TRÓJMORSKI WIERCH

Vrchol v Králickém Sněžníku

 /  / Reporáže z cest / Králický Sněžník 2007 / Trójmorski Wierch

Umoří je část pevniny, ze které všechna povrchová voda teče do jednoho moře nebo oceánu. Z území Česka odtékají vody do tří moří - Baltského, Černého a Severního. Všechna tři česká úmoří se dotýkají v masivu Králického Sněžníku na Trójmorském Wierchu (1145 m). Tento zajímavý bod byl cílem našeho výletu. Na české straně se tento vrchol nazývá Klepý a je dostupný po hřebenovce vedoucí po polské straně. Ze Žlebu jsme sjeli kolem Žlebských vodopádů dole k Moravě a proti jejímu toku jsme přes Vlaské a Horní Hedeč dojeli do Červeného Potoka. Tady jsme odbočili na místní komunikaci, po které jsme dojeli do Dolní Moravy a následně její místní části Horní Moravy. Zaparkovali jsme na parkovišti u začátku naučné stezky v nadmořské výšce 695 m, stejně jako u včerejšího výletu na Králický Sněžník.

Po modré turistické značce jsme sešli kousek po proudu řeky Moravy, překročili jsme ji a začali jsme stoupat směrem k česko-polské státní hranici. Připojili jsme se k červené turistické značce a společně s ní jsme po vrstevnici pokračovali k rozcestí Pod Sršňovkou. Tady jsme se od červené turistické značky odpojili a stoupali jsme dál kolem skal do kopce. Cestou jsme poznávali květy černýše lesního, jestřábníku trsnatého a zvonku karpatského. Velkým lákadlem byly pro nás lány borůvek, kterým jsme neodolali a dlouho jsme se na stráni těmito plody brusnice borůvky přikrmovali. Podle toho potom vypadaly naše rty, jazyk i ruce - celé fialové. Došli jsme až k hraničnímu přechodu pro pěší Jodłów v nadmořské výšce 708 m. Přes závoru a kolem hraničního domku jsme přešli do Polska.

Hraniční přechod Jodłów
Hraniční přechod Jodłów
Les na hřebenovce
Les na hřebenovce
Orlické hory
Orlické hory
Trójmorski Wierch (1145 m)
Trójmorski Wierch (1145 m)

Po zelené turistické značce jsme stoupali hraniční pěšinkou v lese zarostlém kapradinami na Trójmorski Wierch. Z jeho vrcholu bylo možné pokračovat po zelené turistické značce dál na Malý Sněžník (1326 m) a Králický Sněžník (1423 m). Pro nás byl Trójmorski Wierch cílem cesty. Z jeho západních svahů odtékají vody do řeky Nysa Kłodzka a dále až do Baltského moře. Z jižních svahů odtékají vody do Lipkovského potoka a dále až do Severního moře. Vody z východních svahů odtékají do Moravy a dále až do Černého moře. Naskytly se nám nádherné výhledy na Malý Sněžník a Králický Sněžník, na celý pás Orlických hor a také na polské obce Jodłów a Międzylesie. Na vrcholu jsme si udělali dlouhou přestávku zpříjemněnou opalováním a konzumací borůvek, kterými byl porostlý celý vrchol.

Králický Sněžník (1423 m)
Králický Sněžník (1423 m)
Hraniční slupek
Hraniční slupek
Malý Sněžník (1326 m)
Malý Sněžník (1326 m)
Pramen Kladské Nisy (920 m)
Pramen Kladské Nisy (920 m)

Sestoupili jsme zpět do sedla u hraničního přechodu pro pěší Jodłów a po žluté a červené turistické značce jsme pokračovali do polského vnitrozemí. Došli jsme k prameni řeky Nysa Kłodzka. Odtud teče řeka 182 km až ke svému ústí do řeky Odry v parku Stobrawski. Cestou protéká městy Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Otmuchów a Nysa. Protéká známymi jezery Zbiornik Topola, Zalew Paczkowski, Jezioro Otmuchowskie a Jezioro Nyskie. U obce Bardo protéká soutěskou Przełom Nysy Kłodzkiej v pohoří Góry Bardzkie. Řeka tam vytváří pět velkých meandrů. Po menším odpočinku a občerstvení jsme se vrátili k polsko-české státní hranici a přešli jsme zpět do České republiky. Po modré turistické značce jsme sestupovali dolů do údolí Moravy. Hned za hranicí nás opět zastavily plantáže borůvek.

Pokračovali jsme dál k rozcestí Pod Sršňovkou. V lesních průsecích rostly vysoké náprstníky červené, se svými typickými zvonky zbarvenými spíše do růžova. Po modré turistické značce jsme sešli zpět do Horní Moravy a přes Červený potok, Horní Hedeč, Vlaské a Žlebské vodopády jsme se vrátili zpět do Žlebu. Po pozdním obědě jsme zbývající část dne věnovali odpočinku a stolnímu tenisu. Doposud pěkné počasí se pokazilo a celou noc propršelo.

Fotogalerie: Trójmorski Wierch