a nejlevnější doprava na Via Ottorino Lazzarini 19, Vatikán - metro Cipro z letiště Fiumicino? Jaké je Vaše doporučení na Passy v Římě - Omnia Pass / Roma Pass / City Card? Připadá mi i přes cenu Omnia Pass, protože má vstup do Vatikánských muzeí. Děkuji. Zdeněk.

Nejrychlejší doprava je vlakem Trenitalia Leonardo Express za € 14,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Lehce pomalejší ale levnější je doprava vlakem FL1 na Trastevere, odtud vlakem FL3 na Valle Aurelia. Cena jízdenky je € 8,00. Odtud potom metrem A na Cipro za € 1,50. Nejlevnější smysluplná doprava je autobusem Cotral za € 2,80 na EUR Magliana, odtud metrem B na Termini a odtud metrem A na Cipro. Na metro i s přestupem lze použít jízdenku BIT za € 1,50. Ohledně karet je to o itineráři a dopravě. Je třeba si seskupit program podle lokalit a k nim přiřadit odpovídající dopravu, propočítat náklady bez použití karty a s použitím karty. Pokud plánujete návštěvu Vatikánských muzeí, potom je vhodným řešením Omnia Card, každopádně je třeba si to zkalkulovat kompletně i s Roma Pass, který je její součástí.

# 18.03.2018, 14:52.
Od 23.4. do 26.4.2018 letíme do Říma a teprve po zakoupení letenek jsem zjistila, že 25.4. mají v Itálii státní svátek. Chtěla bych se tedy zeptat, zda budou otevřené nějaké památky a restaurace, nebo zda mají všude zavřeno? Děkuji moc za odpověď. Petra.

Vatikánská muzea budou otevřena dle standardní otevírací doby, římské památky a muzea budou otevřena také ve většině případů standardně. Většinou bývá zavřeno 1. ledna a 25. prosince, v některých případech i 1. května (např. Castel Sant' Angelo). Restaurace by měly být také otevřené.

# 18.03.2018, 00:05.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jakým způsobem se co nejrychleji, nejlevněji a s co nejméně přestupy dostat z letiště FCO do Camping Village Roma na Via Aurelia. 22.3.2018 přibližně kolem 15. hodiny. Budu moc vděčná za podrobnější radu. Včetně rady ohledně jízdenek na tuto cestu. Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 13.02.2018, 18:18. Na Cornelia se z letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral za € 3,40. Nicméně tento autobus má hodně zastávek a na Cornelia jede z letiště Fiumicino 1,5 hodiny. Je to ale minimální počet přestupů. Přes centrum ta cesta bude trvat stejně dlouho a s více přestupy a za vyšší cenu. Nejrychlejší cesta je vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na vlak FL5 a vystoupit na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to ke kempu 1 km nebo se odtud můžete svézt jednu zastávku autobusem č. 247 za € 1,50.

# 17.03.2018, 09:13.
V dubnu zvažujeme cestovat do Říma. Prosím o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu Trianon Borgo Pio. Adresa: Piazza delle Vaschette 13. Předem děkuji za odpoveď. Štěpánka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jeďte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na druhé zastávce Vitelleschi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, hned odbočte doleva na Via dei Tre Pupazzi a hned doprava na Borgo Vittorio. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenku z metra BIT v ceně € 1,50 můžete použít i na autobus č. 982.

# 16.03.2018, 14:32.
Ďakujem za odpovede. Mám ešte ďalšiu otázku. Neviem sa dopátrať na internete, kedy budú sväté omše na Veľkonočnú nedeľu v kostoloch v Ríme, napr. v Lateránskej Bazilike alebo Santa Maria Maggiore, prípadne iných. Viete mi poradiť, kde to môžem nájsť? Ďakujem. S pozdravom Martina.

Obecná stránka s informacemi je na orari-messe.com. Nevíme však, jak jsou informace aktuální. Můžete jít i oficiální cestou přes stránky jednotlivých bazilik: San Giovani in Laterano, Santa Maria Maggore.

# 16.03.2018, 09:58.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás poprosit o pár rad týkající se návštěvy Říma. V pátek 30.3. ve 12:30 přiletíme na letiště Ciampino. Dívala jsem se na vaše rady - autobusem na vlak a vlakem na hlavní nádraží se dostaneme do centra a poté metrem k Vatikánu - ještě musím vyzjistit přesné spoje, ale to snad zvládnu. Odlétáme ve středu 4.4. ve 14:50. Ubytování máme v ulici Viale Degli Scipioni u Vatikánu. Máme sice více dní na prohlídku města, ale tím, že jsou v tu dobu křesťanské svátky, tak bych byla ráda, zda byste nám mohl poradit, jak vše s tímto svátkem skloubit. Jeden den máme na Vatikán. Dle mého plánu buď pátek odpoledne nebo sobota. Na další dny máme v plánu okruhy - Sobota nebo Úterý: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Trastevere, Tiberský ostrov, Trajánův sloup, Piazza del Popolo. Neděle: Španělské schody, Fontana di Trevi, Hadrianův chrám, Pantheon, Piazza Navona. Pondělí: Park Borghese. Myslíte, že toto rozvržení je vzhledem k svátkům zvládnutelné - případně doporučil byste zorganizovat časově jinak? Do Vatikánu i do Colossea bychom koupili vstup online dle vaší rady na Get Your Guide. Případně, mohl byste mi prosím doporučit ještě nějaká jiná místa, která by stála zato v Římě ještě navštívit, když máme více dní - určitě nejsme vyznavači gallerií. Dáme si jen ty základní. Jde nám spíše o procházky, krásná zákoutí a místečka, dobré jídlo a pití, zajímavosti, kam se nejde podívat každý návštěvník, který je v Říme na 3 dny. Předem vám moc děkuji za případné rady a doporučení. S pozdravem Adéla.

Naše odpovědi jsou konkrétní pro danou cílovou lokalitu. Ve Vašem případě je výhodnější jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Lepanto nebo Ottaviano. Podle toho, ve které části ulice máte ubytování. Ušetříte tak jeden přestup i peníze. Co se návštěv týče, Vatikánská muzea mají zavřeno 1.4. a 2.4. V samotném Vatikánu bude podle našeho názoru více lidí v pátek a v sobotu než v úterý. U Vatikánských muzeí s rezervací je to jedno. Pokud plánujete na pondělí Park Borghese, počítejte s tím, že Galeria Borghese má v pondělí zavřeno. Návštěva v jiné dny je vázaná povinnou rezervací. Úterní program je hodně nabitý. Záleží každopádně také na důkladnosti prohlídek. Rezervaci pro Vatikánská muzea a Colosseo jsou určitě nutností, přes Get Your Guide bez problému a s několika dalšími benefity, které určitě vyváží vyšší cenu než samotné vstupné s rezervací.

# 15.03.2018, 08:47.
Veľmi pekne ďakujem. Vaše stránky som prelúskala pred dvomi rokmi, keď som išla do Ríma so synom, v podstate veľmi mi pomohli pri tvorbe itineráru. Teraz chcem pozvať maminku a pripraviť jej výlet, aby bola spokojná. Pre ňu bude stres už lietadlo - prvý raz. Ešte poprosím pomoc s busom z letiska Ciampino do Villy EUR Parco Dei Pini, Piazzale Marcellino Champagnat 2, Roma. Myslím si, že na stanicu Laurentina ide priamo nejaký bus a potom aj pešo podľa mapy by to nemal byť veľký kus. Ďakujem za odpoveď. M.

Z letiště Ciampino jede na Laurentina autobus č. 720. Na tuto linku můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo kteroukoliv jinou časovou jízdenku. Z Laurentina je to pěšky k Villa Eur Parco Dei Pini 900 m.

# 14.03.2018, 16:31.
Pane Řehůřku, jak řešit cestovní pojištění do Říma, který je v rámci EU, ale Vatikán již není součástí EU? Je samostatný stát. Pro cestovní pojištění se musí vybrat cílová destinace. Chystáme se do Říma, ale budeme se pohybovat i ve Vatikánu. Co když se něco přihodí přímo ve Vatikánu, ale máte pojištění pro Itálii? Je tedy lepší se pojistit na všechny státy včetně EU, aby tam byl pokrytý i ten Vatikán? Nelze u pojištění vybrat, že jedete do Itálie + Vatikán, tato kombinace lze docílit u některých pojišťoven pouze volbou Celý svět nebo Omezený svět. Co si o tom myslíte, jaký na to máte názor? Děkuji. Robert.

Většina pojišťoven nerozděluje oblasti na EU atd. Většinou je ta oblast Evropa + některé další státy. Uvedením státu je většinou informativní, v pojistných podmínkách je potom většinou uvedeno Evropa + jmenovitý výčet dalších států. Pokud se v definici pojištění uvádí stát, potom se jedná o cílovou nebo nejvzdálenější destinaci (při poznávací cestě více státy), ale pojištěni jste samozřejmě i ve státech přes které cestujete. Směrodatné jsou pojistné podmínky. Pokud při definici cestovního pojištění vybíráte stát, uveďte tam Vatikán. Cestovní pojištění je důležité a je třeba nepodcenit možná rizika. Ideální je samozřejmě, když pojištění zaplatíte a nic nečerpáte. My jsme se této problematice věnovali hodně, když jsme sjednávali pojištění do USA včetně účasti na organizované soutěži. Z této analýzy jsme si nakonec vybrali cestovní pojištění AXA Assistance Excelent, které využíváme i při běžných cestách po Evropě. Bezpodmínečně nutnou podmínkou je neomezené krytí léčebných výloh, v druhé a neposlední řadě krytí výloh z odpovědnosti za škodu. V tomto pojištění je ten limit odpovědnosti hodně vysoký. Obě tyto oblasti jsou hodně důležité, výši reálných nákladů nikdy neovlivníte a neodhadnete. Další připojištění v té variantě Excelent jsou jen bonusy. Podívejte se na kalkulátor Cestovního pojištění Porovnej 24. Tady si ho sjednáváme my. U AXA Assistance Excelent byla vždy nějaká výrazná sleva.

# 14.03.2018, 12:03.
Chcela by som sa opýtať na spojenie busom z letiska Ciampino do Villy Eur Parco Dei Pini - Piazzale Marcellino Champagnat 2 Roma. Zároveň sa chcem opýtať, či na pamiatky majú dôchodcovia - nad 70 - nejakú zľavu, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Renáta.

V Římské městské dopravě se neposkytují slevy seniorům. Nárok na dopravu zdarma mají senioři starší 70. let - rezidenti, tj. ti co bydlí v Římě. Musí také splňovat maximální výši příjmu. Senioři nad 65 let, opět rezidenti, si mohou zakoupit roční jízdenku, pokud splňují podmínku maximální výše příjmu. Cena se pohybuje od € 120,00 do € 150,00 podle výše příjmu. Co se muzeí a památek týče, ve státních muzeích a památkách nejsou poskytovány slevy, v ostatních je to individuální, je třeba se na toto informovat přímo na pokladně.

# 14.03.2018, 11:40.
Mnohokrát děkuji za předchozí odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, jaký je rozdíl mezi tím, když si koupím lístek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple přímo na stránkách Musei Vaticani, kde mě to vyjde na € 21,00 (€ 17,00 lístek a € 4,00 rezervace), a nebo na stránkách Get Your Guide, kde mě to vyjde na € 29,00? Chci si koupit lístek, abych nemusel stát tu dlouhou frontu. S kterým se mi to podaří? Děkuji předem za odpověď. Tomáš.

Když si zakoupíte vstupenku do Vatikánských muzeí přes Musei Vaticani za € 21,00 nebo přes Get Your Guide za € 29,00 nebo za € 38,00 s Audioguide, získáte v obou případech přednostní vstup do Vatikánských muzeí. V prvním případě je to vše na Vás, ve druhé případě se dostavíte na místo srazu kousek od vchodu a zástupce agentury Vás provede až dovnitř. Vyšší cena je samozřejmě vyvážena dalšími benefity - budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Často se stává, že některé časy nebo i dny jsou už u Musei Vaticani nedostupné, ale přes Get Your Guide je lze ještě rezervovat.

