LAFAYETTE

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2015 / Lafayette

200 km jihovýchodně od Chicaga a 100 km severozápadně od Indianapolis leží ve státě Indiana na řece Wabash město Lafayette. Je administrativním centrem a současně největším městem Tippecanoe County. Pojmenované bylo po francouzském aristokratovi a vojenském důstojníkovi Gilbertovi du Motier, markýzovi de La Fayette. Ten velel americkým jednotkám v několika bitvách a byl také klíčovou postavou francouzské revoluce v roce 1789. Ve městě se nachází rozlehhlé parky, muzea a divadla, vzrušující sportovní akce včetně baseballové Colt World Series, skvělá zdravotnická zařízení a mnoho volnočasových aktivit. Na druhém břehu řeky Wabash leží West Lafayette, samostatné město, ale s Lafayette v mnoha pohledech spojené a navzájem spolupracují. Obě mají společné centrum. West Lafayette je sídlem Purdueovy univerzity.

Oblast obývali Majamiové (Miami), indiánský kmen, který se tady usadil v druhé polovině 17. století. V roce 1717 tady vznikla pevnost Fort Quiatenon, která sloužila jako francouzská obchodní stanice na řece Wabash. V polovině 18. století vyrostla kolem pevnosti francouzská osada. Po francouzské a indické válce připadla Britům a později se jí zmocnili indiáni. V roce 1791 byla zničena americkými milicemi. Město Lafayette bylo založeno v květnu 1825 obchodníkem Williamem Digby. Ve 40. letech 19. století byl vybudovaný kanál Wabash & Erie, který upevnil postavení Lafayette v říčním obchodu. V 50. letech 19. století dorazila do Lafayette železnice, což dále posílilo obchod a rozvoj města. V roce 1859 tady startoval balón, který doručil první leteckou poštu v USA. V roce 1869 byla založena Purdueova univerzita.

V Lafayette a jeho okolí je několik parků. Velkou část z nich spojuje 13 mil dlouhá stezka pro pěší Wabash Heritage Trail, která vede souběžně s řekou Wabash. Začíná v Tippecanoe Battlefield Park. Bitevní pole a muzeum připomínají střet mezi původními obyvateli a osadníky v roce 1811. Stojí v něm 85 stop vysoký mramorový obelisk. Celý park je protkaný turistickými stezkami a místy pro piknik. V sousedství je Prophetstown State Park s farmou. Upozorňuje na historii domorodých kultur z této oblasti. Wabash Heritage Trail pokračuje kolem Davis Ferry Bridge, Mc Allister Park a Happy Hollow Park. Konec stezky je u pevnosti Fort Quiatenon. Jedná se o repliku srubu a historický park. Skvělým místem pro turistiku jsou Botanické zahrady Clegg. Severně od Lafayette je vlčí park studující vlky a jejich chování. Jsou tam i kojoti, lišky a bizoni. Podívejte se také na Columbian Park a Výpravy po městě.

Fotogalerie: USA 2015