COLT WORLD SERIES

Baseballový turnaj v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2015 / Colt World Series

Colt League World Series je velkolepý týdenní mezinárodní turnaj pro nejlepší baseballové týmy patnáctiletých a šestnáctiletých hráčů z celého světa. Colt League byla založena v roce 1953 jako jedna z divizí Pony League, která je určena pro hráče ve věku třináct a čtrnáct let. Pony Baseball and Softball je nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu v Pensylvánii, která organizuje od roku 1951 mládežnické ligy a turnaje pro více jak půl milionu hráčů ve více jak 4000 ligách po celých Spojených státech a více jak 40. zemích světa. Stovky hráčů, kteří se zúčastnili Pony League se dostali do MLB, včetně členů síně slávy Tonyho Gwynna a Cala Ripkena Jr. Pony League je podle věku hráčů od 4. do 23. let rozdělena na divize Shetland, Pinto, Mustang, Bronco, Pony, Colt, Palomino a Thorobred. Světová série Colt se hraje ve městě Lafayette v Columbian Park.

Colt League World Series se v roce 2015 zúčastnilo 10 týmů, které byly rozděleny do dvou zápasových pavouků. Dva místní týmy získaly divokou kartu - Lafayette a Hoosier North. Čtyři týmy postoupily z amerických kvalifikací - Bay County z Michiganu (North Zone), Pasadena z Texasu (South Zone), Greensboro ze Severní Karolíny (East Zone) a Los Gatos z Kalifornie (West Zone). Čtyři týmy postoupily ze světových kvalifikací - Liga Muralla z Mexika (Mexico Zone), Hanoi z Vietnamu (Asia-Pacific Zone), Česká baseballová akademie z České republiky (European Zone) a Rio Piedras z Portorika (Caribbean Zone). Turnaj se hrál systém double-elimination, tzn. po dvou prohrách tým v turnaji končil. Vítězové pavouků si zahráli o vítěze světové série v Championship Game. Zápasy přenášela v přímém přenosu MTC Sports.

Loeb Stadium
Loeb Stadium
Colt World Series
Colt World Series
Plakát účastníka CWS 2015
Plakát účastníka CWS 2015
Medaile Pony World Series
Medaile Pony World Series

Cesta našeho týmu, včetně Lukáše, vedla do Colt League World Series přes evropskou kvalifikaci v Praze, kde reprezentovali Českou baseballovou akademii. Ve skupině A si postupně poradili s Polskem 30:0, Rakouskem 11:3 a Francouzskou akademií 6:0. Ve čtvrtfinále porazili E1 Llano ze Španělska 10:0, v semifinále Sugar Storm z litevského Vilniusu 3:0 a ve finále podlehli Německé akademii 3:4. Vzhledem k tomu, že Německá akademie měla v době konání Colt League World Series přípravný program v Japonsku, postoupila na světovou sérii Česká baseballová akademie. Lukáš zaznamenal v kvalifikaci 3 RBI a 2 doběhy, pálkařský průměr měl 0,500. Veškeré náklady s dopravou do USA si hradil každý hráč sám, ubytování a stravování zajišťovatly hostitelské rodiny. Výstroj zajistili sponzoři České baseballové akademie.

Zápasy začaly 7.8.2015 a finále bylo naplánované na 12.8.2015. První zápas sehrála Česká baseballová akademie s týmem Pasadena z Texasu. Hned na úvod turnaje Češi vyhráli 2:1 a zajistili si postup do dalšího kola. To jim také přineslo den volna, během kterého si počkali na soupeře. Tím se stal tým Los Gatos z Kalifornie, vítěz loňské světové série, který porazil v nečekaně vyrovnaném utkání místní tým Hoosier North 7:6. V odpoledním zápase Češi prohráli jednoznačně 1:7 a následující den je čekal zápas o všechno proti Greensboro ze Severní Karolíny. V tom prohráli 3:8 a světová série pro ně skončila. Ve finále se nakonec utkaly týmy Rio Piedras z Portorika a Greensboro ze Severní Karolíny. Vítězství ve světové sérii si výsledkem 16:1 zajistil tým z Portorika.

Fotogalerie: USA 2015