ŘÍM 2018

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 16.05.2018, 17:25.
Pane Řehůřku, s partou kamarádů jedeme od 18.5. do 22.5. do Říma. Přiletíme na letiště Ciampino a bydlíme na stanici metra Furio Camillo. Jeden den máme v plánu Coloseum / Forum Romanum a Palatino, další den Baziliku sv. Petra, Andělský hrad a blízké okolí, v pondělí bychom rádi k moři přes Ostia Antica. Vyplatí se nám v tomto případě Roma Pass na 3 dny? Platí tento Roma Pass i na jízdu vlakem k moři nebo si musíme koupit jiný lístek na vlak? Roma Pass se dvěmi muzei chceme tedy využít na kombinované vstupné do Colossea a to druhé na Andělský hrad. Roma Pass zamýšlíme koupit až na letišti nebo doporučujete online dříve? Děkuji. Alžběta.

V tomto případě se Vám Roma Pass vyplatí. Vstupenka online na Colosseo / Fotro Romano / Palatino stojí € 14,00 včetně rezervace, Andělský hrad také € 14,00. Cestu z letiště a na letiště do porovnání počítat nemůžete, protože se jedná o okrajové dny, mezi kterými jsou ty 3 dny platnosti Roma Pass. Můžete cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Furio Camillo. Jízdenka BIT, která je přestupní, Vás vyjde na € 1,50. To samé zpět na letiště. První návštěvní den byste projela dvě jízdenky BIT - metro A a metro B, tj. € 3,00 - pokud byste neprošla na Termini ven turnikety, stačila by Vám jedna na Colosseo. Druhý návštěvní den byste projela také dvě jízdenky BIT - metrem A, tj. € 3,00. Třetí den byste jela do Ostia Antica, tedy metrem A na Termini, metrem B na EUR Magliana a vlakem Roma Lido na Ostia Antica. Pokud byste opět neprošla ven turnikety a stihla to do 100 minut, stačila by Vám jedna jízdenka BIT. K moři potom druhá a zpět třetí. Tento den byste tedy projela € 4,50. Celkem za návštěvní dny tedy € 10,50. Se vstupenkami to je € 38,50, což je Roma Pass. S Roma Pass to bude samozřejmě jednodušší a také nebudete závislá na jízdenkách. Budete moci vystupovat a nastupovat kde budete chtít, pokud Vám zbude čas ještě někam zajet atd. Navíc, pokud navštívíte ještě nějaké jiné muzeum nebo památku, ušetříte na sníženém vstupné. V plánu máte Ostia Antica, pokud navštívíte Archologický park, budete tam mít vstup za sníženou cenu. Pokud přiletíte večer nebo odletíte ráno, je možné, že těch 72 hodin platnosti Roma Pass Vám vyjde i s jednou cestou mezi centrem a letištěm. K cestě z letiště. Roma Pass nebo BIT můžete použít jen na linku 520 nebo 720, ve Vašem případě tedy 520. Ostatní doprava má vlastní tarify. K cestě vlakem Roma Lido - celá jeho trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tj. lez použít také Roma Pass. Roma Pass v tomto případě musíte koupit na letišti. Při nákupu online je zde minimální lhůta na přípravu 24 hodin, což bychom v tak krátké době, jakou máte, neriskovali.

# 15.05.2018, 22:31.
Pán Rehúrek, už o týždeň 23.5. ideme s manželkou do Ríma a radi by sme Vás požiadali o radu. Na stránke Coopculture.it by sme si radi kúpili lístky do Kolosea, ale nevieme presne aké. Lietadlo nám priletí na letisko Ciampino cca o 11:10. Ubytovanie máme na Via di Sant' Anselmo 38, Aventino. Predpokladáme, že najneskôr okolo 13:00 sme tam. Hneď po odložení batožiny by sme chceli ísť do Kolosea. A tu je kameň úrazu. Aké lístky si kúpiť? Máme si kúpiť len open ticket alebo ticket with scheduled entrance time for individuals and for groups. Radi by sme sa vyhli dlhým radám, ale čo ak tam bude chaos a nebudeme vedieť ako sa dostať dnu a náš čas jednoducho vyprší? Neprepadnú nám lístky? Pokúšali sme sa tomu porozumieť, aj sme čítali veľa Vašich odpovedí, ale neúspešne. Odporúčate kúpiť si lístky vopred ale tiež čítame, že tam budú dve rady, jedna na zakúpenie lístkov a druhá pre tých, čo už lístky majú. Tiež nás mätie oznam o tom, že viac ako 3000 ľudí dnu nepustia. Boli by sme neradi, keby sme sa dnu v ten deň nedostali, alebo keby to bolo po niekoľkohodinovom čakaní v rade. V Ríme budeme krátko a prvý krát. Ako teda pred Koloseom postupovať, aké lístky si vopred kúpiť a čo nás pred vstupom dnu presne čaká? Ďakujeme Vám vopred. Pavol.

V tomto případě si zakupte open ticket. Půjdete vchodem pro internetové platby a té nejdelší frontě se vyhnete. Pokud jste jen dospělí, zvolte přímé zaslání vstupenek. Pokud však vaše skupina obsahuje i osoby s nárokem na snížené nebo volné vstupné, umožní Vám to zaslat jen voucher. I tak půjdete mimo tu nejdelší frontu a voucher vyměníte za vstupenky u jiné pokladny. Na místě Vás ještě čeká bezpečnostní kontrola.

# 14.05.2018, 23:55.
Poprosil bych o radu ohledně cesty z letiště do hotelu a z hotelu do centra. Koupli jsme si v nějaké akci hotel Park Villa Grazioli a následně jsme zjistili, že je asi 30 km od Říma a cesta k nejbližšímu vlaku asi 30 minut. Můžete nám prosím poradit, jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště do hotelu, případně do centra a odtud do hotelu a zpět? Příletíme v půl třetí odpoledne. Děkuji. Jan.

Bohužel to byla špatná volba. Budete muset více cestovat. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží Ciampino. Jede v 15:20, 16:00, ... Cesta trvá přibližně 5 minut. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 1,10 do Frascati. Vlaky jezdí každou hodinu - 15:10, 16:10, 17:10, ... až do 22:10. Na místě jsou za necelých 15 minut. Kousek odtud - z Piazza Guglielmo Marconi jezdí autobusy Cotral do Grottaferrata. Vystoupit musíte na Viale Conti di Tuscolo / Via di Salé. Autobus tam jede méně než 5 minut. Jízdenka stojí € 1,10. Odtud je to k hotelu ještě přibližně 900 metrů. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu po Viale Conti di Tuscolo a na konci dlouhé levotočivé zatáčky odbočte doleva na Via delle Nazioni Unite. Vede hned doprava. Jděte stále podél zdi, po chvíli pokračuje rovně Via Umberto Pavoni (Via delle Nazioni Unite pokračuje souběžně vpravo). Dovede Vás až k hotelu Park Villa Grazioli. Autobus Vám ale zkrátí cestu pěšky jen na polovinu. Pro cestování do Říma a do hotelu můžete využít stejný autobus a následně vlak z Frascati na Termini za € 2,10. První autobus jede z Grottaferrata do Frascati v 6:46, poslední zpět z Frascati do Grotteferrata ve 23:14. Vlaky jezdí z Frascati od 5:10, zpět do 21:54. Na vlaky Trenitalia, autobusy Cotral a městskou dopravu v Římě se Vám zřejmě vyplatí si zakoupit nějakou časovou jízdenku Metrebus Lazio. Třídenní BTR pro tři zóny (Řím se počítá za dvě zóny) stojí € 22,00, týdenní CISR pro tři zóny stojí € 34,50. Jízdenky platí do půlnoci třetího resp. sedmého dne. Uvedené časy jsou pro pracovní dny. Ověřte si je pro Vaše konkrétní termíny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.05.2018, 20:40.
Chtěla bych Vás poprosit o pár rad ohledně pobytu v Římě. 1. Jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu ubytování: Via Marco Aurelio 24 Interno 4 00184 Řím. 2. V Římě budeme od 13.6. do 16.6. Na památky máme čtvrtek a pátek. Ve čtvrtek se chceme podívat do Colosea a v pátek do Vatikánu. Není tam nějaké omezení v tyto dny? Děkuji za informaci. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B za € 1,50 na Colosseo. Přejděte na druhou stranu Colosseo a podél Parco del Celio jděte šikmou ulicí Via Claudia. Odbočte z ní první ulicí doleva na Via Marco Aurelio. Vaše ubytování je po levé straně. Colosseo je ve čtvrtek otevřeno, stejně tak Vatikánská muzea v pátek. Tento den se pořádají i noční prohlídky od 19:00 do 23:00 (vstup do muzeí se uzavírá ve 21:30).

# 14.05.2018, 16:44.
Chci se zeptat, jak se dostanu zpět z tenisového areálu k nadraží Termini, když metro jezdí jen do 21:00 hodin? Děkuji za odpověď. S.

Metro A funguje v pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30, v ostatní dny od 5:30 do 23:30. Autobus č. 32 jezdí každý den z konečné na Saxa Rubra od 5:30 do půlnoci. Pokud z nějakého důvodu nestihnete metro A, jezdí přibližně po jeho trase mimo provozní dobu metra noční autobus n1. Na Termini jede ze stejné zastávky jako autobus č. 32 k tenisovému areálu a také ve stejném směru.

# 14.05.2018, 16:21.
Cestujeme budúci týždeň do Ríma, rada by som sa spýtala, ako najlepšie zabezpečiť vstupenky do Colosea, aby sme nečakali v rade? Našla som na internete nejaké typy lístkov, ale rada by som vedela, či online rezervácia mi zabezpečí aj to, aby sme mali rýchlejší vstup a aký lístok zvoliť? Prosím o rady. Chcem sa ešte spýtať, či viete odporučiť spoločnosť na prenájom auta v Ríme. Chceme potom vycestovať do Toskánska. Ďakujem. Zuzana.

Vstupenky si kupte online na Coopculture. Další možnosti v různých variantách najdete na Get Your Guide. Všechny online vstupenky Vám zajistí vstup mimo hlavní frontu. Pronájem automobilu doporučujeme provést přes Rentalcars. Stejně jako v případě ubytování je vhodný Booking. Obě společnosti jsou ze stejné skupiny a fungují na podobných principech. K dispozici máte veškeré podmínky v češtině, máte možnost si vybrat auto s nejlepšími podmínkami za nejlepší cenu z možností ve zvolené lokalitě. Dopředu víte výše depozitů, konfiguraci automobilu a jeho doplňků, palivové podmínky, podmínky pro řidiče. K dispozici jsou také speciální akce, jako např. plná nádrž, druhý řidič zdarma, nulový depozit apod. Nezanedbatelným bonusem je zákaznická podpora v češtině.

# 14.05.2018, 13:08.
Ráda bych se Vás zeptala na radu, jak se nejlépe dostat z letiště Řím Ciampino do místa našeho ubytování Ape Regina Apartment, Via Marcantonio Bragadin 95, Vatikán. Popřípadě i jaké lístky a kde obstarat. Moc děkuji. Iva.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Odtud se vydejte po Via Cipro tak, že po levé straně budete mít zastřešenou obloukovou konstrukci. Na třetí křižovatce odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin. Ape Regina Apartment je za další křižovatkou po levé straně. Od metra je to 250 m. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Informace o jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22.

# 14.05.2018, 06:59.
Jak se prosím nejlépe dostanu z centra Říma k moři na veřejnou pláž Ostia? Moc děkuji. Mirka.

Metrem B na Piramide nebo EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma.

# 11.05.2018, 09:49.
Děkuji vám mnohokrát za pomoc při hledání spoje z letiště na hotel a zpět. Vaše rady jsou vyčerpávající a při této příležitosti bych si tedy ještě rád ověřil situaci ohledně nutnosti rezervací do jednotlivých památek. Informace na internetu se totiž liší. Máme v plánu navštívit jednoznačně tyto památky: Koloseum / Palatin / Forum Romanum, Andělský hrad, Basiliku sv. Petra, Vatikánské muzeum, Galerii Borghese. Můžete mi prosím poradit, kam je nutné nebo i vhodné se zarezervovat předem a kde je možné rezervaci provést? Budu vděčný i za přímé odkazy na rezervaci. Jan.

Pokud si jen zběžně přečtete tyto naše otázky a odpovědi týkající se Říma, tak to tam všechno najdete. Většina dotazů se týká cesty z letiště a nákupu vstupenek. Povinná rezervace je v Galeria Borghese, na ostatních místech je volitelná. Pokud budete mít Roma Pass, jdete přednostně, jako byste měl rezervaci. Pouze v případě Galeria Borghese je třeba v tomto případě provést rezervaci telefonicky - viz odpověď ze dne 10.04.2018, 20:44. Nákup vstupenek s rezervací viz odpověď ze dne 12.04.2018, 09:11. Vstup do Baziliky je zdarma, pokud nebudete mít průvodcovanou prohlídku samostatně nebo včetně Vatikánských muzeí, musíte si vystát frontu. Řešení s minimální frontou je v odpovědi ze dne 27.03.2018, 19:48. Určitě doporučujeme rezervaci do Vatikánských muzeí, Colossea + Galeria Borghese, kde je povinná.

# 08.05.2018, 22:46.
V sobotu letíme do Říma. Na pondělí jsme si zakoupili online vstupenky přes Musei Vaticani. Zvolili jsme variantu bez skupiny. Moc nerozumím systému. Do muzeí i přes online nákup jsou údajně velké fronty. Po příjezdu do Vatikánu musíme stát ty šílené fronty podél zdi, co jsem viděla na fotkách návštěvníků? Děkuji moc. Adéla.

Fronta pro návštěvníky s rezervací je výrazně menší. Je to z toho důvodu, že i tak musíte stále projít bezpečnostní kontrolou. Vstupenky online jsou na jednotlivé časy v omezeném počtu, tzn. maximální počet těchto návštěvníků v tomto čase je přibližně daný. V sezóně jsou samozřejmě tyto počty plně vyprodané. Existuje produkt, který tohoto všeho dokáže návštěvníka ušetřit - Sistine Chapel & Vatican Museums Exclusive Early Entry. Zaplatíte sice vyšší cenu, ale dostanete se do Vatikánských muzeí půl hodiny před ostatními skupinami a 1,25 hodiny před ostatními návštěvníky.

# 08.05.2018, 14:41.
Prosím vás ještě, když se dostanu na stránky Prefektury. Pokud dobře rozumím, tak na termín 20.5., kdy máme v plánu mši, není potřeba vstupenky. Prosím, podívejte se na to. Moc mi to pomůže. Kvůli mši jedeme do Říma. Nezlobte se a děkuji za Váš čas. Václav.

Máte to tam naprosto přesně napsané. Na mši, která se koná 20.5.2018 v 10:00 v Basilica di San Pietro (Capella Papale) jsou vstupenky potřeba. Vstupenky nejsou potřeba na motlitbu Regina Caeli, která se koná následně dne 20.5.2018 ve 12:00 na Piazza San Pietro.

# 08.05.2018, 13:44.
Ještě mám prosím dotaz. V neděli 20.5. se zúčastníme mše ve Vatikánu celebrovanou Papežem Františkem. Můj dotaz zní. Musíme si zakoupit vstup na sezení předem? Nebo stačí přijít o půl hodiny dříve? Mše začíná v 10:00. Děkuji za odpověď. Václav.

Vstupenky na mši dne 20.5.2018 v 10:00 jsou potřeba. Získáte je zdarma, ale musíte si je rezervovat na Prefektuře. Veškeré informace a postupy najdete na výše uvedených stránkách.

# 08.05.2018, 13:36.
Velice děkuji za odpovědi. Ještě k otázce ohledně parkování. Bohužel neumím italsky a na webu se nevyznám. Mohu se zeptat, jak vychází cenově parkovné a případně jak daleko je to od ubytování, které jsem posílala v minulém e-mailu? Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den. Klára.

Jedná se o garážové parkování stejného provozovatele jako parkoviště Tronchetto v Benátkách. Parkovací dům je u stanice Termini na Via Giovanni Giolitti. 24 hodin tam stojí € 19,00.

# 08.05.2018, 11:33.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Dne 18.5.2018 letíme s manželkou a vnukem do Říma. Ubytování máme zajištěno v hotelu Aurelia Residence San Pietro. Hotel se nachází na adrese Via Aurelia 145. Můžete prosím poradit, jak se dostat co nejlépe k hotelu? V Římě jsme už letos byli, ale používali jsme pouze metro A. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Václav.

V tomto případě je optimální cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Sejděte kousek podél nádražní haly k podjezdu, naproti kterému je zastávka autobusu č. 70. Tím jeďte směr Clodio a vystupte na Plebiscito, kde přestupte na autobus č. 46 a jeďte směr Stazione Monte Mario. Vystupte na Aurelia / Rampa V.le Vaticano. Odtud jděte po Via Aurelia ve směru jízdy autobusu 200 metrů k Vašemu ubytování.

# 07.05.2018, 15:00.
Chystáme se s přítelkyní 15.5. do Říma. Přistaneme na letišti Ciampino. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat na adresu Via dei Salici 13, Řím, 00172 a kde nejlépe koupit Roma Pass, aby ho šlo uplatnit jíž na tuto cestu z letiště? Zpáteční odlet máme brzy ráno v 8:00 hodin. Lze vámi navrženou trasu využít i na zpáteční cestu z hotelu na letiště, vzhledem k brzkému času? Nevím, jak jsou linky metra a autobusů v provozu. Děkuji mnohokrát předem za radu. Jan.

můžete zakoupit přímo na Infopointu na letišti Ciampino. Otevřeno je od 8:30 do 18:00. Doporučujeme ho zakoupit online, připraven k vyzvednutí potom bude nejdříve 24 hodin od nákupu. Využít ho můžete z letiště na autobus č. 520. Vystoupit musite na Tuscolana / Cinecitta'. Jsou dvě zastávky stejného jména, vystoupit musíte na té druhé. Přejděte na autobusový terminál na Via Tuscolana a odtud jeďte autobusem č. 451 směr Ponte Mammolo. Vystoupit musíte na Togliatti / Tulipani. Jděte ve směru jízdy autobusu, ve směru k aquaduktu Alessandrini, a zahněte doprava na Via dei Tulipani. Na jejím konci opět doprava na Via dell' Alloro. Po chvíli uvidíte šikmo vlevo Via dei Salici, na které po levé straně je Vaše ubytování. Autobus č. 451 jezdí každý den od 5:00 (z Ponte Mammolo) do půlnoci, o víkendu od 5:30. Na Tuscolana / Cinecitta' se dostanete za 15 minut. Autobus č. 520 jezdí každý den od 5:30 do 23:30, na letiště se z Cinecitta' dostanete za 35 minut. Je to tedy prvními spoji možné stihnout.

# 07.05.2018, 13:43.
V sobotu 12.5. letíme v 15:30 z Prahy do Říma. Ráda bych Vás požádala o radu, jak nejlépe cestovat z letiště Fiumicino na ubytování na Via Rodi 43, Vatikán. Budeme cestovat 4 osoby. Děkuji moc za odpověď. Jitka.

V tomto případě doporučujeme SIT Bus Shuttle za € 6,00 na zastávku Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour. Konkrétně vlevo na konci náměstí je zastávka autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Giuliana / Grazioli Lante. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Via Rodi. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka BIT na autobus č. 70 stojí € 1,50.

# 05.05.2018, 12:30.
Je tady spousta článků ohledně vstupenek, jízdného a kombinovaných vstupů, ale chtěla bych se zeptat, opravdu jsou takové rozdíly v cenách vstupu do Colossea? Psal jste tady, že je potřeba udělat předem rezervaci. Letíme do Říma 19.5. a nejlevnější vstup do Colossea jsem našla např. na 22. - 23.5. okolo € 35,00. Je to možné? To neexistuje individuální jednotné vstupné, které koupíme na místě? A za kolik prosím? Pokud ne, vyplatí se i kvůli jednomu vstupu na památky Roma Pass, pokud správně počítám? Děkuji za odpověď. Tereza.

Základní vstupenka do Colosseo je jedna jediná. Jedná se o kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano a Palatino. Tato vstupenka je platná do konce roku, ve kterém byla zakoupena, a její platnost začíná běžet od první validace. Během tohoto a následujícího dne potom můžete navštívit všechny tři uvedené památky, každou ale jen jednou. Cena této vstupenky je € 12,00, snížené vstupné je € 7,50 a existuje samozřejmě i vstupné volné. Pokud si vstupenku zarezervujete online, platíte rezervační poplatek ve výši € 2,00 (i k volnému vstupnému). Takto zarezervovaná vstupenka Vás opravňuje jít zvláštním vchodem, mimo standardní frontu u pokladen. Objednávkový systém najdete na Coopculture. Pokud v košíku máte jen vstupenky za plné vstupné, můžete si nechat zaslat přímo vstupenky a ty si vytisknout. Pokud v košíku máte i vstupenky za snížené vstupné nebo zdarma, můžete si nechat zaslat voucher, na základě kterého si vstupenky vyzvednete na místě po prokázání důvodu pro snížené nebo volné vstupné (např. věk). Toto je samozřejmě také mimo hlavní pokladny. Pokud si zakoupíte vstupenku na místě, neplatíte rezervační poplatek, ale musíte počítat s frontami, které jsou v sezóně hodně dlouhé. Můžete si zakoupit i vstupenku na konkrétní čas. Cena je stejná, ale nevýhodou je ta vazba na konkrétní čas, od kterého začíná běžet platnost vstupenky. Pokud kupujete vstupenky u jiných prodejců, je cena vyšší, na druhé straně je v mnoha případech součástí vstupenky i něco navíc - např. jednoduchý rezervační systém s možností změn nebo zrušení, mapa, audioprůvodce, asistovaný vstup apod. Z těchto alternativních prodejců doporučujeme Get Your Guide. Existují samozřejmě i různé prohlídky s průvodcem apod. Kvůli jednomu vstupu se Vám nevyplatí. Pokud potřebujete i dopravu, zakupte si v tomto případě některou z časových jízdenek nebo různé časové jízdenky kombinujte s jednorázovými jízdenkami.

# 05.05.2018, 05:54.
Měla bych na Vás dva dotazy, které mi nikdo nedokáže zodpovědět. Jedeme s manželem a dvěma malými dětmi do Itálie -Lido di Jesolo. Dětem v té době bude 3,5 roku a druhému 7 měsíců. Budeme u moře a na dva dny se vydáme právě do Říma. Moje první otázka zní - je vhodné koupit si s tak malými dětmi vstupenky do muzeí ve Vatikánu nebo raději projít jen Řím a památky? Bojím se, že to budou vyhozené peníze ve Vatikánu, že je to nebude příliš bavit. Druhý dotaz. Máme být ubytovaní na Via Marsilio Ficino 5, 00136 - Domus Italia je ubytování - píšou, že tam nelze parkovat. Nevíte prosím, kde nejblíže a je tam v okolí bezpečno? Abychom nepřišli a auto vykradené, popřípadě nikde? Mockrát Vám děkuji. J.

Zatím jsme nepoznali dítě ve věku Vašich dětí, které by mělo zálibu v poznávání památek, muzeí atd. Nicméně musíte sami vědět, co Vaše děti snesou, jak dlouho vydrží nezlobit, co je baví ... Každopádně děti do 5. let včetně mají vstup zdarma. My bychom naše děti v době, kdy měli takový věk, takto netrápili, protože víme, že pro ně by to trápení bylo. K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme - viz Informace. Parkovat doporučujeme na ES Park Giolitti.

# 04.05.2018, 15:35.
Pane Řehůřku, v červnu letíme do Říma a chtěli bychom mimo jiné navštívit Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli. Předpokládám, že zvolíme variantu nákupu vstupenek online na Musei Vaticani, ale mám v souvislosti s jejich využitím určité nejasnosti. Jedná se skutečně o vstupenky s rezervací na určitou dobu, které je možno rovnou použít ke vstupu do muzeí nebo jde jen o rezervaci a vstupenky je nutno si teprve někde vyzvednout? Dále jsem zatím nenašel odpověď na otázku, kde je a jak je označen vstup pro návštěvníky s online vstupenkami a také jak vlastní vstup probíhá, případně zda při tom nebývají nějaké problémy. Jak velký problém by bylo, pokud bychom nestihli rezervovaný termín vstupu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem František.

Viz naše odpověď ze dne 20.03.2018, 22:35. Vstupenka do Vatikánských muzeí je platná pro návštěvu Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Je platná jeden den. Pokud máte zarezervovanou vstupenku, můžete vstoupit do Vatikánských muzeí bez fronty vstupem pro online rezervace pouze v rezervovaném čase uvedeném na voucheru. Oficiálně se doporučuje tam být 15 minut před, my doporučujeme 30 minut. Pozdějším příchodem ztrácíte nárok vstupu bez fronty. Jako vše, i toto je o lidech. Máme informace o tom, že v případě pozdního příchodu je umožněn vstup v dalším čase. Ty časy jsou po půl hodině. Není to však vždy zaručeno. Doporučujeme být na místě včas. Současně upozorňujeme, že i vstup pro online rezervace může generovat frontu (výrazně kratší). Bezpečností kontroly probíhají samozřejmě i tady. Ve Vatikánských muzeích se potom obě fronty smíchají. Rezervace se týká jen vlastního vstupu. Vstup je označen "Ingresso visitatori con porenotazione online". Standardní fronta je nasměrovaná podél zdi ke vchodu zleva, ta online koridorem ke vchodu zprava. Existuje produkt, který toho všeho návštěvníka ušetří - Sistine Chapel & Vatican Museums Exclusive Early Entry. Zaplatíte sice vyšší cenu, ale dostanete se do Vatikánských muzeí půl hodiny před ostatními skupinami a 1,25 hodiny před ostatními návštěvníky.

# 04.05.2018, 13:53.
Prosím pěkně, můžete nám poradit, jak se nejlépe dostaneme z Lido di Ostia na adresu Via Po, Řím? Děkuji. Kristýna.

Jeďte vlakem Roma Lido na konečnou Porta S. Paolo. Přejděte na ulici Viale delle Cave Ardeatine, která vychází z Piazzale Ostiense. Tady je zastávka Cave Ardeatine autobusu č. 83. Můžete také přejít průchodem na vlakové nádraží Ostiense, před kterým je konečná zastávka tohoto autobusu. Jeďte směr Largo Valsabbia a vystupte na zastávce Puccini, Pinciana / Museo Borghese, Pinciana / Allegri. Podle toho, kde přesně na Via Pio potřebujete být. Via Pio je souběžná s trasou autobusu mezi těmito zastávkami. Nachází se po pravé straně. Na celou trasu Vám vystačí přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50.