# 13.03.2018, 13:55.
S mamkou plánujeme navštívit Řím od 22.3. do 26.3. Přiletíme 22.3. kolem 10:00 ráno. Z letiště Ciampino se dostaneme. To už si tam nějak zařídíme. Každopádně si nevíme rady s tím, jakou jízdenku si na těchto několik dní koupit. Budeme cestovat hlavně v Římě po památkách. Nemáme v plánu jet někam mimo město. Jaký druh jízdného bude nejlepší? Zda se nám vyplatí koupit rovnou CIS na těch 7 dní nebo volit jinou cestu? Také bych se chtěl zeptat, zda se dostaneme do všech míst, když si neuděláme žádnou rezervaci. Nebo zda je někde prostě nutné udělat rezervace? Už tady na to koukáme několik dní a nevyznáme se v tom tak dobře, jak bychom chtěli. Děkuji. Tomáš.

Volba jízdenky je přímo závislá na umístění ubytování. Pokud budete bydlet někde v centru, tak toho většinu pochodíte pěšky a jízdenku potřebovat nebudete. Většinou budete navštěvovat památky po určitých lokalitách. Např. jeden den Vatikán a nejbližší okolí, další den Coloseeo, Foro Romano a nejbližší okolí atd. Pokud budete bydlet mimo centrum, tak většinou se dopravíte tam a zase zpět. Na takové cesty Vám postačí vždy jedna přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut., tzn. dvě na den. V případě nákupu časové jízdenky se většinou vynechává den příletu a odletu. V tom případě by Vám stačila jízdenka Roma 72H. Chce to ale sladit s tím ubytováním a itinerářem. Rezervaci určitě doporučujeme pro Vatikánská muzea a Colosseo. Povinná rezervace je do Galeria Borghese.

# 13.03.2018, 11:14.
Už som našla odpoveď na otázku o krížovej ceste, že lístky nepotrebujeme. No nemôžem nájsť link, kde sa dajú rezervovať lístky na omšu na veľkonočnú nedeľu vo Vatikáne. Ďakujem. Martina.

Vstupenky jsou zdarma a je možné je rezervovat na stránkách Prefektury papežského domu. Mše začíná v 10:15. Na následující Urbi et Orbi se vstupenky nevydávají.

# 13.03.2018, 11:07.
Chcem sa opýtať, či je možné sa dostať na krížovú cestu do Kolosea na veľký piatok a kedy je začiatok. Ďakujem za odpoveď. Martina.

Vstupenky se nevydávají. Procesí všech věřících po křížové cestě začíná v pátek 30.3.2018 ve 21:15 u Colosseo a končí na Palatino.

# 12.03.2018, 19:16.
Pane Řehůřku, my jsme také z Moravy, z jihu, a teď jsme se rozhodli cestovat do Říma. Při zjišťování různých informací o Římě jsem náhodou narazila na Vaše stránky s různými dotazy. Mimochodem jsou perfektní a určitě hodně usnadní turistům pobyt v tomto městě. Potřebovala bych také poradit. Z letiště nás přivezou na Termini Stazione a odtud se potřebujeme dostat do hotelu Albergo del Sole na Via del Biscione. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe na místo dopravíme? Děkuji moc. Zdenka.

V tomto případě doporučujeme jet z Termini autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / S. A. della Valle. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte do úzké uličky vlevo. Jedná se o jednosměrku, z pohledu automobilů půjdete do protisměru. Ulice se jmenuje Via del Paradiso. Dovede Vás na náměstí Piazza del Paradiso. Na konci náměstí je ve Vašem směru Via del Biscione, Albergo Sole je po levé straně. Autobus jezdí každý den od 5:00 do půlnoci z terminálu před nádražní halou. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 10.03.2018, 12:51.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Nazpátek jsme se rozhodli, že poletíme. Napíšete mi ještě prosím, co nejkratší cestu z našeho ubytování na letiště Ciampino? Moc děkuji. Karolína.

Ze zastávky Poggio Verde / Mazzacurati jeďte autobusem č. 889 směr Ago / Val Cannuta a vystupte na De La Salle. V neděli a ve svátek autobusem č. 98F směr Nazzani a vystoupit musíte na stejné zastávce. Zastávka je u metra Cornelia. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na konečné zastávce. Z Anagnina jeďte autobusem Atral na letiště Ciampino. Jízdenka na autobus a metro stojí € 1,50, jízdenka na autobus na letiště € 1,20.

# 10.03.2018, 10:42.
Chtěla bych vás požádat o informaci, na kolik dnů je vhodné navštívit Řím? Chtěla bych tam jet v dubnu, ale nevím na kolik dnů. Nechci spěchat. Všechny památky si užít. Stačí podle Vás tři celé dny? Děkuji. Marie.

Počet dnů je závislý na itineráři, tj. podle toho, jak moc důkladně chcete památky poznat. Pokud chcete zvolit zkrácenou variantu, tzn. jeden den budete věnovat Vatikánu (Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady, Bazilika) + Castel Sant' Angelo, druhý den Colosseo + Foro Romano + Palatino a třetí den památkám v historickém centru Říma, potom ty tři dny zřejmě postačí. Pokud však budete chtít Řím poznat důkladněji, přidat např. Galeria Borghese, Via Appia Antica, Ostia Antica, zajet do Tivoli atd. potom budete muset nějaké dny přidat.

# 08.03.2018, 08:54.
S přítelem odlétáme příští týden do Říma na 4 dny. Chtěla bych se proto zeptat, zda je lepší - výhodnější v jeden den stihnout jak Vatikánské Muzeum, Sixtinskou kapli, tak i Basiliku sv. Petra? Nebo do Basiliky sv. Petra můžeme zajít jiný den a zda se tam čeká také nějaká řada? Potom bych se ráda zeptala, zda byste nám doporučil zajímavé muzeum s díly - obrazy Leonarda da Vinciho? A poslední otázka se týká dopravy. Přiletíme na letiště Ciampino a chci se zeptat na nejlevnější dopravu do města? Autobus? Vlak? A zda jízdenku zakoupíme tam nebo ji máme také zakoupit předem? Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. Petra.

Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli musíte stihnout v jeden, protože Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Nelze vstup zakoupit samostatně. Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma, platí se jen za výstup do kopule a sestup do nekropole. Přímý průchod z Vatikánských muzeí je možný, ale jen pro skupiny s průvodcem. Pokud si tedy nezakoupíte organizovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Baziliky, budete muset jít do Baziliky z náměstí sv. Petra a vystát samostatnou frontu. Jak si to zorganizujete je samozřejmě na Vás. Specializované muzeum se jmenuje Leonardo da Vinci Experience a najdete ho na Via delle Conciliazione. Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:30 a vstupné činí € 12,00. Nejlevnější doprava z letiště Ciampino je autobusem ATAC č. 720, který Vás zaveze na Laurentina a odtud do centra pokračujte metrem B, případně následně z Termini metrem A. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut, je přestupní a v metru ji můžete použít jen jednou. Pokud však neprojdete ven turnikety, můžete přestoupit z linky B na linku A. Jízdenku zakoupíte na letišti - viz naše odpověď ze dne 21.02.2018, 10:02.

# 05.03.2018, 16:02.
Děkuji za odkazy na zakoupení online vstupenek. Ale jak to vypadá, tak online vstupenku asi nekoupím, protože to nejde. Přes odkaz Musei Vaticani nejde koupit vstupenky od neděle 18.3. do úterý 20.3. První šance je až ve středu 21.3. kdy odlétáme, takže nestíháme. Přes odkaz Get Your Guide se v úterý 20.3. nabízí vstupenky za € 38,00 pouze na 15:00 nebo 15:30. Což je pro nás docela drahé, když stejně nevyužijeme audioprůvodce. Děje se ve Vatikánu v té době něco, kdy se tam nedostanou turisté? Nebo je ještě šance přijít ráno po 7. hodině a vystát frontu? S pozdravem Ilona.

Z Vaší zprávy tak nějak vyznívá, jako bychom Vám špatně poradili. Váš termín je před blížícími se Velikonocemi, návštěvnost památek se zvyšuje. Navíc jste psala, že návštěva připadá v úvahu od 18.3. do 20.3. Napsali jsme Vám, že Vatikánská muzea jsou uzavřena 18.3. a 19.3., je tedy logické, že na tyto dny není možné zakoupit vstupenku. Jediný možný termín Vám tedy zbývá 20.3. Je opět logické, v souvislosti s tím, že dva dny před tím jsou Vatikánská muzea uzavřena, že o tento termín bude obrovský zájem. Nicméně to, že nelze rezervovat vstup znamená, že byla vyčerpána kapacita rezervací. Do fronty si samozřejmě stoupnout můžete a Vatikánská muzea můžete navštívit za € 17,00 za osobu. Počítejte však s tím, že Vás to bude stát hodně času. Smluvní prodejci, jako např. Get Your Guide, mívají zablokované vstupy pro své klienty, proto se občas stane, že i když jsou v oficiálním prodeji rezervace nedostupné, tady je ještě možné rezervaci provést. Samozřejmě za ceny odpovídající nabízenému rozsahu služeb. Máte pravdu, že 20.3.2018 je k dispozici jen odpolední Fast Track (15:00 a 15:30) s audioprůvodcem za € 38,00, což oproti základní ceně s rezervací je o € 17,00 více za osobu. Což je v přepočtu přibližně o 432,- Kč více. Nicméně za tuto cenu je přednostní vstup k dispozici. Máte vždy možnost volby pro variantu, která Vám nejlépe vyhovuje.

# 05.03.2018, 14:02.
Moc děkuji za odpověď. Takže privátní transfer, který doporučujete bude asi typu Uber. Našla jsem, že po Římě jezdí bílé městské taxi. Tyto by nebyly levnější? Děkuji. Marcela.

Podle našeho názoru se o Uber nejedná. Měla by to být standardní firma provozující taxi. Díky spolupráci se zavedenou Get Your Guide také s určitou garancí. Ideální jsou samozřejmě bílá taxi s licencí města Říma. Standardní regulovaná cena z letiště Fiumicino do centra Říma je € 48,00. Ta je ale pro 4 cestující. Vás je 6.

# 05.03.2018, 08:48.
Pane Řehůřku, plánujeme cestu do Říma přes Velikonoční svátky. Chci se zeptat, jak je to s památkami o Velikonoční neděli? Budou otevřené? Velice děkuji. Karolína.

Římské památky by měly být otevřeny podle standardní otevírací doby. Protože se jedná o první neděli v měsíci, měl by být u státních památek a muzeí vstup zdarma a neměly by jít provádět rezervace. Počítejte s velkým množstvím lidí. Co se Vatikánu týče, počítejte s výraznými omezeními a opět s velkým množstvím lidí. Vatikánská muzea budou standardně jako každou neděli (kromě poslední) uzavřena a počítejte s tím, že výjimečně budou uzavřena i následující den, tj. v pondělí 2. dubna. Co se církevních obřadů týče, v neděli v 10:00 proběhne mše a ve 12:00 tradiční požehnání Urbi et Orbi.

# 04.03.2018, 21:37.
Chtěl bych se zeptat na otevírací dobu Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra v období Velikonoc od 30.3. do 1.4.2018. Moc děkuji. Tomáš.

Vatikánská muzea budou standardně otevřena každý den od 26.3.2018 do 31.3.2018, tj. od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea potom zavírají v 18:00. 1.4. a 2.4. budou Vatikánská muzea uzavřena. Basilika je otevřena v březnu od 7:00 do 18:30, v dubnu do 19:00. V době Velikonoc bude vstup samozřejmě omezen v závislosti na programu. Přesné informace však nemáme.

# 04.03.2018, 12:23.
Řehůřkovi, ještě jednou si dovoluji Vás požádat o Váše zhodnocení a názor mého programu v Římě. Přiletíme 14.3. do Říma a na ubytování bychom měli být asi kolem 11:00 a odlétáme 17.3. brzy ráno, takže k dispozici máme 2,5 dne a já jsem udělala takovýto návrh programu. Myslíte, že je to reálné? Asi nebudeme navštěvovat expozice muzeí, protože umění moc nerozumíme, spíše nám jde o město jako takové s jeho stavbami, parky, dobrým vínem a pitím atd. 1. den - odjezd tramvají č. 19, 3 okolo 12:30 z Piazza di Porta Maggiore do parku Borghese. Přibližně od 13:30 prohlídka parku 2 až 3 hodiny a poté přes město pěšky na ubytování. 2. den brzy ráno odjezd metrem do Vatikánu. Prohlídka + vstup a výšlap do Baziliky. Poté navštívit trhy Mercato Trionfale na Via la Goletta. Potom návštěva Andělského hradu - nevím, zda i s prohlídkou. Návrat pěšky přes Piazza Navona, Pantheon, Španělské schody a Fontana di Trevi. Večer návrat na ubytování. 3. den - ráno Colosseo + Foro Romano se vstupy dovnitř. Caracallovy lázně? Park Aventino a park Traiano, S. Maria Maggiore. Večer návrat na ubytování. V průběhu každého dne je počítáno s nezbytnými návštěvamu tratorie, kavárny, cukrárny. Mnohokrát děkuji za Váš názor. S pozdravem Andrea.

