Z BRNA DO LAFAYETTE

Cesta letadlem do Lafayette

 /  / Reporáže z cest / USA 2015 / Z Brna do Lafayette

Úterý, 4. srpna 2015, 0:10. Přesně v tuto chvíli jsme vyjeli s hodinovou rezervou na cestu autem do Prahy, na Letiště Václava Havla. Tady byl naplánovaný na 3:40 sraz týmu České Baseballové Akademie, vítěze evropské kvalifikace Colt League. Zajistil si tím účast na prestižní Colt World Series v americkém Lafayette ve státě Indiana. Součástí týmu byl i Lukáš. Náklady na dopravu si hradil sám, na místě měl zajištěné ubytování a stravování v hostitelské rodině. Hráče čekal let do Berlína, let do Chicaga a jízda minibusem do Lafayette. Cesta proběhla bez problému, tak jsme nakonec na letišti čekali necelou hodinu, než se sešel celý tým. Na letišti hráči obdrželi akademické baseballové oblečení - čepici, triko, mikinu, šortky a baseballový dres. Do zavazadel si rozdělili také týmové baseballové vybavení a dárky pro týmy z USA.

Lukáš cestoval se dvěma zavazadly. Ve velkém zavazadle měl basebalové vybavení, jako catcher ho měl hodně, v příručním zavazadle osobní věci. Na cestu měl sjednané cestovní pojištění do USA od Pojišťovny AXA ve verzi Excelent, s připojištěním rizikových sportů a zavazadel. Kromě cestovního pasu a mnoha dokladů nutných pro účast na turnaji, měl podanou a schválenou elektronickou žádost ESTA, předběžné oprávnění ke vstupu na palubu letadla směřujícího do USA. Její platnost je 2 roky, takže použil ESTA z roku 2014 vystavenou na cestu USA 2014. Vybavený byl hned třemi měnami - Americkým dolarem, Eurem a Korunou českou. K tomu měl k dispozici kreditní kartu. S sebou měl předvyplněné Celní prohlášení, které se odevzdávalo během vstupního pohovoru na půdě USA.

Logo České baseballové akademie
Logo České baseballové akademie
ESTA
ESTA
Celní deklarace
Celní deklarace
Česká, evropská a americká měna
Česká, evropská a americká měna

Letiště Václava Havla leží na severozápadě Prahy v Ruzyni. Vybudované bylo ve 30. letech minulého století, nově přestavěné pak v 60. letech a významně rozšířené po roce 1989. Pro lety v Schengenském prostoru se využívá terminál T2. Během odbavení bylo zavazadlo označeno přelepem a cestující obdržel potvrzení. Po odbavení nastoupil tým s letenkou na oba lety do letadla Saab 2000 společnosti Air Berlin. Jednalo se o dvoumotorový turbovrtulový regionální dopravní letoun s kapacitou 54 cestujících. Let AB 8241 do Berlína zahájil v 6:10 a po necelé hodině letu přistál v 6:57 na letišti Tegel. Trasu dlouhou 282 km absolvoval průměrnou rychlostí 360 km/h. Do následujícího letu zbývalo něco málo přes dvě hodiny, které tým využil k menšímu občerstvení.

Letiště Tegel leží na sezeverozápadě Berlína ve stejnojmenné čtvrti. Vybudované bylo v roce 1948 jako vojenské letiště. Pro civilní provoz bylo otevřené v roce 1960. Pro lety do USA se využívá terminál A ve tvaru šestihranu. Po půl deváté nastoupil tým do letadla Airbus A330-200 společnosti Air Berlin. Jednalo se o širokotrupý dvoumotorový proudový dopravní letoun s kapacitou 290 cestujících. Let AB 7420 do Chicaga zahájil v 9:15 a po více jak 9. hodinách přistál v 11:25 místního času na letišti O' Hare International Airport v Chicagu, na jednom z největších letišť na světě. Trasu dlouhou 7089 km absolvoval půměrnou rychlostí 759 km/h. Po úspěšném absolvování vstupního pohovoru s imigračním úředníkem mohl tým vstoupit na půdu Spojených států amerických a nastoupit do ponajatého minibusu s řidičem.

Lety z Prahy do Chicaga
Lety z Prahy do Chicaga
Logo Air Berlin
Logo Air Berlin
O' Hare International Airport
O' Hare International Airport
Lafayette
Lafayette

Kousek od letiště se minibus napojil na silnici I-294. Tato pomocná dálnice slouží jako obchvat Chicaga a je nejdelší silnicí tohoto typu ve státě Illinois. U přírodní rezervace Wampum Lake se minibus napojil na silnici I-94, první rychlostní silnici v Chicagu z roku 1951. Po chvíli přejel hranici mezi státy Illinois a Indiana. V Indianě, kousek od nejjižnějšího okraje jezera Michigan, se minibus napojil na silnici I-65 ve směru na Indianapolis. Jedná se o hlavní severojižní mezistátní dálnici spojující Velká jezera s Mexickým zálivem. V části od jezera Michigan po řeku Kankakee je známá jako Casimir Pulaski Memorial Highway. Před Lafayette projížděl větrnými farmami Fowler Ridge a Meadow Lake. Po více jak dvouhodinové jízdě dojel minibus do Lafayette, kde se tým ubytoval v hostitelských rodinách. Lukáš ve čtvrti Wea Township.

Fotogalerie: USA 2015