KALÁBRIE 2018

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2018

Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je jedním z italských regionů. Ze západu ji omývá Tyrhénské moře a z východu Jónské moře. Kalábrie je převážně hornatá, její pohoří jsou součástí Apenin. Od severu k jihu to jsou Massicio del Pollino, Catena Costiera, náhorní plošina Sila, Serre Calabresi a Aspromonte. Nejvyšším vrcholem je Serra Dolcedorme (2267 m). Kalábrie je rodělena na 5 provincií - Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria a Vibo Valentia. Hlavním městem regionu je Catanzaro, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Kalábrie je jedním z nejchudších italských regionů. Kalábrie má jedno z nejčistších moří v Evropě a jedny z nejkrásnějších pláží. Přečtěte si reportáž Kalábrie 2002 a reportáž Kalábrie 2006. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Kalábrii. Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 11.04.2018, 11:56.
Velice se omlouvám, ale sám nejsem schopen objevit nějaká zajímavá místa v okolí Falerna Marina v jižní Itálii, kde máme zarezervovaný domek v oblasti Lamezia. Proto se obracím na Vás s prosbou, pokud budete mít chvilku volného času, mohl byste poslat pár tipů na výlety v této oblasti? Letíme tam na 14 dní ve druhé polovině června. Budeme 4 dospělí - dva páry a zřejmě si na místě půjčíme v půjčovně nějaké malé auto. Děkuji. S pozdravem Alekos.

Přímo ve Falerna Marina můžete obdivovat na útesu kuželovitou věž Torre Lupo ze 16. století. V současné době je známá spíše pod názvem Torre Rupe. Další věž se nachází o několik kilometrů jižněji na Capo Suvero - Torre Spineto. Je tady i maják. Pokud budete mít zapůjčené auto, doporučujeme přes Rental Cars, můžete podniknout celou řadu výletů. Kousek od Capo Suvero, u vesničky Mortilla, je Torre di Santa Caterina. Severně od Falerna Marina, ve vesničce Cleto se nachází Castello Medioevale a 3 km jižně od této vesničky Castello di Savuto. Za návštěvu stojí samozřejmě i Lamezia Terme s celou řadou památek. Určitě doporučujeme podniknout výlety i více na jih, k Capo Vaticano. Další oblast možných výletů je do oblasti Parco Nazionale della Sila. Popsané jsou v naší reportáži Kalábrie 2006.


# 05.04.2018, 11:26.
Mám dotaz ohledně dopravy vlakem z Ricadi do Tropea kolem 20.6. celý týden. Jak časté jsou spoje odpolední a večerní tam i zpět a kolik stojí jízdenka? Děkuji. Eva.

Spoje jezdí 1x za hodinu. Poslední zpět jede z Tropea v 19:44. V červnu boudou nové jízdní řády. Jízdenka stojí € 1,20.

# 15.03.2018, 12:17.
Chtěl bych Vás poprosit o radu. Chceme letos jet do Itálie autem. Jsme z Ostravy a díval jsem se, že s cestou máte dost zkušeností. Máme představu jet přes Rakousko směrem na jih Itálie, pravděpodobně do Kampánie nebo Kalábrie, s možností přenocovat asi dvě noci cestou tam nebo nazpět v blízkosti Benátek. Jelikož je naše cesta autem do Itálie první, pravděpodobně po té nejjednodušší, což je asi po dálnici? Mohl bych se Vás prosím zeptat, jak to vypadá s poplatky na trase do zmíněných oblastí a jaká cesta by byla pro nás jako pro nováčky ideální? A také, zda nemáte nějaké zkušenosti s tankováním nafty v Itálii? Vaše rada by mi určitě dost pomohla. Předem mnohokrát děkuji. David.

Trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Florencie - Salerno - Kalábrie. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Při cestě delší než 10 dní je výhodné si zakoupit druhou na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční dálniční známka. Na mýtném v Itálii zaplatíte od Tarvisio po Mestre € 18,00 a od Mestre po Salerno € 59,80. To samé při cestě zpět. Od Salerno směrem na jih se už mýtné neplatí, až zase na Sicílii. Na mýtném lze ušetřit trasami, které máme projeté. U Tarvisio sjíždíme z dálnice a pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici připojujeme. Do Mestre vyjde v tomto případě mýtné na € 11,90. Z Mestre potom pokračujeme po SS309 až do Ravenna, odkud vede bezplatná čtyřproudovka SS3bis až do Orte, kde se zase na dálnici A1 připojujeme. Mýtné v tomto případě vyjde od Orte do Salerno na € 22,20. Tankovat doporučujeme u osvědčených čerpacích stanic Q8, iP, Eni, Total. Průměrná cena nafty v Itálii se pohybuje kolem € 1,45 za litr. Na dálnici natankujete za vyšší cenu než mimo dálnici. U čerpacích stanic s obsluhou je cena obecně vyšší než u samoobslužných stojanů. Mimo dálnici počítejte s tím, že nejsou většinou nonstop čerpací stanice a dodržují siestu. To platí i pro SS3bis. V Itálii se nafta označuje Gasolio, už se ale také setkáte s označením Diesel. Benzín má označení Senza Piombo nebo zkráceně SenzaPb.

# 04.03.2018, 18:52.
Doprava Ricadi - Lamezia Terme: V únoru se poptávala ne tutéž otázku Pavlína. Plánujeme cestu v témže termínu. Cena za taxi na letiště se nám zdá poměrně vysoká, nebylo by možné předat Pavlíně náš e-mail, že bychom se mohli domluvit na společné dopravě? Pokud by to bylo možné, tak předem děkuji. Již v předchozí otázce jsme se vše potřebné dověděli, nám letadlo přiletí ve 13:00. Nějak se mi nedaří zjistit odjezd vlaku z Lamezia Centrale do Ricardi. Děkuji. Libuše.

Vzájemné zkontaktování návštěvníků našich stránek není součástí provozu našich stránek. V souladu s ochranou soukromí otázky a odpovědi anonymizujeme a e-maily po zodpovězení otázky okamžitě mažeme. Jízdní řády najdete na Trenitalia. V sobotu odjíždějí vlaky z Lamezia Terme Centrale bez přestupu ve 13:48, 15:48, 16:48, 17:48 a 18:55. S přestupem ve 14:40, 15:25, 19:42, 20:37 a 21:04. V září mohou být samozřejmě jízdní řády pozměněné.

# 20.02.2018, 18:28.
Máme na vás prosbu. 8.9. budeme z Prahy odlétat do Kalábrie. Na letišti Lamezia Terme budeme přistávat v 16:55 hodin. Potřebujeme se dostat do železniční stanice Ricadi. Je jedno zda autobusem nebo vlakem. Prosíme o informaci, jaká doprava je z letiště možná, v jaké hodiny, jak dlouho cesta trvá a za jakou cenu? To stejné potřebujeme zjistit obráceně, na cestě zpět do Prahy. Z Lamezia Terme odlétáme v 7:15 hodin. Jede nějaký vlak nebo autobus z Ricadi brzy ráno abychom stihli odlet? Děkujeme. Pavlína.

Na letišti Lamezia Terme funguje kyvadlová autobusová doprava společnosti Lamezia Multiservizi mezi letištěm a hlavním vlakovým nádražím. Konkrétně se jedná o linku č. 90. Funguje mezi 5:45 a 23:15. Ve Vašem čase jede autobus v 17:15 a 19:15, na místě je za 5 minut. Jízdenka stojí € 1,50 při nákupu na pokladně a € 2,50 při nákupu u řidiče. Vlak Trenitalia odjíždí z Lamezia Terme Centrale v 17:48 a 18:55. Jízdenka stojí € 4,20 a v Ricadi je vlak přibližně za hodinu. Toto jsou spoje samozřejmě na ten první autobus. S největší pravděpodobností stihnete až ten druhý. V tomto případě musíte jet vlakem v 19:42 do Rosarno, kde je ve 20:15, do Ricadi potom odjíždí vlak z Rosarno ve 20:26, na místě je ve 20:52. Jízdenka stojí € 7,40. První vlak z Ricadi jede na Lamezia Terme Centrale v 6:20. Musíte tedy volit taxi. Jízdní řády v září mohou být změněné.