FRANCIE 2018

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2018

Francie se nachází v západní Evropě. Ze severu ji omývá Biskajský záliv a Lamanšský průliv, ze západu Atlanstký oceán a z jihovýchodu Středozemní moře. Z pohoří je významná pahorkatina Massif Central ve vnitrozemí, na jihozápadě Pyreneje a na jihovýchodě Alpy. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Francie se skládá z 18. regionů, které jsou děleny na 101 departmentů. Z toho jeden region tvoří ostrov Korsika a 5 regionů je v zámoří - Réunion, Mayotte, Francouzská Guyana, Martinik a Guadeloupe. Pod francouzskou suverenitu spadá ještě Nová Kaledonie, Wallis a Futuna, Francouzská Polynésie, Clippertonův ostrov, Saint-Pierre a Miquelon, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Francouzská jižní a antarktická území. Hlavním městem je Paříž, oficiální měnou €, zámořská území používají frank a úředním jazykem francouzština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět ve Francii. Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.09.2018, 02:46.
Hledal jsem a nenašel jasnou odpověď, tak zkusím zde. Dá se absolvovat cesta do Normandie přes Německo a následně Paříž na přelomu října a listopadu na letních pneumatikách, nebo je povinnost mít na některých úsecích zimní pneu? Předem děkuji velice. Honza.

Jasná odpověď neexistuje. Záleží na aktuálním počasí, které je vždy nejasné. Nicméně musíte počítat se všemi zeměmi, kterými budete projíždět. Budete projíždět Českou republikou, Německem a Francií. V České republice jsou zimní pneumatiky povinné v době od 1. listopadu do 31. března a současně pokud se nachází na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza anebo pokud to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. V Německu a ve Francii jsou zimní pneumatiky povinné bez časového omezení v závislosti na klimatických podmínkách. Pokud tedy vyjedete za slunečného počasí a na západě Německa Vás zastihne vánice, která pokryje komunikace sněhem, riskujete s letními pneumatikami pokutu, i když bude konec října.

# 03.09.2018, 20:46.
Pane Řehůřku, nakonec jsme jeli přes Německo a cesta byla plynulá i poslední prázdninový víkend během návratu. Chci Vám tímto moc poděkovat a přeji hezký den. S pozdravem Tomáš.

Děkujeme za zprávu.

# 30.08.2018, 14:35.
Prosím o informaci, zda je otevřen v současné době hraniční přechod z Ventimiglia do Mentonu na italsko-francouzské hranici. P.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších dopravních tepen mezi Itálií a Francií. Nedovedeme si jednoduše představit, že by byl tento hraniční přechod uzavřen. Podle situace mohou samozřejmě probíhat různá opatření, jako např. zvýšené kontroly apod., ale určitě ne uzavření hraničního přechodu pro dopravu mezi těmito zeměmi. Aktuální situaci najdete na webové kameře, kde je znázorněna poslední italská mýtnice. Za ní následuje řada tunelů a sjet z dálnice se dá až ve Francii.

# 29.08.2018, 15:27.
Tento nebo příští rok bychom s přítelkyní chtěli jet autem Škoda Fabia z roku 2005 do Francie. Zajímalo by mě, zda je a příští rok bude německá dálnice zdarma? Dále, v jakých městech ve Francii je třeba ekologická plaketa a případně jak ji zřídit? Poslední otázku mám, zda je nějaká mapa, kde jsou ve ve Francii rozmístěné kempy? Děkuji. Standa.

Po mnoha odkladech mělo být mýtné pro osobní automobily v Německu spuštěno od roku 2019, to se ale také nepodařilo. Nový předpoklad je polovina roku 2020. Informace o francouzských ekologických zónách a další informace včetně objednání najdete na crit-air.fr. Informace o kempech ve Francii najdete na camping.fr.

# 27.08.2018, 14:31.
Chysáme se s manželem a tříletým synem na 3 týdny do Francie - Provance - o víkendu. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte tip na přespání během cesty v okolí Karlsruhe - nějáký hotel / motel? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Žaneta.

K nejlevnějším hotelům v Karlsruhe patří Hotel Greif a Ibis.

# 23.08.2018, 16:04.
Poradíte mi prosím ideální cestu, spíše ekonomickou variantu, ze Šumperka do Toulon a zpět? Vyjíždíme zítra dvě osobní vozidla - diesel a LPG. Je podle Vás lepší jet přes Německo a Francii, tj. Rozvadov - Norimberk - Mulhouse - Lyon - Marseille - Toulon nebo jet přes Rakousko a Itálii, tj. Mikulov - Vídeň - Graz - Udine? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Tomáš.

Ideální trasa neexistuje. Každá z variant má svá pro a proti. Každopádně, pokud hledáte ekonomickou variantu a současně relativně rychlou, doporučujeme trasu přes Německo. Tam se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 62,40, celkem tedy € 124,80. O 130 km kratší (celkem 260 km) je trasa přes Švýcarsko: Šumperk - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - A8 - A57 - Toulon. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,15), v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70 a ve Francii € 18,10. Celkem tedy za oba směry € 140,75. Přes Tarvisio a Udine by Vás to v obou směrech vyšlo na € 178,60, při cestě na více jak 10 dnů na € 187,60. Vzdálenost je přibližně stejná jako přes Švýcarsko.

# 18.08.2018, 13:30.
Řehůřkovi, čeká mě cesta do Francie na Erasmus. Konkrétně do Nantes, kde budu auto po dobu devíti měsíců využívat na další cestování. Mohu Vás proto moc poprosit o dvě rady, ačkoli to není z typického dovolenkového soudku? Nejprve co se týče samotné cesty. Ráda bych ji rozložila do dvou dnů a zvolila co nejlevnější variantu. Podle mapy silnic, na kterou odkazujete na Vašich stránkách, mi na první pohled přijde zpočátku vhodná trasa Mulhouse - Nancy - Paříž, tj. po N4. Z Paříže už jsem bezradná. mohu proto poprosit Vás? Současně budu ráda i za doporučení místa, které je vhodné pro přespání a třeba i pro cestovatelský zážitek. Druhá otázka a prosba směřuje k nutnosti zimních pneu a případné další výbavě řidiče / automobilu. Dočetla jsem se, že zimní pneu nejsou ve Francii povinné, ale raději se ptám Vás zkušenějších, zda je tomu tak? Také jsem zaregistrovala, že je třeba mít v autě funkční alkoholtester, je to pravda? Je něco dalšího, co by mě nemělo minout? A je možné zaznamenávat cestu kamerou? Předem moc děkuji za Vaše odpovědi, rady a tipy. S pozdravem Kristýna.

