ITALSKÉ ALPY 2019

Italské Alpy v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Italské Alpy 2019

Italské Alpy představují vysokohorský oblouk na severu Itálie, který se táhne od hranic s Francií na západě, kolem kranic se Švýcarskem a Rakouskem na severu až k hranicím se Slovinskem na východě. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4807 m). Nejvýznamnější jezera jsou Lago di Garda, Lago Maggiore a Lago di Como. Nejvýznamnějším řekami jsou Adige, Pád a Brenta. Na území Italských Alp jsou tři národní parky - Parco Nazionale Stelvio, Parco Nazionale del Gran Paradiso a Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. V půvabných údolích pod velkolepými masivy se prohánějí lišky, divoké kočky, kamzíci, kozorožci a typické hvízdavé zvuky vydávají svišti. Nad štíty se vznášejí orli královští a skalní. V létě se stávají Italské Alpy rájem turistů, v zimě rájem lyžařů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud jsou Italské Alpy cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.06.2019, 11:17.
Měla bych dotaz. Začátkem července jedeme do okolí Grossglockneru a města Lienz a když už budeme kousek od Itálie, chtěli jsme se zajet podívat k jezeru Lago di Brailes a zase zpět na Lienz. Zajímalo by mě, zda se platí i tady ten kousek mýto a kolik by to bylo? Děkuji za odpověď. Katka.

Silnice B100 v Rakousku a silnice SS49 v Itálii nejsou zpoplatněny. Silnice k jezeru také není zpoplatněna. Parkování stojí € 6,00 od 7:00 do 17:00, € 4,00 od 17:00 do 20:00 a € 2,00 od 20:00 do 7:00. Nicméně máme informace, že by měla být přístupová cesta uzavřena pro automobily od 10. července do 10. září s největší pravděpodobností od 10:30 do 14:00. Parkovat bude možné ve Ferrara, odkud se k jezeru dostanete pěšky za 1,5 hodiny. Fungovat bude také kyvadlová doprava za € 3,00. Takto to proběhlo i loni, takže zprávy o letošním uzavření jsou reálné.

# 25.06.2019, 11:13.
Pane Řehůřku, za 14 dní jedeme do Riva na Lago di Garda. Mysleli jsme, že pojedeme přes Rozvadov, Mnichov a Innsbruck. Mohl byste mi napsat, jaké kde po cestě budou poplatky? A ještě prosím jeden dotaz. Mohl byste mi poradit nějaké pěší výlety v blízkosti severu jezera? Připadá mi, že se všude píše hlavně o cyklistech, ale my bychom raději pěšky. Chtěla bych na Monte Baldo a tam pak nevím kam? Převýšení tak maximálně do 800 m. Potom na Ponalskou cestu - kam nejlépe dojít? Nejdříve jsem myslela až na Ledro, ale to bychom zpět museli asi autobusem, takže tam by asi bylo lepší zajet autem na samostatný výlet? Ještě jsem myslela na Molveno, ale zde je prý letos zavřená cesta na chatu Croz dell Altissimo, nevíte? A dál jsem v koncích. Byl byste tak hodný a poradil mi? Moc vám děkuji. Jana.

Poplatky viz naše odpověď ze dne 06.06.2019, 21:19 - jsou stejné přes Dolní Dvořiště i Rozvadov. Co se výletů týče, itineráře nezpracováváme. Není to v našich časových možnostech. Kupte si nějakou mapu a průvodce, kde si najdete výlety podle svých možností, zkušeností a kondice. Doporučujeme mapu např. z vydavatelství Freytag & Berndt. Pokud vyjedete na Monte Baldo lanovkou, můžete se projít po hřebenovce, je tam několik vyhlídek a je tam možné udělat i okružní cestu. Můžete také sejít dolů. Po Antica Via del Ponale můžete dojít do Biacesa di Ledro a odtud se vrátit po nějaké další značené cestě. Jen si dejte pozor na výběr, směrem k Riva del Garda je několik exponovaných tras, které jsou náročné a ne pro každého. Co se týče přístupové cesty k Croz dell' Altissimo, nevíme o tom, že by byla pro pěší uzavřena. Pro automobilovou dopravu samozřejmě ano.

