MALÁ MORAVA

Řeka v Králickém Sněžníku

 /  / Reporáže z cest / Králický Sněžník 2007 / Malá Morava

Celou noc opět propršelo a pršelo také celé dopoledne a poledne. Hráli jsme tedy stolní tenis a různé společenské hry. Po obědě a odpoledním odpočinku přestalo pršet, tak jsme si naplánovali odpolení vycházku, na kterou jsme se vydali po druhé hodině. Ze Žlebu jsme sjeli kolem Žlebských vodopádů k Moravě a proti jejímu toku jsme pokračovali po silnici č. 312 přes Vlaské do Malé Moravy a následně do její místní části Sklené, kde jsme zaparkovali u rozcestí žluté a zelené turistické značky. Už v roce 1437 tady byla připomínaná sklárna. V roce 1677 bydlelo v jejím okolí devět usedlíků, převážně sedláci a zahradníci. V roce 1689 koupila sklárnu kolštejnská vrchnost. Sklárnu zrušila a její pozemky rozdělila mezi 31 poddaných. Tak vznikla ves Sklené. V roce 1834 už mělo Sklené 42 domů s 324 obyvateli.

Vydali jsme se po zelené turistické značce proti proudu Malé Moravy. Tato říčka pramení jižně pod vrcholem Podbělka (1308 m), blízko lovecké chaty Babuše, v nadmořské výšce 1220 m. Délka jejího toku je necelých 10 km, vlévá se do Moravy. Došli jsme k Lichtenštejnskému památníku z roku 1898. Byl postavený ke 40. výročí panování knížete Jana II. z Lichtenštejna. Na památníku je nápis z roku 1908 k 50. výročí panování. Podobné památníky se v roce 1898 stavěly na mnoha místech. Jeden jsme míjeli v roce 2005 při našem výletu Hora Matky Boží a Morava a také letos při výletu Králický Sněžník. Cestou jsme objevili zástupce plžů - hlemýždě zahradního a slimáka popelavého.

Jez na Malé Moravě
Jez na Malé Moravě
Malá Morava
Malá Morava
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě

Dostali jsme se do oblasti, kde Malá Morava vytváří několik kaskád. Množství vody odpovídalo vydatným dešťům v uplynulých dnech. Kousek nad místem, kde lesní cesta vytvořila serpentinu, jsme narazili na první vodopád, přibližně 2 m vysoký. Za ním následovaly další peřeje. Pod rozcestím Sutě jsme sledovali vodopád vysoký necelých 5 m a pod rozcestím Pod Babuší byla nejprudší část peřejí. Od rozcestí Pod Babuší jsme sešli po neznačené cestě vedoucí kolem vrcholu Souš (1225 m) k rozcestí U čtyř rohů a odtud jsme po žluté turistické značce sešli zpět k rozcestí u obce Sklené.

Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě
Vodopád Malé Moravy
Vodopád Malé Moravy
Kaskády na Malé Moravě
Kaskády na Malé Moravě

Zpět do Žlebu jsme se vrátili stejnou cestou, kterou jsme přijeli. Přes Malou Moravu, Vlaské a Žlebské vodopády. Aktuální počasí nám dávalo naději, že poslední den našeho pobytu se vydaří. V plánu jsme měli se přemístit do Orlických hor a projít si naučnou stezku Betonová hranice.

Fotogalerie: Malá Morava