My bychom nezajížděli do Mulhouse, ale do Francie vstoupili u Štrasburgu, kde začíná N4, která chvíli pokračuje jako D1004. Z Paříže bychom volili trasu po N12 do Fougeres, odtud po A84 do Rennes a odtud po N137 do Nantes. Ubytování v polovině trasy vychází u Nancy. Doporučujeme hledat přes Booking / Nancy podle Vašich preferencí. Zimní pneumatiky jsou ve Francii doporučené podle povětrnostních podmínek. Předpokládáme, že nebudete cestovat v zimě do míst, kde jsou extrémní klimatické podmínky. Tam mohou být povinné sněhové řetězy. Nicméně je třeba brát také ohled na země, kterými budete projíždět - Česká republika a Německo. Např. v Německu jsou povinné podle povětrnostních podmínek na silnicích se sněhem, ledem a na kluzkých silnicích s námrazou a jinovatkou. V České republice jsou povinné od 1.11. do 31.3. pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo pokud to lze předpokládat. Podle našich informací platila povinnost mít ve vozidle digitální alkohol tester nebo dva chemické alkohol testery podle vyhlášky č. 284/2012 ve Francii od 1.7.2012 do 31.12.2014. Potom už byla ta povinnost zrušena. Ohledně kamery informace nemáme. Každopádně by nikdy neměla být v zorném poli řidiče. Určitě byste si měla dát pozor na zveřejňování záznamů - GDPR platí v celé EU. Nějaké informace najdete např. v článku Natáčíte si cestu v autě?. Ve Francii platí nově od 1. července 2018 maximální rychlost na obousměrných vedlejších komunikacích 80 km/h.

# 14.08.2018, 15:14.
Příští léto bychom chtěli jet do Saint-Tropez, tak bych se chtěla zeptat na cestu ze Zlína, hlavně kudy přes Itálii směr Francie. A zda je možné někde v Itálii po cestě přespat na jednu noc, bude řídit jen manžel. Děkuji. Andrea.

Nejlevnější cesta vede přes Rozvadov. Její popis včetně poplatků najdete v odpovědi ze dne 06.08.2018, 20:20. Ubytování na jednu noc doporučujeme hledat přes Booking. Výrazně dražší, ale o 90 km kratší trasa je následující: Zlín - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, v Itálii zaplatíte na mýtném € 66,70 a ve Francii € 9,80. To samé při cestě zpět. Oproti předchozí variantě je to o € 38,30 dražší resp. o € 47,30 při cestě na více jak 10 dnů.

# 09.08.2018, 22:05.
Poradíte nám prosím, jak se rychle, bezpečně a levně dostat z Pardubic do Morieres-les-Avignon? Jedeme tři víceméně nezkušení řidiči, řídíme 2 až 5 let. Hledáme hlavně nejlevnější cestu, ale nějakých 20 hodin při zajíždění kvůli neplaceným silnicím asi nevydržíme, takže i něco rychlého. Děkujeme moc. Kateřina.

Vaše požadavky se vzájemně vylučují. Rychlá a navigačně nejjednodušší trasa vede po dálnicích, je však nejdražší. Levná trasa vede mimo dálnice, je však pomalá a navigačně složitější. Navíc i ta rychlá trasa po dálnicích trvá teoreticky minimálně 14 hodin bez přestávek. Vaše optimální trasa je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Basancon - Lyon - Valence - Orange - sjezd Avignon-Nord - Morieres-les-Avignon. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 48,90. To samé při cestě zpět. Mimo dálnici připadá v úvahu silnice N7 mezi Lyonem a Orange (napojení na exitu 16 dálnice A46). Úspora je € 19,30 v jednom směru, zdržení ale velké.

# 06.08.2018, 20:20.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit nejlepší trasu z Prahy do Saint Tropez? Také, pokud můžete prosím i poplatky, které cestou zaplatíme. Děkuji moc. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - Frejus - Sainte-Maxime - Saint-Tropez. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek obějďte přes Bregenz (musíte sjet ještě v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,70), v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70 a ve Francii € 9,80. Za oba směry tedy zaplatíte celkem € 123,70. Je to o € 37,70 méně než přes Brenner, resp. o € 46,70 méně při cestě na více jak 10 dnů. Mnichov můžete objet přes Ulm.

# 25.07.2018, 23:01.
Moc děkuji za odpověď. Lístky z mýtnice máme, jsou v příloze. Pokud budete mít čas, podívejte se na ně. Nejde tak ani o ty peníze, ale že člověk neví proč to tak je a jak se chybě příště vyhnout. Radek.

Po prozkoumání přiložených lístků musíme konstatovat, že je vše jasné a správné. V prvním případě jste najel na dálnici už pod Orleans, tj. ze silnice č. D2271, tj. u exitu 2 na dálnici A71 a sjel na exitu 20 dálnice A5, V tomto případě je skutečně mýtné pro první kategorii ve výši € 27,80. Ve druhém případě jste najel na dálnici A26 u exitu 22. Místo sjetí podle lístku není přesně identifikovatelné, ale mýtné na konec úseku za Métami směrem na Saarbrucken před křižovatkou A4 a N33 je € 20,20. Takže těch 19,20 přibližně odpovídá, může být chyba v oficiálních tabulkách.

# 25.07.2018, 18:28.
Děkuji za odpověď. Problém je, že jsem za mýto z Orleans do Metz zaplatil více. Nejprve z Torvilliers do Olivet za € 27,80 a potom z Charmont-S do Metz za € 19,20. Oboje samozřejmě osobní auto classe tarif 1. Vůbec to nechápu, proč? Pokud to umíte vysvětlit, budu velmi rád za odpověď. Radek.

Neznáme samozřejmě přesnou konfiguraci vozidla (případný karavan, střešní box, kola apod.). Nicméně v prvním úseku, který jste definoval přesně z Torvilliers do Olivet, odpovídá částka € 27,80 kategorii 2, tj. pro automobil s karavanem, koly, střešním boxem apod. Tam spadají vozidla nebo soupravy s celkovou hmotností do 3,5 tuny a celkovou výškou mezi 2 a 3 metry. Ve druhém úseku už nevíme, co je to Charmont-S. Pokud Charmont-Sous-Barbulse, potom tarif do Metz pro kategorii 1 je € 15,70 a pro kategorii 2 je € 24,00. Nevíme ale, kde jste přesně sjel. Stejně tak částky neodpovídají. Směrem k Saarbrucken na konec placeného úseku to odpovídá v kategorii 1 částce € 20,20. Nejbližší částce kategorie 2 je sjezd Hatrize před Metz ve výši € 19,80. Každopádně první úsek je směrodatný, kde jste to přesně definoval. Váš automobil byl vyhodnocen v kategorii 2. Pokud k tomu nebyl důvod, potom je to na reklamaci. Pokud nemáte doklad, který to přesně prokazuje, už s tím nic neuděláte.

# 23.07.2018, 15:18.
Chtěla bych se prosím zeptat, jak by bylo nejlepší jet z Liberce do Nice. Tam budeme 1 týden. Zpět jedeme do Bibione Pineda. Tam budeme 1 týden. A zpět do Liberce. Zda přes Švýcarsko nebo Rakousko. Koupit 2 dalničky nebo to nějak nakombinovat? Děkuji moc předem. Marta.