# 04.05.2018, 10:02.
10.5.2018 letíme na 4 dny do hotelu Sirenatta Lungomare Paolo 46, Lido di Ostia. Prosím, poraďte co nejlepší spojení do centra Říma. Případně restaurace nebo bistra v Ostia. Děkuji. Ilona.

Od hotelu Sirenetta přejděte na vlakovou stanici Lido Centro. Je to přibližně 800 m. Můžete jet také autobusem č. 062, který má zastávku přibližně 100 metrů od hotelu. Odtud se potom dostanete vlakem Roma Lido do centra na Porta S. Paolo, odkud je spojení metrem B dále do centra Říma. Celá trasa je v tarifním pásmu městské dopravy. K informacím ke stravování doporučujeme použít Trip Advisor, kde najdete vyčerpávající hodnocení od hostů zdejších podniků.

# 03.05.2018, 16:29.
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli poradit webové stránky, anebo poskytnout nějaké informace, kde a jak si opatřit česky hovořícího průvodce v Římě? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Helena.

Viz naše odpověď ze dne 04.09.2017, 13:11.

# 03.05.2018, 14:18.
S manželem letíme v sobotu poprvé do Říma a koupili jsme si vstupenku do Colossea na pondělí od 17:30 a teď jsem si tady přečetla, že vstupenka platí i na Forum Romanum a Palatino. Prosím, je možné uplatnit tuto vstupenku na tyto památky ještě před termínem do Colossea? Třeba v neděli? V úterý odlétáme a už bychom to nestihli. Moc děkuji za odpověď. Dana.

Vstupenky jsou platné po dobu dvou po sobě jdoucích dnů pro 1 vstup do Colosseo v rezervovaném čase a do Foro Romano a Palatino v době platnosti vstupenky. Podle našeho názoru můžete jít do Foro Romano i o den dříve než do Colosseo, od této chvíle začne platit vstupenka a počítat se ty dva dny, ve kterých musí být i to Colosseo.

# 03.05.2018, 10:57.
Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat? Když objednám online vstupenku, mohu s ní rovnou ke vchodu nebo ji musím ještě proměnit u pokladny? Děkuji. Kateřina.

Záleží na tom, zda obdržíte voucher nebo vstupenku. Pokud budete mít v košíku jen vstupenky za plnou cenu, můžete si nechat poslat hned vstupenky a s těmi jít ke vchodu. Pokud budete mít v košíku i vstupenky i za sníženou cenu nebo volnou vstupenku, můžete si nechat poslat jen voucher. Ten vyměníte na pokladně za vstupenku po prokázání splnění podmínek pro volnou nebo sníženou vstupenku. Každopádně i v tomto případě se nejedná o pokladnu s těmi velkými frontami, je to pokladna pro online rezervace.

# 02.05.2018, 22:40.
Chtěla bych se zeptat na využití ZTP/P vydané pro českého občana v Římě. Snad se dá uplatnit v Colosseo, pokud je to pravda, můžete mi poradit, jak to udělat a kde ještě využít? Děkuji. Marie.

Osoby se zdravotním postižením mají v Colosseo vstup zdarma. V ostatních římských muzeích a památkách je to ve většině případů podobné. Vatikánská muzea mají podmínku doložené invalidity vyšší než 74%. Jak to posuzují ale nevíme. Většinou to funguje tak, že si na pokladně vyzvednete volnou vstupenku po doložení oprávněnosti vstupu zdarma. Zda Vám ale uznají český ZTP/P nevíme. Víme o tom, že se uvažovalo o nějaké Evropské kartě pro osoby se zdravotním postižením, tj. systému vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením. V únoru 2016 začal běžet pilotní projekt, na jehož základě se měl průkaz vydávat v osmi zemích, Česká republika ale mezi nimi není.

# 02.05.2018, 22:17.
Pane Řehůřku, na internetu jsem narazil na Vaše webové stránky, kde radíte lidem s pobytem v Římě a rád bych se Vás zeptal. V období od 7. do 11. června máme koupené letenky do Říma, letiště Fiumicino, a zarezervované ubytování přibližně 7 minut chůze od nádraží Termini - Via Principe Amedeo - a potřebovali bychom poradit, zda by se nám vyplatilo zakoupit Roma Pass? V Římě bychom si rádi zakoupili nebo zarezervovali přes internet vstupy do Colosseo / Palatino / Foro Romano. Pochopili jsme, že všechny tyto 3 památky by měly být součástí jedné vstupenky a potom také Vatikán s Bazilikou sv. Petra a jeho vyhlídkou v kupoli. Rezervace se provádí také přes Musei Vaticani? Mezi památkami v historickém centru jsme se chtěli přesouvat pouze pěšky. Jedno odpoledne bychom si také rádi zajeli příměstským vlakem k Tyrhénskému moři do Lido di Ostia. Bohužel zatím nevíme, kde lze zakoupit jízdenky na vlak - pokud byste nám poradil se zakoupením, budeme jen rádi. Dokázal byste nám prosím poradit, zda se v našem připadě tedy Roma Pass zakoupit vyplatí? Předem děkuji za odpovědi. S přáním hezkého dne Petr.

V tomto případě se Vám nevyplatí. Ve Vatikánu ho nevyužijete a pro návštěvu Colossea s dopravou je drahý. Samotné Colosseo / Foro Romano / Palatino stojí s rezervačním poplatkem € 14,00. Samotná třídenní jízdenka € 18,00, dvoudenní jízdenka € 12,50. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50, na dva dny € 28,00. V třídenní variantě tedy tratíte s Roma Pass € 8,00, ve dvoudenní variantě € 1,50. Jiná situace je samozřejmě v případě, že navštívíte ještě další muzea nebo památky. Na druhé straně je možné, že nákupem samostatných jízdenek po € 1,50 projezdíte méně. Je třeba si to propočítat s ohledem na Váš přesný itinerář. Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do konce roku. V okamžiku první validace platí dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit všechny tři památky. Každou jen jednou. Vstup do Baziliky je zdarma. Přes Musei Vaticani je rezervace možná jen s průvodcem, kdy po prohlídce Vatikánských muzeí jdete ze Sixtinské kaple přímým průchodem do Baziliky. Vstup do kopule nelze rezervovat. Vstup do Baziliky mimo frontu je možný s produktem Reserved Entrance: Saint Peter Basilica with Audio Guide. Na vlak Roma Lido je možné použít běžné jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Jízdenky se kupují na pokladnách ATAC, které jsou v hlavních stanicích metra (např. Termini, Anagnina, Battistini, Lepanto, Ottaviano, Spagna, Laurentina, Ponte Mammolo, …), vlaků (např. Porta San Paolo, Lido Centro, Saxa Rubra, …). Jízdenky lze také zakoupit v automatech nebo u autorizovaných prodejců (stánky, tabáky, bary, …).

# 02.05.2018, 10:43.
Děkuji za vaše stránky. Jsou skvělé. Prosím o radu, jak se dostat z letište Fiumicino do hotelu na ulici Via Garibaldi 27, Trastevere. Moc děkuji. Krásný den. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte flakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud pokračujte tramvají č. 3. vystupte na Trastevere / Ministero della Pubblica Istruzione. Odtud pokračujte okružním autobusem č. 115 a vystupte na PSG Gianicolo / Villa Corsini. Přestupní jízdenka na tramvaj a autobus BIT stojí € 1,50. Sejděte kousek dolů ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na schodiště, po kterém sejděte na Via di Porta S. Pancrazio. Tato ulice Vás dovede na Via Garibaldi, po které se vydejte doleva. Vaše ubytování je za zatáčkou vpravo.

# 02.05.2018, 10:20.
Ctěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Best Western Plus Hotel Spring House, Via Moceniga 7? Děkuji. Dana.

Z letiště Fiumicino jeďte SIT Bus Shuttle za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Na této ulici směrem od Piazza Cavour je zastávka autobusu č. 492. Tím jeďte směr Stazione Metro Cipro a vystupte na zastávce Di Lauria. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Ruggero di Lauria. Dovede Vás na Via Candia. Po té se vydejte doleva a na následující křižovatce doprava na Via Mocenigo. Best Westerm Plus Hotel Spring House je po pravé straně.

# 01.05.2018, 22:28.
Chtěla bych poprosit o odkaz pro koupení online vstupenek do Colossea. Děkuji. Kateřina.

Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Colosseo / Biglietteria / Acquista. Mnoho různých variant najdete i na Get Your Guide.

# 01.05.2018, 22:02.
Chtěli bychom navštívit Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli a taktéž bychom se rádi podívali do Vatikánských zahrad. Chci si udělat rezervaci na vstup přes Musei Vaticani, kde jsem našla prohlídku do zahrad autobusem. Můj dotaz je: při rezervaci na určitý čas se jde nejdříve do zahrad nebo můžeme nejdříve do Muzea a potom do zahrad. A tato vstupenka platí pouze jeden den nebo je možné si prohlídky rozložit na dva dny? Děkuji. Romana.

V pořadí první je průvodcovaná prohlídka Vatikánských zahrad open busem nebo pěšky (podle varianty) a následuje individuální prohlídka Vatikánských muzeí. Vstupenka je na určitý den a čas.

# 01.05.2018, 16:59.
Pane Řehůřku, moc děkuji za vaše skvělé stránky. Mohl byste mi prosím poradit, jak se co nejlépe s ohledem na cenu a minimální počet nutných přestupů dostat z letiště Fiumicino do ubytování na adrese Via dei Lincei, 53, Řím? Předem vám moc děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini, přejděte na autobusový terminál před halou a pokračujte autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport. Vystoupit musíte na Colombo / Rufino. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vraťte se zpět k přechodu, přejděte na druhou stranu Via Cristoforo Colombo a za přechodem pokračujte mírně vpravo po Elio Rufino. Přibližně po 350 metrech odbočte doprava na Via dei Lincei. Vaše ubytování je po levé straně. Rychlejší, ale dražší cesta je vlakem FL1 na Ostiense za € 8,00. Odtud pokračujte autobusem č. 30 směr Laurentina a vystupte na stejné zastávce Colombo / Rufino. Opět potřebujete jízdenku BIT. Autobus č. 30 nejezdí v neděli.

# 01.05.2018, 16:35.
Měla bych dotaz ohledně Roma Pass a návštěvy Colossea. Colosseo by se na Roma Pass mělo dát navštívit jako jedno ze dvou muzeí zdarma, ale zajímá mě, zda lze vstup v takovém případě rezervovat? Ráda bych měla jistotu, že se tam vůbec dostaneme. Nejsem si jistá výhodností Roma Pass. Budeme na A lince, tedy pravděpodobně denně 2x lístek po € 1,50? Dále by mě zajímalo, zda 72. hodinový lístek platí opravdu 72 hodin - na jednom z portálů jsem se dočetla, že platnost končí půlnocí třetího dne. Děkuji moc. Šárka.

V tomto případě nepotřebujete rezervaci. S jdete zvláštním vchodem. Pokud budete cestovat jen metrem A tam a zpět každý den, potom se Vám Roma Pass zřejmě nevyplatí. Nicméně je to třeba spočítat podle itineráře - vstupy a jízdenky bez Roma Pass a s Roma Pass. 72. hodinová platnost Roma Pass začíná běžet první validací (v muzeu / památce nebo v dopravě). Končí po 72. hodinách. Informace o platnosti do půlnoci třetího dne pochází z doby, kdy třídenní jízdenka na dopravu platila tímto způsobem. V současné době je i tato jízdenka Roma 72H platná 72 hodin od první validace.

# 30.04.2018, 21:38.
Pročítala jsem Vaše doporučení a ještě mi není jasné, když chci koupit vstup do Colossea přes Coopculture, je tam možnost vybrat si při online koupi vstupenky na určitý den a čas, nebo otevřenou vstupenku. Kterou si vybrat, abychom stáli ve frontě co nejkratší dobu? Moc Vám děkuji za odpověď a mějte se krásně. Také Vám děkuji za Vaše stránky, čerpám z nich při našich výletech do Itálie už velmi dlouhou dobu cenné informace. Marta.

V obou případech jdete přednostně, v případě vstupenky na určitý čas je předpoklad, že to zdržení bude menší. Je to vyváženo tím, že jste vázaní tím časem. Čas se týká vstupu do Colosseo, Foro Romano a Palatino můžete navštívit ve stejný nebo následující den. V případě standardní vstupenky můžete první návštěvu Colosseo / Foro Romano / Palatino uskutečnit nejpozději do konce roku s tím, že ty dva dny pro návštěvu ostatních památek začínají běžet prvním vstupem včetně.

# 29.04.2018, 23:15.
Jak se prosím nejlépe dostanu z letiště Fiumicino do centra Říma? Bydlíme u zastávky Chiesa Nuova. Děkuji za odpověď. Jana.

V tomto případě bude pro Vás nejvýhodnější cestovat autobusem za € 5,00 na Termini a odtud autobusem č. 40 směr Lungotevere Sassia / San Spirito nebo autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. V obou případech musíte vystoupit na Chiesa Nuova. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50.

# 29.04.2018, 22:22.
Uvažuji o nákupu třídenního Roma Pass. Mám separátně koupené vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple a určitě chceme také vidět Colosseum a historické centrum. Bydlet budeme u Vatikánu, tak nepředpokládám, že budeme příliš využívat MHD. Nicméně jde mi hlavně o přeskakování front u pokladen. Zatím nevíme, jaká další muzea navštívíme, to uvidíme spíše podle nálady, nicméně pro pročtení všech možných stránek si pořád nejsem jistá, zda nám Roma Pass pomůže přeskakovat fronty i u zlevněných muzeií, tzn. po vyčerpání dvou vstupů zdarma. Předpokládám, že i s Roma Passe budeme muset vždy na pokladnu, tedy do fronty. Jde nám spíše o ušetření času než peněz, nehodláme se uštvat a Řím si užit spíše v pohodě. Také mám zatím pocit, že vstupné se platí snad na každém otevřeném prostranství. Pořád tedy nevím, zda se ten Roma Pass vyplatí nebo zda je lepší jen ten kombinovaný vstup do Colossea a Fóra a zda má případně význam koupit ten tzv. S.U.P.E.R. ticket za € 18,00. Také bych se rovnou zepatala, zda je lepší z letiště Fiumicino jet autobusem nebo vlakem do hotelu Best Western Spring House. Předem děkuji za Váš názor i čas. Eva.

Tam, kde to má význam, např. Colosseo, jsou pro držitele zvláštní vstupy i při nákupu vstupenky za snížené vstupné. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne Vám neřekneme. Je třeba si to propočítat s ohledem na itinerář. Stejně tak Vám neřekneme, zda má pro Vás význam nákup Biglietto S.U.P.E.R. Pokud na těchto památkách hodláte strávit více času, tak zřejmě ano. Biglietto S.U.P.E.R. umožňuje jeden vstup do Colosseo a dva vstupy do Foro Romano a Palatino (1x denně). Dále vstupy do dalších 7. míst: Criptoportico Neroniano, Museo Palatino, Aula Isiaca - Loggia Mattei, Casa di Augusto, Casa di Livia, Tempio di Romolo, Santa Maria Antiqua. Doprava do Best Westerm Plus Hotel Spring House je popsaná v odpovědi ze dne 02.05.2018, 10:20.

# 29.04.2018, 17:41.
Pane Řehůřku, máme ještě jeden dotaz. Můžete nám prosím vás zjistit číslo autobusu od stanice metra A S. Giovanni po Via La Spezia ke stanici metra C - Lodi? Děkuji. Karel.

Jezdí tudy autobusy č. 16, 51 a 81. Vzdálenost mezi metrem A San Giovanni a metrem C Lodi je 800 m. Nicméně počítejte s tím, že cestu nezvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Tuto jízdenku můžete v metru použít jen jednou. Od 12. května 2018 funguje metro C už od San Giovanni, tzn. je přímé spojení metra A a metra C.

# 28.04.2018, 12:31.
Mal by som otázku ohľadom našej cesty do Ríma od 25. mája 2018. Chcel by som sa opýtať na najvýhodnejší variant kúpy lístkov, keď máme v pláne navštíviť tieto pamiatky: Sixtínsku kaplnku a Vatikánske múzeum. Je možné kúpiť lístky do Vatikánskeho múzea? Coloseum a Forum Romanum - je to jeden vstup do obidvoch pamiatok? A Villa Borghese. Na výlet idem s celou rodinou - 2 dospelí a 2 deti - 18 a 16 rokov. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Viliam.

V tomto případě se Vám vyplatí zakoupit si samostatné vstupné s online rezervací. Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, zarezervujete na Musei Vaticani. Plné vstupné stojí € 17,00, snížené pro děti od 6. do 18. let € 8,00. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 4,00. Vyplatí se to, ušetří to hodně času. Colosseo / Foro Romano a Palatino mají kombinovanou vstupenku, která je platná do konce roku. Od okamžiku validace ji můžete použít dva po sobě jdoucí dny. V každé z uvedených památek jen jednou. Lze ji zarezervovat na Coopculture. Plné vstupné stojí € 12,00, děti do 18. let mají vstup zdarma, do 25. let platí € 7,50. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 2,00. Galeria Borghese zarezervujete na Ticketone. Plné vstupné stojí € 13,00, děti do 18. let mají vstup zdarma, do 25. let platí € 6,50. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 2,00. Věkové limity pro děti jsou následující: 0,00 - 5,99, 6,00 - 17,99, 18,00 - 25,99. Vstupenky v různých variantách můžete zakoupit i přes Get Your Guide. Nevíme, kde přesně bydlíte. Pokud během 72. hodin projedete více jak € 9,50, tj. více jak 6 jízdenek BIT v ceně € 1,50, může se Vám vyplatit třídenní v ceně € 38,50. Do Colosseo jdete zvláštním vchodem bez další rezervace, do Galeria Borghese potřebujete telefonickou rezervaci bez dalšího poplatku. Pro děti do 18. let se nevyplatí, pro starší spíše také ne (záleží na dopravě).

# 27.04.2018, 21:43.
V Římě jsme již byli, ale teď nás čeká dle mého výzva v podobě Vatikánských muzeí. Protože neradi čekáme ve frontách, tak jsme se tam nikdy nakonec nepodívali, což je škoda. Chtěli bychom rezervovat lístky předem a to přes Musei Vaticani, ale chtěla bych Vás poprosit o upřesnění, jak to je se vstupem, vždy se nám totiž zdálo, že jsou tam dvě fronty, a to dlouhá s rezervací a ještě delší s čekáním na nákup vstupenek. Je nějaký rozdíl v tom, přes jaký portál proběhne nákup vstupenek, popř. je výhodná Omnia Card? Chápu, že jsou bezpečnostní kontroly, ale chtěli bychom ve frontě strávit co nejméně času, tak bych Vás chtěla poprosit o nějaké doporučení, např. i v jaké dny (hodiny) jsou třeba fronty kratší. Vím, těžko zodpověditelná otázka, ale za každou odpověď předem děkuji. Adéla.

Ať už máte Omnia Card nebo Fast Track, zakoupený přímo přes Musei Vaticani nebo autorizovaného prodejce, musíte do té výrazně kratší fronty, protože bezpečnostní kontrola proběhnout musí. Omezit na minimum to můžete s průvodcem, ale i tak se bezpečnostní kontrole nevyhnete. V tomto případě Vám nepomůže plánování na konkrétní den. Rezervační kapacita na různé hodiny je pevně daná a v sezóně bývá plně vyčerpaná. Řešením může být návštěva hodinu před otevírací dobou s průvodcem, cena je samozřejmě o něco vyšší. Produkt se jmenuje Exclusive Early Morning Vatican Tour.

# 26.04.2018, 11:28.
Můžete mi prosím poradit odhledně dopravy z letiště Fuimicino do ulice Via Collina 24, kde máme ubytování? Zajímá mě, kde vystoupit, případně přestoupit na jiný spoj. Děkuji. S pozdravem Ivana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Přejděte jen několik desítek metrů směrem k začátku nádražní haly. Po levé straně, na Via Gioberti, je zastávka autobusu č. 16. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr XX Settembre a vystupte na XX Settembre / Piave. Na konci ostrůvku ve směru jízdy autobusu je přechod, po kterém přejděte doprava na druhou stranu ulice. Pokračujte ve směru přechodu ulicí po levé straně - Via Servio Tullio. Na křižovatce odbočte doprava na Via Flavia a následně doleva na Via Collina. Vaše ubytování je vpravo na křižovatce tvaru T.

# 26.04.2018, 07:51.
Děkuji za odpověď. Ano, podobných stránek jsou spousty, ale mě spíš zajímá, zda je nutné mít dopředu vstupenku a nebo to jde i bez ní. Raději bychom si s manželem prohlídku užili sami, nechceme prohlídku s doprovodem ve skupině, nebo pokud víte o možnosti zakoupení vstupenky bez výkladu. Ještě se zeptám. Slyšela jsem o Roma Pass a Omnia Card. Nejsem si jistá, zda jsou i vstupenkou do Vatikánu. Děkuji. Ivana.

Ptala jste se na to, kde můžete dopředu koupit vstupenky do Vatikánu, abyste se vyhnula dlouhým frontám. Na tuto otázku jste dostala přesnou odpověď. Vstupenky samozřejmě dopředu mít nemusíte. V tomto případě si ale musíte vystát frontu u pokladny, která v případě Vatikánských muzeí může představovat zdržení i několika hodin. Vstupenky lze zakoupit v různých variantách podle rozsahu požadovaných služeb. Tedy i pouze vstup bez průvodce a to i online na obou uvedených portálech. Z nejznámějších muzeí je povinná rezervace pouze u Galeria Borghese. Z uvedených karet obsahuje Vatikánská muzea pouze Omnia Card.

# 25.04.2018, 22:12.
S manželem cestujeme poprvé do Říma v květnu a rádi bychom samozřejmě navštívili Vatikán. Zajímá mě, kde můžeme dopředu koupit vstup do Vatikánu, abychom se vyhnuli dlouhým frontám. Děkuji. S pozdravem Ivana.

Máte zřejmě na mysli vstup do Vatikánských muzeí. Rezervaci můžete provést přes Musei Vaticani nebo přes autorizované prodejce, kteří většinou nabízí i související služby a benefity, jednodušší správu rezervace apod. Z autorizovaných prodejců doporučujeme Get Your Guide.

# 25.04.2018, 13:56.
Právě jsem našel vaše sympatické a fundované stránky a měl bych pár otázek. Jedu s manželkou a dcerou k 30. výročí od svatby od 11.5. na 6 dní do Říma. Přiletíme na Ciampino v 10:50 a nejdříve se potřebujeme dostat na ubytování do centra na adresu Via Parma - kolmá na Via Nazionale. Což mi podle mapy vycházelo příměstským vlakem na Termini a potom nějak ... V Římě jsem nikdy nebyl, ale stále jsem hlava rodiny nebo si to pořád myslím, a chtěl bych být připravený předem. Na internetu jsem si našel sedmidenní integrovanou jízdenku CIS (Carta Integrata Settimanale) za € 24,00, která se mi zdá výhodná. Se vstupným na prohlídky památek a muzeí jsem úplně v háji. Někdo mi radí Roma Pass, jiný rezervaci prohlídky a koupi vstupenky předem na internetu a my s manželkou jsme to dříve v Paříži dělali tak, že jsme byli na prohlídce ještě před otevření a lístky si koupili v pohodě na místě s minimálním čekáním. Tak nevím. Předem děkuji za odpověď. Petr.

Vlak z letiště Ciampino přímo nejezdí. Na nádraží se musíte dostat autobusem Atral za € 1,20. Existují však lepší řešení. Téměř ideální je jet z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini. Autobus tam má zastávku na Via Giovanni Giolitti. Odtud musíte sejít jen kousek podél nádraží k zastávce městského autobusu. Na ostrůvku naproti podjezdu pod nádražím je zastávka autobusu č. 70. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Nazionale / Palazzo Esposizioni. Jděte ve směru jízdy autobusu a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Parma. Další možností je jet zmiňovaným autobusem Atral za stejnou cenu na Anagnina a odtud metrem A na Repubblica. Odtud jděte směrem od náměstí po Via Nazionale k autobusové zastávce po pravé straně. Můžete jet autobusy č. 64, 70 nebo 170 a vystoupit na stejné zastávce jako v předchozím případě. Nejlevnějším řešením je cestovat z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cinecitta, odtud metrem A na Repubblica a odtud jako v předchozím případě. Na celou trasu Vám vystačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Na městské autobusy a metro můžete samozřejmě využít i nějakou časovou jízdenku nebo . Vzhledem k umístění ubytování toho s největší pravděpodobností hodně pochodíte pěšky. Je třeba si sestavit podrobný itinerář a propočítat si výhodnost jednotlivých kombinací časových i jednorázových jízdenek, popř. s . Výhodnost Roma Pass je nastíněna v odpovědi ze dne 12.04.2018, 09:11. Rezervaci určitě doporučujeme provést do Vatikánských muzeí a Colosseo. Povinná je do Galeria Borghese. Informace o nákupu vstupenek jsou zmiňované v mnoha odpovědích týkajících se Říma.

# 24.04.2018, 20:50.
Prosím o informáciu, ktorú taxi službu si vybrať a ako ju najvýhodnejšie objednať z letiska Ciampino na Via Ottaviano? Ďakujem pekne. Hela.

Doporučujeme využívat bílá taxi s licencí města Říma. Fixní cena je € 30,00. Stanoviště je přímo na letišti. Kontaktní telefonní číslo je 060609. Na Via Ottaviano to zvládnete i za € 1,50. Z letiště můžete jet autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Ottaviano.

# 24.04.2018, 19:20.
Pane Řehůřku, velmi Vám děkuji za ochotu. Usnadní nám to orientaci po příletu. Možná ještě jedna otázka. Tak jako v Praze si mohou návštěvníci uschovat zavazadla na hlavním nádraží, je tato možnost i v Římě? Jedná se o poslední den, kdy máme odlet až večer a check-out je v 10:00. Přeji Vám hodně úspěchů a spokojené klienty. Lenka.

Na vlakovém nádraží Termini funguje úschovna zavazadel, která se v Itálii nazývá Deposito Bagagli. Provozuje ji KiPoint. V provozu je každý den od 6:00 do 23:00. Za prvních 5 hodin zaplatíte za každé zavazadlo € 6,00, od 6. do 12. hodiny € 1,00 a od 12. hodiny € 0,50. Nachází se v hlavní hale v přízemí, na nástupišti u koleje č. 24. Je to krajní kolej na straně Via Giovanni Gioliti. Je to dobře značené modrými cedulemi.

# 24.04.2018, 07:06.
Můžete mi poradit, jak se dostanu z hlavního nádraží Termini do tenisového areálu Foro Italico? Děkuji. S.

