VELKÉ LOSINY

Zámek v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Králický Sněžník 2007 / Velké Losiny

Celou noc opět propršelo a tak jsme se rozhodli tomu přizpůsobit i náš program. Cílem dnešního výletu byla návštěva státního zámku Velké Losiny. Ze Žlebu jsme sjeli kolem Žlebských vodopádů k silnici č. 312, která nás dovedla do Hanušovic. Tady jsme odbočili na silnici č. 369 a údolím řeky Branné jsme dojeli do Jindřichova. Údolí jsme opustili a pokračovali jsme přes Pusté Žibřidovice, Horní Bohdíkov a Žárovou do Velkých Losin. Silnice nás dovedla přímo na parkoviště u zámku, který stojí pod vrcholem Strážník (470 m). Za 100,- Kč jsme si zakoupili rodinnou vstupenku [vstupenka] a čekání na prohlídku jsme si zkrátili procházkou po zámeckém parku se vzácnými dřevinami. Kromě nádherných pohledů na zámek z různých úhlů a zákoutí jsme po můstcích překračovali potok Losinku protékající parkem. Obešli jsme jezírko a prohlédli si několik soch rozmístěných v parku.

Původně na místě zámku stávala od 14. století vodní tvrz, která zchátrala. V roce 1496 ji získali Žerotínové a od roku 1531 ji začali přestavovat v pozdně renesanční zámek s prvky nastupujícího baroka. Zámek je spojený s tzv. čarodějnickými procesy v letech 1678 až 1692. V roce 1802 se stal zámek majetkem Lichtensteinů, kteří zrekonstruovali barokní zámeckou zahradu do podoby anglického krajinářského parku. V tzv. vysokém zámku upravili jen přízemí, rozsáhlou rekonstrukcí prošel tzv. nízký zámek. V roce 1945 se stal zámek majetkem státu a v roce 1995 národní kulturní památkou. Zámek přitahoval často filmaře. V roce 1969 byl tady natočený film Kladivo na čarodějnice, následně mnoho filmů, pohádek a dokumentů, např. film Bathory, pohádka O králi Ječmínkovi nebo epizoda soutěžního pořadu O poklad Anežky České.

Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny

Po prohlídce zámku jsme se prošli po Velkých Losinách, které leží v údolí Desné a patří k nejstarším obcím na Šumpersku. Obec vznikla v roce 1351. Získali ji do zástavy ve druhé polovině 15. století Žerotínové a od roku 1507 byla součástí jejich majetku. Na konci 16. století byla ve Velkých Losinách založena ruční papírna. V letech 1599 až 1603 byl postavený pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele. V 17. století byly postavené dřevěné kostelíky v místních částech - kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Martina v Žárové. Zdejší lázně patří k nejstarším moravským lázním. Specializují se na neurologická, pohybová a respirační onemocnění. Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda. Lázeňský areál v rozlehlém parku tvoří pavilony Eliška, Šárka, Božena a Chaloupka.

Zámecká věž
Zámecká věž
Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Okno
Okno

Již zmíněnou papírenskou manufakturu vybudovali Žerotínové v místech bývalého obilního mlýna na konci 16. století. Výrobu zahájila papírna v rozmezí let 1591 až 1596. Nejstarší známá průsvitka je z roku 1596 v podobě žerotínského erbu. V roce 1603 prodal Jan mladší ze Žerotína papírnu Ondřeji Klugovi. V roce 1729 pořídila žerotinská vrchnost do papírny k přípravě papíroviny vynález holandr. V roce 1778 prodal hrabě Jan Ludvík ze Žerotína papírnu Matyáši Wernerovi, který jej dovedl k prosperitě. V té době získaly budovy současnou podobu. V roce 1855 koupila papírnu rodina Schmidtova, které se podařilo udržet produkci ručního papíru. V roce 1913 byla v papírně uvedena do provozu vodní elektrárna. V roce 1949 se papírna stala součástí Olšanských papíren. Celý areál je od roku 2001 národní kulturní památkou. Papírnu jsme si prohlédli v roce 2005 během výletu Velké Losiny a Veteran-museum.

Po prohlídce velkolosinského zámku a Velkých Losin jsme se vrátili přes Žárovou, Horní Bohdíkov, Pusté Žibřidovice, Jindřichov a Hanušovice zpět do Žlebu. Začalo opět vydatně pršet, proto jsme zbytek dne strávili odpočinkem a hraním stolního tenisu.

Fotogalerie: Velké Losiny