My bychom v tomto případě volili standardní rychlejší trasu přes Brenner i za cenu mírně vyšších poplatků: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50, na mýtném v Itálii € 56,90 a na mýtném ve Francii € 2,50. Celkem tedy € 77,90. Pokud pojedete přes Švýcarsko, tj. na Bregenz, Chur a Como, zaplatíte ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,41), na mýtném v Itálii € 34,70 a ve Francii € 2,50. Předpokládá se, že sjedete ještě v Německu a mimo rakouskou dálnici pojedete přes Bregenz. Celkem tedy zaplatíte € 71,61. Cesta je to ale pomalejší a se dvěma hraničními kontrolami. Do Bibione je trasa následující: Nice - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Piacenza - Cremona - Brescia - Verona - Padova - sjezd Latisana - Bibione. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 2,50 a v Itálii € 55,60. Zpět je trasa následující: Bibione - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha - Liberec. V Itálii zaplatíte na mýtném € 11,50, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. V obou případech můžete jet z Prahy na České Budějovice a Salzburg, resp. opačně.

# 20.07.2018, 17:41.
Čím je způsobeno, že při cestě z Orleans do Metz přes Paříž je deklarované mýto € 36,00 a když jsme jeli přez Troyes tak € 47,00? Přitom vzdálenost je přibližně stejná. Radek.

Z Orléans do Metz přes Paříž je mýtné € 36,60, Z Orléans do Metz přes Troyes je mýtné € 33,90. Jedná se o mýtné pro standardní automobil do 3,5 tuny a výšky do 2. metrů. Mýtné se dále navyšuje s výškou, hmotností a počtem náprav (různé kombinace). Rozdělení do kategorií je na Autoroutes.fr.

# 19.07.2018, 17:18.
Chtěl bych se zeptat, jak se dostanu ze Sokolova do Aix-en-Provence s minimálním využitím placených úseků, je-li to vůbec možné. Odjíždíme 23.7.2018. Moc děkuji a přeji krásný den. Jura.

Je to samozřejmě možné, ve Francii však musíte jet mimo dálnice, což je hodně zdlouhavé. Doporučujeme využívat silnice značené N - viz mapa. Ve Vašem směru je jich však málo. Jedna taková je např. N7 Lyon - Avignon.

# 12.07.2018, 21:43.
Chci se zeptat, přeci jen se v tom vyznáte. Kudy nejlépe a nejlevněji do Francie, konkrétně do Chamonix? A na kolik by nás vyšla cesta tam i zpět včetně mýtného a tunelů? Vůbec nevím, kolik se za tunely platí a kudy vede nejlepší cesta, tak prosím o radu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Kryštof.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Montreux - Martigny - Chamonix. V Německu se dálnice neplatí a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,34).

# 11.07.2018, 15:08.
Řehůřkovi, zaujal mě Váš web, kde radíte nám nezkušeným cestovatelům. Je to skvělé. Chtěla bych jet letos koncem července s naší početnou rodinou - je nás 6 - pod stan do Francie s autem VW. Chceme jet pod stany a naše první zastávka by byla někde u Saint Mal, dále bychom se chtěli držet podél pobřeží a Španělska někam k Montpellieru a zpět domů do České Lípy. Máme dost času na cestu - i cesta je cíl, chtěli bychom se ve Francii vyhnout dálničním poplatkům, ale nevím, zda je to vůbec možné. A asi bychom spali ještě někde v Německu nebo v Belgii. Posílá nás tam Google plánovač, ale nevím, zda je to výhodné. A přes Paříž nevím, zda smíme jet s naším starým volfíkem. Tak Vás prosím o radu. Myslím, že jsem přečetla na Vašem webu o Francii vše, ale toto jsem tam nenalezla nebo přehlídla. Moc děkuji i za trpělivost. Přeji hezké letní dny. Ilona.

V Německu a Belgii se za dálnice neplatí. Ve Francii je možné jet mimo dálnice, ale většinou je to po místních komunikacích. Některé úseky dálnic nejsou zpoplatněné. Dále doporučujeme využívat silnice označené N, často se jedná o čtyřproudovky. Dálnice a silnice N jsou znázorněné na mapě. Červeně jsou zpoplatněné dálnice, modře nezpoplatněné dálnice a zeleně nezpoplatněné silnice N. Do Paříže můžete vjet po okruh označovaný jako Boulevard Périphérique. Včetně tohoto okruhu. Uvnitř už je třeba mít plaketu zakoupenou podle kategorie automobilu. Ty lze zakoupit na Certicifat Air. Pokud máte technický průkaz vydaný před 1. lednem 1997, potom do zóny nesmíte (plaketu nekoupíte).

# 11.07.2018, 12:29.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlevnější cesta z Mostu do St-Laurent-Du-Var. Jedeme koncem týdne autem. Kde můžeme i přespat? Děkuji. Dagmar.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Saint-laurent-du-Var. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,34), v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70 a ve Francii € 4,00. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 111,74. Je to o € 38,06 levnější než přes Brenner, resp. o € 47,06 levnější při cestě na více jak 10 dnů. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 11.07.2018, 08:28.
Ráda bych se Vás zeptala, jaká cesta do Nice je nejvýhodnější? V případě, že je to přes Švýcarsko, je cesta hodně vedena přes horské serpentiny? V autě je nám částo blbě, tak abychom předešli možným problémům. Děkuji. S.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,34), v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70 a ve Francii € 2,50. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 108,74. Je to o € 38,06 levnější než přes Brenner, resp. o € 47,06 levnější při cestě na více jak 10 dnů. Cesta přes Švýcarsko není o serpentinách, jedná se o horskou dálnici - tzn. tunely, větší oblouky, stoupání apod. V jednom místě je pět serpentin, jsou ale rozdělené v úseku 5 km.

# 09.07.2018, 14:51.
Jedeme autem přes Německo do Francie do Paříže a potom Franicí dolů na jih k moři a nakonec přes Švýcarsko zpět. Jsou nějaké zvláštnosti ve Francii, případně ve Švýcarsku co se týče aut? Našel jsem jen vestu pro každou osobu v autě, u alkoholtesteru se údaje rozcházejí, od 1.7.2018 je maximální rychlost jen 80 km/h mimo obec, na dálnicích se platí mýto. Není nutná nějaká registrace? A koupil jsem si oranžovou plaketu pro vjezd do Paříže, ale nikde jsem nenašel, zda tam s tou plaketou budu moci vjet, jen že jí musím mít. A trochu očekávám značku jen pro 2 a méně a podobný špek a to potom bude legrace, protože v tom vnitřním pásmu máme hotel. Děkuji za radu. Jirka.

Alkoholtester už není potřeba, mýtné se platí standardně na mýtných branách - registrace není potřeba. Pokud jste si zakoupil správnou plaketu pro vjezd do Paříže, není důvod proč byste tam nemohl vjet. Ve Švýcarsku se dálnice platí formou roční dálniční známky.

# 27.06.2018, 22:03.
V polovině července jedeme na 14 dnů do Normandie. Ubytovaní jsme ve městě Le Havre. Zajímalo by mě, jak je to s parkováním. Je možno parkovat zdarma? Připadně kolik stojí? V době pobytu chceme navštívit Paříž, ale nevím, jak je to s vjezdem a parkováním. Popřípadě jakou alternativu byste mi při návštěvě Paříže doporučil? Děkuji za odpověď. V.