Metrem A na Ottaviano a odtud z Via Barletta autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Na celou trasu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 23.04.2018, 23:36.
Vážený Pane Řehůřku, přiletíme s mužem 29.4.2018 v 11:30 do CIA Řím. Máme se dostat do Cittá del Vaticano, Via della Giuliana 66 - B&B. Zůstáváme do 3.5.2018. Je to můj dárek k jeho 55. narozeninám. Jak se nejpohodlněji sem dostat? Památky jsou prý 1.5.2018 nedostupné. Je to pravda? Informace z internetu se liší. Doporučovali nám si zamluvit dopředu vstupy, abychom nemuseli čekat ve frontách. Těch společností je tolik, že vyznat se v nich je záhada a hlavně se liší ceny. Co byste nám doporučil? Určitě bychom rádi viděli Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Vatikán, Španělské schody ... Moc předem děkuji, jsem bezradná, nemám moc s individuální turistikou zkušenosti. Lenka.

Nejlepší spojení je následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Doveze Vás na Termini na Via Giovanni Giolitti. Od zastávky jděte z mírného kopce podél vlakového nádraží. Naproti průjezdu je uprostřed ulice ostrůvek s autobusovou zastávkou. Odtud jeďte autobusem č. 70 směr Clodio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Giuliana / Grazioli Lante. Jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je za křižovatkou po pravé straně na konci bloku. Uvedené autobusy jezdí každý den. Můžete volit také libovolnou dopravu popsanou v našich otázkách a odpovědích na Termini a odtud již zmiňovaným autobusem č. 70. Některá muzea a památky jsou skutečně 1.5. uzavřena. Z Vámi zmiňovaných se jedná např. o Vatikánská muzea a Castel Sant' Angelo. Naopak otevřeno by mělo mít Colosseo / Foro Romano / Palatino. Online rezervaci určitě doporučujeme pro Vatikánská muzea a Colosseo. Lze to provést přes Musei Vaticani resp. Coopculture. Z autorizovaných prodejců potom doporučujeme Get Your Guide.

# 22.04.2018, 08:12.
Dočítala som sa, že do Kolosea nepúšťajú ľudí s batohmi a väčšími kabelkami. Je to pravda? Keď budem mať na chrbte fotobatoh, kde mám uložený fotoaparát s objektívmi, tak ma nepustia dnu? Magdaléna.

Souvisí to se vstupní bezpečnostní kontrolou. Nicméně týká se to objemných batohů, tašek, kufrů apod. S malými a středními batohy problém není.

# 19.04.2018, 13:19.
Ráda bych se zeptala na Shuttle Bus z letiště Fiumicino. Pokud jsem tomu na vašich stránkách rozuměla dobře, je možno jet na Termini nebo na Via Crescenzio. Když jsem to zadala do map, tak když bydlíme na Via del Corso, měli bychom jet na Via Crescenzio a potom buď taxi nebo pěšky. Je to tak správně? Moc děkuji za odpověď. Vlaďka.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Via del Corso je dlouhá 1,6 km a do různých částí této ulice může být výhodnější jiná doprava. Nicméně pokud se rozhodnete pro taxi, potom už je lepší ho využít přímo z letiště.

# 19.04.2018, 12:13.
Vážený pán Rehúrek, poradili by ste nám prosím, ako sa najjednoduchšie dostaneme z letiska Ciampino na ulicu Via Mocenigo 7, 00192 Rím? Priletíme dňa 23.4.2018 o 10:50. Ďakujem vopred, Vaše stránky nám veľmi pomohli zorientovat sa pri plánovaní návšťevy Ríma, nákupe vstupeniek atd. Katarína.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cineccita a odtud pokračujte metrem A na Cipro a následně autobusem č. 492 na druhou zastávku Candia / Mocenigo. Z Cipro se to dá dojít i pěšky, je to necelých 500 m. Ze zastávky se vraťte zpět na křižovatku a odbočte doleva. Best Western Plus Hotel Spring House je po pravé straně. Na celou trasu můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut. V metru musíte jízdenku znovu validovat. Můžete samozřejmě využít i jiné způsoby dopravy k metru A - autobus Atral za € 1,20 nebo autobus za € 5,00.

# 19.04.2018, 09:45.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem se nejrychleji dostaneme z letiště Ciampino do ubytování na adrese via Paolo Emilio 32 v části Vatikán. Jaké jsou náklady na cestu? Děkuji moc za pomoc. Petra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina a odtud metrem A na Lepanto. Jízdenka na Atral stojí € 1,20 a na metro € 1,50. Můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Lepanto. V tomto případě to celé zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 19.04.2018, 08:10.
Ráda bych se zeptala, jak nejlépe se dostat z letiště Ciampino do hotelu: Vatican City Relais, Via Gregorio VII, 350, Aurelio? Přiletíme příští čtvrtek kolem 16:00. Dále bych se chtěla zeptat. Rozhodujeme se mezi denní a večerní prohlídkou Vatikánu - co byste doporučil vy? Moc děkuji za odpovědi. Hezký den. Pavla.

Těch variant je několik. Nejlevněji, s nejméně přestupy a s nejkratším pěším přechodem se tam dostanete následovně: z letiště jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte autobusem č. 31 (odjíždí z druhé strany terminálu) směr Clodio a vystupte na Leone XIII / Pio XI. Jděte ve směru jízdy autobusu, na křižovatce přejděte po přechodu vlevo a následně vpravo a po levé straně je budova s Vatican City Relais. Od zastávky je to přibližně 150 m. Na celou trasu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta nebo autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina nebo autobusem za € 5,00 na Termini a z těchto stanic metrem A na Baldo degli Ubaldi. Odtud je to po Via Cardinale Mistrangelo a následně Via dei Gozzadini přibližně 700 m. Na metro potřebujete jízdenku BIT, v případě autobusu č. 520 ji už můžete použít z tohoto autobusu. Je třeba ji znovu validovat. Z metra A můžete také vystoupit na Valle Aurelia a odtud popojet autobusem č. 247 na Gregorio VII / Leone XIII. Je to přímo před hotelem. Večerní prohlídka Vatikánu má samozřejmě své kouzlo. Záleží ale na konkrétním itineráři. Můžete tím získat hodně dalšího času.

# 19.04.2018, 05:39.
Děkujeme mnohokrát za vaši odpověď a vidíme, že budeme muset použít vaši první informaci, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Jonico. Jedeme z Prahy 19.5. a budeme pobývat v Římě do 22.5. Na každodenní výjezd za památkami máme tedy od hotelu používat stejnou trasu tam i zpět? To by byla ještě naše otázka. Děkuji. Karel.

Ano, je to vhodná varianta. Od metra A se už bez problému dostanete kamkoliv.

# 18.04.2018, 10:04.
Moc děkuji za zprávu a mám ještě jeden dotaz. Rád bych navštívil Via Appia, tu známou část. Jak nejlépe se tam dostanu? Je ten úsek placený? Děkuji. Dušan.

Viz naše odpověď ze dne 05.02.2018, 15:24. Vstup na Via Appia Antica není zpoplatněný. Platí se samozřejmě vstupné do některých památek, které jsou v jejím okolí.

# 17.04.2018, 15:49.
Pane Řehůřku, děkujeme za odpověď k dopravě z letiště FCO do hotelu Jonico. Z Roma Termini se nám zdá ta cesta velmi zdlouhavá. Ještě jsme našli možnost dostat se autobusem č. N18 z Termini do stanice Casilina / Silicella a potom již jen 4 minuty chůze k hotelu Jonico. Nevíme, zda by to bylo tak možné. Bylo by to pro nás lepší, poněvadž po tři dny budeme vyjíždět do centra Říma za památkami a zpět do hotelu. Také se chceme zeptat, když si koupíme z letiště v autobuse i zpáteční lístek z Termini na letiště, zda ten zpáteční lístek bude platit i za 3 dny, kdy poletíme zase domů. Tam je zvýhodněná cena u lístku tam i zpět současně. Děkuji za odpověď. Karel.

Bohužel ten hotel je v okrajové části Říma, navíc v dosahu metra C, které zatím není zcela dostavěno a napojeno na další linky metra. Autobus n18 je pro Vás nepoužitelný. Jedná se o noční linku, která je v provozu od 0:00 do 5:10. Jedná se o časy odjezdu z Piazza Venezia. Zpáteční jízdenku si v autobuse i na letišti zakoupit můžete, uveďte však termín odjezdu. Nicméně doporučujeme autobus rezervovat online. V tomto případě je garantovaná cena € 5,00 za jízdenku a € 9,00 za obě jízdenky (tam i zpět). V případě, že autobus na uvedený čas nestihnete, můžete jet následujícím volným. Především pro cestu na letiště tuto rezervaci velmi doporučujeme, současně buďte před odjezdem na místě s dostatečným předstihem.

# 17.04.2018, 07:16.
Pane Řehůřku, moc děkuji za informace. Ještě se zeptám. Jede i nějaký pozdější autobus z toho letiště, než v těch 0:40? Bojím se, zda ho stihneme. Přilítáme ve 23:55. Asi je možnost i taxi, ale pokud by jel ještě nějaký autobus, tak asi zvolíme ten. Dívala jsem se na ten odkaz, ale v telefonu mi to neukázalo časy. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den. Zuzana.

Další mořnosti viz naše odpověď ze dne 02.03.2018, 22:44.

# 16.04.2018, 22:58.
Děkuji za rychlou odpověď. Podařilo se nám omylem zaplatit přes online vstup do Vatikánu a Sixtinské kaple na 23.4.2018 ve 12:30 hodin 2x. Máme tedy dva lístky navíc, celkem za € 52,00. Není možné přes Vaše stránky to někomu nabídnout? Děkuji a přeji hezký večer. Jarmila.

Bohužel, toto není možné. V souladu s naší politikou ochrany soukromí neshromažďujeme osobní údaje o našich čtenářích a také je dále nepředáváme.

# 16.04.2018, 15:06.
Učarovaly mě Vaše stránky a chtěla bych využít Vašich znalostí k zodpovězení mých otázek, týkajících se návštěvy Říma. Letíme na letiště FCO. Přiletíme v noci, krátce před půlnocí v pátek 4.5. Čím se dostat na nádraží Termini? Existuje nějaká vícedenní zvýhodněná jízdenka? Budeme v Římě do úterý 8.5. někdy do odpoledních hodin. Dále by mě zajímalo, zda existuje nějaký slevový portál na vstupenky na hlavní zajímavosti Říma, jako je Koloseum, Vatikán, atd. A určitě je lepší vstupy předem zarezervovat, ať se člověk vyhne čekání, že? Děkuji moc za odpovědi. Přeji hezký zbytek dne a děkuji za takové stránky, jaké máte. S pozdravem Zuzana.

Ve 23:50 a 00:40 jede na Termini z letiště Fiumicino SIT Bus Shuttle. Jízdenka stojí € 6,00. Cesta trvá 50 minut. Pro městskou dopravu můžete využívat jednosměrné přestupní jízdenky BIT v ceně € 1,50 na 100 minut, potom jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50) a Roma 72H (€ 18,00). Platí časy odpovídající názvu. Existuje ještě týdenní jízdenka CIS za € 24,00, ta se Vám ale nevyplatí. Jízdenky využijete na metro, tramvaje, autobusy, trolejbusy, vlaky - vše v městském pásmu. Nelze je využít na cestu z letiště a na letiště Fiumicino. O slevovém portálu nevíme. Vstupenky zakoupíte na oficiálních prodejních portálech jako např. Musei Vaticani, Coopculture nebo u prodejců jako např. Get Your Guide. Určitě doporučujeme rezervovat Vatikánská muzea a Colosseo. Někde je rezervace povinná - např. Galeria Borghese.

# 16.04.2018, 09:12.
Pane Řehůřku, zakoupili jsme si Roma Pass na 72 hodin a chtěli bychom ho využít na vstup zdarma do Colossea a Andělského hradu. Je nutná rezervace předem? Nebo využijeme speciálního vchodu pro online rezervaci? Platnost Roma Pass na 72 hodin je opravdu 72 hodin nebo třetí den se počítá jen do půlnoci? Přiletíme v sobotu 21.4 po 14. hodině, vyzvedáváme si ho v Informačním centru na Terminálu 3. Pokud ho budeme validovat již v sobotu někdy kolem 16:00, platí do úterý 24.4. do 16:00 a nebo jen do středy 23.4. do 24:00? Pokud plánujeme Colosseum, Forum Romanum a Palatino v jeden den, volný vstup přes Roma Pass platí jen do Colossea a další rezervaci si máme udělat online? Je možné při online rezervaci použít slevu z Roma Pass? Přes které stránky je nejlépe dělat rezervaci vstupenek? Děkuji za informace. Jarmila.

Do Colosseo / Foro Romano / Palatino a Andělského hradu není s nutná rezervace. Jdete zvláštním vchodem pro držitele . Platnost je 72 hodin od první validace v dopravě nebo muzeu. Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná a počítá se jako jeden vstup. Během dvou dnů můžete každou z těchto památek navštívit jen jednou. Sleva (pro třetí a další vstup) se vztahuje jen na vstupenku, rezervační poplatek se platí celý. Každá z památek a muzeí má své rezervační stránky. V jednom systému je to možné řešit přes Get Your Guide, kde je sice vyšší cena, ale více benefitů a možnosti správy rezervace včetně zrušení zdarma.

# 13.04.2018, 18:40.
Poraďte nám nejlevnější přesun z letiště FCO na Termini. Přiletíme v květnu v sobotu v 17:20 hodin. Prosíme, napište případně i číslo autobusu. Poněvadž jsme ubytovaní v Hotelu Jonico, jak nejlépe se k němu dostat? Jsme starší ročníky. Děkuji. Karel.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Lze se tam dostat i o něco levněji s několika přestupy, je to však zdlouhavé a většinou je nižší cena vyvážena platbou za zavazadla. Z Termini jeďte metrem A na Anagnina a odtud autobusem č. 20 směr Cambelloti. Vystoupit musíte na zastávce Fosso Santa Maura / Rondini. Na metro a autobus Vám stačí jedna jízdenka BIT. Přejděte přes přechod na druhou stranu silnice a vydejte se ve směru jízdy autobusu. Na kruhovém objezdu, který kopíruje chodník, se vydejte doleva a pokračujte po Via Silicella až k hotelu, který je po pravé straně. Je to bohužel pěšky 700 m. Je možné ušetřit přibližně 150 m cestou ze severu od metra C, je to ale zase složitější doprava.

# 13.04.2018, 17:30.
V jakém stavu je prosím Domus Aurea? Kde je nejlépe objednat vstupenky a zdali je tam průvodce? Dušan.

Prohlídky jsou možné v sobotu a v neděli od 8:30 do 18:15, poslední vstup v 17:00. Prohlídka trvá 1:15 h. Rezervaci lze provést přes Coopculture. Cena je € 14,00 + € 2,00 rezervační poplatek.

# 13.04.2018, 12:11.
Chtěla bych Vás požádat o radu na cestu do Říma. Letím přes Ciampino, ubytovaná budu na Via delle Fornaci 200 - Poutní dům Velehrad. Cestu z letiště podle Vašich rad zvládnu, ale mám obavy z cesty na letiště - letadlo odlétá v pondělí v 7:00 hodin. Byl byste tak laskav a poradil mi, jak to časně ráno zvládnout? Děkuji mnohokrát. Vaši minulou radu jsme využili, cesta přes Brenner byla v pohodě. Ještě jednou děkuji. Martina.

Od poutního domu Velehrad musíte dojít po Via delle Fornaci až k Vatikánu. Vlevo, na Via di Porta Cavalleggeri je autobusová zastávka Cavalleggeri / S. Pietro. Od Poutního domu Velehrad je to asi 15 minut chůze, je to však jediné řešení veřejnou dopravou. Jezdí odtud noční autobusy n5 (od 0:30 do 5:00 po půl hodině, v pátek a v sobotu po 15. minutách) a n15 (od 0:10 do 4:50 po 40. minutách) na Termini. Časy odjezdů jsou uvedeny z konečných zastávek. Autobusy jedou na konečnou Termini přibližně půl hodiny. Z Termini potom jede první autobus na letiště Ciampino ve 4:30, na letišti je v 5:10. Další jede ve 4:50 a na letišti je v 5:40.

# 13.04.2018, 06:08.
Děkuji mnohokrát za detailní informace. O večerním vstup do Vatikánu jsem nevěděla. Může to mít svou atmosféru, ale asi bych raději viděla památky za denního světla. O neděli vím, ale předpokládám, že tam bude velký nával návštěvníků. Chtěla bych se ještě zeptat na nějaké Vaše oblíbené místo, i zákoutí, trh, něco typicky římského, kouzelného? Také jsem zvažovala, zda se v pondělí nevydat k moři. Jak se tam nejlépe dostat z našeho místa ubytování? Případně jak dlouho zabere cesta? Dalo by se půjčit nějaký moped? Děkuji za Vaše odpovědi a čas. Přeji krásný den. Petra.

Těch míst je v Římě mnoho. Doporučíme Vám něco ani ne tak neznámého, ale rozhodně krásného a to také proto, že máme rádi přírodu. Navštivte Park Villa Borghese. Najdete tam nejen nádherný park, jezírka, ale i zoologickou zahradu Biparco, botanickou zahradu nebo věhlasná muzea. K moři se nejlépe dostanete městským vlakem Roma - Lido, který je celý v městském tarifním pásmu. Odjíždí z Porta S. Paolo, kde jsou i stanice metra B (Piramide) a vlaku (Ostiense). Z Coloseo cesta trvá přibližně hodinu. Půjčovný skútrů v Římě samozřejmě jsou.

# 12.04.2018, 20:11.
Předem bych Vám chtěla říci, že vaše stránka je úžasná. První dotaz se týká, jak moc dopředu si musíme koupit ticket do Colossea. Letíme na začátku června, tak zda postačí až v polovině května nebo je lepší si to koupit už teď? Další dotaz, jak se dostaneme z letiště Ciampino na adresu Via di Sant' Anselmo, Aventino Piramide. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Andrea.

Vstupenku do Colosseo si můžete zakoupit klidně až v polovině května. Tato vstupenka je platná do konce roku. Od okamžiku validace začíná běžet její dvoudenní platnost, během které můžete navštívit jednou Colosseo, Foro Romano a Palatino. Z letiště Ciampino můžete jet autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Piramide. Jízdenka BIT stojí € 1,50, platí 100 minut a je přestupní. Odtud jděte přes Porta S. Paolo na Viale della Piramide Cestia, ze které na konci parku odbočte doleva na Via di Sant' Anselmo. Za křižovatkou s Via Icilio je po pravé straně Vaše ubytování. Můžete samozřejmě využít i některou dopravu na Termini popsanou v našich otázkách a odpovědích a odtud pokračovat metrem B na Piramide.

# 12.04.2018, 09:11.
Chystáme sa v termíne 20. - 25.4.2018 do Ríma. Chceli by sme navštíviť hlavne Colloseum, Forum Romanu, Vatikán a Sixtínsku kaplnku, Katedrálu Sv. Petra a Villa Borghese. Prosíme Vás o radu, aké si máme kúpiť vstupenky, aby sme nečakali dlhé rady a zároveň to bolo cenovo výhodnejšie? Ďalej by som sa chcela opýtať, či je lepšie niektoré pamiatky navštíviť radšej v pracovné dni ako cez víkend. Vopred ďakujem za odpoveď. Natália.

V tomto případě se Vám zřejmě vyplatí zakoupit si samostatně vstupenky, u Vatikánských muzeí a Colossea s rezervací, u Galeria Borghese s povinnou rezervací. Vstup do Katedrály Sv. Petra je zdarma. Vstupenka do Colosseo platí i do Foro Romano a Palatino. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Nevíme ale, jak často budete cestovat městskou dopravou. Pokud si zakoupíte na 72 hodin, během prvních dvou vstupů navštívíte Colosseo a Galeria Borghese, projedete jízdné v ceně více jak € 9,50, potom se Vám vyplatí ten Roma Pass. Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani, Coopculture a Galeria Borghese. Různé varianty a kombinace na Get Your Guide - navíc tam najdete i termíny, které už jsou na standardních stránkách obsazené. S rezervací je víceméně jedno, ve kterém dni v týdnu půjdete. Víkend bývá samozřejmě více obsazený. Vatikánská muzea mají zavřeno v neděli, Galeria Borghese má zavřeno v pondělí. Náměstí a Baziliku doporučujeme navštívit mimo neděli a středu.

# 10.04.2018, 20:44.
Ďakujem za rady. Ak by som si kúpila Roma Pass, dá sa rezervovať vstup cez internet do Villa Borghese, ak bude ešte dostupný? Ako to potom skombinovať s rezerváciou pre deti? Ďakujem. Silvia.

S je možná rezervace pouze telefonicky na čísle +39 06 32810. Během stejné rezervace můžete uvést i děti.

# 09.04.2018, 23:27.
Velmi děkuji za odpověď. Ještě prosím sdělit, jak dlouho bude přibližně trvat přeprava a zda vzhledem k ubytování vystoupit na Roma Termini. Děkuji. Vladimír.

Cesta autobusem trvá přibližně 35 minut, cesta metrem přibližně 25 minut. Vystoupit můžete na Vittorio Emanuele nebo na Termini. Záleží na tom, kde se přesně Vaše ubytování nachází.

# 09.04.2018, 19:17.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Len pre utvrdenie, na ten lístok BIT môžem ísť teda po vystúpení z metra ešte do tých 100 minút električkou, autobusom, alebo už nie? Pre deti som usúdila, že je Roma Pass asi zbytočný, ale teraz sa už neviem ani rozhodnúť, či kupovať Roma Pass aj pre seba, či sa to vôbec oplatí, či nerezervovať len Colosseum a ostatné nechať plynúť, kam sa nám bude chcieť ísť. Mali byste nejaký špeciálny typ, kam zobrať adolestentov? Ideme na 5 dní - v podstate 4 celé ... Rozmýšľam klasicky námestia, fontány, kostoly, Pantheon, možno záhrady Borghes (vstupy do Vily už sú vypredané), Via Appia - ak sa nám podarí na bicykloch, dcéra spomína Kapitolské múzeá ... neviem, možno Lido di Ostia. Ďakujem. Pekný deň. Silvia.

Ano, můžete. Jak jsme psali v minulé odpovědi, na autobusy, tramvaje a trolejbusy můžete jízdenku BIT používat neomezeně v jednom směru. Jízdenku validujete jen při prvním použití dopravního prostředku, v metru vždy. Pokud chcete navštívit Galeria Borghese a nejsou už k dispozici místa k rezervaci, zkuste to přes Get Your Guide. Ve Vašem termínu by tam ještě místa měla být volná. Speciální tip nemáme, děti v uváděném věku už mají své specifické zájmy, záleží co je konkrétně zajímá a zaujme.

# 09.04.2018, 15:00.
Klobouk dolů před Vaší záslužnou činností, přidávám se tedy i já, s dovolením a omluvou za Váš čas, s několika dotazy. Loni jsme autem trochu projeli sever Itálie + Toskánsko (Benátky, Pisa, Florencie, pláže, moře) a byli jsme nadšení a proto bychom chtěli letos pokračovat - jako gró by měl být Řím. Není to už moc daleko autem? Když vidím v dotazech na Vás, jak všichni do Říma létají. Zvládneme provoz v Římě? Alespoň dojet k hotelu a potom třeba městskou dopravou? Nebo se netřeba bát i po městě jezdit autem? Ubytovat bychom se chtěli někde v centru, nejlépe Vatikán, přes Booking, či Airbnb. Nebo raději doporučíte nějaký okraj města a do centra a po městě cestovat spíše metrem, autobusy? A nějaké pěkné pláže poblíž města nebo i dál, aby si i děcka užila třeba při zpáteční cestě? Děkuji za ochotu a čas. Aleš.

Pokud je hlavním cílem Řím a jeho poznávání, je skutečně lepší využívat leteckou dopravu - lenky najdete na Kiwi.com nebo Pelikan . Často vyjde i levněji než cestovat autem. Pokud však plánujete nějakou další okružní cestu, na které je Řím jen jednou ze zastávek i když tou nejdelší, má cestování autem smysl. Cestovat autem po Římě se samozřejmě nevyplatí, lepší je najít si ubytování někde na okraji v blízkosti městské dopravy a do centra cestovat metrem, vlaky nebo autobusy. I Lido di Ostia, kde jsou městské pláže, je spojeno s centrem Říma vlakem Roma Lido, který je celý v městském tarifním pásmu. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

# 09.04.2018, 13:09.
Pane Řehůřku, prosím o radu k dopravě. Přiletíme na letiště Fiumicino v pátek 4.5. ve 21:30 a rádi bychom zůstali na noc u moře - ideálně v Ostii. Předpokládám, že přepravit se do ubytování v danou dobu bude nejpohodlnější taxíkem. Našla jsem, že by se mělo jednat přibližně o 10 km vzdalenost. Víte prosim případně o jiné možnosti? Další den bychom se potom chtěli přepravit do Říma příměstským vlakem. Ten jsme našli, že z Ostia jezdí velmi pravidelně, tak snad je to tak. Děkuji za Vaši radu a přeji hezký den. Kristýna.

Do Lido di Ostia se z letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral ve 21:50, 22:30 a 23:30. Jízdenka stojí € 1,10. Vlak Roma Lido, který jezdí z Lido di Ostia do centra Říma je v městském tarifním pásmu. Můžete tedy použít standardní jízdenky.

# 09.04.2018, 09:45.
Idem s deťmi do Ríma teraz v piatok 13.4. Na vašom blogu som sa dozvedela o linke 520 autobusu z letiska Ciampino, snažila som sa dopátrať, či sa s ňou dostanem k nášmu ubytovaniu cez AirBnb - Via Ferrini Contardo, ubytovateľ mi však len odpovedal, že ide nejaký bus na Anagnina a potom metrom na Subaugusta ... Ale ak by išla linka 520 k stanici metra Subaugusta, nemuseli by sme vlastne prestupovať ... neviete mi v tomto poradiť? A cesta späť, keď nám lietadlo letí o 7 h, čiže o 5:00 treba byť na letisku, cesta jedine taxíkom? A ešte som sa chcela opýtať, na niektorých stránkach som sa dočítala, že lístok na dopravu platí 100 min s prestupovaním - teda pochopila som ale, že keď vyjdem z metra do metra už späť nemôžem, ale môžem potom ísť na bus a električku? Lebo na iných stránkach som sa dočítala, že to potom už nemôžem. A naopak, keď idem napr. busom, vlakom, môžem potom v rámci jedného lístku na metro? A otázka zahŕňa aj cestu do Lido di Ostia, čo by malo byť v rámci MHD - tiež ako to platí, môžem prestúpiť na jeden lístok z metra na vlak? Ešte otázka, má zmysel si kúpiť lístok na Koloseum aj bez rezervácie termínu, ušetrí to nejaký čas čakania v rade? Niekde som dokonca čítala, že treba si kúpiť lístky pri vstupe na Palatin, že tam je najmenej ľudí. Ďakujem aj za všetky informácie, ktoré som sa na vašej stránke dozvedela. Silvia.

