ITALSKÉ ALPY 2019

Italské Alpy v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Italské Alpy 2019

Italské Alpy představují vysokohorský oblouk na severu Itálie, který se táhne od hranic s Francií na západě, kolem kranic se Švýcarskem a Rakouskem na severu až k hranicím se Slovinskem na východě. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4807 m). Nejvýznamnější jezera jsou Lago di Garda, Lago Maggiore a Lago di Como. Nejvýznamnějším řekami jsou Adige, Pád a Brenta. Na území Italských Alp jsou tři národní parky - Parco Nazionale Stelvio, Parco Nazionale del Gran Paradiso a Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. V půvabných údolích pod velkolepými masivy se prohánějí lišky, divoké kočky, kamzíci, kozorožci a typické hvízdavé zvuky vydávají svišti. Nad štíty se vznášejí orli královští a skalní. V létě se stávají Italské Alpy rájem turistů, v zimě rájem lyžařů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud jsou Italské Alpy cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.02.2019, 15:37.
Je možné projet do Bormia v Itálii průsmykem Stelvio? Jedu autem 19.2.2019. Děkuji. Pěkný den. Jan.

Průsmyk Passo dello Stelvio je v zimním období uzavřený. Začátek a konec je závislý na sněhové situaci. V loňském roce byl na léto otevřen 25.5.2018 v 8:00 a znovu na zimu uzavřen 9.11.2018 v 18:00.

# 13.02.2019, 15:03.
Prosím o doporučení nejlepší trasy z Frýdku-Místku do Italských Alp - Rasun di Sopra. Čemu se vyhnout. Je to naše první lyžování po vlastní ose. Plánujeme odjezd z Frýdku-Místku v neděli 17.2. ráno ve 4 hodiny a domů odjezd v sobotu 23.2. dopoledne. Předem děkuji za tipy. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Frýdek-Místek - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Silian - Rasun di Sopra. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20. Váš termín je kritický, patří ke čtyřem nejvíce frekventovaných z hlediska lyžařských prázdnin. Prázdniny mají prakticky všude, vrcholí v Rakousku. Každopádně se Vám zřejmě nevyplatí jet klasickou trasu přes Brenner, především z důvodu dopravních komplikací, ale také ušetříte € 9,50 za průjezd Brennerem a € 2,90 na mýtném v Itálii, celkem tedy € 24,80. Trasa přes Graz a Villach je rychlejší než trasa, kterou nabízejí navigace přes Leoben a St. Michael. Tam se navíc ještě platí mýtné za průjezd Katschbergtunnel. Každopádně pokud pojedete v neděli brzy ráno, neměly by být dopravní komplikace i na standardní trase. Při cestě zpět ale ano.

# 09.02.2019, 04:47.
V sobotu 16.2. nám začne týdenní pobyt v Aprica. Jakou cestu byste doporučili, přes Brenner nebo Berninu? A má cenu vyrážet v pátek před půlnocí? Předem děkuji. Helena.

Viz naše odpověď ze dne 04.12.2018, 09:33. Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně lyžařsky frekventovaný termín, může být trasa přes Bernina Pass dopravně méně komplikovanější než přes Brenner. Nicméně rozhodujícím faktorem bude aktuální sněhová situace v době odjezdu. Aktuální informace, web kamera apod. viz Bernina Pass a Passo del Tonale.

# 28.01.2019, 11:13.
Mohl bych se zeptat, jaká je optimální trasa do Arabby z Plzně? Jedeme od 2.2. do 9.2.2019. Navigace mi nabízí cestu přes Železnou Rudu nebo Rozvadov. Měli bychom být v Arabbě někdy do 5. hodin odpoledne. Máte prosím zkušenosti s tím, kdy přibližně vyjet?

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - sjezd Bressanone / Val Pusteria - SS49 - SS244 - Arabba. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 2,90. To samé při cestě zpět. Časově byste to do 8. hodin i s přestávkou měl stihnout. Vyjet doporučujeme samozřejmě dříve a příjezd směrovat do dolního intervalu nástupu na ubytování. Co se dopravních špiček týče, půjde s největší pravděpodobností jen o víkendový provoz. Prázdniny začínají v České republice a v Německu (Berlín, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořany), vrcholí v Polsku a Švýcarsku. Nejvíce se však provozu dotkne začátek prázdnin v Rakousku. Nicméně prázdninová špička začíná až o týden později a bude trvat do poloviny března.

# 20.01.2019, 18:23.
Rád bych Vás poprosil o radu. V pátek odjíždím z Brna do Trenta automobilem. Mimo vyzkoušenou cestu přes Brenner zvažuji cestu přes Villach a na Bruneck. To z důvodu zdržení v kolonách na hranicích Rakousko - Německo - Rakousko, které jsem musel absolvovat loni. Můj dotaz tedy zní, jaká je v současnosti situace s kontrolami na hranicích a zda se vyplatí jet okolo spodní cestou. Případně se chci zeptat na doporučení, kde před Innsbruckem tankovat co nejvýhodněji, ale kvalitně. Poslední část dotazu, je otevřen sjezd z dálnice Trento-centro? Některé mapy ho ukazují jako funkční a některé jako mimo provoz. Děkuji. Richard.

Ano, hraniční kontroly stále probíhají jak za Salzburgem, tak před Kufsteinem. Váš termín je víceméně stále příznivý. Vrcholí prázdniny pro polské a slovenské lyžaře, začínají pro švýcarské lyžaře - to Vás na cestě nezasáhne. Podle našeho názoru je cesta přes Innsbruck v tomto termínu rychlejší než přes Villach a Bruneck. Tip na tankování před Innsbruckem je v odpovědi ze dne 30.08.2017, 10:54. Sjezd Trento Centro by měl být v současné době otevřený. Problémy byly na přelomu roku.

# 05.01.2019, 11:19.
12.1. chceme jet na lyže do Itálie do Aprica. Cestu včetně poplatků a tankování mám zmáknutou, ale nikde se nemohu dočíst, v kolik hodin vyjet. Zda přes noc nebo až ráno. Máme to ze severu Moravy 1000 km. Děkuji za odpověď. Antonín.

Váš termín je z hlediska zimních prázdnin v evropských zemích příznivý. V uvedeném víkendu začínají prázdniny pouze prvním turnusem v Polsku. Počítejte tedy jen s klasickým víkendový provozem posilněným o část polských lyžařů a v závěru o víkendové lyžaře. Kdy vyjet závisí na mnoha dalších faktorech - kudy pojedete, čím pojedete, jak často a jak dlouho budete dělat přestávky, kdy máte nástup na ubytování, jaké bude počasí apod. Počítejte s tím, že Vám cesta 11 až 12 hodin zabere. Vyjet tedy musíte už v noci.