Parkování v Le Havre je relativně levné. Na ulici ve vnitřním městě je omezené, mimo vnitřní město neomezené. Parkovací zóny jsou dvě - oranžová a zelená. Zpoplatněné jsou od pondělí do soboty v době od 9:00 do 12:00 a v době od 14:00 do 17:30. V obou zónách zaplatíte za 15 minut € 0,40, za 30 minut € 0,80, za 1 hodinu € 1,50, za 1,5 hodiny € 2,50. V oranžové zóně zaplatíte za 2 hodiny € 3,00, potom už to výrazně roste po 15. minutách až na € 30,00 za 3 hodiny. V zelené zóně zaplatíte za 2 hodiny € 2,70, za 3 hodiny € 2,90, za 4 hodiny € 3,50, za 5 hodin € 4,50, za 6 hodin € 5,50 a za 6,5 hodiny € 6,00, potom už to výrazně roste po půl hodině až na € 30,00 za 9,5 hodiny. U parkovacích míst jsou rozmístěny automaty. Na parkovištích je většinou půl hodiny zdarma, 45 minut za € 0,80, za dalších 15 minut € 0,40, od 1,5 hodiny za každých dalších 15 minut € 0,20 a od 2 hodin za každých dalších 15 minut € 0,10. Parkování v Paříži viz naše odpověď ze dne 15.03.2018, 10:10. Do Paříže se z Le Havre dostanete i autobusem Ouibus za € 9,00 a Flixbus od € 8,00 nebo vlakem SNCF od € 15,00.

# 25.06.2018, 20:36.
Mohla bych Vás poprosit o radu ohledně cesty do Provence? Jedeme autem z Prahy do Nice. Mohla bych se Vás zeptat, jaká je nejvýhodnější cesta co se týče ceny a dobré dostupnosti? Dále, nemáte zkušenost s plážemi v okolí, které by byly spíše opuštěné nebo alespoň ne tak přeplněné? Případně, jak je to tam s parkováním? A je možné objet dálnice, když si budeme chtít udělat výlety do Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez a Monaka? Jsme studenti, takže bychom se rádi vyvarovali neustálému placení za dálnice. Mnohokrát děkuji a přeji hezký zbytek dne. M.

Bohužel bez dálnic to nejde, pokud nechcete strávit úmornou cestu po silničkách a městečkách. Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (musíte sjet z dálnice už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,65), na mýtném v Itálii zaplatíte € 34,70 a na mýtném ve Francii € 2,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši, dálniční známku ve Švýcarsku už budete mít vylepenou. Tato trasa je levnější než přes Brenner. Francouzská riviéra patří k top lokalitám, Vámi uváděné destinace patří v sezóně k nejnavštěvovanějším. Počítejte s tím, že opuštěné pláže nenajdete. Všechny budou spíše přeplněné. Při výletech samozřejmě můžete cestovat mimo dálnice, počítejte s tím, že u pobřeží bude ale hustý provoz.

# 25.06.2018, 00:06.
Chtěli bychom jet z Brna autem na 14. denní výlet po pobřeží Francie - Monte Carlo, Nice, Saint-Tropez, Marseille, Provence. Ráda bych se zeptala, jak do trasy nejlépe zakomponovat zastávku Lago di Garda? A jaké mohu očekávat poplatky? Děkuji za odpověď. Hana.

V tomto případě je Vaše optimální trasa následující: Brno - Břeclav (lepší než přes Mikulov, u Drasenhofenu se tvoří kolony) - Reintal - Grosskrut - St. Pölten - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord. Následuje trasa: nájezd Desenzano - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monte Carlo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50, na mýtném v Itálii po Lago di Garda zaplatíte € 12,80, na mýtném v Itálii od Lago di Garda zaplatíte € 37,90 a ve Franci po Monte Carlo se mýtné neplatí. Po pobřeží Francie budete jezdit zřejmě mimo dálnice. Zpět se Vám potom vyplatí jet po Francii: Aix-En-Provence - Lyon - Mulhouse - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov - Praha - Brno. Ve Francii v tomto případě zaplatíte na mýtném € 55,40.

# 22.06.2018, 22:44.
Na konci října se chystáme autem do Paříže, vyjíždíme z Domažlic. Mohl byste nam poradit, kolik bude celkem stat mýtné? Nikde jsem nenašla odpověď. Moc děkuji za odpověď. Suzie.

Na trase Domažlice - Norimberk - Heilbronn - Kaiserslautern - Saarbrucken - Méty - Remeš - Paříž zaplatíte na mýtném ve Francii € 30,00.

# 22.06.2018, 19:27.
Pane Řehůřku, je skvělé, jaký máte přehled a dokážete dát zcela konkrétní doporučení. Je obdivuhodná úplná konkrétnost, včetně cen. Chystáme se 30.6. - tedy za týden - na cestu do Provence vozem Opel Astra. Chceme tam strávit 10 dnů. Plánujeme pobyt ve dvou kempech a z nich vyrážet na výlety. První oblast - jižní Provence - návštěva Camarque, Nimes, Arles, Aix, Marseille, Les Calanques a jiná doporučená místa v jihozápadní Provence. Prosím o doporučení nějakého osvědčeného kempu v této oblasti, někde kolem Martigues - moc by nám to pomohlo. Prosíme také o optimální trasu z Bechyně do místa ubytování v jihozápadní Provence, patrně někde kolem Martigues. Dále bychom se chtěli přesunout na severozápadní část Provence a najít krásný kemp v oblasti Vaucluse. Tak, abychom mohli v dalších pěti dnech navštívit Orange, Avignon, Pont du Gard a také Verdonský kaňon a levandulová pole a vesničky. Prosím o doporučení na cyklistické mapy, protože bychom řadu míst chtěli objet na kolech, která bereme s sebou. Dále prosím o vyjasnění a doporučení, jak je možné splavit kaňon Verdon na raftech - nejlépe konkrétní spojení na společnost. Pokud se ocitneme v nouzi na cestě, lze ve Francii přespat v autě volně někde u říčky? Existuje něco specificky odlišné a důležité pro cestování autem ve Francii? Máte nějaké další doporučení, co bychom jistě v dané oblasti měli navštívit nebo zakoupit? Děkujeme za návrhy a doporučení a přeji hezký den. Emanuel.

Vaše optimální trasa je následující: Bechyně - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - A7 - sjezd Salon Nord - Martigues. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 52,90. Nejlépe hodnocenými kempy v Martigues jsou Camping Marius, Camping Le Mas a Camping Lou Cigalon. Ve Vaucluse potom Camping Les Fontaines a Camping Le Luberon. Informace o cykloturistických mapách nemáme, některé trasy najdete na Free Wheeling France. Informace o raftingu najdete na Rafting Verdon. Kempování ve volné přírodě nedoporučujeme. Nově je od 1.7.2018 ve Francii snížená rychlost mimo obec na 80 km/h.

# 20.06.2018, 17:22.
Prosím o radu, jak se dostanu nejrychleji z Cannes, hotel L' Esterel, na letiště v Marseille? Odlet je 29.6 ve 14:15. Děkuji za odpověď. S pozdravem Helena.

Viz naše odpověď ze dne 19.06.2018, 11:40. Od hotelu k zastávkám Flixbus a Ouibus se dostanete městským autobusem č. 1 Palmbus, který má zastávku před Gare de Cannes, tzn. několik desítek metrů od hotelu. Vystoupit musíte na Mistral. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu a na přechodu přejít na druhou stranu ulice a vydat se šikmo ulicí vlevo. Zastávka dálkových autobusů je po pravé straně u malého parkoviště.

