MANAVGAT

Řeka a město v Turecku

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2019 / Manavgat

Po návštěvě Side jsme dojeli do Manavgatu, kde jsme se nalodili na výletní loď TEVFiK BABA-1 u restaurace Kokareç v blízkosti Nového mostu. Řeka Manavgat se ve starověku jmenovala Melas a tvořila východní hranici Pamfýlie. V době starověkého Říma byla využívána pro zásobování měst vodou pomocí akvaduktů, které měřily i desítky kilometrů. Její délka je 93 km, pramení v pohoří Taurus a do Středozemního moře se vlévá v Antalyjském zálivu východně od města Manavgat. Je domovem mnoha druhů ryb a ptáků. V řece se prohání pstruh obecný, kapr obecný, cípal pyskatý, sumeček africký, okoun říční a kolem řeky hnízdí ostralka štíhlá, husa velká, lyska černá, ledňáček říční, různé druhy volavek a racků. Kolem řeky roste také mnoho druhů stromů jako vrba, platan, topol, moruše, jilm a dalších rozmanitých druhů rostlin.

Během přibližně hodinové plavby jsme měli možnost poznat tajemná zákoutí řeky, míjeli jsme několik dalších výletních lodí, od malých až po velké pirátské. Viděli jsme maják, několik resortů, fotbalový stadion, ale i zříceninu pevnosti Zindan Kalesi. Ta pochází z raně římské doby. Zajišťovala bezpečnost všech druhů dopravy po řece. Součástí zříceniny je věž, hradby, žalář a hřbitov. Nezapomenutelný byl pohled na pás pohoří Taurus v pozadí. Jedná se převážně o vápencové pohoří, ve kterém jsou rozsáhlé krasové oblasti s ponornými řekami, vodopády a největší soustavou jeskyní v Asii. Nejvyšším vrcholem je Uludoruk (4136 m). Pohoří se táhne prakticky přes celé Turecko. Gdaňský astronom Johannes Hevelius po něm pojmenoval hornatou oblast na přivrácené straně Měsíce - Montes Taurus.

Řeka Manavgat
Řeka Manavgat
Výletní loď Jasmine
Výletní loď Jasmine
Pláž mezi řekou a mořem
Pláž mezi řekou a mořem
Řeka Manavgat a pohoří Taurus
Řeka Manavgat a pohoří Taurus

Dopluli jsme až k úzké pláži, oddělující řeku od Středozemního moře. Přibližně hodinovou zastávku jsme využili ke koupání a slunění. Vykoupali jsme se ve slané vodě Středozemního moře, přeběhli jsme asi 50 m po horkém písku a vykoupali jsme se ve sladké vodě řeky Manavgat. U stánku jsme ochutnali placky před námi vyrobené podle místní receptury. Posádka lodi zatím připravovala na rožni pstruhy k obědu. Ten byl v ceně výletu. Po nalodění jsme je s chutí snědli. Během plavby bylo možné si zakoupit nápoje, jejich cena byla dvojnásobná než v autobusu při naší Cestě do Malé Asie. Půl litru vody stálo € 1,00, plechovka coly € 2,00 a plechovka piva € 4,00. Posádka také nabídla focení na palubě, kdy fotografie hned vytiskli a zarámovali. Cena však byla hodně nadhodnocená. Dopluli jsme zpět do přístaviště u Nového mostu v Manavgatu.

Autobusem jsme se přemístili do nedaleké mešity Merkez Külliye Cami. Mešita byla uvedena do provozu v roce 2004 a byla postavená ve stylu blízkému seldžucké a osmanské architektuře. Má čtyři minarety vysoké 60 m. Hlavní kupole je vysoká 30 m. Mešita má dalších 27 menších kupolí. Podlaha mešity je pokryta kobercem. Součástí motlitby je očista, proto se před mešitou nachází vodotrysky. Očistu nám předvedl místní průvodce. V mešitě byly samozřejmě všechny její základní části. Mihráb, motlitební výklenek, udával motlitební směr a byl orientovaný k Mekce. Napravo od Mihrábu byl Minbar. Z tohoto prostoru bývá vedena páteční motlitba. Viděli jsme také lóže pro významné účatníky motlitby. V mešitě jsme viděli také Kursí, na které byl umístěný Korán. Do mešity jsme museli vstoupit bosí a ženy si musely zahalit vlasy. Šátek bylo možné si zapůjčit u vstupu.

Výroba placek na pláži
Výroba placek na pláži
Manavgat Külliye Cami, mešita
Manavgat Külliye Cami, mešita
Mihráb, motlitební výklenek
Mihráb, motlitební výklenek
Büyük şelale, Velký vodopád
Büyük şelale, Velký vodopád

Po prohlídce mešity jsme přejeli autobusem kousek za město severním směrem. Na řece Manavgat, v Manavgatské zátoce, vznikly stejnojmenné vodopády, jedny z nejznámějších v Turecku. Velký vodopád je vlastně malá kaskáda vysoká jen 3 m a široká přibližně 40 m. Řeka má v tomto místě silný proud a díky tomu je toto dílo ještě působivější. Přibližně 300 m proti proudu je ještě jedna menší kaskáda, Malý vodopád. V době povodní vodopády splývají s řekou. Po prohlídce vodopádů nás autobus zavezl do velkého outletu, kde jsme však měli tak málo času, že jsme si celou nabídku nestihli ani prohlédnout. Po silnici D400 jsme se vrátili zpět do města Alanya a našeho hotelu Tac Premier Hotel & Spa. Zbytek dne jsme už jen odpočívali na Kleopatřině pláži nebo si užívali hotelového bazénu a all inclusive.

Fotogalerie: Manavgat