KALÁBRIE 2018

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2018

Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je jedním z italských regionů. Ze západu ji omývá Tyrhénské moře a z východu Jónské moře. Kalábrie je převážně hornatá, její pohoří jsou součástí Apenin. Od severu k jihu to jsou Massicio del Pollino, Catena Costiera, náhorní plošina Sila, Serre Calabresi a Aspromonte. Nejvyšším vrcholem je Serra Dolcedorme (2267 m). Kalábrie je rodělena na 5 provincií - Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria a Vibo Valentia. Hlavním městem regionu je Catanzaro, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Kalábrie je jedním z nejchudších italských regionů. Kalábrie má jedno z nejčistších moří v Evropě a jedny z nejkrásnějších pláží. Přečtěte si reportáž Kalábrie 2002 a reportáž Kalábrie 2006. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Kalábrii. Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 15.05.2018, 08:27.
Jaké je prosím obvykle počasí v první polovině září v Kalábrii? Znáte nějaký web, kde lze najít historii pocasi v této oblasti? Děkuji moc za informaci. Olga.

Např. na Capo Vaticano se historické průměrné teploty pohybují kolem 29 stupňů. V loňském roce to bylo od 30 do 25 stupňů. Aktuální počasí najdete na Meteo.it, historické průměry např. na Accuweather.com.


# 10.05.2018, 20:24.
Chtěla bych letošní září strávit v Kalábrii ve Vilagio Faro Punta Stilo. Chtěla bych se dopravit vlakem a to z Prahy do Guardavalle Marina. Prosím o informaci, zda se přestupuje, či jede přímý vlak od kudy a kam a celkové informace. Děkuji. Milena.

Vlakem je to s mnoha přestupy. Doporučujeme cestovat přes Vídeň. Stěžejní spoj na této trase je pro Vás Eurocity Night 233, který odjíždí z Wien Hauptbahnhof v 19:23. Doveze Vás až do Říma na Termini, kde je následující den v 9:22. Z Prahy do Vídně jezdí hodně rychlíků. Např. ve 14:51 Joseph Haydn, který je ve Vídni v 18:49. Jeli bychom ale minimálně o jeden spoj dříve, např. Regio Jet ve 13:21, ve Vídni je v 17:23. Z Říma už potom musíte cestovat do Lamezia Terme a odtud do Guardavalle. V 10:10 Vám jede Frecciabianca a v Lamezia Terme je v 15:10, odtud potom odjíždí regionální vlak do Guardavalle v 15:55. Později se už ten den do Guardavalle nedostanete. Stanice Guardavalle je přímo v Guardavalle Marina.

# 07.05.2018, 09:34.
Za měsíc plánujeme dovolenou v Kalábrii v Zambrone. Posádku tvoří dva dospělí, dvě děti ve věku 8 a 11 let a jedna border kolie. Budeme vyrážet z Plzně a cestu máme rozloženou na dvě noci. První noc na jezeru Ledro v kempu a druhou noc v Castiglione del Lago. Dokázal byste mi prosím poradit nejlepší cestu až do Zambrone jak z hlediska časového tak finančního? Cestu zpět plánujeme už jen s jedním přespání, tzn. přibližně po 900 km bychom přespali na nějakém pěkném místě při cestě. Měl byste nějaký tip, kde je to hezké, klidné a současně při cestě? Preferujem u vody, jezero nebo tak ... ale to jsem v daném okruhu nic moc nenašla. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, zda máte zkušenosti, jak jsou pejsci v Kalábrii přijímání na pláži. Zda se toleruje i volný pohyb bez vodítka? Případně jaká je pokuta? Mnohokrát Vám děkuji. S pozdravem Michaela.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Riva del Garda - Lago di Ledro - Riva del Garda - nájezd Rovereto Sud - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Valdichiana - Castiglione del Lago - Querce al Pino - nájezd Chiusi - A1 - A30 - A2 - Salerno - Cosenza - sjezd Pizzo - Pizzo - Vibo Marina - Marina di Zambrone. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 12,80. Druhý den zaplatíte na mýtném v Itálii € 27,80 a třetí den zaplatíte na mýtném v Itálii € 29,90. Při cestě zpět doporučujeme volit o něco levnější variantu: Marina di Zambrone - Vibo Marina - Pizzo - nájezd Pizzo - Cosenza - Salerno - A2 - A30 -A1 - sjezd Orte - SS3bis - Perugia - SS3Bis - Ravenna. Tady se nabízí přespat v něketrém z pěkných letovisek od Lido Adriano po Rosolina Mare. Z Ravenna pokračujte po SS309 až do Mestre a odtud po dálnici směr Tarvisio - Villach - Salzburg - Mnichov - Regenburg - Plzeň. První den zaplatíte na mýtném v Itálii € 22,20 a druhý den zaplatíte na mýtném v Itálii € 18,00, pokud jedete na více jak 10 dnů tak další desetidenní rakouskou dálniční známku a za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Na mýtném v Itálii ušetříte € 29,90, v Rakousku bude mýtné dražší o € 2,00. Na plážích s plážových servisem se psi moc netolerují. Nicméně stále častěji se objevují pláže vyhrazené pro psy nebo akceptující psy. Jednou z takových pláží je v Marina di Zabrone Lido la Praia. Je to ale pláž placená. Za psy se neplatí.