Plán je to zajímavý, hodně záleží na důkladnosti celé prohlídky. To ale můžete podle situace regulovat. Nejvíce časově náročný je třetí den. Návštěva Colosseo + Foro Romano hodně zabere, opět záleží na Vaší důkladnosti návštěvy. Rozhodně doporučujeme online rezervaci pro Colosseo - viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

# 03.03.2018, 17:53.
Ráda bych Vás požádala o radu, kde se dají na internetu zakoupit individuální vstupenky do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí a dále kombinovanou vstupenku Koleseum + Forum Romanum + Palatinum. Moc děkuji. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

# 02.03.2018, 22:44.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 6.4.2018, na adresu Hotel Ferrari, Via Giovanni Amendola 95, Central Station. Letadlo přiletí ve 23:59. Našla jsem poslední autobus SIT Bus Shuttle, ale nevím, zda je možné ho stihnout, zda je možné případně koupit lístky v autobuse? Nebo jezdí ještě nějaké noční autobusy? Nebo budeme muset využít pouze taxi? Potřebuji dopravu pro 6 dospělých osob. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marcela.

Poslední SIT Bus Shutle jede z letiště Fiumicino na Termini dne 6.4.2018 ve 23:45. Pokud Vám letadlo přiletí ve 23:59, tak to samozřejmě stihnout nelze. Poslední autobus jede také před přiíletem, ve 23:00, stejně tak poslední vlak Leonardo Express jede ve 23:23. Veřenou dopravou se tam můžete v noci dostat autobusem Cotral. V sobotu brzy ráno jede v 1:45. Jízdenka stojí € 5,00, při nákupu u řidiče € 7,00. Hotel Ferrari je v pěší dostupnosti od Termini (5 minut). Privátní transfer pro 6 osob po půlnoci Vás vyjde na € 66,00 - viz Get Your Guide.

# 02.03.2018, 22:19.
Chtěla bych se zeptat, zda teď v březnu má smysl předem kupovat vstupenky do muzeí a na památky v Římě a ve Vatikánu? Nebo to s návalem turistů není tak hrozné a fronty na lístky i na vstupy se dají vystát? Děkuji. Lenka.

Rezervaci vstupenek doporučujeme rozhodně do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Informaci o rezervaci najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24 a informace a aktuální situaci s frontami v odpovědi ze dne 27.02.2018, 06:56

# 02.03.2018, 09:19.
Vážený pane Řehůřku. V Římě budeme od soboty 17.3. do středy 21.3. Chtěli bychom navštívit jeden den antické památky, další den Vatikán a jeden den možná nákupy / Castel Romano? Sobota a středa je na příjezd a odjezd. Poraďte mi prosím, které dny v týdnu jsou na co vhodné. Do Vatikánu asi ne v neděli, když to není poslední neděle v měsíci, že? Budou Vatikánská muzea otevřená v pondělí 19.3.? A co antické památky a otevírací doba v neděli nebo v pondělí? A je nějaká možnost, jak se dostat bez auta do outletu Castel Romano? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Ilona.

V neděli 18.3.2018 jsou Vatikánská muzea standardně zavřena. Bohužel v pondělí 19.3.2018 jsou Vatikánská muzea také zavřena. Tentokrát výjimečně oproti standardním otevíracím dobám. Doporučujeme tedy pro návštěvu Vatikánských muzeí úterý 20.3.2018, kdy je standardně otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, samotná muzea se potom zavírají v 18:00. Doporučujeme samozřejmě provést rezervaci. Antické památky jako Colosseo, Foro Romano, ruiny antických staveb na Via dei Fori Imperiali, Kapitol, Pantheon, Andělský hrad, Ústa pravdy, sloup Marca Aurelia a mnoho dalších jsou v neděli a v pondělí přístupné. Rezervaci do Colosseo také doporučujeme. Informace o rezervacích najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24. K Castle Romano Designer Outlet jezdí Shuttle Bus z Termini, konkrétně z Via Marsala. Odjezdy jsou v 9:30, 9:55, 10:30, 11:30, 12:30 a 15:00. Návrat je v 11:20, 13:45, 17:15, 18:15 a 20:00. Zpáteční jízdenka stojí € 15,00. Děti do 10. let neplatí.

# 02.03.2018, 08:53.
Nedaří se mi rezervovat vstupenky do Kolossea na neděli 4.3. Mají prosím otevřeno? A co Forum Romanum? Chtěla jsem to koupit dohromady. Někde píšou, že první neděle v novém měsíci je zdarma, a tak nejdou rezervace. Prosím o radu. Děkuji. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci. Všechna státní muzea a památky mají vstup zdarma. Týká se to i Colosseo a Foro Romano. Na tento den není možné provádět rezervace.

# 01.03.2018, 21:24.
Pane Řehůřku, organizuji pro rodinu výlet do Říma v termínu od 14.3. do 17.3. Na prohlídku budeme mít 2,5 dne a už teď zjišťuji, že to zřejmě bude málo. Původní plán byl pochodit vše pěšky, ale budeme ubytovaní na Via Principe Eugenio 15 - kousek od nádraží Termini a když budu chtít být už v 7:00 ve Vatikánu, tak zřejmě musíme využít nějakou městskou dopravu. Můžete mi prosím poradit, jak to bude nejlepší? A ještě se zeptám - platí se vstup i do samostatného Vatikánu bez prohlídek muzeí? Z Vatikánu bychom zřejmě navštívili jen kapli s výstupem nahoru. Děkuji za radu. Andrea.

Ubytování máte hned vedle Piazza Vittorio Emanuelle. Přejděte na toto náměstí. Odtud jezdí metro A. Jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano / San Pietro. Metro jezdí od 5:30. Z metra přejděte na tramvaj, která jezdí také od 5:30. Zastávka je na Via Barletta hned u východu z metra. Jeďte jednu zastávku na konečnou, na Risorgimento / San Pietro. Podél Vatikánu dojdete až k náměstí. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50 a můžete ji použít i v tramvaji. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Ottaviano můžete jít na náměstí do Vatikánu samozřejmě i pěšky, je to přibližně 1 km. Vstupné do Vatikánu se neplatí. Zdarma je vstup i do Baziliky. Tady se platí je výstup do kopule - s využitím výtahu a následně po 320. schodech je cena € 10,00, bez využití výtahu s výstupem po 551. schodech je cena € 8,00. Platí se také za sestup do nekropole € 13,00. Vstupné se platí samozřejmě do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je návštěva Sixtinské kaple, do Vatikánských zahrad, jejichž součástí je návštěva Vatikánských muzeí atd.

# 01.03.2018, 15:24.
Pane Řehůřku, letíme do Říma na prodloužený víkend od 19. do 22. dubna. V Římě budeme ale v zásadě celé jen dva dny ... v pátek a v sobotu. V rámci pobytu chceme samozřejmě navštívit i Vatikán. Raději bych ale až v sobotu, až se trochu rozkoukáme. Chci se proto zeptat, je nějaký zásadní rozdíl co se týká počtu turistů ve Vatikánu mezi všedním dnem a sobotou a nebo je to jedno? A druhý dotaz ... kam všude z nejznámějších památek Říma je možné si rezervovat vstupenky předem, abychom ten krátký čas, který tam budeme, nestrávili čekáním ve frontách? Děkuji. Lubomír.

V sobotu je větší pravděpodobnost, že bude ve Vatikánských muzeích více lidí než v pátek. V neděli je zavřeno, během prodlouženého víkendu je tak pro stejný počet lidí menší časový prostor, sobota není pracovní den a hodně lidí bude uvažovat jako Vy. V dubnu už také návštěvníků přibývá oproti zimním měsícům. V pátek, 20. dubna začínají ve Vatikánských muzeích noční prohlídky. Tento den je otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea se zavírají v 18:00. Za hodinu se ale opět otevřou a poslední vstup bude umožněn ve 21:30. Samotná muzea se zavírají ve 23:00. Každopádně, ať už v pátek nebo v sobotu, doporučujeme rezervaci. Lze to uskutečnit přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide, kde je sice vyšší cena, ale je vyvážena celou řadou benefitů. Především Vás pracovník z místa srazu provede až do Vatikánských muzeí, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Dále doporučujeme rezervaci pro Colosseo přes Coopculture nebo Get Your Guide - tady podobné benefity jako u Vatikánských muzeí a navíc je v ceně audioprůvodce a online mapa ke stažení. Povinná rezervace je do Galeria Borghese - k dispozici přes Beniculturali - Visita / Prenota nebo Get Your Guide.

# 28.02.2018, 22:06.
Projela jsem spoustu příspěvků, ale nikde bohužel nemohu najít odpověď. Má otázka se týká dopravy z Largo Mazzoni na Hotel Poggioverde Roma na adrese Via Poggio Verde 31, Gianicolense. Nevybrali jsem příliš špatně? Dá se nějak rozumně dopravit městskou dopravou? Děkuji a přeji pěkný den. Karolína.

Z Tiburtina jeďte vlakem FL1 směr letiště Fiumicino a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 786 směr Reduzzi a vystupte na zastávce Poggio Verde / Mazzacurati. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Poggioverde Roma je po necelých 100 metrech vpravo. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus 786 jezdí každý den kromě neděle. V neděli má tento autobus označení 786F.

# 27.02.2018, 08:30.
Moc děkuji za super informace. Platí se nějaké vstupné ještě do Baziliky kromě kopule? Jde mi o individuální vstup bez průvodce. V čem je možný vstup? lze si vzít batůžek? Moc děkuji za všechnu pomoc. Petr.

Vstup do Baziliky je zdarma, platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Při vstupu počítejte s několika kontrolami. Projdete bezpečnostním rámem a rentgenem příručního zavazadla. Doporučujeme toto zavazadlo mít co nejmenší, popř. žádné a samozřejmě bez nějakých podezřelých předmětů. Následuje kontrola oblečení, které musí odpovídat zde běžným standardům, tj. nesmí být odhalená ramena, kolena, vykukovat bříško. Doporučujeme už před kontrolou sundat případnou čepici. Pokud neprojdete jednou nebo druhou kontrolou, budete muset frontu absolvovat znovu po odstranění problému. Na závěr projdete ještě pohledovou kontrolou - eliminace těch, kteří nějakým způsobem prošli předchozími kontrolami a nesplňují podmínky.

# 27.02.2018, 06:56.
Tak v Římě jsme byli. Všechno fungovalo jak má! Sice autobus Terravision, na který jsme měli lístky, z letiště vůbec nejel, ale vzal nás další. Za jeden den jsme toho stihli opravdu hodně: Vatikán včetně návštěvy Baziliky sv. Petra, Castel Sant' Angelo, Corte Suprema di Cassazione, Piazza Navona, Pantheon (dovnitř nás nepustili), Palazzo Montecitorio, Fontana di Trevi - šíleně moc lidí, Piazza di Spagna a schody nahoru, Palazzo del Quirinale, Vittoriano, Campidoglio, Fori Imperiali i Colosseo včetně prohlídky. Lístky jsme měli zakoupené předem a vyplatilo se! Fronty byly na dvě hodiny! Vše se dalo pohodlně stihnout procházkovým tempem včetně lehkého oběda a kávičky od 8:30 do 17:00! Ještě jednou moc děkuji za pomoc a rady! Děláte skvělou práci! Zdravím a přeji hezký den. Janush.

Děkujeme za cenné informace.

# 24.02.2018, 15:57.
Mám trochu neobvyklou otázku. Jak je to v Římě se záchody? Děkuji. Jaroslav.

Viz naše odpověď ze dne 11.07.2017, 07:19.