Autobus č. 520 vyjíždí a také končí (je to okružní linka) na náměstí Piazza di Cinecitta'. Je to tedy u zastávky metra Subaugusta. Autobus jezdí každý den od 5:30 do 23:30. Pokud musíte být v 5:00 na letišti, tento autobus Vám nepomůže. Musíte jet nočním autobusem n1 na Termini a odtud z Via Giovanni Giolitti autobusem za € 5,00 na letiště Ciampino. První autobus jede na letiště ve 4:30, na místě je v 5:10. Jízdenka BIT za € 1,50 platí 100 minut a je přestupní. V metru ho můžete použít jen jednou, pokud projdete ven turnikety. Pokud přestupujete z linky A na linku B bez toho, aniž byste prošli ven turnikety, můžete tento lístek použít na obě linky. Na autobusy, tramvaje a trolejbusy je můžete používat bez omezení. Vždy v jednom směru. Ne tedy během 100 minut tam a zase zpět. Co se vlaků týče, ať už regionálních nebo městských, dříve bylo někde uvedeno to samé co pro metro, v současné definici nic takové není. Na 100% Vám to však neřekneme. V případě časových jízdenek nebo to je jedno. Cestujete bez omezení. Vstupenky do Colosseo zakoupené online čas ušetří. Není rezervovaná na konkrétní datum a čas, ale jdete zvláštním vchodem pro tyto rezervace. Od první validace potom vstupenka platí dva po sobě následující dny vždy jednou do jedné ze tří památek (Colosseo / Foro Romano / Palatino). Rezervaci samozřejmě doporučujeme. Řešením je i zakoupení na jiném místě než u Colosseo.

# 08.04.2018, 19:07.
Letíme 15.4. do Říma - Ciampino, přílet v poledne. Ubytování na Via Principe Amedeo, blízko Roma Termini. Píšete, že nově jezdí autobus 520 na Cinecitta a potom metro A, vše za € 1,50. Jak často jezdí, kde koupit jízdenku a jeho stanoviště? Děkuji za odpověď. Vladimír.

Okružní linka č. 520 jezdí mezi Cinecitta' a Ciampino každý den od 5:30 do 23:30. Frekvence je většinou 3 autobusy za hodinu. Uvedené krajní časy jsou pro výjezd z Cinecitta'. Stanoviště na letišti je na autobusovém terminálu před halou. Informace o jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22.

# 08.04.2018, 15:38.
Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně itineráře a slevových karet. Odlétáme do Říma ráno 27.4. a vracíme se v poledne 1.5. Navštívíme Řím poprvé a rádi bychom navštívili nejvýznamnější památky, ale také v klidu užili atmosféru města, kaváren a zákoutí. Ještě v pátek bychom navštívili Coloseum, Palatin, Forum Romanum, Pantheon, v sobotu Vatikán se Sixtinskou kaplí a Baziliku sv. Petra, možná nějaký trh, v neděli vilu Borghese, v pondělí potom parky, kašny, možná něco náhodně či co nestihneme v pátek, úterý už jen snídaně a zmrzlina. Myslíte, že by bylo vhodné si pořídit kartu Omnia 72 hodin a je nutné si ji kupovat online předem, nebo stačí až na místě? Rezervace do Vily Borghese je nutná i k této kartě telefonicky ještě z Čech? Jedeme dva dospělí a ubytování máme zajištěné v Caesar House poblíž centra, takže počítáme s tím, že budeme více chodit, než jezdit. Ještě jeden dotaz. Jak dlouho asi trvá cesta z letiště Rome Ciampino k našemu ubytování? V nabídce hotelu je letištní transfer. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Petra.

Je třeba si to propočítat podle itineráře, zda se Vám karta vyplatí nebo ne. Každopádně pro úplnou informaci: Vatikánská muzea mají v pátek 27.4.2018 i večerní vstup, tj. od 19:00 do 21:30, muzea se zavírají ve 23:00. V neděli 29.4. je vstup zdarma a otevřeno do 9:00 do 12:30, muzea se zavírají ve 14:00. V případě, že se rozhodnete pro Omnia Card, doporučujeme online rezervaci. Rezervace do Galeria Borghese je povinná, s , který je součástí Omnia Card, pouze telefonická. Můžete ji provést jak z České republiky, tak z Itálie. Pokud bydlíte v Caesar House na Via Cavour, potom se musíte nejdříve dostat na Termini. Autobusem za € 5,00 se tam dostanete za 45 minut. Z Termini potom musíte pokračovat autobusem č. 75 směr Poerio / Marino. Jízdenka BIT stojí € 1,50 nebo můžete využít Roma Pass, který je součástí Omnia Card. Vystoupit musíte na Cavour / Ricci, což je naproti hotelu. V našich otázkách a odpovědích najdete další způsoby dopravy.

# 08.04.2018, 13:47.
Pane Řehůřku, v červnu odlétáme s manželkou do Říma, bohužel nám při zpáteční cestě 22.6. změnili čas odletu, který již dali na 6:50 hodin, tudíž na letišti bychom potřebovali být přibližně v 5:15. Jsme ubytovaní v apartmánech poblíž stanice metra A Re di Roma, na konečnou zastávky Anagnina je to celkem 11 zastávek. Odtud tedy pojedu Atralem na letiště. Nicméně by mě zajímalo, v jakých časových intervalech takhle brzy ráno, tedy po 4:00 hodině ráno, metro jezdí. Jedná se o všední den. To samé by mě zajímalo u autobusu Atral z konečné metra na letiště. Dá se koupit lístek v autobusu? Kolik času bych si měl na jízdu metrem a autobusem vyhradit? Jak daleko je zastávka autobusu od stanice metra Anagnina? David.

Metro ani autobus Atral tak brzy nejezdí. První metro A vyjíždí z konečné Battistini každý den v 5:30 a první autobus Atral z Anagnina v pracovní dny v 6:30 a ve svátek v 7:20. Musíte jet nočním autobusem n1, který jezdí od 23:30 do 5:00. Musíte jet ale na opačnou stranu - na Termini. Zastávka je na Via Appia Nuova, necelých 100 metrů od náměstí směrem k Anagnina. Jízdenku doporučujeme zakoupit dopředu v automatu. Z Termini potom musíte jet autobusem za € 5,00. První jede ve 4:30 a na letišti je v 5:10. Odjíždí z Via Giovanni Giolitti. Doporučujeme samozřejmě online rezervaci. Autobus n1 jede přibližně mezi těmito zastávkami 15 minut. Z Anagnina vyjíždí ve 2:36, 2:52, 3:08, 3:24 ... Na Vaši zastávku jede přibližně 25 minut. Doporučujeme samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 06.04.2018, 21:44.
Chcela som poprosiť o radu, idem o týždeň s deťmi - 13 a 17 rokov - do Ríma, neviem sa dopátrať, ako je to so vstupenkami pre nich do Kolosea. Ja si chcem kúpiť Roma Pass, u nich som usúdila, že sa to asi neoplatí. Koloseum má byť zadarmo do 18. rokov, to som našla, ale ak si mám vyzdvihovať pre nich vstupenku v pokladni, vyhnem sa potom dlhým radám, keď ja by som mala mať s Roma Passom nárok na preskočenie rady? Ďakujem. Silvia.

Půjdete samostatným vchodem pro , pracovník by Vás měl navést, kde si vyzvednout vstupenky pro vstup zdarma. Doporučujeme si však provést pro děti online rezervaci na Coopculture. Zaplatíte jen rezervační poplatek.

# 05.04.2018, 19:00.
Pane Řehůřku, našli jsme s kamarádkou Váš poradenský web. Plánujeme v době od 22.4. do 24.4. návštěvu Říma. Máme na Vás dva dotazy: 1. Co se týče Vatikánu, chtěli bychom projít muzea, Sixtínskou kapli a baziliku sv. Petra s průvodcem, ale nevíme, zda takový vstup tohoto rozsahu je možné zakoupit. Můžete nám poradit? Dívali jsme se na Vámi doporučené stránky Get Your Guide a Vatikánská Muzea. 2. Na letišti FCO budeme ve 13:55 a potřebujeme se dostat do hotelu Relais Vittoria Colonna, 32 Via Vittoria Colonna, Vaticano Prati, Rome, 00193, Italy. Můžete nám poradit nejlepší spojení? Děkuji a přeji hezký den. Marie a Týna.

Ano, tato kombinace je možná. Ušetříte tak čas čekáním v několika frontách. Přes Musei Vaticani musíte zvolit Shop / Biglietti / Musei e Collezzioni / Musei Vaticani e Basilica di San Pietro / Visita guidata Musei e Basilica S. Pietro per singoli e gruppi / Leggi tutto / Prenota la Visita guidata Musei Vaticani e Basilica di San Pietro per singoli. Přes Get Your Guide musíte zadat do vyhledávacího pole Musei Vaticani a zvolit produkt, který vyhovuje Vašim představám - popis je po rozkliknutí. Výhodou této varianty je jednodušší správa rezervace a možnost změny, případně zrušení, ještě 24 hodin před prohlídkou + několik dalších výhod. Nejlepší spojení z letiště Fiumicino je autobusem SIT Bus Shuttle za € 6,00. Vystoupit musíte na zastávce v centru na Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour a pokračujte do protilehlého rohu tohoto náměstí. Z něho vychází Via Vittoria Colonna. Relais Vittoria Colonna je po pravé straně. Ze zastávky je to 350 metrů.

# 05.04.2018, 10:17.
Milý pane Řehůřku, ráda bych zakoupila online jízdenky na příměstský vlak Trenitalia. Mate mě však, že bych měla určit přesný vlak, kterým pojedu. Netroufám si samozřejmě odhadnout, kdy přesně přiletím a dobu, než se dostanu na správné nástupiště příměstského vlaku. Ráda bych koupila jízdenky na datum a čas od např. 14. hodin, platné do půlnoci. Děkuji za odpověď pokud ji znáte. Hezký den. Stanislava.

Viz naše odpověď ze dne 22.02.2017, 21:10.

# 05.04.2018, 09:11.
Chcela by som sa opýtať na audienciu u Papeža počas každej stredy. Vstup je zdarma, ale treba si lístky aj tak rezervovať. Kde a akým spôsobom? Gabriela.

Vstupenky si můžete zarezervovat na Prefektuře Papežského domu. Na výše uvedené stránce najdete veškeré informace.

# 03.04.2018, 21:09.
Pečlivě si pročítám Vaše cenné rady a dle doporučení jsem zakoupila vstupenky přes Coopculture do Kolosea. Protože jsem nezkušená cestovatelka a vstupenky takto nakupuji poprvé, nejsem si jistá, zda jsem nakoupila správně. Na e-mail mi přišla potvrzená rezervace, ale je tam pouze datum rezervace. S touto rezervací proměníme lístky přímo v pokladnách Kolosea? Rezervace není opravdu vázaná na určitý den? Platili jsme pro 2 osoby 2x € 12,00 + € 2,00. Děkuji Vám a přeji vše dobré. Jana.

Kombinovaná vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do 31.12. roku nákupu. Od okamžiku první validace je potom platná dva po sobě následující dny. Tři výše uvedené památky s ní můžete navštívit během těchto dvou dnů každou pouze jednou. Vzhledem k tomu, že jste kupovala jen vstupenky pro dospělé osoby, měla jste při nákupu možnost zvolit voucher nebo vstupenky v PDF. Pravděpodobně jste zvolila první možnost. Vstupenky si vyzvednete na základě voucheru na pokladně pro online rezervace. Vstupenky nejsou vázané na konkrétní čas.

# 03.04.2018, 17:10.
V červnu cestujeme s přáteli do Ostia Antica. Chtěli bychom navštívit Řím. Poradíte mi prosím nejlepší cestu hromadnou dopravou z Ostia Antica do Říma? Dívala jsem se na mapu, jede tam nějaký vlak a potom metro. Ale s tím vlakem si nejsem jistá. Budu ráda za každou radu. Děkuji. Květa.

Do centra se z Ostia Antica dostanete vlakem Roma - Lido, který končí na Porta S. Paolo. Tady je dopravní uzel, ze kterého můžete pokračovat dál metrem B (Piramide) nebo vlaky Trenitalia (Ostiense). Vše je navzájem propojeno. Celá trasa vlaku Roma -Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma, využijete tady tedy standardní jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 03.04.2018, 16:00.
Pane Řehůřku, pročítala jsem otázky několik hodin, abych Vás zbytečně nezahlcovala, ale nepodařilo se mi najít nějakou nápovědu, jak se dostat z letiště Ciampiano do hotelu Soggiorno Comfort na Via Palermo 37, 00184 Roma. Odlétáme 18.4. a na letišti budeme přibližně ve 14:30 hodin. Odlétáme 23.4. a na letišti potřebujeme být v 11:00 hodin. Můžete mi prosím doporučit, jaký typ dopravy zvolit? Nejlépe i čísla linek? Předem děkuji a jsem s pozdravem. Markéta.

Z letiště Ciampino můžete jet autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Kousek od zastávky, na kolmé ulici Via Urbano Rattazi je zastávka okružního autobusu č. 71. Ten Vás doveze na zastávku Milano / Nazionale. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Ze zastávky jděte ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via Palermo. Hotel Soggiorno Comfort je po 50. metrech vpravo. Můžete samozřejmě využít i jinou dopravu na Termini. Např. můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A za € 1,50 na Termini. Můžete jet také novým autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Termini. V tomto případě Vám na celou dopravu stačí jízdenka BIT za € 1,50. Z Termini potom přejděte na Via Urbano Rattazi a odtud zmíněným autobusem č. 71.

# 03.04.2018, 15:22.
Pán Rehurek, nakoniec som sa rozhodol pre ubytovanie v hoteli Hotel Roma Tiburtina Metro, ktorý by mal byť vzdialeny v tesnej vzdialonosti od konecnej stanice modreho metra B - Rebibbia. Priletím na letisko Ciampino. Práve som však zistil a chcel by som sa utvrdiť, že z Ciampina funguje takisto bus linka č. 520, ktorou sa z letiska viem rychlo dostať k stanici metra A Cinecitta, následne ňou na Termini prestúpiť na metro B a vystúpiť na spomínanej Rebibii. Dalo by sa to všetko stihnúť lístkom v hodnote € 1,50 a viem si dané lístky kúpiť už hned na letisku? V diskúsii som sa dodnes akosi nedočítal o linke č. 520 z Ciampina, preto sa Vás na to pýtam a myslím si, že by to mohla byť užitočná informácia aj pre ostatných, ktorí priletia na Ciampino. Ďakujem. S pozdravom Marek.

Ano, linka č. 520 na Cinecitta je v provozu od 5. března 2018 každý den od 5:30 do 23:30. Cesta by měla trvat i s přestupem něco kolem 1 hodiny a 20 minut. Je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. využijete všechny typy jízdenek od BIT až po . Jízdenka BIT platí 100 minut a na Termini nesmíte opustit metro přes turnikety. V opačném případě už jízdenku znovu v metru nelze použít. Jízdenky je možné zakoupit v turistickém informačním centru (PIT) v hale na letišti, v Chef Express nebo v automatech. Přibližně za stejný čas a stejnou cenu se na Rebibbia dostanete linkou č. 720, která je v provozu od 18. záři 2017. Doveze Vás na Laurentina, kde můžete přímo přestoupit na metro B. Je to o jeden přestup méně.

# 02.04.2018, 09:40.
Pane Řehůřku, jedeme od 20. do 24.4. s přáteli do Říma a mám na vás dotaz ohledně slev pro důchodce ve věku 62, 63 a 65 let, protože v tištěném průvodci je uvedeno, že to mají zadarmo, ale v rezervačních systémech není o důchodcich žádná zmínka. Když jeden ze skupiny má slevu, ostatní by asi na něho museli čekat, protože by byl v jiné frontě nebo je to jinak? Prosím o informaci, jak se to tam dá udělat. Děkuji moc. Vlastimil.

Viz naše odpověď ze dne 14.03.2018, 12:03.

# 31.03.2018, 17:56.
V dubnu letímě do Říma a chtěla bych vás požádat o doporučení na ubytování. Chtěli bychom nějaké ubytování, kde bude na pokoji vlastní sociální zařízení a taktéž snídaně. Nejlépe, aby se alespoň k nějakým památkám dalo dojít pěšky. Děkuji. Marie.

Podívejte se na Booking / Řím, zadejte svůj termín a počet osob. Následně potom upřesněte hledání podle svých preferencí - Stravování / Snídaně v ceně, Historické centrum / Blízko historického centra.

# 30.03.2018, 17:08.
Pane Řehůřku, měl bych jeden dotaz. Mohu mít při návštěvě Vatikánských muzeí na zádech batoh? Děkuji. Petr.

Doporučujeme mít příruční zavazadlo co nejmenší, nejlépe žádné. Nicméně baťůžky různých rozměrů mají na zádech návštěvníci Vatikánských muzeí v mnoha případech, je to tedy možné. Bude ale podroben bezpečnostní kontrole.

# 29.03.2018, 21:39.
Při rezervaci ubytování jsem se dozvěděla, že v Římě se platí městská daň ve výši většinou € 3,00 až € 5,00. Chtěla bych se Vás zeptat, komu se daň platí, zaplatíme ji na letišti? Zaplatíme ji v hotelu? Na internetu to nedokážu dohledat. Také bych se chtěla zeptat, jak to je, když 3 dny jsme ubytovaní přes Couchsurfing (ubytování zdarma u lidí, není to žádný druh hotelu) a zbylé 2 dny v hotelu, budeme platit daň jen za ty 2 dny co budeme pobývat v hotelu? Nebo za všechny dny dohromady? Děkuji moc za odpověď. Hezký den. Helena.

Pobytová taxa se v Římě pohybuje od € 2,00 do € 7,00 podle toho, kde bydlíte. Platí pro všechny osoby, které pobývají v hotelích a ubytovacích zařízeních. Tedy i v kempech, penzionech apod. Také např. pro zákazníky Airbnb. Tato daň musí být zaplacena za osobu a noc. Od nájemníka vybírá daň nájemce, který ji platí městu. Aktuální sazby by měly být následující. V hotelech € 3,00 za * a **, € 4,00 za ***, € 6,00 za **** a € 7,00 za *****. V agroturistických usedlostech € 4,00, v B&B a v rekreačních domech € 3,50. Platí se za maximálně deset po sobě jdoucích nocí v jednom ubytovacím zařízení. V kempech a podobně vybavených místech se platí € 2,00 za maximálně pět po sobě jdoucích nocí v jednom ubytovacím zařízení. Od placení daně jsou osvobozeny děti do deseti let, ubytovaní v mládežnických ubytovnách, nemocní ve zdravotnických zařízeních apod.

# 27.03.2018, 19:48.
Moc prosím o radu ohledně vstupu do Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra. Když si zakoupím vstupenky přes Get Your Guide, ať už s audioguide nebo bez, dostanu se potom do Baziliky bez čekání nebo musím do fronty? A dočetla jsem se, že z letiště jezdí ke konečné stanici metra Laurentina autobus č. 720. Nevíte, jak často jezdí, případně napsat odkaz na jízdní řády. Moc děkuji za odpověď a Váš čas. Martina.

Vstup do Vatikánských muzeí rezervovaný přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide je vždy bez fronty. Rozdíl mezi těmito prodejci je v rozsahu služeb. Velkým benefitem u Get Your Guide je mimo jiné jednoduchá správa rezervace a možnost zrušit nebo změnit rezervaci i hodinu před vstupem. Často zde bývají k dispozici vstupy, které jsou už u Musei Vaticani vyprodané. Vstup do Baziliky přes Vatikánská muzea, resp. ze Sixtinské kaple je pouze pro průvodcované skupiny, tzn. pokud si zakoupíte vstup s průvodcem pro Vatikánská muzea a Baziliku, půjdete přímo ze Sixtinské kaple bez fronty. Při nákupu na obou místech. Samostatný vstup do Baziliky bez fronty lze také přes Get Your Guide. Malé fronty před bezpečnostní kontrolou se samozřejmě vždy tvoří. Autobus č. 720 jezdí každý den od 5:30 do 23:30. Jezdí 2 až 3 autobusy za hodinu. Uvedené krajní časy jsou výjezdy z Laurentina. Jedná se o okružní linku. Jízdní řád najdete na ATAC.

# 26.03.2018, 23:55.
Pane Řehůřku, ještě mám jeden dotaz ohledně cestování se zavazadlem v metru. V cestovním řádu metra je uvedeno, že každý cestující může mít jedno zavazadlo o rozměrech 50x30x25 cm. Pro větší a každé další zavazadlo je nutné přikoupit jízdenku. Opravdu se toto pravidlo dodržuje? Cestujeme každý s jedním kabinovým zavazadlem o rozměru 55x40x20 cm a jedním malým 35x20x20 cm. takže podle pravidel jsme nad limit. Děkuji za váš názor a zkušenost. S pozdravem Robert.

Je to vždy o lidech, v tomto případě o revizorovi. Nicméně je téměř nulová pravděpodobnost, že někdo bude řešit pár centimetrů. Pokud se však někdo důsledný najde a vy na něj budete mít smůlu, potom jsou přepravní podmínky směrodatné.

# 26.03.2018, 23:09.
Pane Řehůřku, řeším ještě informace ohledně nákupu jízdenek. Když se budeme pohybovat v Římě a Vatikánu, tak stačí nám zakoupit tento typ jízdenky na 7 dní: Integrovaná jízdenka CIS (Carta Integrata Settimanale)? Ještě si nejsem úplně jistý popisem časové platnosti, když jízdenku zakoupím ve středu 28.3.2018, tak platí do další středy 4.4.2018 do půlnoci? Nebo se počítá jako jeden den už toho 28.3. a tidíž bude platit pouze do 3.4.2018 do půlnoci? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Robert.

Jízdenka CIS platí do půlnoci sedmého dne od okamžiku první validace. Je to včetně dne, kdy jízdenku poprvé validujete. Je jedno, kdy jízdenku zakoupíte, důležité je, kdy ji poprvé validujete. Pokud si jízdenku zakoupíte ve středu 28.3.2018 a validujete ve středu 28.3.2018, platí do půlnoci dne 3.4.2018. Pokud ji validujete ve čtvrtek 29.3.2018, platí do půlnoci 4.4.2018.

# 26.03.2018, 22:41.
Poprosím o radu, zda se mohu s jistotou dostat městskou hromadnou dopravou z hotelu u Termini na letiště Ciampino - odlet v pátek 27.4. ráno v 6:50 nebo je lepší objednat taxi? V případě, že aktivuji Roma Pass 72 v pondělí odpoledne, do kdy platí? Údaje na internetu se rozcházejí. Děkuji za radu. Vláďa.

Jistotu Vám nikdy nikdo nezaručí. Můžete jen zvýšit pravděpodobnost co nejvíce ke 100%. Z Termini (Via Giolitti) jezdí na letiště Ciampino autobus za € 5,00. Na letišti je za 40 minut. První autobus jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Následující autobus jede ve 4:50 a na letišti je v 5:30. Doporučujeme ten první a udělat si online rezervaci. Taxi Vás vyjde na € 30,00. 72 platí 72 hodin od první validace v muzeu / památce nebo v dopravním prostředku. Tzn. pokud ho poprvé použijete v pondělí v 15:00, platí do čtvrtka 15:00.

# 26.03.2018, 14:29.
Pane Řehůřku, do Říma nejedeme sice poprvé, ale po dlouhé době, takže ve Vašich diskuzích zjišťuji, co se změnilo. Náš pobyt bude od 7.5. do 11.5. Přiletíme před polednem tentokrát na Ciampino. Jak dlouho přibližně trvá cesta speciálním autobusem za € 5,00 na Termini? Je nějak označen? V porovnání s Atralem na Anagnina - přestupuje se na stejném místě nebo se tam bloudí – neznáme to tam + metrem A, což je za poloviční cenu? Není cesta metrem přece jen výrazně rychlejší? Musí se koupit jízdenka předem nebo lze na letišti nebo dokonce u řidiče? Šlo by využít jedno či dvoudenní jízdenku už na cestu z letiště nebo až při prvním vstupu do metra na Agnanina? Jeden den bychom se rádi vypravili do městečka Viterbo. Prosím poraďte, jak se tam nejrychleji z Termini dostaneme – vlak nebo autobus, za kolik a za jak dlouho? Jak dlouho by tam asi trvala eventuálně cesta autem? Je lepší si auto zarezervovat už u nás nebo to stačí třeba první den v Římě, pokud s tím máte nějaké zkušenosti? Lze se samostatně dostat jen do Vatikánských zahrad nebo je to součástí nějakého okruhu? Do muzeíí nechceme, už jsme tam byli. Je potřeba na Foro Romano vstupenka? Děkuji a zdravím! Jana.

Jízda autobusem z letiště Ciampino na Termini trvá 40 minut. Označen je názvem společnosti. Autobus Atral jede na Anagnina přibližně 15 minut a metro z Anagnina na Termini přibližně 20 minut. S přestupem je to tedy přibližně stejně dlouho. Letiště Ciampino je malé, autobusy odjíždějí ze stanoviště v sousedství haly. Jízdenky lze zakoupit jak v hale, tak u řidiče. V případě Terravision i online. V případě, že autobus z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet následujícím volným autobusem na stejnou jízdenku. Jízdenky pro městskou dopravu lze využít až na metro z Anagnina. Existuje jedna výjimka, časově však náročnější. Z letiště Ciampino jezdí autobus č. 720 na Laurentina, odkud můžete pokračovat metrem B na Termini. Na tuto cestu je možné využít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo jakoukoliv časovou jízdenku. Z Termini se do Viterbo dostanete vlakem Trenitalia s přestupem v Orte nebo západní trasou s přestupem na Trastevere. Cena je € 8,20 resp. € 5,40. Cesta i s přestupem trvá většinou kolem 2. hodin. Autem si moc nepomůžete, trvá to minimálně 1,5 hodiny. Auto doporučujeme rezervovat přes Rental Cars. Rezervační systém je v češtině, podpora včetně telefonické je také v češtině. Před rezervací máte k dispozici veškeré informace o pronájmu, mnoho akčních nabídek atd. Do Vatikánských zahrad se dostanete jen s průvodcem - minibusem nebo pěšky. V ceně je vždy vstup do Vatikánských muzeí. Do Foro Romano vstupenku potřebujete. Jedná se o kombinovanou vstupenku Colosseo / Foro Romano / Palatino. Ta je platná dva po sobě jdoucí dny od okamžiku první validace a výše uvedená místa s ním můžete navštívit během těch dvou dnů jen jednou. Vstupenky do Vatikánských zahrad zakoupíte na Musei Vaticani, do Colosseo na Coopculture. Můžete také využít rezervační portál Get Your Guide, který nabízí různé kombinace a rozšířené nabídky.