# 20.06.2018, 09:30.
Chystáme se autem na cestu do Mentonu nedaleko Monaka. Jaká je podle Vás nejlepší volba trasy? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Optimální trasa podle našeho názoru vede přes Švýcarsko, tj. Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Tortona - Savona - Sanremo- Ventimiglia - Menton. Mnichov můžete objet přes Norimberk a Ulm. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (sjet musíte z dálnice už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,78) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70. Celkem tedy za oba směry € 104,18. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 141,80, případně na € 150,80 při cestě na více jak 10 dnů a pokud jste z Moravy, tak přes Tarvisio na € 142,40 případně na € 151,40 při cestě na více jak 10 dnů. Varianta z Moravy přes Tyrolsko a Švýcarsko není vhodná, protože kromě rakouské dálniční známky se platí ve Vorarlbersku tunel Arlberg na S16 ve výši € 10,00.

# 19.06.2018, 11:40.
Chtěla bych se zeptat na nejrychlejší spojení z Cannes na letiště v Marseille? Odlet je 29.6. ve 14:20. Našla jsem pouze Flixbus a nevím, zda jede přímo na letiště. Děkuji za odpověď. Helena.

Flixbus Vás zaveze stejně jako Ouibus z Cannes (Le Cannet, Place Bénidorm) do Marseille na autobusové nádraží St. Charles. Flixbus jede v 9:10 a na místě je v 11:25, jízdenka stojí € 11,99, Ouibus jede v 8:40 a na místě je v 10:45. Jízdenka stojí € 9,00. Odtud se potom na letiště dostanete autobusem 091 Cartreize. Jezdí od 4:10 do 23:30. Frekvence je 15 - 20 minut. Cesta trvá 25 minut. Jízdenka stojí € 8,20.

# 19.06.2018, 10:41.
Ráda bych se zeptala na Vaše doporučení ohledně cesty osobním autem do Grenoblu. Je lepší jet z Brna přes Rakousko nebo přes Německo? Jaká je nejrychlejší, ale přitom ne nejdražší trasa? A máte prosím nějaké doporučení ohledně Grenoblu samotného a blízkého okolí, kam by stálo za to se vypravit, když tam v létě pár dní pobudeme? Děkuji. A.

My bychom volili variantu přes Německo a Švýcarsko, tzn. Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,78) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 18,70. Celkem tedy za cestu tam a zpět € 72,18. Cesta přes Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Dole - Lyon (A39, A40) vychází přibližně stejně - € 36,90 na mýtném ve Francii, celkem tedy € 73,80. V Grenoble doporučujeme navštívit staré město Vieille Ville s mnoha památkami, Fort de la Bastille (odtud je nádherný výhled na město, lze se tam dostat i lanovkou), zahradu Jardin des Dauphins a mnoho muzeí, např. Musée de Grenoble, Musée Archéologique, Musée de la Résistance, Musée Dauphinois. V nedalekém okolí doporučujeme navštívit např. Château de Vizille a samozřejmě okolní hory a parky. Je toho hodně.

# 17.06.2018, 09:34.
Řehůřkovi, také rádi cestujeme a jsme z Krkonoš. Rádi bychom se Vás zeptali na radu k naší letní dovolené. Vyjíždíme z Trutnova v červenci na 14 dní. Letos poprvé jedeme obytným vozem - zapůjčeným. Potřebovali bychom poradit, kde je možné a dobré parkovat - Německo, Francie. Kde najít v Provence rozkvetlá levandulová pole? Na cestu se vydáme i s našimi přáteli, takže budeme 4 dospělí. Chceme cestou k moři - asi Azurové pobřeží - projet v Německu údolí Mosely a Rýna a cestou přes Francii ještě navštívit rozkvetlá levandulová pole a potom k moři. Plánujeme přibližně týden na cestách a týden u moře. Prosíme o tipy na cestu a zda máte zkušenosti s cestováním obytňákem, tak i o ně. Moc Vám předem děkujeme a přejeme krásné léto a mnoho nádherných zážitků z cest. Se srdečným pozdravem Iva a Radek.

Vhodná místa pro zaparkování obytného vozu včetně rozsahu případných služeb najdete na Camperonline.it - Sosta / Aree Sosta Camper. Stačí vybrat na mapě odpovídající lokalitu. Informace o levandulových farmách najdete na France.fr. Itineráře nezpracováváme, nemáme na to časový prostor.

# 15.06.2018, 19:20.
Prosím o radu, jak nejlépe dojet autem z Tábora do italského Livorna na trajekt na Korsiku. Případně také o sdělení výše dálničníchi poplatků. Děkuji za odpověď. Romana.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět.

# 28.05.2018, 00:32.
Prosím, poraďte nám nejlepší a nejlevnější cestu z Tábora do Monaka a potom po pobřeží do Itálie. Prosím o radu, kde jsou vhodné stellplatzy? Předem moc děkuji. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - Prachatice - Strážný - B12 - A3 - A92 - Mnichov - A96 - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Monaco. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,51) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70. Ve Francii se na tom kousku mýtné neplatí. To samé při cestě zpět. Je to levnější o € 37,89 než trasa přes Brenner, v případě cesty na více než 10 dnů dokonce o € 46,89. Poplatky jsou uvedeny pro stejnou cestu tam i zpět a pro standardní osobní automobil. Pokud jedete obytným automobilem nebo s karavanem, jsou vyšší. V případě obytného automobilu se dvěma nápravami a výškou vyšší než 1,3 metru nad přední nápravou se cena v Itálii zvyšuje na € 38,90, v případě obytného automobilu nebo soupravy se třemi nápravami potom na € 56,90. Ve Švýcarsku se počítá s tím, že je hmotnost automobilu do 3,5 tuny. Pokud je vyšší, neplatí se známka, ale samostatné mýtné. Pokud máte karavan, je třeba dálniční známka i za něj. Potom je tady otázka výhodnosti konkrétní trasy. Neuvedla jste kompletní informace, musíte si to tedy propočítat sama. Vhodná místa pro zaparkování obytného automobilu nebo karavanu najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper.

# 21.05.2018, 13:38.
Prosím vás, v červnu chceme s rodinou cestovat autem z Prahy do Franice - Nice. Cestou zpět do Paříže. Můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší trasa a jaké jsou dálniční poplatky? A když tak, kde se můžeme pří cestě ubytovat? Děkuji vám předem. A.

V tomto případě bude zřejmě nejlepší klasická trasa: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Menton - Nice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50, na mýtném v Itálii € 56,90 a na mýtném ve Francii € 2,50. Do Paříže potom je následující trasa: Nice - Aix-en-Provence - Orange - Valence - Lyon - Beaune - Auxerre - Paříž. Na mýtném zaplatíte € 77,10. Trasa zpět do Prahy je potom následující: Paříž - Remeš - Méty - Saarbrucken - Kaiserslautern - Heilbronn - Norimberk - Rozvadov - Praha. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 30,00. Kde se ubytovat je těžké takto poradit. Pokud chcete cestu tam rozdělit na dvě části, potom ideální umístění je někde u Lago di Garda. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Lago di Garda. Na cestě z Paříže to vychází někde kolem Heilbronn, náš tip je městečko Neckarsum, cenově to tam vychází rozumně - Booking / Neckarsulm.