# 19.06.2019, 08:00.
Pán Rehúrek, ešte by som poprosila informáciu ohľadne Strada della Forra, Lago di Garda - podarilo sa mi nájsť rozne informácie, medzi nimi aj to, že najkrajší je úsek 3 km dlhý - na konci alebo na začiatku cesty - podľa toho z ktorej strany cesty SP38 sa ide - no už som sa nedopátrala, kde ten úsek presne je - z toho, čo som sa dočítala z roznych zdrojov mne to vychádza, že by to malo býť to, co posielam v mape - ak teda mate informácie k tejto ceste, budem rada keď mi poradíte, kde je ta najkrajšia část, nakoľko by sme tam chceli ísť po ceste na dovolenku a nemáme na celú cestu SP38 asi dostatok času. Ďakujem a prajem pekný deň. Alena.

Ano, nejkrásnější je část od místa, kde se SP38 odpojuje mezi Limone sul Garda a Campione od pobřežní SS45bis. Na trasu vjíždíte tunelem. Na trase je na několika místech možnost odstavit automobil a podívat se z několika vyhlídek na Lago di Garda a hory na pozadí. Cesta je hodně úzká, vede skalními soutěskami a tunely. Maximální povolená šířka automobilu je 2,20 metru a výška 3,00 metru.

# 09.06.2019, 20:50.
Vím, že vysokohorská silnice z Misuriny k Rifugio Auronzo na úbočí Tre Cime je zpoplatněna. Nedaří se mi však zjistit aktuální výši mýtného. Můžete mi prosím pomoci? A kolik stojí parkovné u zmíněné chaty? Bývávalo zahrnuto v ceně mýtného, je tomu stále tak? Děkuji za odpověď. Vladimír.

Cena je € 30,00 na den za osobní automobil. Je to pojato jako parkovací poplatek.

# 06.06.2019, 21:19.
Mám velkou prosbu. Mohl byste mi prosím doporučit, jaká je pro mě nejlepší cesta i bez poplatků na cestě na Lago di Garda? Případně, jaké tunely je třeba zaplatit? Odjíždíme z Českých Budějovic. Děkuji moc za odpověď. Barbora.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Rosenheim - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord nebo Affi / Lago di Garda Sud. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 12,80 resp. € 15,60. V Rakousku se mimo dálnice jet nevyplatí, pokud chcete objet Brenner, sjeďte už na Innsbruck Sud a pokračujte po B182 po staré brennerské silnici. V Itálii můžete navázat na SS12 a pokračovat souběžně s dálnicí až do cíle.

# 27.05.2019, 16:57.
Ráda bych se Vás zeptala na vlakové jízdenky z Milána do městečka Como a zpět. Na internetu jsem si našla, že dopravu provozuje společnost Trenitalia / Trenord. Celkově budeme trávit v městečku Como čtyři dny. Zajímalo by mě následující: Je možné si koupit zpáteční jízdenku, když se vracíme až za čtyři dny? Je možné si koupit jízdenku bez určení konkrétního vlaku? Obdobně jako v České republice u Českých drah. Pokud ano, je možné si takovou jízdenku koupit předem i online? Pokud si zakoupím online jízdenku, musím ji také označit / validovat? Děkuji a jsem s pozdravem. Nela.

Do regionálního vlaku je zbytečné kupovat jízdenky online. Cena je stejná ve všech prodejních kanálech. Nepřinese Vám to žádné výhody. Je možné zakoupit zpáteční jízdenku tak jak uvádíte. Informace o jízdenkách v regionálním vlaku najdete v odpovědi ze dne 24.01.2018, 17:50.

# 14.05.2019, 22:33.
Rád bych se zeptal na tip na cestu z Prahy k Lago Maggiore. Vyrážíme již tuto sobotu 18.5.2019 kolem půlnoci. Pojedeme s rodinou přes noc, kvůli malým dětem, aby je cesta nenudila. Chtěl bych se pravděpodobně vyhnout Švýcarsku kvůli dálniční známce a zpoplatněnému průjezdu průsmyky nebo tunely. Má myšlenka je taková, že bychom jeli Praha - Mnichov - Innsbruck - Bolzano vše po dálnici - známka Rakousko + průjezd Brennerem + kousek dálnice v Itálii. To je pro nás známá a vyzkoušená cesta, ovšem dále jsem již v nejistotě. V Bolzanu bychom totiž rádi sjeli z dálnice a pokračovali do cílové destinace již mimo dálnici. Po silnici označené SS42 do Edolo, následně SS39 do Tresendo, potom po SS38 atd. až Lago di Como, Lugano a až do cíle. Vypadá to, že bychom jeli přibližně 300 km asi 5 hodin, ale zase si říkám, že to bude zábavnější cesta krásnou krajinou, než jet z Bolzano po dálnici přes Veronu do Milána atd. Pouze mám obavu, zda se nevyšplhám příliš vysoko - nejvyšší bod cesty je 1883 m, kde by mohl být problém s počasím a zda tam na mě nečekají nějaké skryté poplatky za průjezd. Děkuji za informaci. S pozdravem Jiří.

