ŘÍM 2018

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 10.01.2017, 21:08.
Poradil byste prosím, jak se dostat z letiště Ciampino Airport na náměstí Piazza Campo di Fiorim kde jsme ubytovaní? Dívala jsem se na taxi - Uber, kde cena vychází na € 30,00 až € 50,00. Tak bych ráda věděla i jiné možnosti. Velice děkuji za odpověď. Kateřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Jízdenka BIT je jednosměrná a její platnost je 100 minut. Z terminálu před Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuelle / S. A. della Valle. Jízdenku můžete využít z metra. Jděte ve směru jízdy autobusu po Corso Vittorio Emanuelle II a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via de' Baullari. Je to u semaforů a na začátku náměstíčka Piazza di S. Pantaleo. Na křižovatce pokračujte rovně po pěší zóně až na Piazza Campo de' Fiori. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00. Bílé taxi s licencí města Říma stojí z letiště Ciampino do centra € 30,00.

# 10.01.2017, 13:31.
Pane Řehůřku, v souvislosti s naší plánovanou cestou do Říma na konci dubna 2018 prosím o zaslání případných odpovědí na níže uvedené dotazy, které se týkají cen vstupenek do objektů v Římě. Existuje možnost zakoupit nějakou výhodnou kartu, která by opravňovala ke vstupům do objektů a areálů v Římě? Případně nějaká možnost zakoupení výhodné karty na hromadnou dopravu? Jede nás 6 dospělých osob. Dají se vstupy platit platebními kartami? Plánujeme určitě navštívit tato místa: Katedrála na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple, Andělský hrad, Pantheon, Colosseum, Foro Romanum a Palatin. Jsou to všechno místa, kde jsem našla ve starších průvodcích, že se platí vstupné. Jaké jsou ceny pro tato místa v letošním roce? Bylo by případně vzhledem k vyjmenovaným místům, která chceme navštívit, vhodné zakoupení nějaké výhodné karty opravňující ke vstupům, pokud je takovou kartu možno koupit? Velice Vám děkuji za Váš čas a odpovědi. Pavla.

Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se výstup do kopule - € 10,00 výtahem a 320 schodů pěšky, € 8,00 bez výtahu a 551 schodů pěšky. Sestup do nekropole stojí € 12,00. Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple stojí € 17,00 + € 4,00 případný rezervační poplatek. Andělský hrad stojí € 14,00. Pantheon má vstup zdarma. Colosseo + Foro Romano + Palatino stojí € 13,00 + € 2,00 případný rezervační poplatek. Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme rezervovat. Základní jízdenka na městskou dopravu BIT stojí € 1,50. Je jednosměrná, přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete využít jen jednou (můžete ale přestoupit z linky A na linku B). Časové jízdenky stojí: Roma 24H € 7,00, Roma 48H € 12,50, Roma 72H € 18,00 a týdenní CIS € 24,00. Tato jediná neplatí odpovídající počet hodin ale do 24:00 sedmého dne od první validace včetně dne validace. Karty zahrnující dopravu a vstupy jsou dvě. Jejich výhodnost závisí na četnosti cestování, tj. kde budete bydlet a tedy jak často následně cestovat. na 48. hodin stojí € 28,00 a na 72 hodin stojí € 38,50. V ceně prvního je první vstup a další se slevou, v ceně druhého jsou první dva vstupy a další se slevou. Oba obsahují městskou dopravu v odpovídajícím čase, přednostní vstup do Colosseo, Castel Sant' Angelo, Musei Capitolini, rezervace v ceně do Galeria Borghese (je třeba provést telefonicky) a Palazzo Valentini Domus Romane, mnoho dalších sleva mapu Říma. Vatikánská muzea a další zahrnuje Omnia Card. Verze na 24 hodin stojí € 55,00 a na 72 hodin € 113,00. První obsahuje jen Vatikán, druhá i Roma Pass.

# 09.01.2017, 06:01.
Velice Vam děkuji za informaci. Snad ještě jedna otázka. Víte, jak se nejrychleji dostat z letiště Fiumicino k zastávce Termini? Nejlepší to bude asi autobusem a zamluvit jízdenky online, že? Hezký večer. Petra.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Cena je však vysoká - € 14,00. Optimální řešení je autobus za € 5,00. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Cesta trvá 55 minut. Online rezervaci doporučujeme. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus, můžete jet následujícím volným.