# 26.03.2018, 11:12.
Pane Řehůřku, náhodou jsem narazila na Vaše stránky a měla bych na Vás dotaz. Včera jsme si koupili letenky do Říma od středy do neděle. Chceme město trošku ukázat synovi, ale zajímají nás samozřejmě i jiné věci. Nevíte prosím, jaká je otevírací doba obchodů v centru teď přes velikonoce? Děkuji za odpověď. Eva.

Informace najdete v článku Nákup potravin, jídel a nápojů v Itálii.

# 25.03.2018, 19:30.
Doletíme na letiště Fiumicino dne 30.3. v 19:30 hodin. Prosíme o radu, jak asi časově rychle se dá přesunout z letadla k Leonardo Express. Nechceme si kupovat jízdenky předem - je nutné na přesný čas. Nehrozí, že vlak bude obsazen? Jsou místa označená na jízdence nebo jak si kdo sedne? Dále ještě prosím o informaci k návratu 2.4. Z Termini chceme odjet Leonardo Express před 6:30, než otevřou pokladnu. Jak koupit lístky v automatu, když jsme dva dospělí a osmileté dítě, které by mělo v našem doprovodu cestovat zdarma. Děkujeme mnohokrát za odpověď. Lenka.

Pěší vzdálenost je do 500 m, počítejte tedy se zavazadly minimálně s 15. minutami. Leonardo Express jezdí po 15. minutách, pravděpodobnost plné obsazenosti je malá. Místa na jízdence nejsou. Nákup jízdenky je znázorněn na videu.

# 25.03.2018, 14:47.
Potřebovala bych poradit prosím. Letíme 7.4 do Říma a na letište Fiumicino přiletíme v 17:20. Protože má přítel narozeniny, tak jsem mu koupila lístky na fotbal. Fotbal měl být v neděli 8.4., ale bohužel ho přeložili na 7.4 v 18:00 hodin. Myslíte, že nejlepší způsob je dostat se tam taxikem? Případně nevíte o nějakých levných taxi službách v Římě? Další otázka co nás trápí je, kde bychom mohli nechat zavazadla. Myslíte, že na stadionu není nějaká úschovna? Děkuji mnohokrát za odpověď. Aneta.

To je docela problém. Začátek se samozřejmě stihnout nedá. Nejrychleji se tam dostanete taxi, ten tam ale pojede také téměř 45 minut. Doporučujeme pouze bílá taxi města Říma, cena se bude pohybovat kolem € 55,00. Zavazadla tam zřejmě neuschováte, o nejbližší úschovně víme na druhé straně Tibery, asi 1 km od stadionu, tam ale zavírají ve 20:00 a časově by Vás to stejně stálo desítky minut navíc.

# 25.03.2018, 13:37.
Plánujeme navštívit Řím od 26. do 29.4. Někde, nejspíše v některé z vašich odpovědí, jsem zjistil, že Sixtinská kaple je poslední neděli v měsíci otevřena zdarma. Myslíte, že je možné stihnou absolvovat prohlídky, když odlétáme v neděli ve 14:00 hodin? Je někde možné zjistit, zda Papež celebruje v tomto termínu nějakou veřejnou mši? Děkuji moc za odpověď. K.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. 29.4., tj. poslední neděli v měsíci, je vstup zdarma. Na tento den není možné provádět rezervace, musíte tedy vystát frontu, která bude velká. Muzea se otevírají v 9:00. Doporučujeme tam jít s dostatečným předstihem. Program Papeže najdete na stránkách vatican.va v kalendáři.

# 23.03.2018, 19:45.
Zakoupili jsme si online vstupenky do Colossea přes stránku Coopculture a zvolili možnost vytisknout doma, ale v e-mailu nepřišla žádná příloha. Je možné, že jim tato možnost nefunguje a musí se vyzvednout na místě? Martina.

E-mail s PDF vstupenkami chodí samostatně. Někdy i s několikahodinovým zpožděním od prvního e-mailu s potvrzením.

# 22.03.2018, 15:43.
Rad by som Vás poprosil o radu, ako sa dostať najrychlejšie a najlacnejšie z letiska Ciampino do hotela Quality Hotel Rouge et Noir na Via Cosimo de' Giorgi 8, Tiburtino, prípadne či mate skúsenosti s týmto hotelom, touto lokalitou a dostupnosťou do centra. Zaujíma ma však predovšetkým cesta z hotela na letisko, nakoľko odlet máme z Ciampina v stredu 16.5.2018 už o 7:00 hodín ráno, čiže najneskor hodinu pred odletom by bolo fajn už tam byť. Vopred ďakujem. Marek.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 211 směr Cimone / Monte Acero. Vystoupit musíte na zastávce Pietralata / Itor. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Ulice mírně zatočí doprava a následně doleva. V té levotočivé zatáčce odbočuje doprava Via Cosimo de Giorgi. Dovede Vás ke Quality Hotel Rouge et Noir Roma. Na cestu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Tato má však platnost 100 minut. Nicméně hodně záleží na přestupech a čase tím ztraceném. Z Tiburtina trvá cesta přibližně 20 minut. Pokud to nebude vycházet do konce platnosti, budete muset použít další jízdenku. S hotelem zkušenosti nemáme, nicméně na výše uvedených stránkách je více jak 3000 recenzí od cestovatelů, kteří v něm bydleli. Cesta zpět je nejjistější taxi. Veřejnou dopravou se tam dostanete až od zastávky metra Monti Tiburti, která je od hotelu vzdálená pěšky 1,5 km. Jezdí odtud noční autobus N2 od 23:40 do 4:51 na Termini, odkud potom jede ve 4:30 a ve 4:50 autobuse za € 5,00 na letiště Ciampino. Na letišti je z Termini za 40 minut.

# 22.03.2018, 11:07.
Pane Řehůřku, objevila jsem Váš web, kde radíte s cestováním. Mám několik dotazů. V květnu letíme do Říma. Mám dotaz ohledně Omnia karty a Roma Passu. Tedy spíš Roma Passu. Omnia platí do Vatikánu, kde už máme objednaný vstup a v kanceláři O.R.P. nám vymění vouchery za vstupenky, které mi přišly na e-mail. K Roma Passu. Pokud chceme jako první dvě památky navštívit Forum Romanum a Galeria Borghese a mít je zdarma, co pro to udělat, aby to bylo správně? U Galerie Borghese jsem pochopila, že rezervaci přes Roma Pass je nutné udělat telefonicky a vstupenky si vyzvednout 30 minut před tím na pokladně. Tam už ukážeme jenom Roma Pass? Pokud je to telefonicky, tak nebudeme mít přeci žádné potvrzení o rezervaci. Jak se tedy prokazuje, že rezervace je na nás? Dále u Foro Romano je to tak, že lze pořídit kombinovanou vstupenku, která platí i do Colossea a na Palatin? Ale jak je to, když chci tuto kombinovanou vstupenku pořídit přes Roma Pass, jako vstup zdarma do prvních dvou památek? Počítá se tato kombinovaná vstupenka jako jeden vstup? A je zde nutná rezervace? Pokud ano, tak jak rezervaci provést? Pokud bychom neměli rezervaci a chtěli jít zdarma prostřednictvím Roma Pass, jak je to s frontami a jak u pokladny? Stačí ukázat u pokladny Roma Pass? Možná trochu zmatené, ale z toho, co jsem četla různě po internetu, moc moudrá nejsem. Pokud tedy víte, jak postupovat, aby návštěva Říma proběhla bez zádrhelů, budu moc vděčná za Vaši odpověď. S pozdravem Milena.

Do Galeria Borghese potřebujete telefonickou rezervaci na zvolený čas. Obdržíte rezervační číslo, se kterým potom jdete společně s do galerie. Do Colosseo / Foro Romano / Palatino jdete už přímo bez rezervace s Roma Pass jiným vstupem než se standardní vstupenkou. Počítají se jako jedna návštěva, stejně jako u samostatně zakoupené vstupenky.

# 21.03.2018, 11:26.
Dovoluji se na Vás ještě jednou obrátit ohledně dopravy po Římě. Potřebovala bych poradit, jak se dostat z Via De Santiquattro do Vatikánu, resp. k Vatikánským muzeím. Máme na 10:00 koupené lísky, tak abychom nebloudili. Děkuji moc a přeji pěkný den. Vendula.

Přejděte na Piazza del Colosseo, kde je stanice metra. Jeďte metrem B nebo B1 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud je to už značeno. Nicméně můžete se také vydat po Viale Giulio Cesare, potom doleva po Via Leone IV a následně doprava po Viale Vaticano k Vatikánským muzeím. Je to přibližně 500 metrů. Od Colosseo můžete jet také tramvají č. 3 směr Stazione Trastevere na zastávku Marmorata / Galvani a odtud autobusem č. 23 směr Clodio na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Viale Vaticano, která Vás dovede k Vatikánským muzeům. Je to přibližně 250 metrů. Na obě trasy uvedenými dopravními prostředky můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a platná 100 minut. V případě první varianty jen nesmíte odběhnout na Termini ven z metra přes turnikety, v tom případě byste potřebovala druhou jízdenku.

# 20.03.2018, 22:35.
Pane Řehůřku, ještě při této příležitosti bych měl jeden dotaz. Máme zakoupené vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstupenky jem zakoupil online přímo na oficiálních stránkach Vatican Museums. Po zaplacení mi přišlo na e-mail potvrzení a elektronické vstupenky / vouchery. Jedna naše známá nám říkala, že prý se musí tyto vstupenky někde ještě proměnit na nějakém místě za vstupenky, na které nás tam pustí? Měl jsem za to, že stačí předložit vytisknuté vstupenky z e-mailu. Můžete mi to prosím upřesnit jak to je? Děkuji. S pozdravem Robert.

Voucher vyměníte za vstupenky za vstupem pro online rezervace, po projití bezpečnostní kontrolou.

# 20.03.2018, 08:25.
Od 24.3. do 28.3. letíme do Říma. Jaká je nejrychlejší a nejlevnější doprava na Via Ottorino Lazzarini 19, Vatikán - metro Cipro z letiště Fiumicino? Jaké je Vaše doporučení na Passy v Římě - Omnia Pass / Roma Pass / City Card? Připadá mi i přes cenu Omnia Pass, protože má vstup do Vatikánských muzeí. Děkuji. Zdeněk.

Nejrychlejší doprava je vlakem Trenitalia Leonardo Express za € 14,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Lehce pomalejší ale levnější je doprava vlakem FL1 na Trastevere, odtud vlakem FL3 na Valle Aurelia. Cena jízdenky je € 8,00. Odtud potom metrem A na Cipro za € 1,50. Nejlevnější smysluplná doprava je autobusem Cotral za € € 2,80 na Magliana, odtud metrem B na Termini a odtud metrem A na Cipro. Na metro i s přestupem lze použít jízdenku BIT za € 1,50. Ohledně karet je to o itineráři a dopravě. Je třeba si seskupit program podle lokalit a k nim přiřadit odpovídající dopravu, propočítat náklady bez použití karty a s použitím karty. Pokud plánujete návštěvu Vatikánských muzeí, potom je vhodným řešením Omnia Card, každopádně je třeba si to zkalkulovat kompletně i s Roma Pass, který je její součástí.

# 18.03.2018, 14:52.
Od 23.4. do 26.4.2018 letíme do Říma a teprve po zakoupení letenek jsem zjistila, že 25.4. mají v Itálii státní svátek. Chtěla bych se tedy zeptat, zda budou otevřené nějaké památky a restaurace, nebo zda mají všude zavřeno? Děkuji moc za odpověď. Petra.

Vatikánská muzea budou otevřena dle standardní otevírací doby, římské památky a muzea budou otevřena také ve většině případů standardně. Většinou bývá zavřeno 1. ledna a 25. prosince, v některých případech i 1. května (např. Castel Sant' Angelo). Restaurace by měly být také otevřené.

# 18.03.2018, 00:05.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jakým způsobem se co nejrychleji, nejlevněji a s co nejméně přestupy dostat z letiště FCO do Camping Village Roma na Via Aurelia. 22.3.2018 přibližně kolem 15. hodiny. Budu moc vděčná za podrobnější radu. Včetně rady ohledně jízdenek na tuto cestu. Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 13.02.2018, 18:18. Na Cornelia se z letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral za € 3,40. Nicméně tento autobus má hodně zastávek a na Cornelia jede z letiště Fiumicino 1,5 hodiny. Je to ale minimální počet přestupů. Přes centrum ta cesta bude trvat stejně dlouho a s více přestupy a za vyšší cenu. Nejrychlejší cesta je vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na vlak FL5 a vystoupit na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to ke kempu 1 km nebo se odtud můžete svézt jednu zastávku autobusem č. 247 za € 1,50.

# 17.03.2018, 09:13.
V dubnu zvažujeme cestovat do Říma. Prosím o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu Trianon Borgo Pio. Adresa: Piazza delle Vaschette 13. Předem děkuji za odpoveď. Štěpánka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jeďte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na druhé zastávce Vitelleschi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, hned odbočte doleva na Via dei Tre Pupazzi a hned doprava na Borgo Vittorio. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenku z metra BIT v ceně € 1,50 můžete použít i na autobus č. 982.

# 16.03.2018, 14:32.
Ďakujem za odpovede. Mám ešte ďalšiu otázku. Neviem sa dopátrať na internete, kedy budú sväté omše na Veľkonočnú nedeľu v kostoloch v Ríme, napr. v Lateránskej Bazilike alebo Santa Maria Maggiore, prípadne iných. Viete mi poradiť, kde to môžem nájsť? Ďakujem. S pozdravom Martina.

Obecná stránka s informacemi je na orari-messe.com. Nevíme však, jak jsou informace aktuální. Můžete jít i oficiální cestou přes stránky jednotlivých bazilik: San Giovani in Laterano, Santa Maria Maggore.

# 16.03.2018, 09:58.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás poprosit o pár rad týkající se návštěvy Říma. V pátek 30.3. ve 12:30 přiletíme na letiště Ciampino. Dívala jsem se na vaše rady - autobusem na vlak a vlakem na hlavní nádraží se dostaneme do centra a poté metrem k Vatikánu - ještě musím vyzjistit přesné spoje, ale to snad zvládnu. Odlétáme ve středu 4.4. ve 14:50. Ubytování máme v ulici Viale Degli Scipioni u Vatikánu. Máme sice více dní na prohlídku města, ale tím, že jsou v tu dobu křesťanské svátky, tak bych byla ráda, zda byste nám mohl poradit, jak vše s tímto svátkem skloubit. Jeden den máme na Vatikán. Dle mého plánu buď pátek odpoledne nebo sobota. Na další dny máme v plánu okruhy - Sobota nebo Úterý: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Trastevere, Tiberský ostrov, Trajánův sloup, Piazza del Popolo. Neděle: Španělské schody, Fontana di Trevi, Hadrianův chrám, Pantheon, Piazza Navona. Pondělí: Park Borghese. Myslíte, že toto rozvržení je vzhledem k svátkům zvládnutelné - případně doporučil byste zorganizovat časově jinak? Do Vatikánu i do Colossea bychom koupili vstup online dle vaší rady na Get Your Guide. Případně, mohl byste mi prosím doporučit ještě nějaká jiná místa, která by stála zato v Římě ještě navštívit, když máme více dní - určitě nejsme vyznavači gallerií. Dáme si jen ty základní. Jde nám spíše o procházky, krásná zákoutí a místečka, dobré jídlo a pití, zajímavosti, kam se nejde podívat každý návštěvník, který je v Říme na 3 dny. Předem vám moc děkuji za případné rady a doporučení. S pozdravem Adéla.

Naše odpovědi jsou konkrétní pro danou cílovou lokalitu. Ve Vašem případě je výhodnější jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Lepanto nebo Ottaviano. Podle toho, ve které části ulice máte ubytování. Ušetříte tak jeden přestup i peníze. Co se návštěv týče, Vatikánská muzea mají zavřeno 1.4. a 2.4. V samotném Vatikánu bude podle našeho názoru více lidí v pátek a v sobotu než v úterý. U Vatikánských muzeí s rezervací je to jedno. Pokud plánujete na pondělí Park Borghese, počítejte s tím, že Galeria Borghese má v pondělí zavřeno. Návštěva v jiné dny je vázaná povinnou rezervací. Úterní program je hodně nabitý. Záleží každopádně také na důkladnosti prohlídek. Rezervaci pro Vatikánská muzea a Colosseo jsou určitě nutností, přes Get Your Guide bez problému a s několika dalšími benefity, které určitě vyváží vyšší cenu než samotné vstupné s rezervací.

# 15.03.2018, 08:47.
Veľmi pekne ďakujem. Vaše stránky som prelúskala pred dvomi rokmi, keď som išla do Ríma so synom, v podstate veľmi mi pomohli pri tvorbe itineráru. Teraz chcem pozvať maminku a pripraviť jej výlet, aby bola spokojná. Pre ňu bude stres už lietadlo - prvý raz. Ešte poprosím pomoc s busom z letiska Ciampino do Villy EUR Parco Dei Pini, Piazzale Marcellino Champagnat 2, Roma. Myslím si, že na stanicu Laurentina ide priamo nejaký bus a potom aj pešo podľa mapy by to nemal byť veľký kus. Ďakujem za odpoveď. M.

Z letiště Ciampino jede na Laurentina autobus č. 720. Na tuto linku můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo kteroukoliv jinou časovou jízdenku. Z Laurentina je to pěšky k Villa Eur Parco Dei Pini 900 m.

# 14.03.2018, 16:31.
Pane Řehůřku, jak řešit cestovní pojištění do Říma, který je v rámci EU, ale Vatikán již není součástí EU? Je samostatný stát. Pro cestovní pojištění se musí vybrat cílová destinace. Chystáme se do Říma, ale budeme se pohybovat i ve Vatikánu. Co když se něco přihodí přímo ve Vatikánu, ale máte pojištění pro Itálii? Je tedy lepší se pojistit na všechny státy včetně EU, aby tam byl pokrytý i ten Vatikán? Nelze u pojištění vybrat, že jedete do Itálie + Vatikán, tato kombinace lze docílit u některých pojišťoven pouze volbou Celý svět nebo Omezený svět. Co si o tom myslíte, jaký na to máte názor? Děkuji. Robert.

Většina pojišťoven nerozděluje oblasti na EU atd. Většinou je ta oblast Evropa + některé další státy. Uvedením státu je většinou informativní, v pojistných podmínkách je potom většinou uvedeno Evropa + jmenovitý výčet dalších států. Pokud se v definici pojištění uvádí stát, potom se jedná o cílovou nebo nejvzdálenější destinaci (při poznávací cestě více státy), ale pojištěni jste samozřejmě i ve státech přes které cestujete. Směrodatné jsou pojistné podmínky. Pokud při definici cestovního pojištění vybíráte stát, uveďte tam Vatikán. Cestovní pojištění je důležité a je třeba nepodcenit možná rizika. Ideální je samozřejmě, když pojištění zaplatíte a nic nečerpáte. My jsme se této problematice věnovali hodně, když jsme sjednávali pojištění do USA včetně účasti na organizované soutěži. Z této analýzy jsme si nakonec vybrali cestovní pojištění AXA Assistance Excelent, které využíváme i při běžných cestách po Evropě. Bezpodmínečně nutnou podmínkou je neomezené krytí léčebných výloh, v druhé a neposlední řadě krytí výloh z odpovědnosti za škodu. V tomto pojištění je ten limit odpovědnosti hodně vysoký. Obě tyto oblasti jsou hodně důležité, výši reálných nákladů nikdy neovlivníte a neodhadnete. Další připojištění v té variantě Excelent jsou jen bonusy. Podívejte se na kalkulátor Cestovního pojištění Porovnej 24. Tady si ho sjednáváme my. U AXA Assistance Excelent byla vždy nějaká výrazná sleva.

# 14.03.2018, 12:03.
Chcela by som sa opýtať na spojenie busom z letiska Ciampino do Villy Eur Parco Dei Pini - Piazzale Marcellino Champagnat 2 Roma. Zároveň sa chcem opýtať, či na pamiatky majú dôchodcovia - nad 70 - nejakú zľavu, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Renáta.

V Římské městské dopravě se neposkytují slevy seniorům. Nárok na dopravu zdarma mají senioři starší 70. let - rezidenti, tj. ti co bydlí v Římě. Musí také splňovat maximální výši příjmu. Senioři nad 65 let, opět rezidenti, si mohou zakoupit roční jízdenku, pokud splňují podmínku maximální výše příjmu. Cena se pohybuje od € 120,00 do € 150,00 podle výše příjmu. Co se muzeí a památek týče, ve státních muzeích a památkách nejsou poskytovány slevy, v ostatních je to individuální, je třeba se na toto informovat přímo na pokladně.

# 14.03.2018, 11:40.
Mnohokrát děkuji za předchozí odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, jaký je rozdíl mezi tím, když si koupím lístek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple přímo na stránkách Musei Vaticani, kde mě to vyjde na € 21,00 (€ 17,00 lístek a € 4,00 rezervace), a nebo na stránkách Get Your Guide, kde mě to vyjde na € 29,00? Chci si koupit lístek, abych nemusel stát tu dlouhou frontu. S kterým se mi to podaří? Děkuji předem za odpověď. Tomáš.

Když si zakoupíte vstupenku do Vatikánských muzeí přes Musei Vaticani za € 21,00 nebo přes Get Your Guide za € 29,00 nebo za € 38,00 s Audioguide, získáte v obou případech přednostní vstup do Vatikánských muzeí. V prvním případě je to vše na Vás, ve druhé případě se dostavíte na místo srazu kousek od vchodu a zástupce agentury Vás provede až dovnitř. Vyšší cena je samozřejmě vyvážena dalšími benefity - budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Často se stává, že některé časy nebo i dny jsou už u Musei Vaticani nedostupné, ale přes Get Your Guide je lze ještě rezervovat.

# 13.03.2018, 13:55.
S mamkou plánujeme navštívit Řím od 22.3. do 26.3. Přiletíme 22.3. kolem 10:00 ráno. Z letiště Ciampino se dostaneme. To už si tam nějak zařídíme. Každopádně si nevíme rady s tím, jakou jízdenku si na těchto několik dní koupit. Budeme cestovat hlavně v Římě po památkách. Nemáme v plánu jet někam mimo město. Jaký druh jízdného bude nejlepší? Zda se nám vyplatí koupit rovnou CIS na těch 7 dní nebo volit jinou cestu? Také bych se chtěl zeptat, zda se dostaneme do všech míst, když si neuděláme žádnou rezervaci. Nebo zda je někde prostě nutné udělat rezervace? Už tady na to koukáme několik dní a nevyznáme se v tom tak dobře, jak bychom chtěli. Děkuji. Tomáš.

Volba jízdenky je přímo závislá na umístění ubytování. Pokud budete bydlet někde v centru, tak toho většinu pochodíte pěšky a jízdenku potřebovat nebudete. Většinou budete navštěvovat památky po určitých lokalitách. Např. jeden den Vatikán a nejbližší okolí, další den Coloseeo, Foro Romano a nejbližší okolí atd. Pokud budete bydlet mimo centrum, tak většinou se dopravíte tam a zase zpět. Na takové cesty Vám postačí vždy jedna přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut., tzn. dvě na den. V případě nákupu časové jízdenky se většinou vynechává den příletu a odletu. V tom případě by Vám stačila jízdenka Roma 72H. Chce to ale sladit s tím ubytováním a itinerářem. Rezervaci určitě doporučujeme pro Vatikánská muzea a Colosseo. Povinná rezervace je do Galeria Borghese.

# 13.03.2018, 11:14.
Už som našla odpoveď na otázku o krížovej ceste, že lístky nepotrebujeme. No nemôžem nájsť link, kde sa dajú rezervovať lístky na omšu na veľkonočnú nedeľu vo Vatikáne. Ďakujem. Martina.

Vstupenky jsou zdarma a je možné je rezervovat na stránkách Prefektury papežského domu. Mše začíná v 10:15. Na následující Urbi et Orbi se vstupenky nevydávají.

# 13.03.2018, 11:07.
Chcem sa opýtať, či je možné sa dostať na krížovú cestu do Kolosea na veľký piatok a kedy je začiatok. Ďakujem za odpoveď. Martina.

Vstupenky se nevydávají. Procesí všech věřících po křížové cestě začíná v pátek 30.3.2018 ve 21:15 u Colosseo a končí na Palatino.

# 12.03.2018, 19:16.
Pane Řehůřku, my jsme také z Moravy, z jihu, a teď jsme se rozhodli cestovat do Říma. Při zjišťování různých informací o Římě jsem náhodou narazila na Vaše stránky s různými dotazy. Mimochodem jsou perfektní a určitě hodně usnadní turistům pobyt v tomto městě. Potřebovala bych také poradit. Z letiště nás přivezou na Termini Stazione a odtud se potřebujeme dostat do hotelu Albergo del Sole na Via del Biscione. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe na místo dopravíme? Děkuji moc. Zdenka.

V tomto případě doporučujeme jet z Termini autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / S. A. della Valle. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte do úzké uličky vlevo. Jedná se o jednosměrku, z pohledu automobilů půjdete do protisměru. Ulice se jmenuje Via del Paradiso. Dovede Vás na náměstí Piazza del Paradiso. Na konci náměstí je ve Vašem směru Via del Biscione, Albergo Sole je po levé straně. Autobus jezdí každý den od 5:00 do půlnoci z terminálu před nádražní halou. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 10.03.2018, 12:51.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Nazpátek jsme se rozhodli, že poletíme. Napíšete mi ještě prosím, co nejkratší cestu z našeho ubytování na letiště Ciampino? Moc děkuji. Karolína.

Ze zastávky Poggio Verde / Mazzacurati jeďte autobusem č. 889 směr Ago / Val Cannuta a vystupte na De La Salle. V neděli a ve svátek autobusem č. 98F směr Nazzani a vystoupit musíte na stejné zastávce. Zastávka je u metra Cornelia. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na konečné zastávce. Z Anagnina jeďte autobusem Atral na letiště Ciampino. Jízdenka na autobus a metro stojí € 1,50, jízdenka na autobus na letiště € 1,20.

# 10.03.2018, 10:42.
Chtěla bych vás požádat o informaci, na kolik dnů je vhodné navštívit Řím? Chtěla bych tam jet v dubnu, ale nevím na kolik dnů. Nechci spěchat. Všechny památky si užít. Stačí podle Vás tři celé dny? Děkuji. Marie.