Podle našeho názoru je cesta přes Švýcarsko lepším řešením. Pokud pojedete po dálnici po Bolzano Nord, zaplatíte v Rakousku desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem € 9,50 a na mýtném v Itálii € 5,80. Celkem tedy za oba směry € 39,80. Švýcarská dálniční známka stojí CHF 40,00, tj. podle aktuálního kurzu ČNB € 35,38. Cesta je to přímá a rychlá. Rakouské dálniční známce se vyhnete tím, že pojedete přes Bregenz (sjezd z dálnice už v Německu). Můžete jet také i přes Švýcarsko mimo dálnici, konkrétně přes Nauders, St. Moritz a Majola Pass. Na Vámi uváděné trase z Bolzano se další mýtné neplatí.

# 12.05.2019, 18:04.
Pán Rehúrek, chcem Vás poprosiť o radu. Máme v pláne ísť trasou Tarvisio - Tolmezzo - Ampezzo - Lozzo di Cadore - Valle di Cadore, do Dolomitov - nakoľko tam budeme mať časový priestor urobiť si prestávku na oddych po ceste, mali by ste pre nás ďaký tip, co pekné, zaujímavé sa dá vidieť po tejto trase? Dopredu ďakujem za odpoveď. Alena.

Trasa je to protkaná nádhernými přírodními scenériemi, těžko radit, kde zastavit a kde si udělat přestávku. Např. v Tolmezzo je možné zaparkovat na Via Forame, odtud přejít na Via Pra Castello, na kterou navazuje příjemná cestička k Torre Picotta. Odtud je nádherný výhled na Tolmezzo zasazené do údolí řeky Tagliamento. Příjemná zastávka může být i v horském městečku Ampezzo.

# 11.04.2019, 20:21.
Pane Řehůřku, letos míříme do Itálie přes Vídeň - Graz - Klagenfurt - Tarvisio k Udine již 17.4.2019. Studené počasí opět dává řešit otázku letních pneumatik, které jsem aktivně nazul na konci března, když bylo krásně. Neměl byste tip na stránky s detaily počasí na trase a zejména stavem dálnice? Kdesi jsem četl, že i po 15.4. v Rakousku i Itálii vyžadují v případě sněhu či břečky na vozovce zimní pneumatiky. Je to pravda? Uvítám i tip na webkamery z dálnice. Děkuji. Petr.

Viz naše předchozí odpověď, kterou jsme Vám poskytli 10.03.2018, 10:19. Hodinové předpovědi počasí můžete sledovat na weather.com, web kamery na dálnici na asfinag.at a autostrade.it.

# 10.04.2019, 15:03.
Prosím o radu. Chceme si udělat v květnu výlet z Padovy do Sirmione. Vlakem bychom jeli do Verony a zde jsem zjistila, že z Verona Porta Nuova odjíždí autobus LN026 do Sirmione. Není mi však jasné, na které zastávce vystoupit. Kde je konečná stanice? Zpátky bychom si chtěli poloostrov projít pěšky a došli bychom do Desenzano a odtud opět autobusem LN026 do Verony. Nebo myslíte, že by bylo lepší použít vlak? Jak je to prosím s jízdenkami? Na vlak si kupujeme v automatech na nádraží, ale nevím, jak to funguje u autobusů. Jsou časové nebo podle délky trasy? Na internetu jsem viděla i nějaké jednodenní atd. Vůbec se v tom neorientuji. Moc děkuji za odpověď. Ludmila.

Autobus SIA č. LN026 zastavuje v Sirmione na zastávce Largo Faselo Porto. Z Verony do Sirmione projíždíte přes zóny 328, 327, 326, 325 a 324. Použije se tedy tarif E. Jízdenka stojí € 3,60. Pokud ji zakoupíte až v autobuse, účtuje se příplatek € 1,30. Z Desenzaro do Verony se dostanete stejným autobusem, tentokrát projíždíte navíc ještě zónou 323. Použije se tarif F. Jízdenka stojí € 4,20. Pokud ji zakoupíte v autobuse, účtuje se příplatek € 1,30. Na meziměstských linkách o celodenních jízdenkách nevíme. Pokud se nechcete zastavit ve Veroně, je lepší jet z Padova vlakem Trenitalia přímo do Desenzano. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 9,25. Většinou se přestupuje ve Veroně. Z Desenzano do Sirmione můžete jet zmiňovaným autobusem LN026 nebo i LN008. Z Desenzano do Sirmione projíždíte přes zóny 323 a 324. Použije se tedy tarif B. Jízdenka stojí € 1,90. Pokud ji zakoupíte v autobuse, účtuje se příplatek € 1,30.

