CHICAGO

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2015 / Chicago

Město Chicago leží na severovýchodě státu Illinois, u jižního cípu Michiganského jezera. Je největším městem státu Illinois i celého Středozápadu a třetím nejlidnatějším městem USA. Rozprostírá se na území zvaném Chicago Portage, spojujícím povodí Mississippi a Velkých jezer. Svůj název získalo pravděpodobně od divoké cibule, která tady rostla a vydávala zápach v dobách osídlení tohoto území Indiány. Město je protkané mnoha parky, proto se nazývá Městem v zahradě. Je nazývané také Větrným městem. Původ přezdívky je někde mezi počasím a politickou minulostí. V Chicagu vyrostly první americké mrakodrapy. Nejvyšší budovy stojí v komerčním a kulturním centru města zvaném The Loop. V Chicagu našlo domov mnoho menšin včetně Čechů. V roce 1931 byl dokonce Antonín Josef Čermák zvolený starostou města Chicago.

V roce 1673 vybudovali na nehostinném močálovitém břechu Michiganského jezera dočasnou obchodní základnu Louis Jolliet a Jacques Maquette z Francie. Procházeli tudy obchodníci i lovci kožešin. Stálou obchodní stanici tady založil v roce 1770 Jean-Baptiste du Sable z Haiti. Měla velký význam pro farmáře usazené na indiánském uzemí, kteří dodávali své produkty na východ. V roce 1803 postavila americká armáda pevnost Ford Dearborn. Chicago bylo oficálně založené o 34. let později, 3. března 1837. Došlo k rozšíření železnice a v roce 1848 byl dokončený kanál Illinois & Michigan, spojující Velká jezera s řekami Hudson a Mississippi. Chicago se díky tomu stalo průmyslovým a obchodním centrem Středozápadu. V roce 1860 byl na zdejším kongresu zvolený prezidentem Abraham Lincoln. Velký požár v roce 1871 zničil do základů dřevěnou část města. Ryhle však bylo znovu přestavěné.

Jednou z největších turistických zajímavostí je druhý nejvyšší mrakodrap v USA z roku 1973 Willis Tower. Je vysoký 442 m. Brzy klesne na třetí místo, v loňském roce se na Manhattanu začal stavět o 30 m vyšší Central Park Tower. Symbolem Chicaga je 20 m dlouhá a 13 m široká ocelová socha ve tvaru fazole v Millenium Park. Do Michiganského jezera vystupuje kilometr dlouhé molo Navy Pier. Jsou na něm divadla, muzea, restaurace, bary a různé atrakce. Původní historickou památkou je vodárenská věž Water Tower z roku 1869. Historické centrum s kostelem svatého Michaela a s nízkými cihlovými budovami z poloviny 19. století je zachované v rozsáhlé oblasti. Zajímavé je jedno z nejslavnějších amerických divadel Chicago Theater nebo mrakodrap Wrigley Building z roku 1920. K nejstarším americkým zoologickým zahradám paří Lincolnova Zoo z roku 1868. Vstup je zdarma.

Fotogalerie: USA 2015