Počet dnů je závislý na itineráři, tj. podle toho, jak moc důkladně chcete památky poznat. Pokud chcete zvolit zkrácenou variantu, tzn. jeden den budete věnovat Vatikánu (Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady, Bazilika) + Castel Sant' Angelo, druhý den Colosseo + Foro Romano + Palatino a třetí den památkám v historickém centru Říma, potom ty tři dny zřejmě postačí. Pokud však budete chtít Řím poznat důkladněji, přidat např. Galeria Borghese, Via Appia Antica, Ostia Antica, zajet do Tivoli atd. potom budete muset nějaké dny přidat.

# 08.03.2018, 08:54.
S přítelem odlétáme příští týden do Říma na 4 dny. Chtěla bych se proto zeptat, zda je lepší - výhodnější v jeden den stihnout jak Vatikánské Muzeum, Sixtinskou kapli, tak i Basiliku sv. Petra? Nebo do Basiliky sv. Petra můžeme zajít jiný den a zda se tam čeká také nějaká řada? Potom bych se ráda zeptala, zda byste nám doporučil zajímavé muzeum s díly - obrazy Leonarda da Vinciho? A poslední otázka se týká dopravy. Přiletíme na letiště Ciampino a chci se zeptat na nejlevnější dopravu do města? Autobus? Vlak? A zda jízdenku zakoupíme tam nebo ji máme také zakoupit předem? Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. Petra.

Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli musíte stihnout v jeden, protože Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Nelze vstup zakoupit samostatně. Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma, platí se jen za výstup do kopule a sestup do nekropole. Přímý průchod z Vatikánských muzeí je možný, ale jen pro skupiny s průvodcem. Pokud si tedy nezakoupíte organizovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Baziliky, budete muset jít do Baziliky z náměstí sv. Petra a vystát samostatnou frontu. Jak si to zorganizujete je samozřejmě na Vás. Specializované muzeum se jmenuje Leonardo da Vinci Experience a najdete ho na Via delle Conciliazione. Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:30 a vstupné činí € 12,00. Nejlevnější doprava z letiště Ciampino je autobusem ATAC č. 720, který Vás zaveze na Laurentina a odtud do centra pokračujte metrem B, případně následně z Termini metrem A. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut, je přestupní a v metru ji můžete použít jen jednou. Pokud však neprojdete ven turnikety, můžete přestoupit z linky B na linku A. Jízdenku zakoupíte na letišti - viz naše odpověď ze dne 21.02.2018, 10:02.

# 05.03.2018, 16:02.
Děkuji za odkazy na zakoupení online vstupenek. Ale jak to vypadá, tak online vstupenku asi nekoupím, protože to nejde. Přes odkaz Musei Vaticani nejde koupit vstupenky od neděle 18.3. do úterý 20.3. První šance je až ve středu 21.3. kdy odlétáme, takže nestíháme. Přes odkaz Get Your Guide se v úterý 20.3. nabízí vstupenky za € 38,00 pouze na 15:00 nebo 15:30. Což je pro nás docela drahé, když stejně nevyužijeme audioprůvodce. Děje se ve Vatikánu v té době něco, kdy se tam nedostanou turisté? Nebo je ještě šance přijít ráno po 7. hodině a vystát frontu? S pozdravem Ilona.

Z Vaší zprávy tak nějak vyznívá, jako bychom Vám špatně poradili. Váš termín je před blížícími se Velikonocemi, návštěvnost památek se zvyšuje. Navíc jste psala, že návštěva připadá v úvahu od 18.3. do 20.3. Napsali jsme Vám, že Vatikánská muzea jsou uzavřena 18.3. a 19.3., je tedy logické, že na tyto dny není možné zakoupit vstupenku. Jediný možný termín Vám tedy zbývá 20.3. Je opět logické, v souvislosti s tím, že dva dny před tím jsou Vatikánská muzea uzavřena, že o tento termín bude obrovský zájem. Nicméně to, že nelze rezervovat vstup znamená, že byla vyčerpána kapacita rezervací. Do fronty si samozřejmě stoupnout můžete a Vatikánská muzea můžete navštívit za € 17,00 za osobu. Počítejte však s tím, že Vás to bude stát hodně času. Smluvní prodejci, jako např. Get Your Guide, mívají zablokované vstupy pro své klienty, proto se občas stane, že i když jsou v oficiálním prodeji rezervace nedostupné, tady je ještě možné rezervaci provést. Samozřejmě za ceny odpovídající nabízenému rozsahu služeb. Máte pravdu, že 20.3.2018 je k dispozici jen odpolední Fast Track (15:00 a 15:30) s audioprůvodcem za € 38,00, což oproti základní ceně s rezervací je o € 17,00 více za osobu. Což je v přepočtu přibližně o 432,- Kč více. Nicméně za tuto cenu je přednostní vstup k dispozici. Máte vždy možnost volby pro variantu, která Vám nejlépe vyhovuje.

# 05.03.2018, 14:02.
Moc děkuji za odpověď. Takže privátní transfer, který doporučujete bude asi typu Uber. Našla jsem, že po Římě jezdí bílé městské taxi. Tyto by nebyly levnější? Děkuji. Marcela.

Podle našeho názoru se o Uber nejedná. Měla by to být standardní firma provozující taxi. Díky spolupráci se zavedenou Get Your Guide také s určitou garancí. Ideální jsou samozřejmě bílá taxi s licencí města Říma. Standardní regulovaná cena z letiště Fiumicino do centra Říma je € 48,00. Ta je ale pro 4 cestující. Vás je 6.

# 05.03.2018, 08:48.
Pane Řehůřku, plánujeme cestu do Říma přes Velikonoční svátky. Chci se zeptat, jak je to s památkami o Velikonoční neděli? Budou otevřené? Velice děkuji. Karolína.

Římské památky by měly být otevřeny podle standardní otevírací doby. Protože se jedná o první neděli v měsíci, měl by být u státních památek a muzeí vstup zdarma a neměly by jít provádět rezervace. Počítejte s velkým množstvím lidí. Co se Vatikánu týče, počítejte s výraznými omezeními a opět s velkým množstvím lidí. Vatikánská muzea budou standardně jako každou neděli (kromě poslední) uzavřena a počítejte s tím, že výjimečně budou uzavřena i následující den, tj. v pondělí 2. dubna. Co se církevních obřadů týče, v neděli v 10:00 proběhne mše a ve 12:00 tradiční požehnání Urbi et Orbi.

# 04.03.2018, 21:37.
Chtěl bych se zeptat na otevírací dobu Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra v období Velikonoc od 30.3. do 1.4.2018. Moc děkuji. Tomáš.

Vatikánská muzea budou standardně otevřena každý den od 26.3.2018 do 31.3.2018, tj. od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea potom zavírají v 18:00. 1.4. a 2.4. budou Vatikánská muzea uzavřena. Basilika je otevřena v březnu od 7:00 do 18:30, v dubnu do 19:00. V době Velikonoc bude vstup samozřejmě omezen v závislosti na programu. Přesné informace však nemáme.

# 04.03.2018, 12:23.
Řehůřkovi, ještě jednou si dovoluji Vás požádat o Váše zhodnocení a názor mého programu v Římě. Přiletíme 14.3. do Říma a na ubytování bychom měli být asi kolem 11:00 a odlétáme 17.3. brzy ráno, takže k dispozici máme 2,5 dne a já jsem udělala takovýto návrh programu. Myslíte, že je to reálné? Asi nebudeme navštěvovat expozice muzeí, protože umění moc nerozumíme, spíše nám jde o město jako takové s jeho stavbami, parky, dobrým vínem a pitím atd. 1. den - odjezd tramvají č. 19, 3 okolo 12:30 z Piazza di Porta Maggiore do parku Borghese. Přibližně od 13:30 prohlídka parku 2 až 3 hodiny a poté přes město pěšky na ubytování. 2. den brzy ráno odjezd metrem do Vatikánu. Prohlídka + vstup a výšlap do Baziliky. Poté navštívit trhy Mercato Trionfale na Via la Goletta. Potom návštěva Andělského hradu - nevím, zda i s prohlídkou. Návrat pěšky přes Piazza Navona, Pantheon, Španělské schody a Fontana di Trevi. Večer návrat na ubytování. 3. den - ráno Colosseo + Foro Romano se vstupy dovnitř. Caracallovy lázně? Park Aventino a park Traiano, S. Maria Maggiore. Večer návrat na ubytování. V průběhu každého dne je počítáno s nezbytnými návštěvamu tratorie, kavárny, cukrárny. Mnohokrát děkuji za Váš názor. S pozdravem Andrea.

Plán je to zajímavý, hodně záleží na důkladnosti celé prohlídky. To ale můžete podle situace regulovat. Nejvíce časově náročný je třetí den. Návštěva Colosseo + Foro Romano hodně zabere, opět záleží na Vaší důkladnosti návštěvy. Rozhodně doporučujeme online rezervaci pro Colosseo - viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

# 03.03.2018, 17:53.
Ráda bych Vás požádala o radu, kde se dají na internetu zakoupit individuální vstupenky do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí a dále kombinovanou vstupenku Koleseum + Forum Romanum + Palatinum. Moc děkuji. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

# 02.03.2018, 22:44.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 6.4.2018, na adresu Hotel Ferrari, Via Giovanni Amendola 95, Central Station. Letadlo přiletí ve 23:59. Našla jsem poslední autobus SIT Bus Shuttle, ale nevím, zda je možné ho stihnout, zda je možné případně koupit lístky v autobuse? Nebo jezdí ještě nějaké noční autobusy? Nebo budeme muset využít pouze taxi? Potřebuji dopravu pro 6 dospělých osob. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marcela.

Poslední SIT Bus Shutle jede z letiště Fiumicino na Termini dne 6.4.2018 ve 23:45. Pokud Vám letadlo přiletí ve 23:59, tak to samozřejmě stihnout nelze. Poslední autobus jede také před přiíletem, ve 23:00, stejně tak poslední vlak Leonardo Express jede ve 23:23. Veřenou dopravou se tam můžete v noci dostat autobusem Cotral. V sobotu brzy ráno jede v 1:45. Jízdenka stojí € 5,00, při nákupu u řidiče € 7,00. Hotel Ferrari je v pěší dostupnosti od Termini (5 minut). Privátní transfer pro 6 osob po půlnoci Vás vyjde na € 66,00 - viz Get Your Guide.

# 02.03.2018, 22:19.
Chtěla bych se zeptat, zda teď v březnu má smysl předem kupovat vstupenky do muzeí a na památky v Římě a ve Vatikánu? Nebo to s návalem turistů není tak hrozné a fronty na lístky i na vstupy se dají vystát? Děkuji. Lenka.

Rezervaci vstupenek doporučujeme rozhodně do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Informaci o rezervaci najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24 a informace a aktuální situaci s frontami v odpovědi ze dne 27.02.2018, 06:56

# 02.03.2018, 09:19.
Vážený pane Řehůřku. V Římě budeme od soboty 17.3. do středy 21.3. Chtěli bychom navštívit jeden den antické památky, další den Vatikán a jeden den možná nákupy / Castel Romano? Sobota a středa je na příjezd a odjezd. Poraďte mi prosím, které dny v týdnu jsou na co vhodné. Do Vatikánu asi ne v neděli, když to není poslední neděle v měsíci, že? Budou Vatikánská muzea otevřená v pondělí 19.3.? A co antické památky a otevírací doba v neděli nebo v pondělí? A je nějaká možnost, jak se dostat bez auta do outletu Castel Romano? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Ilona.

V neděli 18.3.2018 jsou Vatikánská muzea standardně zavřena. Bohužel v pondělí 19.3.2018 jsou Vatikánská muzea také zavřena. Tentokrát výjimečně oproti standardním otevíracím dobám. Doporučujeme tedy pro návštěvu Vatikánských muzeí úterý 20.3.2018, kdy je standardně otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, samotná muzea se potom zavírají v 18:00. Doporučujeme samozřejmě provést rezervaci. Antické památky jako Colosseo, Foro Romano, ruiny antických staveb na Via dei Fori Imperiali, Kapitol, Pantheon, Andělský hrad, Ústa pravdy, sloup Marca Aurelia a mnoho dalších jsou v neděli a v pondělí přístupné. Rezervaci do Colosseo také doporučujeme. Informace o rezervacích najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24. K Castle Romano Designer Outlet jezdí Shuttle Bus z Termini, konkrétně z Via Marsala. Odjezdy jsou v 9:30, 9:55, 10:30, 11:30, 12:30 a 15:00. Návrat je v 11:20, 13:45, 17:15, 18:15 a 20:00. Zpáteční jízdenka stojí € 15,00. Děti do 10. let neplatí.

# 02.03.2018, 08:53.
Nedaří se mi rezervovat vstupenky do Kolossea na neděli 4.3. Mají prosím otevřeno? A co Forum Romanum? Chtěla jsem to koupit dohromady. Někde píšou, že první neděle v novém měsíci je zdarma, a tak nejdou rezervace. Prosím o radu. Děkuji. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci. Všechna státní muzea a památky mají vstup zdarma. Týká se to i Colosseo a Foro Romano. Na tento den není možné provádět rezervace.

# 01.03.2018, 21:24.
Pane Řehůřku, organizuji pro rodinu výlet do Říma v termínu od 14.3. do 17.3. Na prohlídku budeme mít 2,5 dne a už teď zjišťuji, že to zřejmě bude málo. Původní plán byl pochodit vše pěšky, ale budeme ubytovaní na Via Principe Eugenio 15 - kousek od nádraží Termini a když budu chtít být už v 7:00 ve Vatikánu, tak zřejmě musíme využít nějakou městskou dopravu. Můžete mi prosím poradit, jak to bude nejlepší? A ještě se zeptám - platí se vstup i do samostatného Vatikánu bez prohlídek muzeí? Z Vatikánu bychom zřejmě navštívili jen kapli s výstupem nahoru. Děkuji za radu. Andrea.

Ubytování máte hned vedle Piazza Vittorio Emanuelle. Přejděte na toto náměstí. Odtud jezdí metro A. Jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano / San Pietro. Metro jezdí od 5:30. Z metra přejděte na tramvaj, která jezdí také od 5:30. Zastávka je na Via Barletta hned u východu z metra. Jeďte jednu zastávku na konečnou, na Risorgimento / San Pietro. Podél Vatikánu dojdete až k náměstí. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50 a můžete ji použít i v tramvaji. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Ottaviano můžete jít na náměstí do Vatikánu samozřejmě i pěšky, je to přibližně 1 km. Vstupné do Vatikánu se neplatí. Zdarma je vstup i do Baziliky. Tady se platí je výstup do kopule - s využitím výtahu a následně po 320. schodech je cena € 10,00, bez využití výtahu s výstupem po 551. schodech je cena € 8,00. Platí se také za sestup do nekropole € 13,00. Vstupné se platí samozřejmě do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je návštěva Sixtinské kaple, do Vatikánských zahrad, jejichž součástí je návštěva Vatikánských muzeí atd.

# 01.03.2018, 15:24.
Pane Řehůřku, letíme do Říma na prodloužený víkend od 19. do 22. dubna. V Římě budeme ale v zásadě celé jen dva dny ... v pátek a v sobotu. V rámci pobytu chceme samozřejmě navštívit i Vatikán. Raději bych ale až v sobotu, až se trochu rozkoukáme. Chci se proto zeptat, je nějaký zásadní rozdíl co se týká počtu turistů ve Vatikánu mezi všedním dnem a sobotou a nebo je to jedno? A druhý dotaz ... kam všude z nejznámějších památek Říma je možné si rezervovat vstupenky předem, abychom ten krátký čas, který tam budeme, nestrávili čekáním ve frontách? Děkuji. Lubomír.

V sobotu je větší pravděpodobnost, že bude ve Vatikánských muzeích více lidí než v pátek. V neděli je zavřeno, během prodlouženého víkendu je tak pro stejný počet lidí menší časový prostor, sobota není pracovní den a hodně lidí bude uvažovat jako Vy. V dubnu už také návštěvníků přibývá oproti zimním měsícům. V pátek, 20. dubna začínají ve Vatikánských muzeích noční prohlídky. Tento den je otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea se zavírají v 18:00. Za hodinu se ale opět otevřou a poslední vstup bude umožněn ve 21:30. Samotná muzea se zavírají ve 23:00. Každopádně, ať už v pátek nebo v sobotu, doporučujeme rezervaci. Lze to uskutečnit přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide, kde je sice vyšší cena, ale je vyvážena celou řadou benefitů. Především Vás pracovník z místa srazu provede až do Vatikánských muzeí, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Dále doporučujeme rezervaci pro Colosseo přes Coopculture nebo Get Your Guide - tady podobné benefity jako u Vatikánských muzeí a navíc je v ceně audioprůvodce a online mapa ke stažení. Povinná rezervace je do Galeria Borghese - k dispozici přes Beniculturali - Visita / Prenota nebo Get Your Guide.

# 28.02.2018, 22:06.
Projela jsem spoustu příspěvků, ale nikde bohužel nemohu najít odpověď. Má otázka se týká dopravy z Largo Mazzoni na Hotel Poggioverde Roma na adrese Via Poggio Verde 31, Gianicolense. Nevybrali jsem příliš špatně? Dá se nějak rozumně dopravit městskou dopravou? Děkuji a přeji pěkný den. Karolína.

Z Tiburtina jeďte vlakem FL1 směr letiště Fiumicino a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 786 směr Reduzzi a vystupte na zastávce Poggio Verde / Mazzacurati. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Poggioverde Roma je po necelých 100 metrech vpravo. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus 786 jezdí každý den kromě neděle. V neděli má tento autobus označení 786F.

# 27.02.2018, 08:30.
Moc děkuji za super informace. Platí se nějaké vstupné ještě do Baziliky kromě kopule? Jde mi o individuální vstup bez průvodce. V čem je možný vstup? lze si vzít batůžek? Moc děkuji za všechnu pomoc. Petr.

Vstup do Baziliky je zdarma, platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Při vstupu počítejte s několika kontrolami. Projdete bezpečnostním rámem a rentgenem příručního zavazadla. Doporučujeme toto zavazadlo mít co nejmenší, popř. žádné a samozřejmě bez nějakých podezřelých předmětů. Následuje kontrola oblečení, které musí odpovídat zde běžným standardům, tj. nesmí být odhalená ramena, kolena, vykukovat bříško. Doporučujeme už před kontrolou sundat případnou čepici. Pokud neprojdete jednou nebo druhou kontrolou, budete muset frontu absolvovat znovu po odstranění problému. Na závěr projdete ještě pohledovou kontrolou - eliminace těch, kteří nějakým způsobem prošli předchozími kontrolami a nesplňují podmínky.

# 27.02.2018, 06:56.
Tak v Římě jsme byli. Všechno fungovalo jak má! Sice autobus Terravision, na který jsme měli lístky, z letiště vůbec nejel, ale vzal nás další. Za jeden den jsme toho stihli opravdu hodně: Vatikán včetně návštěvy Baziliky sv. Petra, Castel Sant' Angelo, Corte Suprema di Cassazione, Piazza Navona, Pantheon (dovnitř nás nepustili), Palazzo Montecitorio, Fontana di Trevi - šíleně moc lidí, Piazza di Spagna a schody nahoru, Palazzo del Quirinale, Vittoriano, Campidoglio, Fori Imperiali i Colosseo včetně prohlídky. Lístky jsme měli zakoupené předem a vyplatilo se! Fronty byly na dvě hodiny! Vše se dalo pohodlně stihnout procházkovým tempem včetně lehkého oběda a kávičky od 8:30 do 17:00! Ještě jednou moc děkuji za pomoc a rady! Děláte skvělou práci! Zdravím a přeji hezký den. Janush.

Děkujeme za cenné informace.

# 24.02.2018, 15:57.
Mám trochu neobvyklou otázku. Jak je to v Římě se záchody? Děkuji. Jaroslav.

Viz naše odpověď ze dne 11.07.2017, 07:19.

# 24.02.2018, 12:34.
Vážený pane, již několikrát jste nám dobře poradil a tak se opět obracím o radu. V květnu se chystáme letecky do Říma, přílet na Ciampino v odpoledních hodinách. Jednak bychom si už na letišti rádi zakoupili týdenní jízdenky MHD, lze je zakoupit již na letišti? Budeme bydlet na adrese Via Aurelia 145, Řím a prosila bych vás o způsob dopravy na tuto adresu z Ciampina. A ještě jenu prosbu mám. Zpět letíme z letiště Fiumicino a rádi bychom využili služeb taxi. Určitě je lze objednat telefonem, existuje více firem, kde nalezneme telefonní čísla? Předem velice děkuji za odpověď. Marta.

Informace o prodeji těchto jízdenek na letišti Ciampino najdete v odpovědi ze dne 21.02.2018, 10:02. Místo ubytování není zrovna ideální z hlediska městské dopravy. Doporučujeme jet z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A na Cornelia. Z Cornelia přejděte po Via Bartolo da Sassoferrato na Piazza Irnerio, odkud jezdí z Via Aurelia autobus č. 46 směr Piazza Venezia. Vystoupit musíte na Aurelia / Paolo III. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte doprava na Via Aurelia. Po několika zatáčkách Vás dovede k ubytování, které je po pravé straně. Autobus č. 46 jezdí často a každý den. Doporučujeme bílá taxi s licencí města Říma. Systém je provozován na telefonním čísle 060609, viz Muoversi in taxi.

# 24.02.2018, 11:33.
Je možné se dostat z letiště Fiumiccino autobusem Cotral na zastávku metra Anagnina a poté jet metrem A na zastávku Lepanto? Neumím nikde dohledat, kolik stojí jízda autobusem. A jak často autobus jezdí? Děkuji. Jana.

Zastávka Anangnina je na opačné straně Říma než letiště Fiumicino. Tato zastávka je dostupná autobusem Atral z letiště Ciampino za € 1,20. Atral je členem skupiny Cotral. Měla jste asi na mysli zastávku metra Cornelia, která je na straně letiště Fiumicino. Na Cornelia jezdí z tohoto letiště autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 3,40 a autobusy jezdí často (16 spojů denně, 12 spojů v neděli), ale dlouho (1,5 hodiny a asi 50 zastávek). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 24.02.2018, 11:15.
Máme v plánu cestu do Říma. Ubytování máme na adrese Via Rialto 56. Chceme jet autobusem z Fiumicino - SIT Bus Shuttle. Je poté ubytování daleko? Nebo máme raději využít autobus Terravision? Děkuji za odpověď. Jana.

SIT Bus Shuttle zastavuje na Via Crescenzio, v blízkosti Piazza Cavour. K Vašemu ubytování je to odtud pěšky ještě přibližně 2,5 km. Do bližší pěší vzdálenosti se dá odtud dostat i městským autobusem, ideální spojení je ale metrem. Doporučujeme jet autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračovat metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Cipro. Odtud vede z Via Cipro kolmá ulice Via Rialto, Vaše ubytování je na jejím konci vpravo.

# 22.02.2018, 07:52.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Ještě bych Vás chtěl požádat o informaci. Na Bazilice sv. Petra ve Vatikánu je možnost vyhlídky. Lze na tuto vyhlídku koupit vstupenku dopředu? Jinak je vstup do Baziliky zdarma. Má nějakou výhodu ISIC karta studenta VŠ případně ISIC karta učitele? Měl byste nějaký odkaz na mapu Říma? Moc děkuji. Petr.

Vstupenky pro výstup do kopule se kupují na místě. Cena s výtahem + 320 schodů pěšky je € 10,00, cena pro 551 schodů pěšky je € 8,00. Snížené vstupné je € 5,00 pro školy s potvrzeným seznamem studentů. Zda tuto slevu poskytují individuálně nevíme. Online mapu Říma najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu najdete na Lonely Planet.

# 21.02.2018, 12:38.
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako je to s Roma Passom? Je potrebné ho kúpiť predom a potom si ho na jednom s vybraných miest vyzdvihnúť či ako? Lucia.

Roma Pass je možné zakoupit 1. online na výše uvedených stránkách a následně vyzvednout na některém z turistických informačních center, 2. telefonicky přes Call Center nebo 3. na některém z prodejních míst: zapojená muzea a památky, turistická informační centra, pokladny ATAC, pokladny Trenitalia. Seznamy, adresy, kontakty a otevírací doby najdete na výše uvedených stránkách. Zakoupíte ho i na .

# 21.02.2018, 10:02.
Prosím o radu co se týče jízdenky Roma 48H. Lze tato jízdenka koupit, případně kde, na letišti Ciampino? Druhá otázka je, jak je to s prvním označením jízdenek? Různé weby se v tomto rozcházejí - někde se píše, že je potřeba ukázat revizorovi, někde, že je vložit do nějakého automatu. Stačí jí přiložit ke snímači co je u turniketů? Prvním prostředkem, který využijeme je metro. Musí se pípnout i při výstupu z metra? Moc děkuji. Lenka.

Díky tomu, že od 18. září 2017 provozuje ATAC z letiště Ciampino autobusovou linku č. 720 mezi letištěm a Laurentina, došlo k navýšení podpory prodeje jízdenek ATAC na tomto letišti. Jízdenky včetně Roma 48H zakoupíte v automatu, v turistickém informačním centru PIT Ciampino a také v občerstvení Chef Express. Jízdenku Roma 48H musíte validovat při prvním použití dopravního prostředku. V metru samozřejmě ji musíte použít vždy, když budete mít v cestě turniket, tzn. i při opakovaném vstupu do metra.

# 20.02.2018, 12:52.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chci se zeptat, v kolik hodin začíná bohoslužba 4.3. - neděle - v Bazilice Sv. Petra v Římě? Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

Podle našich informací bohoslužba pro veřejnost za účasti Papeže dne 4.3.2018 v Bazilice není. Tento den probíhá za účasti Papeže Anděl Páně (Angelus) na Piazza S. Pietro od 12:00. Další potom 11.3., 18.3. a 25.3. Vstupenky nejsou potřeba. Pokud jste měla na mysli běžné mše, jejich seznam s časy najdete na Catholic Traveler.

# 19.02.2018, 14:26.
Díval jsem se na web společnosti Vueling - jsou tam 3 kategorie letenek do Říma. Na naší Letušce je pak ale jen jedna. Máte nějaké zkušenosti s koupí letenek přímo na webu Vueling? Stačil by nám jeden kufr. Děkuji za odpověď. Petr.

Jedná se o nízkonákladovou společnost. Na jejich webu najdete samozřejmě všechny možnosti nákupu letenky, na stránkách agentur potom většinou tu nejlevnější možnost. Rozdíl mezi Basic, Optima a Excellence je v podmínkách (rozsah se aktuálně mění v dolní části obrazovky v oddíle Fare conditions). Pokud Vám tedy stačí online check-in, přidělená sedadla a neuvažujete o možnosti změny letu, volte jednu letenku na úrovni Optima a zbývající na úrovni Basic. Nicméně i v tom Basic máte jedno příruční zavazadlo zdarma do 10 kg.