# 24.02.2018, 12:34.
Vážený pane, již několikrát jste nám dobře poradil a tak se opět obracím o radu. V květnu se chystáme letecky do Říma, přílet na Ciampino v odpoledních hodinách. Jednak bychom si už na letišti rádi zakoupili týdenní jízdenky MHD, lze je zakoupit již na letišti? Budeme bydlet na adrese Via Aurelia 145, Řím a prosila bych vás o způsob dopravy na tuto adresu z Ciampina. A ještě jenu prosbu mám. Zpět letíme z letiště Fiumicino a rádi bychom využili služeb taxi. Určitě je lze objednat telefonem, existuje více firem, kde nalezneme telefonní čísla? Předem velice děkuji za odpověď. Marta.

Informace o prodeji těchto jízdenek na letišti Ciampino najdete v odpovědi ze dne 21.02.2018, 10:02. Místo ubytování není zrovna ideální z hlediska městské dopravy. Doporučujeme jet z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A na Cornelia. Z Cornelia přejděte po Via Bartolo da Sassoferrato na Piazza Irnerio, odkud jezdí z Via Aurelia autobus č. 46 směr Piazza Venezia. Vystoupit musíte na Aurelia / Paolo III. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte doprava na Via Aurelia. Po několika zatáčkách Vás dovede k ubytování, které je po pravé straně. Autobus č. 46 jezdí často a každý den. Doporučujeme bílá taxi s licencí města Říma. Systém je provozován na telefonním čísle 060609, viz Muoversi in taxi.

# 24.02.2018, 11:33.
Je možné se dostat z letiště Fiumiccino autobusem Cotral na zastávku metra Anagnina a poté jet metrem A na zastávku Lepanto? Neumím nikde dohledat, kolik stojí jízda autobusem. A jak často autobus jezdí? Děkuji. Jana.

Zastávka Anangnina je na opačné straně Říma než letiště Fiumicino. Tato zastávka je dostupná autobusem Atral z letiště Ciampino za € 1,20. Atral je členem skupiny Cotral. Měla jste asi na mysli zastávku metra Cornelia, která je na straně letiště Fiumicino. Na Cornelia jezdí z tohoto letiště autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 3,40 a autobusy jezdí často (16 spojů denně, 12 spojů v neděli), ale dlouho (1,5 hodiny a asi 50 zastávek). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 24.02.2018, 11:15.
Máme v plánu cestu do Říma. Ubytování máme na adrese Via Rialto 56. Chceme jet autobusem z Fiumicino - SIT Bus Shuttle. Je poté ubytování daleko? Nebo máme raději využít autobus Terravision? Děkuji za odpověď. Jana.

SIT Bus Shuttle zastavuje na Via Crescenzio, v blízkosti Piazza Cavour. K Vašemu ubytování je to odtud pěšky ještě přibližně 2,5 km. Do bližší pěší vzdálenosti se dá odtud dostat i městským autobusem, ideální spojení je ale metrem. Doporučujeme jet autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračovat metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Cipro. Odtud vede z Via Cipro kolmá ulice Via Rialto, Vaše ubytování je na jejím konci vpravo.

# 22.02.2018, 07:52.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Ještě bych Vás chtěl požádat o informaci. Na Bazilice sv. Petra ve Vatikánu je možnost vyhlídky. Lze na tuto vyhlídku koupit vstupenku dopředu? Jinak je vstup do Baziliky zdarma. Má nějakou výhodu ISIC karta studenta VŠ případně ISIC karta učitele? Měl byste nějaký odkaz na mapu Říma? Moc děkuji. Petr.

Vstupenky pro výstup do kopule se kupují na místě. Cena s výtahem + 320 schodů pěšky je € 10,00, cena pro 551 schodů pěšky je € 8,00. Snížené vstupné je € 5,00 pro školy s potvrzeným seznamem studentů. Zda tuto slevu poskytují individuálně nevíme. Online mapu Říma najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu najdete na Lonely Planet.

# 21.02.2018, 12:38.
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako je to s Roma Passom? Je potrebné ho kúpiť predom a potom si ho na jednom s vybraných miest vyzdvihnúť či ako? Lucia.

Roma Pass je možné zakoupit 1. online na výše uvedených stránkách a následně vyzvednout na některém z turistických informačních center, 2. telefonicky přes Call Center nebo 3. na některém z prodejních míst: zapojená muzea a památky, turistická informační centra, pokladny ATAC, pokladny Trenitalia. Seznamy, adresy, kontakty a otevírací doby najdete na výše uvedených stránkách. Zakoupíte ho i na .

# 21.02.2018, 10:02.
Prosím o radu co se týče jízdenky Roma 48H. Lze tato jízdenka koupit, případně kde, na letišti Ciampino? Druhá otázka je, jak je to s prvním označením jízdenek? Různé weby se v tomto rozcházejí - někde se píše, že je potřeba ukázat revizorovi, někde, že je vložit do nějakého automatu. Stačí jí přiložit ke snímači co je u turniketů? Prvním prostředkem, který využijeme je metro. Musí se pípnout i při výstupu z metra? Moc děkuji. Lenka.

Díky tomu, že od 18. září 2017 provozuje ATAC z letiště Ciampino autobusovou linku č. 720 mezi letištěm a Laurentina, došlo k navýšení podpory prodeje jízdenek ATAC na tomto letišti. Jízdenky včetně Roma 48H zakoupíte v automatu, v turistickém informačním centru PIT Ciampino a také v občerstvení Chef Express. Jízdenku Roma 48H musíte validovat při prvním použití dopravního prostředku. V metru samozřejmě ji musíte použít vždy, když budete mít v cestě turniket, tzn. i při opakovaném vstupu do metra.

# 20.02.2018, 12:52.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chci se zeptat, v kolik hodin začíná bohoslužba 4.3. - neděle - v Bazilice Sv. Petra v Římě? Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

Podle našich informací bohoslužba pro veřejnost za účasti Papeže dne 4.3.2018 v Bazilice není. Tento den probíhá za účasti Papeže Anděl Páně (Angelus) na Piazza S. Pietro od 12:00. Další potom 11.3., 18.3. a 25.3. Vstupenky nejsou potřeba. Pokud jste měla na mysli běžné mše, jejich seznam s časy najdete na Catholic Traveler.

# 19.02.2018, 14:26.
Díval jsem se na web společnosti Vueling - jsou tam 3 kategorie letenek do Říma. Na naší Letušce je pak ale jen jedna. Máte nějaké zkušenosti s koupí letenek přímo na webu Vueling? Stačil by nám jeden kufr. Děkuji za odpověď. Petr.

Jedná se o nízkonákladovou společnost. Na jejich webu najdete samozřejmě všechny možnosti nákupu letenky, na stránkách agentur potom většinou tu nejlevnější možnost. Rozdíl mezi Basic, Optima a Excellence je v podmínkách (rozsah se aktuálně mění v dolní části obrazovky v oddíle Fare conditions). Pokud Vám tedy stačí online check-in, přidělená sedadla a neuvažujete o možnosti změny letu, volte jednu letenku na úrovni Optima a zbývající na úrovni Basic. Nicméně i v tom Basic máte jedno příruční zavazadlo zdarma do 10 kg.

# 19.02.2018, 08:59.
Potřebovala bych poradit ohledně dopravy po Římě. Konkrétně, zda je výhodnější zakoupit Rome Card nebo si kupovat jízdenky zvlášť? Letíme do Říma v dubnu od čtvrtka do neděle a chtěli bychom projít co nejvíce památek včetně Vatikánu + jet vlakem k moři. Dále vás prosím o radu ohledně dopravy z a na letiště Ciampino do centra. Konkrétně do Via Ferruccio. Předem děkuji za odpověď. Simona.

Pokud se na to budete dívat z pohledu dopravy, potom se Vám zřejmě vyplatí si kupovat samostatné jízdenky. Vaše místo ubytování je dostupné metrem, takže když si vše dobře naplánujete, použijete denně jen jízdenku na cestu tam a na cestu zpět. Karty přinášejí samozřejmě daleko více možností. Pro Řím , pro Řím i Vatikán Omnia Card. Pokud je maximálně využijete, potom v kombinaci s dopravou mohou ušetřit čas i peníze. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Vittorio Emanuele. Via Ferruccio je ulice souběžná s tímto náměstím.

# 18.02.2018, 22:40.
Prosím o informaci, zda existuje přímé spojení mezi letištěmi Ciampino a Fiumicino, případně o možnosti nejrychlejšího přesunu, jedná se o červen 2018. Druhá otázka: jaká autobusová společnost zabezpečuje dopravu z letiště Cuneo do okolních měst Ragusa, Punta Secca ... Za odpovědi děkuji. Michaela.

Přímé spojení mezi těmito letišti veřejnou dopravou není. Pouze taxi za € 50,00. Nejrychlejší spojení je autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží v Ciampino, odtud vlakem za € 1,50 na Termini a odtud vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Fiumicino. Nejlevnější spojení je autobusem č. 720 na Laurentina za € 1,50 (jízdenka BIT), odtud metrem B na stejnou jízdenku na EUR Magliana, odtud autobusem Cotral na letiště Fiumiciuno za € 2,20. Zlatá střední cesta je využít služeb společnosti a přestupem na Termini. Jízdenka stojí € 5,00 + € 5,00. Vzhledem k umístění letiště Cuneo (CUF) v oblasti Piemont na severu itálie, je otázka dopravy do uvedených měst, která se nacházejí na Sicílii, neopodstatněná. Pravděpodobně došlo k záměně názvu letiště.

# 18.02.2018, 20:02.
Chcela by som poprosiť o info ohľadne dopravy v Ríme a síce dokedy jazdí metro a autobusy, nakoľko prílet na letisko Ciampino máme 23:20 a ubytovanie na Via delle Fornaci - ubytovňa Velehrad. Vopred ďakujem za odpoveď. Sylvia.

Poslední autobus Atral jezdí na Ciampino FS ve 23:30, resp. 23:35 v neděli a ve svátek. Nicméně poslední vlak ze stanice Ciampino jezdí na Termini ve 23:19. Toto spojení nelze použít. Na stanici metra Anagnina jede poslední autobus Atral ve 23:10. Ten tedy také nevyužijete. Doporučujeme tedy cestovat autobusem , který odjíždí z letiště ve 23:40, na Termini je v 0:25. Jízdenka stojí € 5,00. Poslední vlak na San Pietro jede z Termini ve 23:27, první ranní ve 4:35. Můžete jet nočním autobusem. Přejděte na náměstí před nádražní halu, odkud jede noční autobus N5. Autobusy jedou každých 15 minut, v neděli každých 30 minut. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro. Odtud je to k Poutnímu domu Velehrad pěšky 700 m. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu směrem k tunelu a přejděte podchodem na druhou stranu ulice. Podchod vede na Via delle Fornaci. V tuto noční dobu bude už možná bezpečné přejít i přímo přes komunikaci. Ulice Vás dovede až k Poutnímu domu Velehrad.

# 17.02.2018, 20:51.
S kamarádkou v červnu letíme do Říma. Budeme tam mít 1,5 dne na návštěvu památek. Chtěly bychom určitě navštívit Kolosseum a Forum Romanum. Je lepší si vstupenky koupit přes internet? Nechceme nikde stát půl dne ve frontě. A jaké další památky nám jestě můžete doporučit? Ještě jeden dotaz. Nevíte, kde sehnat dobré ubytování za dobrou cenu pro dvě holky? Hledám na Booking.com, ale kdybyste měl jiný tip, byla bych ráda. Moc vám děkuji za odpovědi. S pozdravem Andrea.

Vstupenku do Colosseo určitě doporučujeme zakoupit online. Můžete přes Coopculture nebo Get Your Guide. Ve druhém případě je o něco vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení ještě 24 hodin před vstupem bez storno poplatků, v ceně je audioprůvodce pro Colosseum a možnost stažení mapy. Na stejnou vstupenku můžete samozřejmě navštívit i Forum Romanum a Palatino. V tak krátké době toho už moc nestihnete. Určitě doporučujeme zavítat do Vatikánu alespoň na náměstí a projít se historickým centrem s návštěvou Španělských schodů a Fontana di Trevi. Ubytování přes Booking také doporučujeme. Je to ověřený a spolehlivý portál. Hledejte podle Vašich preferencí na vybavenost ubytování, doporučujeme si také pročíst u vybraného ubytování recenze cestovatelů, kteří tam bydleli a v neposlední řadě doporučujeme vybírat nejen podle ceny, ale také podle dostupnosti dopravy - nejlépe metra nebo v pěší dostupnosti.

