FLORENCIE 2020

Florencie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Florencie 2020

Florencie je kolébkou renesance. Rozprostírá se v údolí řeky Arno a je obklopená pahorky. Ve vrcholném období renesance tvořila ve Florencii řada umělců, jako Alighieri, Boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo, Petrarca aj. Zanechali zde mnoho děl, která přitahují obrovské množství turistů. Město je muzeem samo o sobě. Historie jde cítit na každém koutku města a umění zde sálá z každého místa. Florencie je hlavním městem regionu Toskánsko a metropolitním městem. Skládá se z pěti čtvrtí: Centro Storico, Campo di Marte, Gavinana - Galluzzo, Isolotto - Legnaia a Rifredi. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Florencie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.01.2020, 13:44.
Chystám se 6. dubna na cestu do Florencie. Budu vyjíždět autem z Rychnova nad Kněžnou. Rozhoduji se, zda jet přes Vídeň nebo Mnichov. Jde mi o to, že cesta přes Mnichov vede dál poměrně dlouho Alpami a mám obavu, zda na počátku dubna nehrozí v tomto úseku ještě špatné počasí - sníh, led. Přes Vídeň mi toto riziko připadá méně hrozivé, neboť následný úsek Alpami je kratší. Také popravdě nevím, která cesta je levnější ohledně poplatků. Jsem zkušená řidička a nemám jinak žádné obavy. Vím, že nepředpovídáte počasí, ale dovolila jsem se na Vás obrátit, protože doufám, že mi k mému rozhodování pomůžete alespoň nějakou radou. Velmi oceňuji Vaše stránky, čerpám z nich užitečné informace a děkuji Vám za ně. Iveta.

Není to ani tak o tom, jaký kus trasy Alpami pojedete, jako spíše o tom, do jakých výšek a jakou oblastí. Trasa přes Brenner vystoupá do vyšších poloh než trasa přes Tarvisio a vede přes hlavní hřeben. V kritických situacích, tedy během kalamitních stavů, je trasa přes Tarvisio méně riziková. Nicméně kalamita může být na trase přes Brenner a přes Tarvisio ne, stejně tak naopak. My bychom se rozhodovali až podle aktuální situace před odjezdem. Nepředpokládáme však, že by měl být problém. Trasa přes Tarvisio je přibližně o 80 km kratší a poplatkově vyjde na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40 a na mýtném v Itálii na € 37,70. Za oba směry tedy na € 84,80. Trasa přes Brenner vyjde poplatkově na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40, za průjezd Brennerem na € 10,00 a na mýtném v Itálii na € 32,00. Za oba směry tedy na € 93,40. Trasa přes Tarvisio je tedy o € 8,60 levnější na poplatcích, o 160 km kratší na vzdálenosti a méně riziková na zimní kalamitu.

# 19.01.2020, 20:52.
Chcela by som sa opýtať na pár informácií ohľadom mojej cesty do Talianska. Cestujem 31.1.2020 s dobou do 6.2.2020. Odlet z Viedne do Florencie. Ako by ste mi pradili cestu najlacnejšiu do hotela Dante Aligieri. Viete mi poradiť? Ako daleko je do hotela a centrum od tohoto hotela? A nejaká blízka veľká stanica - autobus a vlak. Alebo si treba prebookovať iný hotel? Chceli by sme navštívit v tomto termíne aj iné mestá. Ako napríklad určite Pisa a Benátky. Ako by sme mohli najlepšie a najlacnejšie cestovať do týchto miest s krátkou dobou cestovania ako na jednodňový vylet a koľko stojí lístok. Poprípade iné krásne mesto blízko Florecie. A ešte jednu otázku, sú ešte záplavy v Benátkach a námestie San Marco je už sprístupnené alebo uzavreté pre turistov? Ďakujem za rychlú odpoveď. S pozdravom Zuzka.

Z letiště ve Florencii jeďte tramvají T2 a vystupte na zastávce Unita (konečná), je to kousek za vlakovým nádražím S.M.N. Odtud je to k Hotelu Dante Alighieri pěšky 700 metrů. Jděte ve směru jízdy tramvaje na konec náměstí a pokračujte po Via Panzani. Na ni navazuje Via de' Cerretani. Po té jděte až na náměstí s Bazilikou. Na začátku náměstí odbočte doprava a pokračujte po Via Roma. Dovede Vás na Piazza della Repubblica, kde po levé straně je Váš hotel. Tento hotel se nachází přímo v historickém centru Florencie. Do okolních měst se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia z nádraží S.M.N. Do Pisa stojí jízdenka v regionálním vlaku € 8,70 a cesta trvá 1 hodinu, do Benátek stojí jízdenka ve vlaku Frecciarossa € 57,00 a cesta trvá 2 hodiny a 15 minut. Regionálním vlakem nemá smysl jezdit. Další tipy na výlety najdete v těchto našich otázkách a odpovědích, např. San Gimignano, Siena atd. Podle našich informací nedávno čelily Benátky opačnému problému - suchu. Situace se však již stabilizovala. Piazza San Marco je přístupné.

