INDIANAPOLIS

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2015 / Indianapolis

Město Indianapolis leží uprostřed státu Indiana na řece White River, 300 km jihovýchodně od Chicaga. Je hlavním a největším městem státu Indiana a třetím největším městem celého Středozápadu. Toto plánované město bylo postavené na rovině obklopené nízkými, mírně se svažujícími kopci. Jeho paprskovité ulice se sbíhají do Monument Circle v centru. Název Indianapolis vznikl spojením názvu státu Indiana - země indiánů a řeckého polis - město. Hovorově je nazývané jako Indy. Město je proslulé nejslavnějším závodem Ameriky nazvaného 500 mil Indianapolis, který je součástí IndyCar. Jezdí se na okruhu Indianapolis Motor Speedway dlouhém 2,5 míle, tedy celkově 200 kol. Poslední ročník se jel 24. května 2015 a vyhrál ho Juan Pablo Montoya z Kolumbie, který byl v letech 2001-2006 pilotem Formule 1. Velká cena USA Formule 1 se na tomto okruhu jela v letech 2000-2007.

Na místě dnešního Indianapolis žili Lenape, původní obyvatelé severovýchodních lesů. V roce 1816 se Indiana stala devatenáctým státem Unie. V lednu 1820 vybral zákonodárný sbor Indiany 10 komisařů, aby umístili nové hlavní město co nejblíže geografického středu státu. O měsíc později se Pogue a Mc Cormick usadili se svými rodinami v místě, kde mělo stát Indianapolis. Brzy dorazili další osadníci a od léta si rodiny stavěly chatky podél břehu řeky v osadě Fall Creek. Místo schválil zákonodárný sbor v roce 1821. Oficiálně se Indianapolis stal hlavním městem Indiany v roce 1825. Impuls k rozvoji města dala Cumberland Road vedoucí přes město v roce 1827 a následné dovedení železnice v roce 1847. Hlavním železničním uzlem se stalo město na počátku Americké občanské války v roce 1861. Největší rozkvět zaznamenalo město na počátku 20. století.

V centru Indianapolis na Monument Circle se nachází několik důležitých památek. Soldier's and Sailor's Memorial věnovaný vojákům a námořníkům zabitým v občanské válce byl dokončený v roce 1902. Severně od něj je Mausoleum and Memorial Hall a Circle Center Mall. Dalším památníkem na Monument Circle je Indiana World Memorial War. Na Delaware Street stojí italský viktoriánský dům 23. prezidenta Spojených států Banjamina Harisona, který v Indianapolis zemřel. Zajímavá jsou také muzea. Children's Museum je největším dětským muzeem na světě. Jeho největšími hity jsou dinosauři. V parku Newfield je Museum of Art s díly Rembrandta, Picassa a dalších. Mnoho atrakcí nabízí také White River State Park. Jsou v něm Eiteljorg a Indiana State Museum, Zoo, baseballový park, NCAA Hall of Champions, Congressional Medal of Honor Memorial a také Central Canal z 19. století.

Fotogalerie: USA 2015