# 16.02.2018, 22:05.
Cestujeme z Ciampino do Vatikánu. Našli jsme vlak z letiště do Roma San Pietro s přestupem na Termini za € 2,00 a samozřejmě zpět. Nevíte, zda se dají koupit lístky na nádraží nebo jak to zde funguje? Jaká je nejrychlejší doprava z Vatikánu, bydlíme kousek od vlakové zastávky Roma San Pietro, na letiště? A jak se z Vatikánu dostat k Stadionu Olympico? Moc děkuji. Pavlína.

Z letiště Ciampino nejezdí vlaky. Na vlakové nádraží se dostanete autobusem Atral za € 1,20. Jízdenky na vlak zakoupíte na nádraží na pokladně nebo v automatu. Toto je zřejmě nejrychlejší doprava. Na Olympijský stadion se dostanete následovně: jeďte vlakem FL3 na Valle Aurelia a odtud metrem A na Ottaviano. Odtud je doprava popsaná v odpovědi ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 16.02.2018, 11:33.
Pane Řehůřku, poletíme tři, ale stačí nám jeden kufr. Mohl byste doporučit nějakého dopravce, který tuto variantu nabízí? Kdy koupit letenky? Budou na září ještě levnější nebo už koupit hned teď? Moc děkuji za ochotu. Petr.

V tomto případě doporučujeme využít služeb nějaké nízkonákladové společnosti, která má v ceně většinou jen služby přímo související s dopravou. Odbavená zavazadla jsou většinou za příplatek. S jedním zavazadlem pro více cestujících tak maximálně využijete nízkou cenovou hladinu letenky. Letenky v tomto případě doporučujeme zakoupit co nejdříve. S blížícím se odletem ceny většinou neklesají, spíše rostou. Vhodným portálem pro nákup je např. Kiwi.com.

# 14.02.2018, 08:20.
Jedeme do Říma letos v září. Chtěl bych Vás poprosit o informaci, kde koupit vstupenky do Colosseo předem, abychom nemuseli stát frontu. Je ještě nějaká kombinace pro vstup do muzeí a podobně za rozumnou cenu? Děkuji moc. Petr.

Vstupenky do Colosseo koupíte na Coopculture. Další možnosti najdete na Get Your Guide. Fast track do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky, Colosseo, Foro Romano a Palatino nabízí např. Best Of Rome All Access Pass, další možnosti nabízí Omnia Card nebo .

# 13.02.2018, 18:18.
Jaká je doprava z letiště Cimapino do Camping Village Roma? Letíme na dvě noci, tedy na jeden den. Můžeme poprosit o itinerář, co je nejlepší navštívit jedno odpoledne, celý den a třetí den od 10:00 do 15:00? Děkuji za to, že někdo je takto v dnešní době ochotný se věnovat i jiným lidem, jako jste vy. S úctou k Vám Světla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Cornelia. Z Cornelia, ze zastávky před Mc Donalds' pokračujte autobusem č. 246 směr Malagrotta a vystupte na Stazione Aurelia. Je to u obchodního centra Panorama. Do Camping Village Roma přejděte nadchodem. Na autobus č. 246 můžete použít jízdenku z metra. Druhou variantou je vystoupit z metra na Cipro a odtud z autobusového terminálu u parkoviště jet autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia. Vystoupit musíte na stejnojmenné zastávce (jako v předchozím případě). Jmenuje se stejně jako konečná, ale není to konečná. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a odtud metrem. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně jeden půlden můžete věnovat prohlídce Vatikánu, druhý půlden prohlídce historického centra a celý den Colosseo / Foro Romano / Palatino, popř. k tomu přidat něco z těch půldnů.

# 13.02.2018, 00:01.
Je třeba si do Vatikánských muzeí objednávat vstupenky předem? Na červenec. A pokud ano, jak dlouho dopředu? Děkuji za informaci. Jan.

Online rezervace vstupenek není povinnost. Je to jen možnost, která Vám urychlí přístup do Vatikánských muzeí. V červenci tuto rezervaci doporučujeme. Můžete to udělat na oficiálních stránkách Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. Ve druhém případě je vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace, možnost ještě hodinu před vstupem rezervaci změnit nebo zrušit a další benefity. Rezervace jsou k dispozici u Musei Vaticani 60 dnů před termínem návštěvy, u Get Your Guide už nyní. Rezervaci doporučujeme provést hned, jak budete mít jasno o termínu.

# 10.02.2018, 16:56.
Chtěla bych si předem koupit jízdenky na autobus na cestu z letiště Ciampino - Termini a zpět, ale trošku mám obavu, abych dobře odhadla čas odjezdu. Nevíte prosím, zda je tento čas, který uvedu při objednání, závazný nebo se dá jet i dalším autobusem, když to nestihnu v uvedený čas? Děkuji. Monika.

Letiště Ciampino je malé, nástupní místo do autobusu je hned vedle haly. Nicméně pokud čas odjezdu z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet na stejnou jízdenku následujícím volným autobusem. Nemusíte se tedy bát, že jízdenka propadne.

# 09.02.2018, 13:01.
Moc děkuji za odpověď! V Římě jsem sice již jednou byla v minulém tisíciletí jak s oblibou říkám, ale to bylo s cestovkou, takže jsme nic nemuseli řešit. Pokud se tedy mohu ještě zeptat: chtěla jsem zarezervovat resp. koupit vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Zarazilo mě, že se cenově dost liší nabídky prodejců - nejlépe jsou snad na tom přímo Vatikánská muzea - vstupné € 17,00 + € 4,00 poplatek, jinde jsem se setkala s cenou € 26,00 resp. € 29,00. Máte s tím nějaké zkušenosti? Chceme tam jít bez průvodce, stejně tam nejsou česky mluvící, a o dílech si přečíst z nějaké tiskoviny. Co byste nám doporučoval? Také bychom rádi navštívili nově otevřenou výstavu v galerii Macro o Skupině Pink Floyd. I tam se nabízí rezervace. Měli bychom ji využít? Nebo by to stačilo koupit až na místě třeba s třídenním předstihem? A ještě jedna otázka: tak jako má Paříž Louvre a Musée d' Orsay, má něco srovnatelného i Řím? S díky Olina.

Základní cena je ta, kterou nabízí přímo provozovatel, tj. Vatikánská muzea. Ostatní prodávají vstupenky za stejnou cenu nebo vyšší, pokud samozřejmě pomineme karty, které jsou balíčkem vstupů a služeb. Vyšší cena je potom čistě jen přirážka nebo obsahuje nějakou přidanou hodnotu v podobě služeb. Z té druhé kategorie doporučujeme Get Your Guide, kde v ceně je nejen vstupenka a přednostní vstup, ale také 15% sleva ve 14. obchodech uvnitř, jednoduchá správa rezervace, akceptace tištěného i elektronického voucheru, možnost zrušit rezervaci i hodinu před vstupem s vrácením plného vstupného a v neposlední řadě asistence vstupu, tj. na smluveném místě Vás vyzvedne 15 minut před vstupem zaměstnanec, který Vás vstupem provede. V případě výstavy o Ping Floyd nejsme schopni odhadnout návštěvnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o zájmovou výstavu, která je otevřena od 19. ledna do 1. července 2018, bude pravděpodobně stačit zakoupit vstupenku až na místě bez výrazné ztráty času ve frontě. Řím má Vatikánská muzea (i když jsou ve Vatikánu). Nic srovnatelného v samotném Římě není. Za návštěvu stojí Kapitolská muzea a Galeria Borghese.

# 08.02.2018, 18:50.
Měl bych na vás před návštěvou Říma pár detailních otázek, na které jsem nenašel dostatečnou odpověď na internetu. Předem děkuji za zodpovězení! 1. Pokud máme přes internet zakoupený voucher do Vatikánských Muzeí a Sixtinské kaple na 9:00 ráno, v kolik hodin doporučujete být už na místě vstupu, tedy na Viale Vaticano? 2. Dá se nějak dostat dále bez fronty z Vatikánských muzeí do Baziliky svatého Petra, nebo musíme znovu čekat frontu? 3. Existuje nějaká mapa Forum Romanum v češtině s vysvětlivkami tak, abychom se ve Forum Romanum trochu zorientovali? 4. Dá se stihnout běžná prohlídka Coloseum, Forum Romanum a Palatina za jedno odpoledne? 5. Když bychom rádi ochutnali klasické italské pochutiny přímo od místních a za rozumný peníz, do jakých podniků zavítat? Třeba na tradiční pizzu, dále na těstoviny, kde mají třeba dobrou zmrzlinu a kam na posezení s vínkem? Jan.

1. Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut. 2. Ze Sixtinské kaple, která je součástí Vatikánských muzeí, je přímý průchod do Baziliky S. Pietro. Tento vchod je však určen jen pro průvodcované prohlídky. Běžný návštěvník musí jít standardním vstupem a tedy absolvovat novou frontu a bezpečnostní proceduru. 3. Bohužel o takové nevíme. Zde je odkaz na italskou mapu, ale hodně hrubou. 4. Dá, ale jen zběžně. Platnost vstupenky dva dny má své opodstatnění. 5. Přečtěte si článek Kam na jídlo a co ochutnat.

# 07.02.2018, 13:27.
V březnu letíme na týden do Říma. Budeme bydlet poblíž stanice metra Ottaviano. Našla jsem si, že odtud poblíž stanice Vaticano na Via Crescensio jede přímý autobus na letiště Fiumicino - SIT bus shuttle - začíná na Termini, cesta by měla odtud trvat asi 40 minut. Nemáte s tím zkušenosti? Dá se na něj spolehnout? Mohu si jízdenku koupit až v autobusu? Z kterého terminálu odlétají letadla do České republiky? Letíme s Voloteou. Je možný přestup mezi dvěma linkami jejich metra s jednou jízdenkou? Děkuji. Olina.

Tato společnost dopravu provozuje v Římě už nějakou dobu, denně odbaví mezi letištěm Fiumicino a centrem více jak 60 spojů, je partnerem mnoha leteckých společností, je už víceméně známá a zavedená. Jízdenku můžete zakoupit v autobuse, ale pro cestu na letiště doporučujeme rezervaci. V tomto případě je také nutné se dostavit na zastávku nejpozději 15 minut před odjezdem. Letadla do České republiky odlétají většinou z T3, je to ale obecná informace. Konkrétní odletové informace získáte od letecké společnosti pro konkrétní let. Jednu jízdenku BIT můžete použít pro přestup z jedné linky metra na druhou v případě, že neprojdete ven turnikety. Pokud tedy např. pojedete metrem A na Termini a hned přestoupíte na metro B, je to možné.

# 05.02.2018, 15:24.
Vydáváme se do Říma, rádi bychom věděli kolik času budeme potřebovat při návratu na cestu na letiště. Letíme z Ciampino a ubytovavání máme poblíž Termini na Via Palestro. Odlet je v neděli v 9:20. Ráda bych se ještě zeptala, jakým autobusem a kde nejlépe vystoupit na prohlídku Via Appia a zda je možné to zkombinovat s procházkou kolem Claudiova akvaduktu. Děkuji. Tereza.

Pokud pojedete přímým autobusem , tak cesta trvá 40 minut. Pokud pojedete metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště tak také 40 minut + doba na přestup. Pokud pojedete vlakem do Ciampino a odtud autobusem na letiště tak 20 minut + doba na přestup. Pokud pojedete metrem B na Laurentina a odtud autobusem č. 720 na letiště, tak 55 minut + doba na přestup. Jedná se o čisté časy cesty z Termini. Je třeba samozřejmě volit dostatečnou časovou rezervu. Především u autobusů je to hodně závislé na vnějších faktorech. Máte na mysli zřejmě Via Appia Antica. Každý den tam jezdí autobus č. 218 z Porta S. Giovanni (metro A). Vystoupit musíte na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Každý den kromě neděle jezdí také linka č. 118 z Circo Massimo a Colosseo (metro B) a opět musíte vystoupit na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Tato linka pokračuje po Via Appia Antica dál, můžete tedy vystoupit až podle toho, co chcete všechno vidět. Zkombinovat s Acqua Claudia to lze, ale je to náročnější. Po prohlídce můžete nastoupit opět do autobusu č. 118 a vystoupit na Capanelle / Appia Nuova. Odtud pokračovat autobusem č. 654 směr Cinecitta' a vystoupit Capanelle / Gamiana. Tady začíná cesta vedoucí k Acqua Claudia a následně podél něj. Potom se můžete vrátit zpět a autobusem č. 654 pokračovat na konečnou na Piazza di Cinecitta', kde je stanice metra A Subaugusta.