# 19.02.2018, 08:59.
Potřebovala bych poradit ohledně dopravy po Římě. Konkrétně, zda je výhodnější zakoupit Rome Card nebo si kupovat jízdenky zvlášť? Letíme do Říma v dubnu od čtvrtka do neděle a chtěli bychom projít co nejvíce památek včetně Vatikánu + jet vlakem k moři. Dále vás prosím o radu ohledně dopravy z a na letiště Ciampino do centra. Konkrétně do Via Ferruccio. Předem děkuji za odpověď. Simona.

Pokud se na to budete dívat z pohledu dopravy, potom se Vám zřejmě vyplatí si kupovat samostatné jízdenky. Vaše místo ubytování je dostupné metrem, takže když si vše dobře naplánujete, použijete denně jen jízdenku na cestu tam a na cestu zpět. Karty přinášejí samozřejmě daleko více možností. Pro Řím , pro Řím i Vatikán Omnia Card. Pokud je maximálně využijete, potom v kombinaci s dopravou mohou ušetřit čas i peníze. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Vittorio Emanuele. Via Ferruccio je ulice souběžná s tímto náměstím.

# 18.02.2018, 22:40.
Prosím o informaci, zda existuje přímé spojení mezi letištěmi Ciampino a Fiumicino, případně o možnosti nejrychlejšího přesunu, jedná se o červen 2018. Druhá otázka: jaká autobusová společnost zabezpečuje dopravu z letiště Cuneo do okolních měst Ragusa, Punta Secca ... Za odpovědi děkuji. Michaela.

Přímé spojení mezi těmito letišti veřejnou dopravou není. Pouze taxi za € 50,00. Nejrychlejší spojení je autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží v Ciampino, odtud vlakem za € 1,50 na Termini a odtud vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Fiumicino. Nejlevnější spojení je autobusem č. 720 na Laurentina za € 1,50 (jízdenka BIT), odtud metrem B na stejnou jízdenku na EUR Magliana, odtud autobusem Cotral na letiště Fiumiciuno za € 2,20. Zlatá střední cesta je využít služeb společnosti a přestupem na Termini. Jízdenka stojí € 5,00 + € 5,00. Vzhledem k umístění letiště Cuneo (CUF) v oblasti Piemont na severu itálie, je otázka dopravy do uvedených měst, která se nacházejí na Sicílii, neopodstatněná. Pravděpodobně došlo k záměně názvu letiště.

# 18.02.2018, 20:02.
Chcela by som poprosiť o info ohľadne dopravy v Ríme a síce dokedy jazdí metro a autobusy, nakoľko prílet na letisko Ciampino máme 23:20 a ubytovanie na Via delle Fornaci - ubytovňa Velehrad. Vopred ďakujem za odpoveď. Sylvia.

Poslední autobus Atral jezdí na Ciampino FS ve 23:30, resp. 23:35 v neděli a ve svátek. Nicméně poslední vlak ze stanice Ciampino jezdí na Termini ve 23:19. Toto spojení nelze použít. Na stanici metra Anagnina jede poslední autobus Atral ve 23:10. Ten tedy také nevyužijete. Doporučujeme tedy cestovat autobusem , který odjíždí z letiště ve 23:40, na Termini je v 0:25. Jízdenka stojí € 5,00. Poslední vlak na San Pietro jede z Termini ve 23:27, první ranní ve 4:35. Můžete jet nočním autobusem. Přejděte na náměstí před nádražní halu, odkud jede noční autobus N5. Autobusy jedou každých 15 minut, v neděli každých 30 minut. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro. Odtud je to k Poutnímu domu Velehrad pěšky 700 m. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu směrem k tunelu a přejděte podchodem na druhou stranu ulice. Podchod vede na Via delle Fornaci. V tuto noční dobu bude už možná bezpečné přejít i přímo přes komunikaci. Ulice Vás dovede až k Poutnímu domu Velehrad.

# 17.02.2018, 20:51.
S kamarádkou v červnu letíme do Říma. Budeme tam mít 1,5 dne na návštěvu památek. Chtěly bychom určitě navštívit Kolosseum a Forum Romanum. Je lepší si vstupenky koupit přes internet? Nechceme nikde stát půl dne ve frontě. A jaké další památky nám jestě můžete doporučit? Ještě jeden dotaz. Nevíte, kde sehnat dobré ubytování za dobrou cenu pro dvě holky? Hledám na Booking.com, ale kdybyste měl jiný tip, byla bych ráda. Moc vám děkuji za odpovědi. S pozdravem Andrea.

Vstupenku do Colosseo určitě doporučujeme zakoupit online. Můžete přes Coopculture nebo Get Your Guide. Ve druhém případě je o něco vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení ještě 24 hodin před vstupem bez storno poplatků, v ceně je audioprůvodce pro Colosseum a možnost stažení mapy. Na stejnou vstupenku můžete samozřejmě navštívit i Forum Romanum a Palatino. V tak krátké době toho už moc nestihnete. Určitě doporučujeme zavítat do Vatikánu alespoň na náměstí a projít se historickým centrem s návštěvou Španělských schodů a Fontana di Trevi. Ubytování přes Booking také doporučujeme. Je to ověřený a spolehlivý portál. Hledejte podle Vašich preferencí na vybavenost ubytování, doporučujeme si také pročíst u vybraného ubytování recenze cestovatelů, kteří tam bydleli a v neposlední řadě doporučujeme vybírat nejen podle ceny, ale také podle dostupnosti dopravy - nejlépe metra nebo v pěší dostupnosti.

# 16.02.2018, 22:05.
Cestujeme z Ciampino do Vatikánu. Našli jsme vlak z letiště do Roma San Pietro s přestupem na Termini za € 2,00 a samozřejmě zpět. Nevíte, zda se dají koupit lístky na nádraží nebo jak to zde funguje? Jaká je nejrychlejší doprava z Vatikánu, bydlíme kousek od vlakové zastávky Roma San Pietro, na letiště? A jak se z Vatikánu dostat k Stadionu Olympico? Moc děkuji. Pavlína.

Z letiště Ciampino nejezdí vlaky. Na vlakové nádraží se dostanete autobusem Atral za € 1,20. Jízdenky na vlak zakoupíte na nádraží na pokladně nebo v automatu. Toto je zřejmě nejrychlejší doprava. Na Olympijský stadion se dostanete následovně: jeďte vlakem FL3 na Valle Aurelia a odtud metrem A na Ottaviano. Odtud je doprava popsaná v odpovědi ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 16.02.2018, 11:33.
Pane Řehůřku, poletíme tři, ale stačí nám jeden kufr. Mohl byste doporučit nějakého dopravce, který tuto variantu nabízí? Kdy koupit letenky? Budou na září ještě levnější nebo už koupit hned teď? Moc děkuji za ochotu. Petr.

V tomto případě doporučujeme využít služeb nějaké nízkonákladové společnosti, která má v ceně většinou jen služby přímo související s dopravou. Odbavená zavazadla jsou většinou za příplatek. S jedním zavazadlem pro více cestujících tak maximálně využijete nízkou cenovou hladinu letenky. Letenky v tomto případě doporučujeme zakoupit co nejdříve. S blížícím se odletem ceny většinou neklesají, spíše rostou. Vhodným portálem pro nákup je např. Kiwi.com.

# 14.02.2018, 08:20.
Jedeme do Říma letos v září. Chtěl bych Vás poprosit o informaci, kde koupit vstupenky do Colosseo předem, abychom nemuseli stát frontu. Je ještě nějaká kombinace pro vstup do muzeí a podobně za rozumnou cenu? Děkuji moc. Petr.

Vstupenky do Colosseo koupíte na Coopculture. Další možnosti najdete na Get Your Guide. Fast track do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky, Colosseo, Foro Romano a Palatino nabízí např. Best Of Rome All Access Pass, další možnosti nabízí Omnia Card nebo .

# 13.02.2018, 18:18.
Jaká je doprava z letiště Ciampino do Camping Village Roma? Letíme na dvě noci, tedy na jeden den. Můžeme poprosit o itinerář, co je nejlepší navštívit jedno odpoledne, celý den a třetí den od 10:00 do 15:00? Děkuji za to, že někdo je takto v dnešní době ochotný se věnovat i jiným lidem, jako jste vy. S úctou k Vám Světla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Cornelia. Z Cornelia, ze zastávky před Mc Donalds' pokračujte autobusem č. 246 směr Malagrotta a vystupte na Stazione Aurelia. Je to u obchodního centra Panorama. Do Camping Village Roma přejděte nadchodem. Na autobus č. 246 můžete použít jízdenku z metra. Druhou variantou je vystoupit z metra na Cipro a odtud z autobusového terminálu u parkoviště jet autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia. Vystoupit musíte na stejnojmenné zastávce (jako v předchozím případě). Jmenuje se stejně jako konečná, ale není to konečná. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a odtud metrem. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně jeden půlden můžete věnovat prohlídce Vatikánu, druhý půlden prohlídce historického centra a celý den Colosseo / Foro Romano / Palatino, popř. k tomu přidat něco z těch půldnů.

# 13.02.2018, 00:01.
Je třeba si do Vatikánských muzeí objednávat vstupenky předem? Na červenec. A pokud ano, jak dlouho dopředu? Děkuji za informaci. Jan.

Online rezervace vstupenek není povinnost. Je to jen možnost, která Vám urychlí přístup do Vatikánských muzeí. V červenci tuto rezervaci doporučujeme. Můžete to udělat na oficiálních stránkách Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. Ve druhém případě je vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace, možnost ještě hodinu před vstupem rezervaci změnit nebo zrušit a další benefity. Rezervace jsou k dispozici u Musei Vaticani 60 dnů před termínem návštěvy, u Get Your Guide už nyní. Rezervaci doporučujeme provést hned, jak budete mít jasno o termínu.

# 10.02.2018, 16:56.
Chtěla bych si předem koupit jízdenky na autobus na cestu z letiště Ciampino - Termini a zpět, ale trošku mám obavu, abych dobře odhadla čas odjezdu. Nevíte prosím, zda je tento čas, který uvedu při objednání, závazný nebo se dá jet i dalším autobusem, když to nestihnu v uvedený čas? Děkuji. Monika.

Letiště Ciampino je malé, nástupní místo do autobusu je hned vedle haly. Nicméně pokud čas odjezdu z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet na stejnou jízdenku následujícím volným autobusem. Nemusíte se tedy bát, že jízdenka propadne.

# 09.02.2018, 13:01.
Moc děkuji za odpověď! V Římě jsem sice již jednou byla v minulém tisíciletí jak s oblibou říkám, ale to bylo s cestovkou, takže jsme nic nemuseli řešit. Pokud se tedy mohu ještě zeptat: chtěla jsem zarezervovat resp. koupit vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Zarazilo mě, že se cenově dost liší nabídky prodejců - nejlépe jsou snad na tom přímo Vatikánská muzea - vstupné € 17,00 + € 4,00 poplatek, jinde jsem se setkala s cenou € 26,00 resp. € 29,00. Máte s tím nějaké zkušenosti? Chceme tam jít bez průvodce, stejně tam nejsou česky mluvící, a o dílech si přečíst z nějaké tiskoviny. Co byste nám doporučoval? Také bychom rádi navštívili nově otevřenou výstavu v galerii Macro o Skupině Pink Floyd. I tam se nabízí rezervace. Měli bychom ji využít? Nebo by to stačilo koupit až na místě třeba s třídenním předstihem? A ještě jedna otázka: tak jako má Paříž Louvre a Musée d' Orsay, má něco srovnatelného i Řím? S díky Olina.

Základní cena je ta, kterou nabízí přímo provozovatel, tj. Vatikánská muzea. Ostatní prodávají vstupenky za stejnou cenu nebo vyšší, pokud samozřejmě pomineme karty, které jsou balíčkem vstupů a služeb. Vyšší cena je potom čistě jen přirážka nebo obsahuje nějakou přidanou hodnotu v podobě služeb. Z té druhé kategorie doporučujeme Get Your Guide, kde v ceně je nejen vstupenka a přednostní vstup, ale také 15% sleva ve 14. obchodech uvnitř, jednoduchá správa rezervace, akceptace tištěného i elektronického voucheru, možnost zrušit rezervaci i hodinu před vstupem s vrácením plného vstupného a v neposlední řadě asistence vstupu, tj. na smluveném místě Vás vyzvedne 15 minut před vstupem zaměstnanec, který Vás vstupem provede. V případě výstavy o Ping Floyd nejsme schopni odhadnout návštěvnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o zájmovou výstavu, která je otevřena od 19. ledna do 1. července 2018, bude pravděpodobně stačit zakoupit vstupenku až na místě bez výrazné ztráty času ve frontě. Řím má Vatikánská muzea (i když jsou ve Vatikánu). Nic srovnatelného v samotném Římě není. Za návštěvu stojí Kapitolská muzea a Galeria Borghese.

# 08.02.2018, 18:50.
Měl bych na vás před návštěvou Říma pár detailních otázek, na které jsem nenašel dostatečnou odpověď na internetu. Předem děkuji za zodpovězení! 1. Pokud máme přes internet zakoupený voucher do Vatikánských Muzeí a Sixtinské kaple na 9:00 ráno, v kolik hodin doporučujete být už na místě vstupu, tedy na Viale Vaticano? 2. Dá se nějak dostat dále bez fronty z Vatikánských muzeí do Baziliky svatého Petra, nebo musíme znovu čekat frontu? 3. Existuje nějaká mapa Forum Romanum v češtině s vysvětlivkami tak, abychom se ve Forum Romanum trochu zorientovali? 4. Dá se stihnout běžná prohlídka Coloseum, Forum Romanum a Palatina za jedno odpoledne? 5. Když bychom rádi ochutnali klasické italské pochutiny přímo od místních a za rozumný peníz, do jakých podniků zavítat? Třeba na tradiční pizzu, dále na těstoviny, kde mají třeba dobrou zmrzlinu a kam na posezení s vínkem? Jan.

1. Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut. 2. Ze Sixtinské kaple, která je součástí Vatikánských muzeí, je přímý průchod do Baziliky S. Pietro. Tento vchod je však určen jen pro průvodcované prohlídky. Běžný návštěvník musí jít standardním vstupem a tedy absolvovat novou frontu a bezpečnostní proceduru. 3. Bohužel o takové nevíme. Zde je odkaz na italskou mapu, ale hodně hrubou. 4. Dá, ale jen zběžně. Platnost vstupenky dva dny má své opodstatnění. 5. Přečtěte si článek Kam na jídlo a co ochutnat.

# 07.02.2018, 13:27.
V březnu letíme na týden do Říma. Budeme bydlet poblíž stanice metra Ottaviano. Našla jsem si, že odtud poblíž stanice Vaticano na Via Crescensio jede přímý autobus na letiště Fiumicino - SIT bus shuttle - začíná na Termini, cesta by měla odtud trvat asi 40 minut. Nemáte s tím zkušenosti? Dá se na něj spolehnout? Mohu si jízdenku koupit až v autobusu? Z kterého terminálu odlétají letadla do České republiky? Letíme s Voloteou. Je možný přestup mezi dvěma linkami jejich metra s jednou jízdenkou? Děkuji. Olina.

Tato společnost dopravu provozuje v Římě už nějakou dobu, denně odbaví mezi letištěm Fiumicino a centrem více jak 60 spojů, je partnerem mnoha leteckých společností, je už víceméně známá a zavedená. Jízdenku můžete zakoupit v autobuse, ale pro cestu na letiště doporučujeme rezervaci. V tomto případě je také nutné se dostavit na zastávku nejpozději 15 minut před odjezdem. Letadla do České republiky odlétají většinou z T3, je to ale obecná informace. Konkrétní odletové informace získáte od letecké společnosti pro konkrétní let. Jednu jízdenku BIT můžete použít pro přestup z jedné linky metra na druhou v případě, že neprojdete ven turnikety. Pokud tedy např. pojedete metrem A na Termini a hned přestoupíte na metro B, je to možné.

# 05.02.2018, 15:24.
Vydáváme se do Říma, rádi bychom věděli kolik času budeme potřebovat při návratu na cestu na letiště. Letíme z Ciampino a ubytovavání máme poblíž Termini na Via Palestro. Odlet je v neděli v 9:20. Ráda bych se ještě zeptala, jakým autobusem a kde nejlépe vystoupit na prohlídku Via Appia a zda je možné to zkombinovat s procházkou kolem Claudiova akvaduktu. Děkuji. Tereza.

Pokud pojedete přímým autobusem , tak cesta trvá 40 minut. Pokud pojedete metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště tak také 40 minut + doba na přestup. Pokud pojedete vlakem do Ciampino a odtud autobusem na letiště tak 20 minut + doba na přestup. Pokud pojedete metrem B na Laurentina a odtud autobusem č. 720 na letiště, tak 55 minut + doba na přestup. Jedná se o čisté časy cesty z Termini. Je třeba samozřejmě volit dostatečnou časovou rezervu. Především u autobusů je to hodně závislé na vnějších faktorech. Máte na mysli zřejmě Via Appia Antica. Každý den tam jezdí autobus č. 218 z Porta S. Giovanni (metro A). Vystoupit musíte na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Každý den kromě neděle jezdí také linka č. 118 z Circo Massimo a Colosseo (metro B) a opět musíte vystoupit na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Tato linka pokračuje po Via Appia Antica dál, můžete tedy vystoupit až podle toho, co chcete všechno vidět. Zkombinovat s Acqua Claudia to lze, ale je to náročnější. Po prohlídce můžete nastoupit opět do autobusu č. 118 a vystoupit na Capanelle / Appia Nuova. Odtud pokračovat autobusem č. 654 směr Cinecitta' a vystoupit Capanelle / Gamiana. Tady začíná cesta vedoucí k Acqua Claudia a následně podél něj. Potom se můžete vrátit zpět a autobusem č. 654 pokračovat na konečnou na Piazza di Cinecitta', kde je stanice metra A Subaugusta.

# 05.02.2018, 11:27.
Jsme studenti a chystáme se kolem 28.9.2018 do Říma. Moc bychom chtěli poprosit o informaci, zda si máme pořídit dopředu mapu a jakou byste za rozumný peníz doporučili? Nebo se dá sehnat na místě? Můžete doporučit odkaz, kde sehnat dopředu vstupenky do Colossea a některých muzeí? Kam je vstup zdarma? Jaké předplacené vstupné byste doporučili? Moc vám děkujeme za ochotu. Eda.

Online mapu najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu můžete zakoupit na lonelyplanet.cz. Na místě samozřejmě lze různé mapy také zakoupit. Vstupenky určitě doporučujeme dopředu rezervovat do Vatikánských muzeí na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture. Další možnosti najdete přes Get Your Guide. Vstup zdarma, resp. snížené vstupné, je závislé na věku. Do římských státních muzeí a památek mají vstup zdarma občané EU do 18. let, zlevněný vstup občané EU od 18. do 25. let.

# 05.02.2018, 10:54.
Nikde na Vašich stránkách jsem nenašel nic o stravování v Římě. Kde se dá dobře a za rozumnou cenu najíst? Kam zajít na kafe, kam na chvíli sednout na oběd? Svačinku do ruky nebo kousek pizzy asi koupím všude ... Děkuji moc za rady a přeji hezký den. Jan.

Informace o stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat z Eurovikendy.info.

# 05.02.2018, 06:47.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Lístky na tramvaj a autobus koupíme přímo v autobuse nebo tramvaji nebo je třeba je zakoupit někde v automatu? Je možnost koupit např. 10 jízdenek v jednom? Mají děti a studenti slevu na jízdné? Ještě jednou děkuji a posílám pozdrav. Jana.

Jízdenky zakoupíte na prodejnách ATAC, které jsou na důležitých zastávkách metra a městských vlaků, v automatech a u autorizovaných prodejců - novinové stánky, tabáky, bary, ... Existují bločky po čtyřech jízdenkách v tzv. limitované edici, vydané většinou k nějaké události. Cena je však stejná jako součet jednotlivých jízdenek. Při častějším cestování je výhodnější zakoupit časovou jízdenku. Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H stojí € 12,50 a Roma 72H stojí € 18,00. Tyto platí časový úsek uvedený v názvu. Existuje ještě týdenní jízdenka CIS, která stojí € 24,00 a platí do půlnoci sedmého dne od první validace. Děti do 10. let cestují v doprovodu dospělého zdarma, ostatní platí plné jízdné.

# 04.02.2018, 09:30.
Mohl byste mi prosím poradit, kde je přesně vstup do Vatikánských muzeí? Přijedeme vlakem z nádraží Stazione Trastevere do Stazione S. Pietro. Vstupenky máme zakoupeny online. Bydlíme velmi blízko uvedeného Stazione Trastevere. Nebo je nějaká lepší varianta cestování do Vatikánu? Děkuji mnohokrát. Jana.

Vstup do Vatikánských muzeí je přesně na druhé straně Vatikánu, konkrétně z Viale Vaticano. Pokud pojedete vlakem, je výhodnější vystoupit až o zastávku dál na Valle Aurelia, odkud potom metrem A popojedete na Ottaviano. Odtud už je to značeno. Od nádraží Trastevere můžete jet také tramvají č. 8 na Arenua / Min. G. Giustizia (za řekou), odkud musíte přejít zpět na Lungotevere del Vallati, kde je vlevo zastávka autobusu č. 23. Tím musíte jet směr Clodio a vystoupit na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned zahněte doleva podél zdi na Viale Vaticano. Dovede Vás ke vstupu do Vatikánských muzeí.

# 03.02.2018, 22:31.
Prosím o co možná podrobný aktuální popis, jak se dostat nejlépe, levně a rychle z centra Říma k Hadriánově vile u Tivoli. Předpokládám, že autobusem a že zde neplatí vícedenní římské jízdenky. Kolik stojí jízdenka? Smekám Vašim stránkám a děkuji. Letíme 24.2.2018. Jaromír. P.S.: Bohužel jsem podrobněji nenašel, jen nefunkční odkaz na Lonely Planet a nakonec nepřekonal antirobota ve formuláři a nedal součet 50 + 40 malými písmeny.

Viz naše odpověď ze dne 24.04.2017, 20:37 a 28.02.2017, 08:00. Součet 50+40 malými písmeny bez diakritiky je devadesat.

# 31.01.2018, 16:41.
Ještě jednou já. Lístky na autobus jsem už zjistil a vyřešil. Děkuji. Ale ještě nemohu najít, zda tu polední motlidbu dělá přímo Papež z toho balkonu? Děkuji. Jan.

Tato událost je v kalendáři, je tedy velice pravděpodobné že proběhne. Papež tradičně hovoří z okna k věřícím a dává jim na závěr svoje požehnání.

# 31.01.2018, 07:06.
Přiletíme na Fiumicino. Ze kterého stanoviště odjíždějí autobusy? Nějak jsem to nenašel a ani plánek letiště, kde by to bylo napsané. Jak dlouho platí zpáteční jízdenka Fiumicino - Termini? Když přijedu v sobotu, mohu se vracet v pondělí? Ještě jednou moc děkuji. Jan.

Plánky stanovišť autobusu na letišti Fiumicino i na Termini najdete na výše uvedených stránkách - záložka Where to find us. Jízdenky na autobus Terravision se kupují na konkrétní datum a čas. Pokud z nějakého důvodu odjezd nestihnete, můžete jet následujícím volným autobusem. Ve směru na letiště jízdenku určitě rezervovat doporučujeme. Rezervací obou získáte slevu € 1,00 na zpáteční jízdenku.

# 31.01.2018, 06:20.
Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď! Jste úplně skvělý! Ještě bych měl dvě doplňující otázky. Čistě co byste mi doporučil jako člověk, který Řím dobře zná. V den příjezdu budeme mít volno asi kolem 7. až 8. hodiny večer. Takže nějaké dvě až tři hodinky. Co byste mi doporučil, kam se dát od nádraží Termini, abychom něco hezkého viděli? A podle Vás, vyplatí se platit vstupné a jít do Colossea? Názory na internetu jsou různé. Ještě jednou děkuji moc a vážím si Vaší práce. Hezký den přeji. Jan.

Kousek od Termini, po Via Cavour, dojdete na Piazza dell' Esquilino. Na něm stojí Papežská bazilika Santa Maria Maggiore. Můžete také z Termini popojet kousek metrem B na Colosseo. V noci nasvícené vypadá úchvatně. Na návštěvu to ale není. Ve Vašem termínu je zavírací doba v 16:30. Každopádně během pobytu určitě doporučujeme návštěvu i zevnitř, vzhledem k jeho krátkosti určitě s online rezervací. Tak jak vypadá monumentálně zvenku, tak ještě více zevnitř.

# 30.01.2018, 22:32.
Poprosím o tip, ako sa co najrychlejšie dostať z letiska Ciampino na české kolegium Velehrad na Via delle Fornaci, keď pristávame 16.7. o 10:50. Odchádzame z rovnakej adresy 20.7. s odletom z letiska Ciampino o 11:50, tak aby nám to časovo vychádzalo. Ďakujem. Mario.

Nejrychleji a nejlevněji se tam dostanete následovně: jeďte autobusem Atral za € 1,20 na nádraží v Ciampino a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 2,10 s přestupem na Termini. Vystoupit musíte na San Pietro. Vyjděte z nádraží a vydejte se doprava po Via della Stazione di S. Pietro. Za zatáčkou doleva je křižovatka, na které odbočte doprava. Vydejte se ulicí vpravo a po pravé straně uvidíte Centrum Velehrad. Autobus jede 5 minut, vlak na Termini 16 minut a vlak na San Pietro 12 minut. Musíte samozřejmě počítat s časy na přestupy. Příklad: autobus tam jede v 11:40, vlak na Termini ve 12:18, vlak na San Pietro ve 12:42 a na místě je ve 13:01. Zpět jede vlak na Termini v 8:26, do Ciampino v 9:14 a autobus na letiště v 9:40. V červenci se mohou jízdní řády samozřejmě změnit.

# 30.01.2018, 19:56.
Jsme ubytovaní u nádraží Termini. Od 10.2. večer do 12.2. poledne. Jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště na nádraží? Jsme tam prakticky na jeden den, tak chceme začít prohlídku Vatikánu. Pokud možno ráno. Jak se nejrychleji dostat k Vatikánu? Je návštěva v neděli vůbec možná? Asi nebudeme trvat na muzeu, ale chtěli bychom vidět alespoň Baziliku San Pietro. Děkuji moc za odpověď a zdravím. Jan.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. Nicméně z obou jezdí na Termini autobus za € 5,00. Do Vatikánu se nejrychleji dostanete metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V neděli jsou Vatikánská muzea zavřena. Do Vatikánu se dostanete. Počítejte s tím, že ve 12:00 probíhá v neděli na Svatopetrském náměstí motlitba Anděl Páně (Angelus) - což znamená více lidí a možná omezení.

