BAZAAR A DALŠÍ NÁKUPY

Nakupování v Turecku

 /  / Reporáže z cest / Turecko 2019 / Bazaar a další nákupy

Do Turecka jsme jeli především ke krásné pláži, do krásného hotelu, za místními specialitami a také do krásného historického města. Od začátku jsme ale počítali s tím, že tam jedeme také nakupovat. Turecko je rájem nakupování. Nákupy jsou jedním z nezapomenutelných zážitků. V Turecku je možné nakoupit textilní i kožené zboží světových značek. Nejsou to však originály. Jedná se o podařené napodobeniny. Rok co rok jsou rozdíly mezi napodobeninami a originály menší. Nikdo jejich prodej netrestá. Cena je nesrovnatelně menší. Kromě různého oblečení, bavlněných ručníků, osušek, peněženek, klíčenek, pásků, kabelek aj. se dají v Turecku výhodně nakoupit také zlaté a stříbrné šperky. Čím jsou složitější, tím jsou dražší. Je však třeba požadovat certifikát pravosti, zkotrolovat si cejch a uschovat doklad.

Oblíbenými suvenýry jsou koberce. Koberec zhotovený gobelínovou technikou se nazývá Kelim. Ručně tkané turecké koberce jsou samozřejmě dražší než ty strojově tkané. Ručně tkané se poznají podle uzlíků na rubu. Čím více uzlíků, tím je koberec cennější. Ne každý však chce cestovat domů letadlem s kobercem. Oblíbenými suvenýry jsou různé měděné a mosazné předměty jako konvice, tácky, misky, svícny aj. Oblíbená je džezva, nádoba kónického tvaru s dlouhým rovným držadlem k vaření arabské nebo turecké kávy. Obvykle bývá zdobená vypouklým tepáním. Je třeba si dát ale pozor na starožitné předměty. K jejich vývozu je potřeba úřední povolení. Typickým suvenýrem z Turecka jsou modrá oka. Nazar, nebo také nazar boncugu, je amulet ve tvaru modrobílého oka. Má ochránit majitele před uhranutím.

Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar

Samostatnou kapitolou jsou koření a čaje. Už po staletí je Turecko jedním z nejvýznamnějšch vývozců koření na světě. Turecké koření je velice kvalitní, dává pokrmům originální a typickou chuť a vůni. Některé druhy koření se dají koupit pouze na tureckých tržnicích. Jedním z obrovského množství typického tureckého koření je kardamon, který se přidává do turecké kávy. První pokusy o pěstování tureckého čaje byly v roce 1917 v Rize u Černého moře. V roce 1937 nechal prezident Atatürk přivézt tuny čajových semen z Gruzie a následující rok byly zasazené první čajovníky na státních plantážích. Nad výrobou čaje má monopol stát dodnes. V Turecku existují stovky továren na čaj. Turecký čaj je připravovaný ve dvojité konvici çaydanlik a nalévaný do malých sklenic tulipánovitého tvaru. Z těch jsme čaj většinou na trzích ochutnávali. Pro Turecko je také typický tučný sladký zákusek Baklava.

Neoddělitelnou součástí nákupu je smlouvání. Nesmlouvat znamená urazit prodejce. Smlouvání očekávají obchodníci s textilem, výrobky z kůže, suvenýry a podobnými produkty. Všichni v typických tureckých obchůdcích. Nesmlouvá se v maloobchodě, většinou ani na trhu se zeleninou a ovocem a podobným sortimentem, kde mají prodejci minimální zisk. Je třeba si uvědomit, že každá dohodnutá cena, na kterou prodejce přistoupí, je pro něho výhodná a na prodeji vydělá. Čím zámožněji kupující vypadá, tím je cena vyšší. Kupující neříká cenu první a nesmlouvá o ceně u zboží, které koupit nechce. Reakce na první nabídku by měla být taková, že je to moc. Výsledkem smlouvání by měla být cena nad polovinou té původní. Při smlouvání jsme se postupně zlepšovali a na konci pobytu jeden prodejce Alenu vítal slovy Mama mafia. Samozřejmě v dobrém a s úsměvem. Vždy vydělal.

Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Bazaar
Stánek s vařenou kukuřicí
Stánek s vařenou kukuřicí

Během pobytu jsme prozkoumali snad všechny obchůdky v dosahu našeho hotelu Tac Premier Hotel & Spa. Celkem třikrát jsme se také vypravili autobusem do centra města Alanya za nákupy obuvi, koženého zboží, koření a čajů a dalších pochutin a suvenýrů. V pátek jsme navštívili vyhlášený Bazaar. Ten se koná právě jen v ten pátek. Nachází se v blízkosti Atatürk Bulvari, mezi ulicemi Sinanoglu Caddesi a Fakilar Sokak. Dá se tam koupit vše. Prodejci a kupci na sebe neustále pokřikují během smlouvání o ceně, pořád se tam něco děje. Nákupy v Turecku nás uspokojily a při balení zavazadel jsme využili veškerou volnou kapacitu u stanovených hmotnostních limitů pro leteckou přepravu.

Fotogalerie: Alanya