# 05.02.2018, 11:27.
Jsme studenti a chystáme se kolem 28.9.2018 do Říma. Moc bychom chtěli poprosit o informaci, zda si máme pořídit dopředu mapu a jakou byste za rozumný peníz doporučili? Nebo se dá sehnat na místě? Můžete doporučit odkaz, kde sehnat dopředu vstupenky do Colossea a některých muzeí? Kam je vstup zdarma? Jaké předplacené vstupné byste doporučili? Moc vám děkujeme za ochotu. Eda.

Online mapu najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu můžete zakoupit na lonelyplanet.cz. Na místě samozřejmě lze různé mapy také zakoupit. Vstupenky určitě doporučujeme dopředu rezervovat do Vatikánských muzeí na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture. Další možnosti najdete přes Get Your Guide. Vstup zdarma, resp. snížené vstupné, je závislé na věku. Do římských státních muzeí a památek mají vstup zdarma občané EU do 18. let, zlevněný vstup občané EU od 18. do 25. let.

# 05.02.2018, 10:54.
Nikde na Vašich stránkách jsem nenašel nic o stravování v Římě. Kde se dá dobře a za rozumnou cenu najíst? Kam zajít na kafe, kam na chvíli sednout na oběd? Svačinku do ruky nebo kousek pizzy asi koupím všude ... Děkuji moc za rady a přeji hezký den. Jan.

Informace o stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat z Eurovikendy.info.

# 05.02.2018, 06:47.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Lístky na tramvaj a autobus koupíme přímo v autobuse nebo tramvaji nebo je třeba je zakoupit někde v automatu? Je možnost koupit např. 10 jízdenek v jednom? Mají děti a studenti slevu na jízdné? Ještě jednou děkuji a posílám pozdrav. Jana.

Jízdenky zakoupíte na prodejnách ATAC, které jsou na důležitých zastávkách metra a městských vlaků, v automatech a u autorizovaných prodejců - novinové stánky, tabáky, bary, ... Existují bločky po čtyřech jízdenkách v tzv. limitované edici, vydané většinou k nějaké události. Cena je však stejná jako součet jednotlivých jízdenek. Při častějším cestování je výhodnější zakoupit časovou jízdenku. Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H stojí € 12,50 a Roma 72H stojí € 18,00. Tyto platí časový úsek uvedený v názvu. Existuje ještě týdenní jízdenka CIS, která stojí € 24,00 a platí do půlnoci sedmého dne od první validace. Děti do 10. let cestují v doprovodu dospělého zdarma, ostatní platí plné jízdné.

# 04.02.2018, 09:30.
Mohl byste mi prosím poradit, kde je přesně vstup do Vatikánských muzeí? Přijedeme vlakem z nádraží Stazione Trastevere do Stazione S. Pietro. Vstupenky máme zakoupeny online. Bydlíme velmi blízko uvedeného Stazione Trastevere. Nebo je nějaká lepší varianta cestování do Vatikánu? Děkuji mnohokrát. Jana.

Vstup do Vatikánských muzeí je přesně na druhé straně Vatikánu, konkrétně z Viale Vaticano. Pokud pojedete vlakem, je výhodnější vystoupit až o zastávku dál na Valle Aurelia, odkud potom metrem A popojedete na Ottaviano. Odtud už je to značeno. Od nádraží Trastevere můžete jet také tramvají č. 8 na Arenua / Min. G. Giustizia (za řekou), odkud musíte přejít zpět na Lungotevere del Vallati, kde je vlevo zastávka autobusu č. 23. Tím musíte jet směr Clodio a vystoupit na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned zahněte doleva podél zdi na Viale Vaticano. Dovede Vás ke vstupu do Vatikánských muzeí.

# 03.02.2018, 22:31.
Prosím o co možná podrobný aktuální popis, jak se dostat nejlépe, levně a rychle z centra Říma k Hadriánově vile u Tivoli. Předpokládám, že autobusem a že zde neplatí vícedenní římské jízdenky. Kolik stojí jízdenka? Smekám Vašim stránkám a děkuji. Letíme 24.2.2018. Jaromír. P.S.: Bohužel jsem podrobněji nenašel, jen nefunkční odkaz na Lonely Planet a nakonec nepřekonal antirobota ve formuláři a nedal součet 50 + 40 malými písmeny.

Viz naše odpověď ze dne 24.04.2017, 20:37 a 28.02.2017, 08:00. Součet 50+40 malými písmeny bez diakritiky je devadesat.

# 31.01.2018, 16:41.
Ještě jednou já. Lístky na autobus jsem už zjistil a vyřešil. Děkuji. Ale ještě nemohu najít, zda tu polední motlidbu dělá přímo Papež z toho balkonu? Děkuji. Jan.

Tato událost je v kalendáři, je tedy velice pravděpodobné že proběhne. Papež tradičně hovoří z okna k věřícím a dává jim na závěr svoje požehnání.

# 31.01.2018, 07:06.
Přiletíme na Fiumicino. Ze kterého stanoviště odjíždějí autobusy? Nějak jsem to nenašel a ani plánek letiště, kde by to bylo napsané. Jak dlouho platí zpáteční jízdenka Fiumicino - Termini? Když přijedu v sobotu, mohu se vracet v pondělí? Ještě jednou moc děkuji. Jan.

Plánky stanovišť autobusu na letišti Fiumicino i na Termini najdete na výše uvedených stránkách - záložka Where to find us. Jízdenky na autobus Terravision se kupují na konkrétní datum a čas. Pokud z nějakého důvodu odjezd nestihnete, můžete jet následujícím volným autobusem. Ve směru na letiště jízdenku určitě rezervovat doporučujeme. Rezervací obou získáte slevu € 1,00 na zpáteční jízdenku.

# 31.01.2018, 06:20.
Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď! Jste úplně skvělý! Ještě bych měl dvě doplňující otázky. Čistě co byste mi doporučil jako člověk, který Řím dobře zná. V den příjezdu budeme mít volno asi kolem 7. až 8. hodiny večer. Takže nějaké dvě až tři hodinky. Co byste mi doporučil, kam se dát od nádraží Termini, abychom něco hezkého viděli? A podle Vás, vyplatí se platit vstupné a jít do Colossea? Názory na internetu jsou různé. Ještě jednou děkuji moc a vážím si Vaší práce. Hezký den přeji. Jan.

Kousek od Termini, po Via Cavour, dojdete na Piazza dell' Esquilino. Na něm stojí Papežská bazilika Santa Maria Maggiore. Můžete také z Termini popojet kousek metrem B na Colosseo. V noci nasvícené vypadá úchvatně. Na návštěvu to ale není. Ve Vašem termínu je zavírací doba v 16:30. Každopádně během pobytu určitě doporučujeme návštěvu i zevnitř, vzhledem k jeho krátkosti určitě s online rezervací. Tak jak vypadá monumentálně zvenku, tak ještě více zevnitř.

# 30.01.2018, 22:32.
Poprosím o tip, ako sa co najrychlejšie dostať z letiska Ciampino na české kolegium Velehrad na Via delle Fornaci, keď pristávame 16.7. o 10:50. Odchádzame z rovnakej adresy 20.7. s odletom z letiska Ciampino o 11:50, tak aby nám to časovo vychádzalo. Ďakujem. Mario.

Nejrychleji a nejlevněji se tam dostanete následovně: jeďte autobusem Atral za € 1,20 na nádraží v Ciampino a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 2,10 s přestupem na Termini. Vystoupit musíte na San Pietro. Vyjděte z nádraží a vydejte se doprava po Via della Stazione di S. Pietro. Za zatáčkou doleva je křižovatka, na které odbočte doprava. Vydejte se ulicí vpravo a po pravé straně uvidíte Centrum Velehrad. Autobus jede 5 minut, vlak na Termini 16 minut a vlak na San Pietro 12 minut. Musíte samozřejmě počítat s časy na přestupy. Příklad: autobus tam jede v 11:40, vlak na Termini ve 12:18, vlak na San Pietro ve 12:42 a na místě je ve 13:01. Zpět jede vlak na Termini v 8:26, do Ciampino v 9:14 a autobus na letiště v 9:40. V červenci se mohou jízdní řády samozřejmě změnit.

# 30.01.2018, 19:56.
Jsme ubytovaní u nádraží Termini. Od 10.2. večer do 12.2. poledne. Jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště na nádraží? Jsme tam prakticky na jeden den, tak chceme začít prohlídku Vatikánu. Pokud možno ráno. Jak se nejrychleji dostat k Vatikánu? Je návštěva v neděli vůbec možná? Asi nebudeme trvat na muzeu, ale chtěli bychom vidět alespoň Baziliku San Pietro. Děkuji moc za odpověď a zdravím. Jan.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. Nicméně z obou jezdí na Termini autobus za € 5,00. Do Vatikánu se nejrychleji dostanete metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V neděli jsou Vatikánská muzea zavřena. Do Vatikánu se dostanete. Počítejte s tím, že ve 12:00 probíhá v neděli na Svatopetrském náměstí motlitba Anděl Páně (Angelus) - což znamená více lidí a možná omezení.

# 30.01.2018, 18:37.
Chcel by som poprosiť o radu. Ideme do Ríma 20.2.2018, na Ciampino priletíme večer o 21:35, ubytovanie máme na ulici Via Tor de' Schiavi. Chcem sa opýtať, ako jazdia spoje v neskorších hodinách a ako by sme sa najlepšie dostali na toto miesto. Ďakujem. Jaroslav.

Strandardní trasa je z letiště Ciampino autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Odtud metrem A na Subaugusta a z Piazza di Cinnecitta' autobusem č. 548 směr Stazione Tiburtina na Tor de' Schiavi / Anemoni. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Bohužel nejslabším článkem je autobus č. 548. Poslední jede ve 22:30, což se nedá stihnout, protože Atral jede ve 21:20 a 22:40. Budete muset cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini ve 22:30 (příjezd 23:15) a následně z Termini tramvají č. 5 směr Gerani. Tramvaje jedou z Termini ve 23:23, 23:35, 23:47, 23:59 a 00:11. Ze zastávky Terravision na Via Giolitti tam bez problému přejdete. Vystoupit musíte na Prenestina / Tor de' Schiavi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Via Tor de' Schiavi začíná kousek za zastávkou vpravo. Je ale dlouhá 2,5 km. Neudal jste přesnou adresu, nelze tedy přesněji poradit.

# 29.01.2018, 07:32.
Chystáme se do Říma od 3.2.2018 do 7.2.2018. Pokud mám správné informace, měly by být v neděli 4.2.2018 vstupy do římských muzeí zdarma. Můžete mi prosím poradit, která stojí nejvíce za vidění a dají se stihnout během neděle? Děkuji. Andrea.

Doporučujeme Colosseo / Foro Romano / Palatino. Počítejte ale s tím, že tam bude hodně lidí.

# 28.01.2018, 21:12.
Jsme v Římě. Z letiště Ciampino jsme jeli autobusem č. 720 na konečnou Laurentina, přestup na metro, na Termini přestup na linku A, výstupní stanice Ottaviano San Pietro. Stejnou trasu chci zvolit i při zpáteční cestě na letiště. Na Ottaviano budeme nastupovat ve středu 31.1. přibližně v 6:15. Vím, že metro jezdí od 5:30, ale nejsem si jistá, že je ráno v provozu i linka autobusu č. 720. Nikde to nemohu dohledat. Poradíte? Jezdí linka č. 720 už od rána? Mohu v klidu zvolit výše popsanou cestu, aniž bych se musela bát, že nestihnu letadlo? Odlet je v 9:20. Mhohokrát děkuji. Kateřina.