# 17.05.2018, 23:26.
Pane Řehůřku, chystáme se s dvouletým synem do Francie, do Carcassone, ke známým na návštěvu. Vzhledem k věku dítěte zvažujeme cestu rozložit do dvou dnů s přespáním po cestě. Mohl byste mi doporučit nejvhodnější trasu a máte-li zkušenost s nějakým hotýlkem, penzionem po cestě nejlépe v půlce cesty? Děkuji. S pozdravem L.

Viz naše odpověď z 11.5.2018, 10:52

# 11.05.2018, 10:52.
Pane Řehůřku, 7.9.2018 vyjíždíme z Vrchlabí do Carcassonnu VW transportérem. Chceme na trase přenocovat, protože nástup na dovolenou máme 8.9.2018 v 16.00 hodin v Carcassonnu. Mohl byste nám prosím doporučit optimální trasu, přibližnou cenu za mýtné a případně doporučit, kde bychom mohli čtyři dospělí jednu noc přenocovat? Asi bychom preferovali přenocování ještě na německé straně, ale necháme si poradit. Velice děkuji a přeji krásné dny. Alena.

Vaše optimální trasa je následující: Vrchlabí - Jičín - Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Dole - A39 - A40 - A42 - A432 - A43 - A46 - Lyon - Valence - Orange - Montpellier - Narbonne - Carcassonne. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném pro Váš typ automobilu € 109,00. To samé při cestě zpět. Je to hodně. Pokud chcete ušetřit, můžete jet částečně mimo dálnici a následně po nezpoplatněné dálnici. Z dálnice sjeďte v Dole a pokračujte po D673, na kterou navazuje N73. Ta Vás dovede do Chalon-sur-Saone. Odtud pokračujte po N80, N70 a N79 do Montmarault, odtud po dálnici A71 a následně A89 do Clermont-Ferrand. Odtud pokračujte po bezplatné A75 do Béziers, odkud po D5, D11 a D610 do Trebes a Carcassonne. Mýtné ve Francii Vás v tomto případě vyjde na € 49,30. Na bezplatné dálnici A75 je zpoplatněný viadukt Millau. Pokud ho objedete údolím, ušetříte dalších € 15,60. Pokud pojedete zpět 16.9. nebo později, bude cena za viadukt nižší o € 3,20. Levněji než v Německu u hranic s Francií se ubytujete ve Francii. Např. kousek od dálnice A36 je Ibis Budged Belfort Centre nebo Hotel F1 Dole.

# 06.05.2018, 18:47.
Pane Řehůřku, v červnu o dovolené se chystám s rodinou vycestovat do Francie do Saint Tropez. Vyjíždíme z Pardubic přez Rozvadov na Mnichov a dále na Lindau. Tam chceme opustit dálnici a pokračovat na Bregenz. Jinak by nás čekal nákup rakouské dalniční známky. Dále na St. Margrethen. Tam již s dálniční známkou Švýcarska na Lugano a směr Como, Miláno, Savona, Sanremo až na francouzské hranice. Ve Francii chceme pokračovat po dálnici A8 až po Le Muy a tam sjet z dálnice a již mířit směr Saint Tropez. Tuto trasu jsem si vygeneroval z mapových podkladů Google. Věřím, že s touto trasou byste souhlasil i Vy. Můj dotaz na Vás však zní, zda je na této trase možné natankovat levněji v bezcelní zéně a pokud ano, tak kde. Snad ve švýcarském Samnaun, ale to je velká zajížďka. Děkuji za odpověd. S pozdravem Michal.

Jediné bezcelní území ve Švýcarsku je Samnaun. Na trase je bezcelní zóna v Campione d' Italia, ale nevíme o tom, že by tam byla čerpací stanice. Průměrné ceny pohonných hmot od nejlevnějších jsou následující. Benzin: Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Itálie. Nafta: Rakousko, Německo, Švýcarsko, Francie, Itálie. Všude samozřejmě doporučujeme tankovat mimo dálnici, kde jsou ceny nižší.

# 04.05.2018, 11:33.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší a nejlevnější trasa do Francie autem? Chtěli bychom navštívit města Marseille, Nice, St. Tropez, Monaco. Děkuji za odpověď. Sabina.

Existují dvě dálniční varianty, podle toho, kterým městem začnete. První: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Lyon - Valence - Avignon - Marseile. V tomto případě platíte mýtné jen ve Francii ve výši € 54,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 108,60. Druhá: Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco. Z dálnice sjeďte už v Německu a kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 33,43) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 34,70. Ve Francii na tom kousku mýtné neplatíte. Celkem tedy € 102,83. Mezi francouzskými městy budete v obou případech zřejmě jezdit mimo dálnici. Nicméně orientačně mýtné mezi Monaco a Marseile je € 21,60. Vzhledem ke švýcarské dálniční známce se nevyplatí jednu cestu absolvovat jednou variantou a další druhou variantou. Můžete také zvolit cestu přes Švýcarsko a po Francii tzv. Napoleonovou cestou, ve Francii většinou mimo dálnice: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Bern - Ženeva - Grenoble - La Mure - Corps - Gap - Sisteron - Digne - Castellane - Grasse - Cannes. V tomto případě kromě švýcarské dálniční známky zaplatíte mýtné po Grenoble € 18,70. Celkem tedy € 70,83.

# 23.04.2018, 18:12.
Pane Řehůřku, máme letos v létě v plánu jet z Mostu do Cagnes sur Mer nedaleko Nice. Zatím se nám jeví jako nejkratší a nejvýhodnější cesta přes Švýcarsko a dále přes Itálii do Francie. Budeme platit za nějaké alpské tunely? Můžete nám vypsat orientační body trasy a přibližnou cenu? Z Cagnes sur Mer bychom chtěli podnikat výlety do 150 km po okolí. Za pár dní pak budeme pokračovat přes San Tropez do dalšího ubytování u jezera Lac de Sainte-Croix. Zde bychom také podnikli pár výletů. Při cestě zpět do Čech bychom chtěli navštívit klášter Sénanque. Jakou byste nám doporučil trasu zpět do Mostu? Vyplatí se nám do Francie zapůjčit jednotku Liber-T? Máte nějaké zkušenosti s jejím použitím? Nebo je lepší platit mýtné kartou a volit pokud možno neplacené úseky (pro výlety)? Předem velmi děkuji za pomoc. Hezký den. Pavel.