# 13.01.2020, 11:34.
Pane Řehůřku, opět se na Vás obracím s dotazem. Letíme nyní v pátek 17.1. do Florencie, kde si budu na jeden den půjčovat auto. Mám ale problém, jelikož majitel apartmánu nás prosí o check in do 17:00 a ja nevím, zda mohu vjet autem do centra města. Ubytování máme na Via del Proconsolo, 18n, Duomo, Florencie, 50122, Itálie a pan majitel napsal, že mohu dojet do garáží Oriulo. Poté bych zase hned odjela a večer už přijedeme městskou hromadnou dopravou. Děkuji proto za radu, jak bych se případně dostala autem k ubytování a nebo, kde ho mohu nechat a jen si odnést kufry na ubytování a převzít klíče. Děkuji moc za Vaši pomoc. Lucie.

Vaše ubytování se nachází v ZTL zóně. Mapu najdete na výše uvedených stránkách. Mimo tuto zónu můžete zaparkovat ve zmiňované garáži Oriulo nebo např. na Piazza Piave za € 2,00 během první hodiny a € 3,00 za každou další hodinu. Je tam ale jen 50 míst. Větší parkoviště je na nedalekém Piazza Beccaria, kde je 210 parkovacích míst a hodinová sazba je € 1,70.

# 11.01.2020, 16:56.
Prosím Vás o radu. Jedu na pět dní do Florencie, jedu sama a bohužel se špatně domluvím, proto si informace zjišťuji předem. Letím do Pisy a odtud pokračuji vlakem. Vím, že z letiště jede vláček Pisa Mover na hlavní nádraží Pisa, tam se přestupuje na vlak do Florencie. Ráda bych se Vás zeptala na jízdenky. Na letišti v Pise si koupím lístek jen na Pisa Mover, označím na peróně, stejně jako lístek na vlak a pak na nádraží kupuji další jízdenku do Florencie? Nebo si už na letišti kupuji lístek až do Florencie a tento mi platí i na Pisa Mover? Následuje hloupá otázka, ale nedá se jinak, jak je to s označením jízdenek? Stejně jako na vlak jsou označovače i na PisaMover na peróně? Stačí tento lístek označit jednou, aby platil až do Florencie nebo se před přestupem na vlak musí označit znovu? Na stránkách Trenitalia jsem úspěšná nebyla. Při zadání trasy Letiště Pisa - Florencie mi opakovaně ukazuje, že zastávka neexistuje, čili si budu jízdenky kupovat až na místě, což mi nakonec vyhovuje nejlépe. Omlouvám se za takto polopatický dotaz, ale vlakem budu cestovat v Itálii poprvé, každá informace bude pro mě přínosem. Děkuji Vám a přeji vše dobré. Vaše cenné rady je radost číst. Na shledanou. Hanka.

Pokud si koupíte jízdenku na letišti na Pisa Mover a na Pisa Centrale na vlak Trenitalia do Florencie, vyjde Vás to finančně stejně, jako byste si zakoupila kombinovanou jízdenku od Trenitalia na Pisa Mover a vlak do Florencie. Cena jízdenky na Pisa Mover je € 5,00, cena jízdenky v regionálním vlaku z Pisa do Florencie je € 8,70. Kombinovaná jízdenka z letiště do Florencie stojí € 13,70. Jízdenku na Pisa Mover nelze zakoupit na prodejních místech Trenitalia (internet, pokladna, automat, ...) samostatně, lze však zakoupit tu kombinovanou. Na letišti by měl být automat Trenitalia, nemáme to však potvrzené. Jízdenky se označují před vstupem na nástupiště. U jízdenek s přestupy jen před prvním spojem. Od té chvíle platí její platnost podle přepravních podmínek Trenitalia pro regionální vlaky. Jízdenky zakoupené online se neoznačují.

# 07.01.2020, 15:28.
Florencii navštívím 1.3.2020, což je neděle a vstupy do státních muzeí by měly být zdarma. Nicméně ráda bych se podívala i do kopule duomo, tam hádám, že volný vstup neplatí. Je možné někde rezervovat dopředu pouze vstup do kopule? Mnohokrát děkuji. Barbora.

Vstup můžete rezervovat přes stránky muzea v rámci kombinované vstupenky. Kopule musí být navštívena v rezervovaném čase, rezervace je povinná. Kopuli můžete navštívit také během vstupů zakoupených přes Get Your Guide.