# 30.04.2018, 12:28.
Ráda bych se zeptala ohledně města Tropea. Chystáme se do města s přítelem v srpnu tohoto roku. Je možnost zapůjčení kol v Tropea a následně dojet až k plážim a výhledum Capo Vaticano? Děkuji mnohokrát za odpověď. Katrin.

V Tropea je několik půjčoven kol - např. STA Tropea, kde si na celý den půjčíte horské kolo za € 20,00. Je možné, že podobnou službu Vám nabídne i Vaše ubytovací zařízení.

# 25.04.2018, 11:49.
Ráda bych Vás požádala o pomoc s plánováním dovolené v Kalábrii. Vzhledem k tomu, že se budeme účastnit závodů v orientačním běhu, který se bude konat v období od 4.7. do 7.7.2018 v San Giovanni in Fiore a v okolí, zvažujeme půjčení auta. Současně budeme odlétat v neděli 8.7.2018 z letiště v Crotone domů. Na internetu ale nemůžu dohledat moc informací o půjčování auta (ceny, otevírací doba poboček), abych si mohla auto rezervovat. Auto si chceme vyzvednout v úterý 3.7.2018 okolo 16. až 18. hodiny a vraceli bychom ho buď v sobotu 7.7.2018 večer (po 18. hodině pokud by byla půjčovna otevřená) nebo v neděli do 9:00 ráno. Další varianta by byla cestovat MHD, ale nemohu dohledat stránky, kde bych mohla najít nějaké možnosti spojů, jak cestovat po okolí San Giovanni in Fiore a potom ze San Giovanni in Fiore do Crotone. Můžete mi prosím doporučit nějaké půjčovny aut, které by byly v uvedené době otevřené nebo odkázat na stránku, kde mohu dohledat informace o MHD v okolí? Moc děkuji a přeji krásný den. Lucie.

Pro rezervaci automobilu doporučujeme využít portál Rental Cars. Automobil si můžete vypůjčit v Crotone a zase ho tam vrátit. Ceny jsou tam docela zajímavé. Rental Cars je ze stejné skupiny jako Booking a princip fungování je podobný. Velkou výhodou je komunikace v češtině včetně telefonické podpory. K dispozici jsou veškeré podmínky včetně výše depozitů, výbavy atd. Městskou i meziměstskou dopravu provozuje Autolinee Romano.

# 20.04.2018, 09:43.
Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně ubytování v Itálii. S přáteli plánujeme v létě projet Itálii až do Kalábrie, tak abychom každý den mohli navštívit zajímavá místa a různé pláže a nejvíce času chceme strávit právě v Kalábrii. Určitě neplánujeme zůstat na jednom místě déle než dva dny a k tomu se také váže náš dotaz. Je možné jezdit v létě po Itálii bez předem zamluveného ubytování a jak je to s kempy přímo v Kalábrii? Chceme jet jen tak na blind, vzít s sebou stany, ale bohužel na internetu jsme našli pouze hotely. Máte zkušenosti i s tímto typem cestování? Co byste nám v tomto případě doporučili? Předem děkujeme. Marcela.