# 25.03.2019, 13:44.
Chtěl jsem se zeptat, zda je průjezdná silnice SS301 Livigno - Bormio pro obytná auta, tj. 3,1 metru výšky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš.

Nejsou tam tunely nebo mosty, které by této výšce bránily. Silnice přes Passo del Foscagno má omezení pro vjezd s přívěsy - povolen je od 1.4. do 30.11. od pondělí do pátku v době od 6:00 do 18:00 a v sobotu v době od 6:00 do 10:00. Povinné jsou sněhové řetězy v případě sněhu a ledu v době od 15.10. do 30.4.

# 15.03.2019, 09:16.
Odjíždíme z Livigna tunelem, potom přes Zernes, Martinu ve Švýcarsku a na dálnici před Insbrukem. Jsou na trase povinné úseky pro použití zimních řetězů? Děkuji za odpověď. Irena.

V závislosti na okamžité povětrnostní situaci může být na konkrétním místě v určité části silničním úseku umístěna dočasná značka přikazující použití sněhových řetězů. Při vjezdu do takového úseku bez sněhových řetězů Vám hrozí vysoká pokuta, odstavení nebo odtažení auta. Zvláště když zablokuje tímto pochybením komunikaci, může pokuta dosáhnout i několika tisíců €. Na Vámi uváděné trase bývá v kalamitních obdobích z důvodu sněhu občas uzavřený úsek silnice č. 28 do Zernez. V současné době jsou silnice na Vámi uváděné trase průjezdné bez sněhových řetězů. Nicméně v úseku Zernez - Pfunds mezi Martina a Vinadi je v obou směrech uzavřena silnice č. 27. Jsou tam místní horské objížďky, což může být při zhoršeném počasí problém. My bychom v zimě (i začátkem jara) do Alp bez sněhových řetězů ve výbavě nejezdili.

# 27.02.2019, 13:19.
Jedeme poprvé do Itálie a to poslední týden v srpnu a první týden v září. Plánujeme poznávací dovolenou v okolí jezera Lado di Garda s jednodenní návštěvou měst Verona, Miláno, Bergamo. Je lepší hledat ubytování na severu jezera nebo na jihu? Chceme se zde i vykoupat a hlavně co v této oblasti nevynechat? Je lépe shánět vstupenky na různé vstupy přes internet? Chceme i pár výletů do hor, ale nic těžkého, co byste doporučil? Na zpáteční cestě bychom se rádi zastavili ještě na 3 dny u moře, napadá mě oblast Bibione nebo máte lepší tip? Zpět jedeme do Ostravy. Děkuji moc za odpověď. Eva.

Volba místa ubytování závisí na mnoha faktorech. Z pohledu koupání je samozřejmě lepší jižní část jezera, z pohledu turistiky může být výhodnější se ubytovat na severu. Záleží to hodně na Vašem itineráři. Oblast je to rozmanitá a turisticky velice atraktivní. Co nevynechat záleží na Vašich preferencích. Doporučujeme např. navštívit Castello Scaligeri v Sirmione, nedaleké římské ruiny Grotte di Catullo, Castello Scaligero v Malcesine, Castello di Arco, z dalších míst Desenzano del Garda, okolí Bardolino, Riva del Garda, Gardone Riviera. Pokud jste turisticky založení, nezapomeňte na Monte Baldo nebo např. na Lago di Ledro. Zábavu najdete v Gardaland. Vstupenky bychom kupovali až na místě, online snad jen do Gardaland. Bude už po sezóně, takže blízké destinace Bibione, Lignano nebo Caorle mohou být dobrou volbou. Neočekávejte však kvalitu moře, kterou nabízí jih Itálie. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 22.02.2019, 20:33.
9.3.2019 okolo půlnoci jedeme autem z Prahy do Alagna Valsesia. 15.3.2019 budeme vyrážet zpět okolo 10:00. Můžete mám prosím poradit idealní cestu včetně ceny poplatků, dalničních známek a mýtného? Nevíte, zda bude velký provoz? Děkuji za odpověď. Lucie.