Autobus č. 720 jezdí z Laurentina ve středu 31.1.2018 od 5:30 do 23:30. Počítejte s tím, že metrem pojedete tak 40 minut. Autobus č. 720 jede z Laurentina v 6:56, který spíše nestihnete, následující v 7:18, 7:37, 7:57. Linka č. 720 jede něco přes půl hodiny.

# 27.01.2018, 15:21.
Mohla bych poprosit o radu? Při cestě z letiště Fiumicino na adresu Via Montebello 22 Roma. Přílet na letiště je v odpoledních hodinách. Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Z Via Giolitti přejděte nádražní halou na druhou stranu nádraží na Via Marsala. Po ní se vydejte doleva a pořád rovně, za křižovatkou bude pokračovat jako Via Volturno. Přibližně po 500 metrech je vpravo Via Montebello. Vaše ubytování je hned na začátku po pravé straně. Z autobusového terminálu před nádražní halou tam jezdí i autobus č. 16 za € 1,50. Jede ve směru XX Settembre a musíte vystoupit na druhé zastávce Volturno / Cernaia. Via Montebello je kousek před touto zastávkou.

# 25.01.2018, 15:17.
V sobotu máme naplánovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a máme současně koupené vstupenky online na určitou hodinu. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho před vstupem do muzeí se máme dostavit? Ptám se z důvodu front a kontrol, tak abychom nakonec zarezervovaný vstup nepropásli. Moc děkuji! Simona.

Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut.

# 24.01.2018, 21:14.
Pane Řehůřku, mohla bych Vás poprosit o podrobnou radu a popis, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino? Přílet máme 30.1. kolem 9:00 hodin. Jedeme na hotel Bed a Breakfast Armonie Romane na ulici Via di Porta Fabbrica. I s cestou zpět. Odlet máme 3.2. v 9:20 hodin. Cestovat chceme MHD. Tento zájezd byl dárkem, bohužel osoby jsou úplně bez znalosti jazyka. Velice Vám děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anganina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na zastávce Crocifisso / Porta Fabbrica. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte ve směru příjezdu autobusu po Via del Crocifisso a na první křižovatce odbočte doprava na Via di Porta Fabbrica. Bed & Breakfast Armonie Romane je za další křižovatkou vpravo. Cesta zpět je v opačném sledu, jen musíte buďto přejet autobusem č. 64 dále jednu zastávku na konečnou Stazione San Pietro nebo tam přejít pěšky. Autobus č. 64 jede v těchto místech jen jedním směrem, z konečné odjíždí na opačnou stranu. Z letiště Ciampino můžete jet také přímým autobusem na Termini za € 5,00 a odtud pokračovat autobusem č. 64 za € 1,50.

# 24.01.2018, 17:30.
Děkuji moc za odpověď. Jen bych se chtěla ujistit, zda se mi to nevyplatí i v případě, že bychom plánovali navšťívit i Andělský hrad, jelikož jsem našla několik cen vstupného a nikde nemohu dohledat, která cena je aktuální. Simona.

Nevyplatí se vám to ani v případě, že platíte plné vstupné. Vstupenka do Colosseo stojí € 12,00 + € 2,00 za rezervaci. Vstupenka do Castel Sant' Angelo stojí € 14,00. Celkem tedy € 28,00. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 10,50 za tři dny, což je 7 jízdenek BIT. Vzhledem k umístění ubytování je to málo pravděpodobné. Psala jste, že jste studentka, předpokládáme tedy ve věku od 18. do 25. let. V tomto případě platíte snížené vstupné, což u Colosseo je € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek, u Castel Sant' Angelo € 7,00. Celkem tedy € 16,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 22,00, což je 15 jízdenek BIT. U Roma Pass na 48 hodin za € 28,00 máte jen jeden vstup v ceně, počty jízdenek jsou tedy 10 resp. 13 u sníženého vstupného.

# 23.01.2018, 19:40.
Prosím o radu. Od 27.1. do 30.1.2018 se chystáme s přítelem do Říma. Jsem studentka a chtěla bych se zeptat, zda se mi vyplatí kupovat Roma Pass? Plánujeme navštívit klasické památky: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Baziliku sv. Petra a Vatikánská muzea. Přilétáme na letiště Ciampino, ubytování máme zařízené poblíž Vatikánu na ulici Via Ottaviano 2 a z letiště se nám jeví jako nejlepší možnost přestup na metro ve stanici Anagnina. Simona.

V tomto případě se Vám nevylatí. Ve Vatikánu neplatí a do Colosseo, Foro Romano a Palatino mají společnou vstupenku, která stojí € 12,00, do 18. let je vstup zdarma a do 25. let za snížené vstupné ve výši € 7,50. Cena Roma Pass na 72 hodin je € 38,50 a na 48 hodin € 28,00. Úspora na dopravě by Vám ho nezaplatila, navíc v tomto případě by bylo levnější si zakoupit nějakou časovou jízdenku. Vámi uvedená doprava je optimální.

# 23.01.2018, 17:26.
Nejsou mi zcela jasné ceny za vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Na oficiálním webu Musei Vaticani mám jako student cenu € 8,00 + € 4,00 za rezervaci, ale takovou cenu jsem na žádných jiných stránkách nenašla. Jinde se cena pohybovala za studenta kolem € 17,00. Mohl byste mi to prosím objasnit?

Oficiální ceny vstupenek do Vatikánských muzeí jsou následující: základní vstupné € 17,00, snížené vstupné € 8,00, rezervační poplatek € 4,00. Pokud si nezarezervujete vstupenku online, ale vystojíte si na ní frontu, rezervační poplatek neplatíte. Snížené vstupné je pro děti ve věku od 6. do 18. let. Do šesti let děti neplatí. Snížené vstupné platí také pro kněží, zaměstnance Svatého stolce a Vatikánu ať už jsou nebo nejsou v důchodu. Tyto ceny jsou minimální. Ostatní prodejci tyto ceny dodržují, navyšují nebo k nim přidávají další hodnotu - např. asistenci při vstupu, různé možnosti správy rezervace, rušení rezervace, atd.

# 22.01.2018, 15:43.
Dají se prosím koupit lístky na tenis - ATP Masters 1000 - přímo na stadionu Foro Italico nebo se musí kupovat předem? Děkuji za odpověď. Romana.

Vstupenky je možné zakoupit na centrální pokladně od pondělí do pátku v době od 10:00 do 13:00 a od 14:00 do 17:00. Během turnaje jsou otevírací hodiny samozřejmě přizpůsobené programu. O turnaj bývá vždy velký zájem, vstupenky se prodávají v předprodejích už rok dopředu. Pokud se rozhodnete pro nákup až na místě, jdete do rizika, že požadovanou vstupenku nezískáte nebo ji získáte na Vám nevyhovující místo. Online je možné vstupenky zakoupit na: Feder Tennis, Internazionali BNL d' Italia, Ticket One.

# 21.01.2018, 20:33.
Kúpil som si ubytovanie cez Booking a dali mi QR kód na rôzne atrakcie v Ríme. Medzi nimi sú aj Vatikánske múzea s preskočením fronty. Je však nutné vyzdvyhnúť si lístok na Touristation Point na adrese Viale Vaticano 95. Máte s takýmto nákupom vstupenky nejaké skúsenosti? Predovšetkým ma zaujíma, kedy je možné zakúpiť lístok a či je to naozaj s preskočením fronty. Ďalšiu otázku mám k Roma Pass karte. Je možné na túto kartu využívať turistických autobusov hop-on hop-off bus? Ďakujem. Lukáš.

Zkušenosti nemáme, nicméně doporučujeme si přečíst celou diskusi na Trip Advisor. neobsahuje Hop-on Hop off. Toto obsahuje Omnia Card.

# 21.01.2018, 18:21.
Chcel by som sa spýtať, či je možné fotiť vo Vatikánskych muzeách zrkadloukou? Ďakujem. Lukáš.

Fotografovat můžete, ale ne s bleskem. Je jedno zda máte zrcadlovku nebo kompakt. V Sixtinské kapli platí zákaz fotografování.

# 21.01.2018, 17:40.
Odlétáme 27.1. do Říma a dočetl jsem se, že poslední neděli v měsíci jsou vstupy do Vatikánských muzeí i Sixtinské kaple zdarma, ale pouze jen do dopoledne. Je tomu skutečně tak, nebo se to změnilo? Nevíte přesné časy otevíracích a zavíracích dob u všech prohlídek ve Vatikánu v té poslední neděli? Dá se ve Vatikánu vše stihnout prohlédnout během dopoledne? Chápu to tak, že když by mělo být vstupné zdarma, tak tedy i bez front, je to tak? Má tu s tím někdo zkušenosti? Děkuji za odpověď. Milan.

Poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea otevřena zdarma. Na tento den není také možné dělat rezervace. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, vstup je uzavřen ve 12:30. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, jsou fronty daleko větší než v den, kdy se platí. Nicméně vzhledem k tomu, že se nekupují vstupenky, postupují fronty rychleji. Toto se týká Vatikánských muzeí. To, zda se dá Ve Vatikánu vše stihnout během jednoho dopoledne, je individuální. Záleží na rozsahu a důkladnosti prohlídek. Spíše počítejte s tím, že dopoledne stihnete jen ta Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, která je jejich součástí.

# 20.01.2018, 00:24.
Mohla bych poprosit o informaci ohledně Baziliky sv. Petra? Je nutné vždy stát na vstup frontu nebo je možnost se dovnitř dostat přeskočením fronty díky lístkům do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Moc děkuji za odpověď. Děkuji. S pozdravem Petra.

Ano, je to nutné. Vstup do Baziliky je zdarma, vstupenky do Vatikánských muzeí tedy nemají na vstup žádný vliv. Bezpečnostní kontrolou musíte projít. Přímý vstup do Baziliky ze Sixtinské kaple, tedy z Vatikánských muzeí, je jen pro organizované skupiny s průvodcem. Musíte mít tedy vstupenku pro kombinovanou prohlídku s průvodcem - viz např. Get Your Guide.

# 16.01.2018, 09:04.
Narazila jsem náhodou na vaše webové stránky a chtěla bych se zeptat prosím, zda nezajišťujete česky mluvící průvodce v Římě? Jedeme s přítelem do Říma letos na Velikonoce od 30.3. do 2.4.2018. Organizujeme si to sami co se týká letenek, ubytování atd. a právě bychom potřebovali zajistit ještě průvodce. Prosím, neznáte někoho, kdo toto zajišťuje? Předem velice děkuji za informaci. S pozdravem Ivona.

Viz naše odpověď ze dne 05.06.2015, 10:51.

# 15.01.2018, 20:59.
Mohu se zeptat na nejlepší dopravu z letiště Fiumicino do Via Rialto 56, Vaticano Prati, Roma, 00136? Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 na Cipro. Via Rialto je naproti východu z metra. Na jejím konci po pravé straně je Vaše ubytování.

# 14.01.2017, 11:16.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou 4.3.2018 volné vstupy na památky v Římě. Děkuji za odpověď. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci, jsou tedy stejně jako po celé Itálii, vstupy zdarma do všech státních památek a muzeí. Ve Vatikánu to samozřejmě neplatí, je to jiný stát.

# 10.01.2017, 21:08.
Poradil byste prosím, jak se dostat z letiště Ciampino Airport na náměstí Piazza Campo di Fiorim kde jsme ubytovaní? Dívala jsem se na taxi - Uber, kde cena vychází na € 30,00 až € 50,00. Tak bych ráda věděla i jiné možnosti. Velice děkuji za odpověď. Kateřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Jízdenka BIT je jednosměrná a její platnost je 100 minut. Z terminálu před Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuelle / S. A. della Valle. Jízdenku můžete využít z metra. Jděte ve směru jízdy autobusu po Corso Vittorio Emanuelle II a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via de' Baullari. Je to u semaforů a na začátku náměstíčka Piazza di S. Pantaleo. Na křižovatce pokračujte rovně po pěší zóně až na Piazza Campo de' Fiori. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00. Bílé taxi s licencí města Říma stojí z letiště Ciampino do centra € 30,00.

