HRAD A PŘÍSTAV

Hrad v Turecku

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2019 / Hrad a přístav

Protože jsme absolvovali cestu do Malé Asie přes noc, měli jsme ještě hodně času do té doby, než jsme se mohli ubytovat v Tac Premier Hotel & Spa. Využili jsme ho k výletu ke středověkému hradu, který stojí na skále nad městem Alanya, obklopený ze západu Kleopatřinou pláží a z východu Keykubátovou pláží. Šli jsme kousek po Atatürk Bulvari směrem k centru a za okamžik jsme odbočili šikmo na Güzelyali Caddesi. Tato ulice nás dovedla kolem Abdurrahman Alaettinoglu Parki k dolní stanici lanovky. Za dva dospělé a studenta jsme zaplatili ₺ 73,00. Tato cena byla za zpáteční jízdenky. Lanovka nás vyvezla ze stanice Damlataş do stanice Kale pod pevností Ehmedek. Cestou se nám naskytly nádherné výhledy na západní část města Alanya, Kleopatřinu pláž a pohoří Taurus. Nahoře zase na východní část města Alanya, Keykubátovu pláž a přístav.

Chodníčkem jsme vystoupali k pevnosti Ehmedek z roku 1227, což potvrzuje nápis na vstupních dveřích. Nachází se severně od hradu a jejím úkolem byla ochrana hradu před útoky z pevniny. Skládá se ze dvou samostatných částí se třemi věžemi. Postupně se nám otevíraly výhledy na město Alanya, pohoří Taurus, Kleopatřinu pláž a mohutné hradby, které dosahují celkové délky kolem 6,5 km. Kolem restaurace Gardenia jsme došli k Sulejmanově mešitě. Ta pochází z roku 1231. Byla však zničena bleskem a v 16. století přestavěna sultánem Sulejmanem I. Uvnitř byly rozmístěny malé nádoby tzv. římskou technikou, které zajistily unikátní akustické vlastnosti mešity díky cirkulaci vzduchu mezi nádobami a prostorem mešity. Dveře a okna jsou ukázkou tehdejšího uměleckého řezbářství. Rozsáhlým archeologickým areálem jsme vystoupali až k hradu.

Kleopatřina pláž a Alanya
Kleopatřina pláž a Alanya
Pevnost Ehmedek
Pevnost Ehmedek
Sulejmanova mešita
Sulejmanova mešita
Hrad
Hrad

Úplně první opevnění zde s největší pravděpodobností postavili piráti okupující poloostrov ve 3. století před naším letopočtem a později je v průběhu staletí nahradili a vylepšili na byzantské a římské opevnění. Na jeho zbytcích byl hrad přestavěný v roce 1221 seldžuckým sultánem Alâeddinem Keykubadem I. Návštěvníkům nabízí pohled na citadelu, zbytky byzantského kostela s kopulí, kasematy a cisterny, které zásobovaly město umístěné ve středověku uvnitř hradeb. Na hradě je celkem 83 věží a 140 bašt. Z celého areálu byly nezapomenutelné výhledy. Vstupenka stojí ₺ 10,00. Z hradu jsme sestoupili přes pevnost Ehmedek k horní stanici lanovky a sjeli jsme dolů ke Kleopatřině pláži. Ubytovali jsme se v našem hotelu Tac Premier Hotel & Spa a po malém občerstvení jsme odešli strávit zbytek dne na pláž.

Opevnění jsme obdivovali ještě ze strany od přístavu v pátek po návštěvě místního Bazaaru. Po Atatürk Bulvari jsme došli k městskému parku. Ten překypoval bohatou vegetací, mezi kterou vedly úhledné chodníčky. Z vodních ploch tryskaly fontánky a lavičky sváděly k odpočinku ve stínu palem. Na okraji parku stála Nová mešita. Pokračovali jsme k přístavu, kde vládl čilý ruch. Viděli jsme připlouvající a odplouvající lodě, kotvící jachty. Nad nimi bděl maják na konci táhlého mola. Za přístavem jsme už spatřili opevnění, jehož součástí byla Červená věž, Kizilkule. Byla postavena v roce 1226 a svůj název získala od červených cihel. Věž je vysoká 33 m a má půdorys pravdelného osmiúhelníku s průměrem 29 m a délkou stěny 12,5 m. Věž má pět pater. V současné době je v ní muzeum. Pomalu jsme se přemístili na vyhlídku naproti loděnice.

Městský park
Městský park
Červená věž
Červená věž
Stará loděnice
Stará loděnice
Hradby
Hradby

Loděnice byla postavena v roce 1227 na příkaz seldžuckého sultána Alâeddina Keykubada I. Sloužila k výstavbě a opravě lodí. Z jižní strany byl přistavěný arzenál, jehož hlavním úkolem bylo zajistit bezpečnost loděnice před útoky z moře. Loděnice se skládá z pěti klenutých doků se vzájemně propojenými průchody. Každý dok je otevřený k moři. Loděnice je 57 m dlouhá a 40 m hluboká. Vedle nádvoří je malá mešita a kasárna pro stráže. Loděnice a arezenál jsou propojeny chodbou. Pomalu jsme se začali vracet zpět. Kolem přístavu a mešity Kuyularönü jsme došli na Atatürk Bulvari, odkud jsme autobusem dojeli k hotelu Tac Premier Hotel & Spa. Tam už probíhaly přípravy na turecký večer s grilováním. Po obědě jsme se vypravili na Kleopatřinu pláž, kde jsme strávili zbytek dne koupáním a sluněním.

Fotogalerie: Hrad v Alanyi, Alanya