Trasa a poplatky viz naše odpověď ze dne 21.02.2019, 17:47. Odjíždíte v období, kdy největší čtyřtýdenní dopravní zátěž končí. 9.3.2019 se budou vracet nejsilnější turnusy zpět, tzn. proti Vašemu směru. Jediná prázdninová zátěž bude z části České republiky. Prázdniny mají ještě v Hamburgu, to ale tuto dopravu neovlivní. Plus samozřejmě standardní víkendový provoz. Při cestě zpět je to stejné. Sice začínají týdenní prázdniny v Rakousku, to je ale opět pro návrat ze středisek nepodstatné.

# 22.02.2019, 13:25.
9.3.2019 jedeme na dovolenou do Bormia. A stále si nejsem jistý cestou. Někdo jezdí přes nějaký tunel, údajně za € 35,00, někdo přes nějaký průsmyk. Která cesta je dobrá? Prosím o radu. Moc děkuji. Marcel.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - Pfunds - Zernez - Livigno - Bormio. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20. V ceně je i průjezd tunelem u Landecku. Dále platíte průjezd tunelem Munt La Schera. V sobotu se platí za zpáteční lístek € 36,00. Mimo tento tunel je trasa od Zernez dále směrem na St. Moritz. Před tímto městem odbočíte na silnici č. 29, která Vás převede přes Bernina Pass. Do Bormio potom pokračujete přes Tirano po silnici SS38. Kromě rakouské dálniční známky nic jiného neplatíte. V obou případech je třeba mít zimní výbavu, během nepříznivých povětrnostních podmínek i sněhové řetězy.

# 21.02.2019, 17:47.
Rád bych se zeptal na nejlepší cestu z Prahy do Alagna Valsesia v Itálii a případně nějakou jinou alternativu včetně cen poplatků. Děkuji. Pavel.

Klasická trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolazno - Trento - Brescia - Bergamo - Milano - Novara - A26 - sjezd Romagnano Sesia / Ghemme - SP299 - Alagna Valsesia. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 36,50. To samé při cestě zpět. Celkem zaplatíte za oba směry € 101,20. Alternativní trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - A9 - A36 - Gallarate - A26 - sjezd Romagnano Sesia / Ghemme - SP299 - Alagna Valsesia. V Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz (je třeba sjet z dálnice už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,19) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 6,10. To samé při cestě zpět. Celkem zaplatíte za oba směry € 47,39. Je to tedy podstatně levnější trasa, kratší, ale během horších povětrnostních podmínek může být pomalejší.

# 19.02.2019, 18:09.
V sobotu 23.2. jedeme autem do Bormia. Chci jet přes Berninapass. Má být hezké počasí. Díval jsem se, že je otevřený. Jsou nutné sněhové řetězy? Radek.

V zimním období jsou povinné zimní pneumatiky. Sněhové řetězy jsou povinné v závislosti na povětrnostních podmínkách. Pokud pojedete bez sněhových řetězů, může a nemusí to být o riziku. Počítejte s tím, že pojedete i zpět a nemusí to být jen přes Bernina Pass. Za týden se už předpovědi mohou lišit od reality.

# 16.02.2019, 15:37.
Je možné projet do Bormia v Itálii průsmykem Stelvio? Jedu autem 19.2.2019. Děkuji. Pěkný den. Jan.

Průsmyk Passo dello Stelvio je v zimním období uzavřený. Začátek a konec je závislý na sněhové situaci. V loňském roce byl na léto otevřen 25.5.2018 v 8:00 a znovu na zimu uzavřen 9.11.2018 v 18:00.

# 13.02.2019, 15:03.
Prosím o doporučení nejlepší trasy z Frýdku-Místku do Italských Alp - Rasun di Sopra. Čemu se vyhnout. Je to naše první lyžování po vlastní ose. Plánujeme odjezd z Frýdku-Místku v neděli 17.2. ráno ve 4 hodiny a domů odjezd v sobotu 23.2. dopoledne. Předem děkuji za tipy. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Frýdek-Místek - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Silian - Rasun di Sopra. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20. Váš termín je kritický, patří ke čtyřem nejvíce frekventovaných z hlediska lyžařských prázdnin. Prázdniny mají prakticky všude, vrcholí v Rakousku. Každopádně se Vám zřejmě nevyplatí jet klasickou trasu přes Brenner, především z důvodu dopravních komplikací, ale také ušetříte € 9,50 za průjezd Brennerem a € 2,90 na mýtném v Itálii, celkem tedy € 24,80. Trasa přes Graz a Villach je rychlejší než trasa, kterou nabízejí navigace přes Leoben a St. Michael. Tam se navíc ještě platí mýtné za průjezd Katschbergtunnel. Každopádně pokud pojedete v neděli brzy ráno, neměly by být dopravní komplikace i na standardní trase. Při cestě zpět ale ano.