V tomto případě, vzhledem k cestě tam i cestě zpět je výhodné cestovat přes Švýcarsko. Vaše optimální trasa je následující. Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov (možná varianta objezdu Mnichova přes Ulm) - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - sjezd Cagnes-sur-Mer - Cagnes-sur-Mer. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku ve výši CHF 40,00, v Itálii zaplatíte na mýtném € 34,70 a ve Francii € 4,70. Placené tunely po cestě nejsou. K Lake of Sainte-Croix můžete jet mimo dálnici po D2085, D6085, D4085 a D952. Po dálnici Vás to vyjde na € 8,00. Ke klášteru Sénanque se dostanete po D952, D56, D953, D8, D6, D907, D4100, D900, D4, D2, D15 a D177. Zpět do Mostu potom pokračujte přes Carpentras k dálnici A7 a po ní do Valence. Odtud potom po N7 a N532 k dálnici A49 a po ní a následně A48, A43 a A41 do Ženevy. Mýtné Vás vyjde na € 38,90. Ve Švýcarsku už dálniční známku mít budete. Ze Ženevy pokračujte na Bern, Karlsruhe, Norimberk, Marktredwitz. Jednotka Liber-T přináší zjednodušení průjezdu mýtnými branami a s tím související úsporu času. Velkým benefitem je platba mýta až zpětně převodem z účtu. Nemusíte tedy používat hotovost v automatu nebo spoléhat na akceptaci platební karty. Nicméně přináší to vyšší náklady. Jednorázové poplatky jsou ve výši 322,- Kč, vratná záloha 3200,- Kč a servisní poplatky potom 9% k ceně mýta. Při delším používání jednotky se od 22. dne platí 10,- Kč za den. V České republice je možné Liber-T pořídit od MTX.

# 17.04.2018, 22:34.
Pane Řehůřku, předem bych Vám chtěl poděkovat za super studnici informací na Vašem webu. Nyní k mému dotazu. Chystáme se v polovině června do Francie do města Saint-Cyr-sur-Mer, kde budeme přespávat. Startovní bod trasy je Jihlava. Proto se mi jeví jako nejlepší trasa Jihlava - Praha - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Neuenburg nad Rýnem - dále po A36 do Beaune - A6 Lyon - Valence - Avignon - Aix-en-Provence a Aubagne. Na této trase mi dle Autoroutes.fr vychází mýto na € 61,60. Celkem € 123.20 i za cestu zpět. Celková délka trasy dle Google Map je 1553 km a přibližně 15:30 hodin. Druhá možnost je z Neuenburgu nad Rýnem pokračovat na jih do Švýcarska - Basilej - Bern - Ženeva - Chambéry - Grenoble - Gap - Sisteron - Aix-en-Provence a Aubagne. Na této trase mi dle Autoroutes.fr vychází mýto na € 37,60 + € 34,00 známka ve Švýcarsku. Celkem € 109,20 i za cestu zpět. Celková délka trasy dle Google Map je 1539 km a přibližně 16:30 hodin. Pokud jsem tedy plánoval dobře a neexistuje nějaká lepší trasa, tak se cesta přes Švýcarsko víceméně nevyplatí, respektive celková úspora je přibližně € 14,00, ale zase delší o dvě hodiny času. Je první trasa dle Vašich zkušeností optimální, nebo byste mi doporučil nějakou jinou? Děkuji za radu. S pozdravem Martin.

Trasa pouze přes Francii je optimální. Výše mýtného souhlasí. K Lyonu doporučujeme jet od Dole po A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Mýtné se navýší o € 3,20 v jednom směru, bývá to ale průjezdnější.

# 10.04.2018, 20:49.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Prosím, mám ještě jednu otázku. Pojedu přes Německo a tak bych se rád zeptal, kolik bude stát cesta s karavanem po dálnici ve Francii. Ještě jednou děkuji. Petr.

Na trase Saarbrücken - Méty - Remeš - Paříž zaplatíte za automobil s karavanem mýtné ve výši € 46,40. To samé při cestě zpět.

# 09.04.2018, 17:03.
Začátkem května plánujeme cestu obytným autem do Paříže. Prosím o radu, ve kterém nejbližším kempu v Paříži auto zaparkovat a odtud navštevovat Paříž. Děkuji za zprávu a jsem s pozdravem. Petr.

Náš tip je Camping de Paris. Je to mimo oblast, kam potřebujete ekologickou plaketu, ale s dobrou dostupností centra města. Kemp má dobrá hodnocení z hlediska čistoty. K metru odtud jezdí Shuttle Bus.

# 18.03.2018, 08:25.
Letos v létě se chceme vydat z Prahy do Francie - Marseille. To bude cesta tam. Zpět se budeme vracet z Itálie - San Remo - do Prahy. Prosím o nejlepší variantu cesty. Je lepší jet přes Švýcarsko? Chtěli bychom cestou navštívit nějaké pěkné město právě ve Švýcarsku. Děkuji. Michal.

V tomto případě je optimální cestovat přes Švýcarsko. Cesta tam je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Bern - Ženeva - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - Aix-en-Provence - Marseile. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,18) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 31,60. Do Sanremo potom zaplatíte na mýtném ve Francii € 21,60 a v Itálii € 3,70. Zpět do Prahy je potom trasa Sanremo - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Ulm - Norimberk - Rozvadov - Praha. V Itálii zaplatíte na mýtném € 31,50, ve Švýcarsku už budete mít dálniční známku z cesty tam, v Rakousku kousek dálnice objeďte přes Bregenz, připojit na dálnici se musíte až v Německu. Ve Svýcarsku doporučujeme navštívit po cestě např. město Bellinzona.

# 15.03.2018, 10:10.
Chci jet s rodinou autem do Paříže - pouze Eiffelova věž. Prosím o radu, kde lacino přespat a hlavně kde odstavit auto - rok výroby 2004, euro norma 3. Jsme z Kolína, tak počítám, že přibližně po 8. hodinách někde přespíme. Děkuji moc za vaše rady. Roman.

Po osmi hodinách jízdy je po cestě město Méty. Doporučujeme se ubytovat v Hotel F1 Metz Actipole. Nachází se v blízkosti dálnice. Parkovat doporučujeme mimo prostor ohraničený pařížským městským okruhem - Boulevard périphérique, ve kterém jsou zóny s omezeným provozem a kam nemůžete vjet bez emisní známky od pondělí do pátku v době od 8:00 do 20:00. Informace o parkování v Paříži najdete v odpovědi ze dne 30.08.2016, 14:45.

# 04.03.2018, 13:15.
Jedu za 14 dní obytňákem do Caspe ve Španělsku. Máme v plánu jet na pohodu a v polovině cesty někde přespat. To místo by mělo být někde kolem Lyonu. Jde o to, aby tam bylo bezpečno a povoleno stání. Nemáte nějakou zkušenost? Děkuji. Bača.

Podívejte se na Camperonline - Sosta / Aree Sosta Camper / Francia / Rodano Alpi. Zobrazí Vám to místa pro obytné automobily v této oblasti. Např. před Lyonem ve městě Bourg-en-Bresse je několik takových míst. U každého najdete rozsah služeb a přesnou lokalizaci. Nicméně doporučujeme parkování v oficiálních kempech. Např. ve Vašem termínu je otevřený Camping International de Lyon.

# 26.02.2018, 10:41.
Chci se zeptat, jak dlouhé fronty jsou na lístky na lanovku v Chamonix a jaká je cena? A co zdravotní potíže? Závratě atd. Lze jim předejít? Je na vrcholu při výstupu z lanovky nějaká zdravotní služba? Oldřich.

