FLORENCIE 2019

Florencie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Florencie 2019

Florencie je kolébkou renesance. Rozprostírá se v údolí řeky Arno a je obklopená pahorky. Ve vrcholném období renesance tvořila ve Florencii řada umělců, jako Alighieri, Boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo, Petrarca aj. Zanechali zde mnoho děl, která přitahují obrovské množství turistů. Město je muzeem samo o sobě. Historie jde cítit na každém koutku města a umění zde sálá z každého místa. Florencie je hlavním městem regionu Toskánsko a metropolitním městem. Skládá se z pěti čtvrtí: Centro Storico, Campo di Marte, Gavinana - Galluzzo, Isolotto - Legnaia a Rifredi. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Florencie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.02.2019, 10:34.
Letíme do Bologna a chceme ísť na výlet do Florencie. Mám v pláne požičať si auto. Kde by bolo najlepšie zaparkovať vo Florencii pri návšteve mesta? Ďakujem. Jaroslav.

V tomto případě doporučujeme zaparkovat na parkovišti Villa Costanza. Nachází se přímo u sjezdu z dálnice A1 na straně od Bologna a má výhodný tarif. Za půlhodiny parkování se neplatí, do 1. hodiny zaplatíte € 0,50, do 4. hodin € 2,00, do 10. hodin € 5,00 a do 24. hodin € 7,00. Z parkoviště je přímé spojení do centra tramvají T1, která Vás za 22 minut zaveze na S.M.N. Jezdí od 4:25 do 0:14 (v pátek a v sobotu do 1:39). Zpět ze S.M.N. od 5:04 do 0:31 (v pátek a v sobotu do 2:01). Jízdenka stojí € 1,50. Automobil doporučujeme zapůjčit přes Rentalcars. Tipy na návštěvu Florencie najdete v reportáži Florencie 2011.

# 05.02.2019, 19:13.
Přiletíme v sobotu odpoledne do Bologna a potřebujeme se dostat na týdenní pobyt do Florencie. Jak se nejlépe dostaneme do Florencie? Děkuji. Iva.

Přímé spojení zajišťuje Apennino Shuttle. Z letiště v Bologna odjíždí v 5:30, 8:20, 10:10, 11:50, 14:00, 15:50, 18:00, 20:00, 22:00 a 0:30. Ve Florencii na Piazzale Montelungo (u vlakového nádraží S.M.N.) je za necelé 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 20,00, děti od 5. do 10. let platí € 8,00. Jízdenku je třeba zakoupit v letištní hale u stánku Bologna Welcome (turistická informační kancelář). U řidiče by Vás přišla o € 5,00 resp. € 2,00 dráž. Otevřeno mají od 9:00 do 19:30, v neděli do 17:00.

# 04.02.2019, 09:29.
Ještě jsem se chtěla zeptat. Dcera se dívala na Flixbus, který jezdí z Pisa do Florencie. Zastávka, pokud jsem se dobře dívala, je na adrese Via Delle Fiamme Gialle 390, což je od našeho hotelu na Lungarno Mediceo 47 dostupné autobusem. Do Florencie to přijede na Villa Constanza a do hotelu bychom pokračovali autobusem. zpáteční lístek na Flixbus Pisa - Florencie vyjde přibližně na 400,- Kč. Která varianta je podle vás lepší? Děkuji. Mirka.

Podle našeho názoru je lepší cestovat z Pisa do Florencie vlakem. Je to ve většině případů levnější, rychlejší a k dispozici je více spojů. Stejně tak zastávky jsou v obou případech významně blíže ubytování i centru.

# 01.02.2019, 21:02.
Pane Řehůřku, rádi bychom Vás požádali o radu ohledně cen mýtného a dalších poplatků při cestě z Mikulova do Florencie. Jedeme osobním automobilem do 3,5 tuny, emisní norma 3. Rádi bychom zvolili nejlepší cenu v poměru cena/rychlost. Nemáte nějaké tipy na klidné pláže v Toskánsku? Předem velice děkuji za odpověď a přeji krásný večer. Jolana.

Vaše optimální trasa je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 37,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete sjet na sjezdu Tarvisio (je to ještě před první mýtnicí) a pokračovat po SS13 do Gemona. Tudy jezdíme pokaždé a trasa je to rychlá a pěkná. Na mýtném ušetříte v jednom směru € 6,20. Dál už nemá smysl mimo dálnici jet, je to zdlouhavé. V Toskánsku jsou pěkné pláže v okolí Massa, Viareggio a Ceccina. Nevíme kdy jedete, každopádně v sezóně je většina pláží zaplněných turisty.