# 09.02.2019, 04:47.
V sobotu 16.2. nám začne týdenní pobyt v Aprica. Jakou cestu byste doporučili, přes Brenner nebo Berninu? A má cenu vyrážet v pátek před půlnocí? Předem děkuji. Helena.

Viz naše odpověď ze dne 04.12.2018, 09:33. Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně lyžařsky frekventovaný termín, může být trasa přes Bernina Pass dopravně méně komplikovanější než přes Brenner. Nicméně rozhodujícím faktorem bude aktuální sněhová situace v době odjezdu. Aktuální informace, web kamera apod. viz Bernina Pass a Passo del Tonale.

# 28.01.2019, 11:13.
Mohl bych se zeptat, jaká je optimální trasa do Arabby z Plzně? Jedeme od 2.2. do 9.2.2019. Navigace mi nabízí cestu přes Železnou Rudu nebo Rozvadov. Měli bychom být v Arabbě někdy do 5. hodin odpoledne. Máte prosím zkušenosti s tím, kdy přibližně vyjet?

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - sjezd Bressanone / Val Pusteria - SS49 - SS244 - Arabba. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 2,90. To samé při cestě zpět. Časově byste to do 8. hodin i s přestávkou měl stihnout. Vyjet doporučujeme samozřejmě dříve a příjezd směrovat do dolního intervalu nástupu na ubytování. Co se dopravních špiček týče, půjde s největší pravděpodobností jen o víkendový provoz. Prázdniny začínají v České republice a v Německu (Berlín, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořany), vrcholí v Polsku a Švýcarsku. Nejvíce se však provozu dotkne začátek prázdnin v Rakousku. Nicméně prázdninová špička začíná až o týden později a bude trvat do poloviny března.

# 20.01.2019, 18:23.
Rád bych Vás poprosil o radu. V pátek odjíždím z Brna do Trenta automobilem. Mimo vyzkoušenou cestu přes Brenner zvažuji cestu přes Villach a na Bruneck. To z důvodu zdržení v kolonách na hranicích Rakousko - Německo - Rakousko, které jsem musel absolvovat loni. Můj dotaz tedy zní, jaká je v současnosti situace s kontrolami na hranicích a zda se vyplatí jet okolo spodní cestou. Případně se chci zeptat na doporučení, kde před Innsbruckem tankovat co nejvýhodněji, ale kvalitně. Poslední část dotazu, je otevřen sjezd z dálnice Trento-centro? Některé mapy ho ukazují jako funkční a některé jako mimo provoz. Děkuji. Richard.

Ano, hraniční kontroly stále probíhají jak za Salzburgem, tak před Kufsteinem. Váš termín je víceméně stále příznivý. Vrcholí prázdniny pro polské a slovenské lyžaře, začínají pro švýcarské lyžaře - to Vás na cestě nezasáhne. Podle našeho názoru je cesta přes Innsbruck v tomto termínu rychlejší než přes Villach a Bruneck. Tip na tankování před Innsbruckem je v odpovědi ze dne 30.08.2017, 10:54. Sjezd Trento Centro by měl být v současné době otevřený. Problémy byly na přelomu roku.

# 05.01.2019, 11:19.
12.1. chceme jet na lyže do Itálie do Aprica. Cestu včetně poplatků a tankování mám zmáknutou, ale nikde se nemohu dočíst, v kolik hodin vyjet. Zda přes noc nebo až ráno. Máme to ze severu Moravy 1000 km. Děkuji za odpověď. Antonín.

Váš termín je z hlediska zimních prázdnin v evropských zemích příznivý. V uvedeném víkendu začínají prázdniny pouze prvním turnusem v Polsku. Počítejte tedy jen s klasickým víkendový provozem posilněným o část polských lyžařů a v závěru o víkendové lyžaře. Kdy vyjet závisí na mnoha dalších faktorech - kudy pojedete, čím pojedete, jak často a jak dlouho budete dělat přestávky, kdy máte nástup na ubytování, jaké bude počasí apod. Počítejte s tím, že Vám cesta 11 až 12 hodin zabere. Vyjet tedy musíte už v noci.