# 10.01.2017, 13:31.
Pane Řehůřku, v souvislosti s naší plánovanou cestou do Říma na konci dubna 2018 prosím o zaslání případných odpovědí na níže uvedené dotazy, které se týkají cen vstupenek do objektů v Římě. Existuje možnost zakoupit nějakou výhodnou kartu, která by opravňovala ke vstupům do objektů a areálů v Římě? Případně nějaká možnost zakoupení výhodné karty na hromadnou dopravu? Jede nás 6 dospělých osob. Dají se vstupy platit platebními kartami? Plánujeme určitě navštívit tato místa: Katedrála na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple, Andělský hrad, Pantheon, Colosseum, Foro Romanum a Palatin. Jsou to všechno místa, kde jsem našla ve starších průvodcích, že se platí vstupné. Jaké jsou ceny pro tato místa v letošním roce? Bylo by případně vzhledem k vyjmenovaným místům, která chceme navštívit, vhodné zakoupení nějaké výhodné karty opravňující ke vstupům, pokud je takovou kartu možno koupit? Velice Vám děkuji za Váš čas a odpovědi. Pavla.

Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se výstup do kopule - € 10,00 výtahem a 320 schodů pěšky, € 8,00 bez výtahu a 551 schodů pěšky. Sestup do nekropole stojí € 12,00. Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple stojí € 17,00 + € 4,00 případný rezervační poplatek. Andělský hrad stojí € 14,00. Pantheon má vstup zdarma. Colosseo + Foro Romano + Palatino stojí € 13,00 + € 2,00 případný rezervační poplatek. Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme rezervovat. Základní jízdenka na městskou dopravu BIT stojí € 1,50. Je jednosměrná, přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete využít jen jednou (můžete ale přestoupit z linky A na linku B). Časové jízdenky stojí: Roma 24H € 7,00, Roma 48H € 12,50, Roma 72H € 18,00 a týdenní CIS € 24,00. Tato jediná neplatí odpovídající počet hodin ale do 24:00 sedmého dne od první validace včetně dne validace. Karty zahrnující dopravu a vstupy jsou dvě. Jejich výhodnost závisí na četnosti cestování, tj. kde budete bydlet a tedy jak často následně cestovat. na 48. hodin stojí € 28,00 a na 72 hodin stojí € 38,50. V ceně prvního je první vstup a další se slevou, v ceně druhého jsou první dva vstupy a další se slevou. Oba obsahují městskou dopravu v odpovídajícím čase, přednostní vstup do Colosseo, Castel Sant' Angelo, Musei Capitolini, rezervace v ceně do Galeria Borghese (je třeba provést telefonicky) a Palazzo Valentini Domus Romane, mnoho dalších sleva mapu Říma. Vatikánská muzea a další zahrnuje Omnia Card. Verze na 24 hodin stojí € 55,00 a na 72 hodin € 113,00. První obsahuje jen Vatikán, druhá i Roma Pass.

# 09.01.2017, 06:01.
Velice Vam děkuji za informaci. Snad ještě jedna otázka. Víte, jak se nejrychleji dostat z letiště Fiumicino k zastávce Termini? Nejlepší to bude asi autobusem a zamluvit jízdenky online, že? Hezký večer. Petra.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Cena je však vysoká - € 14,00. Optimální řešení je autobus za € 5,00. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Cesta trvá 55 minut. Online rezervaci doporučujeme. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus, můžete jet následujícím volným.

# 06.01.2017, 20:34.
Děkuji za skvělé stránky plné užitečných informací. Chtěla bych se zeptat, zda znáte prosím nějaké stránky, kde se dají online koupit vstupenky do Colossea a vyhnout se tak frontám? Děkuji. Chystáme se do Říma na prodloužený víkend v březnu nebo v dubnu, snad se ještě vyhneme turistické tlačenici. Velice Vám děkuji a přeji hezký den. Petra.

Oficiální prodej vstupenek najdete na Coopculture. Další možnosti s různými variantami a službami najdete na Get Your Guide. Colosseo je také součástí .

# 05.01.2017, 23:49.
Ve dnech od soboty 20.1. do úterý 23.1. se chystáme s přítelem do Říma. Chtěla bych se Vás zeptat, zda opravdu platí, že v pondělí jsou všechny pámatky zavřené? Na pondělí máme totiž naplánovaný Vatikán. Docela dost by nám to zkazilo plány. Předem Vám děkuji za odpověď. Tereza.

Neplatí. Hlavní památky a muzea jsou v pondělí otevřena. Např. Colosseo, Foro Romano, Castel Sant' Angelo, Vatikánská muzea, atd. V pondělí má zavřeno např. Galeria Borghese.

# 04.01.2017, 11:04.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 15.3.2018, na adresu Hotel Massimo, Via Palestro 35, 00185, Rome, Italy. Jak by to bylo nejlepší? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeňka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud buďto pěšky po Via Marsala (na druhé straně haly) a následně Via Volturno k Via Gaeta a po ní doprava až ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vpravo. Je to ale něco přes 1 km. Jednodušší je popojet metrem B za € 1,50 na Castro Pretorio, odtud přejít po Viale Castro Pretorio k Via Gaeta a po ní se vydat doleva ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vlevo. V tomto případě je to 350 m.

# 03.01.2017, 11:57.
Moc se omlouvám, že obtěžuji. Nicméně, dostali jsme s manželem k Vánocům jako dárek výlet do Říma a potřebovali bychom poradit, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino do místa ubytování, které je na Via De Santiquattro 64. A ještě bych se ráda zeptala, jak nejlépe naplánovat prohlídku Říma, kde jsme dva a půl dne. První den odpoledne a potom dva celé dny. Jedná se o první víkend v květnu, což by prý měly být některé vstupy zdarma. Pokud ano, tak které? Ještě jednou se omlouvám a děkuji za odpověď. Václava.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde hned přestupte na metro B směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete na ní jet metrem A i metrem B, pokud na Termini neprojdete ven turnikety. Od metra přejděte na druhou stranu Colossea, odkud vychází Via dei Santi Quattro. Jděte do této ulice a po necelých 100 metrech po levé straně je Vaše ubytování. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a následně metrem B. Nejlevněji, ale za delší čas (mnoho zastávek), se přímo z letiště dostanete na jízdenku BIT za € 1,50 nejdříve autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Colosseo. Jízdenka je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji musíte validovat znovu. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech státních muzeí a památek v Itálii, tzn. i v Římě. Pro Vatikán to samozřejmě neplatí. Tuto neděli jsou navíc Vatikánská muzea zavřena. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně pokud chcete využít vstupy zdarma v neděli, potom na tento den plánujte např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Vatikán a Vatikánská muzea na sobotu, půl den potom na centrum Říma. Počítejte však s tím, že v den vstupu zdarma budou velké fronty.

# 03.01.2017, 09:15.
Velice děkuji za Vaši odpověď a měl bych ještě jeden dotaz. Našel jsem ubytování v kempu na Via Aurelia 831 a potřeboval bych zjistit, jak se dostanu na nejbližší stanici metra a kde poblíž tohoto kempu je možné zakoupit jízdenky na MHD? Předem děkuji za odpověď a přeji úspěšný den. Miroslav.

Od Camping Village Roma jezdí autobus č. 246 ke stanici metra A Cornelia, autobus č. 247 ke stanici metra A Cipro nebo autobus č. 985 ke stanici metra A Battistini. Doporučujeme č. 246 nebo 247. Jízdenky koupíte přímo v kempu.

# 02.01.2017, 18:32.
Děkuji za bleskovou odpověď. Jak říkám, není to otázka peněz, ale spíše nechci být vázaný a povinně někde přesně v určitou hodinu být, dále také vliv počasí apod. Pokud by mě ale koupě předem na internetu ušetřila výrazně čas, potom bych ji podstoupil. Je fakt, že západní Evropa má obvykle volno až do Tří králů, jen my Češi hned druhého ledna jdeme jak berani. Proto myslím, že od příštího týdne by mohlo být volněji a proto jsem také tento termín zvolil. Kouknu také během dne na nějaké webkamery a ještě uvidím. Každopádně děkuji za tip! Mějte se fajn a ještě jednou děkuji! Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Martin.

Můžete se podívat na Skyline Webcams. Najdete tam i časosběrná videa za posledních 24 hodin.

# 02.01.2017, 17:23.
Jedeme do Říma příští týden a řeším, zda do Vatikánských muzeí koupit vstupenku přes internet nebo až na místě. Nejde ani tak o € 4,00 navíc, ale spíše nechceme být vázaní časem vstupu do muzeí. Nevíte nebo nemáte zkušenost, jaké fronty zde obvykle bývají mimo sezónu, nejlépe touto dobou? Možná je ta otázka stupidní a omlouvám se, třeba ale víte. Děkuji předem za odpověď. Martin.

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším místům v Římě. V těchto dnech, i když je mimo sezónu, jsou hlavní památky a muzea stále zaplněna turisty. Nedosahuje to samozřejmě sezónních špiček, nicméně taková fronta může i nyní znepříjemnit návštěvu. Dnes jsme se dívali např. na webovou kameru u Colosseo a dalších římských památek a byly tam docela velké davy lidí. V sobotu 6.1. je v Itálii svátek, turisticky to může mít vliv i na následující dny. Pokud Vám nevadí nějaký čas počkat ve frontě, můžete risknout, že ten čas nebude až tak dlouhý. My však pro Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme vždy rezervaci. Pokud nešetříte každé €, můžete rezervaci provést přes Get Your Guide, kde máte možnost rezervace téměř na poslední chvíli, možnost použít elektronický voucher a také ještě hodinu před vstupem tuto rezervaci v případě potřeby zrušit. Jedná se o asistovaný vstup, tzn. nebudete muset nic hledat, nejpozději 15 minut před vstupem se dostavíte na místo srazu a pracovník Vás provede do muzeí.

# 02.01.2017, 12:55.
Vážení znalci Říma, v květnu jedeme na tenisový turnaj a rádi bychom věděli, jak se po 22. hodině dostaneme z Foro Italico - centrální kurt - do stanice Cipro / Ammiragli (autobus) nebo do stanice metra Cipro. Předem děkuji za pomoc. Jana.

Viz naše odpověděď ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 01.01.2017, 19:53.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chystáme se do Říma v termínu od 2.3. až do 7.3.2018. Chci se zeptat, zda v tomto termínu nejsou zavřené některé hlavní památky. Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

V tomto termínu platí standardní otevírací doba.

# 01.01.2017, 16:43.
Nějak mi není jasná přidaná hodnota vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, které nabízí alternativní prodejce na Get Your Guide, kde uvádí jako jednu z výhod Fast track. Na oficiálních stránkách uvádí Fast track také. Jak to tedy je s tou přednostní frontou, resp. Fast trackem? Měl jsem za to, že je vstup rozdělen na dva vchody, kdy do jednoho je dlouhá fronta a druhý vchod, který je označen pro Fast track. Nějak z toho usuzuji, že Fast track je spíše myšlen tak, že se zbavím fronty tím, že nemusím čekat frontu k pokladně na zakoupení vstupenky, protože jí budu mít zakoupenou předem, je to tak? Takže ve výsledku nemusí znamenat Fast track, zbavit se fronty dovnitř, ale pouze k pokladně. Děkuji za odpověď. Robert.

Rezervace na určitou dobu a nákup dopředu ať už přes oficiální stránky Musei Vaticani, tak i u alternativních prodejců, jako např. Get Your Guide, přináší přednostní vstup do Vatikánských muzeí, tzn. nestojíte tu dlouhou frontu na vstupenky, ale jdete jiným vchodem určeným pro tyto rezervace. Na místě potom musíte projít ještě bezpečnostní kontrolou. Existuje samozřejmě mnoho variant vstupů - bez průvodce, s průvodcem, kombinovaný s bazilikou, kombinovaný s Vatikánskými zahradami apod. Pokud máte v případě Get Your Guide na mysli produkt Vatican Museum & Sistine Chapel Fast Track Entry, potom přidaná hodnota spočívá např. v tom, že máte jednoduchou správu rezervace v zavedeném online systému, ještě hodinu před vstupem můžete rezervaci změnit nebo zrušit s vrácením peněz, na místě srazu Vás bude čekat pracovník, který Vám bude asistovat při vstupu. Dále kromě toho základního budete mít přednostní vstup ve zvoleném čase, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí a možnost využít tištěný nebo mobilní voucher.