# 01.02.2019, 13:44.
Pane Řehůřku, dala jsem na vaši radu a letíme do Florencie. Konkrétně tedy do Pisa a potom se chceme dopravit do Florencie. Mohu od vás tedy zase žádat radu? 14.5.2019 přibližně v 15:30 hodin přiletíme do Pisa, poté jsme ubytované v hotelu na adrese Lungarno Mediceo 47, 56127 Pisa. Pokud jsem se dobře dívala, máme to z letiště 3 km do hotelu. To bychom asi vyřešily taxíkem. 15.5. chceme jet do Florencie. Tady bych vás poprosila o radu, odkud z hotelu, na jaký spoj a kam přesně jet, jak se dostaneme k hotelu. Ve Florencii jsme ubytované na adrese Via del Romito 70, Careggi Rifredi, 50134 Florencie. Tam jsme do 18.5. Ráno musíme zpět do Pisa a odtud nám odlétá letadlo v 19:55 hodin zpět do Prahy. Předem děkuji a budu s radostí očekávat vaše rady. Mějte hezký den. Mirka.

Můžete jet taxi, ale vzhledem k času příletu můžete volit i veřejnou dopravu. Z letiště v Pisa jezdí kyvadlová doprava People Mover za € 2,70 na vlakové nádraží Pisa Centrale v době od 4:30 do 1:30 každý den. Cesta trvá přibližně 8 minut. Z vlakového nádraží potom jezdí autobusy CTT Nord č. 2, 4, 13 nebo LAM Verde. Zastávka se jmenuje Mediceo 1 a je téměř u hotelu. Půjdete ve směru jízdy autobusu a hotel je po levé straně. Jízdenka stojí € 1,50. Do Florencie doporučujeme jet vlakem. Na nádraží se dostanete zmiňovanými autobusy a vlak Trenitalia jezdí do Florencie na S.M.N. několikrát do hodiny. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 8,60. Přejděte na zastávku před nádražím a jeďte autobusem č. 22 (směr Novoli Via Valdinievole) na zastávku Scala Porta Al Prato a přestupte na autobus č. 23 (směr Nuova Scuola Carabinieri), kterým jeďte na zastávku Corsica Circondaria. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Via Circondaria, podejdete železinici a na světelné křižovatce odbočte doprava na Via del Romito. Vaše ubytování je po levé straně. Vypadá to složitě, ale jen přesedáte na autobusy. Městskou dopravu provozuje ATAF a jízdenka stojí € 1,50. Cesta do Pisa je stejná jako z Pisa.

# 30.01.2019, 16:52.
Během letních prázdnin plánujeme dovolenou v Toskánsku a jeden den chceme strávit ve Florencii. Prosím o radu kde zaparkovat ve Florencii s Evropskou parkovací kartou pro zdravotně postižené. Nevím, zda tato karta nás opravňuje v Itálii stát na vyznačených místech pro zdravotně postižené zdarma. A zda tuto kartu mohu použít v parkovacích domech. Děkuji za odpověď a pomoc. Šárka.

Podívejte se na Fipark.com, kde u každého parkoviště máte uvedeno, kolik parkovacích míst je vyhrazeno pro zdravotně postižené - posti disabili. Informace o Evropské parkovací kartě pro osoby se zdravotním postižením najdete na stránkách Europa.eu. Je tam i odkaz na obecné informace o parkování s touto kartou v Itálii.

# 23.01.2019, 21:44.
S manželkou se letos chystáme do Pisa na týden a rádi bychom jeli vlakem do Florencie a ten samý den večer zpět. Když jsme byli před čtyřmi lety v Nettunu v Itálii a jeli vlakem do Říma a zpět, dostali jsme tip na zvláštní jízdenku, která platila jak na cestu vlakem tam i zpět, ale platila v Římě i na veřejnou dopravu - 24 hodin. Nevíte, zda něco podobného existuje i pro vlak z Pisy do Florencie a zpět? Vaše stránky nám moc pomohly při naší cestě před čtyřmi lety do Nettuna přes Řím. Děkuji. Zdeněk.

V případě Nettuno - Řím se jednalo o jízdenku v tarifním pásmu Metrebus Lazio - BIRG. Tato platí do půlnoci dne, ve kterém je poprvé použita. Nettuno je v zóně C, tzn. s římskými zónami A, B se jednalo o jízdenku na tři zóny v současné ceně € 8,00. Použitelná je pro autobusy, tramvaje, trolejbusy, autobusy Cotral, vlaky Trenitalia ve 2. třídě, městské vlaky. Nejednalo se tedy o nic mimořádného, byla to standardní jízdenka systému, jaký má region Lazio nastavený. Od 1. dubna 2018 je k dispozici karta UNICA Toscana, která umožňuje cestovat autobusy a tramvajemi ATAF & Li-NEA ve Florencii a regionálními vlaky Trenitalia. Veškeré informace najdete na fsbusitaliashop.it.