CESTA DO MALÉ ASIE

Letadlem do Turecka

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2019 / Cesta do Malé Asie

Poloostrov Malá Asie, také nazývaný Anatolie, byl cílem naší dovolené v roce 2019. Rozkládá se mezi Středozemním, Egejským, Marmanským a Černým mořem. Celou jeho plochu zabírá hornaté Turecko, nejstarší trvale osídlená oblast na světě. K pobytu jsme si vybrali Tureckou riviéru na jihu země a její významné letovisko Alanya s nádhernou Kleopatřinou pláží. Pořadatelem pobytového zájezdu byla cestovní kancelář Exim Tours, která nám zajistila letenky z letiště Brno-Tuřany do Antalye s Travel Service a její nízkonákladovou společností Smart Wings, transfer autobusem do Alanye, cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny včetně storna zájezdu, ubytování v Tac Premier Hotel & Spa včetně stravování all inclusive a výlety, které jsme si na místě zakoupili od delegáta.

Náš odlet z letiště Brno-Tuřany byl naplánovaný na 16.7.2019 v 0:10 h. Přibližně 2 h před plánovaným odletem jsme se dostavili do odletové haly. Nejdříve nám byla odbavena zavazadla [označení]. Limit zavazadla byl leteckou společností stanoven na 23 kg s maximálním součtem stran 250 cm. Obdrželi jsme potvrzení k odbaveným zavazadlům a palubní lístky. Přemístili jsme se k bezpečnostní kontrole, kde jsme na pás umístili příruční zavazadlo, které mělo limit 8 kg s maximálními rozměry 56x45x25 cm a osobní tašku s limitem 3 kg s maximálními rozměry 40x30x15 cm. Za bezpečnostní kontrolou jsme si už mohli zakoupit v automatu nápoje do letadla nebo se občerstvit v restauraci apod. Následovala pasová kontrola, po které jsme přešli k odletové bráně. Po kontrole palubních lístků a pasů jsme se mohli vydat k letadlu. Už z dálky jsme poznali, že díky uzemnění letadel Boeing 737 MAX 8, stále trvá problém s letadly a letecké společnosti se snaží pronajímat letadla kde se dá. Bílé letadlo staršího vzhledu s nedokonale přetřeným nápisem v azbuce nás moc nepotěšilo.

Letiště Brno - Tuřany
Letiště Brno - Tuřany
Odletová hala
Odletová hala
Odlety
Odlety
Gate 2
Gate 2

Náš let QS2638 z Brna do Antalye jsme absolvovali téměř 23 let starým letadlem Boeing 737-400, pronajatým od bulharského dopravce Cargo Air. Dva motory CFM56-3C1 pro toto letadlo vyrobila společnost CFM International. Letadlo je dlouhé 36,45 m a rozpětí křídel má 28,88 m. Vejde se do něj 170 cestujících. Náš let začal s minimálním zpožděním v 0:14 a skončil na letišti Antalya ve 3:34 hodin (časový posun + 1 hodina). Uletěli jsme 1776 km průměrnou rychlostí 764 km/h. Seděli jsme přesně uprostřed u nouzového východu. Vzhledem k času letu to byla spíše výhoda, protože jsme měli před sebou obrovský prostor pro nohy. Po přistání jsme prošli pasovou kontrolou, vyzvedli jsme si zavazadla a vydali jsme se před halu, kde na nás čekali delegáti cestovní kanceláře Exim Tours. Obdrželi jsme pokyny k pobytu a odletu. Sdělili nám číslo autobusu, který jsme bez problému našli na parkovišti.

Cesta pohodlným autobusem dlouhá přibližně 130 km po čtyřproudovce D400 ubíhala pomalu. Jednu zastávku jsme měli před Çolakli u nonstop bistra. Kdo chtěl, mohl se občerstvit nebo zajít na toaletu. Občerstvení bylo možné i v autobuse. Půl litru vody stálo € 0,50, plechovka coly € 1,00 a plechovka piva € 2,00. Jak jsme se blížili k cíli, vysadili jsme několik spolucestujících u jejich hotelu. Náš hotel byl naštěstí třetí v pořadí. Autobus se propletl úzkými uličkami a zastavil nám přímo před vchodem do hotelu. Většina spolucestujících pokračovala na opačnou stranu města, kde byli ubytovaní u druhé Keykubátovy pláže. Přibližně po šestihodinové cestě včetně hodinového časového posunu jsme stáli před recepcí TAC Premium Hotel & Spa.

Fotogalerie: Cesta do Turecka a zpět

Palubní lístek
Palubní lístek
Nad Řeckem
Nad Řeckem
Antalya
Antalya
Letiště Antalya
Letiště Antalya