Podívejte se na Camping.it, podle kterého si můžete sestavit plán ubytování po cestě. Většinou jsou tam odkazy i na oficiální stránky kempů. V kempech by problém se stanem být neměl. V sezóně však doporučujeme vždy vytipovat minimálně dvě záložní řešení. V případě standardního ubytování od mobilhome po apartmán už je to složitější, tam vždy doporučujeme provést rezervaci dopředu. Vhodným portálem je Booking.com. V Itálii to nefunguje jako např. v Rakousku nebo Chorvatsku. Ubytování už bývá dlouho dopředu rozprodané různým agenturám a tour operátorům. Přímý prodej během sezóny je minimální, většinou už je vše obsazeno.

# 11.04.2018, 11:56.
Velice se omlouvám, ale sám nejsem schopen objevit nějaká zajímavá místa v okolí Falerna Marina v jižní Itálii, kde máme zarezervovaný domek v oblasti Lamezia. Proto se obracím na Vás s prosbou, pokud budete mít chvilku volného času, mohl byste poslat pár tipů na výlety v této oblasti? Letíme tam na 14 dní ve druhé polovině června. Budeme 4 dospělí - dva páry a zřejmě si na místě půjčíme v půjčovně nějaké malé auto. Děkuji. S pozdravem Alekos.

Přímo ve Falerna Marina můžete obdivovat na útesu kuželovitou věž Torre Lupo ze 16. století. V současné době je známá spíše pod názvem Torre Rupe. Další věž se nachází o několik kilometrů jižněji na Capo Suvero - Torre Spineto. Je tady i maják. Pokud budete mít zapůjčené auto, doporučujeme přes Rental Cars, můžete podniknout celou řadu výletů. Kousek od Capo Suvero, u vesničky Mortilla, je Torre di Santa Caterina. Severně od Falerna Marina, ve vesničce Cleto se nachází Castello Medioevale a 3 km jižně od této vesničky Castello di Savuto. Za návštěvu stojí samozřejmě i Lamezia Terme s celou řadou památek. Určitě doporučujeme podniknout výlety i více na jih, k Capo Vaticano. Další oblast možných výletů je do oblasti Parco Nazionale della Sila. Popsané jsou v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 05.04.2018, 11:26.
Mám dotaz ohledně dopravy vlakem z Ricadi do Tropea kolem 20.6. celý týden. Jak časté jsou spoje odpolední a večerní tam i zpět a kolik stojí jízdenka? Děkuji. Eva.

Spoje jezdí 1x za hodinu. Poslední zpět jede z Tropea v 19:44. V červnu boudou nové jízdní řády. Jízdenka stojí € 1,20.

# 15.03.2018, 12:17.
Chtěl bych Vás poprosit o radu. Chceme letos jet do Itálie autem. Jsme z Ostravy a díval jsem se, že s cestou máte dost zkušeností. Máme představu jet přes Rakousko směrem na jih Itálie, pravděpodobně do Kampánie nebo Kalábrie, s možností přenocovat asi dvě noci cestou tam nebo nazpět v blízkosti Benátek. Jelikož je naše cesta autem do Itálie první, pravděpodobně po té nejjednodušší, což je asi po dálnici? Mohl bych se Vás prosím zeptat, jak to vypadá s poplatky na trase do zmíněných oblastí a jaká cesta by byla pro nás jako pro nováčky ideální? A také, zda nemáte nějaké zkušenosti s tankováním nafty v Itálii? Vaše rada by mi určitě dost pomohla. Předem mnohokrát děkuji. David.

Trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Florencie - Salerno - Kalábrie. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Při cestě delší než 10 dní je výhodné si zakoupit druhou na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční dálniční známka. Na mýtném v Itálii zaplatíte od Tarvisio po Mestre € 18,00 a od Mestre po Salerno € 59,80. To samé při cestě zpět. Od Salerno směrem na jih se už mýtné neplatí, až zase na Sicílii. Na mýtném lze ušetřit trasami, které máme projeté. U Tarvisio sjíždíme z dálnice a pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici připojujeme. Do Mestre vyjde v tomto případě mýtné na € 11,90. Z Mestre potom pokračujeme po SS309 až do Ravenna, odkud vede bezplatná čtyřproudovka SS3bis až do Orte, kde se zase na dálnici A1 připojujeme. Mýtné v tomto případě vyjde od Orte do Salerno na € 22,20. Tankovat doporučujeme u osvědčených čerpacích stanic Q8, iP, Eni, Total. Průměrná cena nafty v Itálii se pohybuje kolem € 1,45 za litr. Na dálnici natankujete za vyšší cenu než mimo dálnici. U čerpacích stanic s obsluhou je cena obecně vyšší než u samoobslužných stojanů. Mimo dálnici počítejte s tím, že nejsou většinou nonstop čerpací stanice a dodržují siestu. To platí i pro SS3bis. V Itálii se nafta označuje Gasolio, už se ale také setkáte s označením Diesel. Benzín má označení Senza Piombo nebo zkráceně SenzaPb.

# 04.03.2018, 18:52.
Doprava Ricadi - Lamezia Terme: V únoru se poptávala ne tutéž otázku Pavlína. Plánujeme cestu v témže termínu. Cena za taxi na letiště se nám zdá poměrně vysoká, nebylo by možné předat Pavlíně náš e-mail, že bychom se mohli domluvit na společné dopravě? Pokud by to bylo možné, tak předem děkuji. Již v předchozí otázce jsme se vše potřebné dověděli, nám letadlo přiletí ve 13:00. Nějak se mi nedaří zjistit odjezd vlaku z Lamezia Centrale do Ricardi. Děkuji. Libuše.

Vzájemné zkontaktování návštěvníků našich stránek není součástí provozu našich stránek. V souladu s ochranou soukromí otázky a odpovědi anonymizujeme a e-maily po zodpovězení otázky okamžitě mažeme. Jízdní řády najdete na Trenitalia. V sobotu odjíždějí vlaky z Lamezia Terme Centrale bez přestupu ve 13:48, 15:48, 16:48, 17:48 a 18:55. S přestupem ve 14:40, 15:25, 19:42, 20:37 a 21:04. V září mohou být samozřejmě jízdní řády pozměněné.

# 20.02.2018, 18:28.
Máme na vás prosbu. 8.9. budeme z Prahy odlétat do Kalábrie. Na letišti Lamezia Terme budeme přistávat v 16:55 hodin. Potřebujeme se dostat do železniční stanice Ricadi. Je jedno zda autobusem nebo vlakem. Prosíme o informaci, jaká doprava je z letiště možná, v jaké hodiny, jak dlouho cesta trvá a za jakou cenu? To stejné potřebujeme zjistit obráceně, na cestě zpět do Prahy. Z Lamezia Terme odlétáme v 7:15 hodin. Jede nějaký vlak nebo autobus z Ricadi brzy ráno abychom stihli odlet? Děkujeme. Pavlína.

Na letišti Lamezia Terme funguje kyvadlová autobusová doprava společnosti Lamezia Multiservizi mezi letištěm a hlavním vlakovým nádražím. Konkrétně se jedná o linku č. 90. Funguje mezi 5:45 a 23:15. Ve Vašem čase jede autobus v 17:15 a 19:15, na místě je za 5 minut. Jízdenka stojí € 1,50 při nákupu na pokladně a € 2,50 při nákupu u řidiče. Vlak Trenitalia odjíždí z Lamezia Terme Centrale v 17:48 a 18:55. Jízdenka stojí € 4,20 a v Ricadi je vlak přibližně za hodinu. Toto jsou spoje samozřejmě na ten první autobus. S největší pravděpodobností stihnete až ten druhý. V tomto případě musíte jet vlakem v 19:42 do Rosarno, kde je ve 20:15, do Ricadi potom odjíždí vlak z Rosarno ve 20:26, na místě je ve 20:52. Jízdenka stojí € 7,40. První vlak z Ricadi jede na Lamezia Terme Centrale v 6:20. Musíte tedy volit taxi. Jízdní řády v září mohou být změněné.