# 06.01.2017, 20:34.
Děkuji za skvělé stránky plné užitečných informací. Chtěla bych se zeptat, zda znáte prosím nějaké stránky, kde se dají online koupit vstupenky do Colossea a vyhnout se tak frontám? Děkuji. Chystáme se do Říma na prodloužený víkend v březnu nebo v dubnu, snad se ještě vyhneme turistické tlačenici. Velice Vám děkuji a přeji hezký den. Petra.

Oficiální prodej vstupenek najdete na Coopculture. Další možnosti s různými variantami a službami najdete na Get Your Guide. Colosseo je také součástí .

# 05.01.2017, 23:49.
Ve dnech od soboty 20.1. do úterý 23.1. se chystáme s přítelem do Říma. Chtěla bych se Vás zeptat, zda opravdu platí, že v pondělí jsou všechny pámatky zavřené? Na pondělí máme totiž naplánovaný Vatikán. Docela dost by nám to zkazilo plány. Předem Vám děkuji za odpověď. Tereza.

Neplatí. Hlavní památky a muzea jsou v pondělí otevřena. Např. Colosseo, Foro Romano, Castel Sant' Angelo, Vatikánská muzea, atd. V pondělí má zavřeno např. Galeria Borghese.

# 04.01.2017, 11:04.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 15.3.2018, na adresu Hotel Massimo, Via Palestro 35, 00185, Rome, Italy. Jak by to bylo nejlepší? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeňka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud buďto pěšky po Via Marsala (na druhé straně haly) a následně Via Volturno k Via Gaeta a po ní doprava až ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vpravo. Je to ale něco přes 1 km. Jednodušší je popojet metrem B za € 1,50 na Castro Pretorio, odtud přejít po Viale Castro Pretorio k Via Gaeta a po ní se vydat doleva ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vlevo. V tomto případě je to 350 m.

# 03.01.2017, 11:57.
Moc se omlouvám, že obtěžuji. Nicméně, dostali jsme s manželem k Vánocům jako dárek výlet do Říma a potřebovali bychom poradit, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino do místa ubytování, které je na Via De Santiquattro 64. A ještě bych se ráda zeptala, jak nejlépe naplánovat prohlídku Říma, kde jsme dva a půl dne. První den odpoledne a potom dva celé dny. Jedná se o první víkend v květnu, což by prý měly být některé vstupy zdarma. Pokud ano, tak které? Ještě jednou se omlouvám a děkuji za odpověď. Václava.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde hned přestupte na metro B směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete na ní jet metrem A i metrem B, pokud na Termini neprojdete ven turnikety. Od metra přejděte na druhou stranu Colossea, odkud vychází Via dei Santi Quattro. Jděte do této ulice a po necelých 100 metrech po levé straně je Vaše ubytování. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a následně metrem B. Nejlevněji, ale za delší čas (mnoho zastávek), se přímo z letiště dostanete na jízdenku BIT za € 1,50 nejdříve autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Colosseo. Jízdenka je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji musíte validovat znovu. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech státních muzeí a památek v Itálii, tzn. i v Římě. Pro Vatikán to samozřejmě neplatí. Tuto neděli jsou navíc Vatikánská muzea zavřena. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně pokud chcete využít vstupy zdarma v neděli, potom na tento den plánujte např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Vatikán a Vatikánská muzea na sobotu, půl den potom na centrum Říma. Počítejte však s tím, že v den vstupu zdarma budou velké fronty.

# 03.01.2017, 09:15.
Velice děkuji za Vaši odpověď a měl bych ještě jeden dotaz. Našel jsem ubytování v kempu na Via Aurelia 831 a potřeboval bych zjistit, jak se dostanu na nejbližší stanici metra a kde poblíž tohoto kempu je možné zakoupit jízdenky na MHD? Předem děkuji za odpověď a přeji úspěšný den. Miroslav.

Od Camping Village Roma jezdí autobus č. 246 ke stanici metra A Cornelia, autobus č. 247 ke stanici metra A Cipro nebo autobus č. 985 ke stanici metra A Battistini. Doporučujeme č. 246 nebo 247. Jízdenky koupíte přímo v kempu.

# 02.01.2017, 18:32.
Děkuji za bleskovou odpověď. Jak říkám, není to otázka peněz, ale spíše nechci být vázaný a povinně někde přesně v určitou hodinu být, dále také vliv počasí apod. Pokud by mě ale koupě předem na internetu ušetřila výrazně čas, potom bych ji podstoupil. Je fakt, že západní Evropa má obvykle volno až do Tří králů, jen my Češi hned druhého ledna jdeme jak berani. Proto myslím, že od příštího týdne by mohlo být volněji a proto jsem také tento termín zvolil. Kouknu také během dne na nějaké webkamery a ještě uvidím. Každopádně děkuji za tip! Mějte se fajn a ještě jednou děkuji! Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Martin.