# 30.01.2018, 18:37.
Chcel by som poprosiť o radu. Ideme do Ríma 20.2.2018, na Ciampino priletíme večer o 21:35, ubytovanie máme na ulici Via Tor de' Schiavi. Chcem sa opýtať, ako jazdia spoje v neskorších hodinách a ako by sme sa najlepšie dostali na toto miesto. Ďakujem. Jaroslav.

Strandardní trasa je z letiště Ciampino autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Odtud metrem A na Subaugusta a z Piazza di Cinnecitta' autobusem č. 548 směr Stazione Tiburtina na Tor de' Schiavi / Anemoni. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Bohužel nejslabším článkem je autobus č. 548. Poslední jede ve 22:30, což se nedá stihnout, protože Atral jede ve 21:20 a 22:40. Budete muset cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini ve 22:30 (příjezd 23:15) a následně z Termini tramvají č. 5 směr Gerani. Tramvaje jedou z Termini ve 23:23, 23:35, 23:47, 23:59 a 00:11. Ze zastávky Terravision na Via Giolitti tam bez problému přejdete. Vystoupit musíte na Prenestina / Tor de' Schiavi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Via Tor de' Schiavi začíná kousek za zastávkou vpravo. Je ale dlouhá 2,5 km. Neudal jste přesnou adresu, nelze tedy přesněji poradit.

# 29.01.2018, 07:32.
Chystáme se do Říma od 3.2.2018 do 7.2.2018. Pokud mám správné informace, měly by být v neděli 4.2.2018 vstupy do římských muzeí zdarma. Můžete mi prosím poradit, která stojí nejvíce za vidění a dají se stihnout během neděle? Děkuji. Andrea.

Doporučujeme Colosseo / Foro Romano / Palatino. Počítejte ale s tím, že tam bude hodně lidí.

# 28.01.2018, 21:12.
Jsme v Římě. Z letiště Ciampino jsme jeli autobusem č. 720 na konečnou Laurentina, přestup na metro, na Termini přestup na linku A, výstupní stanice Ottaviano San Pietro. Stejnou trasu chci zvolit i při zpáteční cestě na letiště. Na Ottaviano budeme nastupovat ve středu 31.1. přibližně v 6:15. Vím, že metro jezdí od 5:30, ale nejsem si jistá, že je ráno v provozu i linka autobusu č. 720. Nikde to nemohu dohledat. Poradíte? Jezdí linka č. 720 už od rána? Mohu v klidu zvolit výše popsanou cestu, aniž bych se musela bát, že nestihnu letadlo? Odlet je v 9:20. Mhohokrát děkuji. Kateřina.

Autobus č. 720 jezdí z Laurentina ve středu 31.1.2018 od 5:30 do 23:30. Počítejte s tím, že metrem pojedete tak 40 minut. Autobus č. 720 jede z Laurentina v 6:56, který spíše nestihnete, následující v 7:18, 7:37, 7:57. Linka č. 720 jede něco přes půl hodiny.

# 27.01.2018, 15:21.
Mohla bych poprosit o radu? Při cestě z letiště Fiumicino na adresu Via Montebello 22 Roma. Přílet na letiště je v odpoledních hodinách. Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Z Via Giolitti přejděte nádražní halou na druhou stranu nádraží na Via Marsala. Po ní se vydejte doleva a pořád rovně, za křižovatkou bude pokračovat jako Via Volturno. Přibližně po 500 metrech je vpravo Via Montebello. Vaše ubytování je hned na začátku po pravé straně. Z autobusového terminálu před nádražní halou tam jezdí i autobus č. 16 za € 1,50. Jede ve směru XX Settembre a musíte vystoupit na druhé zastávce Volturno / Cernaia. Via Montebello je kousek před touto zastávkou.

# 25.01.2018, 15:17.
V sobotu máme naplánovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a máme současně koupené vstupenky online na určitou hodinu. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho před vstupem do muzeí se máme dostavit? Ptám se z důvodu front a kontrol, tak abychom nakonec zarezervovaný vstup nepropásli. Moc děkuji! Simona.

Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut.

# 24.01.2018, 21:14.
Pane Řehůřku, mohla bych Vás poprosit o podrobnou radu a popis, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino? Přílet máme 30.1. kolem 9:00 hodin. Jedeme na hotel Bed a Breakfast Armonie Romane na ulici Via di Porta Fabbrica. I s cestou zpět. Odlet máme 3.2. v 9:20 hodin. Cestovat chceme MHD. Tento zájezd byl dárkem, bohužel osoby jsou úplně bez znalosti jazyka. Velice Vám děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anganina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na zastávce Crocifisso / Porta Fabbrica. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte ve směru příjezdu autobusu po Via del Crocifisso a na první křižovatce odbočte doprava na Via di Porta Fabbrica. Bed & Breakfast Armonie Romane je za další křižovatkou vpravo. Cesta zpět je v opačném sledu, jen musíte buďto přejet autobusem č. 64 dále jednu zastávku na konečnou Stazione San Pietro nebo tam přejít pěšky. Autobus č. 64 jede v těchto místech jen jedním směrem, z konečné odjíždí na opačnou stranu. Z letiště Ciampino můžete jet také přímým autobusem na Termini za € 5,00 a odtud pokračovat autobusem č. 64 za € 1,50.

# 24.01.2018, 17:30.
Děkuji moc za odpověď. Jen bych se chtěla ujistit, zda se mi to nevyplatí i v případě, že bychom plánovali navšťívit i Andělský hrad, jelikož jsem našla několik cen vstupného a nikde nemohu dohledat, která cena je aktuální. Simona.

Nevyplatí se vám to ani v případě, že platíte plné vstupné. Vstupenka do Colosseo stojí € 12,00 + € 2,00 za rezervaci. Vstupenka do Castel Sant' Angelo stojí € 14,00. Celkem tedy € 28,00. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 10,50 za tři dny, což je 7 jízdenek BIT. Vzhledem k umístění ubytování je to málo pravděpodobné. Psala jste, že jste studentka, předpokládáme tedy ve věku od 18. do 25. let. V tomto případě platíte snížené vstupné, což u Colosseo je € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek, u Castel Sant' Angelo € 7,00. Celkem tedy € 16,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 22,00, což je 15 jízdenek BIT. U Roma Pass na 48 hodin za € 28,00 máte jen jeden vstup v ceně, počty jízdenek jsou tedy 10 resp. 13 u sníženého vstupného.

# 23.01.2018, 19:40.
Prosím o radu. Od 27.1. do 30.1.2018 se chystáme s přítelem do Říma. Jsem studentka a chtěla bych se zeptat, zda se mi vyplatí kupovat Roma Pass? Plánujeme navštívit klasické památky: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Baziliku sv. Petra a Vatikánská muzea. Přilétáme na letiště Ciampino, ubytování máme zařízené poblíž Vatikánu na ulici Via Ottaviano 2 a z letiště se nám jeví jako nejlepší možnost přestup na metro ve stanici Anagnina. Simona.

V tomto případě se Vám nevylatí. Ve Vatikánu neplatí a do Colosseo, Foro Romano a Palatino mají společnou vstupenku, která stojí € 12,00, do 18. let je vstup zdarma a do 25. let za snížené vstupné ve výši € 7,50. Cena Roma Pass na 72 hodin je € 38,50 a na 48 hodin € 28,00. Úspora na dopravě by Vám ho nezaplatila, navíc v tomto případě by bylo levnější si zakoupit nějakou časovou jízdenku. Vámi uvedená doprava je optimální.

# 23.01.2018, 17:26.
Nejsou mi zcela jasné ceny za vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Na oficiálním webu Musei Vaticani mám jako student cenu € 8,00 + € 4,00 za rezervaci, ale takovou cenu jsem na žádných jiných stránkách nenašla. Jinde se cena pohybovala za studenta kolem € 17,00. Mohl byste mi to prosím objasnit?

Oficiální ceny vstupenek do Vatikánských muzeí jsou následující: základní vstupné € 17,00, snížené vstupné € 8,00, rezervační poplatek € 4,00. Pokud si nezarezervujete vstupenku online, ale vystojíte si na ní frontu, rezervační poplatek neplatíte. Snížené vstupné je pro děti ve věku od 6. do 18. let. Do šesti let děti neplatí. Snížené vstupné platí také pro kněží, zaměstnance Svatého stolce a Vatikánu ať už jsou nebo nejsou v důchodu. Tyto ceny jsou minimální. Ostatní prodejci tyto ceny dodržují, navyšují nebo k nim přidávají další hodnotu - např. asistenci při vstupu, různé možnosti správy rezervace, rušení rezervace, atd.

# 22.01.2018, 15:43.
Dají se prosím koupit lístky na tenis - ATP Masters 1000 - přímo na stadionu Foro Italico nebo se musí kupovat předem? Děkuji za odpověď. Romana.

Vstupenky je možné zakoupit na centrální pokladně od pondělí do pátku v době od 10:00 do 13:00 a od 14:00 do 17:00. Během turnaje jsou otevírací hodiny samozřejmě přizpůsobené programu. O turnaj bývá vždy velký zájem, vstupenky se prodávají v předprodejích už rok dopředu. Pokud se rozhodnete pro nákup až na místě, jdete do rizika, že požadovanou vstupenku nezískáte nebo ji získáte na Vám nevyhovující místo. Online je možné vstupenky zakoupit na: Feder Tennis, Internazionali BNL d' Italia, Ticket One.

# 21.01.2018, 20:33.
Kúpil som si ubytovanie cez Booking a dali mi QR kód na rôzne atrakcie v Ríme. Medzi nimi sú aj Vatikánske múzea s preskočením fronty. Je však nutné vyzdvyhnúť si lístok na Touristation Point na adrese Viale Vaticano 95. Máte s takýmto nákupom vstupenky nejaké skúsenosti? Predovšetkým ma zaujíma, kedy je možné zakúpiť lístok a či je to naozaj s preskočením fronty. Ďalšiu otázku mám k Roma Pass karte. Je možné na túto kartu využívať turistických autobusov hop-on hop-off bus? Ďakujem. Lukáš.

Zkušenosti nemáme, nicméně doporučujeme si přečíst celou diskusi na Trip Advisor. neobsahuje Hop-on Hop off. Toto obsahuje Omnia Card.

# 21.01.2018, 18:21.
Chcel by som sa spýtať, či je možné fotiť vo Vatikánskych muzeách zrkadloukou? Ďakujem. Lukáš.

Fotografovat můžete, ale ne s bleskem. Je jedno zda máte zrcadlovku nebo kompakt. V Sixtinské kapli platí zákaz fotografování.

# 21.01.2018, 17:40.
Odlétáme 27.1. do Říma a dočetl jsem se, že poslední neděli v měsíci jsou vstupy do Vatikánských muzeí i Sixtinské kaple zdarma, ale pouze jen do dopoledne. Je tomu skutečně tak, nebo se to změnilo? Nevíte přesné časy otevíracích a zavíracích dob u všech prohlídek ve Vatikánu v té poslední neděli? Dá se ve Vatikánu vše stihnout prohlédnout během dopoledne? Chápu to tak, že když by mělo být vstupné zdarma, tak tedy i bez front, je to tak? Má tu s tím někdo zkušenosti? Děkuji za odpověď. Milan.

Poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea otevřena zdarma. Na tento den není také možné dělat rezervace. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, vstup je uzavřen ve 12:30. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, jsou fronty daleko větší než v den, kdy se platí. Nicméně vzhledem k tomu, že se nekupují vstupenky, postupují fronty rychleji. Toto se týká Vatikánských muzeí. To, zda se dá Ve Vatikánu vše stihnout během jednoho dopoledne, je individuální. Záleží na rozsahu a důkladnosti prohlídek. Spíše počítejte s tím, že dopoledne stihnete jen ta Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, která je jejich součástí.

# 20.01.2018, 00:24.
Mohla bych poprosit o informaci ohledně Baziliky sv. Petra? Je nutné vždy stát na vstup frontu nebo je možnost se dovnitř dostat přeskočením fronty díky lístkům do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Moc děkuji za odpověď. Děkuji. S pozdravem Petra.

Ano, je to nutné. Vstup do Baziliky je zdarma, vstupenky do Vatikánských muzeí tedy nemají na vstup žádný vliv. Bezpečnostní kontrolou musíte projít. Přímý vstup do Baziliky ze Sixtinské kaple, tedy z Vatikánských muzeí, je jen pro organizované skupiny s průvodcem. Musíte mít tedy vstupenku pro kombinovanou prohlídku s průvodcem - viz např. Get Your Guide.

# 16.01.2018, 09:04.
Narazila jsem náhodou na vaše webové stránky a chtěla bych se zeptat prosím, zda nezajišťujete česky mluvící průvodce v Římě? Jedeme s přítelem do Říma letos na Velikonoce od 30.3. do 2.4.2018. Organizujeme si to sami co se týká letenek, ubytování atd. a právě bychom potřebovali zajistit ještě průvodce. Prosím, neznáte někoho, kdo toto zajišťuje? Předem velice děkuji za informaci. S pozdravem Ivona.

Viz naše odpověď ze dne 05.06.2015, 10:51.

# 15.01.2018, 20:59.
Mohu se zeptat na nejlepší dopravu z letiště Fiumicino do Via Rialto 56, Vaticano Prati, Roma, 00136? Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 na Cipro. Via Rialto je naproti východu z metra. Na jejím konci po pravé straně je Vaše ubytování.

# 14.01.2017, 11:16.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou 4.3.2018 volné vstupy na památky v Římě. Děkuji za odpověď. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci, jsou tedy stejně jako po celé Itálii, vstupy zdarma do všech státních památek a muzeí. Ve Vatikánu to samozřejmě neplatí, je to jiný stát.

# 10.01.2017, 21:08.
Poradil byste prosím, jak se dostat z letiště Ciampino Airport na náměstí Piazza Campo di Fiorim kde jsme ubytovaní? Dívala jsem se na taxi - Uber, kde cena vychází na € 30,00 až € 50,00. Tak bych ráda věděla i jiné možnosti. Velice děkuji za odpověď. Kateřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Jízdenka BIT je jednosměrná a její platnost je 100 minut. Z terminálu před Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuelle / S. A. della Valle. Jízdenku můžete využít z metra. Jděte ve směru jízdy autobusu po Corso Vittorio Emanuelle II a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via de' Baullari. Je to u semaforů a na začátku náměstíčka Piazza di S. Pantaleo. Na křižovatce pokračujte rovně po pěší zóně až na Piazza Campo de' Fiori. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00. Bílé taxi s licencí města Říma stojí z letiště Ciampino do centra € 30,00.

# 10.01.2017, 13:31.
Pane Řehůřku, v souvislosti s naší plánovanou cestou do Říma na konci dubna 2018 prosím o zaslání případných odpovědí na níže uvedené dotazy, které se týkají cen vstupenek do objektů v Římě. Existuje možnost zakoupit nějakou výhodnou kartu, která by opravňovala ke vstupům do objektů a areálů v Římě? Případně nějaká možnost zakoupení výhodné karty na hromadnou dopravu? Jede nás 6 dospělých osob. Dají se vstupy platit platebními kartami? Plánujeme určitě navštívit tato místa: Katedrála na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple, Andělský hrad, Pantheon, Colosseum, Foro Romanum a Palatin. Jsou to všechno místa, kde jsem našla ve starších průvodcích, že se platí vstupné. Jaké jsou ceny pro tato místa v letošním roce? Bylo by případně vzhledem k vyjmenovaným místům, která chceme navštívit, vhodné zakoupení nějaké výhodné karty opravňující ke vstupům, pokud je takovou kartu možno koupit? Velice Vám děkuji za Váš čas a odpovědi. Pavla.

Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se výstup do kopule - € 10,00 výtahem a 320 schodů pěšky, € 8,00 bez výtahu a 551 schodů pěšky. Sestup do nekropole stojí € 12,00. Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple stojí € 17,00 + € 4,00 případný rezervační poplatek. Andělský hrad stojí € 14,00. Pantheon má vstup zdarma. Colosseo + Foro Romano + Palatino stojí € 13,00 + € 2,00 případný rezervační poplatek. Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme rezervovat. Základní jízdenka na městskou dopravu BIT stojí € 1,50. Je jednosměrná, přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete využít jen jednou (můžete ale přestoupit z linky A na linku B). Časové jízdenky stojí: Roma 24H € 7,00, Roma 48H € 12,50, Roma 72H € 18,00 a týdenní CIS € 24,00. Tato jediná neplatí odpovídající počet hodin ale do 24:00 sedmého dne od první validace včetně dne validace. Karty zahrnující dopravu a vstupy jsou dvě. Jejich výhodnost závisí na četnosti cestování, tj. kde budete bydlet a tedy jak často následně cestovat. na 48. hodin stojí € 28,00 a na 72 hodin stojí € 38,50. V ceně prvního je první vstup a další se slevou, v ceně druhého jsou první dva vstupy a další se slevou. Oba obsahují městskou dopravu v odpovídajícím čase, přednostní vstup do Colosseo, Castel Sant' Angelo, Musei Capitolini, rezervace v ceně do Galeria Borghese (je třeba provést telefonicky) a Palazzo Valentini Domus Romane, mnoho dalších sleva mapu Říma. Vatikánská muzea a další zahrnuje Omnia Card. Verze na 24 hodin stojí € 55,00 a na 72 hodin € 113,00. První obsahuje jen Vatikán, druhá i Roma Pass.

# 09.01.2017, 06:01.
Velice Vam děkuji za informaci. Snad ještě jedna otázka. Víte, jak se nejrychleji dostat z letiště Fiumicino k zastávce Termini? Nejlepší to bude asi autobusem a zamluvit jízdenky online, že? Hezký večer. Petra.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Cena je však vysoká - € 14,00. Optimální řešení je autobus za € 5,00. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Cesta trvá 55 minut. Online rezervaci doporučujeme. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus, můžete jet následujícím volným.

# 06.01.2017, 20:34.
Děkuji za skvělé stránky plné užitečných informací. Chtěla bych se zeptat, zda znáte prosím nějaké stránky, kde se dají online koupit vstupenky do Colossea a vyhnout se tak frontám? Děkuji. Chystáme se do Říma na prodloužený víkend v březnu nebo v dubnu, snad se ještě vyhneme turistické tlačenici. Velice Vám děkuji a přeji hezký den. Petra.

Oficiální prodej vstupenek najdete na Coopculture. Další možnosti s různými variantami a službami najdete na Get Your Guide. Colosseo je také součástí .

# 05.01.2017, 23:49.
Ve dnech od soboty 20.1. do úterý 23.1. se chystáme s přítelem do Říma. Chtěla bych se Vás zeptat, zda opravdu platí, že v pondělí jsou všechny pámatky zavřené? Na pondělí máme totiž naplánovaný Vatikán. Docela dost by nám to zkazilo plány. Předem Vám děkuji za odpověď. Tereza.

Neplatí. Hlavní památky a muzea jsou v pondělí otevřena. Např. Colosseo, Foro Romano, Castel Sant' Angelo, Vatikánská muzea, atd. V pondělí má zavřeno např. Galeria Borghese.

# 04.01.2017, 11:04.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 15.3.2018, na adresu Hotel Massimo, Via Palestro 35, 00185, Rome, Italy. Jak by to bylo nejlepší? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeňka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud buďto pěšky po Via Marsala (na druhé straně haly) a následně Via Volturno k Via Gaeta a po ní doprava až ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vpravo. Je to ale něco přes 1 km. Jednodušší je popojet metrem B za € 1,50 na Castro Pretorio, odtud přejít po Viale Castro Pretorio k Via Gaeta a po ní se vydat doleva ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vlevo. V tomto případě je to 350 m.

# 03.01.2017, 11:57.
Moc se omlouvám, že obtěžuji. Nicméně, dostali jsme s manželem k Vánocům jako dárek výlet do Říma a potřebovali bychom poradit, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino do místa ubytování, které je na Via De Santiquattro 64. A ještě bych se ráda zeptala, jak nejlépe naplánovat prohlídku Říma, kde jsme dva a půl dne. První den odpoledne a potom dva celé dny. Jedná se o první víkend v květnu, což by prý měly být některé vstupy zdarma. Pokud ano, tak které? Ještě jednou se omlouvám a děkuji za odpověď. Václava.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde hned přestupte na metro B směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete na ní jet metrem A i metrem B, pokud na Termini neprojdete ven turnikety. Od metra přejděte na druhou stranu Colossea, odkud vychází Via dei Santi Quattro. Jděte do této ulice a po necelých 100 metrech po levé straně je Vaše ubytování. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a následně metrem B. Nejlevněji, ale za delší čas (mnoho zastávek), se přímo z letiště dostanete na jízdenku BIT za € 1,50 nejdříve autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Colosseo. Jízdenka je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji musíte validovat znovu. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech státních muzeí a památek v Itálii, tzn. i v Římě. Pro Vatikán to samozřejmě neplatí. Tuto neděli jsou navíc Vatikánská muzea zavřena. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně pokud chcete využít vstupy zdarma v neděli, potom na tento den plánujte např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Vatikán a Vatikánská muzea na sobotu, půl den potom na centrum Říma. Počítejte však s tím, že v den vstupu zdarma budou velké fronty.

# 03.01.2017, 09:15.
Velice děkuji za Vaši odpověď a měl bych ještě jeden dotaz. Našel jsem ubytování v kempu na Via Aurelia 831 a potřeboval bych zjistit, jak se dostanu na nejbližší stanici metra a kde poblíž tohoto kempu je možné zakoupit jízdenky na MHD? Předem děkuji za odpověď a přeji úspěšný den. Miroslav.

Od Camping Village Roma jezdí autobus č. 246 ke stanici metra A Cornelia, autobus č. 247 ke stanici metra A Cipro nebo autobus č. 985 ke stanici metra A Battistini. Doporučujeme č. 246 nebo 247. Jízdenky koupíte přímo v kempu.

# 02.01.2017, 18:32.
Děkuji za bleskovou odpověď. Jak říkám, není to otázka peněz, ale spíše nechci být vázaný a povinně někde přesně v určitou hodinu být, dále také vliv počasí apod. Pokud by mě ale koupě předem na internetu ušetřila výrazně čas, potom bych ji podstoupil. Je fakt, že západní Evropa má obvykle volno až do Tří králů, jen my Češi hned druhého ledna jdeme jak berani. Proto myslím, že od příštího týdne by mohlo být volněji a proto jsem také tento termín zvolil. Kouknu také během dne na nějaké webkamery a ještě uvidím. Každopádně děkuji za tip! Mějte se fajn a ještě jednou děkuji! Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Martin.

Můžete se podívat na Skyline Webcams. Najdete tam i časosběrná videa za posledních 24 hodin.

# 02.01.2017, 17:23.
Jedeme do Říma příští týden a řeším, zda do Vatikánských muzeí koupit vstupenku přes internet nebo až na místě. Nejde ani tak o € 4,00 navíc, ale spíše nechceme být vázaní časem vstupu do muzeí. Nevíte nebo nemáte zkušenost, jaké fronty zde obvykle bývají mimo sezónu, nejlépe touto dobou? Možná je ta otázka stupidní a omlouvám se, třeba ale víte. Děkuji předem za odpověď. Martin.

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším místům v Římě. V těchto dnech, i když je mimo sezónu, jsou hlavní památky a muzea stále zaplněna turisty. Nedosahuje to samozřejmě sezónních špiček, nicméně taková fronta může i nyní znepříjemnit návštěvu. Dnes jsme se dívali např. na webovou kameru u Colosseo a dalších římských památek a byly tam docela velké davy lidí. V sobotu 6.1. je v Itálii svátek, turisticky to může mít vliv i na následující dny. Pokud Vám nevadí nějaký čas počkat ve frontě, můžete risknout, že ten čas nebude až tak dlouhý. My však pro Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme vždy rezervaci. Pokud nešetříte každé €, můžete rezervaci provést přes Get Your Guide, kde máte možnost rezervace téměř na poslední chvíli, možnost použít elektronický voucher a také ještě hodinu před vstupem tuto rezervaci v případě potřeby zrušit. Jedná se o asistovaný vstup, tzn. nebudete muset nic hledat, nejpozději 15 minut před vstupem se dostavíte na místo srazu a pracovník Vás provede do muzeí.

# 02.01.2017, 12:55.
Vážení znalci Říma, v květnu jedeme na tenisový turnaj a rádi bychom věděli, jak se po 22. hodině dostaneme z Foro Italico - centrální kurt - do stanice Cipro / Ammiragli (autobus) nebo do stanice metra Cipro. Předem děkuji za pomoc. Jana.

Viz naše odpověděď ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 01.01.2017, 19:53.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chystáme se do Říma v termínu od 2.3. až do 7.3.2018. Chci se zeptat, zda v tomto termínu nejsou zavřené některé hlavní památky. Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

V tomto termínu platí standardní otevírací doba.

# 01.01.2017, 16:43.
Nějak mi není jasná přidaná hodnota vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, které nabízí alternativní prodejce na Get Your Guide, kde uvádí jako jednu z výhod Fast track. Na oficiálních stránkách uvádí Fast track také. Jak to tedy je s tou přednostní frontou, resp. Fast trackem? Měl jsem za to, že je vstup rozdělen na dva vchody, kdy do jednoho je dlouhá fronta a druhý vchod, který je označen pro Fast track. Nějak z toho usuzuji, že Fast track je spíše myšlen tak, že se zbavím fronty tím, že nemusím čekat frontu k pokladně na zakoupení vstupenky, protože jí budu mít zakoupenou předem, je to tak? Takže ve výsledku nemusí znamenat Fast track, zbavit se fronty dovnitř, ale pouze k pokladně. Děkuji za odpověď. Robert.

Rezervace na určitou dobu a nákup dopředu ať už přes oficiální stránky Musei Vaticani, tak i u alternativních prodejců, jako např. Get Your Guide, přináší přednostní vstup do Vatikánských muzeí, tzn. nestojíte tu dlouhou frontu na vstupenky, ale jdete jiným vchodem určeným pro tyto rezervace. Na místě potom musíte projít ještě bezpečnostní kontrolou. Existuje samozřejmě mnoho variant vstupů - bez průvodce, s průvodcem, kombinovaný s bazilikou, kombinovaný s Vatikánskými zahradami apod. Pokud máte v případě Get Your Guide na mysli produkt Vatican Museum & Sistine Chapel Fast Track Entry, potom přidaná hodnota spočívá např. v tom, že máte jednoduchou správu rezervace v zavedeném online systému, ještě hodinu před vstupem můžete rezervaci změnit nebo zrušit s vrácením peněz, na místě srazu Vás bude čekat pracovník, který Vám bude asistovat při vstupu. Dále kromě toho základního budete mít přednostní vstup ve zvoleném čase, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí a možnost využít tištěný nebo mobilní voucher.