Máte zřejmě na mysli lanovku na vyhlídku Aiquille du Midi. Jedná se o obrovskou atrakci a fronty v sezóně bývají i na několik hodin. Ale i mimo sezónu si klidně postojíte i více jak půl hodiny. V sezóně doporučujeme rezervaci přes internet na Chamonix.com - Discover the valley / Key attractions / Aiquille du Midi / Timetables and rates / Booking Aiquille du Midi. Na výše uvedených stránkách najdete i ceny, které jsou rozděleny pro zimní a letní sezónu a také na celou trasu nebo na jednotlivé úseky. Doporučujeme se postupně podívat na všechny vyhlídky, navigační systém vás provede postupně celou trasou. Počítejte s tím, že vysoké nadmořké výšce - 3842 m - je třeba přizpůsobit veškerý pohyb. Hůře se může při pohybu dýchat a může se také točit hlava. To je ale hodně individuální. Prevencí je především dostatečná aklimatizace, což asi jednorázovým výjezdem během několika minut nejde, dále časté doplňování tekutin a hlavně nepít alkoholické nápoje. O stálé zdravotní službě nevíme.

# 11.02.2018, 20:08.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás poprosila o radu, kolik bych zaplatila za mýtné na trase od Mulhouse do Saint-Nectaire u Clermont-Ferrand a potom úsek Salon-de-Provence až do Monaca a potom z Roquebrunne-Cap-Martin až zpět do Prahy. Děkuji mnohokrát a přeji hezký večer. Petra.

Na trase Mulhouse - Saint-Nectaire zaplatíte na mýtném € 46,60, na trase Salon-de-Provence - Monaco € 23,50 a na trase Cap-Martin - Praha zaplatíte v Itálii € 56,90, za průjezd Brennerem € 9,50 a za rakouskou desetidenní dálniční známku € 9,00. Cestovat přes Švýcarsko se v tomto případě nevyplatí, protože úspora je € 5,93 pokud u Bregenz objedete kousek rakouské dálnice. Výhodnější je objet Brenner nebo i rakouskou dálnici od Innsbrucku na Ga-Pa. V prvním úseku můžete volit cestu mimo dálnici od Dole po D673 a následně N73 do Chalon-sur-Saone a odtud po N80, N70 a N79 do Montmarault a odtud už po dálnici do Clermont-Ferrand. V úseku Mulhouse - Dole potom zaplatíte € 13,80 a v úseku Montmarault - Clermont-Ferrand € 6,10.

# 30.01.2018, 09:20.
Kolik se zaplatí mýtné u osobního automobilu při cestě z Prahy do Paříže? Ladislav.

Na trase Praha - Rozvadov - Norimberk - Saarbrucken - Méty - Remeš - Paříž celkem € 29,60 na mýtném ve Francii. V Německu se mýtné zatím neplatí.

# 17.01.2018, 19:24.
Chtěla bych se Vás zeptat ohledně parkování v Nice. Chceme si na dovolené půjčit auto a chtěla bych se zeptat, kolik tam tak stojí parkovací domy. Nebo zda je možné parkovat na ulici? Ubytování máme zajištěné na Promenade des Anglais. Předem děkuji za odpověď. Petra.

Podrobné informace o všech formách parkování v Nice najdete na Best of Nice Blog. Promenade des Anglais má 7 km, nelze tedy doporučit konkrétní parkování. V okolí se ceny pohybují kolem € 25,00 až € 30,00 za 24 hodin.

# 16.01.2018, 07:20.
Pane Řehůřku, neměl byste informaci o průsmyku Col de Montgenevre? Plánujeme o víkendu cestu do Francie, konkrétně Chantemerle. Na mapě se nám ukáže trasa přibližně 1200 km dlouhá, ale na stránkách Via Michelin je trasa přibližně 1600 km dlouhá. Problém je asi právě v Col de Montgenevre. Přitom by měl být i v zimě otevřený. Tak nevíme čemu věřit a jak dlouhý čas si plánovat na cestu. Mnohokrát děkuji. Magda.

Col de Montgenevre je přes zimu otevřený, jedná se ale o horský přejezd. Série serpentin a tunelů Vás vyvede až do výšky 1860 m. Následný sjezd na francouzské straně je také hodně klikatý. Doporučujeme kvalitní zimní výbavu. V případě kalamity to může být neprůjezdné. Nevíme odkud jedete, nejsme tedy schopni posoudit rozdíly ve vzdálenosti. Každopádně v případě nepříznivého počasí je vhodnější trasa přes Rozvadov, Karlsruhe, Basilej, Geneve, Grenoble a Gap. Vyjde to i levněji než přes Itálii. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 33,98) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 18,40. Celkem tedy tam i zpět € 70,78. Přes Brenner a Turín to vyjde na € 146,40, přes Bregenz a Como na € 107,98 za předpokladu, že kousek rakouské dálnice objedete přes Bregenz, jinak na € 116,98. Z Moravy přes Rakousko nemá smysl pokračovat na Švýcarsko, v cestě je mýtné na S16 ve výši € 10,00, tzn. cena naroste na € 136,98, což je téměř stejné jako přes Brenner, kde je to rychlejší.

# 13.01.2018, 14:33.
Obracím se na vás s dalším dotazem. Stále uvažujeme o letní dovolené v oblasti Monte Carlo. Aktuálně Cap d' Ail. Jelikož by ubytování bylo bez stravy, prosím o informaci, zda máte zkušenost s nákupy běžných potravin. Jedná se mi o dostupnost obchodů v této oblasti a jejich ceny, případně jídlo v běžných restauracích. Dále prosím o informaci ohledně parkování při výletech. Není lepší se v této oblasti pohybovat hromadnou dopravou? Děkuji a přeji hezký den. N.

Jsou tam spíše menší obchůdky, ceny samozřejmě o něco vyšší než u nás, stejně tak v restauracích. Např. přímo na Cap d' Ail stojí polévka do € 20,00, lehčí pokrm - např. těstoviny do € 20,00, hlavní pokrm s přílohou od € 25,00 do € 75,00. O nejbližším supermarketu víme v Monaco. Je to na straně k Cap d' Ail, asi 200 m od stadionu Stade Louis. Pěšky je to 1,5 km. Autobusovou dopravu zajišťuje Lignes d' Azur, vlakovou SNCF. Parkování v turistických letoviscích je většinou zpoplatněné, ve vnitrozemí zdarma.

# 12.01.2018, 12:34.
Letos v létě se chceme vydat ze Zlína do Francie a stavit se chceme nejprve v Chamonix. Pročetla jsem téměř všechny vaše rady. Děkuji za ně, jsou úžasné. Pojedeme tedy přes Švýcarsko, ale Google nám nabízí trasy: 1. Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Curych, 2. Rozvadov - Heidelberg - Basilej a ve Švýcarsku se trasy spojí a pokračuji přes Bern – Montreaux - Martigny a Trient. Tedy přes hory. Nebo hory raději objet a jet přes Ženevu? Co doporučujete? Děkuji za odpověď. Jana.

V kritických prázdninových termínech může být trasa na Curych klidnější. Co se týče posledního úseku, jedete v létě, není to tedy otázka sjízdnosti. Pokud Vám horské přejezdy nedělají problémy, je to vhodné řešení. V Ženevě se můžete dostat do dopravních komplikací a ve Francii budete platit mýtné.