Můžete se podívat na Skyline Webcams. Najdete tam i časosběrná videa za posledních 24 hodin.

# 02.01.2017, 17:23.
Jedeme do Říma příští týden a řeším, zda do Vatikánských muzeí koupit vstupenku přes internet nebo až na místě. Nejde ani tak o € 4,00 navíc, ale spíše nechceme být vázaní časem vstupu do muzeí. Nevíte nebo nemáte zkušenost, jaké fronty zde obvykle bývají mimo sezónu, nejlépe touto dobou? Možná je ta otázka stupidní a omlouvám se, třeba ale víte. Děkuji předem za odpověď. Martin.

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším místům v Římě. V těchto dnech, i když je mimo sezónu, jsou hlavní památky a muzea stále zaplněna turisty. Nedosahuje to samozřejmě sezónních špiček, nicméně taková fronta může i nyní znepříjemnit návštěvu. Dnes jsme se dívali např. na webovou kameru u Colosseo a dalších římských památek a byly tam docela velké davy lidí. V sobotu 6.1. je v Itálii svátek, turisticky to může mít vliv i na následující dny. Pokud Vám nevadí nějaký čas počkat ve frontě, můžete risknout, že ten čas nebude až tak dlouhý. My však pro Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme vždy rezervaci. Pokud nešetříte každé €, můžete rezervaci provést přes Get Your Guide, kde máte možnost rezervace téměř na poslední chvíli, možnost použít elektronický voucher a také ještě hodinu před vstupem tuto rezervaci v případě potřeby zrušit. Jedná se o asistovaný vstup, tzn. nebudete muset nic hledat, nejpozději 15 minut před vstupem se dostavíte na místo srazu a pracovník Vás provede do muzeí.

# 02.01.2017, 12:55.
Vážení znalci Říma, v květnu jedeme na tenisový turnaj a rádi bychom věděli, jak se po 22. hodině dostaneme z Foro Italico - centrální kurt - do stanice Cipro / Ammiragli (autobus) nebo do stanice metra Cipro. Předem děkuji za pomoc. Jana.

Viz naše odpověděď ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 01.01.2017, 19:53.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chystáme se do Říma v termínu od 2.3. až do 7.3.2018. Chci se zeptat, zda v tomto termínu nejsou zavřené některé hlavní památky. Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

V tomto termínu platí standardní otevírací doba.

# 01.01.2017, 16:43.
Nějak mi není jasná přidaná hodnota vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, které nabízí alternativní prodejce na Get Your Guide, kde uvádí jako jednu z výhod Fast track. Na oficiálních stránkách uvádí Fast track také. Jak to tedy je s tou přednostní frontou, resp. Fast trackem? Měl jsem za to, že je vstup rozdělen na dva vchody, kdy do jednoho je dlouhá fronta a druhý vchod, který je označen pro Fast track. Nějak z toho usuzuji, že Fast track je spíše myšlen tak, že se zbavím fronty tím, že nemusím čekat frontu k pokladně na zakoupení vstupenky, protože jí budu mít zakoupenou předem, je to tak? Takže ve výsledku nemusí znamenat Fast track, zbavit se fronty dovnitř, ale pouze k pokladně. Děkuji za odpověď. Robert.

Rezervace na určitou dobu a nákup dopředu ať už přes oficiální stránky Musei Vaticani, tak i u alternativních prodejců, jako např. Get Your Guide, přináší přednostní vstup do Vatikánských muzeí, tzn. nestojíte tu dlouhou frontu na vstupenky, ale jdete jiným vchodem určeným pro tyto rezervace. Na místě potom musíte projít ještě bezpečnostní kontrolou. Existuje samozřejmě mnoho variant vstupů - bez průvodce, s průvodcem, kombinovaný s bazilikou, kombinovaný s Vatikánskými zahradami apod. Pokud máte v případě Get Your Guide na mysli produkt Vatican Museum & Sistine Chapel Fast Track Entry, potom přidaná hodnota spočívá např. v tom, že máte jednoduchou správu rezervace v zavedeném online systému, ještě hodinu před vstupem můžete rezervaci změnit nebo zrušit s vrácením peněz, na místě srazu Vás bude čekat pracovník, který Vám bude asistovat při vstupu. Dále kromě toho základního budete mít přednostní vstup ve zvoleném čase, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí a možnost využít tištěný nebo mobilní voucher.